1 ipi Blaadje, Kleine Coirait ir Helder, Teiel, Wierïngen a Anna Panliwna Tan Zaterdag k Jnni 10, KAZAK, Joh. Brandi, INSCflHIJVING VAN LEERLINGEN Tweede Blad. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 3 Juni. Woensdagmorgen ia op de zandplaat „Onrust" gestrand de botter H. D. 76, schip per P. Veen. Het scheepje zit zeer hoog op het droge, en kon tot heden niet worden afgebracht. Hedenmiddag is het vaartuig door vlefter- lui vlotgebracht. Afloop der publieke verkooping van huizen en erven, Woensdagavond gehouden in «Casino", ten overstaan van notaris Stammes. Het huis en erf Spoorgracht nr. 13, hoek Jonkerstraat. Kooper de heer W. D. v. Pelt qq voor 11248. Het huis en erf Jonkerstraat nr. 20 en twee huizen daarachter. Kooper de heer G. Schel- linger qq voor f 1200. Het huis en erf met werkplaats daarnaast aan de Jonkerstraat nos. 28 en 26 met pak huis daarachter. Kooper de heer G. Schellin- ger qq voor f3010. Het huis en erf Oranjestraat nr. 1 met honten boet daarachter en het huis en erf daarnaast, Oranjestraat nr. 3, met huis daar achter. Kooper de heer H. Langhorst voor f 1590. Vier huizen en erven aan de Molenstraat nos. 8, 10, 12 en 14. Koopers de heeren S. v. Amesfoort en M. Smits voor f3420. Het huis en erf Woststraat nr. 80. Kooper de heer F. Boon qq voor f 2525. Twee huizen en erven Van Galenstraat n<s. 9 en 7a. Kooper de heer J. Verfaille qq voor f 3240. Het huis en erf 2de Vroonstraat nr. 70. Kooper de heer J. Bels qq voor f1280. Het huis en erf WeezenBtraat no. 37. Koo per de heer W. D. van Pelt qq voor f 1470. Het huis en erf Basstraat nr. 65. Kooper de heer J. Bels qq voor f 820. Door den architect G. de Beurs alhier, werd Donderdag 1.1. aanbesteed het verbou wen van de boerenhoeve naast Brakenhof te Koegras. Minste inschrijvers waren de heeren gebr. Boekei te Oude Niedorp, voor de som van f 2670.— Door den kapitein, eerstaanwezend inge nieur alhier, werd heden onder nadere goed keuring van den Minister van Oorlog, in het openbaar aanbesteed: 1. Bestek nr. 141. Het doen van voor zieningen aan militaire gebouwen en worken te Helder en op Texel. Raming f 5805. Ingekomen 7 biljetten, van de heerenStar- renberg, f6330.Firma Gebrs. v. Pelt, f5995.A. Krynen, f5930.A. v. Pelt, 15800.— Th. v. d. Sterr, f5763; W. de Jong, f5800; H. Wyker, f4400.—. 2. Bestek nr. 155. Het afbreken van het voormalige wachthuis op het Ravelijn den Helder by, en bouwen van een loods binnen het fort .Erfprins". Raming f4000. Ingekomen 10 biljetten, van de heerenH. Wijker, f 5980H. Riemers, f4424I. L. v. Os, f4320; A. v. Pelt, f4100; R. N. v. Os, 3997; Th, v. d. Sterr, f3987; Starrenberg, f8850; P. Korff, f3800; E. v. d. Plas, f3786; Rover, v. Alkmaar, f3648. De Zeven Provinciën. Woensdag a. s. zal de vollokrachtaprouf met ,De Zeven Provinciën" op nieuw worden gehouden. De „Noord Brabant". Blgkens aan bet departement van Marine ontvangen telegrafisch bericht, is het pantser- schip .Noord-Brabant", dat op Zuid-Flores op een onbekende klip is gestooten en daardoor lek is geworden, te Soerabaja aangekomen, ten einde in het dok ter reparatie te worden opgenomen. De .Noord-Brabant" behoorde tot de schepen, die tot het houden van gecom bineerde oefeningen naar Lombok gestevend waren. De Gemeentetram te Amsterdam in de feestweek. De hier onderstaande cijfers toonen aan, dat de gemeentetram 't nog nimmer zoo druk gehad heeft als in de afgeloopen feestweek. Op den jongsten 2en Pinksterdag werden 233,000 personen vervoerd. Dat was tot dus verre het hoogste cijfer van een dag. Echter op den eersten dag van de Julianafeestweek,na den intocht, vervoerde de tram 261,000 pas sagiers. Des Vrydags was het cijfer nog hooger, nl. 269,000; des Zaterdags iets minder, 252,000Zondag echter 281,000 en Maandag den dag van den optocht, werden niet minder dan 348,000 menBchen vervoerd. Dinsdag en Woensdag waren de cijfers respectievelijk 293,000 en 200,000. In 7 dagen dus 2137000 passagiers. Het te water laten van de „Prinses Juliana". In tegenwoordigheid van het Koninklijk echtpaar is Woensdag het stoomschip .Prin ses Juliana" van de Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij Amsterdam te water gelaten. Te kwartier over twee uur kondigden Kijkje* uit mijn veneter. hoera-Balvo's de komst van den Kon. stoet aan. H. M. reed door de groote poort aan de Conradstraat de werf op tot het kantoor, waar een rjjke bloemen- en plantenversie- ring aangebracht was. Over een plankier begaf toen het Kon. eohtpaar zich naar de tribune, by den voorsteven van het schip opgericht. Hier werd H. M. ontvangen door de directie van de Nederl. Scheepsbouw- Maatschappy, den heer D. Goedkoop, en de commissarissen. Op de tribune werd de Koningin ont vangen door de directie van de Stoomvaart- Maatschappij .Nederland", de heeren jhr. L. P. D* Óp ten Noort, C. A. den Tex en J. B. A. Jonckheor, en de commissarissen dezer maatschappij. By het wandelen over het plankier pas seerde H. M. de opgestelde werklieden der Scheepsbouw-Maatschappjj en 36 Javaansche bedienden van de .Nederland", die de Ko ningin hun Javaanschen groet brachten. En voorts stonden 90 leerlingen van de Kweek school voor de Zeevaart opgesteld. Voordat H. M. op de tribune plaats nam, werd langs de bakboordzijde van het op stapel staande schip tot den achtersteven gewandeld en terug. De jongens van ,Klein maar Dapper" hadden by de tribune een eerewacht gevormd. Toen Koningin Wilhclmina en Prins Hen drik onder hartelijke toejuichingen op de tribune hadden plaats genomen, hield de heer Jhr. L. P. D. Op ten Noort, directeur van de Nederland", een toespraak, waarin by dank zeide voor de eer van dit bezoek en den Prins voor de door Z. K. H. aange boden zyden Nederlandsche vlag voor het nieuwe schip. Deze vlag werd op het schip geheschen. Vervolgens noodigde de directeur der Nederl. Scheepsbouw-Maatschappy, de heer D. Goedkoop, H. M. uit, het schip te willen doopen en te water te laten. De Koningin hield nu de volgende toe spraak Het was mjj zeer aangenaam gevolg te kunnen geven aan de uitnoodiging van de besturen der Stoomvaart Maatschappij Ne derland" en de Ned. ScheepBbouw-Maat- schappij om het schroefstoomschip .Prinses Juliana" te water te laten en gaarne geef ik u Re verzekering, dat ik hoogeljjk waar deer de gevoelens, dio u geleid hebben tot het kiezen van dezen naam voor het grootste schip tot heden in ons vaderland gebouwd. Moge het stoomschip .Prinses Juliana" tot eer strekken aan de Nederlandsche indu strie en er toe bydragen dat de Stoomvaart- Maatschappij Nederland" haar roeping ten allen tjjde hoog houde''. En toen met verheffing van haar klank rijke stem .Stoomschip .Prinses Juliana", moge God U met uwe opvarenden steeds veilig geleiden over den Oceaan 1' Een druk op den electrischen knop. De laatste beletselen vielen weg en onder dave rende hoera's gleed het trotsche schip te water, genoten de duizenden het allyd weer machtige en grootsohe schouwspel van het afioopen. De moord te 's-Gravenhage. Voor en weerszijden van de woning van de familie Voorhoeve aan de Dunne Bierkade in Den Haag, van waaruit het stofielyk ovcr- Bchot van de vermoorde kinderjuffrouw Gerrie Snyders ten gravo werd gedragen, had zich gistervoormiddag een groote schare verzameld, waarvan velen don rouwstoet volgden naar de Algomeeno Begraafplaats. Daar was de belangstelling nog grooter en toen de baar grafwaarts werd gedragen, klonk luide het gesnik van velen, die zicht baar zeer onder den indruk waren van deze plechtigheid. Rond de groeve schaarden zich de diepbedroefde moeder, gesteund door twee harer kinderen, verdere familieleden, de heer J. N. Voorhoeve met twee van de kinderen, die getuigen waren van het schrikkelijke voorval, en eenige anderen, die de overledene van zeer nabjj kenden. De heer Voorhoeve, uit den breeden kring naar voren tredende, las eerst de eerste twee verzen uit het 14de hoofdstuk van het Boek Job. Spr. riep zich voor den geest het vreeselyke oogonblik, toon hy uit zijn tyde- lyke woning aan de Luiksche straat werd geroepen, om de kinderjuffrouw, die tien minuten tevoren nog welgemoed en vroolyk het huis had verlaten, levenloos op den grond zien liggen. Deze vreoselyke ramp heeft met ontroering en ontzetting allen getroffen, vooral hen, die haar van nabjj hebben ge keild en liefgehad. Woorden van troost richtte spr. vervolgens tot de moeder, tot den armen zieken vader, die hier niet kon zjjn. Spr. dankte de over ledene voor hetgeen zjj voor hem en zjjn familie iB geweest. Zich tot de weenende moeder wendende, vroeg spr. of het voor de betreurde doode niet beter was te sterven dan te vallen in de handen van een Biecht man, want zjj is vaak angstig geweest voor den man, die haar gedreigd had, doch zjj vond rust in haar geloof. Tramongeluk. Men meldt uit Rotterdam Gisteravond is oen ernstig tramongeluk voorgevallen op do Ijjn Zuid-BeijerlandOud- Bejjerland van do Rotterdamsche Tramweg- maatschap py. Op stap. - Mijmering Een Intervleuw. - Hulsduinen. Aan den zeekant. Zuster Antje, zeg, ziet ge nog nieta [komen Hoor je uog geen trambel klinken [op den djjk Er is een tjjd geweest, dat vier, ja acht volgepropte wagens over onzen Zeedjjk rol den, van vroeg tot laat, met twee machines schier onafgebroken heen en terug. 't Was waarljjk een peulschilletje om eenige jaren geleden het strand en de duinen te bereiken. In 'n wip kon je immers gaan en komen! Wie herinnert zich niet het drukke verkeer gedurende de zomermaanden? De bijzonder levendige dienst op Zon- en feest dagen? Bjj de verschillende halten niet zel den 'n hurrie van plaatssoekende menschen. Zij, die geen behoorlijk zitje konden ver overen, stonden aan twee kanten buiten. Soms als haringen gepakt. Zoodat het ge- heele vervoermiddel wel eens 'n beetje be denkelijk scheef, zwaar op de veeren voort- ratelde. Door stoomvermogen dan snuivend eu puffend getrokken. Bek-af. 'n Enkele keer mgt tegenspoed van niet-meer-kunnen of plots bljjven steken. Wat niet eens aanleiding gaf tot mokken en klagen. Integendeel, 't sche nen telkens bronnetjes van nieuwe^ pret 't Is alles finaal nit. Sedert lang. En 't schynt alsof we nooit meor in de gelegen heid zullen komen om Aanschouw de huidige rails Zjjn ze niet voor eeuwig begraven onder grint, gras en onkruid? Nergens geen vettig glimpje meer te ont dekken. De boel is, hier en daar nog zicht baar, zwart, rood-bruin, met dikke roest- korsten Nu de djjk wéér gloeit onder brandende zonnestralen, neem je er onwillekeurig notitie van. Slecht-gehumeurd, geeuwerig, slaperig ga je er langs. Ai, miserabele voetreis 1 Geen frisch kooltje waait je toe. Heet en bezweet drentel je over de vlakte. Totaal onbeschaduwd. Brook of rok grys-wit van stof. Hoed diep in de oogen. Boord en man chetten ten slotte groezelig-slap. Foei, wat 'n narigheid. Je smacht naar rust. Uit de verte wenkte de stadige vuurtoren met nauwelijks merkbare schommelingen, als een begeesterende roep: Hier op aanl Hel der, Nieuwediep en Willemsoord) Hier op aanl Na een week van ploeteren en woeke ren kan je genieten van lucht en lichtI Van daag hoef je niets te doen dan, dan eten en drinken, zitten en liggen, kletsen en schert sen! Hier op aan! Lekker luieren 11 Beklemd onder den drang van het moei zaam meetreuzelen in de wandeldrukte, had den we den zwarten kop van een paaltje opgezocht, om er wat uit te blazen. Bjjna duizelig van het kjjken naar de bewegende hoofden en ljjven eu armen en beeneu, 'n Een locomotief en twee tramwagens stort ten door een ontsporing van den djjk. Twee stokers werden onmiddelijk gedood. De ma chinist bekwam levensgevaarlijke brandwon den en werd per automobiel naar Rotterdam vervoerd. Twee conducteurs werden even eens verwond. De passagiers kwamen naar men zegt, met lichte schrammen, kwetsuren en met den schrik vrjj. Alcoholvrij I Voor eenigen tjjd dronken eenige geheel onthouders in een geheelonthouderscat* in Friesland .alcoholvrijen" HollandBchen wyn. Zy geraakten door deze drank, waarvan de smaak niet kwaad is, in een vry montere stemming. By onderzoek is nu gebleken, dat die wijn 11.4% alcohol bevat 1 (,N. CL") Een schoolfeest. Van de ruim 400 kinderen der openbare school te Urk zyn er velen, die nog nooit buiten hun eilandje zyn geweest. Maar door de goede zorgen van Gebr. De Groot, wier onderneming stoomboot .Minister Ha velaar" dit jaar 20 jaren bestaan heeft, hebben de 200 grootste leerlingen eergisteren een andere wereld gezien dan wat Urk en de zee geven kunnen. Per .Baron Rengers" deden Gebr. De Groot hen en hun geleiders kostelooB vervoeren en ont halen om de Veluwe by Hattem en daarna Kampen te bozoeken. Te begrijpen is het dat de kinderen, toen ze des avonds vermoeid door de samengestroomde bevolking afgewacht werden, uitgelaten waren over hetgeon gezien en genoten was op dit eerste schoolreisje. Het Kanaal over gevlogen. Reuter seint uit Londen De Engelsche vlieger Rolls is gisteravond van Dover naar Calais gevlogen. Hy heeft eenige minuten boven Sangatte gezweefd, is toen het Kanaal weer overgestoken en om 8 uur 5 veilig te Dover geland. In 't gedrang. Ryen-dik stond de menschenhaag te wach ten op den historischen optocht te Amsterdam. Daar dringen zich eenige. naar het uiter lijk te oordeelen, Indische jongelui tusschen de menschen om zich een goed plaatsje te veroveren. «Maar, mijnheer, dat gaat toch niet", zegt een bezadigde burgerjuffrouw, .we staan hier al van één uur af". „Juffroüw", zegt de aangesprokene plechtig, wat zegt dht, twee uurtjes wachten 1 Ik bon heelemaal uit de Oost gekomen om dit te zien I" Dat verandert de zaak", goedigt de juffrouw en schikt een beetje in. TWEEDE KAMER. Subsidiëering M. U. L. 0. Do beraadslagingen over het wetsontwerp betreffende subsidie-regeling der scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs (m. u. 1. o.) werden deze week voortgezet. De heer Ter Laan verdedigde een amen dement strekkende om in plaatsen met meer dan 5000 inwoners het gemeentebestuur te verplichten minBtens een school voor m. u. 1. o. op te richten, echter met de mogelyk- hoid op vrijstelling hiervan indien op andere wijze in de behoefte wordt voorzien. Mot 36 tegen 27 stemmen (rechts tegen links) word besloten dit amendement niet toe te laten als vallende buiten het kader van het ont werp. De heer Van der Molen diende een viertal amendementen in, de heer Ter Laan drie, de heer Verhey met den heer Ketelaar één. Twee der eerste en het laatste worden aangenomen. De beide eerBte geven eenige meerdere faciliteiten aan meisjesscholen, het laatste bedoelt de subsidie ook uit te brei den wanneer onderwijzers boven het ge- eischte aantal aanwezig zyn. Artikel 1 is daarop aangenomen zonder hoofdelyke stem ming. Tegen artikel 2 worden verschillende be zwaren ingebracht, wat de regeering aanlei ding geeft een gewijzigd artikel 2 in te die nen. Daarom werd Donderdag beraadslaagd, maar ook hiertegen waren weer voel be zwaren. Het regeeringsartikel bedoelt dat de subsidio-rogeling zal omvatten de M. U. L. O.-scholen in Januari j.1. bestaande, of waaromtrent toen plannen tot oprichting of reorganisatie bestonden, en de M. U. L. O.- scholen die in Januari bestonden of alsnog in 1910 zullen worden opgericht of aan de gestelde eischen voldoen. Voorts bepaalt het artikel nu dat indien met 1 Januari 1914 geen nadere regeling zal zijn getroffen, alle scholen van beide typen subsidie zullen ont vangen. Na discussie re- en dupliek is art. 2 met eenige wyzigingen aangenomen; ookdeoverigo artikelen. Eindstemming volgende week. Adres J. Helder. Aan de orde was Woensdag de conclusie van het verslag der commissie omtrent in lichtingen op het adres van J. Helder, werk tuigmaker by 's Ryks werf te Willemsoord, houdende verzoek om tusschenkomst by den Minister van Marine ter vergoeding van geleden schade. De conclusie der meerder heid strekt tot dankzegging aan den Minister, die van de minderheid tol toekenning van schadevergoeding wegens geleden schade. De heer Hugenholtz verdedigt de con clusie der minderheid. Adressant verloor op 14 Juni 1906 zyn rechteroog en was 16 JuÖ d.a.v. weer hersteld Hy kon toen alleen herplaatst worden volgens den chef van 's Ryks werf in een mindere betrekking tegen lager dagloon: Adressant heeft getoond dat hy voor zyn ouden werkkring nog zeer ge schikt was en inderdaad is hy, na een be volen proef, in die betrekking hersteld. In- tusschen heeft hy door zyn terugplaatsing f 82.61 Bchade geleden Zyn onmiddellijke chefs achtten Helder, ondankB het verlies van zyn oog, volkomen bekwaam voor zyn werk. Men liet hem dan ook in zyn terug- gestelde betrekking in de afdoeling conser vatie het meerderwarige werk doen. De meerderheid der commissie zegt nu dat, wat hiervan moge zyn, Helder eerst na de proef en na geneeskundig ondersoek, heeft getoond opnieuw gesohikt te zyn, maar direct na zyn herstel heeA hy nog zeven maanden in zyn oorspronkelijke betrekking gediend. Dat was voldoende proef en het geneeskundig onderzoek heeft te laat plaats gehad. Voor dit verzuim mag Helder geen schade lyden. De heer Brummelkamp stemt met den heer Hugenholtz in. Op zichzelve was de terugplaatsing te verdedigen, maar de geest van de Ongevallenwet is, dat geldelijk nadeel van het ongeval wordt vergoed. De heer Kooien zegt, dat deze man oogensch[jnlyk op zeer royale wyze is be handeld. De arbeidsongeschiktheid door het vorliezen van één oog, is aanvankelijk groot, maar neemt spoedig af. In dien geest is in de laatste maanden in de ongevallenproce- duro beslist en in overeenstemming met de opvattingen der wetenschap. Adressant heeft, toen hem op 16 Juli 1906 werd gezegd, dat hy zou teruggeplaatst worden, zich niet verzet, maar hy bleef toevallig nog zes maanden in zyn oude betrekking, en toen men hem toen terugplaatsen wilde, verzette hy zich wel, omdat hij zyn werk uitstekend kon verrichten. De arbeidsongeschiktheid had zich in die zeven maanden weer gecompenseord. Terecht verzette Helder zich dus tegen zyn terugplaatsing en hij heeft dus aanspraak op schadevergoeding. De heer De Geer spreekt namens de meerderheid der commissie. Als men oordeelt op de stukken, moet men toegeven, dat Helder loyaal is behandeld. Direct na zyn terugkeer op 16 Juli 1906 werd hem zyn terugplaatsing aangezegd. Door een misver stand der Rijksverzekeringsbank werd hy nog 7 maanden in zyn oorspronkelijke betrekking gehandhaafd. By de afdeeling conservatie had Helder Blechts 6J cent dugloon minder. Na een geneeskundig onderzoek en na een ge slaagde proef is Helder weer in zyn oude betrekking herplaatst. Nu zegt de heer Hu genholtz, dat Helder reeds 7 maanden proef had doorgemaakt, maar of die proef is niet officieel geconstateerd of mislukt, want de hoofdingenieur stelde ca die 7 maanden terugplaatsing nog steeds voor. De Minister van Marine (de heer Wentholt) houdt vol, dat de terugplaatsing van adressant naar de afdeeling conservatie noodig was. Adressant heeft zelf toegegeven dat hij tydelyk minder geschikt was. In weerwil van het feit, dat adressant nog 7J maand als werktuigmaker heeft gediend mot één oog, was hy als zoodanig aanvankelyk niet geschikt. Men vergete bovondion niet dat, was Helder dadelyk na het ongeval geneeskundig onderzocht, hy ongeschikt zou zyn verklaard en gepensionneerd. Hy zou dau van zijn loon als pensioen gekregen hebben. Ook thans heeft Helder de volle geschiktheid nog niet en hij zal die niet meer krygen. Toch heeft hy nog loonsverhooging gehad en hy is dus zeer mild behandeld. Bovendien vraagt Helder te veel. De Kamer neme de conclusie der meerderheid aan. Na repliek van den heer Kooien en du pliek van den Minister, wordt de beraad slaging gesloten. Met 39 tegen 29 stemmen werd Donderdag aangenomen de conclusie der meerderheid, om den minister dank te zeggen voor ver strekte inlichtingen, zoodat geen schadeloos stelling zal worden verleend. Marine en Leger. Hr. Ms. pantserdekschip «Friesland" is gisteren te Christiania aangekomen. Te Hellevoetsluis werd in dienst gesteld het loodstransportvaartuig «Frans Naerebout" voor oefening- van personeel in het leggen van versper- ringen en het omgaan met verapermijnen. Het toelatingsexamen voor adspirant-machinist bij de opleiding te Hellevoetsluis zal worden ge houden te 's-Gravenhiq;ehet schriftelijk gedeelte zal op 14 en 15 Jnli en het mondeling gedeelte op 25 Juli een aanvang nernen. Min. Beschikking. Geplaatst, met 11 Juni, de adelborst le kl. J. Lagaaij, aan boord Hr. Ms. schoener «Dolfijn". Op non-activ gesteld, met 1 Juli, de kapt. L z. E. de Haan, met dien datum aftredend als com mandant van Hr. Ms. Friesland". Blijkens bij het Dep. van Marine ontv. berich ten lag het in het voornemen van den comm. officier van Hr. Ms. pantserdekschip «Utrecht", kapt. t. z. G. P. van Hecking Colenbrander, om met zijn onderhebbenden bodem 2 Juni van Bue- nos-Aires te vertrekken, met eerste bestemming naar Rio de Janciro weinigje suf door de geluiden, die opstegen uit de massa menschen, verdroomde myn aandacht in een alleen-gemymer over de toekomst, waarvan ik 't allerschoonste durfde verwachten, indien slechts de betrokken minis ter, by wien voor do goede zaak was aange klopt Bij m'n ziel 1 Als ik had kunnen vermoeden, dat myn gehonden bespiegelingen reeds zoo spoedig alleszins gunstig zich zouden oplossen I Bravo, voor de wakkere plaats- genooten, die daartoe eens ferm de handen uit de mouwen hebben gestoken. Dat de heelo gemeente zich daarin verblyde I Zonder twyfel zal deze tram onderneming den ouden steun van vroeger niet alleen teragvinden, maar ook eenmaal kunnen constateeren, dat hier in oen groot gemak, in een ware behoefte is voor- Plots haastig-korte stootjes op myn rug. Blieft u nog bier, limonade, sigaren, si garetten, jodenkoeken, gebak, chocolade?" „Kan je wisselen?" „Een riksl" Hij diepte en peuterde iu de broekzakken. ,Ik heb niks as (Hindert niet." Das één gulden. En een, twee, drie 'k had toch °n vierde kwartjeEn een, drie, vyf, zeven dubbeltjesNou krygt u nog ,Hoe gaan de zaken, vriendje?" ,Wat zal ik u zeggen best'k mag, Goddank, niet klage maar „Ga verder." *'k Mot ook 'n kapitaaltje by meka&r zien te krijge Zoo? En dan?" DAn Hij schraapte zich de keel, kuchte eventjes verlegen, keek schuw, onderzoekend rond en vervolgde op fiuister-toon (Dan heb ik 'n aardig plannetje Bent u wel d'r is op Scheveningen geweest Nou, daar heb ik verlede jaar wat afge- keke Je neemt vyf lange, kleurige vlagge- stokkedie gaan op 'n goed, voordeelig plekkie in den grondde middelste krygt de Hollandsche vlag in top; de andere, wat lager, in 't vierkant geplaatst, kryge vlag van groen, geel, wit en blauwdat ge raamte, door 'n ijjn stevig gehoude, wordt een flinke tent van kryt-wit zeildoekboven heelemaal dicht en beneden gesjord aan paaltjes in 't zand. Wil u wel geloove, als 'k daar eenmaal goed en wel sta, ryk voorzien van alles en van binne naar de eisch ingericht, datte er nog meer bykomme Natuurlyk I Stel u eens voor, zoo'n twintig van die mooie tentjes, met vlagge en wim pels versierdIs 't niet een prachtig idéé? 'k Wed, dat niemand zooiets in z*n bol heeft. Gerust, meneer, 't volk heeft er geen kaas van gegete om hier bloei en wel vaart te brenge. t Zyn allemaal Jan-Salie- geeste, die denke dalto de gebraaie vogels in d'r mond vliege. Pub, 't mocht wat. An pakke mot je tegenwoordig 1 Anpakke met je de dooie vingers, zeg ik. Er op of er onder Wie niet waagtZeg, meneer, zou 't ge- perremiteerd weze, dat je zoo een tent neer- zee Mot je dat nog aanvrage En zou je d'r nog voor motte betale 't Was een klein, nietig, mager ventje, zichtbaar arm, zwak en ziekeljjk, stumperig figuurtje in veel-te-wyde, jas, 'n leelyk groenig verkleurd kleedingstuk, dat hem sjokkerig om 't schrale lyfje bungelde. Van onder s'n Burgelijke Stand v. Helder Van 31 Mei tot 2 Juni. ONDERTROUWD: C. J. P. Cooymans en A. C. G. Verstegen. H. Wormhoudt en A. A. A. de Ruijter. GETROUWD: J. C. Bosvelt en A. HeijtvelL O. C. Jacet en J. B. J. Stecher. H. H. Boer en A. M. Brusus. J. M. de Munck en S. A. v. d. Bent. BEVALLEN: B. Wal geb. Nieuweboer, O. Spierdijk geb. Schoor), x. O Smit geb. Knop, x. A. Wai boer geb. Bosman, x. A. Ham geb. Oosten, x. W. H. Arents geb. Verhoed, d. A. Hendriks geb. Dekker, d. M. Forrer geb. de Wolf, d. F. W. Koens geb. Pronk, x. OVERLEDEN0. 1. W. Wolters, 42 m. Stoom vaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Nias (uitreis) is 2 Juni Pantellaria gepass. Rembrandt (thuisreis) is 2 Juni Gibraltar gepass. Banda, v. A'dam n. Batavia, arriv. 2 Juni te Padang. Java (thuisreis) ia 2 Juni des ochtends 7 uur Ques- sant gepasseerd. Lombok arriv. 4 Juni v. A'dam te Batavia. Rotterdamsche Llotd. Djocja arriv. 2 Juni v. R'dam te Hamburg. Medan (uitreis) vertr. 4 Juni t. Antwerpen. Koninklijks Hollandsche Llotd. Maasland (uitreis) vertr. 4 Juni v. Leixoes. Kon. West-Indische Maildienst. Prins Maurits (thuisreis) passeerde 2 Juni 42 uur 's middags Quessant. Viescherijberichten. Nieuwediep, 30 Mei, n.m. 7 uur. Aangebracht 20 tal haring f 4,70 per tal. Van Texel 30 stuks rog 65 cent per stuk. 31 Mei. 25 korders met 5 tot 40 stuks groote «J cent per stuk, 10 tot 30 middelmatige tong 35 cent per stuk, 10 tot 20 kleine tong 15 cent per stuk, enkele manden kleine schol f 3 per mand, 1 tot 4 mand schar f 4,50 per mand, 15 tal geep f 4,50 por tal. 1 Juni. 9 korders te xaincn met 30 stuks groote tong 70 cent per stuk, 90 middelmatige tong 35 cent per stuk, 30 kleine tong 45 cent per stuk, 40 mand kleine schol f 3 a f 3,50 per mand, 40 mand schar f 4,25 a f 1,50 per mand. Van trekkers 200 tal haring f 4,90 a f 2,05 per mand. 2 Juni. Van trekkers 230 tal haring f 1,85 a f 2,20 per tal, 400 tal geep f 2 a f 6,50 per tal. 35 korders met 5 tot 10 stuks groote tong 65 cent per stuk, 40 tot 4 middelmatige tong 30 cent per stuk, 40 tot 20 kleine tong 45 cent per stuk, 10 tot 4 mand kleine schol f 2 af2,50 per mand, 1 tot 4 mand schar f 4,25 a f 1,50 per mand, 800 stuks pieterman f 4,25 a f 1,50 per 100 stuks. Marktberichten. Schagen, 2 Juni. Aangevoerd 14 paarden i 100 a 250,0 stieren en ossen f0— a 0—8stieren f 110 a 200, duiven fOaO, 61 geldekoeien f160 a 2,20 52 vette id. f 180 a 305, 40 kalfkoeien f 160 a 286.— 22 vaarzen f 80 a 120, 0 hokkelingen f 0 a -, 0 graskalveren f a - 50 nuchtere kalveren f 7 a 24, rammen f a 00. 00 magere sohapen f00 a 00, 530 vette id. f20 a f 32.180 schapen (overhouders) f20 a 28.—, 1835 lammeren f8 a 18.—,— bokken eu geiten f 0.— a 0.—, magere varkens f a 30 vette id. per Kg. 50 a 57 ct, 50 biggen f 13.— a 18.—, 20 konynen f 0.50 a 1.50, 40 kippen f 0.60 a 1.50, zwanen f 1100 Kg. boter f 1.10 a 1.80, 200 Kg. kaas f 0.40 a 0.50, 1000 kipeieren f3.10 a 3.60, 0 eenden dito f 0.a 0.per 100, veulens fa f00 eenden f0.afO.— Advertentiën. GeborenFrederik, zoon van G. P. KOENS en F. W. KOENS—Pronk. Helder, 2 Juni 1910. Ondertrouwd Henricus Wormhoudt en Agatha Alida de Ruijter. Helder, 2 Juni 1910. Huwelijksvoltrekking 15 Juni a.s. Receptie: Zondag 12 Juni van 2-4 uur Spoorstraat 28. Getrouwd George Jacet en Jacoba Barbara Stecher, die, mede namens wederzydsche familie, hunnen hartelyken dank betuigen voor de vele blyken van belangstelling. Helder, 2 Juni 1910. Laatste groet (bij vertrek) aan familie, vrienden en bekenden. N H00GENDIJK, a./b. 8.8. „Noordam". Rotterdam, 4 Juni 1910. Ondergeteekenden betuigen bunnen welgemeend8n dank voor de vele blyken van deelneming godurende de ziekteen by het overlijden van hunne echtgenoote en moeder Mej. Aaltje Mandemaker geb. Smit, ondervonden; in 't bizonder aan den WelEd. Zeergel. Heer Dr. GROENEN DIJK en Zuster v. i>. KAMP voor de trouwe hulp en zorgen aan de over ledene, gedurende hare ziekte, bewezen. A. MANDEMAKER en Familie. WEGGELOOPEN een jonge zwarte Hond, (halsband met belletjes). Tegen belooning terug te bezorgen. Adres: Bureau vau dit blad. over 't voorhoofd geschoven voddig petje gluurden een paar waterige oogjes brutaal rond, pientere hemelsblauwe kykgaton in een bjjna porcelein-doorzichtig, mat-bleek honger- gezichtje, met uitgeholde gore wangen en dunne bloek-blauwe lippen. Nieuweling, pas-beginnertje, opgeschoten joggie, dat ge jaagd, nerveus, met groote manden aan een halsjuk, over de keien jakkerde. Piep-jong scharrelaartje, 'n gauwert, die as-de-maan overal doordrongZie, daar gaat-ie weer op 'n holletje rakelings langs de concurrenten, karren met sinaasappelen, neuten, mangelen, sausjes, plus nog andere versnaperingen. En kele kinderwagens, speciaal ingericht, echt rcvolutiewerk, kraken onder den last van heerljjke snoeperijen en frissehe dranken. Zo hebben oen bescheiden plaatsje bjj de sierlijk geschilderde roomys-wagons, waarvan het koper levendig blinkt door de in-spiegeling van de zon. De stjjl van Huisduinen is eenvoudig, van daar dat wjj, burgerluidjes, Zondags in 't beste pak, ons er zoo thuis gevoelen. We denken geen oogenblik aan de weelde vau een deftig Kurhaus, met uitgestrekt, fraai terrein. Zochten niet eventjes over het gemis van een magnifieke concertzaal, midden op een royaal breede, zeer lang in zee loopend e pier, geheel afgezet door solied jjzer hekwerk, gemeubileerd met gemakkelijke zitbanken. We pjjnigen 't hoofd nimmer, dat zoovelen niet langs eu naar den schoonen strand-boulevard'kun nen defileeren. Wat scheelt ons een «bar," waarin je geurige thee en dampende chocolade kan slurpen Bad-hótels, keurig gebouwd, die b. v. al in ten voordeele der Kinder-Vacantie-Koloniie. Oe Bazar,die door onvoor ziene ometan digheden niet kon worden gehouden in de zaal van „Tivoli", zal nu gehouden worden in het Gebouw van den Volksbond, Molengracht. De OPENING zal plaats hebben op Zaterdag II Juni, des avonds ten 8 uur. HET COMITÉ. VereeniglDg tot bet aanwenden van Blec- triciteit op het menschelijk organisme te Helder. Vergadering op heden 3 Juni te 8 uur 's avonds in „Ons Huis" Nieuwe Hoogstraat. Leden en introducé's worden dringend ter vergadering verzocht. HET BESTUUR. Muziekonderwijzer, SLUISDIJKSTRAAT Mo. IIO. Conditie f 0.50 per lesuur. Conversatielessen het Fransch en Engelsch aan eerst beginnenden en meergevorderden. Brieven fr. onder motto „Conversatie" aan bet bureau van dit blad. van School no. 8 met vervolg- klasse aan de Hoofdgracht. Burgemeester en Wethouders van Hel der maken bekend, dat voor de inschrij ving van leerlingen aan school no. 8 aan de Hoofdgracht (Hoofd de heer C. Stumphius) en aan de aan die school verbonden verv olgklasse, gelegen heid zal bestaan tot 18 Juni a.s., op Maandag, Dinsdag, Donder dag en Vrijdag, 's namiddags van 4 tot 6 uur. Tot de gewone klassen worden alleen toegelaten de leerlingen, die op den lsten December a.s. den leeftijd van 6 jaren zullen hebben bereikt, terwjjl tot de vervolgklasse alleen worden toegelaten de leerlingen, die het gewone lager onderwijs met vrucht hebben genoten. Aan die vervolgklasse wordt boven de gewone vakken van school no. 8, onder wijs gegeven in Engelsch en Wiskunde. Het schoolgeld is geljjk aan dat van School no. 8. Belanghebbenden moeten bjj de in schrijving de geboorte- en vaccine- bewijzen der kinderen medebrengen. Helder, 1 Juni 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN STEIJN, Burgemeester. UURBANUS, Secretaris. GEVRAAGD een flinke DIENSTBODE. Adres: „HOTEL DEN BURG". Aanmelden 's avonds nh 7 uur. Tegen half Juni wordteen bekwame DIENSTBODE gevraagd, van goede getuigen voorzien. Adres: Bureau van dit blad. Wordt gevraagd een flinke DIENSTBODE als meid-alleen. Adres Boekhandel P. SPRUIT. GEVRAAGD een flink DAGMEISJE. Adres: Binnenhaven 22. GEVRAAGD zindelijk DAGMEISJE, boven 16 jaar. Geen wasch. Adres: Bureau van dit blad. GEVRAAGD jonge Dame, die wenscht opgeleid te worden in fijne Modezaak. Br. lett. A. Boekhandel P. SPRUIT. staat zyn met de geur van een ui in de pan het van water-en-lucht «trek" hebbende publiek te magnetiseeren tot smullen Allemaal gek heid Over het niet-aanwezig-zyn Tan bad gasten BahWie maakt zich warm Wie?? Maar als we dan steeds een groote nul" blijven...?! e Nufjes geneerden zich, schenen er van te huiveren. Piek-fijne jongeheeren keken er bedeesd naar. Dames, rap, gezellig stappend, schoven nog iets vlugger voorbjj. Groepjes heeren, joviaal om zich heen pratend, schenen opeens stom van verbazing, wierpen beden kelijke blikjes ter zjjde en maakten weer anderen opmerkzaam Eigenaardig tafereel tje, die stoere kerels, in moeilyk buigzame hoozen zwaar stappend. Uit de vuist kauwend op krentenbroodjes en koek. Met gulzige slok ken bier of limonade na.-Verpakt in oliegoed, blanwe truien, oude, versleten jasjeBop de kerngezonde koppen de zuid-wester, 'n fanta sie- of slappe bolhoed zaten ze kameraad schappelijk byeen Sommigen lagen rechtuit op den buik te slapen. Eenigen maakten zich gereed voor den zooveelsten „trek." Begonnen al te scheuren aan de tros van een haringboot. Langzaam baggerend in het vochtige zand. Preoies op de maat van 'n leuk, jolig deun tje. Weer anderen zagen toe, wachtend op hun beurt van gelnk-beproeven in het rui- schende en mnrmelende water, waarop de dalende zon jnist een vloed van blinkend licht, een stroom van glinsterend zilver neer werpt.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 5