Tweede ölad. TWEEDE KAMER. De Enquête. Dinsdagmiddag cd Woensdag werden de debatten over Troelstra's enquête-voorstel in de Kuyper-zaak voortgezet. De tribunes waren stampvol. De hoer Do Savornin Lohman(wedor hersteldwaardeerde het, dat de hoer Van Veen zijn nota heelt durven verdedigen tegenover al die afkeurende kritiek. Spreker word bij het stellen zijner nota niet beheerscht door de vrees voor onderzooki Nog vóór de zaak in do Kamer kwam heeft de heer Iden- burg hem over de inRtelling eener particu liere commissie gesproken. De felle redevoe ringen hebben spr. diep gegriefd. Hy noemt het schande iemand te verdenken zonder «enig bowys. De volgelingen van Dr. Kuyper worden gesterkt in hunne meening dat de venynigc taal moet toegeschreven worden uan Kuyperhaat van de liberalen, omdat zy overwonnen zijn, van Troelstra wegens be teugeling der anarchie in 1903. Toen spr. voor het instellon vau oen Eereraad advi seerde, heeft hy niet gedacht aan de moge lijkheid van een enquête, en hy meent nog dat wel eon bepaalde zaak, niet een bepaald persoon aan eene enquête kan worden onder worpen. Spr. verdedigde voorts uitvoerig zyn nota en zegt dat nit alles blykt dat men den gehaten Kuyper wil verwyderen. Jegens een man als Dr. Kuyper mag het enquête-recht niet misbruikt worden. De heer De Stuers oordeelde dat pro cureur-generaal Troelstra in zyn requisitoir tegenover Dr. Kuyper had overdreven. Het verband tusschen het ontvangen van geld voor de partykas en de decoratieverleening is niet bewezen en zal nooit bewezen kunnen worden. Rest de aanwyzing van verdienste- lijke daden om te worden gedecoreerd. Dat is zoo erg niet, zegt spr., dat geschiedt in 't leger ook. De heer Colyn wees namens de anti- revolutionnairen terug de bewering, dat men daar bang was, dat een enquête zou aantoonen dat Dr. Kuyper niet vry uit ging. Spr. en zyn vrienden erkennen dat Dr. Kuyper is te kort geschoten in omzichtigheid, beleid en tact, maar ook staat vast, dat hij geheel te goeder trouw handelde. Verband tusschen ontvangen geld voor de party-kas en de decoratie bestaat volgons hen niet. Zy gelooven r.og in Dr. Kuypers woord; de goede trouw staat voor hen zoo vast dat zy noch eereraad noch enquête noodig achten. De heer Loeff denkt by dit voorstel ook aan Kuyperhaat. Spr. is innig overtuigd dat Dr. Kuypers eer ongerept is gebleven. Dr. Kuyper heeft oog voor groote lynen maar daarbij eene kinderlyke naïviteit. Spr. en zyn vrienden zyn tegen het voorstel omdat daarin twyfel schuilt aan Dr. Kuyper's eerewoord, zonder bewys. 't Is hier slechts een schyn-enqnête; tegen een werkelyke enquête over eeu z aak, zou spr. geen beden kingen hebben. De heer Tydeman motiveert zyn stem vóór, uit het oogpunt van landsbelang en publieke moraliteit. De rechterzyde maakt dat hy niet kan tegenstemmen. De heer Oosterbaan verzekerde dat 't eer- lyk woord van Dr. Kuyper hem genoeg was. De aanvallers moeten de schuld bewyzen, niet wy, zegt spr., de onschuld. Door niets is bewezen dat er verband bestond tnsschen 't geld en do decoratie. De heer de Beaufort komt op tegen den hoer Lohman die hem verkeerde motieven toedichtte. Spr. waarschuwde tegen Dr. Kuyper, omdat hy in hem wist eigenschappen van een groot staatsman, die echter al te naief ia. De heer Van Doorn zegt dat de eer van het land er mee gemoeid is of een regeerings persoon de regeermacht opzettelyk gebrnikt voor partybelangen, 't Gaat by spr. niet om den persoon. De heer Lohman moet niet voor censor spelen. De enquête is toelaatbaar en als de Rechterzyde ze tegenhoudt zal ze er geen plezier van hebben. Spr. wyst er op, dat nog niemand van reohts Kuypers houding verdedigd heeft. Als zy meegaan met hem is 't om 't voordeel. De heer Roodhuizen die eerst niet voor een enquête was, zegt dat hy in 's lands belang ze nu noodig acht. Spr. spotte met die naïviteit van Dr. Kuyper en verklaarde, dat de heer Loeff eigenlyk den grooten leider ontoereken baar verklaard heeft. De heer De Geer ging de feiten na en kwam dan tot de conclusie dat voor Dr. Kuy per geen verband bestond tusschen decoratie en verkiezingsgeld. 's Lands belang eischt hier ook geen enquête, zy zou trouwens niets brengen. De heer Van Idsinga acht enquête wel toelaatbaar, doch onnoodig. Al werd zy in gesteld, zy zou toch geen verandering bren gen in de positie van Dr. Kuyper. Er is afgekeurd wat afkeuring verdiendede boete van Dr. Knyper is hem genoeg. De heer Duymaer van Twist wyst nog eens op Roodhuyzen's ommekeer, waar tegen deze laatste weer opkwam en de reden uiteenzette. Ook de heeren Van Hamel en Lim burg repliceerden en lichtten hun houding toe. De heer Troelstra merkte op dat zyn voorstel weinig directe bestryding heeft op- gowokt. De heor De Stuers moge 't zoo erg niet vinden, zei spr., Dr. Kuyper's opvatting in deze zaken is blykens zyn programma een andere. De Kuyper-zaak is juist eene voor enquête zoo komt men achter Regeeringspractijken. De Rechterzyde moet het voorstel aannemen, indien zy in Kuyper's onschuld gelooft, anders is zy de schuld dat Dr. Kuyper heeft afge daan. De Rechterzyde heeft alles gedaan om te voorkomen dat Dr. Kuyper van 't tooneel wordt verdreven; de persoon gaat by haar boven de beginselen. Aan de Rechterzyde verweet spr. dat zy geen eergevoel heeft getoond, omdat zy anders zelf had moeten onderzoeken, zelf in staat van beschuldiging stellen. Dr. Kuyper heeft enorm veel kwaad in 't land gesticht; hy hulde zich in 't kleed van dienaar Gods, kwam telkens met nieawe leuzen aandragen, die hy echter zelf niet volgde. Na nog te hebben betoogd, dat Lehmanns geld door de handen is gegaan van den tegen- woordigen minister Heemskerk, die toen the saurier zyner party was en die de Lehman- netjes toch zeker wel gekend zal hebben be weerde spreker, dat uit alles blykt, dat de gansche houding van de antirev. party in de Kuyperzaak verdacht is. Spreker kwam op tegen de verdachtmakingen van de Rechter zyde omtrent zyn opinie. Men heeft gezegd, dat hy handelde uit haat on wraakzucht wegens het gebeurde in 1903, maar dit is onwaarwant die rokening heeft spreker reeds in 1905 vereffend. Toen heeft Kuyper thuis gekregen hetgeen hy in 1903 aan de arbeiders heeft verdiend. Spreker heeft dan ook allerminst nit haat gehandeld, algeesclt hij de tactiek van draaierij en leugens. Na nog eenigo discussie werd Troelstra' enquête-voorstel in de Kuyper-zaak verwor pen met 49 tegen 31 stemmen. Met de rech terzijde stemde dc heer Totnson tegen. In de pauze van Dinsdag werd de Trek- hondenwet aangenomen met 58 tegen 11 stemmen. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 27 Mei. In plaats van den hoor L. H. Foenders die als secretaris van het Hoofdbestuur van Helders Belang heeft bedankt, is benoemd do heer J. J. M. Smit. - Te Haarlem slaagden by bet examen voor ondorwyzer do heoren O. de Wit alhier en F. Veltman te Schagen beiden leerlingen der Ryksuormaalschool alhier. De 12 candidaten dezer inrichting zyn dit jaar alle geslaagd. De Zeven Provinciën. Eergisteren is alhier van Amsterdam aan gekomen het pas voltooide pantserschip ,De Zeven Provinciën", dat ter reede van Texel de gebrnikelyke proeftochten zal afleggen. ■Oo Zeven Provinciën" heeft een lengte over alles van 101.50 Meter, en een water verplaatsing van 6525 ton, en is dus op het oogenblik het grootste schip by onze Marine. De machines zijn berekend op een vermogen van 7500 I. P. K., die het schip, geheel uitgerust, met 700 ton kolen aan boord, een vaart moeten doen loopen van 16 geogr. mijl. De bemanning zal uit 410 koppen bestaan. Iets nieuws is dat op het bovendek een ruim verblyf is ingericht voor een vlagofficier, die eventueel als divisie-commandant aan boord verblyf houdt. Tot nog toe bood geen enkel schip daartoe gelegenheid, hetgeen zyn igenaardige bezwaren meebracht. Over boord. Hedenmorgen viel een der matrozen van de kannonneerboot «Hadda", alhier in de haven liggende, over boord. Dadelyk spron gen een sergeant-torpedomaker en een ma troos hem na, en konden hem met groote moeite boven houden. Er liep een harde eb, zoodat het veel moeite kostte het drietal aan boord van een inmiddels toegesnelde stoom- sloep te krygen. Een belooning voor moed en beleid™" Gistermorgen ontrukte aan de Loodsgracht een jong paard den teugel vau zyn geleider. Op een draf ging het er van door, even voorby de R. K. kerk nog opgejaagd door een ontactische bende jongens. Nabij de Laan wist een infanterist het be angste dier te grijpen en met veel moeite te kalmeeren. Hy voerde de prachtige merrie nog hygend en blazend van het ongeoorloofde uitstapje, in handen van den eigenaar, die den wakkeren zoon van Mars voor zyn moeite beloonde meteen dubbeltje Afgerekend. Ze was een eenigszins bedaagde, doch daarom nog trouwlustige juffer. Een vrouw tusschen twee leeftjjden, overhellend naar het tydvak, waarbij men spreekt van hot af slijten der fijne puntjes. Die verleden jaar, door middel van een huwelijksadvertentie, een candidaat aan den haak sloeg, jongeman, gepensionneerd van de marine, P. G., knap uiterlyk, onbesbroken gedrag, enz. enz., die weldra de eeretitel van verloofde kreeg. Later evenwel een slampamper, een door draaier bleek. Haar spaarduitjes verteerde en op zekeren dag stikum verdween met achterlating van een briefje, vodje papier, waarop met onvaste hand stond gekrabbeld dat-ie 't Nieuwediep ging verlaten, dat het dus tusschen hen voor goed uit wasdat ze hem maar moest vergetendat-ie als kolen- tremmer had gemonsterd op een boot van de Amerikaansche stoomvaart-maatschappij. De vogel was alzoo gevlogen. En de be drogen minnares troostte zich met de gedachte, dat ze waarschynlyk door deze omstandig heid uit de handen van een verkeerden toe- komstigen echtvriend was gebleven. Kon alleen niet best vergeten het eens gebrachte offer, verlies van zuinig bijeengeschraapte centjes. Daarvoor won ze hem nog wel eens ferm onderhanden nemen, als slechts de gelegen heid Woensdagavond stapte ze door do Spoorstraat, voorby eon winkel, waar ze den bedrieger waarachtig ontdekte, te midden van vettige hammen, gepelde gerst, gebraude koffie, suiker en andere artikelen, vóór toon bank, wachtend op zijn beurt. Dót was haar voldoende. Met óén zwaai stond ze in den winkel, greep den kerel bru taal in den kraag en sleurde hem met stevige knuisten naar buiten op straat. Daar kwam het tot een geweldige uitbarsting. Eeu paar voorbijgangers, die zich met het geval wilden bemoeien, ontvingen stompen en schoppen. Men scheen een oogenblik verlegen met het overspannen schepsel. Krasse maatregelen moesten genomen worden. Door drie flinke mannen werd ze overmand en naar haar woning vervoerd. Heldersche Verhuurders-vereeniging „Samenwerking". Laatstleden Dinsdagavond werd in de achterzaal van café >De Pool" de 3e jaar vergadering gehouden van de Heldersche Verhunrders-vereeniging •Samenwerking". De vergadering was slechts door een tiende deel van het aantal leden bezocht, waarover de voorzitter, de heer D. C. Boerma, in zyn openingswoord zyn leedwezen uitsprak. Dat evenwel de vereeniging hoe langer zoo meer het vertrouwen van de huurders wint, blykt wel uit de styging van het aantal leden en de vermeerdering van het getal aangesloten perceelen. Na de opening volgde lezing en goedkeu ring der notulen. Daarna verkreeg de administrateur, de heer Th. Kroonstuiver, hot woord tot het uitbrengen van het jaarverslag, waaraan het volgende ontleend is: Het aantal leden was van 122 tot 143 gestegen en het aantal aan gesloten perceelen van 875 tot 957. In het bestuur kwam geen veranderingen. Den 2e Oct. 1.1. heeft de vereeniging de Koninklyke Goedkeuring verkregen op hare Statuten. Enkele woningen werden wegens wanbetaling der huurders gerechtelijk ontruimd. Dat de vereeniging nuttig werkt, blykt wel uit bet feit, dat sinds haar oprichting de huurpen ningen meer op tyd betaald worden. Zy beschermt de rechten van de huurders, zon der evenwel die der verhuurders te kort te doen. Het verslag eindigt met een opwek king anderen te overtuigen van het doel der vereeniging. Vervolgens brengt de commissie belast met het nazien der rekening en verantwoor ding by monde van den heer P. Schagen rapport uit en verklaart alles in orde te hebben bevonden, waarna de penningmeester een overzicht geeft van do financiën. Hieruit blykt, dat de ontvangsten hebben bedragen f838,87 en de uitgaven f256,84, zoodat er een batig saldo is van f 83,03. Tot bestuursleden worden gekozen de hee ren A. Krijnen en P. Schagen, terwijl tot administrateur herbenoemd wordt de hoer Th. Kroonstuiver. Tot leden der commissie tot het nazien der rekeuing van hot volgend jaar worden ge kozen de heeren K. Laagland Winder en A. Langhorst. Hierna brengt de voorzitter in hét mid den, dat in de Raad der gemeente gesproken is over de alhier bestaanden woningnood. Daarom is door het bestuur in de plaatse lijke bladen een advertentie geplaatst, waarin een oproep gedaan werd aan woningzoeken den. Slechts 20 brieven waren ingekomen. Wanneet men nu in aanmerking neemt, dat door aannemers per kwartaal wol 40 wonin gen afgeleverd worden, dan is dit een dni- delyk bewys, dat de woningnood niet zoo groot is, als wel beweerd wordt. Verder komt ter tafel een circulaire van n comité te 's-Gravenhage, dat trachten wil over het geheele land een vereeniging te vormen, die de belangen van de huiseigenaren dient te behartigen tegen de uitspraken van gezondheidscommissie, ingovolge de Woning wet, wanneer de huurders de schuldigen zyn. Om zoodanige vereeniging te vormen, zal binnenkort te Utrecht voor dit doel een algemeene vergadering worden gehouden. Men besluit van wege Samenwerking" twoc afgevaardigden naar die vergadering te zenden, om tot het totstand komen der Vereeniging mee te werken. Na nog eenige zaken van particulieren aard besproken te hebben, wordt de vergadering gesloten. Woensdagavond vergaderde de Bouw- vakafdeeling .Verbetering zy ons doel" in het Bondsgebouw. De voorzitter opende met een woord van welkom; de opkomst was bevredigend. De vergadering was belegd om verslag uit te brengen van de gevoerde actie in zake loonsverhooging. Daartoe kreeg de secretaris het woord, 't Bleek duidelijk, dat in samenwerking met de zustervereeniging .Door Eendracht Sterk", heel wat arbeid verricht was en heel wat vergaderingen en conferenties waren gehouden. Met de geor ganiseerde patroons was men het voor 't grootste deel spoedig eens; de ongeor ganiseerden bleken niet zoo gemakkelyk te bereiken. Ook moest togenover de belofte der patroons van loonsverhooging van de zjjde der arbeiders gezorgd worden dat na de invoering van een verhoogd loon nie mand der vaklni beneden dat loon zou gaan werken. Om ook de ongeorganiseerde arbeiders hierin te betrekken werd in het Bondsge bouw een groote openbare vergadering be legd, die goede resultaten had. Aanvankelyk had men gemeend dat 1 April de loonsverhooging zou ingaan. Men is ech ter voor den drang der omstandigheden ge zwicht. 't Zal nu zyn 1 Juli 't doel is dus, hoewel wat later, bereikt. In verband hiermee werd in 't verslag gewezen op de noodzakelijkheid om de bestek- bepalingen der gemeente enz. in aansluiting hiuimee gewyzigd te krygen. Het bestuur heeft ook in dezen niet stil gezeten. Aan 't eind van 't verslag werd dank ge bracht aan den voorzitter dio door zijn be leidvol optreden, zooveel tot welslagen der zaak heeft bijgedragen. De leden bezegelden dit door warm applaus. Voorz. merkte op dat do secretaris hem by de vele vergaderingen en conferenties trouw ter zijde had gestaan. Met een op wekking aan de aanwezigen om propaganda te maken voor de vereeniging, omdat zoo duidelijk blykt dat langs den weg der orga nisatie alleen verbetering kan worden ver kregen, sloot de voorz. de vergadering. Prinses Zonneglans. Een heel aardige avond Woensdagavond in .Tivoli", waar de dames-zangcursus onder leiding van den heer Brands .Priuses Zonne glans" gaf. Een strijkkwintet van de orchest- vereeniging .Apollo' zorgde voor de instru mentale begeleiding op uitstekende wyze. We hebben den heelen avond dit kwintet met genoegen gehoord 't had het werk flink ingestudeerd dat bleek duidelyk. Het zangspel is ons weder uitstekend be vallen. Er is heel wat work aan geweest om de jonge dames en kinderen zoo ver te krygen. De hoofdrollen zongen goed en ook de koren waren uitstekend. En de laatste eischen verbazend veel oefening en repetitie, wil men eenigszinB zeker zyn van den zang op den avond der uitvoering. De regie heeft blykbaar hard gearbeid achter 't tooneel, want het optreden en de wyze waarop dat geschiedde liet niets te wenschen over. En dat zegt wat voor zoo'n groot getal opvoerenden. Een bijzonder compliment verdient de regiseur nog voor de menuet mooie figuren, mooi uitgevoerd en door het publiek gevolgd met de aandacht die hy verdiende. Erg aardig, waarlyk. Er was van de costumes veel werk gemaaktj Met uitzondering van oen paar, was alles eigen werk. De directeur dankte in een kort woord daarvoor de dames Van Wjjk en Herman die hem en zyn vrouw zoo trouw hadden geholpen. De heer Jansen ontving den dauk voor de leiding der orchestrepetities, de regiseur den heer P. van Twisk kreeg mede een byzonder woord van lof. Aan de dames en de beide heeren werden bloemen en een krans aangeboden. Van de uitvoerenden ontving de heer Brands eene fraai gevulde bloemenmand. Het publiek toonde zich zeer dankbaar ▼oor bet mooie, dat het te hooren en te zien had gekregen. Wy vernamen dat het plan bestaat de operette nog eens uit te voeren en dan voor het publiek. Nu, 't is een gang naar .Tivoli" waard. 0e Komeet. De komeet van Halley is gisterenavond onder gunstige omstandigheden waargenomen. Reeds tegen 9 unr kwam de kop met vry duidelyke kern uit de schemering te voor- schyD, en na kwart na negen was de kop al een uiterste duidelyk en markante verschy- ning. Naarmate de schemering wegstierf kwam allengs ook de staart der komeet te voorschijn. Eerst aarzelend, daarna duide lijker en zich Bteeds scherper aiteekeaendc tegen den toenemend donkeren achtergrond, won hy voortdnrend aan afmeting en inten siteit. Op den 7den Joni a.s. zullen de oudste leerlingen van 5 openbare scholen vau Texel een reisje maken naar den Helder, om daar te bezien het wachtschip, de marinewerf en den vuurtoren te Huisduinen. De Friesland te Bordeaux. Verzuimd werd in het vorig bericht nog te vermelden, dat Zaterdag 14 Mei d'-u officieren van de •Friesland" gelegenheid was geboden, het pas van stapel geloopen Fransche slag schip .Vergniaud" in oogenschouw te nemen. Den gehcelen Zondag en den daar-.pvolgendon ochtend was de .Friesland' te bezichtigen voor het publiekvan de machinekamer tot op do commandobrug wemelde het van nieuws gierigen gemiddeld waren er steeds minstens 2000 bezoekers aan boord. Ramp met een onderzeeboot. Galais, 26 Mei. Het stoomschip >Pas de Galais", op weg van Galais naar Dover, is botsing gekomen met den Franschen onder zeeër «Pluvoise", die onmiddellyk zonk. Drie on twintig personen kwamen om het leven. De .Pluvoise had gedoken on kwam weder omhooggaande in aanrakiug met het rad van de .Pas de Galais". Laatstgenoemd schip moest met eenige averij naar de haven terugkocren. Men ie ernstig bezorgd omtrent het lot van de 25 man van de equipage. Galais, 26 Mei (5 uur). Een torpedojager, drie torpedobooten, twee sloepbooten en twee baggerschepen met reddingsmateriaal zijn op de plaats van de ramp en hebben het pnnt waar de .Pluviose" ligt, verkend. Men weet niet, of de bemanning nog in leven is. Drie commandanten van 't station voor onderzeeërs bevinden zich aan boord van de «Pluvoise". De «Pluvoise" is een volgens de plannen van den ingenieur Lauboonf gebouwde duik boot, en vormt het definitieve type van de door dien ingenieur ontworpen onderzeeërs. Zy is do eerste van een reeks dnikbooten van hetzelfde type. De .Pluvoise" is 54 M. lang en heeft een waterverplaatsing van Koninklijk bezoek aan Haarlem en Amsterdam. Prins Hendrik is met do «HeemBkerck Donderdagmorgen in do vroegte te Amsterdam aangekomen. Togen half tien werd Z. K. H. in de Admiraalssloep, in gezelschap van schout-by-nacht Tydeman lungs het IJ en het oostelyke viaduct tot aan de gracht voor het Gentraal-Stalion overgebracht. Prins Hendrik begaf zich toen naar het le perron, ter ontvangst van H. M. de Koningin, die precies te 10.2 van Apeldoorn in de hoofdstad arriveerdo. H. M. zag er zeer gezond en opgewekt uit als een geluk- kige jonge moeder. Het was nog niet de officieele intocht dio zou eerst des middags plaats hebben als het Koninklyk Echtpaar uit Haarlem terugkomt. Maar de geestdrift der massa laat zich moeilyk bedwingen, en zoo kwam hot eerste welkom van ongedwongen hartelijkheid reeds vroeg in den morgen. Het brandpunt, de Dam, is natuurlyk reeds bezaaid met menBchen, die dicht opeengepakt staan en het moment verbeiden, waarop het vorstelyk paar zich zal vertooncn. De menigte trilt: over de vrijgehouden baan, omstuwd van 't volk, in het sprankelend zonlicht, onder bloemfestoenen en vlaggen door, terwyl de salvo s van hoerageroep aan komen daveren, verschijnt in den luister van haar hofstoet onze jonge Majesteit aan do zjjde van den Prins-Gemaal. Roode kolbakken gloeien uit de ruige beren mutsen, geschitter van wapenen, zonneglansen over de rappe paarden heen; fonkelende gala's, wuivende stekeD, hoofscho gewaden der eere- jufferen als gedragen te midden van deze waarlyk altyd weer treffende decoratieve en tocli zoo voorname statie; het koninklyk rijtuig met den lakrooden bok, de slanke jockey's, 'tNassausch blauw livrei; en in de roode kussens de fiere gestalte van Koningin Wilhelmina, jeugdig, frisch blozend, met een dankbaren lach neigend naar links en naar rechts. Nog een oogenblik, en tienduizenden sta ren met ingehouden adem naar de glazen deuren van het historische balcon dan ontvangt het Koninklyk paar weer de jubelende hulde van de bevolking der hoofd stad 1 Na een verblyf van een goed uur vertrok ken H. M. de Koningin en Prins Hendrik weder per spoor naar Haarlem, waar de Koninklyke trein te 11.58 arriveerde. Van het station ging de tocht geëscorteerd dojr een eerewacht van jongelieden uit do Haarlemscho burgery, langs Kruisstraat en BarteljorisBtraataan beide zijden van dien laogen weg stond eeu sloot van vereenigin- gen met muziek en banieren geschaard, die van het station tot aan de Groote Markt reikte. Op de Groote Markt werd, toen het Ko ninklyk paar op het bordes van hét onde Raadhuis had plaats genomen, door een koor van 4000 kinderen het Wilhelmus aangeheven, wat een nooit te vergeten indruk maakte op allen, die daarbjj tegenwoordig waren. Kort daarop had in het Stadhuis het noen maal plaats. Inmiddels hadden de deelnemers aan het bloemen-corBo zich opgesteld, die na een grooten weg door de stad te hebben afgelogd, in de Dreef was opgesteld, toen het Koninklyk paar aldaar aankwam. Het was een prachtig schouwspel, al die rjjk met bloemen versierde wagens, auto's enz. Een bloemendans door 32 jonge dames, gedost in costumes van leliën, tulpen, narcissen en hyacenthen werd met groote gratie en beval- ligheid uitgevoerd. Haarlem heeft zich voor ditmaal in een prachtig on origineel kleed gestoken, afwij kend van de traditioneele versieringen met 8parregroen. Overal bloemen, palmen en kransen, op allerlei manieren aangebracht langs do huizen, pylonen en staketsels, een schitterenden, en vroolykon indruk gevend. Door die praohtig versierde stad heeft het Vorstelijk paar vervolgens een zegentocht ge maakt, geestdriftig ontvangen door duizenden en nog eens dnizenden menschen. Na een bezoek aan Heemstede en aan de St. Bavo- kerk werd naar het station gereden. Haarlem bleef echter in feestvreugde. Overal muziek, illuminatie en een groote menschenmassa in de meest opgewekte en gezellige stemming! In Amsterdam. Kwart over vjjven arriveert de trein uit Haarlem aau 't centraalstation te Amsterdam. Even daarna rolt de trein uit Apeldoorn binnen, die Prinses Juliana meebrengt De ouders treden snel op den waggon toe en in minder dan geen tyd ligt zy in de armen van haar Moeder. Wel wat bednosd en ver wonderd door al dio drukte staat de kleine het huilen nader dan het lachen, doch dat ge vaar is spoedig bezworen. Dadelyk gaat de Koninklyke familie naar do peristyle van het Paviljoen, waar in het avondzonlicht de gouden koets te pralen staat. En nu stygt op eens uit de menigte van duizenden een waarlyk ontroerende geest drift op. De politie kan het volk ter nan- wernood in bedwang houden. Men wuift met hoeden en zakdoeken, roept „hoezee"'s en „leve"'ns, men dringt vooruit en wordt ge drongen en men rekt de halzen en gaat op de teenen staan om het kind te zien; het kind en de ouders. Hare MujeBteit neemt Prinses Jnliana op schoot. Dan gaat het voort, in matigen draf, geëscorteerd door een escadron huzaren, langs het Damrak, de breedo bedding, waarin do zwarte menschenstroom golft en bruischt. In een der volgrytuigen zitten twee hofdames, elk mot eon pop in de hand, een Haarlem scho weesjongen en een Haarlemsch wees meisje. De menschen wjjeen het elkaar stra lend aan en de vrouwen vertellen het elkaar lachend, nog eens en nog eons. Zoo'n kind toch, cn wat oen wat een dotl Voor bet paleis. Op den Dam was 't van halfvjjf af wat je met recht noemt: een Amsterdamsch ge drang. Wie van de honderdduizenden op het Damrak geen plaats konden vinden, moes ten wel, of zij wilden of niet, naar het plein vóór 't paleis Daar bleven de trams, waarvan er hier immers legio ljjnen passeeren, doorrijden, tot dat zjj er eindeljjk letterlijk in vastgeklemd raakten. Het cordon politie had dan ook eon enorm zware taak, om die steeds zwellende menigte binnen do perken gestuwd te houden langs do tóch reeds smalle strook voor den stoet, en op eerbiedigen afstand vau 't trottoir tegende Kleine Steentjes 1 Het werd langzaam aan criliek. Bovendien stak de al dalende zon over 't fries van 't paleis fel in de volte, en herhaaldelijk wer den er dan ook, meest vronwen en kinderen, flauw weggedragen en binnengebracht in «de wacht", waar de «Eerste Hulp by ongeluk ken" en de verpleegsters van 't Groene Kruis 't drukker en drukker kregen. Je zag de menschen bleek eu met benauwde gezichten op elkander gepaktt Moest niet lang meer duren. De agenten stonden er schoor togen in, verloren telkens verder terrein. En de inspecteurs gingen gedwongen-rustig rond, om hun manschappen vooral geduld in te spreken. Maar ze hódden 't kwaad! De bevoorrechten op do gemeentelijke tribune raadsleden, Provinciale Staten, Ka merleden en oen menigte andere autoriteiten met hun dames, zaten daar boven dan wèl benijdenswaardig ruim en koel. Maar nóg hooger klom de belangstelling op over alle daken rondomja, tot op de eloctrisoho schitter-stellage's boven Van Gend en Loos en 't kleercn-paleis aan den hoek. Tot in den nok zat 't overal tjokvol, en voor een plaatsje by de ramen werden daar grove prijzen betaald. Zelfs de bovenvensters van het paleis zélf waren talryker dan ooit bezet. Op de bovenste verdiepingen de traditioneele schoonmaaksters met haar uniforme tullen mntsen. Verder, op de benedenverdieping, herkende men dames en heeren der hofhouding. Maar ook die gezichten keken bedenkelijk uit over 't benauwend gedrang op den Dam in die menigte, die nu onwrikbaar klem ge stuwd stond tusschen de straatopeningen en over heel 't plein voort, met alleen de kleine steentjes on het trottoir nog maur net even vry gehouden, waar do eerewacht opgesteld stond, en de officieren hnn dames hadden genood. Want zelfs alle vehikels wareD op 't plein zélf omklemd door het volk. En de sproeiwagens, dio 't pad voor den stoet zoo lang mogelyk nat bleven houden in die wolken van stof... hun stralen spoten aan beide kanten over de klem staande menschenvoeten. 't Duurde Uagl De menigte kon zoo niet lang meer ingetoomd worden. Politie-auto- riteiten werden onrustig en 't publiek zelf raakte meer en meer in een waarlyk «ge drukte" stemming. Want eerst hadden ze nog wel eens naar een lustige wiegeling ge tracht op de montere marschen der fanfares. Later zongen ze de nationale wijzen telkens mee met 't paleis-carillonNu stond de volte Btom. 't W «rd half zes. De trein moest dus aan zyn. Iioe zou dat straks gaan, als die zee, in de stuwkracht, waar 't nu toch maur^alles om ging, met geweld zich door de dyken heen wilde breken Als een ieder, die daar zóó lang toch reeds in die benauwenis stond, op ging dringen om tot iederen prijs het nog maar even een jaar onde Konings kindje te zien Hoe 't gegaan is Brusse, de verslagge ver van de Nieawe Rotterdamsche Courant, waaraan wy dit verslag in hoofdzaak ont- leenen, schrijft: Eén moment van ontroering heeft zelfs de zakelyke journalisten oven hnn prociese waarnemingsvermogen benomen. Ik herinner my een hevige beweging, die als 't ware de menigte omhoog liet deinen. En een geluid, zóó overweldigend als ik 't nog nooit had gehoord, als van een zee, die plots te koken begon Dit was de geestdrift, die zich oindelyk ontspande: voor Juliana, dut kleine wichtje mot 't bruinblozende snoetje en do klare kykers, daar in haar kanton kleertjeB door do Koninklyke Moeder zelf opgeheven voor 't venster van de gouden koets. Daar staar den nu zoo verteederd de oogen van het volk der hoofdstad heen, voor Haar kwam die lach van bewogen genegenheid eensklaps op al die vermoeide blecke gezichten. En gaf 't toch ook niet wel even een moei lijk precies te verklaren meewarig gevoel, toen het argelooze kind verschrikt te schreien begon om dien eerste hevige losbarsting van volksgunst, en toen de Koningin haar spon taan in de armen overnam van Jonkvroow Van de Poll, om 't kleine kopje beschermend tegen zich aan te drukken Is het lot der Vorsten dan ook wel altyd goluk Wat staat er voor dit aanvallige Prinsesje, door de volksliefde op dc handen gedragen, in de sterren geschreven Tienduizenden drongen nu opgetogen op tot tegen 't stramme gelid van 't eoro-escorte huzaren, dat de sabels presenteerde, de kaken van ontroering gebeten, 't Wilhelmus wordt door 't gejuich overstemd. Maar als even daarna de jonge Moeder met haar Dochtertje op de urmen op hot bal con van den streng massalen paleisgevel verschynt, aan de xyde van den Prins, dan gaan de hoeden en zakdoeken omhoogdan is 't een wervelstorm van geestdrift, die eon ieder verward maakt Maar gelukkig klonken daaroverheen steeds nog maar voort de kerngezonde hoera's; en 't was een geduw en gewring om beter te zien, intieme bijzonderheidjes vooral van hoe dv Koningin 't kleine ding zoet vrilde houden met dien duikelaar over een rietje... waarom Prins Hendrik even glnnder mee moest lachen. Na een minuut of drie liet toon de Moeder Juliaua de menschen goeden nacht toewuiven en daarna is zy voorzeker wel gauw in haar wiegje te slapen gelegd. Maar Amsterdam is zóó bly met de aan wezigheid van 't lieve Prinsesje Een half uur later komt op straat de echte oranje-hos-jool er hier en daar reeds joeloud in. De avond. Nu zyn de sluizen wyd opengezet, en in een wilden hos trekken de troepen over de stad. 't Is overal feest, overal joelen, zingen, oompa-muziek en luid schatorende ronde dansen. Zwaaiende vlaggen, oruuje handen, wuivend voor de stoeten uit, en de meisjes, die telkens in andere kringen zich vinden, tot de rytuigenfiles of de bengelende trams de oploopen weer midden doorsnyden. Koffie huizen loopen vol, de deuren gaan dioht, ze ringelreien om de tafeltjes heen, strooien confotties, slingeren serpentines, en nu en dan springt er een op oen stoel om oen gloei ende toast af te Btoken. Draaiorgels, planeten- leestors, Itali&anschen uit den Duvelshoek met een gitaar en eindeloos de rinkolende beduibakjes, waar de menschen buiten zitten, als op gemoedelijke familiefeesten onder elkaar. In de Kalverstraat raak je in de verdruk king, en als je dan door oen steeg vlucht naar 't Rokin, schynt 't gedrang en 't geduw van de hi-ha-ende slierten daar toch nog benauwender te wezen. Ze draaien rood-wit en-blanwe parasols boven hun hoofden, zyn wonderlyk verkleed en klimmen eindelijk maar weer in een aapje om door de volte weer wat voort te komen. Maar gemoedelijk bly ft overal do stemming. Alle menschen laten zich duwen en dringen en kuioren dan weer voort met vrouwen en kindoren, of ze na pas recht thuis zyn in hun stad. Waar ze voor loopen en telkens om juichen, zoo opgetogen kunnen hossosingon, dat is niet recht duidelyk, want iets eigenlijk feestelyks is er vanavond nergens te doen. Marine en Leger. Eervol ontheven, met 1 Juli de kapt. L G. C. D. baron van llardenbroek van Ammerstol, van de betrekking van hoofd der opleiding van jongen tot matroos on van hot bevel over Hr. Ms. iii- structieschip »Van Galen"; dc kapt. t. x. E. de Haan, van het bevel over Hr. Ms. pantserdekscliip «Friesland"; de kapt. t, z. S. Woldringh van het bevel over Hr. Ms, logeinentschip sNepiunus", en de kapt l. z. J. F. B. van Djjk van het bevel over Hr. Ms. pantserschip jEvertsen." Opgedragen met 1 Juli het bevel over Hr. Ms. Van Galen" aan den kapL-luit. t. z. S. P. 1'Honoré Naber: het bevel over bet pantserdekschip «Fries land" aan den kapt. t. z. 3. Woldringh; het be vel over het pantserschip «Evertsenaan kapt t. z. H. A. Schoonhoven en het bovel over liet logementschip «Neptunus" aan kapt. L z. J- F. B in Djjk. Hr, Ms. «Piet Hein" is Woensdag alhier aan gekomen. Stoomwaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Banda (uitreis) is 2b Mei Point de Gaille gep. Billiion arriv 25 Mei v. A'datn te Hamburg. Java {thuisreis) arriv. 26 Mei te Marscille. Lombok (uitreis) arriv. 26 Mei te Sabang. Nias (uitreis) pass. 25 Mei Dungenes. Sumatra (thuisreis) pass. 26 Me» Perim. Urotins, v. A dam n. Batavia, vertr.26 Mei v. Genua. Rotteruansche Llotd. Djocja arr. 26 Mei v. Batavia te K'dain. Rindjani (uitreis) arriv. 25 Mei te Padang. Besoeki vertr. 25 Mei v. Port Talbot n. Sabang. Koninklijke Hollandsoue Li.oto. Frisia (thuisreis) vertrok 25 Mei v. Rio Janeiro,^ Delfland (thuisreis) arriv. 26 Mei te Bahia.g <«1 llollandia (uitreis) vertrok 26 Mei van Dover. Maasland (uitreis) arriv. 26 Mei te Duinkerken. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. W. I arriv. 26 Mei v. Suriname te A'dam. Visscherijberichten. Nieuwediep, 24 MeL Aangebracht 200 tal haring 80 a 90 cent per tal, 90 tal geep f2 a f6 per tal. Van Texelaars 130 stuks rog 80 cent per stuk. 7 korders te zamen met 60 stuks middelmatige tong 50 cent per stuk, 50 kleine tong 20 cent per stuk, 20 mand kleine schol f 2 a f2,50 per mand, 12 mand schar 60 cent per rnand. 25 Mei. 50 korders met 10 stuks groote tong 90 cent per stuk, 20 tot 100 middelmatige tong 40 a 50 cent per stuk, 10 tot 30 kleine tong 20 cent per stuk, 6 stuk9 tarbot f7 a f 9 per stuk, 1 tot 4 mand kleine schol f 0,80 a f 3,50 per mand, 1 tot 2 mand schar f 1,25 per mand. Van trekkers 60 tal haring f 1,15 a f 1,35 per tal, 40 tal geep f 3 a f 6,80 per tal. 26 Mei. Van trekkers 400 tal haring f 0,95 a 1,60, 65 tal geep per tal f 2,75 a f 6,80 per tal. 7 korders met 10 tot 20 stuks groote tong 80 cent per stuk, 20 tot 100 middehnaelgo tong 35 a 45 cent per stuk, 10 tot 40 kleine tong 15 a 20 cent per stuk, 1 tot 4 mand kleine schol f 1 a f 3 per mand, 1 tot 2 mand schar f 1,25 p. mand. Marktberichten Schagen, 26 Mei. Aangevoerd 4 paarden f 80 a 180, 0 stieren en ossen f0—aO—stieren f 0—a 0—, duiven fOaO, 60 geldekoeien f 1-10 a 2,25 33 vette id. f 180 a 312J, 45 kali kooien 1170 a 270.— 10 vaarzen f 80 a 100, 0 hokkelingen f 0 a 0 graskalveren f a 50 nnchtere kalveren f7 a 24, rammen fa 00.—, 00 magere schapen f 00 a 00, 850 votto id. f 24 f 81.50, 220 schapen (overhouders) f 20 a 28.1350 lammeren f 8 a 17,50, bokken en geiten f 0.— a 0.—, magere varkens f a 18 vette id. per Kg. 48 a 56 ct, 60 biggen f 13.— a 16.—, konynen f 0.a 0. kippen f0.a 0.—, zwanen f 700 Kg. boter f 1.05 a 1.25, 100 Kg. kaas f0.40 a 0.50, 3000 kipeieren f2.80 a 3.50, 500 eenden dito f 3.75 a 0.per 100, veulens f a f00 eenden f0.alO. Burgelijke Stand v. Helder Vsn 24 tot 26 Mei. ONDERTROUWD: J. H. Kater cn II. B. Rip- pens. B. Kossen en C. C. Tjittcs W. C. van Setten r. d. Meer en A. BlikkenhorsL J. Heijstra en A. Bakker. R Agema en A. dc Kok. GETROUWD: K. J. Ravensteyn cn M Lengers. J. Krul en T. Jager. J. Passenier en C. Goitz. F. C. Dirks en M. E. Lenghaus. BEVALLEN: C. W. van Maanen geb. van der Horst. d. T. Bock geb. Heineman, z. T. Lagerveld geb. Jongeian, z. C. BomhofT geb. do Jong, z. C. OlTrinua geb. Duivens z OVERLEDEN: A. Kwak geb. Plemp, 48 j. A. Bakker, 5 m. C. Pieterse, 60 j. Correspondentie. Een ingezonden stuk van den heer A. W. Michols is tot het volgend nummer ver schoven. Advertentiën. Geboren: Evert, zoon van F. M. HELLEN DOORN en R. HELLENDOORN-Bont. IJ muiden, 28 Mei 1910. GeborenJohan Jacob Raadsveld, zoon van P. RAADSVELD en A. M. RAADSVELD-Webkr. Arnhem, 26 Mei 1910,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 4