KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anne Paulownom No. 3894. Woensdag 8 Juni 1910. 88ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct, fr. p. post 75 ct., buitenland f1.25 Pre- Zondagsblad 374 45 f 0.75 miënModeblad »»»55»>»»65» f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiin van 1 tot 5 regels 30 cent Elke regel meer6 Bewjjs-exemplaar34 Vignetten en greote lettert «ordea naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT Co Helder. UIT HET BUITEHLAHO. Oud-president Roosevelt is in Engeland by zijn redevoeringen een beetje aan 't doorslaan geweest, 't Moge wat oneerbiedig gezegd zyn, doch 't blijft niet te min waar. Hjj had 't over Engeland in Egypte en zjjne opmerkin gen over 't bestuur daar waren nu juist niet zeer vleiend voor de Engelschen. Geheel on- geljjk moge hy misschien niet gehad hebben, ondiplomatiek is hy zeker geweest, want de Engelschen nemen 't hem wel een beetje kwaljjk, dat hy hun soo maar in eens, pardoes, vertelt, dat zij daar eigenlyk allang verkeerd doen en aangeeft hoe zy daar eens moesten handelen. En dat laat een Engelschman zich zoo maar niet zeggen! Zy verstaan nu een maal de kunst van regeeren, het beste van alle naties en zy laten geen gelegenheid voorby gaan om dat zelf te zeggen. Wel is Engeland 28 jaar geleden naar Egypte gegaan en heeft de verklaring afgelegd dat het land aan do Egyptenaren zou worden teruggegeven en een volksvertegenwoordiging ingevoerd. Maar dat dit nog niet geschied is ligt ook aan de gebeurtenissen daar. De Roosevelt vyandig gezinde pers in Amerika zegt met eenig leedvermaak: «daar heb jullie Engelschen nu den man, met wien je zoo hoog liep". Maken jullie hem eersten minister, wy willen hem u graag laten houden 1 De Engelsche pers wijdt al haar aandacht aan Roosevelt's woorden ze vergeet daar voor zelfs dat het veto-recht der le Kamer nog moet behandeld worden en de kwestie van Ierland zelf-regeering toch ook nog niet is opgelost. De verkiezingen in Hongarye hebben aan de regeeringspartij een besliste overwinning bezorgd. Zelfs indien by de 15 herstemmingen, die nog moeten plaats hebben, al de zetels voor haar verloren zouden gaan wat niet aan te nemen is dan nóg zal haar meer derheid 99 Btemmen bedragen. Tot dusverre werden gekozen255 leden van de regeerings- party, 37 van de Kossuth-party, 81 van de Jush-party, 12 katholieke progressisten. 7 nationalisten, 14 leden van de party van Andrassy en 10 onafhankelyken. De groote vraag is nu slechts welk gebruik graaf Khuen van zyn nieuwe overwinning maken zal, in 't byzonder of zyn party blyken zal inderdaad den naam van arbeidsparty te verdienen, dan wel of deze leuze een valsche leuze is geweest, waarmede de groote massa om den tuin werd geleid. Hy heeft het Hon- gaarsche volk het algemeene gelyke stem recht beloofd en zal nu voor de regeering een zóó greote meerderheid uit de stembus is gekomen die helofte dienen gestand te doen. Keizer Franz Joseph is ten hoogste voldaan over zyn bezoek aan Bosnië en Herzegowino en heeft daarover by zyn terugkeer zijn hooge tevredenheid uitgesproken. Nu, de regeering syner landen heeft hem dikwyls zorgen genoeg veroorzaakt deze voldoening zy den grjjzen Keizer nu ook eens hartelyk gegund. Keizer Wilhelm, die door een verzwering aan de hand zijne werkzaamheden niet kon verrichten, waarom hy den Kroonprins gelastte de regeeringsstukken voor hem te teekenen, is weer zoo goed als hersteld. Vrydag toekende hy alweer zelf de stukken en deed een rytoertje met de keizerin en prinses Victoria Louise. De Fransche Kamer heeft in de Vrydag gehouden zitting zonder debat 504 verkiezin gen geldig verklaard. Over 93 mandaten, waaronder die van Delcassé en den onder staatssecretaris van oorlog Sarrant, zullen nog nadere besprekingen moeten worden gehouden. Georges Berry, een der Paryscho afgevaar digden, is voornemens by die gelegenheid het voorstel te doen om over de geldigheid der verkiezingen hoofdelijk en ia het openbaar te stemmen. De Servische prins George, bezorgde weer... eenige moeilijkheden. Sedert geruimen tijd drongen de geneesheeren er op aan, dat bij zich naar een badplaats zou begeven, doch hy had er geen zin in, voor dat zyn vader koning Peter zjjne toelage van 100 francs daags had verhoogd. Hy kreeg zyn zin en is nu voor 3 maanden naar Vichy vertrokken. Peru en Ecuador schynen nu weer niette zullen vechten. Beiden staten hebben hunne troepen van de grenzen teruggetrokkenzeer zeker eene verstandige daad, vooral in Zuid- Amerika. De Kreta-kwestie na ja daar komt nog vooreerstgeeneindeaan. Griekenland wil graag Kreta hebben, doch Turkjje rammelt met den om eons e bescher- sabel er gaan daar stemmen voor den dag te kom mende mogendheden ook eens gauw begrjjpen, dan sollen d dat ook Turkye een staat is die mag geteld worden, want't heeft ook een leger en oorlogsschepen 1 In China is een beweging gaande tegen de regeering. De vreemdelingen zyn dan gewoon lijk ongerust, omdat de ondervinding heeft geleerd, dat by binnenlandsche beroeringen de vreemdelingen altjjd het eerste in 't gedrang komen. De regeering' heeft een hooge prjjs gesteld op het hoofd van den leider en aan stoker der geheime vereenigingen tegen de regeering. Maar ze heeft hem nog nietl NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 7 Juni. Onze plaatsgenoot, de heer J. van Pelt, beeft met gunstig gevolg te Leiden het eind examen der Ned. Ind. Adm. dienst afgelegd. Het Hoog Militair Gereohtshof heeft Vrydag in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van C. A. J. W. Z., oud 80 jaar, stoker le klas bjj de Kon. Marine, die in eersten aanleg door den Zeekrygsraad te Willemsoord was vrijgesproken van de be schuldiging, dat hy op 19 Februari j.1. in een werkplaats tot het herstellen van rij wielen in de Spoorstraat te Helder, des avonds te 8 uur 10 min., zonder daartoe vergunning te hebben, arbeid heeft doen verrichten door den 14-jarigen V. Overeenkomstig don eisch van den advo- eaat-fiskaal verklaarde het hof het aan bekl. ten laste gelegde feit wettig en overtuigend bewezen, zoomede diens schuld daaraan en veroordeelde hem deswege tot 15 boete, subs. 5 dagen hechtenis, op grond dat de zaak met werkplaats, waarover het hier gaat, toebehoort aan bekl., die haar opgericht en zyn terugkomst uit Indië weer opgeno men en voortgezet heeft, en hy dus hoofd en bestuurder van het bedrjjf is, en hier tegen dan ook niets afdoet zyn opgave, dat hy de zaak niet kan drjjven, omdat hij tot rol van een oorlogsbodem behoort, noch dat zyn vrouw tjjdens zyn afwezigheid de leiding der zaak heeft gehad, en het hem evenmin van schuld ontheft, dat het rjjwiel van V. zelf, dat deze ter plaatse her stelde. Zondagmiddag had op de reede alhier een ernstig ongeval plaats, dat gelukkig nog goed afliep. De twee vletterlieden Jacob Been en Jan Bakker zouden nl. een vlet n Zeedjjk nabij den Windwyzer naar de Hanen brengen. In het midden van het Marsdiep gekomen, ging tengevolge van een hevige rukwind de mast overboord, waarna de boot vol water sloeg, zoodat de inzittenden zich zwemmende moesten zien te redden. Door de golven en de sterke vloed mede- gesleurd wordend, zouden zy zeker verdron ken zyn, zoo zij niet bjjtjjds opgepikt waren, de een door een in alleryl toegeschoten stoombarkas van de Marine, en de ander door ter hulp snellende visscherlieden met hunne vletten. Adresboek van de werkliedenorganisaties. Binnenkort verschjjnt een adresboek van de werkliedenorganisaties in Nederland, bevattende ge gevens omtrent ruim 420 vak bonden, bestuurdersbonden, ar beidssecretariaten en andere groote organisaties, benevens trent ruim 1900 plaatse! yke vereenigingsafdeelingen. Het werk beslaat 275 paginas in imperiaal formaat, is voorzien van 2 klappers om het naslaan te vergemakkelijken, en is gebonden in cartonnen band. Het adresboek is thans ter perse en zal dus binnen weinige dagen kunnen verschynen. De verkoopsprijs is voor het publiek gesteld op 40 cents per exemplaar, en zal by eiken boekhandelaar verkrjjgbaar zyn. Onze Vloot. Het tHbl." meldt, dat de afd. Amsterdam van de vereeniging .Onze Vloot", voornemens is om te zijner tyd aan den commandant van het nieuwe pantserschip »De Zeven Provin- i", aan te bieden een artistiek bewerkte koperen plaat groot model waarop de historische bijzonderheden omtrent dit uit geschiedkundig oogpunt zoo belangrijke schip, vermeld worden. Met de uitvoering van deze plaat heeft zich welwillend belast prof. C. Dake, wiens naam een artistieke uitvoering waarborgt. Het ligt in het voornemen de aanbieding op plechtige wjjze te doen geschieden. De minister van marine is zeer gunstig voor dit plan van «Onze Vloot" gestemd. De zaak-dr. Kuyper. De Nederl. verneemt, dat het wel Septem ber zal worden, voordat de eereraad uitspraak doet. Diepe armoede. In de (Alkmaarsche Ct." wordt medege deeld, dat daar in de Wildemanstraat een arbeidersgezin woont van man, vrouw en zeven kinderen met een achtste op komst, dat bet allernoodigste ontbeert. De kinderen zag men door de buren weggeworpen over blijfselen van eetwaren gretig uit de vuilnis bakken opzoeken en verorberen en ze hadden soms ruzie met de honden over den afval. De buren brachten wat geld en levensmiddelen bjjeende laatste werden door de kinderen op woeste wyze verslonden De man woonde vroeger onder Oudorp, nu sinds vier weken te Alkmaar en trachtte zieh met een han deltje in kool vergeefs staande te houden. Het gezin was aan de meest naakte armoede ten prooi. Gevolgen van een vechtpartij. In den nacht van Zaterdag op Zondag had op het Oude Kerkplein te Amsterdam een vechtparty plaats tusschen burgers en sol daten. Een huzaar, die vluchtte, struikelde daarbjj over zyn sabel, kwam te vallen en kreeg van een burger een stomp tegen het achterhoofd. De man werd, na in het bureau Warmoesstraat verbonden te zyn, naar het hospitaal vervoerd en is, naar het N. v. N, thans meldt, aan de gevolgen overleden. Het ljjk is door de justitie in beslag genomen. Uitgemaakt moet worden, waarmede de slag is toegebracht. De verslagene was een 21- jarige milicien. Naar den dader wordt y verig gezocht. Een Faillissement. Door de Rechtbank te Rotterdam is fail liet verklaard de stuwadoorsfirma Brand jes Dalmeijer en Rogier. Dat is dezelfde firma die zich in den loop der laatste jaren een zekere befaamdheid heeft verworven voor de wyze waarop zy de Rykaverzekerings bank naar de verschuldigde premies heeft laten zuchten. Het ligt dan ook voor de hand dat deze Rijksinstelling tot de voornaamste crediteuren behoort. De schattingen daarom trent loopen uiteen tot een minimum var f 100,000 tot f 160,000 toe. Het was van algemeene bekendheid dat deze stuwadoorsfirma voor haar bedrijfskapi taal een zeer grooten steun vond in de staan gelden die zy eischte van de werklieden in haar dienst, waardoor zy in totaal zeker wel over een tien mille kon beschikken. Het ver luidt evenwel dat zy te dien aanzien betalingen zou gedaan hebben, zoodat werklieden niet, zooals de Rijksverzekerings bank, dupe van de historie zouden zyn. Mede wordt gemeld dat onder de credi teuren behoort de Ongevallenverzekering Maatschappij «Fatum", die voor de firma op het laatst nog risico had overgenomen. Liftongeluk. stemd is om deel uit te maken van het manufacturenmagazyn «De Zon" dezer firma. Te 4 uren kregen de daar werkzaam zjjnde werklieden een kwartier schafttijd om hun brood op te eten. Zjj die boven in het ge bouwd wordende huis werkzaam waren, maak ten gebruik van een midden door dit pand loopende werklift, waarmede het materiaal opgevoerd wordt. Deze werklift, van heel eenvoudige constructie, liep langs staaldraden. °ieds hadden vjjf werklieden op de lift ts genomen om spoedig beneden te zyn, nog een zeBde man kwam aanloopen om ook van deze gelegenheid gebruik te maken. Toen hy in de lift wilde stappen daalde deze al en viel daarop plotseling met ontzettende vaart tot beneden in het in aan bouw zynde huis. Pe zesde man viel de lift na en kwam beneden met het hoofd op de jzeren beugels daarvan neer. Dit was de 12-jarige metselaar J. Sies, wonende in de Korte Pannekoekstraat nr. 9; hy was be wusteloos. Het ongeluk, dat spoedig bekendheid kreeg, deed een groote menigte op den Binnenweg te hoop loopen, die steeds aangroeide, toen kort daarna met brancards en op haastig geïmproviseerde draagbedden de zes mannen achtereenvolgens naar het Ziekenhuis op den Coolsingel werden vervoerd. Daar over leed de metselaar Sies, die zyn schedel brak, "s te 6 uren. Een uur later overleed ook aan de zware inwendige kneuzin- w die hy door den val bekwam, de 51-ja- rïge metselaar W. Visser. De vier andere werklieden, zynde de metselaars J. M. van Djjk, J. F. Dupui, C. van Gompel, zoomede de losse werkman H. Grashof, bekwamen allen wel ernstige kneuzingen, breuken en kwetsuren, maar hun toestand baart voorloo- i terug- >dal de Een zeer ernstig ongeluk heeft Vrijdag namiddag plaats gehad in het aan den Bin- dam, iweg nr. 48, hoek Crispynlaan te Amster- a, door den aannemer, den heer Louis Mohrman aldaar, voor de firma Vroom en Dreesmann gebouwd wordeude huis, dat he iig geen zorg. Men i vermoedt, dat een staaldraad die ge splitst geweest is en voor de lift gebruikt werd, losgeschoten is uit de splits. Deze staal draad is door de politie in beslag genomen. Boefje. Aan een juffrouw in de Vredenhofstraat te Rotterdam verkocht een jongen van 9 tien kroppen salade. De juffrouw gaf een gulden en daarmede maakte de zich uit de voeten, den wagen met waarmede hy langs de huizen ventte, in den steek latende. Men zette het boefje haalde hem in. Toen bleek, dat hy den wagen daags te voren gehuurd en niet terugbezorgd had, terwyl hy de kroppen salade, waarmee hy ventte, uit een sloot aan den 'sGravenweg had opgevischt. (N. R. Ct.) Vechtlustige Jantjes. Vrijdagavond waren op de Hoogstraat te Rotterdam een paar marinestokers van den oorlogsbodem ,Evertsen" aan het vechten. De politie kwam er aan te pas, doch naar de gegeven vermaningen werd niet geluisterd. )it gaf aanleiding tot de arrestatie van een stoker, die een van de agenten een paar klappen gaf. Toen de politie met haar arres tant op weg was naar den politiepost in de Sint Jansstraat, daagden by den Goudschen Wagenstraat eenige mariniers op, die, gehol pen door de burgerij, den arrestant ontzetten en de agenten te ljjf gingen, waarop dezen hun sabels de menigte uiteendreven. De ontzette stoker zakte op zyn vlucht in de Prinsenstraat, ten gevolge van overspanning, ineen en werd daar door een agent, die van de heele vechtpartij niets wist, gevonden. Hy bracht hem naar het politiebureau in de Lange Torenstraat, waar hy als hoofdaanlegger van verzet herkend werd. Er is procesver baal togen hem opgemaakt. (»N. R. Ct.") De Brabant8che dievenbende. Ter belooning van de vier politiemannen, die door de aanhouding van Vossenberg, bygenaamd de Fent in den nacht van 20 op 21 Mei, op het Bpoor van de tarjjke en wijd vertakte dievenbende kwamen, hebben de burgemeesters van 21 gemeenten in een te Oss gehouden vergader.ng besloten aan de raden dier gemeenten voor te stellen een bedrag van 1 cent per inwoner aan die politie-agenten toe te kennen. Ieder ontvangt, wordt dit voorstel aange nomen, f125. Door den bliksem gedood. Toen Vrijdagmiddag twee man op de Alster te Hamburg onder een zwaar onweer roeiden, werd een hunner door den bliksem getroffen. Hjj viel dood over boord, dienten gevolge sloeg het bootje om en verdronk de ander. Kinderen als moordenaars. Voor het Assisenhof van het Yonne-depar- tement is het proces begonnen tegen de beide jeugdige Zwitsers, Jacquiard en Vienny, die den 19den December vjjf bewoners van de hoeve Jully, nabij Tonnerre, vermoordden, terwyl een poging om nog een zesde te dooden, laaide. Men herinnert zich deze tragedie, waar van wy indertyd het een en ander mee deelden. De beide kinderen, die het bloedbad aanrichtten, bekenden volmondig hun afschu welijke daad, waartoe zy, volgens hun be weren, gekomen waren door de zucht naar geld, teneinde hiermede naar Amerika over te steken en daar verder fortuin te maken. Algemeen trekt dit proces de aandacht, daar velen meenen in een psychisch defect de verklaring te moeten zoeken van zulk een verbijsterend optreden van twee kinderen van 15 en 16 jaar. In het «Journal'' vinden wy eenige aan halingen uit het rapport van den psychiater, door de verdediging belast met een onder soek naar den geestestoestand van de beide knapen. Het onderzoek van den oudsten, Jacquiard, heeft niets opgeleverd, wat zou kunnen dui den op eene psychose. Zyn intellect bleek ontwikkelder te zijn dan eerst gedacht werd hy beschikt over een, voor zyn leef tyd, vrjj uitgebreide kennis. Hoewel het lager onder wijs in Zwitserland uitstekend is, moet hy toch een Bcherp verstand hebben, om reeds op zijn jaren, gegeven zyn sociale positie, znlk een ontwikkeling te hebben bereikt. Ook Vienny schijnt uit een zuiver intellec tueel oogpunt vrywel normaal te zyn. En hoewel hy niet soo vlug was als zyn oudereu kameraad, noemt zyn onderwijzer hem een goed leerling. In tegenstelling met hetgeen men uit hun daden zou mogen afleiden, meent de psychi ater, dat beiden hetzelfde gebrek hebben te weinig wilskracht. Ruim duizend personen hebben toegangs kaarten verzocht om de debatten by te wonen. Doch de president De Valles, deselfde, die de leiding had van het Steinheil-proces, heeft allen geweigerd. Waarschijnlijk zal het proces twee of drie dagen duren. Rup8enplaag. Berlyn heeft dit jaar schrikkelijk onder een rupsenplaag te lijden. Alle openbare parken en plantsoenen zyn er door geteisterd, heele boomen zyn kaal gevreten en het vieze gewurmte valt op de wandelaars neer. Prof. Graebner, de custos van het botanische museum te Dahlem, deelt in een opstel mede, dat het buitengewoon gunstige vooij aars weer, dat eerst koel en daarna warm en vochtig is geweest, het loof aan de boomen tot zulk een welige ontwikkeling beeft gebracht, dat men aan tropisohen en subtropischen plantengroei moest denken. De hoop, dat men in de warme zomerdagen van dat heerlyke lommer sou kunnen genieten, is nu echter, voorzoover althans een groot deel van de Berlynache ontspanningsplaatsen betreft, te niet gedaan. De rupsen hebben volop te vreten gehad en de gunstige gelegenheid niet ongebruikt gelaten. Als men in den winter den rupsennesten niet uit heeft geroeid, moet men uit zyn op het vangen van de nachtvlinders, voor die hunne eieren hebben gelegd. En anders moet men do rupsen rechtstreeks bestryden. Dat lukt het best, door ze te besmetten, meent prof. Graebner. Men kan dat doen door zieke rupsen op de boomen te brengen. Het zyn rupsen die door een soort zwam (empusa aulicae) zyn aangetast en die de andere snel aansteken. Binnen een week zyn dan gewoonlijk alle rupsen omgekomen. Wedstrijd van vaders. Vier kleine kleuters staan onder myn raam en praten. De grootste, handen in de zakken, zyn matrozenmuts met het onleesbaar gewor den motto scheef op zyn kortharig stoppel- hoofd, vraagt aan den kleinste «Wat doet jouw vader?" «Die brengt de brieven rond!" zegt de dreumes, rood van blijdschap dat hy met de grooten mee mag doen en ook om de galonpet van zyn vader. «En jy vraagt de grootste weer aan een bobberd, die eigenwys op een eindje sigaret kluift. Myn vader, die is aan de Kamer I" Stille verbazing. Dan de oudste weer. «Wat is dat, zeg 1 Nou die draagt ook een pakkie met knoopen, maar die heeft nog zoo'n ding er by, je weet wel, hierzoo 1" Hierzoo gaat gepaard met een wysvinger op zyn borst. «O 1" zegt de grootste weer een beetje paf over zóóveel hoogheid. «En jy No. 3 is heelemaal beduusd. «Ik heb geen vader 1" Loop rond, jöh! Van wie krjjg jy dan op je ziel Van myn moeder, dè's nog al wiedes I" van allernaaste verwanten, zoo zy ster ven? Wie bekommert er zich om, zoo vaak een zielig-klein kistje wordt gebracht naar het kerkhof Wie vermag becyferen 't aantal keeren, dat zoo'n half- of kwart-ont loken bloem in de modder wordt stuk-getre den, hetzy de verpletterende wielen van een auto, een electrische tram, een kar, dan wel de bokshoeven van sater eind maakt aan het jonge leven Wie bekommert zich om de hartverscheurende smart van een doodarm moedertje, dat neérzinkt in einde- loozen weedom by het lijkje van wat haar koningskind, haar alles, is geweest In het groote, haast drie eeuwen heugende, breede «achtste wonder" op den Dam zyn de feestlichten alom ontstoken. Groote zalen werden ingeruimd voor de machtige kleine, de Prinses, de fee, de toovergodin. Zy is de spil, waar alles nu om draait. Wanneer ze schreit, gaat er eene siddering door het paleis. En hare glimlach is de zon neschijn, heeft de Koningin zelve immers gezegd, in moederlijke teederheid, op het gastmaal, waar de hooge heeren der stad toe werden genoodWanneer zy tast, gry*pt, naar het Chineesche duikelpopje, het donzige beertje of naar iets anders op haar tafel, dan teekenen de reporters 't haastig op en vlechten er verhalen uit kinder kamer omheen, die de menschen liever eer der, lezen, in deze Juliana-dagen dan wèt ge maar wiltOm te swjjgen over het Parlement, dat genoegelyk-dommelend het M. U. L O. zit te herkauwen Ster ker: dan bloedige verhalen van «drame de jalousie", van veertigjarigen minnaar, die in de Scheveningsche buurt, zyn twintigjarige nicht, doof voor de jammerbede van zyn dorstend harte, met modern revolverjje Niet sterker piefpafiond dan kinderpistool- tje Vormoordt en daarna eigen, toch-reeds verwoest leven poogt uit te blusschen Zelfs zulke dingen trekken slechts matige belangstelling nu De eenjarige toovena- res is onbeperkt meesteresse van den dag. Wy verkeeren in het teeken van prinses Juli- ana Geen kindje soo lief, zoo schoon, soo bekoorljjk, zoo heerlyk, soo verrukkelijk, zoo voorspoedig, aller harten zóózeer veroverend dan Zjj, de erfgename der Nederlandsche Kroon Op haar richten zich nu vele, vele tien duizenden enthusiast schitterende oogen Aldus lazen wjj in Amsterdamsche en andere bladen. En ook wanneer wy uit de dithyrambiache ontboezemingen distilleeren de nuchtere, eenvoudige waarheid, dan nog rest ons genoeg om lèog na te denken over het groote, vreemde Raadsel .Die ken je an, hè?" n, jÓhlT" ■Neen, j«hi Die fs zoo sterk, mjjn groote broer, nou die is al op kantoor en die is zoo bang voor d'r, nog zoo De allerkleinste heeft een idóe en zegt •En jouw vader?" Az je dat ès wist, hè Nou, die is sergeant 1 Bjj de soldaten 1De drie anderen, vol respect, kjjken den grootste aan. «Fjjn hè, jöh, maggie bjj de perade zijn «En of I Vlak vooran l" Even een zwjjgen van pure bewondering. Dan de kleinste weer «Maar mjjn oome is nóg meer!" «Maak nou geen lèf, jók I" zegt de grootste. Hooger dan serzjant kan je tóch niet, dan hè je enkel maar ofsier en dat benne de rjjke mannen". «Wat een branie! Jouw oomel 't Zal wat zjjn! Nou zeg op". De kleine rekt zich wat uit, zet een snuitje dat zal je niet glad zitten" en dan jelui allemaal opbrengen, «Mjjn oome die kan die is politieagent". (V.4.) DE WEEK 4 J u i. i. Er is veel geschreven over ,de psycholo gie der massa". Wat drukt het woord eigen- ljjk uit Sommigen hadden in de jongste dagen gelegenheid daarovor te piekeren. Duizenden, tienduizenden zjjn saamgestroomd om te zien het geluk van eene jonge Moeder, die haar kindje aan den boezem drukt; het kraaiende jonsken in haar armen opheft; met van geluk stralende oogen kjjkt i elk spartelen van de armpjes en beentjes, r elk guitig, koddig tasten van de mol lige vuistjes; die iets wonderbaars ontdekt in elk stamelen van klankjes. De tienduizen den zien op naar het schouwspel en barsten los in jubelend, daverend, donderend gejuich, dat zich voortplant langs de straten, de wej de grachtenDe koeranliers, wier oi njjdbare taak 'tis van zulke dingen verslag te geven voor hunne bladen, rjjgen aar adjectieven van snoezig- en doddigheid. Zul len zich ook wel eens afvragen welke too- vermaoht dit alles toch beheerscht Waarom juist dit kin(jje, even lief, voor spoedig, leuk, aanvallig als ontelbare wicht jes van denzelfden leeftjjd, voorwerp is van aller, bovenal van hunner (althans, te oordeelen naar de «warmte" van hunne ont boezemingen 1) geestdrift Achter de groote spiegelruiten van oude Amsterdamsche patriciërshuizen op de Bocht c. a. en van de moderne paleisjes in de Van Eeghen-streek der hoofdstad kan men dage- ljjks zien even mooie kopjes van lieve kin- derkens. En in de achterbuurten, i Pietje Puck zjjn mooiste duivenplat van de Leidsche buurt bezit, kruipen en dar telen ze rond, de stevige, kerngezonde afstammelingen van het klootjesvolok," die immuun schynen tegen al waar de hygiëne van gruwt en de infectie op aastMet •rozen op de wangon", gore en onrjjpe vruchten, viezen afval van snoeptafeltjes, modderige korstjesbrood in de knuistjes Ik vraag u wie let op hen 1 Wien deert 't, anders dan heel klein kringetje Zeker, de „psychologie der massa" is iets, dat stof verschaft tot veel nadenken. Zin voor adoreeren, aanbidden, bewierooken, toejubelen heeft het groote complex menschen, p zeker moment saamgestroomd, bovenal I Jit allerlei perioden der geschiedenis van de menschheid kan men natuurljjk tal en tal van ■taaltjes hiervan bybrengen Ook slechte, gehate vorsten waren menigmaal voorwerp van wild en onstuimig-enthusiaste ovatiën. Dat dus de goede, sympathieke, echt-populaire, als die van ons Oranjehuis, 't in driedubbele mate ondervinden, wien kan 't nog verwonderen Een Willem V werd, ondanks alle «Keezen" ter wereld, als een triumphator gehuldigd. En na hem de vryheid en geljjkheid, plus de broederschap brengende vrienden uit Frankrjjk. De «lamme Koning",door Napoleon uitgestuurd, evengoed als arme, blinde Rutger Jan. De beheersoher van het .parterre des rois", Napoleon zelf, had zich toen hy in datzelfde .achtste wonder" ten jare 1811 een dag vertoefde, niet te beklagen over zyn nieuwe onderdanen Altyd-door: gejuich, gevlag, vetpotjes4 feestgroen, hoezee's,vreugdetranen,verknocht heid Het verslaggevers-clichó kon immers vele decennia van jaren achtereen dienen Wie zal 't wagen te ontleden het gevoel, dat verheerlijken doet, in betoon van mate- looze vereering, het wichtje, waarvan zelfs de allervurigste legitimist toch slechts hopen, verwachten kan? Er is gezegd, in deze dagen, door iemand beseft gy niet, hoe dit alles byzantinisme, verafgoding is in den puursten vorm De constitioneele vorst, wiens schyngezag voor niemand geheim kan wezen, moet hy zich behagelyk gevoelen wanneer de massa, zoo vaak hy langs haar loopt of rjjdt, hem ver heerlijkt als redde hy minstens dagelyks het vaderland Moeten die juichkreten hem niet, is hy kalm-verstandig man, in de ooren klinken als bespotting, als felwreede ironie, zoodat hy gaat walgen van de rol, die hy vervult Maar dan een onnoozel kindeken, nog ganscheljjk onbewust van wat daar toch ge beurt, 't ten slotte op een schreien zettend van schrik over al dat wooste misbaar Verpersoodljjkt 't dan niet, duidelijker dan iets, dan eenig betoog kan doen begrypen, het zinledige van dit alles?.. Hoe men hier te doen heeft met de wel bekende «suggestie der massa", psychische infectie, waarvan gy, enkeling; zoodra gij opgaat" in dat agglomeraat, slachtoffer wordt, mot of tegen uw wilDie uren, vóór het Paleis op den Dam doorgebracht, dit jaar en nog verschillende volgende malen in Mei-maand van tweede decennium der twintigste eeuw (hopen wy immers allen) ze zullen saiïm geweven worden met allerlei herinneringen van de menschen, die daar stonden, keken, wachtten, juichtenDe aandoeningen, er doorleefd, houden verband met allerlei persoonlyke gevoelens, uit eigen kleinen, intiemen kring Dat smelt-ineen. Dat wordt, op de voortsnorrende film van herinnering, iets, waaraan we niet meer kun nen denken zonder sachten weemoed te ge- voelen. Als we Prinses Juliana zien, eerst kind, dan opgroeiend meisje, dan jonkvrouwe, staan op, herleven, worden scherper de kleuren en omtrekken van wat wy zelven, in al die jaren, hebben doorgemaaktEn 't is of die eene figuurdat slanke blonde meisje, die afgod der massadan nader, dichter tot ons komtVerwant is aan ons eigen leven. Herinneringen uit zelf-doorleefde smart en zelf doorleefde vreugde schynen, door myste- rieusen band, verknocht te zyn aan die figuur welke wij telkens zagen, als middelpunt van gloeiende ovatiën, op allerlei .rustpunten" van ons aardsche zyn Ik geloof, dat hierin ligt iets van het groote, vreemde geheim der suggestie, welke uitgaat van een vorst, eene vorstin, opgegroeid te midden van het volk, waarvan zy de eerbied verpersoonlijken. Er komt nog meer by, zeker- Nationale trots, nationale solidariteit Haast zou ik de fraaiste woorden gaan putton uit het zakboekje der verslaggevers van koningsdagen" Het schouwspel van liefhebbende Moeder, die haar kindje aan de borst drukt, is schoon genoeg, immers, om er allen luister van •royalty by te kunnen ontberen. Aldus heeft onze Koningin 't ook opgevat blijkens Haar sympathieke, sober-harteljjke toespraak tot de heeren van Amsterdam aan Haren disch vereenigd. Het lieve, trouwe moederharte zal afkeerig zyn van al wat niet echt, niet waar is verwantschap heeft met valsch, gezwollen pathos De taak van modern-constitutioneel koning schap, dat zich moet doen belauweren en be kransen, is soms pynlyk en deerniswekkend genoeg. Maar de heilige, alles louterende waarachtig-majesteitelyke moederliefde ver heft zich, met machtigen wiekslag en in smettelooss reinheid, boven dit alles. Waar zjj wordt gehuldigd, met of zonder gouden kroon, straalt het reine en goddeljjke licht, dat ons vertroosting biedt voor het kleine, het geveinsde, het onware Er is dezer dagen eene vergelijking ge zakt tusschen ns Parlement en de eiken dag millioenen kilometer verder van ons weg ijlende komeet van Halley I „Omnis compa- ratio claudicat", en dus gaat ook deze ver gelijking mank. Ik erken 't gaarne, maar toch: welk een plotselinge „verwijdering" tusschen ons Lagerhuis en de aandacht, de belangstelling der natie na het allerinnigst contact gedurende de „Kuyper-dagen 1" Wat men van den Kanaalstrater ook moge zeggen, vast staat dat er eene wonderbaar- fascineerende van hem uitging op de massa zoodra hy in de Kamer verscheen. Het voor uitzicht van dr. Kuyper te zullen zien, te hooren spreken, was voldoende om de tribu nes te vullen. Ook een psychologisch raadsel, waaromtrent men veel kan gissen en bespie gelen, hypothesen opbouwen, zonder spoedig de oplossing te vinden. De kans, dat dr. K., ook nadat de Eere raad (in September) zyn judicium zal hebben gegeven, in het Parlement terugkeert, is ge ring. Welke oplossing men Rechts aan de pijnlijke zaak zal geven kan niemand nog zeggen. Maar ook dr. K.'s beste vrienden zullen toegeven, dat de politieke loopbaan van den grooten, genialen leider der anti revolutionairen teneinde spoedt. Veel werk is er in de parlementaire week, welke op 31 Mei aanving en op 3 Juni ein digde, niet volbracht. De „legislatieve kracht" is niet groot wanneer 't op „daden" aan komt, en van minister Heemskerk ging bjj het ontwerp tot subsidieering van het M. U. L. O. slechts slappe leiding uit. Intusschen heeft de zeer handige premier getoond in het weten te bewerken van „compromis" een waardige zoon van wjjlen J. Heemskerk Azn. te zyn De lezer zal zich vergenoegen met het kennis nemen van den uitslag der saaie, slaapwekkende en langdradige debatten. De scholen U. L. O. (dus de kleinere, van 7- en 8-jarige cursussen) hebben nog het heele jaar 1910 om zich voor het Rijkssubsidie „toe te rusten", terwjjl voor de scholen M. U. L. O. de barrière op 1 Januari 1910 onverbiddel ijk wordt gesloten. En de geheele regeling Kldt slochts tot 1914. Is dan de arbeid der eensohakelings-commissie nog niet verwe zenlijkt, zoo zullen alle scholen, groote en kleine, subsidie krjjgen. Afwachten is dus de boodschapEn het verkregen succès kan speciaal voor het plattelaods-onderwys stof tot vreugde geven. Op den laats ten dag der parlementaire week werd zoo-waar een vinnig „incidentje" geboren naar aanleiding van het voorstel om het Amsterdamsche gebouw „Het Arsenaal" (op het Waterlooplein aldaar) voor f 150.000 te verkoopen aan de vereeniging „Beurs voor den Diamanthandel". Men weet hoe de on stuimige, cholerisch-aangelegde oud-referen daris voor K. en W. Jhr. Victor de Stuers, thans afgevaardigde voor Weert, in toorn ontsteekt zoodra er sprake is van het wegruimen, afbreken van een gebouw, dat historische waarde bezit; althans, in het oog van dezen kunst-fanaticus, behoort geconser veerd te wordenEn nu had de adviseur des ministers („een der verdienstelijkste offi cieren", zooals generaal Cool hem prees) inderdaad grove vergissingen begaan. Om trent de vroegste historie van het oude ge bouw, waarover 't hier ging, waren in „de stukkenallerlei onjuistheden verteld. Dat zoo-iets gevolg kan zjjn van onkunde op het terrein van kennis der waarde en beteekenis onze oudste huizen en gebouwen, 't vindt geen plaats in jhr. De Stuers' gedach ten-leven. Hy barst los in ziedenden toorn en beschuldigt in de openbare zitting den ontrouwen ambtenaar" des ministers Cool van opzettelijke misleiding, schandelijk be drog, deloyale en perfide strekenHjj tracht dus den sifwezigen, niet-verantwoor delijken ambtenaar over te geven aan de algemeene verachting. De Voorzitter en de heer Goeman Borgesius hadden volkomen g.lük mt to protesteeron tegen zulk een wjjze van optreden, welke (gelyk mr. Bor gesius terecht zei) het peil der debatten in ons Parlement verlaagt. Bovendien is 't met de Grondwet spelen en spotten, wanneer men niet den verantwoordelijken minister, doch diens adviseurs gaat attaqueeren Doch om zulke kleinigheden beikommort de heer De Stuers, als hjj een van z'n «hobby-horsee' berjjdt, niet. Jammer is, dat graaf Van By- landt hem niet eerder in de rede viel. Der gelijke ongehoorde ontboezemingen mogen in de Tweede Kamer niet worden geduld. De fouten en vergissingen, door 's ministers amb tenaar begaan, zjjn ernstig genoeg, maar kwade-trouw is hier absoluut buitengesloten, gelyk generaal Cool dan ook met kracht en klem betoogde, 's Heeren I)e Stuers onbe kookte en ongepaste uitval zal er dan ook stellig toe bjjdragen om de kansen voor dit ontwerpje te doen stjjgen. Ma. Axtomio,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1