Tweede Blad. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 3 Mei. Prins Hendrik naar Londen. De Koningin zal rich b|j de begrafenis van koning Edward doen vertegenwoordigen door den Prins der Nederlanden, die tot het vol brengen van die zending met het pantserschip .HoemBkerck" naar Londen zal worden over gebracht. De Prins zal als hoofd dor missie vergezeld worden door twee leden van het Militaire Huis van de Koningin. Verkiezing Prov. Staten. De afdeeling Helder van de S. D. A. P. heeft als voorloopige candidaten voor de Prov. Staten gesteld de heeren C. Thomassen te Amsterdam en 6 Eekhof alhier. Mr. Th. de Meester heeft in de gisteren gehóuden vergadering van de Tweede Kamer na de eedsaflegging zitting genomen. Julianabloem. Alhier is nog ingekomen van Wieringer- waard f8.75, van de Kooi f 1.van „de jongens van het Havenplein" f8.29s, totaal met dc vorige opgaaf f838.09. Onze ge meente heeft zich, in vergelijking met andere gemeenten, kranig gehouden. Procentgewijze is hier voor het goede doel het meest ge offerd. Bad en zweminrichting, Binnenhaven. In de zwemschool moet ge wezen, Zien, terwijl men plast en woelt, Hoe de jeugd nog als voor dezen Moed en kracht in de aders voelt. Zie haar duiken in de baren, Zie haar roeien door den vloed, Zie haar kampen met gevaren: Moed geeft kracht en kracht geeft moed. Zoo zong een van Neerlands zangers en w\j beamen nog ten volle, dat in het frissche, zuivere water levenskracht schuilt. De ge regelde afwassching met koud water moge versterkend voor de huid en vooral voor het meer malen verzwakte zenuwgestel zijn, het geregelde baden en zwemmen treft nog veel beter doel. Door dagelijks een bad te nemen in do Bad- en Zweminrichting (Binnenhaven) wordt men ongevoelig voor warmte of koude en bereikt daardoor een grooter weerstands vermogen tegen de vele weersveranderingen. De inrichting van 't Depart. Helder biedt zoowel aan Heeren en Dames als aan jongens en meisjes gelegenheid tot baden en zwemmen ook tot het loeren van zwemmen. (Zie verder advertentie). Een Liefdadigheids Concert. Voor den zeer geringen prjjs van tien cents kan men Woensdag 11 Mei" een mooi concert bijwonen in de Nieuwe Kerk, dat geheel belangeloos wordt gegeven door den heer A. J. C. Mooy (orgel), mej. Metzelaar en mevrouw Poort (zang) en door de zang en orkestvereeniging van .Toonkunst*. Bo vendien zal dan het aangrijpende stuk, de Ruïne van Athene», waarby ds. Poort als declamator optreedt, en dat op de uitvoering van .Toonkunst" verleden week zooveel succes had, nog eens worden gegeven. Wy herhalen: do entréeprya bedraagt BlechtB 10 centB, een som, die iedereen in staat stelt iets goeds en iets schoons te gaan hooren. H 0. T. Zaterdag 7 Mei j.l. gaf de .Heldersche Onderwijzers Tooneelclub' in .Casino" haar eerste uitvoering. Opgericht na de soirée (Sept. 1909) ter herdenking van het 20-jarig bestaan der Bondsafdeeling, debuteerde zij Zaterdagavond met Mynheer de Senator' blyspel in 3 bedry ven, naar het Dnitsch van Frans von Schönthan en Gustav Kadelburg. Van het begin tot het einde wal de aan dacht der talryke toehoorders geboeid. Mijn heer Mittelbach, schoonzoon van den senator Andersen, zit onder do plak van zyn schoon ouders, by wie hy inwoont. Door toedoon van een oud academievriend, advocaat Gehring, wordt hy ten laatste zich zelf weer. Ge lachen is er Zaterdag ter dege. Het stuk werd dan ook uitstekend en natuurlyk weer gegeven vooral de uitspraak liet niets te wensohon over, ook de rollen zaten er muur vast in en de verschillende speelsters en spelers waren voor hun rollen als geknipt. We willen thans niemand der medespelenden afzonderlyk noemen, alleen kunnen we niet nalaten aan het einde van dit korte verslag de Heldersche Onderwyzers Tooneelclub een welgemeend .da capo 1" toe te roepen. Anna Paulowna. Donderdag, 5 Mei, word in 't lokaal van den heer Van der Goes de eerste Huisvlyt- tentoonstelling gehouden, die zeer goed is geslaagd, zoowel wat de inzendingen als het bezoek betreft. Allerlei dames-handwerken, timmerwerk, houtzaagwerk, snywerk, koper werk en produkten van teekenen en schil deren waren ingezonden, benevens allerlei voorwerpen ter opluistering. Aan entreé's werd byna 60 gld. ontvangen. Men schat hot aantal bezoekers op ongeveer 500. Toe gekend werden6 eerste pryzen, 7 tweede pryzen, 3 derde pryzen en 9 eervolle ver meldingen. Het bestuur kan met veel ge noegen op haar werk terugzien. Notaris J. P. Backx. Gistermiddag heeft onder groote belang stelling de begrafenis plaats gehad van den notaris J. P. Backx te Wieringerwaard, die tengevolge van een operatie te Amsterdam plotseling was overleden. Vele vrienden en bekenden waren naar de Wieringerwaard over gekomen, om den overledene de laatste eer te bewyten. Mr. C. Fock. t Op ruim 81-jarigen leoftyd is gisternacht te 's-Gravenhage overleden mr. C. Fock, oud-minister van binnenlandsche zaken, oud- Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, oud-Burgemeester van Haarlem en Amsterdam, oud lid der Tweede Kuner. De Koningin-Moeder. Koningin Emma is Zaterdagmorgen te half negen te Londen aangekomen. Zy brengt een bezoek aan hare zuster, de hertogin van Albany. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Naar wy vernemen zal H. M. de KoningiL by Haar bezoek aan de hoofdstad zeer waar schijnlijk de towaterlating bywonen van het stoomschip .PrineeB Juliana", dat op de werf der Nederlandsche Scheepsbouw-maatschappij gebouwd wordt voor rekening der stoomvaart maatschappij .Nederland". De tewaterlating zal naar alle rschyn- lykbeid op Woensdag 1 Juni plaats vinden. De plechtigheid van den doop zal door H. M. de Koningin verricht worden. De .Prinses Juliana" zal de grootste boot worden van de vloot der My. .Nederland"; het is tevens het grootste schip dat ooit in Nederland gebouwd werd. Zweedsche oorlogsschepen. De Zweedsche oorlogsschepen „Tylgia" en •Dristigheben", onder bevel van den kapitein ter zee graaf C. 4. Wachtmeister, zullen den 19en dezer te Rotterdam aankomen en daar vjjf dagen vertoeven. Draadlooze telegraphie. Op don lichttoren De Brandaris" te West- Terschelling wordt eerstdaags vanwege de marine een tydelyk oefeningsBtation voor draadlooze telegraphie opgericht. Door den bliksem gedood. Tydens het onweder, dat eergisternamiddag boven Steenwyk woedde, werd bet 8-jarig zoontje van een arbeider te Achterbuurt door den bliksem getroffen en gedood. Verdronken. Te Harlingen is Vrydag de 18-jarige R. van der P., slagersknecht, door het loslaten van het stuur der fiets te water geraakt en verdronken. Een familiedrama. Eergistermiddag heeft in de Schildersteeg te Rotterdam een vrouw uit noodweer haar echtgenoot een paar doodelyke steekwonden toegebracht. In genoemd pand woont G. Nieuwondaal, van beroep metselaar doch, meestentijds niet werkende en veel misbruik makende van sterken drank, en zyn vrouw, A. van der Heerik, die er een groentennering dryft. De vrouw is dus nagenoeg alleen de kostwinster van het gezin, dat, behalve het echtpaar, uit 8 kinderen bestaat, waarvan het oudste 19 jaar, het jongste drie maanden telt. Eergistermiddag kwam Nieuwendaal weer beschonken thuis en eischte weer drank die hem geweigerd werd, waarop als naar gewoonte een heftig krakeel ontstond. De 16-jarige dochter, die de twistende echtgenooten wilde scheiden, ontving van haar vader een ernstige snede over de hand. Toen deze zich daarop ook wilde vergrypen aan het jongste kind in de wieg, greep de vrouw in drift een broodmes en bracht daarmede haar man zulk een wond onder de linkerschouder toe, dat hy byna onmiddellijk een lyk was. Ketelontploffing. Gothenburg, 9 Mei. Aan boord van de vrachtboot .Jonas Alström" had op de Goete-elf een ketelontploffing plaats. Van de bemanning werden twee personen gedood, vele anderen levensgevaarlijk gewond. Enkelen die vermist zyn, zouden volgens ooggetuigen, mot de lading naar verschillende kanten in de lucht geslingerd zyn. Noodlottige ontploffing. Ottawa, 8 Mei. Hedenavond had een ont ploffing plaats in een dynamietfabriek te Twintig menschen werden gedood, zienlyk was als men wel dacht, nagelaten aan haar dochter Beatrice van Battenberg, de moeder van de koningin van Spanje. Het Hof van onze Koningin zal vermoede lijk voor 14 dagen rouw aannemen over don dood van koning Edward. Berlijn, 9 Mei, Keizer Wilhelm zal de be grafenisplechtigheid te Londen bywonen en op uitnoodiging van Koning George intrek nemen in het Buckingham-paleis. Londen, 9 Mei. De proclamatie van den nieuwen Koning werd heden met de gebrui kelijke praal op vier plaatsen te Londen afgelezen. Van het palois van St. James trok de stoet naar Charding Cross onder het godonder van het geschut. Daar las de Wapenkoning de proclamatie voor, waarin prins George van Wales onder den naam van George V tot Koning wordt uitgeroepen. De weg was bezet met 7000 man troepen, die na de afkondiging de wapens presenteerden. Londen, 9 Mei. Officieel is bepaald, dat het lyk van Koning Edward op 17 Mei naar Westminster Hall wordt overgebracht, waar het drie dagen in praal wordt gelegd. Daarna wordt het 20 Mei naar Windsor vervoerd voor de bijzetting. Koning George V. Londen, 9 Mei. De proclamatie van den nieuwen koning op het historische binnenhof van St. James's Palace was buitengewoon schilderachtig. De straten in den omtrek waren afgezet door de troepen, waarachter het volk in dichte massa stond samengepakthet dak van het paleis, alle vensters en de verschil lende terrassen waren dicht bezet. Op den muur van den aangrenzenden tuin van Marl- borough House, thans het paleis van koning George, waren alle kinderen van Z. M., met hun gouverneur, en andere leden van de koninklyke fami ie, opgesteld. De Koning en de Koningin Mary waren niet te zien, doch woonden toch de ceremonie by. Toen de Wapenkoning, die de proclama tie voorlas, gekomen was bij de zinsnede waarin over den dood van koning Edward wordt gesproken, ontblootten alle aanwezigen eerbiedig het hoofd, en bleven zy bloots hoofds Btaan, totdat de proclamatie geëin digd was. Aan het einde bliezen de trompetters een fanfare, terwyl de batterij in St. James's Park opgesteld, saluutschoten loste. Toen het voorlezen van de proclamatie in St. James's Palace eindigde met de woorden .God save the Kingnam het publiek dien kreet over en weldra weerklonk die in steeds toenemend geroep door het park en alle aan grenzende straten. Een muziekkorps der eere- wacht speelde het Volkslied, en toen een krachtige stem in de menigte de woorden van het lied aan hief, stemde weldra het geheele volk daarmede in, met zulk een kracht, dat deze betooging tot voorby Buckingham Palace kon gehoord worden. d. Hoeven geb. Boogert, d. B. de Vries geb- Buy, z. II. Üarphorn geb. Ike, d. G. Arxbach geb. Hoek, d. W. A. Schellinger geb. Hillenius, d. OVERLEDEN: J. Glad pootjes, 17 j. J. van Zoonen, 3 m. A. v. d. Staaij, 65 j. E. Pronker wed. A. Zwaai, 62 j. Huil. dertig gewond. De aangrenzende huizen stortten in, een aantal personen is onder het puin bedolven. Te Ottawa, op twee mylen afstand van Huil, zyn honderden ruiten ver brijzeld door de kracht der ontploffing. Een later bericht stelt het aantal dooden op negen, dat der gowonden op veertig. De ontploffing werd veroorzaakt door de zelf ontbranding van een nieuwe ontplofbare stof, waarop onlangs octrooi was genomen. Deze Btof was opgeslagen in een magazijn, waar van do steenen muren drie voet dik waren. Stukken van deze muren werden een kwart- myl ver geslingerd, sloegen door de muren der huizen en doodden of wondden de be woners. Nog kort geleden verloor het gemeente bestuur van Huil een proces, aangegaan om de dynamiet-maatschappy te dwingen dit magazyn te verplaatsen buiten de grenzen der stad. De herstemmingen in Frankrijk. De Btatistiek van Havas geeft de volgende winst- en verliesrekening: De republikeinen winnen zeven zetels verliezen er twee; de radicalen en radico- socialisten winnen veertien zetels en verlie zen er twee; de onafhankelijke socialisten winnen er een en verliezen er vier; de ge- unifieerde socialisten winnen er veertien, waaronder het nieuwe diBtrict Sceaux, en verliezen er zeven; de progressisten winnen er negen en verliezen er vier; de nationa listen winnen er twee en verlieten er drie; de conservatief liberalen winnen er twee cn verliezen er vyf. Parijs, 9 Mei. Het kenschetsende feit van de herstemmingen is, dat vele ministerieelu candidaten de nederlaag leden, en de socia listen groote winsten maakten. De geunifi- eerde socialisten winnen 22 zetels, de radicalen en radicaal-socialisten verliezen er 18, de onafhankelijke socialisten 10. Ondanks enkele progressistische winsten kan men veilig spre ken van een besliste beweging naar links. De nieuwe Kamer zal 245 nieuwe leden bevatten, een tot dusver nooit voorgekomen aantal. Onder de herkozenen behooren de Kamer president Brisson, de minister Millerand, de abbé Lemire, Jaurès en Reinach. Gevallen synDoumer, Allemane, Brousse en Boni de Castellane. Overal heerscht, evenals by de eerste stemming, de grootste kalmte. De nieuwe Fransche Kamer. PARIJS, 9 Mei. Volgens den minister van binnenlandsohe zaken telt de nieuwe Kamer: 71 reactionnairen, 17 nationalisten, 59 progressieven, 93 republikeinen, 248 ra dicalen en radicaal-socialisten, 29 onafhan kelijke socialisten en 74 geunifieerde socia listen. Aardbeving in Midden-Amerika. San José, (Costarica), 7 Mei. Men schat, dat er in Cartago duizend personen gedood en duizend gekwetst zyn. De eenige huizen, die overeind zyn gebleven, zyn er twee, die van hout zyn gebouwd. Weduwnaarssmart. Rome, 8 Mei. De afgevaardigde Guido Pompili, oud-onderstaatssecretaris van bui- tenlandsche zaken en gedelegeerde ter Haag- sche Vredesconferentie, doodde zichzelf heden morgen met een revolverschot, uit smart over den dood van zyn vrouw, de dichteres Vittoria Aganoor, die in den loop van den nacht overleden was. Het bericht van het gebeurde wekte groote ontroering. Edward VII. Van het gelaat van den doode is een afgietsel genomen door den beeldhouwer Bruce Joy. Naar 't beet, laat koning Eduard geen groot vermogen na. Toen hy aan de regeering kwam bezat hy om zoo te zeggen niets, en zyn moeder, zegt men, heeft het grootste deal van haar vermogen, dat niet zoo aan- Allicht de rykste kerkgemeente, die in de Vereenigde Staten te vinden is, is Trxnity Church Corporation in New-York. Deze gemeente bezit 14.500,000. Dl. De totale inkomsten in 1909 hebben 853,230 Dl. be dragen. Ook ontving de gemeente in dat jaar een schenking van 400,000 Dl. Predi kant Manning, die een woord van inleiding schreef by het in druk verschenen jaarver slag, beweert daarin dat de gemeente de rykste tor wereld ie. Populaire Tandheelkunde. Eerst, wanneer het niet mogelijk blijkt, slechte tanden of kiezen nog zoodanig te reinigen en op te vullen, dat men verzekerd is ze nog langen tyd zonder pijn, te kunnen behouden, is de tandarts gerechtigd, den tang ter hand te nemen. Bovenstaande uitspraak is de regel van de zoogenaamd nieuwere richting, die reeds eenige jaren wordt voorgestaan, door hen, die met lust en ernst hun vak beoefenen. Hoevele malen gebeurt het ons echter, dat wy voor het geval komen te staan, dat een patiënt hulp noodig heelt, en wel hoofd zakelijk vullingen; doch, dat de beurs, zelfB in de minste mate niet, in staat is, die op offering te dragen, en het slot van lange overwegingen iz, dat de betreffende tanden of kiezen worden verwijderd. Dit is ontegenzeggelijk een verkeerd prin cipe, doch in elk geval gedeeltelijk gerecht vaardigd, waar by den hulpzoekende slechts voorstaat, genezing van pjjn te zoeken. Het is nn speciaal voor deze minderge- goeden, dat ik hunne aandacht vestig op het volgende In zeer vele gevallen wordt, als een pa tiënt vele tanden en kiezen mist, in het huis gezin raad gehouden, hoe men er mede aan moet. Als eind dezer herhaalde beraadsla gingen wordt dan gespaard. Tot zooverre gaat alles goed. Doch nu komt de groote fout. Men leest verschillende couranten, en wordt ten slotte verlokt door de gulden aan biedingen, daarin vermeld. Men gaat op zoo'n advertentie in; men krygt een kunstgebit; men kan er in 't begin niets mede uitvoeren, doch door herhaalde verzekeringen, dat het wel gaan zal, wordt men gesuggereerd, dat men toch, ol zoo'n prachtig gebit heeft. Welnu, hen roepen wy toe, vergelijk Uw gebit eens met onderstaand cliché, en ge zult tot geheel andere gedachten komen. Marine en Leger. Blijkens bij het departement van marine ontvan gen bericht is Hr Ms. pantserdekschip tütrecht", onder bevel van den kapitein ter zee G. P. van Hecking Colenbrander, 4 dezer te Bahiaaangekomen. Min. Besch. De officier-machinist der 1ste klasse H. J. W. Grimberg, behoorende tot de rol van Hr. Ms wacht schip te Willemsoord, is met 4 dezer op non-acti- viteit gesteld. Bij Kon. besl. van 6 dezer is, bevorderd tot in genieur der marine, de adjunct-ingenieur der marine E. J. Benthem. "v Ingevolge machtiging van H. M. de Koningin zyn aan de beide torpedobootjagers, in aanbouw bij de Koninklijke Maatschappij de Schelde te Vlissingen, de namen gegeven vaniWolF' en «Fret", Stoom «aartberiohten. StoOhvaart-Maatsobappij Nedkrland. Ambon, v. Batavia n. A'dam arnv. 9 Mei te Genua. Celebes, v. A'dam n. Batavia, is 7 Mei P. d. G. gepass Flores v. A'dam n. Batavia, is 8 Mei Dungeness gep K. Wilhelm., v. A'dam n. Batavia, is 8 Mei Perim gep Nias vertrok 8 Mei van Amsterdam naar Hamburg Oranje, v Bntavia n. A'dam, arriv. 9 Mei te Snez Hembr., v. Batavia n. A'dam, vert. 7 Mei v. Singapore K. W. III, Batavia n. A'dam, rerL 7 Mei v. Lissabon Lombok, v. A'dam n. Batavia, arriv. 6 Mei te Suez met schade. Sumatra, v. Batavia n. A'dam, rertr. 4 Mei v. Padang Billiton, arriv. 9 Mei v. Batavia te A dam. K. W. II, v. A'dam n. Batavia, vertr. 9 Mei v. Algiers. Vondel en Madura arriv. 8 Mei v. A'dam te Batavia. Rotterdamsche Lloyd. Djocja v. Batavia n. R'dam, vertr. 9 Mei v. Port-Said Medan arriveerde 8 Mei van Rotterdam te Ramburg Goentoer v. R'dam n Batavia, arr. 8 Mei te Southampt Menado, v. R'dam n. Batavia, pa9s. 7 Mei Gibraltar Wilis, v. R'dam n. Batavia, vertr. 7 Mei v. Colombo Tambora, v. Batavia n. R'dam, vert. 7 Mei v.Marseille Rindjani, v. R'dam n. Batavia, pass. 7 Mei K. d. Armi Koninklijke Hollandschk Llotd. Amstelland, van A'dam naar Buenos-Ayres, vertr. 7 Mei van Santos. Frisia, van A'dam naar Buenos-Ayres, arriv. 9 Mei te Rio Janeiro. Maasland, van Buenos-Ayres en Brazilië naar A'dam, arriv. 7 Mei te Duinkerken. Eemland, van A'dam naar Buenos-Ayres, vertrok 6 Mei van Santos. Kon. West-Indischk Maildienst. P. F. H„ v. A'dam n. Suriname, pas 6 Mei St. Michaels P. W. V, v. W.-Indië n. A'dam, is 8 Mei Quessant gep Pr. d. Neder!, vertr. 6 Mei v. New-York n. West-Indië Vioocherijberichten. Nieuwediep, 6 Mei. Aangebracht door 20 kor- ders 5 tot 20 stuks groote tong 70 cent per stuk, 10 tot 100 middelmatige tong 80 a 40 cent per stuk, 10 tot 40 kleine tong 15 cent per stuk, 2 stuks tarbot f 9 a f 11 per stuk, 1 tot 3 mand kleine schol f 0,60 a f 3 per mand, enkele man den schar f 1 per mand. 7 Mei. 25 korders met 10 tot 50 stuks groote tong 60 a 70 cent per stuk, 20 tot 100 middelma tige tong 30 a 35 cent per stuk, 10 tot 40 kleine tong 15 cent per stuk, 1 tot 4 mand kleine schol f 0,80 f 3 per mand, enkele manden schar 90 cent per mand. Van rogvisschers 25 stuks rog 85 cent per stuk. 9 Mei. Door trekkers aangebracht 1250 tal ha ring f 0,85 a f 1,25 per tal, 30 tal geep f 8,50 a f 9,50 per tal. Van Texelaars 160 stuks rog 90 cent per stuk. 10 Mei, T.m. 8 uur. 300 tal haring f0,90af 1.10 per UI. Burgelijlce Stand v. Helder Van 6 tot 9 Mei. ONDERTROUWD: F. A. Sturk en T. Kraft. BEVALLEN: M. E. de Vrij geb. Woud, d. D. Sturk geb. van Halen, d. M. van der Hilst geb. van der Bom, z. A. Weber geb. Curbasius, z. H. Gorter geb. Meijer, d C. Keizer geb. Dienaar, d. En moet daarom de stad verlaten, HoQ jy nu Zevenaar in de gaten I" Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Verzend ingsweg Datum der ter j postbezorging. Tydst. Jer laat. busl. a/h Postk. p. zeepost via Amsterdam 13 en 27 Heil p. zeepost via Rotterdam *20 Mei|7.'sav. p. Holl. mail via Genua 10 en 24 Mei 7. 31 Mei|3.30'snam *20 Mei,7.'s av. p. Holl. mail via Marseille p.Fransche m. via Marseille (voor Sumatra's Westkust en Bcnkoclen alleen op erlangen der afzenders) p. Üuitschc m. via Napels Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo: p. Eng. mail via Brindisi13 en 27 Mei 8.30'smor. p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail via Marseille (alleen op verl. der afz.) p.Fransche m.via Marseille p. Duitsche m.via Napels| Naar Atjeh en de Oostkust van Snmatra Eng. mail via Brindisi eiken Vrijdag |8.30'smoi. HoU. mail via Genua .10 en 24 Mei 7.'sav. 31 Mei 3.30'snam 18 Mei|12'smidd. 20 Mei 7.— 's av. 18 Mei|l2'smidd. 20 Mei; 7.— 's av. 18 Mei|12'sroidd. p. Holl. mail via Marseille 17 (alleen op verL der afz.) p.Fransche m.viaMarseille p. Duitsche m. via Napels Naar Guyana (Suriname): zeepost via Amsterdam 12 en 26 Mei|7. mail via Southampton (alleen op verl. der afz.) p. mail via Queenstown p. mail via New-York. mail ia St. Nazaire 23 Mei eiken Vrydag 13 en 27 Mei 7 Juni «nam 3.30'snam 's av. Naar Cura$ao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam|12 en 26 Mei 7.— mail via Southampton; eiken Dinsdag of Queenstownen Vrijdag 3.30'snam p. mail via Hamburg 30 Mei (alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. Eustatios en Saba: p. zeepost via Amsterdam 12 en 26 Meii7.'sav. galleen op verL der afz.) p. mail via Southamptonj 23 Mei|7.'sav Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal: eiken Vrydag, 3.30 's namiddags. Voor Hr. Ms. .Friesland" naar Bordeaux: 11, 12, 13, 14 Mei, 7 uur 'sav., en 15 Mei, 12 aur 's raidd. naar O ban (Schotland): 20, 21 Mei, 3.30 's nam22 Mei, 12 uur 's midd. en 28 Mei, 3.80 's nam. Voor Hr. Ms. ,Piet Hein" naar Malaga: 10, 11 en 12 Mei, 7 uur sav. Advertentiën. Een goed kunstgebit moet zoo voel mo gelyk zyn, een nabootsing van oen normalen mond. Waarom nu vele gebitton niet aan dezen eisch voldoen, cal Uwe behandelende tandarts U gemakkelijker kunnen uitleggen dan wy U hier kunnen beschryven. Boven aan staat echter het feit, dat alle kunst gebitten, op een zeer, zeer zeldzame uitzon dering na, kunnen voldoen aan bovenstaande atbeelding. Men heeft voorloopig slechts het boveogebit te beschouwen, omdat daarmede het eigenaardigst wordt omgesprongen. De halve boog waarin het woordje .boven' staat, bevat 16 stnks tandtn en kiezen. Als nu alle die boventanden en kiezen getrok ken zyn, dan wordt de boog van den boven kaak iets kleiner, waardoor het in velen gevallen niot mogelijk is, een kunstgebit van 16 stuks af te leveren, en mon dus in den regel slechts 14 tanden en kiezen zal tellen. Neemt men nu het midden van dien bovontandboog, dat gelegen is juist boven het woordje boven", en trekt men dan tus- Bchen die beide groote voortanden een potloodstroep, dan heeft men den bovenkaak in 2 gelyke helften verdeeld. Links heeft men dus 8 stnks, en rechts ook. Gaan wy nn uit vau die beide tanden, naast het potlood streepje, dan treft men vaak het volgende i, na eerst nog de eene helft (de andere natnurlyk volkomen geljjk) becijferd te hebben. Wij plaatsen dan by dien grooten snytand, links van het streepje het cjjfer 1. Verder naar beneden gaande (dus in den mond naar achteren), ziet men een kleiner tandje de kleine snytand (2), en daarnaast de hoek tand, ook wel genaamd oogtand (8i; deze heeft naar binnen nog eenigszins een pnnt. Daarnaast treft men het eerste kleine kiesie (4), en verder nog een (5), om daar nevens te zien, de eerste groote kies (6), waarachter nog 2 kiezen en wel 7 en 8. By elk kunstgebit treft men, met de noo- dige gebruikelijke wijzigingen gewoonlyk ter vervanging van 1, 2 en 3, werkelyk de daar behoorende tanden aan. Dit is echter niet het geval met de ver vanging van 4 en 5, en zoo waarlyk ook nog niet eens met die van 6 en 7, (zooals ik zeide wordt 8 byna nooit op een kunstge bit geplaatst). De natuur heeft ons voor 4 en 5 kiesjes gegeven, en heeft daarvoor haar goede reden. Boven haalde ik aan de woorden okleine kiesjes", en .groote kiezen" Het onderscheid tusschen deze beide soorten is gelegen in hunne afmeting. Deze is van wang naar tong gelyk, doch van voren naar achter ongeveer de helft. Deze kiesjes mot de kie zen, dus 4, 5, 6, 7 en 8 doen nu groote dienst by de kanwactie. (Wordt vervolgd). P.S. Men beware, tot beter begrip van het vervolg, bovenstaande teekening. Den 219ten Mei a.s. hopen onze geliefde ouders Jan Botter en Petronella de Reus, hunne 26-jarige Echtvereeniglng te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen is de wensch van hunne liefhebbende Kinderen. Helder, 10 Mei 1910. Geboren: Martinus Fransiscus, zoon van J. H. DE WILDE en A. L. DE WILDE-Kroon. Helder, 9 Mei 1910. GeborenAdriana Catharina Diederika, dochter van J. F. SCHELLINGER en W. A. SCHELLINGER— Hillenius. Helder, 9 Mei 1910. Geboren Frederika, dochter van Joh. DARPHORN en H. DARPHORN-IKB. Helder, 7 Mei 1910 Algemeene kennisgeving. Hedén overleed, na een langdurig lijden, mijn geliefde echtgenoot Aart van der StaalJ, in den ouderdom van 65 jaar. Helder, 7 Mei 1910. Wed. A. van der STAAIJ Snel. Rjjke vaderZoo, u verlangt met mijn dochter te trouwen. Hoe groot is uw inkomen Schoonzoon in speDat laat ik aan nw beleefdheid over, mynheer. Hoe «gans gemütlich" te Zevenaar offici- eele zaken behandeld worden, bleek dezer dagen nit een kennisgeving van den burge meester, die tevens lid der Provinciale Staten i«, aan den lsten wethouder. De burgemeester moest op zekeren dag de stad uit on gaf daarvan op de volgende wyze kennis aan den eersten wethouder: ,Ik ga heden naar de Staten Heden ontsliep, zacht en kalm, nu een langdurig doch geduldig lij den, onze geliefde zorgvolle Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Elizabeth Pronker Wed. van Ane Zwaai, in den ouderdom van circa 63 jaren Namens de Familie: T. ZWAAL, Janzenstr. 12. Helder, 8 Mei 1910. Heden trof ons opnieuw een zware slag door het overlijden van onzen geliefden Zoon, Broeder en Neef Jan, na een kortstondig, doch smartelijk lijden, in den leeftijd van 17 jaren. Uit aller naam, Wed. R. F. GLADPOOTJES- Burkünk. Helder, 10 Mei 1910. Dankbetuiging. Langs dezen weg betuigen onderge- teekenden hunnen dank voor de vele blijken van deelneming, by het over lijden van hun oudsten Zoon L. J. Schotvanger, zoowel van binnen als buiten deze gemeente ontvangen. H. A. STEINROTH, Echtgenoote en Kinderen. Vereeniging „Tot Steun". Afdeeling HELDER. Openbare Jaarvergadering, waarbij LICHTBEELDEN zullen gegeven worden, op Dinsdag 10 Mei, 's avonds 8 ure, in „TIVOLI". Trouwe opkomst gewenscht. Toegang 10 oent. Leden en Begunstigers VRIJ. Bad- en Zvemioriclitiog, Binneuhuiu). Opening van de inrichting WOENSDAG I JUNI. TARIEF: Doorl. abonn. te sluiten vóór 1 Juni f 4. Twee personen uit één gezin 7.— Drie personen uit één gezin. 9.— Vier personen uit één gezin. 10. Een abonn. voor 10 baden 1.50 Een maandabonn. geldig 30 dagen 3. Losse baden0.20 Zwemlessen per seizoen 2.50 Gebr. v. zwembroek en handdoek 0.05 Doorl. abonn. te sluiten na 1 Juni 5.— De inrichting is geopend van 6—9u. 's morgens, van 3-8 u. n.m. voor Heeren en van 91/» v.m.—1 u. n.m voor Dames. Abonnementen zyn verkrijgbaar by J. C. DUINKER, Boekhandel, Spoorstr. P. SPRUIT, Boekhandel, Kanaalweg en by D. VAN ZOONEN, Hoogstraat 96. Namens de Commissie: C. G. VAN DER LEE, Voorzitter. D. VAN ZOONEN, Secretaris. Woningzoekenden. Alleen zy, die zonder woning zyn, of willen gaan huwen, gelieven hun adres met den gewenschten huurprijs, in geslo ten couvert, op te geven aan het Bureau d. blad onder motto „Woning". Aanbesteding. Het schilder- en behang- verk van 8 woonhuizen in de Jen in ft Veldetraat. Inlichtingen en aanwijzing by J. L VAN OS, Aannemer, NIEUWSTRAAT 27. Taartendoos. Indien iemand nog in het bezit is van een ledige taartendoos, afkomstig van my, verzoek ik beleefd opgave van adres. H. SCHOL Jr. Gevraagd na Pinksteren EEN NET DIENSTMEISJE, voor dag, of dag en nacht. Loon ff 2,50 per week. Br. fr. letter G. Bureau v. d. Blad. Ondergeteekende betuigt by deze zyn hartelljken dank vóór de vele bewijzen van belangstelling op den 8en Mei on dervonden, in het bijzonder aan den Heer Opzichter-Machinist en verder per soneel van tractie der H.IJ.S.M. en aan familie, vrienden en bekenden zoowel binnen als buiten de gemeente. M. KLAASSEN, 2e Wilhelminadwarsstraat No. 9. mho" Ondergeteekenden betuigen hun hartelljken dank, aan allen die hun belangstelling hebben betoond, by 't vertrek van onze Dochter en Schoon zoon, Zuster en Zwager naar Ned. Indié. Familie BAKKER, Keizerstraat 20. ondergeteekende beveelt zich beleefd aan, voor het ver richten van alle voorkomende TIMMER- en METSELWERKEN STARRBNBUBG, Schageustraat 107 Een Dienstbode gevraagd, die met de wasch kan omgaan, (van drie personen), het liefst een van buiten. Adres: Bureau v. d. Blad. Mevrouw BEECKMAN, Weststraat 43, vraagt tegen 1 Juni eene nette Tweede Meid, niet beneden de 18 jaar. - Zich aan te melden 's avonds na 7 uur, behalve Woensdag en Zaterdag. Er wordt gevraagd een net Dagmeisje, niet beneden de 16 jaar, by Mej. ZEGER HOUTER, Kanaalweg 117. Gevraagd een MEISJE, voor halve dagen. AdresDykstraat 35. GEVRAAGD een fflinke DIENSTBODE. Adres: „HOTEL DEN BURG". Aanmelden 's avonds n& 7 uur. Een flinke NAAISTER gevraagd voor winkelwerk. Adres: Bureau van dit blad. Een Meisje vraagt eenige WERK HUIZEN, liefst voor vast. Adres: Bureau van dit blad. Gevraagd een bekwame Strijkster, voor 2 dagen per week. Te bevragen by den Boekhandelaar A. J. MAAS, Kanaalweg 78. Een fflinke WERKST ER gevraagd Adres GRUNWALD, „De Zon" Kanaal weg naast het Postkantoor. WERKSTER gevraagd voor Vrijdags. Adres: Zuidstraat 83. Een nette LOOPJONGEN gevraagd. Adres Firma P. VERFA1LLE, Keizer straat 112. Terstond gevraagd 2 nette, fflinke JONGENS, de eene genegen om met bloemen te venten, tegen boog loon. Adres: Bleemistery „Rozenlust", D. TRAP, Bloemist. LOOPJONGEN. Firma PRINS, Kruisweg 176176, vraagt direct een flinke Loopjongen. GEVRAAGD een bekwaam Timmerman en een Leerling. Adres: J. SMIT, Mr. Timmerman. Polderweg nr. 3. GEVRAAGD een Timmermansknecht, by J. A. DE DOES, Piet Heinstraat 21.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 5