KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Ho!dorP Toxol, Wlerlngon on Anna Paulowna. No 3916. Woensdag 24 Augustus 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct.. fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 l're- l Zondagsblad 37^ 45 f 0.75 miënl Modeblad 55 65 i (0.90 (Voor liet buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 cent. F.lko regel meer6 Bewys-exeinplaar Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- Telefoon BO. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever! C. OE BOER Jr. (*.,h. BERKHOUT Co), Helder Bur Stoomtram HELDER-HUISOUINEN. Dienstregeling 1910. Gewone Dienst. Vertrek van HELDER, Kruisweg. 10.- 12.- 1.30 2.30 3.30 4.30 5.30 6.30 7.30 8.30 Vertrek van HUISDUINEN, Tramstation. 9.80 11.30 1.10 2.10 8.10 4.10 5.10 6.10 7.10 8.10 Zondagsdienst! op Zon-, feest- en bijzondere dagen, mits gunstig weer. Zie de halteborden. Vertrek van HELDER, Kruisweg. 10.— 12.— 1.30 2.- 2.30 8.— 8.30 4.- 5.- ö.3:> 6.— 6 30 7.— 7.30 8.30 9.— 9.30 10.— Vertrek van HUISDUINEN, Tramstation. 9.30 11.30 1.— 1.302.— 2.30 3.— 3.30 4.30 5.— 5.30 6.— 6.30 7.— 8. - 8.30 9.— 9.30 UIT HET BUITENLAND. Het Belgische parlement komt in Novem ber bijeen. Steeds werd by de opening eene troonrede gehouden; naar enkele bladen be richten is reeds in den ministerraad besloten dit jaar met de verouderde gewoonte te breken. Hierover i9 in de bladen een twist geschrijf ontstaan, waarbij de bladen van de richting van 't kabinet den maatregel goedkeuren. Do tegenstanders daarentegen zeggen dat het noodig is dat 't kabinet on middellijk eene beginselverklaring uilegge en een program vau zijne werkzaamheden geve. ,.De Indep. Beige" ziet er in dat het minis terie niet over eene voldoende vaste meer derheid beschikt en daarom zal handelen naar bevind van zaken. Met bewonderenswaardige energie arbeidt België aan het weder toonbaar -cOaken zijner zoo deerlik gehavende tentoonstelling. Men wordt echter een beetje voorzichtiger. Zoo heeft de Fransche minister van Koophandel, Dupuy, lust gegeven de Fransche afdeeling niet te heropenen alvorens de noodige vei ligheidsmaatregelen, ten genocgo van de Frunsehe autoriteiten, genomen zullen zijn. Met groote praeht en luister isindohecle monarchie den verjaardag van den keizer koning Franz Jozef gevierd. De keizer zelf verblijft te Ischl, en is gewoon zeer vroeg op te staau, van welke gewoonte by ook niet afweek op zyn 80sten verjaardag. Toen hy dien ochtend te 4 uur de ont bijtkamer betrad, vond reeds hij een prach tig bouquet van zijn kleinkinderen op tafel liggen. Na hot ontbijt begaf hy zich naar de werkkamer, waar een stapel telegrammen en geschenken uit alle deulen van de wereld byoen lag. De oude vorst begon dadelijk aan de beantwoording van enkele der tele grammen. Daarna woonde hy de mis bij in de kapel au de keizerlijke villa, waarna hy, onder liArtelyke toejuiching van de menigte, in een rytuig, dat door dames te Ischl met Alpeiibloemeu versierd was, naar het Kur- haus reed, waar een feestmaal zou plaats hebben. Na afloop van den maaltyd hield aartshertog Franz Ferdinand do volgende korte rede: „Een hoogst verblijdende aan leiding heeft ons allen hier vereenigd. Wij en met ons miliioenen trouwe onderdanen vieren met innige vreugde den dag, waarop onze beminde keizer zyn 80sten verjaardag viert. Het behage Uwe Majesteit ons nog maals te veroorloven uitdrukking te geven aan de gevoelens, die opwellen in de har ten vau hen, die door banden van genegen heid en bloedverwantschap met Uwe Majes teit verbonden zyn en die diepgevoelde wen- schen voor uw gelnk en voorspoed aan nwe voeten leggen?" Wy danken de goddelijke Voorzienigheid, die U. M. dezen dag deed beleven cn vat ten onze gevoelens van liefde, eerbied cn dankbaarheid samen in de innige bede tot den Almachtige, dat Hy U. M. steeds moge behoeden on beschermen en dat Zyn rykste zegen U. M. te beurt moge vallen. Het ongeluk aan do Fransche onderzee boot de „Pluvióse" overkomen heeft tal van onderzoekers aan het werk gezet tot het uitdenken van reddingstoestollen. Te Cher- bourg worden op het oogenblik proeven genomen. Een der toestellen trekt vooral de aandacht, 't Is een soort kiosk, waarin het geheele personeel van den onderzeeër kan plaats nemen, wanneer er gevaar dreigt, en die zich gemakkelijk uit de diepte om hoog kan bewegen. In den herfst zal in den Pruisischen Land dag een nieuw kiesrechtvoorste! worden in gediend. De „Nat. Ztng" meldt dat de regeering voornemenB is in plaats van de indirecte ver kiezingen de directe, in plaats van de open bare, de geheime stemming in te voeren. Een wijziging der kiesdistricten zal worden voor gesteld. Het stelsel dat iemand wegens maat- sohappelyke positie of afgelegde examens in een hoogere klasse wordt ingedeeld dan in dien waar hy volgens zyn belasting-aanslag tehuis behoort, blyft bestaan en wordt nog uitgebreid, 't Is echter zeer de vraag of de conservatieven wier steun de regeering noo dig heeft, ondanks de laatste toevoeging, voor die hervorming zullen te vinden zyn! Men zal in Duitschland nog eens op an dere wyze beproeven het Poolsche land te Germaniseeren. Het middel om daar door Dnitsche boeren groote hoeveelheden land te laten koopen heeft gefaald. Nu wordt in Posen de hoofdstad van de Oostmark een fraai paleis gebonwd waarin do tweede zoon des keizers, Eithel Fritz, duurzaam zyn verblyf zal houden. Toch zul len de Polen 't den Duitschers niet zoo ge makkelijk vergeven dat zy met alle midde len hun invloed willen uitbreiden; verschil lende maatregelen, zoo o. a. het verbod om Poolsch te spreken in Poolsche vergaderin gen worden nooit vergeten. Roosevelt schynt zeer in den smaak der negers te vallen. By een eventueele candi- datuur voor 't presidentschap zal de Bond van negerkooplieden hem krachtig steunen. De Macedonische vluchtelingen hebben zich tot de consuls der groote mogendheden gewend met een verzoekschrift, waarin zij hunne grieven tegen de Macedonische auto riteiten blootleggen en de mogendheden ver- zooken stappen te doen by de Porte om deze te bewegen de vervolgingen van de Macedoniër» te staken en hen verlof te geven naar hunne haardsteden terug te keeren. Op Kreta is de toestand tusschen Moham medanen en Christenen gespannon. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 23 Augustus. By Kon. besl. van 19 dezer is aan D. Buter, weduwe van den sergeant-torpedo- maker H. P. Uipkes, met ingang van 27 Mei 1.1., een pensioen verleend van f 440 'sjaars en aan M. Kuiper, wed. J. Dekker, opzichter der verlichting, lete gezagvoerder aan boord van een rykslichtschip, f 488. Benoemingen Adelborst. De Minister van Marine brengt ter kennis, dat de nagenoemde jongelingen, in alphube- tische volgorde gerangschikt, in aanmerking komen voor eene benoeming tot adelborst 2de kl. by het Kon. Instituut voor do Marine te Willemsoord: J. W. H. van Anrooy, J. C. Backer Over boek, G. W. Bakker, J. II. Bax, J. F. A. Blote, F. de Boer, G. O. Bozuu, P. J M. Cikot, A. J. Dulfer, J. C. Fanoy, E. Gelpe, P. J Harinck, J. van Hemert, P. J. Hondrikse, D. C. M. Hetterschy, J. W. II. Hoffman, W. H. C. Hoog, H. Hubonet, J. Hnese, L. A. M. C. Koene, A. Kortlandt, J. van Leeuwen, E. L. Marlens, P. F. W. Moutou, W. F. M. J. van Riet, A. H. N. Schregardus, J. W. Termyteleu, A. W. Turk, R. van Tyen, W. B. K. Verster, A. G. Vromans, S. Woldringh. Afloop aanbesteding. Door den architect Th. C. G. Moorman alhier, werd Zaterdag aanbesteed: „Het volgens aanwijzing aioopen der oude perceelen en ter plaatse bouwen van vyf woningen aan de Louisesteeg, hoek Dykweg. Iugekomen 1 biljetten, van do hearen W. do Jong. f 6800; H. Starrenborg, f 5960 J. Smit, f5890; J. Duinkor, f5777; I. L. v. Cs, f'5700; II. Riemcrs, f5555; Th. Drijver, f5543; C. de Cock, 15460; A. Krynen, f5353; R. N. v. Os, f5273; Gebr. v. Poll, f5265; S. M. Boom, f5250; Gebr. Steeman, '4943; J. Lastdrager, i'4817, allen te Mel der en P. J. Zoetelief, f 4180, to Texel. Postd. Var. „Hollands Noordpunt". Aaogcmne tigd door het welslagen der vlucht van Arlon op 17 Juli, beeft d. Verceniging besloten tot bet houden van een tweede vlucht van bovengenoemde plaats «p 18 Sept. a.s. waaraan door jougo cn oU'dfl duiven kan worden deelgenomen. Aan deze wedvlucht zyn reeds eenigc pryzen toegezegd. Mosselen. Nog steeds gaan de Zeeuwscbe visschers voort om uit do Zuiderzee zoowel mosselzaad als consumptie-mosselen te halen; er is nog al eens oen groot verschil in den tijd dien men noodig heeft om de vaurt naar het Noordeu te maken, wul ook afhaugt van de plaats waar men deze haalt, daar zoowel by Wieringen als hoogerop bij de zoogenaamde Blindcbank wordt govischt; de prijs van het mosselzaad is zeer uiteenloopend, wat natuurlijk met dc qualiteil Dauw verband houdt; men spreekt in den laatsten tijd van een gemiddelden prys ran 50 k 60 cent per ton. Over den toestand der perceelen wordt over het algemeen niot zeer gunstig geoordeeld, waartoe verschillende omstandigheden medewerken. Hoewel reeds van Juli nieuwe visch in de mossels werd opgemerkt en langzamerhand de vraag naar België het grootste afzetgebied vau deze schelpdieren stygende is, hoort men toch nog niet veel tcvredenheidsbetuigingendc concurrentie in het vak is groot en de qualiteit der mosselen veelal zeer uiteenloopond, waar- doormen een weinig stabielen marktprys krygt. Inbraak te Haarlem. Ingebroken ie, waarBchynlyk Vrydagnaelit, in het tydelyk onbewoonde huis van mevronw Rynbendu von Hemert, Kleine Houtweg 20 te Haarlem. Vele kasten enz. zyn openge broken on waarscbynlyk goederen van waarde ontvreemd, hoewel nog niet precies bekend is wat. Nader meldt men Deze inbraak moet vóór Vrydag plaats heb ben gehad. Er is veel tafelzilver ontvreemd. Uit Leiden wordt gemeld Vrydag waren door een viertal jonge man nen verschillende gouden en zilveren voor werpen te koop aangeboden. Dit wekte arg waan en omdat de mannen hadden gezegd, dat zy Zaterdagmorgen terug zouden komen, werd de politie gewaarschuwd, doch by de winkeliers kwamen zy niet. De recherche ging nu in do stad speuren en 'b middags werden vier verdachte perso nen aangehouden on na veel moeite gear resteerd. Zij droegen een bruinen koffor bij zichdaarin en ook in hnn zakken werd een groot aantal kostbare gouden en zilveren voorwerpen gevonden medailles, antieke hor logies, ringen en tafelzilver, tezamen meer dan honderd stuks. Op de medailles komt de naam W. E. Rijnbende voor en op het voet stuk van een zilveren beeld staat„Aan den weled. heer W. A. Rijnbende, wegens 50-jarig mededirecteurschap van de Ooder- linge Brandwaarborg-My., directeuren De Jong Co. De vier mannen, als werklieden gekleed en naar schatting 22 tot 21 jaar, zeggen uit Haarlem afkomstig te zyn en beweren den koffer met voorwerpen te hebben gevonden. Door een brandende lucifer. Op de scheepstimmerwerf der firma H. van Vlaardingen te Gouda waren Vrydug eenige jongens aan het spelen by ledige bonzinevaten toen een hunner een brandenden lucifer bij de opening van een vat hield. Met een ge weldigen knal sprong het vat niteen, waar door vau een der jongens een been werd verbryzeld. Een andere jongen geraakte in brand en werd door zijne kameraden in de rivier gedompeld, zoodat hy er met eenige brandwonden afkwam. Beidon werden naar het ziekeuhuis gebracht. Er leelijk ingeloopen. Men meldt aan de Maasbode" In de omgeviog van Sittard had dezer dagen een zeldzaam voorval plaats, waaraan nu ruchtbaarheid begint te komen en waarin iedereen, behalve de patiënt, de grootste pret heeft. Het geval zit zóó. Een boerenzoon had voor eenigen tijd van een meneer uit het Haagje een loterijbriefje gekocht. En of het zoo zyn mnost, do eorsto maal, dat hot boertje in de lotery speelde, was de fortuin hem gunstig geweest, ten minste als by den Hagenaar geliefde te gelooven, die hem al spoedig kwam inede- deeli-n, dat er op het nummer van zyn cliënt een ferme prys was gevallen. Tegen bijbe taling van zooveel marken, zou meneer wel zorgen, dat zyn cliënt zoo spoedig rcogelyk in het bezit kwam van den gewonnen prys. Doch ons boertje, ook niet van vandaag of gisteren, ging niet aanstonds op het verzoek in, maar noodigde den fortuinbrenger uit, op dien dag en dat uur de verlangde mar ken te komen opstrijken. De slimme bedrieger liet evenwel op den aangegeven dag op zich wachten, wes'ialvo de rijkspolitie, met de feiten op de hoogte gesteld, onverrichterzake kon iifmarchoercn. Men dacht niet meer aan den Hagenaar, toen, enkele dagen geleden, du colporteur plotseling in de boerenwoning verscheen. Huisgenooten hielden het manneke aan dc praat un in een minimum van tjjd was de veldwachter gewaarschuwd, die piokfijn ver momd in de kamer verscheen, waehtende op de dingen die komen zouden. De Hagenaar doet opnieuw uitleggingen en bepaalde den prys op 50 mark. De eigenaar van het lot liet zich ten slotte ompraten en telde don bedrieger het geld voor. Doch nauwelijks waren de marken in zijn broekzak gedepo neerd, of de veldwachter maakte zich bekend, arresteerde don oplichter, en gal liet slimme boertje, die zyn rol zoo uitstekend had ge speeld, zijn duiten terug. Een drama in de lucht. Ter gelegenheid der kermis van Lecbhausen, naby Miinnhen,. ging een kunstenmaker, Thomik genaamd, mot een ballon op en deed kunsteu aan een trapeze. De ballon dreef' naar Augsburg en bleef daar, op een kleine hoogte, boven do huizen z a-even. Eene vonk, uit een schoorsteen gevlogen, stak den ballon in brand. Thomik, door het geroep van het volk ver wiitigd, sprong van eou hoogte van 20 tot 30 51. op het dak van een pensionnaat, dat door den schok inviel, doch de kunstenmaker kwam er zonder ernstige kneuzingen al. De ballon verbrandde. Tsarenbezoek. Niet alleen in Friedberg en omstreken heeft dc Duitsche politie omvangrijke maat regelen genomen voor de bescherming van dun ltiissischen Tsaar en zyn familie; ook uit Nauheim komen berichten, die cenigs- zins aan zenuwachtige overdryving doen denken. Wijl do keizerin vau uit Friedberg een kuur in Nauheim moet volgen, heelt de politie aan alle hotelhouders, pension houders en kamerverhuurders last gegeven, dat de aankomst van eiken kuurgast binnen drie uren by de politie moet worden aan gegeven, met nauwkeurige opgave van naam, stand, plaats van herkomst, doel der reis en vermoedelijken duur van het verblyf. Bij zondere scherpe bepalingen zyn gemaakt voor de aanmelding van vroemdulingen. Zoo wordt het Tsarenbezoek te Friedberg zelfs een last voor de bowoners van een drukbezochte bad plaats als Nauheim is. Baronesse Vaughan getrouwd. Baronesse Vaughan is dan toch, volgens een bericht uan het Parysclie Journal, Don derdagochtend te Arronville met haren huis meester Durrieux getrouwd. Even over zessen reed er een rytuig voor het stadhuis voor en gingen do twee ge tuigen van de bruid haastig het gobouw binnen, Enkele minuten later kwam de barones in een auto met neergelaten gordijntjes aan rijden. Durrieux wachtte zyrie bruid op aan de stoep van het stadhuis en geleidde haar onmiddellijk naar den burgemeester. De huwelyksvoltrekking was in enkele minuten geschied en daarna begaf het paar zich naar de kerk vlak by. In vyf-en-twintig minuten was de heele plechtigheid afgeloopen. Liefdesdrama. Tnsschen do kasjuffrouw, Klara Zollner, en den beambte, Horst Retslag, de eerste 18, de tweede 29 jaar oud, beide te Berlijn wonende, bestond sinds anderhalfjaar een liefdesbetrek king, welke baud indertyd op een dausparty geknoopt was. Het paar leefde tot dusverre in de grootste overeenstemming met elkaar, maar oen paar weken geleden werd de verhouding plotseling door het een of ander verstoord, en Retslag schreef hot meisje eenige dagen geleden een afscheidsbrief. Toen Klara Zöllner dezen brief gelezen bad, verviel zy in vreeselyke opwinding, en zeido jammerend tot baar hospita, dat haar levens geluk vernield was. Den dag daarop kocht zy een revolver en besloot, haar minnaar en zich zelf dood te schieten. Donderdagavond ging zy op de loer staan op het Hansaplein, dat Rietslag avonds placht te passeeren. Maar zij moest uren lang wach ten, want pas lang na middernacht verscheen de jonge man. Toen by uit een tram stapte, trad het jonge meisje op hem toe met de woor den Wil je me nu trouwen of niet? Neem je je brief terug?" De verraste minnaar trachtte het jonge meisje af te weren, en een opgewonden too- neel volgde. Plotseling trok de verlatene haar revolver en schoot. Retslag word slechts licht aan de wang gewond. Voor hij zich van den schrik hersteld had, en het vermocht te beletten, had het meisje de revolver tegen de linkerborst geplaatst, en zich een kogel in het hart geschoten. Eenige minuten later was zy een lijk. Voor de tweede maal bestolen. Mevr. Parker, de echtgenoote van een ryk New-Yorksch bankier, die met hare zuster in een hotel te St. Moritz logeerde, bemerkte Vrydag, op haar kamer komende, dat haar juweelcn, ter waarde van 45,000 dollar, waren j verdwenen. Van den dief was geen spoor to j vinden. Men vermoedt echter, dat hy behoort j tot een internationale bende van ,hotelratlen" die de groote hotels onveilig maken. Zes jaren geleden was dezelfde dame even eens het slachtoffer van een hoteldiofstul. Zy raakte t .en in een hotel te Londen voor 375,000 francs aan kostbaarheden kwyt Een belangwekkende reis Twee jeugdige Franschen, de heer Raymond Rallier du Baty en zijn broer Henri, die een in de Fransche marine bekenden naam dragen, hebben een bezoek aan Kerguelen gebracht, het sinds 1898 door Frankryk in bezit ge nomen land in deu Ind. Oceaan, bijna even ver van de Kaap de Goede Hoop als vau Australië. Men weet dat dc eilanden in 1772 ontdekt werden door Gerguelen Trémarec, een Franschman, dat ze onbewoond zijn en een lustoord voor piagoeïns en zeerobben. De oudste der broers bad Charcot vergezeld op de eerste Zuidpool expeditie, on deze in vloedrijke vriend hielp do jongelui met raad en daad. In 1907 kochten de broers to Boulogne oen visschersschuit, die ze »J. B. Charcotdoopten, een eenvoudig zeilschip van zeventien meters lang en veertig tonnen inhoud. Met dat notcdopje gingen ze in September 1907 in zee met een bemanning van vier personen, jongelui van hun leeftyd, Jean Bontemp, Lóón Agnès, Eugènc Larose ou Louise Esnault. Na een zeereis van acht dagen tot Madera en van een maand van Madera naar Rio de Janeiro, werden ze tusschen Rio en Tristan d'Acunha door een hevigen storm overvallen. Ze gingen op laatstgenoemd eiland aan land en vonden er een bevolking van 83 menschen, half beschaafd en van Engelsche afkomst. Toen Napoleou op St. Heleua was, legden de Engclschen een garnizoen op het eiland Tristan d'Arc, van Chrisliania, om op de walvischvangat toezicht te houden. Na den dood van Napoloon werd het garnizoen in getrokken, maar een korporaal en twee sol daten, allo drie gehuwd, vroegen verlof, om met hun gezinnen op Tristan d'Acunha te blyven. Uit dio drie huishoudingen ontstond de bevolking van het oilaud. Een overtocht van een maand bracht de reizigers van Tristan naar Kerguelen, op welk veriaten eiland men op 6 Maart 1908 aan kwam De eerste maanden van het verblyf worden gebruikt voor uitstapjes en voor de jacht op zeehonden. Den 3en November zagen de Franschen een Noorache stoomboot naderen, Jeunnc d'Arc", van Chrisliania, om op de walvischvungst te gaan, eu nog een Frrnsch schip, dut op de zeehondenvangst was. In de beide zomermaanden, November cn Decem ber, heeft die jacht plaats. Zy ook hielden zich er mee bezig. Het ia een mocilyk hand werk, maar winstgevend, want op «le terugreis kon de heer Hallier du Baty te 5Ielbonrne de olie en het vet der gescholen dieren ver- koopen tot een bedrag, waarvan hy het salaris on de terugreis van zijn bemanning kon betalen. Den l()eu Juli 1909 keerden de jongelui met do J. B. Charcot" terug. I)e roia van Kerguelen naar Auatralië duurde 45 dagen on was niet gemakkelyk door de vele stormen, dio het scheepje geducht deden lydon. Het zag er miserabel uit cn men kon er niet aan denken, do terugreis naar Frankryk er weer mee te wagen. De heer Dn Baty moest liet verkoopen, wat niet gemakkelyk ging. Ein delijk werd een kooper gevonden voor een handvol goud en met weemoed namen de beide broeders afscheid van het notedopje, dat hen over 15,000 mijion van den Oceaan had gedragen. Per grooten stoomer keerden ze in Mei j.l. naar Frankryk terug. ;,De Aarde en haar Volken"). Een vermomde vrouw. Een New-Yorkschedame, een weduwe van thans nauwelyks dertig jaren, ging vyl jaren, geleden met een geneesheer te Boston een weddenschap aan, dat geen menech haar ge slacht zou ontdekken als zy zich in mannen kleeren stuk. Do weduwe, mevr. Sraith, had eenige jaron in Zuid-Amerika gewoond en kende voortreffelijk Spaausch. Zij gaf zich nu uit voor een jong Spaausch koopman eu kwam als zoodanig in dienst van een New- Yorksche tabaksfirma. Achtereenvolgens werkte zy als, bediende op verschillende kantoren, waarna zy onder den firmanaam L. R. Sraith, makelaar, een eigen zaak ves tigde. Zy liet een vriendin uit Boston over komen, die zy voor haar echtgenoote deed doorgaan. Het jonge -echtpaar" gaf groote partijen en was in den vriendenkring zeer gezien. De knappe jonge Spanjaard was by de dames zeer gezien en een mooie typiste trachtte zolfs den Spaanschen koopman le bewegen zijn vrouw in de steek te laten en mot haar op reis te gaan. Wat mevr. Smith bewogen heeft om plotseling weor tot haar vrouwelyken staat terug to keeren, is nog niet bekend. Men zegt, dat ze verliefd is ge rankt op een collega en weldra in hot hu welijk zal treden. John. B. Moisant. John. B. Moisant heeft tegen een Engelsch journalist gezegd, dat zyn naam moest ge speld worden, zooals wij hem nu hier achryven. Ily reide verder, dat hy geen droppel Spaansch bloed in de aderen had, wel Fransch bloed. Maar in elk geval was hy een Amerikaan, omdat hy nit Amerikaansche ouders in de Vereenigde Staten geboren was. Naar zyn eigen meening, kan hy uog niet vliegen, iu elk geval nog half zoo goed niet als Latham, Paullian en White. Zijn font was geweest, dat hy vliegen had willen leeren met de toestellen, die hy zelf gebouwd had. Maar die zyn te snel, zy loopen 110 tot 120 K.M. in het uur. Daarom is hy geëindigd mot oen Blóriot-tuig te koopen. Zyu nieuwste vliegtuig is geheel van aluminium, er is geen enkele kabel of draad aan. De sleunvlakken zyn gemaakt volgens hetzolfde beginsel als bruggen. Men kan gemakkelyk 500 Eng. ponden gewicht aan elk ervan hangen zonder dat zij zullen breken. Wanneer bij eenmaal goed vliegen kon, zou hij zyne eigen toe stellen gebruiken. De tegenwoordige vliegtuigen waren nog te duur, zeide hy. Dat kwam, omdat er nog maur zoo weinig menschen aan deden. Hy- telf had al tusacheu de 70,000 en 1011,000 gulden aan zyne toestellen verdaan. De her stelling van de Blériot zou hem op 1440 gulden komen te staan en elke vlucht kostte hem f240 (afschrijving?) Er waren maar weinig menschen, die zulke uitgaven konden getroosten en dat zou de ontwikkeling van de luchtvaart tegenhouden. Het pakje tabak 't Was in 't Besjeshuis te Nergenshuizen. Tusschen twee haakjes, is dit geen delicate manier om nieuwsgierigen van de wys te brengen? Dus, in 't Besjeshuis in Nergens huizen whb het... Een enorme opschudding. Dc doktor die even naar 'n patiënt kwam kijken, merkte het dadolyk, daar was iets niot iu den haak. De kwebbeltjes keften met haar mummelmondjes als nydige hond jes, maar alles achter gesloten deuren. En 't waren alleen stukjes ruziëg gepraat, die dc dr opving. Jij hebt net zoo goed meegedaan. Jy hebt 't verzonnen. De heler is zoo goed als de steler, zeg ik maar. Mensch, leg niet te klessen, jy hebl ook meegeroken. Eventjes maar inaar zij had het toch gekocht. En de dokter, nieuwsgierig als alle,... oh pardon... alt niet alle raannuu, ging naar binnen. Als 'n troep ouwe kippen op 't verschij nen van een jachthond, vlogen zo uiteen, mot 'n gekakel van: „Och, heore, myuheor de dokter", „Mynheer de doktor, as 't een ffekt van uwes goedheid is..." De deur sloeg dicht en we hoorden de zeurige stem van Betje Mees vertellen„Ach dokter, wo hebben allemaal straf, acht dagen geen koek op ons brood. Aaltje is uit ge weest cn die heeft een pakje tabak gekocht.. Niet om te rooken... moet u nooit geloo- ven... neen, zoo slecht benne mu niet. Maar nietwaar, we benue bijkans allemaal ge trouwd geweest en nou zitten wc hier zoo alleenig, zoo zonder man, nou, toen had den we Botje gevraagd om eon pakkie tabak mee to brengen, ziet u. Och Heore, d r steekt eigenlyk niks achter... maar zooals ik zei, wc benne allemaal getrouwd geweest... nou en toon... toon hebben we de tabak op ons kooltje vuur in de test gelegd om te ver- s menton, ziet u, we wonen allemaal uog zoo graag eens... iiiclwaur oen mensch is maar een mensch... on... tabakslucht... dut ruikt naar mannen, hè... nou daarom hebben we het gedaan. Anders niks mynheer, gerust niet, eu wt> worden wel zwaar gestraft acht dagen geen koek. („Vad.") Toedoedeloe. Hoopjes Engelscheu in do ruime Haagsche stationshui wanhopig deliboreerend over 'l verschrikkelijke nieuws uit Brussel, wat ze zoo erg niet zouden vinden, uU zo maar niet juist plan gehad hadden or hoon le gaan. And the man of the hotel, why didn't he teil us »o? En ze loopou dooreen cn schreeu wen hun leelyk taaltje en zyn toch niet on- gedistingtierd, dat zyu de Engclschen nooit. Waarheen? Zwitserland? „Bot we have our tickets I" Een van de dames houdt vol: .Al was hóól Brussel af gebrand, ik heb nu eenmaal mijn kaartje en myn kamers." ,But dearl" .Ob, ne.ver mind." Maar de gids beduidt, dat alles nu wel erg in de war zul zyn gind*, dal 't reisbu reau die tickets wel terng zal nemen. Een paar anderon loopen rond, roepen dan tegen de hoofdgroep: .Wc raight go to Spal" Maar dat wil niemand. Dun óón, die al de platen, photo's, litho's eu wat dies meer zy, die onze sta tionshal versieron, nauwkeurig bekeken heeft, zegt: „We might go to the Loo" (toe the Loei. Eón is er maar. die met hem mee wil, de anderen kennen het, radon den tocht af. Maar onze Engelschman houdt vol en met (achter hom) den stationskruicr, die, gedul dig lastdier, trouw uchter zyn tydolyken baas aandraaft, gaat het naar het loketje. Niemand! Kloppen nog eens klop pen en eindelijk werkelijk een heer, die vraagt: ,Yes?" De Engelschman met zijn liefste neusge luid vraagt: „Two to tlie Loo" (toe toe de Ine!. De ambtenaar, goed gehumeurd, ant woordt: „tratralala" en dicht valt liet deur tje voor den neus van onzen verbaasden Brit. Weer likken weer dezelfde heer:„Yes Sir?' „Two to the Looi" Maar een herhaalde grap is goen grap meer en de ambtenaar, een beetje kregel, zegt: „I have no time for nonsense, Sir. „Two to the Looi herhaalt do Engelsch man woest en dan tot verduidelijking schrylt hy „L o-o." „Oh!" echoot de heer in 't lo ketje, „oh! two the Loo." („Vad.") Advertentie ,Eid gezond en flink gebt uwd 50 jarig Hoerboer met pl.m. 100 mille aun vast goed vraagt udressen van dames, eveneens toegerust, die tot kennismaking geneigd syn". OE WEEK. 20 Augustus. Men behoeft niet eens te behooren tot de scherpst-opmerkcode menschen om te bespeu ren, dat balt-Augustus eene soort van ken teringvormt. En 't is niet zoo hóól gemak kelijk om aan te geven, waardoor die kentering zich nu eigenlyk kenmerkt. De zomersche trekvogels, toeristen, dragen nog voor de groote meerderheid hunne stroohoeden, lichte vesten en dunne jasjes. Zo zitten nog in rieten luier stoelen op de veraudah van hfltel en pension- Kuieren rond met van die loomo schuifelpasjés, handen in wyde broekzakken, op z'n buiten m in b nu en dan, van onder broede hoedrand naar dc lucht turend... I ,Zou t nu eindelijk standvastig worden Zwoel zomerdagje zonder onwêer den avond halen Ze s'ovien met de jongens, wier vacantie straks roddeloos-uit is. Jawel, maar let nu eens goed op da manier, waarmeê zij hun krantje 's morgens inkyken.Ik bezweer 't u, ze hunkeren naar 1 de Beurs, het kantoor, hnn aoos-tafol, hun club, hun groepje politiek-verwanten Ze zyn uitgerust, heelemaal! Nu nog v wie 't althans breed kunnen laten hangen, even een kykje in wereldstadArm- Brussel is by de meesten van de lyst geschrapt. Om zich de illusie te maken, dat op do plek van jammerlyk-verbrande Bruxelks-Kcrmisso ,a la minute," saamgefianste collectie poffer tjeskramen eu draaimolens zal .trekken," •- daarvoor is aparte soort van Belgische fau- tasie noodig... We vinden t allen boel erg, zelfs hartverscheurend, dat zoovele exposanten, die droomden van goud en van glorie, 'n streep-door-rekening hebben gekregen, voor menigeen rulncerond We houden wyze, hoog-voratundige be spiegelingen zoowel over hetgeen men, toen de eerste vlammetjes in Solbosch Zondag avond begonnen te lekken aan de franje der draperieën had moeten, kunnen behooren te doen, als over de grenzcloozo onvoorzich tigheid om zich niet tegen br&ndscbaé te ver zekeren, als exposant Maar wc haasten ons om een nieuw program van slot-amusement voor nazomer te maken. Wie 't eerlijkst zyn, komen er rond voor uit: .nu is do mop eraf!..." Men gaat naar een iWordl'sfair om pret to zoeken en to maken... Wie do loukste ,clou"' verzint om de lui te vermaken, hy heeft ge wonnen spel. En mr. Pecksniff, do aartshui- cheluar, die beweert dat slechts „de ernst" hem aantrekt; dat hy gaal voor het belang wekkende", het nuttige; 'l voor zyn vakkonniH onontbeerlijke.Och, de man hooft gauw genoeg uitvluchtjes by de hund. Niot waar, de sombere impressie, door xoo'n ramp op hot teêr-ontvankelijk gemoed van gevoelig mensch achtergelaten smart van deernis met de berooiden, teleurgesteldcn, welke u lust om te bekyken ontrooft... Zekere nervcuse angst voor mogelijk verder brandgevaar, dat ii eene .obsessie" is geworden, nadat uwe prikkel bare zenuwen reeds een schok hadden ge kregen bij die onverhoedsche tijding van 15 Augustus.O, de brave Pecksnifi's, Tantuffe's en aanverwante zieleD, ze zyn zulke virtuoseu in 't uitdenken van listige slimmigheden om de ware roerselen van hun doen te verhelen, te bedekken met u-zoo-schoon lykond masker En lang niet ieder heeft in het fijn-be werktuigd tziele-oog"' de natuurlijke X-stralen, welke dieper blik op menschen en dingen gunnen Temidden van dc gewone tydingen eu be spiegelingen over speelhol-inval (do speel baas up to dato, deftig bestuurslid of com missaris van zoo'n achtbare sociëteit, laat tonen van diepe verontwaardiging in pers- kolommen weerklinken!)... Tcmiddon van «Ie onafzienbare serie berichten etc. omtrent nieuwere on allernieuwste gauwdievenstre ken Trucs van flesschentrekkers, maitrea- cbanteurs, e. t. q. Gaat, zaclitkens maar toch zeker, op bloeien zeker .uajaars-plaulje", dat gewis teekeu is van de kentering, met medio Augustus zich vertoonend, en waar ik straks op wees Het einde der staking te Enschede inte resseert slechts «>'U heel-apart brok-publiek. Do rest geeuwt al hy het zi n v n .het hoofdje" iu du krant... Dat iemand vau Parjjs naar Londen vliegt, nu ja, die monsieur Moisant wordt een kraan gepro- 51 aar een mensch raakt er den tel by kwyt, en bovendien: ook onze voorraad ver bazing en bewondering is begrensd... >Héól aardigi" mompelt dikbuikige, rheumatiscb- aangelegde meneer, die voor geen goud ter wereld op een fiets zou stappen en die bleek wordt om den neus als de trein, waarin hy zit, ergens met 'n schokje plois-remt... .Hè, wat s dat-nou Do vingers naar de noodrem uitgestrekt, angstzweet op het voorhoofd Toen hy van de gruwelijke spoorwegramp iu Frankryk las, van de week, schudde hy 't hoofd onder- wyl z'n ooge» lodderig tuurdenI Is versclirikkelyk 1 zei hij, zich een versch glaasje-wyn inschenkend Nydig dal du krant geen vroolykor, opwekkender dingen bevatte „Hóól aardig!' heeft hy -over voor den Parysch-Londenschen vliegtochtMoe mate loos ver schyneu de tyden achter ons te liggen toen het bereiken van de Noordpool een vage illusie loek t Gaat ons als deu armen s!aaf van mor- phine-spuitjeAl-moer moet by de dosis versterken, want de prikkels, welke hum straks nog geluksdroom brachten, z^n mi machteloos geworden. Op Auguslus-kentering begint te bloeien zeker plantje, zei ik, gewis teeken vuu ophanden-zijnde seizoenswisscling Indien Z.Exc. de heer Talma nog met vacantie is, dan zou ik hem willen aanraden zich duchtig te pantseren tegen de tyden, die naken... Want 't zal voor hem span nen Reeds nu hoort men het kraken van *het cement" By den rechterarm wil men hem naar deze, by don linker-dito naar gene richting trekken Hoe zal 't «floepen, wan neer de Ziekte-verzekering, do Steenhouwers- wet, de .bakkers", al 't verdere, in parle mentair toernooi wordt geworpen Zal hy, minister, zich van rechts of van links los rukken, de reactie omhelzen of het meer- vooruitstrevende element volgen Zal liet .cement" dan verscheurd worden Of moet do rampzalige minister zelf in tweeën, zondebok en slachtoffer van het .manage de raison", dat nu den gang van 's lands zaken te onzent oppermachtig beheeracht En de premier, aartsvirtuoos in het kool-en-geit ontzien Hoe zal hy vinden het -Maasbodestormpje, tegen zyn Lees zaal-plannen nu reeds ontketend De herinnering hard en ondubbelzinnig, in duidelyk gegeven, van Gy, anti-revo lutionair staats- een bewindsman, - onthoud, dat ge slechts bestuurt, lakentjes uitdeelt, op 't kussen troont zoolang wy 't dulden en gedoogoD, wy, van de Roomsche buurt Zou 'ttöch waar zyn, dat dien ochtend, toen jhr. Van Doorn de Borromaeo-interpel- latie hield, eu o. a. dr. De Visser liet woord voerde, dat er toen barstje is po komen in 't cement... Barstje, dat doorvreet, vorder-splytEn waarvan we aanstonds de duidelyke sporen zullen aanschouwen?. En gy, o lezer, die merkt hoe ik ver zeild raak in de oorden der politieker^ c.h., ziet gy, hoe ook ik onder invloed ben van >de kentering", na balf-Augustus zich vertoouend 51 H. AMTOMIO,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1