KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Heldor, Texel, WIerIngen en Anne Peulowne* No. 3926. Woensdag 28 September 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct, fr. p. post 75 ct., buitenland 11.25 Pre-Zondagsblad 37* 15 f0.75 miënModeblad i 55 05 (0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiin van 1 tot 5 regels Elke regel meer. Bewjjs-eiemplaar Vignetten en groote letters worden n r plaatsruimte berekend. Intero.- Talefoon 50. Ver Uitgeven C. DE BOER Jr. (y./h. BERKHOUT Co Helder. Bur Aan onze abonné'e buiten de gemeente wordt beleetd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blaadje, Zondagsblad en Modeblad 3e kwartaal 1910 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 5 OCTOBER a.s., zullende anders daar over met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/» cent beplakt te worden. Aan onze abonné'8 in het Buitenland wordt nogmaals herinnerd dat „'t Vliegend Blaadje" en de „Premiebladen" alleen ge leverd worden bij vooruitbetaling. De ach ter8talligen worden hierop attent gemaakt, ter voorkoming, dat de toezending gestaakt wordt. De Administratie. voor de scheepvaart belangrijke gegevens. Deze foto's lagen in een matras van het bed, en werden by het schoonmaken van de kamer gevonden. Deze ontdekking verergert de zaak der beide Engelschen, die voor het Reichsgericht te Leipzig moeten terechtstaan, op zeer ernstige wijze. UIT HET BUITENLAND. De „apachen" of straatroovers hebben het in Fraukrjjk, speciaal in Parys, al langen tyd hl te bont gemaakt. De nachtelyke overvallen te Parys, nemen hand over hand toe en van verschillende zyden drong men aan op meer afdoende scherpe maatregelen. Menigeen zal een zucht van verlichting slaken, nu bekend gemaakt wordt, dat minister Barthou binnen kort eenige wetsontwerpen tot bestryding van het kwaad aan den ministerraad zal voorleggen: Men hoopt nu dat er eens een tyd zal komen dat de Parysche straten veilig zullen kunnen genoemd worden, ook by nacht. Thans is dat het geval niet zelfs niet in de voornaamste straten. En Frankryk heeft nochtans zijn beul, die nog nu en dan zyn triestig werk verricht. Tusschen Frankryk en Turkye heerscht in den laatsten tyd eenige verwijdering. Frankryks vertegenwoordiger te Londen, Paul Cambon, is pas van een langdurig verblyf in het Oosten, waar hy Athene en Konstantinopel bezocht, teruggekeerd. Hij heeft verschillende invloed rijke personen gesproken en is van meening dat de tegenwoordige crisis in de Fransch- Turksche betrekkingen van tydelyken aard is. Frankryk moot zyn koelbloedigheid bewaren. Mogen ook de Jong-Turken al een oogenblik afdwalen zegt hy, zy zyn er te zeer van over tuigd dat Turkye den steun en de hulp dor republiek niet kan missen en zullen daarom weer wel op den ouden weg terugkeeren. De Turksche lecning zal niet in Frankryk geplaatst worden. De onderhandelingen zyn afgesprongen. Men zal nu trachten de leening iu Engeland geplaatst te krygen en wel by een groep financiëre aan wier hoofd Ernest Cassel staat. Reutor bericht daaromtrent uit Londen, dat het ministerie van buitenlandsche zaken laat verklaren, dat geen stappen over een leening aan Turkye door Ernest Cassel en de Nationale Bank voor Turkye zullen worden gedaan, dan met voorweten en goed keuring van het ministerie van Buitenlandscho Zaken. Het congres van de nationaal-Egyptische party, dat niet te Parys mocht gehoudon wor den, is Donderdag te Brussel geopend. Er waren ook een aantal niet-Egyptenaren ter vergadering aanwezig, o.a. de Duitsche centrum afgevaardigde Dr. Hauptman, de Engelsche socialisten-leider Keir Hardie, de Fransche afgevaardigde Rouanet en een aantal gede legeerden uit Turkye, Polen, Rusland en llindostan. De president zeide in zyn openings woord dat het Fransche volk niet verant woordelijk mag worden gesteld voor de uit- wjjzing van het congres door de regeering. Daarna betoogde hy dat de Engelsche minister van buitenlandsche zaken Sir Edward Grey herhaaldelijk onjuiste verklaringen omtrent Egypte heeft afgelegd. De jong-Egyptische party heeft geen ander doel dan Egypte, dat nog altijd onder het En gelsche juk zucht, te bevryden en te zorgen dat het land in de toekomst een neutraal land wordt evenals België. Heel mooi gezegd, maar wat Engeland een maal heeft laat het niet gauw los. De Spaansclia Cortes zullen op 6 October geopend worden. By den Senaat komt aller eerst in behandeling een wetsontwerp op den dienstplicht, daarna de kwestie van vervanging van den eed door een plechtige belofte. Dan komt in behandeling de wet waarby de op richting van nieuwe congregaties wordt ver boden, zoolang de wet op de vereenigingen nog niet is aangenomen. In de Kamer wordt eerst de algemeene Staatkunde van de re geering besproken, daarna de begrooting en de wet op de middelen. De minister van financiën stelt een leening van anderhalf milliard voor. De troonrede uitgesproken by de opening der PortugeeBche Cortes, wyst op do goede betrekkingen met de verschillende mogend heden en verklaart verder dat de regeering vast besloten is haar program af te werken, door de indiening van wetten omtrent de godsdienstige vereenigingen. Voorstellen tot bescherming van arbeiders en de instelling van een arbeidsbureau worden aangekondigd. t Begint in Finland. De Finsche landdag besloot de voorstellen der Russische regeering niet in behandeling te nemen. Aan de Czaar zal medegedeeld worden dat dit met de grondwettige rechten onvereenigbaar is I Enkele dagen geleden heeft het Russische kabinet een voorstel ontvangen van den minister van verkeersmiddelen om het Finsche spoorwegnet onder het toezicht van het Rus sische ministerie van verkeersmiddelen te plaatsen, ten einde het gebruik ervan, in geval van mobilisatie, vast te stellen. De minister acht het voorstel urgent en verzocht spoedige beraadslaging erover. Naar het „Hbld" meedeelt zyn omtrent de Engelsche spionnen bezwarende dingen aan het licht gekomen. In de hotelkamer te Emden, waar de beide, van spionnage beschuldigde Engelschen Bran- dan en Trench woonden, werd by een her nieuwde huiszoeking een aanzienlyk belastend materiaal gevonden, ongeveer 20 photografiën van forten by Kiel, Wilhelmshaven, op de Noordzee-eilanden, by Borkum en van de Eems, met nauwkeurige opgaven van de diepte der vaargeul, betonning en andere NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 27 September. Melkhandel. Een veertigtal belanghebbenden by den melkhandel op Helder, waren Vrydagavond in het café van den heer 6. Borst te Bree- zand ter vergadering aanwezig. Ook het grootste deel van het bestuur der Heldersche Melkslytersvereeniging met een paar belangstellende leden waren tegenwoor dig. De voorzitter, de heer A. Buy, opende de vergadering en heette allen welkom, in de eerste plaats het bestuur der Melkslyters vereeniging. Wegens ziekte van den secretarie waren geen notulen aanwezig. De voorzitter geeft echter in korte woorden een overzicht van de vorige vergadering en wyst er vooral op, dat allen er toen voor waren, do melk half om half te leveren. Deze benaming is echter niet juist. Melk, die hoogstens twaalf uur gestaan heeft en één keer geroomd is, is nog lang zyn vet niet kwyt. Spreker hoopt, dat Vrydagavond met het bestuur van den „Melk- slytersbond" een vast accoord zal kunnen wor den gesloten voor een half jaarwaarby de melk half om half geleverd wordt. Desverlangd wil men ze wel in afzonderlijke bussen verzen den. Wanneer geroomde en ongeroomde melk afzonderlyk gehouden wordt, kan ieder in den Helder koopen, wat hem het best ljjkt. Overigens vindt spreker de Melkverorde- ning een uitstekende zaak. Vroeger toch werd hier de melk vervalscht en in den Helder nog eens. Dat is nu uit. Alleen mogen de eischen niet tc hoog opgevoerd worden, dan wordt ze te duur. De leden van den Raad kunnen het wel voorstellen, die kunnen het over 't algemeen wel betalen maar de mindere man niet. Hierop verkrygt de heer Duinker, voorzit ter van de Heldersche Melkslytersvereeni ging het woord. Deze spreekt er zyn vreugde over uit hier zoo veel belangstellenden te ont moeten. Op 't oogenblik toch is de melkver- koop een onderwerp van ieders gesprek, zoo wel hier als te Helder. Verder feliciteert hy het bestuur met het oprichten der vereeni- ging. Hy hoopt, dat deze jonge bloem mag opgroeien tot een krachtige plant, een sieraad van Breezand, en dat hy en zijn medeleden nog langen tyd prettig met de jonge ver- eoniging mogen samenwerken. Samenwerking en vereeniging zyn toch in den tegenwoordigen tyd zeer noodig. Dat hebben ook de melk boeren in den Helder begrepen. Ze hebben zich aaneengesloten, vooral ook om de min der goede bepaling in de toen aanstaande melkverordening door betere te vervangen. Ze hebben succes gehad, al is nu nog niet de verordening zooals ze het meest wensche lyk is. Spreker leest daarop de Verordening voor, waaruit we alleen aanstippen, dat geveut mag worden met volle melk, afgeroomde melk, karnemelk en room. Op de bussen moet met duidelyke letters staan, wat de inhoud is. Volle melk moet een gehalte hebben van min stens 2,7 pCt., room een gehalte vanlOpCt. Tot nu wordt de verordening menschelyk uitgevoerd, maar spreker voorziet op den duur scherpere toepassing. Nu wil de sljjters- vereeniging, welke 120 leden telt, beslist volle melk leveren. Ze hebben daarom den prys op 9 cent per liter gebracht en hadden besloten, dien prys met 1 October weer met 1 cent te verhoogen, maar dat zal niet gaan. De Texelsche melkslyters doen niet mee. Deze hebben tot 1 Mei volle, zoete melk gegarandeerd op zuiverheid en vetgehalte, gekocht voor 6 cent per liter. Een dergelyk aanbod heeft de vereeniging ook ontvangen van den heer Postma, directeur van een zui- volfabriek te Den Burg. Deze kan dagelyks 12 1300 liter leveren. Morgenavond ver gadert de vereeniging om dat aanbod te bo- spreken, zoodat or hoogst waarschynlyk a.s. Zondag verder over onderhandeld zal worden. Spreker zegt dat niet, om de lui hier bang te maken. Integendeel, hy hoopt hier tot een zoodanige overeenkomst te kunnen ge raken, dat het mogelyk zal zyn, de melk voor 9 cent te blyven verkoopen. Dan mag ze echter in geen geval hooger dan voor 7 cent gekocht worden. De heer O. Huiberts vraagt, of melk, half om half geleverd, geen gehalte van 2.7 p.Ct. kan hebben. De heer Duinker antwoordt daarop, dat hy dat gehalte niet kent. Wel meent hy, dat dergelyke melk niet voor volle kan ver kocht worden, omdat soortelyk gewicht en gehalte aan droge stof aanwijzen, dat er vet aan ontnomen is. De heer J, Slykerman vraagt, welke prys dan besteed kan worden. Moeten we voor 6'/g cent de volle melk leveren, dan krygen we nog minder dan andere winters en dat kan niet, vooral niet, nu het land, de koeien en de joederartikelen zoo duur zyn. De heer J. Smit Cz. berekent, dat men 7 cent voor de melk maakt, wanneer de fabriek 4,9 cent uitbetaalt. (Boter, karnemelk enz. inbegrepen). Hy heeft 30 jaar melk aan den Helder ge leverd, maar kan dat zoo niet langer doen. De heer Duinker kan geen prys noemen, maar kan wel_ zeggen, dat 6*/s cent voor half om half en 7'/j cent voor volle melk niet betaald kan wordon. Morgenavond vergadert de Melkslytersvereeniging. Daarna pas kan spreker een bepaald antwoord geven. Wil dit beBtuur op hun vergadering komen, dan zal dat spreker aangenaam zyn. (Later wordt medegedeeld, dat 2 bestuursleden uit Breezand met nog 2 belangstellenden die vergadering zullen bezoeken). Kan men het eenB worden, dan vindt spreker het wenschelyk, dat iedere leverancier den naam op do bus laat zetten öQ. deze zoo noodig met een sluitzegel afsluit. Hy blijft dan verantwoordelijk voor de melk, zoolang deze zich in de schuit of op den melk wagen bevindt. De heer Slykerman vindt, dat de heer Duinker te veel rekening houdt met de toekomst der melkslijters en te weinig met die der boeren. Voor goede, deugdelijke melk moet ook een goede prys betaald worden, anders kan de boer geen boer blyven. Ook vindt hg het vreemd, dat Texel nu in eens voldoende melk kan leveren, zoodat de Poldermelk over bodig zal zyn. De heer Duinker antwoordt daarop, dat hy niet gezegd heeft, dat ze de melk uit den Polder dan allemaal wel kunnen missen. Hy zou echter graag weten, voor welken prys men de volle melk wil leveren. By rondvraag blykt, dat de groote meerder heid de melk dan voor 71/s cent wil geven. Twee der aanwezigen vroegen 8 cent, een paar anderen wildon nog geen prys opgeven. Voor half om half meent men 6 cent te moeten hebben. Daarna sloot voorzitter onder dankzegging de vergadering. („Schager Courant' Een huiselijke twist en zijn gevolgen. De Reitzstraat te 's-Gravenhage was Vrijdag namiddag in rep en roer, doordat een huise lijke twist op een tweede verdieping in die straat zóó boog liep, dat de man, na den inboedel kort en klein te hebben geslagen, zyn vrouw te l|jf wilde. In haar angst wilde de vrouw uit het raam springen, doch bleef met haar kleeren aan het kozyn hangen. Hulpvaardige handen plaatsten fluks een lange ladder tegen het huis en een man klom naar boven, om de vrouw uit haar benauwde positie te bevrijden. Doordat de kleeren der vrouw vlugger losraakten dan haar redder had gedacht, gleden beiden met groote snel heid naar beneden, met het gevolg dat de bevryder zich nogal vrjj ernstig aan de handen verwondde. Een oplichtster. Zaterdagmorgen is door de politie te Arn hem in een eerste rangshotel wegens oplich ting gearresteerd, een 20 jarige dienstbode, wonende in de Graaf Lodewjjkstraat. Wy vernemen omtrent deze zaak het vol gende De dienstbode was de vorige Week door de politie aangehouden wegens het feit, dat zy een costuumrok door oplichting in haar bezit had. Het meisje werd door de politie aan de marechausseo overgegeven, en toen bleek, dat zy ook in Oosterbeek en Velp oplichting had gepleegd. Daar het evenwel voorwerpen van geringe waarde betrof, werd zy op vrye voeten gesteld. Maandagavond nu nam zij haar intrek in een eerste rangs hotel, zich uitgevende voor freule Van Schaick. Zij vertelde dat haar ouders in Den Haag woonden en dat dezen ook zouden overkomen. Zoo bestelde zy ook voor haar ouders kamers. Zij zelf kwam hier, naar ze beweerde om examen te doen voor de hoofdacte en voor de acte Fransch. De bagage zou spoedig komen Vrijdag bracht de freule een nieuwe fiets mee in het hotel, waarop den naam van den leverancier was aangebracht. In het hotel had men intusschen eenigen argwaan gekregen. O.a. had men vernomen, dat zy te voren in een ander hotel had gelogeerd en dat zy daar door de marechaussee was aangehouden. Men stelde zich nu in verbinding met den rijwiel handelaar die de fiets der freule had geleverd toen bleek dat deze was opgelicht. Vrijdag avond werd by de politie aangifte gedaan n toen volgde de arrestatie van de dienstbode. Muzikale konijnen. Te Oranjewoud bleok dezer dagen, dat ilde konynen groote liefhebbers van muziek zijn. Voor een der villa's liet men eene gra- mophone spelen en al spoedig kwamen van alle kanten oude en jonge konijntjes opzetten. Ze kwamen al nader en gingen met gespitste ooren op het gazon voor de villa aandachtig zitten luisteren. Toen de muziek ophield, ver dween het gehoor. Vliegen. Het Berlijnsche blad ,Zeitung am Mittag" heeft een prys van 60,000 gulden beschikbaar gesteld voor een vlucht Parys Berlijn. De .Journal" heeft zooals we reeds gemeld hebben 96,000 guldon beschikbaar gesteld voor oen vlucht Parjjs—Berlyn BrusselLondenParys. De prys van 60,000 gulden geldt alleen voor het traject, Parijs—Berlyu. De wedstrijd zal den volgenden zomer gehouden worden. De vliegtocht over den Simplon. Chavez overwinnaar 1 De moedige Zuid-Amerikaan, die steeds favoriet geweest is, heeft het waagstuk dan toch volbracht. Voor het eerst is over de kam der Alpen gevlogen, wat nog wat an ders zeggen wil dan kapitein Spelterini's alpenvlucht in een vrijen luchtballon. Eerst scheen het of de onderneming mis lukken zou, of de vlucht ondoenlyk zou zyn over het hooggebergte met zyn onbereken bare weersgesteldheid, zyn stormen, nevelen en wolken. En telkens en telkens kwamen ontmoedigende berichten. Eenmaal, op 19 September, had Chavez reeds de hoogte met zyn Blériot genomen, maar de elementen hadden hem toen teruggeslagen. De pogingen. Zondag ving de Simplon-vliegweek aan. Maar Maandag reeds steeg Lea Chavez als eerste met zyn Blériot-monoplane op, maar op de hoogte van de Simplon-pas gekomen, werd hy door felle winden tot terugkeeren genoodzaakt. Vrydag ia het weer verbeterd Chavez is gereed, hy heeft des morgens blykbaar al zyn plan gemaakt. De Peruaan, moedige kerel, met gebruind uiterlyk en scherp kijkende donkere oogen, stapt op den hangar toe. Hy is in vliegcoslnumkuitbroek met dikke wollen kousen, schoenen met ste vige zilveren gespen, een oliejas met warme wollen voering als wapen tegen de scherpe koude in de hoogere luchtlagen, en een grijze sportpet mot bril ter bescherming van zyn oogen. Chavez laat zyn Blériot naar buiten brengon, trekt zyn wollen handschoe nen aan, terwyl zyn vrienden en concurren ten, mitsgaders een massa belangstellenden om hem heen staan. Dan stapt de aviateur in zyn machine. Daar snort de schroef reeds en slechts een oogenblik, nadat de machine is «los gelaten, stygt zij omhoog boven de startplaats. Grooter en grooter worden de cirkels, die Chavez beschry ven gaat en waar by hy telkens tot grooter hoogte stygt. Schit terend is het schouwspel, dat men te Brièg gadeslaat. Als een adelaar, die steeds hoo ger stygt boven het grootsche en aangrij pende landschap, rjjst de vliegmachine al meer en meer. Het snorren van de rond vliegende schroef is in de rust van de om geving hoorbaar, maar de ovaties, het hoera geroep dat by hel overvliegen der startplaats tot uiting kwam is verstomd. Men kykt in bewondering, in ontroering haast, Chavez na, die bij zijn hooger stijgen het gebergte steeds meer naderde. Na 20 minuton, te ongeveer tien minuten voor twoeën, schynt de aviateur hoog genoog te zyn gestegen om den Simplon, die 2009 Meter hoog is, te overvliegen en op een hoogte van ongeveer 2100 Meter 1200 Meter dus boven Brièg gaat het de richting van den Simplonpas uit. Enkele minuten nog en dan verdwynt de stip voor het oog der toeschouwers, aan deze zijde van het Alpengebied. Het groote waagstuk, aan het welslagen waarvan men reeds ging twijfelen, is vol bracht. Chavez is over den Simplon gevlo gen! In de hooge luchtlagen en aan den ande- ron kant van den Simplon stond een krach tige wind. Chavez daalde nu in de richting van Domodossola in de Toce-vallei. Jammer, dat de vliegmachine by hot dalen te Domodossola door een rukwind gegrepen, neergeslagen en beschadigd werd. Gelukkig kreeg Chavez slechts lichte verwondingen. Een onbeschrijfelijk enthousiasme heerschte te Domodossola, slechts gedempt door het leed over het ongeval aan Chavez overkomen. Het zal niet mogelyk zijn de tocht naar Milaan te vervolgen, maar het voornaamste, de Alpenvlucht, is toch afgelegd. En de prys van f 36,000 zal Charoy niet onthouden woideD. Te Domodossola. Hier stonden natuurlyk, nadat uit Brieg de telephoon het opvliegen van Charez had be richt, velen op den uitkjjk, starende naar het Alpengebied, dat als een hooge rug Italië van Zwitserland scheidt. «Daar is hy I' klonk het plotseling en toen zag men als een reuzenvogel de Blériot-machine boven de westelyke flank van het Simplongebergte verschijnen. Snel naderde de machine en toen Chavez de horken ningsvlaggen zag, daalde hy, waarby op slechts vyf meter van den grond het noodlottig onge luk plaats vond. De toestand van Chavez. Chavez werd dadelyk na zijn val in be- wusteloozen toestand naar het hospitaal te Domodossola overgebracht en spoodig werd een eerste bulletin omtrent zyn toestand uit gegeven. Hy was weer tot bewuatzyn terug gekeerd, had eenigo woorden gesproken, de held, om zich te beklagen over de pijn, die zijn wonden hem veroorzaakten. Spoorwegramp. Denver (Colorado), 23 SepL Een telegram uit Goodwin (Kansas) deelt mede, dat een passagierstrein, die over den Rock-fsland- spoorweg in westelyke richting liep, by Clayton in een rivier is gestort, doordat de bnig tengevolge van de hevige regens ver nield was. De locomotief ligt zeven meter onder water. Een-en-twintig lyken, waarvan achttien van passagiers, zyn reeds opgehaald. Ook zyn een aantal personen ernstig go- wond. UIT DE HELDERSCHE SAMENLEVING. Door P. N. v. R. Ook 'n vader... .Wou u de kinderen eens zien, meneer?' Een vriendelijk, proper vrouwtje, bewoon ster van een der huisjes aan 't Brakkenveld, bracht ons direct door een slopje op de achterplaats. Daar, in een smal wildernisje van gras, bloemen en wat planten, zat een heel klein peukje, aardig kind van ander half. En langs 't hekje trippelde erg voor zichtig een tweede, die het soms uitgierde van pret als nog een ander meiske haar bezig hield met allerlei grapjes. Een schraal joggio van circa negen, in blauw wit ge streept pakje, zag zwijgend toe, met smart trekken op 't bleeke gezichtje, met scheel ziende oogjes, die zoodra we dichterbij kwamen angstig-schuw dwaalden naar de richting var. het hoekhuis, dat, aan den voorkant potdicht, verlaten scheen, doch achter oogenschynlijk nog bewoond moest zyn. 'n Groezelig kort gordijntje hing ten minste voor nooit-gewasschen ruiten en de keukendeur stond wjjd-open. Daar binnen een herrie van belang. Op 'n waggelend- krakend tafeltje zwart-gewalmde petroleum stellen. Wat potten en pannen, waarin 'n kliek snert van wie-weet-welken-dag schim melige kringen had gemaakt. Vieze, vuile borden in wanorde er omheen. Roestige lepels en vorken hier en daar verspreid. Twee steenen joden-koppen, waaruit tabak puilde, lagen gedeeltelijk in zeepsop, 'n Scharren-lykje, eenige worstvelletjes en een paar vischgraatjes werden bedolven onder gore dweilen en smerige doeken. In de kast... Nee, de vunzige lucht dwong hier niet lang te neuzen Dus verder, naar de woonkamer. De tafel stond er huiselijk in 't midden, vol rommel, bezwaarlijk geschikt om gretig toe te tasten. Bedorven melk. Oud, groenig brood. Gitzwarte prutkoffie. Kopjes. Schotels. Borden. Scheurkalender-blaadjes. Afgestoken lucifers. Te veel om te noemen. Een zwart-lederen gemakstoel, stellig van goede afkomst, nu totaal verwaarloosd, was vadsig en gebrekkig in 'n hoek geplaatst. Tegen den wand o, noodlot! eenige religieuse kaarten met vrome spreuken en een tweetal schilden waarop in zacht-zilve- ren letter u tegongrynst: Zooals het klokje thuis tikt, tikt het norgens.' ,Dat helder als een dag in Mei, een ieders dagen zy*... Foei IToch blyven we ernstig. Want zie eens in die kale, donkere bedstede: een spijker-harde matras, een ellendig plat kussen, een «pgerold laken, een brok deken, een stuk of wat lappen, alles natterig, bevuild. In de suisende stilte tikte een klokje negen slagen. Juist daagt buiten, van achter de grauw- grimmige wolken, een zonnig blauw. Al lichter en blanker wordt het hemelsveld. De zon laat een goud-gele straal, breed-rustig, op deze vodden-hoop schyuen. En myn ge leiders, de baren, beginnen te vertellen. ,Wat zegt u daarvan?... Is zoo'n vent Diet waard om aan 'n strop te bengelen PloertKarakterloos mensch Vrouwen beulVerkwister... Toen z'n huishoud ster, ook al 'n groot prul, de vorige week dreigde ze om er vandoor te gaan, had-ie ge zegd as jy 'm smeert, dan trek ik er ook uitVrydagavond heeft sinjeur werkelijk do daad by 't woord gevoegd hy verpatsto 't een en ander van z'n boeltje, kwam ons ijs-koud goeien-dag-zeggen en verdween, onverschillig, harteloos, aan hun lot over latende vier, zegge vier kinderen Die onschuldige bloedjes hebben een heelon nacht alleen en als beesten op dit nest gelegen Den volgenden morgen, Zaterdag, nadat we voogdijraad en politie hadden kennis gegeven, bebben we gezamenlijk de handen uit de mouwen gestoken Natuurlyk Je moet toch zulke stakkertjes helpenDat is plicht U begrypt, er viel wat te redderen Lieve hemel, as u dat 'r is gezien had. Hoe is 't mogelyk, dat een dat *u v-a-d-e-rBah 1Ze waren niet te her kennen De kerel keek er dan ook nooit naar om.Af en toe, as-ie 'n goeie bui had, nam-ie de boender om ze te schrobben, waarna ze onder do kraan werden atgespoeld... Dan liet-ie ze maar weer loopen, niet eens afge droogd Eten Kan je denken 1 De stumperde kregen amper niks... Water en brood. Bedorven kost. Dat was alDe vont had voor z'n eigon te veel noodig, snap je?... Als lithograaf had-ie 'n behoorlijk weekgeld, maar pimpelen en pierewaaien... Daar was t eind van zoek Waar-ie nou zit Onze lieve Heer mag 't weten.Me neer heeft z n adres niet achtergelaten Komt nooit meer terug... Geen kwestie van... Hindert ook niemendal... Als die ongelukkige kiudoren nou maar in goeie handen komen, dat "s 't voornaamste.Wat dunkt^u daar van?... Zoo?... Hm 1Nou, dat is 't allesbeste Hoor je 'l vrouw Ze worden aanstonds, om elf uur, door een zuster afge haald. Die brengt ze voorloopig onder dak in 't Tehuis voor vrouwen en meisjes aan de Kerkgracht OE WEEK. 25 September. Traditie is oen alleszins eerbiedwaardig ding en ik geloof zeer zeker, dat menschen, in wier hart geen plaats is voor gevoelens van sympathie ervoor of gehechtheid eraan, tot de onaandoenlijke kilhartigen bohooren. Laten we, tusschen haakjes gezegd, even aanstippen dat er heel wat lieden worden gevonden, die onverschilligheid veinzen, hui chelen Gedreven door mal- valsche schaamte. In 't diepst huus harten schuilt toch nog wel ander sentiment. En wie hen scherp bespiedt, ontdekt soms plotseling aandoening, opwel ling, waarvoor hij den scepticus onontvan kelijk bad gemeend. Traditie, en wat er alzoo aan-vastzit, is ook een zeer machtig, invloedryk iets, met taai leven. Vele, vele jaren, reeksen van geslachten zijn vaak noodig om 't te doen af- en uitslyten. 't Is saamgeweven, voor ons zieleleveu, met aller lei herinneringen, beelden uit verleden Wy geven ons volstrekt niet steeds reken schap van wat de ware bron is onzer liefde voor oude gebruiken, instellingen, namen, leuzenEr valt over dit punt heel wat te bespiegelen. Hoe komt 't, dat, als wy terugzien een, die ons volstrekt niet zoo innig sympathiek is, maar dien we in langen tyd niet ontmoetten, toch meestal een gevoel van zekere zacht gemoedelyke vriendelijk heid, haast iets als blydschap, over ons komt? Niet zoozeer de man of de vrouw, die daar vóór ons staat, maar de herinnering aan vervlogen dagen en wat we toen door leefd hebben, heeft ons in hare macht Zou vroeg ik me Dinsdag jl. af de oude Prinsjesdag aan het uitslyten wezen Wie do „atmospheer van zulk een derden September-Dinsdag in het Haagje gedurende reeks van jarou heeft waargenomen, sou misschien aanleiding vinden, zich de vraag te stellenmet de vereering, die w|j, Nederlanders, koesteren voor de Koningin en baar Huis heelt dit niets te maken. Het moderne Koningschap is bozig, een soort evolutie door te maken. Het gaat zich aan passen tot nieuwe toostanden en opvattingen. De Haagsche praal, de zwaarwichtige étiquette van het Protocol krygen voor den 20ste- eeuwer iets grotesk, dat hem doet glimlachen. Er zyn immers in de gelederen van hen, die met onverdachte trouw aan het Koning schap gehecht mogen genoemd, velen, die er aldus over denken I... De verschijning onzer Koningin in de oude Ridderzaal in gracieus, doch allerminst statelyk pompeus gewaad de kalme, koude eenvoud, waarmêe H. M. de Troonrede voorlas, leunend in den reus- achtigen stoel met den geweldigen rug, 't stak in zeker opzicht af by den plechtig- hoofschen zwier, waarmee de hofdignitarisscn de komst der Vorstin hadden voorbereid. Dat meer sobers, meer natuurlijke en gewone doet Prinsjesdag van aard en karakter ver anderen. Trouwens, wie zal in ernst de rol, welke het Hoofd van den Staat in zulk uur van „plechtige opening" vervult, benijdens waard achten Kabinetten komen en ministeriën vallen, treden af, gaan Wat heden wordt beloofd, is morgen uit den booze, van het program geschrapt. Wat gisteron in het vooruitzicht was gesteld, is heden vergeteD. De verant woordelijke raadslieden der Kroon volgen elkaar op «als de bladeren der boomen by het wisselen der jaargetijden." De minister, die zyn koers zou moeten wyzigen, daar de politieke wind is gedraaid, hy keert tot het „otium cum dignitate", althans in don regel, schoon dan niet zonder uitzonde- ring, bl|jft de „dignitas" erbjj I terug. Men vergeet hem on zyne beloften. Z|jn schuld is 't immers niet, dat ze niet konden nagekomen. Do souvereine volkswil heeft hem de portefeuille uit de handen gerukr. Hy kan gaan Maar de constitutioneele Vorst, die bljjftl Staat boven de partyen; is onschend baar, onaantastbaar, verpersoonlijkt de een heid der natieDoch wat de verantwoor delijke ministers, hoe z|j ook heeten en welke politieke partjjen of fractiën ze vertegenwoor digen, op zeker oogenblik schetsen als 't best, 't dringendst-noodig, 't meest wenschelyk voor den lande, dat heeft de Vorst ook te zeggen, alsof het wedrgaf zyn persoonlek gevoelen, tot de Volksvertegenwoordiging. Zon het geval zich, om iets te noemen, voor doen, dat de Vorst bezwaren had tegen al-maar meer offers brengen aan den slok-op, geuaamd Defensie, die voor 1911 de kleinig heid van twaalf ton meer aan het departe ment van Oorlog wil toebedeeld zienhy, monarch, dient te berusten. Dat de even- tucele opbrengst van een verhoogd Tarief van Invoerrechten niet, volgens pertinente belofte, vroeger gedaan, voor sociale wetten zal besteed, maar aan den „militairen koers" Kustverdediging, Landstorm, Mili- tiewet, etc. etczal moeten geofferd'l is „treurig, doch onvermydelyk." Het eigen, echt-persoonlyk inzicht van den constitutioneelen vorst mag niet op den voor grond treden. Daarvoor is noodig het minis- teriëel contraseign," en al draagt de Troon rede niet de handteckeningen der ministers, men weet toch, dat de zinsneden, waaruit het stuk is saamgesteld, werden ontworpen door en onder volle verantwoordelijkheid van de Excellentiën Ik zeg nog eenstraditie kan een goed, waar, eerbiedwaardig ding wezen. Doch al wat onecht, onwaar, schijn is, moet eruit ge weord. Dat Vorst en Vertegenwoordiging elka&r althans op één dag des jaars ont moeten, ik vind 't voortreffelijk. Prinsjes dag kan, als feestelyk uur, waarop de oogen zich kunnen verkwikken aan kleuren spel van goud en statie-weelde, immers blyven voortbestaan. En wanneer het Hoofd van den Staat dan het woord richtte tot do Vertegenwoordigers des Volks, ter gelegen heid der hervatting van hunne werkzaam heden, er kon stof genoeg worden ge vonden voor eene toespraak, welke de gren zen der grondweltelyko .onschendbaarheid* nergens overschreed. Er is, in onzen tyd, genoeg, waar eene rede, door koninklijken mond gezegd, op kan zinspelen, aan kan herinneren, zoodat het geheel een indruk wekkend woord vormt, waar men met eer biedige aandacht naar luistert. Men stelle zich eens voor, dat al de cliché-zinnen, welke sinds jaar en dag, nu eens in fraaier en en dan weer in dorren vorm, in de Troon rede .pryken,' Dat zo werden geschrapt, afgeschaft. Dat men al wat mot het werkprogram, de politiekery, de beloften, de toezeggingen ver band houdt, overliet aan de raadslieden der Kroon, discussieërend met de heeren van het Binnenhof... Zou, durf ik vragen, voor de hoogheid, de waardigheid der Kroon zulk eene verandering niet bnvordcrlyk kunnen z|jn Als de Vorst dan tot de Staten- Genoraal een woord sprak, hem uit het ha! t komendwaarby men niet het pijnlijke, schrille contrast zoo diep gevoeldo tUBSohen den schyn, die 't wil doen voorkomen alsof do Vorst zelf en uit eigen, zelfstandigen wil, uit vry welbehagen, oene Boodschap brengt, van eene wilsuiting kond doet aan de Ver tegenwoordiging, en, het wezen, de nuchtere werkelijkheid, die voorschryft dut de constitutioneele Vorst zal voorlezen wat anderen, op wie de grondwettelijke verant woordelijkheid rust, Hem op de lippen log den Ik denk me een Prinsjesdag der toekomst, waarin gebroken zal zyn met eene soort van traditie, welke door den geweldigen stroom van nienwen tyd zal worden uitgewischt. Doch het goede, echte, waarachtig-sympa- tbieke ervan kan, in beteren vorm gegoton, met groote hechtheid voortduren!' Op de parlementaire zee lykt 't voor het oogenblik zeldzaam windstil en rustig. De afgevaardigde voor Ommen bewoog zich met zulk een kalm-vriendelyk welbehagen tus schen de collega's van Links en van Rechts, dat de naïeve sterveling, denkend aan al wat nog in de jongste weken over „de zaak* geschreven is, zich, met kneepje in arm, afvroeg: ,Waak of droom ik nu?' En in do Eerste Kamer, toen do voor zitter op grimmigen toon en met trekjo van boosige verontwaardiging op het gelaat, voorstelde ,terz|jde te leggen» de allerjongste nota-mct-bylagen des heeren Van Heeckeron, nam niemand den handschoen op voor den afwezigen, den uitgestooten manIk zal de laatste zijn om 't te betreuren dat men deze historie niet weer trachtte op te war men. Maar toch had se iets weemoedswek- kends, zulk een .mort sans phrase*. Generaal Van Loben Seis stond in allerpret- tigsten luim te keuvelen Daar waren dan toch de iamense ,B|jlagen' ingekomen I Die in de dikke portefeuille lagen, waar baron Van Heeckeren, minister De Marees trium- fantelyk aankijkend, harde tikken op gaf .Daar heb ik zei Wacht maar, meneer de minister I' Geen haan heeft ernaar gekraaid. Waar mee nog niet gezegd is, dat het spooksel niet straks, aan de overzydo van het Binnen hof, plots zal komen grijnzen, onrust stoken. Wanneer byv. de veertig millioen der Kust verdediging op de proppen komen Ik vertrouw de .windstilte* van het oogen blik nog niet half. De heer Regoüt, vau Justitie, met z|jn practisch-verstandige voor stellen tegen de speelholen c. a., behoeft zich niet ongerust te maken. Zyn kamp tegen de La Ramée's van allerlei slag en soort zal snel en met succès verloopen. Maar boven het jolig-zwartlokkige hoofd van mr. Kolkman zie ik grauwe donderkoppen samen trekken En het snelvuur, waaraan gene raal Cool eerlang bloot zal staan is Ijzing wekkend En er worden reeds gemompeld namen van gegadigden voor zekere miniate- rieële erfenis, wanneer de oud-theoloog, die het driotakkig departement beheert, dan toch. Het fauteuiltje kraakt zeer verdacht en on rustwekkend Beknoptheid en hut zoovcol doenl|jk vermyden van persoonlyke zaken, met z|jn zachte, bescheiden stem heeft de nobele figuur, dio den zwaren last van het Parlements-presidium weêr op zyne schouders nam, 't bij de aanvaarding van zyn ambt den heeren als zoo wenschelyk voorgehouden. Ik geloof zeer stellig, dat graaf Van By- landt zich althans eenig succès van s|jne woorden belooft... Hoerlyk, haast-kinderlyk optimisme, zonder hetwelk men den moed zou misten om torwillc van 's lande belang zulke groote en zware offers te brengen 1 Mr. Antomio.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1