KLEINE COURANT - 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna. No. 3924. Woensdag 21 September 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct, fr. p. post 75 ct., buitenland I1.25 Pre- I Zondagsblad i 37( 45 i f0.75 miënJModeblad 55 i 65 i (0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Adverteatitn ven 1 tot 5 regel* Elke regel meer Be wjj «-exemplaar Vignetten en groote letters worden nai *4 - plaatsruimte berekend. Intero.- lefoon 50. Uitgeven C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT 4 Co Helder. Zij, die zich met 1OCTOBER JWP ae, op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GR A- TIS. DE UITGEVER. Aan onze abonné's buiten r de gemeente wordt beleeld verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vlisgend Blsadjs, Zondagsblad en Modeblad 3e kwartaal 1910 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 5 OCTOBER a.s., zullende anders daar over met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2ys cent beplakt te worden. Aan onze abonné's in het Buitenland wordt nogmaals herinnerd dat „'t Vliegend Blaadje" en de „Premiebladen" alleen ge leverd worden bij vooruitbetaling. De ach terstalligen worden hierop attent gemaakt, ter voorkoming, dat de toezending geetaakt wordt. De Administratie. UIT HET BUITENLAND. Koning Albert van België en koningin Elisabeth zyn Zaterdagavond van hun bezoek aan Holland teruggekeerd, 't Zal hun wel bevallen zyn de verhouding tUBschen Noord en Znid-Nederland, die toch al zeer goed te noemen ia, kan er slechts op verbeteren door die wederzijdache bezoeken. Koning Albert raoeat Maandag het nieuwe gedeelte der ten toonstelling, opgebouwd en gerestaureerd nè den brand, openen. Alzoo is na 5 wekeu de toestand zoo goed als hersteld. Wel een be- wjjs, voorwaar, van de energie der Belgen. Het Belgische leger heeft een luchtschip cadeau gekregen van den Koning, 't Is de Belgique III, die door de bouwers Solvay en Goldschmidt aan den Koning was aangeboden. 't Blijkt dat de aviatiek of vliegkunst, of hier boter gezegd, de luchtscheepvaart aan het leger onwaardeerbare diensten zal kun- ken bowyzen. Aan de Fransche legeroefeningen in Pi- cardië hebben een aantal bestuurbare lucht ballons meegedaan, voornamelijk ten behoeve van den verkennings- en den communicatie dienst. De Clement-Bayard heeft uitstekend voldaan. Na een verkenningstocht van een uur daalde de bestuurder ten aanschonwe van den president der republiek en kreeg bevel onmiddellijk naar Parijs te vertrekken om het Noorderleger in verbinding te brengen mot de bezetting der hoofdstad. Na 2 n. 17 min. daalde het sebip, het had een afstand van 200 K.M. afgelegd op 400 M. hoogte en was door middel van draadlooze telegraphie voort durend in verbinding gebleven met het ma noeuvre-leger en met Parijs. De inzittende 7 officieren begaven zich naar het ministerie van oorlog om verslag te doen van deze zeer mooie manoeuvre. Weer eens een bericht dat tegengesproken en bevestigd zal worden: Uit diplomatieke bron verneemt de berichtgever van de Frankf. Ztng. te Kopenhagen, dat de Koning van Engeland, Keizer Wilhelm en de Czaar van Husland op het eind dezer maand een samen komst zullen hebben te Wiesbaden. Het proces van luitenant Helm in Engeland is nog hangende, maar in Pruisen hadden ze weer een spion haast te pakken. Een hoog Badensch ambtenaar was in sporteostuum wat dicht genaderd by de manoeuvreerende ar tillerie, by keek zoo'n beetje, maar, 't was geen boer, dat-was duidely'k, dachten de gen darmen, dus moest hy een spion zyn. Ge arresteerd, tot vastgesteld was, wie hywasl De groote Iersche vereeniging heeft een ver gadering gehouden onder presidium van den leider Joh. Redmond. Er is ten slotte een motie aangeuomen, waarin de vergadering haar onbeperkt vertrouwen uitsprak in de parlementaire groep onder leiding van Redmond en waarin zy te kennen gaf, dat, aangezien het vetorecht van het Hoogerhuis feitelyk het eenigo bezwaar is tegen Home Rule, alle andere quaesties aan de afschaffing van dit vetorecht ondergeschikt gemaakt behooren te worden. Intusscben hooren wy weinig van de com missie voor de overeenstemming tusscben Lager- en Hoogerhuis. De Engelsehe Labour Party houdt zich ook met eene kwestie kesig door t Hoogerhuis veroorzaakt. De trade-union of werklieden- vereenigingsfondsen mogen niet meer gebruikt borden voor politieke doeleinden. Daar is al heel wat over te doen geweest, want in Engeland waar de parlementsleden geen vergoeding krygen, worden de voorde trade-unions gekozen candidaten ook door hen betaald. Dat mag nu niet meer. Er wordt aangedrongen op een wet die 'dit toestaat s en van andere zyde op bezoldiging der par lementsleden. Maar dit laatste vinden de trade-unions niet genoeg. t Heet nu weer dat een Amerikaansch jacht op weg is om de instrumenten te gaau halen die Cook, de Noordpool-reiziger ge bruikte op zyn tocht, waarop hy de pool u i e t ontdekte. Er zyn er nu die zeggen dat de bewyzen gehaald worden dat hij hem wél ontdekte. De Grieksche nationale vergadering heeft zich al dadelyk bezig gehouden met hare bevoegdheden. Dat is uiet zoo gauw oitge- maakt. De afgevaardigden debatteerden daar over heftig. De beraadslagingen zyn al eens gesloten en zouden Maandag weer geopend worden. De beschermende mogendheden hebben zoo ongeveer aan de Grieken laten wetenWeest wys en houdt u bedaard, 't Sohynt wel een beetje geholpen te hebben want Pologeorgis, die aanvankelyk niet van plan scheen zyn functies op Kreta neer te leggen, heeft nu aan de consuls der beschermende mogend heden meegedeeld, dat hy om deel te kun nen nemen aan de Nationale vergadering iyn Kretensische ambten neerlegt, maar zich het recht voorbehoudt ze weder te aanvaar den als de vergadering afgeloopen is. Voorts ■yo een paar minUtneele crisissen uitge broken op 't Balkan-schiereiland. Het Bulgaarsche kabinet heeft zyn ontslag aangeboden. Waarscbynlyk wordt bet Kabinet slechts gedeeltelyk gereconstrueerd. De minister van buitenlandsche zaken schynt te zeer te staan onder den invloed van Rusland en al te toegevend te zyn voor Turkye. Ook Montenegro, nog pas een paar dagen Koninkryk, beleeft al een ministeriëele crisis. De terugkomst van den Kroonprins van Servië gaf aanleiding tot verschil van ge voelen tusschun den Koning en de regeering. Dat kan crisis no. 3 worden op den Balkan. Woensdag j.1. zyn een veertigtal leden van den Parijschen Gemeenteraad met een aantal stedelijke ingenieurs, een inspectie reis op de Seine begonnen, ter bestudeering vau de maatregelen ter voorkomiag van een herhaling der overstrooming. Het reisgezelschap stopte hel eerst aan de brug te Auteuil, die door hare vele bogen het vorige jaar een ernstige belemmering is geweest voor het wegvloeien van het water. Zeer waarschijnlijk zullen in plaats van de verschillende dammen, verder do rivier op sluizen worden gebouwd, die by overstroo- miug geopend kunnen worden, zoodat het overtollige water wegstroomt. De kosten voor dat work zullen 18 milloen bedragen. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 20 September. De Vereeniging voor Volkshuisvesting" alhier heeft by beslnit van 10 Sept. 1910 de Koninklijke goedkeuring op hare Statuten verkregen. Het Belgische Koningspaar te Amsterdam. Het bezoek van den koning en de konin gin van België aan Amsterdam behoort weer tot het verleden. De laatste dag van dat bezoek was wel de meest interessante op dien dag werd de vlootschouw gehouden, waaraan door de reeds vroeger gemelde oorlogssche pen werd deelgenomen. Het moet een mooi, levendig en kleurig tooneel op het IJ zyn geweest, want behalve de oorlogsschepen, waren ontelbare vaartuigen daarbjj tegen woordig. De koning van België is niet karig ge weest met het verleenen van onderscheidin gen. By de Marine werden benoemd in do orde van Leopold II tot officierde luitenants ter zee le kl. van Meerlant, Van Braam Houckgeest, jhr. van den Bosch, de Voogt, van Ebbinge Wnbben, van Hecking Colenbrander, commandant eener eerewachtden kapitein der mariniers van Haaften, id. in de orde van de Belgische Kroon tot grootkruisgep. vice admiraal baron Sweerts de Landas Wyborgh tot groot-officierschout-bij-nachtTydeman tot commandeur de kapiteins ter zee Goed hart, Schoonhoven, Woldringh en Bot; tot ridderde luit. t.z. 2de kl. Brouwer, sloepcommandantD. Scalongne, comman dant der onderzeeboot no. 1. Voorts heeft Z.M. de gouden medaille der orde van Leopold II verleend aan de vaan deldragers van het reg. gren. en jagers en van het 7de reg. inf., benevens aan de oud ste onderoffleren, ingedeeld by de verschil lende eerewaebten. Voor elke van de 6 eerewachten is een bronzen medaille beschikbaar gesteld ten einde te worden uitgereikt aan den oudsten militiar beneden den rang van onderofficier, daarby ingedeeld. De eerste torpedobootjager. In tegenwoordigheid van den directeur voor scheepsbouw van het departement van marine werd Zaterdagmiddag op de werf der Kon. M&atsch. De Schelde' te Vlissingen, met goed gevolg te water gelaten de torpedobootjager «Wolf". Dit schip is de eerste torpedobootjager, welke in Nederland gebouwd wordt en evenals het zusterschip «Fret", dat thans nog op dezelfde werf op Btapel staat, bestemd voor A-i verdediging van Nederlandsch-Indië. De lengte van het schip is 280 voet, breedte 21.5 en holte 13.75. De romp ïb grootendeels vervaardigd van staal van zeer hooge breek- kracht, om by een minimumgewicht de noodige sterkte te verkrijgen. Het schip wordt voorzien van twee torpedolanceerkanonnen, vier kanon nen van 7.5 c.M. en vier maohinegeweren. De munitie-ruimen kannen, met oog het op het Indisch klimaat, kunstmatig op lage tempe ratuur gehouden worden door middel van een verkoelingsinrichting. Over de bewoonde gedeelten van het schip worden tenten aange bracht met neerhangende kleppen in de zyde. Deze tenten kannen door middel van een sproeiinrichting nat gehouden worden om de verblijven zoo koel mogelyk te houden. Het vaartuig wordt voorts voorzien van electrisch licht, twee electrische zoeklichten, stoomstuurinrichting, stoklooze ankers met handspil, draadlooze telegraphie en 3 sloepen. Om bij stilliggend schip geen stoomketels te behoeven aan te honden, wordt behalve de stoomdynamo nog een tweede dynamo aange bracht, die door een oliemotor wordt gedreven. De snelheid van het schip moet 30 zeemjjlen per uur bedragen Er zyn twee staande verticale triple expansie machines in het schip, in staat om gezamenlyk 8000 I. P. K. te ontwikkelen. De cylinders hebben de volgende afmetingen W.H. 22" diam., M.D. 31 j duim en 2 L. D. 34" diam. met een zuigerslag van 18"by volle kracht worden ongeveer 400 omwente lingen per minuut gemaakt. De machines zyn gebalanceerd, om trilling van het schip zooveel mogelyk te vormyden. De assen zyn geheel van nikkeistaai en de schroeven van Stosse en Martin brons ver vaardigd. De vier ketels zyn van het Yarrow-Schelde waterpijp tyP0 met een gezamenlijk verwar- mingsoppervlak van 14,500 vierkante voet en een roosteroppervlak van 275 vierkante voet. Zy zyn opgesteld in 2 verschillende gesloten stookplaatsen en werken met geforceerden luchtdruk. Onze Vloot in Australië. Reuter seint uit Sydney Een Hollandsch eskader, bestaande uit de oorlogsbodems «De rWO •^oniDgio-Regentes" «Hertog Hen drik is hier aangekomen en hartelyk ver welkomd. Een groot aantal feestelijkheden is in het programma opgenomen. Op 26 September vertrekt het eskader van Sydney naar Melbourne. Italiaansch oorlogsschip. Zaterdagnamiddag is te IJ muiden aangekomen het Italiaansche oorlogsschip Ktna, dat naar Amsterdam is opgestoomd. Het zal daar enkele dagen bljjven. IJmuiden, 19 September. In den laatsten tjjd wordt meermalen ge meld dat van haringschepen netten werden afgestoomd. Thans is door den Bchipper van den Kat- wijkschen logger .Verwachting" gerappor teerd dat de Duitsche stoomlogger «P.G. 55 Bertholt", uit Geestemiinde, in den nacht van 12 op 13 Augustus ruim 30 netten van den logger alstoomde. De Commandant van den politiekruiser «Zeehond" werd van het geval verwittigden deze maakte dan ook procesverbaal op van het feit. Een vijftiental onderwijzers on onderwijze ressen heeft zich beschikbaar geBteld om in den aanstaanden winter gratis cursus-onder richt te geven in lezen, sohrjjven, rekenen en Nederlandsche taal aan vrouwen en man nen, die genoemde vakken in het geheel niet of slechts zeer gebrekkig machtig zyn. Er zal getracht worden by voldoende deel neming de beschikking te krygen over ven paar lokalen van één der gemeentescholen. De heer J. Poldervaart, onderwijzer aan de openbare school alhier (vroeger te den Helder) is te 's Gravenhage geslaagd voor het examen ter verkrijging van bet diploma van hoofdonderwijzer. Chantage. In een dozer dagen verschenen boekje van mr. G. Helpman over het optreden der chan teurs, tegen wier praktijken hy eenige wij zigingen in de strafwetgeving, o. a. uitsluiting van openbaarheid der betrokken rechtzittin gen, als middel voorslaat, komen o. a. de volgende mededeeliogen over de wjjze van handelen dezer afzichtelijke menschenkwellers voor Te Amsterdam woont een „dame", die in rouwgewaad heen-en-weer reist, le klasse, tnsschen deze plaats en 's-Gravenhage. Met heereD, liefst officieele personen, en liefst gehuwd, knoopt zy telkens een gesprek aau om te vertellen in welk een moeilijke positie zy zich bevindt. Slechts zelden wordt haar voorstel om haar ter verdere bespreking te willen bezoeken, afgewezen. Zit men een maal in haar salon, waar zy baar gefingeerd geval nader uiteenzet, dan wordt de deur geopend; een man kjjkt even naar binnen, glimlacht en verdwjjnt. Een paar dagen later krygt de bezoeker een brief, waarin hy bedreigd wordt met kompromitteorende mede- doelingen aan zyne eohtgenoote enz., tenzy hy dit met een flinke som afkoopt. Te Amsterdam woont ook iemand, dio kan toor voor flnantieele inlichtingen houdt, en met zyn klerk chantage pleegt. In de V straat 30 heeft dit geboefte een ongemeubi- leorde étage, waar alleen gordynen hangen terwyl in de achterkamer een paar stoelen staan tegen over een gaatje in den muur, iets grooter dan een kwartje, uitkomend in de keuken, alwaar een photografeertoestel staat. De lokvink lokt een heer mee, seggend, dat hij de sleutel van een ledige étage kan krygen, waartoe hy zyn slachtoffer laat wach ten in een koffiehuis. De chanteurs loopen vooruit, de een om te photograieeren, de ander om hun slachtoffer buiten af te wachten, en hem, zelfs per trein, te volgen. Op een gunstig oogenblik kucht de lokvink en do opname heeft plaats. Na een paar dagen kan men de photo voor eenige duizenden loskoopenl Des avonds gaat het anders. De klerk heeft n.1. een vernuftig iets bedacht: de lokvink trapt dan op een knopje, waardoor de op- io met licht plaats heeft. Het slachtoffer schrikt, doch te laat, de lokvink doet ook of hy schrikt, en beiden verlaten zoo spoedig mogelijk het huis, waar de klerk weer staat te wachten, om het spoor te volgen. Verder is de lokviuk zoo gedienstig, de jas van het slachtoffer aan de kamerdeur te hangen. Daar is een luikje, dat naar buiten open gaat, waardoor de binnenzak van het slachtoffer geledigd wordt door den hoofdpersoon. Eene portefeuille met eenige duizenden werd aldus kort geleden bemachtigd. Plagensmoede. Een schoenmaker uit de Oudaonstraat te Rotterdam werd Vrijdagavond voortdurend door kinderen geplaagd. Dit plagen moede, liep de man zyn deur uit, de kinderen na, waarby een kind van een groenteman uit de Oudaonstraat viel en zich bezeerde. Hut kind kwam thuis cn gaf den schoen maker de schnld van het gebeurde, waarop do moeder er op uit trok om verhaal te halen. Later, toen haar man, de groentekoop man, thuiskwam, werd deze in het geschil betrokken. Driftig en opgewonden door het verhaal dat hem gedaan werd, trok hy naar de woning van den schoenmaker, drong er binnen en ging hem te lyf. De den ganschen avond geplaagde en nu nog mishandelde schoenmaker greep toen een schoenmakersmes en stak dit den groentekoopman in den bnik. De ernstig verwonde man werd naar het Ziekenhuis vervoerd. De schoeumaker is naar het politiebureau gebracht. Diefstal. Omtrent een diefstal van een brundkast by den heer P. J. der Weduwen, rijksont vanger te IJselmonde, meldt men De dieven hebben heel voorzichtig het be nedenraam aan den achterkant der woning weggenomen en met het gordyntje er by in den tuin gezet. De poort werd geopend en daardoor de brandkast meegenomen. Verder is die kast gedragen over den djjk en de werf vau den heer De Koning, tot het water. De kast is toen waarscbynlyk in een roei boot gezet en met een andere roeiboot, die de dieven van de werf meenamen, is geroeid naar den overkant, naar de oude visschery „de Merode". Daar is de kast. aan de achter zijde geforceerd en opengemaakt. Het inlig- gende geld, ongeveer f1000, ismeegenomen. De dieven hebben de kast daar gelaten en zyn de Maas overgevaren naar de zyde van 't Kralingsche veer. Stuurlieden-examens. Geslaagd voor groote stoomvaart ls(e stuur man de boer M. J. N. Wiersema2de stuur man du hoer J. Fenenga 3de stuurman de heeren J. Pander en W. A. Peters sleepvaart- stuurman de heer H. Hoogvliet. Opiumkitten. Te Brest zyn twee jonge vrouwen gestorven, door overmatig rooken van opium. Naar aan leiding hiervan zyn gerechtelijk vervolgd vier vrouwen van lichte zeden, een photograaf en een assistent-apotheker, wegens onwettig bezit en verkoop van opium. Hot openbaar ministerie wees er op, dat 40 pet. van de officieren te Brest opiomrookers zyn, en dat het gehalte van leger en vloot sterk lydt onder hot opiummisbruik. De hoofdschuldigen zyn de invoerhandelaars, en als hun bedrjji ongestoord blijft, zal China eerder van de opiumkitten zyn verlost dan Europa. Moord en zelfmoord. De rechtbank te Bremen veroordeelde verleden week een warmoezenier, Diedrich Mahlstiidt, wegens diefstal, tot zes maanden gevangenis straf. Nadat het vonnis geveld was, schoot Mahlstiidt zyn eigen broer, die tegen hem getuigd had, dood en maakte vervolgena ook zichzelven van kant. Een duur vrouwtje. In het werkhuis in Eeastbourne is Jane Avery, een zwakhoofdige vrouw, op den leeftijd van 89 jaar overleden. Zy was in het werkhuis geweest sedert den vierden dag van haar leven en heeft de gemeenschap zoo voegen de ËDgelsche bladen er bij in het geheel f 19,200 gekost. Maatregel tegen misbruik van sterken drank. Do directie der Pruisisch-Hessische Staats spoorwegen heelt een zeer sympathieke beschik king genomen ten opzichtu van degenen onder haar personeel, die zich mochten te buiten gaan aan het gebruik van sterken drank. Wie dronken in dienst komt, wordt natuurlyk zwaar gestraft, maar daarnaast tracht de directie dronkenschap te voorkomen. Zy heeft aan de hoofden van dienst opgedragen zich zooveel mogelijk te onthouden van persoonlijk ingrijpen by ondergeschikten, die neiging tot drinken vertoonen, maar daarvan keunis te geven aan de spoorweg- en de ziekenfonds artsen, of wel zich ten behoeve van zulke ondergeschikten in verbinding te stellen met onthoudersvereenigingen ,die iü den regel een weg kennen om zich onopvallend met drinkers in verbinding te stellen". In het bijzonder wordt den hoofden van dienst op het hart gedrukt om met de grootste discretie op te treden, het eergevoel der drinkers vooral te sparen en te vermyden, dat collega's met hun slechte gewoonte bekend worden. Wordt deze aanschrijving verstandig op- govolgd, dan is van zulk optreden zeker meer heil te verwachten dan van zware Btraffen. - De struisvogel laat zich by lange na niet zooveel voorstaan op zyn voeren als de vrouw, die ze draagt. Uit een aanbieding: «Goederen worden per briefkaart gehaald en bezorgd.* Advertentie uit het «Leeuw. Nieuwsblad" i Heden word in onze slachtplaats onder toezicht geslacht, het zeer mooie en volkomen gezonde rijpaard van den HoogEdelGestrengen Heer De Wolf, Kolonel v.h. 9e reg. inf. Dit prachtige dier zal morgen in onzen winkel ter bezichtiging hangen.De prjjzen als be kend 17 20 de LappenRoastbief 25, Bief stuk 27J)- Profiteert II!" Vaarwel, arme krijgsmakker DE WEEK. 18 September. Weet ge, by wordt schatidely'k miskend, de brave arme Jan Publiek. Tot deze con clusie ben ik dezer dagen, na lange en diepe bespiegeling, gekomen. Hy is niet wreed, niet onbarmhartig, niet oppervlakkig, niet genotziek, niet grof. 'tls duizendmaal verkondigd, een leugen! Jan Publiek is een goede, beste kerel, een •ooeur d'or." Weet-ge, wie verantwoordelijk moeten wor den gesteld voor zijn domme streken De guit die hem exploiteerendie munt slaan uit zyne goedgeloovige naleviteit. Vandaag lee- ren zy hen, lekkertjes-griezelen in de ver wachting dat een man of oeno vronw, in veertiendaagsch program vau tingeltangel opgenomen, een salto mortalezal maken, doodelijken sprong, met of zonder fiets onder zich, uit nok van gebouw Morgen laten zy hem kyken menschen, die tegen salaris degens slikken, op zich laten mik ken met revolvers, en zulke liefefykheden meer. Jan Pnbliek is een sukkel, voor wien ik nu eens de party wil opnemen. Hij zit te lodderoogen in z'n circus-klapstoeltje en heeft geen flauw besef, geen benul, van wèt daar nu eigenlijk vertoond wordt. Hij hoort het orkest een slepend wysje spelen Merkt eigenlyk bitter weinig van de spanning der gemoederen om hem heen Totdat Sien, zyne trouwe gade, hem een por in de len denen geeft: Jan, kyk dan toch eens efletjes 1Hè, hoe prachtig IStraks breekt do vent z'c nek nog.Corri, geef me wat oau-de-cologne. Wil-je nou gelooven, dat ik daar beroêrd van word? Hè!" Dan lodderoogt beste, goeie, brave Jan Publiek omhoog, grinnekt evou, klapt in de vettige handen, schreeuwt meeBravo l Bravo I" De toer is afgeloopen. Gesalarieerde waag hals staat heelshuids, voor ditmaal, in bet net, dat onder hem gespannen werd. Jan heeft beusch geen flauw bennl van wat er nou eigenlijk gebeurd is Deze week, toen Jan Olieslagers in de buurt by Amsterdam sou gaan vliegen en een plattelands-burgervader in nobele ver ontwaardiging decreteerde dat 't .bladstil" was Zyne gemeentenaren hadden waar achtig al lang genoeg gewacht, gehunkerd... De eer van Buiksloot was ormed gemoeid... Vooruit, de lucht in, hoorl En gauw watl... Ziet-ge, toen heeft Jan Publiek zyne ware, brave natuur; zyn goedaardig karakter ge toond. Niét vliegen I" riep de menigte. En schoon blos van verontwaardiging 's burgemeesters kaken verfde; schoon de gemeente-veldwach ter rondkeek met oogen oogen De ,vox populi" deed zich gelden. Maar nu dau toch eeDS de ware, echte, loffelijke 1 Het gebeurde met Clément van Maasdyk stond allen nog zoo scherp vóór den geest. Zeker, men verlangde ernaar om een «mensch-rogel" door het luchtruim te zien zwuven. Later is weet men de deugd ook beloond. Jan Olieslagers bééft gevlogen, en dat op eene mauier, dewelke de hoeren van de R. V. B. tot oen geestdrift braoht, zoo gloeiend en alles vergetend dat er kransen en hulde- telegrammen op konden orurschieten. Dat de Amsterdammers naar hunne daken en dui- veplatjes holdon. Dat de komst der Belgische Majesteiten er haast door op den achter grond geraakte Ik breng hier hulde en doe 't in vol komen oprechtheid; in ernst, waarin geen ziertje, geen atoompje van scherts of ironie schuilt aan besten, braven Jan. Publiek, die Olieslagers belette om te gaan vliegen toen de Buiksloter burger vader 't bladstil vond, maar de vlaggen wer den gerukt, geschud door nydig-gevaarlijken wind Gelukkig we zyn geen menschen, wy, in de Zevenlandsche Buurt, om bloed dorstig behagen te schepper, in het dood martelen van arme stieren en paardenin hot elkaiir oogen uitpikken en kerven van hanen; wy hebben ons getoond in onze eigen, echte natuur. Dat mag stof tol vreugde geven. Misschien breekt er nog eens 'n goede tijd, eeuw van Nobucadnezar, aan, waarin tever geefs impresario's van halsbrekende, extru- sensationeole toeren hier hun beurs met Nederlandsche geldstukken zullen trachten te vallen, speculeerend op de slechte neigin gen in de menschelyke natuur, dewelke ook het van vreemde smetten vrye Hollandsche bloed volgens wetenschappelyk-secure overtuiging, most bezitten Er zyn - ziet-ge Jan Publiek's met hoeden èn met petten opHet onderscheid vervaagt in onze dagen, niet waar Men heeft van die mooie, breedkleppige «sport- petteu," die duurder zyn dan echte mensers- hoeden. Wy zullen eerlang hot criterium van beoordeeling moeten wyzigen. Jan Fortuyn heeft, jaren geleden, gesproken, van «prole tariërs met een hoed op"... 't Zal misschien eerlang dienen gewyzigd le worden. Hoe 't mag ayn, ook de Jan Publiek, die een hoed draagt thans toch nog kenteeken van meneerschap, zy 't op uitersten grens, heeft me in de jongste dagen stof tot .afzonderlijke bewondering" verschaft. Daitr kwam eene zeven-en-zestigjarige nit Frankryk, die jongere generaties geroerd, getroffen heeft door den tooverklank van haar >gonden stem". Een wonder van levenskracht toonde Sarah Bernkardt. Ik geloof, dat wie hier van botte, lage réclame" spreken, dat zy 't mis hebbendat zy bewast of onbewust liegen. De .divine Sarah" kan niet gelooven, dat de tjjd van scheiden voor haar is aange broken. Ik dacht deze week aan De Génestét s weemoedig liedeken «De dwaze gTjjsaard dwingt En zingt het liedje van verlangen." Maar êebt-mooi vind ik 't van Jan Pnbliek bat by, ondanks rauw-geworden stemgeluid eu mat spel, toch nog tooverwerk van hoog bejaarde, haar, mme Bernhardt, dezelfde gloeiende enthusiaste hulde heeft gebracht, toen zy het kunststak ondernam om >l'Aiglon" to komen spelen, als haar dertig jaar geleden werd geboden, bij haar tournée door den lande. Ik weiger te gelooven, dat slechts de lagere dryfveoren, mot .réclame" in verband staande, hier hun invloed doden gelden. Men herinnerde zich de goede, gouden dagen van vroeger. Men huldigde den roem, de glorie der bejaarde Schoon zy dan niet meer geven kan wat ze eenmaal vermocht Jan Publiek, ook hy, die drie riksen voor een plaats kan offeren, toondo zich hier van zyn beste zijde. Weet ge, in deze vreemde en zonder linge, ernstige dagen van overgang, wij moeten oppassen I Waar ons goud en diamanten in figuur lyken zoowel als in gewonen zin nu eens gesproken worden aangeboden, wel degelyk, deugdelyk weten wat we ons aan schaffen. Opdat we niet kat-in-den-zak koopen 1 Robert Macaire en zyne kornuiten zyn her leefd, in velerlei soorten van zeer-bedrie- gelyke maskers dolen zy rond. De paeudo- graven Le Ramé beloeren onze brandkasten. Met acelyloen-vlammen, met beiteltjes, met vernnffig-gedachte instrumenten, als inbrekers- up to date. Doch ookzeer elegant gekleed, gardenia in bet knoopsgat, heerlyk geparfu meerd, du monocle vóór het oog gekneld, smoking om de schouders Every-inch een graud-seigneur IStraks wint monsieur Ie eomte u een fortuintje af. Prikje, schenrtje, o, onmerkbaar voor oningewijde, in kaart is absoluut onnoodig geworden. De achterkleinzoon van Schinderhannes ver smaadt zulk middelon. Hy kan u ook zónder dat iu een dag-of-wat rutnee ren, aan lager wal brengen, zoodat gy de vrye kouze hebt om, of aan de deuren enveloppen te gaan ver- koopen, of u by z'n bootgeuooten aan te sluiten De kwartjesvinders met hoeden en do Bauernfanger" met petton op, ze vormen een groote kongsi I Zeker, oppassen is moor dan ooit de boodschap. Wy, menschen van 1900-zooveel, dienen goed uit onze oogen te kyken. Gelijk't zaak is om ons niet, wanneer do lange lyst wordt voorgelezen van hetgeen de eerste zitting der Staten-Generaal der periode 19101913 tot stand bracht" in sluiting*-byeenkomst van 17 September te laten bedwelmen door klinkklank van woorden on weUtitels. Rustig-sceptisch af te wachten wèt de spanne tyds tusscben Prinsjesdag-1910 en zijn opvolger van 1911 aan wezenlyk-tastbaar resultaat zal schenken Zóó moeten we ook in vole andere op zichten omzichtig wezen. Maar verzwygen kan ik niet dat Jan Publiek's houding by Jan Olieslagers èn by ,1a divine" me nu eenmaal in sonnig-optimistische stemming heeft gebracht' Welkte my het samen komen van koning Albert van België en Zyne gade mot onze Koningin en Haar Gemaal eene gebeurtenis doet lyken, die stof tot waar achtige vreugde geeft. Het koningschap van onzen tyd, zyne roeping en taak begrypend om voor te gaan in al wat hot zedelyk en geestelyk welzyn van een volk kan bevor deren, verheffen, los, vry van verouderde feodale begrippen, met egolstischen zucht naar machtsuitoefening verband houdend. Vorsten en Vorstinnen, die de eersten, de voorsten, de .voortrekkers" willen wezen by al wat voor het zuiver-menscbelijk gevoel waarachtig goed en groot mag en moet heeten zy verdienen dat men to hunner eere een krachtig en oprecht saluut brengt. Dat is een nieuw geluid", vind ik, een zuiver ook, aankondigend een nieuwen, beteren tyd. Waarby we koel-onverschillig kunnen wezen voor Zyne Doorluchtigheid het Protocol, verbiedend, om allerlei zwaarwichtige redenen, dat deze of gene taal zal worden gevoerd by de tafelspeechen aau hoogvorstelyk feest maal Niet zulke dingen van vormelykhoid be slissen over lot cn toekomst van volkeren zoowel als van individuen Mr. Antokio. INGEZONDEN. Mynheer de Redacteur I Ondergetcekende verzoekt beleefd eeuige plaatsruimte in uw veelgelezen blad voor onderstaande regelen, by voorbaat mjjn dank. Daar ik toch al plannen maakte oen woord te schry ven over de vereeniging van slecht- hoorenden, doe ik hot nu mot to meer rede nen, omdat de sohrjjver van de rubriek iDe Week" iu uw nummer van j.1. Woensdag iets daarover vermeldt. M de R., naar aanleiding van de door Mr. Antonio genoemde vergadering, wensch ik in het licht te stellen, het ontstaan onzer vereeniging, en het veracbynen van onB maandblad. Daar ik wel eenige, maar niet alle lotge- nooten kan bezoeken, hoop ik door dit schry- ven meer bekendheid aan de goede zaak te geven, al was het alleen maar om lotge- nooten meer bekead te maken met de we tenschappelijke wenken en brieven van onzen hooggeachten professor dr. Burger, en zyn waarschuwingen tegen binnen- en builen- landscbe kwakzalvers, dio het op onze zak gemunt hebben, en ons nog doovcr maken als wy reeds zyo. En nu een klein woordje aan mr. Antonio. Alhoewel lid zynde, heb ik niet de laatste vergadering bezocht. Ik vergenoeg my' even wel niet met de woorden van u, daar waar u ons de naum geeft van stakkerts, maar al was dit zoo, aan wien voor een deel de schuld? Veel zou ik kunnon sohryven over betgeen ook in het buitenland in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam gedaan wordt, voor doove en achterlyke personen. Het zou te veel plaatsruimte vergeD. Maar wat wordt alhier gedaan, M. de lt. Onder- geteekende vroeg alhier e«d verslaggever van een onzer plaaUelyke bladen, eens iets over de vereeniging te willen vermelden, en wilde hem ons maandblad ter inzage aan bieden. Het antwoord luidde: .Dat doe ik niet, daar zie ik nieta inII* Als wy dan volgens mr. A. stakkerts zyn, zullon wy hot op deze manier wel blyven. Het is daarom, M. de R., dat alle slecht-hoorenden en al wie belang stellen in onze vereeniging inlichtingen kunnen bekomen b(j onderge tekende. Uw getrouwe lezer Ja. L. Helder, Parallelweg nr. 24. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Verzendingsweg Datuin der ter |Tïj3at. der laat. busl. 30 Sept. 7.— "sav. 23 Sept. 7.— 'sav. 27Sept,7.- 'sav. 20 Sept,3.30's nam 23 Sept. 7.— 'sav. p. zeepost via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam, p. HolL mail via Oenua p. Holl. mail via Marseille p.Fransche m.viaMarseille (voor Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitsche in. via Napels Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo: 30 Sept.i8.30'tinor. 27 Sept. 7.— 'sav. 20 Sept.|3.30'snain 21 Scpt.|12'smidd. üng. mail via Brindisii loÏÏ. mail via Oenua .1 p. Hol p. Holl. mail via Marseille (alleen op verl. der afz.)' p.F ransche m.viaMarseille| p. Duitsche m. via Napels' 23 Sept.j7.— 's av. 21 Sepu|l'2'smii]<l Naar Atjeh en de Oostkust van Sumalra: p. Eng. inail via Brindisii eiken Vrijdag 8.30'smoi. p. Holl. mail via Genua .1 27 Sept. |7.'sav. p. Holl. mail via Marseille! 20Sept,|3.30'snain (alleen op verl. der afz.)j p.Fransche m.via Marseille 23 Sept. 7.'a av. p. Duitsche m. via Napela| 21 Sept.|l2'smiil<J. Naar Gujana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam 29 Sept. 7.— 'sav. p. mail via Southaraptoni 26 Sept. 7.— 'sav. (alleen op verl. der afz.): p. inail via Queenstown eiken Vrijdag 3.30'snain p. raai. via New-York. .I 30 Sept.;3.30'snaui p mail via St. Nazaire 7 Oct,l7.'s av. Naar Curaqao, Bonaire en Aruba: p, zeepost via Amsterdam 29 Sept 7.— 's av, p mail via Southampton of Queenstown. p. mail via Hamburg (alleen op verl. der alt.) eiken Dinsdag en Vrijdag 3.30'anaia 7.— 's av. 29 Sept7 Naar St Martin, St Eustatius an Saba: p. zeepost via Amsterdam29 Sept,7.—- 's av. galleen op vert der afz.)i p. mail. via Southampton26Sept.,7-— 'sav. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivior-kolonie en Transvaal: elkoa Vrydag, 3.30 's namiddags.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1