„Helder's Mannenkoor". C. 6 VAN DER LEE Boei, Volharding, Zelfopoffering ALGEMEEN E VERGADERING Cursus Fransch (L. 0.) Marine en Leger. Hlykens by het Departement van Marine ont vangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip «Utrecht", onder bevel van den kapitein ter zee W. T. de Booy, '27 dezer te Pnramaribo aangekomen. Bij beschikking van den minister van marine is de luitenant ter zee 1ste klasse K. F. Sluys, met 16 September eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. »Wodan" en geplaatst in de directie der marine te Willemsoord bij de gereedmaking van Hr. Ms. «Tromp". Met het bevel over Hr. Ms. »Wodan" is, met genoemden datum, belast de luitenant ter zee 2de klasse mr. J. G. Jager. Met ingang van 5 September zijn voorts de luite nants ter zee der 2de klasse T. W. van Rees en R. L. E. de Bruyn geplaatst aan boord Hr. Ms. wachtschip, respectivelyk te Amsterdam en te Willemsoord, en is de luitenant ter zee der 2de klasse W. K. Mnurits, geplaatst in de directie da$ marine te Amsterdam, op non-activiteit gesteld Du kapt.-Iuit. ter zee H. M. van Straaten en de luit. ter zee 2e kl. H. Bisschop van Tuinen, in activiteit te 's-Gravenhage, zijn met 1 Sept. op non-activiteit gesteld, laatstgenoemde onder in trekking van de hem aangewezen plaatsing aan boord van Hr. Ms. «Friesland" Kon. Besluiten. Benoemd: tot adelborst le kl. bij de zeemacht de adelborsten 2e kl., Ie afd., bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord: L. A. C. M. Doorman, J. W. Langeler, h. W. F. M. Doorman, 1'. de Booy, A. R. Meijer, C. J. baron van Asbeck, M. C. de Jong, H. L. Timmers Ver hoeven, G. F. N van Doorn, G. P. Wouters, G. E. V, I,. Beekman, A. Dagnelie, J. Th. Stroeve, P. A. Willemsen, N. A. Rost van Tonningen, J. P. Buys, E. J. Voute, D. J baron van Lynden, J. P. Abbinga, F. P. Snethlage, N. Noijon, J. M. Luden, M. A. van Kervel, J. W. D. Kuyl, G. van Reede, I.. f. Klaasseu, J. Fruin, J. C. Knegtmans. J. W. Ilenny, H. J. Top, W. II. G. Palm, K. Muller; tot adjunct-administrateur bij de zeemacht de adspi- rant-administrateurs: F. A. Kulin, J. W. Goossens en C. A. Huysman. De ofT.-machinist le kl. L. F. van Beek is dezer dagen uit Oost-Indië hier te lande teruggekeerd Gerepatriëerd uit West-Indië: Korp.-konstab. Ph. R. Krapels en gepl.a.b.W.s.A'dam Korp. seiner N, Schoonens fd. Korp.d.marin. G. P. Onvlee b/d. afd. AMam Bevordering op 1 September 1910 Sergt.-stoker A. O. KorVer totstoker-maj. Serg.-timmerm. R. Harders Schrijv.-maj, P. C. Rijninks Kwartierm. F. Bauer Matr.-tnrp.m. M. v. d. Maar Matroos le kl. H. J. v. Arnhem Korp.-stok.lekl. Chr. Smit id. J. H.kiloman id. J. F. Köhnke id. F. J. van Dyk id. A. van Zandbergen id. G. Broggel id. P. Th. Minneboo id. J. Dikstaal Marin. 2e kl. G. J. van Raalte Korp.-bottelier D. Oudshoorn id. A Rozevelt id. J. v. Overbeek Matroos '2e kl. P. A, Lucas id. P. C. Duvalois id.de kl. F, J, Molendijk Matr.-schrijvor W. Ofeigssen Korp.-hofm A. Schenk Marin: le kl. D. Klootwyk Matroos 3e kl. Chr. v. Bockxmeer Marin. 2e kl. E. Bijl id. H. Hcinen id. IJ. J. de Jong id. 3e kl. B. van Faassen Korp. d. marin. L. MII. Bavius Marin. lekl. A. Hamstra id. R. v. d. Giessen id. J. F. J. Scheijde id Alsnog bevorderd met 1 Apr. 1910: Stoker-olieman C. Volmer tot korp.-stok.2ekl id. M. Klaasseu id. Alsboven met 1 Juli 1910: Stoker le kl. J. M. Brlco totkorp.-stok.3ekl id. J. J. Westdorp id. Met ontslag: Tiinmerm.-maj.J. Smit '26 Aug. 1910. Opper-schrijv. E. G. W. Schinith 1 Sept. Overplaatsing op 30 Aug. 1910: Serg.d.marin. 0. v. Gyn, v. afd R'd.tydel, op V. Galen Serg.-ziek.v.pl. J. M. Scheiier, Schorp. op V.Galei id. A L. v. Zuycn, V.Galen Schorp, Bij beschikking van den minister van marine zyn, met ingang van 1 September, de lste-licht- wuehter-stuurman aan boord van 's Rijks lichtschip «Schouwenbank", J. van der Steen, en de Isti lichtvvachtcr-stuurman aan boord van 's Ryks licht, schip «Noord-Hinder, A. J. de Munck, in gclyke betrekking overgeplaatst respectivelijk aan boord van 's Rijks liichtschip «Noord-Hinder" en Schou. wenbank. de schepelingen van de Marine volksspelen gehouden. De in de haven liggende oorlogssohopen Friesland' en .Hcemskerck" zullen des avonds de electrische illuminatie ontsteken terwijl het gebruikolyke vuurwerk weder zal worden afgestoken. Door de Stafmuziek van de Marine wordt des avonds van 8 tot 10 uur, voor de Marine- Club een concert gegeven. Door de muziekvereeniging Winnubst" door Helder's Harmoniekapel" worden dien avond eveneens concerten gegeven, respectievelijk op het Molenplein en op het pleintje in de Spoorstraat tegenover ons bureau aldaar. De programma's volgen hieronder: „Winnubst". Volkslied. Oude Wilhelmus. Winnubst-Marseli. Feest-Ouverture. 3. Gluhwurmchen-Idyll. II Cabacillo, Mazurka. 0. Kleppermarsch. PAUZE. 7. Juliana-Marsch. Concert-Ouverture La Parure. Hommage St. Cecile. 10. Potpouri-Populaiic No. 10. *1. Finale. Harmoniekapel. Volksliederen. Wilhelmina-Marscb. Lustspiel-Ouverture. Luna Walzer Duitscbe Liederen potpuuri. PAUZE. 5. Helder's Harmoniekapel Marscli. Bona Fortuna Ouverture. Resida Mazurka. 8. Travelling Recolleclioii Potponr Finale. t timmerm.-mnj opperschrijv. bootsman. korp.-torp.in. korp.-torped. serg.-stoker. i id. id. id. i id. id. id. id. matr.-timm. serg.-bottel, i id. i korp.-schrijv serg.-hofm. schoenmake i id. t id. i scheerder. i serg. d. ii i korp. d. i. Stoom vaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Lombok arriv. 26 Aug. v. Java te Amsterdam. Sumatra nrriv. 26 Aug. v. A'dam te Batavia. Oranje (thuisreis) vertr. 26 Aug. v. Perim. Flores (thuisreis) pass. 26 Aug. Pantellariu. Rembrandt (thuisreis) vertr. 27 Aug. v. Singapor Celebes (thuisreis) vertr. 28 Aug. v. Port-Said. Kon. Wilh. (uitreis) pass. 28 Aug. Perim. Kon. W. 111 (thuisreis) vertr '28 Aug. v. Lissabon, Madura (uitreis) arriv, 29 Aug. te Antwerpen. Bali (thuisreis) arriv. '29 Aug. te Suez. Kon. Reg. (uitreis) pass. 29 Aug. Kaap Blanc. Kon. W. II (uitreis) vertr. '29 Aug. van Algiers. Vondel arriv. 28 Aug. van A'dam te Batavia. Rottkrdamsche i.loyd. Tambora (thuisreis) vertr. 27 Aug. v. Mnrseille. Djocja (uitreis) pass. 27 Aug. Perim. Kindjani (uitreis) pass. '27 Aug. Kaap del Arini. Wilis (uitreis) vertr. 27 Aug. van Colombo. Kcdiri (uitreis) pass. 27 Aug. Gibraltar. Menado (thuisreis) pass. 27 Aug. Malta. Goentoer (uitreis! arriv. '28 Aug. te Southampti Bogor arriv. 29 Aug. van Hamburg te Rotterdam, Ternate (uitreis) arriv. 29 Aug. te Padang. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Deltland arriv. 26 Aug. v. A'dam te Buenos Ayrei Eemland (uitreis) verti. 26 Aug, v. Southamplon. Zeclandia (thuisreis) vertr. 25 Aug. v. Rio Janein Rijnland-(thuisreis) vertr, '27 Aug. van Santos. Zaanland (thuisreis) is 27 Aug. Kaap Verd. Eil, gepas, Kon. West-Indische Maildienst. Pr, d. Ned. vertr. 26 Aug. v. New-York n. W,-lnd. Pr. Fr. Hendr. (uitreis) vertr. 26 Aug. v. Madera. Pr. Will. II (thuisreis) pass. 27 Aug. Quessant. Pr. Will. III (thuisreis) arriv. 28 Ang, te Huvre. Visscherijberichten. Nieawediep, '26 Augustus. Aangebracht door 55 korders: 2 tot 10 tongen per stuk II.— 10 tot 60 midd. tongen per stuk f0.55 a f0.45; 10 tot 40 kl. tongen per stuk f0.15; 1 tot 5 roggen per stuk fl.1 tot 4 mand kl schol per mand f 4.50 a f2.1 tot 4 mand schar per mand f*2.5C f2.25. 27 Augustus. Aangebracht door 45 korders tot 20 tongen per stuk fl.10 tot 60 midd. ton gen per stuk f0,55 u f 0.4510 tot 50 kl. tongen per stuk f 0.151 tot 10 roggen per stuk fl. '2 tarbotjes per stuk f5.— 1 tot 4 mand kl. schol per man.' f4.50 a f2.— 1 tot 4 mand schar per mand f2.50 a f'2.25. 29 Augustns. Niets binnen. Burgelijke Stand v. Helder Van '26 tot 29 Aug. BEVALLEN: C. S. Koster—Kooman, z.; A. Dunk Vader, d T. Kuiper—Backer r. A. van Zoonen Kehoorl d.H. van Ravenzwaaij— Weermeijer d. G. Leen—Bakker d.P. J. M. Riemersma—Gout x.K. VlamingBrouwer z.M. C. van Bauren- Kater z J. Rooker— Keijzer z. ONDERTROUWD: J. v. d. Spek en M. Smit. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 26 Augustus. Gisteren en heden werd alhier de loting voor de Nationale militie gehouden. Verjaardag van H. M. de Koningin. Op morgen, Woensdag, den verjaardag van H. M. de Koningin, zal op den Zeedyk, naby de Windwijzer, door de .troepen van zee- en landmacht een groote parade worden gehouden. Des middags worden op 's Rykswerf voo* .Tb ter Hall. A. Tack. Paul Lincke, 8- Plazini. Fnntaisie, E. Marsn). J. Morks. Cabriel Pare». J. Werkman, Fr. Schubert. F. Renaud. II. Tayat. Keler Bêla. P. Linc-ki H. HofTmans. G. H. J. v. d. Bogaerde. L. Canivez, F. KieliolT. A. Beckling. De kinderen der openbare school hebben dien dag vacantie. De Kamer van Arbeid voor de Bouw bedrijven zal ten liaadbuize alhier vergaderen op Donderdag 1 Sept. a.s. des n.m. 8 uur. Stukken voor die vergadering kunnen vóór dien tijd worden ingezonden by don Voor zitter, (Ankerpark 2), een der leden of den secretaris (Dijkstraat 45). Een verbetering. Door de directie van den telefoondienst alhier is in de cel van de stationsvestibulo eon automatisch telefoontoestel geplaatst. By wyze van proef hangt het niet meer zoo als vroeger achter slot maar is het ten allen tyde toegankelijk en te gebruiken - voor niet aangeslotenen voor 5 (n.1. 2 X 2') cent, voor abonnés tegen cent (n.1. bij aan wezigheid van den portier). Hot is maar te hopen dat niet verniel- of roofsuchtigen (naar die paar vierduitstukken) het toestel niet weer even vlug zullen doen verdwijnen. De bekende zwemmer Ooms, die voor nemens is in de loop van deze week bet Engelsch Kanaal over te zwemmen, gal Zondagmiddag aun bet Huisduiner strand een proefje van zijn kunst te zien, door eeu tocht te maken van ai het strand vóór het Badhuis voorbij de zoogenaamde roode ton en tegen den feilen stroom in terug. De vele toeschouwers, niet wetende dat deze bekwame zwemmer dit waagstnk uit haalde, waren zeer verbouwereerd en meenden stellig, dat de roekelooze zwemmer bet hachji bij moest inschieten. Zaterdagavond is vermoedelijk door kwaadwilligheid de uit ongeveer 30 wagoni hooi bevattende hooiklamp, toebeboorende aan den heer L. Blom alhier en staande in den Helderschen polder, naby den Huisduiner weg, in brand gevlogen, en zoo goed als vernield. De brandspuit no. 1 verrichtte het blusschiiigswerk. Het hooi was, hoewel laag, verzekerd. Nieuwe truc. Toen een bejaarde juffrouw Zaterdagavond voor een winkel in de Spoorstraat geld stond te tellen, sloeg een jongen haar portemon- nuie onverwachts uit de handen. Een tweede raapte ze direct op en ging er mee vandoor. Hoewel dadelyk achtervolgd door eenige op merkzame voorbijgangers, ontkwamen de bru tale deugnieten door de Galiforniestraat. Ii de Breewaterstraat werd do portemonnaie, onder 't vluchten weggeworpen, ongeschon den weer teruggevonden. Een inval. Door de politie alhier werd in de afge- loopen week aan de Zuidstraat een onver wachts bezoek gebracht in een perceel, waarop reeds gedurig een wakend oog was en nog wordt gehouden, verdacht als huis van on tucht en drankverkoop in 't geheim. Inder daad werden beide wetsovertredingen gecon stateerd. De aangetroffen bezoekers moesten moe naar 't bureau aan de Nieuwobrug, om gehoord te worden, terwyl tegen de bewo ners proces-verbaal volgde. Ruwe klanten. De vorige week hebben een paar marine matrozen op schandalige wyze huisgehouden gebouw van de Middernachtzending, aan de Achtergracht Z. Z. Nadat zy eenige uren van het vrye nachilogies badder, ge profiteerd, wist een hunner ongemerkt door raampje uit te breken, met medeneming van wat beddegoed, oen klok en de gevulde offerbus. Zyn kameraad nam kort daarop ook do vlucht en beiden werden door een nauw gezet onderzoek der politie al spoedig ge vonden aan boord van de «Emma-. Dezelfde heeren hebben zich den volgei n avond aan den Kanaalweg opnieuw verschillende plaatsen baldadig aangesteld, zoodat de politie nogmaals moest optreden en hen voorloopig in 't bureau onder dak bracht Zondagavond geraakten een paar mari niers, in de Waagsteeg handgemeen en ging het op leven en dood. Een der vechtenden bracht den ander een diepe snywond onder hol hart toe, met gevolg dat hij dadelyk het Hospitaal moest worden opgenomen. De dader werd door de politie gearresteerd. De toostand van den gewonden iB bevredigend Winkeliersvereniging. Gisteravond hield de «Algemeeno Helder sche Winkeliersvereniging' in fTivoli" haar Jaarvergadering. Nadat de Voorzitter, do heer H. C. M. Nypels, de vergadering mot eon gepast woord had geopend en door den Secretaris, den hoer J. J. M. Smit, de notulen waren gelezen, die goedgekeurd werden, bracht de heer J. Delgorge, die als afgevaardigde het 7o Middenstandscongres te Arnhem had bygowoond verslag uit. Hy gaf een overzicht van het daar behandelde en wees in 't byzon- dur op de punten: „wettelijke bestrijding van oneerlijke praktijken in handel en bodrjji" en öp «oneerlijke concurrentie", welke zaken aldaar aan de orde waren. Verder deelde hy mede, dat onderscheidene regeorings-per- sonen tegenwoordig waren, die hun sympathie betuigden met het streven van den midden stand en dat onderscheidene besluiten ter kennisse zullen gebracht worden aan de regeering met het doel verbetering te ver krijgen in verschillende zaken. Vervolgens verkreeg de Secretaris het woord, die eon uitvoerig en zaakryk verslag uitbracht over hetgeen in het afgoloopen jaar van Aug. 1909 tot Aug. 1910 door de veroeniging is tot stand gebracht en wat door het bestuur is gedaan. Aan dit verslag het volgende ontleend: In de vergadering van 20 Aug. 1909 wer den tot bestuursleden gekozen de heeren J. Delgorge, Ph. L. Vrieslander en P. Govers, ter vervanging van de aftredende leden B. Oudkerk en J. Duinker en het overleden lid M. C. Koch. Op een door de vereeniging gezonden adres aan den gemeenteraad om vrydom van huur van gasmeters te verkrij gen werd afwyzend beschikt. Op een request aan den Min. van Waterstaat om den con- cessionaires van het telefoonnet alhier ver gunning te verleenen tot het aanbrengen van een éóndraadsleiding werd gunstig be schikt. Aan de grossiers in koloniale waren werd het verzoek gericht aan particulieren niet langer direct te leveren, waaraan waar- ichynlyk voldaan is. Van do door het bestuur gedune aanbieding tot gratis abonnement op »De Middenstandsbond" is een ruim gebruik gemaakt. Ongeveer 130 leden gaven zich op en was het bestuur genoodzaakt op 25 exemplaren abonnement te nemen, die alsnu circuleeren. Krachtig werd op een klacht eenige kruideniers tevens verkoopers van gedistilleerd geyverd om van art. 43 der drankwet ontheffing te verkrijgen door adressen en door persoonlijke bezoeken aan regeeringspersonen. Op een aanvrage om toe te treden tot het .Nat. comité voor ver vroegde Winkelsluitingis het bestuur niet ingegaan, om de eenheid der vereenigirg niet te verbreken en omdat men de enquête, die de Middenstandsbond instelt, wil afwach- ter. Door het bestuur werden in Januari pogingen in bet werk gesteld om het pant serdekschip Wilhelmina" hier en niet in Amsterdam tc doen binnenkomen. Dit bad geen resultaat. Tengevolge daarvan werd het >lan geopperd een Middenstandsbestuurders- >ond op te richten, om daardoor den mili tairen het verblyf in Helder aangenamer te maken. Die pogingen hebben schipbreuk go- leden door den weinigen steun van do plaat selijke vereenigingen. Met dankbaarheid wordt herinnerd aan de lezing met lichtbeelden door den heer J. S. Meeuwson over een studiereis naar Oo.'tenrykHongarije. Naar aanleiding van een door het bestuur ver zonden circulaire tot oprichting van een credietbank zal binnenkort een vergadering gehouden worden om tot definitieve oprich ting van zulk een bank over te gaan. By het bestuur zijn plannen in behandeling om tot het oprichten van een handelscursus te geraken, terwijl men voornemens is dezen winter eenige voordrachten over boekhouding te doen houden. Besloten werd om, met uit zondering van don Zaterdag, 's avonds om 10 uur de winkels te sluiten. Daar het ge bleken is, dat vele leden geen kiezers voor do Kamer van Koophandel zyn, heeft het bestuur per circulaire by hen aangedrongen zich als kiezers op te geven. Van deze ge legenheid ig ruim gebruik gemaakt. Het bestuur stelt zich voor in de toekomst candidaten voor dit college te stellen, zonder politiek karakter. Krachtdadig trad de vereeniging op tegen eeu z.g. uitverkoop vhn heerenkleeding, die 30 Mei 1910 in „Tivoli" werd gehouden. Deze vliegende winkel word zoodanig tegengewerkt, dat de onbekende tirma weinig of niets heelt verkocht. Op de alg. verg. vau den Bond van Handelsvereenigingen te Arnhem ver tegenwoordigde de heer C. Adriaanse de vereeniging, terwyl de heer J. Delgorge het congres van den Middenstandsbond als af gevaardigde bijwoonde. De algemuene toestand van de vereeniging is bevredigend, het ledental ging weer vooruit en bedraagt thans 215. Do boeken van het incassobureau werden geregeld nagezien cn steeds in orde bevonden. Het incassobureau int thans ook gewone, solide quitantie's. Door de vele werkzaamheden is het salaris van den bode verhoogd en gebracht op f 3.50 per week. Met de beste wenschen voor u bloei der vereeniging eindigt het verslag. Daarna is de Penningmeester, de heer C. Adriaanse, aan het woord. Deze geeft een overzicht van de financiën. Hier uit blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 518,49 en de uitgaven f 543,06', zoodat er een ua- deelig saldo is van f 24.576. Door het incassobureau is in het afgeloopen jaar geïnd f 2070,69' en sinds de oprichting der vereeniging ruim f 6000. Deze dubieuse posten kwamen vooral in door hot kalm on bezadigd optreden van den bode. De penningmeester wyst de loden er even wol op, dut het raadzaam is aau geen onbekenden goederen te leveren, zonder vooraf by het bureau te informeoren. De Commissie belast met het nazien der rekening verklaart by monde van den heer Jac. Verfaille alles in volmaakte orde te hebben bevonden, waarna de penningmeester onder dankzegging voor zyn beheer gedechar geerd wordt. AIbou is aan de orde een voorstel van het bestuur om art. 15 der Statuten te wijzigen en wel zoodanig, dat de aftredende leden terBtond herkiesbaar zijn en de niet-herkies- baarheid vervalt. Na eenige bespreking wordt dit voorstel met 26 tegen 13 st. aangenomen. Daarna doet de Voorzitter eenige mede- deelingen, die evenwel geen aanleiding geven tot het nemen van besluiten. Wel werd be paald, dat het verzoek van de S. D. A. P., om een adhaesie-adres aau den Raad te zenden, betreffende haar verzoek om tot ver laging der gaspryzen over te gaan, nader zal behandeld worden. Ook werd opgewekt aan het verzoek van de bouwvakarbeiders, rykswerklieden geen particulier werk te doen verrichten te voldoen en medewerking te verleenen. Vervolgens is aan de orde de verkiezing van 3 bestuursleden, wegens periodieke af treding van do heeren H. C. M. Nypels, J. Bakker Dzn. en wegens vertrek van den heer J. de Geus. Vooraf besluit men evenwel verkiezing van den heer Bakker uit te stellen tot de statuten goedgekeurd zyn. Gekozen worden de heeren H. C. M. Nypels en Jac. Verfaille, bovendien wordt de heer Nypel6 op nieuw tot Voorzitter gekozen. Aangewezen worden als leden der commissie tot het nazien der boeken over het boekjaar 19101911 de heeren H. de Wit, J. Harjer en J. Leen. Nadat nog eenige besprekingen hebben plaats gehad over de werkwyze en het op treden van hot bestuur en eenige woorden van hulde aan het adres van den Voorzitter zyn gebracht, wordt de vergadering met een opwekkend woord gesloten. «tuursvoorstel, om dit jaar geen landbouw- iemand, die naar haar meening te snel rijdt, wintel-cursus te doen houden. Dit voorstel en daardoor gevaar voor anderen oplevert, wordt gedaan, omdat de loeraar G. Tjalsma hem het rjjden op die wyze te verbieden en door drukke bezigheden verhinderd is en de proces verbaal tegen hem op te maken. heer De Vries van Koegras eveneens geen gelegenheid heeft. De heer Tjalsma dringt er op aan, dat het bestuur alsnog maatre gelen neemt, om den cursus voort te zetten, want wordt hy een jaar uitgesteld dan heeft men later moeite de rijkssubsidie weder te krjjgen en worden ook andere eischen gesteld. De voorzitter merkt op, dat men op het oogenblik geen leeraar kan vinden en het bestnur door noodzaak gedrongen dit voorstel doet. Hierna wordt het voorstel aangenomen, zoodat dezen winter in KoegraB geen land- bouwcursus zal gehouden worden. Vervolgens komt ter tafel een verzoek om f25 subsidie van de .Vereeniging tot explo- tatie van oen proeftuin nabij Julianadorp". De heer De Vriejï, secretaris dier vereeniging, licht de aanvrage nader toe. Hy zegt, dat de Vereeniging zich ten dool stelt in Koegras proeven te nemen met het verbouwen van allerlei groenten, waarvoor de zandgrond ge schikt is, zooals: asperges, slaboonen, kom kommers, meloenen enz. In Helder zouden deze groenten dan voor het grootste deel een af zetgebied vinden. Voorloopig is tot dat doel lVa bunder gehuurd. Aangezien een proef neming ook gevaar van mislukking kan op leveren, is het wenschelyk, dat een corporatie zulk een proef neemt, onder leiding van een alleszins theoretisch en praktisch man. Verder geeft de heer De Vries een overzicht van de oprichtingskosten, die f2100 bedragen en van de jaarlijksche uitgaven en ontvangsten, die geraamd zijn op f1700 on doetuitkomen.dat een jaarlyksche subsidie van f25 in het belang is van den landbouw. Met eenparige stemmen wordt de gevraagde subsidie verleend. Een voorstel van den heer Dito om ook nog een toelage voor de oprichtingskosten te verleenen, kan met het oog op de kas, niet aangenomen worden. Daarna wordt behandeld een voorstel van het bestuur, om aan do Vereeniging voorVea- vorlossing' te Koegras de subsidie van f 100, die de afdeeling van de Gemeente ontvangt, aan haar af te dragen, onder voorwaarde, dat de Vereeniging een uitvoerig verslag over legt, benevens een rekening en verantwoor ding. Dit wordt met eenparige stemmen aan genomen. Tot afgevaardigden naar de Algemeene vergadering, die 15 Sept. a.s. te Hoorn ge- honden wordt, worden gekozen de heeren P. A. E. Thyssen en H. Bakker Dz., terwijl tot plaatsvervanger wordt aangewezen de heer Th. Terra. By de nu volgende rondvraag brengt de heer Tjalsma zyn dank aan het bestuur voor medewerking, die hy gedurende 9 jaren, als leider van den Landbouwwintercursus mocht ontvangende hoer De Vries dankt, namens de Vereeniging van dep proeftuin, voor de verleende snbsidieen de heer Kroon dringt er op aan, dat het bestuur pogingen aanwendt by het Bestuur van do Spoorwegen, om des Donderdags van hier naar Schagen een vroeg- trein te doen loopen. Hierna volgt sluiting. Vliegen te Utrecht. De laatste dag der Utrechtsche vliegweek is prachtig geslaagd. Aanvankelijk stond er veel wind, zoodat de vrees bestond dat de vliegtocht weer niet door zon gaan, doch langzamerhand werd het kalmer en te ruim vijf uur kwam het toestel uit den hangar onder luid toejuichen van duizenden nieuws- geirigen. Spoedig daarop steeg de vliegmachine prachtig op en maakte niet minder dan 7 kringvluchten. Na 51 minuten gevlogen te hebben met een snelheid van 95 K.M- por uur tegen wind en van 105 K.M. per uur met den wind mede en na somtyds een hoogte van ruim 400 meter bereikt te hebben daalde het toestel prachtig op het vliegterrein neder. Hier werd de vlieger enthousiast door het publiek ontvangen. Van Maasdijk f Van Maasdijk, die als een voorzichtig avia- teur bekend stond, die in den Haag nog zeide aan geen waaghalzerij te willen mee doen, die zich Zaterdagmiddag nog uitliet tegen een paar comité leden, dat het publiek vaak zoo onbillijk was, wanneer het maar eischte, dat gevlogen zou worden, ook wan neer de aviateur de weergesteldheid niet gunstig oordeelde Van Maasdijk is Zater dag als het 18e offer gevallen, dat de avia tiek in drie jaar tjjds geëischt heeft, geval len als de eerste Nederl-mdei, die in het openbaar heeft gevlogen, Wie hem in Heeren veen heeft zien vliegen, e daar getuige is geweest van de groote voorzichtigheid waarmee hy alles naging voor hy opsteeg, wie daar bovenal gezien heeft de zekerheid waarmee hy zyn bewegingen maakte, de beheersching waarvan zyn vlie gen blijk gaf, zal nog moeilyk kunnen be grijpen, dat hij niet meer is. Treurig uiteinde van een loopbaan, zoo glorieus begonnen, die nog zooveel beloofde Treurig. In de gemeente Hillegem was een zesjarig meisje in afwezigheid der ouders in den kelder gekomen en had daar een ffesch jenever gevonden. Met twee kameraadjes ging de kleine naar n afgelegen plaats on met hun drieën ledig den zy bijna de heele flesch. Toen de ouders de kinderen deeriyk ziek vonden, deden zy hen door een geneesheer verzorgen, doch het eerste, Agnes Pelloyn genaamd, stierf in vreeseljjk lijden. De twee anderen kondon gered worden. (H. v. Antw.) (Red.) Advertentiën. Getrouwd J. T. Liphuijzen en M. C. Philips, die mede namens wederzijdsche familie, hun harteiijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling by hun huwelijk ontvangen. Helder, 24 Augustus 1910. H.H. Zangers en liefhebbers van zapg, die lust gevoelen zich aan te sluiten by bovengenoemd koor, kunnen zich, willen zy nog aan het eerstvolgende concert medewerken, opgeven tot uit. September by den Directeur of by het Bestuur. JOH. WIJSMAN, Secretaris, Verl. Spoorstraat 16. Geboren: Klaas, zoon van K. KOSTER en C. S. KOSTER-Kooman. Helder, 26 Augustus 1910. Geboren: Reindert, zoon van J. TUINMAN en M. J. H. TUINMAN-Labij, Helder, 29 Augustus 1910. Landbouw. De afdeeling Helder van de Holl. Maatscby, van Landbouw hield 1.1. Vrijdagavond in ,Tivoli" een vergadering. De Voorzitter, de heer Th. Terra, bracht in zyn openingswoord, na allen welkom te hebben geheeten, aan het afgetreden bestuurs lid, den heer G. Tjalsma, dank voor de vele diensten aan de afdeeling bewezen en heette den heer H. Grin, het nieuw bestuurslid, welkom en wenschtc, dat deze met vrucht de belangen der afdeeling in byzonder en die van landbouw in 't algemeen moge bevorderen. Hierna las de secretaris, de beer H. Bakker Dz., de notulen der vorige vergadering, die goedgekeurd werden. Alsnu wordt aan de orde gesteld het be- INGEZONDEN. Geachte Redacteur! Zondagmiddag ongeveer 5 uur met myn kinderen wandelende langs de Zuidstraat, werd ik eensklapB opgeschrikt door eer motorrywiel die in razende snelheid mij pas seerde. Zoudt U my misschien ook kannen inlich ten of het in den Helder aan H. H. auto mobilisten en motorbereiders geoorloofd is als dollen langs den weg te snuiven? Ik weet wel dat art. 307 en 308 van het Wetboek van Strafrecht ingrijpt wanneer men, hotzy half of wel heel te pletter wordt gereden door zoo'n monster, maar vind het toch raadzamer te voren zulke heeren oven aan het verstand te kunnen brengen dat nog meer monschen het gebruik van den openbaren weg hobben dan zy alleen. Waar meD bet den gewonen wielrijder al gauw aan zijn verstand brengt dat hy op een bepaalden tyd zyn lamp brandt daar zou hel zeker aanbeveling verdienen ook de politie-verordening aan te vullen met een maximum-snelheid voor motor-rijwielen e- auto's Dankend, Wandelaar. Er bestaat een Rijkswet op het te snel ryden door motorfietsen en auto's. De bepa- liugen zyn door de politie zeer moeielyk te handhaven, om de eenvoudige reden, dat het controleeren van den tyd bijna onmogelijk is. De politie heeft echter altyd het recht om Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lyden, onze innig geliefde Echtgenoot en Oom Willem Martinus Wenneker, in den ouderdom van by na 60 jaar. Allen die den overledene in zijn werkzaam leven gekend hebben, zullen beseffen wat wy in hem verliezen. Helder, 21 Augustus 1910. Wed. W. M. WENNEKER- Moojen. WILHELMINA WENNEKER en Familie. Wegens buitenlandsche betrekkingen eerst heden geplaatst. KON1NGINNEFEE8T, Breezand, Anna Pauwiowna, op Zondag 4 September 1910. Ringsteken op Fietsen, om oontanton, Mastklimmen en Zakloopen, om kunstvoorwerpen. Tevena BAT.. "W Des avonds schitterend VUURWERK. Aanbevelend, G. BORST, Café „DE VRIENDSCHAP VERLOREN. Vermoedelijk verloren in de duinen een Lorgnet in étui. De vinder zal be loond worden. Adres: Hotel „Toelast". Dankbetuiging. Ondergeteekenden betuigen hiermede bunnen harteiijken dank aan den Zeer Gel. Heer Dr. GRUNWALD voor zyn uitstekende hulp, betoond bij de ge boorte van bunnen zoon Cornelis. C. ROOKER. J. ROOKER—Keijzer. Helder, 30 Augustus 1910. Dankbetuiging. De ondergeteekenden betuigen hier mede hunnen oprechten dank aan den WelEd Z.Gel. Heer C. G. VAN DER LEE, Arts, benevens aan de Directrice en Pleegzusters van het Gemeente-Zieken huis, voor hunne moeitevolle zorg er toewijding tijdens de ziekte en overly den aan onze echtgenoote en moeder bewezen. HORSMAN en Dochter, Hiermede betuigen wij onzen harte lijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling ondervonden by ons 25- jarig huwelijksfeest, zoowel van binnen als buiten de gemeente. J. DE WIJN en Echtgenoote. Rotterdam, Augustus 1910. Katendrechtschestraat 74a. Dankbetuiging. Hiermede betuigen wij onzen harte iijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling ons betoond by ons 25 arig huwelijk, ondervonden zoowel van linnen als buiten deze gemeente W. A. DE KOK, Echtgenoote en Kinderen. Spoorgracht 17. Helder, 30 Augustus 1910. Afscheidsgroet van M. A. BOUMA, aan al zyne vrienden en kennissen. Kennisgeving- aan (le Leden der Marine Club, dat Woensdag- 31 Aug 's avonds van 810 uur een Concert op de Marine-Club zul worden gegeven. ARTS, is van Woensdag tot Za terdag a.s. AFWEZIG. Dr. GROENENDIJK neemt de praktijk waar. MUZIEKSCHOOL Dir. A. J. LEEWEWS. Leerare* Solozang i Mej. Eveline Sypkens, (eind-diploma conserva torium der Maatschy. t. b. d. Toonkunst). LooroaP Viool i G. Hop, (eind-diplo ma conservatorium der Maatsch, t. b. d. Toonkunst). Aanvang en hervatting der Lessen: Voor Solozang: Maandag 12Sept. Viool: Vrijdag 2 overige vakken Donderd. 1 8 VEREENIGING op Donderdag I September, des avonds te 8 uur, in Hotel „Bellevue", ingang Spoorstraat. Allen, gerechtigd tot het dragen der eerepenning voor menschlievend hulp betoon, worden dringend uitgenoodigd deze vergadering by te wonen. Het Bestuur. Zondagavond verloren eon Cein tuur met een gesp met roode steentjes. Adres: Galiforniestraat nr. 31. VERLOREN by Koog op Texel een gladde gouden Ring. Tegen belooning terug te bezorgen Hö tel „Toelast", Spoorstraat, Helder. Mevr. VAN DER MOLEN, Kanaalweg 4, vraagt terstond eene flink* DIENSTBODE. Wasch buitenshuis. Zich aantemeldeu Vrijdag- en Zaterdagavond na 8 uur. Mevrouw GOEDHART, Stationsweg 9, vraagt 1 November een nette Dienst- de, die zeer goed kan koken. Zich aan te melden 's avonds na 7 uur. Mevr. v. BLEIJSWIJK - Ris, vraagt voor terstond een DJkBMEISJE, niet onder 16 jaar, van 8—5 uur. Aanbiedingen Hoofdgracht 34, na 8 uur. Gevraagd een net Dagmeisje, niet boven 16 jaar. Adres: West straat nr. 14. Gevraagd eene zindelijke Dienstbode, niet beneden de 20 jaar, k f2.50 per week. Adres: Jan in 't Veltstraat 55. Twee Meisjes van 15 -17 jaar gevraagd voor ver pakking van koek en beschuit. Adres: Broodfabriek „De Eendracht"." Met Oetober gevraagd eene fatsoen lijke Dienstbode, goed koken en netjes werken Adres: Hoofdgracht nr. 69. Flink DAGMEISJE gevraagd. Adres: Parallelweg nr. 72. Gevraagd eene nette Dienstbode voor dag of dag en nacht. Salaris flO.— p. maand en verval. Brieven franco aan den Boekhandel Buisonjé. Tegen 15 September wordt gevraagd eene flinke, zindelijke Dienstbode. Adres: Hotel „Bellevue". Een flinke Dienstbode gevraagd. Loon f2.25 per week. Adres: MANHEIM, Koningstraat. Zich aan te melden 's avonds tusscben 8 en 9 uur. Gevraagd om terstond in dienst te treden een flinke Dienstbode, boog loon verval. Zich schriftelyk doch liefst persoonlijk te vervoegen. Adres: Hötel „Texel", Den Burg op Texel. VERSTELNAAISTER. Er biedt zich aan isn flinke lferstelnaaieter. Adres: Bureau van dit blad. Een Waschvrouw gevraagd voor om de 14 dagen, hoog loon. Zich te vervoegen Paleisstraat 9. Een nette vrouw vraagt beleefd naai werk aan huis (ook verstelwerk). Adres: Bureau van dit blad. Er biedt zich aan een Werkster. Adres: 2de Vroonstraat nr. 24. Voor een nieuwe Strijkin- richting worden gevraagd 2 Strijksters, tegen flink loon. In functie te treden einde Sep tember. Schriftelijke aanbiedingen worden verwacht onder letter F. R., aan het Bureau van dit blad Gevraagd een nette, flinke Jongen, boven de 16 jaar. Aan te meldenHoofdgracht 86. Direct gevraagd een Loopjongen. AdresJ. J. M. SMIT, - Kanaalweg. De „GRAND BAZAR", D. Koppen, Zuidstraat 73, vraagt een flinke Loop jongen. Aanmelding vóór 8 September. Kanaalweg 4. V. VAM DER HOLEN. GEVRAAGD een aankomend BEDIENDE of gevorderd LEERLING, by P. DE GEUS, Confiseur, Spoorstraat nr. 46. Gevraagd a.n Slagaralaarling. Adres: G. PRINS, Wilhelminastraat. LEERLINGEN gevraagd voor het bespelen van Piano of Orgel, a 96 cent per les. Aangename leerwijze. - Vlugge vorderingen. Adres: Bureau van dit blad.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 2