Advertentiën. BIJEENKOMST Niet Roomscb - vel Catboliek. Zaogver. „Z1K6Ï IN ME Hedenaïond algemeene repetitie. IttcMet Nederl. Vereeniging „ONZE VLOOT", BAX&JLJES, by G. SCHUT, Koegras. STOKERS K. M.l woekeren zou niemand den nachtarbeid meer durven aantasten. Spr. zou het ontwerp waar over hy een jaar nadacht niet hebben durven indienen als hy overtuigd was dat er onrecht mee werd gedaan. Het verbod van patroons- arbeid is noodig om geen ongelijko concur- rentie-voorwaarden te scheppen ten nadeele van het groot-bedryf en omdat de vryheid een ondragelijke last zou worden voor den kleinen patroon, die zyn bedrijf zou inrich ten op den arbeid, dien hy alleen moest verrichten. Het verbod is geen aantasting der persoonlyke vryheid. Waarom zou de overheid niet een zekeren tijd een bedryf mogen Btilzetten Jeneverstokeryen mogon ook niet werken vóór 8 uur. En 't visschery- bedrijf heeft ook zyn besloten tyd. Spr. heeft by zijn verschillende besprekingen nooit ge merkt dat het ontwerp stryd zal verwekken tusschen verschillende groepen van patroons. Voor de Bakkersraden voerde de minister tal van argumenten aan. Regeling der plaat- Belyke belangen kan best aan belanghebbenden zeiven worden overgelaten. Een raad van Beroep zou al zeer sterk op een Bakkersraad gelyken. Hy geeft evenwel toe, dat by een hooger college beroep moet zyn. Dat by rekening hield met de belangen der joodsche bakkers is billjjkde wet geldt niet voor joodsche bakkers, maar voor joodsche bak keryen, onverschillig wie er werkt. Tegelijk met dit ontwerp, dat al zoovele moeilijkheden geeft, een regeling van den arbeidstyd te geven kon de minister niet. Zoodra de wet in werking is, zal onmiddellyk een regeling van den arbeidstyd worden ontworpen, maar eerst moet dit ontwerp er zyn om den toe stand te kunnen overzieD. Uitdrukkelijk ver klaarde de minister, dat het nooit zijn be doeling is geweest, don eenen bedrijfstak boven den andoren te bevoordeelen. Wat hij voorstelt is eenvoudig een maatregel van rechtvaardigheid, die ten slotte aan 't heele bedrijf ten goede komt. Tot overleg is spr. bereid, maar indien het nu niet tot een rege ling komt zal niemand meer een regeling durven voorstellen en de tyd zal komen dat men te laat berouw heeft. Door de heeren Van Idsinga, De Beaufort, Snoeck Heokemans, Tydeman, De Klerk en Schaper werd gerepliceerd, waarby zij de ii eerste instantie aangevoerde bezwaren groo- tondeels volhielden. Vervolgens komt de heer Schaper op tegen het streven via den heer Aalberso om kunstmatig het klein- en middelbedryf in het leven te houden in het belang van den middenstand. De arbeidstoestanden toch in het groot bedryf zyn voel beter. Van verschillende kanten wordt nu aan drongen op een regeling van den arbeidstyd der bakkers in deze wet. De Minister weet hoe vreeselyk de toestanden zyn. Gevoelt hy niet een beetje voor een regeling daarvan De Minister stolt nu eene regeling van don arbeidsduur in uitzicht, maar tusschen oen voornemen en een besluit ligt by dezen Minister een grooten afstand. In elk geval is dit een zeer ongelukkige methode om op zulk een wyze dit ontwerp er door te sleepen. Spr. weet niet wat er gebeuren zal. Het is mogelyk dat voorgesteld wordt do volgende week door te vergaderen, maar evenzeer om tot Februari de verdere behandeling der zaak uit te stellen. Kan de Minister nu niet do verzekering geven dat hy in Februari komt met een regeling van den arbeidsduur waar door het kleinbedryf niet kunstmatig wordt bevoordeeld? Dan kan men nog komen tot een goede wet, maar niet als dit ontwerp van alle kanten zoo wordt geamendeerd, dat er niets van terecht komt. Men heeft nu by dit debat weer de oude klanken gehoord van persoonlyke vryheid, maar als men een bakkersgezel wilde ver tellen dat zyn persoonlyke vryheid niet toe laat hem den nachtarbeid te verbieden, dan zou hy geneigd zyn den man, die hem dat vertelde, te stoppen in zyn oven met de woorden: man, je bent niet gaarl Hoe een iong getrouwd bakkersgezel 's nachts zou knnnen bakken ter verhooging zyner energie, kan spr. zich niet voorstellen. Zoo'n jonggetrouwd bakkersgezel heeft al geen energie meer. Die man is suf gebakken. Werd het amendement-Snoeck Henkemans aangenomen, dan zou er niets van de wet terecht komen. Spr. vertrouwd dan ook dat de Minister, de opperbakker, het advies van den opperschenker" niet volgen zal. De heer PaBBtoors bestrijdt de bewering van den heer Schaper dat de stuwkracht in zake de sociale wetgeving uitgaat van de sociaal-democraten. Men heeft hot in «Hét Volk» voorgesteld alsof de motie-Aalberso ii zake den tienurigendag een grooto verzwak king was van de motie-Schaper met het oog op de daarin opgenomen uitzonderingen. Maar nu vinden wy in het amendement dor sociaal-democraten evenzeer uitzonderingen. De heer E 1 h o r s t heeft by deze be schouwingen veel theorie en hocuspocus ge hoord. Hy heeft zich afgevraagd welk gebak dit nu was, doch heeft het niet in de boe ken der bakkery kunnen vinden. Tegen de regeling van den arbeidsduur heeft spr. geen bezwaar. Bij een arbeids duur van 16 uur gaat de fut er uit. In af schaffing van den nachtarbeid ziet spr. dan ook een beperking van den arbeidsduur. Men moet het gevolg van die afschaffing niet zoo pessimistisch zien, dat daardoor de arbeidsduur zou worden verlengd. Voorts betoogt spr. dat by een regeling van den arbeidsduur overdag een ploegen- stelsel zeer wel denkbaar is. Den patroon, wien de nachtarbeid wordt verboden, wordt een weldaad aangedaan. Men doet hem geen weldaad aan door hem te laten voortworstelen. Dit kan men geen inbreuk op de vryheid noemen. Veel erger is de uitzetting van een arm gezin uit een onbewoonbaar verklaarde woning als gevolg van de wet-Borgesius. De heer Troelstra heeft het woord voornamelijk gevraagd om min of meer de balans op te maken. Een bepaald resultaat omtrent de hoofdzaakzal het ontwerp al of niet worden aangenomen, valt vooralsnog niet aan te toonen. Maar hetzelfde valt niet te zeggen vau een punt niet in het ontwerp behandeld: de regeling van don arbeidsduur. Eenstemmigheid valt hieromtrent te consta- teeren dat het wenschelyk ware geweest deze in het ontwerp op te nomen. Het verheugde hem, dat de Minister ver klaard heeft nog eens te willen overwegen in hoeverre hy aan sommige bezwaren te gemoet wil komen door wyziging van het ontwerp. Spr. zou dus verder over de zaak kunnen zwygeu, doch meent dat de Minister en de voorstanders van regeling van den arbeidsduur nog iets meer moeten weten om trent hetgeen de Kamer inzake evenlueele wijzigingen weascht- Wenscht de Kamer dat in het ontwerp een regeling van don arbeidsduur wordt opge nomen? De Minister moet daaromtrent een richtsnoer krygen. Met den heer De Klerk stelt Bpr. dus do volgende motie voor: «De Kamer, vau oor deel dat opneming van een regeling betrek- kolyk den arbeidsduur in het ontworp-Bak- kerswet gewenscht is, vorzoekt den minister in verband met de desbetreffende amende menten voor de hervatting der beraadslagingen nadere wyziging van het ontwerp te willen overwegen en gaat over tot de orde van den dag." De Voorzitter brengt deze motie ter stond in beraadslaging. De stemmingerover zal echter eerst plaats hebben na het antwoord van den minister. De beraadslaging wordt heden voortgezet. Fonds voor de Kustverdediging. Bij de beraadslaging omtrent het afdeelings- ondorzoek van het wetsontwerp kustverdedi ging, deelde de minister van Binnenlandsche Zaken mee dat de regeering op verschillende gronden is tegen geheele of gedeeltelijke openbaarmaking van het rapport der commissie van samenwerking tusschen land- en zeemacht. Zy meent het in 's lands belang niet te mogen doen. De regeering is echter voornemens binnen enkele weken een nota in te dienen, waarin wordt toegelicht, voor zoover 's lands belang dit toelaat, welke verbeteringen in de kust verdediging zullen worden gebracht. De voorzitter acht hot na deze verklaring der regeering gewenscht met de centrale sectie te overwegen, wanneer het afdeelings- onderzoek van het wetsontwerp alsnu zal plaats hebben. Aldus wordt besloten. Marine en Leger. j K. Besl, is de kapt. ter zee W. O. H. baron van Asbeck, corara. van het Kon. Inst. voor de Uarine te Willemsoord, opnieuw benoemd tot lid van het college van curatoren van het Kon. Ned Meteorologisch Instituut. j beschikking van den Minister van Marine zijn de navolgende plaatsingen, overplaatsingen enz. gelast: met 1 Nov. luits ter zee le kl. A. L. Boeser geplaatst in de directie der marine te Willemsoord en T. A. van Hengel belust met het bevel over Hr. Ms. «Sperwer"; met 11 Nov. luits. ter zee 2e kl. J, E. van Hoogenhuyze toegevoegd aan het hoofd van het vak van uitrusting bij 's Rijks werf te Willemsoord en H. J. Hartkamp, thans geplaatst in de directie der tnarine te Wil lemsoord, op non-activiteit gesteld; met 16 Nov.: luits. ter zee le lel. P. E. K. Ebbinge Wubben,M. W. Schaly en C. R. F. Tollenaar geplaatst aan boord Hr. Ms. «Koningin Emma"; luits. ter zee 2e kl. J. A. E. Schenck de Jong geplaatst aan boord van Hr. Ms. «Schorpioen" en A, Vos geplaatst als officier van politie bij het Kon. Inst voor de Marine te Willemsoord. Op 's Rijks werf te Hellevoetslois is toegekend de gouden medaille voor 36-jarigen dienst, aan den matroos op een der werkvaarluigen J, Groe- neveld en den inagazijnwerkman W. Buurmeester. De hoofdmachinist J. J. van Wijk, dienende op de «Bever", wordt 31 October op non-activiteit gesteld en de machinisten L. W. Zaaijer en R. de Vries met 1 November onderscheidenlijk overge plaatst van de «Reinier Claeszen'' op de «Zee hond" en van de «Schorpioen" op de «Reinier Claeszen". Stoom vaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij-Nedkrland. Ainbon arriv. 27 dezer v. A'dam te Kopenhagen. Celebes, uitreis, vertrok 27 dezer van Perim. Nias, uitreis, is 27 dezer Dover gepasseerd. Oranje, v. A'dam n. Batavia, vertr. 27 dezer v, Genua. Sumatra, v. Batavia n. A'dam, vertrok, 27 dezer van Port Said. Rotterdahscbe Li.ovd. Kawi, uitreis, vertrok 26 dezer van Suez. Rindjani, uitreis, vertrok 27 dezer van Perim. Willis, thuisreis, is 26 dezer Kaap Finisterre ge passeerd. Koninklijke Hollandsche Llotd. Zaanland, uitreis, vertrok 27 Oct. van Rio de Janeiri Zeelandia, theisreis, vertrok 26 Oct. van Santos Marktberichten. Scbagen, 27 October. 7 Paarden f100 a f 250. 450 Geldekoeien (magere) f'140 a f270. 110 Geldekoeien (vette) f180 a f810. 70 Kalikoeien f 160 a f 260. 140 Vaarzen f 100 a f170. 100 Graskalveren f 40 a f80. 20 Nuchtere Kalveren f 7 a f 26. 390 Schapen (vette) f 28.a f 32. 200 Overhouders f 18 a f 21.50. 25 Varkens (vette) f 0.54 a f 0.56 p. KG. 110 Biggen f12 a f15. 60 Konyneu f0.50 h fl. 100 Kippen f0.50 a f 1.50. 60 Eenden f 0.50 a f 1.25. 700 K.G. Boter fl.45 a f 1.55. 200 K.G. Kaas f0.40 a f0.50. 2500 Kipeieren f 6.a f 6.50 per 100. Aanbestedingen. JDoor het provinciaal bestuur van Noord- lolland is aanbesteed het gedeeltelijk onder houd der haven en het onderhoud der haven werken op Wieringen gedurende 1911 1918. Minste inschryver J. Hermans te Wieringen voor f 690 per jaar. 0e burgemeester van Blaricum. De gearresteerde burgemeeeter van Blari cum, de heer A. A. H. Hosang, is ingevolge een beschikking van de Rechtbank, gister middag uit de voorloopige hechtenis ontslagen. De tegen hem, op grond van beweerde valschheid in geschrifte, aanhangig gemaakte rochtszaak zal echter voortgaug hebben. De heer Hosang is voornemens, voor den tijd welke het onderzoek in beslag zal nemen, verlof aan te vragen als burgemeester en zal zich dien tyd buiten de gemeente Blari cum ophouden. (N. v. d. D.) Legaten. Nu wylen mevrouw Schoidius-Lüps te Arn hem heeft gelegateerd: f 10,000 aan de Ned. Herv. diaconie aldaar, f 10.000 aan de Room8ch-Katholieke diaconie aldaar, f2000 aan de Israëlietiacho diaconie aldaar, en o.m. f 16,000 aan de algemeene armen, enz. van enkele gemeenten, waar de overledene grond bezit had. Stoomschip gestrand. Vlissingen, 27 Oct. De kustwacht van Weit- kapelle meldt: vermoedelijk zit eeu tweemast stoomschip W.Z.M. van deu ijzeren toren op de rassen; vertoont 2 vlaggen, doch zyn niet te onderscheiden. Scheepsbouw. Op de werf dor Kon. Maatsch. «de Schelde" te Vlissingen is do kiel gelegd voor het stoom schip .Oranje Nassau in aanbouw gegeven door den Kon. West Indischen Maildienst Amsterdam. Scheepsbouw. Eunigen tyd goleden is gemeld, dut de nieuw Invincible ,von der Tann* op de proef tochten een snelheid van 27.4 zeemyl gehaald had. Dit getal was berekend als gemiddelde op zes tochten langs de 6 zeemijlen lange gemeten baan by Neukrug. Nu men de snel heden nog eens goed heeft nagemeten, blykt de grootste snelheid, die de kruiser gehaald heeft 28.124 zeemjjlen in het uur geweest te zyn. De stoomwerktuigen ontwikkelden daarbij 80,000 P.K. De Engelsche gepantserde kruisers van het Invincible-type hebben zalk een groote snel heid niet kunnen halen. Zoo loopt de luvincible 26.65, de Iudomilable 26.1 en de Inflexible 26.5 zeemyl. Terecht kan men dus zeggen, dat de „vort der Tann' op het oogenblik de grootste snelheid en de sterkste werktuigen heeft van allo gepantserde kruisers en ook van alle groote soliepon (torpedo-vaartuigeu dus niet medegerokend) ter wereld. Inbraak en diefstal. Door de zoldering van een goudsmidswin kel heen - hebben inbrekers in de Oranieu- strosse te Berljju voor 40.000 mk. aan ju- weelen, ringen, zakuurwerken, kettingen enz. buit gemaakt. De inbrekers hebben hun fonkelnieuw ge reedschap achtergelaten. Zy hadden zich 's avonds iu het huis laten slniten en de denr van de eerste verdieping, dien leeg stond, open gebroken. Met een centerboor maakten zy een opening in de vloer en verder door de van de benedenverdieping, Om alle leven te vermijden, hadden zy door een klein gat been een toegeslagen regenscherm gestoken en dit daarna gespannende Btukken kalk vielen zoodoende in hot geopende scherm. Visscherijherichten. Nieuwediep, 25 October. Aangebracht door 7 korders 25 stuks groote tong f 1,10 per stuk, 50 middelmatige tong 60 cent per stuk, 60 kleine tong 20 cent per stuk, 10 mand stort schol f 6 per mand, 20 mand kleine schol f 1,75 a f 2,50 per mand, 10 mand schar f 1,50 per mand. 26 October. 15 korders met 5 tot 10 Stuks groote tong f 1,15 per stuk, 10 tot 30 middel matige tong 60 a 70 cent per stuk, 10 tot 30 kleine tong 15 a 20 cent per stuk, 1 tarbotje voor f 5,50, 1 tot 3 mand stort schol f 5 a f 6 per mand, 1 tot 6 mand kleine schol f 1,75 a f 2,50 per mand, 1 tot 2 mand schar f 1,50 per mand. 27 Oct. 28 korders met 5 tot 15 stuks groote tong f 1,10 per stuk, 10 tot 50 middelmatige tong 50 a 60 cent per stuk, 10 tot 30 kleine tong 15 a 20 cent per stuk, 2 stuks tarbot f 8 a f 11 per stuk, 20 stuks rog f 1 per stuk, 1 tot 4 mand stort schol f 4,50 a f 6 per mand, 1 tot 6 mand kleine schol f 1,50 a f 2,50 per mand, 1 tot 2 mand schar f 1 per mand. Burgelijke Stand Helder Van 25 tot 27 October. ONDERTROUWD: J. P. Dekker en A. M. de Boer. L. Schoonhoven en T. van Amersfoort. 1. J. Lens en C. Kamp, A. .1. Schaap en A. M. Kraak GETROUWD: F. C-. Heijman en W. E. Brouwer. S. A. Steur en H. M. C. Hin. BEVALLEN: L. M. C. de Vries geb Wijnberg, d. E, M. de Boer geb. Leeger, d. A. de Does geb. Jonker, z. A, de Boevé geb. Roosloot, z. M. Vrugt- man geb. Henning, d. OVERLEDEN: G. de Does geb. v. d. Molen, 53; Kosteloze Arbeidsbeurs. Ned. R.-K. Volksbond, Molengracht, Helder, Voor ieder toegankelijk. Bieden zich aan: 2 wasch- of werkvrou- wed, 1 verstelnaaister en 1 dagmeisje. Zitting alle werkdagen van 78 uur 's avonds. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 28 October. Naar wy vernemen is er te 's-Graven- hage eene vereeniging opgericht met bet doel op bescheiden wyze werkzaam te zyn ter voorziening in de behoefte aan kleine woningen alhier. Do statuten der vereeniging zouden dezer dagen aan H. M. de Koningin ter goedkeuring worden aangeboden. De heer M. Vliek, alhier, heeft te Utrecht met gunstig gevolg examen afgelegd als 3de-machinist by de groote stoomvaart. De nieuwe sleepboot •Simson" van de sleepdienst Gebrs. Zur Mühlen is alhier aan gekomen en zal hedenmorgen proefstoomen. Woensdagavond is by de oefeningen van du Marine, in de Noordzee, ter hoogte van den Pettemer Polder, een groot schyf- vlot verloren gegaan. Dat vlot levert gevaar op voor de scheepvaart. Naar wy vernemen, z&l «Helders Man nenkoor" op Woensnag 16 November een concert geven voor hare donateurs en begun stigers. Aan dit ooncert zullen medewerken de heereB N. Boucbier (tenor) en P. Brizue (cello); voor pianobegeleiding mej. U. Bon- ohierWeyens en J. van Vliet. Mynheor de Redacteur I Beleefd verzoekt ondergeteekende gastvry- beid voor onderstaande regelen in uw veel- blad. H.H. Jagers! Nu het jachtseizoen is aangebroken, leeft menig postdaiven-liefhebber in angst en vreeze voor het leven zyner duiven, vooral zy die hnnne duiven dagelijks naar bet veld zien vliegen om voedsel te zoeken. Zeer vele kostbare exemplaren, de hoop en trotsch van den eigenaar, vinden daar hun dood door het moordend lood van een niets ontzienden jager. Het is alsof het noodlot de hand er in heeft, want zeer dikwjjls wordt door ons, postdaiven- liefhebbers, de klacht geuit: «Juist mjjn mooiste en beste postduif is spoorlooB verdwenen". Dagen lang wordt dan nog gehoopt, dat zy op het hok zal terngkeeren, wat ten laatste een ydele hoop blykt te zyn, want duif kan niet meer terugkeeren, zy is meedoogenloos doodgeschoten, Het voordeel dat zoo'n gedoode duif den i ager aanbrengt is m. i. zeer gering, maar het nadeel den eigenaar berokkent, zeer groot. Zeer dikwyls is het een duif, waar de eigenaar veel van verwacht voor do toekomst, of het is een, die zich in verschil lende wedvlnchten schitterend onderscheidde en daardoor zyn baas veel eer en voordeel bezorgde. Heeren jagers, nit naam van alle post- dnivcnliefhebbers kom ik tot u, met het beloefd verzoek: «Schiet geen duiven, daar mede spaart u ons veel verdriet en schade". By voorbaat onzen vriendelyksten dank, Hoogachtend, Uw dw. dn. Joh. Darphorn. Zuidstraat nr. 52. Don Helder. Uit den Omtrek. Texel, 27 Oct. Niettegenstaande er dit jaar reeds buiten gewoon veel wolvee werd uitgevoerd, werden toch in den loop dezer week nog ruim 200 stuks verhaudeld, tegen de volgende pryzen schapen f18 a f21 en lammeren f 14 a f 16 per stuk. Reusachtige hoeveelheden veevoeder worden als wintorvoorraad thans weer aangevoerd. Niettegenstaande er overvloedig veel hooi is geteeld, heeft hot vee toch behoefte aan 't krachtvooder. Nu de uitkomsten van den veehandel dit jaar zoo bevredigend waren, kunnen de veehouders ook op onbekrompen wyze inslag doen van het benoodigde. Wieringen. Maandagavond vergaderde onze afd. van den Nederl Protestantenbond; aanwezig waren 20 personen. Na opening, lezing en goedkeuring der notulen, werd een commissie benoemd, die in Januari a.s. de rekening van den penning meester zal nazientot leden werden benoemd de Heeren P. Kaan, D. Lont Jnz. (Stroe) ea P. Asjes. Op de eerstvolgende byeenkomst zal de Heer Nonhebei van Hilversum optreden; voor een volgende bijeenkomst zal door het Hoofdbestuur een Bpreker worden gezonden. De Voorzitter deelt nog mede dat een subsidie van f 60.door het Hoofdbestuur is toegezegd. De kerötfeestviering met de leerlingen der Zondagscholen zal plaats hebben, de eerste Kerstdag te Westerland, de tweede Kerstdag te Hippolylushoefde Zangvereenigiug «Nieuw Levenzal worden uitgenoodigd de feest§ viering te Hippolytushoef op te luisteren. In afwijking van het bestuursvoorstel wordt besloten de prysjes bij ingezetenen te koopen. De dames onderwijzeressen nemen op zich lijsten te presenteeren tot het bijeenbrengen van de benoodigde gelden: een flinke op brengst zal, naar gehoopt wordt, hare be looning zyn! De lozing welke Ds H. Bax zou houden wordt uitgesteld. Hierna sluiting. De heer H. Knol, thans brievenbesteller te Wieringerwaard heeft zyn verzoek om eervol ontslag ingetrokken. Door den heer Lammerts te Haarlemmer meer zal op zyn bouwplaats «Consólu" de twee maal bekroonde hengst Concurrent' worden gestationuverd. De heer T. Buma, zal in zyn vaartuig, «De Watergeus» een motor laten plaatsen. Eensgezindheid hield jl. Dinsdag haar eerste byeenkomst; de opkomst was niet tal- rjjk, doch de avond was daarom toch zeer gezellig. Als sprekers traden op de heeren L. Berghuis, W. Bruul, O. Bosker, C. Bos- ker en J. Egelman, terwyl ook mej. A. C. Dujjnker een voordracht getiteld «De Avond klok" ten beste gaf en daarmee veel byval oogste. Vrouwalles wat hier staal, alles wat boven is, 't zilver, 't linnengoed, Alle» is van my afkomstig, Alles heb ik meegebraoht En wat had jij vóór we trouwden, vraag ik je, wat had jy Mau Ik... rust 11 INGEZONDEN. De Opera „Tiefland". Beleefd verzoek ik U, mynheor de Redac teur, onderstaand in Uw blad te willen opnemen. Zooals bekend is, zal hier op 81 October a.s. door de Dnitsohe Opera, gevestigd Amsterdam, onder directie van den heer Maal, de opera «Tiefland» van Eug. d'Albert worden opgevoerd. Ik heb de eerste opvoering dezer opera het vorig jaar gezien en kan verzekeren dat de inhoud hiervan zeer boeiend, meeslepend en vol actie is, het onderwerp sluit zich zeer nauw aan bij die van «Paljas», Caval leria* en meer dergelijke, en het succes van deze opera is voor een groot deel te danken aan de hevige passies die er in voorkomen men raakt werkelyk by de aangrijpende scènes onder don indruk. In muzikaal opzicht staat dit werk zeei boog, de melodiën zyn eenvoudig, de instru mentatie bescheiden en mooi van klank, vooral de dramatische golvingen van 't ge voeligst pianissimo tot de hevigste uitbarstin gen van hartstocht, verhoogen zeer do groeiende stemming van dit realistisch boe- renstuk. 't Is een van de moderne werken van welke door deskundigen voorspeld ie, dat het op 't repertoire der opera's zal bly- ven, waaruit voldoende blykt dat .Tiefland" een succes-opera is. Zelden worden we hier in de gelegenheid gesteld zooiets te zien, en waar men dikwyls de klacht hoort: «Er is hier nooit iets degelyks!' wordt men nu in de gelegen heid gesteld iets goeds te zien. 't Orchest staat onder de zeer bekwame leiding van den heer Joh. Sobonten, die zeer voor zijn taak berekend en door zyn rustige directie de moeilijke taak om eenheid tusBchen orchest- spel en tooneelspel te bewaren, met ernst verricht. In aanmerking nemende de hooge pryzen voor opera-voorstellingen in andere steden, kan men hier nu voor betrekkelijk lagen entréo prijs van zoo'n prachtwerk genieten en kan 't kunstminnend publiek hare belangstelling toonen, door van deze gelegenheid gebrnik te maken. Wellicht worden we dan later in de gelegenheid geBteld, meer opera's hier te zien. Met dank voor de plaatsing, A. L. Hazebroek. Op den 3dcn November ho pen onze geliefde Ouders en Grootouders M. Koorn en J. Vr. Zoetelief, hunne40 jarigeEchtvereeniging te herdenken. Dat zy nog lang gespaard mogen blijven, is de wensch van hunne liefheb bende Kinderen J. KOORN. G- KOORN-Smit. en Kleinkind. Helder, 28 October 1910. Den llden November hopen onze geliefde Ouders Antonius Arnoldus v. d. Reijden en Johanna Boelé, hunne 25 Jarige Echtvereeniglng te herdenken. Helder, 28 Oct. 1910. Namens hunne Kinderen, Behuwd- en Klein kinderen. Ondertrouwd Joh. P. Dekker en Alida M. de Boer. Helder, 27 October 1910. Ondertrouwd L. Schoonhoven en Catriena van Amesfoort. Helder, 27 October 1910. Huwelijksvoltrekking 9 November a.s. Getrouwd F. C. HelJIman en W. E. Brouwer, die, ook namens wederzydsche familie, hartelijk dank zeggen voor de ondervon den belangstelling. Helder, 26 October 1910. Heden overleed te Amsterdam, onze geliefde Zuster en Behuwd zuster, Mejuffrouw Maria Anna, in den ouderdom van 46 jaar. Helder, 26 Oct 1910. Uit aller naam: CATR. BUSSING. Algemeene kennisgeving. Evangelische Maatschappij Afd. HELDER. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, zacht en kalm, na een kortstondig lyden, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Zoon, Broeder en Behuwdbroeder, de Heer Jacob de Beurs Johz,, in den ouderdom van by na 59 jaar. Amsterdam, 26 October 1910. Barentszstraat 45 huis- Wed. Jb. DE BEURS- SCHUSZLBR. J. J. DE BEURS. H. G. DE BEURS en verdere Familie. Algemeene kennisgeving. ter herdenking der Hervorming op MAANDAG 31 OCTOBER, in de NIEUWE KERK, 's avonds half acht. Met bereidwillige medewerking van Mevr. POORT en Mej. METZELAAR (Zang) de Heeren W. BAKKER (Orgel) en E. HANGARD (Viool). Spreker: 1)8, ONN18K1S8, Onderwerp Toegang en zitplaatsen vrij. Heden overleed tot onze diepe droefheid, mijn geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffr. Maratje Bethlehem- Langendljk, in den ouderdom van 60 jaren. Helder, 28 October 1910. Namens de Familie: D. BETHLEHEM. Heden overleed onze geliefde Dochter en Zuster Rempje Koster, in den ouderdom van circa 18 jaar. Helder, 27 October 1910. Haar diepbedroefde Ouders, Broeders en Zusters: R. KOSTER. J. KOSTER-db Kok. Algemeene kennisgeving. De Heer en Mevrouw H. W. BAKKER Jutte, betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling bij de geboorte van hunne dochter ondervonden. Helder, 28 October 1910. Donderdagavond verloren een goud Ringetje met zwart Steentje, De eerlyke vinder, die dezelve terug bezorgd, zal beloond worden. AdresVlamingdwarsstraat nr. 1. Evangelisatie-lokaal In de Palmstraat. Zondag v.m. 10 uur en 's avonds 6'/, uur, Ds. A. H. DE HARTOG, Ned. Herv. Predikant te Haarlem. 10 uur Kinderkerk in de School met den Bybel en gebouw Middenstraat. HET BESTUUR. Verschenen by C. DE BOER Jr., te Helder, en verkrijgbaar bij iederen boekhandelaar: IN VERBAND MET HARE TOEPAS SINGEN AAN BOORO VAN SCHEPEN, DOOR C. ARONSTElft, Luitenant ter zee le klasse, Officier-Instructeur by het Kon. Instituut voor de Marine. Met 210 ffguren tusschen den tekst. Prijs ingenaaid f5.50. Gebonden in stempelband f6. Geboren: Catharina Juliana, dochter van A. HEESTERS en T. HEESTERS-Olivibr. Helder, 23 October 1910. Afd. Helder en Omstreken. Het bestuur van bovengenoemde ver eeniging, maakt bekend dat in het begin van de maand November wederom een pakjeszending naar Oost- en West-Indië zal worden georganiseerd op denzelfden voet als de voorgaande. De pakjes moeten gebracht of franco gezonden worden aan de afdeeling Helder, adres Wachtlokaal der Marine, voor Am sterdam aan het Bestuur van de afdeeling Amsterdam, magazijn van levensmiddelen, Rijkswerf, duidelijk voorzien van naam, qualiteit, stamboek nummer en schip van den geadresseerde en opgave van inhoud en waarde, tevens naam en woonplaats van den afzender. De afmetingen der pakketten mag niet grooter zijn dan 12,5 dM8. Het liefst te gebruiken de bekende biscuitblikken, ot een gedeelte daarvan. De pakketten moeten vóór 4 No vember in ons bezit zijn. HET BESTUUR. Helder, Oct. 1910. ZEGT HET VOORT De volgende pakjeszending^ zal plaat» hebben ongeveer begin Juni. De Directeur en Comman- mandant der Marine te Wil lemsoord brengt ter kennis, dat Woensdag 26 Octoberj.l., des avonds, ter hoogte van den Pettemer Polder, in de Noordzee, op ongeveer 52° .54' N.B en 4° 23' O.L. een Schijfvlot, waarop «5 masten met 3 schij ven, verloren is gegaan. Genoemd vlot levert gevaar op voor de scheepvaart. lederen Zondag gelegenheid GEVRAAGD een flinke Dienstbode, tegen hoog loon, by Jn. BLANKMAN Cz., Koegras. Net Dienstmeisje gevraagd, liefst ben. 18 jaar, in klein gezin, met de wasch bekend. AdresKeizerstraat 19a. Gevraagd een Dagmeisje, voor de morgenuren, leeftijd ongeveer 14 jaar. Zich aan te melden Zaterdag avond tusschen half acht en negen uur, Hoofdgracht 55. GEVRAAGD een nette zindelijke Dagmeid, in een klein gezin, wasch buitenshuis, tegen flink loon. Adres: Kanaalweg 67 68. Fijne Wasch-, Glans-, en Strykinrich- ting, L. WIEDENHOFF, Vlamingstraat nr. 50, vraagt een Fljnsirijkotor ©n sea aankomende Fijnstrijkster. Gemeubileerde Kamers zonder pension te huur gevraagd door gehuwd Heer en Dame zonder kinderen. Schriftelijke aanbiedingen onder lett. „G" aan het Bureau van dit blad. Een nette COMMENSAAL gevraagd by de Wbd. L. DUNK,Basstr. 35 Gevraagd eene gameubil. Zit- en Slaapkamer met pen sion. Brieven met conditiën onder letters _L. S." aan het Bureau van dit blad. Iemand van de Marine vraagt een Slaapkamertje. Brieven motto „Slaapkamertje" aap het Bureau van dit blad. NEERENHUIS te huur gevraagd voor direct of later. Aanbiedingen met opgaaf van huurprijs, waar het huis staat en wan neer te aanvaarden, worden ingewacht onder iett. „S" .aan bet Bureau van dit blad. IE HUUR een Winkelhuis met annex Woonhuis aan het Doolhof nos. 8 en 10, ad. f2.70 per week. Adres: Koningstraat nr. 20. Te huur tegen f3.— per week een Huis met 4 Kamers, Keuken en Bykeu ken, van alle gemakken voorzien, staande aan de Laan. AdresVan Galenstr. 58. Te huur gevraagd door jongmensch een Sl.epk.m.r zonder pension. Schr. aanbiedingen onder lett. A. aan het Bureau van dit blad. TE HUUR aan aohterkamer met keuken, aan de Gasstraat nr. 44 a, ad f 1.25 p. w. Adres: Koningstraat 20. TE HUUR aan gameubil. Slaapkamertje voor aan de straat. AdresKanaalweg 34. Te huur gevraagd een flink Bur- gorwoonhuis, huurprijs 250 h 275 gulden per jaar. - By voorkeur in het centrum der gemeente. Brieven onder motto „Huis" aan het Bureau van dit blad. Te huur een Burgerwoonhuia, voorzien van gas- en waterleiding. Adres: Van Gaienstraat nr. 4. Pakhuisruimte ta huur aan dan Dijkarsg. Adres: Bureau van dit blad. Te huur aan net Burgerwoonhuia, voor een klein gezin. Te bevragen bij G. Laagland Winder, Koegras gem. Helder. VA» VLIET en STREUT- KER komen hedenavond.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 2