KLEINE COURANT 'i Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anne Paulowna. No 3931. e%ia>wrlnoK"iw^i wrrrrri Zaterdag lö October 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 60 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37J 45 10.75 miënModeblad 55 i 65 f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 cent Elke regel meer6 Bewijs-eiemplaar'2j Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever g C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT Co.), Helder. Bureaus i Spoorstraat en Koningstraat. Tweede Blad. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 14 October. Een Ie68zaal. Ingezonden Naar wy vernemen heeft de Theoso fische Loge alhier het plan opgevat om go- durende den winter het lokaal in de Sluis- dykstraat no. 54 een avond in de week open te stellen voor alle personen, mannen en vrouwen boven 16 jaar, die daar willen komen lezen in de boekwerken ,die de biblio theek der Loge bevat. De Heldersche Leesclub, die ook in dit lokaal hare boekerij geplaatst heeft, stelt nu op deze zelfde avonden ook hare boek en plaatwerken ter beschikking van het lezend publiek. Op deze wyze is nu een door velen reeds lang gekoesterde wensch in vervulling gegaan, n.1. dat ook hier ter plaatse, zy het dan voorloopig op zeer be scheiden schaal, een openbare leeszaal wordt geopend. Wy twyfelen dan ook niet of het vrien delijke, net gemeubelde, rustig gelegen zaaltje zal door velen bezocht wordon op de Maan dagavonden. Er bestaat dan tevens gelegen heid om tegen een gering leesgeld, boeken uit beide bibliotheken naar huis mede te nemen. De bezoekers van de leeszaal kunnen echter kosteloos in het lokaal die boekwerken raad plegen, die zy in de catalogus van elk der bibliotheken vermeld vinden. Zooveel mo- geluk zal telkens van iedere vereeniging een der leden aanwezig zyn om de noodige inlichtingen te verstrekken. De bibliotheek der Loge bevat uit den aard der zaak meest boekwerken van wysgeerigen aard en op theosophisch gebied, terwyl de Leesclub in hoofdzaak letterkundige werken in de mo derne talen bezit, benevens een groot aantal jaargangen van tijdschriften als de Gids, de XXe Eeuw, de Beweging en ook eenige zeer fraaie kunsttijdschriften. Bovendien bevat deze bibliotheek alle boekwerken van de vroegere afdeeling der Natuurhistorische Ver eeniging alhier, zoodat ook de liefhebbers van natuurstudie veel van hun gading zullen kunnen vinden. Natuurlijk ontbreken in deze bibliotheek nog tal van werken, welke men er slechts noode mist cn wy twyfelen er niet aan of het is geheel in den geest van het bestuur der Heldersche Leesclub indien wy hier een beroep doen op de medewerking onzer meer ontwikkelde plaatsgenooten. Laat ieder, die goede boeken, liefst Nederlandsche letter kundige en geschiedkundige werken voor de nieuwe leeszaal wil afstaan, deze zenden aan het Bureau dezer Courant of aan Mevrouw Redeke, Buitenhaven 25. Met name de wer ken van Vondel, Potgieter, Busken Huet, van Lennep, de gedichten van den School meester, van Perk en van Verwey ontbre ken nog. Het bestuur der Leesclub maakt een catalogus voor den druk gereed, welke na het verschijnen voor ieder verkrijgbaar is, „Halleluja" Do grootst mogelyke belangstelling be leefde Woensdagavond ongetwyfeld boven genoemde christelijke zangvereeniging voor gemengd koor, ter herdenking van haar 85- jarig bestaan. Al vroeg vóór het aanvangs- uur een massa menschen by den ingang. En toen de deuren open gingen, drongen de Schetsen uit de rechtzaal. Eene „verloving". Het roosje. Den bejaarde huishoudster van den ren tenier, die vroeger voordeelige zaken in granen e. d. had gedreven, komt de eer toe van 't het aller-allercerst te hebben gemerkt. Op het Donderdagsche kransje harer intieme vriendinnon, dat beurt om beurt by ieder der dames van den kring werd gehouden Krans van jufiers, die zich wereld verheven achten boven gewone-dienstboden Krans van achtbare ouwe-vrijsters, ieder vertegen woordigend niet-onaardig portie van r zelf standigheid" Daar had juffrouw Hamers, van den ex-graanhandelaar, 'teerst op het vreemde gezinspeeld. Zoo heel-terloops, zonder dat iemand er iets-byzonders meê bedoelde, was Klaaszen, de kruidenier, op 't chapiter gekomen Meneer KlaaszeD, uit de Weverstraat. De man met het puntige schedeltje, waar dunne haren van onbestemde kleur over gekamd lagenDe man met de goedige, glim lachende oogjes en 't zachte stemmetje. Die zoo geduldig, zoo vreedzaam en lydzaam kon luisteren naar verhalen van klantjes in zyn sinds jaren bestaande, solide, ouderwetsche winkel. Die het relaas over een steenpuist waar juffrouw Hamers een maand of vier geleden zoo'n last van moeBt verduren, aan hoorde als gold 't intiemst en hoogst belang van een, die hem heel-na aan 't hart lag Die lust en gelegenheid vond om het proceB van een «zwerenden vinger" waar eene andere juffrouw aan leed, dagelyks te inspecteeren. En dat n:et oppervlakkig met 't ongeduldige van een, wien de zaak geen zier kan schelen. Neen, meneer Klaaszen leefde mee, met hart en ziel, met zoo'n verdriet van een klantje zyner affaire... Als-ie het hoofd schudde, dan voelde men waarachtig deernis in hem klagenDe klank, waarmee hy .te-te-te" of «tjongs-tjongs, 'tis me toch watl" uit bracht, kwam uit het hart Wie in het allerdiepst der zielen van juffrouw Hamers en van enkelen harer tyd- en speelgenooten had kunnen spieden Edoch, wie vermocht dalZou vreemde sensatien hebben aangetroffen. Meneer Klaas zen zelf had stellig geen flauw vermoeden van de gedachten, die over hem gingen in hoofden van uiterlyk zoo koele ongenaak bare, mannen-schuwende ouwe-vrysters Hoe zy droomden van een levensstaat, waarin zy naast zich hadden juist zoo'n gedweeën, goedig-zachten, onderworpen man als Hoe zy beseften, dat de sleutels van de geldkast zouden rinkelen, dan, in haar zak. Hoe ze zouden afpassen 't scheutje cognac voor het eene grogje, dat manlief op kouden winteravond kreeg Hoe zy prompt op tyd door hem zouden worden afgehaald uit «krans", waar zy, gehuwde, dan mik- en wachtenden naar binnen, om niet een enkele plaats onbezet te laten. De Bethelkerk aan den Kanaalweg was dan ook beneden en boven eivol. Voorwaar een groot succes voor den directeur, den heer Joh. F. Asma Jr. die laten we het maar dadelyk zeggen voor deze gelegenheid met een vjjftal sympathieke, zorgvuldig ingestudeerde num mers voor den dag kwam, waaruit viel op te merken, dat de viy talryke dilettanten iets kunnen presteeren wat de hoorders be vredigd. By de uitvoering van .Jubelzang." woorden en muziek van J. C. de Puy, be antwoordde de samenzang op 't punt van voordracht aan onontbeerlijke eischen. Speciaal trof Valerius .Bede voor het Vader land". Daar imponeerde zeer zeker de goede eigenschappen van het koor. Moest later, op veler verzoek, nog eens herhaald worden. Niet minder voldeed .Feestlied" van O. Lorenzdit, met gevoelsuitdrukking vertolkt, verwierf opmerkelijk veel byval. Na de pauze, waarin de WelEerw. heer ds. De Walle als feestredenaar optrad, hoor den we nog met veel genoegen .Het heil des HeereD," van J. v. Manen, en Blom- maert's .Evangelisch Gezang 22", voor koor, vrouwekoor, sopraan-soli en bromstemmen- begeleiding. De dames Maarleveld en Do Graaf steun den den zang met verdiedstelyk orgel- en pianospel. De .afwisseling" tusschen de verschillende nummers kon ons niet bekoren: het orgel spel bracht ons niet in de gewenschte stem ming. Hier ontbreekt nog steeds een waardig instrument. Spoorwagongeval bij Schagen. De «Schager Courant" meldt hierover nog de volgende bijzonderheden Woensdagavond is alhier een spoorweg ongeluk gebeurd, dat betrekkelyk best is afgeloopen. Voor de aankomst van den sneltrein van acht uur uit Helder moest de goederentrein ruimte maken op het eerste spoor en naar een ander spoor gerangeerd worden. Daarmee bezig wierp een remmer uit Helder te vroeg den wissel over, met het gevolg dat een 5-tal wagens ontspoorden, waarvaD er zelfs omkantelden. De weg tusschen het spoor- huisje aan de Laan en het Station was ver sperd en van het doorryden van den sneltrein was geen sprake. Een hulptrein uit Alkmaar word gerequireerd en nadat ook de trein van over negenen uit Helder was aangekomen, werden de passa giers, nadat zy een gedeelte van den weg waren langs gewandeld, met den hulptrein uit Alkmaar verder vervoerd. Een ruim uur vertraging was er dus. Deze trein stoomde zeer voorzichtig achteruit naar zijn plaats van bestemming. Post on goederen kregen in gewone wagens hun berging. Het is te begrypen dat met alle hens aan het ruim maken der baan werd begonnen en het werk vorderde met zooveel spoed dat de sneltrein van 10 uur uit Amsterdam onge hinderd kon passeeren. De materiëele schade was niet groot. De belangstelling van het Schager publiek was groot en den geheelen avond was het druk op den Nieuwen weg. Brutaal. De jongejuffrouw M., uit Schagen, was enige dagen gelegen byna het slacht brandpunt zou zyn geworden vuu den bran denden nayver der anderen Dien Donderdag-avond, dan, deed juffrouw Hamórs beslist-ongewoon. Tegen haar vaste gewoonte van zeer-deftig zynd; eerst na héél veel en druk aandringen iets accep- teerend dametje, had ze binnen 't half uur twee kopjes-chocola opgeslurpt, drie koekjes opgeknabbeld. Ze scheen byster ver strooid De rossig-blauwige punt van haar neus had eene aparte, speciale schakeering En toen dan, meneer Klaaszen zeer-toe- toevallig genoemd werd, had Grietje van Dalen 't direct in de gaten, dat het ongewone in die richting was te zoeken Listelyk o, Grietje was voor diplomatie in de wieg gelegd I wist ze het gesprek op den kruidenier te richtenZe zag het boosaardig-, het nydig-, het vergramd fonke len van Door Hamers' oogen. Nu moést ze kuit of hom hebben En zóózeer brandde het geheim in Door- tje's ouwe-vrysters-hart, dat ze plots uit barstte .De man is gek! Stapelgek!... Móórhoef ik je niet te zeggen 1" Kopjes kletterden op schoteltjes. Kruimels werden van maagdelyke schooien geveegd Door schrpk zelf van haar onstuimige open hartigheid Maar de kogel was nu door de kerk Terugtreden onmogelyk De schepen achter haar verbrand En ze vertelde het verbijsterende. Hoe Klaaszen een roosjeEen echt, snoezig, rood roosje In het knoopsgat van z'n witlinnen winkeljasje had gedragen Hoe ze gezien had, dat z'n dunne haren van onbe stemde kleur byeen gekamd waren, over het het kale schedolplekje heen .Nou-jal... Nou-jal" galmde 'tuit den krans. En er was genot in boosaardig oogen- geflikkerVanoch-och, wat laat die Door Hémera zich in de kaart kyken I Wat hkd ze erop gerekend dat Klaaszen, de vrygesel van twee-en-vyftig jaar met het puik-beklante winkeltje, zich door haar zou laten lymen „Nou-jél... Is dat alles!..." .Misschiet» is-ie op jou verkikkerd Door!" riep er een, de gelegenheid gretig aanpak kend om dat «malle draaisel" Die gekko zottin van zeven-en-veertigWat héélt zoo'n mensch zich in den kop De krans joel-schaterde met vettige terg klanken Door was wit van woede, getroffen, regelrecht, in haar zoetste, geheimste illu- siën Ze stond op met energiek-verontwaar- digd gebaar. Nü wist ze wat ze aan d'r mooie vriendin hadOf de gastvrouw al smeekte, soebatte, haar om de schouders beetpakteOf al de anderen in opstand kwamen Hoe hadden ze 't nou Kon Door niet eens 'n onschuldig grapje verdragen Wie had er nu in vredesnaam een onver offer van een brutale berooviog geworden. Te Haarlem nam ze plaats in eene coupó 2e klasse, waarin nog een paar dames waren gezeteu. Ter berging van een paar kleinig heden, had zy een handtaschje medegenomen. Ook hare portemonnaie en pluatskaartje be vonden zich daarin. Dit taschje had ze naast zich nedergelegd. Terwyl zy zich voor het landschap interesseerde, had zy geen aandacht aan hare omgeving geschonken. Even voorby Heilo ontdekte zy, dat het taschje verdwenen was. Zy deelde zulks aan hare reisgenooten mede. Eene had geen taschje gezien, terwyl de tweede beslist verklaarde, haar mot een taschje te hebben zien binnenkomen. Een en ander wekte een gegrond wantrouwen jegens de eerste dame op. Onze plaatsgenoote ver klaarde daarop te Alkmaar de hulp van den stationschef te zullen inroepen. Toen genoemde dame te Alkmaar de coupé verliet, stapte ook zy uit. Na eenige passen naast de verdachte te zyn voortgeloopen, opende deze plotseling 'n groote groene reis- tasch en haalde het vermiste taschje daaruit. Ter harer verontschuldiging haalde zy aan, dat ze zeker by vergissing het taschje met andere artikelen had opgepakt. Door haar cordaat en flink optreden, kwam jongejuffrouw M. op deze wyze weder in het bezit van haar eigendom. (fSchager Courant' De verwisselde tasch. De politie heeft een kleine aanwyzing ge kregen in de zaak van den brutalen diefstal van een tasch, inhoudende een portefeuille met f 100U, ten nadeele van een kassier uit Zaandam. Zooals men zich herinnert is deze tasch Maandagmiddag vermoedelijk in een café in de Kalverstraat te Amsterdam voor een andere verwisseld. De portefeuille is teruggevonden in een plantsoen te Haarlem. De inhoud was evenwel verdwenen. Door een rat aangevallen. Woensdagavond is te Utrecht een 11-jarige jongen, die by het water aan de Bemuurde weerd aan hot spelen was, door een rat aan gevallen. Op het hevige gegil van den jongen snelde een slager toe, die do mouw van de jas van den jongen opensneed en de rat doodde. De jongen was op drie pluatsen in den arm ernstig gebeten, zoodat overbrenging naar de rijksklinieken noodzakelijk word geacht. Nederlandsche Staatsloterij. Dikwyls komt het voor dat houders van prysloten by de uitbetaling van prijzen of premiën een bedrag van den uitgeleiden prys zoogenaamd laten liggen voor den collecteur, voor diens kantoor, voor diens dienstbode, voor den debitant of diens kantoor, welk be drag dan door sommige collecteurs en debi- tanten wordt aangenomen. Aan de collecteurs en debitanten is thans het aannemen van deze fooieu uitdrukkelijk verboden. («N. v. d. D.") De Fransthe staking. IJmuiden, 14 October. In den vischhandel alhier laat zich de staking van de Frausche spoorwegbeambten reeds gevoelen. De Hollandsche Spoorweg Maatschappij wil geen visch, die naar Parys bestemd is, meer ter vervoer aannemen. Verschillende partijen visch, die gedurende de eerste d.gen dezer week naar de Frausche hoofdstad verzonden werden, kwamen daar eerst gisteren aan. togen woord gesproken? Juffrouw Hamers had hoed opgezet en vastgespeld, mantel aangedaan, parasol ge vat. Ze dankte gastvrouw met yselyk-geaffec- teerd stemmetje over de „aangename ont vangst" Maakte vorstelijk statige hoofd buiging voor »de dames"... Weg was ze... »'t Is er" zei eene van de kraus, toen de straatdeur secuur was dichtgeflapt ,in d'r hoofd geslagen Maar do Donderdag-avond was verstoord. EnDoor Hamers bleek, hetgeen niet later dan den Vry dag-ochtend erna, klokke hoogstens tien uur, bleek gelijk te hebben Meneer Klaaszen had 't te pakken De winkeljuffrouw die een paar weken geleden in dienst was gekomen Brunette met ondeugende kijkers in 't hoofd, dertigjarig vrouwtje van rype, weelderige vormen, van resolute manieren, die van den eersten dag af baas-in-huis was geweest Brunette met schaterlachje, dat net-klonk als waterpypje, waarmeê vogeltjes worden gelokt... Vrouwtje, dat met eigen hand het snoezige, echte, roode roosje in knoops gat van meneer z'n linnen winkeljasje had gestoptKnappe, welgevormde, welgemutste, bazige juffer Marie had orkaan woten te brengen in de rustige, windstillo atmospheer van Klaaszen's totdusver ongeschokt, onbe- rd zieleleven Voor de zevende maal had meneer Klaas zen, dien namiddag, zyn kas nageteld. Op zyn voorhoofd parelden zweetdruppels. Z'n dunne vingers trilden 't Klopte niet. De twaalf gulden-vyftig ontbraken. Dat was nu de vierde maal, in den tijd van twee weken, dat de kas niet klopte", Jantje, de loopjongen, was om twee uur met het geld van een paar quitanties thuis-gekomen. En dat had meneer Klaaszen zelf opgeborgen, in de secrétaire. Verder was hy 's ochtends ir het belasting-kantoor geweest, nog een paar boodschappen Alleen Willem was in den winkel Oude Willem, dien zijn vader al in dienst had Als goud Als stofgoud 1... Willem en zy, Marie... Die, aan éen vinger van haar rechterhand, nu een keurig ringetje droegMet allerliefst BteentjeSymbool van het verbond-voor 't leven, dat eerlang zou gesloten worden tusschen haar en zeer-verliefden meneer Klaaszen ,Juist, Willem!" zei juffer Marie, en zy trommelde met de hand, waaraan de ver- lovings-ring schitterde, een wjjsje op de leuning van haar stoelZo wachtte op haar zuster, die haar straks zou komen halenSinds ze met meneer Klaaszen geëngageerd was, paste 't niet meer dat ze tegen den avond alleen naar huis ging En Klaaszen-zelf was, dezen avond, verhin derd. Zou haar en zus Mina eerst tegen acht Spoorwegstaking in Noord-Frankrijk. Do Staatsspoorwegen en de Centraal Spoor weg nemen tot nader order geen goederen voor den Franschen Noordor-spoorweg en het transito-vervoer over zy n ly nen ten vervoer aan. Eilerts de Haan overleden? De West van 23 September meldt Van de zyde der Boschnogers aan de Boven- Suriname zyn de laatste dagen alarmeerende geruchten tot de stad doorgedrongen. De geruchten zyn verward, doch komen hierop neer, dat de leider der Corantyn-ex- peditie, de luitenant ter zee 1ste klasse J. G. W. J. Eilerts de Haan, op een punt boven de samenvloeiing vau Pikien Kio en Gran Rio zou zyn overleden, en in het bosch be graven. Hedenmorgen waren twee Boschnegers van de Boven-Suriname ten gouvernomeutshuize. Een hunner beweerde, dat de heer Eilerts de Haan boven Goddo door koorts was aan getast, gepaard gaande met uitslag, die het dragen van kleeren schier onmogelyk maakte. Na eenige dagen zou hy zyn overleden. Bij nadere ondervraging zeide hy, dat hy een en ander had van een anderen Boschneger, die by de begrufenis was geweest. Het graf'zou zyn op een plaats Stonpoortoe (steeneu poort) genaamd, aan den voet van een heuvel. Hy verklaarde verder, dat ook de tweede lei der der expeditie, de luitenant ter zee 2e klasse C. C. Kayser, thans ernstig ziek ligt in hot binnenland, en wel op Goddo. Het plan bestaat, om, indien de berichten omtrent ziekte onder de expeditie worden bevestigd, ten spoedigste van Paramaribo uit hulp te zenden. (Zooals men zich zal herinneren vertrok de Corantyn-expeditie in den voormiddag van den lffden Juli j.1. van Paramaribo; het plan was om zoo mogelyk in de maand Februari 19tl in de Corantyn te komen en zoo weer de stad Paramaribo te bereiken. Deze expedie werd medegemaakt door J. G. W. J. Eileris do Haan, luitenant ter zee lste klasse, C. C. Kayser, luit. t. zee 2e klasse den offic. van gezondheid J. P. Hulk. Tot zoover het bericht uit «onze West". Aangezien reeds ruim drie weken verloopen zyn, sinds dit bericht werd opgenomen, en hierover nog geen telegrafisch bericht inkwam, is er reden te twyfelen aan de juistheid van dat bericht. De onbetrouwbaarheid van Bosch neger-berichten is spreekwoordelijk. De N. Rott, Courant informeerde gisteren aan het Dep. van Koloniën, doch aldaar was geen tijding omtrent deze zaak ontvangen. Om aen erfenis van 900 mïllioen mark. Maandag waren, naar de t's-Hert. Ct." mededeelt, iu Keulen niet minder dan 203 personen uit alle deelen van Duilschland en Nederland bijeengekomen, die allen gelooven recht te hebben op de nalatenschap van den Nederlandschen veldmaarschalk Paul Wirtz, welke intusschen door intrest op interest tot een kapitaal van 900 millioen mark zou zyn aangegroeid 1 In de vergadering werd verklaard, dat de ad Amstordam niet heeft ontkend de erfe nis van de veldmaarschalk uanvaard te heb-1 ben, doch de aangelegenheid is reeds verjaard en de stad is thans de rechtmatige erfgename. Deze beweringen werden door Üuitscho en Nederlandsche rechtsgeleerden bestreden en besloten werd eene vereeniging te stichten, die de belangen der vermeende erfgenamen zal behartigen. uur komen halen, als de winkel gesloten was Moê van juffer Marie hechtte yselyk aan vormen zag niet graag, dat verloofde menschen zoo samen uitgingenErg-ouder- wetsch, maarOch, over twee maanden waren ze getrouwd. Marie was zoo'n volg- zaam-gehoorzame dochter... Wat haar in meneer Klaaszen's oogen nog begeerlijker maakte Juist, Willem!" zei ze. En trommelde wysje De bedoeling ontsnapte hem eerst. Hy zag haar, boven z'n brilledagen, 'taan... Sohrok toen óp Vloog overeind Zelfs in deze zachte lynen van vrouwelijke gedweeheid... Zelfs op dat goedige gelaat van monneken, die voor iets als toorn onontvankelijk is Zelfs op meneer Klaaszen's gezicht kwam, even, iets als ontkiemende verontwaardiging. Gemengd met schrik W wat 1 Zy bleef wysje trommelen. Hy wachtte. En wie véél schorper had opgemerkt dan naïef oud-vryertje, zou gezien hebben dat strak-peinzen in jufier Marie d'r gitzwarte oogen Zou ze Zou ze 't nu. Ze wist wel, dat-ie gehécht was aan den ouden man, aan den meesterknecht, die hem als knaap ge kend had. Van de eerste minuut af, dat zy juffer Marie, in de zaak was geko men, had er vyandschap bestaan tusschen ouden Willem en haar... Do meesterknecht kon haar aankijken met zyn koele, slimme gryze oogen, dat ze moeite hadGroote moeito zich te bedwin- Hy was zeer beleefd tegen haar, vooral sinds ze met den patroon «verkoering" had. Maar hy kon haar aankijken, kyken Dat 't vuurrood word op haar welgevulde wangen. Wanneer ze met Kluaszen sprak, dan was 't of die oogen van ouden Willem zich tusschen hen indrongen. Zelfs wanneer meesterknecht z'n krantje zat te lezen, wend op z'n tabakspruim; zelfs dan was 't of zyn blik haar volgde, vasthield... En wanneer ze hem dan met eene of andere boodschup naar boven, op zolder, of naar het pakhuis stuurdeAls Klaaszen toe vallig uit was Ja, dan gehoorzaamde oude Willem. Maar in zijn zwygen was iets van bedreigingIn do manier, waarop hij haar dan, onder 't weggaan en nog even omkijkend, leek te bespieden, was wuntrou- wen ,Eén ding wil ik je zeggenviel juffer Marie plots uit, en ze hield Klaaszen vast met den blik van haar zwarte, wreede oogen die hy zoo mooi vondZoo mooi Dat-ie er een versje op gemaakt had Heuscbelyk vers, waarover ze 's avonds ge gierd, geschaterd had, dat ze dacht te stik ken van de joolGegierd, met zus Ant, met streng-puriteinsche moe, en en ,Een ding wil ik je viol Marie Bovengenoemde Paul Wirtz was veldmaar schalk der Vereenigde Nederlanden. Hij stierf den 27en Maart 1676 te Hamburg; ongeveer drie en een half jaar later, 2ó Oct. 1679, word zyn lijk met groote plechtigheid in de Oude Kerk te Amsterdam bygezot. Wagenaar vertelt reeds, dat over zyn nalatenschap ernstig geschil was ontstaan. Gauw verdiend. De N. Gr. Ct. verhaalt van een brievengaarder, die in het hulppostkantoor vau een der kleinste dorpen dor provincie bezoek kreeg van een der oudste dorpsbewoners. Met een vriendelijk «guien dag saom" haalde deze uit een zyner zakken eon meermalen gevouwen en groezolig, groen-grys stukje papier voor den dag, dat later een in minder gunstige omstandigheden geraakte briefkaart bleek te zijn. Deze legde de bezoeker met drie centen, langzaam uitgeteld, op het loketbordje neer. ,'k Mot an mien zuster schriev'n", zei hy. De brievengaarder, die blijkbaar meer zulk een geval by de hand heeft gehad, vraagt achteloos»En wat mot 't wezen 'f' Wel, dat wie all'n nog vlug binn'n." Dat kan wel", zei onze ambtenaar lakoniek en meteen ving hy aan met op hot geroezeligo briefkaartje de werkelijk goede tyding neer to schry ven. Toen hy hiermee klaar was, las hy voor wat hy geschreven had. Geliefde Zuster! Deze is dionoudo u te melden, alsdat wy allen nog vlug zijn. Wy hopen van u hetzelfde. Hartelijk groetend, Uw geliefde broer en zuster. Onze man knikte goedkeurend en zei't Is wel goud, moar k mot toch zegg'n datjoe joen dre cent'n toch moar makkelyk verdain'n. En mot deze woorden verliet hy 't kantoor. De omwenteling in Portugal. Londen, 13 October. De «Standard" en de Daily News' bevatten telegrammen van hun Lissabonsche correspondent, die mot den president-minister hebben gesproken. Deze zei aan den man van de Standard", dat er aan den gewezen koning geen jaar geld of eenige andere tegemoetkoming zou betaald worden. Hot particuliere bezit van de leden van het kouiuklyke huis zou ge ëerbiedigd worden, maar hun schuld aan de schatkist, ongeveer millioen gulden, zou hun in rekening worden gebracht. Wat de koloniën betreft, herhaalde de minister, dat de regeering ze op don grond slag van zelfstandigheid zou ontwikkelen, maar aanvankelijk slechts langzamerhand uit hoofde van den ffnancieelen toestand van Portugal. Uitdrukkelyk sprak de minister tegen, dat de regeering er ooit aan denken kon, eenige kolonie te vervreemden of te verpachten. De regeering zei de minister verder zou alle gezanten van Portugal terugroepen, als ovurbodige en dure aanhangsels van het koningschap. Zy zouden vervangen worden door zaakgelastigden, hetgeen een aanzien lyke besparing zou wezen. Alle misbruiken in hot koloniale beheer zouden opgeruimd worden. De spoorwegstaking in Frankrijk. Parys, 13 October. De morgentrein naar België en Holland is met kleine vortraging over den directen weg vertrokken. De station chef zegt myde toestand aan het Noorder station schjjnt beter. Hedenmiddag om vier uit, nog wachtte ze eveD. Toen vulde, zy aan: Die Willem mot d'r uit!" Meneer Klaaszen liet de bril, die hy van z'n neus had genomen, op den grond vallen. Hij schoof achteruit met z'n stoel Nu gold 'terop of eronder Als Marie nu niet volhield •Je mot 'tzelf weten. Wat ik denk en vermoed houd ik voor mezelf. Muar dit eene weet 'k vastje hebt te kiezen tusschem hem of my En dan nog wel deze week. Later zul je-my er voor bedanken, Hendrik wees daar zeker van Met trillende knieën, de tranen in de oogen, kwam hy naar Mario toe. Hij zocht haar hand Zeggen, spreken kon-ie niet... Zc weerde hem zachtkens af. .Neen, jongen, praat er nou niet over Jouw belang en 't mijne, dat 's één nietwaar Later zul-je begrypen, dat ik goed gezien heb Ik weet wat 'k weetDót zy je genoeg 1... Die man mot d'r uit. Natuur lijk Jy bent de baas, hé 't Is jouw zaak, hé Maar ik heb je myn opinie gezegdHeusch, Klaaszen, daar wyk 'k niet van af Toen liet zij een van haar handen door verloofde nemen. Gedoogde zy dat hy haar. o, heel disoreet, heel eerbiedigop het voorhoofd kuBte. De geur van haar weelderige haren drong tot hem door. Even legde zy haar hoofd tegen zyn borst; sloeg de zwarte oogen, die hij zoo mooi vondwaar hy een versje voor gemaakt had naar hom op kuste ook hemzag zoo duidelijk, dat hij in haar macht was, arm, goedig-gedweo manneken. Zij triumfeerde, makkelijker, tóch nog, dan ze gedacht hadZus Ant had hi nog den vorigen avond, gezegd.Pas maar op, dat lukt je nooit!" L&-my maar begaan!" zei Marie, .Gau wer dan je denkt!" mod de streng puritein- sche was óók pessimistisch gestemd. Had haar aangemaand .om toch voorzichtig te wezen." Wie had nu geljjk Jy beut een verstandige vent, hoor riep Marie uit, en zy klopte Klaaszen op den schouder. Tippelde gauw weg met zus Ant, die haar kwam halen. Die ze een kneep in den arm gaf van: hou-je stiekum hoorl Hy kykt ons na 't Is in orde Meneer Klaaszen keek do vrouwtjes na. Marie keek om Wierp hem kushandje toe... »Adie! Tot straks, lievert!" In een hoek van den winkel zat oude Willem. Meneer Klaaszen moest hem passeeren. Maar hij durfde niet opkijken Voelde zich, op dat moment, nu net-precies als jaren, jaren ge leden. Wanneer hy kattckwaad had uitge haald, en vader Willem op 'm afstuurde, den rebel 's-efietjes mores te leeren uur zal er weder een trein naar Brussel vertrekken. Verder zyn er zes sneltreinen voor Boulogne en Calais voorzien, één voor Luik, verder nog zeven-en-twintig treinen van minder betcekenis. Op het Oosterspoor, waar voor gistermid dag do staking uitgesproken was, ging heden morgen om elf uur de goheele dienst nor maal; op den P. L. M.-spoorweg was de dienst eveneens nog normaal, moldt men my zooeven. Aun het Lazarusstation is nog steeds een slechte toestand. Het is morkwaardig aan verschillende stations tal van beambten, hooge en lage, met den band, die mobilisatie aanduidt, om den arm te zien. Do mobilisatie is vooral een dreigement. Er zyn hedenmor gen eenige drijvers der beweging onder leiding van Lepiue zelf in heohtonis geno men. (N. R. Ct.) Parys, 13 October. Uit mededeelingen my om één uur aan Binnenlandsche Zaken gedaan, blykt het volgende: de staking is nergens algemeen; op het Noordernet valt inkrimping, op de Westelijke staatsspoor geene uitbreiding waar te nemen. Op de andere netten is do dienst vrywel normaal. De aan komst der levensmiddelen in de Parysche hallen geschiedt normaal. Vele stakers zyn er ontevreden over, dat het stakingscomité hun niet vooraf' gezegd heeft, dat er bespre- kingon mot Briand hangendo waren, op 't oogenblik dat de staking uitgebroken werd. (N. R. Ct.) Parys, 13 October. Lemoine, Renault, Toffin, Legueuic en Anton, de vyf voornaamste leiders der spoorwegstaking, zyn hedenochtend om half tien, zonder bizondere voorvallen, op het bnreau van de Humanité gevangen genomen. Tergnier, 13 Oct. Twintig machinisten hebben den arbeid hervat. Rysset, 13 Oct. Het wordt bevestigd dat Basty aan den president van den minister raad telegraphisch heeft medegedeeld, dat zoo de mobilisatie-order niet binnen 24 uur herroepen wordt, hy niet kon instaan voor de houdiDg der mynwerkers. De opgeroepen spoorwegbeambten hebben nog niet aan het mobilisatiebovel gehoor zaamd. Gemeld wordt, dat do mynworkors te Rys- sel en te Courriès in staking zyn gegaan. Parys, 18 Oct. In den loop van den namiddag zyn de telefoondraden, die het ministerie van Binnenlandsche Zaken met de prefectuur van politie verbinden, doorge sneden. Er zyn maatregelen genomen om ze te herstellen. Ryssel, 13 October. Men bevestigt, dat Basty aan Briand heeft geseind, dat hy, wan neer de mobilisatieorder niet binnen 24 uur werd ingetrokken, niet voor de mynwerkers kan instaan. De spoorwegbeambten, die bevel tot mobi lisatie hebben ontvangen, hebbon daaraan nog geen gehoor gegeven. Zoooven wordt boricht. dat de mynwerkers hier on te RysBol besloten hebben te staken. Na afloop van een vergadering van het gemengde comité van vertegenwoordigers van het personeel van de Métro en van de élec- triciens, is om 6 u. in de verschillende sec toren last gogeven het werk neer te leggen. Om 6 u.30 gingen de electrische lampen op verschillende punten van de groote boule vards uit. Het stakende spoorwegpersoneel heeft in U mag wel dankbaar zijn dat het zaakje nog bytyds aan den dag is gekomen" zei rechercheur, op dien ochtend met meneer Klaaszun nog eens sprekend al wat er sinds den dag, dat juffer Marie by 'm in huis was gekomen, al-zoo verdween Aan kas geld, aan dingen van waardeAan linnen- goed... U mag bly wezen, dat u er róó afgeko men zyt", hernam de rechercheur, die genoeg moeite had om iets uit bestolene to krijgen Meneer Klaaszen zat maar verwozen, ver slagen voor zich uit te kyken Met zoo'n naar hulp zoekend verdriet in de oogen, dat rechercheur al by zichzelf dacht. Jongens, die ouwe-heer is aan z'n duitjes gehecht, hoorZe hébben 'm te pakken genomen, maar zoo verschrikkelyk is het verlies nu toch niet't Is of zijn heele hebben-en- bouwe naar de maan is... Een echte duiten dief toch We moeten de goederen, die uit uw linnenkast gestolen zijn, toch nog eens precies vergelyken met deze lystEn dan O ja, die twee stukjes, die effecten, eon van tweehonderd En een Milaanach lot, hé?... Rechercheur keek op. Meneer Klaaszen zat al-maar verwezen voor zich uit te turen. Wat oen helleveeg toch, zoo'n wyfl" zei rechercheur die hem aan 't praten wofl kry- gen «dringt zich met een mooi praatje by u in. Weet 't zoover te krygen dat u haar waarachtig nog zou getrouwd hebben ook... Als ze u ten minste niet vooraf had uitge schud Samen met dien zoogenaamden neef... Hm!... Zoo zie-je, hoe voorzichtig men tegenwoordig moet zyn met wie je in huis neemtGetuigschriften Jawel 1 Net-zoo echt als de schavuiten zelf!... Zeg, meneer Klaaszen, neemt u me niet kwalyk Maar dat lystjeu weet welIk heb nog zooveel te doen vandaagMeneer Klaaszen Ily stiet hem aan. De ander schrok als uit een droom opJao, ja Pardon I" Bleek, verwezen manneken tastte naar zyn sleutels. Sukkelde naar een kastZocht, zochtRechercheur obsorvoerde hem met aandacht, 't Duurde erg langStil op z'n teenen, ging hy achter hem staan. Wat trók die ouwe heer 't zich aan Nu had hy iets in z'n hand, de bestoleno. Rechercheur keek, keek Hó, een portret Van Van die vrouw Die karonje En neen maar, arme meneer Klaaszen had 't niet kunnen verhoeden. Het verdriet had hom overmand Hy snikte, ouwe vryer En waarachtig niet om de duiten, hem ont stolen MaItrk Cokbkau.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1