KLEINE COURANT - 't Vliegend Blaadje voor Heldor9 Texel, Wiorlngon en Anna Paulowna* Banden des Blneds No. 3922. Woensdag 14 September 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 et„ fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad i i 37J 45 10.75 wiën j Modeblad »»i55»»i»65> f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 90 cent. Elke regel meer6 Bewijs-eiemplaar2J Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- lefoon 30. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C. OE BOER Jr. h. BERKHOUT 4 CoHelder. Bureaus i Spoorstraat en Koningstraat. ZIJ, dia zich met 1OCTOBER a.8., op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummersGRA- VIS. de uitgever. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleetd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blaadje, Zondagsblad en Modeblad 3e kwartaal 1910 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 5 OCTOBER a.s., zullende anders daar over met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/, cent beplakt te worden. Aan onze abonné's in het Buitenland wordt nogmaals herinnerd, dat „'t Vliegend Blaadje" en de „Premiebladen" alleen ge leverd worden bij vooruitbetaling. De ach terstalligen worden hierop attent gemaakt, ter voorkoming, dat de toezending gestaakt wordt. De Administratie. UIT HET BUITENLAND. 't Gebeurt wel meer dat officieuse berich ten worden tegengesproken, opnieuw herhaald en later definitief verloochend of bevestigd worden. Do oorzaak moet, waar 't politieke feiten geldt, nog al eens gezocht worden in de zucht om vermoedens of waarschijnlijk heden te doen doorgaan voor inlichtingen uit //vertrouwbare bron". De officieuse ontkenning van 't bezoek van Keizer Wilhelm aan den Czaar te Friedberg door de «Nord. Alg. Ztng." schijnt nu ook weer niet op goede gronden te hebben be rust. Dat keizer Wilhelm begin October naar Friedberg gaat is bijna zeker, naar een an dere, ook officieuse bron. De officieuse ,Peterab. Telegrafen-agentur" publiceerde, na de aankomst van den Czaar te Friedberg, de mededooling, dat de Russi sche keizer een telegram had gezonden aan keizer Wilhelm en daarin den wensch naar een ontmoeting had uitgesproken. Aan dien wensch van den Czaar niet te voldoen, zou een te groote onbeleefdheid zjjn, en dat is van keizer Wilhelm niet te verwachten. Bovendien komt uit Petersbnrg het bericht, dat Stolypin, die op reis was naar Oost-Axië, voor het bezichtigen van den Amoer-spoor- weg, plotseling naar Petersbnrg terugkeert, w\jl hij naar Friedberg ontboden iB, om de samenkomst van Czaar en Keizer bij te wonen. De Koningsberger Allg. Ztg." meldt, dat die ontmoeting op 10 October zal plaats hebben. De duurte der levensmiddelen baart der regeeringen zorg. In Frankrijk zinspeelde de minister op een mogelijke ontheffing der invoerrechten, waarschijnlijk alleen om de syndicaten of trusts eon waarschuwing te geven. Ook het Pruisische ministerie van landbouw heeft gemeend de klachten over gebrek aan vleesch en als gevolg daarvan duurte, uit alle kringen van het Dnitsche volk komend, te moeten onderzoekon. Zij concludeert: met belangstelling de gebeurte nissen op de Duitsche vleeschmarkt 4e vol gen. Maar de duurte, zegt zij, is niet 't ge volg van 't gebrek aan vee, maar een alge meen verschijnsel, t Laatste moge waar zijn, dat Pruisen zjjn grenzen angstvallig ge sloten houdt voor Deenach en Hollandsch vee is toch zeker mede een oorzaak. Bet gemeentebestuur van Berlijn heeft een onder zoek ingesteld en zou 't den Pruisischen minister anders kunnen vertellen. In Oostenrijk 't zelfde verschijnsel. De gemeenteraad van Weenen heeft aangedron gen op de onmiddellijke openstelling der grenzen voor den invoer van Australisch vleesch. 't Is ook hard in 't eene land 't vleesch, zoo'n kostelijk voedsel, peperduur en in 't andere land voor een appel en een ei te krygen I En dat is in een tjjd, waarin, dank zy de talrijke technische uitvindingen, geen afstanden meer bestaan! Minister Canelejas die uit Spanje een uit stapje maakt naar Parijs en Brussel deelde omtrent den toeBtand in het land aun een reporter mee: dat in het geheele land rust heerscht; de pogingen tot het uitlokken der algemeene staking hebben alle gefaald. Slechts de staking te Bilbao duurt voort, doch zon der eenige ordeverstoring. De staat van be leg wordt daar mild toegepast, geen inhech tenisnemingen, uitwijzingen of verbanningen hadden plaats. In Panama moet een nieuwe president gekozen worden. Een der meest kans heb bende candidaten is de vice-president dr. FEitrir.r,BTON u> Een van zjjn scholieren ontmoette hem, toen hy met vasten tred over de markt naar de woning van den kantonrechter ging. De jongen nam de muts af en verwonderde zich, dat zijn onderwijzer hem niet scheen te zien. Deze belde bjj den kantonrechter aan en toen de meid hem had gezegd, dat de heer des huizes te spreken was, ging hij recht door naar diens studeerkamer. Hy vond hem aan zyn schrijftafel zittend en vol verbazing luisterend naar een opge wonden verhaal van mynheer Windler, den apotheker. Deze vertelde nu, dat hy in de schemering naar den schoolmeester was ge gaan, maar niemand thuis had gevonden. De deur naar den tuin had echter openge staan en in de hoop de schoone Aniela daar te ontmoeten, was hy in huiB gegaan en had daar stemmen gehoord. Volstrekt niet met het plan om te luisteren, was hy onwille keurig blyven staan. Maar wat hij toen ge hoord had, had hem de haren ten berge doen ryzen. En nu volgde er een onsamenhangende, Mendoza. Deze valt echter niet in den smaak der Vereenigde Staten. De bladen verhalen nu dat de Amerikaansche zaakgelastigde er in Panama op gewezen heeft, dat er ont stemming is in Washington, wjjl men van daar gegeven duidelijke wenken niet opvolgt, waar de Unie toch zooveel voor Panama deed. De Amerikaansche regeering laat even wel officieel tegenspreken dat door haar stappen in dien geest zonden zyn gedaan. De samenkomst van Oostenrjjkscho en Italiaanscbe bewindslieden bij keizer Frans Joseph te Ischl heeft dit goede resultaat reeds, dat mon wat minder angstvallig elkan ders handelingen zal gadeslaan en de dingen Dief meer zoo schromelijk zal overdrijven. De .Giornale d'Italia" bevat de volgende mededeeling. «Als uitvloeisel van de besprekingen, ge voerd tusscben de Oostenrjjksche en Italiaan- ache ministers van buitenlandsche zaken en waarby ook de herhaaldelijk voorkomende grensgeschillen zyn behandeld, iB bepaald, dat patrouilles en schildwachten aan beide zjjden dor grens, voortaan niet meer als schending dier grens gevallen behoeven te beschouwen, waarin gewapendon do scheidingslijn enkele meters overBchrjjdon om bijvoorbeeld water te halen of in een restaurant iets te gebrui ken. 't Is trouwens ook al te gek om dan da delijk, zooals sommige chauvinistische bladen deden, te spreken van fgewapende verken ningen in bet aangrenzende land." Het Suez-Kanaal levert aan de Suez- Maatschappij mooie winsten op. Ia 1909 was het dividend niet minder dan 30 °/0 van 1906 tot 1909 was het van 26—28 procent. De geheven rechten overtreffen de exploita tiekosten met 100 °/0 en meer. 't Is daarom alleszins billjjk dat de Nederlandsche Ree- dersvereeniging onzen Minister van Buiten- landsche zaken verzocht om zyne tusschen- komst teneinde tot een lager tolgeld te komen. Dit is wel eene zaak van internationual belang. Do campagne, door een groot gedeelte van de Parysc-he pers gevoerd tot het van regee- riagszjjde uitlokken van afdoende maatregelen tegen de beide gevaren, welke het leven van den rustigen burger en den vreemdeling in de hoofdstad bedreigen, n.1. het optreden der Apachen en der beoefenaars van de jacht op de .renardB", heeft tot het beoogde doel geleid. De minister-president heeft tijdens oen kortstondig verblyf te Parys, een onderhoud gehad met den minister van jnstitie, die daarna vertegenwoordigers der pers het volgende mededeelde. Aan de justitie en politie xjjn opnieuw voor schriften gegeven, om ten strengste op te treden tegen personen, die arbeidswilligeu lastig vallen. De minister verkleurde de bestaande wet geving voor zoover betreft het verbod van liet dragen van wapens onvoldoende. Hy heeft den ambtenaren van het O. M. nogmaals gewezen op hun plicht niet alleen eventueel straffen te eiscben, doch ook hoogor beroep aan te teekenen, indien zy van oordeel zyn, dat de opgelegde Btraf te licht is. De bestaande wapenwet voorziet boven dien niet in gevallen, waarbij verzwarende omstandigheden aauwezig zyn, terwjjl zy tevens spreekt van het dragen »van verbo den wapens", en derhalve niet het bezit vun alle wapens strafbaar stelt. Zoodra de Kamers weder byeen zyn ge komen, zal een wetsvoorstel worden inge diend waarby dit alles afdoende geregeld wordt. NIEUWSBERICHTEN. helder, 13 September. Op de Nationale Huisvlyttentoonstelling te Scheveningen werden bekroond twee inzen dingen uit Helder en wel: le. Een miniatuur stoomdynamo van den heer H. Kerkhof, sergeant-torpedomaker met de verguld zilveren medaille. 2e. Een vlecht- en matwerk van den heor P. Kuiper, loods, met diploma. Wittebroodsweken. Vrijdagavond gaf «Het Vroolijk Tooueel" iu i Casino" een tooneelvoorstelling. Do op komst van het publiek was niet talrjjk, het geen waarschjjuljjk daaraan toegeschreven moet worden dat het nog te vroeg in het seizoen is. Niettemin werd met opgewektheid ten tooneele gevoerd .Wittebroodsweken". Het is een klucht, die wel in staat is het publiek te doen lachen. Nu, er is dan ook geschud van het lachen, want de inhoud van het stuk is uitermate grappig. Een man van middelbaren leeftjjd is gehuwd met een 18- jarig meisje. De echtgenoot heeft een natuur lijken zoon, waarvan zyn vrouw natuurljjk niets weet. Deze zoon trouwt met de moeder verwarde vertelling, waaraan de schoolmees ter een einde maakte, door den apotheker eenvoudig op zy to duwen. Het licht van de lamp viel op zyn lijk kleurig gelaat. De kantonrechter stond on willekeurig op. Ja, ik deed het, zei de schul dige vastberaden. Vier jaar geleden doodde ik den man en lever my nu aan het gerecht over. Men mag my de straf opleggen, die ik verdien. Hoewel de apotheker onder eede beloofd had voorloopig te zullen zwjjgen, verspreid de zich het nieuws onbegrijpelijk snel en bracht het anders zoo rustige stadje in oproer. De schooljeugd wist het al en was voor de deur van hun meester saamgescboold. Op de markt stonden de monschen in troepjes met elkander te praten. De menschen kon den niet gelooven, dat de algemeen geachte man tot zoo iets in staat zon geweest zyn. De kantonrechter had onmiddellijk aan de rechtbank getelegrafeerd. De heeren kwamon dadelijk met een bekenden arts uit een krank zinnigengesticht, die den schoolmeester vol komen toerekenbaar verklaarde. Toen wer den de verdere maatregelen genomener werd iemand naar de plaats gezonden waar do man de eerste jaren van zijn hnweljjk woonde, om informatiën in te winnen. Alles ging den gewonen gang. De kran ten waren vol van de opzienbarende zaak, maar tot het gevangenhuis drong het groote nieuws niet door. Het was den bewaarders streng verboden, met de aan hun toezicht toe van de jonge vrouw. Daardoor verkrjjgt men allerlei gekke en dwaze verhoudingen, zoo wordt de zoon de schoonvader van zyn eigen vader. Dit geeft aanleiding tot oneenigheid welk verschil in het eind wordt bijgelegd. Zoo we reeds zeiden er werd met opge wektheid gespeeld en de artisten zooals mej. Walden, mevr. De Joager en de heeren Van Staalduijnen, Verzjjl en Buderman hadden veel succes en werden luide toegejuicht. Circus Libot. De .Nieuwe Meppeler Courant" schrjjft over hot circus Libot o.a. Meppel, 12 Aug. Gisteravond werd in het circus Libot, ge plaatst op het stadsland achter de Rjjks Hoogere burgerschool, do openingsvoorsstel- ling gegeven voor een vrjj talrijk publiek. De kennismaking met dit gezelschap is een zeer aangename geweest, en het bleek ons, dat de directie in hare aankondiging niets te veel had gezegd door de belofte, groote circusnummers te zullen aanbieden door artis ten van den allereersten rang. Wat hier gegeven werd en dat was nog al wat, want het pogramma telde 17 num mers was alles superieur en werd vlug en met groote correct- cu zekerheid uitge voerd. Het circus ziet er zoowel uit- als inwen dig netjes uit, de zitplaatsen zyn gemakke lijk, er is goede muziek, en een mooie ver lichting, terwyl de costumes bepaald keurig zyn. De 3 Turby-Ponny's in vrjjheid voorge steld door den heer Libot, geven als een dor eerste nummers van het programma al dadoljjk een gunstigen indruk van diens be kwaamheden als dresseur, terwyl het daar opvolgende nummer met den hengst Oscar ieders bewondering wekte. Mademoiselle Ame- lie bleek op het ongezadelde paard een rjj- deres te zijn van groote bekwaamheid. Hoogst interessant was ook het sprekende paard, een dier dat blijk geeft alles te verstaan en te begrjjpen en door bewegingen met het_ hoofd of een der voorbeenen zyn antwoor den weet kenbaar te maken. De werkzaam heden van de heeren Louis en Pierre, waar van de een allerlei sterke toeren verricht boven in een mast, welke door den ander werd gedragen en in evenwicht gehouden, als ook de verrichtingen van mademoiselle Rosini op den tolephoondraad, waren num mers, die zeer in den smaak vielen. Mephisto gaf bljjk zyn naam als slangen- mensch ten volle te verdienen die man schynt wel geen beenderen te hebbon en kan zyn lichaam in de onmogelijkste bochten wringen. Een zeer interessant nummer was het op treden van het Quartet Libot, 2 heeren en 2 dames, werkende boven in het circus aan de vliegende trapèzo, waarby het angstwek kende van de vertooning werd weggenomen door het vooraf aanbrengen vau een stevig not. Den heer Brondel verwierf als Jockeyrjj- der welverdiend applaus, terwyl het publiek in extase kwam 'by bot zien van de proeven van dressunr van den zwaren Brabantschen hengst Max. De clowns Polo en August Jo Jo, waren leuk, en wisten herhaaldelijk door hun .dwaas- doen' of leuko moppen, het publiek in een onbedaarlijk gelach to doen uitbarsten. Een mooie, goed verzorgde pantomime vormde een waardig slot van dezen aangenamen avond. Wy kunnen ieder een bezoek aan het Cir cus Libot ten zeerste aanbevelen, men kan er verzekerd van zyn een genotvollen avond te hebben. Perronkaartjes. Namens de directie dor H. IJ. S. M. wordt aan het »N. r. d. D." meegedeeld, dat om trent een verhooging met 1 Januari, van den prys der perronkaartjes op haar perrons, nog niets met zekerheid te zeggen is. Visscherijschool te IJmuiden. Na afloop van het Vrjjdag gehouden eind examen voor klasse A opleiding tot raa troos kon aan alle 10 leerlingen het ge bruikelijke getuigschrift worden uitgereikt. Do leerling M. Zwart bekwam bovendien 'n eersten en de leerling A. van 't Hert 'n tweeden prys, bestaande uit zeevaartkundige boeken. Tengevolge van uunige reorganisatie en in verband met sohooluitbreiding zullen aan den volgenden cursus twintig leerlingen kan nen deelnemen, te weten 10 leerlingen, woon achtig te IJmuiden, die de school bezoeken en gedurende de reizen ter zee voedinggeld van de vereeniging ontvangen, doch overigens ten laste der oudera blyven. Voorts 10 interne leerlingen, die aan boord van het instructievaartuig worden gehuisvest. Voor vjjf zullen de kosten van kleeding cn voeding (pl.m. f150/ door ouders of voogden moeten worden vergoed, terwyl voor de vyf anderen deze kosten ton laste van de vissche- vertrouwde gevangenon te spreken over het geen er in de buitenwereld gebeurde en de schilder was, onbewust van zyn onvcrwach te bevryding, rustig aan het schilderen in do kerk, toen de hoeren van het gerecht hem de heugelyke tijding kwamen melden. Met een glimlach op het gelaat wendde hy zich om. Hy deed juist do laatste streken aan de lichtende gestalte, die met een zachte bui ging van het blonde hoofd de Nacht verhin dert voort te dringen en met een stralend licht wy'st op het kruis, dat zy in den lin kerarm houdt. Die gestalte droeg de trek ken van Bianca Hertcnfeld en de jonge schilder gevoelde vol trots, dat hij zich met dat beeld een blijvend monument had ge slicht en dat by nog nooit zulk een schoon werk had voltooid. Hy meende, dat men kwam om de schildering te zien, maar hij wist niet wat hy zag, toen de heer Horten- feld, aan het hoofd der rechterlijke commissie, beide handen naar hem uitstrekte. Hy aarzelde wat te doen, maur de oude heer maakte een einde aan zyn twjjfel met den uitroep Ik heb veel goed to maken, jonge vriend. Deze heeren zullen u zeggen, waarom wy gekomen zyn, ik zeg u alleenBianca wacht u en met haar nog iemand iemand voor wie ge steeds een goed zoon geweest zjjt. De jonge man was als bedwelmd. Hy kon zich niet voorstellen, eensklaps vryheid, leven en geluk herkregen te hebben en niet dan rjjsohool komen, indien de leerlingen bljjken vau geschiktheid hebben gegeven en ouders of voogden de opleiding niet kunnen betalen. Gemeente Electrlciteitswerken te Amsterdam. De raad van Amsterdam heeft verleden week de bekende kwestie betreffende de on regelmatige handelingen van de vier ambte nuron aan de Electriciteitswerken aldaar be handeld en na een beraadslaging, die drie volle dagen heeft geduurd, deze netelige kwestie afgehandeld. De vier ambtonaren zyn o n t- Blagen, onder de volgende voorwaarden Zonder hoofdeijjke stemming werd aange nomen het voorstel der commissie om aan den directeur der gemeente-electriteitswerken A. W. Ressiug eervol ontslag te verleenen uit den gemeentedienst, met ingang op den dag, volgende op dien van het besluit en met uit- keering van een bedrag, gelijkstaande met zyn jaarwedde. Met 24 tegen 19 stemmen wordt aange nomen het voorstel der commissie om B. en W. uit te noodigen don hoofdboekhouder der gemeente-electriciteitswerken J. C. Groothof! oumiddellyk ingaand eervol ontslag te ver leenen uit den gemeentedienst onder bepaling, dai hem zijn jaarwedde nog gedurende twaali maanden zal worden uitbetaald. Met 26 tegen 17 stemmen werd aangeno men het amendement van den heer Lam- brechtsen van Ritthem op het voorstol der commisie. Hy stelde voor B. en W. uit te noodigen den chef der installaties by de ge- meente-electriciteiteworken L. H. Grivel on middellijk ingaand eervol ontBlag te verleenen uit den gemeentedienst met uitkeering van een bedrag, gelijkstaand aan een jaar salaris. Met 25 tegen 18 stemmen wordt aange nomen het aldus geamendeerde voorstel der commissie. Met 22 tegen 21 stemmen werd aangeno men het voorstel der commissie om den eervol ontslagen ingenieur-onderdirecteur der ge meente-electriciteitswerken dr. G. de Gelder eene schadeloosstelling toe te kennen tot oen bedrag, gelijkstaand met tweemaal zijne jaar wedde. De gevoerde discussies waren vaak zeer i van porsoonljjken aard; dikwijls handelden zy niet over de zaak zelve, doch over bijkomstige dingen van persoonlijken aurd. De Burgemeester, die reeds dadelyk voor dit heete vuur kwam te staan, was natuurlyk by deze kweBtio niet betrokken en kon de discussies rustig aanhooren. De correspondent van de Nieuwe Rolterdamsche Courant zegt in een kort woord over de gevoerde discussies o m.: Het is gegaan, gelijk wy gevreesd en voor speld hebben. Byna drie volle dagen hebben de achtbare heeren weliswaar zonder leiding aan zich zeiven overgelaten met elkaar geplukhaard, elkaar zoeken le vangen op woorden, te be trappen op onwaarheden en inconsequenties, elkaar insinuaties naar het hoofd geworpen terwyl daarbuiten vier slachtoffers met angst on vreeze het laatste oordeel verbeidden. Mon hoorde aldoor sprekers zich met wel behagen verdiepen in beschouwingen, die zoo zo al uiet naast de zaak stonden, waar het ging, in de eerste plaats hierop berekend schenen om vooral don volke duidelijk te maken, hoe rot de toestand is, niet enkel in het electriciteitsbedrijf.maar eigenlijk overal waar lagere beambten in ondergeschiktheid leven van de boven hen gestelden en hoe onder do tegenwoordige orde van zaken, recht en bil lijkheid in de verhoudingen tnsschen hoog en laag onbestaanbaar zyn. Zóóveel stof is opgejaagd, dat op dit oogen- blik geen samenvating is te geven van wat daar al bij is omgehaald. Wy zyn geen bewonderaars van een stelsel matige doorzetting van o verheidsexploitatie van zuiver commercieele bedrijven en gelooven, dat onze gemeentelijke bestuursorganisatie vau thans er niet geheel op berekend is. Maar men putte uit hetgeen van ons Electriciteits- bedrjjf is openbaar geworden niet het bewjjs, dat algemeen in de bedrijfsvoering ook by de andere gemeentelijke diensttakken een soort vun Russische geweldenarij haar knoet zwaait. Serviliteit en oogendienary is schering en iuslag, hebben wij hooren beweren. Den min deren wordt den mond gesnoerd. Aan wie zich durft doen hooren, wacht ontslag. Er is be hoefte aan medezeggenschap in het beheer, ook van de lagere beambten en werklieden, zoodat een ieder met ruiterlijke flinkheid durft zeggen wat hem goeddunkt enz. enz. Als straks de vraag wordt onder de oogen gezien, of er in de betrekking tusscben de bedrijven en de commissies van bijstand en den raad niet een andere regeling gewenscht en mogelyk is dan thans hier geldt, moge men ertegen waken, om met het bad het kind niet uit te werpen. Reeds thans hebben wij een proeve bijgewoond van wat te wachten is, als het gewoonterecht aanvaard wordt, toen hy na afloop der noodige formaliteiten naast den ouden Hertenfeld in het rjjtuig zat en rustig over het verleden kon sproken, was hij zich ten volle bewust van de ver andering in zijn lot. Do oude heer kon zyn tranen niet weerhouden en drukte telkens hartelijk de smalle hand van den jongen man, dien hy eens de deur had gewezen. En toen reed het rjjtuig door het hek en hield voor hel huis stileen vlugge, Blanke gestalte vloog de trap af en omarmde den schilder, trok hem toen mede naar de huis deur, waar een oude vrouw met grijs haar hem wachttezyne moeder Later, toen de eerste onstuimige vreugde van het weerzien wat bedaard was, zaten zij samen in den tuin en maakten plannen voor een zonnige toekomst. Blanca's vader wan delde op en neer, terwyl hy zich telkens met een vrooljjk woord in het gesprek mengde. De komst van don postbode, anders een gewichtige gebeurtenis buiten, werd door Bianca zelfs niet opgemerkt. De heer des huizes gaf haar een brief, dien hy tusscben zyn kranten vond. Voor u, Bianca. Voor my 1 wie kan my hier uit de stad schryven Bovendien is de hand mij onbe kend. Het eenvoudigste is in elk geval den brief open te maken en naar de handteekening te zien, zei haar vader droog. Ge hebt als altijd geljjk, vadertje, riep zy vrooljjk. dat wat in de intimiteit van een gemeente bedrijf geschiedt, door de ambtenaren of be ambten, die er bij aanwezig zyn, onmiddellijk wordt overgebriefd" Nochtans is door de aanbrenging van wat er zou geschied zyn, beroering gewekt, ver denking. Zal, indien zulk eon wjjzo van doen gewoonte wordt, tot stelsel wordt verhoven indien het den werklieden en beambten wordt ingeprent, dat alles wat zij waarnemen in het bedrjjf, waarby zy werkzaam zjja, aan de klok moet worden gehangen, overgebriefd, overgebracht, zy t dan ook aan leden van den raad zal, indien dit het toekomstig systeem is, hetwelk in de bedrijfsleiding, de eerljjkheid en zuiver heid te waarborgen hoeft, bet beheer wel waardig blyven door mannen van karakter en talent te worden govoerd Door mannen van karakter, die bloot zullen staan aan onjuiste interpretaties van met de zni verste bedoelingen verrichte handelingendoor mannen van karakter, die by eiken stap, dien zy doen, zich gevolgd en bespied weten, door lieden, die al te vaak het vermogen missen om wat zij waarnemen, in het juiste licht te zien Zal op zulk een wjjze gezag gehandhaafd kunnen worden, tucht geoefend en de aan raking tusschen hoog en laag, waarvan som migen zoo veel verwachten tot heil der maat schappij, gezonde vrucht opleveren En als aan den andereo kant nog bovendien door raadscommissies van toezicht en contróle, de vryheid en zelfstandigheid van den bedrjjfs- heheerder aan banden wordt gelegd, verwacht men daarvan dan een verheffing van het ambt des directeurs en sterking in hem van al die eigeuschappen, welke onmisbaar zijn in het hoofd van een commercieel bedryf? Wat bij de G. E. W. geschied is, behoort te worden beschouwd als iets exceptioneels en is het gevolg van toevallig samenwer kende omstandigheden, waarby ook de raad en evenmin een vorig dagelijksch bestuur vry uitgaan Men trekke er leerling uit maar passé wel ter dege op, dat mon met het dool om van wat er gebeurd is, een horhaling te voor komen, niet een organisatie schept, waarby tegelyk het eigen zolfstandig leven by de bedrijfsvoering wordt godoorf en hoofd- en andere ambtenaren wordon gekweekt, die omringd als zy zich weten door bespieders dermate op hun lellen passen, dat zij zich liefst en wyselyk bepalen tot het .Jahren sammeln" voor hun pensioen. DE WEEK. 10 September. (Zwartkykers", pessimisten; menschen, die alles van den somberen kant, door donker gekleurde bril bekyken, ik geef toe, ze zyn in den regel niet gezellig. Hildcbrand beeft er, in zyn Robertus Nurks, een staal van geschetst, scherp naar het leven geteekend. Wij allen kennen van die zwartgalligen, hypochonders, die de duivelkunst verstaan om uwe prettigste, genoegelykste stemmiug te bederven. Er zyn echte Nero's onder, die u nu eu dun zeker kricuwelig gevoel in de palmen der handen bezorgen Als artikel zooveel-en-zooveel W. v. Str. niet bestond, go zoudt ze toch eens eventjes Gy weet u te bedwingen, maar voor de versto uren is uw pret naar de maan. Zelfs de jubelende blydschap in bet oog van eon glunderen knaap, een aardige deern, vlassend op een heerlijken najaarsdag van stoeien en ravotten, zo laat hen koud. Dan trekken ze bedenkelijke ge zichten, liphoeken omlaag en oogen naar het wolkenfloers" gericht... Tjonge, denk er om, 't loopt naar half Sjptember 1 Ik zou maar de capes en de parapluies meenemen. Eene bronchitis hebt ge in een ommezien l De blydschap in de blauwe, zwarte of bruine kijkers wordt overschaduwd. Grompot heeft z'n zin Zwartkijker spuit stralen Ijskoud water op jonge, warme geestdrift. Hij zaait wantrouwen in kinderlyk-naïcve harten. Hij legt 't eerste kiempje van jaloezie in 't gemoed, waar hot heilloos gift nog niet in vermocht door te dringen. Hy heeft, mot z'n grauw-grimmig scepticisme, een alom-verkillonden, ontzenu wenden invloed. Uitermate-scherp is zjjn blik op het groteske, en wanneer iemand in extase van geestdrift raakt voor iets wat nobel of groot mag heeten, dan tipt, tikt hy, grompot, gauw-cventjes aan iets wat een spotlach te voorschjjn roeptDat geluid klinkt hem a's hemelsche muziek in de ooren. Zwart kijker is een zonderling mengsel van boos aardigheid, van jaloezie, van twjjfelzieke on verschilligheid van pjjn over eigen kilheid, soms ookvan haat tegen ieder en alles, wyl hij zich eenmaal bedrogen zag in ver wachtingen, gebouwd op naïeve oppervlakkig heid. Zwartkijker, do echte kan nooit (geloot ik stellig) iemand wezen van scherpen, diepen kjjk op het menschelijk gevoelsleven en byna altjjd schuilt er in hem het product De brief was slechts kort: rGods zegen over u eu hem. Ik ben een zaam cn ongelukkig geweest mijn geheele leven. Gij waart hot eenige wezen, dat my vriendelyk tegemoet kwaamt eii mcnscholjjko, weldadige gevoelens in mjj wekte en ik dank u daarvoor. Wjj zullen olkander niet meer zien, maar ik gevoel mjj gelukkig er nu nog aan te kunnm teiugdonkon. VaarwelAniela." Wat maakt het geluk toch egoïst, riep Bianca, ik had het arme meisje vergeten. Hoe eenzaam en verlaten zal zij zich hebben gevoeld. En klinkt dat niet als een afscheids brief? Hoor eens vadertje, als ge niet wilt, dut er voor mjj een schaduw over dezen dag valt, dan moet go eens heel lief en goed zjjn cn nog eens naar do stad rjjden om het arme kind te halen. Wjj zjjn waarlijk ver plicht, haar tot ons te nomen. De heer Hertenfeld maakte bezwaren, be loofde den volgenden morgen er heen te rjjden, maar zjjn dochter liet hem geen rust, zoodat bjj eindeljjk haar zin deed. De be woners van het stadje genot6n dien dag dus nog eenmaal het interessante schouwspel, de Hertenfeldsche equipage op de markt te zien stilstaan. Maar juist op dat oogenblik scheen men er niet bjjzonder op te letteD. Het was, alsof een gewichtige gebeurtenis de gemoederen bezig hield. De mensohen stonden voor de van zelfaanbidding. Hy stamt in rechte Ijjn af van de Nurksen eu de Wagestert's Ik vind hem een naar, ongenietelyk, onuitstaan baar, door-en-door hateljjk wezen. Dit sta voorop 1 Maar wel geloof ik dat dezelfde heer Zwartkijker nu en dun zoo bjj .verras sing", den spijker op z'n kop kan sluan. Met zjjn nuchteren, kooien blik op menschen en dingen wel eens raker, juister dan vele anderen iets kan karakterisceren. Als ge maar tjjd van leven hebt, amice 1" zei de aterling mjj een dezer dagen, toen ik den wanbof had hem tegen het ljjf te loopen, .wacht maar!" En hy grinnikte zóó .seelsvergnügt", noemt een Duitscbers dat met term, die uiet goed to vertalen is en zoo juist de stemming, die men bedoelt, uitdroktDat 't mjj angstig werd om 't harte. «Allemaal clubjes, cóteriedn, bonden, ver- cenigingen worden 'tWe zjjn pas aan 't begin 1" En hy schaterde met het dikke, vettige, schamperspottende, smalende geluid, dat ik zoo goed van hem kenDat me het trommelvlies pjjnigt... «De sleoht-hoorenden zjjn aan 't vergaderen geweest, stakkerts, die ze zjjn Met krjjt en schoolborden, vingertaai, gefluister, en zoo meer. 't Moet voor do dooven-zelven eigenljjk eene marteling zjjn geweest. Maar que-voulez, mon chor 't Is in de ljjn des tjjds. We zjjn in het scheepje en moeten meevaren Wjj leven in het teeken der ver brokkeling onder de leuze van verbroedering dor versplintering, schifting, afscheiding. Daar is niets meer aan te veranderen. Dat noemen jelui, malle optimisten, idealisten, nota bene vooruitgang. Wanneer je de kranten-van den dag bijhoudt, dan zul-je waarschijnlijk wel onder de oogen zjju gekomen dat bericht over den Dordtschen toovenaar. Anno Domini 1910 wordt een man in Zuid-Holland het leven zuur gemaakt omdat er touwtjes en kransjes in z'n beddekussen werden gevonden. Dit alles in verband mot het merkwaardige ieit, dat een meisje een kopje thee bjj hem gedronken hebbende last van maagpijn bad gekregen Eeuw van draadlooso telegrafie, van avia tiek van tooverluntaarn, alias kinematograaf, die je weldra de poppen niet slechts zal laten bewegen, maar ook doen spreken. Van de telefoon met bet op'n plaatje to voorschyn-komen van den «partner", met wien je converseert, inbegrepenZoodat ulle ietwat lustig-aangelegdo huisvaders zich 't hart al vasthouden In zoo'n tjjd waarin Tolstol leeft Getracht heeft zjjn medemensohen iets van den ernst en de waarheid des levens te doen gevoelen, begrijpen Toovenaars iu Dordt Kransjes en touwtjes in beddekussens Geroep om galg en radDe beul straks in cere hersteld. Met do hcele mise-en-scène Bloedrood pak, muts, bjj! De guillotine wordt te modern. Daarna: dnimschroeven, radbraken, armen en beonen uitrekken, dood hongeren, met de keuken-geuren van de gevangenis, waar óók voor «do heeren" ge kookt wordt, vlak aan deu overkantNeen, amico, wacht maar! Jij zult van je heerlij ken vooruitgang nog kunnen profiteeren Wóér snerpt de vettige, tergende keelklank van zyn spotlach mij in de ooren. Hy wuifde me spottend vaarwel toe; liet my achter in do somber-mistroostige peinsing, welke Zwartkyker-Nurks bjj ieder weet op te wokken. O, er gaat eene duivelsche suggestie van hem uit Ik vraag me afzou bij dan toch geljjk hebben Berichten van enk«lo en dubbele moorden, slachtingen la Bargor Oosterveen, hadden mij, kort vóór do ontmoeting met Robertus, toch al met zekeren wreveligen weerzin de krant terzjj doen leggen. Ik geloof, tusschen twee haakjes opgemerkt, dat «de menschen" ten slotte beu zullen worden van die bloederige «faits divers" Men zul moorden, in on buiten plattelands- kormistjjd, zonder dat iemand or zich voor interesseert... Wat misschien een invloed ten goede zou kunnen hebben op «messieurs les assassins", van wie dan toch nog altjjd «de eerste stoot", nl. tot verbetering, dient uit te gaan. Ik zat lang te piekeren, nadat Zwartkjjker mijne stemming en eetlust bedorven had. Van galg en brandstapel en duimschroe ven Ja, maar beeft het .Weekblad v. h. Rechtniet duizendmaal geljjk als 't gispt, veroordeelt het .scherp verhoor' van ver dachten, zóó .scherp", dat er bezwjjmin- gen op volgen; men water moet laten drinken om de zennwen te kalmeeren Is er geen zeer sterke familietrek tusschen deze soort van .duimschroeven"' on die andere, van ijzer, in musea van antiquiteiten en rari teiten bjjgezet, en welke troepjes-vacantie- deuren en staken fluisterend de hoofden bjj elkander. De oude heer vond de deur van den school- moesterswoning gesloten. Hij belde en klopte, maar niemand antwoordde, Eindelijk kwam do waard uit de Goudon Kroon aangeloopen, om te zeggen, dat er niemand meer in het huis woonde. Waar is het meisje dan, de dochter van den schoolmeester? Die is dood. Dood Maar dat is niet mogeljjk 1 Mijn dochter heeft juist nog een brief van haar ontvangen. Het ongeluk is ook pas voor drie uren gebourd. Aniela is in het meer verdronken. Ik denk, dat zij water heeft willen scheppen, want er stond nog eon houten emmer op het vlot en de andere dreef op het water. Zjj heeft waarschijnlijk het evenwicht ver loren en is toen in het meer gevallen. Onder ons, dat plotselinge einde, hoe treurig het ook zjjn moge, is voor het arme kind mis schien nog een geluk. Wat zou er van haar hebben moeten worden

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1