Bijvoegsel vtin 'T l UFfiKID Hl. 14 IMF van Zaterdag: 30 Juli IOIO. Aao de Leden der Ned. Herr. JüerK. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 29 Juii. Het pantserschip .Piet Hein" is heden alhier gearriveerd, komende vau Bergen. Het schip kwam alhier binnen om een ziekeu schepeling aan wal te brengen. Tram Helder-Huisduinen. Door onvoorziene omstandigheden het lekken van vlampypen moest gisterenmid dag de dienst worden gestaakt. Het euvel is verholpen, zoodat van heden af weder op de gewone uren wordt gereden. Op uitnoodiging der Vereenigiog van Jonge Vrijzinnig®11 kwamen gisteravond in ,Tivoli" eenige personen byeen, om te komen tot de oprichting van een steuncomité voor de uitgesloten textielarbeiders te Enschedé. Na bespreking werd besloten te trachten gelden te verzamelen, die allen uitgestotenen, zoowel georganiseerden, als ongeorganiseerden ten goede komen, zonder daarby op gelooi of richting te letten, in den geest zooals door het hoofdbestuur van den Vryzinnig-demo- oratischen bond is voorgesteld. Tot leden van het comité, dat zich naar gelang der omstandigheden kan uitbreiden, werden aangewezen de heeren C. de Beurs, A. H. v. d. Graaf, C. Kikkert, F. v. d. Ploeg, J. J. Piek, J. Sluisman en H. J. Van Wol- feren. De heer v. d. Graaf, Sluisdykstraat 98, treedt als secretaris op. Afloop der publieke verkooping van woon- en winkelhuizen en erven, Woens dagavond ten overstaan van Notaris Stam mes gehouden, is als volgt: Het woon- en winkelhuis en erf le Vroon- straat nr. 5, kooper de heer J. Heddes voor f1860.— Het huis en erf Beltweg nr. 16 en het perceel tuingrond aan den Beltwog, naast het vorige perceel, kooper do hoer A. Krij- nen voor f1091. Het huis on erf Gravenstraat nr. 8la, kooper de heer F. GoeB qq voor f 1094. Het huis en ert Achtergracht Westzydo nr. 5, kooper de heer W. D. van Pelt qq voor f875.-. Het huis en erf naast het vorige perceel, kooper de heer A. van Pelt qq voor f840. Het huis en erf daarnaast nr. 7, kooper de heer G. Bakker qq voor f995. Het heerenhuis en tuin Kanaalweg nr. 122 en pakhuis daarachter aan den Dykweg, koo per de heer W. D. van Pelt qq voor f 7000.— Het huis en erl daarnaast nr. 121, kooper de heer G. Kroeb Jr. qq voor f1900. Twee winkelhuizen en erven Molenplein nr. 170 en 171, met houten boet daarachter, kooper de heer W. D. van Pelt qq voor f8515.—. Het woon- en winkelhuis met pakhuis aan de Spoorgracht nr. 40, hoek Wagenstraat, kooper de heer S. P. W. Croue voor 18050. Het huis en erf aan den Parallelweg nr. 12, kooper de heer A. Tabeling voor f 1820. De huizen en erven 2e Vroonstraat noe. 84, 86, 38 en 40, kooper de heer C. Quak qq voor f 3261. Het huis met stal, boet en erf aan de Prinsenstraat nr. 1, kooper de heer J J. Heydenrijk qq voor f 1680. Examens Zeevaartschool. By het heden aan de Zeevaartschool alhier, ten overstaan der Commissie van Toezicht op het M. O. gehouden overgangs examen slaagden voor de 2e kl&eso van den Cursus voor onhevarenen N. Beencma, L. C. Hagenaar, W. E. F. Hazebroek, J. Hil- len, M. Klopper, F. W. Laagland Winder, J. v. d. Ploeg, F. Prass, H. de Roo, W. G. Sutherland, A. Vos en S. Zuiderboud. Tot de eerste klasse werden toegelaten 1. Th. Schliiter, H. Westra, G. J. J. Wes ters, J. de Beurs, C. Drijver, H. Oostendorp, J. Boon, C. J. Stelleman, P. Luyckx en J. Lagas. Voorwaardelijk werden toegelatenJ. Kunst, W. Zeijlemaker, A. R. Molenaar en M. L. do Vos. Met één candiduat wordt het examen voort gezet. Schaken. Onze plaatsgenoot Geus is in den beslissenden wedstrijd te Hambnrg niet fortuinlyk. Hy staat in de ,Siegergruppe" thans zeer slecht en kan hy hoogstens het getal 2 bereiken aangezien hy nog slechts twee partijen heeft te spelen. De heer Geus zoo schryft de correspondent vau het Handelsblad te Hamburg is anders een uitstekend tournooispeler, zoodat deze uitslag, hoewol hy wel is waar met sterke spelers te kampen had, ons zeer verbaast. Er bestaat nog oen groot verschil tusschon hot spelen thuis, in het bekende clublokaal, in een bekende omgeving, en in het spelen in ecu buitenlandschen wedstrijd waar allesons vreemd is en waar wy weten dat de minste zwakke zet ons de party kan kosten en daarmede het uitzicht op een prys. Hedenmorgen werd door de Directie der Marine alhier aanbesteed Perceel No. 2: Het verrichten van onder houdswerken aan gebouwen, enz., van het Marine Etablissement Willemsoord, gedurende het jaar 1910. Ingekomen biljetten 11, van de heeren J. bprnit, f17680.— Th. v. d. Sterre, 17800.H. Riemers, f17285.— J. Stee man, f16700; Gebrs. v. Pelt, f15835.— J. Duinker, f15555; R. N. v. Os, f15478.— A. Krynen, f 15486P. Korff, f15410.— J. de Vries, f 14690.— H. Wyker, f 14187.— (gegund). Perceel No. 3: Het verrichten vau schil der- en behaDgwerk aan en in gebouwen vau het Maritieme Etablissement te Wil lemsoord. Ingekomen 17 biljetten van de heeren H. Oom, Nienwendam, f 4025.F. Boon, Helder, f8700.P. Hildering, Amsterdam, f 8589.T. Boumu, id. f 8481.H J Nelissen, Haarlem, f3470.- S. Goldsteen, id. f 3449.— Gebr. de Boer, Helder, f3132.- A. v. Pelt, id. f3090.— H. de Wit, id. f2993. P. H. v. d. Bosch, Heemstede, f2975.— H. Zegel, Helder, f2988.-J. Tielrooy, id. f 2900.-S. Schellinger, id. 12800.— J. Freeke, id. f 2775.—Gebr. lloogerduyn, id. f2785.— M Kaleveld, id. f2641.- en J. de Kok, id. f 2682.—gegund! De dood van dr. R. Onlangs deelden wy mede, dat de geneesheer R., wonende op de Keizersgracht te Amsterdam, met een revolverschot m het hoofd, dood in zyn spreekkamer was gevonden. De omstandigheden waren van dien aard, dat «y het vermoeden van moord wettigden, en de politie stelde dus een onderzoek in! Hoewel dit onderzoek niet geheel geëindigd is, en nog enkele omstandigheden opgehelderd dienen te worden, heeft het reeds de over tuiging gegeven, dat men hier niet met een misdaad te doen heeft. Wenschen van bestellers. De afdeeling Amsterdam van den Noder- lundschen bond van post- en telegraafbeambtcn i „De Post", heeft op haar verzoek aan den j directeur-generaal der posteryen en telegrafie om de bekende „wenschkwestie ten genoegen van het personeel te regelen, bericht ont vangen, dat de administratie zich noch met het wenschen noch met de verdeeling van ontvangen fooien inlaat, doch dat by onbe hoorlijk optreden bestraffing niet zal uitblijven. Luchtvaart. De Ned. vereeniging voor Luchtvaart, g< - vestigd in Den Haag, en de Eerste Ned. Vlieg- vereeniging te Breda, hadden voor (.enigen tijd aan de Ministeries van Oorlog en Finan ciën vergunning gevraagd, de militaire oefe ningsterreinen onder Gilze—Rijen naby Breda de z.g. Molen- en MoleDSchotsche heide te mogen bezigen voor vliegoefeningen en vlieg wedstrijden. Dezer dagen werd hierop gunstig beschikt. De terreinen zyn reedB in gereedheid gebracht en hangors voor vier vliegmachines byna voltooid. De heer E. A. Archer, avia- teur der Bredasche vereeniging, voorzien van het Fransche aviateur brevet, behaalde te Issy bij Parys, op de Blériotmachine der vereeni ging, keert deze week naar Breda terug. Te vens bezit de vereeniging eene machine ont worpen en vervaardigd door den heer Bahle te Utrecht. De Eerste Vliegvereeniging zal tegen half Augustus op eeD nog nader op te geven dag op haro terreinen met hare beide aviatenrs waarschijnlijk versterkt met nog een gediplomeerd Ned. aviateur eene groote vlieg- domonstratie op een- en tweedekmachines geven. Middenstand. Gisteren vergaderde te 's-Gravenhage de Staatscommissie voor den Middenstand in hot gebouw van de Directie van den Land bouw. Behandeld werd oen conceptwetsontwerp houdende maatregelen ter bevorderiug van contante betaling. Aangezien hiermede de verschillende on derwerpen welke by dc Commissie aanhangig waren, zyn afgehandeld, besloot de commissie haar verdere werkzaamheden op te Bchorten tot na de verschijning van het rapport der Enquête Commissie Stuurlieden Examens. 's-Gravenhage, 28 Juli. Geslaagd groote stoomvaart tweede stuurman de heer J. E. Hellings. Met f800.— er van door. Woensdag heeft zich de bijna 15-jarige A. B., te Vlaardingen, met een bedrag van pl. m. f 800, welke hy voor de voldoening van een rekening voor zyn vader bij zich had, uit de voeten gemaakt. Ondanks de aangewende po gingen tot zijn opsporing, heeft men hem nog niet gevonden. Een bank failliet. De Nederduitsche Bank te Dortmuud, die in West-DuitBChland een 25-tal filialen heeft, is failliet verklaard, nadat alle pogingen om haar op de been te houden, hebben gefaald. Naar de „Nat. Ztg". verneemt, bedraagt het aandeelenkapitaal der bank twaalf millioen mark en beloopen de verbintenissen meer dan vyflig millioen. De aandeelhouders zullen hun geld wel kwyt zyn en ook de inleggers zullen groote verliezen lyden. De directeur der bank is in hechtenis genomen. Een liefdesdrama. t Tooncel stelt voor liet Verbindingskanaal tusschen Hcere- ea Ooslerbrug te Groningen. Tyd van handeling: gisteravond ongeveer 10 uur. Verhaaldur .N. Gron. Ct. Eerste bedryf. Eeu jongen en een muisje, tot nu toe verliefd, krijgen ruzie. Harde woorden vallen, beiden winden zich op en 't ciud is, dat de jongen dreigt zich te zullen verdrinken. Werkelijk gaat hy den walkant af en ver dwijnt in de diepte. Tweede bedryf. Radelooze smart van 't achtergebleven meisje. De aandacht van 't publiek wordt getrokken door haar luid, zenuw achtig snikken. Ze kan niet op haar verhaal komen; langzame! hand komt ze echter zoover bij, dat ze de geheele geschiedenis vertellen kan. 't Publiek krygt een rilling van schrik. Hot aantal menschen groeit ondertusschen nog maar steeds aan. Politie komt naderbij. Men gaat dreggen. Echter zonder resultaat, 't Meisje wordt nog bedroefder en wordt ten slotte weggebracht. Derde bedryf. 't Meisje is weg, maar de menBchen blyven staan, 't geval druk bespre kend. Een jongmenscli nadert, ziet de massa en blyft als verstijfd staan. Hij bemerkt de dreggende personen en de schrik Blaat hem om 't hart. Hij is de vermiste jongeD, die be rouwvol weerkeert en nu meent, dat zijn meisje zich verdronken heeft. Hy informeert on hoort tot zyn verbazing, dat niet naar haar, muur naar hem wordt gedregd. Nu vertelt hy alles. Hoe hy den walkant wel is afgegaan, maar in plaats van in 't water lu springen, zich daar beneden in 't duister uit de voeten heeft ge maakt. Thans wilde hy zich met z'n meisje verzoenen. Maar hy vond in haar plaats de groote menschen-menigte, die hem het ergste vreezen deed. Jokkernijen voor den Burgerlijken Stand. In de Woensdag gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van de «Broederschap vau Notarissen in Nederland heeft de heer W. J. van Wagtendonk, hoofdcommies tor gemeente-secretarie te Amsterdam, een prae- advies uitgebracht over de vraag „in hoever de boekhouding op den staat der personen wyziging behoeft, wil zy voldoen aan de oischen van hot verkeer Als man van de praktijk vooral heeft hy zich tot taak gesteld de vraag te beant woorden. En daaraan hebben wij het te danken, een aantal sprekende voorbeelden uit het leven zelf te hebben gekregen. Het is bekend, dat de waarheid dér fei ten in de akten van den burgerleken stand gereleveerd, vaak aan grooten twyfel on derhevig is. De praktyk van dezen ambte naar by de administratie van den Burger lijken 'Stand heeft hem natuurlijk verschil lende gevallen doen kennen, waarin voor den ambtenaar van den B. S. akten waren verleden, volkomen in strjjd met de waar heid, zonder dat daarby te kort was ge daan aan de voorschriften, die voor het opmaken dier akten gelden. Een aantal dezer govallen zyn door den heer Wagtendonk verzameld en meegedeeld. Wij kunnen niet nalaten er hier een greep uit te doen, omdat het zyn nut kan hebben, enkele ervan in het kort te herha len. Wij laten het woord aan den verteller zelf Een 24 jarig persoon in vrouwenkleeren introduceerde zich by me door een brief van een geneesheer, waarin mjj werd mede- godeeld, dat de persoon, die voor mij ver schijnt niet is een vronw, maar een man, en waarin mij tovens werd verzocht mijn bezoeker behulpzaam te zyn in zyn streven, om ook •administratief' man te worden; in de registers van den Bnrgelyken Stand toch stond hij ingeschreven als beboerende tot het vrouwelijk geslacht, in overeenstem ming waarmede hem meisjes voornamen waren gegeven. Op myn vraag naar de oorzaak van dit misverstand, kreeg ik ten antwoord «By myn geboorte kon er niet, ook niet door den verloskundige, worden vastgesteld tot welke sexo ik behoorde en mijn vader heeft my toen als doohter aangegeven, wijl ik dan later geen militie- of schutters plichten zou to vervullen hebben. Myn vader en ik hebben er steods tegen op gezien mijn geboorte-akte te doen verbeteren. Nu ik het voornemen heb te trouwen, zie ik mij genoopt daartoe over te gaan". Kort na de verbetering zijner geboorte akte is de jonge man ia het huwelijksbootje gestapt. Een dame, wonende te Antwerpen, komt op 't bevolk ingsbureau te Amsterdam een ouderzoek instellen naar het adres van haar man alhier. De ambtenaar, belast met hot verstrekken van inlichtingen, vond aan leiding haar naar my te verwyzen onder overlegging der kaart, waarop haar uian stond beschreven. Toen mijn bezoekster haar vraag herhaalde, moest ik haar daarover myn verbazing te kennen geven, omdat zy, volgens het bevolkingsregister, alhier met haar man samenwoonde en tien dagen ge leden in Amsterdam was bevallon De verklaring van dit geval lag opgeslo ten in het antwoord der dame uit Ant werpen 1 «Mijnheer, ik zie Amsterdam vandaag voor j 't eerst. Ik begryp wel hoe de zaak in el- 1 kander zit. Myn mun heeft Antwerpen ver- laten met een dienstbode van me. Hy zal zich hier hebben laten inschrijven onder overlegging van ons trouwboekje, daarby voorgevende, dat de vrouw, met wie hy samenleeft, ik ben. Ook zal hy, bij de aan- gifte van de geboorte van het kind der dienstbode, gewoon verklaard hebben, dat ik, zijn vrouw, borallen ben". Een ingesteld onderzoek bevestigde de vermoedens mijner bezoekster. Toen ik nog workzaam was op de secre tarie te Rotterdam, kwam op het burcan van den burgerlijken stand een man, zeg gende: Meneeren, ik heb in de courant gele zen, dat ik dood ben nu kom ik u eens toonen, dat ik nog springlevend ben. Daar kykt u vreemd van op, maar ik begryp best, hoe de vork in den steel zit. Myn vrouw zou graag van me af zijn en nu is er een drenkeling opgehaald in welk lijk zij mij herkend heeft. En toen hebben ze mij in de boeken dood gemaakt." Natunrlyk werd den man de weg ge- wezen om verbetering te verkrijgen van het overlydensregistcr, waarin zijn overlijden was ingeschreven. Wat was zyn antwoord .Daar verzet ik geen been voor I Jullie hebben me dood gemaaktzie nu ook maar, dat je me weer levend maakt." Een behoeftige vrouw komt mij op myn bureau to Amsterdam vragen, ol ik haar een weg weet aan te geven om f 100 tel leen te krygen, welke som zy Bchuldig was aan een verzekeringsmaatschappij. Waarom Haar man had haar verlatendaarop las zy in de courant, dat een drenkeling was opgehaald, wiens signalement overeenstemde met dat van haar man. In het haar vertoon de lyk had zij verklaard, haar man te hor kenreu en op vertoou van het extract uit de overlijdensakte had zy daarop van de verze keringsmaatschappij een uitkeering van f 100 utvangen. Ten onrechte evenwel, want liet was ge bleken, dat do vrouw zich vergist had. (Hdbl.j Indisch Hollandsch. Nederlundsche kinderen kunnen soms in opstellen wel eens aardige uitdrukkingen ge bruiken, maar ook Indische kiuderen hebben er slag van. Toch zyn de kunststukjes der kleine Indiërs weer anders dan die van de jonge Nederlanders. Men oordeelc naar de volgende collectie, die een onderwijzer in Indië verzamelde uit de opstellen zyner leer lingen. Zy komt voor in .De Javabode" Een tabonretje is zeer geschikt om voor de piano te zitten. Om 12 uur heeft de kat oen streep in de ougen en om 12 uur s avonds keelemaal rond. In sommige scholen worden liordehtppen overal geslingerd. Als een klapper valt op je hoofd, is zeer ongezond. Er zyn leien van steen en van faber ge maakt. Wat kykt die hond leelyk niet zijn tanden. t Is ongeluk met die dames, die de man gesneuveld zyn. Goeden ochtend mevrouw Pak stoel, neem zit. De rok mynur zuster is losbandig. Nachtbraken by eeu zieke kan ik niet. Mijn familie is al op, papa dood, niamu dood, zusters dood, allemaal al dood. De vijand werd gedood en in de pan ge bakt. Daar de stal vernieuwt, de paarden zyn achterstallig. Zonder geweten zakte by in de modder. Sommige slangen legt ei en vindt soms in een ei twee jongentjes. Om zich te verdedigen slaat het paard mot de achterpooten achteruit en ook met de tanden Als het paard schopt, gaat men dikwyls dood. Tegen de koude en regen kan de kat niet uitstaan. Over een touw gaat zij met gemak langs. Wanneer men een kat tegenspreekt, dan zegt meu haar de naam van poes. Als het paard rijden wil, wordt het opge- 1 tuigd. Een pajong is een ding, om in de regen te loopeu. Die jongen kijkt myn lei af. Als het paard nog jong is, dan zyn haren krul. De twee achterpooten van het varken wor den tol ham vervaardigd Dikwijls de soldaten die waken dutten. De Europeesche toko's zyn Zondags ge sloten, want zy willen ook naar de kerk gaan. President Fallières in ons land. Men meldt uit Rotterdam Van 3 tot 6 Augustus komt te Rotterdam, zooals reeds gemeld is, het Fransclin oplei dingsschip der marine «Bougainville" en wordt alsdan per eigen stoomjacht eveneens verwacht president Fallières. Met de salon boot W'. F. Leemans" van Fop Smit en Co. zal door president Fallières en de officieren der .Bougainville" een watertochtje worden gemaakt naar den Moerdijk. Een Japansch volksvertegenwoordiger over Nederlandsch-lndië. In de Revue politique et parlementaire heeft Heori Labron een studie geschreven, getiteld (l'Expansion Japonaise au Siam et hJava". Professor Th. Schiemann vertelt er van in de Kreuzzeitung en de Münchener Nenste Nachrichten vertelt het na. Ten aanzieu van Siam komt de schryver tot deze slotsomAls er in Indië of in Fransch-Achter-Indië onlusten uitbreken, dan zou Siam, eens van zin met Japan, een hoogst gevaarlijke buurman kunnen worden. In Java aldus verder Henri Labron dringen de Japanners niet rechtstreeks bin nen, daar hun het klimaat te tropisch is, maar de tot Japanners genaturaliseerde Chi- neezen van Formosa nemen in aantal toe, en al beteekenen zy met hun 568,000 koppen niet veel tegenover de 37,000,000 Maleiers Red.) van het eiland, zij zyn toch altyd zevenmaal talrijker dan de op Java wonende Europeanen Nu komt een in Japan sedert vele jaren door den volksvertegenwoordiger Takekochi Josaboero gevoerde levendige agi tatie er op neer, dat de Soenda-eilanden be stemd zijn, Japansehe koloniën te worden. Gemakkelijker dun de Fransche, de En-elache of de Amerikaansche bezittingen kunnen de Nederlandsche genomen worden. Nederland, zegt T. J., is oen land van den tienden rang, klein zwak, afgelegen. Het dankt zyn bestaan aan den naijver der mogendheden, slechts op de onderlinge ijverzucht van de Europooscho staten berust de veiligheid van Nederlaudsch- Indië. De internationale toestand zal echter niet altyd dezelfde bly ven en komt het eens tot een verdeeling, dan mag Japan wel aan spraak maken op het leeuwenaandeel. Japan wordt bijzonder aangetrokken door het stru- tegischu belang van Straat Soenda, tnsschen Java en Sumatra. „Het iB lyd" zegt Ta kekochi .dat Japan een einde maakt aan de ongerijmdheid, dat eeu klein land als Nederland zulke reusachtige en zulke vrucht bare gebieden bezit als de Soenda-eilanden." Het is wol heel brutaal gezegd, meent de M. N. R., maar liet geeft toch te denkon. Dit meenen wij ook. Deze getallen konden wij niet controleeren daar dc laatste opgaven omtrent de bevolking op Java en tfadoera van 31 December 1905 zijn. Toen wus het totale zielental 30,098,008, waai van 64.917 Europeanen, 295,193 Chineezen en 2842 andere vreemde Oosterlingen. («N. R. Ct") De man met de crinolines. To Hoboken in Amerika, ver van zijn vader land, Frankrijk, is op 88-jarigen leeftijd overleden, Josepb Thomas, de man wiens naam voor de jeugd ouzer dagen geen beteekenis meer heeft, maar die vyflig jaar geleden door de vrouwelijke sekse met reverentie en door de mannelijke met haat werd genoemd. Joseph Thomas, handig knutselaar en uitvinder, was de eerste die er in slaagde, t staal zoo zóó buig zaam te maken, dat er boepels uit konden ge vormd worion, die als houvast voor de klec- ding vau de dames dier dagen moest dienon. Op de tentoonstelling van 1854 te Londen wer den de eerste hoepelrokken vertoond, en was de F'ransche jury reeds na eenige maanden in de gelegenheid den opgang" te constatee- ren, die de uitvinding maakte. In den tyd, dat zy in de mode was, werd het aantal stalen veoren, per jaar aan boel Europa geleverd, go- sohat op 4.200.000 kilogram, eon waarde vau 5.250.000 gulden vertegenwoordigend. Frankryk alleen .gebruikte" 2 400,000 kilo gram (zooals men weet voerde keizeriu Eugé- de mode aan het Fransche hof in), terwijl Engeland slechts de helft noodig had. Geen wonder, dat Joseph Thomas, weldra n aardig fortuintjè had verzameld, dat hem tot aan het eind zijner dagen een rustig leven be zorgde. Alleen wat moét de man geleden hebben bij het aanschouwen der japonnen van 19101 Hoe de nuchtere koppen van 1855 met de destijds heerscht-n le mode reeds den draak staken, bleek bij de opvoering eener revue - La foire aux plaisirs le Parys. De com- mère dor revue wendt zich naar de zaal en vraagt >of er even n magere dame op het too- neel wil komen" Maar alles zit natuurlijk onwrikbaar. Ten eindo raad neemt de com- mère 'n bezemsteel, kleedt dien met 'n reuzen- hoed, en 'n crinoline robe, waarover 'n sjawl otoont 't .ensemble" aan het publick. Een kippig mensch had gezegd 'n elegante van 1854, in de perfectie Is ouzo mode thans al te oorlyk, die van 'n halve eeuw geleden lóóg dat ze «zwart zag". Een boertje zou Koning Willem III de eerste nieuwe aardappelen persoonlyk aan bieden. De schoolmeester had hem een kleine toe- sijraak uit het hoofd laten lecren, doch op het oogenblik dat hy bij Zijne Majesteit binnenkwam, was hy deze juist vergeten. Onverschrokken slapte hij toen met uitge stoken rechterband op den Koning toe en sprak "Hoe maukt t de Sire en hoe maakt 't de Sirene en hoe gaat 't met de lieele Oranjerie?" Uit het verslag van den Leidschen Keu ringsdienst: Het gemiddeld vetgehalte der rnelkslijters bedroeg 3.2(1% tegen 3.17 in hot vorig jaar." goeds van 't geselschap Henri ter Hall, doch bitter is men teleurgesteld. De direotenr schitterde door afwezigheid. Slechts een zes tal personen, de muzikanten medegorekend, waren present. De hoofdschotel bestond uit fianwe, onbeduidende café-chantantmoppon, de Afrikareizigers zou er op een kindervoor stelling mee door kunnen, eene groote ope rette door 8 personen, die gelukkig binnen een kwartier genoten was, 't was beneden 't middelmatige. Wy begrijpen niet, dat do heer Ter Hall niet voor wat beters heelt gozorgd. Do schouwburgtent van Bakker was Dins dagavond flink bezet en het opgevoerde werd met onverdeelden aandacht gevolgd. Ook by Wijlacker was flink publiek en ook daar was men zeer voldn&n. Op aangename wjjze is hier kermis gohouden. Ongeregeldheden kwamon niet voor. Groenteveiling van Dinsdag 26 Juli. 152 zak Aardappelen f 2,10 k f 1,10 p. zak. Bloemkool, le soort f7.2e soort 15.— 110 K. G. Slaboonen, 13 10 ct. per K G. Kruisbessen 7 cent per pond. Aalbessen 7 i 4 cent per pond. Grooto Boonen fl.per 1000. Andyvie f 1,45 k f 1,80 per 100 krop. Komkommers 3 cent per stuk. Wortelen f2,50 h f2,45 per 100 bos. Onze vroegere predikant ds. Toxopcus, is beroepen bij de Lntbersche Gemeente te Amersfoort. J. M. C. Adriani te Velsen en J. H. van Achterberg te Amersfoort. Mejuffrouw Adriani werd met 4 stemmen benoemd. Mejuffrouw Achterberg verkreeg 2 stemmen. Na rondvraag sluit de Voorzitter de ver gadering. Marktberichten Schagen, 28 Juli. Aangevoerd 9 paarden f 80 a 210,0 stieren en ossen f 0— a —0, 22stieren i 125 a 275 duiven fOa", 80 geldekooien f 110 a 200 98 vette id. f180 a 315, 30 kalfkoeieu 1170 a 800., 21 vaarzen f70 a 125, 0 kokkelingen (0a 0 graskalveren f a 80 nuchtere kalveren f 7 a 24, rammen fa 00.— 110 magere sohapen f 14 a 21, 400 vette id. f 20 a f 30.—, schapen (overhouders) f - a 00. 285 lammeren f 14 a 17.—, bokken en geiten f0.*0.6 magere varkeus f 15 a 20, 28 vette id. per Kg. 53 a 57 ct, 60 biggen f 12.a 14.konynen f0.— a 50 kippen f 0.50 a f 1.25, eemlen j f0.a f0.—0 ganzen f0.— a f 0. 0 zwanen f 0. a 0.550 kg. boter f 1.10 a f l.S'1, 200 kg kaas f0.40 a f0.50, 3000 kipeieren f 3.60 a f 4.10, 0 eendoieren fd. Laatste berichten. Uit Keulen wordt van hedenmorgen ge meld In bel dorp Ehrcnfeld deden de bewoners van een perceel in de Lichlstr&sse, waarin de stadsweegmeester Jozef Wefers, met zyn gezin woont, hedenmorgeu eon grieseligc vondst: zy vonden namelyk de 53-jarige vronw van Wefers in het bed opgehangen. Vóór het bed lag het geheel ontklecde lyk der 33-jarige dochter, terwyl in de andere kamer de lijken van drie kleinkinderen wer den gevonden. De lijken toonden allen sporen van ver- worging. De politie is van meening, dat mevrouw W, in oen vlaag van waanzin dc moordon heeft begaan en zich vervolgons heeft opgehangen. De heer Welers bevond zich met verlof op reis naar Holland, in gezelschap van zyn schoonzoon. Uit den Omtrek. Texel, 28 Juli. Niet ver van de Koog is gisteren het lyk eens vreemdelinge aangespoeld, naar de kleeding te oordeelen van een zeeman. Het lyk was in zulk eon gevorderden staat van ontbinding dat 't terstond begraven werd. Anna Paulowna. Uitslag van de ringrydery, gehouden Dins dag 26 Juli, te Breezand: le prys mej. M. Kranenburg on do heer H. Kranenburg 2e prys mej. A. SmitPranger en dc heer C. Smit3e prijs moj. T. do Vries en de heer Jb. Boontjes; 4e prijs mej. J. Rentenaar en de heer A. Zeeman. Do prijzen beston den uit kunstvoorwerpen, 19 paren namen aan den wedstrijd deel. Onze kermis behoort weder tot t verledene. Het byzonder slechte weer in aanmerking genomen, kan gezegd worden dat de kermis nog vrij druk was. Maandagavond was Veerburg" flink bezet. Men verwachtte iets Gemeenteraad A.-Paulowna op Woensdag 27 Juli 's middags 2 uur. Afwezig de heer De Graaf mot kennis geving. Voorzitter de Burgemeester de heer 0. Wydenes Spaans. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen, deelt voorzittor mede, dat Anetjo Heerschap voor rekening dor gemeente verpleegd wordt to WagenLorge. Bij de gehouden kasopname bleek alles vol komen in orde, in kas was f 1308,68. Namens B. en W. wordt voorgesteld het aantal vergunningen in deze gemeente van 18 to brongen op 10. Met een onderzoek is gebleken, dat 't drankgebruik in deze gemeente tocuceml. Om hierin verbetering te brengen stellen B. eu W. deze beperking van drank gebruik voor. B. en W. stellen voor in de toekomst de vergunningen als volgt te ver doelen Kleine Sluis 2, Ewjjcksluis 2, Brcc- zaud 2, Spoorbuurt 2, Geldersche buurt 1, de Molens 1. Dc heer Bakker vraagt of'l drankgebruik in deze gemeente betrekkelijk grooter ie dan in andere gemeenten. Voorzitter heeft in dezen geene gegovens eu kan dtis niet inlich ten. De heer Bakker oordeelt dat in deze geineonte niets gebenrt, waaruit af te leiden is dat hier te veel drank wordt gebruik» en is er voor den toestand to laten zooals die is. De heeren Blankevoort en Van Haaften keuren het voorstel van B. en W. goed. De In-eren Blauboer en Metzelaar zagen gaarne 3 vurgunniugen aau de Kleine Sluis, als 't centrum der gemeente. Op eon vraag van den heer Bakker deelt voorzitter mede, dat om de 5 jaar aun de Koningin verzocht kan worden het aautal vergunningen te wyzigen. Enkele loden wyzen op den ongewenschteu toestand die zal ontslaan by 't overlijden van caféhonders. De heer Van Haaften zou liet aantal vergunningen nog lager willon stellen, b. v. op 8. Het voorstel van B. en W. om het aantal vergunningen op 10 te brengen (bij overlyden van een caféhouder on diens echtgenoote, of hy verkoop) wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Vóór de heeren Rezelman, Van Haaften, Blaukevoort, Stammes, Van Mullem en Wal boer. Als zetters moeten altreden de heeren J. K. Kaan (niet herkiesbaar) en Jb. Staiumes. Als dubbeltallen worden opgemaakt: I de lu-eren Jb. Stammes en Jb. Bakker, U de hoeren R. Blankevoort cn .Ju. Blaauboer. De heer S. Spoets heelt tegen 1 October a.s. ontslag gevraagd als gomeoutebode Voorzitter stelt voor dit ontslag up de meeBt eervolle wyze te verleenen en den heer Speels te bedanken voor de vele diensten de geméente bewezen. Onder applaus goedgekeurd. T"t commissieleden voor 't nazien der reke ning 1909 worden gekozen de heeren Blanke voort, de Mazure on Van Haaften- Dc ont vangsten bedroegen f4n241.89, de uitgaven f40262.30. De begrooting 1911 wordt aange boden en ontvangst un uitgave op f 31809.27. Op sommige posten worden inlichtingen ge vraagd on gegeven. In de plaats van een bede zal worden aangesteld een politieagent-bode op eon salaris van f 400 met 75 voor kleeding. De bcgrooting wordt voorluopig goedgekenrd in de volgende vergadering zal zy worden vastgesteld. Voorzitter vraagt cn verkrygt machtiging tot 't aanschaffen van een wapendiplomade kosten zullen f 6.121 bedragen. By de rondvraag brengt de heer Blankevoort in 't midden dat dc spoorput wol eens uitge baggerd mag worden.Dc voorzittcris'lhiermede eens. De spoorweg directie doet 't niet spoedig, doch h(j zal, zoo noodig, er op aandringen. De heer Van Haaften deelt mede, dat de heer Koole by hem heeft geklaagd over 't luide bellen van den heer Boerman. Het paard van den heer Koole is daardoor zoo geschrokken dat 't byna in de sloot terecht is gekomen. Voorzitter antwoordt dat dit niet in den raad thuisbehoort. Als de heer Koole eene vervolging wil instellen, moet hij persoonlyk een aanklacht indienen. Hierna sluiting. Marine en Leger. D«s torpedoboolun 5", »U 6" eu »G 7", groi-jn- coimnandant de luit. ter zee le kl. J. de Lange, vertrokken gister van HellevoeUluis naar zee, voor het houden van een 2 maal 24 uurs toclit Na alloop wordt door deie groep Bremerhaven aange daan. In den ouderdom van 72 jaur ie te Watergraafs meer overleden de gepensionneerde luit.-koloin-l der mariniers I'. Dibbetz. De kapitein-luitenant ter zee C. J. van der Hegge Spies, per particuliere gelegenheid in Ne derland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Stoom vaartberchten. Stoomvaart-Maatschappij Nkderland. Amb>>ii arriv -28 dezer v. A'dmn te Batavia. Hl-inbrandt (uitreis) arriv, 28 dezer te Singapore. K.Willem II, v. Batavia n. A'dam, vertrek 28 dezer van Algiers. Rotterdamsoiib Lloyd Kediri arriv. 28 dezer v. II imburg te R'dam. Ma'ung arriv. 28 dezer van R'dain te Batavia, Tabuunn (uitreis) vertrok 28 dezer van Marsrille. Ternatc (uitreis) is 28 Juli Quessant gepasseerd. Koninklijke Hollandschk Llotd. Maasland (thuisreis) verlr. 26 dezer v. Santos. Frisia (thuisreis) vertrok 27 dezer van Santos. Visscherij berichten. Nieuwedicp 26 Juli. Aangebracht door 15 kor- der» zomen 30 stuks grooto tong f 1 per stuk, 30 stuks middelmatige long 60 cent per stuk, 20 stuks kleine tong 20 cent per stuk, 2 mand schar f 2,50 per mand. 27 Juli. 2 korders te tarnen inet 10 stuks groot.- tong f 1 per stuk, 40 kleine tong 20 cent per stuk, -2 mand schar f 3 per mand. 28 Juli. 75 korders met 2 lot 10 stuks groot,? teng f 1 per stuk, 5 tot 30 middelmatige tong 55 a 65 cent per stuk, 10 tot 30 kleine long 20 cent per stuk, enkele manden kleine schol f 3 a f 4 per stuk, enkele manden schar f 2,25 a f 2,50 per mand. Burgelijke Stand v. Helder Van-26 tot-28-Jutf ONDERTROUWD: K. J. v. d. Spek en G. S. Sanderse. J. F Ox en J. Kikkert. D. Waker en T. M. H. Knol. W. Helder e» A. M. Bohlen. A Bakker en C. Zwart. GETROUWD: J. Drijver cn E.Smits. C I. F. Denker en C-. Sonstral. R. Lenghaus en E. J. I'ronk. B. Elzer en G. Blaauboer. D, Kossen cn A. Koger L. P. Boogaard cn L. Wagenaar. K. T. Jullens en C Zwaai. BEVALLEN: II Kapitein g. b. Bakker, z. M. Ham geb. van Marken, d. M. A van Riel geb, Dank, d. I. v. d. Strujjs geb. Kouwenberg, x. Advertentiën. De Heer en Mevrouw DE JONCHÉERE Ten Bosch geven konnis van de geboorte van eene DOCHTER. Helder, 28 Juli 1910. Ondertrouwd Arie Bakker en Cornelia Zwart. Helder, 28 Juli 1910. Huwelijksvoltrekking 11 Augustus 1910. Receptie: Zondag 7 Aug. van 2-4 uur. Zuidstmat No 15. Ondertrouwd lan Frederik Ox en Jannetje Kikkert. Helder, 28 Juli 1910. Kerkgracht 40. Molenstraat 206. Huwélyksvoltrekking 11 Augustus a s. Gemeenteraad v. Wieningen, vau 27 Juli 1910. Voorzitter do Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer Hoyblok. Du voorzitter opent de vergadering, de notulen worden na voorlezing vastgesteld. Ingekomen stokken Bericht van storting door den Rijksont vanger van t 2986,78 en door den Betaal meester van f177. Kennisgeving dat door Gedeputeerde Staten zyn goedgekenrd do besluiten en begrooting tot aislniting van den dienst over het afgc loopen juar en hel besluit tot aanvaarding van het geschenk van den ambtsketen van den Burgemeester. Maandstaat van het zeegras over Juni. Reclames Hoofdelyken Omslag van Cor nelia Jacobuszoon Bakker aangeslagen voor f 10, Jan Bimonszoon Bakker aangeslagen voor f 5 en Pietor Kreijger aangeslagen voor f88,75. AUen afgewezen. Reclames der zelfde belasting van Simon Jacobuszoon Bakker aangeslugen voor f10, verminderd mot f 2,50 en wegens vertrek van D. J. Knut eu M. Kroonc verminderd wegens verordening. Reclames Hondenbelasting van F. Cavaljé en Jan de Jong, beiden voor de helft afschry- ving verleend, .1. S. Bakker Gest en Nan Wagcmakcr Hippolytoshoef, beiden in lagere klasse gesteld. Voordracht tot benoeming eener onder wijzeres op Hjppolytusboef, waarop geplaatst zyn de dames G. Aokermau te Alkmaar, Hfiden 'öVeïleèd na eon'langdurig lyden, na voorzien te zyn van do H.H. Sacramenten der «terveuden, onze geliefde echtgenoote, zuster en behuwdzuster, Cornelia Elisabeth Caarls-Ran, in den ouderdom van ruim 49 jaar. lli lder. 29 Juli 1910. Mede namens familie: J. P. B. CAARLS. Met deze betuig ik myne hartelljken dank aan H.H. Onderofficieren van Hr Mh. Wachtschip, in 't byzonder aan den Sergeant-Hofmeester DURIVOU, voor de laatste eer aan myne overleden Echt genoot bewezen. De Weduwe, J. BURRI Klinkbrt Evangellsatle-lokaal in de Palmatraat. ZONDAG voorm. 10 uur Om. C. v. d. VOORT VAN ZIJP, Em. Predikant, der Ned. Herv. Oem. te 's-Gravenhage. KINDERKERK '8 morgens 10 uur in de School met den Bijbel en Gebouw Middenstraat. Aangeboden een plaats voor schoolgaande jongen als medehuisgenoot in een be schaafd g-ezin te Helder. Conditiën nader overeen te komen. Brieven onder lett. Z, aan den uitgever C. DE BOER Jk te Helder.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 5