KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje Ons Zondagsblad. voor HelderTexel, Wlerlngen en Anna Pauiowna- Woensdag 80 November 1910. Plicht en Liefde. No. 3944 38ste jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 ra. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad i i i 371 45 f 0.75 iniën J Modeblad n i 55 i i 65 i f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer. 6 Bewijs-exemplaar 'Ij Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. intero.- Telefoon 80. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT l Co.), Helder. Bareauzi Spoorstraat en Koningstraat. Eerste Blad. No. 52, einde van den jaargang van heb Geïllustreerd Zondagsblad, zal op 2 Dec. aan de geabonneerden worden gezonden. De kwitantie, groot 371/, oent, ter voldoening van de nummers 40 62, zal 6 December worden aangeboden. 11 December begint de nieuwe Jaar gang met No. 1 en bestaat nu de ge legenheid om op dit fraaie GEILL. ZON DAGSBLAD in te teekenen, hetwelk nog geen 8 cent per nummer kost en dat als premie aan onze abonné's wordt aan geboden. De 13 Nos. kosten slechts 37'/» ct., fr. p. post 46 ct. DE UITGEVER. UIT HET BUITENLAND. »De ziekte van koningin Elieabeth van België heelt een normaal verloop. Nieuwe ziekteverschijnselen deden zich niet voor''. Aldns meldde Reuter Zondag uit Brussel. Van de groote belangstelling onder 't Bel gische volk spraken wy reeds. De kerkelijke overheid heeft openbare gebeden voorgeschre ven. Ook uit het buitenland wordt met zeei veel deelneming geïnformeerd naar den toe stand der zieke. In onze Tweede Kamer sprak de heer Van Doorn, het Belgisch koningsbezoek be sprekend, de hoop uit, dat de wolken daar over 't Belgisch hof spoedig mogen wegdryven. En hy sprak daarby de sympathie uit, die geheel Europa gevoelt voor het regeerend vorstelijk paar van het energieke België. De in ons land voorgestelde verbetering der kustverdediging, met namo de verster king van Vlissingen, trekt in België nog al de aaudacht met het oog op de versterking van Antwerpen, 't Is missohien ook gedeel telijk een terugslag van 't geschrijf over deze zaak in Frankryk. DaAr zyn er, die meenen dat de versterking van Vlissingen in 't belang van Duitschland is en gericht tegen Engeland, dat belet wordt eventueel «en vloot naar Antwerpen te dirigeeren. 't Is maar best de zaak, die nog in haar sta dium van wording is, misschien niet eens tot stand komt, over te laten aan do buitenland- echo politieke en diplomatieke tinnegieters. De ontbinding van het Engelsche parle ment heeft Maandag 28 November plaats gehad. Alzoo ie het scherm opgegaan en wordt de stryd alom ook zichtbaar gevoerd. De motie van lord Landsdowne is in het Hoogerhuis aangenomen waarmee uitgespro ken werd, dat de lords gezind waren tot her vorming vau het Hoogerhuis. Een schijn manoeuvre, en: nu te laat, zeggen de voor standers der regeering. De Lords doen dit alleen daarom, opdat hun party by de ver kiezing zal kunnen zeggen ziet ge, de lordB hebben gewild maar de regeering wilde niet, zy mocht niet van de Ieren. Want de Ier- sohe kwestie wordt naar voren geschoven ais een machtig politiek wapen. De regee- ringsparty beijvert zich om de kwestie zui ver te houden, 't Gaat om het veto-recht van het Hoogerhuis zegt ze. Wy willen uit gemaakt zien, of daar achter het Hnis der Volksvertegenwoordigers nog een Hnis moet zitten, bestaande voor 't grootste deel uit erfelyke opvolgers, die elke hervorming des noods kunnen tegenhouden. Beide partyen beijveren zich om haar meerderheid zoo groot mogelyk te maken. TrouwenB een meerderheid iu het Lagerhuis van slechts enkele stemmen zou de boven drijvende party in een lastig parket brengen. De suffragettes of kiesrechtvrouwon blijven zich geducht roeren. De sprekers hebben er op hun meetings ook al last van. 't Doel der dames is vooral de aandacht van het land op hare beweging te vestigen, nn die weer door de Btrydende partyen zoowat ver geten is. Zonder wat spektakel gaat dat niet naar het schijnt. De rechters beginnen nu echter met hechtenis op te loggen 't wordt al te bar zeggen ze slaan, bijten, krab ben, ruiten inwerpenDan in 's hemelsnaam maar de pot inl Iu den Duitschen Rjjksdag is ter sprake gebracht de rede van Keizer Wilhelm inder tijd te Koningsbergen gehouden en waarin de Keizer zich vorst noemde by de genade Gods. Er is toen in de bladen genoeg over gepolemiseerd of do Keizer eigenlyk bedoeld had te zeggen: dat by byna absoluut mo narch was. Een interpellatie was ingediend door den socialist Ledebour. Hy vroeg welke maatregelen de Rijkskanselier denkt te tref fen, om de belofte, door den Keizer afge legd aan Von Biilow in November 1908, verbroken door de redevoering te Konings bergen, in den vervolge te doen houden. Scherp critiseerde Ledebour de uitingen der kiezers, betreffende de opvatting van het KoniDg-zyn by Gods genade, de opvatting van den Keizer omtrent de vrouwenbeweging, de uitspraak van den Keizer, dat de vrede berust op een sterke weermacht. Wilhelm II zal hetzelfde bereiken zegt hy, als de Stuarts in Engeland, de Bourbons in Frankryk, en koning Mannel in Portugal. Tenslotte pryst Ledebour den repnblikeinsche regeeringsvorm aan. De Rijkskanselier antwoordde daarop: «Het aanprijzen van de republiek bewjjst, dat de sociaal-democratie buiten de grondwet staat, dat dus de aanvallen op de keizerlijke rede voering, als zon deze indruischen tegen de grondwet, van sociaal-democratische zjjde geen reoht van bestaan hebben". De eigenlijke verklaring was kort en eenigs- zins schamel. In de Koningsberger redevoering stond geen enkele absolutistische gedachte, doch alleen grondwettelijke. De koningen van Pruisen zyn koningen krachtens eigen reoht, en keizer Wilhelm heeft het recht dit met nadrnk te betoogen, waar er een strooming is, die hem beschouwt als een functionaris, door het volk aangesteld. Verschillende partyleiders legden toen ver klaringen af. Alleen de vrijzinnige volksparty was het met de socialisten eens. De overigen legden zich neer by de verklaring van den Rijkskanselier. Doch de conservatieve leider Von Heydebrand, ging een stap verder en oisohte van de regeering een nieuwe socialisten wet om de burgerlijke maatschappij te be schermen tegen de sociaaldemocratie! Negentienhonderd tieneen kritiek jaar van Midden- en Zuid-Amerikaansche repu blieken 1 Aan Mexico, Uruguay en Brazilië, zou ook nog Peru zyn toe te voegen. Want ook daar woelt en gist het op allerbedenke- lijkste manier. De revolutie schjjnt er overi gens weinig voortgang te maken; en ver moedelijk zullen de regeeringstroepen in staat zijn de beweging op den duur te smoren. Het vermoeden bestaat echter, dat uitbar stingen van verzet tegen het huidige bewind zullen aauhouden, tot het zal zyn gevallen. Maar vooralsnog wordt alom iu het land de staat van beleg gehandhaafd en gestrengelyk toegepast. UIEUWSBERICHTEN. HELDER, 29 November. Heldersche Muziekschool. Gepasseerden Vrijdagavond werd in de concertzaal «Casino" de 14e jaarlyksche voordrachtsoefening gehouden der leerlingen van genoemde school, onder directie van den directeur, den heer A. J. Leewens, plaatselijk muziekmeester, de leerares van solo- en koor zang, mej. Eveline Sypkens en den viool- leoraar, den heer G. Hop. Een zeer uitgebreid programma werd door de leerlingen ten gehoore gebracht, een pro gramma, dat gedurende den geheelen avond de in grooten getale opgekomen ouders en belangstellenden, zooal niet wiet te boeien, dan toch aangenaam wist bezig te honden, en waaruit overtuigend bleek, dat de directeur de lust en de ambitie zjjner jeugdige virtuozen wist gaande te houden en aan te wakkeren. Viel er uit den aard der zaak geen kunst genot te smaken, niet ontkeud kan worden, dat de verschillende nummers niet onverdienste lijk door de jonge krachten werden ten beste gegeven. Vooral de kleine violisten kweten zich voor hun doen heel aardig van hun taak, terw\jl ook de vier liedekes, gezongen door de koorklas, heel lief en aangenaam aandeden. Doch ook de oefeningen op de piano, 't zy twee-, vier- of achthandig ge speeld, werden heel zuiver en maatvast voor gedragen en hoewel 't voor den yverigen directeur zeer zeker een vermoeienden dag iB geweest, was 't toch niet minder een succesvollen. Hiervan gaf ook blyk het prach tige bloemenstuk, hem door zyn dankbare leerlingen by open doek als bewjjs van erkentelijkheid aangeboden. Zeer zeker zijn de ouders na afloop dezer openbare les naar hnis gegaan met de vaste overtuiging, dat de muzikale opleiding van hun krooBt bij deze Heldersche muziekschool in gocdo handen is. Vaderland en Oranje. Zaterdagavond hield de Onderofficiers vor- eoniging van bovengenoemden naam in ,Casino" een feestvierende vergadering. Alvo rens tot *t eigenlijke programma over te gaan, werden by monde van den presideDt, den heer Dronkers, de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom te dezer plaatse toegeroe pen, in 't bjjzonder aan den heer Kolonel- Bataljonscommandant en overige officieren, die met hnn dames deze vergadering hadden willen vorocren, alsmede aan de afgevaar digden der zusterverenigingen, die door hun tegenwoordigheid blyk van belangstelling hadden gegeven. 't Programma bestond uit de opvoering van een kluchtspel in 8 bedrjjven, getiteld ,De Weduwe Hansen", auteur Martin Liket. Het stuk werd door alle speelsters en spelers zonder onderscheid recht verdienste lijk voor 't voetlicht gebracht. De hoofdrollen waren in zeor goede handen. Met een woord van bijzondere lof willen wo Susette genoemd hebben, die in haar dubbele rol van moeder en dochter zich uitstekend thnisgevoelde niet alleun, maar ook gelegenheid had haar niet alledaagsche gave ten aanschouwe te bren gen. Het jolige, guitige spel van Tom, den neger, alias den Prins vau Harabadelagiri'?;, droeg ook niet weinig tot de algemeene vrooljjkheid by, doch ook de niet genoemden vertolkten hun rol uitstekend, zoodat de wensch, bij den aanvang door den president geuit, dat ieder zich recht geuoeglyk mocht amuseeren in vervulling trad. Dit bleek wel uit de algemeene aandacht, waarmee het stuk en het spel ten einde toe gevolgd werd en niet minder uit het welgemeend applaus, dat den spelers(sters) ten deel viel. Het stuk zelf was niet zoo onschuldig, als de weinig pretentiëuse titel deed ver moeden. Voor kinderen was het niet geschre ven. De ontknooping in het derde bedryf was ietwat gewrongen en verward en daar door moeilijk naar behooren te vertolken. Een prettig bal zette do kroon op den welgeslaagden feestavond. Weduwen- en Wezenfonds voor militairen en gepen8.-militairen der land en zeemacht. Wetsontwerpen zyn ingediend 1° tot wijzi ging en aanvulling van de begrooting der uitgaven van dit fonds over 1910 en 2" tot regeling van de ontvangsten en nitgaven van het fonds voor 1911. De wyzigings-ontwerpen betreflen voor namelijk de aanstelling van twee schrijvers op jaarloon, aangezien met de diensten van slechts e'én ambtenaar niet kan worden vol staan. Blykens de memorie van toelichting tot de w. o. tot regeling van de ontvangsten en uitgaven van het fonds voor 1911 zyn de ontvangsten voor dat jaar te ramena. voor het fonds der landmacht op f 251,868, waar onder f82,981 aan pensioensbijdragen en f150,000 aan subsidie van bet Ryk; b. voor het fonds der zeemacht op: f179,000, waar onder f 81,323 aan pensioensbijdragen en f 85,000 aan subsidie van het Ryk. In het verslag ran het fonds over het tijdvak van I Juli 1909 tot en met 1 Juli 1910 wordt opgemerkt, dat op het-oogenblik hot aantal deelgerechligden nog niet met vol komen nauwkeurigheid is te bepalen. Het kapitaal van het fonds der landmacht bedraagt thans f 262,000 dat van het fonds der zeemacht f 188,000. Machinisten Kon. Ned. Marine. In de fNederlander" lezen wy Dezer dagen werd melding gemaakt van n ongunstige aanteekoning, gesteld op den conduite-stuat van een aantal machinisten der Kon. Ned. Mar., en ongeveer luidende als volgt«Heeft gebrek aan goede vormen, blykende uit het demonstratieve bedanken voor eene uitnoodiging van het gemeente bestuur by dé Rotterdamecho feesten". Men vestigt hierop onze aandacht, nn in verband daarmede door ,De Stand" werd gezegd Dat znllen wel socialisten geweest zijn. Maar, zoo vroeg bet blad, als er nu eens waren, die om gewetensbezwaren be dankt hadden Wy meenen te weten, dat noch het eene, noch het andere het geval is. Van socialisme is in elk geval geen sprakemen vindt de socialisten slechts by uitzondering, misschien in 't geheel niet, onder het machinekamer- personeel, waartoe de stokers niet behooren. De beweegreden voor het bedanken door de machinisten was dan ook een geheel andere, en de vorm daarvan moge demonstratief geweest zyn, hy liet aan hoffelijkheid niets te wensohen. Het bedanken door de meeBte machinisten van de te Rotterdam ontvangen Marine-schepen voor het bijwonen van enkele feestelijkheden vond zjjn grond in het feit, dut de machinisten, by wier opleiding voort durend op oen aanstaande officiers-carrière wordt heengewezen, en waarvan verschei- denen ook den officiersrang bereiken, by voortduring by de mindere schepelingen worden ingedeeld. Zoo werd hnn te Rotterdam een b<>n voor gratis consumptie aangeboden, nadat iu Amsterdam, by een officieele ontvangst nadrukkelijk onderscheid was gemaakt tns- schen de .heeren" (officieren) eener- en de onderofficieren en machinisten anderszyds. Dit beeft ontstemming gewekt, en het is die ontstemming, welke zich heeft geuit in een mot redenen omkleed bedanken voor de uit noodiging, gericht aan B. en W. van Rotter dam. Indien, wat ons bekend is, door B. en Wis voldaan aan het verzoek, om dat schrjj- ven ter kennis van den Raad te brengen, die tot de feestelyke ontvangst besloot, dan zullen de Rotterdamsche Raadsleden die be weegredenen kennen, en zich tevens over het aan de adressanten verweten gebrek aan hoffelykheid wel eenigszins verbazen. Dit verwyt treft te meer, als men weet, dat de commandant van den bodem, van welken het bewuste schrjj ven verzonden werd, met de correspondentie bekend was, en deze niet gebillijkt of goedgekeurd, maar ze even min verboden heeft, noch een dergelijke aan- teekening, die trouwens van den kolonel Goedhart niet kan uitgegaan zyn, in 't voor uitzicht gesteld heeft. De zaak wekt, naar wy vernemen, onder de betrokkennen niet geringe ontstemming, en er iB zelfe sprake van een klaoht daar over by de bevoegde autoriteiten. De vervalschingen te Elburg. Uit Elburg meldt men aan de »Zw. Ct". Meer on meer blijkt, dat 't aantal ver valschingen in de spaarbankboekjes bij de Nutsspaarbank te Elburg door den gewezen penningmeester A. J. V., zeer groot is. Zelfs werden er verscheidene boekjes gevonden, die heel niet in de journalen en grootboeken voorkomen. Nagenoeg ,allo posten van die verralschte boekjes zijn alleen door V. ge- teekend, terwijl duidelijk is voorgeschreven, dat ze door twee bestuursleden geteekend .aoeten zyn. V. hield, door zeer vele be talingen, die te zynen kantore geschiedden, zijn medebestuursleden onkundig van deze inlagen of zette in de boeken een ander bedrag dan in het journaal of do grootboeken voorkwam. Dat V. zulks kon doen, moet voornamelijk gezocht worden in het over- groote vertrouwen in V., die altyd zoo wel willend en behulpzaam was, en verder in wantrouwen van de inleggers, die voor el kander en anderen niet wildon weten, dat zy spaarden, ten einde toch maar niet te hoog aangeslagen te worden in de schatting van anderen. Daarom gingen zy liever naar het kantoor van V., dan Maandagavonds naar het gemeentehuis, niet bedenkende, dat hot bestuur der bank tot geheimhouding ver plicht is. De boegrootheid der vervaleching is zelfs niet by benadering op te geven. Alle avonden houd( het bestuur zitting, om de boekjes, die alle opgevraagd zyn, te controleeren en te vorificeeren. Ook zal het bestuur een accountant benoemen, ten einde allee op het nauwkeurigst te onderzoeken. Jacht op baantjes. Door den burgemeester van Winterswijk word iu de gehouden Raadsvergadering mede gedeeld, dat voor de vacature van tydelijk wegcn-opzichter voor den tijd van dén jaar en op eene jaarwedde van f 800, zich 122 sollicitanten hebben aangemeld. Dat belooft wat voor den winter! Een aardappelenhandelaar te Leiden -— zoo lezen wy in het (Leidsoh Dagblad' bestelde eenigen tyd geleden in Friesland twee waggon-ladingen aardappelen. Tot heden laten ze nog op zich wachten! Oorzaak: de HollandBche Spoorweg, berichtte aan den afzender, dat zij geen waggons be schikbaar heeft 1 Zes dagen na de eerste uitgevoerde order zond deselfde handelaar een bestelling naar Rnsland en binnen enkele dagen waren die aardappelen por spoor te Leiden gearri veerd! Wat zal het een toestand worden als de vorst, de gemeenschap te water zal hebben verbroken! Afscheiding van Holland. Men sokryft aan het Centr. uit Baarle Nassau 't Gehucht Castelrë met pl.m. 350 inwoners ligt circa 2 uur van hier. De bewoners hebben kerk noch school. Voor godsdienstige oefe ningen is de kerk, voor onderwijs de school van Minderhout aangewezen, een dorp in België. Zoo werden de bewoners langzamer hand van hun vaderland vervreemd en is er thans een beweging onder hen gaande tot afscheiding van Holland en vereeniging met België. De muiterij aan boord van Brazlliaansche oorlogsschepen. Rio-de-J&neiro, 24 November. De muiterij der bemanning van de >Minas Geraes brak uit in den nacht van 22 op 28 dezer. De gezagvoerder, twee officieren cn een paar matrozen werden vermoord. Andere officie ren werden levensgevaarlijk gekwetst. Ver volgens sloeg de beweging over naar de «Sao Paulo" en de «Bahia". Daar alle offi cieren zich aan wal hadden begeven, nam een gewoon matroos het bevel over de mui tende schepen op zich. De schepen waren overvloedig voorzien van schietvoorraden en levensmiddelen. Na wat te hebben gevaren, kwamen de schepen in den ochtend van den 23sten ter reede terug, waarna van boord in verschillende richtingen kanonschoten wer den gelost. Een granaat drong binnen in een huis in het centrnm van Rio-de-Janeiro en doodde twee kinderen en een vrouw. Het parlementslid Carvalho begaf zich aan boord van de «Sao Paulo", om den maiters kennis te geven van de voorwaarden, waar op hun overgaaf zou worden aanvaard. De muiters gaven daarop te kennen, dat zij zioh niet zouden overgeven, vóór een wet zou zyn aaugenomen, waurby volledige am nestie werd toegestaan. De Britscho gezant protesteerde togen bet plan, de muitende slagschepou met torpedo's te laten vernielen, wyl zich aan boord van enkele dier schepen Britsche onderdanen bevonden. Het Britsche smaldeel, dat zich op het oogenblik voor Montevideo bevindt, heeft order gekregen, zich Daar Rio-de-Janeiro to begeven. Het Portugeesche slagschip ,Ada- mastor", dat voor Rio ligt, heeft zijn ver trek uitgesteld. De muiters hebben een mar- conigram gestuurd aan do regeering, waarin zy zich geneigd verklaren tot onderwerping. Over de muitery op het Braziliaansche eskader lezen we nog, dat deze uitgebroken is op hot oogenblik, dat de commandant van de .Minas Geraes" aan boord terugkeerde van een feestmaal aan boord van den Fran- sohen kruiser fDuguay Trouin". De com mandant, twee officieren on eenige matrozen, die weerstand boden, werden onder geroep van «leve de vrijheid I" gedood, andere offi cieren werden zwaar gewond. De ,Courier du Brésil", een blad, dat te Parijs verschynt, bericht, dat by het uitbre ken van de muitery onmiddelyk het gohoelc garnizoen en alle beschikbare politie gecon signeerd werden. De artillerie kreeg last, zich gereed te houden om op het eerste sig naal de heuvels om de stad te bezetten, en aan de infanterie werden scherpe patronen nitgereikt. Brazilianen, die te Lissabon zyn aangeko men, zyn van meening, dat er ontevreden heid heerscht, omdat Herroes da Fonseca, een militair, president der republiek is ge worden. Verschillende telegrammen echter hebben reeds gemeld, dAt do mannen klaag den over to zwaren arbeid. De bemanningen beweerden zy, zyn niet volledig, hetgeen overigens tamelyk duidelyk blijkt uit de aan wezigheid van Engelsch personeel op Brazi liaansche oorlogsschepen. Kiesrechtvrouwen. Londen, 25 November. Heden zyn 25 kies rechtvrouwen, gisterenavond gevangeu geno men, voor den politierechter van Bow-street verschenen. De eerste, die voorkwam, werd beschul digd iu het ministerie van binnenlandsche zaken ruiten te hebben ingegooid. Ik heb dat gedaan als protest tegen de regeering ide zy. Gy vrouwen, zei de rechter, zyt herhaal delijk met buitengewone zachtmoedigheid behandeld. Ik veroordeel u tot twee maan den dwangarbeid. Een 22-jarige vrouw zei, dat zy aan het zelfde ministerie ruiten had ingeworpen, om dat zy opgesloten wou worden by haar moe der, die reeds eerder tot twee weken gevan genisstraf was veroordeeld. De rechter ver oordeelde haar tot een maand dwungarbeid. Andere vrouwen kregen dergelyke straf fen, behalve twee of drie, die veroordeeld werden tot boete of twee weken gewone gevangenisstraf. Londen, 25 November. Asquith is naar Huil vertrokken, waar een vergadering van de liberale party wordt gehonden. Een kwar tier na zyn vertrek van Downing Street sloeg een kiesrechtvrouw een ruit vau zyn huis met een wandelstok stuk. Zy is opge bracht. Noodlottige brand. Newark (New-Joraey), 26 Nov. De fabriek van de «Newark Paperbou Company" is in de asch gelegd. Vyftig jonge vrouwen, die in de fabriek werkten, werden door de vlammen ingeslo ten cp de bovcnate verdieping; er ontstond een paniek, een aantal vrouwen sprongen uit de vensters on verongelukten. In het vier verdiepingen hooge gebouw waren 200 personen werkzaam. Toen de meiBjeB uit de vensters begonnen te springen, kwam de brandweer met springzeilen, maar er heerachte zulk een paniek, dat slechts een derde gedeelte van de meisjes, die naar beneden sprongen, opgevangen werden. Het aantal dooden wordt op 28 geschat. Een krankzinnige kellner. In Frankfort heeft de politie Vrydag een kellner Waldschmidt gepakt, die 's ochtends blijkbaar in een vlaag van razorny een winkel juffrouw in een schoenwinkel had vermoord. er bleek, dat hy dienzelfden dag ook an dere vrouwen en meisjes had aangerand. Zoo had een dienstmeisje oen steek met een mes van hom gekregen, en een juffrouw in een koffiehuis had hy trachten to worgen. Het volk wilde den man lynchen en de politie kon niet verhinderen, dat hy ernstig mis handeld werd. Op het politiebureau trachtte hy zich later met een mos don hals af te snyden. Hy is zwaar gewond. De politie vermoedt, dat hy ook de aanrander is ge weest van een dienstmeisje, dat drie dagen geleden een steek in den rug had gekregen. By hem vond men een brief^ waarin stond, dat hij zyn leven beu was en dat hy een gevoel had, of hy oen misdaad kon begaan. Panter en auto. Eon gezelschap heeren, dat in twee auto's eenige dagen geleden by volle maan door het bosch van Banjoemuti in het Banjoe- wangisohe tufte, had een eigenaardige ont moeting, deelt het «Soor. Nieuwsblad" mede. De inzittenden van de voorste auto, een Lorraine Dietrich, welke met gesloten vrijen uitlaat, geruichloos en snel een flauwe hel ling afrolde, zagen plotseling in het schjjnsel der acetyleenlantaarns voor zich op een brug een gevlekten panter zitten, met den rug naar hen toe. Het dier draaide .ich, n de lampen hem plots beschenen, om, was, verblind &1b hij werd door hot schelle ongewone licht, blykbaar te bingoong, om er dadelyk van door te gaan. Had do chauffeur gewoon door gereden, desnoods nog wat vaart gezet, dan was het beest stellig overreden. Maar gewend als men is te remmen voor dergelyke belemme ringen op den weg, haalde hij band- en voetrem tegelyk over en stopte een meter voor het ondier, dat toen grommend en blazend een geweldigen sprong maakte in het ravynoen schot h bout portant uit een Browning, op hem in de vlucht gelost, had geen succes, evenmin de vervolging, even later met Wiuchester- en Mauser-geweren door het geheele gezelschap ingesteld. Het beest, dat men voortdurend hoorde grommen, wist zich achter rolsteenen en struikjes zoo goed te dekken, dat hy steeds buiten schol bleef. Een brutale knaap blykbaar, die loerde op eventueel voorbijkomende raenschen of dieren. Een oppasser te paard, die do auto's kort daarop ontmoette, keerde spoorslags terug, toen hy gewaarschuwd werd voor den on- prettigen bewaker van de brug, een paal verder. (N. v. d. D. v. N.-Indië.) PSHTILLIITOIT. 12) Aarzelend en met hoogroode kleur reikte hij het omslag over. Landschappen, taferee- len nit het militaire leven wisselden elkaar af, tot eindelyk de schets van eene vrouwen- kop verscheen. Laura bukte er zich dieper overheen en deed haar best onbevangen te schjjDen. «Hebt gy u zelve herkend?" vroeg hy verheugd. Terstond, ofsohoon gy my vry wel ge ïdealiseerd hebt, on voor onzen naturalisti- ■chen tyd past dat niet". Honri wilde iets vragen, maar bleef nog zwijgen; eindelyk zeide hy: .Gelooft u, mevrouw, dat het den majoor genoegen zou doen, als wy hem met een portret van u in olieverf verrasten?" Verheugd dat de woorden er uit waren, zag hy haar vragend aan. Zy ontstelde eerst hevig. Maar waarom toch Moest zy dan in alles iets zoeken Bezat zy dan niet het minste zelfvertrouwen meer? «Ik geloof het wel", zeide «ij ten laatste, maar toch nog met eenige terughouding. Tancred heelt my juist gezegd, dat hy een gOBchilderd portret van my wenschte te be zitten". Hiermede zou myn liefste wensch ver vuld worden, waarde mevrouw, ik had het tot dusverre niet durven vragen". Het speet Laura dit gezegd te hebben, maar zy kon nu onmogelyk haar woorden terugtrekken; ,nu, dan zal ik er tweemaal voor poseeren, eens voor de teekening en eens voor do kleuren". ,Ovor een half uur ben ik weer hier, en breng dan alles wat ik noodig mooht heb ben mede". Henri vertrok, nam een rytuig en reed naar huis. Nooit duurde een rit hem zoo lang; zenuwachtig en gejaagd, had hy geen rust, voor hy weder by do jonge vrouw zou zyn. Laura was alleen. «Wat heb ik gedaan zeide zy met klanklooze stem, en met schrik wendde zy zich af van haar eigen bleeke beeltenis, die zy in den penantspiegel weer kaatst zag. ,Daar hoor ik Tancred, Goddank dat hy komt". Zy snelde naar zyn kamer. «Beste man, ik ben van plan je op je verjaardag met iets te verrassen!" (Een verrassing en die kom je me nu al verklappen Ja, ik wilde liefst dat gy er by waart en zaagt hoe de verrassing worden zal". «Je maakt me nieuwsgierig, waarin zal ze bestaan De heer Von Ring wil een portret van my sohilderen". Een oogenblik bleef de majoor zwijgen. Hoe zonderling gedroeg Laura zich. Zy was zeker bevreesd met den jongen luitenant al leen ie blyven. En waaruit kon die vrees zyn outstaan Het bloed steeg hem naar de slapen. Zon zy gevoelen, dat zy bescherming tegen zich zelve noodig had Zyn vast ver trouwen in zyne jonge vrouw werd voor het eerst geschokt, doch slechts een oogenblik en hy verweet het zich reeds. Wel neen, haar handelwijze kwam als altyd voort nit haar zucht om den schyn te vermyden. Maar ook hierin kon zy te ver gaan, juist daardoor in verdenking geraken, en Henri op verkeerdo gedachten brengen. Hy moest haar behulpzaam zyn, ook daariu de rechte maat tc houden. «Neen, neen, ik word liever verrast met het portret en myn raad in kunstzaken heeft toch geen waarde". Och, Tancred", klonk het byna smee- kend, «doe me het genoegen er by te zyn, want anders vindt ge misschien dat het niet gelykt; natunrlyk geef je er in dat geval niets om en dit zou me zoo spijten". Tancred was niet weinig geroerd door de kinderlyke bede zijner jonge vrouw en tege lijkertijd gevoelde hy een vlymende smart. Wat was het, dat haar zoo deed handelen Wat ging er in haar om? Hy dwong zich zelf om onbezorgd tc schynen. Henri kwam weldra terug en zag getrof fen van de eene naar den ander. Wat moeBt de majoor er van denken Was het Von Ring werkelyk te doen om hem te verrassen, of wilde hy met Laura alleen zyn .Vergeef het my, waarde heer zoon", zeide Laura, „maar het was my onmogelyk voor onzen lieven papa oen geheim te bewaren, ik heb hem onB plan verklapt". .Zoo?" antwoordde Henri, eenigszins ge dwongen lachend. «Daarby 'B mamaatje ook een Eva's doch ter en heeft dus niet geleerd te zwygen", vervolgde Laura glimlachend. .Ik vind het ook veel aardiger, ale wy alle drie het mooie portret zien ontstaan. Daarvoor zal ik du eenige malen meer poseeren". «Als het maar mooi wordt", zeide Heuri". «Hé, hoe weinig galant", lachte Laura. Het zou natuurlijk de schuld ran het ori gineel niet zyn". ,Dat weet zy zelve ook wel. al houdt zy «ich ook nog zoo nederig", riep de majoor vroolyk, nu weder geheel gerust dat er niets was waardoor Laura'a geweten bezwaard werd. (Kom, begin nu maar, gy geniaal kunstenaar 1" Laten we dezen stoel hier plaatsen... zoo... die roode portière zal een prachtigen achter grond vormen, niet waar, majoor?" Voortreffelijk". «Zie eens hoe het blonde haar daar fraai tegen uit zal komen, niet waar?" Tancred knikte toestemmend. Mag ik zoo vrij zyn? Hot hoofd wat meer rechts, de kin een weinigje hooger", zeide h(j, haar voorhoofd even aanrakende. Als een electrische stroom ging het door zyne vingers. «En nn met wat witte kant om de schou ders gedrapeerd... maar dat ia voor later. Wilt gy nu het portret wat meer ideaal op- govat hebben, of...." «Ja, ja, ideaal 1" riep Laura beslist. «Ik zou haar als myn lief, eenvoudig huis vrouwtje verkiezen", zeide de majoor. Nu, dan moet het geheel als een huis- sloolje worden", hernam Laura plagend. .Zie je nn wel, Tancred, dat we je raad noodig hadden Best, dan zal ik een geBtrenge kunst- criliek uitoefenen". Nn begon Von Ring met een stuk houts kool te teekenen. .Neen, dat deugt niet!" Hy veegde alles weer nit en begon opnieuw. .Neen, het gaat niet, ik kan onmogelyk teekenen als iemand my op de handen ziet". «Dat kan ik me wel begrypen", zeide Von Olefeld, .dan is het beter als ik maar naar myn kamer ga. Ik ben met alles tevreden". Hy ging heen, maar hoe bedaard hy ook had gesproken, gevoelde hij een innerlijke onrust. Henri was geheel tegen zyn gewoonte verlegen en gejaagd. Hoe kwam dat? Maar hy zelf kon immers ook niet werken, als iemand er naar zal te kykeu. Zoo ging het Von Ring ook. En Laura, Laura Waarom is zy zoo schuw als zij alleen met hem is Nu ja, omdat zy een schrander, verstandig vrouwtje is, die den schyn wil vermijden. Hoe kan men toch zoo zwartgallig zyn! Hy bogon nn aan zyn voordracht te werken, die hy in eene mili taire vereeniging zou honden en die goed doordacht moest wezen, want het halve gar nizoen zou er naar komen luisteren. Maar het ging niet, zyn gedachten dwaal den aanhoudend naar de andere kamor, waar zich bewoog. Welke voorstellingen re- niet al op voor zyn ontstelde verbeel ding! Hy stond op en sloop naar de deur. Foei, foeiHoe afschuwelijk 1 Hy zetto zich weder voor zyn schrijftafel on begon nu be daard te werken. Iutusschen had Henri zyn schets gereed. „Zdó, dat is voor van daag genoog', zeide by cn Laura het doek toereikende, begaf hij zich naar den majoor om zyn oordeel te vragen. «Uitstekend gelukt, en wanneer zal de tweede zitting nu zyn ,Zoodra mevrouw verkiest". Dag en uur werden afgesproken, en daar de schemering inviel, bleef men gezellig praten tot het licht word binnengebracht. Henri ging toen naar de piano en Laura legde hom muziek voor. (Daar ken ik niets van, o ja toch, dit Duitache lied, ,Die Perle", heb ik wel eens meer gezongen ,Dat moot uitstekend voor uw stem ge schikt zyn", antwoordde Laura. fZoudt gy zoo vriendelijk willen zyn mij te accompagneeren?" Laura nam plaats voor den vlougel en be gon het voorspel. »So rein, so rein wie du!" klonk teeder van Henri s lippen en met een warmen blik zag hy Laura aan. Henri ontstelde zelf van zyn eigen opge wondenheid en Laura geraakto met haar begeleiding in de war. Hy maakte een bui ging en wilde zich van de piano verwijderen. «Mag ik u wel bedanken, mevrouw", zeide hy, altyd nog eenigszins zenuwachtig. ,En het tweede couplet?" vroeg Laura. De majoor heeft, dunkt mij nu genoeg muziek gehoord", zeide Henri. Op ditoogen blik ontmoetten hun oogen elkaar en het bloed schoot beiden naar de wangen. Tan cred zag het en verbleekte. Zooals ge wilt, mijnheer Von Riog", zeide Laura koel, stond op en sloot met bevende vingers de piano. Wat my aangaat", zeide de majoor, tik hoor gaarne zingen, laat jelui door my niet storen". Men kon het hem aanzien, dat hij als in een droom had toegeluisterd. Al deed het geluid van de piano hem ook nog zoo smar telijk aan, zoo moest hy zich daaraan ge wennen, dit zag hy duidolyk in... maar die gewisselde blik. Den majoor was het of de grond onder zyn voeten wegzonk. «Overste, mag ik u herinneren dat er stukken ter teekening liggen?' vroeg de adjudant eerbiedig. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1