KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje 68 Keizerstraat 68 MARINE. Ëroote St. Nicotaas- éialages, ruime keuze. voor Helder, Texel, WIerIngen en Anna Paulowna. Ho 3941 Zaterdag 19 November 1910. 88ste Jaargang. Sportte»» IBS" PAARDENVLEESCH. „De Kaplaars", Gemarineerde HARING, en ie Hachioale Mooi 8. v. Amesfoort, Vele Nouveauté'8. Vliegweek te Helder Sint Nicolaas - oadeanx. H. KREUGER, Spoorstr 63. Per sneltrein ontvangen M. WAA8, Spoorgracht. ie tan Dames- h. de kok, Scbagenstraat w18. In het Magazyn „NEDERLAND", Kanaalweg, een WINKELBEDIENDE WIL0HAN0EL, 2de VROQNSTRAAT nr. 53. Onovertrefbaar Boters oorten T. C. GAVERS Az, 2' Vroonstr. 67. De BE1EMIEK Tan M KLERKQ. Spoorstraat 32. UMD lil ÜWEUMH, MD. ZILii m lÖHiLBl 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. poet 75 ct.. buitenland f1 Pre- Zondagsblad 37* 45 f0 miSn Modeblad 55 65 f0 (Voor het buitenland by vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 90 cent. Elke regel meer6 Be wijs-exemplaar'24 Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE BOER Jr. (»./h. BERKHOUT 4 Co.), Helder. Biirea Tweede Blad. HIEUWSBERICHTEH. HELDER, 18 November. Hr. Mo. .Friesland" is 15 dezer te Uadix aangekomen. By het heden te 's Gravenhage ge houden examen slaagde voor tweeden stuur man groote vaart de heer D. Kikkort leer ling der Zeevaartschool alhier. Helders Mannenkoor. Woonsdagavond gafHelders Mannenkoor", zoo men weet, onder de kundige leiding van den directeur C. W. Rusting, een concert, dat iD alle opzichten als gesl&agd kan be schouwd worden. De zaal was voller dan ooit, wel een bewys, dat deze concerten op hoogen prys worden gesteld. De eerste paar nummers, .Herfst" van G. H. Hulsman en .Lente een compositie van den dirigent zeiven, deden al dadelijk heel aangenaam aan, door hun zuiverheid van toon, die men trouwens heel den avond wist te handhaven. Het volgende nummer «Die Allmacht", gaf ons gelegenheid kennis te maken met den tenorzanger, den heer N. Bouchier, die, bygest&an door het koor en geaccompagneerd door mej. U Bouchier Woyens, zich vordiensteliik van zijn tnak kweet. Deze zanger gaf later op den avond nog een paar verdienstelijke liederen te hooren, nu alleen geaccompagneerd door bovenoemde piauiste, welke liederen zoo zeer in den smaak vielen, dat men en niet te ver geefs om een bisnummer verzocht. Had den wy den zanger gaarne wat krachtiger, wat forscher gehoord, vooral in 't laatste nummer .In 't Woud" door Ph. Loots, niet ontkend kan worden, dat hy over een mooi orgaan kan beschikken, wat vooral bleek in de nnmmers .Klein Moederke", en ,Moe- derke alleen", muziek van J. P. J. Wierts. Nummer drie van het programma, nl. «Die Kapelle" van C. Kreutzer en .Vineta" van Fr. Abt, verdienen aparte vermelding. Deze liederen, getoonzet voor dubbel-kwar- tet, muntten bijzonder uit door hun helder heid en zuiverheid en fyne nuanceering van toon. Vooral het laatstgenoemde werd bij zonder artistiek ten gehoore gebracht en bjj het dobbel pianissimo kon men een speld in de zaal hooren vallen. Geen wonder, dat een stormachtig applaus den zangers ten deel vie! •n met aandrang om een herhaling verzocht werd waaraan welwillend voldaan word. Ter afwisseling van het vocale gedeelte, was er ook eeD plaatsje ingeruimd aan de instrumentale muziek en wel een paar nnm mers voor cello, door den heer P. Brizee, niet onverdienstelijk op de piano geaccom pagneerd door den heer J. A. v. d. Vliet. Klonk de cello over 't geheel wat zwak, het geen misschien aan de plaatsing op het too- ncel te wyten was, toch gaf het gehoorde alleszins aanleiding, om de zuiverheid en vastheid van greep en streek te bewonderen. Dit laatste bleek vooral in het laatste num mer ,Hexeutanz'' van G. Golterman. Nog verdient een woord van bijzondere hulde, nummer acht van het programma „Meiplanting van J. J. H. Verhuist, waarin algemeen de krachtige, heldere en schoone bariton werd gewaardeerd. De overige, nog niet genoemde nummers, zooals „Het Lied van den Arbeid" en „Har monie" klonken ook zeer schoon door de zaal en „last not least" de „Kikker-Cantate", een Humoreske voor koor en piano, muziek van C. Hensig, was een waardig slot van den welgeslaagden avond. By dit nnmmer vooral kwam het verdien stelijk spel van de meermalen genoemde pianiste nit, doch ook aan de zangers wer den hier hooge eischen gesteld. Ook dit nnmmer moest herhaald worden. Zooals ge zegd, de opkomst was bijzonder groot. Maar hot schoon uitgevoerde programma wettigde dezo ruime deelname. „Helders Mannenkoor kan met trots en voldoening aan deze uit voering terugdenken. Natuurlijk beBloot een gezellig bal den genotrijken avond. Uit luiden, 17 November. Vele reederyen van haringschepen onder vinden geldelyk nadeel door de steelzucht hunner opvarenden. Gisteren is door de gemeentepolitie weer procesverbaal opge maakt tegen de bemanningen van twee Scheveningsche bomachniten omdat zy onge veer 20 vaten haring, die harer reedery A. de Niet te Scheveningen toebehoorden wederrechtelijk aan een opkooper hadden verkocht. De hier thnisbehoorende logger ,Ida" van den heer G. van Ryn moest met slechts 31 kantjes haring van de visschery naar hier terugkeeren omdat het schip lek geworden was en water maakte. Het zal de vangst in dit seizoen beëindigen. Gepensionneerde onderofficieren, enz. Te 's Gravenhage is eene vergadering ge houden door het hoofdbestuur en de eere commissie der «Vereeniging van beneden den rang van officier gepensionneerde militairen van Leger, Marine en Koloniën". De boeken van den penningmeester werden in orde bevonden. De uitkeering kon be dragen voor ieder der 129 wednwen f 75. Gereserveerd werd voor nog niet gedetail leerde onkosten f 788,48de reservekas be draagt f 8888,35. De eere-commissie (voorzitter: generaal Eland) acht het noodig, dat do inkomsten der vereeniging versterkt worden. Het be stuur sprak zyn vertrouwen uit, dat de aan hot ryk gevraagde subsidie zal worden toe gestaan en dat velen zich geroepen zullen voelen de vereeniging onder een of anderen vorm te steunen. Onder de bovengenoemde 129 weduwen zijn niet begrepen diegenen, die in het gonot van een rykspensioen zijn, wyl deze eerst in de termen vallen, waoneer de uitkeering hooger is dan zjj aan pensioen ontvangen, voor het verschil tnsschen beidsn. Handel in blanke elavinnen. Op de Korte Hoogstraat te Rotterdam is aangohouden de Spanjaard Petro R., van beroep caféhouder, die Vrijdag j.j. twee meis jes van 17 jaar had ontvoerd en uit Rot terdam naar België getransporteerd, waar hy ze in een café in de Schippersbuurt te Antwerpen had ondergebracht. Daar zyn zy door een hoofdagent der zeden-politie uit Rotterdam opgespoord, naar Rotterdam terug gebracht en weder ter beschikking van de ouders gesteld. De Spanjaard is naar het hniB van be waring overgebracht. Slim en elimmer. In een tramrytuig van lijn 1 te Amsterdam zoo een met de •heerlyke" zy bankjes zitten twee dames irriteerend te giechelen, tot eindelyk de condnctenr komt salueerend voor de beide dames. Gelyklydig klinkt uit beide monden reen enkele, conducteur De conducteur reikt de eerste «een enkele' toe cn ontvangt in zyn geopende hand... 15 halve-centjes keurig op een rijtje. Conducteur blyft onverstoord. De juffrou troost hem, zeggend't Is ook geld, conduc teur" en do andere juffrouw: .Ik wou wel een schip vol hebbent" Eu u?" vraagt de conducteur aan de tweede juffrouw. Ook een enkele" en ook zy ontvangt haar .enkele", waarop zy betaalt met een kwartje. Conducteur diept uit zyn zak een dubbel- tje op, voegt het snel toe aan de 15 halve- centjes en nog sneller verdwynen de 16 geldstukjes in de hand der verblufte juffrouw. «U wou er immers wel een schip-vol van bebben" troostte de conducteur. Toen giechelden de overige passagiers. Portugeesche oorlogeechip Va8C0 de Gama. De heer Hugenholtz heeft de volgende vraag aan den Minister van Buitenlandscho Zaken gesteld: .Is het waar, dat het Portugeesche oor logschip «Vasco de Gama', na op bevel van do Portugeesche republikeinsche regec- ring last te hebben ontvangen de oude Por tugeesche vlag te vervangen door de repu blikeinsche, aanzegging heeft gekregen van de Indische regeering, handelend ten deze in overleg met de Nederlandsche, om binnen vier dagen Tandjong Priok te verlatendat Hr. Ms. Noordbrabant mot spoed uit Soera- baja is ontboden om, zoo noodig, aan dit bevel macht by te zetten en dat zelfs, in verband met deze zaak de infanterie in de kazernes geconsigneerd is geweest P De minister van buitenlandsche zaken heeft, ook namens den minister van koloniën, hier op bet volgende geantwoord: .Naar aanleiding van een verzoek om instructies werd den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië 8 October 1.1. medogo- deeld, dat, in afwachting van nadere instrnc ties, het verblyf van de Vaaco de Gama in de haven van Tandjoeng Priok tot 4 dagen kon verlengd worden. Den llden October werd daarop nader naar Indië geseind, dat het schip voorloopig te Tandjoeng Priok kon blyven, zonder ochter op officieele be handeling aanspraak te kunnen maken. Don 8sten October was Hr. Ms. Noordbrabant reeds naar Tandjoeng Priok opgeroepen. Nopens het consigneeren van de infanterie in de kazernes in verband met deze zaak is den minister niets bekend. Leo Toletoj is Woensdag overleden. Tolstoj was 9 Sept. (O. S. 28 Aug.) 1828 op het aan zyn schatryke ouders behoorend laudgoed Jasnaja Poljana in het gouverne ment Toela geboren. Hy werd thuis, later, na den dood van zyn ouders, by een taDte in Kazan opgevoed, studeerde daar een tyd in de Oosterscbe talen en in de rechtsweten schap, en keerde toen naar het hem toebe deelde landgoed terng. Als jongmensch heeft hy het leven geleid, dat in zyn stand mode en dat was een leven vol Bpel, drank, onzedelijkheidteekenend is, wat hy in zyn Biecht vertelt, over de ineening van zyn brave, reine tante, die het zoo goed zou vinden voor zyn vorming, wanneer een jongmensch als hy een liaison had met een getrouwde vrouw uit goede kringen. Trachtte hy zedelyk goed te zyn, dan lachte men hem uit. Op 16-jarigen leeftijd had hy zijn geloof verloren. In 1851 maakte Toletoj een reis in den Kaukasus, zag daar veel van het militaire leven en besloot dienst te nemen. Hy werd cadet bij de artillerie-brigade in den Kau kasus, daarna officier, en maakte den Krim- oorlog mee. In 1855 nam hy echter reeds zyn ontslag en ging weer te Moskou cn Petersburg leven, maakte een paar reizen in het buitenland, en begon zich te interessee ren voor de ontwikkeling van de boeren op zyn landgoed. Hy richte daar een school op, waar op een natunrlyk minder geregle menteerdo wyze onderwys werd gegeven, waar het byv. voorkwam dat van het voor een week vastgestelde leerplan op verlangen der leerlingen werd afgeweken, waar niet gestraft werd, omdat straffen altoos slechte gevolgen heeft, en toch orde heerschte. Ook begon hy de uitgave van een paedagogisch blad, dat by «Jasnaja Poljananoemde en zelf redigeerde, en bewerkte leesboeken voor de school cn het volk. In 18G2 trouwde hij met de dochter van een Duitschen dokter uit Moskou. Het loven in en de zorg voor zyn snel aangroeiend ge zin vervulden hem een tydiang, maar spoe dig keerde hy tot zyn letterkundig werk te rug. Van 1865 tot 1869 werkte hy aau zyn grootcn roman uit den tjjd van Napoleon, .Oorlog en Vrede", van 1878—1876 aan zijn hedendaagsohen roman .Anna Kare- nina". Maar ook zyn schrijversroem gaf hem geen voldoening. Er is een oogenblik ge weest dat deze .nihilist", voor wien het leven geen beteekenis had, die in niets ge loofde, byna aelfmoord ging plegen. Toen heeft Tolstoj ingezien, zooals het in iMyne Biecht" staat, .dat het begrip van den zin des levens in het geloof ligt". Maar het geloof van de Russische orthodoxe kerk, een volkomen vormendienst, was voor den man, die eens Schopenhauer den geniaalsten man ter woreld had genoemd, die van het atheïstische pessimisme, de neiging tot het Boeddhisme van Schopenhauer doortrokken was geweest, natuurljjk niet brnikbaar. On der den invloed van eon christelijk anarchist, Soetajef, met wien hij in 1881 in aanraking kwam, heeft Tolstoj een eigen, tegen het dogmatische en kerkelyke christendom ge- keerden godsdienst gevonden, dien hy in 1884 in «Mijn GolooP' hoeft verkondigd, en later in .Het Koninkrijk Gods is binnen in u". Het is een pantheïstisch geloof, be rustende vooral op het gebod van liefde voor al wat leeft, en van het niet-weerstaan, wat men in het Hollandsch met een onjuiste woordvorming genoemd heeftde weerloos heid. Verder zyn de geboden in vrede met ieder leven en niet toornig zyn, monogamie en niet zweren. Van deze denkbeelden uitgaande, heeft Tolstoj al zyn latere werden geschreven. Den orthodoxen godsdienst heeft hij daarin aangetast cn den staat, die volgens de leer der weerloosheid uit den booze isimmers de aanhangers dezer leer kennen geen over heid, geen rechtspraak, geen recht dus byv. om krijgsdienst te vragen en belastingen te vorderen. Hij heeft in zyn .KreutzerSo- nate" een heftige critiek geleverd op het zinnenleven der hoogere standen, en de theorie verkondigd, dut do menschheid moest streven naar een verliezen van zinnelijkheid. Hij heeft tegen alle prikkelende genotmid delen geschreven, als alcohol en tabak het vegetarianisme verdedigd in allerlei kleine verbalen de ellendige gevolgen van de tegen woordige levenswijze laten zien. In zyn .Wat is kunst" heeft hy aan de kunst den eisch gosteld van religieus te zyn, d.w.z. een ge voel te vertolken, voortvloeiend uit een religieus begrip van de verhouding der mon- schen tot God en hun medomenschen, of het eenvoudig gevoel van het gewone leven, op voor ieder, ook den eenvoudigste, begrijpe lijke wyze weer tc geven ongoveer al wat hy zelf aan knnstwerken beeft geschreven, heeft hy daarby uitdrukkelijk veroordeeld. Ook in zyn laatsten roman, «Opstanding" waarvan de opbrengst moest strekken om de Doechoborzen in staat te stellen naar Canada te verhuizen, heeft hy zyn theoriën, zyn vyf ge boden, zyn wet der liefde die men moet ge hoorzamen, ook waar zy staan tegenover do wetten van den staat, verkondigd. Hoe radium verkocht wordt. Het .Electroteohn. en Werktuigk. Week blad" ontleent aan de «Metal Industry" de navolgende mededeeling over de wyze, waar op radium verkocht wordt. Radium is een der dnurste dingen ter we reld, waarvan de pr^Js door de Oostenryksche regeering juist vastgesteld is op f 1200 per 0.001 gram. Het is onmogelijk radium in absoluut zui veren toestand te leveren, zoodat het voor don verkoop als een chemische verbinding, nl, als radium-barium-chloride bereid wordt. Tegenwoordig wordt dit radiumpreparaat in vorm en qualiteit bereid en door de Rijks universiteit te Weenen gewaarborgd en ge garandeerd. Elk radiumpreparaat wordt in een ronde z.g. radiumcel gesloten, die een diameter van cl mM. en een dikte van 9 mM. heeft. Deze cellen zyn in den vorm van een in elkander te schroeven huls vervaardigd, waarby ver nikkeld koper als materiaal dient. In den bodem van de cel of huls is een hoeveelheid lood gesmolten, waarin een vier kant gat gemaakt is, waarin het radium preparaat is opgesloten, met als afdekking een mica plaatje. Wil men dus de radium- stralen benutten, dan dient eerst de cel ge opend te worden. Elk radiumpreparaat is officieel gestempeld en opvolgend genummerd. Deze voorzorgsmaatregelen zyn noodzakelijk tengevolge der ongewoon sterke chemische uitwerking van het radium, zoodal geen on voorziene ongelukken door zorgelooze behan deling kunnen plaats vinden. Teneinde van de Oostenryksche regeering radium te kunnen koopen, heeft men meer noodig dan de gevraagde prys, daar dit zeldzame metaal slechts aan wetenschappe lijke inrichtingen en personen van naam ver kocht wordt teneinde oventueel misbruik te voorkomen. De levering geschiedt voor risico en op kosten van den kooper, daar nog geen wetten of reglementen van do posterijen voor de verzending gemaakt zyn. Tot op heden is dan ook nog geen enkel mG. radium per post verzonden, doch wordt steeds door een speciale bode overgebracht. Dit was ook het geval, toen de Oostenryk sche regeering een groote hoeveelheid naar Curie te Parys zond voor het nemen van proeven. Dit geschiedde ongeveer lty8 j»ar, nadat Curie het radium ontdekt had en dit mineraal nog niet verkocht werd. Een assistent van de Kyks-Universiteit te Weenen bracht deze hoeveelheid in een dunne capsule naar Parys. Sinds dien tyd is het radium betrekkelijk goedkoop geworden. Luchtvaart. Vermiste ballons. Van drie vermiste ballons van den Niederrheinischen Verein für Luftschifiahrt wordt van twee de landing be richt. Vermist wordt nog de ballon Saar, be stuurder luitenant Rommeler, passagiers kapio- tein Lange en de heer Zimmermann. Het bestuur van de vereeniging nam de meest uitgebreide maatregelen, om de redding vermis ten te bewerkstelligen. Alle beschikbare torpe dobooten te Wilhelminahaven, zestien in getal en het opleidingsschip Nautilus" kozen zee. Men vermoedt echter, dat de ballon in Scandinavië is geland, doch de reizigers de gelegenheid ontbreekt te telegrapheeren. Do nacht was helder en de reizigers zouden dus wel tydig hebben ontdekt, als ze de zee nader den. Een „Ueber"-Dreadnought. De Engelsohe bladen melden, dat de ad miraliteit thans plannen ontworpen heeft voor een nieuw oorlogsschip, dat nog grooter, sneller en Bterkor wezen zal dan eonig oorlogs schip ter wereld. Het nieuwe schip zal eon lengte hebben van 720 voet, een waterverplaatsing van 28,000 ton en een snelheid van 80 zeemylen. Het grootste, tot dusver voor de Engel- sche marine gebouwde schip, de .Lyons", heelt een lengte van 600 voet, een water- verplaatsing van 26,500 ton en een snelheid van 28 zeemylen De ,Dreadnonghthad slechts een water verplaatsing van 17,900 ton en een snelheid van 21 zeemylen. Advertentiën. Mej. J. M. SCHOTEL wordt beleefd verzocht haar adres op te geven. JAN IN 'T VELDSTRAAT 22. Ter gelegenheid van het IO-jarig bestaan zullen drie uitvoeringen gegeven worden, respectievelijk op 3 en 28 Dec. I9IO en 14 Jan. 1911. Eerste uitvoering op ZATERDAG 3 DECEMBER 1910, des avonds 8 uur in „CASINO". HET BESTUUR. De te Willemsoord op 2 December a.s. uitgeschre ven aanbesteding' voor het leve ren en ïnhitngen van een stel ebdeuren enz. is tot nader order uitgesteld. Bij P. SCHRIEKEN, Smidstraat 21, etend, verkrijgbaar eerete kwaliteit PRIJZEN LAPPEN 22V, ct., STUKJES 25 ct., BIEFSTUK 35 ct. per 5 ons. Vóór en na slachting gekeurd. Uitsluitend vet paardenvleesoh. OCTANT b(jna nieuw, ter overname aangeboden, voor zeer verminderden prys. Adres: Bureau van dit Blad, of Egelantiersgracht 18, Amsterdam. ZUIDSTRAAT nr. 36. Schoenwinkel en Schoenmalerij voor NIEUW WERK en REPARATIËN. Net en eterk werk en billijke prijzen J. SCHENKELS. De Iljnste 5 cent per stuk, 4 ct. per 5 ons. Bierstraat OOSTSLOOTSTRAAT 46. Uit de hand te koop een zoo goed als nieuwe Singar-Maaimachine. De hoogste waarde voor oud goud en zilver. Aanbevelend, S. KIKKERT. Parapluies en Parasols overtrekken, heretellen of repareeren kan netjes en spoedig geschieden bij J.M. BA8IE,Dijkatraat3S voor DAMES! de grootste keuze in alle prijzen en verpakkingen vindt U in het Sigaren-Magazyn van groote Spekbokklng 5, 4 en 3 cent, groote Bootsmansharing 5, 4 en 3 cent, HARING om te marineeren. f 1,50 per 100 stuks. ONTVANGEN i A. KORFF Azn. KANAALWEG IIO. Neemt proef met KOKS BOTKRSOORTEN tan 30, 40,45 en de overbekende 50 cents Boter. Ontvangen een partij fijne Edammer Kaas v.af65,80,110,130ct.p.st. Fyne Goudsche Kaas 45 ct. p. pond. Fyne Leidschs Kaas 36 ct. p. pond. Souvenir 45 ct. p. pond met cadeau. kan direct geplaatst worden, die in het Hanufacturenwak wenscht opgeleid te worden. VoorhandenHazen, Smienten, Soep en Braadkippen, Eendvogels, enz. Oroote voorraad, prima verache Dainkonijnen 55 cent. Aanbevelend, •I. HOOU, Poelier. «nijne verpakte in den prijs van 37, 42, 47, 52 ct. per pond. Tevena vestig ik de aandacht, dat ik op elk pond Boter, een overwicht geef van 20 p.Ct. Aanbevelend, Hutmatraeeen. Staaldraadm&trassen. Het soliedst en goedkoopst adres is Speciaal ingericht voor het vervaardigen vani SPRINGVEEREH- en KAPOKMATRASSEN, VEEREN- en KAPOKBEDSTELLEN. Beslist allee van prima kwaliteit. Voor solide afwerking wordt ingestaan. Levering door geheel Nederland FRANCO. Houten Ledikanten. Engelsche Ledikanten. Daar alléén vindt men den grootatan voorraad prachtige REGULATEURS met de beate uurwerken voor een apotprija (3 jaar garantie). Prachtige modellen prima aoort BAROMETERS tegen ongekend lagen prys. BRILLEN In alle metalen worden direct geleverd. Eigen Slljplnrlchtlng. Levering volgens recept in den kortst mogelyken tyd. REPARATIËN geschieden direct. - INRICHTING voor het passen van BRILLEN. Zeer fijne afwerking. Lage prijzen. Aanbevelend, W. LABE8.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1