Marine en Leger. Gerepatriëerd uit Ooat-Indië en geplaatst: Korp.-timmerm. J. Bietgen a/b. W.s. W.e. Kwartiermeester F. Korving id. Korp.-kok P. Groen id. id. J. Hollenberg W.s. A.d. Stoker-olieman J. Wjjma t id. Overplaataing. Op 6 December 1910: van: op: Serg.-maj. marin. P. van Stralen, afd. A.d. W.s. A.d. Op 15 December 1910: van: op: Serg.-maj. marin. W. H. de Fost, afd. R.d. afd. A.d. Op 3 Januari 1911van: op: Serg.-maj. marin. W. A. v. Veld huizen, afd. W.o. afd. R.d. Op 21 December 1910: van: op: Hoofdmachinist G. J. v. Donk, K. Emma Bever Op 20;December 1910: van: op: Hoofdmachinist W. G. Jansen, W.s. W.o. K. Emma id. J.C.v.d.Snoek, id. K. Emma Machinist C. J. Avis, id. Schorp. Op 21 December 1910: van: op: Machinist J. Mallee, W.s. W.o. Schorp. id. N. M. de Vos, Bever non-act. Op 15 December 1910: van: op: Serg.-konstabel D. Heukelom Atjeh Bellona Op 21 December 1910: van: op: Serg.-konstabel B. Verhoog, Bellona Atjeh id. W. 0. Valken burg, W.s. W.o. Bellona Transport op 17 December 1910 per part. S.S. zGoentoer" naar Ooat-lndië: Luitenant ter zee le kl. J. de Lange; schipper C. v. d. Pollsergt-schry ver D. Paatsserg.-torpe- domaker H. Brouwer; serg.-hofmeester M. L. Boort- ïnansergt. der mariniers H. C. J Nijbacker en idem M. Pruijmbooro; korp.-monteur S.£H. Beets; kwartiermeesters H. Wink, D. Steeman, A. L. Levinson en L. van Unenkorp.-timmerman J. T. P. ter Bruggenkorp.-ziekenverpleger A. Neisingh; korp.-torpedist L. Maas; kleermaker P. 0. Ling- beek; matrozen 3e kl. R. Th. Geerders, F. Schek- kerman, H. Dijkstra, P. van Schie, F. H. Kulker en A. den Broeder: lichtmatroos A. G. Lukkien; tamboer 2e kl. B. J. IJzendoorn; mariniers le kl. J. Swart, A. Huibregtse, C. Meyers, T. G. Schuijt, H. Boudewijns, P. F. Bosch, M. v. d. Sluis, P. de Roo, P. Hamersma, J. Suk, L. v. d. Vegt, J. J. Genis en J. C. Machgeels; mariniers 2e kl. 1. van Pluuren, S. Beekhuizen, M. J. Plantje, H. Heu- ders, H. L. Gdjlé, W. H. Ormeling, A. van Dykt H. Pooycr, J. van Blitterswük, J. P. Toenbreker, A. H. J. de Krayff. D. J. Wassenaar, S. Paasse, J. van Breemen, P. Houben, P. H. E. van Konings hoven. E. van Vliet, J. P. Gebhard, J. Melet, A. v. d. Linden, C. A. Smit, H. K. Wijnand en C. N. Meijs, mariniers 3e kl. I. v. d. Zon, J. Th. Hoole, L. Bosman en H. L. Ortmans. Zaterdagmorgen werd voor het front van den troep door den kapitein A. A. Raasveldt, van het 2de bataljon 10de regiment infanterie, de zilveren (esp voor 30-jarigen dienst uitgereikt aan den orporaal-tamboer G. T. Christ. De 1ste luitenant F. J. B. Sanders, van het 10de reg. infanterie, werkzaam onder de bevelen van den chef van den generalen staf te 's-Gravenhage, wordt eerstdaags bevorderd tot kapitein. tong 35 cent per stuk, 50 kleine tongen 10 cent per stuk, 1 tarbotje fti per stuk, 2 mand stort schol f6 per mand, 2 mand kleine schol fG p. mand. 6 December, 's Morgens 8 uur niets binnen. Burgelijke Stand v. Halder ingeschreven van 25 Dec. '10. BEVALLEN: D. Taekema geb. Bakker, z. H. M. Mastenbroek geb. Kuiper, z. M. van Wqk geb. Van Vleuten, z. M. G. van der Hoek geb. Wapstra, z. G. War bout geb. De Vries, z. J. M. van Berknm geb. Smit, z. J. de Vries geb. Klein, z. J. M. Dortmundt geb. Konyn, x. - J. W. Witpen geb. Delleman, d. OVERLEDENB. W. van Buuren, 54 j. W. Rijkers, 8 w. C. M. Stecher geb. Ten Hacken, 49 j. K. de Wit, 2 w. H. F. Asselman geb. wed. J. Fransen, 55 j. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappu-Nederland. Aiobon, uitreis, is 4 Dec. Dungeness gepass. Urotius arriv. 6 Dec. v. Batavia te A'dam. K. W. I, uitreis, is 8 Dec. Perim gepass. K. W. III, thuisreis, arriv. 5 Dec. te Suez, Java, uitreis, is 2 Dec. Carvoeiro gepass. SL Fillons, v. Java n. A'dam, pass. 4 Dec. Wight. Timor arriv. 4 Dec. v. Batavia te A'dam. Vondel, uitreis, vertr. 3 Dec. v. Tanger. Kon. Regentes, thuisreis, pass. 3 Dec. Gibraltar. Pr. Juliana thuisreis, vertr. 3 Dec. v. Singapore. Lombok, thuisreis, vertr. 3 Dec. v. Padang Madura, thuisreis, arriv. 5 Dec. te Suez. Rembrandt arriv. 5 Dec. v. A'dam te Batavia. rottkrdaii8chk Llotd. Djocja, thuisreis, vertr. 2 Dec. v. Marseille. Tabanan, uitreis, pass. 3 Dec. Stromboli. Medan, uitreis, vertr. 4 Dec. v. Perim. Ophir, thuisreis, vertr. 3 Dec. v. Marseille. Rindjani uitreis, arriv. 4 Dec. te Southampton. Wllis, uitreis, vertr. 4 Dec. v. Colombo. KoHIMXLIiXE HOLLANDSCHE LloTD. Delfland, uitreis, arriv. 4 Dec. te Rio Janeiro. Frisia vertr. 3 Dec. v. Buenos-Ayres n. A'dam. Zaanland, thuisreis, arriv. 1 Dec. te Santos. Eemland, arriv. 5 Dec. v. Santos te R'dam. Hollandia arriv.5 Dec.v.B.-Ayres en Brazilië te A'dam. Zeelandia, uitreis, pass. 4 Dec. Kaap. Verd. Eil. Kon. Pakttaart-Maatsobappu. Buyskes, arriv. 2 Dec. v. R'dam te Batavia. Kon. West-Indische Maildienst. Aseania arriv. 3 Dec. v. A'dam te Paramaribo. Pr. W. III, vertr. 1 Dec. v. Paramaribo te A'dam. Pr. Maurits vertr. 2 Dec. v. N.-York n. W.-Indië. Pr. W. V, thuisreis, arriv. 4 Dec. te Havre. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Ooat-Indië: Verzendingsweg Datum der ter postbezorging. T\jdst. der laat. busl. a/h Postk. p. zeepost via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. Holl. mail via Qenua p. Holl. mail via Marseille p.Fransche m. via Marseille (voor Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitsche m. via Genua 9 en 23 Dec. 16 en 30 Dec. 6 en 20 Dec. 13 en 27 Dec. 16 en SODec. 14 en 28 Dec. 7.— 's av. 7.— av. 7.'s av. 3.30's nam 7.— 's av. 12'smidd. (alleen op verlangen der afzenders.) Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Boraeo: p. Eng. mail via Brindiai p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail via Marseille (alleen op verL der afz.) p.Fransche m. via Marseille p. Duitsche ra. via Genua 9 en 23 Dec. 6 an 20 Dec. 13 en 27 Dec. 8,3U'smor. 7.- 's av. 3.30'snam eiken Vrijdag 6 en 20 Dec. 13 en 27 Dec. 16 en SODec. 14 en 28 Dec. 'smor. 7.'8 av. 3.30'anara Naar Atjeh en de Ooatkust van Sumatra p. Eng. mail via Brindisi p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail via Marseille (alleen op verl. der afz.) p.Fransche m. via Marseille p. Duitsche m. via Genua Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdami 8 en 22 Dec. 7.'s av. p. mail via Southampton 19 Dec. (7.— 'sav. (alleen op verl. der afx.)| p. mail via Queenstown p. mail via New-York. 9 en 23 p. mail via St. Naxaire 7 Dec. |7.— 's ar. Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba p. zeepost via Amsterdami 8 en 22 Dec. 7.— 'sav. 5.30*8 nam 7.— 's av. p mail via Southampton eiken Dinsdag of Queenstown. en Vrijdag p. mail via Hambnrg 30 Dec (alleen op verl. der afz.)| Naar St. Martin, St. Enstatius an Saba: p. zeepost via Amsterdami 8 en 22 Dec. 17.'sav. «alleen op verl. der afz.) p. mail via Southampton! 19Dec. |7.'sav, Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal: eiken Vrijdag, 8.S0 's namiddags. Visacharijberichten. Nieuwediep, 2 December. Aangebracht door 5 korders te zamen 80 tongen 75 cent per stuk, 150 middelmatige tong 40 cent per stuk, 90 kleine tongen 15 cent per stnk, 4 mand stort schol f 7 per mand, 4 mand kleine schol f 3 per mand, 2 mand schar f 2 per mand. 3 December. Aangebracht door 12 korders te zamen 5 tot 20 longen 65 cent per stuk, 10 tot 80 middelmatige tong 35 a 40 cent per atuk, 10 tot 30 kleine tong 15 cent per stuk, 1 tarbotje f5,50 per stuk, 1 tot 8 stuks rog 90 cent per stuk, 1 tot 2 mand stort schol f5 a f6 per mand 1 tot 3 mand kleine schol f 2 a 12,50 per mand, 2 mand schar f 1,75 per mand. 5 December. Aangebracht door 1 korder te za aien 40 tongen 80 cent per atuk, 100 middelmatige VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 6 December. Het pantsersohip (De Zeven Provin ciën' is 5 Dec. van Las Palmes vertrokken. Vergadering v. d. Raad der gem. Helder, op Dinsdag 18 December 1910, des avonds ten 7'/, uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken; mededeelingen. 2. Ontheffing art. 16 der Bouwverordening voor perceelen Doolhof 5 en Slnisdyk- straat 1. 3. Visschery-Onderwys. 4. Regeling prys Indnstriegas. 5. Subsidie Bewaarscholen. 6. Verkaveling bouwterrein nabfy Juliana- dorp. 7. Inhuring strand te Huisduinen. 8. Verordeningen Gasfabriek, enz. 9. Pensioenverordening. 10. Benoemingen. 11. Reclames. De Kamer van Arbeid voor de Bouw bedrijven, zal Donderdag 8 dezer, des namid dags 8 uur, ten Raadhnize vergaderen. Stukken voor die vergadering kunnen worden inge zonden by den voorzitter, by een der heeren of by den secretaris (adres: Dykstraal 45). Een Heldersche industrie. Jammer genoeg, hebben wy niet dikwyls het feit te vermelden, dat in onze gemeente een nienw bsdryf fabriekmatig wordt uitge oefend. Met des te meer ingenomenheid vesti gen wy de aandacht op de door den heer B. F. Verfaille, in sieriyke verpakking in den handel gebrachte zuivere witte Noord- Hollandsche Klaverhonig van de byenstand „Vrede en Vryheid" te Koegras. Wy ont vingen een potje ter beproeving, en wy moeten zeggen, dat sy heerlijk smaakt. Over het artikel zelf lezen wij in het (Maandschrift voor Byenteelthet volgende: Alin Caillas, Fransoh scheikundige zegt na ernstig onderzoek het volgende van den honig Eet honig. Watishonig? De honig is een gesuikerde stof, verkre gen van de byen, door omzetting van den nectar, die zy halen nit de bloemen. Deze nectar bevat een suiker, die niet verteerbaar is. De by doet haar een byzondere verande ring ondergaan, waardoor twee andere sui kers ontstaan, die zonder eenige moeite door onzen maag kunnen verteerd worden. Wat bevat de Honig? De honig bevat suiker ongeveer 75 die opneembaar en verteerbaar is. Maar hi bevat nog andere belangryke stoffen, het zyn de minerale stoffen. Wy vinden er steedB inkoolsure, zwavelzure en fosforzure zouten, van ij s e r en kalk. De fosfaten van yzer en kalk zyn zeer belangrijk voor de herstelling van ons organisme. Hun natuurlyke en plantaardige afkomst ver meerdert het vermogen om opgenomen te kunnen worden. Waarom moeten wy honig ge bruiken? Omdat honig meer is dan een nagerechtje, het is een voedsel van de eerste klas en van uitstekende verteerbaarheid. Omdat honig is een krachtig herstellingsmiddel door de kalk en yzerzonten, die er in voorkomen. Doordat de honig is een antiseptische stof, dank zy het mierensnnr, dat er in voorkomt. Dit zuur tast de schadelijke microben aan, die sich in de spijsverteringsorganen bevinden. Omdat honig een voedsel is voor lieden met een zwakke gezondheid. Omdat honig zoor voel ziekten voorkomt en ze geneest of verzaoht, wanneer men den honig tydig gebruikt. Jichtlijders, lyders aan rheumathiek, zenuw- zwakken, maaglijders, menschen met zwakke spijsvertering, laders aan Engelsche ziekte, overwerkten, eet honighy zal u zeker ver lichting sohenkep. Wie welvarend is, gebrnike honig, het is een middel om lang te leven. Waar vindt men goeden honig? Richt n tot de ymkers of tot de huizen, die direct van de ymkers verkoopen. De honig wordt ongelukkig vervalscht, koop daarom slechts het zuivere product, voorzien van een étiquet, dat den oorsprong aanwyet. S. Lentelucht. Het alhier allergunstigst bekende operetten- gezelschap onder directie van den heer Jan- mart, zal op Vrydag 9 December in (Casino* komen met de opvoering van de echte Wiener-blnt-operette .Lentelucht" (FrUhlings- loft). De (Leeuwarder Courant* zegt omtrent de opvoering: Het Nederlandsch Operette-Ensemble, di recteur Alphonse Janmart jr., maakt met de echte Wienerblut-operette (Lentelucht (Friih- lingslnft) een succesvolle tournée door ons land. In al de plaatsen, waar deze luchtige, vluchtige operette wordt gegeven, wachten volle zalen op het rijzen van het tooneel- scherm en gaan de schouwburgbezoekers hoogst voldaan huiswaarts. Zoo was het ook in onzen schouwburg. De talryke opkomst van het publiek bewees, dat men van dezen avond groote verwachtingen had, en men is niet teleurgesteld. De hoofdrollen werden jnist en allerver- makelykst vervuld door de dames Corry Pinksen, Greta Jonkers en S. Heilbron en door de heeren F. v. d. Stappen en Jan Grootveld, terwyl ook aan de kleinere rol len een allespins voldoende vertolking ten deel viel. De koren, die in dit lente-lustige operet tenspel voorkomen, werden goed gezongen en maakten een prettigen indruk, terwyl het orkest er veel toe bijdroeg om een K~ vredigend geheel te krijgen. Hartelijk is er gelachen om do vermake lijke situaties, de vroolyke gezichten, de luchtige woorden en kluchtige mimiek. De lente oefende op allen haar onweer- staanbaren invloed; er hing een zonnige lentestemming in de taal qn menigeen zal moeite gehad hebben niet mee te zingen en springen in de levenbrengende lentelucht. De mise en scène was goed verzorgd en de costumes waren weer even keurig als bij de vorige voorstellingen. Het Nedorlandsch Operetten-Ensemble heeft in dit seizoen getoond, elementen tebesitteD om van de verschillende operetten goede opvoeringen te geven. Tavenu in Oen Haag. Wy lezen in het Haagsche blad .De Avondpost" het volgende Den vyfden avond van den wedstrijd van (Nieuwland" is Tavenu uit den Helder op getreden. Men speelde het bekende tooneel- spel (Aan Flarden" van Top Naeff. De zaal van het (Gebouw voorK. en W". was weer goed bezet en de uitvoerenden oogstten veel bijval. Ons wordt nog medegedeeld, dat de uit voering met hartelijke belangstelling werd ontvangen. De saai was met 22 2800 per sonen gevuld. Algemeen Tehuis voor Militairen. Vrydagavond hield bovengenoemde Vereeni- ging eene vergadering in „Tivoli" welke door den heer G. C. Dibbetz, als wnd. Voorzitter geopend werd met een woord van welkom. Na lezing der notulen van de vorige ver gadering, gaf de wnd. Voorz. een kort verslag van den toestand van bovengenoemd Tehuis, waaruit bleek, dat de stoutste verwachtingen van het bestuur waren overtroffen. Uit de gehonden aanteekeningen was ge bleken, dat het Tehuis van af de opening van Maandag tot Vrydags per avond gemid deld bezocht werd door 5060 personen. Het bezoek des Zaterdags was gemiddeld 150 per sonen, terwyl Zondags gemiddeld 350 personen het Tehuis bezochten. Het kan er nu en dan zoo vol zyn, dat vele bezoekers zich met een staanplaats tevreden moeten stellen. Dat bet bezoek tot heden niet van tyde- Lyke aard ie geweest, tooDt spreker met cyfers aan, waaruit blykt, dat het bezoek nog steeds toenemende is. De onderneming toont eins groote levensvatbaarheid. Hierna volgde de vaststelling van de statuten en het Huishoudelijk Reglement. Op de statuten zal de Kon. goedkeuring worden aangevraagd. Het voorloopig bestuur, dat eenparig af trad, werd by acclamatie herkozen en is thanB samengesteld nit de heerenG. C. Dibbetz, W. Visser, M. Nepven, H. J. Alb&rda, F. Sant, F. M. Raster, W. B. Onnekes, R. C. van der Haagen en H. J. Boldingh. Benoemd werden tot leden der commissie voor het nazien der rekening en verantwoor ding de heeren J. Harjer, A. W. Jaring en F. van der Ploeg. Na eenige mededeelingen en besprekingen van algemeenen aard, wordt de vergadering, onder dankbetuiging voor de opkomst, door den voorzitter gesloten. (Dagblad). Goed afgeloopen. Zaterdagmiddag geraakte de arbeider W. G., bezig in een schuit aan de Binnenhaven, onder een laag van zakken met wit zand. De man werd met gebroken been uit zijn onaangename positie bevryd. Een gelukkige. Voor de betrekking van controleur over het woningwezen en opzichter over van ge meentewege uit te voeren werken in de gemeente Opsterland, is benoemd onze vroegere plaatsgenoot, de heer Joh. Kuipers. Er waren 857 sollicitanten. Een dreigbrief. Door den burgemeester van Overschie is onlangs een schryven ontvangen, geteekend Ives Feyth Salvesen, geboren alhier en in den laatsten tyd verbljjf houdende in deze gemeente, na zyn ontslag uit de strafgevan genis te Rotterdam. In den brief werd op minder vleienden toon om geld gevraagd. De rechter van instructie te Alkmaar ver zocht wegens dat feit opsporing van Salvesen. IJmuiden, 5 Dec. De heer Jan Visser Hz. die indertijd den grond kocht, waarop het hotel „Willem Barendsz" stond (zie ons nummer 3928) laat daarop nu een prachtig hoerenhuis met koets huis zetten. De bonw van een en ander is voor f16.880 aan den heer J. C. Dnnnebier alhier opgedragen, die by de aanbesteding op 1.1. Zaterdag de laagste inschrijver was. Voor f 19.695 was het hoogste ingeschreven door den heer H. J. Rooyen te Velsen. In goede handen kwam een portemonnaie met ongeveer twaalf galden, die door den Helderschen zeeloods T. Gomes op den Rijksweg alhier gevonden werd en door een winkelbediende verloren was. De vrengde van den verliezer was by de teruggave na tuurlijk groot. Ontrouwe smidsknecht. Mevrouw Den TerBoissevain, woon achtig in de Van Eeghenstraat te Amster dam, droeg begin Ootober 1.1. een smid op verschillende sloten, waarvan de sleutels verloren waren, te vervangen. De smid zond een knecht om de daartoe vereischte werk zaamheden te verrichten, en op 10 October keerde die knecht terng met een tweeden sleutel voor een damesbureautje. Op een ge geven oogenblik, dat het meisje de kamer had verlaten om een schroevendraaier te gaan halen, maakte de knecht het schrijf bureautje open en nam er een portefeuille met ruim f 500 uit. Daarmee verliet hy het huisvervolgens nam hy een rytuig en reed, in gezelschap van een paar makkers, die hij onderweg ontmoet had, naar zyn woning, gelegen in een zijstraatje van de Lynbaans- gracht. dk moet nog drie maanden uitzitten, hier heb je f 100", zei hy tegen zyn vrouw, maar zyn vrouw weigerde het geld aan te nemen. „Nee, daar kom je niet eerlyk aan", zei ze, waarop de smidsknecht sprakals je f100 niet hebben wilt, dan ga ik weg". Hy reed inderdaad met zyn twee vrienden weg; hy gaf aan dezen ieder een bankbiljet van f 10, kocht voor allen een plaatsbewijs naar Den Haag en het drietal vertrok naar de Residentie. Daar raakte de smidsknecht van lieverlede beschonkenhy werd ten slotte op een stoep wakkeral het geld verdwenen I Vrydag stond de smidsknecht, vader van ses kinderen, voor de 5e Kamer der Recht bank te Amsterdam tereoht, beklaagd van diefstal. Hij bekende. Het O. M., mr. baron Van Harinxma thoe Slooton, eischte 8 maanden gevangenis straf. De Amsterdamsche Speelholen. De (gok-industrie" bloeit weer in de hoofdstad. Na een vry langdurige periode van apathie schynt de Inst er weer by de spelers en by de exploitanten van speelholen in te komen. En met den lust ook de brutaliteit. Hier en daar in verschillende stadsgedeelten zyn den laatsten tyd speelholen gevestigd en met een sans gêne of het kraideniersneringen geldt. Het vlotbrngspel of jen de poale, een harts tochtelijk en verderfelijk zoogenaamd behen digheidsspel, wordt op verschillende plaatsen, die we niet nader zullen aanduiden, druk beoefend. En bjjua overal is het de jeunesse dorée, die tot laat na middernacht over het groene laken hangt. Er bestaat op dit terreia een complete organisatie, om voor regelmatige en „koopkrachtige" klandisie te zorgen. Een troep leegloopers is in haar dienst en een aanzienlijk aantal vrouwen van bedenkelijke reputatie zorgt mede, dat de adressen bekend worden. En heel deze bende schuimt om de slachtoffers heen, om den spelhartstocht te prikkelen en te zorgen, dat het faites votre jeu door de schorre croupiers niet tevergeefs wordt uitgeschreeuwd. In een van deze speelholen heeft men het zoo ver weten te brengen, dat inzetten onder de tien gulden „shocking" worden genoemd! Voor de handlangers der croupiers beteeke- nen zulke zetten niets. Zy zyn in de com binatie, lyden natuurlijk persoonlijk geen verliezen, deelen slechts in de winsten. Zy beijveren zioh derhalve steedB de eersten te zijn die hun geld opwerpen, om zoodoende andere bezoekers tot spelen te animeeren. Wat maar al te goed schynt te gelukken, nu er eenmaal zooveel onnoozelen en arg- loozen rondloopen, die het geld uit hun zak laten kloppen. Enkele dagen geleden liet een jongmenscli nog ruim f1000 in zoo'n inrichting achter. Wy hebben vroeger reeds bij herhaling op het gevaar van deze speelholen gewezen, vooral wanneer onder de macht van den speelduivel met geld van anderen gespeeld wordt. Kustverdediging. Reuter meldt nit Brussel Ernest Nys, hoogleeraar in het internatio nale recht aan de universiteit van Brussel, heeft, in een interview door de Dernière Heure, inzake den forteDbouw te VlissiDgen, als zyn meening te kennen gegeven, dat Nederland geen recht heeft, een bevriende vloot van een bondgenoot van België te beletten, de Schelde op te varen. Postwissels voor schepelingen. Voortaan zullen by elk post- en hulppost- kantoor in Nedorlandsch-Indië betaalbaar zyn gewone buitonlandsche postwissels, staande ten name van schepelingen van de koninklijke en gouvernementsmarine. Als onderscheidend kenmerk zullen derge lijke postwissels aan het hoofd van de aan wijzing „marine" in rooden inkt moeten worden voorzien, terwyl op den postwissels, behalve den naam van den geadresseerde, in elk geval diens kwaliteit als schepeling, zoomede de naam van het schip, zoo mogelyk ook het stamboeknummer van den geadresseerde, dnidelyk zullen moeten worden vermeld. (Java Bode) Met het Nederlandsch Eskader rond Australië. Fremantle, 8 November. Den 29en October vertrokken we van Adelaide. Als afscheidsgroet ontvingen we van den Minister van Landbouw drie ge slachte schapen, eenige kisten wjjn van ver schillende merken, appelen, gedroogde abri kozen en sultane-rozynen, blikken scbaaps- tongen, alles voortbrengselen van Zuid-Aus- tralië. Het eskader liet daarentegen 60 man man achter, geen wonder in een land waar ongeschoolde arbeid met 8 shilling per dag betaald wordt. Ook van de koopvaardij schepen deserteeren vele matrozentwee Dnitsche stoomschepen konden niet weg, door gebrek aan bemanning. De route van Adelaide naar Fremantle gaat door de Groote Australische Bocht, be rucht als de Golf van Biskaye. Wy troffen het nogalslechts één dag harden tegen wind. Schepen kwamen wy op de uitgestrekte watervlakte weinig tegen. Alleen de alba trossen hielden ons gezelschap. Den 8den November werd Kaap Leeuwin, die ook op de Engelsche kaarten nog altijd den naam draagt, haar in 1622 door de Nederlandsche ontdekkers gegeven, omge varen. Den volgenden dag werd Fremantle, de haven van Perth, tegen den avond bereikt. We hebben op onze reis rondom Australië veel grootsche zaken gezien, ons dikwerf verwonderd wat daar in korten tyd tot stand is gebracht. Een 120 jaar geleden was het groote Znidland een woestijn. De schaarsche bevolking behoorde tot de laagst ontwikkelde rassen. Hun bestaan was armzalig. Vaste woonplaatsen hadden ze niet, huisdieren ont braken. Perth is een stad geworden met mooie winkels, flinke publieke gebouwen, een uitge breid spoorweg- en tramnet, Fremantle is een haven, waar een 20-tal groote stoomers aan de kaden een liglaats kan vinden. Een droog dok is in wording. En hoelang praten de Nederlanders over de havens van Samarang en Soerabaja Den dag na aankomst werden de officieele bezoeken gewisseld, 's avonds de eskader commandant, de commandanten en de offi cieren door de Regeering van West-Australië in het Parlementsgebouw ontvangen. Een 700-tal dames en heeren bewoog zioh i sierlijke avondkleeding in Australië wordt veel toilet gemaakt door de fraaie ver gaderzalen, bibliotheek, wandelgangen en tnin. In drie zalen werd muziek gemaakt, zes wel voorziene buffetten voorzagen de gasten van wat zy maar konden verlangen. En overal een prettige ongedwongen toon. De Australiërs zyn gastry en hartelijk ie hooge mate. Zondag bood de Nederlandsche consul, de heer P. Strelitz een 80-tal gasten, waaronder de officieren van het eskader, een motor tocht aan. Den volgenden dag waren officieren en equipage uitgenoodigd ordeoefeningen in de open lucht door een 5000-tal schoolkinderen ter hunner eer uitgevoerd, by te wonen. Uit den ganschen omtrek waren de jeugdige uit voerders samengebracht. Iedere school had een eigen uniform. De uitvoering was buiten gewoon goed. Er wordt evenals overal waar het Engelsch ras overheersohend is veel aan lichamelijke opvoeding gedaan. Elk jaar zyn er schoolwedstrjjden door het Gouvernement uitgeschreven. Het slotnummer was: «Welkom aan Zwa- nenrivier", gevormd door de kinderen. (Perth en Fremantle liggen aan de Swan-rivier.) Na afloop bezochten de kinderen de schepen. Het grooto aantal was in onze oogen een groote belemmeriDg, niet voor de kinderen zelve. Zy wachten geduldig tot ook voor hen rnimle was en holden en draafden over het schip. Aan allen zal, als aandenken, een prentbriefkaart gegeven worden. De dag werd besloten met een diner by den Gouverneur van West-Anstralië. (H.blad.) De verkiezingen In Groot-Brlttannlë. Gekozen zyn 87 liberalen, 115 unionisten, 14 leden van de arbeidereparty, 16 Redtnon- disten. De liberalen winnen 6, de unionisten 11 zetels. De uitslagen van nog twee districten, waar heden gestemd is, zullen eerst morgen be kend worden. Gevolgen van den etorm. Astrakan, 5 Dec. Van de schepen, die in de Kaspische Zee overvallen werden door een storm, zyn er drie-en-lwintig gezonken. Driehonderd veertien menschen zjjn ver dronken, waaronder honderd-vier-en-tachtig Perzische havenarbeiders. Acht lichterschepen zyn in het ys bekneld geraakt; zy verkeeren in zeer hachelijken toestand. Automobielongeluk. Mane, 4 December. Een automobiel werd door een trein aangereden. Gravin Nicolai, haar zoon en de chauffeur werden gedood. Noodlottige vliegtocht. Rome, 3 Dec. By een proefvlncht die de ingenieur Cammarote en de genie-soldaat Castellani te Cento Selle deden, stortte het toestel van een groote hoogte naar beneden. Castellani was onmiddellyk doodCammarote gaf den geest, toen hjj in het ziekenhuis was aangekomen. De voeding bij het Belgische leger. Te beginnen van 1 Januari, zullen in ge heel het Belgische leger de manschappen twee maal per week visch te eten krygen. Elke man bekomt 220 gram op dit oogen blik worden de keukenmeesters geoefend om die spys behoorlyk gereed te maken. Reeds deze week wordt in sommige regi menten te Antwerpen en Gent visch opge diend voortkomstig der Oostendsche visschery. Eens de maatregel algemeen gemaakt, schat men dat de zeevisschery van Oostende om trent 800,000 kilo visch per jaar zal te leveren hebben. Waarzeggers. De politiepresident van St. Petersbnrg ver zekert, dat zich in de stad 267 waarzeggers bevinden, die zich by de politie hebben aan gemeld, 209 hunner zyn Indiërs, Perzen, Grieken, Turken enz., 58 zyn Russen. Som mige dezer heeren verdienen 400 6( bel in de maand en bet is volstrekt geen uitzondering als zy dagelyks 50 bezoekers ontvangen. Vervalsching van champagne. Een wijnhandelaar te Daméry is wegens vervalsching van champagne tot f 8000 fres. boete en 38,000 fres. schadeloosstelling aan den bond van wynbouwers veroordeeld. Een zyner collega's zag zich door den rechter voor hetzelfde feit gedwongen 2000 fres. boete en 5800 fres. schadeloosstelling te betalen. Merkwaardige hond. Wy hebben onlangs iets meegedeeld over den beroemden sprekenden hond van een Doit- schen boschwachter. Maar ook de Yereenigde Staten gaan prat op het bezit van een uiterst merkwaardigen viervoeter. De heer Henry Hotchkiss is de gelukkige bezitter van een bull-terrier, die luistert naar den naam Tobe. Het is een schrander beest, maar uiterst veohtlustig. Tot tweemaal toe brak hy in een gevecht met andere viervoeters een poot, en beide malen werd het lichaamsdeel gezet en met een gipsverband omgeven door een dr. Kiene. Dinsdag vocht Tobe weer en brak voor de derde maal zyn poot. Jankende liep de gekwetste op drie pooten naar de mylen- ver verwyderde woning van den dokter, ging op ,de stoep zitten en blafte zoo jammerlyk, dat de geneesheer te voorschyn kwam en hem voor de derde maal bystand verleende. Het is zeker jammer, dat Tobe geen sprekende hond is. Hy zou dan wellicht na de behan deling om de rekening hebben gevraagd. Weelde. Over weelde zegt de Limburger Koe rier: De buitensporigheden van de mode heb ben my sinds lang vermaakt. Maar geschreven heb ik er nooit over. Laat de menschen maar tobben, heb ik al- tyd gedacht. Er zal wel reactie komen. Maar de reactie is tot heden uitgebleven. En de modefabrikanten maken het elk jaar erger. Storen zich aan niets en aan niemand. Aan onze beurzen heelemaal niet. O neen, daaraan het minst. Daar hebben sy het natunrlyk op voorzien. Koop je voor je vrouw een hoed van de allerlaatste mode, bijvoorbeeld een met een heel grooten rand, soo'n paraplumodel, én gryp je dan eens wat dieper in den sak, omdat men je vertelt, dat je vrouw met dat dnre hoofddeksel toch zeker wel een jaar of wat zal kunnen pareeren, de modefabrikant lacht je het volgend jaar smakelijk uit. Het eene jaar een breede rand, het andere een smalle, decreteert hy. En daarmee verplicht hy iedereen, om elk jaar wat nieuws te koopen. Precies gelyk gaat het met mantels, met jassen, broeken, vesten. Met alle lyfdracht. Verleden week zei myn jongen, dat ik een ouderwetschen horlogeketting droeg. En myn dochter vond, dat ik niet de nieuwste veters in myn schoenen had! Zoo kan je aan den gang blijven. Ik trek er my in den regel niet veel van aan, maar gistermorgen ben ik toch uit myn slof geschoten. Mijn oudste zoon heeft een snoes vaneen meisje, zoo'n lillipnttertje van een jaar of drie. Een engelenkopje met lichtblonde krullen, donkerbruine kijkers en lipjes van kersenrood. Heel den zomer door heeft het kleine ding een leuk fiaphoedje gedragen met een kleurige roode bies er op. Dat stond zoo lekker op de blonde krullen en omlijstte het ronde kopje zoo prettig. Maar na is de lieve kleine bij me gekomen met een klok op het arme hoofdje, een klok zwaar van bloemen en linten. Moedor achter haar aan, met een paar oogen vol verwachting, dat ik zou uitroe pen: Hé, hoe prachtig! Maar ik meende heusch, dat het kind den hoed van haar moeder op hadl En toen men my beduid had, dat dit nu het nieuwste was voor kinderen en dat ik een achterlijk oud heer was, omdat ik niet had opgemerkt, hoe ze dezen zomer en zelfs verleden jaar, al bezig waren geweest aan de mismaking onzer lieve jeugd, toen ben ik voor den eersten keer van myn leven ernstig nydig op de modefabrikanten ge worden. Wel hoe, hebben die heeren dan niet ge noeg aan de exploitatie van de ydelheid der groote menschen? Is het al niet vol doende, dat sy de ydelheid der volwassen menschen uitbuiten, moeten zy nu ook nog de kinderkopjes mismaken ter wille hnnner geldbuidels Arme kleine dingen! De groote baten leveren degenen, die door de ziekte van onsen tyd, de weelde, zyn aan getast, een ziekte, welke zulke etnstige ge volgen- meesleept, dat breede kringen van era etige menschen zich er over bezorgd maken. Want de weelde huist niet enkel in de hoogere standen. Was dat maar zoo. Als hy, die wat missen kan, jaarlyks een stok geld meer opmaakt, dan hy noodig heeft, ïydt de gemeenschap geen schade. Inte gendeel. Maar het ergste is dat de weel- debacil is doorgedrongen in alle standen en vele slachtoffers maakt. Honderden dwingt tot een leven boven hun stand. Dat dryft niet enkel tot hooge uitgaven voor pronk en praal, maar wekt behoeften, die vroegere geslachten van denzelfden stand nooit hebben gekend. Iedereen klaagt en jammert over het dnre leven, over de hooge pryzen der eer ste levensbehoeften. Werklieden vragen loons verhooging, wyl de levensstandaard zoo hoog isambtenaren eischen vermeer dering van salaris, omdat zy honger ly den de uitdrukking is uit een dezer da gen verzonden reqnest by den tegen- woordigen duren prys der levensmiddelen. Wy willen aannemen, dat dese versoeken billyk zijn en gerechtvaardigd. Maar toch kunnen we onze verbazing geen enkelen keer bedwingen, telkens als we ter gelegen heid van publieke vermakelykheden het geld zien rollen, alsof het geen waarde had. Het moet komen nit de lengte of nit de breedte. Wie tien gulden in de week verdient, kan er zoo min elf uitgeven als een, die er honderd wint en tweehonderd verteeren wil. Dus ontstaat er niet enkel krimp in ar me huishoudens, maar ook by welgeBtelden. Zy zetten de tering niet naar de nering. Uit den Omtrek. Texel, 5 Dec. Langs de kusten vindt men tegenwoordig weinig wild. De jagers klagen, byna niets onder schot te kannen krijgen, en geven hiervan de schold aan een kustbewoner, die met een soort kanongeweer, dat op een boot vastgebonden is, schrik en dood onder de rotganzen brengt. Deze vogels, die in zoo groote vluchten op Texelstroom kanoën ver blijven, en meermalen de kost nadereD, blijven nu op eerbiedigen afstand van de zeewering. Voor korten tyd werd als gemeente-genees heer voor polder Eierland benoemd de heer Van Rossem, die evenwel, wegens ziekte, spoedig zyn standplaats weder moest ver laten. Zoo zyn er nu maar twee dokters op het eiland, beiden woonachtig te Den Burg. De taak voor die twee is zeker te veel om vattend, en vooral op de buitenposten klaagt men, zoo ver verwyderd te zyn van de plaats, waar men medische hnlp kan verkrygen. De verzending van stroo is tegenwoordig zeer druk. Op het haventerrein staan soms tusschen de 30 en 40 zwaarbeladen wagens te wachten, om hun lading stroo te lossen op de motorbooten, die het artikel naar el ders vervoeren. Men berekend de stroo-op- brengst dit jaar op gemiddeld f 100.per H.A. De prys is thans f 20.per 1000 K.G. Wieringen. Jl. Vrydag hield de vereeniging Oost- Wieringen een byeenkomst. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren P. D. Jonkers, L. Spaander, S. Koorn en C. Maare, terwijl de heer M. Bakker gekozen werd in de plaats van den heer Ds. A. I. Reinders, die wegens vertrek bedanktede fnnctiën zullen later onderling worden verdeeld. Voorts werd door den penningmeester reke ning en verantwoording gedaan na onder zocht te zyn, werd de rekening goedgekeurd Hierna werden verschillende voordrachten gehonden door de heeren L. Spaander, P. D. Jonkers, S. Koorn, C. G. Post, C. Tysen Mz. en mej. Gr. Boeker, welke voordrachten door Excelsior met verschillende zangnummers werden afgewisseld. Het geheel vormde een gezellige avond. Het aandeel door dese gemeente in de lichting 1911 der Nationale Militie, is bepaald op 10 man, waarvan 7 ter volledige en 3 voor de korte oefeningen zullen worden ingelyfd. Voor de betrekking van onderwyzere» aan de O. L. School te Westerland alhier, hebben zich 3 sollicitanten aangemeld. Burgelijke Stand Texel. van 26 Nov. tot en met 3 Deo. 1910. GEBOREN1 ONDERTROUWD: S Geene. GETROUWD OVERLEDENGrietje Smit, ond 81 jaar wed. van Adriaan Kees (den Bnrg.) Tryntje Kooger oud 65 jaar, wed. v. Dirk van der Vis (Oudeschild.) Pieter Johannes Flens, oud 18 jaar (den Bnrg). Burgarl. Stand d. gemeente Wieringen. Ingeschreven over de maand November '10. GEBORENDirk, z. v. Arie Bekendam en Grietje Kruit, Pieter, s. v. Anthoniua Keyzer en Johanna de Jongh, Barend en Geertje, z. en d. v. Jan Bakker en Aaltje Kaleveld, Sytje, d. v. Jan Kooy en Tryntjo Snooy, Simon Cornelis, s. van Simon Wage- maker en Grietje de Vries. ONDERTROUWDCornelis Koorn en Gerritje Heyblok, Dirk Doves en Antje Kant, Willem Hoofd en Aaltje Krap. GETROUWD: C. Koorn en G. Heyblok, D. Doves en A. Kunt. OVERLEDENAagje Bommer, ond 69 j., echtgen. van Cornelis Boeraen. Pieter Kaleveld, ond 87 j., weduwn. van Aaltje Bakker. Dienwertje Lont, ond 9 j., dochter van Jan Lont en Geertje Koorn. Grietje de Boer, oud 71 j., wed. van Cornelis Veerdig. Burgerlijke Btend der gemeente Anna Peulowne, der maand November 1910. ONDERTROUWD:Petras Meyne en Anna Berkhoat. GETROUWD: J&oob Kooy en Pieternella Koole, Petrus Meyne en Anna Berkhout. GEBOREN: Maarten, x.v. Hendrik van Teulingen en Maartje Maakal; Margarethu, d.v. Albert van Duin en Grietje Pyper; Antonia, d.v. Gerrit Keppel en Sytje Doorn; Catharina Petronella, d.v. Willem Mnntjewerf en Johanna Vink; Elisabeth, d.v. Willem Karei de Jong en Gunrtje Korver. OVERLEDEN: Geene. Burgert. Stand van Vlieland, van 21—80 November 1910. GEBOREN: Tennis, zoon van Jan Meyer en Geertje Jacoba Bruin. OVERLEDENJaoobus Nioolaas Hy mane, 80 jaar. Grietje Bakker, weduwe van C. D. Bakker, 85 jaar. De gevleugelde bewonere op en bij het Marsdiep XV. Gedurig kan men boven het Marsdiep zien vliegen, en ook houden se sich wel op aan het ztrand en in de dninen, vogels met lange, omlaag gebogen snavels, die doen denken aan den heiligen Ibis der Egyptenaren. Ge durig ook verneemt men hnn fluitend geroep, soms hoog nit de lacht. 't Zyn Wulpen, die in bonw en bonding veel overeenkomst met de eerder bezichtigde Strandloopers hebben, doch se syn veel grooter en dadelyk te kennen aan dien krommen snavel. Krtygt men eens een voor werp in handen, en in den jachtttyd vindt

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 2