KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anne Peulowne No. 9896. Woensdag 16 Juni 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct, fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37* 45 f 0.75 miën) Modeblad 55 65 (0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regel* 30 cent Elke regel meer6 Bewys-exemplaar2* Vignetten en groote lettere worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever c C. DE BOER Jr. (v;/h. BERKHOUT Co), Helder. ■at. OMMf*» Zij, dio zich met 1 JULI a.8., Iop dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien detum verschijnende nummers GR A TIS" DE UITGEVER. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blee dje Zondagebled en Modeblad 2e kwartaal 1910 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 5 Juli a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2% cent beplakt te worden. UIT HET BUITENLAND. Finis Finlandiael riep de afgevaardigde Poerisjkewitseh uit, toen de wet, waarbij Fin land feitelijk geheel tot Russische provincie is verklaard, aangenomen werd. 't Is gedaan met Finland dat ia nu rechtwel te verstaan Russisch recht 1 Toen de Doema- mecrderheid weigerde de artikelen der wet een voor een te behandelen verliet de linker zijde (kadetten en socialisten) de zaal. De Octrobristen waren gebleven zy legden de verklaring af dat zy erkennen de noodzakelijk heid eener algemeene rijkswet terzake van questieB die Finland en het Rijk beide betreffen, echter met volkomen zelfstandigheid van Fin land in binnenlandsche aangelegenheden. Wyl dit ontwerp niet aan die eischen voldeed, op verre na niet, stemden zy tegen. Trouwens de heele oppositie zou toch beduidend in de min derheid geweest zyn. Het ontwerp werd nu aangenomcu met 264 tegen 23 stemmen. Droove dagen breken voor Finland aan, dat de zwaarte van den druk der Russische hand, zoo noodig de kastijding met den knoet zal voelen. In de Fransche Kamer heeft minister president de verklaringen der regeering voor gelezen onder heftige interrupties der uiterste linkerzijde, byval by het centrum en rechte en onder stilzwijgendheid der linkerzijde. Hy stelde de noodzakelijkheid in het licht van het geven van rechtspersoonlijkheid en eigendomsrecht aan de vakvereenigingen. De vryheid en gelijkheid van allen moet verzekerd blyven. De kiesrechthervorming zal eerlyk en loyaal het algemeen belang doen voorgaan by het plaatselijk belang. De regeering heeft den binnenlandschen vrede even noodig als den buitenlandschen eu hoeveel zy ook gevoelt voor den internationalen vrede, moet zy toch steeds blyven streven naar vermeerdering van materieele machtzy moet bondgenootschappen en vriendschaps banden versterken, en de loyauteit tegenover die bondgenooten gebiedt haar een krachtige strijdmacht te handhaven. Daarvoor zal de regeering met zorg blyven waken en zy zal binnenkort het vlootprogram aan de orde stellen ter bevordering van de hoogste belangen der natie. De eerste verklaringen zyn beloften, doch men lette. beloften in Frankrijk. De laatste verklaring, die zeer werd toegejuicht, beteekeut eene groote vermeerdering van uitgaven. De belastingschroef al zoo sterk aangezet in Fraukryk zal nog wel een paar slaagjes krijgen. De Kamernam na de verklaring der regeering eenige rust om te overwegen. Maandag zyn de debatten aangevangen. Tot hiertoe geven zy weinig nieuws, maar er komt misschien nog wel iets. De consuls der beschermende mogendheden hebben aan het Uitvoerend Bewind op Kreta een gemeenschappelijke nota ter hand gesteld verklarende, dat wanneer de Kretensische regeering aan de Mohammedaansche afge vaardigden met toestaat deel te nemen aan de werkzaamheden der Kamer als die bijeenkomt, de mogendheden die dwangmaatregelen zullen nemen, welke de toestand zal gebieden. De opwinding in Turkye neemt toe. Men begint weer de Grieken, de Grieksche pro ducten, tot zelfs de Grieksche post te boycotten. Te Saloniki is het boycot-comité weer opge richt tegen alle Grieksche vaartuigenhet is aan de bootwerkers, onder bedreiging met den dood, verboden Grieksche schepen te ontladen of passagiers aan den wal te brengen.DeGrieken sloten hun winkels uit vrees voor molestaties. In Saloniki nam de regeering krachtige maat- regeling en bewerkte hierdoor dat de boycot der Grieksche schepen en koopwaren snel ver liep. Onordelykheden kwamen niet voor. Te Konstantinopel spraken de dokwerkers ook den boycot uit voor de Grieksche Bchepen. Uit Albanië wordt weinige meer vernomen. Toch is daaruit niet te besluiten dat het er rustig is. De Turksche regeering eischt uit levering der vuurwapenen, doch ze komen zeer langzaam of in 't geheel niet. Van per sonen die weigerachtig blyven, worden de huisen verbrand. Dese berichten komen over v de Bnlgaarsche grens de wereld in. Door de leiders der Britsche liberalen en Unionisten zyn stappen gedaan, om te komen tot eene oplossing der questie tusschen het Lager- en het Hoogerhuis. Het Kabinet heeft in twee vergaderingen de questies besproken en minister Asquitk heeft thans in een brief aan den leider der oppositie, den heer Balfour, de opvattingen der regeering uiteengezet. Natuurlyk zyn er tal van beswaren, maar daarvoor dienen ook de onderhandelingen. Oud-president Roosevelt is op weg naar hnis. Nu, hy heeft syn tyd wel besteed zijn dagboek zal meenig overvolle bladzyde bevat ten. In Engeland wenscht men hem voor spoedige reis, maar denkt niettemin nog aan zyn reprimande omtrent Egypte. In Amerika het democratische land, dat er geen gekroonde hoofden op na houdt maakt men zich op om .Teddy5 te ontvangen als een koning. 't Programma dat wordt opgemaakt ziet er net eender uit als voor de ontvangst van welk gekroond hoofd ook. Eerewachten, eere poorten, banket.tegemoetstroomen per boot, begroeting met vlaggentooi en kanonschoten Roosevelt's papieren rysen in Amerika. Naar verluidt zal het Belgische Koningspaar in Septemper een bezoek brengen aan ons land. Amsterdam en Den Haag staan op het programma. NIEUWSBERICHTEN, HELDER, 14 Juni. De Bazar voor de Vacantiekolonies. 't Was dezer dagen een gezellige en prettige drukte in het gebouw van den Volkshond aan de Molengracht, waar de Weldadigheids- bazar gehouden werd ten voordeele van het Centraal genootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies. Keurig netjes was de groote zaal en het tooneel met groen, planten en decoratiën versierd, smaakvol de uitge stalde voorwerpen geëtalleerd, doelmatig de tentjes opgeslagen. In bijzonderheden behoe ven wy niet te treden, om te vermelden, welke artikelen tegen billyke pryzen te koop zyn, en van welke vermakelijkheden men kan prohteeren, want in ons vorig nummer is dit reeds uitvoerig vermeld. Doch wel dienen we er melding van te maken, dat de verkoop geschiedt door vriendelijke, aardige jonge dames, die zich vooraf reeds zooveel moeite getroost hadden met de vervaardiging van vele artikelen, met het netjes rangschikken der voorwerpen, met den verkoop van loten enz. Zij hebben dubbel en dwars een pluimpje verdiend. Ook de oudere dames komt een woord van lof toe voor de goede leiding van het geheel. En dan willen we ook niet vergeten de mandoline-club, die op zoo'n aangename manier door de muziek de aan gename, feeBtelyke stemming verhoogde. Wy kunnen gerustelyk constateeren, dat de bazar uitmuntend voorbereid, goed georga niseerd is en dus ook succes moet hebben. Zaterdagavond 1.1. werd hij geopend, waarby de Voorzitter der plaatselyke afdeeling, de heer M. H. J. Groenendijk, een toepasselijk woord sprak. Spreker was het een aangename taak deze bazar te openen, omdat duidelyk bleek, dat in broeden kring sympathie wordt gevoeld met het doel dat de afd. Helder van het centraal genootschap voor kinder- herstellings- en vacantiekolonies beoogt, n.1. lichamelijk en zedelyk welzijn te bevor- in van kinderen tusschen 6 en 14 jaar door hen in de gelegenheid te stellen, een tyd lang in een gezonde streek te verblijven. De bedoeling is, dat de huisdokter bepaalt waar de kinderen zullen worden heenge zonden, hetzij naar de bosschen, hetzy aan de zee. Uit den aard der zaak zal het rationeel sijn kinderen uit onze gemeente te zenden naar een verblyf in de bosBchen. Maar toch kan het voorkomen, dat de medicus een ver blyf voor hen in een der koloniehuizen te Egmond of Noordwyk geschikter acht. Do resultaten kunnen en zullen dan ook schitterend syn. Immers het is zeer duidelyk, dat de atmosfeer daar frisschor, gezonder zal zyn dan in de vaak nauwe steeg van het ouderlijk huis. Doch tot verbetering in den algemeenen gezondheidstoestand werken nog andere facto ren mede, o. a. de geregelde levenswijze, geregeld plaatshebbende maaltijden, de dege lijke kost, de reinheid, de goede verpleging, alle factoren, die in het koloniehnis in aan merking komen en dienen om het kind phyaiek krachtiger te maken. Een 25-jarige ervaring heeft ook in Nederland schitterende resultaten bekend doen worden en hiervan is een grooterc bloei van het Centraal genootschap het gevolg geweest. Van dien bloei getuigt het toenemend aantal kinderen, dat jaarlijks uitgezonden wordt En wanneer in den loop der volgende maand een nieuw en ruim koloniehuis te Egmond zal worden geopend, dan zal het ten goede komen aan jong Nederland, wat mede werkt tot een krachtiger geslacht in de toe komst. Vervolgens bracht spreker een hartelyk jord van dank aan allen, die door hun gaven desen bazar deden Blagen; aan het bestuur van den R. K. V. voor het beschik- stellen der zaal, en aan de leden van het Uitvoerend Comité, die hun tijd en orga- niseerend talent gaven voor het tot stand- komen van den bazar. Hy eindigde met den wensch, dat na afloop van den bazar ook van een financieel succes kan gesproken worden, hetgeen voor de gevers, het comité en het bestuur een groote vol doening zal zyn fter wille van het kind". Na het eindigen dezer met aandacht aan gehoorde rede, deed do mandoliue-club zich hooren en later gaf .Winnnbst" eenige liederen ten beste en begon de bezichtiging en de verkoop van het uitgestalde. De be langstelling was vry groot, we merkten onder de bezoekers ook enkele autoriteiten op, zooals vice-admiraal Van den Bosch, den wet- ler De Ven, eenige leden van den Raad, waaruit duidelyk sympathie bleek voor den bazar en voor do vereeniging. Zoo wy ver namen waren alle bezoekers hoogst ingenomen met deze Turksche marktplaats en de ver koopsters met de recette. Nu, het is dan ook wel de moeite waard een kijkje te nemen. We raden dan ook elk, die er nog niet ge weest is, aan van avond of morgen een be zoek te brengen aan den Volksbond, we zijn overtuigd, dat niemand zich over dien g beklagen zal. Bedreiging tegen den burgemeeeter van Am8terdam. Dezer dagen hoeft de burgemeester van Amsterdam, jhr. Rüell, een dreigbrief ont vangen, waarin hem werd aangemaand, op een bepaalden dag en uur, iemand op don Dam te zenden, die den schryver f 100 moest ter hand stellen. Indien aan het schryven geen gevolg werd gegeven, zoo stond er, zou er een misdrijf gebeuren, waarvan het gesin des burgemeesters het slachtoffer zou worden 't Is der politie gelukt, de schrijvers 't bleken er twee te zyn in handen te krygen. 't Zyn twee bekende landloopers. Zy werden gepresteerd op het oogenblik, toen zy zich i. b. aan een van de politie- bureau's kwamen aanmelden om gratis nacht verblijf. Zy zyn op last van den officier van justitie naar het buis van bewaring gevoerd en daar ingesloten. (N. v. d. D.) 60 jarige dame bij het baden verdronken. Een bejaarde dame, van ongeveer 60-jari- gen leeftyd, was Zaterdagnamiddag te Sche- veningen in zee gaan baden, ver voorby de plaats, waar aan het strand de kanonnen staan, naby Wassenaarsch grondgebied, dus buiten de zeebad-inrichting. Zy schynt by het baden door een beroerte te zyn getroflen en is verdronken. Haar kleeron bad zy aan bet strand gelegd om in een badcostuum in zee te gaan. De politie heeft het lyk per raderbaar vervoerd eerst naar het nabyzynde posthuis en van daar naar de algemeene begraafplaats. Op het lyk werden geen inden- titeitebewyzen gevonden. Onweer. Te Makkinga i.Fr.) is de vrouw van D. Gorter Vrydag door den bliksem gedood. Zy was pas de vorige maand gehuwd. Een broer van de vrouw werd bewusteloos. Te Krommenie zyn Vrijdagnamiddag om- streeks half-twee by een hevig onweer stukken ys ter grootte van duiveneieren gevallen, waardoor verscheidene glasruiten werden vernield. In Friesland zyn Zaterdag 6 personen door den bliksem gedood te Mantgum een 21-jarige hooier uit Bergum te Marrum een timmerman en diens zoonte Houtïgehage een 10-jarige jongen en te Surhuisterveen een jongetje van 9 jaar. In het departement Nauw van Calais heeft een enkele bliksemstraal vyf menschen gedood. In Duitschland zyn ook Vrydag weer ette lijke menschen doodgeslagen. Het biergebruik. De Bond van Nederlandsche bierbrouweryen heeft den volgenden brief gericht aan de professoren en doctoren der Medische Facul teit in Nederland ZooalB u niet onbekend zal zyn, neemt hot aantal van hen, die zich geheel van het gebruik van alcoholhoudende dranken onthouden, moer en meer toedeze personen laten zich daartoe leiden door de rweging, dat alcohol, in welke hoeveel heid ook, al is deze nog zoo gering, schade lik werkt voor de gezondheid van den ge bruiker. De omstandigheid, dat naast de Nederland sche Vereeniging van alcoholhoudende dran ken hier te lande, evenals elders, de Volks bond tegen misbruik van sterken drank bestaat, wyst er reeds op, dat niet alle leeken, welke zich op het terrein van den medicus wagen, eenstemmig van oordeel zyn, dat alcohol in matige hoeveelheid gebruikt, nadeelig is. NamenB genoemden bond van Nederland sche Brouweryen hebben wy, in overleg mot een uwer collega'B gemeend, ons tot de meest bekende Nederlandsche professoren en doc toren der medische faculteit te moeten wen- met het beleefd verzoek, ons hunne zienswyze in dezen te willen mededeelen en wel liefst in een vorm, dat hunne verklarin gen kunnen worden openbaar gemaakt. Of u er de voorkeur aan geeft uw antwoord in uitvoeriger, dan wel in beknopter bewoor dingen samen te vatten, laten wij natuurlyk geheel aan u over. De vragen, welke voor ons van het meeste belang zyn, luiden: 1. Acht gy een matig gebruik van bier nadeelig voor de gezondheid? 2. Kan het bier als volksdrank bevorder lijk zyn tot bestrijding van het gebruik vau sterke dranken Bezoek Belgisch Koningspaar. Naur verluidt zou het in September te verwachten bezoek vau het Belgische Konings paar voorloopig aldus geregeld zyn dat koning Albert en zyn Gemalin het eerst te Amster dam komen en aldaar ten koninklijke paleize ontvangen zouden worden, en dat na het verblyf in de hoofdstad op de terugreis naar Brussel een bezoek aan de residentie sou worden gebracht. Nieuwe eoort van ongevallen. De ,Kölnische Zeituug" verneemt dd. 10 dezer uit Pest Bij de wedvluchten van heden is Latham gevallen. Zyn toestel ligt aan stukken, by zelf is echter ongedeerd. Frey viel met zyn toestel midden in het tribune-publiek. Hij bracht zich door een sprong in veiligheid. Het toestel wondde vyf menschen zwaar, o. a. een advokaat en twee dames levensgevaarlijk. Dadelijk daarop viel Biclovucie, wiens toe stel ook vernield werd. De vlieger Illner, die tegen het verbod in altyd door boven de hoofden van het publiek vloog, zal door de politie gestraft worden. Toen de assistent vau den vlieger Clayton Donderdag op de landbouwtentoonstelling te Worcester opsteeg, viel zyn vliegtuig plot seling onder de menigte. Een vrouw werd gedood, verscheidene kijkers gewond. De vliegmensch zelf kwain er hcelhuis af. Luitenant Vence vloog te Pau 40 meters hoog, toen zyn toestel ten gronde stortte. Aan gezicht en buik werd hy eruBtig gewond. DE WEEK. 10 Juni. Naïeve •outsiders" zien menschen, met h Binnenhofsch gedoe zoo'n beetje op de hoogte, heel verbaasd, heel-eerbiedig aan wanneer ze op 'n haartje weten te voorspellen, wat het lot van zeker ontwerp zal zyn Men leest 't in hun oogenhoe is döt nu toch mogelijk, hè Hoe allermirakelat-kuap moet men toch wezen, om dat zoo op z'n vingers te kannen uitrekenenEen uitgeslapen juflrouw, die ,met het ei werkt" en, na haar tienstnivers- klantje te hebben uitgehoord, gansch haar «verleden ontsluiert", ze kan niet meer bewonderd worden. Daar komt een Voorloo pig Verslag uit met allerlei vinnigheden en booiige woorden. Van de voordracht blyft geen stuk heel, zou buitenstaander kun nen zweren. •Malligheid I Komt terecht, hoorl, verzekert veteraan. Zul-je eens zien, amice l Op z'n allerhoogst een stemmetje of tien, twaalf tegen. Wacht maar af IHet debat, lauw of vurig, slap of onstuimig, is, ten aanzien van den einduitslag, toch slechts «wasBenneus". Tenzij een minister extra-ordinaire bokken schiet of de Kamer nijdig maakt, gaat 't als van een leien dakje. Afgesproken werk of, de alles-beheer- schende politiekery. Wie geen vreemdeling is in het parlementaire Jeruzalem, zal dit alles zeer gewoon, natuurlyk en vanzelf-spre- kend vinden. Edoch, geen regel zonder uitzondering I En die exceptie heeft zich dan nu toch eens vertoond. Op Dinsdag 7 Juni 1910, toen de Tweede Kamer met aanzienlijke meerder- I verwierp het voorstel tot verkoop van Amsterdamsche Arsenaal aan de „dia- mantheeren in Groot-Mokum, zooals de heer De Stuers 't uitdrukte. Dat komt ervan als ministers de schrome lijke onhandigheid begaan om de heeren te laten gluren in de „cuisine" van het regee- ringsbedryf. Ditmaal bleef de „keukendeur" wagewyd openstaan De gasten konden precies zien, hoe som- mige „plats" worden gereed gemaaktHet diner was voor de poes. Men bedankte voor de smulpartij Er zyn ministers geweest, waar en wanneer verklap ik immers niet, van wie de kennissen, als ze een Memorie van Ant woord hadden gelezen, waar hnn signatuur onder prykte, uitriepen „Wie had dikt nu vau Dinges verwacht 1 Het ambt schynt dan toch werkelijk het verstand te geven I Ergens in een kamer, verscholen in laby- rinth van vertrekken, behoorend tot zeker departement, zat een maneer in veilige stilte te glimlachen. Een paar dagen geleden had Zyne Excellentie de minister hem, meneer de referendaris, doen ontbieden. Excellentie knikte hem allervriendelijkst toe „Myn compliment over hot concept, waarde heer. Inderdaad, zeer knap gedaan. U hebt myne intentiën verrassend jnist weer gegeven. Ik betnig u myn bijzondere tevre denheid „O, Excellentie, te veel eer!" Referendaris buigt zeer diep, ervoor zorgend dat Excellentie hot vroolyk-ironische trekje, op zyn gelaat spelend, niet zietHy denkt aan den geweldigen, „commandeur" uit De Génestet's St. Nicolaasavoud en hoe zelfs de dartele guit, die het gedichtje van „Er was eens 'n moedige goedige Koning", schiep, nit het land van Kokanje, zich had ver deemoedigd Als de Kamer het ontwerp behandelt, dan is u wel present, voor 't geval ik eenige in lichting behoef U is zoo voortreffelijk van alle détails op de hoogte 1" Nieuwe buiging. Kleine kring van ingewijden weet dan, waar de vader, de echte, de „natuurlijke" der knap-kranige Memorie van Antwoord schuilt Doch uu, bij dit ongelukkige Arsenaal- ontwerp I Eerst was de zondebok der fouten een „hoogst verdienstelijk officier", vervolgens een deftige anonymus van Financiën De heeren Cool en Kolkman wisten dus zeiven niet, wie het stuk had ineen getim merd. waar zy hun handteekening onder schreven Zulke dingen komen natuurlyk telkens voor, maar't blyft dan „intra luros" 1 De deur der regeerings-cuisine, waar de ex-kok Kuiper soo behoedzaam de kurk van bewaakte, stond nu open Zoo- iets is doodzonde in de Parlements-kringen. Tegenover den >man in the Street" behoorde figuur, fatsoen gered 1 Dat zal wel de mach tigste factor zyn geweest om het Arsenaal wetje ten val te brengen tydens en door het debat, erover gevoerd. O, die geestdrift voor „mooie oude din gen 1" O, mr. Pecksniff, aartaveinzaard, hoe triumfantelyk-grijnzend waarde uw ha- tolyke schim rond in ons arm Lagerhuis, op dien 7n Juni Van jhr. Victor de Stuers spreek ik hier niet. Zyn geestdrift is echt, schoon ze in den loop der jaren het ziekelijke karakter van overprikkeld fanaticus heeft gekregen. De •AriBtides'' onzer Tweede Kamer, mr Van Idsinga, was ook hier eerlyk en on- stuimig-ronduit, oprecht. Zei: (Ik weet 't niet. Kan 't niet beoordeelen. Maar als do grootste autoriteiten zeggen, dat het Arsenaal soo mooi, zoo belangwekkend is, dan schaar ik me aan hun sydeEn ookwaar eene stad, blijkens de ontboezeming van hare officiëele vertegenwoordiging, verklaartIk wil het gebouw niet missen, daar betwist ik U, regeering, het recht om te verkoopen". Gelyk Victor de Stuers de fanaticus is van de Kunst, zoo zou men mr. Van Idsinga kunnen noemen den hartstochtelyken dweeper des Rechts Maar or sit vuur, fut, gloed in zulke taal. Een Thomson, die er met zyn gezelschap vrienden op uittrekt, de zaak gaat bekykenop grond van eigen onderzoek verklaart: »Ik stem tegen", ook hy is eerlyk en gevaarlijk voor den minister, die de hopeloos-geworden zaak heeft te bepleiten. Doch die andere, verdere raesthetici", bezie de echtheid" hunner artistieke ver antwoording vooral niet door bet vergroot glas. Ge zoudt nu en dan kunnen ontstellen van wat de eerlyke, fijn-geslepen lens u te aanschouwen geeft 1 De Kamer heeft overigens zeer verstandig gedaan met Woensdag j.1. te verwerpen het voorstel-Van Twist om nog vóór het recès de Bakkerswet te gaan behandelen. Wat den armen gedeputeerde, die sinds hy zyn generaal kwyt is, iets weemoedigs zoe kende, treurigs heeft gekregen, dat straks nog aan zyn besef van eigenwaarde zal gaan knabbelen 't Kan lang duren vóór 't zoover komt, doch ik voorzie de mogeiyk- heid ervan Wat hom in wreveligneer- slachtige stemming bracht. De heer Duymaer vau Twist zal tóch wel bereikt hebben, dat men hem in kring van sommige geestver wante bewonderaars hulde brengtDat is óók ietsWeet-ge, de oude Tollens heeft immers gedicht: «Eu rekent d'nitalag niet Maar telt het doel alleen I' Kapitein Van Twist troostte zich met deze wjjsgeerige beschouwing. De Kamer heeft verstandig gedaan, nogmaals getuigd. President Van Bylandt wees er immers opJnli en Augusius slechts 1 Maar twee maandjes 1" Ware ik de gedachte jaagt my kippevel op het lyf, wat in deze Sene- gambische dagen van zengende, energie- sloopende hitte zelfs behagelyk is, Ware ik Kamerlid, 'k zou het woord hebben ge vraagd en gezegd «Meneer de voorzitter, uwe berekening is, dunkt me en met allen eerbied opgemerkt, toch ietwat optimistisch. In September zouden we »de bakkers'' gaan behandelen Dan zyn velen van ons nog «en villégiature". Vervolgens gaan we opening houden, de mooie pakjeB aantrekken, speechen, allerlei formaliteiten doen Dan komt de millioenen- speech. Dan beginnen wy de groote lynen te trekken voor hot fameuso toernooi, dat in November, by leven en welzyn, op het Bin nenhof wordt gekamptEerst vechten wy in >de stukken" met de pen, vervolgens met it nög-geduchter wapen, de tong. De bladen worden dan weer interessant met heuschelyk-groote, hooge politiek Dan hebben wy geen tyd, geen lust, geen trek om bedaard en rustig over de bakker tjes en de bakkersraden te redekavelen, sn wy wèl weten, dat de zaak stellig vóór October, November, misschien nog later, aan de orde komt Hindert niet 1 Ze kunnen wachten. Zóó urgent is 't immers niet Wy hebben gespijbeld dit jaar, dat 't wel wat erg was. Maar nu we de schaê konden inhalen, stygt het kwik in de thermometers Ver boven, de tachtig in de schaduw... Broeder Elhorst had gelyk. Woensdag, toen hy zei: •Jelui zeggen allemaal dat ge >kort" zult zyn, maar als 't er op aau-komt O wee 1" Zeker, de bakker uit het rustige Enschedé slaat don spyker op z'n kop. De Kamer kon wel den, wel twintigmaal meer afdoen dan gebeurt. Wanneer zy bet kos- telyke carpe diem", laat de goede ge legenheid niet ontglippen maar wilde gebruiken. Doch als het malsche, zoele voorjaar nog vóór u ligt, dan gaat go verschuiven, uit stellen. En nauw is het seizoen van zon en en kleuren aangebroken, of de booze Helios dreigt ons allen te blakeren, te stoven, te smelten Dan komen de lichto vesten en gryze pakjes voor den dag. Dan lokken strand en boschDan erkent zelfs de waardige praeses.By zulk eene warmte gaat 't niet aan, hier te zitten 1" Slechts één stimulans dwingt de heerkens nog 't een eu ander af te doen Haastiglyk en zich beperkend Dat óóne isangst voor Zyn Majesteit den kiezerDie straks, voor de Provinciale Staten, weer zyne macht zal toonen Ware hy, de meester, voor wien hoogedelgestrengen sidderen, er niet Ja, dan Ons Parlement verdient overigens een eere-salunt, uitgebraeht met gevoel van op rechte deernis, voor de «Ausdauer", waarmee het dan toch tot Vrijdagmiddag 8 uur, toen werd 't graaf Van Bylandt te-kras I on danks de verzengende, versmorende hitte doorwerkte. Te zeggen dat de temperatuur haar invloed op de heeren niet deed gelden, ware te sterk. De heer Vliegen had by zyne interpellatie leze was vele maanden voud doch wal in het parlementaire vat ligt, verzuurt niet zoo gauw 1 eigenlijk alles gekregen wat z'n hart begeerde. De nieuwe minister van Justitie, mr. E. RegoQt; wiens krachtige, pittige voordracht het Parlement weet te be koren, had klaren wyu geschonken, Inder- tyd is een Duitsche mynwerker uit Schaes- beek gezet. De man had syn .Heimatschcin'' in te leveren, doch antwoordde op de diverse aanmaningen met een soort van bedreiging in het vakblad in plaats van 't papier in te leveren. Werd het document nu als .pretekst" gekozen en was 's mans «sociale qualiteit om 't zoo eens te noemen, de ware oorzaak Minister Regoftt verklaartde burgemeester ontkent dit laatste beslist maar zou 't het geval zyn, ik minister, keurde 't zeer stellig af. Nu kan das de vraag, welke de roerselen des gemoeds van Schaesberg's burgervader waren, veilig in het midden laten. Ministers verklaring is aidoende on be vredigend, zal ieder moeten erkennen. Een ander punt der interpellatie betrof de uitwyziging van den vakvereeniging-leider Sparrenberg uit Glauerbrug. De man is niet uitgewezen, heldert mr. Ragout op, maar kreeg van Lonneker's burgemeester een wenk". Zeker, de heer Vliegen heeft ge lyk er zyn «adviezen", welke men ,vry- willig" opvolgt, en dio verrassend gelyken op dwangMaar ook hier zegt de nieuw-op- getreden minister van Justitie op grond van de Vreemdelingen-wet had de burgemeester niet het recht om uit te wyzen. Voor eeno motie had de heer Vliegen dus niet de minste aanleiding. Toch liep de zaak den heer Troelatra te mak, te slap afHy verlangde, op hooger toon, en er den .stryd' tusschen kapitaal on arbeid met de haren by' slepend, dat minister Heemskerk de trokken burgemeester 1'improviste" een publieken •uitbranderin de Kamer-zitting zou geven. Natnurlyk weigerde de premier, zioh aan dien ongepasten drang te onder werpen Laten wy mr. Troelstra'a on- bekookten eiscb maar op rekening stellen van de snikhitte Zoo wond de heer Schaper zich, by ontwerp op de Banken van Leening, c mate op over de vraag of alle Banken van 's ochtends 9 tot 's avonds 10 open zullen blyven, dat president Van Bylandt hem waar schuwde, zich in deze temperatuur toch niet .zoo warm" te maken A.s. Dinsdag legt de Kamer laatste hand aan dit ontwerp, hetwelk eene goede poging is om den thans zoo wakker aangebonden stryd tegen woeker eu pan^jesbazen op ofllcieele banen te brengenIk kon in myn volgend overzichtje nader op terng. Principe ervan iskrachtigon steun geven aan de gemeentelyke Banken van Leening en heeren pandjesbazen «in den kyker" houden Ma. Antonio. gevaar voor de rust opleverden, integendeel, en dat ook Schymanski een rustig burger was. Hjj sprak de hoop uit, dat zoo ietB niet meer zou voorkomen. De minister van Justitie antwoordde dat de burgemeester van Schaesberg ont kend heeft, dat Schymanski uitgezet is, om dat hy lid van den mynwerkersbond was. Dat zou de minister ook afkeuren. Schy manski had niet voldaan aan de herhaalde aanmaningen tot het inleveren van zyn >Hei- matachein* voor vreemdelingen verplichtend, in een vakblad spotte hy zelfs daarover. Sparrenberg en Meyer, zei de minister, zyn niet uitgezet, doch vrywillig gegaan. MHg^HgÉÉ|ij|gbÉ| de Volgens de vreemdelingenwet had ook de burgemeester geen bevoegdheid tot uitzetting. De heer Vliegen was door dit antwoord niet geheel bevredigd. Het vertrek van Spar- TWEEDE KAMER. Het debat over de artikelen der wet op de Banken van Leening werd onderbroken door eene interpellatie van den heer Vlie gen omtrent de uitzetting van de Duitsche vakvereeDigingsleiders Sparrenberg eu Meyer tydens de uitsluiting te Glanerbrug en van den mynwerker Sohymanski te Schaesberg. Interpellant vroeg naar do redenen daar voor, wyl toch Sparrenberg en Meyer g< renberg en Meyer stond gelyk met uitzet ting. In beide door hen genoemde zaken aohtte hy zeer willekeurig opgetreden. De minister antwoordde nog dat beide laatstgenoemde personen niet van hnn vry heid beroofd zyn, en dat hen, nadat in Gla nerbrug de vrede was hersteld, kennis is gegeven, dat zy ongestoord konden terug- keeren. De heer Elhorst (afgevaardigde voor Enschedé) meende ook dat tegenover Spar renberg, die een vreedsaam man is, vreemd is opgetreden. De heer Vliegen vroeg hoe de minister oordeelde over bet optreden der betrokken burgemeesters, waarop de minister ant woordde dat hy zich onthield van 't uitspre ken van een oordeel. De heer Troelstra gispte de beperkte wyse waarop de minister zyn taak en plicht opvat. By de voortgezette behandeling derPand- huiswet kwam in bespreking een amendement Schaper, dat voorschryft dat de banken van leening van 's morgens 8 tot 's avonds 9 uur moeten open zyn. De heer De Visser bestreed dit amen dement. Men moet de Bank kalm in de prac- tyk laten ontwikkelen. liet belang der bank zelve brengt mee, dat ze rekening houdt met de practyk. De heer Schaper verdedigde zyn amen dement met warmte. Wordt niet voorgeschre ven dat de bank geruimen tyd open is en dat de particuliere pandjeshuizen gelyk moe ten sluiten met de gemeentelyke bank, dan zullen de menschen nog bon toevlucht moe ten nemen tot de clandestieve pandjeshuizen met hunne woekerrente. De heer De Klerk wilde de zaak ook aan de practyk overlaten. Bindt men de gemeenten te veel dan worden zij huiverig banken op te richten. Een 13-urige werkdag is te lang. De heer Drukker was vau oordeel dat het amendement voor groote gemeenten niet genoeg geeft, terwyl 13 uur open zijn in kleine gemeenten bespotteljjk is. Hy geeft den voorsteller in overweging het amende ment te wysigen zoodat alleen voorgeschre ven wordt dat het open zyn in overeenstem ming moet zyn met de behoefte van liet publiek. Na verdere discussie wordt het amende ment Schaper verworpen met 49 tegen 4 stemmen. Het Regeeringsartikel is daarna ongewij zigd goedgekeurd, zoodat o. a. is bepaald, dat de bank op Zondagen en algemeen er kende chrlstelyke feestdagen gesloten ia dat van kinderen beneden de 16 jaren en van personen in kennelyken staat van dron kenschap geen panden mogen worden aange nomen en dat niet als pand mogen worden aangenomen o. a. zaken, die kennelyk be- hooren tot den eere-dienst of kennelyk af komstig zyn van instellingen van weldadig- 1 en goederen behoorende tot de kleeding, uitrusting of wapening van een krygsman beneden den officiersrang. De minister wyzigde het nu volgend ar tikel zoo, dat bij verschil tusschen pandbe wijs en register van inschrijving, het eerste gelden zal, zoolang geen valachheid van het pandbewijs is aangetoond. Een amendement-Van Doorn hierop be trekking hebbende werd, na bestrijding door de heeren Van Idsinga en Drukker, in getrokken. De heer Bos bestreed hot regeerings artikel waarbij bepaald werd, dat gemeente lijke banken rente en administratiekosten mogen in rekening brengen, particuliere hui zen alleen rente. Dat is oneerlijke concur rentie en leidt tot ontduiking. By amende ment stelde hy voor bot maximum-rente voor de particuliere banken door de gemeente te doen voorschrijven. De minister bestreed het amendement omdat het publiek dan niet weet wat het betalen moet. De heer Borgesius verdedigde ook 't regeeringsatelsel. Op verzoek van den heer De Visser, voorzitter der commissie van rapporteurs, die nadere bestudeering van de zaak wenschte, werd het debat over deze quaestie aange houden. De overige artikelen zyn afgehan deld en de voorzitter verdaagde wegens de warmte de zitting tot heden (Dinsdag). INGEZONDEN, L. S. Eenige weken geleden werd langs dezen weg ter uwer kennis gebracht, namens de organisatiën der patroons en werklieden in de bouwbedrijven, dat de loonen ter dezer plaatse met 1 Juli as. zullen worden ver hoogd. Hieronder waren ook begrepen do schilders, en de aankondiging geschiedde ook mede namens den Bond van Schilderspatroons. Abuisievelyk is verzuimd de onderteekening te plaatsen van den Bond van Schilderspatrooas Daarom willen wy deze fout herstellen, temeer, daar door een groot aantal der schilderspatrooas, sinds 1 April een verhoogd loon wordt betaald, achten wy dit van groot belang. Namens de organisatiën van patroons en werklieden Bond van 8cbilderspatroons". Gecomb. Bouwvakafd. Verbetering zy ons doel" van den N. R. K. Volksbond. Bond van Bouwvakarbeiders ,Door Eendracht Sterk",

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1