KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anne Pauiowna, No. 3887 Zaterdag 14 Mei 1910 38ste Jaargang. VERLOREN. 't Vliegend Blaadje p. 3 ra. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad i 37J 45 t f 0.75 miënModeblad 55 65 f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer. 6 Bewijs-exemplaar Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon 50. Verschijnt üinadag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT t Co.), Helder. Eerste Blad. UIT HET BUITENLAND. De dood van Koning Eduard heeft de politiek in Engeland eenige weken zwagens opgelegd. Do belangstelling in Engeland blijft zeer groot, maar ook daarbuiten, in de Europeesche parlementen worden verklaringen van deel neming in Engelands rouw afgelegd. Het aantal gezantschappen dat de Europeesche huizen vertegenwoordigen zal by de begrafenis, zal zeer groot zyn. De nieuwe Koning heeft in een proclamatie aan zyn volk kennis gegeven van zyn troonsbestijging. 20 Mei wordt uit geschreven als begrafenisdag en dag van algemeeno rouw voor Engeland. De bladen bevatten kortere en langere beschouwingen over de beteekenis van Koning Eduard's regeering voor den Europeeschen vrede. En dan zyn allen het er over eens, dat het 's Konings onvermoeid streven was, de betrekking met de andere volken zoo vriendschappelijk mo gelijk te doen zyn. De kwestie tusschen het Lager- en het Hoogerhuis zal nu naiuurlyk de eerste dagen niet uitgevochten worden. Vermoedelyk wordt een compromis gesloten voor eenigen tyd en zullen de zakeD, die door de troonsbestijging van den nieuwen koning moeten geregeld worden, op de gewone wjjze afgewikkeld worden. Daar is vooreerst de civiele lijst des konings. Koning George heeft een groot gezin en daarmee zal wel rekening moeten worden gehouden. De Engelsche Staatscommissie voor kies rechthervorming heeft haar verslag uitge bracht. Zy heeft haar onderzoek in hoofdzaak be paald tot do wyze van Btemmen en beveelt met betrekking daartoe aan de invoering van een tweede voorkeur-stem in districten, waar meer dan twee candidaten staan. Bij dit stelsel plaatst de kiezer meer dun dén naam op zyn biljet, het eerst wyst hy aan den candidaat zyner keuze, dan geeft hy in volgorde aan welken der candidaten hy na dezen het meest geschikt acht. De commissie merkt op, dat dit stelsel niet kan worden toegepast in meer voudige districten, maar zy is van oordeel, dat zulke districten zoo spoedig mogelyk ge splitst moeten worden in enkelvoudige. Omtrent het vraagstuk van de evenredige vertegenwoordiging deelt de commissie mede, dut haar het stelsel van de transferabele stem het meest aanbevelenswaard ljjkt; zij dringt echter niet op toepassing van dit stelsel aan, wijl Engeland een partyregeering heeft, en dus de verkiezingen worden beheerscht door do vraag tot welke party de candidaat behoort en niet door de vraag, wie van de gestelde candidaten de grootste verdiensten heeft. Alleen lord Locheo wijkt van deze laatste uitspraak af en verklaurt zich zonder voor behoud voor de invoering van de transferabele stem. Evenredige vertegenwoordiging' schijnt by de laatste verkiezing ook in Frankryk belangrijke vorderingen te hebben gemaakt. Van 815 leden der Kamer, dat is van meer dan de helft, weet men dat zy voor even redige vertegenwoordiging zijn. Sommige can didaten zyn pas tnsschen de eerste verkie zing en de herstemming bekeerd met het oog op 'n zetel veel nieuwe leden dan ken daaraan hun verkiezing. Er komen niet minder dan 204 nieuwe gezichten in de Ka mer (in 't geheel zyn er 597 afgevaardigden). Nog is de Kamer niet byeen of men spreekt al van hervormingen. Volgens den ,Matin« zullen onmiddellijk na de opening der nieuwe kamerzitting ver schillende afgevaardigden het voorstel in dienen, de beruchte 15.000 fr. vergoeding terug te brengen tot 9000 fr. Tegolykertyd zal dan de in April door den radicaal - socialistischen afgevaardigde Meunier voorgestelde motie, hetzelfde onder werp betreffende, worden behandeld. Verschillende afgevaardigden hebben waar schijnlijk wel moeten beloven ,goedkooper' te zullen worden. Hoewel de otficieele uitslag nog niet be kend is gemaakt, is het nu toch reeds 2eker dat de verkiezingen, die Zondag in Spanje zyn gehouden, voor de repnblikeinsche partij een groote overwinning beteekenen. De re publikeinen hadden Maandagavond 17 zetels gewonnen, de Carlisten er 6 verloren. De regeering zal over 21 stemmen minder beschikken dan het conservatieve Kabinet; toch acht de premier de nieuwe meerderheid krachtig genoeg om de regeeringspolitiek te doen slagen. staat in vuur en vlam. 30000 man Turksche troepen zyn tegen de Albanische opstandelingen in het veld. Er wordt van beide zyden met verbittering gevochten. Een aantal dorpen zyn verwoest en verbrand, 't Wordt in Turksche kringen thans luid gezegd dat men te laat is opgetreden. Reeds een jaar smeult het vuur van den opstand toen had men reeds krachtiger moeten optreden, dan ware de inspanning van thans en bet bloedvergieten niet noodig geweest. Maar talmen is een speciaal Tnrksch werk woord. In den Duitschen Ryksdag wordt door de leden een petitie aan de Russische Doema inzake de Finsche quaestie, druk geteckend. Erkennende, dat de regeling der verhou ding tusschen Finland en Rusland een bin- nenlandsche aangelegenheid van Rusland is, verklaren de leden van den Duitschen Ryks dag, dat zy zich geenszins mot die aange legenheid willen bemoeien; maar wel willen zy, uit vriendschap voor Rusland en voor de Ryksdoema, goeden raad geven in een zaak die de instandhouding van de vryheid en het recht in Finland betreft. Of 't helpen zal? INGEZONDEN. De bazar van de Vacantie-kolonies. De tijd nadert. In 't begin van de volgende maand zal de bazar geopend worden en zullen velen verbaasd staan, dat er zoo voel te zien, te genieten en te koo- pen zal vallen. Maar nu een klein verzoek, wat wo even wel hopen, dat allen ter harte zullen nemen. De commissie voor de bazar heeft begrij pelijkerwijze ontzettend voel werk met alles in te declen, te nummeren en te pryzen. Dat hebben alle leden gaarne voor de goede zaak over, maar het kan haar wat verlicht worden, door de geschenken, die men voor nemens is nog in te zenden en we wil len hopen, dat dit nog een hëel groot aan tal zyn mag door die geschenken nu ten spoedigste in te zenden. Gaarne had de commissie een paar weken tyd om 't geheel te overzien, te ordenen en te completeeren. Toe, weldadige stadgenoo- ten, helpt nu nog een klein beetje mee, door uw cadeaux zoo mogelijk nog in de eerste helft van Mei in te zenden by mevrouw Beeckman. U en wy, wo zul len allen genieten van 't te behalen succes. Het bestuur van de afd. Helder v. h. Centr.-Genootsch. v. Kinderherst. en Vac.-kolonies. NIEUWSBERICHTEN, HELDER, 13 Mei. Hr. Ma. pantserdekschip •Friesland'' is Woensdag te Bordeaux aangekomen. De dames L. W. Emdo en R. Rab, beiden leerlingen der R. N. L. alhier hebben Dinsdag te Haarlem met goed gevolg het examen voor onderwijzeres afgelegd. Vereeniging' „Tot Steun". Dinsdagavond vergaderde in »Tivoli" de afdeeling Helder der vereeniging ,Tot Steun''. Na het welkom van den voorzitter Ds. J. W. Poort las de secretaresse, mevr. Van Doesburgh, de notulen die onveranderd werden goedgekeurd. Het jaarverslag werd uitgebracht door Mevr. de Bruijn. Daarin werd herinnerd aan het vertrek van Mevr. Keulen en dat van de heeren Dr. van Albada en M. Wfjt allen bestuursleden. Als sprekers traden in dit jaar op Ds. C. J. A. Bosch en Ds. J. W. Poort. Voor ledenwerving werden verzonden 800 circulaires waarmee 20 leden gewonnen werden. Gebrek aan gold is nog al eens oorzaak dat geen hulp geboden kan worden waar die noodig wordt geacht. De ontvangsten waren ongeveer gelyk aan die van het vorig jaar de uitgaven iets grooter. 1909 eindigde echter zonder na- deelig saldo door subsidie van het Hoofd bestuur. 55 nieuwe leden gaven zich op, 45 werden afgeschreven de meeste wegens ver trek. Bij den aanvang van 1910 bedroeg het aantal gewone leden 80, dat der begunstigers 207. Voorz. bracht Mevr. de Bruijn dank voor het verslag. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat over 1909 was ontvangen f660,12. Uitgegeven f636.58. Na afdracht aan het Hoofdbestuur was het batig saldo f 11.77. Als afgevaardigde naar de Alg. Verga dering op 20 Mei te Apeldoorn werd be- FE3TTIL.L13TOTSI 25) Hij zelf verwonderde er zich over, nu zij vertrokken was, hoe het mogelyk was dat haar afwezigheid zulk een leegte achterliet zij was toch in den laatsten tijd voor het uiterlyk van zoo geheel andere dingen vervuld alB van hem of hun vroegere gehechtheid toen zy wegging, had zy hem slechts vluchtig do vingertoppen gereikt; hy kon haar dus Jgeenszins beschuldigen van overgroote harte- ykheidmaar toch scheen alles als uitge storven. Eenige dagen later keerde gravin Kistowsky terugzy had niet veel moeite gehad het gemeentebestuur van Genève over te halen haar voorloopig de zorg voor het arme wezentje toe te vertrouwen, dat na den dood der moeder slechts tot last was geweest en, met zooveel zorgen alsof het haar eigen zoon geweest ware, voerde zy haarkleinen Constantyn met zich mee. Bolislav had het uur harer aankomst niet gewetenhy was uitgegaan zooals gewoonlijk, maar by zyn thuiskomst vond hy haar naast een wiegje zitten en op haar schoot het ouder- looze kind, dat even rustig op haar armen voortsluimerde alsof zy zyn moeder ware geweest. Zy begon hem met rustige stem te vertellen van de wyze, waarop zy het kind had gevonden •n do laatste by zonderheden, welke ma.i haar omtrent den dood der moedor had medeg. deeld, noemd de heer J. W. Poort, als plaatsver vanger de heer M. Schoo. Aan de orde was thans reglementswijziging naar aanleiding der gewyzigde statuten. De verschillende artikelen werden voorgelezen en goedgekeurd. Als lid van het Hoofdbestuur zal worden voorgesteld Mevr. Keulen, vroeger bestuurslid der afdeeling. In plaats van Mevr. van der Loe, die ontslag had genomen, werd tot be stuurslid gekozen Mevr. Noordhoek Hegt. Aan Mevr. van der Lee werd dank gebracht voor wat zij voor de vereeniging deed. Naar aanleiding van een serie lichtbeelden hield Mej. S. C. de Jager eene boeiende lezing over het onderwerp: Is .Steun" noodig? Breed motiveerde Bpr. haar bevestigend ant woord met tal vau argumenten. Zij deelde daarby aardige bizonderheden mede over de kinderen en ouderen in do gestichten .Beek- zicht", .Boschzicht" en .Oud-Veldzicht". Spr. weerlegde ook de bezwaren die wel eens tegen de vereeniging aangevoerd worden en wekte in warme bewoordingen tot steun aan .Steun" op. Door den voorzitter werd een woord van dank gebracht aan spreekster. Hy zelf voegde daaraan een opwekking tot ledenwerving toe en sloot na dankbetuiging de vergadering. Het Witte Kruis. De afd. Helder van de Noord-Holl. Ver eeniging .Het Witte Kruis" hield Dinsdag avond, onder presidium van den heer C. G. ron der r.fwi in .Tirnli" aan trareftdarinr* .Tivoli" een vergadering. Deze waB belegd tot behandeling van den beschrijvingsbrief voor den buitengewone algemeene vergadering, die Dinsdag 17 Mei Mei a.s. te Amsterdam wordt gehouden, waar aan de orde komt het voorstel van het Hoofd bestuur, dat aldus luidt: 1. Voor de Vereeniging te aanvaarden een legaat van wylen don heer G. K. F. van Walree, 22 Maart 1.1. te Maarsseveen over leden, bestaande uit de buitenplaats .Vecht oever" met keurig gemeubeld huis, onder verplichting het te doen dienen tot rust- en herstellingsoord voor verpleegsters, met een kapitaal voor het onderhoud en de exploitatie. 2. Het Hoofdbestuur te machtigen alles te doen, wat voor de richtige in bezitname noodig is, o.a. aan H. M. de Koningin mach tiging te vragen tot het aanvaarden van het legaat. Begrijpelijker wijze had geen der aanwezigen bezwaren tegen dit voorstel, zoodat den af gevaardigden opgedragen werd er voor te stemmen. Tot afgevaardigden werden gekozen de hoeren K. Ilolm en II. Roukens, terwijl tot plaatsvervangend afgevaardigde word aange wezen de heer J. J. Piek. Verder niets meer aau de orde zynde, werd do vergadering gesloten. Een concert. Wat een keurig mooi concert woonden we 1.1. Woensdagavond by en hoeveel honderden hebben met ons volop genoten van die ver edelende muziek en schoonen zang! Het was een liefdadigheids concert en de entrée bijzon der laag, zoodat men geen al te hooge kunst- eischen mocht stellen, maar hier kon meu gerust critiseeren. Het concert, dat in de Nieuwe kerk gegeven werd, onder leiding van den heer A. J. C. Mooij, met medewerking van mej. Metselaar, mevr. Poort en de zang en orkestvereeniging .Toonkunst" was in één woord prachtig. Tot inleiding werd door den heer Mooij (orgel) en het orkest gegeven Praeludium" in d.-kleine terts van J. S. Bach, dat een mooie introductie vormde, daarna zong mevr. Poort .Ruth van' C. Faistt en mej. Metzelaar /Engelenwacht" van Cath. Rennes en te zamen «Duet uit Psalm 95" van Mendelssohn. Deze 8 nummers werden met gevoel weergegeven en maakten diepen indruk op de hoorders. Vervolgens gaf de heer Mooij met groote virtuositeit op het orgel .Praeludium" in es- gr. terts van J. S. Bach, waarop volgde hetschoone .Ave Verura"van Mozart, dat door het koor uitstekend werd gezongen en ontegenzeggelijk bij alle hoorders edele indrukken moest achterlaten. Niet het minst prijzenswaardig was het slotnummer .Die Ruïnen von Athcn" van Von Beethoven, voor orkest, koor en decla matie. Dit meesterlijke toonstuk met zyn verschillende variaties's hoe keurig werd het vortolkt en wij weten niet wat we het meeBt moeten roemen, het orkest, het koor, de solisten of den declamator, den heer Poort. Alles en allen werkten samen tot een goed geheel en allen waren in verrukking, die zeer zeker op een andere plaats dan in oen kerkgebouw luide gejuicht en geapplaudiscerd hadden. Nogmaals het was oen mooi concert en Ds. Poort was voorzeker de tolk van allen, toen hy voor men uiteen ging ieder en in 't bjjzonder den heer Mooy, hartelyk dank zegde voor het wolslagen van dezen avond. Postd. Ver. Hollands Noordpunt. Uitslag wedvlucht, Maastricht op 8 Mei. Afstand 240 K.M., duiven gelost 7 uur 25 min. Buiig weer. Wind Noordelijk. Ie duif, H. de Waard, 12 uur 51 min. 16 sec. 2e 12 54 82 3e J. Korver, 12 54 56 Voetbal. De adelborsten der Friesland in Las Palmas. Men schrijft ons d.d. 3 dezer uit Las Pal mas (Canarische eilanden): Verschenen Donderdag (R.-K. feestdag San Pedro Martir of ook wel genoemd San Pe- dro de Verona) is er een voetbalwedstrijd gehouden op hot voetbalveld El Rayo te Puerto do la Luz tusschon de Las Palmasche voetbalvoreeniging Sociedad Gimnastica de Canaria en do adelborsten van Hr. Ms. //Fries- land-. De Sociedad Gimnastica de Canaria verloor met 71. Zondag j.1. is er wederom een wedstrijd geweest. Thans was de voor hoede geheel Engelsch en wederom mochten onze adelborsten 't genoegen smaken met 6—0 de overwinning te behalen. Donderdag werd met 2 invallers gespeeld, Zondag waren de adelborsten voltallig. Donderdag speelden: Doel: Keyl. K. Doorman. Abbinga. H. B. Henny. Lnden Van Asbeck. L. Doorman. Van Reeden. Noyon. Top. Fruin. Zondag was Snethlage doelverdediger. Stroeve rechts-voorwaarts. Scheidsrechter S. van Dam Hzn. Tor gelegenheid van den verjaardag van prinses Juliana waren de commandant, do officieren en adelborsten uitgenoodigd een bal by te wonen. Allen maakten hiervan gretig gebruik en men bleef tot 1 uur in den nacht byeen. Den 2den Mei 's morgens 11 uur ver trok de .Friesland". De Manana', de Las Palmasche courant, is vol lof over het goede samenspel der Hol landers. By Koninklyk Besluit is: lo. met ingang van 11 Mei 1910, aan mr. A. P. L. Nelissen, op zyn verzoek, een eer vol ontslag verleend als Minister van Jnstitie, met dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensteD, door hem aan Hare Majesteit en aan den Lande bewezen 2o. tijdens de ontstentenis van een Minister van Justitie het beheer van het Departement van Justitie, ad interim, opgedragen aan den Miuistor v»n Binnenlandsohe Zaken, mr. Th. Hcomskork. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage. Geslaagd groote stoomvaart eerste stuurman de heeren G. H Zoon en E. Vernes; derde stuurman de heeren L. Bonting, J. Blok en R. J. van Groenenbergh. Huwelijken van Officieren. Naar hot »Vad." verneemt, is aan de depar tementen van oorlog en marine een regeling in bowerking, waardoor voor officieren wordt afgeschaft de verplichting om voor het aan gaan van een huwelijk verlof te vragen aan den betrokken minister. De fundeering van het Koninklijk Paleis. Het onderzoek naar den toestand der fun- deoring van het Koninklyk Paleis op den Dam is afgoloopen. De fundamenten werden nog geheelg aaf bevonden. Volgens het oordeel der deskundigen zyn zy van dien aard, dat zy het gobonw nog wel een vijfhonderd jaar dragen kunnen. (N. v. d. D.) De strijd in de bouwvakken te Amsterdam. Naar aanleiding van hot uitgevaardigde manifest heeft zich een zoodanig aantal met suluars en opperlieden aangemeld by de leden en den secretaris der A. P. V., dat de Besturen der Patroons-Vereenigingen in overleg met bestuurdereu der gecontracteerde metselaars- en opperliedenvereenigingen daarin aanleiding vonden te beslniten tot liet opvatten van het werk by alle patroons op Donderdag (gister) ochtend. Vroegs aardappelen. Te St. Pancras werden Dinsdag 10 Mei door den tuinbouwer Kraaier de eerste nieuwe aardappelen gerooid. Opruiïng. Wegens opruiïng is Dinsdagavond in de Hemonylaan gearresteerd de 21-jarige naaister Mevrouw Ramanoff was onvergezeld naar hare laatste rustplaats gedragen geen enkel bloedverwant of vriend had haar stoffelijk over schot gevolgd geen krans dekte kaar lijkbaar de mannen, die Alex den dood hadden tegc- )t gezonden, die haarzelve hadden ver moord, bekommerden zich weinig om een duw meer of minder op aarde. Met strak op elkander geklemde lippen en gefronst voorhoofd luisterde Bolislav naar haar. Het was vreeselyk in de stille kamer, op den kalmen, niet eens meer bitteren toon, die onuitgesproken klacht tegen zyn party te hooren uitspreken. Eenige dagen achtereen bleef hij thuis, zich ziek meldende by de zynen, en die uitvlnc-ht bevatte geen onwaarheid zyn zenuwen waren zoo zwaar geschokt, dut zyn toch nog zoo zwak geBtel er hevig onder leed, en ook dit maal betoonde zyn vrouw zich vol zorgen voor hem, ofschoon zy hem niet anders meer dan op die zachte, medelydende wyze ver pleegde, waarmede men een ziek kind zou behandelen. Na verloop van een week gevoelde hy zich weer sterker en hervatte hy zyn gewone levenswyze. De eerste maanden verliepen aldosCon- Btantijn Ramanoff begon thanB te glimlachen en do handjes uit te steken, zoodra hij zyn pleegmoeder slechts zag naderen, en zjjzelve scheen zoozeer aan het knaapje te hechten, dat haar echtgenoot by oogenblikken moeite had een opwelling van yverzucht te onder drukken. Hy minachtte er zichzelven om wist hij niet, dat hy haar slechts het eene, eertijds tevergeefs afgebeden offer zich niet moor met samenzweringen in te laten, be hoefde te brengen, om vry wat hoogor plaats in haar leven in te nomen dan het kind Maar waarom moest zy zoo veelei6chend zyn, vooral nu zy wel moest eindigen met in te zien, dat haar angsten overdreven waren en niets zyn veiligheid bedreigde. In plaats van zachter jegens haar gestemd te worden, rees zyn ziel steeds meer en meer in opstand tegen Stella. Op een middag, dat zij juist bezig was haar kleine in slaap te maken, terwijl hy zelf, door het gure weer thuis gehouden, verschil lende papieren nalas en van kantteekeningen voorzag, werd er gebeld. .Een bezoek waarschynlyk", zeide hij on geduldig. De jonge vronw stelde hem aanstonds gerust. Men liet alle bezoekers eerst in het salon en, om het even wie er komen mocht, zy zou alleen naar binnen gaan en hem verontschul digen. Maar tot hun verbazing naderden de voet- schreden wel degelijk de woonkamer en opende de knecht de deur, terwyl hy op ontstelden toon prevelde (Deze heeren willen van geen uitstel weten zy eischen terstond toegelaten te worden". Zoowel Bolislav als Stella waren overeind gerezen. Met klamme handen legde zy den Blapenden knaap in zyn wieg neer en hief zich toen in haar volle lengte op. Reeds waren drie in het zwart gekleede mannen het ver trek binnengekomen. Een hunuer knoopte zyn overjas los en een driekleurige sjerp vertooncDde, die hy daar onder verborgen droeg, zeide hy beleefd, doch kortaf «Graaf Kistowsky, gy zult reeds geraden hebben waarom wy hier zyn". wSlechts ten halve, mynheer", stamelde de jonge man. .Wij hebben last u in hechtenis te nomen". Emma de Boer, wonende ten huize van mejuffrouw Edelenbosch, welbekend van anar chistische vergaderingen. Mejuffrouw De Boor moest by de mis handeling van een politieagent op de Cein tuurbaan, de menigte hebben opgeruid met de woorden: .Sla hem dood, dien ploert!" Eenvoudige beleedlging. De 5e kamer te Amsterdam deed uit spraak in de zaak van don ingenieur, die, toen hy op de gemeente-tram stapte, en de conducteur de rechterhaud achter zijn mg bracht, ten einde hem voor een schok te behoeden, dien conducteur toevoegde: Bljjf met je pooten van myn lyf,schoft!" Wegens eenvoudige beleediging werd hy veroordeeld tot f 25 boete, subs 10 dagen hechtenismr. Lnyken Glashorst had f 50 boete, subs. 20 dagen geëischt. Overreden. De commies H. der H. IJ. S. M. te Beutheim werd 30 April jl. te Benthoim, terwyl hij belast was met het toezicht op 't rangeeren, tusschen de rails gevonden met afgereden voet en zware inwendige verwondingen. Thans is hy aan de gevolgen overleden. Vermist. Maandagavond heeft iemand, die op den Singel te Amsterdam had staan praten met een vrouw, by de politie aangifte gedaan, dat hy nu het vertrek dier vrouw een porte feuille met bankpapier en een partytje diaman ten vermist. Machine gesprongen. Door het uit elkaar springen eener ma chine zyn in de bouten- en moerenfabriek van Hendrik van Thiel Comp. te Helmond vier personen gewond. Een is reeds overle den, twee anderen liggen zeer ernstig. Moord. Maandagmorgen omstreeks 7 uur doodde een Oostenrijker op den weg vau Kerkrade naar Herzogenrath de 16-jarige dochter van zekeren E. te Bleyerheido. Het meisje begaf zich des morgens met eenige vriendinnen naar Herzogenrath, om van daar per spoor naar Rheidt te vertrek ken, alwaar zy werkzaam was. Zy werd door den moordenaar opgewacht, die haar een doodelyk schot met een revolver toebracht. De dader, Oostenrijker van geboorte, oud 28 jaren, was vroeger kostganger ge weest in het huis ran genoemden E. en wilde waarschynlyk een verkecring aangaan met de vermoorde, die zulks van de hand wees. De moordenaar joeg zich zelf eveneens een kogel door het hoofd. Beiden stierven na weinige oogenblikken. (fL. K."j Oproerige krankzinnigen. Maundagavond werden een broeder en een oppasser in het krankzinnigengesticht te Ven raai door een drietal verpleegden overvallen. De krankzinnigen sloegen ben neer en bra ken daarna uit. De broeder en de oppasser werden bewusteloos gevonden. De toestand van eorstgenoemde is zeer ernstig. Brandstichting en verduistering. Voor de rechtbank te Arnhem heeft terecht gestaan E. L. T., een 20-jarige kantoorklerk uit Spyk (gem. Herwen en Aerdt), aan wien ten laste was gelegd in den avond van 10 Februari opzettelijk brand te hebben gesticht in het kantoor der N. V. Copera tot exploitatie van steenfabrieken, waardoor gemeen gevaar voor goederen ontstond en levensgevaar voor eenige in die woning slapendo kinderen van den directeur der vennootschap. Bekl. had den brand veroorzaakt door een brandende petroleumlamp om te werpen, staan de op een met een taiolkleed bedekte tafel. Het tafelkleed en de vloer raakten in brand, doch het vuur werd tijdig geblusclit. Voorts werd aan bekl. ten lMlo g.l.gd zich een bedrag van f1760 te hebben toegeëigend van een bedrag van ongeveer f 2400, hom als kas ter hand gesteld door de vennootschap. Bekl. bekende het hem ten laste gelegde, 's Morgens had hy nog niet het plan gehad om het geld te verduisteren, maar later rees het denkbeeld in hem op en had hy o. a. een bankbiljet van f 1000 in zyn zak gestoken. Door brand te veroorzaken, wilde hy den diefstal bedekken. Een paar bankbiljetten zyn verbrand. Hy bad eerst het plan gehad naar Amerika te gaan, maar kwam daarop later terug. 's Morgens na den brand was er nog maar f716.36 in kas. Op bekl. s kamer werd f 1760 uau bankpapier teruggevonden. Bekl. is nimmer verdacht geworden, maar in zyn koffer zyn verschillende zaken gevon den, die door diefstal verkrogon waren een pjjp, schoenen, boeken, sigaren en tabak. De officiereiBchte wegens opzottolyke brand stichting en verduistering 4 jaren gevangenis straf. De lage loonen. Onder het opsohrift ,Hard" schrijft het katholieke Huisgezin": De .Standaard scheidt de pogingen om de lage loonen van premiebetaling vry te stellen voor valsche sentimentaliteit. En zy jammert, dat «al het rjjke orga nische menschenleven verdwynt in de me chaniek van den Staat". Spreek als het u belieft niet van een rjjk organisch menschenleven" tegenover stumpers, die dag en naoht zwoegend ter nauwernood den kost en wolkeen kost! voor zich en de hunnen kunnen winnen. Wy dragen liever hot verwyt te mensch- lievond te zyn, dan dat wy het verwyt van hardheid en onbarmhartigheid zouden willen beloopen. Dat zooveol menschon nooddruftig zijn, is erg genoeg; men hoeft hun dat niet nog extra in te peperen. Spoorloos verdwenen. Opmerkelyk is dat dit jaar zooveel kleine schepen als vermist moeten worden aange slagen. Nu is bet weer de »Amy Louise", een houten brigantijn van 200 ton, te St. John's Newfoundland, thuisbehoorend, welk schip met alle opvarenden spoorloos ver dween tnsschen Pernambuco en Sydney, Kaap Breton. De .Amy Lonise" vertrok 15 Nov. 1.1. van do Braziliaansche haven en werd reeds gernimen tyd als verloren beschouwd. Men kan Blechts gissen naar de oorzaak van haar verlios, maar daar zy in December in den Noord-Atlantischen Oceaan was, is zy ver moedelyk een offer geworden van slecht weer. Het schip werd in 1897 gebouwd en is het veertiende, dat dit jaar door Lloyds als vermist werd geboekt. Juist do helft daarvan zyn scheepjes beneden 200 ton. Door den bliksem gedood. By Hermannsbnrg in don kreits Celle is een turffoods, waar «even veldarbeiders voor het zware weer scholen, door den bliksem getroffen. Van de zeven mannen werden er drie gedood en drie zwaar gewond. De zevende bleef ongedeerd. Een boot omgeslagen. Zondag gingen vjjf Kopenhaugsche jongelui, allen omtrent twintig jaar oud, uit roeien in do Sont. Hot weer was slecht en by de thuisreis hadden zij bovendioti mot een ster ken stroom te kampen. Zy konden den oever niet halen, do boot sloeg om en vier hunner verdronken. Aardbeving. San Jose (Costarica), 11 Mei. Hier zyn heden zware aardbevingen geweest. Duizen den vertrekken; de stad is in opschudding. Gisteren zijn er een groot aantal hevige schokken waargenomen. Weenen, 11 Mei. Hedenavond 9 u. 17, zyn er vier minnten lang zeer lichte aardschokken, gepaard gaande met een golvende beweging in de richting Noord-Zuid waargenomen. De begrafenis. Omtrent de begrafenis van wylen koning Edward kan reeds worden medegedeeld, dat ze, zooveel mogelyk zal plaats hebben naar het voorbeeld van de uitvaart van koningin Victoria. Het lyk is gebalsemd en werd Dinsdag van de sterfkamer overgebracht naar do troonzaal in Buckinghara paleis, waar het word neergelegd in een kist, vervaardigd uit een eik van Windsor Park. Daar blijtt het lyk tot Dinsdag a.s., op welken dag hot naar Westminster Hall wordt overgebracht in plechtigen optocht. Op de kist zullen de koninklyke waardigheidstekenen worden ge- 'rjjdag 20 Mei heeft de overbrenging naar Paddington Station plaats. De lijkkist wordt daartoe geplaatst op een affuit, waar achter onmiddellijk koning George V te paard zal volgen, aan het hoofd van den stoet van vorstelijke rouwdragenden. De Koninginnen en de Prinsessen volgen in statiekoetsen. Voorts zullen in den stoet vertegenwoordigd zyn alle korpsen van het Britsche leger, als mede de buitenlandscbe regimenten, waarvan de overleden koning het hoofd was. //Mag ik tenminste weten waarvan men my beschuldigt Het is schier overbodig deze vraag te beantwoordengij zelf kent beter nog dan wjj uw misdryf. Gjj wordt aangeklaagd het hoofd te zyn eener bende anarchisten, die reeds heel wat onheil onder uw leiding stichtte". .En mag ik vernemen waarheen gij m|j voeren wilt .Allereerst naar het commissariaat van politie". ,En daarna Daarna... Ik weet het niet, maar waar schijnlijk naar de gevangenis te Clairvaux. Thans echter moeten wij beginnen met huis zoeking te doen; wil ons voorgaan door de verschillende vertrekken". Zwygend gehoorzaamde Bolislav hem. Ter wyl men hem geen seconde uit het oog verloor, werden zyn geschriften in beslag genomen en alle hoeken en gaten aandachtig doorsnuffeld. Zoodra dit afgeloopen was en een der agenten de papieren in een pak bijeengebonden hud en hetzelve bjj ziek stak, hernam de commissaris Wil ods thans volgen aan de deur wacht een rjjtuig". .Een oogwenk nog!" ïiep Kistowsky met trillende lippen. «Laat nijj tenminste afscheid nemen van myn vrouw". Spoedig dan, want wjj hebben geen oogen- blik te verliezende rechter van instructie wacht". Graai Kistowsky beefde over al zyn leden niet dat by bevreesd was voor do gevolgen zyner daden hjj ook had ge-weten, da.t dit het einde er van kom zyn. Maar Stella Hoe zou hjj haar ouder oogeu komen, nadut haar voorspelling zich zoo onverbiddelijk bewaarheid had Nu zy door hem veroordeeld zou wordon tot ver latenheid, tot de duldelooze angsten, waarvoor zij hem zoo vurig gesmeekt had haar te sparen Hjj had welstaanshalve gevraagd nog eenmaal in baar bjjzjjn toegelaten te worden, doch bjjna gehoopt, dat de mannen der politie hem die gunst zouden weigeren. Wat moest hjj haar zeggen Was zijn schuld tegenover haar niet duizendmaal grooter dan die, welke hij bedreven had jegens de maatschappij, die zich thans wreekte En bjj zou tegenover baar nimmer weder boete kunnen doen, niets vergoeden 1 Doch de tyd drong, on met koortsachtig'en stap ging hy de kamer binnen, waar zij nog alljjd overeind stond aan de zjjdo der wieg. Elke droppel bloed was haar gelaat ontvloden zelfs haar lippen zagen wit, haar oogleden waren nedergeslagenelke trek gaf een on noemelijke pijn te kennenmaar zij weende niet, zij uitte geen enkele klacht. Hot was eindeljjk tot haar gekomen, het afgrjjsel|jko spook, waartegen zy zoo machte loos gestreden had en dut thans alles mee zou slenren wat nog overbleef van haar geluk. Waarover zou zij zich beklagen Bolislav had baar slechts ten halve lietgebsd en h*mr opgeofferd aan zijn denkbeelden, gelyk Rama noff zijn vrouw gedood had door z|jn hande lingenwaarom er zich zelfs over te ver wonderen En toch, ondanks al haar bitterheid, treurde haar ziel om hem, om haar vernielden arbeid dacht z|j aan zijn lot, daarginds tnsschen de kille, grauwe kerkermuren, zag zy hem in haar verbeelding reeds wegkwyneu, langzaam maar zeker bjj gebrek aan zorgen, aan gezelschap, aan open lnoht, aan vrjjheid, gelyk een plant wegsterft uit honger naar wat zonneschjjn. Zij had de deur weer hooren ontsluiten, zy bemerkte, dat men op haar toetrad en nog altjjd sloeg zy de oogen niet op. Wat kon er nog tot haar komon als alleen grooter ellende Op eens gevoelde zy, hoe haar vingers omklemd werden door een gloeiende hand on vernam zy het enkele woord Vergiffenis Aan haar voeten lag Bolislav Kistowsky neergeknield. Zy zag op hem neder, zonder dat een woord aan haar toe-geschroefde keel ontsnapte. //Vergiffenis 1" herhaalde hy op een toon vol zielsangst. »Gy hadt gelyk ik was mis dadig tegenover u. Ik smeedde met eigen handen voor u de smartelijkste, wreedste toekomst, daar, waar gy recht hadt op het meest volkomen geluk. En toch, laat my niet heengaan zonder een woord van verzoening I" Nog altjjd zonder een woord te kunnen uiten, boog zy zich tot hom over en met een oneindig medelyden drukte zy de lippen op zyn neergebogen hoofd. Dezo eenvoudige daad, waaruit enkel zachtheid en liefde sprak, daar, waar zjj het recht gehad had, hem met verwijten te overstelpen, voerde zyn vertwij feling ten top. .Stella 1" riep hjj uit, «wat moet er van u worden, zoo gij alleen blijft?" Met toonlooze stem en terwyl haar hand als tot een zegening op zjjn lokken rustte, gaf zij ton antwoord «Ik zal leven voor Constantjjo, ons pleeg kind". De commissaris raakte thans den schouder van den gevangene aan. Kom mee, graaf', zeide hy kortaf. »Het is meer dan tyd ohb op weg te begeven". (Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1