KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HeldlerTexel, Wierlngen en Anne Peulowne Ko, 8897 Zaterdag 18 Juni 1910. 88ste Jaargang. De Engel van Fidardo. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland ft.25 Pre- Zondagsblad 37J 45 f 0.75 miën J Modeblad i i 55 i i 65 i fO.DO (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer. 6 Bewijs-exempluar2$ Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT Co.), Helder. Biireauxi Spoorstraat en Koningstraat. Eerste Blad. ZIJ, die zich met 1 JULI a.8., op dit blad abonneeren. ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers GR A- TIS- DE UITGEVER. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blaa dje Zondagsblad en Modeblad 2e kwartaal 1910 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 5 Juli a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2 Va cent beplakt te worden. UIT HET BUITENLAND. Minister Briand beeft in de Franache Kamer nog al wat moeten hooren van de linkerzijde, die hem een afzakken naar rechts verweet. Waartoe had hjj anders de verdediging der Lekenschool onderaan op het regeeringspro- gram geplaatst? Maar Briand heeft zich handig verdedigd. Ik heb, zei hij, iets vernederends gevonden in het feit, dat collega's een soort van wantrouwen aan den dag leggen ten op zichte der rogeoringsverklaring. Ik geloof het recht te hebben, na het werk ten bate der republiek, waaraan ik heb meegewerkt, my boven de verdenkingen te stellen, die byna zoover gaan, dat zy verraad doen veronder stellen. Toen was alles weer goed, do oude richting zal ook voortaan gevolgd worden, de opposanten waren tevreden met deze verklaring Ter gelegenheid van het eeuwfeest van den H. Carolus Boromeus heeft de paus een en cycliek (zendbrief) uitgevaardigd, waarin over de hervormers en de vorsten en volken, die zich by hon aansloten op scherpe wjjze werd geoordeeld. In Duitschland heeft deze zaak nog al beroering gewekt. De Pruisische ge zant kreeg van zjjne regeering opdracht by den H. Stoel protest aan te teekencn tegen de bewoordingen der encycliek, die een gods dienstvrede in Duitschland verstoort. De gezant sprak de verwachting uit, dat de encycliek noch van den kansel verkondigd, noch in dc bisschoppelijke verordeningen openbaar zou worden gemaakt. Op 11 Juni heeft de Paus reeds aan de Duitsche bisschoppen bevel ge geven zulk een afkondiging of publicecring achterwege te laten. Den 18en Juni heeft de Curie een, door den kardinaal-staatsBecretaris onderteekendo nota aan den gezant overhandigd, waarin wordt gezegd, dat de Heilige Stoel van mee ning is, dat de oorsprong dezer beroering gelegen is in het feit, dat het doel, waarop de encycliek was gericht, niet recht is begre pen, en dat daardoor eenige van hare zin sneden in een beteckenis zyn uitgelegd, welke aan do bedoelingen van den Heiligen Vader geheel vreemd is. Daarom stelt de kardinaal er prijs op te verklaren, dat Zyne Heiligheid met oprecht leedwezen het bericht van znlk eeu groote beroering hoeft vernomen, daar, zooals reeds openlyk formeel is verklaard, een oogmerk om de niet-katholieken in Duitschland of de vorsten van dit land te krenken, volstrekt niet in zyne bedoeling heeft gelegen. Uit Brussel wordt gemeld dat binnenkort bet huwelyk van prins Victor Napoleon mot prinses Clementine, de jongste dochter van Koning Leopold, binnenkort zal voltrokken worden. De prins verblijft thans op het kasteel Moncalieri by Turyn, het verblyf zijner moeder. De Brusselsche bladen melden dat het huwelyk niet in Italië, doch te Brussel zal worden voltrokken. De voorzitter van de Russische Ryksdoema werd deze week door den Czaar, gedurende een uur in audiëntie ontvangen. Hy gaf den Czaar verslag der werkzaamheden van do Doema. Doema en Rijksraad worden 18 Juni gesloten. Voor dien datum zal de laatste het Finland-wetje nog wel behandeld en na tuurlijk aangenomen hebben. In de Doema-vergadering van Dinsdag werd door 166 afgevaardigden, leden der linkerzijde benevens 25 Octobristen een voorstel inge diend tot opheffing van de vestigingkringen der Joden. In de toelichting wordt gezegd dat de verblyfsbeperkiug voor de Joden in hot ver nieuwde Rusland buitengewoon onrechtvaardig is en in strijd met hot manifeBt van 30 October en dat de economische ontwikkeling van het land daardoor wordt tegengehouden. De wet wordt tronwens ook ontdoken door sommige ambtenaren, die er mnnt uitslaan, 't Laatste schijnt iets speciflek-Rnssisch te zyn. Bij het Centraal-comité van hot Roode Kruis, afdeeling gewonde krijgslieden, is ook weer ontdekt dat belangryke sommen verduisterd zyn. Prin ses Lobanof, zuster van den gewezen minister van buitenlandscbe zaken, is in verband daar mee ontslagen. In het Engelsch parlement heeft men go- sproken over Egypte. Minister Grey was het op nagenoeg alle punten eens met de rede, die Roosevelt daarover had gehouden in Guildhall. De Engelsche regeering moet waken voor de belangen van het Egyptische volk Egypte zou aan wanorde zyn prys gegeven als het niet van buitenaf werd bestuurd. De nati onalistische bewoging daar, zei de minister, moet onderdrukt worden, zy is oorzaak van beroering, die als zy voortduurt, Eugeland zou verplichten strenger maatregelen te nemen. Ook over Kreta heeft minister Grey een en ander gezegd: Kreta heeft in den jongsten tyd Turkye geprovoceerd door herhaalde pogingen om den statns quo te wyzigen en het heeft weinig acht geslagen op do raadgevingen der mogend heden, aan welke het de autonomie te danken heeft. Het zal noodzakelyk zyn, zoo vervolgde minister Grey, dat do mogendheden zich zekerheid verschaffen, dat de Kretensers geen veranderingen zullen muken, die aanleiding kunnen zyn tot verstoring van don vrede in het Oosten en hot zou, nu zy de autonomie hebben verkregen, zoor onverstandig van hen zyn, do mogendheden te dwingen tot een op treden, dat hun niet ten voordeel zal strekken. NIEUWSBERICHTEN, HELDER, 17 Juni. Uit de burgery alhier heeft zich een com missie gevormd, die zich ten doel stelt de belangen van het district kenbaar te maken aan den afgevaardigde van het district Hel der der Staten-Generaal. Deze commissie zul daartoe op bepaalde dagen zitting houden om de inwoners van het district in do gelegenheid te stellen hun belangen te bespreken en ze daarna, zoo noodig aangevuld eu toegelicht, den afge vaardigde ter hand te stellen; zij zal voort durend in verbinding staan met den afge vaardigde. Daar deze commissie buiten alle mogelyke politieke partyon staat en alleen het belang van de ingezetenen van dit district op 't oog heeft, kan men niet anders dan de samen stelling van zoo'n commissie toejuichen. De commissie bestaat uit de navolgende heeren: H. J. Albarda, Ankerpark nr. 37; W. C. van Breda, Hoofdgracht nr. 49; D. Bais, Binnenhaven nr. 60; W. Heijman, Parallelweg nr. 49; AL A. Kolster, Hoofd gracht nr. 40D. Koppen, Zuidstraat nr. 73 W. Biersteker, Loodsgracht nr. 21 en G. Westra, fort .Erfprins", de beide laatsten resp. voorzitter en secretaris. Allen, hetzy personen of corporatiën, die zich met een of ander belang tot onzen af gevaardigde zouden willen wenden, kunueu zich ter vergemakkelijking in verbinding stel len met de commissie, waartoe men zich bij dén der bovengenoemde heeren kan vervoegen. Zwemwedstrijd. Zy, die de zwemwedstrijd, uitgeschreven door de Marine-Sportvoroeniging, op 21 Juni a.s., te houden in het Noordhollandsch kanaal willen bijwonen, moeten er rekening mede houden, dat de brug, voerende langs hot Noordhollandsch kanaal linkerzijde) naar het terrein, is weggebroken, zoodat men den weg dient te nemen langs de Oesterputten. Afloop aanbesteding. Door de Directie der Marine alhier werd Woensdag aanbesteed de levering der benoo- digde aardappelen gedurende het tydvak van 1 Juli 1910 tot en met ultimo October 1910. De hoeveelheid wordt geraamd op 132.000 K.G. Ingekomen waren inschrijvingen van A. Postma, ad. f3.90; P. v. d. Weg, te Hol- werd, ad. f 3.84 J. v. d. Hoek, te Nieuwer- slnis, ad. f3.55; P. J. Boelsums f3.15; C. v. Os f 3.08 wed. lleeris en Zn., te Amster dam, f 2.98 W. A. Swaters f 2.87 J. Lui- dinga f2.75 en S. v. Amesfoort f2.65, alles per 100 K.G. Door de Kolonel-Commandant van het 4de lieg. Vest.-Artillerie werd Woensdag alhier aanbesteed de levering vau ongeveer 1350 H.L. aardappelen, gedurende het tydvak van 16 Juli tot en met 31 October 1910 ten behoeve van de soldatenmenages. Ingekomen waren inschrijvingen vanJ. v. d. Hoek, Nieuwersluis, f 1.99 J. Luidinga, fongezegeld biljet), f 1.73S. v. Amesfoort, f 1.65; M. Blom, f 1.64; C. v. Os, f 1.59 W. S. Swaters, f 1.53 per H.L. De gemeenteraad van Arnhem benoemde aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus aldaar tot leeraar iu do wis- en natuurkunde, dr. G. van Beek, leeraar aan de H. B. S alhier. Mej M. Kroon, te Wieringen, heeft hare benoeming tot onderwijzeres aan de school te Huisduinen aangenomen en zul 1 Augustus aldaar in dienst treden. Middagmalen voor onderofficieren en mindere Schepelingen aan den wal. Bij het afdeelingsonderzoek van de aanvul- lingsbegrooting van Marine, betreffende het bieden van gelegeuheid tot het gebruiken vau den maaltjjd in het gezin aan gehuwde onder officieren en zoo mogelyk ook aan gehuwde schepelingen, betuigde men van verschillende zyden instemming met deze regeliDg, maar werd door een deel der voorstanders opgemerkt, dat hierbjj in geenen deele wordt gegeven, wat de door de Tweede Kamer aangenomen molie- Duymaer v. Twist c.s. beoogde. Vloeit uit de motie al voort het toekennen van een vergoe ding voor het gemiB van den scheepsmaaltyd, extra-kosten behoeven daarvan niet het gevolg te zyn, en geenszins had de motie de strekking in sommige gevallen zoowel voeding als voo- dingsgeld aan een bepaulde categorie van sche pelingen te verzekeren, gelijk in het w.o. ge schiedt. Enkele leden hadden liever gezien, dat de regeling ware ingevoerd, welke ten aanzien vau de landmacht van kracht is en volgens welke uitBluiteud vergoeding wordt gegeven aan hen, die niet deelnemen aan de maaltyden in de kazerne. Op enkele onderdeelen werden nog bezwaar gemaakt, waartegenover men van andere zjjde wees op de moeilijkheid om te dezer zake een oplossing te vinden, maar moest worden voor komen, dat .een zeer ougewenschte drang zou ontstaan, om zich aan de varende plaatsingen te onttrekken" en evenzoo moest worden ge zorgd, dat het gezin van den schepeling, een maal aan grooturo inkomsten gewend, door zyn vertrek uit de woonplaats, zich niet zou moe ten gaan bekrimpen. Hield men dit in hot oog, dan waB de ontworpen regeling wel niet vol maakt, doch aannemelijk en eenvoudig te noe men. Versoheideno leden hadden gaarne ook de gehuwde korporauls in deze regeling opgeno men gezien en eenige leden maakten dezelfde opmerking ten behoeve van de gehuwden bene den den rang van korporaal. In verband hier mede had men oen minimum-leeftyd kunnen bepalen, beneden welken toestemming tot het aangaau' van een huwelyk niet zou kunnen worden verkregen, of waarop eerst in de hier- bedoelde voorrechten dor gehuwden zon kun nen worden gedeeld. Ook waron er leden, die nu hier het voediugs- geld iu beginsel is aanvaard, uitkeeriog ervan ook aan do officieren bepleittenen ten slotte wenBchten enkele leden den Min. te heriuue- ren aan zjjne toezegging, te zullen overwegen, of nitkeering van voedinggeld aan zieke sche pelingen mogelyk is. Wydors werd opgemerkt, dat meu het begrip vau byzondere gevallen zeer ruim zal moeton opvatten, wilde men, dat de regeling stoeds rechtvaardig zal werken. By deze gelegenheid werd door eenige leden aungedrongen op li. i. urgente herziening der officiers-tractementen, ook wat betreft de sala rissen, door de zeeofficieren in Ned.-Indië ge noten. Eindelijk in handen. Men zal zich herinneren, dat in Septqpiber van het vorige jaar de 20-jarige Jacob Wage naar er vandoor ging, na zich ten nadcole van zyn patroon te Amsterdam op een val- skhe check, een bedrag van f 2000 te heb ben toegeeigend. Vele maanden later werd hy in Zürich aangehouden, uitgeleverd en door twee marechaussees gevankelijk naar Amsterdam geleid. TusBchen Abcoude en Amsterdam wist hy zyn begeleiders te ver schalken en sprong uit den trein. Daarna is hy tc Amsterdam gezien, maar 't mocht tot heden der politie niet gelukken hem in han den te krygen, hoe zy ook op de vluchteling loerde. Niemand dacht meer aan W. Deze is zich echter uit eigen beweging by de auto riteiten komen aanmelden en wacht thans in het huis van bewaring de straf af, welke de rechtbank hem zal opleggen. De ontploffing te Amsterdam. De beide werklieden, die tengevolge van de ontploffing in de Electro zuur- en water- stoffabriek in den Zeeburgerpolder onder Amsterdam zwaar werden gewond, zyn thans buiten levensgevaar. De directie van do chemische fabriek Electro, te Amsterdam, deelt mede, dat haar door de justitie verlof is gegeven de fabriek wederom open te stellen. De ontploffing was geheel te wijten aan den by het ongeluk om liet leven gekomen chef. De machinerieën worden alle in goeden staat bevonden. De toestand van de beide gekwetsten is bevredigend. Ernstige verwonding. Te Gastel by Rozendaal had een jong- mensch verkeering met een meisje wier vader zich hevig tegen deze verkeering verzotte. Toen nu Dinsdag de jongeman weer by zyn meisje was, heeft de vader onverhoeds een mes gegrepen en daarmede den ongewensch- ten schoonzoon een drietal steken in zjjde, borst en aangezicht toegebracht, zoodat de getroffene, bewusteloos neerzeeg. Direct werd geneeskundige hnlp ingeroepen en het bleek dal de man wel ernstig doch niet levensge- vaarlijk gewond was. De dader werd door de maréchaussee in hechtenis genomen, doch na het afleggen van een volledige bekentenis voorloopig op vrye voeten gesteld. Scheepsramp. Reuter meldt uit Willemstad De gouvernementsschooner jVan Heordt" is op de Noord-Oostelyke kust van Cura<;ao verongelukt. Zondagavond hebben vijf over levenden het bericht ervan gebracht. Onder de verongelukten is de gezaghebber van Bonaire. Ook de kapitein der «Van Hoerdt" wordt vermist. Naar wij vernemen, is het Reuter-telegram betreffende het vergaan van den Curafaoschen gouvernementschoener -Gouverneur Van Heerdt" officieel bevestigd. Het schip, dut op weg was naar Cura^ao, werd Zondagnacht tegen de rotsen op dc Noordkust van het eiland verpletterd. Negen personen verloren het leven, onder wie de gezaghebber van Bonaire, de heer A. E. J. van den Brandhoff. Zyn echtgenoote was reeds met een vorige gelegenheid naar Cura^ao gegaan. Noodweer te Berlijn. Berlijn, 15 Juni. Gisterenavond is boven Berlijn en zyne omstreken een onweer los gebarsten, zooals men hier sedert jaren niet beleefd had. Binnen korten tyd stond een groot deel van de stad onder water. Heele straten boden in den laten avond een aan blik als Rotterdam by boog water. In en om de laag gelegen stadswijken stond het water een meter hoog. Het water spoelde tegen de hnizen. Men zag dames op krachtige armen door de straten dragen. De trams konden over lange afstanden hunne passagiers niet afzetteD, hier en daar stond het verkeer gohe.1 stil. De overstroomde straten gaven overal strandtafereolen te zien. De kinderen waadden barrevoets met opgestroopte kleoren cn leverden onderling veldslagen met hot vieze water. Een modelstad. De VereoDigde Staten krygen een model stad Die plaats komt. dicht by Evansville, in Kentuckië aan de Ohio. Het zal eeu stad worden zonder kroegen en zonder een ge meentebestuur. Alle werk, dat er zal moeten worden gedaan, zal door eu op kosten dor gemeenschap geschieden. Do eventneele win sten komen de gemeenschap ten goede. Mis bruiken en corruptie zullen er niet zijn. Eens in de week komen alle ingezetenen tezamen in een groot lokaal, en wie iets op zyn kerf stok heeft en door een der medebnrgers wordt aangeklaagd, zal zich dan in het openbaar en ten aanhoore van allen hebben te verant woorden. De gelden, benoodigd voor deze nieuwe stichting, zyn reeds toegezegd. Do proefneming wordt gefinancierd door een mevr. Kate Hawley uit New-York en een mynheer James Crawford uit Terre Haute, in den staat Indiana. Het heet dat de regeering van Kentuckië haar goedkeuring zal hechten aan proelneming. Het hoofddoel der onder neming ib, hot bewjjs te leveren, dat het mogelyk is, een gomconte te besturen, zonder dat daarby knoeioryen worden Een ramp in het Ahrdal Het schilderachtige Ahr-dal is Dinsdag door een ontzettend ongeluk getroffen. Door een soort wolkbreuk vergezeld van hevige onweders, is het geheele dal overstroomd. En de verwoestingen daardoor ontstaan zyn ontzettend. In het goheele stroomgebied is maar een enkele brug in stand gebleven, namelijk die by Dernau. De genie is bezig, overal noodbruggen te slaan. De postverbin ding wordt met paarden onderhonden. By Schuld, een dorp waarvan het gedeelte dut links van de rivier lag geheel verwoest is, is een brug met toeschouwers ingestort. Het aantal menschen, dat daarby in den brui senden stroom verdronken is, is onbekend. Te Kripp, waar de Abr in den Ryn uitloopt, zyn zes ljjken, te Ahrweiler 40 lijken opgo- vischt. In de buurt van Ahrweiler liep het water van de wolkbreuk in twee richtingen don berg af: naar het dal van de Hugcnauer beek en naar den bovenloop van de Ahr. Van Schuld af stroomopwaarts werden 150 menschen vermist, meerendeels vreemde werk lieden. Zy zyn 's nachts door het water ver rast en met de keeten weggespoeld. Te Fuchthofen a-d. Ahr is een cantine met 86 man weggespoeld en tegen de brug van Lau- fenbach stukgeslagen. Alle menschen, die er in waren, zijn op 6 na verdronken, o. a. een aantal kinderen. Vele van de verdronken arbeiders hebben hun dood aan zich zeiven (e wyten, daar zy naar gcene waarschuwin gen luisterden en op den drank in de canti- nes aanvielen, nadat de kasteleins al lang gevlucht waren. Het geheele Ahr-dal ligt vol steengruis. Hot calcium-carbide, dat voor de verlichting gebruikt werd on in het water gekomen is, verspreid een ondragoljjke stank. In de stra ten liggen in do regen, die by stroomen neer valt, beddogoed, kleoren en huisraad door elkaar. De aannemer van het werk aan den spoorweg het veranderen van enkel in dub bel spoor) heeft alles verloren. Het werk van zes maanden is te niet gegaan. Te Schuld ligt een heele spoortrein in het water. Onder de lyken die aangespoeld zyn, heeft men een moeder gevonden, die hare zuige ling vast aan haar borst gedrukt hield, en een vader, met in iederen arm een dood kind Verschillende kranten honden inzamelingen. Het is niet alleen het Ahrgebied, dat door een zware overstrooming wordt geteisterd, ook andere deelen van Duitschland, meer in hot byzonder Beieren, hebben tengevolge van du hevige regens zwaar te lijden vau liet hooge water. De Pöllat is buiten hare oevers getreden en do streek ten zuiden van Hohenschwan- gau is één groot meer. Ook de Lcch is buitongewoon gewassen en daar het nog voortdurend blijft regenen, vreest men het ergste. Te Miinchen stond de Isar Dinsdag reeds tot aan den oeverrand, thans echter wordt vandaar bericht, dat het water valt. Te Murnau en Garmisch staat het water nog hooger dan by de overstrooming van het jaar 1899. De wegen langs het Kochelmeer staan blank. Blijkens een telegram is ook in andere streken van Beieren do toestand zeer on rustbarend. In sommige gedeelten van Tirol is het al weinig beter. Het geheele Zillerdal is overstroomd. Uit Innsbruck zyn militairen en brandweermannen afgezonden om de be dreigde bevolking in veiligheid te brengen eu de borgstroomen in te dyken. Verder komen uit verschillende oorden van Enropa berichten van overstroomingon, aard stortingen, enz., tengevolge van zwaren regen val. Dokters hulp. De dokter vroeg aan zyn vrouw Weet jjj iets van de Jansen's? Wat wil je weten Ik heb mevrouw Jan sen eenige malen ontmoet, 't Is een liove, beschaafde Neen dat begeer ik niet te weten. Ik bedoel Jansen's financieele positie. Ik geloof niet, dat ze schulden maken. Dat weet ik wel, riep dokter ongedul dig. Maar is hy inderdaad rijk of maar zoo zoo Wat kan jon dat eigenlijk schelen vroeg zyn vrouw. Ik moet mevrouw Jansen iets voor schreven. Wat mankeert haar? Niets. Dat is juist de moeilykhoid. Zy klaagt over zwakte, loomheid enzoovoorts, enzoovoorts. Ik moet haar daar afhelpen, anders verlies ik de familie als patiënten. Ik zie niet in dat Natuurlyk! Jy bent nn al tien jaar de vrouw van een dokter, en je hebt nog altijd niet het minste idee van het vak... Maar wat heeft rjjkdom te maken met je recepten Wel, daarvan hangt alles af in eeu ge val als dit. Als ik niets van hun financiën afweet, hoe kan ik dan weten, of ik een reis naar het Zuiden, of enkel wat wande len en wat rust nemen moet voorsohryven TWEEDE KAMER. In de zitting van Dinsdag deelde de voor zitter mee, dat was ingekomon oen schry ven van het bestuur der voreeniging .Beurs voor don Diamanthandel'' te Amsterdam meldende, dat het fluiten by het tegenstemmen van den heer Vliegen over hot Arsenaal-ontwerp, niet door een zjjner leden geschied wus. Daarna was aan de orde eene wyziging on aanvulling der wet tot voorziening tegen besmettelyke ziekten. De heer Borgesius oordeelde de voor gestelde wyzigingen onvoldoende; er wordt te weinig vorbetering gebracht de tuber culose en andere besmettelyke ziekten vallen er buiten en de bepalingen betreffen ul- lcen onteigening en ontsmetting, geen on schadelijk maken van gebouwen en getim merten. De 50 percent die de gemeenten voor op en inrichting van don ontsmettingsdienst kry gen is te weinig, bevat geen prikkel voor de gemeenten tot oprichting. Om hot groote belang der zaak wenschto spr. een Ejjks- ontsmetting8dienst. Daarby kan rokening go houden worden met plaulsolyke omstandig heden. Spr. wenschto om advies gevraagd aan don centralen gezondheidsraad. De Minister van Binnenlandsche Zaken verdedigde het ontwerp en steldo in 't licht dat het wol degelyk verbetering brengt. De gemeenten zullen vergoed kry gen do helft der kosten voor oprichting on uitbreiding ontsmettingsdienst, de helft der jaarlyksche kosten voor onteigening en idem voor de opleiding der ontsmetters. Voor tuberculosebestrijding wordt reeds vergoo ding gegeven. Op grond van gegevens van deskundigen en om finauciëele redenen waB hy tegen een RykBontsmeUingsdionst. Voor een gezonde maatschappelijke ontwikkeling moet men de locale zorg prikkelen en steu nen van staatswege. De heer Schaper betoogde dat hot hier een groot rijksbelang geldt. Voor ziektebe strijding onder het vee wordt wel 3 ton uitgegeven. In plattelandsgemeenten is de toestand treurig. Spr. had bezwaar tegen het opleggen van nieuwe lasten. Alleen uls do bepaling opgenomen wordt dat du ge meenten niet zullen gedrukt worden door de kosten voor onteigening en besmetting zal spr. kunnen voorstemmen. De heer Van Hamel betoogde de nood zakelijkheid van een deskundige geneeskun dige leiding by de bestryding der besmette lijke ziekten. Spr. vroeg hoe de minister eeu dergelijke leiding denkt te verwezcntlijken. De heer Borgesius handhaafde zyn be zwaren en vroeg om in ieder geval de be paling op te nemen dat ook voor ontsmetting by tuberculose aan de gemeenten de helft der kosten zal worden vergoed. De minister verklaarde een dergoljjko bepaling niet te kunnen opnemen; wel wil hy eon nadere wyziging van de wet tot bo stryding van besmettelyke ziekten onder de oogen zien. By art. 1 werd met 30 tegen 29 stemmen een amendement-Borgesius aangenomen om de kosten van onteigening en vernietiging geheel ten laste van het Ryk te laten. De minister bracht nog een wjjzigiDg aan, waardoor aan den gemeenteraad zal worden vergoed de helft der kosten verbonden aan een deskundige leiding, en aan vereenigin- gen voor de kosten, verbonden aan oplei ding van personeel. De eindstemming over het ontwerp zal later plaats hebben. Ook zyn afgehandeld de Vrjjdag aange houden artikelen van het ontwerp regelende de banken van leening, welke door de Re geering nader zoo waron gowyzigd, dat de heer Bos zyn amendement introk. De eindstemming wordt tot nader aange houden. (Zie vervolg in hot 2de blad.) PBTJILLBTON. Castruci was schrander, ja, bezat een groote mate van sluwheid, maar de door Eleonora zoo hartstochtelijk geuite aanklacht wilde hem niet helder worden. Pesca was de man niet, om zulk een misdaad te begaan. Vree- solijk had het Castrucoi aangedaan, dat zyn naam misbruikt was, om CeBar naar het ter rein van den moord te lokken en dit ver meerderde nog zyn wraaklust. Klaar was het, dat hier iemand de hand in het spel had gehad, die CeBar, hem, hun betrekking tot elkander en plaatselyke ge steldheid nauwkeurig gekend had. Den anderen morgen verscheen de Corsi- caan voor den ihspectenr Wagner op diens bureau. Beppo Castrncci sprak goed Fransch, nog beter Italiaansch en kon zich door zyn lang verblyf in Duitschland en den omgang vrouw, ook vrjj goed in 't Duitsch De inspecteur ging na, dat alle nasporin gen tot nu toe vruchteloos waren geweest en beloofde zich van den bjjstand van den Corsicaan, wiens karakter groote schanderheid verried cn die bovendien nauwkeurig be kend was met de Corsicaansche betrekkingen van d'Ornano, nog al eenig resultaat. Hij draalde derhalve niet Castrncci van alle ge beurtenissen, getroffen maatregelen en den toemaligen stand van het onderzoek op de hoogte te stellen. Lang beschouwde Beppo het briefje by CeBar gevonden. 'Kon dit voor uw handschrift gelden vroeg Wagner. .Bezwaarljjk voor hem, die het naawkeu- rig kende, doch ik heb in myn leven weinig de pen gevoerd on signor Cesar zal wel lang vergeten zyn geweest, hoe mijn hand schrift er nit zag. Ook verandert dat met de jaren, maar zijt ge ook te weten geko men, wie hem dezen brief gebracht heeft Helaas nog niet, trots openbare bekend making. In het hotel is geen geschrift, van welken aard ook, aan mynheer d'Ornano af gegeven". Daarna bestudeerde do Corsicaan, met be hulp van den inspecteur, de vreemdelingen- Ijjaten van den dug des moords en noteerde eenige kleine logementen. Op zyn verzoek werd ook de politioarts ontboden. Deze legde hy de vraag voor of de stoot van boven of beneden was toege bracht. De arts verklaarde, dat de doodelyke stoot was toegebracht van beneden naar boven en diep in den halB gedrongen. Het is Italiaansch bandietenwerk," meende rop Castrucci. .Wanneer de Italianen en in 't byzonder de Corsicanen deD dolk kan teeren stooten zy steeds van beneden naar boven. Geen Franschman of Spanjaard zal het mes op zoo'n wjjze gebruiken, om van Dnitschers en Engelscken maar niet te spre ken. Een agent verscheen en meldde, dat er een vrouw en een klein meisje was, welke omtrent den aan d'Ornano gegeven brief in lichtingen kon geven. Oogenblikkelyk liet de inspecteur ze voor zich verBchyneu. Een armoedig gekleede vrouw kwam binnen, een ongeveer tienjarig meisje aan de hand met zich trekkend en begon, naar den aard van zulke menschen, zonder veel omhaal «Ach, lieve God, mijnheer de inspecteur, breng ons toch niet in de verlegenheid. Wy hebben het eerst gisteravond vernomen, anders waren we reeds eerder hier geweest." .Nu, wie zyt ge dan, beste vrouw, en wat hebt ge vernomen?" vroeg Wagner. De vronw noemde haar naam en ging voort .Dit stumpertje hier heeft den vreemden heer die vermoord is, den brief gegeven, waarvan in de krant staat, maar wy hebben liet, waarachtig waar, eerst gisteravond ver nomen, dat het aangegeven moest worden." Allen luistorden met aandacht en keken naar het angstig blikkend kind. .Nu, vertel, het maar, vrouw," moedigde Wagner haar uan. «Ach, mynheer do inspecteur, Dinsdag kwam Line uit school met een twintigpen- ningstuk in de hand. Toen ik haar vroeg, van wien ze dat had, zei ze, dat een heer het haar op de straat had gegeven, omdat zy een anderen heer een brief overhandigd had. Het kwam my wel wat zonderling voor, maar het kind bleef er by. No hebben wy gisteren van de buren gehoord, dat de poli tie naar degene zocht, die een brief afgege ven had en dat moet dit stumpertje geweest zijn." .Kom eens hier, kleine," zei de inspec teur vriendelijk tot het kind, ,en geef me Schuchter kwam het kind nader en reikte hem de hand. Wagner streek haar over do wang en zei.Twintig penning heeft de man je gegeven ,Ja, twintig penning." Wien moest je dan den brief geven .Den heer, die by het rjjtuig stond." «Voor het .Noordduitsche Hof „Ja, daar stond het rytuig." Hoe kwam je daar?" ,Ik kwam uit school en bleef staan, om de schoone dame te zien." .Zat die nog in het rytnig, toen je den brief overbrengen zou .Neen, die was reeds uitgestegen en in hnis gegaaner zat niemand meer in." En toen zei de man, dat je den heer by het rijtuig den brief moest geven .Ja, dat zei hy." .Waar stond hy toen?" .Aan den hoek van het huis." .Wat zei hy Kon je hem goed verstaan Het vertrouwoljjk gomaakte kind ant woordde «Hy sprak als een, die hier niet vandaan is, zoo anders." Maar je verstond het toch-" ,Ja." «Hoe zag de heer by het rytuig er uit .Zeer schoon.', >Hy had een langen witten baard niet waar Het kind lachto. .Neen, slechts een klei nen zwarte knevel." En je gaf hem den brief?" .Ja, ik ging tot hem en bood hem den brief aan." .En hy nam hem?-' Hy zag er eerst naar en nam hem toen." «Nu, en jy?" .Ik liep wog." Weer naar dun man, die je den brief ge geven had .Die was roeds weg; ik liep naar huis, want moedor is boos, wanneer ik te laat uit school thuiskom." En de man die je den twintig-penning ge geven heeft, was ook een schoon man, zoo als die andere niet waar «Neen, die had een geel gezicht en zeer zwarte oogen." ,En was reeds zeer oud .Hij was niet oud." Hij had toch een langen baard .Neen" het kind bedacht zich ,hy bad ir. het geheel geen baard." Maar hy was zeer groot, nietwaar?" .Neen, volstrekt niet groot." .Had hy niet eon mooie lichte jas aan?' Neen," zei de verwonderde kleine, «een zwarte, en do man was kond; hij had de kraag op." Maar, beste, zyn glacé handschoenen droeg hy. Dat heb je toch gezien, toen hy je den brief gaf." .Hy bad bruine handen, en geen hand schoenen i" .Zoo groot als die daar?" Wagner legde het kind den brief voor, by d'Ornano ge vonden. .Ach, ja, dat is de brief," zei het kind verbaasd. .Waaaraan herken je hem dan?" «Aan die inktvlek hier," en zy wees op een kleine zwarte vlek. „Wy moeten nablij ven, als we er zoo een maken." .Heb je den man luier nog gezien .Neen." Daar dit alles was, wat men nit het kind kon krygen, werden moeder en kind weg gezonden. Het uitzicht van den vreemdeling was dus vermoedelijk als volgt; klein van gestalte, donker uiterljjk, stekende zwarte oogen, bruine hauden, gladgeschoren gezicht, zwarte, of donkere jas, jeugdige leeftjjd. Dit signalement werd aan do aanplakborden go- hecht en ieder werd bevolen aangifte te doen zoo by ergens een dergelyk persoon gezien had. In een Duitsche stad van mid delbare grootte moest zulk een persoonlijk heid licht opvallen. Costrucci had zich door den inspecteur laten meedeelen, wat dezen van de onder vraging van de kleine duister was gebleven en verloor zich dan in diep nadenken, Ten tijde van den Franach-Dnitscbeii oor log hadden meer dan vjjftig gevangen in N. geleefd, die op hun eerewoord zich vry in de stad mochten bowegen en wien het zelfs vergund was, nit het groot aaulal gevangen soldatan eon tot oppasser te kiezen, mits zy voor het niet ontvluchten van den man borg bleven. Ook een aantal Corsicaansche jagers be vonden zich onder do gevangenonPeppo ging in gedachten allen langs die zich toen in de Btad ophielden, maar voor Zuid-Fran- «chen of Italianen waren geel gelaat, don kere oogen, bruine handen, kleine gestalte geen byzondere kenteekenen. Dit paste op de meesten. Twee dingen waren zeker, of de man van den brief, de vermoedelijke dader, woonde in de stad, en had in 1870 d'Ornano en Castrucci en hun betrekking tot het huisje by de Frankforterpoort leeren kennen, wjjl de luitenant dikwijls genoeg zyn ver liefden Beppo nit de armen zyner liefste hud moeten rukken, om zich van zyn diensten te verzekeren. Dan moest hy hier te ontdekken zyn. Of hy was op Corsica van d'Ornano's voorgenomen bezoek in N. onderricht en hem hier vooruit of nagereisd. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1