Bi)voegiel van 'T VJLIEGïEAB BLAADJE van Woensdag: 6 Juli 1910. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 6 Juli. De Bioscope van Alex. Benner is weer zeer aantrekkelijk. De opnamen zijn mooi en actneel. De beel den uit «De vischvangst", waar een stoom trawler naar zee gaat, de netten uitwerpt en binnenhaalt, de reuzenhoeveelheid visch op dek uitgestort wordt, en andere handelin gen geven een prachtig en getrouw beeld uit het leven en bedrit aan boord van eon stoomtrawler. Eveneens zijn de opnamen van de Julianafeesten uitstekend gelukt. De aankomst van H. M. de Koningin en Prins Hendrik, van het kleine Prinsesje in de gouden koets, de historisch-allegorische op tocht, de kerkgang van H. M. met Prins Hendrik en zoovéél andere mooie momenten uit de Amsterdamsche Julianafeesten zijn zeldzaam getrouw weergegeven. Natuurlijk ontbreekt het ni^t van komische onderwerpen. De vertooningen van de wederwaardigheden van de familie Breekniet en de uitwerking van het nieuwe haargroeimiddel zyn aller dolst en doen iedereen schateren van het lachen. De voorstellingen worden begeleid door verdienstelijke piano- en vioolmuziek. Een gevaarlijk individu? Jl. Zaterdagavond, tot diep in den nacht, was de le Vroonstraat in rep en roer. Een on bekende kerel, met geslepen snuitwerk, die zich de laatste dagen herhaaldelijk in de buurt bad vertoond, om bü verschillende be woners nu en dan eens brutaal op te treden en zelfs pogingen tot insluiping te onder nemen, was met liedjes langs de huizen ge weest en had zich daarbij weer zóó dreigend aangesteld, dat een aantal menschen het noo- dig oordeelden, om den zonderlingen sinjeur van de straat op te pakken en hem bij de politie in veiligheid te brengen. Wat direct niet zoo-makkelijk ging. In een lange, don kere brandsteeg had hy zich bytyds terug getrokken. Daar nu werd ijverig gespeurd. Van twee kanten waren eenige mannen er binnen gegaan. Met licht word achter schut tingen en hekjes gezocht. Tevergoefs. De vogel moest bepaald een goed plaatsje hebben gevonden en er zich onzichtbaar verborgen houden. Dat gal natuurlijk nog meer reden tot bezorgheid. Verbeeldt u, Willem de Boos pas ontsnapt 1 Die mocht eens uit Castricum naar hier zijn afgezaktNiemand scheen te willen gaan rusten, alvorens men over tuigd was, dat de vreemd doende man achter slot zat. Politie werd daarom gewaarschuwd. Die verscheen weldra, ten einde in de aan geduide richting een nauwkeurig onderzoek in te stellen. Doch ook zy slaagde niet om eenig spoor te vinden. Wel jammer. Wie weet, ot zoo iemand geen plaune^e maakt vandaag of morgen ergens z'n slag te slaan 1 Bijtijds gsred. Twee personen, die gisteren met een roei boot buiten de pieren to IJmuiden waren gaan pleizier-zeilen, hadden het ongeluk met deze vlet om te slaan. Gelukkig werd het ongeluk opgemerkt door de bemanning der sleepboot „Assistent", schipper Joost Smit, die binnen de pieren gestationeerd lag. IJlings werd naar buiten gestoomd om te trachten de schripbrenkeliagen te redden. Wyl de «Assistent" geen boot aan boord had, moeBten de drenkelingen met touwen gered worden. De sleepboot nam de roeiboot, na deze gekeerd te hebben, op sleeptouw en bracht haar binnen. Ware het ongeluk niet bytyds door de bemanning van de fAssistent" opgemerkt, dan zouden de drenkelingen gewis een prooi der golven zyn geworden. Door een hevige twist overleden. Zaterdagavond heeft een vrouw te Monniken dam zich in heftige woordenwisseling zoo opgewonden, dat zjj overleed. Vrijgesproken. De heeren J. K. S., J. de J. en B. S., middernachtzendelingen alhier, zyn heden door den kantonrechter vrijgesproken ter zake van do aanklacht wegens hinderlijk volgen". De eisch was voor ieder f 2.— boete of 2 dagen hechtenis. Enka's ontslag. Het ontslag ongevraagd verleend aan mej. Van dor Vlies(Enka), als onderwijzeres aan de Diaconie-School Eendrachtslraat te Bot terdam, is door de Commissie van Beroep vernietigd. Uitsluiting. Vrijdagmorgen zyn alle fabrieken van de leden der Fabrikantenvereeniging te Enschede voorloopig voor twee dagen stopgezet, waar door 8oOU arbeiders zyn uitgesloten. De fabriek der firma N. I. Menko, waar aan de arbeiders in stuking zyn, is in wer king om de werklieden in gelegenheid te stellen, den arbeid te hervatten. Het ongeluk met de „Noordbrabant". Het (Soer. Hbld." meldt omtrent de avery aan het oorlogsschip Noordbrabant": Uit de gaten aan de onderzyde van stuur boord tusschen de kiel en de kimkiel kan men reeds duidelijk zien, hoe het ongeluk zich heeft toegedragen. Met een 15-mylsvaart is de «Noordbrabant" met stuurboord op de koraalrots geloopen. Daar ontstond een deuk en werden de moeren van een paar bouten afgebroken. Door een Bohok werd het Bchip opgewipt en kwam iets Verder met dubbele kracht weer op de rots neer. Opnieuw ontstond een deuk, die over een lengte van circa D/a M. openscheurde, welke opening aan de rots houvast en daar door gelegenheid gaf ook door den dubbelen bodem, waarvan zooals men weet, alle oorlogs schepen voorzien zyn, heen te dringen. Dit gat drong door tot in de bewaarplaats van de blikjes, die natuurlijk onmiddellijk vol water liep. Tallooze blikjes spoelden weg en het is ook door dit gat dat het water verder in het voorschip drong. Nadat dit gat ontstaan is, scbynt het schip voor de tweede maal te zyn opgewipt, want een meter of verder ontwaarden wjj, steeds op dezelfde hoogte, een tweede gat, nagenoeg even groot als het eerste, doch alleen in den buiteDmantel. Met uitzondering van een paar ribben, tusschen den dubbelen bodem en den buitenmantel, die platgebogen werden, is de dubbele bodem daar gaaf gebleven. Weer een meter of acht verder is de buiten mantel over een lengte van zeker wel 3 meter opengescheurd, doch is de dubbele bodem onbeschadigd gebleven. De hnidplaten zyn over driekwart gedeelte van den onder kant van het schip geheel naar binnen ge bogen on op verscheidene plaatsen in de naden gebarsten. De avery is dus veel ernstiger dan men gedacht had. Dat het schip behonden ia gebleven, is een compliment voor de werf, waarop het geconstrueerd werd. De rots, waarop het vaartuig liep, was n.1. een harde koraalrots, waarvan nog brokstukken in het schip werden gevonden. De vaart van het schip was zoo groot, dat het voor ruim drie vierde gedeelte over de rots heen schoof; vandaar de vele gaten in de hnidplaten. Ieder koopvaardijschip zou ODherroepelyk verloren zyn geweest. Hier was het de dubbele bodem die het schip behouden heeft. De commandant en de officieren zyn allen vol lof over de houding van de manschappen. Zy bleven kalm en vol besef van den ernBt van den toestand. Een der matrozen, die dicht by de plek werkte, waar het eerste gat ont stond, pakte alvorens te vluchten nog eerst zyn muts, toen ging hy pas naar het dek. Voor het herstellen van het schip komt heel wat kjjken. De geheele onderzyde aan stuurboord tusschen de kiel en de kimkiel moet er over minstens driekwart gedeelte van het schip, af. Wat by het recht buigen breekt, moet vernieuwd worden. Minstens 6 maanden zal dit werk duren. Hierdoor doet zich een groote moeilijkheid voor en wel de kwestie of het dok (het eenige in Indië, dat schepen zoo groot als den Noordbrabant kan opnemen) zoolang geoccupeerd kan worden door één schip. Over 6 maanden moet de .Noord brabant naar Nederland. Men zou dus het dok 6 maanden moeten missen en dan toch aan de «Noordbrabant" in Indië niets meer hebben. De zaken zouden leelyk in het hon derd loopen, indien, terwyi de «Noordbrabanl" in het dok lag, iets aan een van de andere schepen gebeurde. Er zyn echter twee oplossingen. Ten eerste zou de „Noordbrabant" in Singapore, waar meer dokken zyn, gerepareerd kannen worden. Ook echter zou" men te Soerabaja de gaten kunnen dichtmaken en de naden stoppen, waarna het schip veilig de reis naar Ne derland zou kunnen doen om daar in een dok te worden opgenomen. De beslissing in dezen is echter aan den vice-admiraal, die uitvoerig vau het ongeluk op de hoogte iB gehouden. Enkele stukken van de rots zullen onder zocht worden, ten einde de geaardheid en het ontstaan (waarschynlyk door aangroeiing) te kunnen vaststellen. Da machinistenschool, te Hellevoetsluis. Hellevoetslnis, 2 Juli. Den 18 Juni 1909 was het vyftig jaar geleden dat aan de opleiding der marine machinisten te Hellevoetsluis vaste vorm werd gegeven. Vóór het jaar .1859 waa deze opleiding nog van zeer gebrekkigen omvang, doch sedert de werkkring der marine-machinisten op de vloot belangrijker werd, onderging ook de opleiding te Hellevoetsluis langzamer hand verbetering, om daarmede geiyken tred te houden, en eindelijk te worden wat het nu is, een wetenschappelijke opleiding, ter wyi ook in de positie en toekomst van den marine-machinist in die jaren belangrijke wijzigingen ten goede zyn gekomen. In die afgeloopen vyftig jaren zag die opleiding vele jongelieden komen en gaan, die langen of korten tyd den Lande als machi nist of in den rang van officier dienden of nog dienen of op andere wijze hnnne kennis dienstbaar maakten in de maatschappij. Uit den boezem van het korps gingen dan ook ten vorige jare stemmen op om dezen vyftig- j&rigen herinneringsdag als eene gelegenheid aan te grypen tot bet houden van een Reüniefeest. Dit plan verwierf, by oud-machi nisten zoowel als by actief dienende, instem ming en werd een comité gevormd dat het nader uitwerkte. Zeer veel viel er door dit comité te doen, doch vanwege het Marinebestuur werd alle medewerking ondervonden om het plan te doen slagen. In overleg daarmede werd de feestviering vastgesteld op heden, ook al in verband met het binnen zyn van een deel onzer in Neder land varende vloot voor deelname daaraan door een aantal korpsleden. Het Uomitó stelde vast van uit Botterdam per salonboot naar de stad hunner opleiding te vertrekken en dezen 2en Juli tot een recht gezelligen feestdag te maken. De reünisten ongeveer 180 in getal oud-machinisten en actief dienende vereenigden zich dan ook hedenmorgen te Botterdam, aan boord van de salonboot «Schoonhoven" en rer- trokken te half elf van daar, geescorteerd door de torpedoboot .Makjan" waar aan boord de oudste afdeeling adspirauten van de school in oefening zijn. Wat een aangename ontmoeting weer, zoo veel oude kameraden byeen; wat al hand drukken en gesprekken van herinneringen, uit vroeger dagen nog eens opgehaald; 't was oen recht gezellig gekout onder de lunch aan boord op de reis naar de plaats waar voor allen hun militaire loopbaan een aan vang nam. Te half twee arriveerden de reünisten. De «Schoonhoven", met vlaggen getooid en een blauwe vlag in top, voorzien van de distinctieven van den marinemachinist, nam ligplaats aan den steiger in de koopvaardy- haven, voor die gelegenheid vanwege het gemeentebestuur van Hellevoetsluis, als blyk van symphatie van een eerepoort voorzien met de woorden «Welkom" en «Holde" 1859—1909. Daar werden zy ontvangen door een eere- wacht van adspirant-machiniBten van de opleiding met den Commandant, den overste Smit, aan het hoofd met de bij de opleiding geplaatste officieren. Aan boord werd de eerewyn aangeboden en door den Comman dant der opleiding een van den Minister van Marine ontvangen talegram voorgelezen be vattende felicitaties en wenschen voor prettige feestviering. Een en ander werd met luide hoera's begroet; Toen nam de rondgang met muziek van een particuliere vereeniging door de gemeente een aanvang, opgesteld naar de jaren, dat reünisten in opleiding waren. Tydens het passeeren van het Directie- gebouw stond da schout-by nacht Snethlage met zyn staf gereed en werden eenige hand drukken en felicitaties afgegeven, zoo ook door Burgemeester en Wethouders voor het stadhuis, 't Gaf een aardigen aanblik, tal van oude heeren op te merken, dia blijkbaar al jaren rustigjes genieten van hun pensioen en daarbij de tegenwoordige mooie uniformen van de actief dienende jongere leden van het korps. Daarna ging de weg naar 't gebouw der opleiding en da recreatiezaal, voor zoovelen met oude herinneringen daaraan verbonden. In deze recreatiezaal bad de onthulling plaats van een voor die gelegenheid door het korps en oud-leden aangeboden gedenkplaat, die eene plaats in het gebouw der opleiding zal worden gegeven. De 74-jarige oud-officier- maohinist le kl. J. Gudde bewerkstelligde de onthulling, zijnde een der oudst aanwezigen, en sedert 1885 gepenaionneerd, doch gaf het woord aan den oud-otficier-machinist J. Maan dag, die in kernachtige bewoordingen da voor hun groote beteekenis van het feest schetste. De gedenkplaat, van brons vervaardigd en geheel in gekleurd marmer gevat, geeft te zien den ouden en den nieuwen tyd, zeilschepen, stoomschepen en een prachtigen torpedojager, benevens oujie en nieuwe werktuigen, als symbolen van het stoomwezen. Aan weerszyden de woorden «van oud machinisten en machinisten" en aan den voet .1859 - 1909". ,Ter herdenking van het 50-jarig bestaan der opleiding voor Marine-Machinisten". Overste Smit dankte voor deze door de Marine hoog gewaardeerde gedenkplaat in mooi gekozen woorden. Vervolgens werden de tegenwoordige werk plaatsen bezichtigd met de leerzalen. De eersten thans voorzien van de nieuwste werktuigen voor het bekwamen der jongelieden in draaien, smeden en bankwerken, dat scherp afstak tegen de werkplaatsen van vroeger, die voor deze gelegenheid zooveel mogolyk in oorspron- kelyken vorm waren opgesteld. De reünisten stelden zich op het terrein van die oude werk plaatsen op en werden photograpbische op namen gedaan. Na een en ander nog in oogenscbouw te hebben genomen werd nogmaals een rondgang door een deel van de gemeente gemaakt en de weg naar de salonboot ondernomen, waar a/b aan militaire en stedelijke autoriteiten receptie werd verleend, waarvan door velen gebruik word gemaakt en waar vele hartelijke woorden werden gesproken.. Een verrassing wachtte nog. Toen de Schout by Nacht Snethlage met gevolg ter receptie verscheen, deelde deze vlugofficier mede, dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd den oud-officier-machinist le kl. J. Gudde en den officier-machinist 2e kL P. H. de Carpentier to benoemen tot Bidder in de Orde van Uranje Nassau, en had hij de eer dit hun by deze te overhandigen. Een Leve de Koningin en luide hoera's besloten voor Hellevoetslnis dezen gezelligen middag. Van vele particuliere gebouwen wapperde de driekleur. Te ruim 5 uur vertrok de «Schoonhoven" naar Botterdam, alwaar de reünisten per extra trams naar de Diergaarde werden vervoerd, alwaar een feestmaal in de groote concertzaal werd aangericht. (H.blad.) Onweder. By het heftig onweder, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. boven Scheve- ningen woedde, is aan den Duinweg een van de in 't grasland aldaar weidende paarden van den stalhouder W. door den biiksem ge troffen en gedoodhet dier was geheel ver koold. De bliksem is ook geslagen in een tele foonpaal aan den Hartsenhoekweg. Bezoek van den koning en de koningin der Belgen. De «Etoile Beige" deelt mede, dat de Ko ning en de Koningin der Belgen op 15 Sep tember een bezoek zullen brengen aan het Nederlandache hof. Treinbotsing. Cleveland (Ohio), 4 Juli. Hedenmiddag reed een sneltrein 25 mylen bezuiden Dayton tegen een goederentrein in. Er wordt bericht, dat minstens 25 personen om het leven zyn gekomen en 75 gewond. Linieschip Oldenburg. Een telegram heeft reeds gemeld, dat het linieschip «Oldenburg" te Dantzig van stapel is geloopen. Het schip heeft een water verplaatsing van nagenoeg 2U,000 ton en is aanmerkelyk grooter dan de Nusb&u'b, de eerste Duitsche dreadnoughis. biet een ma chine van ongeveer 25,UU0 paardekrachten zal de .Oldenburg' een 21 zeemjjl loopen, als het er niet meer zal worden. De zware stuk ken geschut zullen niet, als by do Naasau- klasse, van 28 cM. zijn, maar van 30.5, evenals op de Engelsche dreadnoughis. De bemanning zal 9tiO koppen tellen. De kosten van het schip, de bewapening inbegrepen, zal eon 38 miliioen mark bedragen. Het schip moet in April 1912 klaar zyn. Het heeft on geveer een jaar op de helling gestaan. Liaboeuf onthoofd. Parys, 1 Juli. Laat in den avond, gis teren, werd bekend dat Liaboeuf den vol genden morgen vroeg onthoofd zou worden. Te óén uur 's nachts werd nog door de stad een extra-editie van de Guerre Sociale uit geschreeuwd, waarin werd opgeroepen tot protesteeten bij de Santé-gevangenis. Het gewone publiek van deze lugubere schouw spelen trok dan op in den nacht, ditmaal versterkt door een groote roerige menigte anarchisten en revululionnairen. Er werd rondom de gevangenis heilig geprotesteerd, gefloten, gegild, gescholden. Enkele revolver schoten, klonkenzeer talryke agenten en gardes te paard hadden op eenige punten groote moeite de menigte in bedwang to houden. Charges met deu blanken sabel moeBten herhaaldelijk uitgevoerd worden. Liaboeuf is moedig gestorven nog op het laatste oogenblik voor de guillotine riep by uit, dat hy geen souteneur was. Port Arthur. Don len dezer is de haven van Port Arthur weder voor de schepen van alle natiën open gesteld. Toen by den vrede van Portsmonth Port Arthur van Russische in Japuusche handen overging, bevonden de havenwerken zoowel als de forten zich, tengevolge van het lang durig beleg, iü zeer slechten staat. De Japansche regeering achtte het boven dien raadzaam, geen vreemde toeschouwers toe te laten, zoolang de werken ter verdedi ging van de haven niet geheel hersteld ot voltooid waren. Thans is de arbeid ter vorbetering en vernieuwing van de haven- en verdedigings werken blijkbaar afgeloopen en kon Port Arthur weder opengesteld worden, waardoor voor hot internationale handelsvorkeer eene oude, jarenlang pynlyk ontbeerde verbinding is heropend. Een roover gedood. Vrijdagmiddag trachtte in een der buurt- trcinen van Parys een heer in een coupé le klasse een dame te berooven. Toen deze aan den noodrem trok, sprong hij uit den wagon, terwyi juist uit tegenovergestelde richting een andere trein aankwam, die hem verpletterde. By onderzoek is gebleken, dat de roover een landarts was, Ballieux geheeteo, die wegens zyn lichtzinnigen levenswandel reeds sedert lang oen slechte reputatie genoot. Db Pluviöse. Na onderzoek is den marine-ingenienrs gebleken, dat de «Pluviöse" weder hersteld kan worden. Zy zal dus naar de haven van CherLourg gesleept on daar binnen den kortst mogelyken tyd gerepareerd worden, zoodat zy in December jl. weder in dienst kan worden gesteld. Suffragettes athletenclub. Wij deelden dezer dagen mede, dat sommige Engelsche militante sufiragettes zich zyn gaan oefenenen in jioe jitsioe, teneinde zich eventueel, wanneer zy al te erg in het gedrang komen, krachtig te kunnen verdedigen. Mrs. Garrud, een der oprichtsters van de athletenclub vau de Women's Freedom League" heeft Zondag avond metterdaad bewezen, dat ook een vrouw, die de Japansche worstelkunst heeft beoefend, zich met hot grootste gemak niet alleen tegen een krachtig man kan verdedigen, maar dezen zelfs do baas kan blyven. Mrs. Garrnd bield een rede over het nut van het jioe jitsioe voor do strijdende vrouwen en merkte daarbij terloops op, dat vóórhaar hot .leggen" van een middelmatig sterken politieagent de eenvoudigste zaak van de wereld was. Een der aanwezige agenten trok een ongeloovig gezicht. Hy nam haar eens goed op en verklaarde toen te betwijfelen, of zoo'n klein vrouwtje als de spreekster daartoe wel in staat zou zyn. ,Ik ben wel geen reuzin", gaf deze ten antwoord, «maar ik wil u toch bowyzen, dat ik niet geblyft heb, tenminste als gjj niet bang zyt, dat ik u py'n zal doen". De goedige politieman weigerde echter eerst de uitdaging aan te nemen, maar liet zich ten slotte er toch voor vinden. Do worsteling begon. Het vrouwtje scheen eerst het te zullen afleggen, maar maakte plotseling gebruik van een der kunstgrepen van het jioe jitsioe en de agent booste tegen den grond. Het gevecht had nog geen tien seconden geduurd. De agent krabbelde weder omhoog, bevoelde zyn hoofd on zeide „Wanneer wy gevochten hadden op straat en niet op deze matten, dan zou de Loudenache politie op hot oogenblik een man minder tellen. Op het plaveisel zou myn hoofd to pletter zyo geslagen". Een ander politieagent, leniger dan de voor gaande un die bovendien jioe jitsioe kende, zou het thans ook eenB beproeven. Maar ook deze werd in enkele minuten door mrs. Garrud overwonnen. Daarna vervolgde zy haar rede. Er was nu gebleken, dat ook do vrouwen te vreezen tegenstandsters kannen zyn, zeide zy, ofschoon zy, voor zichzelf, hoopte, dat zij nooit in ernst legen een polilieageiit zou be hoeven le vechten daar de moesten hunner hoogst fatsoenlijke lieden zyn. Maar men moest toch op alle gebeurlykhoden voorbe reid zyn. De Zwarte Hand-organisatie te New-York durft nog steeds haar Landwerk vau ontvoering, geldafdreiging en moord voort te zetten. Een hunner laatste slachtofflers is zekere dr. Mariano Scimeca, op vrien de Zwarte Hand-mannen verbolgen zyn omdat hy eon vriend was van den, op Sicilië ver boorden politie-man Petrosino. Een dag of tien geleden werd het 4-jarig zoontje van Scimeca ontvoerd en de dokter kreeg bericht, dat hy een grooten losprys moest betalen, anders zou het slecht afioopen met zyn kind. Maar Scimeca betaalde niet; en nu heeft hy telefonisch de mededeeling ontvangen, dat het kind is omgebracht. Tevens werd den dokter aangezegd, dat nu zyn zoontje van 7 maanden aan de beurt zou komen. Werd daarvoor dan ook geen losprys betaald, dan zou het met hot kind gaan als met het broertje. Daarna zou, ten Blotte, do beurt komen aan den dokter zelf. KUNSTMENSCHEN door P. N. v. B. Juni. Kermis. Lieber mann, die affaire geht so verdammt slecht 'n Witharige, buikige Duitscher, die met cornet onder een vet jasje liep, bad met zóóveel zwier en zóóveel élégauce in den ochtend zjjn schelpje voorgehouden, dat ik hem onwillekeurig speciaal wat lang had bewonderd, toen-ie, op bruine bottines, in gekleede jas en onder breedgeranden kun- steuaarshoed langs de huizen Btapte. Om den drommel geen sjappie. Een heele artist. Zie hem aan den overkant eens een extra buiging maken 1 'n Bejaard vrouwtje, met zacht zeurende stem, wryft zich gladjes in de handen. Vertelt onomwonden aan de buren om haar heen, dat zooieta onmogelijk echt ie. Allemaal larie. Branieschopper. Wat denkt zoo'n kale meneer wel I Een lange gierlach stoof op. Plots met spannende stilte na. 'n Klein manneke, bleek-gelig snuitje, lorgnet op den sierk gebogen neus, muziek- haar-dos, heel lang en sluik, vierkant in den nek weggeknipt, nadert voorzichtig. Hij rammelt genoeglijk de opgehaalde centen in den diepen broekzak. Geeft opeens zijn kame raad een veelzeggende wenk. Die komt terug. Met zuur gezicht. Kykt kwaaie vernietigend naar de deuren «op slot". Lieve hemel, wat n blikken 1 Een korte weifeling. Dan een zoete, warme melodie, aeniimenteele tonen, die jammerlijk omkomen in het gebonk van koper en trommen. Een troepje blaaspoepen speelt lustig «Das Bieuehaus". De oudste doet daarby onuitstaanbaar gewiohtig. De dunne polsen en lange vingers maken aller lei zotte gebaren by elke nieuwe inzet. Na de zooveelste maat doet-ie zelf dapper mee. Ze hebben sncces. De menschen geven met H ollandsche royaliteit. Dkt moet een tenoor- tje" weer boeten. Hy vangt minder. Toch een charmante jongen. Intelligent, droomerige kop. Uit z n oogen glanst tamme revolutie als-ie «Het hutje aan de zee doorworstelt. Z'n tweede, eeB mop van Speenhof!, moet gejaagd tempo. Jammer. Maar kan het ook anders Om den hoek bonkt oen groot orkest-orgel. Zooals de wind je in 't gezicht slaat, wanneer je van den luwen Kanaalweg ineens voor een zysteeg komt, zoo woei daar een zwaar-dreunende défileer-marsch. Een gespierde kerel, met gemilimetord hoofdhaar, gele huid, weggeschoren wenkbrauwen, die nu als twee doezel-vegen onder het lage voor hoofd schaduwen, hanteert met forschen greep den slinger. Zweetdroppels lokkon langs z n blauwe, pas-geschoren wangen. Een mooie, jonge vrouw spaar mo dótails gaat vau deur tot deur, terwyi de gloeiende jool bruischt. In woeste maat zag je rokken zwie ren. Opgeschoten meiden gingen in al maar voller wildheid, en wat niet meedraaide, werd omver gezwaaid. Na afloop vielen de paren gillend doorheen, duizelig en buiten- adem de hoofden gezwollen van vuurroode hitte. «Hè, baas b-a-a-s nog één!" Hy schudt heftig van neen. Toen had je ze moeten hooren 1 Dat was een affront. Ze brulden het uit. Maar het duurde niet lang. Een geboks van tonen overstemt. Een tweede orgel rukt aan. Op het front slaan bewegende poppen. Let eens, hoe bevallig zy de minia tuur-instrumenten naar en van den mond brengen 1 Hun kapelmeester, 'n kranig, stoer figuur, dirigeert onberispelijk tydens hot si Toch margarine. Niet eens een behoorlijk stuk muziek. Een rol dio telkens haperde. De menschen in de straat beweerde zelfs, dat-ie een geduchte kou to pakken had. Genoot dan ook weinig voordeel. Men keek spits, onnoemelijk. Gauw doorgaan asjeblieft. En het werd tyd. Met nog vollen adem en met 't plezier van muzikanten die voor 't eerst in de oude instrumenten den vertrouwden klank weer wekken, laat een dubbel kwar tet zich hooren. Die lni boeien. Eerst een korte inleiding, brokje ouverture. Waarna een paar maten rust volgen. Dan galmen zangerig de beste stemmen. Met heel-pianis- simo begeleiding. Totdat de groote trom diep-dof het naspel aangeeft en 't heele or kestje weer samengaat. Intusscben houden ze geen oog van bun mandataris, den opha ler, af. De «bas die blaast mot den bree- den kop van een kikker, bepaald de leider, draait links en rechts op de scheeigeloopen hielen, maar telt de krentoogjes half geknepen zoo droog-weg eiken cent. Gniepige contröle, niet waar? Maar minder pynlyk als hetgeen ik later opmerkte. 'nJuf, met kalk-gezicht, waarin twee oogen eenig leven wekken, heeft een dreumes van onge veer vier aan de hand. Ze sleopt nog een klein meiBke aan den rok met zich door de volte. Het trio zingt: «Moeder weet ge wat ik droomde", «Een scheermes genomen, ver moordt hy zyn vrouw", «Amsterdam by nacht", «Een reisje langs de Ryn", e. a. En «vader" volgt breed stappend op den voet mot een harmonica die amechtig hygt. Elk stuivertje, dat gebeurd wordt, in centen of halfjes byeen gebracht, neemt-ie in ont vangst. Met strenge, onderzoekende blikken. Hut wyf kreeg zelfs een vinnige stomp, op 'n momont toen ze behendig wat wegmoffelde. En de kerel straalde van zolf-leut, hoe goed hy hem dat lapte. Zulk volk armer dan korkrotten heeft nog verbeelding, erBer: inbeelding. Op ruzie-toon ging-ie halverwege de straat te keer, pruttelond over het aan- kunst-willen-doen van een fiedelaar, die poort in en poort uit wipte. Een oudjo. Hij geeft maziek van Beethoven, Wagner en Slrauss. De zonderlinge flambard, het zwarte strik- dasje en n afgerafeld boordje, ziedaar zyn atribnnt. Ik spot liefst niet met dit soort wezens. Hy ziet eenigszins groenig van den honger. Doet waarlijk denken aan muffe optrekjoe der wereldstad. Type, dat u ver- lelt van lyden, langzame ondergang, vermor- seling door 's levens diamant harde en eeuwig- malende molensteenen. Arm ventjeVroeg of laat van de aarde weggebezemd zonder roem, zonder eer. By voorbaat al verwenscht, veracht, gevloekt door nietswaardige con currenten. Dat weet-ie. Dat voelt-ie. Het tergend geluid van een armoedig jankend orgeltje, dat niets anders geuit dan een buitensporig bibberend gedeelte uit .Martha", dryft hem onwillekeurig iets snellor voort. Zie maar, met kittige pasjes verdwjjnt-ie haastig. Stellig ruimschoots beloond. Mis schien in zichzelf nog verrukt over de voor treffelijke indruk, die hy zoooven Gek heid!... Tatateratatata 1 tareratalala I schet tert een trompet, 'tls een solist. Z'n versch gescheiden ponniehaar draagt luchtig een grijze ruiijes-pet. Hy kykt naar niemand. Blaast rustig, strak voor zich uitstarend. Hy heeft schijnbaar maling aan het getingel van de piano, die in de verte op huppelwys invalt. De vlugge, nerveuso gang wordt er bijna onafgebroken ingehouden door een slank lichaam, dat al maar schokt onder het draaien. Een Italiaansche wier wieg onge twyfeld eens in Amsterdam stond kykt dwepond naast hem toe. Ze draagt een kleu rige kleeding. Om den albast-blanken hals 'n rist parels hevig duur. Aan heur spitse vingers veel dikke gouden en zilveren rin gen. In de rose oorlelletjes glinsterende hangers. Overigens een houding slap, vervelend en zonder energie. Haar twee dochters, vroolyk, vriendelijk, daarentegen zeer actief. Knappe, flinke meisjes. Raven zwart haar. Oostersche gezichtjes. Die ietwat jakkerend voor het incasso zorgden, 't Was haaat-je-rep-je. Want ze komen aanstonds in botsing mut een merkwaardig stel. Man en vrouw. Hy, mot geslepen snuitwerk. 'n Bol liedjes in de hand. Zingt resoluut uit vollen borst. Men hoort z'n stem op grooten afstand, 'n beetje rauw, als gescheurd. Zy, achter een overkapte kinderwagen, waarin een kleintje onbezorgd sluimert, gaat langzaam aan zijn zyde voort. Ze is ook niet mis. Kykt met kattenoogen naar d'r omgeving, 'n Brutaaltje hoor. Haar machtig mannen-keelgeluid snerpt als eon golfijjn door de omstanders, die moor en meer op dringen, om le luisteren, te bewonderen. Erg aandoenlijke wysjes. Waarvan do «tekst' met een paar centen betaald, in veler banden terechtkomt. Goed beschouwd, bombast. Larie. Dan had ik wat meer respect voor het duet van twee chausomrieres. Zy droegen voor in den styl van onze welbekende «Handels blad-confraters Pisuisse en Blokzyl, Slappe hoeden, slappe dassen, slappe jassen. Deftig air. Smaak. Mooie taal. Een oogenblik later. Dan verscbjjnen nog meer kunst-menschen. Met reuzeu-orgels, Met kleine en kleintjes dito. Met piano's. Met koper. Met harmonica s. Met liedjes. Ze stryken als vogels neer. Je begrypt niet waar ze vandaan komen. INGEZONDEN. Mynhecr de Redacteur. Van verschillende zyden werd ons het verzoek gedaan of wij door middel van uw blad niet eens 't een en ander konden mededeelen over dc Ned. Tentzending die van 17 tot 31 Joli a.s. in deze gemeente zal arbeiden. Daar 't ons gebleken is dat velen lezers van uw blad nog onbekend zijn met dezen nieuwen tak van inwendige zen ding, komen wij ter wille dier lezen beleefd bij u aankloppen om eenige plaatsruimte, u bij voor baat dankzeggende voor de inwilliging van ons verzoek. Wy laten hierbij volgen eenige aanhalingen uit een stukje van de hand van Os. Brccn Prcd. der N. H. K. te Oostkapelle en voorkomende in het sErmeloosch Zendingsblad" cn in sPniêl" het weekblad van Dr. Gunning te Utrecht »Wy willen echter nu tot u spreken over de belangen der inwendige zending, flct goed recht daarvan zal wel geen verdediging behoeven. De Christenheid geeft honderd duizenden en moge dat millioenen worden om de heidenen met het Evangelie bekend te maken. Maar nu zal toch ieder toegeven, dat het waarlijk wel noodig is om ook om te zien naar hen, die naast u, en achter u wonen en blijkbaar van God cn Zyn Evangelie niet veel kennis meer hebben. Welnu, de Heer heeft in onze dagen ook daar voor veler hart en oog geopend, Hij heeft ons in de Nederlandache Tentzending eene kostelijke Landevangelisatie gegeven. De Oorsprong daarvan ligt in Ouitschland. Ongeveer tien jaar geleden kwam bij den Evan gelist Vetter de gedachte op: dat het Evangelie aan de volksmenigte in tenten gepredikt kon en moest worden. Hij was zoo aangegrepen door die gedachte en daarmee zoo vervuld, dat hy voor zich zeiven bekende: God wil het. Ieder die zyn Bijbel leest zal weten, dat de Heiland zelf op de bergen, in dc Woestijn, aan de zee, bij den weg evengoed als in de synagoge en in den tempel, ja overal en aan allo plaatsen, waar zich gelegenheid bood, Zijn Evangelie heeft ver kondigd. Wordt iemand dit lezende sterk aange grepen door dc gedachte om Hem hierin na te volgen, dan mag hij gerust zeggen: alk heb die gedachte van Hem". De Ncd. Tentzending is eene dochter van de Duitsche. Zij werd daarom weieens zijdelings aan gezien als een vreemde. Maar dat is niet meer noodig, want ze is inderdaad genaturaliseerd, even als de uitnemende Zondagschool-vereentglng, wier oorsprong in Amerika is en al» het gezegende Bijbelgenootschap, welks bakermat in Engeland staat. Wij hebben nu eene Nederlandsche Zondags- sehool-Vcreeniging, een Nedcrl. Bijbelgenootschap, enNederlandsche Tentzending. Zij werd ge opend Maandag 3 Sept. 1906 te Apeldoorn. De tent, die f10.000 kost, is hier ook zonder moeite verkragen. Ze is door één persoon gegeven. Het inwendige maakt een plechtigen indruk,stem mend tot stilte en ernst. Er zyn 1800 zitplaatsen. Zoo noodig kunnen de tentgordynen opgerold en nog eenige honderden staanplaatsen verschaft worden In menige plaats van ons dierbaar Vaderland gaf God ryken zegen door de Ned. Tentzending. Zoo was er in Groningen medewerking van Gere formeerden, Hervormden, Baptisten en vriic kringen. Zondag 9 Juni 1907 werd de arbeid daar met eene avondsamenkomst geopend. Professor van Dyk sprak een welkomstwoorden daarna sprak een der broeders over het bestaan, de beginselen en het doel der N. T. Z. De groéte tent was overvol. Reeds lang voor den aanvang der samenkomst, kon niemand meer een zit- of staanplaats bekomen. De zeilen van de Tent werden toen opgerold en de menschen, die er niet inkonden, schaarden rteh buiten voor de gemaakte opening. Dit is steeds toegenomen, zoodat Zondag 23 en Maandag 24 /uni worden. De menigte toehoorders groeide i aan, dat deze beide laatste dagen er op tweo plaatsen gelijk bijeenkomsten moesten gehouden worden. Up den laatsten avond was de grootste kerk, de Martini Kerk, gevraagd en afgestaan. Daar werd de arbeid der tentzending in die ure danhseggeNde gesloten". Dr. Gunning schreef ir, seniel"* onder dit sttk onder meer: »Ik voor mij ben nooit een man voor meetidgs, opwekkingssamenkorcsten en dergelyke vrye evange lisatie geweest. Niet omdat ik er zooveel stegen" had, maar omdat ik, die dc gave van het vrije woord geheel en al mis, zoodat ik geen tien woorden spreek, die ik niet eerst op schrift gezet heb, my >r niet op myn plaats gavoel. Maar nimmer heb ik den moed gehad ééne enkele pogingj van W i e dan ook uitgaande en op welke manier ook ge schiedende, af te kenren, die ons volk tot den levenden Christus en de heerlijkheid van Zyn dienst trachtte heen te leiden. Ik ben een kerkelijk man, in myn hart misschien zelfs wel kerkclijker dan ik er gewóón lyk den indruk van geef: ik voor mij voel my eigenlhk alléén op den preekstoel waar lijk thuis en op mijn plaats. Maar zoolang ik lie hoe weinig onze kerk, ondanks alle inspanning van predikanten, ouderlingen en diakenen, dc groote massa bereikt, voor hoe vele duizenden z\J feite lijk niets is niets doen of zyn kan, dan zegen ik mijn hart elke poging die m«n aanwendt, om zielen tot Jezus te brengen, en in onze ontin- doenlijke kringen, onder ryk en arm, weer liefde en warmte te wekken voor den éinigen troost in leven en in sterven. Daarom ben ik niet alleen Tan plan de samen komsten der Tentzending (Sept. 1908) by to wonen, voorzoover myn drukbezette leven ray dat vergunt, maar noodig ik allen uit ernstig en biddend het werk te leeren kennen en onderzoeken". Wij vertrouwen dat bovenstaand voldoende zal zyn om eenig overzicht te geven van don arbeid der N. T. Zending. Voor hetgeen in de laatste maanden te Rotter dam en thans in Den Haag plaats vond vcrwyzen wy naar de uitvoerige berichten voorkomende in het dagblad »de Nederlander" en andere bladen. Van harte hopen wij dat, in navolging van Zoovele andere steden die de Tent eene waardige ontvangst bereiden, den Helder niet moge achterstaan. Reeds enkele gaven hiervan blijk o a. door het geheel belangeloos afstaan van een gedeelte van het bouw terrein aan den Polderweg, door de heeren Spruit en Bakker. Mogen meerderen zich opgewekt ge voelen in deze ook Anantieel de taak van het Comité te verlichten. Helder, Juni KMO. Het plaatselijk Comité: Doorewaard. J C. S. Schokkwo, Voorz. C. Graat. P. Slort. N. Graaf. 11. Spruit. Ds. VAN ÜRIBTUUIJ9EN. Ds. C. Stadio, peniilngm. Spoorstraat 8. R. J. Praamsma. W. H. Tif.i.fooij, aecret. Contraal-Genootsohap voor Klndor- herstellings- on Vaoantlekolonle». Afdeeling Helder. Een vroolyke morgen spelt een blijden dag. Dit geldt dok voor de zwakke kinderen. Uit den Omtrek. Texel, 4 Juli. De kermis is weer voortyj. Druk was het alleen Zondagmiddag. Op de overige dagen bleek het, dat de kermisgeest moer en meer verloren gaat. Yeel byzondors was er ook niet to zien. Hier en daar een tentje met oen gordéldier, een buidelrat, slangen enz., waar van allerlei wonderdadigs uitgeroepen werd. Op1 dit chapiter kwam Jan van< der Wal, die don geheelen zomer bij het badhuis te Koog zal «staan", nog het best uit. Die vertoonde o. m. een geraamte van een butskop, een op- gezetten maanviscb, een vliegenden visch enz. De tooneelgezelschappen van Delmonte en van de firma Bakker voldeden goed en hadden druk bezoek. Van baldadigheden of buitensporigheden werd niets vernomen. Veehandel. De handel in lammeren blyft nog «eer ge animeerd. Men koopt niet alleen ter markt, doch veelal ook in de weiden, waar heden tot f 16.25 per stnk werd besteed. Ter markt waren aangevoerd 219 lammeren, die van de hand gingen van f 12.-— tot f 18,50 per stuk. De handel was byzonder lévendig. Van 10 Mei tot 1 Juli heeft de uitvoer van lammeren 35796 stuks bedragen; Hooi. Nu de hooioogst zoo overvloedig is en de kwaliteit byzonder geroomd kan worden, is de uitvoer van dit artikel nog voel bol. ng- ryker dan anders in dezen tyd van betjaar. Reeds zyn enkele scheepsladingen uitge voerd, doch nu wordt dag aan dag hooi'Ver scheept. Voor goed lriaverhooi wordt thans besteed van f 21.tot f24.per 1000 K.G. Anna Paulowna. Uitslag veiling, opbod gebonden 29 Juni 1910, ten over staan van notaris J. van der Veen to Alkmaar, van do plaats genaamd .Geereatcin'' te Anna Paulowna, kadaster sectie M. 1. Huizen, Schuren en Erf, nos. 741, 742, 743, groot ,81,22 H.A. Str. de heer J. Muys f 2410. 2. Werkmanswoning met Erf, no. 585, groot ,08,75 H.A. Str. de heer J. F. Polet f540. 3. Wei- en Bouwland, no. 744, groot 4,29,03 H.A. Str. E G. van Senden f 617dJ>8. 4. Bouwland, no. 76, groot 5,09,40 H.A. Str. de heer P. Kaan Ds. f 7641. 5. Bouwland, no. 792, groot 1,41,90'H.A. Str. de heer L. van Byswyk f 1986,60. 6. Bouwland, no. 789, groot 4,50,40 H.A. Str. do heor E. G. van Senden f 6485,76. 7. Wei-, Bouwland en Water, nos. 790, 791, 808, 804, groot 3,41.— H.A. Str. de beer D. Ursom 12502,60. 8. Bouwland, no. 788, groot 3,07,70. Str. de heer C. Geerliogs f-1861,66. 9. Bouwland, no. 787, groot 2,52,H.A. Str. de heer K. Appel f4188,20. 10. Bouwland, no. 566, groot 1,79,80 H.A. Str. de lieer D. de Jong f 3191,54. Totaal bedrag f 39980,89. De afslag blyft bepaald op Woensdag 6 Juli 1910, dee middags 12 uur in het café «de Vlas en Korenbeurs" te Anna Paulowna. Tuinbouwveiling van Vrjjdag 1 Juli. 156 zak aardappelen f 1.70 a f 1.45 per zak en kleine f0.70 a f 1.per zak Bloemkool 590 eerste soort f 16.50 a f 8 per 100 en 250 tweede soort f6.50 a f4.50 per 100; Sla 700 krop f 1.50 a f 0.60 per 1U0 krop

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 5