KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder9 Texel, Wleringen en Anna Paulownam No. 3884 Woensdag 4 Mei 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 et, buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37j 45 f 0.75 raiën 5 Modeblad .»»»55>»»»65» f0.90 (Voor net buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regelt Elko regel meer Bewys-exemplaar Vignetten en groote lettert worden nat plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon BO. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT Co), Helder. Bureaus Spoorstraat en Koningstraat. Tweede Blad. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 3 Mei. Vischvervoer. De Kamer van Koophandel te Velsen heeft aan den minister van waterstaat een adres verzonden, waarin wordt gezegd dat, ter vergrooting van den afzet van visch in het binnenland en naar België, noodzakelijk met het oog op de uitbreiding in de laatste jaren van de stoomtrawlervloot en de in verband daarmede toegenomen aanvoer van viBch, het der Kamer van groot belang is voorgekomen, dat in navolging van de thans geldende goedkoopere tarieven voor vischvervoer naar Duitschland, ook door de spoorwegmaat schappijen tot wijziging der tarieven voor hot ^binnenland en naar België worde over gegaan, in dien zin dat versche visch als ijlgoed met personentreinen tegen vracht goedtarief kan worden verzonden. President Roosevelt heeft den tyd, vastgesteld voor het bezoek aan ons land, goed besteed en men vraagt zich onwillekeurig af, hoe hy dat reizen en trekken, ontvangen en afleggen van allerlei bezoeken kan volhonden. Vrijdagavond heeft hij in het gebouw der Vrije Gemeente, die propvol mot belangstel lenden bezet was, een korte, pittige redevoe- ring gehouden, die wel iodruk heeft achter- gcBlotcn. Het had hem getroffen, dat zoove- len de Engelsche taal konden verstaan. Zaterdag heeft hij een bezoek gebracht aan Delft, en een krans gelegd op het graf van Koning Willem III, benevens het oude Prin senhof bezichtigd. Zondag hoeft hy met zijn familie en anderen, in een drietal auto's een snelle tocht gemaakt van don Haag, langs de bloombollonvelden naar Haarlem, aldaar de tentoonstelling en het oude Raadhuis mot de bekende Frans Halsen bezichtigd. Van daar werd naar Amsterdam getuft, hot Rijks- Museum bezichtigd en in het Doelen-hotel het diner, aangeboden door den burgemees ter van Amsterdam, gebruikt. Des avonds te 8 uur vertrok president Roosevelt met den sneltrein naar Kopenhagen. Olifanten losgebroken. Uit Dauville, in den staat Illinois, wordt gemeld, dat een kudde olifanten, ten getale van negen stuks, welke behoorden aan een rondtrekkend circus, dat in die plaatB voor stellingen gaf, is losgebroken. In verschrikten draf renden de enorme beesten door de straten der stad, waarbjj zy 20 menschen omver of onder den voet liepen. De Hope-diamant. De ,Strait8 Times" deelt by het bericht, door ons aan de Java-bladen ontleend, dat duikers voor een groote waarde aan juwoe- len uit het wrak van de „La Seyne" hebben te voorscbyn gebracht, mede, dat zich hier- by niet do voorraad bevond, dien de bij de schipbreuk omgekomen handelaar Habib by zich had. Van diens schat, waaronder zich de Hope-diamant moet bevinden, zal volgens Schetsen uit de Rechtzaal- Noodlot Ouderwetsch meneertje. Toen zo goed en wel in een hoekje van de tram zat en ze reed over de nattige, glib berige straat waar het doffe licht van de lan taarns weemoedige, gele schijnsels door bet gordyn van neerstalenden regen drong Toen Da zich in het hoekjo had gewrongen en de oogen sloot, echt moe van de druk ken avond by moeder thuis tikje doezelig van de drie glaasjes hcoten punch, die zo had gedronken suffig in de ooren van al het gejoel dier uitgelaten zussen en nichten Toen voelde Da eerst recht het triestige van haar eenzaam zijn. Dacht ze aan de ver liefdheid, waarmee Jan, haar aanstaande zwager, telkens z'n arm geslagen had om Kee d'r middelzijn meisje naar zich toe had getrokken, gekusten hoe Kee wel soms deed of zy er nydig om werd „Schei toch nit, jongenwat motte de menschen denken Maar toch zag ze best, hoe prettig Kee 't vond. En een van de tantes, anders byzon- der streng en stemmig van aard, vond dit nu toch heel gewoon „Je doe maar, hoor I" had zo a.s. neef toegeroepen Jan en Kee waren den vorigen dag «aaDgeteekend.' Zouen liet eind van de komende week trouwen In zoo'n geval is t immers heclcmaal in den haak, dat je elkaar zoent, hè?... «Liever zoo as anders 1" stemde eone tweede tante toe, zoodat Kee geëindigd had met zich te onderwerpen. Ze zat hand in hand met bruide gom, kuste hem nu en dan teruggaf hem Blechts een kwasi-tik wanneer hy nu al teal te Da had 't van halfnegon tot half elf moeten aanzien. De eenige jongen van de partij was óók geëngageerd, z'n meisje was ziek, en natuurlyk behoorde hij even rustig en ordentelijk te wezen als vader en de ooms By het pandbeuren was er, eventjes ge zoend. En de verloofde jonkman Da heel vluchtig losjes onverschillig op 't oor gekust Verder met Hendrik, d'r broêr, zitten praten. Een van de ooms, humorist van aanleg, had «komische voordrachten" gehouden Ver kleed met een oude jurk van moê en een pruik van vlas, die hy geleend had van een konnis, die in het barbiersvak werkte Ze haddon gegierd, gejoeld, gegild, geschaterd van de pret. Op zeker oogenblik had tante Mie een (ateek in d'r zy gekregen van 't lacheu zóó hevig dat de komieke oom even tjes moest panseeren. Gerrit, schei uit 1" had moê geroepen «want ik krjjg temet nog een ongeluk" Toen waren de punchglazen weer gevold. De dames hadden na lang zooken, tasten wikken en wegen taartjes genomen van een porseleinen bakWit met goud-randje Pronkstuk dat slechts by zeer-byzondere ge legenheden te voorscbyn kwam. Zo hadden zakdoeken op dc knieën gespreid, en na elk taarlhapje Terwijl de delicatesse nog den mond to zeer volde dan dat zy konden spre ken, de hoofden geschud en met de handen gewezen... «Echt fijn, hoorl" Met de thee lepeltjes zuinig-kleine roopjes en brokjeB van de taartjes genomen Jan zat z'n bruid genoemd blad, wel niets meer terecht komen, nu de duikers dien niet in de schatkamer van het schip hebben aangetroffen. Uit den Omtrek. Texel, 1 Mei. Het zoeken naar kievitseieren is thans niet meer geoorloofd. Tot en met 5 Mei mogen er nog kievitseieren verzonden en verkocht worden. De prys bleef tot op 't laatst betrek kelijk hoog, doordien in de laatste week van April nog van 12 tot 15 ets. per stuk betaald werd. De geheele uitvoer wordt geraamd op ruim 10.000 stuks. Do veevorzendicgen, vooral van rundvee, zyn tegenwoordig belangrijker dan op andere tyden des jaars. De totale uitvoer bedroeg in de jongste weok 253 koeien, 306 kalveren, 124 schapen, 1 paard en 43 varkens. Hot aantal voor den handel bestemde lammeren, zal nog grooter zyn dan aanvankelijk geraamd werd. Sedert eenige dagen is hier een sterke concurrentie in den Petrolenmhandel in 't leven geroepen. De groote Amerika-Petroleum- Compagnie, die hier een groote tank liet bouwen, verkocht sinds jaar en dag do aardolie tegen 9 cents per liter. Nu is eene andere maatschappij opgestaan, welke hare petroleum voor ets. por liter aanbiedt. Natuurlyk maakt de burgerij gretig gebruik van de goedkoopere gelegenheid. Texel, 2 Mei. By gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana heeft het Harmonie-gezel schap «Excelsior", to Oosterend, muziek in open lucht gegeveD, waarbij eene collecte ton voordeele van «Texels Belang", gehouden werd. Deze bracht op f 29.30. Door liet hoof I- bestuur van »T. B." werd aan den directeur van «Excelsior" oen dirigeerstok toegezegd. Er zyn reeds eenige eenige Engelsehen op het eiland geweest, en meerderen komen weldra, om do vogel-broedplaatsen te bezien. In Engeland beBtaat op ornithologisch ge bied heel wat liefhebberij. Bij goed weder zal Texel dit voorjaar ongetwijfeld druk be zocht worden. Wieringen. Op Donderdag 5 Mei a.s. (Hemelvaarts dag) zal in het lokaal van den heer J. Bruul een openbare vergadering worden gehouden, uitgeschreven door de Vereeniging tot be vordering van het Vakonderwijs in West- Friesland. Het doel is alhier een onderafdeeling te stichten. Zaterdag j.1. werd ton huize van den heer Vroom de laatste bijeenkomst in dit seizoen gehouden van de nntsvereeniging «Oost- Wioringen". De opkomst was zeer goed. Het pro gramma bevatte verschillende voordrachten en een tooneelstukje, getiteld «Het bedrogen drietal". Het geheel vormde een gezelligon avond. Zaterdag 7 Mei a.s. zal ten huizo van den heer H. C. Engel een vergadering worden zeer galant te bedienen, stopte kwarttaartje tusschen duim en vingers, de zoetigheid in haar mond Smulde dan zelf. En aldoor kusten ze elkander dan maar Nou" had een oom op zeker oogenblik gezegd „nou, Da, wanneer kom-jjj aan de beurt Ze was rood geworden van nijdig heid en snibde terug van: «Ik zou je lekker danken 1 Trouwen rouwen Merci 1" Da keek 'r woedend aan Zoo'n nest kon dc zon niot in het water zien schijnen De druiven zijn zuur, Da 1" merkte zwa ger kiesch-geestig op. Ze had er tranen van in d'r oogen gekregen... Laat jy ze maar kletseD 1" fluisterde eene goedige tante haarDie knipoogde nog van Plaag 'r nu niet -Ze wisten toch van die historie met dat klerkje Dien snot neus van een jongen Had Da finaal voor den gek gehouden Nadat-ie bij 't jaar met baar «geloopen" had... Jan wiBt er eigenlijk 't rechte niet van. Bruidje fluisterde 't hem in het oor «Och," ii hij overschillig-weg, ,is dAt de choseI" Nou, die vent had nög gelijk Wat hem een kneep in z n arm berokkende van bmid Most-ie Da nu helsch maken Al had-ie 't land aan haar, dan hooide dAt toch niet1 Maar Jan was in eene alte-lustige Btera- ming. Fluisterde z'n meisje iets terug, waar over zo in een lach schoot Da voelde best, dat 't over hdar was. Ze keek op d'r horloge... Kwart over tienen...! Gunst-nog-toe, mevrouw had nog wel gezegd .vooral niet later dan tien uur, hoor...!" Moeder zei wol«Kom, meid, 't zal wol losloopen. Blyf nog een kwartiertje...!' maar eigenlyk waren ze bly na dat ge kibbel met Jan dat ze ging Toen Da al op straat was, hoorde zy nog Jan s grove stem Nou schaterde hij 't weêr uitEn Kee hoorde ze ook giebelen Dat kreng I Die had haar zoo venijnig zitten aankyken, den heelen avond In het hoekje van de tram Terwijl ze de oogen slootKwam ineenB dat beeld van Goorges haar voor den geestdie 'r voor den mal had gehouden Nadat ie al wat zo op haar spaarboekje bezat, geleend had Geen cent had zo ooit teruggezien En toen Da er eindelyk eens om gevraagd had... Een vijf-guldentjes desnoods... toen had GeorgeB haar uitgelachen was ver volgens nydig geworden had gezegd, dat ze, voor zyn part, kon ophoepelen Hy had Da laten staan midden op straat op 'n Zondagavond, in de volle drukte. Ze zouden naar een bioscoop-theater zyn gaan kyken en als gewoonlijk vroeg Gcorges geld Hy had 't nietEn Da zei dat ze 't ook niet kon missen Hij moest 't dan maar zoolang afnemen van het geld, dat-it haar immers de vorige week al zou hebben teruggegeven Toen Da de venijnigheid gezegd had, voelde zy er spijt, berouw over Maar 't was te-laat. Georges verdween in do massa Het deurtje van de tram had zy eenige gehouden, toegankelijk voor die personen die, geldelyken steun hebben verleend aan hot j.1. gehouden feest by de ontvangst van den E. A. heer Burgemeester. Door de feestcommissie zal alsdan rekening en verantwoording voor de vergadering wor den gedaan. Anna Paulowna. Vrydagavond, 29 April, vergaderde de Coöperatieve Boerenleenbank in Yeerburg. Tegenwoordig 66 leden. By de opening der vergadering heette de Voorzitter, de heer C. Wijdenes Spaans, de talryke aanwezigen hartelyk welkom. Sedert April 1909 was de Bank in bloei toegenomen. Voortdurend wordt de Bank meer gewaardeerd. Voorzitter her dacht in zeer waardoerende woorden het overleden lid van den Raad van Toezicht, den heer G. H. Geerligs en het vertrokken bestuurslid, den heer K. F. Ebrman. Den laatsten was bij zyn vertrek een stoffelijk blyk van waardoering geschonken, wat on getwijfeld aller goedkeuring zou wegdragen, iierna werden de notulen gelezen en on veranderd goedgekeurd Medegedeeld werd, dat na het vertrek van den heer Ehrman heer de Graaf de functie van secretaris heeft vervuld en dat de heer L. Metzelaar als bestuurslid is opgetreden. Tot bestuurslid werd herkozen de heer A. de Graaf en gekozen de heer Jb. Wai- boer. Verder werden verkozen tot plaats vervangende bestuursleden de heeren A. C. Geertsema en C. Geerligs, tot lid van den Raad van Toezicht de heer L. Metzelaar en herkozen de heer A. Kaan. Op verzoek van den Voorzitter werden tot commissieleden voor het nazien der rekening en verantwoor ding, zondor stemming gekozen de heeren li. Blankevoort, K. Appel en C. List. Op voorstel van 't Bestuur en den Raad van Toezicht vond men algemeen goed het salaris van den kassier, den heer A. de Boer, te verhoogen tot f 15U per jaar. Namens do commissie voor het nazien der rekening bracht de heer Jm. Bluuboer een gunstig rapport nit. Alles was volkomen in orde bevonden. Met algemeene stemmen werden rekening en balans goedgekeurd. De eerste sloot iu ontvangsten en uilgaven met een totaal van f 21*088,01*, de laatste met een totaal van f53ü80,39. De winst over 1909 bedroeg f 513,06'. Uit 't jaarverslag bleek dat het ledental is geklommen van 80 tot 114 en dat door 123 inleggers was gekweekt een rente van f 1196,70. TiiBschen Bestuur, Raad van Toe zicht en Kassier had eene prettige samen werking bestaan en alle voorBchotnemers hadden aan hunne verplichtingen voldaau. Met de beste wonschen voor de Bank werd 't jaarverslag besloten. De vergadering be tuigde door applaus hare ingenomenheid. Op voorstel van den Voorzitter werd zonder stemming de heer A. de Boer aangewezen tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering te Utrecht en de heer A. de Graaf tot plaatsvervanger. By de rondvraag merkte de heer P. List op dat de rente voor spaar gelden niet hoog is. Voorzitter lichtte toe, dat verhooging van deze rente door 't Be stuur reeds is overwogen, doch dat dit nog niot kan omdat de reserve nog te gering is. In de toekomst hoopt 't Bestuur voorstellen in die richting te doen. Hierna sloot Voor zitter de vergadering na alle bestuurders en den kassier hartelyk bedankt te hebben voor hunne gewaardeerde medewerking. De heer D. C. Rezelman, Voorzitter van den Raad van Toezicht, sprak namens de ver gadering een woord van dank en waardeering tot den Voorzitter voor diens toewijding en degeljjke leiding der vergadering. Vrijdagavond, 29 April, vergaderde de vrij- linnige kiesvereeniging in Veerburg. Na opening door den voorzitter, den heer H. K. Koster, lezing en goedkeuring der notulen, werden herkozen de heer N. Raap tot be stuurslid en de heer D. C. Rezelman tot bestuurslid van de Centrale te Helder. Beide namen de benoeming aan. De rekening en verantwoording werd nagezien door de heeren Jb. Bakker en H. Kaan en in orde bevonden, waarna zy werd goedgekeurd. Do ontvangsten bodroogen f 76,58, de uitgaven f 93,09. By de ontvangsten moet echter de contributie ovor 'tloopendo jaar nog govoegd worden. Tot candidaten voor de Prov. Staten werden met algemeene stemmon gekozen de aftreden den, de heeren Jb. Zjjp en K. Breebaart. Hierna sloot de voorzitter onder dankbetuiging de vergadering. De heer Rookmaker, evangelist te Breezand, heeft een beroep ontvangen naar Midlum (Fr.) Tot bestuurslid van de Noord-Hollandsche vereeniging tot bestrijding van tuberculose is benoemd de heer C. Wijdenes Spaans, in de plaats van Jb. Zijp Hz. te Wieringerwaard, die niet herkiesbaar was. Burgelijke Stand w. Texel. Van 23 tot en met 29 April '10. GEBORENMartje, d. v. Adriaan Weydt i Dieuwertje Dogger (Oudeschild.) Cornelis LaurenB, z. v. Adriaan du Klerk en Adriana Koopman (Eierland.) Dirk, z. v. Maarten Zuidewind en Tryntje Keyzer (Spang.) ONDERTROUWD Pieter Vonk en Grietje Plaatsman. Willem Trap en Fytje Dros. Johannes van 't Noordeinde en Neeltje de Graaf. Cornelis van der Werf en Neeltje Bakclaar. GETROUWD Arien Commandeur (Blok ker) en Maria Gerbreg Bakker (den Hoorn.) Johannes HilleniuB (Eierland) en Tryntje Vlaming (Oosterend.) Willem van Heerwaar- den (Everstekoog) en Maria de Porto (P. en Polder.) Abram de Ridder (Koogerveld) H. Benjamintje Jannetje Bakelaar (Eierland). OVERLEDEN Aaltje Hillenius, oud 56 jaar geh. m. Jan Bruin, (den Hoorn.) malen open en dicht hooren kletteren Kon haar niks-schelen. Zij lette op niets, niemand. Voelde zich te miserabel, te ver drietig. Wist dat als mevrouw straks Boms zou gaan mopperen over het kwartier te laat thuiskomen. Dat ze dan in staat zou zyn om zóó op stel en sprong Da zat zich op te winden, dat haar wan gen gloeiden 1 En plotseling schrok zo zóó hevig, dat or een gevoel van verlamd-zyn over haar kwamDat de kleur uit haar gelaat week Dat 't was of een ijzeren vuist 'r hart saam- klemde en zy niet kon ademen Vlak-over-haar zat Georges De oogen strak op haar gericht. Precies als vroeger, stok met dikken knop tusschen do knieën geklemd. Modieus boordje met keurig dasje Hy leek iets dikker geworden, en z'n snor was aangekomen, dat merkte Da direct. Hy groette haar niot. Keek Da al-maar strak aan hoè-ie 't nn eigenlyk met 'r had... Ze woü stroef, norsch-onverschillig kyken, maar 't ging niet. 't Was baar, of het gryn- tende, prikkelendo verdriet zich oploste En een zonderlinge sensatie van blyde vreugde kwam over haar... 't Tintelde in haar oogen. t Sprak uit haar verlegen glimlachje om haar lippen En toon Georges aan de eerstvolgende halte, waar Da moest uitstappen, mcêging, vond zy 't heel gewoon, natuurlijk Zou-ie had ze gedacht, bang dat hy kalmpjes zou bly ven zitten Haar hart bonsde en hamerde onstuimig toen Georges naast haar kwam loopen. Haar arm vatte Zoo zacht, zoo chic kon-ie dat doenHeel anders dan de jongens thuis bijvoorbeeld, die je een kneep gaven met 'r ruwe knuisten, dat je "t bykans uit gilde van pyn «Dag, Da" zei-ie vwe hebben elkaar in lang niet gezien Ze kon geen woord spreken, zoo ha merde en bonsde dat hartZij boog 't hoofd en mompelde ietsMaakte o-zoo weifelende beweging als om zich terug te trekken Maar toen Georges z'n hand, die op haar arm rustte, wilde terughalen, drukte Da die vaster tegen zich aan Zóó gelukkig, dat-io weer by haar wasDe torenklok sloeg elf uur. Ze had al ruim oen half uur thuis moeten wezen Maar ze gaf or niks-om. Liet zich door Georges brengen nog wel drie, vier straten verder. Ging met hem zitten in een klein cafó, waar 't, vóór een groen, aan ringetjes hangend gordyn, vry donker was Luisterde daar naar al wat-ie haar vertelde Hoorde, hoe George een tientje liet wisselen om de consumptie te betalen 't Ging hem prachtig, nu. En als ze nog een paar maanden verder waren 'tWas kwart over twaalven toen Da thuis kwam. Mevrouw, al in négligé, wachtte haar met vlammende oogen en van woede pur peren wangen. Meneer riep, van boven, dat 't ongehoord was, en dat hy „zulke schan dalen in zyn huis niet verkoos". Maar Da werd volstrekt niet boos. Vond de kracht om doodsbedaard te blijven Veel te zalig, veel te gelukkig om zich iets ervan aan te trekken Uit het Verslag der Gezondheids-Commissie. Meningitis cerebrospinalis epidemie a. Op 21 Juli ontving de Commissie bericht, dat zich hier een lyder aan genoemde ziekte bevond. De diagnose werd door het bacterio logisch onderzoek bevestigd. Do patiënt was korporaal-stoker by de Marino en werd als i'tKan gebenrenl" zei ze alleen, wat mevrouw helsch maakte. En ten slotte zei ze, hoe «de eerste maal, dat 'tweêr gebeurde... Do Allereerste maal „O, dAn maar direct 1" viel Da lachend uit, voorziet u je maar gerust van een ander meisje, hoorl" En ze liet mevrouw staan, ging naar haar kamertje, enkel en alleen maar kunnende denkon aan dat groote, groote geluk van hem te hebben teruggekregen Had-jij zoo-iets nu ooit van die Daatje gedacht?" vroeg mevrouw, zich gereed ma kend om in bed te stappen, aan haar echt vriend. Deze was al-haaat onder zeil. Nog nydig over dat moeten wachten, op zoo'n beroerde-meid Ze gaat wegheeft me den dienst opge zegd hervatte mevrouw, haar muts vast- strikkend. Meneer gromde nog watHoe eer hoe beter zoo Nétallemaal eender allen met één sop overgoten Toen ging meneer snurken. En mevrouw lag nog een heele poos over 't geval te pieke ren van die stille, stemmige, zachte Daat je hoe die zoo op eens En zy vermoedde niets van den geluks- droom, waarin, op haar dakkamertje, zweefde deerntje, voor wie de avond zoo heerlyk was geëindigd. zoodanig in het Marine-hospitaal verpleegd, waar hy na langdurige ziekte herstelde. Tuberculose. Ook dit jaar ontving de Commissie van B. en W. bericht van do sterfgevallen aan tuberculose, en wel ten getalo van 27. De adressen werden opgegeven aan de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Helder, die dan, wanneer de behandelende geneesheer dit noodig oordeelde, voor ontsmetting zorgde. Venerische ziekten. In het vorig jaarverslag is de behandeling dezer aangelegenheid vermeld tot aan den brief, dien de Commissie d.d. 24 Dec. 19U8 aan dr. Hamburger, Inspecteur van de Volks gezondheid, schreef. Het antwoord van den Inspecteur kwam 11 Februari 1909 in. Z.Ed. Gestr. had intusschon met do burgerlijke en militaire autoriteiten gesproken. Van de aan boord dor schepen te publicooren waarschu wingen verwachtte hy weinig heil; hoop voller was hy gestemd ten opzichte van de pogingen om voor de geïnfecteerde vrouwen eeno verplegings-inrichting te openen. Dit punt was op zyn voorstel in het college van B. en W. opnieuw aan de orde geBteld; maar uil het schryven van dat college aan den Inspecteur bleek, dat men de opneming der vrouwen in het Gem.-Ziekenhuis op de vroeger aangegeven gronden niet mogelyk achtte (zie verslag 19U8 blz. 851, en van oor deel was, dat eene speciale inrichting voor dat doel zeer kostbaar zou zyn en allerminst loonend, zoolang de bedoelde ziekten niet als .besmettelijk" in de wet waren opgeno men en macht tot verplegingsdwang aan de bevoegde autoriteit was toegekend. Waar dus door het gemeentebestuur de zaak niet verder werd gebracht, gaf dr. Ham burger aan de Commissie iu overweging, de hulp van het particulier initiatief in te roe pen voor do Btichting eenor verplegings-in richting. De Commissie meende op dit denkbeeld niet in te moeten gaan. Bleek dus het nemen van positieve maat regelen tegen de venerische ziekten voor- loopig onmogelijk, de Commissie hield niet temin het onderwerp in studie. In April richtte zy tot 53 ziekenhuizen in Nederland eene circulaire met vragen betreffende de verpleging van prostituees. Antwoorden kwa men in van 38 ziekenhuizen, en een over zicht van die antwoorden vindt men in een uchter het rapport gevoegde bjjlage. Uit dit overzicht blijkt, dat in 20 ziekenhuizen ver pleging van deze patiënten plaats vindt, of schoon in sommige biervan slechts zelden, eu dat, op een enkele uitzondering na, moei lijkheden zich daarbij niet voordoden, terwyl ook het mjjden van een ziekenhuis door andero patiënten nagenoeg niet voorkwam. Belemmering. Keukenmeid Je hadt toch beloofd, my voor myn verjaardag een gedicht te sturen. SergeantJa, en ik heb er ook acht dagen over nagedacht, maar ik kon geen rjjmwoord vinden op „karbonade". Ingezonden kopy van een advertentie: „een onge huiwdt schoon maak ster biet zig aan voor zaawos voor alle swos of 3 of 4 awendon voor katoor of voor een Winkel schoonte houiden brief." Cantraal-Genootsohap voor Klnder- harstelllngs- en Vaoanilekolonles. Afdeeling Helder. liet vervaardigde wurlc loont tweeërlei, n.l. sierlykheid en nuttigheid. Maar uit beide spreekt de liefde voor 't hulpbehoevende Kind. Advertentiën gelieve men 's morgens vóór 10 uur te bezorgen. INGEZONDEN. Helder, April 1910. Aan H.H. Directies, Plaatsgenooten, enz. L S. Beleefd geven ondergeteekenden U kennis in een maatregel, dezer dagen genomen, waarvoor zy vriendeljjk Uwe instemming vragen. De levensstandaard in aanmerking nemende en meerdere behoeften in het maaUchappe- Ijjk lovon voelende, hebben de verschillende Werklieden-Vereenigingen hier ter stede, zich genoopt gezien aan te kloppen om meer loon. Dat loon, vroeger bedragende 17 of 18 cents per nor, by een werkdag van 12 uttr en heden 20 cents bij een werkdag van 11 uur (alles des zomers gerekend in den besten tyd), is derhalve weinig voornitgegaan, terwyl vele dagelyksche behoeften en haar hooger zyn geworden. Evenals de Patroons zyn ook alle Directies en do Gemeente in kennis gesteld met dit verzoek door de Werklieden-Vereenigingen en na verschillende besprekingen van de Patroons met de Werklieden-Vereenigingen in gecombineerde en gewone vergaderingen over de min-gnnstige loonstandaard hier ter plaatse voor den bouwvakarbeider, hebben de Patroons besloten het bestaande loon ran 20 cents te verhoogen. De Directies en de Gemeente zullen na invoering, in de toekomst met de verhooging, rekening houden, terwyl de Patroons hnnne instemming betuigden met 1 J u I i a.s. de verhooging to doen ingaan. Het beslnit is het unrloon met 2 oenta te verhoogen, welke zeer billyko regeling door de werk lieden met dank is aanvaard. Gaarne wordt U verzocht deze dringende maatregel met gnnstig gevolg te aanvaarden en hobbon wy de eer te zyn, Met hoogachting UEd. dv., Namens de Afdeeling Helder v. d. Ned. Aannemersbond De niet aangesloten Aannemers en De Werklieden-Vereenigingen Door Eendracht Sterk" en „Verbetering zy ons Doel", J. Sprdit, Voorzitter. B. N. r. Os, Secretaris. Ze wandelden mot hun tweeën op den stillen buitenweg. En de langste van hen beide zei zeker voor de twintigste maal in hot kwartier, dat zij al op den uitkyk Bton- den ,Zio je wel, kereltje, ze kómt niet! ze verdraait 'tl Hèb ik je wel voorspeld!" Do ander bleef zwjjgen. Keek nog eens op z'n horloge, beet op z'n kneveltje, gluurde tusschen de boomen het breede pad op... niemand te zien. ,Ja" zei de lange zoo'n meid maakt zich daar ongelukkig voor jouzou ze toch wel gek motte wezen, hé Neen, vriend, je oude zal er aan moeten gelooven niks aan te veranderen, ventje En hy grynsde met een leedvermaak, een wreedheidegenot, dat griezelig was „O, wat zit die George cr inhervatte hy, na een oogje te hobben geworpen op het bleeke, strakke angstgezicht van den ander «o wat zit die George in de pena rie! De kleinere, van 't haast stuk-gebeten snorretje, mompelde iets SchorHaas tig Wildgejaagd Ja, amice" zei de lange «ik kan best begrijpen, dat je or beroerd onder bent AsjeblieftDe onde zal je een nootje te kraken geven, man Kan best wezen dat-ie je naar de Oust stuurtZie ik 'm best voor an Net als de Pa van Willem Ankers, woet-je-wel, hé?... die een lapje van duizend verdonkeremaand had Best, zei de-ouwe, ik zal je uit den pekel helpou, maar je teekent voor IndiëTjonge, George, vrind, 'tziet er zwart voor jo uit!" En de lange genoot echt van den angst, dio zyn woorden teweegbrachten..." „Ja, zei hy nog «my kun-je't nooit wyten. Ik heb je genoeg gewaarsch .Jyl? Gewaarschuwd 1" viel George uit, en in z'n feilen doodsangst was dit hem toch to kras „Jij die me Nou Ik, die je... Wat nog meer! Jy bobt verzekerd, dat jo in elk goval de duiten kon suppleerenHoe 't ook liep... Dat weet-je bestEn op grond daarvan heb ik je toch, volgens myn beste weten, geraden om by Sammetje oen duit-of-wat te wagenJe hebt er, die by Sam iu een nacht over de driehonderd pop hebben ver diend ,Sstl" zei George, en hy greep 'n pols van den lange ,Sst! Daar is... Ik geloof, dat...'' Hy tuurde het pad op Een schaduw in de verte Gauw-gauw fluisterden de jongens, waar ze elkaAr Mocht 't wezen, dat Daatje tóch kwam met 't geld, dat ze voor Goorges voor hem zou uit meneer z'n schrijfbureau, dat haast nooit op slot was waar ze wist te vinden in het laadje van middenvak Waar zy elkaAr dan, ovor een uur, zou den treffen In do stad, dicht by Sam z'n speelhol Styver wrong Georges z'n hand om de pols van den lange. Zy tuurden, tuurden Ja, ze is 'tl" riep Georges uit, en hy moest zich bedwingen, met groot geweld, om 't niet uit te schreeuwen van plezier „Ze is 't!" De lange verdween als by tooverslag. De nauwe laan in Gauw-gauw stappend Wilde niet gezien worden Hy, Georges, ging haar tegemoet Ze fluisterden druk, rad, opgewonden Dwaalden toen dieper, dieper het groote bosch in, waar de schemering al begon te dalen terwyl, in de stad, de lichtjes be gonnen te flonkeren, aankondigend den nade- rondon avond, met groote stads-gedruisch en gedoê «En kunt u", zei do rechercheur, die by meneer cn mevrouw De Voogt over het goval zat na te praten Z'n boekje had-ie al opgeborgen „Kunt u nu absoluut niet nagaan, waarvóór dat meisje het gold noodig had waaróm ze eigenlyk heeft gestolen Mevrouw haalde de schouders en de wenk- brouwen héél-hoog op, verhief de beide armen en liet ze daarna neêrploffen, zoodat de handpalmen op de leuningknoppen van haar stoel neêr dreunden.... .Absoluut nietl" zei ze. Meneer vond 't de moeite niet waard om erover na te denken. Staarde, met scep- tisch-spottend kykende oogen de wolkjes uit z n sigaar na «Zy weigert beslist eenige opheldering te geven," zei de rechercheur, .or is niets uit haar to krijgen. Do commissaris is gisteren wol een rond uur bezig geweest. Vruchte loos „Dat zyn de ergstenl" zei meneer, crimi neel van aanleg. „En u waart vroeger over haar tevreden vroeg de rechercheur. .Volkomen," beaamde mevrouw, „'lis zonde en jammer voor het kind!" Meneer lachte schamper, werd er nydig om zoo'n slet, zoo'n doortrapte dievegge, zoo'n vrouwelyke apache... dio ging ze nog prjjzen „Soms gebeurt 'twel" zei de rechercheur, lichtelijk geprikkeld door meneers spotternij .dat or invloeden zyn, waar ze voor bezwe ken Dat's dan treurig genoegEn als je niet weet, waar die invloeden schuilen... ziet u dan wordt het geval hopeloos. .Malligheid!" riep meneer nit, rood ran nijdigheid, neen allemaal zottepraat! Ze mos ten nog de onderwetsche methode hebben, met een rietjeof met de duimschroeven en het brandmerk do pijnbank weet ik watAl dat redeneeren, tegenwoordig, over dat boevenpak al dat bespiegelen.. 't is de pest, zeg ik je I ze half dood ranse len in een hok opsluitenwater en brood om de drie dagen dan leerea zy 't wel af De rochercheur zag meneer strak aan. Eerst met een glimlachje wat 'n heetge bakerd, ouderwetsch heertje En hy dacht, de politieman aan het meisje, dat nu opgesloten zat, aan die Daatje, met haar roodbekreten oogen, haar onstui- migo verdrictaanvallenhaar felle, dolle wanhoopvan wie hy, met z'n ervaring als politiespeurder, stellig wist dat zy het slacht offer was, geen echte misdadigster Rechercheur zag driftig autoritair, heel ouderwetsch, erg crimineel mannetje strak aan nu niet meer spottend, nu doordrin gend scherp Jawel, had hy niet reeds, datzelfde barsche meneertjevan de pijn bank en de bongercel Zeker, hy wist, rechercheur, dat zo deftig- meneortje eens, tweemalen gezien hadden Dat huis met de groene jaloezieën waar ze stilletjes oog op moesten honden Rechercheur keek nu strak, doordringend, eigenaardigMet iets dreigends haast Zonder een woord te zeggen Langzaam do bol van z'n hoed opstrijkend En 't was of meneertje er iets van snapte Hy kroeg een angsttrekje op z'n gezicht. Word klein tikje-bleek zelfs Rechercheur zag 't hool-duidelyk Meneer stond op. Bood hem een sigaar aan. Rechercheur maakte hoffelyko buiging. Accepteorde lucifertje. Maar bleef even-stroef, spiedend, kyken Amuseerde zich over de onrustigheid van zooeven-aog zoo barsch- autoritairen meneer Knikte, toen hy op straat was, van: «Die snapte 't bestvan dat huis met de groene jaloezieën Had er toch pret in dat-ie meneertje had laten schrikken Alleen door dat nadruk kelijk-scherp aankyken Nadat er zulke harde woorden waren ge zegd over wat de ongelukkige meid moest hebben voor straf... De deern, die zoo jam merend lag te snikken, van verdriet dat ze nu Alles kwjjt was Voor altjjd MaItre Corbjud.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1