De Voorzitter deelt mede, dat er nog een adres is ingekomen van de afd. Helder van de vereeniging «Vergunning om op het adres niet in te gaan, en het aantal vergunningen in deze gemeente te behouden, omdat door vermindering van het aantal vergunningen het drankmisbruik niet afneemt, dat het maximum nog overschreden wordt, dat bij overlijden van een vergunninghouder de wednwe dan niet in 't bezit der vergunning kan blijven en dat de clandestine verkoop er Hoor toeneemt. De heer Verstegen kan dit verzoek van de vereeniging .Vergunning" begrypen en billyken, doch wijst er op, dat de weduwen van vergunninghouders, dio voor 1904 dat recht verkregen, de zaak verder voort kunnen zetten. Vermindert het maximum aantal ver gunningen, dat blijft de toestand dezelfde. Toch zal hy voor het voorstel van B. W. stemmen, omdat het een zaak van algemeen volksbelang geldt. Wil men tot sociale her vorming komen, dan moet het drankmisbruik beteugeld worden. De heer Hartendorf dankt B. W. voor hun advies, bestrijdt het argument van de vereeniging «Vergunning", als zoude door het verminderen van het aantal vergunningen het drankmisbruik niet afnemen en wjjst er op, dat de ervaring in Amerika en Noorwegen het tegendeel leert. Verder zegt hy, dat de drankverkoop een anti-sociaal bedrjjf is. De heer Biersteker is het nog niet duide lijk hoe aan weduwen van vergunninghouders schade kan toegebracht worden. Hy wil de billijkheid betrachten en doet daarom het voorstel de zaak aan te houden tot de vol- goede vergadering, dan kan hy nadere in lichtingen inwinnen. De heer Hartendorf merkt op, dat uitstel niet gewenscht is, want met 1 Oct. is de tyd verstreken, om de aanvraag tot ver mindering te doen. De heer Verstegen geef t den heer Biersteker nog nadere inlichtingen omtrent het over gaan van vergunningen aan weduwen, doch deze is het nog niet erg duidelijk, waarom hy zijn voorstel handhaaft. Hy doet zulks om billijk te blyven. De heer Verstegen toont nog eens aan, dat men hier afgescheiden van sympathie of antipathie voor personen het volksbelang in het oog moet houden. Alsnu komt het voorstel van den heer Biersteker, om de zaak te verdagen in stemr ming. Er verklaren zioh 8 stemmen voor en 8 tegen, zoodat de stemmen staken en deze zaak de volgende vergadering opnieuw aan de orde komt. Vóór het voorstel stemden de heeren Verfaille, Zander, Krjjnen, Terra, Biersteker, Feendere, Hartsinck en Van Breda. Nuttige Handwerken. Aan de orde wordt gesteld een adres van de afd. Helder van den »Bond van Onder wijzers", verzoekende om het handwerkonder- wys op de scholen 17b buiten de gewone schooluren to doen geven. B. W. adviseeren afwijzend op het adres te beschikken, want werd aan den wensch van adressanten voldaan, dan zou voor de 28 onderwijzeressen een bedrag noodig zjjn van f 2800, gerekend naar den maatstaf, die de onderwjjzoressen aan school 8'voor het onderwijs in de nuttige handwerken ontvangen. Bovendien zou nog op een belooning voor de hoofden gerekend moeten worden. Volgens de Vereeniging van hoofden van scholen zjjn op de scholen 37a, waar de hoofden geen vaste klasse hebben, de bezwaren aan het geven van handwerkonderwys in de gewone schooluren verbonden, tot nog toe niet zoo overwegend, dat wijziging of schoon wenscheljjk beslist noodig is. B. W. zjjn bovendien overtuigd, dat de na doelen en bezwaren, deels onjuist, deels zeer overdreven zjjn. De heer Verstegen bevreemdt het, dat het advies afwijzend is, want door verwisseling van het personeel tjjdens het handwerk- onderwijs, moet natuurljjk het andere onder wijs schade ondervinden. In het advies wordt wel gezegd, dat de bezwaren onjuist en overdreven zjjn, maar niet waarin die on juistheid en het overdrevene bestaat. De som van f 2800 5b z. i. geen overkomelijk bezwaar, waar het de kinderen geldtbovendien wordt er ook voor het onderwijs betaald. Waarvoor het hoofd vergoeding moet hebben, begrypt hy niet. De heer Biersteker verbaast het, dat het adreB en het advies niet in handen van de Comm. van toezicht op het lager onderwys is geweest over zulk een belangrijke zaak. De heer AdriaaDse juicht het voorstel van B. W. toe. Men mag wel denken aan de financiën, want de gemeente besteedt reeds een aanzienlijke som aan het onderwys. Spreker meent, wanneer de belangstelling voor dit onderwys zoo groot is, do onder wijzeressen ook wel belangloos haar diensten zullen geveD. De heer Verstegen komt tegen dit laatste gezegde op. Iemand, die arbeid presteert, kan dit niet voor niets doen; buitengewone arbeid moet extra gesalarieerd worden. De heer Bok kan met het voorstel van B. W. meegaan, hjj doet zulks in 't belang der kinderen. Hjj acht het schadelijk voor de gezondheid der kinderen, wanneer zij na de gewone schooluren nog op de banken moeten zitten. Men kan op school 8 de na- deelige gevolgen reeds opmerken. Hierna komt het voorstel van den heer Biersteker, om het adres te zenden naar de Comm. van toezicht op het 1. o. om advies, in stemming. Ook nu staken de stemmen, zoodat een volgende zitting opnieuw gestemd moet worden. Er vóór Btemden de heeren Verfaille, Terra, Krjjnen, Feenders, Bier steker, Van der Ploeg, Hartsinck en v. Breda. Vi8scherijonderwij8. Door B. W. wordt het voorstel gedaan, om de gemaakte kosten, gevallen op het houden van lezingen, betreffende het visscherjj- onderwijs in den afgeloopen winter, te ver goeden, bedragende f 70.41. Met 11 tegen 5 stemmen wordt het voor stel aangenomen. Tegen stemden de heeren Krjjnen, Biersteker, Van der Ploeg, Ver stegen en Verfaille. Onbewoonbaarverklaring. B. W. stellen voor 2 woningen te Huis duinen Nos, 18 en 19, omdat do bewoners C. Kater en M. Mujje, de door B. «Sc W. aan gegeven verbeteringen niet hebben aange bracht, onbewoonbaar te verklaren. Nadat de Voorzitter aan de heeren Terra en Bok eenige inlichtingen heeft verstrekt, wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Benoemingen. Tot onderwijzers aan school 3 worden met algemeene stemmen benoemd F. v. d. Mejj te Koegras en D. H. Prins te Oud-Karspel. Hiermede is de agenda afgehandeld en volgt de rondvraag. Daar niemand het woord verlangde, wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de Raad over in geheime zitting tot onderzoek van eenige belasting- reclame's.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 8