KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna. De Engel van Fidardo. NO. 3899. Zaterdag 25 Juni 1910. 88ste Jaargang. T|s. de uitgever. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct,, fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37} *5 f 0.75 miën J Modeblad 55 65 f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar-t Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C. DE BOER ir. (v./h. BERKHOUT Co.), Helder. Eerste Blad. Zij, die zich met 1 JULI a.e., op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verechijnende nummers GRA- Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blaadje Zondageblad en Modeblad 2e kwartaal 1910 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 5 Juli a.e., zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 27s cent beplakt te worden. UIT HET BUITENLAND. De conferentie tusschen ministers en lords over een mogelijk samengaan tot hervorming van het Hoogerhuis heeft de belangstelling, misschien wel nieuwsgierigheid in Engeland gaande gemaakt. Maandag richtte de heer Dalsiei eene vraag over de conferentie tot den eersten minister. .Zullen de moties be tredende de beperking van de wetgevende bevoegdheden van het Hoogerhuis zonder onnoodige vertraging by het Hoogerhuis wor den ingediend, wat zal de regeering do Kroon by verwerping adviseeren heeft met den leider der oppositie eene conferen tie plaats gehadwilde hy weten. De minister antwoordde, dat hy reeds verklaard had Vrydag, in hoeverre de besprekingen tusschen regeering en oppositie waren be gonnen en tweedens dat de regeering het doel harer politiek niet uit het oog zou ver liezen. Toen werd nog gevraagd of de secre taris voor Ierland tot de conferentie op ver zoek der Iersche party was uitgenoodigd en of nog vertegenwoordigers der Labour-party zullen worden gevraagd. Maar de minister weigerde daarop te antwoorden. Hy had al genoeg gezegd. Eigenlyk weten we dus nog niets. De Labour-party heeft Maandagavond eene vergadering gehouden om de conferentie te bespreken. Zy verklaarde in een motie dat de eenmaal door het Lagerhuis aangenomen veto-moties daaromtrent niet meer vatbaar zyn voor wyziging. Zy protesteerde tegen de aanmatiging van vertegenwoordigers der regeering en de oppositie om te willen tor nen aan de uitspraak van het Lagerhuis. De «Westm. Gaz.» merkt op, dat zulk eene conferentie niets inconstitutioneels is, daar het Lagerhuis toch in elk geval de beslissing heeft. Minister Asquith heeft een deputatie der Engelsche kiesrechtvrouwen ontvangen, en kort daarna eene van den vrouwenbond tegen het Kiesrecht. Een minister weet natuurlyk genoeg te antwoorden op alle soort van vra gen, zonder veel te zeggen. Aan de kiesrechtvrouwen antwoordde hy, dat tengevolge der bestaande verschillen van meening tusschen invloedryke personen van de beide partijen over de kiesrechtkwestie, het weinig waarschynlyk is, dat eenige re geering by het Parlement een wetsvoorstel zal indienen, waarbij het kiesrecht aan de vrouwen wordt toegestaan. De kansen van aanneming van een ontwerpwet op het vrou wenkiesrecht in Engeland achtte hij zeer gering. Toch was hy van meening dat het Lager huis de gelegenheid moet hebben zich over de quaestie uit te spreken. Vandaar dat hy aan het Kabinet de meeningen van de depu tatie mededeelen en in het Lagerhuis een verklaring afleggen zal. Wat de minister aan de andere deputatie, aan de tegenstandsters van het vrouwenkiesrecht antwoordde, wordt niet gemeld. Waarschynlyk zei hy wel: tja, dames, gy hebt gelijk, maar laat maar aan mij over hoe ik me er af zal maken, ik ken dat werk By de behandeling der interpellaties over de algemeene politiek der regeering in de Fransche Kamer wees de afgevaardigde De- schanel op de noodzakelijkheid van kiesrecht hervorming, gepaard gaande met evenredige vertegenwoordiging en van hervormingen op het gebied van bestuurs- en rechtswezen en deed hy een beroep op de Kamer en den minister-president om dit program van her vormingen te helpen verwezenlijken. De spre ker werd van alle zyden toegejuicht en mi nister Briand bracht hem hulde voor zyn rede. Een tweetal andere interpellaties verwek ten heel wat rumoer. De eerste ging over de wyze waarop de inkomstenbelasting zou worden geheven, de laatste, van Chappede- leine, over het openbaar onderwys, dat hy verweet anti-patriottisch te zyn. Niettegen staande Briands herhaald aandringen om het vrije woord niet te belemmeren, werd zoo veel rumoer gemaakt, dat de zitting moest worden geschorst. De Russische Rijksraad behandelde het wetsontwerp betrekkelyk Finland. Stolypin verdedigde het uitvoerig als noodig voor de eenheid van Rusland. Zondag hadden overval in Finland volks vergaderingen plaats om te protesteeren tegen de schending van hot recht. In de vergade ringen, die door alle partyen werden bijge woond, werden de moties eenstemmig aan genomen. In do moties wordt gewezen op de onwaardige manier, waarop de vertegen woordiging van een groot volk een onge hoorde rechtsbreuk pleegde om een staats greep te volvoeren in een zelfstandigen klei nen staat. Met alle rechts- en wettelijke middelen zullen de Finnen als één man de invoering der wetschennis krachtig tegengaan. De Kretenser regeering zal in de eerste zitting van de Kamer van Afgevaardigdon het voorstel doen om de Mohammedaansche afgevaardigden en ambtenaren vry te stellen van den eed van trouw aan den Griekschen Koning. Daarna znllon direct de zittingen worden gesloten en dus de Mohammedaansche afgevaardigden onscliadelyk worden NIEUWSBERICHTEN. helder, 24 Juni. Verbetering der Volkshuisvesting. Naar aanleiding eener oproeping in de plaatselyke bladen van de keeren C. Adri- aanse, P. van Dalen, P. Doorewaard, F. van der Ploeg, S._ Rykes en Th. Terra, om alhier een Vereeniging te stichten, die zich ten doel stelt in het belang van verbetering der volks huisvesting werkzaam te zyn, werd j.1. Dins dagavond in Café Central" een vergadering gehouden. De opkomst van belangstellenden was zeer groot. Door den heor C. Adriaanse werd de ver gadering geleid. Deze ving aan met er zyn genoegen over uit to spreken, dat de opkomst zoo talrijk was de belangstelling was groo- ter dan het comité had verwacht. Hy hoopte dan ook, dat men na uiteenzetting van het doel en het plan tot oprichting van een ver eeniging van Verbetering der Volkshuisves ting zou komen. Daarna wees de heer Adri aanse er op, dat in de laatste maanden hier ter plaatse de aandacht was gevestigd op het woningvraagstuk, omdat vraag en aan bod naar woningen niet geëvenredigd was. De adresbeweging van de S.D.A.P. had velen wakker geschud en daardoor was op de zaak gelet en het comité tot de overtuiging go- komen, dat ook hier iets gedaan moest wor den ter voorziening in den woningnood en het wenschelyk was een vereeniging te stich ten tot Verbetering der Volkshuis vesting. Zoodanige vereeniging draagt evenveel een ander karakter dan bouwvereenigingen. Deze laatsten toch is het te doen om winst, terwyl een vereeniging, zooals spreker bedoelt, werk zaam is in't algemeen belang. Wanneer zoo danige vereeniging do Kon. goedkeuring op hare Statuten heeft verkregen en door den ge meenteraad toegelaten is, dan kan het pro- lïteeren van de groote voorrechten en voor- deelen door de woningwet aan haar toege kend. Dan kan men zich gemakkelyk van terreinen en afgekeurde woningen eigen maken dan is de gemeente gerechtigd haar finan cieel te steunen met een voorschot voor het bouwen van woningen, waarby aan den ge meenteraad het percentage is overgelaten en zelfs het volle bedrag kan bedragen. De rente en de aflossing is laag gesteld (4,17%), zoo dat de vereeniging na 50 jaren zonder schul den de woningen in haar bezit kan hebbeD. Ook kan de gemeente bijdragen geven, wan neer de behoefte blykt en de huuropbrengst de koBten niet dekt. Ryk en Gemeente kun nen krachtig een vereeniging voor Volks huisvesting Bteunen. Spreker is dan ook over tuigd, dat zoodanige vereeniging ontzettend veel kan doen tot verkryging van goede on goedkoope woningen. Met een duidelyk voor beeld wordt zulks nader opgehelderd en toe gelicht. Spreker zegt Veronderstel, men zal 40 woningen bouwen, die door elkander kosten f 1500 per stuk, dat is dus in het geheel 40 X 1500 f 60.000. Nu brengt men 10% als stamkapitaal byeen, door het plaatsen van aandeelen a f 100 (rente 4%), dat is dus i/io f60.000 f6000. De overige gelden (f 60.000-6000) f54.000 vraagt men als voorschot van de De opbrengst zal dus moeten zyn: Voor rente en aflossing over f54.000 h 4.17 f *2251.80, 4% rente van f6000 stamkapi taal f240, voor assurantie en grondbe lasting f6.50 per huis f260, voor ad ministratie en onderhoud f 17.50 per perceel f 700. Totaal f 3451.80. Ilier tegen over staat de huur der woningen. Stellen we deze op f 1.75 per week en berekenen we het jaar op 50 weken, dan krygt men een ont vangst van 40 X 50 X f 1.75 f 8500. Dus blyft er een saldo van f48.20 boven rente, aflossing, onderhoud enz. Deze zelfde woningen zouden door een particulier ondornemer voor een hoogeren prys verhuurd moeten worden. Stel, dat het benoodigde kapitaal is verkregen tegen 4 en 2 aflossing dan zou het eerste jaar moeten worden opgebracht 6 Vt% van 60.000 f 3750, voor onderhoud, administratie enz. f 700, voor assurantie en belasting f 260, dan zou dit een bedrag zyn van f4710. De huur zou dan moeten bodragen f2,50 per week. Hiernit blijkt duidelyk, het groote belang voor de burgery, dat een vereeniging tot stand komt. Eén bezwaar blyft nog beBtaan, namolyk het bijeenbrengen van een stam kapitaal, doch met eenigen goeden wil is dit wel te verkrijgen. Bovendien is er een mid denweg gevondende aandeelen kunnen ge splitst worden in onderaandeelenwanneer de vereeniging is gesticht, kan men altyd bepalen op welke wyze dit kan geschieden. Na deze toelichting en uiteenzetting ein digde de heer Adriaanso zyn rede met den wensch, dat een vereeniging voor verbetering der volkshuisvesting tot stand moge komen, als zijnde een werkelijk volksbelang. Alsnu had er een gedachtenwisseling plaats. De heer Kramer vroeg of men alleen lid kon worden, als men aandeelen had, waarop de Voorzitter antwoordde, dat dit de bedoe ling was, maar door deze in onderaandeelen to splitsen, werd de toetreding gemakke lyk; bij huishoudelyk reglement was zulks te regelen. De heer De Klerk twijfelde er aan of de gemeente wel steun zou ver- leonen, want in 1906 weigerde de Raad aan de Coöp. bouwveroeniging ondersteuning. Do Voorz. wees er op, dat oen Coöp. vereeniging een andere is dan de woningwet bedoelt. By do Coöp. vereen, kon men een woning in bezit krijgen, by de andere vereeniging kan het nooit particulier eigendom worden. De heer Tuk opperde dezelfde bezwaren als de heor De Klerk en kon zich ook niet voorstellen, dat men voor f 1500 een solied huis kon bouwen. De heer Verstegen meent, dat de S. D. A. P. tevreden kan zyn over haar succès door dat zy de stoot heeft gegeven tot het totstandkomen der vereeniging. Hij kan de pogingen volkomen steunen, maar heeft er bezwaar tegen, dal men aandeelen moet nemen. Dit kunnen de arbeiders niet, hy wil daarom het volle bedrag aan de gemeente vragen, omdat de woning nood zoo groot is. Ieder arbeider moet z. i. lid der vereeniging kunnen worden, b. v. door oen wckelijksche contributie van 5 10 ct. De heeren Eekhof en Michels voeren ook nog het woord, die door den heer Adriaanse beantwoord worden. Uit deze discussie blykt dat de eerst genooindon het geheele bedrag willen vragen, terwyl de Voorzitter zulks niet wil verzoeken, voor het gebleken is, dat het stamkapitaal niet bijeen is te brengen. Hy is voor particulier initiatief en wyst er tevens op, dat de woningwet ook eenige voorwaarden stolt. Do heer Ketner wyst op Art. 10 van 'tKon Besluit, behoorende bij de Woningwet, dat znlk een voorwaarde als de Voorz. bedoelt, niet noodzakelijk is. Na nog eenige bespreking was er gelegen heid zich aan te melden als lid der op te richten vereeniging en na sluiting der lyst bleek, dat 41 personen zich hadden opgegeven, zoodat daarmede de vereeniging geconstitu eerd was. Alsnu werd overgegaan tot het kiezen van een bestuur van 7 leden. Als zoodanig werden gekozen de heeren C. Adriaanse, P. van Dalen, S. Rykes, A. G. A. Verstegen, Dr. C. H. Ketner, A. W. Michels en Eekhof. Dit bestuur zal de Statuten en het Huis houdelyk reglement ontwerpen, die in een eerstdaags te houden vergadering behundold zullen worden. Vervolgens werd de vergadering op de ge bruikelijke wyze door den Voorzitter gesloten. Naar wy vernemen hebben de heeren S. Rykes en P. van Dalen hun benoeming tot lid van het bestuur niet aangenomen. Ramp Pluviöse. De heeren W. H. Bakker en D. Jautze, gepensionneerdo onderofficieren der Neder- landsche marine, leden der Vereeniging van onderofficieren der marine ,Van Speyk", vertegenwoordigden Woensdag deze vereeni ging by de begrafenis van de slachtoffers der Pluviöse" te Calais. Eerstgenoemde legde namens de vereeniging een krans op de groeve en gaf daarby' in de Fransche taal uiting aan het gevoel van smart dat het tragische einde der Fransche kameraden by alle zeevarenden hoeft gewekt, in de eerste plaats by hen die tot de oorlogs-marine be- hooren of behoord hebben. Zy deelen in den rouw der Fransche marine. Eerbiedig brengen de Hollandsche marine-veteranen hulde aan de nagedachtenis van deze mannen, die als helden zijn gevallen, slachtoffers van zelf verloochening en toewijding. «In naam van de actief dienende en oud-leden van de ver eeniging van onderofficieren der Nederland- sche marine «Van Speyk" breng ik u, waarde kameraden, het getuigenis van onze diepe droefenis en bewondering". Staatsloterij. De directeur der Staatslotory heeft een schrijven gezonden aan de verschillende col lecteurs en collectrices, waarin de collecteurs on de debitanten er op wordt gewezen dat het ten strengste is verboden om loten te verkoopen met voorbehoud van het recht om die loten terug te koopen of met beding dat de koopers van klassikale loten na afloop van een der eerste vier klassen geen gebruik zullen maken van hun recht van verwisselen, welke handelingen geacht moeten worden in strijd te zyn met artikel 9 en 6 der wet van 23 Juli 1885. Voorts wordt voorgeschreven dat collecteurs streng behooren toe te zien dat de onder hun toezicht gestelde debitanten in geen geval hetzy direct of indirect na den aanvang der collecte loten opkoopen. Zoo debitanten in strijd met de voorschriften han delen, zal hun ontslag als debitant volgen. Uitgehongerd. Zondagavond viel te Njjkerk een net gekleed voetreiziger op den openbaren weg bewus teloos neer. Men kon dadelijk aan zijn goed verzorgde kleeding zien, dat men niet met een landlooper te doen had. De dokter werd geroepen, dio last gaf den vreemdeling per brancard naar het ziekenhuis over to brengen. Alle pogingen het bownstzyn te doen terng- keeren bleven vruohteloos. Eerst Maandag namiddag kwam do man weer by kennis, waarby het vermoeden van den geneesheer werd bewaarheid, dat honger de oorzaak der ongesteldheid was. De man was van Meppel naar Amsterdam geweest om werk. Dit was hem toegezegd en du zon "hy zonder een cent op zak te voet naar vrouw en kinderen gaan om de blyde tyding te brengen. Vrydag had hy het laatst wat genuttigd. Zyn eergevoel weerhield hem te vragen. Na goed te zijn verpleegd heeft hy nu de reis naar Meppul voortgezet* Het auto ongeluk. Arnhem, 20 Juni. Aangaande het treffende automobielongeluk bij het Rhedensche veer, waarby de heer Entboven uit Njjmegen die de auto bestuurde, om het leven kwam, meldt men nogDe oorzaak van het ongeluk moet zeer waarschynlyk gezocht wordou in het foit dat de heer E. de motor willende stil zotten, deze vergat uit te schakelen. Des avonds ongeveer nogen uur werd de automobiel met vereendo krachten uit het water ge trokken. Het lyk van don heer E. hing nog over het stuurrad. De Juliana bloem. Uit het officieele verslag van den verkoop der Juliana-bloem op 30 April j.1. blykt, dat de netto-opbrengst in totaal f 47.131.62} heeft bedragen. Onder de gemeenten, waar de op brengst het grootste was, merken wy op 's-Gravenhage mot f8.123.51}, Amsterdam f4.792.78, Arnhem f 2.483.28, Haarlem f8.767.02}, Leidon f2.847.37}, Utrecht f8.057.15}, Rotterdam f6.041.51. (rVad.'") De aardbeiënverzending x is thans in vollen gang. De vrucht is bijzon der mooi, terwyl de prys ondanks den groo- ton toevoer hoog blylt, nameljjk 14 ct. por K.G. Dinsdag werden 49 wagonladingen van Beverwyk verzonden, het grootste getal ooit op één dag bereikt. Het meeste gaat naar Dnitschland, doch de mislukte kersen- oogst maakt dat er ook aanzienlijke hoeveel heden in het zuiden des lands kunnen ge plaatst worden. Altijd nog even dom Twee broeders, Dnitschers, te Dus?eldorp woonachtig, zyn Dinsdagavond in den trein tusschen Breda en Rotterdam in handen ge vallen van twee kwartjesvinders. De Duitschers verloren f 300 en f 200 met kaartspel. By aankomst te Rotterdam aan het station Beurs hebben zy hiervan kennis gegeven aan het stationspersoneel. IJmuiden. Tot zyn oorspronkelijk doel teruggebracht werd de zandsteenfabriek aan den rijksstraat weg naar Velsen. Nadat in deze fabrieks- gebonwen achtereenvolgens steenen en netten gemaakt werden, gingen ze over in handen eenige heeren die er opnieuw het zand- ken gaan uitoefenen. Het mag dan ook wel verwonderen dat men niet eerder met dit bedryf begonuen is. Het zand heeft men ir voor het opscheppen en door de gunstige ligging aan den weg en aan het Noordzee kanaal kunnen ook de voortgebrachte produc ten op goedkoope wyze vervoerd worden. Naar wy vernemen ligt liet in de bedoeling van de eigenaars ook oon kalkhoven op de terreinen op te richten. Met de thans in werking synde machines kan men ongeveer een half raillioen steenen per maand maken. Prinses Marie von Wied. Uit Neuwied seint Reuter dat Prinses Marie von Wied Woensdagmorgen is overleden. De Prinses von Wied was buiten koningin Wilhelmina en prinses Juliana de laatste af stammelinge uit het huis van Oranje-Nassau in haar verliest onze Koningin haar laatste bloedverwante van vaderszijde. Wilhelmina Frederika Anna Elisabeth Marie, prinses der Nederlanden was op 5 Juli 1841 to Waasenaar geboren; zy was een dochter van prins Frederik der Nederlanden en prinses Louise van Pruisen. Zy had van haar vader, den by ieder die hem gekend heeft, onvergetelyken prins Frederik, een hooge levensopvatting en daarby grooten eenvoud en bominnelykheid geërfd. Öp 18 Juli 1871 trad zy in het huwelyk mot prins Wilhelm von Wied, die op 22 üctober 1907 overleed. Sedert het overlyden van haar echtgenoot woondo zy to Neuwied. Zy had vyf kinderen, waarvan de oudste, prins Friedrich von Wied zyn vader opvolgde. Kouingin Elisabeth van Roemenië was baar schoonzuster. Da Pluviöse. Dinsdagmorgen is, naar uit Calais gemeld wordt, het laatste lyk, het zeven-en-twintigste, nit de gezonken onderzeeër •Pluviöse" te voorschijn gebracht. De aangebrachte lyken verkeerden in af schuwelijken staat. In een tot chapelle ar- dente ingerichte loods aan de haven rust nu tjjdelyk het stoffelijk overschot der zoven- en-twintig mannen, die in de kracht van het leven zulk een afgryselyken dood vonden. Een eerewaebt waakt in de doodenkapel. Chéron, de onderstaatssecretaris van marine, admiraal Bellne, de prefekt van Pas-de-Calais, de onder-prefect van Boulogne, de burge meester van Calais e.a. volgden den stoet, waarin de lyken naar do tot kapel ingerichto loods gebracht werden. Calais, 22 Juni. De begrafenis van de 27 slacbtoflers van de «Pluviöse" heeft heden plaats gehad. Vlieg manie. In de kringen, waarin men niet op een pond of wat behoeft to zien, is thans ont slaan een vlieg-manie. De bekende Engelsche vlieger Graham White geeft den laatsten tyd vlieg-uitvoeringen op de terreinen van de Crystal Palace, op de hoogst-deftige Ra- nel agh Club en op de automobiel-renbaan te Brooklands. Hy ia bereid om telkens een passagier mede te nemen, maar aangezien bet aantal liefhebbers en vooral liefhebsters voor een vliegtocht bet aantal beschikbare plaatsen, dat uit één enkele bestaat, verre overtreft is Graham White zoo verstandig er een slaatje uit te slaan en verkoopt hy zyn pas sagiersplaats by opbod. Dat deed hy Zaterdagmiddag ook te Brook lands en twee dames waron zóó tuk op de eerste luchtreis, dat zy tegen elkaar opboden en eindelyk lady Abdy overwinnares bleef voor de som van 110 gnineas, zegge dertien honderd zes-en-tachtig gulden Hollandsch g«W- My dunkt Graham White zal in zijn vuistje hebben gelachen, maar lady Abdy heeft van haar 110 gnineas weinig plezier beleefd en mocht ten slotte bly zyn dat zy er nog le vend afkwam. Zy steeg dus met Graham White op, doch in een bocht weigerde opeens do machine en viel van een hoogte van ongeveer 100 voet tegen den grond. De machine werd vreoselyk gehavend, doch wonderlijk en ge lukkig genoeg, kwamen de luchtreiziger en zyn passagier er met den schrik af." Russische toestanden. In Rusland, waar men toch wel het een on ander gewend is, is men nu toch erg veront waardigd over feiten, die in den jongsten tyd aan het licht zyn gekomen. Te Poerejno werd nl. een onschuldige ter tood veroordeeld wegens moord terechtgesteld. Kort daarop ontdekte men echter de noodlottige dwaling en de drie schuldigen aan den moord werden gepakt'en in één cel opgeborgen. Er werd op de gevan- an echter zoo goed toezicht gehouden, dat der boeven gelegenheid vond de beide anderen te vermoorden. En na hoort men met welk een ijzige kalmte deze zaak door de autoriteiten wordt opge nomen. >Wat doet het ertoe?" zeide een ambtenaar namens den minister van justitie in antwoord op een vraag omtrent hetgebeurdo in do Doema: »Zy waren immers alle drie veroordeeld en zouden opgehangen worden, nu heeft een der drie de taak van de justitie overgenomen en deze zal nu nog maar hem alleen op te knoopen hebben". Doux pays I Generaal Botha hooft in eon toespraak te Pietermaritzburg, in antwoord op een adres van den gemeente raad, weer eens aangedrongen op het be graven van de rassenveete. In Natal mag i dat nog wel eens vernemen. Hij zeide, dat het zyn plan was de Unie te doen sla gen en aan het Engelsche volk te bewijzen dat ,de Hollanders bet groote vertrouwen, dat in hen gesteld was, waardig waron". Elke regeering, die een auder beleid volgde, zon een kort leven hebben. De Engelzche vlag was het beste voor de Unie en verze kerde aan de jonge natie bescherming. Hy beloofde zyn uiterste best to zullen doen, om do rassenveete in de heele Unie nit te rooien en drong er op aan, de inspraak van Het gezonde verstand te volgeD, opdat do rasson vreedzaam samen zonden leven. Hy verklaarde my, dat hy kiespyn een der grootste zegeningen acht van den heden- duagschcn tyd. Wat 'n wonderlyk idee! Ja, hy zegt, ze doet hem alle andere lasten en beswaren vergeten. INGEZONDEN. Mynheer de Redacteur I Mag ik even de aandacht uwer lezers vra gen voor het volgende: Twee dienstmeisjes, wenschend hnn vacantie nuttig te besteden, stellen zich beschikbaar om eiken dag (gedurende 3 woken) mede to nemen naar het strand zwakke, nog niot schoolgaande kinderon, van allo ge zindten. Zeer zeker zal dit dion kleinen heel wat kunnen aansterken, daargelaten nog het go- not, dat zy aldus kunnen hobbon. Waar de meisjes geheel belangeloos zich beschikbaar stelden voor dit liefdewerk, daar mogen wy haar de onkosten (b.T. melk enz.) niet laten dragen. Een comité heeft zich gevormd om de meisjes te helpen, waarin menschen van onderscheidene richting zitting hebben, als de H.H. dB. De Walle, ds. Poort, Praams- ma, enz. Ik twy'fel niet of onder uw lezers zullen er zyn, die dat werk der meisjes nattig en liefdevol vinden en die dus gaarne een klei nigheid daarvoor offeren. Hun bydragen wor den gaarne ingewacht by de penningmees- teres Mevr. van Doesuuuoh, Westgracht. U vriendelijk dankend voor de plaats ruimte, hoogachtend Uw dw. W. Bk. Onmbkk.9. FEUILLETON. i) Hij zag er zeer versohrikt uit, toen zyn dochter binnen kwam. Welk een ongeluk, Julia, welk een onge luk 1" begon hy. .Denk eens, Cesar d'Ornano in de Dnitscbe stad N. vermoord." Het gezicht van het meisje werd doods bleek als in koortshuivering schudde haar lichaam en de kleine hand klemde zich met alle macht om de stoelleuning, die zy gegre pen had. Do groote donkere oogen waren met een spookaohtigo uitdrukking op haar vader gericht. «Het is vreeselyk, niet waar ging deze voort. ,En het grypt je aan. Natuurlyk, ik weet dat je veel van hem hield." Smarte lijk bewogen schudde hy het hoofd. Eindelyk vroeg zyn dochter, schier toon- loos: »Yan wien heb je het bericht?", Hier is het telegram van onzen agent in Ajaccio, hedenmorgen is de ongelukstijding daar aangekomen. Jammer, jammer I De oude d Ürnano was een hoogmoedig uilskuiken, maar deze Cesar was een flink mensch had zeker iets verstandigers kunnen doen, dan die onbeduidende Piëtri te huwen. Nu, 't zyn achtenswaardige menschen, de Piëtrfs 't spyt my voor het jonge vrouwtje. Ver moord vermoord en nog wel in de stad, waar hy en Fernando in gevangen schap waren." Plotseling hield hy op, zichtbaar door schrik getroffen. Myn God, Fernando zal daar toch geen stryd met hem gezooht hebben Angstig zag hy zyn dochter aan. «Neen," antwoordde deze langzaam, de woorden slechts met inspanning nitbrengend, .Fernando is geen man, die stryd zoektook bevindt hij zich sinds acht dagen in Parys. ,My schoot plotseling die gedachte door het hoofd. Het zou ontzettend zijn, als iemand myner familie naar oude Corsicaansche ge woonte daarby betrokken was. Fernando haatte hem, ik weet eigenlyk niet waarom, maar Fernando ie geen moordenaar en vermoord moet Cesar zyn. No we zullen spoedig iets naders daaromtrent vernemen." De oude heer wendde thans zyn oogen weer naar zyn dochter, die onbeweeglijk op haar stoel zat. «Het heeft je aangegrepen, Julia"; zei hy medelijdend. ,Ga wat rusten, myn kind, ja ziet zeer bleek. Het zal wel overgaan." Zy stond op en ging zonder een woord te zeggen, zonder zich om te wenden, schier werktuigelijk de kamer uit. .Ik had het haar voorzichtiger moeten zeggen zy was Cesar zeer genegen", mompelde de oude. >Nu, hot mocht niet zoo zyn. Arme jongen, de kogels der Pruisen ontkomen, om zoo te sterven 1" Julia schreed, een slaapwandelaaarster ge- lyk, langzaam de gang door, eenige malen met de hand den mnur aanrakend, alsof ijj naar den weg zochtbereikte eindelyk haar kamer, opende de deur sloot die achter zich, en viel toen zwaar op den vloer neder. Nog denzelfden avond was in den gan- schen omtrek de treurmare van d Ornano's dood bekend en had ontzetting en diep mede lijden gewekt. Ook by Angelo Piëtri, den vader van Eleonora, was een telegram met de ongelukstijding aangekomen. Den anderen morgeu wapperde de zwarte vlag, die den dood van den heer bekend maakte, van den toren van het kasteel der d'Ornano's om overal in het land de treurige ty ding te verkondigen. Spoedig kwamen ze van alle zydende vrienden, de boeren, de be ambten en arbeiders in dienst der d'Ornano's, om te vernemen, wat er gebenrd was. De oude Piëtri was in "t kasteel aanwezig om de bezoeken te ontvangen. Terwyl eenige voorname naburen bij hem vertoefden, ver zamelden zich op het plein wel meer dan twintig bedienden van Cesar. Onder hen trok ken vooral de schilderachtige gestalten der herders de aandacht, die, met hnn onafschei delijke goweren op don rug, van de bergen waren gedaald. Op de trekken van allen lag droeve ernst en slechts zacht onderhielden ze zich met elkander. Eindelyk reden zy, die in het huis had den vertoefd weg, door den onden Pëtri tot aan het plein uitgeleid. Toen hy zich omkeerde, ging een grys- gebaarde geitenhoeder op hem toe, nam den hoed af en zei: Angelo Piëtri, zeg ons wat die zwarte vlag op den toren van het kaa- teel beduidt." I Andere aanwezigen drongen zich om den spreker, op alle gezichten lag smart en trou we ernst. •Die vlag beteekent", antwoordde de aan gesprokene op een toon, die zyn innerlijke ontroering verried, .dat Cesar d'Ornano, de eigenaar van dit huis, den dood is ingegaan," Een diep zwygen volgde op deze woorden, men hoorde slechts het ademhalen der man nen, die als standbeelden op het plein ston den. Dan nam de grjjze herder weer het woord«Wil je ons niet zeggen, Angelo Piëtri, hoe Cesar den dood gevonden heeft?" Hy is door een moordonaarshand geval len en heeft onder een dolksteek het leven gelaten." Een gedempt gelnid steeg nit de kelen der mannen, sprekende van verrassing en toorn. •Cesar is onder een dolk gevallen Had hy in het laDd der Tedeschi een doodsvij and vroeg Thomasso. De misdaad is nog in duister gehuld, mannen, niemand weet tot nn, wie haar be dreven heeft. Doch de politie is werkzaam en myn zoon Francesco en Beppo Castrucci zyn daar, waar de daad gebeurd is, om den moordenar te volgen. (Hm," zei Thomasso weder. «Beppo is daar, dat is goed, hy zal den moordnaar zoeken. Gy ziet ons treurig, Angelo Piëtri, wy allen beminden Cesar en hadden gaarne ons leven voor hom gelaten." De mannen knikten zwygend. Piëtri wist, hoezeer de ruwe, eenvoudige lieden Cesar vereerden en een ernstig trouw hartig zwygen, hun gebaren, spraken hem van hun smart. Hoe draagt de jonge meesteres het?" vroeg Thomasso nogmaals. ,Ik heb slechts een zeer beknopt bericht van myn zoon ontvaDgen. Hoe myn arm kind het draagt ik weet het niet. De stoot heeft haar meegetroffen", zeide de oude heer be wogen. Thomasso knikte, dan reikte hy Piëtri, de bruine, ruwe hand. (Niemand had gedacht, dat zoo spoedig weder de rouwvlag boven het kasteel d'Ornano zou waaien. Zoodra je ons noodig hebt, Angelo Piëtri, roep onB en we znllen allen klaar zyn. Kom," zei hy tot de andere herders, dit is een dag van jammer voor het land, kom I Van Beppo Castrucci znllen we meer hooren." De herders wierpen zich op hun paarden n reden weg. Piëtri drukte nog eenige ach- tergeblevcn lieden de hand en ging het huis binnen. Dan verlieten ook de anderen, zacht- ken* fluisterend, het slotplein. Diep ontroerd was de geheele herders- en arbeidersbevolking rondom het kasteel d'Or nano. Do plotselinge, geheimzinnige dood van den jongen heer in den vreemde nam hun fantasie geheel in beslag en wonderbare ge ruchten doden de rondo. Uit Dnitschland had men ook aan het gerecht te Ajaccio aanwijzingen doen toeko men, dat naar alle waarschynlykheid de hand van oen Cosicaan den dolk gevoerd had en daar deze in de couranten overgingen, wist men daarvan ook spoedig in de bergen van d'Ornano. De boeren, herders en arbeiders staken de hoofden samen de naam Fernando delle Pesca werd eerst gefluisterd, klonk dan luider en spoedig noemden alle aanhangers der d'Ornano's Pesca als moordenaar. Dat by Cesar niet vriendelyk gezind was wist men. Toevallige omstandigheden, vooral deze, dat Fernando ten tyde van den moord ook in 't buitenland verkeerde, schenen de verdenking te vestigen en er was onder de boeren en herders der d'Ornano's geen, die niet bereid geweest zon z\jn, den moordenaar een kogel door het hoofd te jagen of zyn hart met het mes te zoeken. Spoedig bereikte het bericht hiervan ook de Pesca's en verschrikto den ouden heer niet weinig, want hy kende de onverbiddelijke wraaklust zijner landslieden. Aan Fernando werd hierover nitvoerig ge schreven en men waarschuwde hem dringend terug to keeren, voor men hem daartoe op vorderde. De verdenking, dat de jonge Pesca Cesar gedood had, nam weldra zulke afmetingen aan, dat de aanhangers der beide famiSën dreigend tegenover elkander stonden en er van weerszijden harde woorden vielen. Angelo Piëtri sprak, op grond der mededeelingcn van zyn zoon de geruchten, welke den jon gen Pesca beschuldigden, met kracht en klem tegendoch men geloofde niet, dat het hem daarmee ernst was, en zocht veel meer achter zyn verdediging van Fernando het oogmork, dezen gerust U> stellen, opdat hy huiswaarts zou keeren. IV. De van Marseille komende stoomboot bracht Eleonora en haar broeder en met hen het lyk van Cesar in de haven van Ajaccio. Piëtri, daarvan onderricht, reisde zjjn dochter tege moet. De onde man werd tot in het diepst zijner ziel geschokt, toen hy zyn eens zoo aanvallig kind weer aanschouwde. Uit het magere gezicht staarden hem donker gloei ende oogen tegen, schitterend als in waanzin. Met weinige teederheid, met onverschillig heid schier, begroette zy den anders zoo ge liefden vader, 't Was of de doode allee wat haar aan het leven bond, met zich in bet graf genomen had. Toen hy eindelyk met zijn zoon alleen was, vroeg hy Is zy altyd zoo?" Helaas," antwoordde Francesco treurig, zy heelt slechts één gedachteCesar". (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1