Bijvoegsel van 'T VLIK6EID BLAADJE van Zaterdag 'iO Aagastns 1910 De brand op de tentoonstelling te Brosse). NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 19 Augustus. Door het bestuur der Algemeene Hel dersche Winkeliers Vereeniging is aan be voegde autoriteiten het verroek gericht den laatston trein des Zondagsavonds en den eer- Bten trein des Maandagsmorgens by de aan staande Winterdienstregeling niet te doen vervallen. ZooalB men weet komen deze beide trei nen in het ontwerp Winterdienst niet voor. Door het plaatselijk Comité is voor de uitgestotenen te Enschedé de som van f 31,25 netto opgerouden. Woendagmiddag had onder groote belang stelling de ter-aarde-bestelling plaats van de beide jongelingen J. Bak en J. Kok, die Zondag op zoo treurige wyze by het baden in de Noordzee om het leven kwamen. Buitengewoon was de deelneming, een groote schare bevond zich langs den weg en tal van belangstellenden waren op do begraaf plaats aanwezig; vele kransen en bloemen dekten de lijkkisten. Aan de geopende groeven werden woorden van troost en waar deering gesproken door de heeren But en Habermann. Tubercuiose-Mu8eum. Dezer dagen wordt in het gebouw van den Koomsch-Katholieken Volksbond aan den Molengraoht door de «Vereeniging tot be strijding der Tuberoulose alhier" een tentoon stelling van het Tnberculose-Museum ge houden. Deze tentoonstelling is hoogst inte ressant en heeft ten doel een aanschouwelijk beeld te geven van het wezen, het ontstaan, de verbreiding en de gevaren der tuberculose evenals van de middelen en maatregelen waarmede deze ziekte kan worden voorkomen, bestreden en genezen. De tentoonstelling werd Dinsdagavond 1.1. by afwezigheid van den Voorzitter, den heer G. de Ven, door den Vice-Voorzitter, den heer H. J. Boldingh, met een toepasselijk woord geopend. Na alle aanwezigen welkom te hebben geheeten, zeido de spreker over de groote beteekenis der tuberculose als maatschappelijk gevaar niet te zullen uitwei den, omdat dit genoeg bekend is. De opening dezer tentoonstelling draagt een eenigszins officieel karakter, om daardoor de aandacht op haar te vestigen en om uiting te geven aau een gevoel van hoffelijkheid en dank baarheid ten opzichte van allen, die hun steun verleend hebben bij de totstandkoming daarvan. Die Btoun, hulp en voorlichting is by voortduring noodig van het bestuur der gemeente, van de verschillende autoriteiten, maar bovenal van de medici en onderwijzers. De stry'd tegen de tuberculose is moeilijk, omdat die ziekte wordt bevorderd door andere groote vyanden der gemeenschap, armoede, luiheid, onverschilligheid, onzindelijkheid, gebrek aan energie en onkunde. Het is juist in zyn bondgenooten, dat men zijn vijand het best kan aantasten en dit is ook de voorname strekking van dit museum. De vereeniging »Het Groene Kruis" heeft een goed werk verricht met de samenstelling en met het op zoo gemakkelijke voorwaarden afstaan aan andere vereenigingen. Het is wenschelyk, dat talrijke bezoekers leering zullen trekken uit hetgeen hier te zien is en het in toepassing zullen brengen in hun dagelykach leven. Vervolgens bracht spreker dank aan het bestuur van de Zuid-Holl. vereeniging .Het Groene Kruis" voor de bereidwilligheid, waarmede het Museum werd afgestaan, aan het bestuur van don R. K. Volksbond voor de belangelooze beschikbaarstelling der zaal, aan de dames en heeren, die geholpen hadden by de inrichting van het museum, maar in 't byzonder bracht by hulde aan zuster Meerkamp van Emden, die de zware taak op zich heeft genomen het Museum te beheeron en tot zoo groot mogelijk nut te doen strekken. Hiermede werd de ten toonstelling voor geopend verklaard en kon men het museum bezichtigen. Het allereerst werd onze aandacht gevraagd op een sterk vergroote afbeelding van de tuberkel-bacillen. Daarnevens bevinden zich kolonies tuberkel bacillen in natura, gekweekt op kunstmatige voedingsbodems (boullion-gelatine en agar- agar). Belangrijk is ook de verzameling van anatomische praeparaten, waar men zien kan, welke groote verwoestingen de tuberkel-bacil aanricht in de long, aan de beenderen, de milt, de nier, de darmen en de hersenvlie zen. Dit blijkt duidelijk, als men de zieke organen vergelijkt met de normale exemplaren, die er naast geplaatst zyn. Ook van de koe en het varken zyn veel praeparaten aanwe zig, waaruit men zien kan hoe de tuberkel bacil in het lichaam dier dieren huishoudt. Wanneer de bacil zich nestelt in huid of slijmvliezen dan ontstaat klier-tuberculoBe cf lupus. Hiervan is oen plaat tentoongesteld, waar men zien kan hoe afzichtelijk de onge lukkige patiënten, die hier mede behept zijn, er uitzien; maar bovendien is ook geëxpo seerd het middel van Finsen, waardoor deze vreeselyke ziekte genezen kan worden. Nevens dit wetenschappelijke van de tuber culose vindt men in het museum vele prak tische voorwerpen, die gebruikt dienen te worden by lyders van deze ziekte. Zoo vindt men er een deken, een slaapzak, sputum- tl&cons, de schaaf, waarmede de doelmatigste bakjes vervaardigd worden enz., verkleinde ligstoelen en lighallen, alles zeer interessant. Een andere afdeeling van het museum toont ons, wat er gedaan kan worden ter voor koming der gevreesde ziekte en daartoe behoort in de le plaats gezond voedsel, dat het lichaam versterkt en het weerstandver mogen grooter maakt. Daarom worden een tiental recepten gegeven van degelyke en goedkoope middagkost. De artikelen daarvoor zyn op een tafel tentoongesteld. Verder vindt men er voorwerpen, zooals stofzuigers, die liet vegen der vloeren vervangen, en scha- delyk inademen van stof en onreinheden beletten. Een volgende afdeeling roept u toe: „Hoed u voor kwakzalversmiddelen I Tuberculose kan niet genezen worden door die middel tjes". Kloosterhoning, Abdijsiroop, electrische toestellen, zooals Voltakrnisen, Sander's elec trische gordel, Kilers middelen tegen de tuberculose, Pink-pillen enz., zy zyn alle uit den booze. Zij maken de zieken nog zieker en hun beurs lichter. De kwakzalvers spe- culeeren op de domheid en lichtgeloovigheid van 't publiek. Verder ziet men in het museum een kamer, die allerongelukkigst is ingericht en een broeinest moet zyn voor tuberculose en daar naast eene naar Amerikaanech model, waarin een tuborculoselyder met het hoofd buiten het raam ligt en de frisBche buitenlucht kan inademon. Ook de kamer door de vereeniging voor een teringlyder ingericht maakt een uangenamen indruk. Nog zyn tentoongesteld de middelen en werktuigen, die tot woning- ontsmetting gebruikt worden. Voegt daar nog by de verschillende tabellen, graphische voor stellingen en foto's alle betrekking hebbende op de bestrijding dor tuberculose dan kan men zich een klein denkbeeld vormen van dit museum. Wij herhalen het is zeer be langwekkend, doch men moet voorzien zyn van een gids of programma. Deze goed geschreven gids, die voor een geringen prys is te vorkrygen, bevat bovendien vele voor treffelijke raadgevingen. Mocht ge alsdan nog iets van het tentoongestelde niet begrij pen, Zuster Meerkamp is ten allen tyde bereid U het een en ander te verklaren duidelyk te maken. Wy sporen allen aan deze tentoonstelling te bezoeken. Maandagavond wordt zij ge sloten. Het bezoek is tot heden bevredigend. Toch kon het veel drukker zijn. Iets zóó nuttigs en zóó leerrijks komt nooit weer. Afloop aanbesteding. By de directie der marine alhier werd heden morgen aanbesteed Het maken van steigers en beschoeiing, het verrichten van bagger- werk en verdere werkzaamheden in de Mari tieme Binnenhaven te Willemsoord. Ingekomen 13 biljetten van de heeren R. N. van Os f 22,970Gebr. van Pelt f22,783; J. Huibert, Alkmaar f 22,000J. Dninker f 21,777 J. Spruit f 21,548A. Krynen 1 20,341; H. Wyker f20,800; W. de Jong f20,600; J. Steeman f20,340; Th. v. d. Sterr f 19,991J. OldenburgJz. Bergen, f19,700; J. de Vries f 17,868 en B. Boon f 17.880. Het Leger des Heils verzoekt ons de aandacht te vestigen op de advertentie meldende, dat de opwokkings- prediker commandant Railton van Londen komt. De commandant is één van de hoofd officieren die met generaal Booth het werk van het Leger des Heils begon en door generaal Booth gezonden werd naar Amerika, Australië, Duitschland en Holland om den arbeid van het Leger des Heils te boginnen. Commandant Railton is reeds 40 jaren officier van het Leger. Hy bezoekt nu dezer dagen den Holder en zal in het gebouw van het Leger des Heils samenkomsten houden en wel op Vrydag, Zaterdag en Zondag e. k. Ook zal door hem, bygostaan door officieren, op Zondagmiddag a. s. te 3 uur een open luchtmeeting worden gehouden tc Breezand. De Heldersche Costuumschool. In dit nummer onzer Courant komt eene advertentie voor van de Heldersche Costuum school, op welke adv. men onB verzocht de aandacht te vestigen. Wy doen zulkB met genoegen, omdat de resultaten van het onder wijs aan die school zoo gunstig worden genoemd. Eenige meisjes van hier namen aan de thans afgoloopen cursus deel en het onderwijs door hen genoten wordt zoo alleszins bevredigend genoemd, dat een woord van aanbeveling voor deze inrichting zeker gerechtvaardigd is. Onze tyd eischt steeds meerdere kennis, op velerlei gebied, ook voor de vrouw, en waar nu eene geschikte gelegenheid zich voordoet om inzake naaien en knippen zich meerder te bekwamen, niet alleen voor eigen behoefte, doch ook om zich een zelfstandig bestaan te verschaffen, daar verzuime men niet, indien de fin. middelen zulks toelaten, daarvan gebruik te maken. Voor meerdere inlichtingen raadplege men de be doelde advertentie. Po8tduivenvereeniging „Hollands Noordpunt". Zondag 14 Augustus hield bovengenoemde vereeniging een wedvlucht met jonge duiven vanaf Eindhoven, afstand 171 K.M. Duiven gelost te 8 uur 30 m. In concours 57 duiven. De aankomst was als volgt 1. J. Keyzer te 11 u.'SO m. 35^.8. 2. W. Dienaar 11 u. 33 m. 21 s. 3. K. Broekhuizen 11 u. 34 m. 11 s. 4. J. Keijzer 11 u. 34 m. 20 s. 5. J. Darphorn 11 u. 34 m. 24 s. 6. W. Dienaar 11 u. 34 m. 35 s. 7. J. C. Deelder Jr. 11 u. 35 m. 3 s. 8. J. Korver 11 u. 85 m. 16 s. 9 en 10 H. do Waard 11 u. 35 m. 48 s. 11. J. Freeke 11 u. 36 m. 20 s. Marinemachinistenschool. De Min. van Marine geeft kennis dat in verband met den uitslag van het onlangs gehouden examen voor adspr.-machinist, de hierna genoemde jongelingen, gerangschikt naar de by het examen behaalde cijfera, voor eene plaatsing by de marine machiniBtenschool te Hellevoetsluis in aanmerking komen T. Veerman, H. J. Maas, U. Hempenius, H. F. Pronker, P. Guilonard, C. M. van de Velde, A. Govers, W. Bolderman, W. Buter, G. W. J. Massa, J. C. Piek, W. D. Mooi, A. J. Romyn, H. W. Poldermans, C. A. Vos, J. J. van der Eyk, W. P. Plantenberg. P I. Turk. f Te Middelburg is, in den ouderdom van 64 jaar, overleden de heer P. I. Turk, oud hoofdingenieur der marine. De overledene was ridder in de orde van den Ned. Leeuw en officier in de orde van Oranje-Nassau. Een geschenk der Denen aan het Nederlandsche volk. Hr. Ms. fEvertsen", Kopenhagen, 16 Augustus. In den vroegen morgen van Vrijdag, den 12en Augustus, lichtte Hr. Ms. pantserschip .Evertsen" het anker voor Gudvangen aan 't einde der Soynefjord, en stevende regel recht naar Kopenhagen. Zondagavond, 14 Augustus, werd in de Sont, om half elf, het anker geworpen ten Zuiden van de lijn Helsingborg-Elseneur. Rustig sliep de geheele bemanning op dezelfde plek, waar hunne voorouders in 't jaar 1658 een feilen stry'd streden. Maandagmorgen, 15 Augustus, om half tien stoomde, onder het gebruikelijke geschutsalut voor 't gastvrije gouvernement, onze oorlogsbodem do schoone haven van Kopenhagen binnen. Er was heel wat over .het kanon" gesproken. Alle menschen zijn niet bezield met den heiligen ernst en be langstelling voor krijgsgeschiedkundige merk waardigheden. Reeds voor 't vertrek uit het vaderland liepen er de praatjes in Holland, dat de opdracht der «Evertsen" een daad werkelijk protest was tegen 't Kruppmonopolie anderen wilden weten, dat het kanon der Bredorodes in verband stond met de a.s. kustverwapeningSommigen aan boord vrees den, dat eventueele ceremoniën teveel zouden tornen aan de luttele tweemaal vier-en-twintig uur, waarin 't ons geoorloofd was te genieten van alles, wat de .Ville Lumièrevan 't Noorden ons biedt aan kunstgenot en ver makelijkheden. Er heerschte wel degelyk belangstelling in de Hollandsche kolonie en onder de Holland- scho vreemdelingen alhier. Verscheidene keeren zag ik Hollanders aan de haven, die onder de tallooze masten en Bclioorsteenen zoch ten naar 't stukje vaderlandsch grondgebied. En als men ontdekte, dat ik Hollandsch officier was, werd ik bestormd met vragen of het kanon al aan boord was of wanneer 't werd verwacht. Heden, Dinsdagmiddag, om ongeveer 2 uur, kwam 't Deensche vaartuig, waarin 't kanon lag, langszy aan stuurboord. Met een kraan opgeheschen, werd het om halt drie op Hol- landachen bodem gestreken. De commandant was door een officieel festyn by den Deen- schen admiraal verhinderd persoonlijk tegen woordig te zyn en had den luitenant ter zee le klasso E. M. J. Chevalier gemachtigd hot geschenk namens hem en 't Hollandsche gouvernement in ontvangst te nemen. Buiten eenige -belangstellende dames en heoren uit dc Hollandsche kolonie alhier was de kapi tein der artillerie Johan F. Stöckel, konser- vator van het geschiedkundig wapenmuseum te Kopenhagen, aanwezig, om het kanon officieel aan 't Nederlandsche gouvernement te overhandigen. Dit geschiedde, terwyl de eerewyn rondgediend werd, in de kajuit van den commandant. Kapitein Stöckel gaf het geschenk over met de woorden, dat hy hoopte, dat het Nederlandsche volk dit ge schenk zou aanvaarden als bewys van er kentelijkheid der Deensche natie voor de krachtdadige hulp en steun, Denemarken in 't jaar 1658 verleend. De luitenant ter zee Chevalier dankte namens den commandant en het Nederlandsche gouvernement voor het hoogst sympathieke hoffeljjke geschenk van 't Deeusche volk en sprak hierbij den wensch uit, dat de banden van vriendschap, die beide naties omstrengelen, nog lango jaren zouden mogen voortbestaan en worden bestendigd. Het kanon is een 18 ponder, 11/10 metaal dikte, 20'/s kaliber lang, van gietijzer, 14 cM. kaliber en 2.83 M. lengte. Het heeft een breede bodemfrieze, een kamerrand, zoo wel voor als achter de tappen twee breede tusschonranden, een breeden rand om den hals en een eigenaardig tulpenhoofd, gepro fileerd tegen den mond met vijf halve staven. Het profiel van den stootbodem is samen gesteld uit vy'f halve staven of platen. De druif is kogelvormig en van de druif huis gescheiden door een scherpe insnoering. De laaggeplaatste kegelvormige tappen zijn 11 cM. lang en 12.5 cM. in doorsnede aan het einde, waarop een M gegoten is. Aan de rechterzijde schynt eveneens een gietmerk geweest te zyn, dat nu niet meer te ontcij feren is. Het kanon, dat vernageld is, weegt nu 1875 kg. Oorspronkolyk woog het pl.m. 4000 pond en was geheel met leem bedekt, toen het werd opgevischt. Waar het nu nog slechts 37.7O pond weegt, i9 dit wel een be wys dat dat op den bodem der zee de tand des tijds aan 't geschutmetaal heeft geknaagd, dat overigens in die 250 jaar zeer gaaf werd bewaard. Het kanon werd opgevischt uit het wrak der «Brederode", gevonden op Snekkerstens Landgrund, Z.O. van Snekkersteu, drie kabel lengten van den wal op 4V2 vaam diepte (7.50 M.). Het is het laatste der 59 kanoo ien vermoedelijk, die zich op het wrak van de Brederode" bevonden. Daags na den slag is de Zweedsche koning zelf op het in den grond geboorde schip, waarvan de spiegel boven water uitBtak, geweest. Vermoedelijk hebben de Zweden er toen al het lichtere geschut van afgesleept en is dit zwaardere stuk, lagor in het schip opgesteld, blijven liggen. Het behoort tot het zg. Finbantzer-type en tot die soorten van ijzeren kanonnen, welke in het midden van do 17e eeuw in groote menigte zoowel in Hollandsche, Engelsche en Zweedsche particuliere geschutgieterijen (in Zweden o.a. door den Hollander Louis dc Geer in zyne geschutgieterij te Finspong) werden aangemaakt, en die in 't begin der 18e eeuw in de berekeningen van het Deen sche arsenaal gevoerd worden onder den gemeenschappelijken naam «Finbankere". Op den hnidigen dag verheft zich nog .m 3 voet van den r^mp der .Brederode" boven den zeegrond. In het najaar van 1909 werd het kanon het eigondom van de ge schiedkundige wapenverzameling op het arse naal to Kopenhagen, mot het doel het Noder- land aan te bieden als zichtbaar teekon van Denomarken's erkentelijkheid voor de hulp, die de Nederlanders den Denen verleenden by de belegering van Kopenhagen in het jaar 1658. (,N. R. Ct.") IJmuiden, 19 Augustus. De stoomloggcr .Elsa" van de nationale Stoomvisscherij alhier is hier teruggekeerd van de visschery met de byzonder groote vangst van 560 kantjes pekelharing. Het schip is slechts drie weken uitgeweest. Het conflict te Enschedé opgelost. De correspondent van het rH.bl." meldt: De vergadering van stakers der firma Menko met de organisatiebesturen had als resultaat, dat nog gistermorgen te halftwaalf de arbeid door allen werd hervat. De directe-actiesta- king werd behalve door de vrye organisatie afgekeurd. Men besloot langoren tyd te wach ten alvorens te oordeelen over de regeling en behandeling in de fabriek. De tijd van een dag achtte men te kort. Oplichters. De firma Ranford en Mitchell Ld. te Bir- mingham verkocht een pariy rijwielonder- deelen naar Antwerpen. Omdat de levering vertraagd was, werd de partij by aankomst te Antwerpen geweigerd. Twee Hagenaars, D. on van K., was dit ter oore gekomen. Zy stelden zich in verbin ding met den agent der Engelsche firma, den heer H., te Amsterdam woonachtig en gaven te kennen de party te willen koopen. De heer H., die zich persoonlyk naar Den Haag be gaf, eischte van D. en Van K. contante be taling. Hiertoe waren de Hagenaars niet in staat, doch om van hun goede bedoelingen te doen blyken, boden zij een zestal effecten van Amerikaan8che en Fransche sporen als onder pand aan en teekenden een accept op twee maanden. De heer H nam hiermede genoegen en verkocht hun de party rywielonderdeelen. De effecten zond hij aan de firma Ranford Mitchell Ld. te Birmingham. Deze firma deponeerde ze bij haar bankier, doch daar bleek, dat twee der effecten reeds jaren ge leden geamortiseerd en waardeloos waren en dat de vier andere van diefstal afkomstig zyn. De levering dezer effecten en de teekening in het accept door D. en Van K., aan den heer H., geschiedde in een café op den Coolsingel te Rotterdam. Dadelyk gaf de Engelsche firma van haar bevinding aan haar agent te Amsterdam ken nis, die zich toen met de hem teruggezonden effecten tot de politie wendde. Deze legde er beslag op. De rywielonderdeelen waren inmiddels door tusschenkomst eener firma te Rotterdam van Antwerpen naar Den Haag geëxpedieerd,doch nog niet aan de koopers D. en Van K. ge leverd. De levering is intyds voorkomen en de party onderhands verkocht. Een schade van f800 werd door dezen onderhaudschen ver koop, expeditiekosten on opslagkosten veroor zaakt. Procos-verbaal is tegen de beide Hage naars opgemaakt. («N. R. Ct".) Een opium-aanhaling. Den 20en Juli, meldt een telegram uit Soerabaja aan het ,N. v. d. D." v. N.-I., werd aan boord van het van Hongkong komende s.s. .Shanlung" naar opium gezocht Gedurende het onderzoek zagen de ambtenaren eentam- bangaD, na goederen van boord te hebbon orej^enomen, in de richting van Grissee ver- dwynen. Eeu sloep van den recherche-schoener achtervolgde de roeiboot en hield haar Achterhaald werden 17 kilo's opium ter waarde van ongeveer f1600. De tambangan-voerder is een suspect indi vidu, die beweert het opium van ccn Chinees te hebben ontvangen, met de opdracht het te Grissee tegen een belooning van f50 af te leveren aan den afhaler. De tambangau trachtte eerst nog te ont komen, doch de rechercho-sloep met haar gewapende roeiers gaf den strijd niet op en slaagde er even voorby Grissee in de roeiboot aan te houden. Luchtvaart. Uit Londen seint men d.d 17 dezer De Engelsche vlieger Latham en de Spaan- sche vlieger Moisant zijn samen bijna ge- lyktydig van Amiens gevlogen. Zy wilden trachten naar Londen te vliegon. Latham's vliegtoestel raakte spoedig ont redderd, doordat hy tegen een boom botste. Moisant vloog echter met succes naar Dover, alwaar hy naby Tilmanstono des middags neerkwam na een prachtige vlucht over het Kanaal mot den machinist Fileux. Moisant is nu de dorde vlieger, die per vliegtoostel het Kanaal is overgevlogen. Een sterke tegenwind belette Moisant van middag naar Londen door to vliegen, ofschoon hy verklaard heeft dat zy zouden trachten vanavond nog Londen te bereiken. Heden avond half tien was Moisant hier echter nog niet opgedaagd. Keizer Franz Jozef. Donderdag 18 Aug. word Keizer Franz Jozef 80 jaar. Sedert twee menschenlevens staat deze eerwaardige vorst aan het hoofd der Habs- burgache monarchie in 1848, toen hij nau welijks 18 jaren was, word hij, bij het af danken van zijn oom Ferdinand en het be danken van zyn vader, aartshertog Franz Karl, tot den troon der Habsburgers geroo pen. In het moeilijke jaar 1848 werd de jon geling, bynu nog knaap, voor de zware taak geplaatst do Monarchie, door de stormen der revolutie geschokt, rust en kracht' te her geven. Die levenstaak heeft hy n>et groote zelf overwinning, met vasthoudendheid en stoere werkkracht weten te vervullen. Als vorst en als mensch heeft de Keizer in die tachtig jaar heel wat gestroden en ge leden hij heeft zyn land zich zien wyzigen en het zwaartepunt zich zien verplaatsen van het Westen naar het Oosten. Wat het in Italië verloor, moest het op den Balkan terug winnen, wat het aan macht en aanzien verloor in Duitsche Rijk, moest het herwin nen door innerlijke consolideering. Maar hy heeft ook als mensch veel ondervonden, zyne naaste verwanten om zich zien vallen, on kan in de geschiedenis niol alleen de Nestor der Europeesche vorsten, maar ook de groote lyder worden genoemd. Keizer Franz Jozef heeft, by alle verschil van gevoelen, by allen politieken strijd, by alle wisselvalligheden van het lot, toch een ding weten te verwerven en te behouden, de liefde en dankbaarheid vau alle volken der monarchie, die zyn onvermoeiden arbeid ten bate van land en volk erkennen en waar- deeren. Ondanks de nationale tegenstellingen, die zoo vaak de ontwikkeling belommerden en bemoeilijkten, hebben de Oostenrijksche en Hongoarsche landen, onder de regeering van Franz Jozef, op economisch en intellec tueel gebied een vooruitgang en een bloei aan te wijzen, die ertoe medewerkte om de monarchie een waardige plaats te doen in nemen onder de groote mogendheden van Europji. De groote verdiensten, dio Keizer Franz Jozef daarvoor heeft gehad, zyn toewijding, zijn arbeidslust, zyn kennis, worden in en buiten Oostenrijk gewaardeerd, en op dezen feestdag dankbaar herdacht. De moordaanslag. Te Londen is voor den politierechter van Marylebone het geval van den moordaanslag in een ondergrondschen trein behandeld. Frost, de gewonde, kon getuigen. Perriss zoo heet de misdadiger zat over hom, schynbaar in een krant te lezen. Zoodra de trein na het station Baker-street de tunnel inging, zakte krant en Frost zag een revolver op zyn hoofd gericht. Tweemaal schoot de man en miste, het derde schot trof Frost onder de kin. Daarop volgde een worsteling. Perriss deed eerst het eene portier en toen het andere open en trachtte Frost er uit te dringen. Inmiddels had Frost de revolver, die op de bank lag, daar af en toen het rjjtuig uit ge schopt. Een noodrem was er niet in het ry tuig. Treinen die slechts korte afstanden rjjden zonder te stoppen, schijnen er geen te hebben. Eindelijk kon Frost zyn belager in den zy- gang dringen. Daar vroeg hy hem, wat hy wou, maar de man gaf geen antwoord. Toen de trein luugzaam ging ryden sprong de man er uit. Men vond hem in de tunnel, in een zijgat. Na zijn inhechtenisneming trachtte hy uit een fiesch vergif te drinken, dat hij by zich had. De zaak werd uitgesteld. Brussel, 16 Aug. De tentoonstelling heeft weder een geweldigen toeloop. Het terrein levert niet dien mistroostigen aanblik van gisteren. Op de plaatsen waar de verbrande paviljoens hebben gestaan, zyn de lagen spi raalvormig gebogen y'zer hoog opgestapeld, doch de gras- en bloemperken zien er fleurig uit, er heerscht orde onder de duizenden be zoekers en de overgebleven paviljoens toonen zich op het best. Brussel, 16 Aug. De president der ten- toonstellnig van oude kunst heeft aan de agentschappen van Havas en Busta opge- drugen, teneinde den kop in te drukken aan de geruchten, die in het buitenland verspreid worden, mede te deelen, dat de schilderijen, kunstvoorwerpen, tapijten enz., welke de prachtige tentoonstelling van Belgische kunst nit de 17e eeuw vormen en afkomstig zyn uit de aanzienlijke kabinetten van Engeland, Frankrijk, Nederland, Duitschland, Oosten ryk, Italië enz., door den brand niet het minst hebben geleden. Het tentoonstellingsge bouw, waarin deze schatten werden bewaard, is van steen opgetrokken en gelegen in een geheel andere wijk van Brussel, in het «Pare du Cinquantenaire". De oorzaak van de ramp. Do oorzaak van don brand is niet bekend. Men beweert, dat men het gebeurde aan een kortsluiting moot wyten. Dit is licht te gelooven, waar ook de vernieling van het .Café Metropole" aan zulke electrischo kort sluiting moest worden toegeschreven. De heer Bles, van het Nederlandsch Inlichtingsbureau, zegde my dat hy den brand uit het dak van het postbureel had zien ontstaan en daarop dadelyk naar bet Expositieplein was geloopen. Indien de brand op het dak ontstond, is een kortsluiting er de oorzaak van. Maar nu komt een Belgische bewaker verklaren, dat hy eeu gurdyn in de confectie-afdeeling (op In afwachting van dc foto's, welko een beeld kunnen geven van do enorme verwoesting welke in enkele uren werd aangericht, bieden wy thans onzen lezers afbeeldingen aan van de vernielde gebouwen, zooala zy waren voor het uitbreken van den brand. Men vindt dan linka-boven het paviljoen der stad Brussel, daarnaast in het midden het Restaurant „Chien Vert". Voorts de Fransch-Afrikaansche paleizen, linksonder hetschitterend hoofdgebouw der Ten toonstelling, in welk gebouw de brand ontstond, en rechts-onder het Italiaanache paviljoen, welke alle een prooi der vlammen werden. De onderste foto geeft een beeld van de geheele verwoesting van het Hoofdgebouw. den begancn grond) zag opvlammen, vóórdat het dak ontstoken was. In dit geval kan er van kortsluiting geen sprake zijn Kortom meu zegt, men vertelt, men gist maar men weet niets. De Soir van Dinsdagavond meldt, dat het gehouden onderzoek heeft uitgebracht, dat de brand niet door kortsluiting ontstaan, maar hetzy aangestoken, hetzij door onvoor zichtigheid van een exposant veroorzaakt is, die een brandende cigaret weggeworpen heeft. Waarschynlftk zal in de grooto zaal van de tentoonstelling een nieuwe afdeeling Enge land gevormd wordende Bolgische afdee ling zal, indien het mogelijk ia, in een nieuw gebouw ondergebracht worden. Nog steeds blyft de groote vraag: hoe de brand is aangekomen Er is een nieuwe lezing: M. Lepere, de bureeloverste van deu post dienst, heeft verklaard dat hy, Zondagavond in zyn bureel zjjnde, door eene glazen deur, in eenen stand in de middonhal eene groote vlam zag opslaan, op eene plaats waar over dag zekere werken werden verricht. Dezo verklaring is natuurlyk van groot belang in het onderzoek, en met hulp van den bouwmeester heeft men ter aangeduide plaatse een toestel gevonden, dat bij middel van een kleinen dynamo een brooheermachine in beweging bracht. Er is aanstonds beslag gelegd op hetgeen er van dit mechanisme nog overbleef, en hel werd naar de griffie van het justitiepaleis gebracht. Een ingenieur-electricien heeft eenige ver klaringen afgelegd omtrent de vermoedelijke oorzaak van den brand. Naar zyn meening heeft de overtollige in tensiteit, die van de electriciteitsgeleiders ge vergd werd, den brand veroorzaakt. Drie geleiders waren geisoleerd met pa pier, dat met een bijzondere stof doorweekt is; de regen van deze laatste dagen en de brandende zon, die er op gevolgd is, hebben dit papier echter doen barsten. Zondag was de vraag naar stroom zeer sterk en het ko per der kabels werd zoozeer verhit, dat de isolator vuur vatte, en dat ten slotte bogen ontstonden tusschen de verschillende kabels tegen den byzonderen gevel der tentoon stelling, aldns dien gehoelen voorgevel het vuur mededeelende. Wat die meening nog versterkt, is dat men een groene vlam gezien heeft voor dat de brand is uitgebrokenwelnu, liet smel ten van het koper in de geleiders geeft juist een vlam van die kleur. Een bewys van de overtollige intensiteit waaraan de geleiders onderworpen waren, ligt in het feit dat de brand uitgebroken is om 8 nren 50, en dat juist op dit uur de algemeene verlichting der hovingen begon, terwijl Brussel-Kermis „a giorno" verlicht was. Het is dus aan een te zware lading der kabels, veroorzaakt door een overdreven vraag naar stroom, dat de ramp zou kunnen toe geschreven worden. Brussel, 17 Aug. De «Gazelle" deelt mede, dat de Brusselsche agenten van Lloyd te Londen geseind hebben, dat het totaal van de Bchade, veroorzaakt door den brand op de tentoonstelling, vermoedelijk de som van 50 millioen francs zal bedragan. Marine en Leger. Blijkens bij het Dep. van Marine ontvangen be richt is de divisie, bestaande uit Hr. M. pantser- schepen «De Ruijtor", «Hertog Hendrik" en >Ko- nin Regentes", onder bevel van kapt. t. z. W. van Voss, 48 dezer uit Ned.-Indië vertrokken ter aan vaarding van de reis voor vlagvertoon n. Australië De detacheering aun boord van de «V. dalen" by het station voor draadlooze lelegraphie, van den luitenant ter zee 2e klasse R. L. E. de Bruyn, wordt met 1 September ingetrokken. Het station wordt met dien datum tijdelijk opgeheven. Bevordering. Up 16 Aug.: Adsp.-machinist D. S. Gaastra, J. Kiljan, i. S. P. Jas perse, E. Biekarl, C. Stadhou ders, F. van Hei waarden, C. van Üriinuielen, H. van Laar, H. J. Takens, J. K00ij man, O. A. Dijkstra, H. O. van Nlel, W. M ZieUe, F. C. P. M.llcé, H, C. C. A. Roosa, J. II. J. van Doorn. A. Roos, II. F. K. Ezerman, C. P. M, Straik van Schyndel en P. C. A. Schuier tot udj.-machinist. Gerepatriëerd uit Oost-Indië: Korp.-torpeduma- ker L. C. Koster en idem E. Roskam, beide ge plaatst aan boord sKoningin Emma"; korp.-zie kenverpleger K. Schippers geplaatst aan boord Wachts. W.o.; machinist D. II. PijseJ, geplaatst aan boord Wachts. W.o. en '21 Sept. op non-act. gesteld. Oerepatriëerd uit W.-IndiëSergt.-torpedist F. M. Hijmans, geplaatst aan boord «Kou. Emma", korp.-stoker 2e kl. A. R. Uerdlngh en idem C. van der Linden, beide gepl. aan boord «Van Speijk". Per S.S. «Ooentoerop 27 Aug. 1910 naai Oost- Indiè: Torp..majoor J. Levering, sergt.-torpedist J. Boon, kwartiermeesters K. Smit, P. Vink en A. J J. Kampme'yer, korp.-achrijver 1'. W. Essers, korp.-hofmeester F. W. Taanman, korp.kok II. Walrave en P. J. C. Bakkei. Met on tslag. Seiner-majoor J. v. d. Hoek 45 Aug. 1910. Stoker-majoor S. A. Oroeneveld 25 Korp-schoenmak. S. A. Rappoldt 25 Korp.-kok J. v. d. Heide 26 Kwartiermeester O. D. A. Schotman 4 Sept. Korp.-stoker le kl. M.Janssen 16 Aug. Korp.-torpedist H. Bouman 4 Sopt. korp. d. mariniers F. H. Langevcld 4 id. J. de Jong 4 Bootsman W. L. v. d. Putte 1 1 Opperschipper D. G. Christiani 4 OcL Korp d. mariniers B. Rowcl 6 Dec. Sergt.-torpedist J. v. Riel 10 Sept. Korp.-kok J. J. Deurloo 31 Oct. Stoom vaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Flores (thuisreis) vertrok 17 Aug. van Djeddah. Kon. Wilhelmina (uitreis) vertr. 18 Aug. v.Genua. Oranje (thuisreis) vertrok 45 Aug. van Sabang. Timor (uitreis) vertrok 46 Aug. van Suez. ROTTEnDAMSciiK LLOTD. Bogor vertrok 48 Aug. van Rotterdam n Hamburg. Rindjani (uitreis) passeerde 17 Aug. Quessant. Tarnbora (thuisreis) passeerde 18 Aug. Penm. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Zaanland (thuisreis) vertrok 47 Aug. van Üahia. Delfland (uitreis) vertrok 47 Aug. van Snntns. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. W. V arriv. 18 Aug. v. Paramaribo te A'dam. Viascherijberichten. Nieuwediep, 16 Augustus. Aangebracht door 2 korders te zamen 40 stuks kleine tong 40 cent per stuk, 2 mand schar f 2,25 per mand. 17 Aug 35 korders met 5 tot 40 stuks groote long 90 cent per stuk, 10 tot 30 middelmatige tong 50 cent per stuk, 40 tot 30 kleine tong 45 cent per stuk, enkele manden kleine schol f 5 per mand, 4 tot 4 mand schar f 2,25 a f 2,50 per mand, 4 tarbot voor t 5,50. 48 Aug. 50 korders met 5 tot '20 stuks groote tong 90 cent per stuk, 40 tot 40 middelmatige tong 45 a 55 cent per stuk, 10 lot 30 kleine tong 15 cent per stuk, 5 stuks tarbot f 4 a 1 5,50 per stuk, 4 tot 10 stuks rog f 4 per stuk, enkele manden kleine schol f 2,50 a f 4,50 per mand, 1 tot 4 mand schar f 2,25 per mand. Burgelijke Stand v. Helder Van 46 tot 48 Augustus. ONDERTROUWD: J. H. Kubbe en A. Grande. C. M. Kruis en M. Steijn. K. de Jong en M. M. Helder. W. C. Lafeber en N. dc Jongh. GETROUWD: C. Huisken en A. Kwant. J. v. d. Peet en A. E. Trap. J. C. Houtzager en J. H. van Wijk. M Bontes en M. C. Gicling. C. T, J. Ruijs en J. T. Peters. C. Bakker en A. Hijst. I'. van Dijk J. C. van Engelen. BEVALLEN: G. Koorn geb. Bakker, 2 d. J. Penning geb. van Zuijlen, z. C. Neijenhuijs geb. de Roode, d. M. den Boer geb. Rob, x. N. Kwast geb. Rensmaag, x. OVERLEDEN: J. Boèseken, 3 w. Marktberichten. Schagen, 18 Aug. Aangevoerd 10 paarden f 100a200,0 stieren en ossen f 0— a —0, 34stioren f 140 a 300, duiven f 0 a 0, 50 geldekoeien f 140 u 220, 93 vette id. f180 a 300, 20 kalfkoeieu f200 a '290, 8 vaarzen f 100 a 120, 0 hokkelingen f 0 a 0 graskalveren f a 30 uuchtere kalveren f7 a 24, rammen fa 00.—, 40 magere schapen f 16 a 20, 390 vette id. f20 a f31.schapen (ovurhouders) f a 00. 350 lammeren f 14 a 18.—, bokken en geiten f 0.a 0.0 magere varkens f 00 m 00, 25 vette id. per Kg. 55 58 ct, 70 biggen f 13.a 19.00 konynen f 0. 0.200 kippen f 0.20 a f 1.50, eenden f 0.a f0.0 ganzen f0.a 10. 0 zwanen f0.— a 0.—, 600 kg. boter f 1.25 a f 1.35, 200 kg kaas f0.40 a f0.50, 3500 kipeieren I 3.50 a f 4.Eendoieren f3.75 per 100.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 5