Marine en Leger. By Kon. besluit van 14 dezer is aan don luitenant ter zee der 2de klasse 0. A. Borren, op zijn verzoek, met 15 dezer eervol ontslag uit den zeedienst verleend. By jKon. besluit van 14 dezer is, met ingang van 1 jNoveraber benoemd bij het 10de regiment, tot majoor, de kapitein W. C. Schönstedt, adjudant van het korps tot commandant in liet 3de genie-eommandement, de luitenant-kolonel W. O. L. Versteeg, van dien staf tot luitenant-kolonel, de majoor R. Scheller, van het korps. De tot luitenant-kolonel in het 3e genie-com- rnandement benoemde majoor W. G. L. Versteeg, eerstaanwezend ingenieur te Haarlem, komt te Breda in garnizoen. Gerepatriëerd uit Oost-Indiê. Serg.-hofm. 11. F.Keuskamp en beide geplaatst id. H. G. Vermeer a/b. W.s.W.0. Overplaatsing. Op 17 October. van: op: Serg.-schrijv. A. M. v. Alem, V. Speijk Schorp. i<l. A. Witpen, W.s.W.o. V,Speijk. Op 16 October. van: op: Konst.-mujoor 1'. Heyblok, Friesland Bellona. id. A.M.Markmnnn, Bellona Friesl. Op 18 October. van: op: Korp.-gew.m. F. Groen, W.s. A.d. V. Galen. Korp.-mont. K. Grool, id. Heemsk. Op 1 November. vanop Korp.-mont. J. v. Munster, W.s. Ad.(Gelderl. rol W.S.w.O.). Op 18 October. van: op: Korp.-mont. H.C. A. Proos, W.s. Ad. Tromp. Op 16 October. van: op: Stok.-muj. W.de Bakker, Friesland V.Speijk. Hoofdmach. E. M. A. Busser, id. id. Machinist J. H. Klingen, id. id. id. W. Brouwer, ged. Friesl. Friesl. id. S. Jaring, K. Emma. id. id. J. Ensemeijer, rol W.s.W.o. K.Emma Overplaatsing van den Bergt,-geweerm. I. II. v. Vynck op »Van Galen" ingetrokken. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Ambon arriveerde 16 Oct, van Java te Ilmuiden. K. Will. III, v. Amsterdam n.Batavia, vertr. 15 Oct. v. Colombo. I'r. Juliana, uitreis, is 15 Oct. Kaap del Armi gepass, littlL uitreis, arriveerde 14 Oct te Southampton. K. Wilhelmina, thuisreis, vertr. 14 Oct. van Colombo. Billiton arriv. 16 Oct. v. Hamburg te Amsterdam. Celebcs, uitreis, pass. 17 Oct. Pantellaria. Flores, uitreis, vertrok 15 Oct. van Suez. Lombok, uitreis, arriv. 17 Oct. te Sabang. Oranje, uitreis, arriv. 16 dezer te Southampton. Vondel, thuisreis, arriveerde 16 dezer fe Genua. Java, thuisreis, vertrok 14 dezer van Port Said. Tinton thuisreis, vertrok 17 dezer van Padang. Rotterdamsche Li.ovd. Tambora, uitreis, passeerde 15 Oct. Perim. Muiting arriveerde 14 Oct. van Java te Rotterdam, liogor, uitreis, arriveerde 14 Oct. te Padang. Ophir arriv. 15 dezer v. Rottardam te Batavia, Salo, thuisreis, vertrok 14 dezer van Port Said. Tabanan arriv. 15 dezer v. Batavia te Rotterdam. Besoeki vertrok 16 dezer v. Rotterdam n. Batavia. Ka wij uitreis, vertrok 16 dezer van Gibraltar. Hindjani vertr. 15 dezer v. Padang n. Rotterdam. Wilis, thuisreis, arriveerde 16 dezer te Suez. Koninklijke Hollandsche Llovd. Maasland, uitreis, vertrok 14 dezer van Santos. Zeolandia arriv. 14 dezer v. A'dam te Buenos-Ayres. Rijnland, uitreis, vertrok 10 dezer van Leixoes. Delfland, thuisreis, is 17 dezer Oucssant gepass. Hollandla, uitreis, vertrok 16 dezer van Corunnu en den 17den van Vigo. Zaanland, uitreis, is 17 dezer Fernando Noronhu gepasseerd. Kon. West-Indisoue Maildienst. Prins Maurits, uitreis, pass. 16 Oct. Ouessant. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Verzendingsweg p. zeepost via Amsterdaml p. zeepost via Rotterdam p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail via Marseille p.Frausche m.viu Marseille (voor Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) f>. Duitsche m. via Genua iD.tum J«r.terW^s, po«b«.orging.|,/h poltk 28 Oct. |7.— 1 21 Oct. |7.— 's av. 25 Oct. 7.— 'i 18 Oct. |3.30's 21 Oct. 7.'sav. 18 Oct. 12'smidd. (alleen op verlangen der alzenders.) Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo: p. Eng. inail via Brindisii 28 Oct. i8.3ü'smor. p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail via Marseille (alleen op verL der aft.) p.Frunschem. via Marseille] p. Duitsche m. via Genua| Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra: p. Eng. mail via Brindisi eiken Vrydag 8.30'smoi. p. IIoll, inail via Genua 25 Oct. 7.'s av. p. Holl. mail via Marseille 18 Oct. 3.30' (alleen op verl. der aft.) p.Franschem. via Marseille 21 Oct. 7. p. Duitsche in. via Genua 18 Oct. 12'sinidd. Naar Guyana (Suriname): p. zeepost viaAmsterdami 27 OcL |7.'sav p. mail via Southampton! 24 Oct. |7.— 'sav. (alleen op verl. der afz.)' p. mail via Quecnstown eiken Vrydag ]3.3ü'snam p. mail via New-York. 28 Oct. 3.30'snam p. mail via St. Nazairc 7 Nov. ,7.— 's Naar Curaijao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam; 27 Oct. |7.'sav. A. de zilveren eercmedaille der Orde van Orarye-Nassau aan: 'a. den opperschipper M. G. .lansen; b. den torpedomakor-raajoor J. F. Groenen- berg; c. den sergeant-timmerman L. Balen; B. de bronzen eeremedaille der' Orde van Oranje-Nassau aan: a. den kwartiermeester C. Kraay; b. den matroos der 1ste klasse N. Dienaar. By Kon. Besluit van 14 dezer is de luitenant-kwartiermeester F. Dekker op pen sioen gesteld, en het pensioen bepaald op f644.'sjaars. De by het ongeluk op de «Friesland" door een revolverschot aan het hoofd ver wonde marinier is in bet marine-hospitaal alhier aan de gevolgen overleden. Pakjes voor Onze Vloot. Belanghebbenden makon wij weder op de ad vertentie van «OnzeVloot" opmerkzaam, waar in de datums en verdere bijzonderheden worden vermeld betreffende verzonding van de pakjes aan de opvarenden van de Vloot in Oost-en West-Indiö. De datum van verzending is weer zoodanig geregeld, dat de geadresseerden in OoBt-Indië het voor hen beBtemde in den loop van do maand December kunnen ontvangen. Met ingang van 16 Oct. zyn bevorderd de loodskweekeÜDg le kl. W. P. Kcnninck tot zeeloods; de loodskweekcling 2e kl. J. Leegwater tot id. le kl., en de matroos G. P. Baas tot loodskweekeliug 2o kl. Oefening kweekt Kunst. De scherm- en gymnastiek-ver. «Oefening kweekt Kunst zal hare eerste uitvoering in dit seizoen geven op Zaterdag 22 October, in Casino", en wel van do hoofdafdeeling, dames- atdeeling en meisjesklassc, en op Zaterdag 29 October voor de voorbereidingsklasse adBpirantenklasse. De dilettantenclub Alberdingk Thyi gaf Zondagavond in het Bondsgebouw e gezolligon avond, die goed bezocht was. Een viortal voordrachten vondon zeer goede vertolkers, die eeu warm applaus oogstten. Gegeven werd voorts bet in China spelende stuk «Ticb-Teng-Kan". Van do decoratie en de aankleeding van dit stuk was door den beer De Graauw veel werk gemaakt.'t Werd flink en flot geepeeld de zang was eigen aardig eu de bewegingen waren Chineescli, «Winnubst'' zorgde voor zeer aangename, muzikale afwisseling. Nederlandsch Operette-Ensemble. Over de opvoering van do operette «de Graaf Van Luxemburg", to 's Hertogenboscb, zegt het dagblad «Het Huisgezin het vol gende: Do Graaf van Luxemburg beeft al z'n gold vor.tjoepd, tjoe-tjoepd Dit overbekend liedje stond ons gisteravond gedurig voor den gee*t. Léhar's operette is een levend brokje Weenor tooneelloven. Rende, de graaf van Luxemburg, vindt in don heer Frans van der Stappen een waardig vertolker. Van do dames roemen we bovenal Corry Pinksen als Juliette Vcrmont, die muzi kaal zong en guitig speelde en mevr. Van der StappenPersoons, die schitterde als Angèle Didier. Vorst Ba»il Basilowitch kunnen we ons moeielyk beter van teekening denken dan de heor Jan Grootveld hem schonk. Hy toch was de ziel, dc geest van het stuk. Reed.i zjju opkomen, zyn handgebaar of hoofd beweging doen lachen. Om echter niemand te vergeten en iedereen die het verdient recht te doon, zy hier ver meld dat allen met ontrain speelden en zongen en bet geheel in vlot tempo on in gulle vroo lijkheid werd weergegeven. Het koor en het orkest weerde zich dapper onder do bekwame leiding van den heer H. van der Naaten. De costumes waren frischde regie, voor de eiscben dio men hier mag stellen, goed iu orde. De hoer .Janmart, de directeur, kan met voldoening op deze uitvoering terug zien Eeu stampvolle Casino-zaal bracht door oee hartelijk applaus herhaaldelijk hulde. De dames ontvingen bloenieu. Vrydag a.8. wordt die operette in „Casino" alhier opgevoerd. eiken Dinsdagl3.3ti'snani en Vrijdag j 30 Oct. 7.— 's p mail via Southampton of Quccnstown. p. mail via Hamburg (alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba: p. zeepost via Amsterdaml 27 Oc». |7.'sav. (alleen op verl. der afz.)| p. mail via Southampton| 24 Oct. |7.'s Naur Kaapland, Natal, Oranje-llivier-kolonie en Transvaal: eiken Vrijdag, 8.30 's namiddags. Viascherijberichten. Nieuwediep, 14 October. Aangebracht door 3 korders te zameu 20 stuks groote tong f 1 per stuk. 60 middelmatige tong 50 cent per stuk, 50 kleine tong 15 cent per 9tuk, 12 mand kleine schol f 2 a f 6 per mand, 2 mand schar f 1,50 per mand. 15 October. 30 korders met 1 tot 5 stuks groote tong I 1 per stuk, 5 tot 20 middelmatige tong 40 u 50 cent per stuk, 10 tot 20 kleine tong 15 cent per stuk, 1 tot 3 mand kleine schol f2 af5 per mand, 1 tot 2 mand schar f 1,50 per mand. 17 October. Niets binnen. Burgelijke Stand v. Helder Van 14 tot 17 October. BEVALLENH. J. P. Kramer geb. Wassenaar, d. K. W. M, van Vellen geb. Riotineyer, z. J. S, M. Spiekman geb. Koekendorp, z, P. 1'. Vreedo, 3eb Volck, z. R. Hamers geb. Lejjen, z. E. van er Wal geb. de Hoijer, z. G. Kraan geb. Geus, OVERLEDEN A Buddingh, 10 j. M. Gerssei 4 m. W. de Wilde, 21 j. A. Aarsen, 35 j. F. A. de Koning, 54 j. S. de Vries, 29 j. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 18 October. By Kon. besluit van 14 dezer is, ter belooning van buitengewoon Bink gedrag en oordeelkundig optreden by gelegenheid van het op 81 Mei 1910 aan Hr. Ms. pantserdek- •ehip Noordbrabant'' overkomen ongeval (het stooton op een onbekende klip bezuiden hut eiland Lombok) verleend: Voetbal. In den internationalen wedstrijd Duitsch- landHolland, Zondag te Kleef gehouden, bleef Holland overwinnaar met 21. IJmuiden, 17 October. Vrydag vergaderde bet bestuur van de vereeniging Visscheryschool alhier 01 voorzien in de twee vaoatures, die in voor noemd bestuur bestonden. Gekozen werden de hoeren Mr. H. VerLoren van Themaat, burgemeester van Velsen, en G. F. Tydeman, Schout-by-Nacht, Directeur-Commandant der Marine to Amsterdam. Het Nederlandsch stoomschip «Vulcanus", van de Koninklijke Nederl. Stoomboot Mij., dat van Italië binnenkwam moest hier in observatie blyven liggen omdat eenigen der be manning op zee hadden geleden aan diarrheo. Het soheikundig onderzoek van de faecaliën moet nu eerst worden afgewacht alvorens verlof tot opstoomon kan worden verkregen. Gered. Van IJmuiden naar Urk terugkeerende, om den Zondag te midden van zijn gezin te vertoeven is do schipper van IJ. K. 106, Klaas Bakker, ter hoogte van Durgerdam door een slag van de niet door een schoot vastgehouden giek over boord geslagen. Te gelijk wierp de wind, die uit hot oosten blies, de giek met het gereefd zoil uit den mast en gedeoltelyk buiten boord waardoor de kuucht belemmerd werd zijn metgezel te hel pen. Toch gelukte het hem eindelyk den drenkeling een touw te doen grijpen en to trekken tot by de giek, waarlangs Bakker zich redden kon. Onderscheidingen. In de buitengewone algemeene vergadering van het Genootschap ter Bevordering van Natuur-, Genees- en Heelkunde te Amster dam, gehouden 15 Ootober j.1. word o.a. met algemeene stemmen besloten in dit jaar de TilaRUB-medaille toe te kennen aan prof. dr. J. Boeke to Leiden. Do Tilanue medaille wordt door hot genootschap om de vyf jaren toege kend aan don Nederlandsohon schryvor op het gebied der heelkunde in haren meest uitgebreiden omvang, die daarvoor naar het oordeel van het genootschap, het meest in aanmerking komt en die hoogstens gedurende 1-1 jaren den titel van arts of doctor draagt. Vermissing van f16,000 aan 8ffecten. De heor M. van Broekhuizon, directeur van do Naamloose Vennootschap Maatschap pij «Rapiditas", welke het café De Nieuwe Karseboomexploiteert, kwam tot de ont dekking, dut uit do brandkast, staande in zyn kantoor Sarphatistraat 20, to Amsterdam 16 aandeden f1000 van do Maatschappij „Rapiditas" verdwenen waren. Vermoedelijk zyn do aundeelen gestolen. Zware brand. Gisterennacht hoeft de brandweer te Amster dam een zwaren brand gebluscht, die in per ceel 60 St. Anthonios Breestraat Amsterdam, te ongeveer half vier uitbrak. 'n Merkwaardig geval. In het gebouw was heel den nacht feestgevierd. Do engroszaak in manufacturen van den heer M. E. Polak, St. Anthonies Breestraat 47 aan de over zijde gevestigd bestond twaalf en een half 'aar. Dus was er feest, het feest van de lopereu bruiloft En de heer Polak noodigde vele leden van zijn familie en uit het perso neel om te zamen het jubilé te vieren. Zoo waren in perceel 60, een drie verdie pingen hoog gebouw, waar het reaerve-maga- zjjn en pakhuis geveBtigd is, een vijftigtal feestgangers bijeen, die zich do gerechten, door twee koks bereid,- wel lieten smaken. Het feest ook van déze koperen bruiloft was zeer geanimeerd, en toon te drio uur de slottoost geboren was, maakten de gasten zich tot den uittocht gereed. Ilierhij schynt een onnauwkeurigheid to zyn begaan, uit de feeststemming mogelyk te verklaren, raaar dio dit koperen bruiloftsfeest een feilen nitalaanden brand tot slotnummer gal. Terwyl hot parterredeel tot feestzaal geïm proviseerd was, had men de kleederen op de eerste étage geborgen. Hier kleedde men zich dus voor het huiswaarts kceren. De laatste feestganger had met een «wel te rustenaf scheid genomen. De knecht sloot de deuren. De heer Polak wachtte, in zyn huis op num mer 47, nog even op de sleutels, toen een rauwe kroot brand!! de nachtelijke rnst ver stoorde. De surveilleerende nachtwaker had brand in het pakhuis ontdekt op de eerste verdieping en ook de heer Polak, naar bui ten snellend, zag hier het eerst het vuur, mogelijk door een brandende feestsigaar of weggeworpen lucifer veroorzaakt. Met angstwekkende snelheid grepen vlammen om zich heen, gretig de opgestapelde stoffen verslindend. En toon to kwart voor vier reeds do brandweer van de De Ruijter- kade ter plaatse kwam, laaiden do vlammen op do eerste en tweede verdieping vóór achter hoog het perceel uit. En het duurdo t lang of én parterre èn derde étage waren ook aangetast, zoodat het geheelo pand in lichte laaie stond. Deze oiiderwetsche pak huizen hebben open trappen, waardoor de vei diepingen niet behoorlyk van elkaar ge scheiden zijn. Zoo kwam het, dat in een oogwenk de brand zulke afmetingen kou aannemen. liet geheele perceel is, ondanks de snelle hulp van de brandweer schoon uitgebrand Een opzienbarende arrestatie. De ongeregeldheden, welko zich de vorige weck to Blarienm voordedon en waarby de beur A. A. H, Hosang, burgemeester dezer gemeente, nogal tactloos moot zyn opgetre den, hebben een tragisch (indirect) gevolg gehad, n.1. de arrestatie van den man, die als hoofd der gemeentepolitie bet gezag to Blarienm moest hoog houden. De onmiddellyke aanleiding tot deze arres tatie is valscheid in geschrifte. De inmen ging van de justitie zou echter niet zijn goBcliied, als er de vorige week niets was gebeurd. Reeds lang was een groot deol der Blaricumsche bevolking don burgemeester vijandig gezind. De beiöo wethouders, de hoeren T. de Graaf en J. Rigter, waren tot dusverre op zijne hand, doch de houding van don heer Hosang by de jongste onge regcldheden, maakte hen tot zyne vyandon. En deze vyandschap zou tot zyne arrestatie leiden. Voor onkele maanden legde do heer Ho sang zyn beiden wetboudem eon mandaat ter teekening voor, volgens hetwelk de ai beider T. Krynen f 5 zon ontvangen wegen verrichte werkzaamheden. Nadat liet man daat geteekond was, veranderde de heer Hosang het bedrag in f 50 en liet zich deze som door don gemeente-ontvanger uitbetalen. Genoemde arbeider ontving slechts f 5. Deze vervalsching kwam den wethouders ter oore; zy verzwegen ze echter en brachten haar oorst voor eenige dagen ter kennis van den officier van justitie. Deze vond hierin aanleiding om een onder zoek in te stellen, hetgeen Zaterdag plaats vond. De rechter-commissaris en de officier van justitie hebben den burgemeester zjjnen huize eeu verhoor afgenomen. Laatst genoemde zeide zich te kunnen rechtvaar digen, al was do schyn tegen hem. Hij beweerde n.1. dat van het bedrag van f 50 verschillende andere arbeidsloouen waren uitbetaald. Gemakshalve had hij deze echter op één mandaat by elkaar gevoegd. In zijne verklaringen vond de officier van justitie aanleiding genoeg tot zijn aanhouding. Zater dagavond laat werd de heer Hosang per rytuig naar Hilversnm vervoerd, onder ge leide van 2 rijksveldwachters en vandaar per trein naar Amsterdam. In do laatste jaren moeten zich verschil lende onregelmatigheden hebben voorgedaan, o.a. met mandaten van het hurgerlyk arm bestuur. Het feit wekt te mier verbazing, daar het slechts eeu klein bedrag betreft en het toch van algemeene bekendheid ist dal de heer Hosang met oene ryke echtgenoote gehuwd is. De arrestatie heeft iu liet geheele Gooi een geweldige opschudding verwekt. De gevolgen van de plaats gehad heb bende relletjes zullen niet groot zyn. Do veldwachter Brandsma, die door den burge meester by een woordenwisseling met een stok zon zijn geslagen cu dientengevolge een aanklacht wegens mishandeling had ingediend, heeft deze klacht teruggenomen. Mijnongeluk. Home (Westfalcn), 17 October. In desohacht n°. 1 van du mijn Schumrock is dc kabel van don ophaalbak gebroken, terwyl vyf-en-dertig mynworkurs naar beneden gingen. Van hun lot weet men niets. Het kan zyn, dat de bak in de diepte in een poel zit. De bak, die tegen hanger was, vloogmet geweld tegon de winch aan. Do mijnwerkers, die daarin zaten, zyn min of meer ernstig gekwetst. Herne, 17 Oct. Uit de Shamrockmyn waren tot 5 uur hedenmiddag 3 dooden en 10 12 zwaargewonden, benevens een groot aantal licht gewonden, opgehaald. Een huis ingestort. Brussel, 15 Oct. Hedenmorgen is een druk kerij op de Grand Place to Mechelen ingestort. Een tiental personen werd onder de puin- hoopen bedolven. Twee lijken waaronder dat van de vrouw van den drukker, werden reeds onder do puinhoopon vandaan gehaald. Ook gelukte het nog verscheidene zwaar gewonden te bevrijden. De oorzaak van het ongeluk whs, dat aan do overzijde oen huis iu aanbouw is en dat door de daarbij voroorzaakte trillingen het oude druk kershuis ondermynd werden instortte. Brand te Berlijn. Borlyn, 15 October. Gisteren in den na middag ontstond er brand in de tweede ver dieping van een huis in de Neuo Friedrich- strasse, waarin op de tweede en derde ver dieping een fabriek van onderkleeding gevestigd is. In een oogwenk stond de heele verdieping in vlammen en waren do mannen en de vrouwen, dio daarboven werkten, door het vuur ingesloten. Velen waren om hun leven te redden, genoodzaakt, van de derde verdieping naar beneden te springen, waar door zij talrijke en ten deelo ernstige ver wondingen opliepen. Toon de brandweer hedennacht aan het opruimen kon gaan, vond :ij twee verknolde lijken en bij voortzetting van het opruimingswerk hedenmorgen heeft zy nog vyf omgekomenen gevonden. Zij zoekt nog verder, maar daar er van het personeel niemand meer vermist wordt, hoopt men dat •r niet meer dooden zyn. Scheepsbouw. De .Olympic", een van de twee schepen die voor do White-Star-lyn worden gebouwd en waarover reeds zooveel is geschreven, zal Donderdag van dc werf vau Harland en Wolft te Bclfast, waar ook het zusterschip .Titanic" wordt gebouwd, van stapel loopen. De .Olympic" is nagenoeg 260 Mi lang (de «Lusilania" en .Mauretania' zyn 230 M.) en heeft een diepgang van ruim 10 M. De waterverplaatsing is 45.000 ton tegen 37.000 ton van do groote .Cunurders' Voorloopig zal de «Olympic' het grootste schip ter wereld zyn. Storm. Petersburg, 14 Oct. In den afgeloopen nacht en hedenochtend beeft een herige storm gewoed aan de Oostzeekust, te Mitau, Libau, Troki, die nu en dan aanwakkerde tot een orkaan en groóte verwoestingen aan richtte. Dicht bij Riga zyn drie zeilschepen op de kust geworpeneen gedeelte der opva renden kwam om het leven. Naur hc-t schynt is een groot aantal schepen ernstig beschadigd. Koning Manuel. Gibraltar, 16 October. Koningin Maria Pia heeft liet paleis van den gouverneur van Gibrultar om half drie verlaten in een rytuig, waarin ook de infant Alfonso en de gouver neur zaten. Zij is aan boord gegaan van de Iialiaansche kruiser «Regina Eleun", die naar Spezzia vertrokken is, terwyl het koninklyk saluut geschoten werd. Later begaven koning Manuel on de konin gin-moeder Amelia zich aan boord van het Engelsche koningsjacht, dat om vijf uur het anker lichtte. D8 Portugeescho ministerraad. De ministerraad heeft iu zijn Zaterdag ge houden vergadering besloten tot de verban ning der koninklijke familie, do opheffing der Pairs-kamer, de afschaffing van den niet- hietorischen adel en van de onderscheidings teekenen, uitgezonderd de orde van den-toren- eu-het-zwaard. Ook wordt de eedsaflegging op het Evangelie opgeheven. Een echtgenoot gekocht. Uit Amerika wordt weer eens oon zonderling verhaal gemeld. Aan eon mooie erfgename van oon groot fortuin was voor de toewijzing dor erfenis de voorwaarde opgelegd, dat zy in het huwelyk moest treden. De jonge dochter kende in haar omgeving geen geschikton huwelykscaudidaat, en plaatste daarom een advertentie, waarin zij een som van 200 dol lars uanbood aan den jongen man, die bereid was haar te huwen en ouwiddellyk na de huwelijksvoltrekking te verlaten. Velen, die op het sommetje belust waren, meldden zich aan, en uit hen koos de erfg name oen ffinken jongen man uit Vermont, omtrent wien zy zeer gunstige inlichtingen had verkregen. Beiden sloten een overeen komst, dat geen van hen na het huwelyk zou trachten den ander te zien, te spreken, te bezoeken of lastig te vallen, noch geldelijk) of andere hulp zou vragen. jtij werden vervolgens in rfe eoht verbonden on scheiden toon mot oen hartelyken hand druk niet zonder blykbaren spjjt, zegt het bericht. Telefonen in Amerika. De correspondent van de «N. II. Ct.' Ncw-York, schryft d.d. 24 Soptember 1910 Zoowel op het gebied van telefoonaanslui tingen als op dat van telefoonvervaardiging blykt men hier te lande alle andere landen dor wereld ver vooruit te zijn. Dit wordt aangetoond in een stuk van Herbert Cassou in de te Chicago verschijnende Electrical Roview and Western Electrician. Volgens de jongste gegevens beschikken de Amerikanen over acht telefoontoestellen voor eike honderd inwoners. Elders is deze verhouding zelfs nog niet half zoo groot. Canada neemt de tweede plaats in en Zwe- de derde. Alleen de staat New-York telt ongeveer evenveel telefonen als geheel Duitsch- land. Engeland blyft hierbjj nog sterk ach ter het heelt er niet meer dan de staat Ohio. Het aantal telefonen in Chicago is nog tal rijker dan dat van het nagenoeg viermaal zooveel inwoners tellende Londen. Boston heeft tweemaal zooveel toestellen als het vier en een half maal zooveel grooter Parijs. In geheel Europa zyn slechts ongeveer eon derde vau het Muntal in de Vereenigde Staten. Naar verhouding van de bevolking bedraagt het aantal telefonen in Europa niet meer dan pl.m. l/lt va" d&t hier tc lande. Amerika verzendt per post nauwelijks half zooveel brieven als geheel Europo, terwyl het aantal verzonden telegrammen pl.m. van dat van Europa, bedraagt; maar er wordt driemaal zooveel getelefoneerd. Hoewel de Vereenigde Staten niet veel meer dan 5 pet. der wereldbevolking herbor gen on de oppervlakte der republiek slechts pl.m. 6 pet. van de aardoppervlakte beslaat, worden hier pl.m. 70 pet. van de gezamelyke telefonen der wereld aangetroffen. Er zyn slechts zes landen van Europa, welke ton minste één telefoon per honderd ziejen tellen, n.1. Duitschland, Engeland, Zweden, Denemarken, Noorwegen en Zwit serland. Nederland en de overige hebben er minder. Volgens Cassou moet de oorzaak voor de achterlijkheid der ontwikkeling van het tele foonnet in de landen bniten de groote repu bliek in hoofdzaak worden toegeschreven aan ,to much Government zooals hij het kort en kernachtig uitdrukt. Dat van regeerings- wege do telefoondienst evenals de telegraaf dienst wordt verzorgd on zooveel mogelijk wordt overgenomen uit de handen van per sonen of ondernemingen, die telefoonverbin dingen tot stand brengen, acht Cassou ver keerd. Cassou beweert, dat dat in Europa het regeeringstclefoonwezen niet moer kan zijn dan «een onderdeel van een deel van een afdeeling van een departement van algemeen bestuur, een uitspruitsel van bureaucratie." Z. i. is het onmogelyk, dat daaruit voorspoe dige ontwikkeling kan voortkomen. Hij ver baast er zich zelfs over, dat du telefoon aldus in Europa nog heeft kunnen blyven bestaan. Vliegen. Ook wy kleine couranten zullen worden verplicht een vaste rubriek Vliegen in tc richten. Het is echter niet meer bij te houdenvan alle kanten komen berichten over hooge, lange en gevaarlyke tochten, de eon nog spannender dan de andere. Onze landgenoot Wynmalen heeft Zondag een prachtigen tocht gemaakt van Parijs naar Brussel en terug. Hij vertrok om 7.46 uit P&rys en, na eenige keeren te zyn gedaald om zich te oriënteeren, kwam hy te 1.16 te Brussel aan, vanwaar hij te 2.07 weer naar Parijs terugkeerde. Door den invallenden duisternis kon hy het niet verder brengen dan St. Quentin. Den volgenden morgen moest hy door een dikken mist de reis naar Parys vervolgen. Hij was reeds boven de stad, voor hy het wist: door het dikke weer kon hy niets onderscheiden. Wynmalen had een passagier «aan boord". Hot is nog niet zeker, dat Wynmalen den prijs van 100.000 francs zal winnen. De go- iegenhoid blijft tot 1 Jan. 1911 nog open voor anderen en ook voor hem om de reis is korteren tyd af te leggen. Legagneux, een andere «vlieger", maakte eveneens dezen tocht, doch heeft langer werk gehad. In den Haag vloog Olieslagers en in Haarlem Verstraeten. Beiden hadden natuur lijk weder enorm succes. Spoorwegstaking in Frankrijk. Volgens eeu hedenmorgen uit Parys ont vangen telegram, heeft het Stakingscomité besloten den arbeid op alle iynen te hervat ten, in verband met het manifest van de Spoorweg-maatschappyen, dat alle werklie den, die Dinsdagmorgen den arbeid niet hervat hebben, zouden zyn ontslagen. Door een vliegmachine gedood. Limoges, 15 October. Do vlieger Baillod stortte met zijn monoplane neer te midden van een menschenmenigte. Een vrouw werd gedood en verscheidene personen werden ge wond. Wellman's ballontocht. Men zal ouder de buriokten in dit blad enkele byzonderheden aantreffen over een vcrmotelen te vermetelen I ballontocht, ondernomen door don Amerikaanscheu jour nalist en Poolreiziger Wellman. Deze heeft naar w\j vroeger gemeld hadden Atlantic City een grooten bestuurbaren I Ion laten bouwen, met het doel, daarmee den Atlantischen Oceaan over te steken en ergens in Europa te lauden. Wollman had zich daarby voorgenomen, gebruik ie maken van de heerechende winden en zich daardoor in de goede richting te laten voortdrijven. Met zyn motoren zou hy dan trachten, den ballon zooveel mogelyk te houden boven de route van de groote trans-atlantiBche stoom schepen. Dat zou het dubbele voordeel heb ben, dat by een eventueel verongelukken v.in don ballon de kans op redding grooter zou zyn, eu dat Wollman c. s. door middel van hun toestel voor draadlooze telegrafie, tydens den overtocht met naburige schepen in verbinding zouden kunnen blyven. Wellman's ballon heet do «America"; het als men de Zeppelin's uitzondert, de grootste bestuurbare ballon, die in de vaart is. Hot plan lykt in zijn opzet byna misdadig roekeloos. Wellman moet, wil hij slagen, met zijn bestuurbaren ballon afstanden afleggen om Europa te bereiken, zooals er boven het vasteland by verre na nooit gehaald zyn. Een mankement aan motor of schroef, een defect aan den ballon of het Btangenwerk, die boven het vasteland nu daling kunnen worden verholpen, daar naar het naastbij- gelegen telegraafkantoor te gaan en daar telegrafisch te ontbieden, wat men noodig heeft, is boven den Atlantischen Oceaan natuurlyk noodlottig. Daar betoekent elk groot of klein mankement mensclielijkerwys gesproken de dood. Dan zyn er rnet den ballon na do voltooiing veel to weinig proeftochten ondernomen. Wellman c. s. zyn vertrokken mot een lucht vaartuig, welks mogelijke gebreken zjj niet voldounde kennen. De bestuurbare ballon is geen Zeppelii het is er een van het slappe stelsel. De grootste lengte bedraagt 228 Eng. vt. Het gevaarte heeft drie motoren, twee groote van 80 P.K. elk en eon kleinen van 10 P.K. Elke groote motor brengt 2 voortstnwings- schrooven in beweging. De ballon kan bij stil weer oen snelheid ontwikkelen van 20 knoopen, misschien zelfs iets meer. Er is voor een maand proviand aan boord. Aan liet schuitje, dat 150 Eng. vt. lang is, is een reddingsboot bevestigd, welke by een even tueel vergaan van den ballon als laatste toevlucht zal moeten dienen. Die reddings boot is o. m. voorzien van een zoeklicht. Aan boord van de «Amerika" bevinden zich zes personen: Wellman, de ingenieur Vaniman, een scheeps-officier Murray Simon, een bedienaar van het toestel voor draad looze telegrafie Irwin en twee machinisten Albert Loud en John Aubert. Zaterdagochtend is de «America" vertrok ken, nagestaard en toegejnbeld door duizen den, die aanvankelijk dachten, dat eon ge wone oefentocht werd gehouden. Maar het weer was goed, mistig maar stil; en Well- raann, in alleryl gewaarschuwd, besloot, overleg met Vaniman, dan maar te ver trekken. Een voor de opvarenden der «America' onaangename en allicht gevaarlijke omstan digheid wordt gemeld door het Amerikaansche Meteorologisch Bureau te Washington. Er heeft nl. Vrydag boven de West-Indische eilanden en boven de Golf van Mexico een allergeweldigste wervelstorm gewoed, die voel menschenlevens heeft gekost en enorme materieele schade heeft veroorzaakt. Het centrum van die luchtbeweging verplaatste zich volgens het Bureau te Washington naar hot Noordoosten, langs do kust van de Voreenigde Staten. Het is nu niet onmo gelijk dat de .America" door deze felle luchtbeweging zal worden ingehaald, hetgeen dan byna zeker noodlottig zou moeten wor den. De eerste marconigrammen, die van de „America' werden ontvangen luidden gun stig. Daarna kwam bericht dat er iets haperde aan de schroeven, maar dat Wellman hoopte dit in orde te krygen; hy zou er in geen geval de reis voor afbreken, want de wind was gunstig. Een later marconigram behelsde, dat de motoren voortreffelijk werktenblijkbaar was dus het defect hersteld. Voor de berichten omtrent het verdere verloop van den tocht zij verwezen naar do volgende berichten. Siasoousett, 16 October. Een marconigram, dut om kwart voor één 's middags van de America werd ontvangen, behelsde onkel Allea gaat goed. Adieu!" Gedeelten van vroegere marconigrammen, die waren opgevangen bewezen, dat de lucht- schippers vertrouwden, te zullen slagen. Ofschoon de America zich op het oogen- blik bevindt buiten de werkingsfeer der stations voor draadlooze telegrafie aan den vasten wal, volgt de ballon de route der transatlantische stoomschepen, die ongetwij feld evontueele berichten van de America zullen opnemen en doorzenden. New York, 17 October. Een heden te SiansconBeU ontvangen, en van daar door geseind marconigram luid: Alles gaat goed; wy houden noordelijker teneinde boven de route van de transatlan tische booten te komen. Wy weten niet precies waar wy zyn. Wy bevinden ons tussohen de 300 en 800 mylen uit de kust." New-York, 17 Oct. Van Wellman is geen enkel bericht gekomen sedert den afscheids groet, gisteren te 12 u. 45 min. ontvangen. 3et Marconi-atation Siasconsett sprak met een aantal stoomschepen, die de ronte passeer den, door de America" gevolgd. Van geen enkele boot had men den ballon gezien of telegraphische gemeenschap gekregen. Een Fiolandsche stoomboot meldt, dat het Zondag avond geonweerd en hevig gebliksemd en geregend heeft. Daarna knapte het weer op en werd de zee kalm. Kijkjes uit mijn Wenster. 'n Klacht. Uit twee nette deuren in de Sluisdykstraat schimpen een paar jufiers, erg bleek en ont daan, op den lompen, volgeladen wagen der gemeente-reiniging, die, Yoor 'n oogenblikje door den dikken, vetten vierpooter op weg naar den stal in sukkeldrafje voortgetrok ken, zwaar-dreunend over de groote straat hobbelt en de muren compleet doet schud den en beven. Onder het hortend en stootend ryden, waaien allerlei vodjes, papieren en andere gam mele dingen door den wind van den rommel- hoop gekomen, om op de pas-geschrobde, glimmende gele steentjes te blyven plakken of rond te dwarrelen. Dat eeuwig gedondeijaag met die nare karren 'n Wonder, datte se 'm nog niet hooger oplaaien", sprak er een dreigend. Kyk 'r is! al die barrelen kryg je cadeau. Wat geeft op zoo'n manier het werken? Schrobben voor 'n ander. Jawel. 't Is wat moois 1 Die lui halen zooveel mogelyk op, en dan trekken ze hier nog langs om je boeltje te bederven. Dat moest verbodon worden", toornde de ander en wond zich zoodanig op, dat enkele buren nieuwsgierig toeschoten, om niet zoo malsch ook over de kwestie te gaan jammeren. Zy, die na een bepaald uur kleeden willen uitkloppen, komen beslist in nauwe aanraking met de Hinderwet. Natuurlyk. Wie zou het stof met al wat daarin en daarop leeft en dat een ander niet in zyn kamer verkiest te houden, in neus of longen willen hebben Maar o, nooit volprezen vuilnisboer! Gy stelt wellicht onwetend den hygienisch-zindelijk-geneigden mensch toch bloot 1 Gy sluit het oog voor de van bacillen en bacteriën doortogen wolk, die by tusschen- poozen van uw voertuig opstuift? Gij dry ft don spot... Neen. Ik kan het niet gelooveu. Verwed er een lief ding onder, dat ge ter wille van het algemeen belang voort aan minder slordig en meer antiseptisch zult ryden. INGEZONDEN. Geachte Redacteur 1 Voor onderstaande regelen verzoekt het Hoofdbestuur van «Goet geluk* beleefd een bescheiden plaatsje, in uw blad, waarvoor wij u by voorbaat onzen hartelyken dank betuigeD. M. d. R.1 Het Hoofdbestuur van den Stokershond «Goet geluk* kennis genomeD hebbende van den door dea heer J. A. S. uitgeschreven openbare vergadering op den 18en October 1910, vau meening dat liet bezoeken dezer vergadering, de moeite rnimschoots zal be- loonen, aan hen die er gebruik van zullen maken, oin de eenvoudige reden, dat de zich noemende Bestuurders, welke zyn Streutker en Van Vliet, worden uitgenoodigd om met den gcachten spreker, J. A. Streutker te komen debateeren. Dit kan vermakelyk wordenwy wenschen den spreker J. A. Strentker met zyn debaters J. A. Streutker en B. van Vliet veel succes, en wij bevelen het bezoeken dezer vergade ring ten zeerste aan. Wat wy betreuren, is dit! Dat het wettig gekozen Hoofdbestuur van G. g. niet is uit genoodigd tot het debat, dan had de lezing en bespreking veel vruchtdragender kunnen zijn, en het belang, dat alle stokers by deze vergadering hebben, volgens den heer Streut ker, onzes inziens meer recht gehad, en was beter tot zyn recht gekomen. Nu dit echter niet plaats vond, zullen wy onzerzydsch een vergadering uitaohryven, waarop we den geachten heer Streutker ruimBohoots van antwoord zullen dienen. Met deze nader te bepalen vergadering eveneens met de meeste aandrang by de Stokers der Marine aan te bevelen, teckeneu wy ons Het Hoofdbestuur van ,Goet geluk*. Advertentiën. De Heer en Mevrouw Van Doorn—Corman. P-P-c. Geboren: Nicolaas Leonardus Dirk, Zoon van H. L. P. HAMERS en R. HAMERS Leijen. Helder, 15 October 1910. Parallelweg 72. Geboren: Pieter, Zoon van K. DE VRIES en ::.n E. DE VRIES LELIVELD. Bergen, (N.-H.), 15 October 1910.J Heden trof ons een zwaar verlies door het plotseling overlijden van mijne geliefde vrouw en der kinderen zorgvolle moeder, Antje Zwart, echtgenoote van Jacob Ham. Namens haar diepbedroefde Echtgenoot en Kinderen: JACOB HAM. ANNA HAM. CORRIE HAM. Egmond aan Zee, 13 October 1910. Heden overleed tot myne diepe droefheid, na een langdurig smar telijk lijden, mijne geliefde Echtge noot, de Heer F. A. de Koning, in den ouderdom van 54 jaren. Helder, 16 October 1910. Wed. M. DE KONING- Kwelüam De ondergeteekenden betuigen hun hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun 40-jarig huwelijk ondervonden. J. HOOOERWERF eu Echtgenoote.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 2