KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder9 Texel, Wleringen en Anna Paulownam No. 3939. Zaterdag 12 November 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 et, fr. p. post 75 et, buitenland 1.25 Pre- Zondagsblada 37} 45 0.75 miën j Modeblad 55 65 f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertaatiën van 1 tot 5 regels 80 cent Elke regel meer6 Be wijs-exemplaar2J Vignetten en greote letters worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT t Co Helder. Bu Derde Blad. HIEUWSBERICHTEM. HELDER, 11 November. Uitvaart C. Boon. In allen eenvoud werd gisteren het stof felijk overschot van den heer C. Boon, in leven gep. secretaris der gemeente Helder, grafwaarts gebracht. Aan de groeve, waar een groot aantal belangstellenden waren saam- gekomen, werd niet gosproken. De oudste zoon van den overledene, de heer L. Boon, dankte allen voor de laatste eer, rijn vader bewezen. Uitvaart J. Dunselman. De begrafenis van den heer Dunselman had Donderdagmiddag onder veel belangstel ling plaats. Wij merkten o.a. op deputaties of besturen van 't Algemeen Weeshuis met eenige weeskinderen, van Liefdadigheid naar Vermogen, R.-K. Parochiaal Kerkbestuur, R.-K. Volksbond en Eerebestuur Militaire vereeniging. NamenB do regenten van 't Weeshuis sprak de heer Vorhey, namens 't Kerkbestuur de heer H. Dito, namens de Militaire vereen, van don R.-K. Volksbond de heer de Bas en voor Liefdadigheid naar Vermogen" Dr. van Ryn van Alkemade. Allen brachten in diepgevoelde woorden hulde aan de nage dachtenis van den ontslapene. De oudste zoon de heer Jan Dunselman dankte namens de familie voor de troost woorden en de betoonde deelneming. Vice-Admiraal Van den Bosch. Het vertrek van den admiraal Van den Bosch zal niet onopgemerkt voorbijgaan. Gisteren werd een afscheidsdiner gegeven door den Staf, heden heeft dit plaats door een groot aantal hoofd- en subalterne officieren van zee- en landmacht, terwyl morgen een diner wordt aangeboden door de autoriteiten, rechtstreeks dienende onder de bevelen van den admiraal. Reisplan van het pantserschip „Tromp". Hr. Ms. tTromp" vertrekt 15 November van hier naar Oost-Indië. Aankomst te Algiers 22 Nov., vertrek van daar 26 Nov. Aankomst te Port-Said 2 Dec., te Perim 9 Dec., te Colombo 19 Dec. De Etat-Major bestaat uit: kapitein ter zee E. de Haan, commandantkapitein-luite nant ter zee M. H. E. Hachee, eerste-officier luitenants ter zee le kl. K. F. Sluis en W. A. van Aken luitenants ter zee 2e kl. W. J. H. van Straaten, J. A. Brouwer, C. Morzer Bruyns, I. A. Rom Colthoff, W. Wynaendts en J. Bosma; adelborsten le kl. H. W. F. M. Doorman, A. L. Timmers Verhoeven, G. E. F. L. Beekman en H. J. Top le luit. der mariniers J. J. C. de Koekoff. v. gezondh. le kl. F. M. R. Schmitz; ofl. v. gezondh. 2e kl. R. L. H. J. Ryfkogelofi. v. adm. le kl. W. Nanning; adj.-administrateur C. A. Huysman; off.-mach. le kl. A. A. van Boven off.-mach. 2e kl. J. W. M. Renken. Schetsen uit de Rechtzaal. Jaap's „truc". Slnw Trieneken. Ze keek op van de waschtobbe, waar grijze walm uit steeg en veegde haastig de handen aan 't schort afZe had dan toch goed gehoord. Eerst dacht Trien 't zich te verbeelden, geklos van klompen op dit uur. Iets bijzonders... En ze kon r oogen haast niet gelooven... De oude Weyers, die langs het zandpad op haar huis aan kwam. Jaap Weyers, die anders bijkans niet groette, zoo n stugge, trotsche vent, Lid van den Raad en zou al lang Wethouder geweest zijn wanneer hy niet met burgemeester overhoop lag van wege een stuk grond, dat voor de nieuwe school noodig was geweest en waar Jaap niet van af wilde stappen Burgemeester had, in de Raadsvergadering met gesloten deuren, waar de zaak van de nieuwe school dan zoo'n beetje bediBteld werd, net gedaan of ie maar te beschikken had over ander mans goed fNou" had ie gezegd .en dan kunnen we dat stukje grond van meneer Weyers immers wel kiygen Die ziet op geen guldentje" al knipoogend tegen de anderen, want iedereen wist immers best wat 'n duitendief Jaap is /.Gelukkig voor de Gemeente, dat wy zulke lut hier in den Raad hebben" ging Z. E. A. voort, over z'n bril heen den taaie" oolyk beglurend .Voor vierhonderd, wed ik, staat meneer Weyers dat lapje wel af..." Jaap zelf kon men niet zien. Die had zich gehuld in ondoordringbare rookwolken. Leunde met z'n stoel tegen den witten muur van de Raadszaal. Zei niets En ze cijferden verder. De oudste Wethouder, die Jaap op een prikje kende, fluisterde burge meester in: ,Zou ie 't vóst doen Maar de ander knikte Och, natuurlijk. Hij zou zich waarachtig niet laten .kennen" aan zoo iets. By de plechtige inwyding zou dan worden gezinspeeld op de .niet genoeg te waardeeren, schier belangelooze medewer king" Neen, dat zou best gaan. Afjjnl" riep burgemeester, ten slotte, uit .dus drieduizend zeshonderd. Minder kèn 't nietGeen centje. Mdór, dan krygt Langhoeve ook iets fijns Daar zullen ze in Oldbroek jaloersch genoeg op wezen. Een school, heeren, die je iedereen kunt laten zien. Een pronk juweel voor de gemeente. Wat zeg-jy I Hoevers Dit tot den opzichter-architect' die het raadsheerlijk .onder-onsje" bijwoonde. Meneer Hoevers verslikte zich haast in de teug koffie, die hy net had genomen, knikte een paar malen van warme instemming. Riep toen uit/.mooi, burgemeester 1 Een pracht stuk wordt 'tl.. .En niet duurl" vulde Z. E. A. aan, reeds tikje bang door de doodsche stilte der Raadsleden. .Dank zy' vooral de medewerking van Jacob Weyers" merkte oudste wethouder op z'n brilleglazen met zekere heftigheid reinigend. Die woü er .kuit of hom" van hebben... Weêr pijnlijke stilte. En Jaap, nog een lesten reuzewalm uit- Hr. Ms. .Piet Hein" is Woensdag te Amsterdam aangekomen, alwaar dit schip buiten dienst zal worden gesteld. De geheele bemanning zal overgaan op het aldaar lig gende pantserschip .Kortenaer". Pakjeszending Onze Vloot. Van de door de vereeniging Onze Vloot opengestelde gelegenheid, tot gratis-verzen ding van pakjes naar de opvarenden op de vloot in Oost- en West-Indie wordt steeds toenemend gebruik gemaakt. Deze week be droeg het aantal der totale verzending niet minder dan 384 stuks, verdeeld als volgt naar Oost-Indie door bemiddeling van de afdeeling Helder 129 en door de afdeeling Amsterdam 166 te zamen 295 stuks. Naar West-Indie door de afdeeling Helder 50 en door de afdeeling Amsterdam 39 stuks, te zamen 89 stuks. De levering der straatsteen voor deze gemeente, waarvan de vorige week de aan besteding plaats had, is opgedragen aan J. Spruit, alhier, en wel 250.000 Waalstraatsteen en 150.000 Friesche straatsteen. Do Scheveninger bom 144 kwam Woens dag als bijlegger binnen wegens lekkage, en de Enkhuizor logger 225 liep hier eveneens binnen, wegens bekomen schade aan het voorschip. Spelen met lucifers. Doordat kinderen in een onbewaakt oogen- blik zich met het afstrijken van lucifers hadden vermaakt, ontstond Woensdagmorgen een begin van brand in een perceel Graven straat alhier. Op het zien van de vlammcD, die een paar lange gordynen en een deel behangsel in de achterkamer hadden aange tast, vlogen de kleintjes naar buiten om hulp. Met emmers water konden de buren een onheil voorkomen. Te water. Woensdagavond zou schipper H. de V., wiens tjalk in het N.-H. kanaal ligt, met een vlet zyn dochter naar den landkant overbrengen, daar zy in deze gemeente eenige boodsohappen moest doen. By de aanlegplaats gekomen, stootte het vaartuigje met een harden stoot daartegen, zoodat het meisje, reeds slaande om uit te stappen, wankelde en te water raakte. Oogenblikkelijk sprong de vader haar na en, ofschoon het zeer donker was en de drenkelinge kopje onder lag te spartelen, wist hy zyn kind weer op het droge te brengen. „Crescendo"„T oonkunst". Gisterenavond nagenoeg een volle .Casino"- zaal. Kon 't ook anders? Een zeer, zeer voorbeeldig samengesteld programma, me vrouw Alida Loman als byzonderere magmeet en het volledig Symphonie-orkest der marine. Ziedaar, men was voor teleurstelling gevrij waard. Vermoedelyk zyn de verwachtingen zelfs overtroffen. De inleiding, Mozart's Ouverture zur Oper. //Die Zauberflöte", mooier te hooren, lykt my onmogelyk. Want hier openbaarde zich direct een volmaakt begrijpen tusschen de directie des hoeren Hazebroek en zyn voortreffelijk orkest. Na deze uitnemende instrumentatie volgde Jeruzalem", aria uit het Oratorium .JPaulus' puttend WAblief Burgemeester verschoot er reeël van. Daar hadt-je 't waarachtig tóchzooals Haverman gedacht had ,Wat zeê-je vroeg Jaap nog eenB. z/Van die vierhonderd pop voor dat lappie land van jou I Je weet welantwoordde wethouder, met iets beverigs in z'n stem. En in de drukkende stilte van het zwoele comité-generaal" weerklonk nu, striemend en tergend, Jaap z'n sarrend-spottende keellach. Hy loeide 't uit, al kloppend en tikkend met den kop van z'n uitgebrande pyp tegen aachbakje. Dan verstierf de spotlach weèr en dan barstte 't wéér losMet schokjes van vroolykheid Hy haalde dikke proppen krultabak uit een viezig papier-zakje. Duwde ze met smoezelig- dikken duim in tabakskop En hy grinnikte maar... Keek, onderwjjl-ie de vlam erin stak, den wethouder aan met z'n loerende, sluwe gryzo oogen, waarin de haat tegen concurrent gloeideEn het genot van ze nou's lekkertjes beet te hebben. ..Dat zat te cyferen, te rekenen. Dat speelt mooi-weér van zijn duiten. Dat wil branie-slaan met prachtscholen, waar hy z'n kostelyken grond voor een appel-en-ei toe most afstaan MóstMóstWacht-eventjes Burge meester had toch indertijd tegengehouden z'n verkiezing tot wethouderMot-jelui niet doen" had-ie gestookt, «geeft niks-as herrie, Weyers is een Btjjfkop, die altydz'n zin mot doordrijven. Luister nou naar myn woorden en kiest De Haan. Dan hebben wy iemand, waar land meó te bezeilen valt" Jaap wist 't op een prikje. Voor lid van het Dagelyksch Bestuur deugde hy niet, hè Maar z'n centen konden ze gebruiken. Om later tegenover een gedeputeerdeMisschien wel den Commissaris der Koningin op z'n bezoek Te kunnen geuren met don school. Hy zag 't al vóór zich. „Ik maak u myn compliment, heeren! Werkelijk, magnifiek- mooi 1 Met een knikje tegen de wethouders, dat beider gelaat zou doen stralen en glan zen Alsof hun iets van „de eer" toekwam 't Kookte in Jaap's gemoed -,Nóg voor geen duizend guldenriep hy uit, en nü toonde hy eerst recht hoe dwars 't hem zat Burgemeester schrok er zóó van, dat z'n bril hem byna van den neus gleed. En wet houder Haverman lachte weemoedigHad- ie 't niet gedacht?... Of-ie Jaap Weyers kende „Kom, Weyers" haaste wethouder De Haan, weinig-diplomatiek aangelegd „je bewjjst 'r de gemeente zoo'n belangrijken dienst meel" Was natuurlyk olie in het vuur. „Voor geen duizend gulden!" riep Raads lid Weyers nog eens... De heeren keken elka&r verwezen, ont roerd, verslagen aan „Kom, Jaap?" probeerde z'n oude vriend Oosterwyk, de eenige, die nog wel eens iets van hem gedaan kreeg, en om wien hy ook te geven had Vanwege z'n diaken schap „Kom, Jaap! Je meent 't zoo kwaad niet.1" van F. Mendelsohn. En hoel Niets dan lof voor de reinheid, waarmee mevrouw Alida Loman deze bekende toonzetting, met artis ticiteit begeleid, omhoog zond. Haar weer gaven zyn stylvol. Het smachtende, melancho- liek-verlangende hoorden we maar weinig zóó. Hier kwam dan ook een fraaie bou- quet en natuurlyk! een geestdriftige byval. By do verklanking van //Elegie für Streich- orchester", van Tschaikowsky, genoten we volop. Welk een heerlijke muzikale gedachten komen hier, door juiste eischen, tot uiting. Do aria uit het Oratorium «De Schepping', van Jos. Haydn, gaf niet minder een voort durende bevrediging. Opnieuw maakte de hoogst begaafde zangeres een treffenden in druk met haar ontwikkelde stem, die rij, zonder overdrijving, alleszins beheeracht. Een bekorendste stroom van klanken en melodieën vonden we in de «Suite Algerienne', van Saint-Saëns, onderlinge contrasten van een rjjke hoogstaande instrumentatie. Na de pauze kwam een rechte verkwik king. Een technisch-mooi opgebouwd werk van A. L. Hazebroek was aan de beurt. En de onberispelijke uitvoering der schoonheden van het geheel, troffen speciaal. Onder stormachtig, langdurig applaus werd een prachtige lauwerkrans aan den componist dirigent overhandigd. Fanfares klonken en 't publiek, nog eens enthousiast, juichte hartoljjk. Nog liet mevr. Alida Loman met succes zich hooren in een vy'ftal zorgzaam gekozen liederen, waarvan de laatste, met Hollandsche tekst, zooveel invloed op de hoorders ver oorzaakte, dat een herhaling niet uitbleef. Tot slot boeide het orkest met «Piet Hein', Hollandsche Rhapsodie, van P. G. van Anrooy. Aan «Toonkunst4 m'n compliment. Kunst avonden als deze zyn steeds welkom 1 „Appollo". Woensdagavond gaf de muziek vereeniging Apollo", Direkteur de heer J. M. Jansen, in Casino een uitvoering, die in allo opzichten geslaagd mag genoemd worden. De zaal was zoo goed als gevuld met een aandachtig en dankbaar auditorium en waarlyk, wat er ten gehoore gebracht werd, was deze stille hulde alleszins waardig. Maar 't bleef niet by een stille hulde; telkens als een der num mers van het goed gekozen programma was afgewerkt, weerklonk een welgemeend applaus door de zaal en aan 't einde moest zelfs gebiseerd worden. Het geheel nieuwe pro gramma, dat hier aan het publiek werd aan geboden, getuigde van ernstige studie en de vertolking liet niet alleen niets te wenschen over, maar men kon, zelfs als leek, zeer goed bemerken, dat de vereeniging over goed geschoolde krachten kon beschikken. Elk nummer werd met opgewektheid en vastheid van streek uitgevoerd, doch een woord van byzonderen lof komt toe aan hem en haar, die ons «Ave Verum" en «Grosmiitterchen" deden genieten. Zooals gezegd, ieder nummer zonder uitzondering deden 't goed en niemand der aanwezigen zal zich den gang naar Casino betreurd hebben. Wenschelijk ware het, dat het aantal, zoo wel werkende als kunstlievende leden nog En misschienHeel misschien zou er nog een mouw aan gepast zyn Met wat soebatten en vleien Maar burgemeester Van Hoorn was sarcastisch van aard. „Wy mogen de mildheid van meneer Weyers niet misbruiken" zei hy, onver schillig voor de schopjes, die oudste wet houder hem onder tafel gaf... Van: Houd nu je mond Je bederft de zaak Bij burgemeester was 't „plus fort que lui," die liefhebberij om speldeprikjes te geven. Jaap knauwde haast het mondstuk van z'n pyp kapot, want hy voelde best de steek- onder-water. „Jou aardigheden kunnen me geen steek schelen, burgemeester!" viel hy uit, wit als een doek nu van woede. „Aardigheden, meneer Weyers?... Als ik uw alom-bekende mildheid, edelmoedigheid prijs Een paar Raadsleden gichelden Oudste wethouder schudde nog eens weemoedig 't hoofd, 't Liep reddeloos mis „Ik heb u misschien onderschat," plaagde burgemeester verder „u zult dat stukje grond natuurlijk aan de gemeente hebben willen schenken En dat marchardeeren kwetst u Niot-waar, meneer Weyers? Ik geloof, uwe bedoeling nfl eerst te hebben begrepen Pats, ging de stoel, waar Jaap op ge zeten had, tegen den witten muur. Stjjf drukto-ie de pet op zijn hoofd. Keek bur gemeester aan met oogen, waarin 't blik semde Ondoofbare, onbluschbare haat gloeide „Bouw jelui je school maar, hoor! Maar niet van myn centen I Niet van myn grond 1" En hy sloeg de deur van Raadszaal achter zich dicht. Wuifde door het raam, nog eens de col lega's toe Hkdden ze prachtschool nog niet? Burgemeester deed net-of-ie de zaak van den vroolyken kant opnam. Roerde hoofd schuddend en glimlachend in z'n versch kop-koffie. „Wat-nou!?* liet oudste wethouder be drukt hoorenWant de mooiste, beste plek voor het gebouw misten zy Tien- tegen-een, dat Jaap z'd ontslag zou nemen uit den Raad. Burgemeester trok een gezicht van: komt best terecht „Ja, jy hebt goed praten!4 bromde Ha verman En ongclyk had-ie niet. 't Zag er met Langhoeve'B gemeente-kas dunnetjes uit. Heel smalletjesZoo'n kereltje als Weyers konden ze niet missenEn daarvan was men algemeen, diep doordrongen: tusschen burgemeester en Jaap was 't tafellaken door gesneden Voor altijd Trien kwam naar 'm toe. Zy had 't land aan hem, maar je most zooeen te-vriend houden. Als hij met Paschen opsloeg Hy hèd al van veertig gulden-meer gespro ken, die Jan Kramers 'm geboden had... En dan die af betaling met Kerstmis I „Gaat-u binnen, Weyeral* noodde Trien, rood van opwinding wat uitgebroider was. Dan kon deze muziek- vereeniging vast nog meer praesteeren en meerderen zouden dan voor betrekkelijk ge ringen prys in staat zyn, een paar goede con certen te hooren. Spaenhof en De la Mar. Dinsdagavond was 't weer oen gezelligo boel in Casino. Speenhof met zyn liedjes en zyn gitaar, mitsgaders zyn vrouw, De la Mar met zyn grappen en de Melanchini's met hun wonderbare kunst der telepathie of ge- dachtenlezer. Dit meer ernstigeideel van het programma nam het voorste gedeelte vao den avond in beslag, om verder gewyd te zyn aan de muziek en zang, aan het bytend sarkasme. de humorike satire van Speenhof, benevens de aanstekelijke vroolykheid van Nap De la Mar. Hoe komen die twee bij elkaar, mag men zoo vragen. Toch is het een eigenaardig genot, die liedjes vol bjjtende spot met die soberheid en kille eenvoud te hooren voordragen, maar goed is het ook, dat Nap de somberheid spoedig komt ver dry ven met zyn geestige rymelary en pittige anecdoten. De goed gevulde zaal amuseerde zich kostelyk, niet 'tminBt met het bekende nastukje: „Zyn Edelachtbare". Wie beurtelings geroerd wil worden tot een stille traan door 't snydend wee van SpeenhofT's realisme, met zoo groote soberheid voorgedragen en dan weer tot een gulle lach door hot "blij moedige optimisme van Nap De la Mar, verzuime niet by een volgende gelegenheid 't zal de laatste maal wel niet geweest zyn mee op te gaan naar Casino. De socialistische candidatuur. Gisteravond werd in «Tivoli" door de Afd. Helder van de S.D.A.P. een openbare ver gadering gehouden, ter ondersteuning van de candidatuur Michels, met als sprekers de candidaat zelf, benevens de heer A. G. A. Verstegen, lid van den Gemeenteraad, en tot onderwerp: «Het standpunt der Soc.-Dem. ten opzichte der Gemeentepolitiek". De tegen- candidaten waren uitgenoodigd tot debat. De heer Grunwald, de candidaat der vrijzinnigen, had bericht van verhindering gezondenvan den heer Teerink was geenerlei bericht in gekomen. De opkomst mocht bevredigend genoemd worden. De heer Verstegen heet de aanwezigen welkom en geeft na een kort openingswoord het woord aan den candidaat voor district II, den Heer A. W. Michels. Deze begint met te zeggen, dat hy tot de ervaring is gekomen, dat er moed voor noodig is, om hier in den Helder op te treden. Men stelt hier den eiscb, dat een candidaat moet kunnen spreken. En hy zou het niet gewaagd hebben, om den heer De Geus uit te noodigen tot debat, als hy niet geweten had, dat de heer De Geus nog lang de beste niet was onder de vrijzinnigen. Veronderstel eens, dat hy de heeren Hartsinck, Zander of Van den Berg had uitgenoodigd, dan had er geen spaan van hem overgebleven. Ook van spreker is gezegd, dat hy niet spreken kon; dat was dan volgens de vrij zinnigen een reden, om het min of meer dwaas te noemen, dat Michels candidaat was. By de Staalmannianen is het ook zoo. Men moet kunnen spreken, daarom ook hebben zy den heer Teerink candidaat gesteld, die zoo men weet, een buitengewoon goed spreker is. In Extra Tijding stond o. m. dat Michels mot zulke rooie en raro matrozen omgaat. Naar aanleiding daarvan wilde hy do matrozen aanraden, allemaal rood te worden, dan zal Staalman tenminste niet meer zeggen, dat het rare matrozen zyn. Spreker zegt: wy zullen ons noch aan de liberalen, noch aan de Staalmannianen storen; wy stellen een candidaat, dat is ons goed recht krachtens ons verschillend standpunt met de overige partyen. Er wordt telkens beweerd door de clericalen, dat wy handjeplak spelen met de liberalen; dat weten de mensohen ochter wel beter en kunnen ze nu weer uit deze onze candidatuur ervaren. En als er soms nog zijn van die clericalen, dan moeten ze aan stonds maar eens opkomen en bewjjzen, dat we handjeplak spelen. Het niet opvolgen van ons advies is niet voor onze rekening; dat komt omdat de menschen zoo'n grooten hekel hebben aan Staalman. Wy hebben nog nim mer een vryzinnig candidaat openlyk aan bevolen. Wel hebben wy eens een tegenstander aanbevolen, n.1. een Stualmanniaan, dat was De Waard en dat was de grootste mislukking in den Raad; hy zat er als een zoutpilaar. Ik heb nu een en ander omtrent myn tegen- candidaten uiteengezet zegt spreker. Hy wenscht nu een en ander te zeggen omtrent de hier gevolgde gemeentepolitiek en wil al dadelijk beginneD, met te zeggen, dat het op dat punt hier in Den Helder zeer zonderling toegaat. Nu houdt spreker een uitvoerige grondige beschouwing over 't belastingwezen in 'tal- gemeen, over Rijks- en gemeentelijke belas tingheffing; toont aan, dat het thans gevolgde systeem alle kenmerken vertoont van door de heerschende, burgerlijke of wel kapitalistische klasse te zyn ingevoerd; dat zy allen op deze leest geschoeid zyn; dat zo er op ingericht zyn om de bezittende klasse zoo min mogelijk, de niets- of byna nietsbezittende klassen zoo zwaar mogelyk te belasten. Dat slechts één systeem goed genoemd kan worden en dat naar dat systeem door de sociaal-democraten met alle kracht, die in hun is, wordt gestreefd en dat systeem iséén algemeene inkomsten belasting, met behoorlijke progressie, die het mogelyk maakt het geld te halen waar het werkelijk is en die de armen en onbemiddelden vry stelt van belasting betalen. Dat alle indirecte belastingen uit den booze zyn, omdat ze onevenredig zwaar drukken op de armsten en armen. Dat wel is waar de huidige belas tingwetten niet toelaten, ons ideaal op belas tinggebied te bereiken, doch dat met eenige goede wil toch ook thans in die richting wel wat te bereiken zou zyn. Dat die goede wil echter ontbreekt by allo vertegenwoordigers van de burgerlijke partyen, hoe ook genaamd en dat, ondanks alle smoesjes, die ze verkoopen over belastinghelling naar draagkracht. Zelf Mr. De Meester in den Haagschen gemeente raad sprak 't dezer dagen by de behandeling van de begrooting in den Haag uit, dat hy 't wel goed vond, dat 't volk, door middel van te hooge gasprijzen, iets bjjdroeg in de 't Was erg-vreemd En Jaap, de huisbaas der vrouw, zei maar niets. Deed z'n klompen uit. Ging aan de tafel zitten. Liet zich bakje-koflie i toeschuiven. Slurpte, slurpte Zij wachtte „Jaap Kramers is weer by me goweest' zei baas Weyers op eensNaar buiten I turend, ontwykend den blik van de boerin „Nou is-ie al tot vyftigweer geklommen..' 't Schoot Trien in de keel van schrik. Hèd zo wel gevreesd Met schorre stem praatte ze Praatte. Van dat zy nou toch al over j do zes jaar op de boerdery waren Baas Weyers had toch nog laatst gezegd.. Wan- j neer alles maar geregeld liepAfijn, dan j zou 't nog wel „Tja!* riep baas uit, haastig wegschuilend achter gordyn, want oudo Kees strompolde net-voorbyGlurend of-ie niet de vrouw ergens zagOm een paar centen te schooi eren Trien merkte 't wel. «Dat is niet gewoon dacht ze. Probeerde te lezen op Jaap z'n dik, breed, grof-bonkig gezicht. Maar 't was even strak als altijd... Toch meende ze dat-ie wat bleeker zag dan gewoonljjk... Met iets onrustigs in z'n gebaren... «Is daar soms de een of ander?" vroeg hy plotseling, naar de deur kjjkend... Onwillekeurig deinsde Trien terug... „W Weineen!» antwoordde ze. „Nou, dan is 't goed. Komt Gerril haast thuis?" De klok wees elf uur. Nog een dik kwar tier Later dan halftwaalf zeker niet Om twaalf uur aten ze En Gerrit dronk eerst z'n „proppie", waschte sicb, en zoo Baas Weyers wenkte haar. Even weifelde Trion maar hy had het gordyn al laten zakken. Begon te fluisteren Niemand be hoefte te weten dat hy op dit uur by Gerrit en Trien zat te praten Daar had niemand immers meè noodig Toen ze haar man in de verte zag aan komen, door gleufje tusschen gordyn en muur liep Trien hem tegemoet. Om hem voor te bereiden Waarom Jaap Weyers binnen was, al van vóór elven af over dat zaakje van de vechtpartij by Mol, van laast- leden Zondag Toen ze Jaap hadden be schuldigd van Piet Zeeman te hebben ge stoken Hy wist toch wel, in den lin kerarm. De dokter was erby gehaald. En Martin, de veldwachter, had proces-verbaal gemaakt Trien snikte 't uit, terwyl ze naast haar man liep Snikte wanhopig „Als je voor den rechter verklaart, dat jy gezien hebt, hoe Piet Zeeman door den zoon van Wolvers is gestoken En niet door Jaap WeyersDan gceft-ie je de overige zestig gulden cadeau En we krjj- gen huurcontract voor drie jaar Voor vier desnoodszónder opslag...' Gerrit snapte 't nog niet best. Kon al dat verrassende niet op-eens verwerken in de trage hersens „Ja, maar...' zei-ie, benauwd door onbe stemd gavoel van iets dreigendsJa, maar Ze stonden in de kamer. De scherpe, grijze sluwe oogen van den baas spiedden, wat Gerrit 'r van-dachtHaar, Trien, had-ie belastingen. Dat is iets voor de arbeiders kiezers, om tegen 1918 in hun ooren te knoopen. Deze redeneering van De Meester, oud- Minister van Financiën, gaat uit van de vast geroeste en niettemin zeer valsche en verkeerde voorstelling, alsof de arbeidende klasse zoo weinig bijdraagt in de algemeene lasten. Een goed financier, geen soc.-demooraat, de heer Bekaar, heeft onwederlegbaar aangetoond, dat de bezittende klasse 10°/0, de midden stand 15 °/0, de arbeidende stand 43®70 van hun inkomen aan belasting betaald. En wat de ryken met de eene hand betalen, halen ze met de andere hand terug. Met de op brengsten der verschillende belastingen over het jaar 1907 toont hy aan, dat ze aan rente meer terug betalen dan bezitten. Zie hier een lijstje over 1907: Opbrengst d. vermogensbelasting f 8.396.000 bedrijfsbelasting- 9.522.000 grondbel. geb. eigend. - 12.801.000 ongeb. - 7.620.000 personeele belasting. - 19.154.000 Totaal t 57.498.000 Stel, dat y4 deel dezer belastingen wordt opgebracht door de niet-bezittende klasse, dan wordt door de ryken ongev. 44.000.000 per jaar aan belasting betaald. Zy halen echter terug aan rente over het zelfde jaar: Rente van de Nationale Sohuld f81.612.632 Gemeenteschuld 18.810.988 Totaal f44.928.620 En dan wordt er nog beweerd, dat de ryken zooveel en de armen zoo weinig betalen. Aan de hand van de adressen der Aid. Helder S. D. A. P. aan den Raad om gas- prijsverlaging, alsmede aan de hand van de behandeling der pas gehouden begrootings- debatten, neemt spreker de thans gevolgde gemeentelijke floantiëele politiek onder han den en levert hierop schorpo oritiek, om te eindigen mot in den breede aan te toonen, dat de belangen der arbeidende klasse alleen veilig is by de candidaten der S. D. A. P. Daarom wekt hy de arbeidors-kiesers op, Dinsdag a.s. met macht en kracht te ijveren en te werken voor den candidaat der Soc.- Dem. Arbeiderspartij. De tweede spreker, de heer Verstegen, zet in den breede het standpunt der Soc.- Dem. uiteen, tegenover die van alle overige partyen. Hy schetst het kapitalistisch regiem, waaronder wy leven en set klaar en helder in een breed opgezet betoog uiteen, hoe onder dit regiem de arbeidersklasse gebokt moet gaan en werkelyk ook gebukt gaat en hoe zy de middelen en de wegen aanwijzen om zich aan dit verderfelijke systeem te ontwor stelen. Alleen grondige hervorming en om werking van do grondslagen, waarop de tegenwoordige maatsehappy rust, kan ons van dit systeem verlossen en de programma's, ook het programma te volgen by hun gemeente politiek, gaat in die vastgestelde richting. Breedvoerig staat hy stil bij de belangrijkste punten van dit program, toont aan dat alle partyen, zoo in den lande als in de gemeenten, te kort schieten, te kort moeten sohieten krachtens hun inzicht in de maatschappij en de voorstelling, die zy hebben van de taak al gewonnen Dat was 't voornaamste. Do man zou wel toestemmen Die snapte maar half „Ja, zie-je4 stamelde Gerrit wéér, van den baas naar z'n vrouw turend, en omgekeerd Trien doorzag het beter. Besefte wel, waar 't om ging. Begreep, wat er voor Jaap op 't spel stond Misschien een maand of drie er-achter Gaf Gerrit knipoogje. Van maak-je maar niks-ongerust, hoor! Beredder ik wel... ,,'t Is een gevaarlijk ding, Weyeral" zei ze, Gerrit wenkend van: hond-je koest... Zeg 't er toch maar om Dokt-ie op „Pffl« blies de baas minachtend „gevaar lijk!' Maar de tegenstand joeg hem kleur van angst naar de wangen Zag Trien zoo best. „Als 't eens misloopt? zei ze, Gerrit weer wenkend: Allemaal om 'm bang te maken I „Vyftig gulden in de hand en het contract eerst geteekend' zei ze resoluut, zoodat Gerrit schrok, echt, van haar „durf* tegen den baas Van wien ze afhingen Die als-ie woö „dan kun-je later die zestig gulden regelen. Wat-jij, Gerrit?" De boer bromde iets. Veegde zich het zweel van het voorhoofd Wat schéélde TrienStraks zei Jaap nog: met Paschen r-uit De baas zag natuurlyk, dat Gerrit, wel zou gezwicht hebben. Had Trien kunnen vermoorden Maar dacht aan het proces-verbaal. Hoe burgemeester pret sou hebben Jaap de kast in „Wie waarborgt me...?» begon hy. Doch de vrouw genoot van don angst, die op Jaap z'n tronie te lezen was Nu hód ze hem in d'r macht Dan doen we 't eenvoudig niet 1" zei ze, Gerrit een stomp gevend vanwcés toch niet zoo laf En ze richtte op den baas den vasten blik van haar energieke blauwe oogen Vond 'twat-lenk te merken, hoó hy in-den-klem zat Schuim kwam op de hoeken van z'n lip pen. Maar hij trok oen dikke, vette portefeuille uit z'n zak. Trien haaldo een inktkoker en pen te voorschijn Een poosje later, nadat-ie goed had uitgekeken of er geen mensch was, stapte Jaap den weg op Z'n vuisten waren gebald. En z'n tanden styf-opeen geklemd. Ik zal ze welLater1" dacht hy, „Als ze eenmaal de twee vingsrs der rech terhand by den rechter hebben opgesto ken 1" Toen de getuige Gerrit Stam vóór het hekje verscheen, keek do voorzitter van de Rechtbank hem scherp aan. Van het gelaat des beklaagden, Jacob Weyers, was alle kleur geweken... Nu spande 'tOnder eede bevestigen wat Gerrit vóór den rechter-commissaris getuigd had „Ik wys u" zei president „op het gewicht van den eed, getuige. Wéét wat go hier ver klaart. Dónk aan uw gezin I Weet-gy dat wie verdacht wordt, hier onder eede gelogen te hebben, kans heeftHéél veel kans Om onmiddellijk van hier, uit dit gebouw, naar het Huis van Bewaring te worden ge bracht Wéét ge dat?" Gerrit knikte eventjes. Was merkwaardig rustig „De vent snapt niet wat-ie gaat doen", dacht Jaap, de beklaagde, „'t loopt prachtig 1" En Gerrit zwoor. De beschuldigde voelde, hoe de zweet druppels hem, van de natte haren, in den hals dropen De officier zag 't en fixeerde hem met zeer-scherp oog Nu kwam 't .Voor den rochter-commiasaris" zei de voorzitter «hebt gy verklaard, dat niet deze beklaagde, maar Hendrik Wolvers de eerste getuige, Zeeman, gestoken heeft dien avond in de herberg van MolBljjft-ge daar by Al de oogen der edelachtbare heeren waren strak op Gerrit gericht. De officier tastte al byna naar een dun zwart boekje Gerrit zei niets. Welnu, getuige?" De verslaggevers rekten hunne halzen. Die vent was gewoon niet te verstaan «Duidelijker asjeblieftI" zei president, hand aan oorschelp leggend Gerrit mompelde wéér iets De sidderende hand van den beklaagde veegde, met onzekere tasting, langs z'n met zweet bedekten, vet-vuurrooden hals Gerrit herindordo zich niet precies Kon zich vergist hebben „Waarom zei-je 't dan tegen den rechter commissaris?4 vroeg president nog Maar Gerrit keek hem zóó schaapachtig aan, dat voorzitter 't er maar bjj liet De getabberdo heeren glimlachten. En de officier keek beklaagde, baas Jaap, aan met een gezichtOf ze niet begrepen, wat er achter school1 „Dat valt je tegen, hè?* plaagde de blik van den officier „Hadt-je je anders voor gesteld 1 In z'n broekzakken balde Jaap de vuisten. Hy kón niet spreken Moest het geheim verzwygen. Van hoe-ie bedrogen was.., Achter in de zaal, op een der getuigen banken, kon men het ronde, blozende ge zicht van een boerin opmerken. Ze was even bang geweest, Trien Maar Gerrit had te goed zyn les geleerd. Met innige genieting zag ze hot bezweete angst hoofd van baas Jaap, in het zondaarsbankje „Dat zet-ie je betaald!' had Gerrit z'n zuster, iets slimmer dan broer voor speld. Trien kón er wei-eens met angst aan den ken. Maar dan troostte ze zich weer Durft-ie immers toch nietl.. Dan komenwjj uit den hoek 1Is-ie er gloeiend-by 1 Mauwt Corwuu.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1