Mmpn Kisiarai Muziek- en Zanguitvoering Stokers der Koninklijke Marine Noord-Holl. Propaganda Comité. Marine en Leger. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is de divisie, bestaande uit Hr. Ms pantser schepen de Ruyter, Hertog Hendrik en Koningin Regentes onder bevel van den kapitein ter 7.ee W. van Voss, 23 dezer te Adelaïde aangekomen. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Friesland, onder bevel van den kapitein ter zee S. Woldringh, 23 dezer Catherine-point gepasseerd. De minister van marine heeft de navolgende plaatsingen gelast: met 26 dezer: officieren-machinist 2de klasse, O. Wapenaar, aan boord Hr. Ms. Heemskerk, en R. Grandia, aan boord wachtschip te Willemsoord met 1 November a,s.luitenants ter zee2deklasse, J. Uosma, aan boord Hr. Ms. Tromp, en J. G. van der Laan aan boord vrachtschip te Willemsoord. De hoofdmachinist J. J. van Wijk, dienende aan boord van de kanonneerboot »Bcver" is te 's-Gra- venhage, na gehouden herexamen, geslaagd voor den rang van officier-machinist 2e kl. Aan den opperschipper P. C, Vliek, dienende bij de Kweekschool voor Zeevaart, te Leiden, is de gouden medaille voor 36-jarigen dienst toegekend. Overplaatsing. Op 20 October. van: op: Serg.-timmerin. L. J. H. Meaker, Friesland W.s.W.o. id. W. H. Bron, Vulkaan Friesland, id. W. Slijboom, W.s. A.d. Vulkaan. Op 1 November. van: op: Serg.d.marin. H.ü. Luder, atd. W.o. afd. A.d. Serg.-maj. mar. F. de Haan, W.s. W.o. afd W.o. Serg. d. marin. J. den Bakker, id. id. id. J. J. Snor, id. id. Bjj het 10de reg. infanterie te Haarlem is de kapitein A. S. de Jongli bestemd tot regiments adjudant. In verband met de afschaffing van den fouriers- rung bij het leger, heeft, naar de »N. R. Ct." meldt, de minister van oorlog bepaald, dat de onderoffi cier (korporaal), die den dienst van sergeant (kor poraal) fourier verricht, voortaan behalve de ser geants-korporaals) chevrons op de linkerbovcn- mouw één chevron zullen dragen, beginnende op 12 c.M. boven den elleboog. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Bali, uitreis, is 20 dezer Kaap Finisterre gepass. K. Wilhelmina, thuisreis, is 21 dezer Pcrim gepass. Sumatra, thuisreis, vertrok 21 dezer van Perim. F lor es, uitreis^ passeerde 21 dezer Perim. Celebes, uitreis, vertrok 22 dezer van Suez. K. W. II, thuisreis, vertr. 22 dc-zer v. Singupore. Vondel, thuisreis, vertrok 22 dezer van Lissabon. Ambon vertr. 24 dezer v. A'dam n. Kopenhagen. K. W. 1U arriv. 23 dezer v. A'dam te Batavia. Nios vertrok 23 dezer van Amsterdam naar Java en arriveerde 24 dezer te Londen. Timor, thuisreis, pus9. 23 dezer Point de Galle. Oranje, uitreis, vertrok 24 dezer van Algiers. Rotterdamsohk Lloyd. Besoeki, uitreis, passeerde 20 dezer Octavos. Kawi, uitreis, vertrok 21 dezer van Genua. Bandoeng, thuisreis, vertrok 22 dezer van Perim. Wilis, thuisreis, vertrok 22 dezer van Marseille. Meiiado, uitreis, arriveerde 22 dezer te Sabang. Tumbora, uitreis, vertrok 22 dezer van Colombo. Ternate vertrok 22 dezer van Java naar R'darn. llogo'r arriv. 23 dezer v. R'dam te Batavia. Malang arriv. 24 dezer v. Hamburg te Rotterdam. Sindoro, uitreis, arriv. 23 dezer te Southnmpton. Solo (thuisreis) passeerde 23 Oct. Sagres. Koninklijke Hollandsche Lloyd. A instel land, thuisreis, vertrok 21 dezer v. Madera. Maasland arriv. 21 dezer v. A'dam te Buenos-Ayres. Frisia arriveerde 24 dezer van Buenos-Ayres en Brazilië te Amsterdam. Zcclandia, thuisreis, vertr. 23 dezer v. Montevideo. Kon. West-Imdischk Maildienst. Pr. W. V vertr. 21 dezer v. N.-York n. W.-lndië. Arcania, thuisreis, passeerde 22 dezer Ouessant. Viascherijberichten. Nieuwediep, 21 October. Aangebracht door 9 korders te xamen 40 stuks groote tong f 1 per stuk, 60 middelmatige tong 60 cent per stuk, 30 kleine tong 20 cent per stuk, 20 mand kleine schol f 1,75 a f 5 per rnand, 10 mand schar f 1 per mand. 22 October. 10 korders met 5 tot 20 stuks groote tong f 1,15 per stuk, 10 tot 50 middelmatige tong 50 ii 60 cent per stuk, 10 tot 40 kleine tong 15 20 cent cent per stuk, 1 tot 4 mand kleine schol f 1,75 a f 6 per mand, 1 tot 2 mand schar f 1,50 per mand. 10 stuks rog 1 1 per stuk. 24 October. 1 korder inet 20 stuks groote tong f 1,10 per stuk, 20 kleine tong 20 cent per stuk. 1 mand kleine schol f 2,50 per mand, 1 mand schar f 1,50 per mand. Bupgelijke Stand v. Helder Van 21 tot 24 October. ONDERTROUWDH. Keijser en E. T. A. de Jonge Oudraat. BEVALLEN: A. Berkman geb. de Groot, d. J P. v. d. Rest geb. v. d. Giusscn, z. C. C. J v. d. Beek geb. de Wolf, z. K. de Waal geb. van den Doel, d. A. Siemons geb. Koopraans, d. A. de Roo Ïub. van Essen, z. J. E. Wols geb. Lumkeman, d, Steilberg geb. van Meteren, z. T. Heesters geb. Olivier, d. OVERLEDENG. G. H. Blom, 87 j. A. Schouen wed. W. Klots, 87 j. E. M. M. Groosman, 10 in. J. Boon, 74 j. Algemeen Tehuie voor Militairen. Uit de openstaande deur van Kanaalweg no. 50 lokte een breede straal warm zilver licht tot binnenkomen. Zóó, dat een mosselen- koopman, die zyn winterachtigen roep daar juist gerekt liet galmen, er eenige minuutjes door geëlectriseerd schoon. Hy stond or waarlijk beduusd van. En vertelde al spoedig aan nog een paar bewonderaars, dat do lange gang er piekfijn uitzag. Spaar me de détails van 's mans rondborstige meening. Maar hü bad volkomen geljjk. Do outróe van do n ion we Helde rscho inrichting maakte direct ven voortreffelijke indruk. Kourighoor! Ietwat voorzichtig, bjjna op de teonen slopen we dan ook over den fraaion looper naar de eerste deur rechts. Om, na het lezen en her lezen van: «Dieals vriend hier binnengaat, komt nooit te vroeg, maar steeds te laat", eenigszins nieuwsgierig do conversatiezaal te betreden. Hier, in nette, degeljjk gestoffeerde vertrekken, een opmerkelijke huiselijke gezel ligheid. Zee- en landmacht, zonder onderscheid des geloofs, zaten er broedeljjk bijeen. Onder recht joviaal gepraat. Mot bier. Mot limonade. Met chocolade. Sommigen verdiept in allerlei veel gezochte spelen, aantrekkelijke amuse menten om den vrijen tijd ongemerkt te doen passeeren. «U hadt hier j.1. Zondag eens moeten neuzen,'' begon de conciërge op vriendelijken toon, terwijl liy met min op meer vaderlijken trotB te midden van zy'n volkje stond. .Toon was ons huis al te klein. Een ganschen dag de zestig stoelen aanhoudend bezet. Van boord en uit de kazerne. Zooals u ziet, 't loopt ook thans geregeld in en uit. Volen verklaren niet alleen hun tevredenheid over de gemakken en de aangename omgeving, maar men is eenparig van oordeel, dat ons gobouw, waarin op niemands denken wordt gelet, in een ware behoelte voorziet. Als hot ook zoo blyft doorgaan, dan kan 't bestuur, na den proeftijd van één jaar, gerust dit nuttige werk eeuwigdurend voortzetten. Doch gaat u eens verder mee." Door den gang kwamen we in de leeszaal. Zeer doelmatig. Aan de breede groene tafel geen plaats ledig. Ecu heele kring van jongo mannen zat hier in een stilte van rust over de kolommen van couranten en tijdschriften gebogen. Voorwaar, volop lectuur. Behalve de meest populaire geïllustreerde, zjjn diverse dag- en weekbladen aauwezig, waaronder met actueelen inhoud, Bohier versch van de pers. Alvorens heen te gaan, nog een kijkje in de aangrenzende kamer. Tegenover een nog niet volledige, maar toch reeds aanbevelens waardige boekenkast, vindt men een practische, bijzonder geriefelijke gelegenheid om te schrij ven, waarvan onze leidsmdn zeide het met nadruk al een zéér druk gebruik wordt gemaakt, omdat je, buiten het bereik van alle mogelijke stoornissen, daar op een afgezonderd plekje, met goed bedachte ver deeling, zonder ongewenschte blikken kan pennen. In één woord, de jeugdige Btichting, door energieke plaatsgenooten tot stand gebracht 6D waarvan in de toekomst meer en moor kan groeien, zoodat zü alleszins bevredigd, dient, naast de bestaande tehuizen, als con niet onbelangrijke aanwinst voor marine en leger genoemd en gerecommandeerd te worden. Terrein H.IJ.S.M. en uitbrei ding der gemeente. lieods sedert jaren is door «Helders Belang" geadresseerd aan de Directie der H.IJ.S.M. om verbetering van het verkeer to verkrijgen door verwijdering der «punt" liggende tusschen den Stationsweg en Pol derweg. Met het oog op het kleine rangeer terrein werd steeds op deze adressen afwij zend beschikt, waardoor weer voor de zoo- veelste maal is bewozen hoe lastig het voor eene zich uitbreidende gemeente is, kersen te eten met groote lichamen als de H.IJ.S.M. Toch komt het my voor, dat aan het ver keer een goeden dienst wordt bewezen door andermaals aan de Directie een verzoek te doen voor een ander belang n.1. een overweg te verkrijgen van af de Kooingdwarsstraal naar de Paul Krugerstraat. De Paul Krugerstraat is over eenigen tyd bestraat en wordt dan in het groote bouw blok achter de Kerkgracht feitelijk de .hoofd straat", vooral wat betreft breedte en de nieuwe uitstekende trottoirs, (ietB nieuws in de gemeente, ook reeds toegepast in het Plantsoen). Iu de toekomst kan de Paul Krugerstraat worden doorgetrokken tot aan den Huisduinerweg (wie weet het?) en men hoeft de reinste verbinding tuBschen het station H.IJ.S.M. en Huisduinen. De overweg van Stationswog naar de Paul Krugerstraat is nauwelijks 100 Meter lang en het rangeeren van de treinen is daar niet zoo b ij zonder druk. In ieder geval is de te maken overweg niet van dien aard, dat er, zooals op andere trajecten, treinen in vliegende vaart voorbij gaan. Het gevaar voor overrijden is dus al bizonder gering. Deze overweg is in ieder geval veel nut tiger dan die aan hot einde der Sluisdijk straat. Het komt my voor, dut het Bestuur van Helders Belang" de gelegenheid moot aan grijpen dit gedaan te krygen. v.v.v. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 25 October. Het pantsersi'.liip Piet Hein" iB gister middag by het binnenloopen van het Schul- pengat in aanvaring gekomen met den schel penzuiger «Panl Kruger". Beide schepen kwamen er zonder veel schade af, doch de ankerketting van de Paul Kruger" geraakte verward in de schroef van de »Piet Hein". Het schip lag hedenmorgen nog onder den Texelschen wal ten anker, en men was be zig de schroef te klaren. Brieven voor de „Friesland." Aan Hr. Ms. panteerdekschip .Friesland" zullen de navolgende brievenmalen worden verzonden naar Santa Cruz de Tenerifie: 27 Oct. mot den trein van 7.25 a. van Amsterdam naar Vlissingen; 30 Oct. met den trein van 7.8 ra. v. Amsterdam naar Antwerpen; naar Cadiz: van 11 tot en met 18 No- November dagelijks met den trein van 7.8 m. van Amsterdam naar Antwerpen; naar Tunis: 25, 27, 29 November, 1 en 4 December, met den trein van 7.8 m. van Amsterdam naar Antwerpen. Indien belanghebbenden hunne brieven en andere stukken in de aan genoemd schip te verzenden brieveDmaleu wenschen opgeno men te zien, worden zy uitgenoodigd ze vol doende te frankeereu en te voorzien van twuo elkander snijdende lijnen over het ge- heele adres, loopende van den eenen hoek naar den anderen. Afloop aanbesteding. Dinsdag 25 Oct. werd door den Kapitein, eerstaanwezend Ingenieur te Helder, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog in het openbaar aanbesteed: Bestek n°. 169. Het bouwen van een nieuw klee- diiigmagazyn, te don Helder onder het be heer van de Genie. (Raming f 23385). Ingekomen biljetten 16 van de Heeren D. Rover, (Alkmaar), f 24400.S. Boon, 1 24335.— H. Starrenberg, f 24300.—I. L. v. Os, f 24200.Torenvliet, (Amsterdam), f24000.J. Smit, 123850.— H. Riemers, f23680.— Ant. v. Pelt, f23370.-; R. N. v. Os, 23367.J. J. Schoeffelenberger, f23333.— Th. v. d. Sterr, f23300.— Gebr. v. Pelt, f23200.— A. Krynen, f23163.— H. Wijker, f23080.- J. de Vries, f 22920. en J. Sprnit, f22876. De Duitsche Opera in Casino. Maandag 31 Ootober zal de directie van Casino' een opera-voorstelling doen geven door de Duitsche Opera van Amsterdam, directeur Henri Maal. De opera «Tiefland' van Eugen d' Albert zal in de oorspronke lijke taal, volledig en geheel gemonteerd als in de groote steden, worden opgevoerd. Nieuwe décors zyn expresselijk voor de provincie-stedeu vervaardigd en worden ovcDala eigen requisieten en verlichting, medegebracht. Het geheele personeel der Duitsche opera zal hierin optreden met een eigen orkest van 25 musici. Deze opera had overal elders groot suc ces en er zal ook nn geen moeite ontzien worden, om de opvoering te dezer plaatse zoo schitterend mogelijk te doen zyn. Dat deze opvoering groote kosten mee brengt, laat zich begrygen. De ondernemer, do lieer M. P. Polak, doet dan ook een beroep op 't kunstminnend pnbliek, om deze opera-opvoering te doen slagen. Wanneer allen van hun belangstelling bljjk geven, bestaat 't voornemen, om dit opera gezelschap meermalen te engageeren. Daarom sleune een ieder dit streven van de directie (Casino*, om hier iets goeds te willen geven. Van af heden is de plaatsbespreking open gesteld en wordt een ieder aangeraden vroeg tijdig daarvan gebruik te maken. Hier volgt een van de vele zeer gunstige persbeoordeelingen De «Oprechte Haarl. Courant* van 17 October 1910: Tiefland. Aan de uitvoering dier opera kan Blechts hoogo lof toegezwaaid worden; in de eerste plaats aan de voortreffelijke regie, in han den van den heer Honri Maal. De rol van Sebastiano vond in hom bovendien een vertolker vsn groot artistiek doorzicht een zanger-acteur van onbetwistbaar mees terschap. Hetzelfde kan trouwens ook van de vertegenwoordigers der voornaamste par tijen gezegd wordeu. Do heeren Van Straa- ten (Pedro) en Van Dninen (Tommaeo) zyn in 't bezit van benijdenswaardig fraaie stemmiddelen. Bjj mjjne oprechte waardeering mag ook de heer Dirks (Moraccio) niet gemist worden. En nu, het ideale tot slotwoord bewaard hebbende: onze zangeressen. Ik beken het rondborstig, dat het schoone talent, het innig treffend stemgeluid van mejuffrouw Fischer (Maria) onuitspreke lijk bekoorlijk en diep uaudoenlijk voor mjj was, en ik wensch den heer Maal van harte gelnk, zulk een schatkistje van begaafd heid voor zjjne opera te hebben kunnen verwerven. Wjj mogen hem niet minder prijzen voor de kenze van mejuffrouw Ilarz, die over eene verrassende «Bühnengewandtheit" bc- schikt en door haar lief, innemend babbelen zoo sympathiek, zoo aantrekkelijk was dat men hare rol (die van Nuri) niet in betere handen zou kunnen wenschen. De vervulling der minder belaugrjjke rollon voldeed waar- ljjk by uiistek goed, en bjjzonder trof mij de ware artistieke wjjding waarmede allen bezield waren, om een schoon ensemble te doen hooren. Alvorens de pen neder te leggen, mag ik niet verzuimen, van de prijzenswaardige eigen schappen van het Orchest, maar vooral van de onverbeterlijke leiding van den dirigent met hartelijke warmte te gewagen. Groot is mjjn verlangen, dit zoo deugde- lijk opera-gezelschap hier ter stede wederom te ontmoeten. Zijne opvoeringen beveel ik hiermede met overtuiging en met nadruk het kunstminnend publiek aan. L. SOHLEGEL. Buitengewoon concert. Naar wjj vernemen bestaat bjj de muziek- voreeniging «Crescendo'' afd. Helder dor Mij. t. B. d. T. het voornemen haren leden een buitengewoon Concert aan te bieden. Op dit concert zal optreden Movr. Alida Lomart (üldenboomLütkemann), die als concert geefster wure triomfen gevierd heeft, zoowel in het binnen- als buitenland, wier talent en ontwikkeling op eigenaardige wijze af- wjjkt van wat wjj als het typische bjj onze Nederl. vocaal kunstenaressen mogen be schouwen. Zij is zoowel de techniek als de voordracht meestor en geeft dus ook alles weer, wat zij gevoelt. Haar natuurlijke voordracht maakt den gunstigsten indruk. Van deze hoogst begaafde vrouw gaat eene bekoring uit, zooals men die alleen bjj do grootste zangeressen aantreft. Zjj staat dan ook in de eerste rij der Neder- landscho zang-kunstenaresBeit. Mevr. Loman beschikt over eon prachtige, zeer sympa- thioko stem, die zjj volkomen beheerscht, waardoor zjj steeds groote geestdrift bij hare hoorders weet op te wekken. Daar de begeleiding zal plaats hebben door het volledig symphonie orchest der K. N. M., belooft dit' concert den bezoekers een genotvollea kunstavond en kunnen wjj elk kunstminnaar aanbevelen van de gelegenheid, die de afd. Toonkunst ook aan niet-leden aanbiedt, gebruik te maken. Voor toegangsbepalingeu verwijzen wij naar de advertentie. „Oefening kweekt Kunst". Zaterdagavond gaf de scherm- en gym nastiekvereniging van bovongenoemden naam in «Casino" een welgeslaagde uitvoering, waaraan deelnamen de meisjes- de dames- en de hoofd-(mannen)afdeeling. Er werd door alle afdeelingen kranig gewerkt. De ,rjjen", door de meisjesafdeeling, was een uardige inzet van het keurig programma de oefeningen aan de harren en de vrjje oefeningen van de damesafdeeling mochten gezien worden. Vooral de laatste, die be stemd zjjn om op de Bondsuitvoering in 1911 te 's-Gravenhage vertoond te worden, zullen niet nalaten indruk te maken. Wat de hoofdafdeeling achtereenvolgens in de staafoefeningen, aan 't hoogrek, aan de harren, aan 't paard en in de vrije oefeningen te zien gaf, legde 't getuigenis af, dat er met ernst en met succes geoefend wordt. Trad bjj de meisjes- en bjj de damesafdeeling meer de sierlijkheid, bevalligheid en gratie op den voorgrond, de oefening der hoofd afdeeling getuigden van kracht, vlugheid en zelfbeheersching Vooral 't laatste nummer, de groepen, waren uitermate geschikt, om de laatstgenoemde eigenschappen te doen uitkomen. Zooals gezegd, onder leiding van den on- verraoeiden en voljjverigen direkteur, den heer Van Loo, die ook zelf eonige staaltjes vun zyn vaardigheid en kracht ten beste gaf en daardoor ten volle bewees, voor zyn taak berekend te zyn, werd er flink gewerkt, zeer ten genoege van het talryk opgekomen publiek, dut eon recht gezelligen avond heeft door gebracht, voorzeker door een nog gezelliger bal besloten. Een enkele vraag «y ons veroorloofd zou 't effect van de rjjen, vrije oofeningen en staafoefeningen niet grooter zyn geweest, in dien de opstelling op 't tooneel zoo was, dat de kleinsten vóór, de grootsten achter kwamen te staan Door de thans gevolgde rangschik king krygt men van de aohtergeplaatsten zoo goed als niets te zien. „De Graaf van Luxemburg". Vrijdagavond ging in Casino «De Graaf van Luxemburg", nieuwste Wcener operette in 8 bedryven, van A. M. Willner en Rob. Bodansky, ten looneele gevoerd door «het Ned. Operette-Ensemble", onder directie van Alponse Janmart Jr. Muziek van Frans Léhar, componist van het Lustige Weeuwtje" koor en orkestdirigent H. v. d. Naaten en regie vau J. J. Rentmeester. De zaal waB op alle rangen goed bezet. Deze operette, opgevoerd door dit «ensem ble", mag zich in een bijzondere populariteit verheugen. Op meerdere plaatsen in ons land mot groot succes voor uitverkochte zalen gespeeld, viel 't gedurende de kermisweek ook hier ter plaatse al dadelijk in goede aarde en verschafte hot ook dezen avond een delicaat genot. En geen wonder voorwaar Waar alles samen werkt om oog on oor óm 't zoorst to streelen goede muziek, voor treffelijke zang, schitterende oostumes en een samenspel, boven onze lof verheveneen opgewektheid, levendigheid en frischheid, die aanstekelijk werkten op heel het publiek, goou wonder nogmaals, dat meermalen een uitbundig handgeklap weerklonk en enkele malen gebiseerd moest worden. De hoofdrollen waren in goede handen. Om niomand te kort te doen, noemen we geen namen, daar ieder in zyn of haar rol uitermate voldeed. Als 't mocht, zonden we echter één uit zondering willen maken en met een woord van byzonderen lof melding willen maken van do rol van Juliette Vermont, vertolkt door mej. Corry Pinksen, wier vroolykheid, guitigheid, schalkschheid en ongekunstelde natuurlijkheid, wier bekoorlijkheid en gratie aller harten won, aller oog bekoorde en aller oor streelde. Daarmee ib echter nieta ten nadoolo vau de overige rollen gezegd. Wc hopen van dit gezelschap nog meermalen in den Helder te genieten en vertrouwen dat 't publiek dit dan wederom door een ruime opkomst naar waarde zal weten te schatten. Naar wy vernemen is de Schout-by-nacht F. C. E. L. Koster, thans Chef van den Staf dor Zeemacht, aangewezen oin don Vica- Admiraal I. van den Bosch, als Directeur en Commandant der Marine alhier, te ver vangen en zal de Kapitein-Luiten&nt ter zee W. J. G. Umbgrove de betrekking van Chef van den Stat tijdelijk waarnemen. IJmuiden, 24 October. By loting werd ouze plaats aangewezen om in het volgend jaar het concours van den Provincialen Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen te doen houden. Laatstleden Donderdag, werd door de mu- ziekvereeniging «Harmonie" eene vergadering belegd, waar alle belangstellenden en belang hebbenden waren uitgenoodigd. Aan het slot van de gevoerde besprekingen werd oen commissie, die by het vorig concours in 1902 de regeling ir. handen had, gekozen, om to onderzoeken of het ffnantieel mogelijk is dat het volgend concours hier zal worden gehouden. Over veertien dagen zal deze commissie met haar rapport gereed zyn en in eene openbare vergadering dit rapport behandelen. Brand aan boord. Omtrent een brand aan boord van de Koningin Wilhelmina" der My. «Nederland" wordt gemeld, dat op de reis tusschen Batavia en Soerabaja de kolen in de bunkers zyn gaan broeiener ontwikkelde zich gas en toen de «Koningin Wilhelmina" het loodB- schip passeerde, had eon ontploffing plaats de afsluitingen vlogeu vun de bunkers en drie schepelingen, 2 koks en 1 stoker, wer den gewond, waarvan 2 zeer ernstig, zoodat zy ter verpleging naar het hospitaal moesten worden overgebracht. De «Koningin Wil helmina", ter reede van Soerabaja aange komen, vroeg onmiddellijk hulp van do brandweorapuit van het marine-établissement en het brandje was spoedig gebluscht. De schade, die de «Koningin Wilhelmina" geleden heeft, is gering en bestaat slechts uit wat waterschade, kolenverlies on eenig gebroken materieel. De luding had niets te ljjden. Mr. B. L. Ph. van Lier f. Door gasverstikking is op zyn kantoor om het leven gekomen mr. B. L. Ph. van Lier, advocaat en procureur te Utrecht, directeur van do Algemeene Credietvereomging. P. J. Buyskes f. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 81 jaren overleden de gepens. kapitein ter zee P. J. Buyskes, die als een zeer kundig hoofd officier stond aangeschreven. Moord. Zaterdagavond omstreeks lialf acht is in haar woniüg in een hofje in de Koningstraat te 's-Gravonhage een 8Ö-jarig vrouwtje ver moord De politie en justitie, eerst om half drie des nachts gewaarschuwd, vonden in verband met verBchillendo aanwijzingen, aan leiding tot de arrestatie van een man en vrouw, wonende naast het ongelukkige slacht offer, dat gekleed voor haar bed werd ge vonden, met een wonde aan het hoofd. Er worden een bedrag van f140 en eenige sie raden vermist, zoodat aan den moord ver moedelijk diefstal is voorafgegaan. Kamerverkiezing Rotterdam V. Do uitslag der gisteren gehouden Tweede Kamer-verkiezing is, dat worden uitgebracht 4733 geldige stemmen (zoodat de volstrekte meerderheid 2367 stemmen is). Hiervan vor- eenigden op zichmr. C. Th. van De venter (vryz.-democraat) 439de heer G. J. de J o n g li (liberaal) 1541; de heer J. ter Laan (soc.-demooraat) 724, en de heer H. C h. Yegtel (anti-revol.) 2029 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Do Jongh en V e g t e 1. Noodlottig schot. Te Weesp wps Zaterdagavond de aanstaande van mej. Vos bezig zijn revolver schoon te makeD, zonder te weten dal het wapen nog geladen was. Onverwacht ging het schot af. De kogel trof het meisje in het onderlijf. De geneesheer achtte haar onmiddellijke over brengen naar Amsterdam noodig, hetgeen per auto van den heer v. Houten geschiedde. Oprechte trouw... Een Nymeegsche vrouw, sedert een vyftal weken in ondertrouw met een glazcnwasscher, te Tiel werkzaan, bracht haar kiudje van drie maanden Zaterdagavond in het kosthuis van den trouwelooze, die echter dit pand van bui tenechtelijke trouw weigerde, waarby men het kindje liet vallen en bloedend verwondde. Ook de jonge vrouw werd een dracht slagen toegediend. Toen de vrouwen uit de buurt te hoop liepen om het beleedigde lid harer sekse te wreken, koos de vader met het kind de vlucht naar Nijmegen. Ballontocht Berlijn-Londen. De ballon Hildebrand" met drie inzittenden, de heer H. Berliner, G. Gebauer en H. Nicolai, steeg Zaterdagmiddag 5 uur te Berlijn op met bestemming naar Londen. Van deze drie heeren was de eerstgenoemde balloncommandant. Met den hardon Oostor-storm werd eene groote snelheid behaald on kwam men Zondag- morgen boven Haarlem. Daar een dikke mist alle nitzicht belemmerde en men gaarne wilde weten op welke hoogte men was, besloot men tot daling. De open zee zagen de reizigers voor zich en wilden ze nu trachten nog in de duinen te landen, wat echter niet gelukte. Het schuitje werd nn door het water gesleurd, waardoor de reizigers tusschenbeide geheel onder water doorgingen. Het ongelnk werd echter opgomerkt door de stoomloodsboot «No. 7" gezagvoerder J. H. Mnlder, diefull speed daarheen stoomde en na veel inspanning er in mocht slagen de inzittenden aan boord te krygen, waar hun dadelyk drooge kleeren werden verstrekt en een maaltijd werd klaargemaakt. Door de goede zorgen van de bemanning der Loods boot kwamen de reizigers weer spoedig op dreef. Dos namiddagB 4 uur worden zy aan land gebracht. De ballon zelf met den koBtbaren inhoud aan instrumenten, was inmiddels door do sleepboot «Cyclop" opgevischt en te IJmuiden aangebracht. Zoowel het binnenbrengen en de verzending van de ballon als het landen van de geredden, trok een ontzaglijke menschenmassa naar de buitenhaven. De luchtreizigers waren vol erkentelijkheid aan boord van de Stoomloodsboot. Crippen ter dood veroordeeld. Londen, 22 October. De gezworenen heb ben dr. Crippen aan den moord op zyne vrouw schuldig verklaard en het hof heeft hem daarop ter dood veroordeeld. Londen, 22 October. Nadat Muir, de ad vocaat van de Kroon, in den voormiddag een breedvoerige redevoering bad gehouden, waarin hy verklaarde, dat z.i. de schuld van Crippen overtuigend bewezen was, begon de voorzitter van het hof nog voor de middag pauze zyn resumé voor de jury. Hy begon met zoowel de beschuldiging als de verdediging gelnk te wenschen over de wijze, waarop de zaak behandeld was. Beide hebben een voorbeeld gegeven hoo een dergelijke strafzaak behandeld moet worden, zoo kalm, waardig en zoo onpartydig als de omstandigheden het toelaten. Daarna zette de voorzitter voor de jury de tegen Crippen gerichte aanklacht uiteen. De jury moet uitmaken of de in Hilldrop Crescent gevonden overblijfselen van Belle Elmore afkomstig zyn, ja dan neen. Beant woordt de jury deze vraag ontkennend, dan moet Crippen vrijgesproken worden en ook, wanneer de jnry van oordeel is, dat niet overtuigend bewezen is, dat Crippen de over blijfselen zelf begraven heeft, want de ver plichting rust niet op Crippen om te vertel len de overblijfselen van welk vrouwenlijk er bedolven zyn. Waren de overblijfselen, volgens het oordeel der jury, niet van Belle Elmore afkomstig, dan moet Crippen vrijge sproken worden, want Crippen kan onmoge lijk terecht staan wegens moord op een on bekende vrouw. De voorzitter noemde Crippen een buiten gewoon man. Wanneer hy schuldig is, is hy een ongewoon monster, die, na een afgrijse lijke misdaad te hebben gepleegd, met weer zinwekkende onverschilligheid heeft gehan deld. Is hy echter onschuldig, dan moet by als veel bnitengewoner beschouwd worden, omdat hy alle maatregelen heeft verzuimd om zyn onschuld te kunnen staven. Vervol gens herinnerde de voorzitter eraan, dat de jury nietB te maken heeft met het zedelijk leven van Crippen en Belle Elmore, dat, hoe erbarmelijk het ook geweest moge zyn, geen invloed mag uitoefenen op de nitspraak dor jury. Spr. wees voorts op het merkwaardige feit, dat Belle Elmore verdwenen was op 1 Februari, zonder een spoor achter te laten cn vroeg zich af, of het aannemelijk te oor- deelen is, dat zy haar beste kleeren en kost baarste jnweelen heeft achtergelaten toen zy naar Amerika vertrokken zou zijn en of zy ergens nog in leven zou zijn, zonder het minste teoken van leven te geven, ofschoon zij gehoord moest hebben, dat haar man be schuldigd werd, haar vermoord te hebben. De voorzitter heeft nog verschillende fac toren in deze zaak ontleed en wijdde o. m. uit over de hyoscide-kwestie. De beschuldi ging, betoogde hij, beweert sporen van dit gif ontdekt te hebben in de lykreaten. Het staat vast, dat geen andere doodsoorzaak is aan geduid. De voorzitter eindigde zyn rede om onge veer 2 u. 15 n.m. De jury verwijderde aich kort daarna, maar bleef slechts een half uur weg. Toen de voorzitter der jnry mededeelde, dat de jury Crippen voor schnldig hield, bleef deze zeer kalm, maar hoorde de nit spraak van de jury als verbijsterd aan, zoo dat hem tweemaal gevraagd moest worden of hy iets tegen den uitspraak had in te brengen, tegen een doodvonnis. Crippen ant woordde bedaard: «Ik ben nog steeds on schuldig." Vervolgens geschiedde de terdood- veroordeeling op de gebruikelijke wyze. Laatste berichten. Het lyk van het meisje Dora Kraak, dat sedert geruimen tyd te Oosterbeek ver- miat werd, is gisteravond door een schipper by den Spoorbrug te Oosterbeek opgevischt in verre staat van ontbinding en gedeeltelijk gekleed. Hedenmorgen hebben de ouders hun kind herkend. Liebig's Chromo's. (Zie de advertentie op de vierde pagina). Dezelfde inzenders van vorige bons ko men thans niet in aanmerking. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek zyn een paar inge zonden stukken en adverteDtiën blyven liggeD. Advertentiën. GeborenJacoba Maria, dochter van L. .7. WOLS en J. E. WOLS Lumkeman. Helder, 23 October 1910. Algemeene kennisgeving. Geboren: Willem Jan, zoon van J C. STEILBERG en T. STEILBERG Van Meteren. Helder, 23 October 1910. Heden werden wy verblijd met de geboorte van een Dochter. J. HAGEN. J. F. HAGEN Putters. Schagen, 24 Oct. 1910. GeborenCatharina Alida, dochter van J. DE VRIES en L. M. C. DE VRIES—Wijnberg. Helder, 25 October 1910. Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht U kennis te geven van het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, den heer J. H. Boon, in den ouderdom van 74 jaar. Helder, 21 October 1910. Langestraat 71. Namens de Familie, Wed. J. BOON—Kemp. Algemeene kennisgeving. Den 228ten October overleed on verwachts, na een een ziekbed van 2 dagen, myne geliefde Echtgenoote en der Kinderen zorgvolle Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. Gr. v. d. Molen Echtgenoote van den heer J, Th. M. de Does, in den ouderdom van 54 jaar. Helder, 25 October 1910. Haar liefhebbende Echtgenoot, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, J. Ta. M. DE DOES. Onzen hartelljken dank voor de laatste eer aan ons kind en zusje Aagje be wezen. H. BUDDINGH. P. S. BUDDINGH en haar Pleeg-Grootmoeder Wed. P. BONT-De Wit. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen by het overlijden van onzen lieven man en vader, den Heer Albert Klik, betuigen wij onzen b artelij ken dank. Wed. K. KLIK—Bakkbr. NETTIE KLIK. HANNIE KLIK. Helder, 24 October 1910. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen by het overlijden van onzen geliefden zoon, behuwdzoon, broeder en behuwdbroeder, den Heer Albert Klik, betuigen wy onzen hartelyken dank. Uit aller naam, Wed. J. KLIK-Quak. Helder, 24 October 1910. De Vice- Admiraal en mKJ Mevrouw VAN DEN BOSCH geven hierby kennis, dat zy wegens den korten tyd, dien zy nog hier zullen zyn, niet in de gelegenheid zyn afscheidsbezoeken af te leggen, maar dat zy gaarne voor het laatst zullen ontvangen op Zondag 30 October na 2 uur in de groote Zaal van het Directiegebouw. (Ingang Hoofd deur). Luitenant ter zee 2e kl. J. BOSMA, Hoofdgracht, verzoekt wegens vertrek Inzending van alle rekeningen vóór 3 November a. e. Christelijke Gereformeerde Gemeente. STEENGRACHT. D. V. HEDENAVOND half acht, de WelEerw. Heer Da. F. LENGKEEK, van Amsterdam. Rede voor de Theol. School. Orgelbespeling, Zang, Voor drachten en eene lezing in blindenschrift, te geven door den blinden organist en muziek - onderwijzer, den Heer K J. Kruithof van Kampen, in de BETHEL- KERK, op Woensdag 26 Ootober. Aanvang '8 avonds 8 uur. Programma's met tekst, tevens bewys van toegang, h 15 cent. Openbare Vergadering. op VRIJDAG SB OCTOBER >10, des namiddags 7.30 uur, in 't lokaal van den Heer P. de Koning, Hoofdgracht. Behandeld wordt: „Het optreden van VAN VLIET en STREUTKER alt len Voorzitter en len Secretaris van 't Hoofdbestuur van „Goet geluk." Hierby worden voornoemde Heeren dringend uitgenoodigd tot debat. Het Hoofdbestuur van „Goet geluk". Belangrijke Vergadering in de zaal van den Heer Koning, HOOFDGRACHT nr. 80, op ZATERDAG 29 OCTOBER, 's avonds 8 uur. SPREKER: O. RIJ JN DEUS, v. Amsterdam. ONDERWERP: Socialisme en Welvaart. Entrée 10 oont. DEBAT VRIJ.Allen daarheen. HET BESTUUR. Openbare Vergadering der Gereformeerde Jongelings-Vereèni- ging „Uw Heil Komt", op D.V. 2 November a s. in de Bethelkerk (Kanaalweg). Spreker: Ds. HAGENBEEK, (van Ouderkerk a/d IJsel). Onderwerp „Ons Isolement, 't geheim onzer kracht". Aanvang half acht Toegang 10 cent. Toegangskaarten verkrijgbaar by de leden en zoolang de voorraad strekt des avonds aan de kerkdeur. HET BESTUUR. MUZIEK VEREENIGINS „CRESCENDO Afdeeling Helder der laalschappij tot Bevordering der Toonkunst, op DONDERDAG 10 NOVEMBER, 's avonds 8 uur, in „CASINO". Soliste: Mevrouw ALIDA LOMAN, Concertzangeres Amsterdam en het Volledig Symphonie-Oi kest der Kon. Mar. onder directie van den Heer A. L. HAZEBROEK. Leden hebben persoonlijk vryen toegang op vertoon van diploma of kaart, alsmede 50 reductie voor ééne bijkaart. Meerdere kaarten ook voor niet-leden by inteekening f L— 10% Sted. en My. belasting. Op den dag der uitvoering aan het lokaal f 1.50 10 bel. Lidmaatschap der Afd. f 5.— per jaar. A. KORFF Jzn„ Laan 8-10. VERLOREN, Maandagavond, gaande Kanaalweg tot Spoorstraat en terug, een Mcrtcr-Bontjc. - Tegen belooning terug te bezorgen Kanaalweg nr. 41.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 2