KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Heldery Texel, Wierin&or er Mono Peulomoe No.' 3902. Woensdag 6 Juli 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 in. 50 et, fr. p. post 75 ct., buitenland 11.25 Pre- Zondagsblad 37J t t 45 f 0.75 miënModeblad »»»55»»»>65» f 0.90 (Voor liet buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels Elke regel meer Bewjjs-exemplaar Vignetten en groote letter* worden naar plaatsruimte berekend Interca- Teleffoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. BE BOER Jr. (v. h. BERKHOUT Co), Helder. Burei Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blaadje, Zondageblad en Modeblad kwartaal 1910 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 5 Juli a.e., -zullende ander* daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts- met een zegel van 2'/s cent beplakt te worden. UIT HET BUITENLAND. In het Engelsehe Lagerhuis werd eens geïn formeerd hoe ver 't nu stond met de conferentie (over de verhouding van Hooger-en Lagerhuis). Minister Asquith deelde echter mee, dat hij er de voorkeur aan gaf „met het meedeelon van bijzonderheden daaromtrent nog wat te wachten". „In enkele bladen werd reeds medegedeeld dat de conferentie niet tot overeenstemming kon komen. Die mededeeling mag zeker als voorbarig beschouwd worden een poging om wat te weten te komen. Want de qucstic der verhouding moet tot oplossing worden gebracht vóór de parlementaire machine haar geregeld werk zal leveren. Dat bleek in 't Lagerhuis bü 't indienen der begrooting en de daurby afgelegde verklaringen. Minister Asquith deelde mee dat het dc bedoeling was om eene herfstzitting te houden begin Augustus naar huis to gaan en in November weer byeon te komen. Bij de beschouwing omtrent de begrooting zette minister Lloyd George allereerst breed den toestand uiteen en de moeilijkheid die ontstaan was by de inning van sommige be lastingen. De toestand deslunds, van den handel en van den oogst is zeer verblydend en hoop gevend het tekort van 't vorig belastingjaar, dat nog zal geïnd worden, zal een overschot geven voor dit jaar, als de slyging blyft voort duren. De uitgaven voor de vloot zyn wel onevenredig groot; doch als die 't volgend jaar normaal zyn geworden en men van 't Duitsche program 50 proc. zal hebben laten vallen, zal de regeering een aanvang maken met de uitvoering van het groote nationale plan, voor een verzekering tegen werkloosheid op den grondslag van eigen bijdragen met een ruim subsidie van den staat. Moge die 50 proc. van 't Duitsche pro gramma geen doekje voor 't bloeden zyn. Want die concurrentie der mogendheden in oorlogstoerustingen kost zoo enorm veel geld, dat daarnaast niets kan overblijven voor sociale maatregelen. Wat te bejammeren is maar waar. Bij de Engelsehe vlootmanoeuvres van ,deze week b.v. zullen 13 Dreadnoughts aanwezig zynl Kunnen do andere mogendheden het nu by óéo of een paar laten? Belangrijk is de verbazing die de Iersche leider Redmond aflegde: Herfstzitting toe te juichen, maar. voor het reces een ver klaring omtrent de conferentie en als het Huis wede»- bijeenkomt, definitieve voorstellen omtrent de machtsbeperking van het Hooger- huis, zeide hjj. Zonder defenilieve regeling meegaan, dat kan zjj zich voor gezegd houden. Omtrent de elevator-kwestie wordt uit Ant werpen bericht, dat waarschijnlijk de maat schappij der elevators twee zelfwerkende graanzuigers naar Antwerpen zal sturen in den loop der eerstvolgende dagen. Het doel der maatschappij zou zjjn een proces uit te lokken, indien de stad mocht gevolg geven aan haar voornemen, om deze toestellen uit de haven te weren. Zy wil door het gerecht laten uitmaken, of de stad het recht heeft zulks te doen. Aan een anderen kant neemt de gisting onder de dokwerkers toe. Er wordt gesproken van een ultimatum aan de stad, om de quaestie uit de voeten te maken, eer we 14 dag.- ouder zyn. Dezen eisch zou kracht bijgezet worden door eene algemeene werkstaking van 24 uren in het geheele havenbedrijf. Dj geest onder de Pransche spoorwegbe ambten blyft oproerig. Wijl die geest van zekere zyde wordt opgestookt blyft het gevaar voor staking dreigen. De regeering heeft be sloten voorloopigo maatregelen te nemen ten einde storing van het verkeer te voorkomen. Volgens een bericht uit Parys heeft de minister van oorlog voorgesteld by eene even- tuoele staking het voorbeeld te volgen van de Italiaansche regeering en de spoorwegen ge heel en al onder militair beheer te stellen. Het geheele militaire spoorwegpersoneel zou dan voor geruimen tyd onder de wapens worden geroepen. In Rusland is baron von Ungarn-Stemborg een voornaam journalist gevangen genomen, als verdacht van spionnage. De gevangen neming geschiedde op last van den minister van oorlog, die bewyzen meent te hebben, dat de baron-journalist belangryke militaire ge heimen aan een vreemde mogendheid (Oosten- ryk) verstrekte. De Doema is uiteengegaan. De aanneming van de ontrechtingswet door den Ryksraad heelt in Finland geen groote ontsteltenis ver wekt. Men wist daar wat komen zou men is daar vast besloten voor de toekomst 't zul len lange dagen zijn, maar 't volk is óón. Rusland moge een wet stemmen, invoeren in Finland, dit land Russisch maken, dat zal niet zoo ge makkelijk gaan lydelyk verzet zal den Finnen een machtig wapen zyn. De mogendheden hebben hunne schepen om Kreta saamgetrokken de Turksche re geering is door de mogendheden genoopt maatregelen te nemen tegen de boycot der Grieksche koopwaren Turkye heeft nu aan de mogendheden gevraagd: hoe kan de Krela- questie worden opgelost. Dat is deze week de Kreta-kroniek. In Spanje openbaart zich nog al verzet ieg de door Canaljeaa voorgestelde maatregelen betredende kloosterorden en concordaat, maar hy blyft standvastig volhouden. NIEUWSBERICHTEN, HELDER, 5 Juli. Stoel Spree. Het gezelschap Stoel Spree opende Zondagavond in de tont met .Nick Carter, de koning der dótectives". 't Wus op alle rangen aardig bezet. Uit den bekenden détective-roman met bovengenoemden naam heeft Spree een drama getrokken in 7 taloreelen. Natuurlyk heeft hy de spannendste uitgepikt en deze tot een aardig geheel verwerkt. En waar nu de lec tuur der dótective-romans door een groote massa (haast schreven we belaas zoo ge wild is, was er natuurlyk voor dit toonecl- stuk heel veel belangstelling. Er werd aardig gespeeld en Spree had alleszins gelegenheid zijn verbazend groote vermommingskunBt ten toon te spreiden, 't Was een heete stryd tusschen don koning der dótectives en den koning der bandieten, Morris Caruthers, welke laatste rol door Verhagen zeer verdionBtclyk werd vervuld. Een zware rol had ook Mev. BigotEggers in haar dubbel optreden als Iuez Navarro en Mrs. Car men Menosto zy speelde best. De overige spelers, moest oude bekenden in het gezelschap, stonden de hoofdpersonen goed tereyde. Spree werd al direct bij zyn eerste verschijning met applaus begroet. Na elk bedrijf moeBt een paar maal gehaald worden. Voor opwekkende muziek zorgde een aardig orchestje. Henri ter Hall. Zondagavond j.1. gaf Henri ter Hall's Reveu-gezelschap de eerste voorstelling alhier van de revue-operette „Hebt u niets vergeten Do tent was flink bezet en de aanwezigen hebben zich dol geamuseerd, blykens de geest driftige toejuichingen. Do grappige tjoneeltjes, de fraaie costumes, het mooie docor, de op wekkende zang, liet lustige spel waren ook wel in staat het publiek te doen genieten. Wij twijfelen er dan ook geen oogenblik aan, of gedurende de kermis zal de tent wel eiken avond vol zijn. Het is een echt kermisstuk. De hoofdpersoon is Piet, die uit de Staats loterij de houderdduiz- nd trekt en op zijn Lotisico-polis een gelyk bedrag ontvangt. Hy is daardoor in staat met mevr. Fortunu, met zyn factotum en met een politieagent een reis door binnen- en buitenland te maken, waarbij men telkens herinnerd wordt of men niets vergeten heeft. Op die reis komen zy op verschillende plaatsen en streken, o.a. aan don Helder, waar de Kauaalweg is veranderd in een boulevard, do Steigersteeg is herschapen in een prachtige straat, het spoorboBchje ge heel van gedaante is verwisseld en Huisduinen een badplaats is geworden. Vervolgens wordt een reis gemaakt naar Amerika tot by woning der Hudson-Fulton feisten en be zoekt men do Noordpool. De decors waren hiervan bijzonder mooi. Verder komen onderscheidene zaken on toestanden in deze revue aan de orde. Zoo wordt de rolschaat- sensport, de groote-hoedeDplaag, dc nieuwste opcretten, de verkeersmiddelen van af de trekschuit tot de vliegmachinie het vrou wenvraagstuk, de geboorte van Prinses Juliana enz. enz. behandeld, maar op een leuke prettige manier, zoodat men de wijze van samenstelling ir revue bewonderd. Wy herhalen: amuseerde zich in hooge mate en de be zoekers waren uitermate voldaan. Ter Huil zal deze week wel volk trekken. De vermiste kantoorlooper. Wij hebben reeds in ons vorig nummer kunnen melden, dat het geld en de gelds waardige papieren, dio de ontrouwe looper van de Ontvang- en Betaalkas naby Naarden begraven had, teruggevonden zyn. Nader kun nen wij hieromtrent nog het volgende mee- deelen Per automobiel begavon zich Vrijdag middag de inspecteurs Versteeg, van het politiebureau op den Singel, en Marcus, van de centrale recherche, vergezeld van een der proenratiehouders van do Ontvang- en Betaal kas, naar Naarden, ten einde op de door den verdachte aangeduide plaats, bij «Drafr.a", een onderzoek in te stellen. Op verschillende- plaatsen werd in den grond gegraven, echter zonder resultaa'. Totdat uit Amsterdam een tweede automobiel arriveerde, waarin zich de verdachte bevond, onder geleide van recher cheurs. Toen was de begraven schat dra gevonden. Op zeer korten afstand van de plaats, waar de inspecteurs het laatst hadden doen graven, werd, ongeveer een halven meter in den grond, vlak by een boom, een ijzeren geldkistje gevonden, waarin zich een zeer aanzienlyk bedrag aan bankpapier en enkele effecten bevonden. Met deze vondst keerden de politie mannen en de verdachte naar de hoofdstad terug en by onderzoek bleek toen, dat al het vermiste terecht was. Het kistje bevatte namelyk honderd zestig duizend gulden aan bankpapier, benevens de reedB vermelde effecten. Dit maakte met de vier-en-twintig-duizend gulden, die bij de aan houding van den verdachte op hem bevonden werden, en met de eveneens teruggevonden chëques en wissels, tot een waarde van zestig k zeventig duizend gulden, samen het bedrag van ongeveer tweo honderd vyfiig duizend gulden aan geld en geldswaardige papieren uit, dat door den looper verduisterd werd. De tasch met chèques en wissels had do man hier tor stedo verstopt, onder de trap van een kantoorgebouw, waar hy kort voor zyn vlucht geweest was. Het geldkistje had hy onderweg gekocht. In hot geheel bleek aan het door hem verduisterde bedrag van circa 2j ton slechts... vyf guldon te ontbreken. Wat hem tot zyn misdrijf gebracht had zoo werd hem by zyn verhoor door de politie hier ter stede gevraagd. De man kon het niet zeggen. In elk geval, van een vooraf beraamd plan om de verduis tering te plegen was geen sprake. Maar toen hy zich het geld en de geldswaardige stukken eenmaal had toegeëigend, toen was het angst zweet hem uitgebroken en was zyn ryke buit hem tot een ondragelyken last geworden. Dat men hier niet met een misdadiger in den eigen- lyken zin des woords te doen heeft, blykt wel hieruit, dut de man geen moeite gedaan heeft waarvoor de gelegenheid toch wel open stond om zich door een overhaaste vlucht naar het buitenland aan vervolging te onttrek ken. Hy is van Amsterdam naar Utrecht geloopen en heeft onderweg het grootste deel van zyn buit by tDrafna" begraven. En zelfs geen poging heeft hij gedaan om zich, bijv. door het afscheren van zyn snor, ook maar eenigszins onherkenbaar tc maken. Dezo man kan men gerust weder in zyn vorige betrekking plaatsen. Hy zal het voor de tweede maal niet meer doendaarvoor heeft hy te veel angsten uitgestaan. Aanranding. Toen Vrydag het achtjarige dochtertje van een melkknecht van Oud-Bussum uit school kwum, werd zij op den Brediusweg onver wachts aangegrepen door een tot nu toe onbe kend persoon, die haar een prop in den mond stopte en mee wilde voeren. Op de nadering van eenige dames nam de man echter de vlucht. Er schijnen reeds meer aanrandingen in den laatsten tyd te hebben plaatB gehud. (Hdbl.) H. G. Jansen. In den hoogen ouderdom van 94 jaren over leed te 's-Gravenhagc de heer H. G. Jansen, oud-hoofdingenieur «lor Kon. Ned. Marine. Met dun ontslapene is een der sprekendste persoonlijkheden der oude marinogardo hoen- gegaan. Een, die den overgang van zeil- op stoomvloot en van dun houten op den ijzeren bouw niet slechts meemaakte, maar daarop mede oen persoonlijk stempel drukte. Verpletterd. De bootsman van het Spaansche stoomschip ,/Pena Cabarga" liggende aan de Maashaven te Rotterdam, gelastte Zaterdagnamiddag tweo matrozen het schip tc verven aan den buiten kant. Dit bevel werd door hen niet opgevolgd, wegens het daaraan verbonden gevaar. De bootsman on'eraam toen zelf het verf- werk, gezeten op een stelling. Door een yzer- ertsbak werd den bootsman door het brekon van een staaldraad het hoofd verpletterd. Door benzinendampen bedwelmd. Over een ongeluk dat Vrydag plaats had aan den Hoijschendijk te Rotterdam, op hut terrein van de Kon. Ned. Mij. tot expl. van Pi-troleumbronnen in Ned. Indië, vertelt de N. R. C."' het volgende: Een ploeg van vijf man was aangewezen om een van de acht in een loods staande bezinctanks schoon te maken. De tank was ledig en 's nachts was men doende geweest om door middel van luchtdruk de zich in do tank bevindende gasten daaruit te verwij deren. Vóór do mannen iu de tank met de werk zaamheden begonnen, waren een paar men- schen daarin afgedaald en hadden gerappor teerd, dat er geen gevaar beBtond. Dit is een maatregel, die steeds genomen wordt, omdat veelal gassen in do tank blyven han gen. Duarop zyn twee mannen van de aan gewezen ploeg ia do tank nedergedaald on hebben een hoeveelheid bezinksel, dat zich op den bodem bevond, opgeschept. Hierdoor zyn waarschynlyk gassen in working gebracht en toen zyn beiden neergevallen. Een derdo man, die in de tank afdaalde, keerde ook niet weder. Daarop is de werkman L. de Ruyter, uit Pernis, eveneons iu de tank af gedaald om hulp te bioden, daar men vreesde dat rr iets niet in orde was. Ook hij keerde niet weder. Andere mensclien, met touwen om hun middel gebonden, zyn toen in de doukere tank nedergelaten en hebben achtereenvol gens boven gebracht den ouderbaas D. J. Vogel on de werklieden A. Ketting, C. Voor berg en L. de Ruyter, allen te Pernis woon achtig. Zy waren bewusteloos, en laatstge noemde, en zyu karaoraden te hulp snelde en het laatst gered werd, bleek overleden. De Noord Brabant. Soerabaja, 4 Juni. Van de .Noord Bradanl' die in het droogdok is geborgen, is de munitie grootendeels bodorven. De huid aan stuur- boordsijde is erg gedeukt en beschadigdmet de reparatie zyn vermoedelijk vier maanden gemoeid. De onkosten zullen, naar schatting, een ton bedragen Wat een geknoei Pe keuringsdienst van eet- en drinkwaren te Groningen over 1909 scliryft over bet resul taat van het onderzoek van zoogenaamde alcoholvrye dranken het volgende Het onderzoek van de alcoholvrije drankeu bracht bedroevend slechte resultaten. Niet alleen bevatten de frambozen-, kersen-, sinaas appellikeuren, of hoe fraai ze ook verder mogen zyn benoemd, in verreweg de meeste gevallen geen spoor van de op 't etiquet ver melde vrucht en ia ook de suiker, het tweede oBscntiecle bestanddeel, daarin niette vinden, bedenkelijker wordt liet nog, wanneer daarin wel worden aangetroffen groote hoeveelheden salicylzuur of andere voor de gezondheid schadelijke middelen. DE WEEK. 2 Juli. By afwezigheid van harten-veroverende tenors en barytons der Fransche Opera (de ucrBtgenoemdeD zyn de ware Caesar's in deze, die recht hebben het ,veni vidi vico" in hun blazoen te voeren!); ter afwisse ling van Scheveningschc en andere philhar- monie, is zoo'n Ryswijksch moordseusatie- proces voor de dames der Hofstad een heerlyk buitenkansje IDat zy haar twaalf uurtje meenemen om goon seconde van het interessant pikante to verliezen wie zal 't verwonderen Ik heb gelegenheid gehad, nu en dan, ver gelijkingen te maken tusschen de psychologie onzer groote steden on ik heb punten van zeer belangrijk verschil opgemerkt. Men moet in de stad zijn, waar eenmaal gedweept werd inet de Eline Vere'swaar «zielsontleding" een altyd dankbaar onderwerp van gesprek vormtwaar ontelbare «onbegrepen" schepsels ronddolen, die in 't allerdiepst van hun ge moedsleven onduldbare smarten van verbeten liefde, van vernietigde illusiën lijden, de martelaars eu martelaressen, op wier gelaats trekken men niets van dit alles vermag te lezen Men moet in de Hofstad zijn om, voor zoo'n Rijswyksch drama ju ware, vurige belangstelling tc vinden En wèl wil 'k cerlyk bekennen, myn hart vast te houden van angst en bezorgdheid, wanneer ik denk aan de gevolgen, die het bepeinzen der bijzonderheden van dit Romeo en Juliageval (wuarhy ongelukkige Romeo slechte éóu voet in het bootje zette, dat over de Lothe vaart, doch weer terug moest koeren in het Rjjk der voorhands nog levenden) kan hebben. Want wij leven iu dagen, dewelke sterke hersens en wel-geëquilibrcerd gemoedsleven dringend noodig maken I Vroeger mocht t eens gebeuren, dat oen jongen, die door kapitein Maryat en de pad vinders uit «the far West" van de wijs was geraakt, op Woensdagsche of Zaterdagscho middag-tochtjes ijselyke plannen beraamde mot de vrinden Vluchten, de banden van schoollucht verbreken 'niet die van de streng- vorboden neulralitoit, o mr. C. de Vries, o heer Ossendorp De gewone, oüderwetschu, eenmaal onmisbaar geoordeelde, gelyk plak, strafwerkmet ezelskap te-pronk zitten, schoolblijven, e. z. m.) Voorts roover, vrij buiter worden Edelmoedige struik- of zee- roover, ziet-ge. Dio den ry kaard .ontlast" van een goudbuidel, doch de arme koestert, helpt... Zoo'n nobele, puik patente monsieur Cartouche, die immers met levensgevaar kinderen uit de vlammen redde, om straks, zonder eonige scrupule, iemand uit te schudden met of zonder behulp van pistool en dolk Ziet-ge, zóó'n Fra Diavolo wildon wy, jongens worden. Alles was gereed. Onze spaarpot tot den bodem geleegdmet z'n drieën hadden wy om en by den daalder. Niet te veel voor reis en voorbereiding. Doch de rest dkchten wy er-bij. 's Nachts lagen wij te denken aan het vreeselyke, dat kwam 't Gebeurde, dat wy soms wel een half uur na bedtijd insliepen. En het eind der historie was dat we, na alle boeien te hebben verbroken, met de „beschaafde maatschappy" voor-altijd te hebben afgerekend, 't mis schien wel tot Aalsmeer, of tot Ryswijk, of tot Delftshaven, op z'n hoogst Dordt brachten, naar gelang van het put.t, vanwaar we gevlucht waren... Wat dil&rna kwam: ik zwyg er liever over. Ik zie, met geestesoog, door vergramde vaderhand in de vlammen geworpen Aimard-romanseenige dagen van pynlijkc sensatién in lichaamsdeolen, die een beschaafd mensch slechts aanduidt, en dio, in zoo'n geval, mikpunt waren van zekere .exemplaire correctie". Och neeu, uit deze knapen zullen niet gegroeid zijn de leden van .trio's' de Willem Roos' e. c., die zich toch wel kostelyk moeten amuseerun over de matelooze naïeveteit van zeer-ge- leerde menschep, die zy tot 't eind hunner dugen kunnen foppen Die hen, na elk inbraakje, zoodra ze gesnapt worden, weer terugzenden naar .sanatorium", waar men de heoren vertroeteltwaar men onontvankelijk is voor eenig wantrouwen in het wasch-echle van hun geestesstoornishen vryelyk laat rondwandelen in en by Castricum of andere dorpjesO, de boevonklucht, geschreven door een Roos, een R-isier, of wien ook van do wijdvertakte boude O, de satire, op deze dingen, gewrocht door de hand van een dezer leepen, dezer genialen Een goud mijn, uitkomst, redding, voor iedere tooneel- directie, iedereu impresario, in en buiten stille-mousson in Plankenlaud Middel vour eene Carola van Dommelen om dc on tijdig ingetreden obbc, welke haar plannen verwoestte, in vloed te veranderenIn overweelderigen goudstroom Tegenwoordig is, meen ik wel kapi tein Maryatt zoowel als Aimard op den achtergrond geraakt. Hoe t met Jules Verno staat is me niet volkomen duidelyk. De ko raeet-periode zal misschien kapitoin ilector Serradac, de duikhooten zyn collega Nemo, vvan 20.000 mjjlen ouder zee), de aviatiek allicht «vyf weken in een luch ballon" e.d. weer in de mode hebben gebracht. Overigens Sherlock Holmes en wie aau hem geestelijk verwant zyn ,k 1'orde du jour' Do gevolgen van dergelijke .spannende" lectuur kan men nu en dan uit het «Gemengd Nieuws van binnen- en buitenlandschu bladen putten. Sakkerloot, de kunst om zoo'n speurder, die er oen soort van «vijfde zintuig" op-na houdt, een vlieg af te vungen I Zeker, ook in de Holmes-moraal eindigt de snoodheid met onderspit delven. Hoë 't ook loopt of draait; hetzij al dan niet, de schimmen van in treinen of studeerkamers vermoorde erfooms een bandje helpen, uitkomen zal het misdryf. En dan is de zes- loops-revolver, allermodernet-kaliberóf een bliksemlrein, met 110 K. M.-vaart voortijlend over de leêge vlakte, doorgaans het werktuig, dat de beleedigde rechtsorde op den mis dadiger wreekt. Doch welke wonderen van vernuft spreidt, vóór 't zoover komt, niet do in weelde badende «gentleman' ten toon, die een getal schurkenstreken op z'n kerfstok heeft om oen Traupmann te doen sidderen Voor zwakke hersens met veel fantasie van onge zonde soort is dat het groote, zeer beden kelijke kwaad. In plaats van dames, die 't zoo heerlijk vinden om urenlang tc hooren van die hope- loozo liefde tusschen den jonkman en de dame te Rijswyk; die den rampzaligen 26 jarige reeds maken tot hold van vele droo- men en in kwijnende afzondering doorleefde bespiegeling waarin tranen worden gestort van medelyden met eigen onbegrepen, groot leed zielefoltering In de plaats daar van zou ik wel een stuk of wat ouders zoo'n terechtstelling willen doen bywonen. Vaders en moeders, die er uit kunnen leeren wat 't beduidt om, door ellendig vertroetelen, derven toegeven, alle wilskracht, elke mt tot zelfbedwang tc verstikken in de jonge zielouders, die vervolgens zoo'n knaap midden in het leven zetten, voorzien geld, hy dient z'n stand op te houdeu, ziet udie dón theorieën gaan verkon digen van: op eigen wieken dryven, het leven leeren kennen, met achaó en schande wy"zer worden Uit onverstand, uit ellen- dige gemakzucht, omdat ze naar hunne ver gaderingen, congressen, jours, avondjes, con certen, lezingen, tochtjes, reisjea, interessante lectuur moeten; wyl ze zich immers niet aan hunne .sociale plichten" kunnen onttrekken. O, de gewetenloozenZy bouwen fortuintjes voor de schavuiten van allerlei slag: voor de woekeraars, do gauwdieven, de speelhol- bazeD, de handelaars in blanke slavinnen, de schurken van menig wedren- of ander sportveld Voor de ontelbare boeven van allerlei soort, uiterlijk, voorkomen, trucs, methode, die, in ouzo dagen, op den loer liggen om munschen, van wie bjjna het ganschu leven nog moet doorgemaakt wor den to ontzenuwen, te ruïnceren, tot schip- broukeling der maatschappij te maken, nog vóórdat ze het ruime sop hebben bereikt, waar de echte, raoeieljjke stuurmanskunst eerst moet worden toegepast. De Rjjswjjk8che tragodie is eene huive ringwekkende illustratie vau deze toestanden onzer dagen. Do gevallen, waarin wilszwak- ken, karakterloozen, te-gronde gaan, zyn eiken dag aan te wijzenKomt er een doodend pistoolschot, een rechtsgeding, bjj te pas, dan maakt het geval meer gedruisch dan honderd andere, die zonder publiek schandaal van dergelijken omvang affoopen. Maar wie nu om zich heen ziet, hij beseft ook dat het Ryswyksohe drama .een uit vele" is, waarbij het sombere, het bedroe vende, het schokkende, eigenlijk niet veel minder moeten heeten, ook al volgt de dood, als ontknooping, minder snel en minder ge welddadig. Wie de kroniek van «verwoeste levens" guat schreven, mag zich nu wel van grooton voorraad papier en schrijfmate riaal voorzien 1En van de meeste, durf ik zeggen, is de grond-oorzaak; de bron, waaruit de ontwikkeling van het kwaad, van het bederf, meer of minder langzaam om zich heen greep; al het teêre, mooie, gezonde in harten- en zieleleven vergiftigend, vernielend, te toeken in schromelijk-ver- waarloosde opvoeding. De krachtigste bond- gonooten van woekeraar, «pcclholbaas c. s., dat zynouders zonder plichtsbesef, zon der belangstelling voor, zonder kennis van de hooge en zware taak, die op hunne schou ders rusten Noch de uitslag der Staten-verkiezingen, «Ion gestagen voortgang van het proces, dat oiib naar rechts contru-rood voert, nog eens scherp belichtend, noch het bcslnit van onzen Senaat om do Van Hceckorcn-notu tocli naar minister Do Marces te zenden Den muis dus zyn staartje nog niet af tc knippen, en evenmin de tyding, dat 's heeren Thomson s taai volharden toch een bresje schynt geschoten te hebben in de onneembaar-geachte Krupp-monopolie-veste... Heeft ons uit zomer-dommeling opgeschrikt. Wij, Hollanders, kunnen toch veel ver dragen, hebben eene anrtssterke, taaie «con stitutie" (mei kleine c. o. zetter I...) Lintjes- en borromaeo-stormen kunnen over onze hoofden gieren. Zelfs moge man ons aanslag biljet voor welke belasting gy verkiest .peperen", nóg sterker on heviger, tot'teen portie hazepeper lijkt, waarin een alte-bejaarde poes sluimert, wiens identieteit door chef-kok moest gemaskeerd Alles vinden we, per slot van rekening, goed, mits men ons niet store, in onze lieve, oude sleur gewoontetjes. Nu gaan we, -- in ernst of in schijn, reisplannen maken De dagolyksche kinema dient, voor de variatie, eens andere beelden to vortoonon En du koerantier, die daarmeó geen rekening gelieft te houden, hij spreekt en preekt voor doo- vomans-ooren 't Zeer korte, tweedaagsche «senatorialo week' heeft zeer eigenaardige dingen te aan schouwen gege7en. Zulke onstuimige toonee- len als dc Eerste Kamer Vrydag j.1. te zien gaf, zyn toch by menschenheugenis niet in ons kalin-deftige, bezadigde, rustige Hoo- gorhuis voorgevallen 1De zaak Van Hee- ckeren doorleefde haar laatste stadium. Thans is zy uit althans, in ofiioiëelen zin. Do Senaat heelt met 29 tegen 17 stemmen goed gekeurd de motie-Van Weideren Rengers, waarbij zy verklaart dat do inlichtingen, haar door minister De Marces van Swindc- ron verstrekt, voldoende zijn, en overgaat tot do ordo van den dag. Eon voorstel-Ree- kers om de discuBsic over de Nota-Van Hee- ckeren op nader to bepalen dag te hervat ten, onder voorwaarde dat slechts mondeling over de zaak zal kunnen worden van gedach ten gewisseld, is afgewezen. De minister van Buiten). Zaken heeft dus gezegevierd en baron Van Heeckeren van Keil een deerlyk échec geleden. In cenc heftige rede had de minister '•o beweringen, aanduidingen, étc. van don heer Vau Hee ckeren als verzinsels, pure fantasie, gebrandmerkt. Zyn verklaring van 10 Fe bruari j.1. (betreffende de voornemens, welke iudortyd keizer Wilhelm zouden bezield heb ben, ten volle gehandhaafd. Erby gevoegd, dit vooral was van gewicht dat de premier van 1904 (dr. Kuyper) bereid, is zyne woorden te onderschry ven. Toen Z.Exc. dit zei, riep baron Van Heeckeren woedend uit: «Dat is niet waar!... Tot dusver had de senator-diplomaat; roosje in" knoopsgat, gonoegolyk-glimlacbend, er uitgezien als een man, die zeker is van do zege. Thans werd baron Van H. het beeld vau woede en drif- tig-gramstorig protest Mysterie 1 De heer Van Heeckeren hield vol, na dat do minister gesproken had, dat .elke lettergreep" van 't door hem verkondigde waar is; dat hy bereid wordt bevonden om zyue verklaringen, «onthullingen" te bewy zen met de stukken (welke hij, jammer ge noeg. niet alle bij zich had!!)... Voorts: dat een viertal anti-revolutionaire vrienden kennis hebben genomen van dio documenten, en er do waarde van erkend hebben... Toch maakte de Eerste Kamer eon eind aan de zaak. Kon zy anders, waar de minister nadrukkelijk gezegd had, dat .kunstmatige verlenging' ervan niet in 'slands be lang kan worden goacht?... De pertinente verklaringen van den oud gezant staan hier tegenover de even-perti nente van de Regeering. 't Is een soort van labyrinth, waarin men zoodoende wordt ge bracht. Baron Van Heeckeren's schromelijke onhandigheid, gewichtig doenery etc. hebben zóer veel ertoe bijgebracht om deze onver kwikkelijke zaak te maken tot het chaotisch- onbegrypelyke, dat ervan is geworden nu. liet rechtsgevoel is natuurlijk door het be sluit der Eerste Kamer niet bevredigdeven min de nieuwsgierigheid. Zóó kan een enkel onvoorzichtig woord van loslippigheid, door een diplomaat gesproken, en door diens vijanden gretig-geëxploiteord, gansch het land in beroering brengen Ook na de woelige Senaats zitting van 1 Juli; óók na hel votum, door ons Hooger- huis genomen, kan niemand iu ernst getui gen dut de zaak-Van Heeckeren thans uit is Integendeel, zy blyft rondzweven, als angstwekkend en onoplosbaar mysterie Zou 't wezen, dat de Goldersche Staten straks den heer Van Heeckeren niet meer naar het Binnenhof afvaardigden (wat ik intiiH- schen weinig waarschynlyk acht) dan zou de .perkara" eerst recht naargeestig kunnen worden Laten we dus maar op de her kiezing van den woelwater hopen I Overigens brachten deze Senaats zittingen het groote, mooi-kranige succès van minis ter Regoöt, die de justitiüele ontwerpen op meesterlijke wijze verdedigde, 't Gebeurt niet vaak dat zóóveel van de apologie des minia- teis afhangt als hier hot geval was Vóór dat de heefr Regoüt hot woord voerde leek het lot der ontwerpen zeer twijfelachtig; na zyn optreden was de aanneming ervan ver zekerd. Zulk een debuut geeft recht oui achoone verwachtingen to koestoren van wat eon bewindsman nog zal lot stand weten te brengen. Moge, by dezen jeugdig-kraebtigen, sympathieken minister, de goede verwachting weldra door daden worden vervuld Mr. Antonio. Marine Sportwedstrijd. Schieten. Vyfde marine-schietwedstryd. Iu de afgeloopen week werd de vyfde jaur- lyksche marine-schietwedstrijd gehouden op do schietbanen bezuiden het fort Kykduin. Het weer was gedurende al die dagen zeer ongunstig, zoo zelfs, dat Diosdag de wed strijd geen voortgang kon hebben. Ruim 600 schutters namen aau den wedstrijd op de ofhcieelo banen deel. De uitslag whb als volgtAfdeeling I. Groe- penwedstryd geweer. Per man 10 schoten in 2 serieB van 5. Afstand 300 meter. 14 groepon. Ie prys afd. mariniers Willemoord 274 pun ten; 2e prys «Piet Hein", 254 p.3e prys Wachtschip Willemsoord, 253 punten. Afd. II. Groepenwedstryd geweer (tirailleur- vuur). Doel 8 kopschijven model ligg. vurende schutter. Afstand 300 meter lo prys af<l. mariniers Willemsoord, 16 schyreu met 31 pa tronen '2e prijs «Nepuntus-, 16 schijven mol 52 patr.3e prys .Atjeh" 16 schyven met 54 patr. Afdeeling III. Personcele wedstryd geweer. A. Voor schutters 2e klasse. Doelringschjjf marinemodel. Afstand 200 M. lo prys marinier 3e kl. N. B. Rietbergen, met 91 punten; '2o prys marinier 3e kl A. Eleveld, met 88 pun ten 3e prys marinier 3e kl. J. J. L. Cliapel, met 86 punten. B. Voor schutters le klasse. Doel enz als by A. Ecreprys kwartiermeester J. Roose, met 95 punten le prys matroos le kl. T. Tuinstra, met 94 punten 2o prys matroos lo kl. I). P. M. Trumpio, met 92 punten. C. Voor scherpschutters. Doel schijf Loos- duinen. Afstand 300 M. Eeroprys benevens het Eereteeken als mcester-scherpschutter der Kon. Marine in Nederland sergeant-konstabel W. F. La Lau, mot 83 puntenle pry* korporaal der maainiers C. J. C. Groosman, met 82 p.2e prys sorgeant .der mariniers W. van Beek, met 81 p.3e prys matroos le kl. A. H. Koehof, mul 80 p. D. Voor officieren. Doei schjjf Loosduinen. Afstand 300 M. Eoreprys lo luit. der mari niers J. Oele, met 72 punten le prys le luit.- kwartierm. der mariniers E. A. van Wely, reet 66 p.2e prys luitenant t/z 2e kl. H. Key- ser, met 56 p. Afdeeling VI. Groepenwedstryd revolver. Doel: schryi Loosduinen (0.5 M.). Afstand 30 M. Ie Prys «Atjeh" met '266 punten; 2o pr. .Bellona' met 244 p.3e pr. afd. Mariniers Willemsoord met 229 p. Afd. VII. Personeolo wedstryd revolver. Af stand 30 M. a. voor schutters op oefening 3o kl. Doel schyf Loosduinen van 1 M. lePrys matroos 2e kl. G. Muller, mot 51 punten 2« pr. matroos 2e kl. H. J. Winkel, met 49 p. b Voor schutters op oefening 2e kl. Doel schyf Loosduinen van 0.5 M. le Prys matroos '2e kl. G. J. van der Horst met 61 p.2e pr. ma rinier 2e kl. H. C. Brinkman met 59 p. c. Voor schutters op oefeoing le kl. Doel als voren. Eereprijs serg. gewcorm. mariniers K. Woldendorp met 77 p.le prys sergeant-kon stabel D. Diehle met 76 p.2c pr. bootsman N. van Diggelen met 72 p. d. Voor officieren. Doel als voren. Eereprys luit. ter zee 2e kl. J. van Reede met 76 p. le prys luit.-kwartierm. der mariniers E. A. van Wely met 73 p.2e prys le luit. der ma riniers J. Oele, met 67 p.3e prjjs luit. ter zee 2e kl. J. M. du Booy met 59 p. Kampioenschap Geweer. A. Voor onderoffi cieren, korporaals en minderen. Prys korporaal dor mariniors C. J. C. Groosman. B. Voor oificicren. Prys le luit. der mariniers J. Oele. Kampioenschap Revolver. A. Voor onderof ficieren, korporaals en mindoron. Prijs korpo raal-ziekenverpleger J. Lcyen. B. Voor officie reu. Prys le luit. der mariniers J. Oelo. De prys voor den bosten scherpschutter in de directie Willemsoord, uitgeloofd door de vereenigiog Helders Belang, was voor ser geant-konstabel W. F. la Lau. De pry zen werden Vry dagmiddag op het terrein uitgereikt door den voorzitter der commissie, den kapitein ter zee G. Witsen Elias. Zeilen. Kon. Marine Jachtclub. De Kon. Marine Jachtclub hield Zaterdag haren go- wonen jaarlykschen zeilwedstrijd op de roede van Texel. Hoewel dedeelneming van jach ten buiten den Helder niet zoo groot was als vorigo jaren, was hot aantal vaartuigen toch vry talryk, dio do reede met hun blanke en bruine zeilen prachtig stoffeerden. De be langstelling in deze sport, zoowel van marine- menschen als particulieren was buitengewoon groot. De stryd werd gevolgd door de leden der Vereeniging en genoodigdon mot hunne dames aan boord van dc .Hercules", door onderscheidene belangstellenden aau boord vau de ,Ada van Holland", terwyl een groot publiek op deu Zeedijk een kykje nam. De vice-admiraal I. van den Bosch met talrijke gasten nam den stryd aan boord van de Mercuur* in oogenschouw. Er werd goed gestart en flink gezeild. Het weer werkte nogal mee, om dezen wedstryd to doen slagen. Kr woei een flinke bries uit het Zuid-Westen eu er kwam een klein regenbuitje dat niet hinderlyk was. Bijzonder interessant was de kamp van de kotters. Alle vaartuigen hadden veel met den stroom le kaïnpeu eu alle oplettendheid eu zeeman1

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1