KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexelWlerlngen en Anna Paulowna. ONTKOMEN ÏÏO 8927 Zaterdag 1 October 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 in. 50 et., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1 25 Pre-Zondagsblad 37». 45 f075 raiënModeblad 55 05 ffl.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiên van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer6 plaatsruimte berekend. Bewijs-exemplaar Vignetten en groote letters worden n Interc— Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT 4 Co.), Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. Eerste Blad. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleeld verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blaadje, Zondageblad en Modeblad 3e kwartaal 1910 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 5 OCTOBER a.e., zullende anders daar over met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/, cent beplakt te worden. Aan onze abonné's in het Buitenland wordt nogmaals herinnerd, dat r't Vliegend Blaadje" en de „Premiebladen" alleen ge leverd worden bij vooruitbetaling. De ach- teretalligen worden hierop attent gemaakt, ter voorkoming, dat de toezending gestaakt wordt. De Administratie. UIT HET BUITENLAND. Als Keizer Wilhelm de Brusselsclie ten toonstelling komt bezoeken zal hem namens eenige zijner landgenooten een eigenaardig cu kostbaar geschenk worden aangeboden. Een prachtig diadeem van diamanten in den vorm van een keizerskroon met lauwer takken om een grooto W, prijkte op de tentooustelling der diamanthandelaren en was iu de brandkast geborgen toen de brand de heele afdeeling vernielde. Gaaf en onge- schouden werd het teruggevonden. Alle in gelegde steenen zijn afkomstig uit de Duit- sclie mijnen in Zuid-West-Afrika. De Duitsche kroonprins gaat ook op be zoek en wel naar China. Hy zal in November met den kruiser „Gneisonau" uit Wilhelms- haven vertrekken. Hot Chineesche Hof heeft hem uitgenoodigd om tydens zyn bezoek aan Peking zyn intrek te nemen in het paleip vau wylen prins Hwang Hsoe op e6n der lotusmeren in do .Verboden Stad", een nog zeldzaam aan iemand te beurt gevallen eer. Maar DuitBchland is ook een machtig land en China telt dezulke gaarne onder zijne vrienden. De Apachen of straatroovers zyn voor de Pranschon een nachtmerrie doch eene die niet te verdryvea schijnt. De .Matin* is er eens op uitgetogen om te hooren, hoe de mannen van 't vak wat straf betreft oordeelen over de te nemen maatregelen, Alphonse Humbert, ge wezen voorzitter van den Paryschen gemeen teraad en oud-afgevaardigde heeft wegens zyu optreden tydens de Commune in Nieuw Cnledonië gezeten en daar werd de gcescl- strai nog toegepast. Deze zeide nu dat dit het eenige middel was om aan het toene mende Apachengevaar een einde te maken. Hy vreesde dat de plannen van minister Hurthou zouden blyken niet genoeg te geven. Om al de misdadigers van den tegenwoor- digeu tyd in cellen op te bergen zou men veel te veel gevangenissen noodig hebben. Een paar maanden, zoo zeide de heer Humbert, zal men hot stolsel van celstraf en de tenuitvoerlegging van do bykomende straf van verbanning streng handhaven, maar al spoedig zal het te kostbaar blyken, zoo dat men genoodzaakt wordt er van af te zien. Erg prettig klinkt dat waarlyk niet. De infanterist van het Fransche leger is te zwaar bepakt. Doctoren en militairen hebben .1 een jn.r of tien aangedrongen om doze kwestie eens tot oplossing te brengen. De regeering heeft al eenige commissies in het leven geroepen ter bestudeering der zaak en ze bezit roeds enkele rapporten erover. Maarze wist er tot nog toe blykbuar geen raad op. De afgevaardigde Messmy zal nu den mi nister van oorlog in do Kamer de vraag stellen of hy van plan is de zuak tot een oplossing te brengen. Arme minister. De Lissabonschu bladen deelen mede, dat de Duitsche Keizer koning Manuel zal uit- noodigen in December een bezoek aan Berlyn te brengen. Groote feesten, o. a. een wapen schouwing, zullen daarby plaats hebben. In de hoofdstad hecht men groot gewicht aan dit bezoek. De «Echo de Paris* weet te berichten dat binnenkort de val van 't Spaanscho mi nisterie Canalejks te wachten is en wel ten gevolge van de katholieke protestbeweging tegen de kerkelyke dwangwettcu en bet algemeen verzet tegen de financiëele plannen der regoering. De leening van 1500 millioen zal, meenon do meeste bladen, het lund ruïneeren. Omtrent do ongeregeldheden te Berlyn vindt men op een andere plaats in dit blad een en ander. Daar is weer een Engelsche lord, Charles Beresford, die vindt dat Engeland gevaar loopt in zyn positie, als 't niet terstond zyne oorlogsvloot uitbreidt. In een open brief aan minister-president Asquith verklaart hy, dat dc veiligheid des ryks eischt, dat onmiddel lijk maatregelen worden genomen voor den bouw van zeven «Dreadnoughts* boven de vijf, die het vo'gead jaar op stapel worden gezet. De uitbreiding van de vlootmacht van het Drievoudig Verbond, noopt daartoe, zegt hy. Houd dat uu maar eens by, ook met be talen! Roosevelt komt weor naar voren op hot politieke terrein. Met 567 stemmen togen 445 op zijn tegenstander werd hy gekozen tot president der republikeinsche Conventie in den staat New-Vork. Hy hield een rede voering, waarin hy wees op de vooruitstre vende maatregelen door het congres onder het bestuur van Taft genomen en op den wetgevenden arbeid in den staat New-York onder het bestuur van gouverneur Hughes, maar daarby stelde hij in 't licht, dat onder de republikeinen oueerlyke lieden zijn. Als antwoord op de beschuldiging dat hy door zyne redevoeringen een paniek bracht in de handelswereld zeide hij, dat het plicht is den strijd aan te binden tegen oneerlijkheid in de politieke- en handelswereld. Tegen een verbond van staatslieden en handelaren van verdachte zedelykheid kwam hy ten sterkste op. Op het Nationaal Egyptische congres te Brussel zyn aan het adres van Engeland harde woorden gericht. Verschillende spre kers wezen er op dat het wel tot eene revolutie moest komen wyl Egypte vry wil zyn en Engeland verklaard heeft het niet te zullen ontruimen. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 30 September. Het Witte Kruis. De ufd. Helder van de Noordh. Vereeniging Hol Witte Kruis" hield Dinsdagavond, onder presidium vun den heer C. G. van der Lee, in «Tivoli" eon vergadering. Na opening dor vergadering en lezing der notulen, was aan de orde de behandeling van den beschrijvings brief voor de algem. verg. der Vereenigiug, die 4 Oct. a.s. te Amsterdam wordt gehouden. Vooraf werden gekozen tot afgevaardigden naar genoemde vergadering de hoeren M. H. J. Groonendijk en S. Rijkes en tot hunne plaatsvervangers do heeren F. Pieters eu C. Stumphius. De bespreking vau den be schrijvingsbrief gaf aanleiding tot onderschei dene opmerkingen en besloten werd, dat de afgevaardigden hun stem zouden verleenen aan do voorstellen van het hoofdbestnur, om het hoofdbestuur een blanco crediet te ver leenen voor kosten van inrichting en exploi tatie gedurende het jaar 1911 van het buiten goed .Vechtoever" als rust- en herstellings oord voor verpleegsters en om het hoofdbestuur te machtigen een reglement voor dit her stellingsoord vast te stellen en een comm. van beheer eu een directrice te benoemen. Eveneens zouden de afgevaardigden hun stem aan het andere voorstel moeten geven, hetwelk luidt: lo. dat de saldo's van de rente enz. van hot reservefonds der premio- leening (die pi. m. f 50.000 bedragen) te bestemmen tot het vormen van een fonds, waaruit de stichting en exploitatie vau een herstellingsoord, bestemd tot opname van on- en minvermogende, tot tuberculose voor beschikte kindcroD in de provincie Noord- Holland zal worden bestreden 2o. het hoofd bestuur op te dragen in de alg. verg. van 1911 nadere voorstellen te doen betreflende de stichting, inrichting en exploitatie van het bedoelde herstellingsoord3o. een som van f1000 ter beschikking te stellen, om daaruit te bestrijden de kosten, verbondeu aan het onderzoek voor dit doel. By de bespreking van dit voorstel werd er met kracht op aangedrongen, dat de af gevaardigden met klem zouden aandringen, dat by het onderzoek ook de aandacht werd gewijd aun Helder. Men meende, dat hier een geschikt terrein uunwezig is voor eon dusdanige stichting en dat deze gemeente volstrekt niet uit eeu gezondheidsoogpunt by andore zeeplaatsen, zooals Katwijk of Egmond behoeft achtertestaan. Omtrent het voorstel der afdoelingen Cas- tricum, Heilo en Limmen, om, als do verple ging geschiedt door verplegors en verpleeg sters, niet in dienst van do afd. .Zieken verpleging' te Amsterdam, aan de afdeelingeu de helft harer kosten te rostitueeren, vcr- eenigde men zich met het afwijzende prac- advies van het hoofdbestuur, omdat het vorige jaar een dergelijk voorstel met groote meerderheid was verworpen. Na afbandeling van den beschrijvingsbrief was aan de orde de verkiezing van 3 be stuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren C. G. van der Lee, K. Hohn en W. C van Breda, eerstgonoemde was her kiesbaar, de beide andereu niet. Gekozen werden met groote moerderkeid de livJW C. G. van der Lee, J. J. Penning en M. A. Kotster. Tot leden der commissie lot liet nazien dor rekening en verantwoording ovor 1910 worden benoemd de hoeren P. Pieters, A. Krynen en J. W. van Alton. Naar aanleiding vun een ingekomen schrij ven van een der leden word op voorstel van het bestuur besloten, een lyst aan te leggen van bakers, die zieb bier ter plaatse hebben gevestigd, welke lyst in het magazijn ter raadpleging gelegd zal worden. Het bestuur draagt evenwel geen verant woording voor de meerdere of mindere geschiktheid der bakers. By de discussie over dit voorstel werd aangedrongen, dal bet bestuur pogingen aanwendt, om hier meer geschikte bakers te verkrijgen. Dr. Groenendijk gaf tevens de verzekering, dat het in zijn voornemen lag aanstaanden winter een cursus voor do opleiding tot baker tot stand te brengen. By de nu volgende rondvraag werd nog gesproken over hot ziekenmateriaal in hei magazijn aanwezig en over do behandeling van eenige instrumenten. Ook werd naar aanleiding eener vraag medegedeeld, dat wederom dit jaar, waarschijnlijk aanvangende 11 Oef. a.s., oen cursus zal gehouden wor den voor het verleenen van eerste hulp by ongelukken. Dit jaar zou het een herhalings cursus zyu. Hierna werd de vergadering gesloten. Huwelijken van vrijwillig dienende militairen beneden den rang van officier De Minister v.-n Oorlog heeft de navolgt;.;!, bepalingen gemaakt omtrent de vergunning tot het aangaan van een huwelijk ten aanzien van de vrijwillig dienende militairen beneden den rang van officier by de wapens, korpsen en inrichtingen van de landmacht en zulks met ingang van 1 October 1910. I. Bij de wapens, korpsen un inrichtingen van de landmacht (daaronder zijn niet begrepen «lo militaire hospitalen, de militaire verplegings- iurichtingen, het wapuu dor Koninklijke Marechau66ée, de reserve en de landweer, worden alleen die vrywillig dioneude militairen beneden den rang van officier als gehuwd aangemerkt, die gehuwd zyu, nadat zij de vergunning daartoe, krachtens de terzake be staande of nader te geven voorschriften, van hunnen chef hebben verkregen. II. De bevoegdheid, om do vergunning tot het aangaan van een huwelijk berust by den chef, die over hen het gezag uitoefent van korps-commandant. III. De vergunuing tot huwen zal dan slechts mogen worden verleend, indien de overtuiging bestaat, dat de militair zulks door gedrag en geschiktheid ton volle verdient IV. By gemotiveerd voorstel van den be trokken chef zal een gehuwd militair aan den Minister van Oorlog worden voorgedragen tot introkking van het genot der huisvesting voor Rijksrekening, indion hot blijkt, dat de be- wooing van een door het Rijk verstrekt perceel geschiedt op een wijze, welke in atryd is met de terzake bestaande of te geven voorschriften, of dat het gedrag van een of meer leden van het inwonend gezin aanleiding geeft tot gevaar of hinder voor de omgeviug. Herstel in het genot der vorenbedoelde voorrechten geschiedt eveneens op voorstel van den betrokken cbei aan den Minister van Oorlog. V. Militairen, thans in het genot der voor rechten van gehuwden, doch die naar do bepalingen van deze Beschikking niet gehuwd FEUJILLEITOrsl. 5) Ik begon zelfs over mjjn huis in Yorkshire en over oom Mark te prateu, maar hield hiermede spoedig op, daar ik in mijn bin nenste voelde, hoe weinig dit te pas kwam by een my geheel vreemd mensch. De avondschemering verduisterde de kamer. Daar de oude man met zyn rug naar het venster gekeerd was, kon ik de uitdrukking van zijn gezicht niet zien, hoewel ik voelde, dat zyne doorborende gryze oogen met hun nen vreemden, betooveronden blik op my gevestigd waren. De dokter beduidde my ein- delyk, dat de koffie in het aangrenzende ver trek op my wachtte. Hy nam mynen arm en opende de vleugeldeuren, welke naar de binnenkamer leidden. Eene op de tafel staande lamp verspreidde een helder licht, en nu werd ik eon beeldschoon moisje gewaar, dat onB met eene uitdrukking van verbazing ontving. Dit duurde echter slechts een paar oogen- blikken, want de dokter zeide op een stren gen toon: Wat beteekent dat, Mina? Gy xeidet my toch, dat gy ongesteld waart, en op uwe kamer wildet blijven? De jonge dame fluisterde „mg, woorden, die ik ech ter niet verstond. Nu maakte de dokter eenige verontschuldigingen tegen my, ging in de binnenkamer, sloot de deur achter zich en liet my in de andere kamer alleen. In de donkere ruimte, die, na het sluiten van de verlichte kamer, er nog donkerder uitzag, scheen de heerlyke gestalte van het jonge meisje als eene onuitwischbare schim nog altyd voor my te staun. Ik weet niet hoe lang het duurde het scheen mij wel eeu eeuw toe eer de dokter terugkeerde en my naar de binnenkamer geleidde. Aan zyne verontschuldigingen kwam geon einde. Zyne dochter was ernstig ongesteld, en hij had haar dringend aanbevolen zich iu acht te nemen. Zy had volstrekt niet geweten dat er een gast aanwezig was, hy hoopte echter dat z(j by myn volgend bezoek in staat zou zyn ons gezelschap te houden. Ik bemerkte dat de oude man, terwyl hij soo sprak, zeer gejaagd was. Maar toen wy by de koffie zaten werd hy bedaarder en vertelde, dat zjjue dochter het laatste jaar in het Zuiden van Europa bad doorgebracht, en dat hy vreesde, dat het vochtige Engelsche klimaat niet goed voor hare gezondheid was. Hierop antwoordde ik, dat, naar ik bad kunnen zien, het my toescheen dat de jonge dame niet zoo zwak was. Ach, antwoordde hy, dat is eene van dc misleidingen, welke in dit land de duivel der tering ons voorspiegelt, om des te zekerder van haar offer te zyn. Verbeelde ik het my, of vloog er wer kelijk by deze woorden een grynzenden lach over de trekken van den ouden man Zyne oogen namen daar zeker geen deel aan en zyn hand bedekte het benedenste gedeelte van zyn aangezicht en evenwel kon ik de ge dachte niet verdry ven, dat hij gelachen had. Hoe dit zy, zeker was hy op dat oogen blik zei Is zeer zenuwachtig, want een eigen aardige geur, evenals van geraniumbladen, vervulde de lacht, hoewel ik nergens in de rondte bloemen zag. Deze geur verdween allengs. Gij moogt bet misschien voor zouden mogen zijn, behouden bedoelde voor rechten, zoolang zij een rang beklceden waar aan die voorrechten tot dusver verbonden waren. Militairen, die, thans ongehuwd zjjnde, vol gens do tot dusver geldende bepalingen aan spraak hadden op vergunning tot het aangaan van een huwelyk en zij die bedoelde aanspraak volgenB die bepalingen zouden hebben vor kregen binnen dén jaar na de dagteekening van doze Beschikking, behoudens, ook al zouden zy op grond van do tegenwoordige Beschikking die aanspraak niet hebben, of binnen een jaar na de dagteekening daarvan niet verkrygen, bet recht of het vooruitzicht op het recht tot het aangaan van een zoodanig huwelyk en op het genot van de daaraan verbonden voor rechten. Het „nieuwe middel". In de troonrede wordt gewaagd van ver sterking der financiën door een nieuw middel dat nog niet wordt genoemd. Het is vrijwel zeker, dat dit .nieuwe middel is eon tabaks belasting, misschien wel in den vorm van een debielrecht. Zooals bekend, wilde ook minister De Meester zulk een debietrecht, doch toen diende het mede om hot geld voor do pon- sioenwet op te brengen. Thans zal het enkel dienen om het gat te stoppen. Aftreden van Mr. Z. van den Bergh. Hot «Nieuws van den Dag" meldt: Naar wy vernemen, beeft do lieer mr. Z. van den Bergh, weihouder voor de Publieke Werken te Amsterdam, hot voorneroen af to treden. Da heer Van don Bergh heeft als Raads lid zillirig tot 1911 en zou als Wethouder in 1914 aan de beurt van aftreding zyn. Zijn besluit om de periodieke verkiezing van 1911 niet af te wachten, maar reeds thans het wethouderschap neor te leggen, zou gebusuerd zyn op gebleken ernstig ver schil tusschen hem en zijne partygenooten ovor de wyze waarop hy de beginselen der partij in den Raad toepast. Hyena's van het zeestrand. Wy lezen in .Het N. v. d. D." Toen Woensdag 14 September te Monster het lyk werd gpvondeu vun den op Urk zoo algemoon goachten Jan Juns Bakker, die den vorigen avond voor de haven van Sclievo- ningen met uog drie opvarenden vun du .U. K. 72" was verongelukt, waren de gouden halsknoopen reeds geroofd en de broekzak, waarin ongeveer zesiien gulden moet geweest zyn, uitgesneden en weggenomen. Behalve de «hyena's vun het slagveld'' bestaan er blijkbaar ook nog Bteeds hyena's van het zeestrand. Onlusten te Berlijn. Berlyn, 27 September. Een staking bij een kolenfirma iu Moabit heeft aanleiding gege ven tot velo eu ernstige gevechten tusschen de politie en het gepeupel vau de voorstad, (gisterenavond om huif zeven begon het onruB- tig to worden. En van tien uur tot twee uur in dun nacht zyn er geregelde slagen gele verd, waarbij de politie 38 man aan gekwets ten kreeg, terwijl het getal gewonden uit de ■nenigto ver over de honderd bedraagt. De politieposten, die onderkomen iu herbergen en particuliere huizen baddeu gevonden, moes ten die verlaten, omdat de huizen met eeu beBtorming bedreigd werden. Uit enkele kroe gen werd op hen gescholen on zy werden bestookt met steenen uit de opgebroken stra ten. Van de balkonB werden bloempotten enz. neergeworpen op de agenten. De politie hieuw er met de sabel op in cn aan beide zyden vielen zwaar gewondeu. In den loop van den avond werd de toestand steeds ern stiger. Een reclame-zuil werd in brand go- stoken en alle lantarens in die stadswijk ver nield. Do brandweer werd gealarmeerd en toen zy kwam teruggedreven, zoodat de alarmtoestellen buiten dienst gesteld moesten wordor.. Een herberg, waarin eon van eon patrouille afgesneden politieagent gevlucht was, word geheel vernield cn do hcibergicr mot zijn vrouw zwaar gewond. Met straat keien werden ruiten en deuren ingeslagen. Daar niemand moer de politie durfde optie men, werd cr een groote militaire tent op geslagen, maar de agenten kregen guou oogen blik rust. Tegen middernuebt werd do tram aangehouden en de ruiten ervan vernield. Hel gepeupel ontdekte een predikant erin, hij werd eruitgehaald on mishandeld. Het gelukte hem in de nabijgelegen pastorie te ontkomen, de kerkeraad, die daar juist ver gaderde, moest helpen, om de pastorie tegen onvrouwelijk houden, ging de dokter voort, wanneer ik u zeg, dat myno dochter zeer thuis is in onze lievelingsstudie (gy veroor looft my toch, doze zoo lo noemen). Daar zy vau haar vroegste jeugd steeds mot mij omging en er lust in betoonde, zoo moedigde ik dozen aan, en ik moot zeggen, dat zy bij j velo mijner proeven en uitvindingen niet alleen medegewerkt, maar my dikwijls zelf op den weg heeft geholpen. Ik was ten sterkste verbaasd over deze mededeeling, maar merkte aan, dat de invloed van eene liefhebbende dochter en eene zachte J stem mij wel geschikt voor kwamen, om de duistere en ingewikkelde paden van de weten schap een verhoogden glans te geven. Gy hebt gelyk, mijn jonge vriend, gij hebt ge lijk, antwoordde hy met cone eenigszins stot terende stem:naar hot scheen mij toe, dat dezelfde grijnzende lach weder over zyn ge zicht vloog. De avond ging zeer aangenaam voorbij. De rjjke ondervinding van den dokter, de vele landen, welke hy bezocht en de ver schillende universiteiten waar hy gestudeerd had, leverden genoeg Btol tot onderhoud op, om my alleraangenaamst te boeien. Ik kan de onderwerpen van het gesprek, of liever des dokters onderricht in drie deelen split sen. Het hoofd-onderworp, dat hy met bij zonder voorliefde behandelde, betrof het ge heimzinnige levensbeginsel of de levens kracht. Vervolgens weidde hy meer duide lijk uit over vraagstukken, waarin hy wist, dat ik veel belang stelde, namelijk over de geheimsinnige wetten, die bet dieren-, plan ten- en delfstoflen-ryk regelen. En ten laat ste bracht hij my in een vroolyke verbazing door zyn halve bekentenis, dat hij gronden had om de theoriën van de aichymisten, be treffende bet levenselixer on de verandering der metalen, niet geheel te verweroon. Het was laat, toen ik dokter Waldstein verliet, en ik moest hem helovon, den vol genden avond weder te komen. Holdsworth was ontevreden, dat ik hem slechts zoo wei nig van juffrouw Waldstein kon zeggen, en trok een zeer ongeloovig gezicht, toen ik hem vertelde, dat zij diep in de geheimen der scheikunde ingewijd was, want dit kwam hem te onnatuurlijk voor. Den volgenden dag ging ik weder naar den dokter, en deed dit gedurende eene week eiken avond, daar deze nieuwe kennis my elk bezoek meer wist te boeien. Ik moet hier de opmerkiug maken, dat het evenmin genegenheid als achting was, die my tot hem trok, want du vraagstuk ken der zedekunde, die ik in hooge waarde hield, behandelde hij zeer lichtvaardig maar ik meende het gevaar te kennen en achtte my veilig. Door zyne wetenschap voelde ik my slechts aangetrokken, de vriendschap zetelde in het boofd, niet in het hart. Na verloop van een week ging ik weder als naar gewoonte naar de Albemarlestritat. Ik had dien ochtend door de post van nicht Polly een rozenknop ontvangen, welke, nadut ik hem in het water gezet had, weder frisch was geworden. Eer ik myn bezoek ging af leggen, stak ik dien in myu knoopsgat. De bediende zeide my aan de door, dat dokter Waldstein nog niet thuis was, maar dat hy my liet verzoeken op hem te wachten. Reeds vroeger had ik in den huishouding van den dokter opgemerkt, dat doze man, die er zoo onheilspellend uitzag, slechts zyn eenige be diende was, een vrouwelijke dienstbode had ik nog nooit gezien, en de man in bet zwart die my open maakte, kwam nooit in de ka mer. Ik ging alleen den trap op naar boven de aanvallen te verdedigen. Toen richtte zich do menigte tegen do kurk, waarvan de kostbare deuren en vensters verbrjjzeld wer den. De opstootjes hebben zich den volgenden dag herhaald. Wy ontloenen de volgende bijzonderheden daarover aan de ,N. Rott.Ct.": Berlyn, 28 September. Tegen 11 uur ver- sclicon de president van politie gisteravond op het terrein dor onlusten. Hy gaf onmid dellijk bevel oen van de rumoerigste straten to ontruimen. Met revolvers in do hand trek ken do agenten de pikdonkere straat in, de boroden agenten in bet midden en de politie te voet op de trottoirs. De expeditie blykt gevaarlijk te zyu. Uit alle huizen en van alle balkons valleu er bloempotten en aller lei ander glas- en aardewerk neer. Uit de donkere vensters en door de spleten der jaloezieën wordt gesohoten. De politie schiet terug en er ontstaat een langdurig vuurge vecht, van de uitwerking is in bet donker niets te zien. Men hoort ruiten neerkletteren en van tyd tot tyd schreeuwen. Het is een wonder, dat by het aanhoudend geknetter dor revolvers geen enkel agent getroffen wordt. Op den duur behoudt do politie de overhand. Allo vensters in do straat moeten gesloten worden, anders dreigt zy te schioten, en het gebeurt ook. Maar telkens smakken er nog bloempotten op het plaveisel. Inmiddels slaat in eon andere straat het gepeupel alle winkelruiten iu. Even later be gint het weer ergens anders. Er is eon helsch spektakel van gefluit en gejuich en allerlei dierengeluiden en telkens knallen er schoten. Dc menigte in de straten is nog slechts samen gesteld uit twijfelachtige elementen. Het is diep in den nacht geworden. Reeds is er oen einde gekomen aan de herhaalde schermutse lingen, maar dan begint het opnieuw. In de Roslncker Slrasse hebben du onruststokers, beschermd door de duisternis, een grooten brandstapel gebouwd uit hout, bedden eu matrassen, enz., dat alles wordt met petro leum overgoten en vervolgens in brand ge- i stoken. De hecle straat is fel verlicht, maar de daders hebben zich uit du vouten gemaakt. De brandweer moet komen, om het vnnr te blussehen. Hedenmorgen zugen de straten er desolaat uit. In do RoBtockcr Strasso draagt bijna ieder huis de sporen van hot vuurgevecht. In sommige bovenwoningen is geon ruit heel. Do huisdeuren zijn op vele plaatsen door kogels doorboord- Hier cn daar moeion zelfs in de huizen en op de binnenplaatsen revol- vergevccbton geleverd zyn Do scherven van ruiten en breekbare projectielen waren heden morgen weer weggeveegd. Hot getal gekwet sten is niet te bepalen. De politie is er dezen koer vry goed afge komen. Men weet echter niet, hoevele meu- solien in de buizen door kogels getroffen zijn, daar zy zich niet aanmelden. Ook de op straat gewonden zyn niet allen naar de ver- baudstationB gegaan. Ongeveer 30 gekwet sten, onder wie heel ernstige, bobben zich laten verbinden. De ochtend is kalm vorloopen, maar men vreest weer voor deu avond. Men zal nog meer politie gebruiken on naar men zegt zal ook eeu procluinatie verschijnen. In geen jaren zyn or in Berlyn zulke hevige straatgevechten geleverd als Maandag en Dinsdag. Uitvoerige telegrammen, hebben de toedracht van deze ongeregeldheden in de aan Charlotteuburg grenzende buitenwyk Moabit hier boven beschreven. Op enkele punten vullen wy die berichten nu nog aan. Reeds verleden week was do herrie in Moabit begonnen met aanvallen op werklieden van een handelaar in steonkolen, die weigerden aan oen staking onder het personeel van dien handelaar doel te nemen of aangenomen waren, om stakers te vervangen. De stakers Nchyneu, toen zy hun doel niet konden bereiken, du hulp van kameraden van fabrieken in de buurt te hebben ingeroepen en in overleg met dezen werd besloten, de politie, die do vryheid van arbeid beschermde, «do blauwezooals bet volk to Berlyn zegt er van langs te geven. Maandagavond oudernamen de van bun werk teruggekeerde fabrieksarbeiders mot du stakers den eersten grooten aanval op de politie, en toen zyn ook mcesto agenten mishandeld en gewond. Eenige agenten liggen iu hope- loozen toestand in bot gasthuis. Onder de meoigto, die de politie met steenen en al wat maar als werptuig te gebruikon was, bestookte, waren velo half opgeschoten jongens, v.ooals er altyd by onlnsten te vindon zyn, om koiun uit de straat te breken en do voorste golederen van ammunitie to voorzien. Maar by de menigte sloten zich ook schoolkinderen eu huisvadors aan, de luatsten iu liet belang v..n hun eigen veiligheid moerondeels met kinderen op don arm. Op de waarschuwingen van de politie antwoordde het volk tolkons met gejoel en stconcn. Dc politie moest zich herhaaldelijk door een uitval verdedigen. Tegen 9 uur werden er uit het raam van een kroeg io de Sickiii- genstratse, waar eeu aantal onruststokers hun kwartier hadden opgeslagen, bierglazen, fles- chen eu borden naar de politie geworpen, die daarop oen vastberaden stormloop uitvoerdo en het lokaal liet ontrnimen. Bij de latere gevechten, waarbij telkens uil de menigte schoten vielen, weet men dat de Reformatie- kerk in de Wicloslraat on de daaraan gren zende pastorie zijn gehavend. !n dezulf-le buurt werden de uitstalramen van een groot -n ba/ar iu geslagen en de uitstalkasten leeggehaald. De straatlantarens waren omvergehuald of uitgedraaid eu in de donkere straten tusschen de hooge huizen, uit welker ramen telkens gevaar dreigde, had do politie het hard te verantwoorden. Toen de verliest ijst werd op gemaakt, bleken or 38 officieren en minderou van de politie gewond to zijn, vun wie som migen ornBtig. Dinsdagochtend herhaalden zich de relletjes, toen de werklieden vun don kolunbandelaar met de wagens uitreden, maar tegen het sterke politic-geleide durfde het volk niets onderne men, hoewel woedende vrouwen al hun best doden, om het tegen de politie op te zetten. Dinsdagochtend in du vroegte vond een fabrieksbaas in Moabit nog een zwaar ge- wondon politieagent in een plas bloed liggen Hy had een paar stappen gedaan, maar was toon in elkaar gezakt. Tweehonderd werklui hadden dat gezien en wilden don agent op nieuw mishandelen. De baas trok den gewonde snel zyn huis binnen on grondolde do duur van binnen. En half uur lang bleef het ge peupel nog voor het huis joelen. Chavez. -f- I)e aviateur Chavez, die den Siinplonvluclit volbracht, en aan het einde daarvan eolfnngolukkigen val deed, is Dinsdagmiddag 27 Sep tember aun de bekomen verwondingen overleden. Byna alle Fransche bladen wijden de warmste en meeat ontroerende woorden aan de nagedachtenis van Chuvez. Telegrammen uit Domodos- sola beschrijven tragisch het einde van dezen luid. In zijn laatste oogenblikken had C h u v o z hallucinaties, hy meende in zijn vliegtuig to zijn en steeds hoogur te stjjgun tot aan do sterren, zonder te kunnen dalen, ilcel Domodossola is in diepe droe fenis. Velen dragen bloem*-u uaar de kapel, waar liet lyk neergelegd is. Uit Parijs wordt gemrld: Do gemeentelijke en andere groote gebouwen vlaggen haif-stok. De fabriekou staan stil. Het comité te Milaan hooft beeloten de 50,000 franken aan den broeder van Chavez te geven. en naar den salon. Mejuffrouw Waldstein zat op de canapé naast het venster. Ik herken- du haar dadelijk, hoewel ik liaur den avond van myn eerste bezoek slecht zeer vluchtig gezien had. Had ik haar toen reeds zoo schoon ge vonden, nu zag zij er, by hot half gedempte licht nog veel bekoorlijker uit. Het volle gouden baar was op het voorhoofd naar achteren gestreken en viel in sierlijke lokken neder, rondom het schoon gevormde hoofd. Haar trekken waren fyn on regelmatig, hare gclautflk'our was schitterend blank. Evenwel schenen de groote, blau wo oogen, dje zy strak op mij vestigde, denzelfden vreemden glans te hebben als die van baren vader. Zij droeg een ryk zyden gewaad, dat aan bals en armen met dons omzet was, waarmedo do schoon gevormde handen in blankheid wed ijveren. Zy stond even op, wees my een stoel aan, die tamelyk ver van haar af stond, en verzocht my plaats te nemen. Myn vader is voornemens binnen eenige dagen Londen te verlaten en heeft dus nog vele zaken in ordo te brengen, gij moet het dus hedeuavond tot zyno terugkomst met my voor do lief nemeD. Ik betuigde haar natuurlyk myn genoegen duarovcr en wenschto haar geluk met hare hoi'Btelliug. Zy antwoordde, dat haar vader zich altyd vorbeclde, dat zy ongesteld was, terwijl zy geloofde dat de benauwde Lon- detiscbe lucht alleen ongunstig op haar werkte. Wanneer zij weder in Wales was, zou zy spoedig weder geheel gezond worden. Wy spraken nu over honderdo zaken, deze gelegenheid zag ik, dat zy veel gele zen had, goed op do hoogte was van de ge schiedenis van den dag en met zeer veel vernuft een gesprek wist gaande to bonden. Maar spoedig begon eene andure omstan digheid mijne opmerkzaamheid tot zich te trekken. Reeds toen ik de kamer binnontrad, rook ik een fijne geur, als van garaniuni- bladeren, zooals ik dit reeds by myn eorstu bezoek in de binnenkamer had opgemerkt, hoewel ik te vergeefs naar do bloemen zocht die zulk eeu geur verspreidden. Hy werd niet sterker, maar maakte my nu on dan ongesteld en duizelig. Toen myn schoone gezellin bemerkte, dat ik eenige koeren met de hand over myn voorhoofd streek, zeide zy eenigszins stot terend, dat baar vader do gewoonte had, parfnmeriën in de kamer te branden, dat zy daaraan gewend was, maar hoopte dat do aanhoudende geur my niet zou hinderen. Terwyl zy dit zeide, zocht mijn oog het hare want in haar stem was iets dat my niet be viel. Plotseling rees er wantrouwen in mij op, maar in hetzelfde oogenblik kwam du dokter binnen. Hy was vroolijk, en zijn bijzjjn scheen ons gesprek nieuwe kracht en nieuw leven te geven. Spoodig waren zy weder in gesprek over de geheimzinnige deelen van zijn wetenschap. De toon zynor stem werkte reeds botooverend op my, cn ik bemerkte dat ouder hot spro ken het aangezicht van zyne dochter hoe langer hoo schitterender werd. Z(j scheen verreweg het meeste belang testellen in «Ie woorden van haren vader en zat met open oogen te luisteren naar hetgeen hy zeide. Toen zij echter zelve sprak, bracht zy my in <lo hoogste verbazing door baro phanUslische denkbeelden, ik kon haastgeen adem halen, noch een antwoord vinden. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1