KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wleringen en Anne Poulownom No. 3944. Woensdag 80 November 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad37j 45 10.75 miën 5 Modeblad 55 65 f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 ce Elke regel meer. 6 i Bewijs-cxeraplaar 2} i Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte bereket Interc.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT 4 Co.), Helder. BureausSpoorstraat en Koningstraat. Tweede Blad. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 29 November. In de vargadering van het departem. Helder der Maatschappij tot Nat v. 't Algem. op 25 dezer, deed ds voorzitter, de heer A. Klerk Az. verschillende mededeelingen. Het aantal leden van het departem. is be langrijk toegenomenop uitnoodiging van het hier gevestigde Fonds tot het verleenen van onderstenning aan Redders van Schip breukelingen zijn twee bestuursleden van het departement, de heeren R. Kastelyn en W. Visser, aangewezen om op te treden als commissarissen. Voor de volks-bibliotheek is van het Hoofdbestuur der Maatschappy eene buitengewone subsidie van f150.ontvangen. Verslag werd uitgebracht omtrent den afge- loopen cursus der Reizende Keuken, en de uitgaven voor dien cursus werden goedge keurd. Tot directeur der Nutsspaarbank werd gekozen de heer A. Bommel, als commissarissen werden herkozen de heeren A. Klerk Az. en 6. de Ven; tot leden van het bestuur der Volksbibliotheek benoemd de heeren J. Stocker en D. v. Zoonen. De aftredende leden der commissie voor Edelmoedige bedrijven, de heeren C. J. Verhey en J. Oortgijsen werden op nieuw gekozen en als nieuw lid nam de heer J. W. Poort zitting. Op voorstel van het bestuur werd eene kleine wijziging aangebracht in het reglement, en zal dit reglement, nadat de goedkeuring is verkregen van het Hoofdbestuur, worden herdrukt en aan de leden toegezonden. Hst Door het plaatselijk Comité voor het Volks petitionnement, ter verkryging van Algemeen Kiesrecht, welk petitionnement dezen winter van wege de S.D.A.P. zal worden gehouden, was gisteravond in Tivoli een openbare ver gadering uitgeschreven, met den heer Hugen- holtz, lid der Tweede Kamer, als spreker, die tot onderwerp had: vhet Algemeen Kies recht en het Militarisme te water'. De zaal was geheel gevuld. De Voorzitter van het Comité; de heer Verstegen, heette de talrijke aanwezigen hartelyk welkom; deelde mee, dat het besluit tot het houden van dit petitionnement op het jongste Partycongres te Leeuwarden was ge nomen; dat deze vergadering de beweging hier ter plaatse zou inluiden en gaf het woord aan den spreker. Deze begon met een overzicht te geven van den stryd om het A. K. gestreden. Hoe tr nu jaren lang door het Comité voor Alge meen Kiesrecht op de gewone wyze door jaarlyksche betoogingen was gedemonstreerd; hoe de beweging alle jaren in sterkte toe nam; hoe er langzamerhand stemmen waren opgegaan, dat men toch maar niet op deze wyze kon blyven doorgaan; hoe de elkaar opvolgende regeeringen doof bieren voor de Btem van het volkdat men tot andere wegen, andere middelen moest overgaan. Men wees op de strydwyze, in andere landen gevolgd, om tot hot doel te komen en vroeg zich af, of men het Nederl. volk niet tot grooter offers zou mogen en moeten bewegen, om het aller eerste burgerrecht zich te veroveren. Men begon te denken aan een algemeene, politieke staking; men droDg er op aan, op een dag in de week het bedrjjf stop te zetten, om den regeerders te toonen, dat het het volk ernst was met zyn eisch om Algemeen Kiesrecht in te voeren en om ze te doen gevoelen, dat er nog een macht in den lande was, waar mee tot nog toe al te weinig rekening was De vrucht van die jarenlange agitatie, de Kieswet Van Houten, waaronder we thans leven, is niet meer van de.» tijd. Deze wet, door den maker menschelyker wyze volmaakt genoemd, sluit een half millioen mannelijke kiezers en alle vrouwen uit. Bovendien is het een cenBUswet, vastgekoppeld aan het bezit, aan het geld. Wie geld heeft, heeft ook het verstand. Deze wet heeft ook nog het nadeel, dat het een voorsprong geeft aan het platteland; daar vindt mon het grootste procent aangifte-kiezers. Het platteland is meerendeels kerkelijk gezind en in de steden zyn de meeste aangifte-kiezers door de pre dikanten op de kiezerslijsten gebracht, die dus ook de kerkelijke partyen versterken. Het wordt hoog tyd, dat deze wet door een meer rechtvaardige wordt vervangen. Om door een massale staking de regeering, do machthebbers, daartoe te dwingen, is echter op heden nog niet geraden. De actie voor een betere kiesrechtregeling is in handen van de S.D.A.P., een politiek lichaam dus. Daarvan mag een aandrang tot algemeene staking niet uitgaan. Die moet komen van de Vakbeweging; eerst als dit gebeurt, kan men op succes rekenen. Nu is de vakbewe ging nog niet sterk genoeg, om deze eisch voldoende kracht te kunnen bijzetten en heeft de S.D.A.P. het nog eens op een vrede lievende, ordelijke manier willen beproeven. Treft ook deze beweging geen doel, dan zal weer tot andere maatregelen moeten worden overgegaan. Misschien komt dan de drang tot meer doortastende, dieper ingrijpende maatregelen van de Vakorganisatie zelve en dan zal ze niet zyn te keeren. Men heeft dit middel, 't Volkspetitionne- ment, een verlegenheidsmaatregel, een ver tooning van zwakte, een bedelpartij genoemd Spreker toont uitvoerig aan, dat dit van de tegenpartij verlegenheidsargumenten zyn. Een vertooning van zwakte, goed't is beter te belyden, dat men nog niot sterk genoeg is, om het doel op andere wyze te bereiken, dan zich in het één of ander anarchistisch avontuur te begeven. En toch is men voor dat bewijs van zwakte doodsbenauwd, getuige de bostryding, die het ondervindt en de tegenkanting, door de arbeiders op allerlei wyze af te houden van het teekenen van onzo lysten. En wie zegt bedelpartij, moet er is kennismaken met den inhoud van het petitionnement, dat eerlang ieder thuis ge stuurd zal worden en zich dan afvragen, of die vlijmscherpe critiek op do regelings daden van de laatste tientallen van jaren bedeltaal genoemd kan worden. Als we dan bedelaars zyn, dan zyn we het als de Geuzen van het voorgeslacht, die ook slechte bedelaars heeten, maar door hun moed, hun taaie volharding en geestkracht hun land op hun onderdrukkers hebben veroverd. Thans staat Spreker langen tyd stil by den invloed, dien de jarenlange stryd om het kiesrecht in de versohillende politieke par tijen heeft uitgeoefendhoe de Liberale party erdoor is verdeeld en er toch langzamerhand, z|j 't ook schoorvoetend, het oor toe neigt; hoe men ook in de overige partyen er niet aan ontkomt, stelling te nomen, 't z|j voor, 't zy tegen algemeen kiesrecht; hoe men thans, door 't aanheffen van de antithese en door de coalitiepolitiek in een impasse is geraakt en toont de onmacht der elkaar opvolgende regeeringen aan, om tot goede sociale wetgeving te geraken. In den breede wydt hy uit, hoe de steeds stygende uitgaven voor de 't Militairisme geen geld overlaten, om in de nooden van 't lydende volk te voorzien en betoogt, dat er geen andore weg is om uit het moeras te geraken, dan de invoe ring van het A. K., waardoor het demokra- tische element in de Kamer zal versterkt worden. Daarvoor is dit volkspetitionnement op touw gezet en in Btede van een verlegen heidsmaatregel zal het er een blijken, die onze macht en kracht zal vertien- ja ver honderdvoudigen. Straat in, straat uit, huis in, huis uit, zullen de huisbezoekers de arbeiders niet alleen, maar de gansche bur gerij aantoonen het noodzakelijke van de doorvoering van onze eischen. Eon schat van gegevens zullen zy verzamelen, waar de politieke partyen en de vakbeweging haar voor deel mee zal weten te doen. In 'een harts tochtelijke oproep wekt hy de arbeiders op, hun schouders te zetten onder het werk, dat moet worden ter ontvoogding hunner gedaan klasse. Na nog in 't bijzonder het woord gericht te hebben tot de vele aanwezige militairen, na hun in herinnering gebracht te hebben den stryd, door hun organisatie gestreden voor hun belangen, doch ook na hen ge schetst te hebben den stryd tegen hun organisatie aangebonden, wekt hy hen op, hun Bond te versterken, doch steeds waar te blyven, waar en waardig, tactvol, kalm on bezadigdde tuoht te haudhaven, den wetti gen weg te blyven bewandelen en door hun bezadigdheid en de ernst van hun streven de achting en de eerbied van hun superieuren af te dwingen. Nogmaals doet hy een beroep op aller medewerking voor de grootsche taak, die hen wacht en eindigt onder een geweldig applaus zyn boeiende en leerryke voordracht. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, waarna de Voorzitter, onder dankzegging aan den spreker, de ver gadering kon sluiten „Mea Culpa" in Casino. Moet het toegeschreven worden aan het ongunstige weer dat 't Maandagavond in r Casino" niet druk was Op den tournée die mevr. Julia van Lier—Cuypers door Nederland maakt met .Mea Culpa" trekt zij toch overal volle zalen. In Arnhem b. v. waar het gezelschap, voor het in Helder kwam, met dit stuk optrad, was de zaal vol. Mea Culpa" is geen onbekend stuk in .ze plaats. Er worden harde waarheden in gezegd. De schrijver, Jhr. van Riemsdijk, heeft in dit tendenz-stuk een stuk leven gegeven dat diep aangrypt, vooral als de hoofdrol gespeeld wordt door een kunstenares als mevr. Cuypers. Uiterst zwaar is de rol, zoo b. v. in het derde bedryf. De wilde angst en hartstocht-scène was meesterlijk. Mevr. Cuypers beeldde ze uit met al de kracht die in haar was. Mevr. KinsbergenRentmeester speelde de mede moeilijke rol van Marie haar zuster prachtig. Evenzoo speelden de overige dames. De heer Jan Buderman was een mooie type als vader Mulder. De heer Henri Francken als baron voldeed ons mede uitstekend. Prachtig hy weer den eer lijken edelman, die diep in zyn familietrots gekrenkt wordt. Zyn vaste wil sprak sterk uit zyn woorden en handelingen. Ook de overige meewerkende heeren verdienen een woord van lof. 't Publiek toonde zich zeer dankbaar; na elk bedryf moest meermalen gehaald worden. En de toejuichingen waren wèl verdiend. Het .Casino"-orkest zorgde op aangename wyze voor gepaste muzikale afwisseling. Drie matrozen vermist. Uit Makassar wordt aan het Soerab. Hbl. geschreven Sedert een paar weken hebben we de .Holland* in de wateren van Celebes voor vlagvertoon. Dinsdag kwam het schip terug van een tocht naar de Bonigolf en Kendari. Daar zyn een paar matrozen 8de klas uit passagieren gegaan en den heelen Zondag niet boven water gekomen. Maandagmorgen waren ze nog niet terecht. Toen werd de kleine militaire bezetting te hulp geroepen om de zwervelingen op te sporen. Ze waren nergens te vinden en daar se dien nacht niet gezien waren in den om trek van 't kampement, is de vrees gewet tigd, dat ze misschien door de inlandsche bevolking minder vriendelijk zyn ontvangen. Toen de .Holland" Maandag om 8 uur van Kediri vertrok, waren de vermisten nog niet terecht. Van „drossen" kan hier nauwelijks sprake zyn, daar 't achterland te onherberg zaam is voor kans op eenig succes. Australische oorlogsschepen. Den 6en November worden, schryft de Java- Bode, te Balik Papan twee torpedojagers, in Engeland voor de Australische marine ge bouwd, en die op hun uitreis zyn, verwacht. De reden waarom zy deze plaats aandoen, is hierin gelegen, dat zy petroleum verstoken en hun voorraad in deze petroleumhaven wenschen te vernieuwen. Do Holland is naar Balik Papan gozonden, ten einde de twee Australische schepen te verwelkomen, een beleedheidsmaatregel, welke in 't byzonder verband houdt met de by uitnemendheid hartelijke ontvangst, die in de Australische havens aan het Nederlandsche eskader werd bereid. Tragische dood. Een bewoner van de Dubbele Buurt te ^Amsterdam, de bouwondernemer J. v. d. Vorst, is Zaterdagavond in een stukje vleesch gestikt. De dood trad byna onmiddellijk in. De versterking van Vlieeingen. Brussel, 28 November. De Indépendance Beige van heden bevat weder een artikel van Roland de Marès over de versterking van Vlissingen. Het slot van het artikel luidt: van welke zy'de men het vraagstuk ook beziet, het is niet mogelyk uit de verwezenlijking van ontwerp der versterking van Vlissingen een andere gevolgtrekking te maken, dan deze het wordt voor Engeland onmogelijk België, ingeval dit overvallen werd, te hulp te ko men; de toegang op Duilschlands rechter vleugel wordt gesloten, opdat deze zich vrye- lyk over Belgisch gebied kunne uitstrekken. Nederland, dat zoo nauwlettend op het be waren van zyne onzijdigheid toeziet, zou tot nadeel van België die onzijdigheid schenden. Dat kan niet toegelaten worden en wij blyven overtuigd, dat het voldoende is een beroep te doen op het verlichte geweten van onze buren en vrienden, opdat deze schending niet een beklemmende werkelijkheid worde. Noodlottige brand. Een brand op klaarlichten dag, te ongeveer halt twee uur gistermiddag te Amsterdam uitgebroken, heeft helaas een slachtoffer ge- eischt. Een oude, blinde vrouw van 68 jaar kwam in de vlammen om. De brand ontstond eon hoog voor van perceel 8, Joden Houttuinen. Hier woonde de familie Druif. De man was naar zyn werk en de vrouw had zich te eon uur met haar kinderen naar den dokter begeven. Blykbaar is toen iets met de brandende ka chel in aanraking gekomen. Maar hoe dit zy, tegen half twee roken de buren een sterke brandlucht en even later sloegen uit de woning van de familie Druif de vlammen naar baiten. Alarm werd gemaakt en de brandweer was spoedig ter plaatse, lntusachen hadden de bewoners van het zeer dicht bevolkte perceel zich byna allen in veiligheid weten te stellen. Het huis werd door niet minder dan zes gezinnen bewoond, 8 gezinnen in de voorwoningen en 3 gezinnen achter. Eu de meeste gezinnen waren van zes tot acht personen sterk. De nauwe, steile houten trap naar de straatzijde in de Joden Houttuinen was do eenige weg om het perceel te verlaten. De bewoners en buren redden, na de ontdekking van don brand, zichzelf en de kinderen. De brandweer kwam gelukkig nog tjjdig om van drie hoog achter vrouw Oohen in veiligheid te brengen, die met gebroken been te bed lag. Men dacht dat toen alle bewoners veilig het perceel hadden kunnen verlaten. Het vuur greep intnsschen met groote felheid om zich heen. Hoog oplaaiende uit de eerste verdieping aan de straatzijde, zetten de vlammen spoedig ook de tweede en derde verdieping in brand en ook langs de trappen baande het vuur zich een weg. Doordringend in den verstikkenden rook doorzochten de brandweermannen nog zooveel mogelyk de bedsteden en de vertrekken, maar zagen zich tot terugwijken weldra genoodzaakt. In een half uurtje was men den brand meeBler en reeds dacht men, dat het onheil zich uitsluitend tot materieele schade zou beperken, toon de kreet: ,er iB een vrouw verbrand 1" als een schok door de buurt ging en een groote beroering te weeg bracht. De bewoner van twee hoog voor, Goude ketting genaamd, had tweo bestedelingen van het Israëlitisch Blindengesticht in huis, de weduwe Schellevisch en de wed. Van Praag. Met zyn kinderen was ook de eerst genoemde gered, maar de 63-jarige weduwe Van Praag bleek niet in veiligheid te zyn gebracht. De ongelukkige, volslagen blind en zeer slecht ter been, had in een donker hoekje naast oen kast gezeten, Bcheen niet zoo spoedig te zyn opgemerkt en had toen de brand weermannen nog op de kamer kwamen, blykbaar geen geluid meer kannen geven. Zy was voorover van haar stoel gevallen i gestikt. Men vond haar lyk zóó by de kachel liggen. Vi88cherljschool te Schevenlngen. Aan de bovengenoemde school moet, voor- loopig voor den tyd van één jaar, worden benoemd Een Leeraar in Scheepswerk en Schiemannen, op een belooning van f 500.per jaar. Sollicitanten worden uitgenoodigd zich by gezegeld adres (houdende o. m. mededccling, dat zy bereid zyn zich eventueel geneeskundig te doen onderzoeken) vóór of uiterlyk op 3 December 1910 te wenden tot Burgemeester en Wethouders van 's-Gravenhage, onder overlegging van: lo. afschriften van geboorteakte, akten van bekwaamheid of diploma's 2o. opgave van vorige betrekkingen; 3o. een bewijs van zedelijk gedrag over de laatste twee jaren. Inlichtingen worden versterkt door den nieuw benoemden Directeur van bovenge noemde school, den heer 0. Libuwen, Cornelis Jolstraat 28a. Bezoeken van sollicitanten aan den Wet houder van Onderwys worden niet afgewacht dan na dezerzjjdsche uitnoodiging. Een gevaarlijke oplichterij. De reeds meermalen veroordeelde kwak zalver H. J. Eilers te Oegstgcest heeft een circulaire verspreid om het publiek te ver lokken toe te treden, tot een (Internationale Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, Het Gouden Kruis", waarvan hij zich president- generaal noemt, en als welker doel hy opgeeft, do minder vermogenden in staat te stellen, op .billijke voorwaarden" do tuberculose- middeleu van het Internationaal Chemisch Laboratorium" te Oegstgeest te gebruiken. Reeds 827 lyders zyn genezen Wie nadere inlichtingen verlangt, krijgt een papier, waarop de zoogenaamde statuten zyn afgedrukt. De leden mogen zich, by twyfel aan tuberculose, door .een dokter der vereeniging" laten onderzooken. Zy be talen f 2.50 per jaar. Hebben zy de middelen noodig, dan betalen zy in de eerste klasse per week f G, in tweede klasse 1 4 en in dc derde klasse f 2. Men ontvangt dan de middelen gratis. Dit zyn wel de voornaamste bepalingen. Ieder werke in zyn kring mede om de tuberculoselijders, of hen, die het vreezen te worden, uit de handen van dezen onbe- schaamden kwakzalver te houden. Men meene niet, dat het er weinigen zullen zyn, die zich door den statutenvorm dezer beurzensnydery zullen laten vangen. Wie wel eens het •maandblad" de Wereldvraag van Eilers heeft gezien, met die listig nagemaakte zinneloosheid, met beweringen van een hem verleende Godsgave, van miskenning door de Koningin, enz., die zal begrepen, dat het aantal onnoozelen, ook in de koopkrachtige klassen, trots alle schoolonderwijs nog groot genoeg is, om de drukkosten van het blaadje goed to maken. ^Ned. Tydschr. k. Geneesk.) Door zijn vriendin gered. Men herinnert zich, hoe in den ouden tijd een ter dood veroordeeldo nog op het laatste oogenblik van de galg kon worden gered, indien zich een vrouw over den veroordeelde ontfermde en verklaarde hem tot man te willen nemen. Aan deze oude gewoonte herinnert hetgeen Vrijdag plaats had op de Middlesex Sessions. Hier stond een jong- mensch van achttien jaren terecht wegens inbraak on diefstal. Een vriendin van den jongen man echter verscheen voor den rechter, en verklaarde voor hem werk te zullen vin den en hem op het rechte pad te zullen houden, en daar do politie de besto getuigenis omtrent deze vrouw aflegde, besloot do rech ter den jongen man een kans te geven zijn leven te beteren. Hy werd voorwaardelijk vrijgesproken: indien hy binnen zes maan den zich weder aan een misdryl schuldig maakte, zou ook veroordeeling wegens de inbraak volg». En hy kon heengaan met den raad nu, onder leiding vau zyn vriendin een nieuw leven te beginnen. Een schrijven van Crippen aan miss Le Neve. Brokstukken van de twee laatste brieven, door dr. Crippen geschreven aan miss Le Neve, staan in het jongste nummer van Lloyd Weekly News" .in faesimili" afge drukt. De veroordeelde beschrijft in deze brieven in aangrijpende bewoordingen de gedachten, die hom bestormen in het aangezicht deB doods, aan hetgeen in hem omgaat by hot aanschouwen vau hot portret zijner geliefde en verder geeft h|j eenige aanwijzingen om trent zyn nalatenschap. Van een bekentenis is geen sprake. •Ik gevoel", zoo eindigt h|j, «dat mijn smart cn mjjn lijden weldra geëindig zullen zijn, daar ik morgen in Gods haudeu zal zyn en ben vast overtuigd, dat Hy zal veroorloven, dat myn geest altijd bij u is en dat Hy, wanneer deze aardsche scheiding ten einde x|jn, onze zielen voor eeuwig zal ver- De Crisis in Engeland. Londen, 28 Nov. De Koning heeft het besluit onderteekend, dat het Parlement ont bindt en het nieuwe parlement tegen 31 Ja nuari bijeenroept. Aanval op Winston Churchill. Londen, 27 Nov. Winston Churchill werd gisteravond, toen hy van een vergadering te Bradford naar Londen terugkeerde, in don trein door een mannelyken „sufiragist" met een hondenzweep aangevalleu onder den uit roep: „Neem dat schelm!" Twee detectives die den minister vergezelden, weerden don slag af en overweldigden den aanvaller na n hevige worsteling. Aan het slation trachtten drie vrouwen minister Churchill aan te vallen, doch de politie belette dit. Het is in Holland al niet benijdens waardig, Minister te zyn, doch in Engeland nog een tikje minder. Behalve op kritiek worden s|j thans af en toe onthaald op een pak slaag. DE WEEK. 27 November. Welk groot man heeft indertijd eens be weerd, dat de Hollander in het algemeen niet ontvankelijk was voor hot gevoel van hero-worship", van helden-vereering? De Duiuche Keizer, fijn opmerker als men hem zegt te zyn, heeft dienzelfden ka raktertrek meenen te bespeuren, toen hij, b|j het neerleggen van een krans op de, door Nederlanders vergeten, graftombe van De Ruyter, de woorden sprak „een volk dat zyn groote mannen eert is een groot volk." Daarin zat volgens den een een lofuiting op onze grootheid, volgens den ander een aansporing om te probeeren op "die manier tot grootheid te geraken. Anderen weer (doch die tellen zoo niet mee, omdat het maar Nurksen zyn, die alles afbreken) beweerden, dat het een frase was, gelyk die den keizerlijken lippen wel meer ont vallen. Welnu, zy hebben allen ongelijk! De Hollander begint meer en meer te gevoelen voor zyn groote mannen eu zelfs o zon derlingst aller verschynBelenh|j wacht niet meer met hen te vereeron tot zy goed en wel dood, uit den weg en begraven zijn. Onze landgenooten beginnen levende men- schen te waardeerenl Men heeft het van de week gozien toen de jubel uitsloeg over het Leidsche plein en men zich verdrong om Neórland's groot- sten acteur te huldigen nu hy vjjftig jaar de kunst gediend heeft, in voor- en tegen spoed. Dat was een heldcnvereering, die niet was opgezet door comité's azend, als zoo vaak, op eon hoog of allerhoogst plas dankje of ordelintje. Met het huldigen van den grooten Louis, was „niets te verdienen." Zelfs niet een dagelyksche vermelding der namen in de krant, waarvoor de tyd te kort was. Dat deze huldiging slaagde en zóó slaagde is een bewys, dat de populariteit vuti Bouw meester geen kunstmatige is, dat z|j werke lyk leeft in het volk ook buiten wat men in Haagsch-Kranten-Nederlandsch „de uit gaande kringon" pleegt te noemen. Tweede voorbeeld, waaraan ik het be slaan van „hero-worship" zou willen demon streeren, is de beweging, ontstaan door bet bericht dat professor Hugo de Vries ons land misschien zou gaan verlaten. Het spreekt van zelf, dat de emotie, daar door verwekt, in hoofdzaak beperkt blyft tot wetenschappelijke kringen, waar men den arbeid van De Vries èp den juisten prjjs weet te schatten. Doch ook de gewone kran tenlezer kent dezen naam en al ligt de waardeering voor de theorie en het weten schappelijk stelsel, dat aan dion naam ver bonden is, buiten zyn feitelyken opzichts kring, toch voelt bij dat deze man als Ne derlander hier behoort; dat h|j een deel is van onzon roem. En als „d r i 11 e r i m B u n d e" Dr. Kuyper; misschien zal er nooit eon werke lijke karaktorschets geschreven worden van dezen merkwaardigen Nederlandor, die door geen tweo menschen met geljjken maatstaf gemeten wordt. Door den oen tot halfgod verhoven, door den ander verafschuwd, door den een beschouwd als een gave God's aan het vaderland, door den ander als een ver- derver. Door den een geschat om z|jD groote wetenschappelijke ontwikkeling, om zyn stijl, zyn redenaarstalent, zyn tact, zyn kennis, door den under uitgelachen en voor charle- tan gehouden, voor aansteller, die met een paar frasen zyn publiek of lezers tracht te overdonderen, om het maar eens zoo uit te drukken. Byna een jaar heeft zyn geluid niet in de Kamer geklonken en reeds werd gezegd, dat do ietwat vreemde geschiedenis, waarin zyn naam gemengd werd, te zamen on mot zyn steeds toenemende doofheid hom aanleiding zou zyn om heen te gaan uit het publiek leven. Thans, b|j de Staatsbegroo- ting, op een laat uur in den middag was het plotseling: Het woord is aan den heer Kuyper De ellenlange verhalen van allerlei sprekers worden nu eenmaal in de Kamerniet met veel aandacht gevolgd en 5f het onderwerp óf de spreker moet al van zeer byzonder gewicht z|jn, alvorens do Hoogmogende Heeren het noodig vinden met méér dan een half oor te luisteren. De Kamer is als de zee, allyd anders, altijd wisselend van beweeg en geluid, nu eens slaperig-kalm, onbewogeo, waarboven monotoon het kabbelend gefluister gaat van 'n gcachten afgevaardigde. Dan weer huilt er de storm boven de hoofden on dreunen de beukende frasen tegen de muren om ten slotte machteloos on krachteloos noer te glyden in de vergadering, waar zy geni velleerd byna geen spoor moer achter laten. Dan is er het Btage knagen van den geluidgolf, die kruit, schuimt en breed uit breidend glydt over het strand doch met elk wederkeeren een bres maakt, eon paar zand korrels meeneemt van den duinvoet. Dan, eindelyk, is er de storm, die daverend loeit, breekt en hakt en beukt en sleurt; die vernield wat hy ontmoet op zyn pad. Ten slotte doch waartoe deze vergelijking verder voort le zetten Wat men ziet in de Kamer treft men overal aan, in iedere vergadering! Dr. Kuyper heeft het woord. Dan komen alle Kamerledenzelfs zy, die do groene banken gebruiken voor hun middagslaapje, in boweging; schaart men zich rondom den spreker, wyl, wat hij ook zeggen gaat van belang is, omdat honderdduizend Nederlanders, z|j mogen zyn betoog kunnen volgen en begrypen, of niet, straks het eens zullen zyn met zyn conclusies en doen wat do groote herder hun aanraadt te doen. Ministers laten dan even het teekenon van stukken, enkelen hunner staan zelfs op en gaan in de buurt van den spreker zitten Zoo is het geweest vroeger. Zoo is het ook nu in den aanvang. Doch als men merkt, dat het weer dc oude geschiedenis is, voor gedragen in andere woorden, met een paar nieuwe Grieksche termen ter opluistering, verslapt de aandacht der Kamer. s Avonds gaat het door de bladen, dat dr. Kuyper den volgenden dag zyn rede zal voortzetten Heel vroeg in den morgen al staan menschen vóór het onaanzienlijke deurtje, waardoor de Nederlandsche natie het ongeriefelyk zaadbakje bereikt om haar vertegenwoordigers in hot openbaar te hoeren spreken. Vóór het deurtje dringt men, sjaggert in plaatsen, 'n kwartje tien stuivers, een gulden. Niet voor een plaats, o neen, voor het voorrecht om eerder in de ry te staan, eon boteren kans te hebben in het gevecht, dat dadelyk op don trap en in het kleerenhokje zal plaats hebben om toch maar de eerste te zijn die binnen komt. Zittend hoogste geluk! te kunnen profiteeren van den speech des grooten mans; van een man, die als Gullivcr in Lilliput kon zeggen, dat hij het volk hield in het holle van zyn hand. Daar is vriend en vyand, partijgenoot en tegenstander. Zeiden we te veel, lezer?, is er geen hero-worship, geen groote figuren-vereering in ons land Mn. Antowio. INGEZONDEN. Geachto Redactie 1 Het zy m|j vergund, over een kloioo plaats ruimte iu uw geëerd blad te mogen beschik ken, by voorbaat daarvoor myn dank. Door de Coöperatieve Slagersvoreeuiging werd deze week aanbesteed hot bouwen van een ijsfa briek. Door verschillende aannemers, .waar onder ondergeteekeude, werd naar het werk gedongen. Het toeval wil, dat iemand uit Alkmaar de laagste inschrijver is, evenwel kon deze het werk niet worden gegund op grond dat deze het er niet voor kon doen. Nu spreekt het in den regel van zelf, dat dan do laagste inschrijver het werk krijgt, doch hoe geheel andera ging het bier. De H.H. Slagers duchten er niet zoo over. On dergeteekeude, die het laagste inschreef, kroeg het werk niet. Een ander, n. 1. de heer R. L. v. Os, dio n.b. nog f 200 hoogor had ingeschroven, gunde men het werk. De voorzitter van bovenbedoelde slagersver- eeniging, dio blykbaar behoort tot de intiemste vrienden van den lieer van Os, zorgde wol dat deze bet werk kreeg. Daarvoor houdt men nu een openbare aanbesteding, terwjjl men het er van tevoren al over eens was wie het werk moest hebben. Is het geen schande dat iets dergelijks onder een architect kan plaats hebben. Men laat ons bestekbepalingen enz. n. b. nog betalco. Als men het nu maar dadelyk aan den heer van Os had gegeven, op grond dat het zijn grond is geweest, dan had i de andere menschen ten minste niet om tuin geleid en hen een boel moeite en kós ten bespaard. Dat iets dergelijks wel eens aan de vergetelheid mag worden onttrokken, zal zeker niemand betwisten. W. Lastdrager. M. H. 1 In aansluiting op bovenstaand het navol gende: Er is ingeschreven volgens A. G. voor schriften, welke insluiten, dat hot werk al of niet aan den laagsten inschrijver gegund kan worden. Waar nu hier het cjjfer van den laag sten inschrijver volgens oordeel van architect en bestuur der Coöp. Ijsfabriek te laag was om het werk voor dit bedrag te maken, heeft, het na overweging dit aan den heer R. N. van Os opgedragen. Zoo iets is het goed recht van den besteder. Ook verleden jaar, by een gehouden besteding vanwege de gemeente voor straat- en rioolwerk had dit plaats, toen door B. W. het werk niet aan den laagsten inschrijver werd opgedragen. Voor nadere inlichtingen gaarne bereid. Het Bestuur der Coöp. IJsfabriek. TWEEDE KAMER. Do gisterenmiddag voortgezette algemeene beschouwingen over de begrooting 1911 werden heropend door den heer Dolk (U.-L.), die de samenstelling critiseert der commissie van onderzoek in zake traktementsverhooging voor departements ambtenaren. Spr. wenscht alvast een periodieke traktementsverhooging. Spr. wijst voorst op de behoefte aan loka liteiten voor internationale congressen. De heer N o 1 e n s (R.-K.j bespreekt de coalitie, die ondanks do verschillen hecht is en behandelt daarna de sociale plannen van het Kabinet. Spr. ontkent daarbij, dat het verband tus- schen aanvulling der ongevallenwet en de ziekteverzekering van dien aard is, dat ge lijktijdige behandeling noodig zou zyn. Ouderdoms- en invaliditeitsverzekering be- hooren ongeveer gelyktjjdig te werken. Men belaste niet de eerste levensbehoeften het zwaarst. Do tarief verhooging wordt in de eerste plaats besteed voor de genoemdo ver zekeringswetten. De defensie wordt niet achtergesteld, al moet daartoe zoo min mogelyk, voor sociale wetgeving zoo veel mogelyk worden uitge geven. Het arbeidersbelang wordt niet een zijdig behardigd. Daarna was de regeering aan het woord voor haar antwoord. De minister van binnenlandsche zaken (de heer Heemskerk) begon met eenige speciale punten. Tijdelijke verhooging van de lage traktementen in verband met de stijging der levensbehoeften zal ongelyk werken. Er is trouwens geen permanente stijging van de pryzen der eerste levensbehoeften. Hangende het onderzoek der Staatscommissie, kon de regeering geen periodieke traktemontsregeling voor de departementale ambtenaren voordra gen, Uit deferentie jegens do Kamer moet de regeoring dit reeds nalaten. De tegenwoordige toestand der financiën laat niet toe het stichten van een gebouw voor de ontvangst van internationale con gressen, noch de oprichting van een hooge- school voor internationaal recht. Het niet vermelden van het Belgisch konio ga bezoek in de troonrede was in over eenstemming met de traditie. De minister besprak daarna de algemeene politiek, de partyformatie en bet beleid der regeering en zal heden zyn rede voortzetten- In de avondvergadering werd de begrooting van Landbouw enz. weder onderhanden ge nomen, dio Donderdagavond zal worden voortgezet. De kortste weg. Zy (aan boord van het zeeschip): Wil ik je eten op het dek laten brengen, mannie? Hy (met zwakke stem)Neen, liefste, laat het maar dadelyk over boord gooien, dat haalt tyd en work uit. Laatste berichten. Spoorweg-ongeluk. Hedeumorgen is een goederentrein,komende uit Tilburg, ingeloopen op een raugeertrein. Do wisselwachter en een remmer werden gedood. Eerstgenoemde laat een vrouw en drie kinderen na. De machinist werd zwaar gewond. De lyn werd versperd, aoodat de mailtreinen moeten omryden. De burgemeester van Den Haag, Baron Sweerts, is in de heden gehouden zitting van de Ged. Staten van Zuid-Holland gekozen tot lid der Eerste Kamer met 47 stemmen De heer Plate had 23 stemmen. Do schoener *Dolfyn" wordt met 1 Dec. a. s. op 'a Ryks Werf met verminderde be manning opgelegd. Op de eilanden Arnba en Bonaire zul len stations voor de draadlooze-telegrafie worden opgericht. Uit den Omtrek. Vlieland. 0e „Lntine". Sinds Vrydag jl. ligt het bergingsstoom- schip jLyons" op de strandingspla&ts der .Lutine". Van hier valt er niot veel van waar te nemen, men ziet alleen een stoom boot ginds in de Noordzee. Toen Vrijdag middag de .Lyons" in de gronden eon onder zoek insteldo en meermalen de stoomfluit zich deed hooren, meende een op de duinen op den uitkyk staand inwoner, roods met een in nood verkeerond schip te doen te hebben. Waarschuwde ijlings een lid dor redding- commissio men informeerde terstond aan de kustwachtLoos alarm, het was de Lyons maar, dc boot die zoeken gaat naar de schatten bedolven onder ettelyke voeten zands. Anna Paulowna. De afdeeling Anna Panlowna van den Provincialon Bond van Geitonfokvoreonigingen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1