MARINE. Koorvereeniging. COilCEKl IJzeren Ramen, enz. Tweede Blad. UIT HET BUITENLAND. Oud-president Roosevelt bezocht ook Dene marken. De stad Kopenhagen gaf te zijner eer op het raadhuis een feestmaal, waaraan 300 gasten aanzaten. Roosevelt is nu naar Christiania en werd ook daar luisterryk ont vangen. Wat is toch het doel van Roosevelt s rei zen, vraagt men zich af. En, zoo als 't ge woonlijk gaat, wordt er meer achter gezocht dan er wel achter zal zitten, 't Is mot hot oog op de toekomst, wordt gezegd Roose velt wil voor alles de goede betrekkingen met Europa zoo vast mogelyk maken omdat hij verzekerd wil zynvan de goede stem ming in Europa opzichtens Amerika, wan neer daar in het Oosten verwikkelingen mochten ontstaan. En dan wordt gewezen op de uitbreiding der macht van Japan, op den snellen aanwas zyner bevolking, waar voor het eeD nieuw emigratieoord moet heb ben. China is 't aangewezen land daarby uit zich zelf onmachtig om Japan te weer staan. En Amerika zal het eerste land zyn, dat met Japan conflict krijgt. De gezindheid van Europa is voor 't verloop van dit con- flikt van groot belang. VandaarIndien er gronden zyn om aldus te denken, dan moet men toch toegeven dat Roosevelt een ruimen blik in de toekomst heeft geworpen. Van andere zijde wordt verzekerd dat Roosevelt niet weer zal dingen naar het presidentschap by het eindigen der tegen woordige vierjarige periode, doch zich on ledig houden zal met hot houden van lezin gen, 't doen van reizen en de jacht. Dinsdag heeft te Christiania de begrafe nisplechtigheid van het stoffelijk overschot van deD grooten Noorschen schryver Björn- stjerne Björnson plaats gehad. Behalve de Koning en de Koningin, wa ren daarby tegenwoordig de familie van Björnson, vertegenwoordigers van buiten- landsche vorsten, van het gemeentebestuur, van de maatschappij van wetenschappen, leden der regeering en van het Storthing, vertegenwoordigers van Noorweegsche, Deensche en Zweedsche vereenigingen van letterkundigen enz. Prof. Fridjof Jancen hield een diep ge voelde lijkrede, en er worden een buitenge woon groot aantal kransen op de kist gelogd. De toeloop der menigte was ontzaglijk men schat het getal aanwezigen op 80.000. In het Nationaal The&tre werd des avonds de overledene als schryver gehuldigd ook daar waren de Koning en de Koningin aan wezig. De beleefdheid van Duitschland jegens Italië zal beantwoord worden. De Italiaan- sche minister van buitenlandsche zaken, markies Di San Giuliano, komt einde Mei te Berlijn, om zich aan den keizer voor te stellen en het bezoek van den rijkskanselier te Rome te beantwoorden. Tengevolge van het verwerpen der toe lagen aan de echtgenooten der keizerlyke prinsessen door de Turksche Kamer had David bey, de groot-vizier zyn ontslag aan gekondigd. Zyne ambtgenooten verklaarden zich met hem solidair en zouden dus ook heengaan. Doch een ministrieele crisis wordt op 'toogenblik in Turkye zeer ontydig go acht, mot het oog op do verwikkelingen in Albanië. De leider dor meerderheid had een langdurig onderhoud met de grootvizier de kamer heeft het verwerpingsbesluit inge trokken en het ministerie blyft. De berichten uit Albanië blyven vry on gunstig luiden: zelfs do officieele. De parti culiere berichten wyzen er op dat de opstan delingen zelfs de overhand hebben. Zoo heeft bij Diakova een verwoed gevecht plaats gehad, volgens een bericht zouden de opstandelingen de stad bezet hebben. Een bataljon van het garnizoen van Ipek is op weg naar Diakova, in een hinderlaag gevallen en in Ipek teruggeworpen na zware verliezen te hebben geleden. Alle berichten stemmen erin overeen, dat Bterke afdeelingen Albaneezen het bergach tige gebied ten westen van Ferezorvitsj en Katsjanik bezet hebben. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 6 Mei. Reisplan van Hr. Ms. „Evertsen". Het reisplan van het pantserschip „Eveit- Ben" is als volgt: vertrok van Nieuwediep 30 Juli, aankomst te Borgen 4 Aug., vertrek van daar 9 Aug., aankomst Nieuwediep 19 AnguBtus. Reisplan van Hr. Ms. Jacobvan Heemskerk. Het reisplan van het pantserschip, „Jacob van Heemskerck", waarmode Prins Hendrik de reis naar het Noorden zal maken, is als volgt: Vertrek van Nieuwediep 7 Mei, aan komst te Christiania 10 Mei, vertrek 13 Mei aankomBt te Kopenhagen 14 Mei, vertrek 17 Mei. aankomst te Stockholm 19 Mei, ver trek 21 Mei, terug te Nieuwediep of IJmuiden 24 of 25 Mei. Bij Kon. Besluit is de heer C. Stumphius, hoofd van school 8, benoemd tot onderwyzer aan de Rijks-normaalschool alhier, om onder wijs te geven in de Algemeene geschiedenis. De benoeming wordt geacht te zyn ingegaan op 1 Mei j.1. De heer C. J. F. Denker, onderwyzer aan school 4 alhier, is ter beschikking gesteld van den Gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om aldaar ter lande aangesteld te worden als onderwyzer. Crescendo. Dinsdagavond gaf do muziekvereeniging .Crescendo" afd. der Maatschappy tot bevor dering der Toonkunst onder leiding van don heer A. J. C. Mooy in Casino" een concert. De zaal was heel aardig bezet het podium voor het tooncol uitgebouwd zooals dat voor groote uitvoeringen daar steeds geschiedt tot voordeel van de toehoorenden. De »Symphonie in Es" van Jos. Haydn in vier deelen vormde de inleiding en een schoone. Ingezet door een bescheiden paokengebommel zwelt de muziek aan en geeft het orchest gelegenheid zijne vaardig heid te toonen. Daarna zong het koor ,Ave Verum" van Mozart (Duitsche uitspraak) zeer verdienstelijk en door orchest begeleid. Eone hymne van Mozart voor koor, solo-kwartet, orkest en piano werd eveneens zeer ver dienstelijk ten gehoore gebracht. Alleen zou den wy voor de liederen de opmerking willeD maken dat de mannenpartijen niet sterk genoeg bezet zyn, iets wat ook in het laatsto stuk nog al uitkwam. Overigens vormde het koor, ook vooral in het laatste stuk: ,de Ruïnen van Athene" een Bchoon geheel, dat door den vaardigen directeur geheel beheerscht wordt. Na de pauze werd door het orchest gege ven „Eene kleine Nachtmusik" van Mozart en een Quintet voor strijkinstrumenten van A. L. Hazebroek. Het applaus na de uit voering van dit laatste gold ook den compo nist, die in de zaal aanwezig was, en een hartelijke ovatie in ontvangst te nemen had. De heer J. F. Pala gat op meesterlijke wijze het .Air Varié" van Vieuxtemps en had daarby gelegenheid zijne groote technische vaardigheid te doen uitkomen. Hij werd aan 't einde warm toegejuicht en moest dus een korte reprise geven. Het slotnummer was „Griekenlands wor stelstrijd en verlossing", waarbij de heer J. W. Poort als declamator optrad. De decla matie wordt zeer mooi afgewisseld mot zang en orchestbegeloiding. Mej. J. Metzelaar zong de solapartyon met den heer Bethlehem. Deze laatste ver dient een byzonder compliment voor de schoon heid waarmee hy de onderscheidene deelen wist te doen uitkomen. Als solisten traden vóór de pauze nog op mej. Molenaar en de heer Cohen. Wel een viertal dat «Crescendo" eer aandoet. Do dames J. Meijers en C. Massa zorgden voor klavierbegeleiding. Alles samen genomen verschafte .Crescendo-' een avond vol kunstgenot. Hr. Ms. „Utrecht". Hr. Ms. „Utrecht-* is 11 April naar Mar- tinique vertrokken om te dokken en zal daarna Suriname aandoen en verder koers zetten naar Buenos-Ayres, om onze natie te vertegenwoordigen by het eeuwfeest der onaf hankelijkheid van Argentinië. Op de heen- en terugreis zullen nog verschillende Zuid- Amerikaansche havens worden aangedaan tot vlagvertoon. Kapitein De Booy zal 27 Juni te Parimaribo het commando van kolo nel Colenbrander overnemen. De .Utrecht" kan hier dus niet vóór medio Juli terugver wacht worden. (»Amigoe\) Versiering van den Dam. De gemeenteraad van Amsterdam heeft f 40,000 uitgetrokken voor versiering van den Dam en enkele officieele gebouwen, tor gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin, Prins Hendrik en het Prinsesje, in het laatst van deze maand. Historisch-allegorische optocht te Amsterdam. De historisch-allegorische optocht, op 30 Mei te Amsterdam te houden, belooft schit terend te worden. Hij zal een nog niet ge zien schouwspel opleveren800 gecostumeor- den nemen er aan deel. Vele vendels worden medegevoerd, terwijl een schat van bloemen do zegewagens tot een oogenlust zullen maken. Jonge meisjes znllen bloemen strooien. Naast de fantastische wagens zal door haar historische juistheid treffen de karos getrokken door ryk getuigde paarden, waarin stadhouder Willem III, koning van Engeland, met zijn gemalin zal rjjden. Typeerend komt nog een bomschuit uit, gereden op een echt-Scheveningsch rader onderstel, waarin de landing van koning Willem I op de Hollandsche kust wordt uit gebeeld. Inbraak. Don afgeloopen nacht heeft een brutale in braak plaats gevonden by den pastoor der R.K. kerk te Driehuis (gom. Velzen.) De brandkast hoeft men naar het lykenhuis gesleept. Daar echter de daders niets machtig konden worden, lieten zij een schry ven achter waarin zij mede deelden dat door te goede opberging der voor hen van waarde zijnde zaken niets is buitge maakt. Dat is nu in korten tijd reeds de tweede inbraak bij een pastoor in dezen omtrek. Brutale aanranding. Terwijl de landbouwer Ch. de Weert, wonen de te Moerstrate onder de gemeente Wouw, Dinsdagmorgen met zijn rytuig van den smid huiswaarts keerde, werd hij op een eenzame plaats op de Moerstraatsche Baan staande gehouden door een hem onbekend persoon. Deze haalde een revolver te voorschijn en onder bedreiging eischte hij van De Weert geld. Toen De Weert uit zyn rijtuig gestapt was, en den onbekende mededeelde, dat hy geen geld by zich had, richtte het sujet het wapen op De Weert en moest deze toelaton dat zijn zakken doorzocht werden. Wyl toon bleek, dat De Weert werkelijk geen geld by zich had, liet de onbekende De Weert vrij. De aanrander sprong op zijn fiets en vluchtte. De Weert gaf van deze brutale aanranding konnis by de politie te Wouw. Onmiddellijk werden de omliggende gemeenten met het voorgevallene in kennis gesteld, met opgave van het signalement van den verdachte. On middellijk werd in alle richtingen gespeurd, doch tot heden zonder resultaat. (Dgbl. v. N. B.) Ontrouwe ambtenaar. Men meldt, dat mr. W. v. E., gouverne- ments-ambtenaar in Indië, in gevankelijken Bta&t op den terugweg naar Nederland is, om hier ter beschikking van de justitie te worden gesteld, verdacht van financieele onregelmatigheden begaan te hebben als curator in een faillissement te Delft, vóór zyn vertrek naar Indië, welke eerst tijdonB zyn verblyf aldaar aan het licht zouden zijn gekomen. Zaak-Dieters, De Rechtbank te Groningen, uitspraak doede in de zaak-Dieters, achtte niet bewe zen de le sub A. te laste gelegde oplichting en de 2e sub C. te laste gelegde verduiste ring, doch achtte alle meerdere te laste ge logde verduisteringen wettig en overtuigend bewezen en veroordeelde den beklaagde tot een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden met aftrek van de vyf maanden voorloopige hechtenis. Beklaagde zat tydens de voorlezing zenuw achtig te Bnikken en verliet de rechtzaal schijnbaar als eon gebroken man. De komeet van Halley. Blijkens een mededeeling in de buiten landsche bladen hebben de nieuwste bere keningen omtrent de baan van de komeet van Halley, uitgevoerd aan de sterrenwacht te Greenwich, de overtuiging geschonken, dat de aarde zich in den nacht van 18 op 19 Mei niet zal bevinden in den staart van de komeet. De desbetreffende mededeeling is vanwege het observatorium te Greenwich verstrekt aan de centrale te Kiel, vanwaar alle belangryk sterrekundig nieuws pleegt te worden doorgezonden aan de groote sterrenwachten over heel de wereld. Het wrak van de Seyne. Aangaande de kostbaarheden in het wrak van .de Seyneby Riouw gezonken, lezen wy in de Java-Bode" Eon paar weken geleden was reeds door een duiker van de firma Goode Son Matt- hews naar die kostbaarheden gedoken, maar niets anders was boven gebracht dan een geldkist, bevattende niets van eenige waarde. Maar een tweede poging heeft betere uit komsten opgeleverd. De duiker Milne en eenige lieden uit Manilla zyn opnieuw neer gedaald en hebben, naar de .Singapore Free Press" mededeelt, na veel moeite een hoe veelheid juweelen van aanzienlijke waarde, eenig geld en kleedingstukken naar boven gebracht. Lyken van opvarenden werden op het wrak niet aangetroffen. Yan de lading kan vermoedelijk eon deel worden boven gebracht. De gevonden zaken zijn naar Riouw gebracht en daar aan de Nederlandsche auto riteiten afgedragen. Naar de fFree Press" verneemt, hebben de duikers 2000 dollar voor hun moeite gekregen en zullen zy een nieuwe poging wagen. Lage loonen in Duitschland. Tal van Nederlandsche arbeiders, die ge- ruimen tyd in Duitschland werkten, zijn de laatste dagen teruggekeerd wegens de enorme daling der loonen, die waren toegezegd. De loonen der fabrieksarbeiders, die waren bepaald op 4 Mark d. i. f2.40 per dag, zyo thans f 1.80—f2.10. De toeloop van vreemde arbeiders was mede oorzaak, dat de loonen tegenwoordig minder zyn dan voorheen. Smaadschrift. Een privaat-docent van de hoogeschool te Munchen had den verantwoordelijken redacteur van de sociaal-democratische Münchener Post wegens smaadschrift voor den rechter gedaagd, omdat die krant had gezegd, dat het met de waardigheid van eon docent van de hooge- Bchool niet vereenigbaar was, dat hy geld by studenten leende en, ofschoon hij getrouwd was, er een liefje, een 24-jarige vrouwelijke kantoorbediende, op na hield De koBten van het onderhoud van dat meisje waren, zei de Post, voldoende, om het heele gezin van don privaat-docent den kost te geven; nu leed zyne eigen vrouw dikwijls zoo'n gebrek, dat zy op het door den docent geïnde college geld gerechtelijk beslag moest laten leggen. De schepenrechtbank heelt Woensdag den beklaagden redacteur vrijgesproken, omdat het hem gelukt was het bowys van de waar heid te leveren en hij tot verdediging van rechtmatige belangen gehandeld had, aange zien het werkelyk niet aanging dat een docent by zyn leerlingen leentjebuur speelde. In den loop van het proces, dat verscheidene dagen geduurd heeft, waren oen groot aantal ge tuigen uit den maatschappelyken kring van in privaat-docent gehoord. De man zal nu wel onmogelijk zyn. Björnsons begrafenis. By prachtig lenteweer heeft Björnsons begrafenis plaats gehad. Tijdens de plech tige uitvaart in de Drievuldigheidskerk te Christiania bewogen zich tienduizenden men- schen door de straten, rouwdragend om den groote doode. Dos middags waren de meeste kantoren, scholen en fabrieken gesloten. In den stoet naar het kerkhof ging een menigte van naar schatting tachtigduizend menschen mede. De stoet bestond uit zes tig groepen, waaronder vooral talrijk waren die der jonge boeren en der vakorganisaties. Do Zweedsche, Deensche, Duitsche, Italiaan- scho, Spaansche, Japansche, Fransche en Noord-Amerikaansche regeeringen hadden vertegenwoordigers gezonden. Op het kerkhof waren twooduizend school kinderen opgesteld mot nationale vlaggen in de hand. Het aantal gezonden kransen en bloemen was niet te tellen. Mijnramp. Birmingham (Alabama), 5 Mei. Er heeft hedenmiddag een ontploffing plaats gehad in de Paloesmynen van de Coal and Cokes Company, 30 mjjlen van hier, waarbij, naar vermoedt, 185 personen zijn omgekomen. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Verzendingsweg Datum der ter j postbezorging. Tijdst. der laat. busl. a/h Postk. 18 Mei|12'smidd. p. zeepost via Amsterdam 13 en 27 Mei 7.- 's»r. p. zeepost via Rotterdam; 6 en 20 Mei[7.'sav. p. Holl. mail via Oenua .|10 en 24 Mei 7.— 'sav. p. Holl. mail viaMarseille 17 en 31 Mei 3.30'snam p.Franschem.viaMarseille 6 en 20 Meij7.'sav. (voor Sumatra's Westkust en Denkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitsche m. via Napels Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal: eiken Vrijdag, 3.30 's namiddags. Voor Hr. Ms. .Friesland" naar Bordeaux: 9, 10, 11, 12, 13 en 14 Mei, 7 uur 's av., alsmede op 15 Mei, 12 uur 's midd. naar O ban Schotland): 20, 21 Mei,""" 's nam 22 Mei. 12 uur 's midd. en 23 'b nam22 Mei, 12 uur 's midd. 3.80 '8 nam. i 23 Mei, Geboren: Anna. dochter van M. G. RAS en J. RAS—Henning. Helder, 29 April 1910. Gehuwd: George van Puffelen en Jutina Bemarda Egers, die, tevens dank zeggen voor de vele bewyzen van belangstelling by hun huwelyk ondervonden. Helder, 4 Mei 1910. Getrouwd Sjouke Grasman en Cornelia Clara Johanna Nannings, die, mede namens wederzydsche familie, bunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blyken van belangstelling, vóór en by hun huwelyk ondervonden. Helder, 4 Mei 1910. Laatste berichten. Notaris Backx. Notaris J. P. Backx, te Wieringerwaard, is gisteren na een korte ongesteldheid over leden, in den ouderdom van ruim 60 jaar. Zware aardbeving. New-York, 5 Moi. Aan de .Central News" wordt geseindeen aardbeving verwoestte Cartago in Costarica (Centaal Afrika). 500 personen werden gedood, honderden gewond. Do schokken duren voort. Cartago is de hoofdstad der gelijknamige provincie van den staat Costa-Ricain Centraal- Amerika. Zij ligt aan de Reventazon, 1417 m. boven zee, en aan don spoorweg Puerto Limon-Punta Arenas, telt 10000 inwoners, is in 1522 gesticht en werd door de aard bevingen van 1723, 1825 en 1841 geweldig geteisterd. Naast de stad verryst de vulkaan van Cartago (de Irazu), van wiens 8417 m. hoogen top men den Atlantischen en den Grooten Oceaan aanschouwt. Het departement Cartogo telt (1888) 24309 inwoners, die zich vooral met koffie en veeteelt bezig houden. Een brandkast gestolen. Op het kantoor van do Caoutchouc- en Guttapercha-Handelsvennootschap aan de Noordblaak nr. 19 te Rotterdam is gisteren nacht ingebroken. Men heeft zich waar schijnlijk met een valschen sleutel toegang verschaft. De brutale klanten hebben de brandkast, die ongeveer een meter hoog is en achter de deur op het kantoor dat ach ter den winkel gelegen is onder een lesse naar stond, opgepakt en naar bniten gedra gen, om haar vervolgens per as (vermoede lyk met een rytuig) te vervoeren naar het Galgenveld. Daar werd de kast gesleept binnen de omheining van een terrein. De inbrekers, die zich nu veilig gevoelden, hebben de brandkast, een antieke, aan do achterzijde opengescheurd Zy vonden er echter alleen boeken en geon gold in, zoodat zy bedrogen zyn uitgekomen. Gisterenochtend is de opengebroken brand kast daar gevonden. Do dieven bleven tot nog toe onbekend. Mijnramp. Alle hoop op het redden der mijnwerkers in de myn te Binmingham (Amerika) is op gegeven. 45 blanken en 100 negers zyn daarby omgekomen. Koning Edward. Koning Edward van Engeland is tengevolge van hevige bronchites ernstig ongesteld. Een hedenmorgen door 5 doctoren geteekend bul letin meldt dat de toestand hoewel op het oogenblik gunstig, reden tot ernstige bezorgd heid geeft. De lste openluchtsamenkomst der vrijz. godsdienstigen in Noord Holland te Heiloo. 't Was een heerlyke dag, de 5e Mei, waarop zoovelen zich opmaakten tor bywoning van de openluchtsamenkomst van vryz. godsdien stigen, die te Heiloo op het schoone landgoed .Nyenbnrgh' van Jhr. Mr. P. van Foreest gehouden werd. Menigeen zal dien dag daar voor hebben gevreesd, dat er niets van terecht komen zou, want 't Hot zich aanzien, dat het weer zeer slecht zou zyn. 't Bleek echter op den morgen van den Hemelvaartsdag, dat die vrees ongegrond was geweest. Schitterend straalde, toen wij opstonden, het zonnetjo aan helder blauwen hemel en de boottocht met de ,Dageraad. van Heldor naar Alkmaar beloofde een waar pleiziorreisje te worden. Honderden waren dun ook aan den Binnen haven samengestroomd. Een mooi gezicht was het, toen de boot, feestelijk gepavoiseerd, met reeds wel meer dan 100 Texelaars kwam aan8toomen om de meetinggangers van Helder op te nemen. Het flinke stoomschip was go- heel vol toen we wegvoeren. Recht opgewekt was de stemming aan boord, waarvan do feestelijkheid niet weinig verhoogd werd door de muziek van Heldor's Harmoniekapel, die zich zoo welwillend had beschikbaar gesteld om den gemeenHchappelyken tocht meer luister by te zetten. Of er ook animo was voor dezen tocht! Van ongeveer allo dorpen op Texel, waar toch alle plaatsen op twee na door orthodoxe predikanten zyn bezet, waren de mee tinggangers opgekomen. Wy spraken er op de boot, die des morgens om drie uur reeds waren van hnis gegaan om aan de openlucht- samenkomst deel te nemen. Behalve met de .Dageraad', waarvoor de plaatskaarten reeds eenige dagen van te voren geheel waren uitverkocht, waren nog honderden met don trein en met de booten van de Gebr. Zurmuhlen naar Alkmaar getogen, zoodat wij konden zeggen, dat van Helder en Texel alleen ongeveer 1000 personen de meeting hebben bezocht. Streelend voor ons Heldersch hart was het, toen wy op den terugtocht in de tram van Heiloo een gesprek afluisterden: .Ik dacht eerst, dat er niet zoo heel veel menschen zouden komen, maar toon de Hel- dersche booten aankwamen, bleek dat wel anilors te zjjnl» I)e 3000 programma's, dio als bowys van toegang tot het terrein waren gedrukt, waren spoedig geheel uitverkocht en daarna zyn nog zeer velen toegelaten, zoodat het wel bljjkt, dat een der sprekers, Ds. Bax van Santpoort, goed had gezien, toen hy beweerde, dat het een grove onwaarheid is, wanneer men Noord- Holland .de provincie des ongeloofs* noemt. Neen, deze openluebtsamenkomst heeft wel bewezen, dat daar in onze provincie een warme belangstelling woont voor de zaak der vrye vroomheid. Nadat om 1 our do samenkomst door Ds. Melchers met een krachtig woord was geopend en met begeleiding van hot Alkmaarsche muziekcorps van den heer J. M. Otto Psalm 100: 1 en 4 waren gezongen, werd het eerst het woord gevoerd door Ds. Bakels van Haarlem en Ds. Reyndors van Amsterdam. Ds. Bakels sprak over: „Achter de natuur schuilt God" en wist op zijn gewone, pakkendo manier weer eens aan te toonon hoe innig dwaaB het is het bestaan van God te ont kennen en heel de natunr te willen verklaren uit stof en kracht. Ds. Roynders spoorde in een rede: «Legt godsdienst in der kinderen harte", aan tot godsdienstige opvoeding en liet gevoelen, dat zulk een opvoeding de eenige waarachtig goede opvoeding is. Daarna werd weder gemeenschappelijk gezongenGez. 16, 1, 4 en 10, waarop Ds. Bax het woord voerde over: ,Wat onze provincie beeft en wat zy mist, waarin hy zuide, dat het niet waar is, wanneer men beweert, dat do Noord-Hollander voor de zaak van den gods dienst niets gevoelt en waarin hij opwekte tot het toonen van heilige geestdrift en ons toeriep een .Durft getuigen", waarover tege lijk onze stadgenoot de Heer Stumphius zulke goode en warme woorden sprak. Ds. De Jonge van Andjjk hield eon rede over: ,Geloovon? als jo maar goed leeft 1" waarin hy de onnoozelheid van dat gezegde duidelyk liet uitkomen en getuigde van do heerlijkheid des geloofs, dat juist ons leven heiligt en verheft en eorst werkelijk waarde geeft. Tegelyk sprak Ds. Van der Brugh van Westwoud over: „Wie maakt U wat wys?" Spreker liet het ons gevoelen, dat het mate rialisme, de domme vergoding van stof en kracht voorgoed heeft afgedaan en dat alleen de vrije vroomheid ons een goede levens- vereldbeschouwing en een werkelijke kracht in het leven geeft. Nadat nog was aangeheven Lied 102: 1 en 3 nit don Bundel N. P. B. werd het sluitingswoord uitgesproken. Deze eerste openluchtsamenkomBt der vryz. godsdienstigen in Noord-Holland mag een waar succes worden genoemd. Ds. J. W. Pookt. Hiermede betuigen wy onzen harte lijken dank voor de vele bewyzen van deel neming tydens de kortstondige ziekte en het overlijden van myn geliefden echt genoot en der kinderen zorgvollen vader ondervonden. Wed. D. v. OS en kinderen. Jb. Rotgans en Echtgenoote betuigen by deze, mede namens de familie, hun hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, by hun vyftig-jarig huwelyk, zoowel buiten als binnen deze gemeente en 't byzon der aan Helders Harmonikapel, onder vonden. Vereeüiging „Tot Steun". Afdeeüng HELDER. Opsnbare Jaarvergadering, waarbij LICHTBEELDEN zullen gegeven worden, op Dinsdag 10 Mei, 'savonds 8 ure, in „TIVOLI". Trouwe opkomst gewenscht. Toegang 10 cent. Leden en Begunstigers VRIJ. CONVERSATIELESSEN in Fransch en Engelsch voor eerstbegin nenden en meergevorderden. Nog enkele uren beschikbaar. Fr. brieven „conversatie" bureau van dit blad. Wordt gevraagd voor direct ean flinke KEUKENMEID of gep. off.-kok der Marine. Aanbiedingen persoonlijk, van 8—10 uur 'savonds. Tevens tegen 15 Mei een net Kamermeisje. AdresEötel „BELLEVEU", Helder, M. J. Schouten. Beschaafde wed. biedt zich aan tot verzorging van Kraamvrouwen. Ruim 18 jaar te Amsterdam werkzaam geweest als zoodanig. De beste inform. staan haar ten dienste. AdresJanzenstraat 64. VRIENDIN. Een net Meisje van buiten zoekt een Vriendin van omstreeks 25 jaar. Brieven onder motto „Vriendin", aan het Bureau van dit blad. GEVRAAGD door het Bestuur van de Vereeniging tot bestrijding der Tu berculose te Helder een burger echtpaar zonder kinderen, van middelbaren leeftyd, voor dagelijksch toezicht enz. in de lig- tenten, op nader overeen te komen voor waarden. Zich te vervoegen Koning» straat nr. 108. Terstond gevraagd een aankomend Bakkersknecht, of gevorderd Leerling. Brieven motto „Bakkersknecht" Bureau van dit blad. FILIAAL. Gevraagd nette gehuwde lieden, weduwe of zij die eenige andere verdiensten hebben ter waarneming van een filiaal, staande op één der beste standen, tegen genot van vrye woning en provisie. Brieven met volledige inlichtingen worden ingewacht onder letters J. G. bureau van dit blad. Te huur 2 mooia Slaapkamara. Adres: Binnenhaven 87a. Te huur gevraagd, ongeveer half Juli een eenvoudig Burgarwoonhuio, voorzien van gas en waterleiding. Franco brieven met inlichtingen onder No. 30 aan DUINKER'S Adv.-Bureau Spoorstraat. Gemeubileerde Zit- en Slaapkamer aangeboden aan den Kanaalweg 121. De Vice-Admiraal, Directeur en Com mandant der Marine te Willemsoord, brengt ter algemeene kennis, dat op 2 Mei j.1. op de Zuider-Haaksvlakte 500 M. ten Zuiden van spitse ton No. 3 van het Westgat, een ongeladen verspermijn is verankerd, welke aldaar 1 maand zal blyven liggen. De plaats der myn wordt aangegeven door een roodgeschilderde houten boei, waaraan een kurken boei van gelijke kleur bevestigd is. Willemsoord, 3 Mei 1910. Directeur: A. J. LEEWENS. op VBIJDAG 13 MEI a.s., in „CASINO", om 8 uur precies. Solist: de Heer BRAM v. d. STAP, Bariton, Delft. Met welwillende medewerking van Mevrouw A. D. HEERIS-VON SAHER, Sopraan, te Helder. Mejuffrouw ANNA VOS, Piano, te Helder; de Heer G. W. GROEN, Viool, te Helder. Toegang voor de leden volgens affiche. Voor niet-leden f 1.— per persoon. De Generale repetitie op Donderdag 12 Mei is voor niet-leden toegankelijk f 0.50 per persoon. Tekstboekjes 10 cents per stuk. Plaatsbespreking op den Concertdag van 10-3 uur. De Ibach-vleugel ia uit de magazijnen der Kon. Nederl. Pianofabriek vanJ. F. CUYPERS, den Haag. Te koop gevraagd een goed onderhou den Blazer of Aak, vlotgaande, zonder of met een kleine bun, groot ongeveer 15 16 ton. Brieven onder letter „A" aan het Bureau van dit blad. Ter overname aangeboden een ZAAK in Koek en Banket met annex wyn-Depót. Op een der drukste standen van den Helder. Huur van het huis f4.60 per week. Zeer geschikt voor twee dames of lieden zonder kinderen. Fr. br. onder lett. Z., bureau v. d. blad. TE KOOP een Heerenrijwiel en een Dames- rijwiel, beiden zoo goed als nieuw, en een sterk Damesrijwiel voor f 21,00. Adres: Gravenstraat No. 14. TE KOOP een zoo goed als nieuwe Kinderwagen mei 2 Duworo, prys f 10.50. Te bevragen Jan in 't Veltstraat 110. Wegens Sterfgeval. Uit de hand te koop een goed onder houden BLAZERSCHUIT, H.D. 82, met alle toebehooren. Brieven onder „motto Blazerschuit" aan C. DE BOER Jb. te Helder. TE KOOP een beate Veldsmid mot Won, niet met Balk. AdresOnrust No. 18. Te koop een Woonhuis aan de Loodsgracht. Brieven onder lett. D aan het Bureau van dit blad. Verloren, gaande van Jonkerstraat naar Gasstraat langs Spoorgracht een PORTEMONNAIE, inhoudende tusschen det 10.— off 12.— AdresP. BOT, Jonkerstraat No. 29. De eerlijke vinder zal ruim beloond worden. Er wordt gevraagd een net DAGMEISJE, niet beneden 16 jaar. Adres MejZEGER HOUTER, Kanaalweg 117. Gevraagd een nette DAGMEID. Te bevragen: Bureau van dit blad. Gevraagd een MEISJE, voor halve dagen, omstreeks 16 jaar. Adres: Hoofdgracht 73. Gevraagd een flinke Dienstbode, wasch buitenshuis, en tevens een nette JONGEN. Adres: Keizerstraat 112. Advertentiën. Gevraagd een nette DAGMEiD, niet beneden do 16 jaar. Adres M NAUTA, Kanaalweg 131. Ondertrouwd A. M Wiegel en J. Meijer. 4 Mei 1910. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek konden wy lieden ons feuilleton niet vervolgen. Helder, Vlieland, Huwelijksvoltrekking te Vlieland op Donderdag 19 Mei a.s. Geen receptie. Geboren: Maria Johanna, dochter van P. J. STURK en D STURK-v. Halen. Helder, 4 Mei 1910, Een flinke DIENSTBODE gevraagd. Zich aan te melden 'savonds na 7 uur. AdresHOTEL DEN BURG. TE KOOP een vierwieler Bakwagen op Veeren. Adres: J. AG AART Joh.z., Sluisdykstraat no. 68 en 65. Te koop gevraagd ongeveer 50 Liter (vijftig Liter) zoata Melk, dagelijks te leveren. Fr. br. lett. M. K., Bureau v. cL blad. Te koop eenige nieuwe en gebruikte Compassen, Zeekijkers, lichte Kettingen, een Bascule met gewicht (geijkt), een partijtje eiken Planken (zonder gaten) en een Steekwagen,zeer goedkoop. Adres: Spoorstraat, hoek Spuistraat. TE KOOP op deftigen, netten stand staande drie annex zynde HUIZEN, st. b. h. 19—20 achter 21, voor alle zaken geschikt, voor en achter onmiddellyk aan het water, voor den billijken prys van f3500.geen tusschenpersonen. AdresJn. VLAMING, Oost no.303, Texel. te koop. 4 stuks hoog 2,00 Meter, breed 1.00 M. 1 2,50 1,60 2 v 2,00 1,25 1 rond Raam 1 M. diameter, zeer ge schikt voor pakhuis, zoo goed als nieuw. Alsmede een mapmer Toonbank- blad en Winkelpui. Adres: H. WIJKER. Mevrouw VAN VERRE—Plemp van Duivel and, Ankerpark 31, vraagt tegen Juni een DIENSTBODE. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Spreektijd dagelijks na 8 uur 'savonds. Gemeubileerde Zit- en Slaap kamer te huur, geschikt voor 2 per sonen, naby do Marine-Werf. AdresBureau van dit blad. TE KOOP een beste 2e hands MOTOR, zoo goed als nieuw, merk „Piao", 2 cylinder, 3l/s P- Adres L. v. d. WALLE, Keizerstraat 19, Helder. TE KOOP alle dagen vsrsohs Eieren van vasthoudende Kippen, ook Broedeieren van gezonde en bekroonde Raskippen witte en patrijs leghorns gekruiste Kippen en zilveren wyandotten. Adres C. KATER, lste Rozenstraat 22, Helder.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 5