X \an de Ledeu der Ned. Hery. Kerk. Teekenschool. Inschrijving leerlingen. Tweede Blad. Aan onze Lezeressen. De behoefte aan liet bezit van een degelijk, practisch Modeblad, hetwelk volledig voorlicht, betreflende de eischen welke de mode stelt, doet zich thans het meest gevoelen. „HET NIEUWE MODEBLAD", hetwelk bij den uitgever van dit blad is verkrijgbaar gesteld, kost slechts 55 ets p. 3 maanden (franco p. post 65 ets.) verschijnt 2 maal per maand, alzoo nummers in één kwartaal, en is een Modegids bij uitnemendheid. Het bevat afbeeldingen van de fraaiste toiletten zoowel als van meer bescheiden costumes en eene uitgebreide collectie voor kindergoed. Het is onontbeerlijk voor elke huismoeder, die er prijs op stelt, zich en hare kinderen smaakvol en toch weinig kostbaar te kleeden. Elke aflevering is vergezeld van een uitvoerig patronenblad, zoodat men in staat is een betredend costuum ot model daarvan zelf te vervaardigen. Het blad is van groote waarde voor jonge Dames, wegens een schat van afbeeldingen van handwerken. Meerdere malen wordt eene modeafbeelding op de voorpagina artistiek in kleuren afgedrukt. Wy wekken onze lezeressen op, zich op dit fraaie en goedkoopc Modeblad te abonneeren. Voor nieuwe inteekenaren is een nummer ver krijgbaar, zoolang de voorraad strekt, aan liet Bureau van dit blad, Spoorstraat 99. i October begint 't 4e kwartaal. De Administratie van dit blad. UIT HET BUITENLAND. De nieuwste uitvindingen worden onmid dellijk in dienst gesteld van de departementen voor oorlog en marine of indien men deze benaming beter acht voor landsverdediging. Een liefhebberij die, gezien den snellen voor uitgang op 't gebied der uitvindingen, echter schatten kost. Zoo schijnt bet nu weer dat de Dreadnoughts en de nog tc bouwen grootere schepen, al weer door een heel ander type zullen ver vangen worden. Het allernieuwste isschepen van kleiner type, veel sterker gepantserd, met baast geen takelage boven de waterlijn en gewapend met een paar reuzenkanonnen. Juist heelt de Fransche minister van marine, die een heele berg aanmerkingen kreeg dat het type der schepen zelfs nog veranderingen onderging gedurende den bouw, beloofd, dat hü voortaan het eenmaal gekozen type zal doen afwerken. De Dreadnonghts die op stapel staan sullen binnen 3 jaar in de sterkte kunnen worden opgenomen. Intusschen zal Frankrijk een lnchtschip- vloot bouwen. Het Fransche departement van oorlog heeft nog 30 vliegmachines ten behoove van het leger besteld. Het zullen zyn: tien monoplanes- Blériot en twintig biplanes-Farman, van welke laatsten zeven behalve den vlieger elk twee passagiers zullen kannen medenemen. De oondekkers zullen over een maand, de tweedekkers binnen drie maanden gereed zyn, zoodat, nog voor het einde van dit jaar, het Fransche leger over een luchtvloot van zestig vliegmachines te beschikken zal hebben. Voorts is, ter beproeving in 1911, een nienw model aëroplaBe ontworpen, die tpn minste 300 K.6. zal kunnen medevoeren en een on afgebroken vlucht van 300 K.M. moet knnnen afleggen. Deze aëroplane zal een gemiddelde snelheid krijgen van 60 K.M. per nur. Voor de daartoe benoodigde motorenis een prijsvraag uitgeschreven onder Fransche motorenbouwers met een prijs van honderdduizend francs, uitzicht op een bestelling van twintig aëro- planes en premiën voor grootere snelheid dan de verlangde. Ga je gangl Enfin de andere mogendheden zullen wel volgen. Belgie, dat nog zoo'n klein mogendheidje is begint n.1. met dén. Evenwel 't moet er bij gezegd Frankrijk zal ook voor andere doeleinden luchtschepen bestellen, de mogelijkheid wordt overwogen om een geregelden luchtscheepvaartdienst in testellen in Zuid-Algiers en het Sahara gebied. In verband met de terreinmoeilijkheden, die thans een reis biedt, zou het een enorme verbetering zijn. Evenwel tegen bet vliegen bestaan ook be zwaren, bezwaren van krijgskundigen aard wel te verstaan. Te Baden-Baden is een Zeppelin gestation- neerd, waarmee in de laatste dagen passagiers opstegen. Die ballon zou tochten naar Straats burg maken. De commandant van het XVe legerkorps heeft op de desbetreffende vraag van het ministerie van oorlog ten antwoord gekregen, dat bet vliegen boven vestingen niet kon worden toegestaan. Men kan dan do boel te gemakkelijk afkijken snap nu eens een Bpion daar hoog in de lucht' Een tent mot zeildoek over de vestingen ie 't eenige red middel of bet vliegen verbieden. Want, o, die spionnen. De op Borkum gearresteerde Engelschen, verdacht van spionnage, zijn naar Leipzig overgebracht. Het onderzoek tegen hen zal worden voortgezet. Maar En geland heeft ook zoo'n gelukje gehad. Een Pruisisch pionnier-officier was met een dame in de nabijheid van Portsmouth aan 't schilderen of teekenen. Die forten zijn daar weliswaar ontmanteld maar't is toch ver dacht zoo'n teekenend Duitsch officier. Aan gehouden, verdacht van spionnage, onderzoek. Waarschijnlijk ontdekken de geleerden wel spoedig een Bieuwe bacil: de spionnage-vrees- bacil. Het bericht omtrent een waarschijnlijke samenkomst van keizer Wilhelm en koning George van Engeland met den Czaar te Fried- berg wordt thans formeel tegen-gesprokeo. De uitgebreide voorzorgsmaatregelen voor de beveiliging van den Czaar zijn wat erg lastig voor de overige bezoekers van Friedberg. Dat vinden enkele Duitsche bladen nu ook De mogendheden sussen nog altijd op het Balkan-Schiereiland. Griekenland heeft nu weer wat nieuws, 't Vraagt van Turkije eenige millioeuen schadevergoeding wegens verliezen door den boycot der Grieksche schepen en waren in Turkije. Een best kantoor is het aangesprokene echter niet. «Panama beschermd door Amerikaanscho forten" zei Roosevelt. In Engeland ia men daarover niet erg gesticht. De .Times" geeft als haar meening te kennen, dat de overige mogendheden, even goed als de Ver. Staten haar strategische positie met den toestand van het Panama kanaal ton nauwste verbonden kunnen achten en niet behoeven te dulden ja zelfs dit n'et.. ™°6®Q doen «dat de zorg voor de onzijdigheid van dezen internationalen water weg wordt overgelaten aan één enkele mogend heid". Deze redeneering ia gebaseerd op het feit, dat men in Groot-Britannië een verster king van het Panamakanaal door forten in strijd acht mot het in 1901 tnssclien Enge land en Amerika gesloten Hay-Pauncefote- verdrag, hetwelk aan de Ver. Staten alleen het uitoefenen van politie-toezicht toekende. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 9 September. Gemeente begrooting 1911. Teneinde de gemeente-begrooting voor het jaar 1911, in ontvangst on uitgaaf sluitende met een bedrag ad f 702,602,53$ te doen sluiten, zal worden voorgesteld een strautlie- lasting tc heffen tot een bedrag van f 10,000 en aan hoofdelijken omslag meer te heffen f 2000, zoodat deze wordt gebracht van f 7-4,500 op f 76,500. De opcenten op de grondbelas ting voor gebouwde en ongebouwde eigen dommen zijn tot het bij de wet veroorloofde maximum opgevoerd, terwijl het maximum aantal opceDten op de personeele belasting zal bedragen 100. Berekend wordt, dat de bij uitzonderingswet aan deze gemeente toe gestane heffing der belasting op het gedistil leerd (likeuren daaronder begrepen) f8000 minder zal opbrengen dan 't vorig jaar, naar vermoed wordt een gevolg van verhoogden rijksaccijns. Poging tot zelfmoord. Woensdagmiddag heeft i en serg.-majoor van het pantsordekschip .Friesland", liggende tu Nieuwediup, een poging tot zelfmoord gedaan, door zich met een mes de polsader door te snijden. Hij werd vervoerd naar het Militair Hospitaal, waar hy ter verpleging werd opge nomen. Zijn toestand is tamelijk gunstig. (.Het Volk"). Zeevaartschool te Helder. Eischen van Toelating voor den Machinisten-cursus. A. Om opgeleid te kunnen worden tot het examen ter verkrijging van een voorloopig machinisten-diploma of van een der diploma'B A, B of C, moet de leerling I. Geneeskundig goedgekeurd zijn. II. Ten minste de ontwikkeling en de kennis bezitten, die een lagere school aanbrengt. III. Voldoende tijd als smid, bankwerker, draaier, kotelmakcr of machinesteller gewerkt hebben. Deze werktijd moet zijn a. tenminste drie jaar, waarvan ten minste een jaar op een machine-fabriek aan den bouw of de herstelling van stoommachine of ketels. of b einddiploma van een ambachtsschool en het bewijs van een jaar werktijd op een fabriek aan deD bouw of herstelling van machines of ketels. of c het bewijs van voldoend eind-examen van een der kweekscholen voor machinisten te Amsterdam of Hellevoetslnis. IV. Voor de opleiding voor de diploma's A, B of C moet ook het bewijs van vaartijd worden overlegd. Dit is niet noodig voor de opleiding voor het Voorloopig diploma. B. De leerlingen kunnen elke maand worden toegelaten. De inschrijving is steeds geopend bij den Directeur. Het Belgische Koningspaar. Onmiddellijk na het vertrek van de Bel gische gasten uit Amsterdam, zullen do aldaar bij die gelegenheid aanwezige oorlogs schepen en andere vaartuigen der marine naar Hellevoetsluia vertrekken tot het houden der manoeuvres in het zuiderfroutier, die Maandag 19 Sept. eeu aanvang nemen. Bij het bezoek van koning Albert aan de in Amsterdam ter roede liggende vloot zullen geen autoriteiten en publiek genoodigd worden, omdat aan dit bezoek niet het ka rakter van een vlootrevue wordt gegeven. Aan het Centraal-station zal, naar wy vernemen, bü de aankomst van het Koninklijk Echtpaar en het Belgische Koningspaar een eerowacht zyn opgesteld van 100 matrozen, onder commando van den luitenant ter zee le kl. H. H. O. van Hecking Colenbrander. De Taptoe op don Dam. De Minister van Oorlog heeft den le-luito- naat N. A. Bouwman, directeur der Kon. Militaire Kapel, benoemd om op te treden als hoofdmuziekdirecteur der Taptoe, to houdon den 15 September, des avonds te 9$ uur, ter eere van den Koning der Belgen. Aan deze Taptoe nemen deel de Kod. Mil. Kapel, de muziekkorpsen der Kon Marine, der le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, 7e, 8e, 9e, 10e en He regimenten infanterie, van t instructie-bataljon en de Jagerkapel. Ontrouwe kantoorlooper. Voor de 4e kamer der Rechtbank te Amster dam had zich Dinsdag te verantwoorden de 56-jarige looper der Incasso-Bank, beklaagd dat hy zich ap 12 Juli schuldig maakte aan verduistering van f150, althans van I4.55J. Beklaagde was byna 12 jaren bij de Incasso- Bank als kantoorlooper in dienst. Hy verdien de f 14.30. per week en had bovendien als sergeant by het Indische leger een pensioen y&n f263 per jaar. Hy verkeorde niettemin in geldverlegenheid, gevolg van zijn spelen en drinken. Bij verschillende personen had hij f 40 geleend en de vrees, dat hy om dat geld lastig zou worden gevallen, zou hem geleid hebben tot de handelingen waaraan hy zich op 12 Juli schuldig maakte. Zy komen neer op het vol gende Op 12 Jnli, '8 morgens te 91/* uur verliet hij het kantoor der Bank met een tasch met 110 wissels en quitantics, tot een bedrag van ruim f 4000, en met f 25 wisselgeld. De qui- tanties enz. moest hy gaan innen in het Jacob van Lennepkwartier, zyn wyk. Tegen 3 uur 's middags moest hy weer binnen wezen om af te rekenen. Op dat tydstip ongeveer had hij 22 qnitanties tot een bedrag van f526,87 geïnd, zoodat hy met de f 25 aan wissolgold een bedrag aan gold in bankpapier en specie van f551,87 in zyn bezit had. Nu nam hy uit zyn tasch 5 bankjes van f10, en drie bankjes van f25, terwyl hy uit den geldzak f25 aan specie by zich stak, en by den grutterswinkel in de Wolvenstraat gekomen, vroeg by de winkelierster, die hij van vroeger kende, doelende op zyn tasch en geldzak .Wil je dat eventjes voor my bewaren De juffrouw vroeg op haar beur:: «Zit er geld in en toen zij daarop een bevestigend ant woord bekwam, zeide zy .Ik bewaar geen geld voor een anderIk moet maar even naar de Keizersgracht, om oen boodschapte doen. In vyf minuten ben ik terug", hield de kantoorlooper aan. ,Ik zou het maar doen, het is zoo'n knappe man", kwam de winkelier tU8schenbeide, en zoo gebeurde het dat de winkelierstor tasch en zak in bewaring nam. De kantoorlooper kwam echter de tasch niet terughalen. Do beklaagde was eerst naar Haarlem ge gaan van daar naar Den Haag en vervolgens naar Rotterdam. Doordat zyn zwager aldaar, die boven een politiebureau woonde, hem by zijn komst by zijn naam noemde, wat door een politieagent werd gehoord, werd bekl. gear resteerd. Van de f 150, die hy bij zich gestoken had, waren slechts f4.55$ verteerd. Tasch en zak werden met het geld en nog met geïnde quitanties op zyn aanwyzing bij den winkelier in de Wolvenstraat terug gevonden. Volgens beklaagde had hy het papieren geld by zich gestokeu bij wyze van veiligheidsmaatregel. Hy zag echter f95 aan bankpapier, die zich in de tasch bevond over het hoofd. Volgens hem had hy tasch en zak by den winkelier, gedeponeerd om te zien of hy ergens geld kon loenen. Dat hy niet eerst naar het kantoor ging om af te rekenen, BChreef by toe aan angst en gejaagdheid. Het O. M., mr. Besier, eischte 6 maanden gevangenisstraf, wegens het primair ten laste gelegde. Mr. J. C. Boas pleitte oplegging eener mindere straf. Uitspraak 20 Sopt. a.s. Langs de straat. (Amazonen-strijd) Het Amstelveld ligt overstroomd van drukke berrie-geluiden, Btoeiend tusschen de stalle tjes, opflakkerend hier en daar tot felle klank uitbarstingen. Het ge-mèk-mèk van een paar treurende geitjes klaagt naast het tetterend gekef van zenuwachtige terriërs de ganzen kwekkeren, de hanen kraaien, en de menschen, die al dit geweld-makend gedierte to koop bieden, overbulderen dit heidensch kabaal mot hun markt-gowendo-Bchreeuwstemmen. In het midden zoowat van de Maandag- markt staat 'n stalletje, waar een //uitver koop" is van „ongeregelde goederen". Er achter troont een vettige vrouw, onbewogen, haast onbeweeglyk. En er voor verdringen zich vele jufiroawen, koopgraag en hebberig, die met graaihanden rondwoelen in band en einden lint en lappen katoen en linnen en houten bakken, boordevol knoopen. Twee vrouwen, fel van oog en rood van wang de eene schriel en sluikbarig de andere, hebben 't voorzien op een spotgoedkoope reep laken. Tegelyk hebben ze 't opgenomen, tegelyk het betast, beknepen, gekenrd, tege lijk naar den prys gevraagd, bijna tegelyk gezegd: „dan neem 'k dat stukkie maar." Het conflict is geboren. De roodo vrouw, nog èrg lief, èrg beleefd, maar al met 'n mès in de schitterende oogen, langzaam-lyzig tot de magere /.Vraag wèl ekskuus, juffrouw neem u me assieblief niet kwalik, maar i k was 't eerst by dat lappie 1" «Maar megot mins hoe kan je nou séó ies segge", repliekt, met beverige hoofdschud- ilinkjes, de andere. „Laat nou de jnffran sèlles eerlik vertelfa^ywiè van ons datter et éérst geseit het: .ik sel 't maar neme I" .Och mins, sknik nou niet, ik hou me d'r buite", zegt phlegmatisch de juffrouw van 't stalletje. .Motte jullie maar onder mekandere uitmake". .Nou, en ik zeg, dat t van mijn is". •Eu ikke seg, dat 't van mèn is' «Dan mot je maar sien, dat je 't krygt". zegt de fel-roodo, en ze ril kt aan 't laken. //Séó?'' tergt de andere. .Als je de boel nou maar los laat, of ik bega 'n ongeluk 1" Eu ze rükt. De omstandors grinniken. De stalletjesjuf- frouw kykt eenigszins ongerust toe. Aan weerskanten sjorren, trekken en ruk ken nu, schel-kyvend, do twee vrouwen. Tot "t .laken" scheurt, en de Amazonen languit achterover duikelen. Als de consternatie gezakt is, worden de stukken gemeten. De twee vrouwen krygen 't voor de helft van den uitverkoopprijs, en erdwijnen, gezellig met elkaar snaterend. (Leo, in de .Telegraaf') Het verloren schaap. De „O. H. GY' vertelt t Was in den wat donkeren uitgangstunnel vau het station te Haarlem. Er was even 'n stuwende drukte van 'n pas binnengekomen trein, met haast, nerveuse, ongemotiveerde haast. Ook zy, dio den tyd voor 't overige niet meer eer bewyzeu dan hem te verlanterfanten, haastten zich. Dat hoort zoo by 'n stationsuitgang. Meu zoekt z'n kaartjes. Sommigen geroutineerd met vasten greep, anderen angstig, driemaal in t zelfde vestzakje tastend, waaruit 't ten slotte toch te voorsohyn kwam. Toen de geheele stoet voorby was, bleef nog één reiziger staan, naast hem 'n mooi, bruin handtaschje van krokodillenleer, den hoed achter op 't hoofd geschoven, op t blankglim- mend voorhoofd parelde nauw merkbaar n enkele druppel, verglijdend in den roodstrie- menden neep van den knellenden hoed. Die meneer zocht z'n kaartje. Hy tastte in z'n vestzakken, greep in die van z'n smetlooze pantalon, grabbelde in do binnenzakken van z'n jaquetNiets, niets. Hoed in heviger hellenden stand, krokodilleu- leeren tasch noodeloos ter zij geschoven, nieuwe, jachtendo speurtocht met onzekere grepen, tweemaal, driemaal in denzelfden zak, teleur stellingen Niets 1 Andermaal niets Hernieuwde manoeuvrehoed, taschje, zakken Iu de hoednocp daalde 'n tweede parel Niets, niets Toen, met al de wanhoop van 'n twijfelende ziel, ging hy op den controleur al. „Ik meneer ik heb geen kaartje. Maar ik moet 't beslist hebben. Controleur, niet beBtand tegen zoo krasse paradox wachtte even Want", schoof de plaatsbewyslooze verder, .bij Halfweg, weet ik zeker, had ik 't nog, as tweemaal twee Controleur brengt vriendelijk in het midden, dat dergelyke beweringen, toch niet opgaan, dat je van 'n administratie niet kan verlangen genoegen te nemen met iemands zeggen, dat hy daar of ergens anders zyn rechtgevendo stukken nog bezat. Ja, maar hy wist 't toch zeker. Men zag hem er toch niet op aan, dat hy Controleur, strikt ambtelyk neutraal, gal geenerlei meening te kenneu. Als meneer geen kaartje had, moest hy een-vyltig betalen en 'n nieuwe enkele-reiB nemen. Eventueele protesten of zooiets kon hy, na voldoening, by de maatschappij indienen. Wilde meneer wel even meegaan naar den chef Hoed in den nek, dikke zweetparela op 't voorhoofd, maar op 't gelaat toch iets van berusting in 't naderend eind der vertooning, zoo ging de reiziger van 't krokodillenleeren taschje, achter den controleur, de trap op. Werktuigelyk voelde, woelde, snorde by met schrapende, onrustige vingers in den vestzak Opeens 'n lichtstraal, z'n voeten zetten zich als tot 'n mennet, cen-twee-drie, een-twee-drie, hop, nu 'n sprong, n dolle waaghalzige, 't verkeer in gevaar brengende sprong. Hierzoo... hier hè-je 't, hier is-ieI" Hy greep den controleur in den arm, schudde hem heen-en-weer, duwde hem 't hervonden kaartje onder den neus Had ik 't uiet gezegd, dat ik 't moest hebben, as tweemaal twee 't Stuk krokodilleuhuid joviaal onder den arm, hoed af, veeg langs 't voorhoofd, hoed op, zoo met zegepruling over z'n gebleken onschuld, z'n een-vyfiig, die hy in z'n zak kon houden, verliet hy 't station. iapan en onze Oost. Berlyn, 8 September. De «Tagliche Rund schau" bevat een hoofdartikel over onze Oost, peteekend Budi Ut&ma. De schry ver, die meer in het blad optreedt als specialiteit voor onze koloniën, haalt een artikel van het .Bata- viaasch Nieuwsblad' aan als bewys voor hot gevaar, dat de Nederlandsche koloniën van •Japan uit bedreigt. Hy besluit alduB Zoo uit zich de Neder- landsch-Indischo pers. Ik geloof daaraan te kunnen toevoegen Zou het dan ook voor de groote Europeesche mogendheden geen tyd worden, wat meer hunne oogen te richten naar die, door de natuur zoo rijk gezegende, eilanden in het Verre Oosten P Daar zal een zwak Europeesch volk, dat het inderdaad aan het noodige initiatief ontbreekt, om het groote MuleiBchc eilandenrijk tot hooger ontwikkeling te brengen, misschien eerder dan men denkt voor den aandrang van het gele ras moeten wyken en daardoor zou dan het gele gevaar oen heel stuk dichter by Europa komen. Station voor onderzeeërs. Het station voor onderzeeërs van de Duitsche marine zal van Kiel naar Wilhelmshaf'en worden verplaatst, liet oefenen van boman- ningen zal echter in de Oostzee blijven geschieden. Huwelijks-belemmering. Men herinnert zicli de twee zusters Rosa en Josepha Zy waren eigeulyk minder dan twee zusterszy vormden samen één tweelingzuster, een twee eenheid, die men in wetenschappelijke taal aanduidt meteuaom- phaliaanschc pygophaag. Het zusterpaar is dezer dagen te Parys aangekomen, per zelfden trein, om gezamenlyk uit haar coupé te stappen, en eendrachtiglijk naar een fiacro te wandelen, omdat beider heupen immers aaneen gehecht zyn. De dames reisden niet alleen. By haar gezelschap bevond zich eon heer en een kind. En beider aunwezigheid verlangt eenige toelichting. Zooals men zich zal herinneren trok dit tweelingspaar eenige maanden geleden de aandacht iu wetenschappelijke on wereldsche kringen door hot moeder-worden van een der twee. Wy zyn vergeten, of het Rosa was, of Josepha. Doch degeen, die het niet was, heeft zich over het een en ander dusdanig geërgerd, dat tusschen beide zusters sedert dien een verwijdering is ontstaan in figuurlijken zin- Deze toestand was voor zulk een zoo intiem verbonden tweotul ondragelijk, en een toe nadering al weer in figuurlijken zin i werd gevonden, toen de vader van hot onechte kind aanbood, zyn font te herstellen en de moeder tot zyn vrouw te nemen. Doch daarmede haalde hij zich grooter ver- j antwoordelykheid op deu hals, dan hy voorzien had want zyn schoonzuster bleek onafschei- j delyk van zyn vrouw dit in letterlijken zin. Het werd bijna een dubbel hnishouden. Op de huwelijksreis reisde de zuster meeaan dt- j tables-d hótes zat zij mee aan. By demaneschyii- wuudelingen gedurende do wittebroodsweken was zij altyd f&chcuse troisième. De toestand werd zoo onhoudbaar, dat het drietal gezamenlyk op eon oplossing zon. En men voud er dit op de echtgeuoot vroeg ook zijn schoonzuster ten huwelyk. Doch hoe bevredigend deze oplossing ook leek, de moeilykheid was daarmede niet uit den weg geruimd, omdat de Duitsche wet zich beslist tegen het tweede huwelyk verzette. Deze redeneerde Rosa cu Josepha zyn hoewel feitelyk ééu, toch twe'ë met de eeno gehuwd zijnde, zal het den echtgenoot verboden zyn, met de andere te huwen. De Duitsche wet bleek onverbiddelijk. Zoo zyn de twee zustors, benevens de echtgenoot-vryer, to Parijs aangekomen, om to onderzoeken, of in Frankryk williger rechters wonen, die dit geval niet als bigamie willen beschouwen. De Bru88el8che tentoonstelling. Brussel, 6 Sept. Een begiu van brand in de machinebal werd spoedig gebluscht. Er is geen schade uaugericht. De brand brak uil omstreeks kwart nu zessen in een der kelders onder een stand iu de machinegaleryin eeu hoop katoeu dat diende tot het poetsen der machines. Door de spoedige komst van de brandweer werd het begin van brand spoedig gestuil. De midinettes staken Boos waren de zeventien-jarige kopjes op 'n goeden morgen, nou alsjeblieftOortjes vuurrood, en vingortjes eeu on al nyd. De naaldeD, waarmee zo niet langer verkozen te werken, nee, nee, liever hongerlyden, dan werkenwerden zoo vinnig in 't speldekusBcn goplaut, alsof dit 't corpus van m'sieur le patron zelf was. Do leelijkerd, de hartelooze, dio haar 'n stuiver opslag op 't loon, dat toch al niks was, had geweigord. Dan moest-ie maar zien, hoe-ie ze fabriekte, die mooie japonnen, dio do rijke clientèle zoo glad, zoo slank kleedden, 's middags in t Bois, of in de Rue de la Paix, dat je niets anders kon dan verlangen, ook zoo chic weg te trippolen en nagekeken to worden in plaats van te zitten pieken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Parys, dat z'n kleine naaistertjes midinet tes noemt, omdat het ze 's middags uil ziet vliegeu om even ganw wat te bikken, ziet ze nu den geheelon dag in groote troepen door de stad zweven. O, 't zyn lang niet alle, de Parysche japonnen zullen wel af komen, maar agitatie in de naaisterswe reld brengeu ze toch. En de directeur van een der grootste magazijnen in de Rue Réaumur, die ze verleden on-bloc van een groote tweehondord voor z'n deur kreeg, ver toonde weliswaar eon luchend gezicht, maar eon met eon neus er in, die aardig wit zag Hy tastte manhaftig naar de telefoon en smeekte om politiehulp. Je kon nooit weten ot de rakkers haar scharen soms by zich hadden. Drie „flics" verschenen op het terruin en dreven taraelyk onfransch ODgalant de vooruitstrevendste der meiskes met 'n paar oorvegen achteruit. De rest volgde meesmui lend..., en zoo verdwenen ze. De .Inter nationale" zingend, kruien slakend als .con- spuez m'sieur le patron" en als zo uiet meer wisten, 'n sentimenteel liedje .van Bchool" aanheffend. Manifestaties voor de Arbeidsbeurs, vergaderingen enOeetings, die geleid worden door 'n man (hélas pour vous, mesdames les suffragettes)hoe zal 't eindigen? De groote hanzen der naai- endo wereld trekken de schouders op, den ken, over veertien dagen zitten ze weer zoet aan de tafel. Maar ondertusBchen, één rader tje in hun groote bedryfsmachine stokt en de heele machine ondervindt er de scha de van. Brand op een Amerikaansch oorlogsschip. Uit fort Monroe is telephonisch bericht ontvangen, meldeude dat aan boord van het slagschip North Dakota, komende van Ocean City, de petroleum tanks hebben vlam gevat. Volgens latere berichten was het onheil to wyten aan de ontploffing van een vat petroleum in de stookplaats. De brand werd bedwongen door de stookplaats ouder water to doen loopen. Washington, 9 Sept. De brand was het gevolg van nemen van proeven met petro leum ala brandstof. Winkelopscbrift: „Goedkoopste adres voor snelwilten in alle kleuren." Uit den Omtrek. Texel, 8 September. Sedert do vorige opgave werden van hier weer naar elders verscheept 1105 stuks wol vee Daarvan waren d<- prijzen als volgt schapen f 17.A f21.lammeren fJU.— f 15. en rammen f36.h f40.per stuk. Voorts worden uitgevoerd 6 koeieu, 9 kalveren, 3 paarden, 25 veulens en 17 varkens. Door het Waterschap „De 30 Gemeenschap pelijke Polders", is in zyn vergadering van gisteren besloten, om ook subsidie te verleunen tot een bedrag van hoogstens f 600.voor het uitdiepen der Nieuwe- of Sohildsloot. La"gs deze sloot wordt mot booten het drink water aangevoerd voor de schippery en de bevolking vau Oudeschild, terwyl de sloot mede dient ter loezing van 't afvoerwater van dal dorp. De veeboeren beginnen nu te klagen over langdurige droogte. Het land ziet nu zoo vaal, als het er den golieelcn zomer niet uitgezien heeft. Overigens komt het wêer zeer ten goede aan wat nog geoogst kan worden, en vooral aun de werklieden, die zich tegenwoordig op zoovele plaatsen bezig houden met hot graven van slooten, enz. Do tuinbouwors klagen zeer over de groote hoeveelheid koolrupsen, die verwoestend op treden. Aan het Noorderstrand zijn gevonden vele vrachtbrieven, klaiirblykelyk afkomstig van een stoomschip, ter name .Marie", en thuis- behooreude te Duinkerken. Ze zyn bedrukt metCompagnie des bateaux u vapeur du Nord-Duinkorken. Anna Paulowna. Groenteveiling vau Dinsdag 6 Sept. Aardappelen f 0.90 tot f 1.60, kleine f 0.7U tot 1 1.20 per zak. Wortelen f 2.05 u f 2.40 per 100 bos. Slaboonen f4 k f 8.50 per 100 KG. Snybooneit f0.65 k I 1.70 por 1000. Roode Kool f 3.50 k f 3.75 per 100. Kom kommers fl.— k f3.- per 100. Bieten f 1.20 por 100. Andyvie f 1.35 per 100 struik. Marine en Leger. Oerepatriëeril uit Uost-lndië Machinist J. Ensemeier engepl. a.b. W.s.W.o, Schipper L. Bioleveld id. id. C. v. <1. Linde W.a. A.d. Bootsman li. Krainer W s.W.o. Serg.-schrijver J. F. Scheller t id. id. ll.J.v.d.Voorde id. Surg-bottelier l. II Hoogland OI I .1.. limit... Serg.-schrijver J. J. do Kuijter Serg.-kok A. Speelpen- ning id. ning id.. Serg.-torpcdom. J. O. Ilurldnrfl K. Emma. id. P. Hoenderdos id. id. I. Thurkow i i id. id. W. v. Marle id. Korp.-timmerm. J. W. Renard i W.s.W.o, Korp.-torpedisi F. Joziasse W.s. A.d. Overplaatsing: Met 28 Sept. Van: Op: Bootsman B. Haringa, Zeehond W.s.W.o. id. P.W.Krkelens, W.s. A.d. Zeehond. Met 10 Sept. Van: Op: Serg.-konstabel W. A. C. 1'. v.d. Akker, Friesland W.s.W.o. id. J. Spucts, li. Emma Friesland Met datum nader te bepalen Van: Op: Serg.-schrijver J. F. Scheller, W s W.o V. Speijk. Schipper' lU.Uielis, H. Claesz. V. lialen. id. E. J Alink, V. Galen H. Claesz. Met 15 Oct. Van: Op: Serg.-schrijver II.J v.d.Voorde, W.s W.o. V uilen, id. H.J. Nel, V. Galen Evertsen id. A. Witpen, Evertsen W.s.W.o. Met (i Sept. Van: Op: Serg. «I. marin. J. Ilerdink, P.flein K. lustit. id. C. van Veen, afd W.o. P. Hein. id. O. Huiitelaar, plaats, bij hel Kon. lustit ingetrokken. Met ontslag: Korp.-stok.b.d. A. van llattem op Iti Nov. 1910. id. 2e kl. C, van Schaick t Sept. Korp.-iiek.v.pl W. v. Sprengen 7 Serg. d. ïnarin. II. N. bosman 1 Serg.inaj.d-mar. 1' van bolhuis 16 Nov. Knrp.-schrijver P. J. Greidanus 1 Sept. Stoom vaartberichten. Stoomva art-Maatsciiappi j-Neiikri.ano. Koii. Wilhelm, arriv, 7 Sept. v. AMam te Snbung. Oranje (thuisreis) vertrok 8 Sept. van Algiers. Rotterdamsciie Li.oyd. Hesocki (thuisreis) arriveerde 7 Sept te Suez. Goentoer (uitreis) vertrok 8 Sept. van Marseillc Koninklijke Hüllandsciie I.lotd Zerlattdia (thuisreis) vertrok 7 Sept. v. Lissabon. Kon. West-Indischk Maildienst. Prins Maurils vertr. 7 Sept. v. Paramaribo n. AMam Prins Frederik Hendrik arriveerde 6 Sept. van Amsterdam to Paramaribo. Ascania arriv. 7 Sept. v. West-Indiê te New-York Kon. Paketvaart-Maatsciiappij. Elout, v. A dam n. Batavia, is 7 Sept. Ouessant gepass. Visscher ij berichten. Nieuwediep, 7 September. Aangebracht door 24 korder» 2 tol 10 stuks groote tong f 1 per stuk. 10 tot 40 middelmatige tong 50 n 60 cent p. stuk, 10 tot 30 kleine tong 20 cent per stuk, I tot 2 nnmd kleine schol 1' 3 ii f t per mand, 1 tot 2 tnand schar f 2.50 per mand. 8 Sept. 33 korders met 2 tot 10 stuks groote tong f 1 per stuk, 5 tot 30 middelmatige tong 50 n 60 cent per stuk, 10 tot 30 kleine tong 20 cent per stuk, 1 tol 2 stuks rog 90 cent per stuk, t tot 2 mand kleine schol f 3 a f 4,50 per mand, 1 tot 2 mand schar f 2,50 per mand. Bupgelijke Stand Helder Van 6 lot 8 September. ONDERTROUWD: J. T. Pie en A. C. Smit. H. Boom en J- Olter J. J Griinminger en N Kramer. GETROUWD: C. G. Langenberg en G. Daalder J. v. d. Spek en N. Smit. BEVALLEN: G. Maasdam geb. Koopmans, d. L. M. M tliieu geb. Wccrenbcck, z. C. Boon geb. Buik, z. T. Graat! geb. Bot, d. J. van Alleren geb. Kre- mer, z. en d. OVERLEDEN: E. K. ter Haag, 70 j. H. Soera, 23 j. J. en A. Springer, 7 tn. Adverientiën. Heden overleed onze jongste lieveling Franciscus Bemardus Hendericus, in den jeugdigen leeftyd van 10 maanden. L. VAN HEES M. VAN HEES-Vis Helder, 9 September 1910. Eenige en algemeene kennisgeving. Op 17 September u.s. hopen onze geliefde kinderen, zuster en zwager Dirk van Dam en Jannetje Lastdrager, den dag te herdenken dat zy vóór 12'/, jaar in den Echt zyn verbonden. Dat zy nog lang gespaard mogen bïyven, is de wenscli van hunne Moeder, Zusters en Zwagers: Wed. C. LASTDRAGER. 0 Th. v. n. KOOIJ Lastdrager. G. v. KOOIJ. S. LASTDRAGER. Th. SCHOLTE- Lastdrager. A. SCHOLTE. H. J. KOOMEN- Lastdrager. A. KOOMEN. Elizabbth Lastdrager. Helder, 9 Soptember 1910. GeborenJan, Zoon van L. A. A. WEEDA en P. WEEDA Raadsveld. NÜrnberg, 5 September 1910. Eenige en algemeene kennisgeving. GeborenHendrikus Johannes, Zoon van H. J. MAIIIEU en L. M. MAHIEIJ— Weekknbkck. Helder, G September 1910. Ondertrouwd 6errit Prins en Cornelia Petronella Schleiffert. Arleta-box, Oregon i (U. S. A.) j 6 Sept 1910. Amsterdam, 1 Huwelyksvoltrekking 21 September a s. Ondertrouwd Johan T. Pie en Alida C. Smit Amsterdam, Westerdokdyk 47. Helder, Hoofdgracht 8. Huwelijksvoltrekking 21 September '10. Algemeene kennisgeving. Getrouwd Cornelis Gerardus Langeberg, '.Schoenmaker h'. M., Grietje Daalder. B,r,r i8 «<-<*. imo Evangelisatie-lokaal In de Palmstraat. Zondag v m. 10 uur en 's avonds 6% uur, Os. JOH. KIJNE, Ned. Herv. Predik, te Den Burg op Texel. 10 uur kinderkerk in de school met den bybel en gebouw Middenstraat. Ned Hen Kerk (Jelianadorp) ZONDAG 11 SEPTEMBER, voorm. 10 uur l)s. L. J. Blanson Heukemani, van Zaandam. Opleiding voor de Lagere en Nieuwe Mid delbare Teekenacten (Staatse. No. 188). Kinder teekencursus. Woensdags- en Zaterdagsmiddags. Inlichtingen by J. B. MULDERS, Leeraar M' en M", Kanaalweg 4a. Dit jaar slaagden al myne leerlingen. Burgemeester en Wethouders van Helder maken hekend, dat de inschry- ving van nieuwe leerlingen op de Ge meentescholen No 3 (W. Westendorp), 4 (L. v. d Ploeg-), 5 (A. Klerk), (i (L de Bruijn), 7a (G E Kloosterhuis), zal geschieden op Woensdag 14 Sep tember a.s,, des namiddags van I - 2 uur, en dat belanghebbenden zich moeten aanmelden onder overlegging van geboorte- en vaccinebewyzen der kinde ren, aan de school der wijk, waartoe zy behooren. Helder, 5 September 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN STEIJN, Burgemeester. UU RB ANUS, Secretaris. Aanbesteding van hei uitdiepen der Nieuwe- of Schildsloot, van de Haven tot Brakenstein Het bestek ligt van heden af ter in zage in het Café „De Zeven Provinciën" te Oudeschild, waar inschryvingsbiljetten worden ingewacht op Oonderdag 16 Sep tember, vóór 8 uur 's avonds. Aanwyzing van het te verrichten werk zal plaats hebben op Dinsdag 13 September, aanvangende 's morgens half elf, by de haven. De Vereeniging „Dorpsbelang", te Oudeschild op Texel. VERLOREN een Ring met 3 Sleutels. Tegen belooning terug te bezorgen: Middenstraat 12.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 5