KLEINE COURANT- 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, en Anna Paulowna No. 5910 Woensdag 3 Augustus 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct„ fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- {Zondagsblad 37| 45 fO.75 miënj Modeblad 55 j 65 (Voor bat buitenland bij vooruitbetaling.) f0.90 Advertentiën van 1 tot 5 regels 90 cent Elko regel meer6 Bewys-eiemplaar Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- lefoon 50. Ver Uitgever: C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT 1 Co), Heider. UIT HET BUITENLAND. De commissie van onderzoek in de zaak Rochetto beeft eindelyk ook vacantie genomen. De commissie heeft hare zittingen geschorst tot 6 Oetober. Hoe vinnig de Journal des Débats en de Figaro ook op deze door den heer Jaurés voorgezeten commissie gebeten moge zijn en hoeveel sarcasmen deze beide bladen alleen reeds aan den arbeid der commissie mogen wijden, ze heeft geen nut- telooB werk verricht. Ze heeft een paar groote brokken voor Oetober bewaard, het verhoor van den heer Clemenceau en van Rochette onder andere. „Ze heeft met opzet den vry laten datum van 6 Oetober genomen", zoo zeiden reeds boozo tongen „om dan onmid dellijk voor de opening van het parlement de zaak weer op te warmen en er mogelijk dadeljjk een interpellatie aan vast te knoo- pen." Het is misschien eonvoudigcr te erkennen, dat bij een oproeping voor dien tijd de over- grooto meerderheid der leden zelf niet zou verschijnen. Ken telegram uit San Sebastian, dd. 29 dezer zegt Canalejas, de minister-president van Spanje, heeft heden den koning verslag gedaan van de nota van het Vaticaun en gezegd, dat de regeering de voorwaarden, die liet Vaticaan haar wil stolleu, niet kan aanvaarden. In dien geest zul hij de nota beantwoorden. Hij deed een beroep op het blijvende vertrouwen van den koning. De regoering heeft Ojeda, den Spaanschen gezant by het Vaticaan, verzocht terug te keeren. Canalejas houdt een breuk met den Heiligen Stoel voor onvermijdelijk. Uit Madrid wordt er nog geseind, dat Canalejas den koning niet de kwestie van vertrouwen heeft gesteld, aangezien er daartoe geen aanleiding was. Verder heet het, dat de koning het antwoord op de laatste nota van het Vaticaan heeft goedgekeurd. Het scbynt inderdaad al gedaan te zijn met de operette-opstand op Cuba. De leider van deze onbekookte onderneming was zekere generaal" Miniot, die geholpen werd door .generaal" Nicolaas Salazar Nu is blijkens de berichten, ingekomen van regeerings patrouilles, die tor vervolging van do opstan delingen waren uitgezonden, .generaal" Sala zar gedood. Hy sneuvelde bij een aanval op een hoeve, een 80 K.M. van Santiago. En .generaal" Miniet, de hoofdman der opstan delingen is met zyn volgelingen gevangen genomen. Hij werd in zyn kamp verrast door de mannen van luitenant Castillo, die een regeerings-patrouille aanvoerde. De „Jewish Cronicle" deelt mede, dat do regeering van West Australië een aanbod van Israël Zangwill overweegt om land tc koopen voor een nederzetting van Joden. Hel blad had geboord, dat het 400,000 H.A. zou wezen, maar Zangwill, wien zjj er om vroeg, zei dat dat voor zjju plan niet vol doende zou wezen. Hy voegde erbij, dat de onderhandelingen met West-Australië geen plannen voor andere deelen der wereld uit sluiten. De „Jewish Cronicle" is zeer ingenomen met het denkbeeld. Hoe heerlijk zou 't we zen, als een tmllioen Joden of zelfs min der uit de Russische verdrukking weg konden komen en vrijheid vinden onder de Engelsche vlag! Maar het plan is nog in zijn eerste ontwerp, voegt het blad erby. In hut Lagerhuis hebben verscheiden spre kers de regeering auugespoord, iets te doen tegen de martelingen, die de sultan van Ma rokko nog altyd gevangenen laat ondergaan, o.a. onlangs de vrouw van den vorigen gou verneur van Fez. McKiunon Wood zei, dat minister Grev het bewijsmateriaal voor die pijniging van de vrouw aan do Fransche re geering had voorgelegd en deze ervoor ge wonnen had, gezamenlijk er ten sterkste bij tien sultan op aan te dringen, dat er aan die gruwelen een eind komt. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 3 Augustus. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal vergaderen op 8 Augustus 1910. Stukken voor die vergadering worden iu- gew&cht vóór dien datum by den Voorzitter ot een der leden. De heeren D. J. A .C. Bakker en Y Jong stra alhier zyn geslaagd voor het eindexa men R. H. B. School. Bij het Zaterdag te 's-Gravenhage ge houden examen slaagde voor derden stuurman Groote Stoomvaart de heer A. L. den Boer, leerling der Zeevaartschool alhier. Na gehoudon examen is alsnog tot de eerste klasse der Zeevaartschool toegelaten P. Gysberts. Eigenaardige pleizierreizigers. Toen wy' Zaterdagmorgen op den Zeedyk een wandeling maakten, kwam ons een zingend groepje vreemdelingen tegen, dat op vreemd soortige manier uitgedost was en volstrekt geen aanspraak kon maken op elegante kleeding. Bovendien waren deze personen belast en beladen met allerlei verschillende dingen, zooals muziekinstrumenten, potten, pannen, lepels en andere benoodigdheden voor het gereedmaken en gebruiken van een middagmaal, gereed schappen tot het opslaan van een veldtent enz. De ons passeerenden zeiden: ,0, dat is een troep Zigeuners." Wy betwijfelden zulks en maakten daarom een praatje met hen en toen bleek ons, dat hot 13 studenten en gym nasiasten uit Leipzig waren, die als toeristen op min kostbare wyze een vacantiereis door ons land maakten. Zy waren reeds een week op reis en den vorigen dag met een stoomboot van Harlingen naar hier gekomen. Zy hadden den nacht in een hooischuur van den heer Bruin gebivouakeerd en vervolgden nu na den dyk, de haven en de sluizen bezichtigd te hebben hun voetreis langs het Noord-Holl. kanaal naar Amsterdam, om daarna Haarlem, Den Haag, Scheveningen, Delft, Rotterdam, Zeeland, Noord-Brabaut en Gelderland te be zoeken, en vervolgens tot hun .heimath" weder te keeren. Wy wenschen den vreem delingen een gezellige ee nuttige reis. Geen prettige thuiskomst. Toen de heer J. M. Zondagavond, na een pleiziertochtje van Nijmegen, over Amster dam en langs Alkmaar, aan de Binnenhaven over de Nieuwe Brug snorde, kwam hy met zyn stoomfiets, door onvermydelyke omstan digheden, in botsing met een wugen op het Ankevpark. Het rywiel word van voren leelyk beschadigd, terwyl de heryder, aan hoofd en handen gekneusd, per rytug naar huis getransporteerd moest worden. Baldadig. In de afgeloopen week is te Huisduinen weer eens op boosaardige wijze huisgehouden door eenigo zoognaamde nette beschaafde menschon, die in beschonken toestand zich zelf maar al te dikwijls vergeten en dan vle gelachtig de perken te buiten gaan. Bij den heer T. werd een aanval op de schutting ondernomeneen brandende lantaarn aan den weg zooals men weet, die automatisch wordeu ontstoken en gebluscht mocBt 't eveneens ontgelden, het bovenstuk werd zoo danig toegetakeld, dat ten slotte een hooge vlam uitsloegvervolgens werden nog een paur zitbanken vernield, terwyl in de ge meente een aantal yzeren bouten uit de spanningen van gesloten luiken werden ge trokken en weggeworpen. De daders bij de plitie b kend, zullen onge twijfeld wel nader ondervindeu, dat de wet voor dergolyke nachtelijke haudelingen geen pardon kent. Een wenk. Ofschoon iederen dag, telkens bijtyds, aan onze verschillende politiebureaux op daartoe aaugebrachte bordjes het uur wordt aange geven, waarop wielrijders, alsmede groote en kleine voortuigen des avonds zich van licht moeten voorzien, gebeurt het herhaaldelijk dat personen voor hun onbedachtzaamheid, verzuim ot brutale overtreding op verschil lende punten door surveileerende agenten worden aangehouden. We zagen het lyslje van één uur. Hoe is 't mogelyk I Een puike stenograaf had ze in 't rapporterschrift niet vlugger op 't papier kunnen tooveren Intussehen een ernstige wonk aan het publiek, dat liefst niet met kantongerecht of krygsraad iu aanraking wil komen, om toch rekening te houden met de politie verorde ning. Brieven voor Hr. Ms „Evertsen". Van 1 tot en met 5 Aug. zal dagelyks met den trein van 6.45 m. AmsterdamEmmerik brievenmaal worden verzonden aan Hr. Ma. pantserschip .Evertsen" te Bergen in Noorwegen. In deze brievenmalen zullen worden opge nomen do voor genoemd schip bestemde stuk ken, welke voldoende zijn gefrankeerd en van de daarvoor vastgestelde aanwy/.iog (twee elkander snij'lende lynen over liet geliocle adres) zyn voorzien. Fonds ter verbetering kustverdediging. Ingediend is een wetsontwerp tot instelling van een fonds als bovengenoemd, tevens tot wyziging van de Militiewet. De regeoring is door het indertyd ter kennisnemiug van de leden der Kamer ter inzage gelegd rapport van 1904 van de bi- treffende commissie tot de overtuiging ge komen, dat voorziening in den toestand der kustverdediging niet langer beh<x>rt te worden uitgesteld, zulks niet alleen voor zooveel be treft de inrichting en de bewapening der kustversterkingen met de middelen tot ver sperring en verlichting der nabij gelegen wateren, maar ook wat het dryvend mate rieel der zeemacht, bestemd tot handhaving der onzijdigheid en verdediging der zeegaten en vaarwateren aangaat. Die noodzakelijkheid is grootendeels oen gevolg van de krachtiger aanvalsmiddelen waarover een vyandelyke vloot thans kan beschikken, maar de nood zakelijkheid wordt tevens verscherpt door de algemeen veldwinnende overtuiging dat het dringend noodig is de mogelijkheid onder de oogen te zien dat 's lands maritieme grenzen te eeniger tyd kunnen zijn blootgesteld aan een onverhoedsche bedreiging of een coup do main, zeer kort na of gelyktydig met een formeele oorlogsverklaring. De regeering acht 't daarom noodig de aanvulling en verbetering onzer kustverdediging te doen plaatB hebben binnen den kortsten tyd waarin zulks uit een technisch oogpunt mogelyk zal zyn. Deze uitkomst zal echter alleen zyn te bereiken, indien tevenB de voorziening in de daartoe beuoodigde geldmiddelen wordt verzekerd. Daar het hier in hoofdzaak betreft het maken of verbeteren van verdedigingsmid delen, die geruimen tyd in bruikbaren staat blyven, meent de regeering, dat dit op de meest doelmatige wyze zal kunnen geschieden door do instelling van een fonds, waardoor het mogelyk wordt de daaruit voortvloeiende lasten over een grooter aantal jaren te ver doelen. Zoodoende wordt 't ook mogelyk het werk plan te regelen naar een vasten grondslag eenheid te brengen in de uitvoering eu bij leveringen voordeden te bedingen, welke by een broksgewyze uitvoering niet kunnen worden verkregen. Ook betreffende het dryvend materieel der zeemacht zyn eenige afwijkingen noodig ge bleken sedert de indiening van het rapport der commissie van 1904. Een voorloopig on derzoek hoeft aangetoond dat het noodzakelijk zal zyn om de pantserdekbooten van betere bescherming en zwaarder geschut te voorzien. De aanvulling en verbetering wordt geraamd op f88,870,000, waarvan f25,080,000 voor de kustversterkingen en f13,290,000 voor het m ar ine-materieel. Met hot oog op tegenvallers is het raad zaam geacht het in de wet vast te leggen maximum-bedrag van het fondB te stellen op f 40,000,000. Om van de strijdkrachten te land en te water, die den vyand moeten keeren, het meeste nut te trekken, is het h. i. noodig, dat de leidiDg in één hand zy, niet alleen de bevelvoering in tyd van oorlog, doch tevens die in vredestijd, waardoor de maat- regelen, die in oorlogstyd ton uitvoer moeten worden gebracht, worden voorbereid door dengene, die voo- de richtige uitvoering aan sprakelijk is. Naar de meoning van beide ministers is het teu zeerste gewenscht, dat de kustverdediging, voor zoover deze bestemd is om het tegen de vyandelyke schepen op te nemen, in haar geheel worde opgedragen aan de marine, welk beginsel ook werd neer gelegd in het aangeboden wetsontwerp. (De meerderheid van den Raad van Defensie acht dien overgang ongewenscht). Wat de bevelvoering over de kustforten betreft, welke, behalve een door marine te bezetten zeefront, ook nog een door personeel van de landmacht te bezi tten landfront hebben, wordt opgemerkt dat die aan oen officier van dat korpB zal worden opgedragen, hetwelk het sterkst in aantal op het fort vertegen woordigd is. Het personeel voor de kustverdediging zal, wil deze werkelyk in goede handen zyn, zoo stabiel mogelijk moeten wezen eu derhalve zoo min mogelijk onderhevig aan mutatiën. Het personeel der kustartillerie zal een af zonderlijke afdeeling der marine vormen. Betreffende de samenstelling dezer afdeeling zij opgemerkt dat zij zéé sterk zal moeten wezen dat reeds in vredestyd het personeel bestemd voor belangrijke pOBten als richters, reserve-richters, afstandsmeting, munitieaan- voor enz. aanwezig is. Aangenomen mag worden dat reeds io 1915 een voldoend aantal zeeofficieren aanwezig zal zijn voor de bezetting van allo kust- fronten. Tegen vermeerdering van hot aantal onder- j officieren en korporaals bestaat geen bezwaar, daar deze in betrekkelijk korten tyd kunnen gevormd worden uit matrozen. Het aantal kanonniers zal moeten worden vermeerderd om de kustversterkingen doorluupciid met een goed geschoolde kern van vrijwilligers te kunnen bezetten. Indien de zeefronton der kustversterkingen geheel door de marine zyn bezet, is een rationeel gevolg hiervan, dat ook liet leggen en onderhouden der versperringen in handen der marine komt. By het advies van do eerste afdeeling van den Raad van Defensie zyn twee nota's ge voegd, waarin van het advies ufwijkende meeningeu door enkele leden zyn neergelegd. Do irste is onderteekoud door de hoeren J. Cardinaal, I. v. d. Bosch en W. C. J. Smit en verklaart hot oneens te zyn met het advies, dat het toevertrouwen van do bezet ting en de bediening der kiiBlbatteryen aan der marine ontraadt. De onderteekenaars van de nota meenen daarentegen, dat juist do marine daartoe veel beter geschikt is dan de landmacht, daar de eerste over goed en lang in het schieten ge- oefenden beschikt, terwyl de landmacht slechts telden met scherp kan schieten en niet de zelfde krachten heeft. 300 Jarig bestaan der Wieringerwaard Heden en Woensdag zal het drie-honderd jarig bost aan van den polder Wioringerwaard orden herdacht. Stellig zal nu Wieringer- waard ook het ontstaan van andere polders worden herdacht. Immei-h is de Beemstor in 1612 drooggelegd, de Purmer in 1622, de Wormor in 1626, de Hugowaard in 1631. De ingezetenen van de Wieringerwaard beginnen de ry van deze polderfeesten. In Beelo's Noordholland en de Noordbollunders in den vryhciilsoorlog tegen Spanje Haarlem, 18r>2), vinden wy het een en ander van liet ontstaan. Vóór haar bcdyking was de Wieringerwaard, ook wel do Nieuw-Zijpe geheeten, een slijk builen den Wostfrieschen zeedyk. In 1597 :ht Adriaan Maartonsz. Coetenburg van Alkmaar aan de Staten van Holland en West- friesland verlof om dit sljjk te mogen bedyken. Het verzoek werd toegestaan. Het octrooi van bedijking werd niet zonder zekere kort zichtigheid door de Staten ook aan de erven en nakomelingen van Coetenburg verleemt. In dier voege zoo luidden de bepalingen, welke ook door van der Aa in diens Aardrijks kundig Woordenboek (1849) worden med ge deeld dut hy, of zy, die waard bedijkt hebbende, die, als zyn, of hun vry en eigen goed, ten eeuwigen dago behouden en bezitten zouden, en dat met vrijdom van de tienden voor 15 jaren, van de verponning voor tien jaren, en van de imposten van hot boomgeld en bezaaide gemeten, beginnende na het voltrekken van de bedijking; voorts met vrydom van alle ge- mcenelandsmiddelen van consumptie, ingaande met de eerste bedijking, en van de tollen voor alle inwoners van dien ten eeuwigen dage, en van alles, hetgene zy sullen voeren, of doen voeren naar, of van de gezegde Wieringerwaard en andere landen, mits dat binnen zes jaren tyds de voorgeateldo bedij king gedaan en voltrokken werd, met eene asten winterdyk, van al zulke hoogte en breedte, als gemelde Heeren Staten in dit octrooi voorschreven en bepaalden, en dat na de voltrokken bedijking, zoolang de ingedijkte landen zonder inbreuk enoverstroorainghleven, van ieder morgen jaarlijks een erkenteniRse van 20 stuivers ten behoeve vau de Graaffe- lykheid van Holland betaald zoude worden blijvende daaraan voorbehouden alle hooge middelen, en lage jurisdictiën, en moetende, ingeval deze waard weder inbrak, de ingelan den telkens binnen vier jaren die wederom bedyken. Aan deze voorwaarden heeft men niet kunnen voldoen. De bedyking werd inderdaad ondernomen, doch had, wegens gebrek aan arbeiders, slechte voortgang. In 1608 vroegen de ondernemers een uitstel van nieuwe zes jaren tot de voltrekking van hun werk. In 1608 werd de arbeid hervat en in 1609 voort gezet. In Februari 1610 sloeg een zware storm gaten in den dyk. Na velerlei moeilijkheden verkregen de ondernemers in Maart 1612 nogmaals verlenging van het vrocgeren ont vangen octrooi. Enkele jaren later was de geheele waard eindelyk in haar djjken. En 1895 bunders uitnemendon grond waren gewonnen. Sublimaat gedronken. Te Amsterdam, in do Govort Fliucketraat, heeft Vrijdagavond een 18-jarig meisje een kopje, ten halve met een zeer sterke subli maat-oplossing gevuld, voor eeu kopje water gehouden, en het iu één teug leeggedronken. Ónder onhoudbare pynen word de ongelukkige I vervoerd naar het O. L. V. Gasthuis, en hier de deerlijk verbrande maag uitgepompt. j Hoewel de toestand der patiënte zich eerst zeer ernstig liet aanzien, was er Zaterdag morgen eeu zoodanige verbetering ingetreden, dat hoop op levensbehoud niet uitgesloten is. Verduistering van f100.000 aan effecten. De chef der prolongatie afdeeling van hel bankierskantoor van Oyeua en Z o n e n, Keizersgracht 279/281, iB ontslagen wegens door hem gepleegde ernstige fraude. Hy speculeerde by een tweetal effecteufirma's hier ter stede en om zyn schulden te dekken, nam hij in don loop der jaren telkens effec ten weg, aan de bankinstelling toebehooronde. De man was reeds ruim 80 jaar by de in stelling in dienst. Totaal moot hij voor een bedrag van ongeveer f 100.000 verduisterd hebben. Do fraude kwam aan bot liebt toen onlangs by bet intreden van een nieuwen vennoot een inventarisatie plaats had. Nader meldt men De directie van do firma Oyons eu Zonen verzoekt aan het .Handelsblad" mede te deelon, dat er iu deze zaak geen sprake is van verduistering. Het betreft hier, volgens haar, een interne aangelegenheid van de Bank. Stuurlieden examens. 's-Gravenhage, 29 Juli. Geslaagd groote Btoumvaurt dorde stuurman de heeren A. L. de Boer, A. do Voer, J. M. M. Weltovrede; groote zeilvaart derde stuurman A. J. Drenth. Afdreiging. Do politie te 's-Gravenhago heeft proces verbaal opgemaakt tegen de twee gebroeders IC. aldaar, wegens poging tot afdreiging. Zy hadden gezien, dat iemand uit een ver dacht huis kwam en hem daarop gedreigd, daarvan med- deeling zullen 'e doen aan zijn vrouw cn aan anderen, als hy hun niet een zek-re som gelds gaf. Zij vergisten zich blijk baar in den persoon, want de aangesprokene was ongehuwd, doch hield zich, alsof hij wer kelyk bevreesd was, dat men zijn bedreiging zou uitvoeren. Hy vroeg de beide broeders, den volgenden dag op eeu bepaalde plaats te komen, waar zy inderdaad verschenen. Eenige vriendeu van den bedreigde luisterden hier het gesprek af, dat zich tusschen hom eu de beide broeders ontspon, waarna hy don laatsten ver telde geen cent te zullen betalen, doch een klacht tegen hcu bij de justitie te zullen indienen. De taartjesquaestie. Zooals men weet, hebben de Haagsche banketbakkers den prjjs der taartjes ver hoogd met het oog op de styging van de pryzen der benoodigdheden. Dit was natuur lijk een zaak die iu de pers nogal eens ter sprake kwam en zoo bevat de «Nieuwe Cou rant" nu eeu verhaal van den heer L. M. Judela, een bekend Haagsob pasteibakker, die het volgende modedeelt om het stand punt zijner collega's te verdedigen: .Terwille van een zoo duidelyk mogelijke voorstelling wil ik u binnonleiden in de boe keu van een banketbakker. Geen heol groote zaak bedoel ik, en ook nu juist niet de kleinste, maar oen zaak van gewonen omvang, zooals u in elke stad er eenige zult vinden; in Den Haag wel een dertigtal. Elke zaak ver bruikt zyn grondstoffen vrijwel in dezelfde verhoudingen, zoodat b.v. en aan dat voorbeeld houden wij nu vast de zaak die i-i één jaar twintig bale-t suiker ver bruikt, ook ongeveer zes balen amandelen zal verbruiken, een achttien duizend stuks eieren, een tweeduizend K.G boter, 'n der tienhonderd K.G. bloem en een achthonderd liter slagroom Nu zullen wij alléén van deze zes hoofd- bestanddeelt-n de pryzen van vroeger laten wij zeggen van vóór vier jaar en de prijzen van thans beschouwen. Suiker kostte toen pl.m. f 88 per 100 K.G., nu f49. Verschil per jaar f20 XII f22". Amandelen waren pl.m I 85 per 100 K.G., nu f130. Verschil per jaar 6 X *5 *70. Eieren waren goodkoopiten tyd per 100 f 3.40. nu f 8.90. Verschil per jaar 180 X f 0.50 f90. Boter groothandel f 1.20 por K.G., nu f 1.45, dus verschil per jaar 2000 X f 0.25 f 500. De gebruikelijke soort Poolsch bloem was f6, nu f8,50 per 50 K.G. Verschil 26 X f2 50 f65. Slagroom was per liter f0.80, nu 11.10. Verschil per jaar 800 X 10.30 f240. Dus alleen op die zes grondstoffen een verschil aan méérdere uitgaaf voor die ééne zaak van f1385, waarvoor tot op heden geen enkele cent méér wordt ontvangen. Aangezien dit bedrag volstrekt niet mis zuivere winst zou te beschouwen geweest zyn in vroeger jaren, zoo moet u nu toch toe geven dat momenteel met verlies gewerkt wordt. En aangezien wy banketbakkers, dus winkeliers, niet alleen nü moeten eten, maar, duar wy geen ambtenaren zyn en geen pen sioen genieten, ook nog moeten trachten iets over te leggen voor den ouden dag, daar hoop ik, dat men nii eonigszins zal gevoelen do eerlijkheid en de allerhoogste noodzake lijkheid van dien heelen kleinen opslag, die. misschien later beter, maar voor 't oogenblik althans slechts zéér weinig tegemoet kom) aan onze véél hoogere uitgaven". Niet op gerekend! Op den Leidschen straatweg speelde zich Vrijdagnamiddag een tooneehje af, waaraan de komische zijde niet ontbrak. Daar maakte nl. de van het concours hip- piqué bekende cowboy uit Zuid-Amcrika, eot wandelrit te paard, toen hem een ryluig pas seerde, waarin een viertal nogal opgewonden personen zaten, die, te oordeelen naar ingrediënten, welke zy by zich hadden, uit visschen waren geweest. By het passeeren van den ruiter sloegen zy uit baldadigheid met de zweep en met de hengels naar hem. Dit bekwam hun echter slecht, want de cowboy haalde zijn lasso voor den dag, trok daarmede een paar zjjuer kwelgeesten uit het rjjtuig en gaf hun een geducht pak slaag, waarop hij kalm zyn rit vervolgde. Een wegwerker van den Rijkswaterstaat, die van de afstraffing getuige was en tegen wien de vier personen zich beklaagden, gaf hun als zyn meening te kennen, dat zij ge kregen hadden wat zy verdienden. De man werd daarop door het viertal mishandeld en zyn rywiel te water gegooid. De mishandelde wegwerker is zich daarop bij de Haagsche politie gaan beklagen, die thans naar bet viertal zoekt, om proces-ver baal tegen hou op te makeu. Afpersing. Vrijdagmiddag vervoegde zich ten kantore van den notaris Bode te Ginm-keu een gepen sioneerd zeeofficier uit Leiden, die onder be dreiging, geld van genoemden notaris eischte. Plo soling haalde hy eeu revolver te voorschijn, doch de notaris pakte hem beet, een worsteling ontstond en het schieten werd verhinderd, waarop de bezoeker de vlucht nam. De marechaussee werd spoedig gewaar schuwd, do oud-zeeofficier werd achterhaald en naar hot kantoor van den notaris terug gebracht tot nader onderzoek. Do in beslag genomen revolver was met scherp geladen. Hut onderzoek is nog in gang. Verduistering De firma de Fraiture en Co. te Breda heeft by de politie aangifte gedaan dat er te haren nadecle verduistering is gepleegd tot eeu vry bdaiigryk bedrag. Verdacht hiervan wordt de boekhouder by genoemde firma H. A. M. v. I)., die door de politie is aangehouden. Inbraak in een klooster. Vrijdagnacht is ingebroken in het klooster der Beriedictessen, gelegen aan liet Liesbosch naby Breda. Eeu onderwijzeres daar gelo geerd, was gewoon met open raam te slapen, dut was opgemerkt door een inbreker die door overklimming by het klooster gekomen, daar een ladder vond en de slaapkamer binnenging. Gedoken in oen nagemaakte nonnenkap, doorzocht hy het koffertje van de slapende, deze werd wakker, gilde, waar door de dief op den loop ging zonder iets mede te nemen. Met behulp van den politie hond van een brigadier der marechaussées te Rucphen is de dief opgespoord die daarna in arrest werd gesteld. DE WEEK. 80 Juli. De ge» sl der mannen, die aan „Braga indertyd hot aauachjjn gaven, do zin voor scherts: voor 't van den vroolyken, oolyken kunt observuereu dor aardsche diugon, wy hebben er zoo dringend behoefte aan!... De ineiiscliuu zoeken tegenwoordig verfris- schiug des geestea en opmontering des ge- moeds in den tingeltangel, met ul den aan kleve van dien. Het genre-Speenhof! daar onder te willen tekenen sullen velen als heiligschennis beschouwen. Accoord I... Maar de „spirit", welke wordt gevonden in inrich tingen, welke dan in den bloede verwant zyn aan het „café-chantant" van vroeger dagen, thans „spectaclo varié" genaamd... Gul, wat zyn de menschen toch makkelijk eu goedkoop aan 't lachen te brungcu 1... Zóé lioht, dat ik me soms angstig afvraag of 't wel „gemeend" is— Een moneor, die met nasaal geluid driekwart onverstaanbare din gen staat op te dreunen en teu Blolte z'n gryzen cylinderhoed inet een zwaai op 't ïoofd balanceert... Bravo! Uniek! Magni fiek Eene dame, die haar rokjes om beenen kringelend, mot sclierp-gillerig stommetje oen minuut of 10 staal tejauken; dan kushandjes rondstrooit of „een neus maakt" tegen bet publiek... Bravissimo 1 DaCapol... In trouwe, beweer niet dut do twintigst' eeuwcr „lastig' is om te amuseereu. 't Te gendeel is waarJa, «iet go, wy moeten elkander goed verstaan. Beduid hem dat-ie nu „echte, sericuse kunst" te geuieteu krygt... Een viooLolo of een opkomeudc su-r op vocaal gebied... Dan veranderen de zaken. Trekt hy plots een ijselyk-strak cn geleerd gezicht; zal hy na opmerkingen vau mede- kuostgenicteiiden te hebben opgevangen, zyne „kritiek" geven. Eeu streng rechter, meneer!... Tot op de grens van 't wreede, barscb-on- meodoogeude. Maar op het stuk vau de vroolykheid is hy heuscli gocdlaclisch als een kiud... By de oude Braga-mannon kwam de jool „van binnen" eu zocht dan oen uitweg. C'est mie autre paire de manches I... Uit mistroos tige buloorigheid opvroolyking zoeken eu dan bruyaute lachgeluiden maken is iets heel anders dan do fyne scherts, oplevend uit gezond gemoed, dat eens wil dartelen.O, men behoeft niet eens fijngevoelig te wezen om het contrast to beseffen. Ga uil, in vol len vacantie-tijd, naar buiten. De regenluch ten zy :i afgedreven. De stormvlagen wegge vluchtArme, kleumeude zomer1910 wordt eindelyk verkwikt door wal koesterende zon nestralen. 't Is de heerlyke periode, waarin onze kinderen verloBt zyn van het broed machine-systeem der iupompory en klaar- makery voor 'k weet al niet welke examina... De boffers, die overgingen of ,,'t eind" glorieus haalden hebben jool en pret, in brave verbroedering en verzustering met de stumpers, die zakten en zittcn-blewn... Voor eun week of wat is alle schoolmisère, li oogore, middolbare en lagere, aan kant gezet. Ouders, opvoeders, die lnm kinderen dien tyd van blijde vryboid niet gunnen heli toch nog met cahiers, passerdoozen en sommen achterna loopen, besellén (hoop ik althans) niet, welke zedelyke eu lichamelyke schaè zy aanrichten... En do weinigen onder „de jeugd'die ondanks vacantie in boeken zitten te snuffelenover „constructies" pie keren (zoo zyn er!, zou Verheul zeggen straks, over enkele jaren, zulh-n uit heu gegroeid blijken ondragolyke pedanten, ver schrompelde wezeus weerzinwekkende schep sels, slechts door lage, kleine eerzucht ge dreven... Nogmaals: ga naar buiten en bespied het gedartel van onze jongensbeluister de klan ken van bun joolmakery. Kr aal u uit lege moct-sohatoron dat gulle, echt-gelukkige, zui vore, jubeloude van jonge, frisscho zielen, die hcerlyk uit den hand kunneu springen. Maar ook... maar óók... Gemaakte gemanië reerde, schril-nerveuse klankjes. Let op 1... 't zyn anuemische schepseltjes, met blauw- omkriugde oogen en vule wangen met slappe sp'cren en ingezonken borstkas... Ze doen of ze pret hebben. Of wel: zy verkeeren in koortsige, hysterische opwinding. Tusschen den luim van kerngezonden menscli, die aan de behoefte tot leuk-schertsen toegeeft en den in tingeltangel atmospheer grinnekende vind ik een dergelijk contrast. Ik weet 't werkelyk niet beter duidelyk te maken... Ier Prins' jolige staf kwam zal ik u toever trouwen. Er was eeu rympje, dat me maar oiet uit 't hoofd wilde. Het luidt „Non omnes sunt kokki „Qui longos messes draguut". Men spreekt geen kwaad van afwezigen En 't is best mogelyk dat de lieer Talnia, minister van Landbouw, Handel en Nyvor heid, op dit oogenblik bergen beklimt, over de Schotsche hoogvlakte doolt, ergens zeelucht inademt of zioh verpoost in mondaine drukte, ik weet 't niet. Vertrouw dat den hoer Kolkman het ,tydelijk praesidium" van den Ministerraad, zij 't in full-recè9 en -va cantie, niet alte zwaar zal vallen, nu van de negen Excellentiën vijf of zes ,en villégiature" zijn Minister Talma is voor het oogenblik niet in de ministeriëele «cuisine" aanwezig. Zelfs de chef-kok, trouwens, heeft muts en schootsvel afgelegd; blaast, puft wat uit van de inspan ning. 't Is hem van harte gogundt De taak om de «plats", welke voor rekening van collega Nelissen kwamen een poos te verzorgen was nu niet séó *anstrengei.d uls sommigen 't deden voorkomen. Men heeft in zóó'n geval zyne «aides-de- cuisine", die het zaakje op dreef houden.Maar tooh heeft cliof-kok Th. Heemskerk een stevige campagne achter den rug. Bleek bijvoorbeeld indertyd, bij Vliegens proefkonijntje- incident hoe wat versterkendkalmooronde berglucht hier nut tig kan werken. Wder speelt me dat weerbarstige rijm pj van ,Non omnes sunt kokkie..." vóór den geest. Ik weot nu hoe 't komt. Ik dacht aan de Ziekte-verzekering.De «plat", waar zóó lang ovor gewerkt is. Maar dnn zou er ook ietz extra-fijns, iets hei l-byzond<r-< voor den dag k >meu. Eilacy! De werkman, van eeu dr ef-poover schijntje moetende leven, zal, voor zyn ie betalen premie, een «toe slag" op het te derven loon krygen. Voor dokter, apotheker, etc. moet hy zelf zorgen. Wordt moeder de vrouw of een van de jongens ziek Stygcn, nypen de zorgeu ditn in het huis De brave ryksvorzekeraar waseht z'n kanden in onschuld, 't Raakt z'n k- uwe klieren uietlVoor de allerarmstenvoor de stum pers, die met eeu miniatuur loontje moeten zieu rond te scharrelen, wenscht mon zich zelfs niet te bekommeren. Dat is het fameuse ontwerp, uitgebroed na vele, vele maamlen van studie, voorbe reiding, onderzoek, berekening, recherche op het gebied van sociale toe- en misstanden. Non sunt omnes kokki O, minister Talma I Ol chef-kok, vau zijn zomurtourneé teruggekeerd, ,te spreken" zal zijn over dusdanigen uitslag na zóó forsche terging van geduld?... De buitenstaander, voor wiens neus de deur van regceringskuuken immers wordt dichtgesmeten, zal er allicht niets van te weten komen. Maar wèl ver oorlooft hij zich toch op to merken is 'l muisje bar mager, scbarminkelig schraal, dat .de borgen", na hevig gedruisch, hebben ge baard!... Wanneer dhhrvoor du legioenen splinternieuwe ambtenuren uit de rogiocncn vau liefhebbende, iuvloedryke rolatiën bezit tende ouders, ooms, tantes eu vrienden moeten gerecrutoerd Arme staatsruif, hoezeer be klaag ik u I Hoe zyt ge, in deze dagen doelwit van knabbelzuchtige candidaton, die slechts- nopperen over de .stygeude lusten" zoolang se zelf niet, op oen of andere wyze, tot 't profiteereo van meergenoemd ruitje zyu toe gelaten. Gy ziet hoezeer ook de nederige schryver dezer wtek-praaljes opfrissching des gemoeds en van 't goodhumeur noodig he< ft. Trouweos, de tijden -- dit zal men willen erkennen zyn er naar om lichtuljjk-wervelziek te worden. Ik wil nu niet deuken aau verschrikkelijk drama's als h>-t Lochemsche, door geealea- verbyslering berokkend. Du golfslag die den rampzaligen oudermoorder op het strand levend terugwierp, was wél wreed I Bijna was 'k ertoe gekomen om na to cyfereu, de Lochemsche ori Aaltonsehe kinderen meegerekend, hoeveel menschon, groote en kleine, er nu al sinds 1890... Toen begon de ellende zoo ongeveer..* .Spoorloos Ter- dweuon" zyn. Do politiehonden kwamen eerst veel later. Doch wie in landelyko streek woont en niet tet de menschen behoort, voor wie althans de vermogensbelasting haar biljet heeft af to staan.Hy' kan van 't voortref felijke recherche-middel niet genieten. Hy moet aanzien, gedoogen, dat de zomersche plasregens het spoorvernielen, waardoor hy zijn kind kon terugkrijgen bad men de viervoetige speurders slecht bytyds gehaald... Ziet ge, dat noem ik ergerlyk «o hatelijk 1 Hot ook door anderen dan vrienden van dr. Wolljcr prachtig geprezen onderwys rapport (trouwens, Bommit» iten uit elke politieke sfeer werkten eraan meel) juich ook ik van harte toe. Maar er is zooveel moer Er is ook iets als do verhouding tusschen rjjks- en ge- meente-politie. De ouders wien schurken hun kind ontrukken, weet ge, hun radelooze smart kan niet wachten Geen uur, geen minuut Urn van «dagen en nachten" nu eens niet te spreken Ub. Antonio: INGEZONDEN. Hoe ik zou op de Braga-aoppeu vau Wiok- Mynheer de Redacteur! Ik las onlangs in een der groote bladen de volgende advertentie Jongens -Vacantie. •Te Egmond-aan-Zee gelegenheid aan geboden voor 2 a 3 Jongens, om de vacantie aangenaam door te brengen, bij eenvoudig gezin, P. G., zonder kinderen. Goed toezicht en degelijke voeding. Goede informaties. Br. fr. letl. F M 905, N. v. d. D." Met het oog op Huisduinen, 't strand, de tram, de haven, de schepen, do frisscho lucht, de zeedyk, zwemmen, roeien, de duinen, zou ik ineenon, dat onze gemeente voor jongens een eldorado is. Ziel ze maar loopen die flinke snuiters, één en al gezondheid! Ik meen zelf, dat voor jongens onze ge- l meente iets biedt, dat men zelfain Scheveningen en Zaadvoort niet vindt. Daar toch heeft men enkel strand en een groote stad vèr weg. Zulke advertenties moeten stellig voor onze gemeente kans van slagen hehben. v.v.v.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1