KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wleringen en Anna Paulewna- No 3949 Zaterdag 17 December 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m.50 ct., fr. p. post 75 ct.. buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad t 37* 45 f0.75 iniën 5 Modeblad t i 55 i i 65 i f 0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advcrtcntiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemplnar2f Vignetten en groote letters worden naar plaawruimte berekend. Intero.- Telefoon 80. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE BOER ir. (v./h. BERKHOUT Co.), Helder. Eerste Blad. Zij, die zich met i januari a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. De Uitgever Onze lezers, dia met 1 Januari a.s. aan Familie, Vrienden of Begun stigers in onze Courant aan Welkomstgroet willen plaatsen, worden beleefd uitge- noodigd hunne opgaven aan ons Bureau SPOORSTRAAT tijdig in te zenden. DE UITGEVER. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 13 December 1910. Voorzitter de heer Burgemeester. Aanwezig waren de hoeren: Van Neck, Over de Lindon, De Ven, De GenB, Pen ning, Biersteker, Van der Ploeg, Krynen, Van den Berg, Verfaille, Oortgijsen, Zander, Bok, Verstegen, Hartendorf, Adriaanse, Terra en Van Breda. Afwezig met kennisgeving de heer Hart- sinck; afwezig zonder kennisgeving de heer Staalman. 1 vacature. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige bijeenkomst, die ter visie hebben gelegen, worden onveranderd goed gekeurd. Onderzoek van geloofsbrieven. De geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid, den heor D. H. Grunwald, worden tot onderzoek in handen gesteld van de hee- ron Adriaanse, Van Breda en Krynen. Deze had bij monde van den heer Krijnen, na uitgebracht onderzoek, gedurende welken tyd de vergadering werd geschorBcht, de eer te rapporteereD, dat do geloofsbrieven in orde waren bevonden en te concludeeren, dat het den Baad moge behageD, den heer D. H. Grunwald in zyn midden toe te laten. Deze conclusie in stemming gebracht, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Hierna zyn aan de orde de volgende Ingekomen Stukken en Mededeelingen 1. Beslissing van Gedeputeerde Staten op bezwaarschriften legen aanslagen in den Hoofd. Omslag. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Goedkeuring van de in de laatste ver gadering vastgestelde schoolgcldkohieren en suppletoire begrooting, dienst 1910. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Adres van eenige bewoners in het Koegras,-verzoekende verbetering te willen aanbrengen in de verlichting van de brug over bet bassin of spoorweghaven aan het einde van de Binnenhaven. 4. Adres van den Directeur der Zeevaart school over de verbetering van de salariëe- ring van het personeel dier school. In dit adres wordt verzocht, mede te wil len werken tot het verkrygen van meer subsidie, opdat die aangewend kan worden ter verbetering der salarissen van de leer aren by het zeevaartkundig onderwys en ze te brengen tot een peil gelyk aan dat der leeraren van Hoogere Burgerscholen. 5. Adros van W. IJ bos, klerk ten kantore van den Gemeente-Ontvanger, betreffende de onlangB vastgestelde salarisregeling. Adressant erkentelyk voor de hem toege kende salarisverbetering, wyst er op, dat hy de verhooging tot f 800, volgens de verorde ning, pas op 1 Jan. 1913 zou deelachtig worden en verzocht den Raad die verhooging alsnog op 1 Januari 1911 te willen stellen. Dese drie worden in handen van B. en W. gesteld voor advies. Vervolgens is aan de orde Ontheffing art. 16 der Bouwverordening. De ontheffing wordt gevraagd door W. J. Duinker, voor perceel Doolfhoi 5 en door K. Laagland W i n d e r, voor perceel Sluis- dykstraat 1, in overeenstemming met de ad viezen van Gem. Bouwmeester en Gezond heidscommissie. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Ontslagaanvrage. Door de onderwijzeressen mej. E. Sonstral en mej. B. A. Erica, wordt, door eerstge noemde om gezondheidsredenen, ontslag aan gevraagd uit hare betrekking aan school 1 laatstgenoemde tevens als onderwijzeres b(j het Herhalingsonderwys aldaar; door eerst genoemde met ingang van 1 Dec. 1910 en door laatstgenoemde met ingang van 15Nov. 1910. Wordt met algemeene stemmen eervol verleend. Saleris Leeraar Burgeravondschool. Dit betreft een voorstel tot bepaling van het salaris van den leeraar aan de Burger avondschool, den heer H. J. van der Ploeg, die gedurende de maand Ootober tydelijk dieDst hoeft gedaan. B. en W. stellen aan den Raad voor hem toe te kennen, '/a der betreffende jaarwedde of wel een bedrag van f36,11. Eenparig goedgekeurd. Thans volgt een voorstel tot toekenning van de verhooging van de jaarwedden van 4 leeraren der Zeevaartschool over de eerste acht maanden van dit jaar. In verband met de verhoogde subsidie van het Ryk a f2400, naar aanleiding van de uitbreiding van de Zeevaarschool met do machinistenafdeeling, hebben B. en W. zich tot don Minister gewend, met de vraag of het in zyn bedoeling lag, de verhooging der salarissen in te doen gaan op 1 Jan. 1910. Deze vraag moest* gesteld worden, aangezien de genoemde uitbreiding eerst op 1 September 1910 in werking kon gesteld worden. Dewyl de Minister deze vraag in bevesti genden zin beantwoordde, stellen B. en W. nu aan den Raad voor, uit to keeren aan den Directeur f 400 per jaar, maakt over 8 mnd. f 266,66 Leeraar Cedee f 400 per jaar, maakt over 8 mnd. 1 266,66 Leeraar Van D y k i 50,66 per jaar, maakt over 8 mnd. f 33,88 Leeraar Praamsma f 25,33 per jaar, maakt over 8 mnd. f 16,88 Totaal 1584,08 Eenparig goedgekeurd. Vervolgens komt ter tafel het bekende voorstel betreffende het VisscheriJ-onderwiJs, waarby ter lezing was gelegd de hierop be trekking hebbende missive van den heer Staalman. Bedoelde missive houdt in, dat de hoer Staalman het voorstel van B en W. niet aannemelyk acht, w(jl de uitgaven voor sala rissen ad f 1875 onovenredig hoog zijn in vergelijking met andere meer omvangrijke scholen. Na nog gewezen te hebben op het reeds voteeren van gelden, hangende zyn onder zoek, besluit de schryver (Onder deze omstandigheden onthoud ik ray van het verstrekken van Dog nadere ge gevens, te meer, nu geen der leden van den Raad, blyken rapports van het Afdeeling- onderzoek, het noodig oordeelde, op deze ken merkende bejegening (die niet op een ver gissing kan berusten) de aandacht zelfs te vestigen." De heer H a r t e n d o r f wil met een eukel woord terugkomen op de bezwaren, reeds vroeger door hem ten aanzien van deze zaak ontwikkeld. Het komt me voor, dat ik uit het zwijgen van den Raad wel kan opmaken, dat het lot van dit voorstel beslist is toch wensch ik nog even als myn meening te doen kennen, dat het aanbeveling zou verdienen, deze zaak alsnog uitte stellen. Voor dezen winter geldt de subsidie toch niet meerwij hebben dan van den winter nog gelegenheid genoeg, om na te gaan, of er aan de ontwikkeling der visschers iets kan worden gedaan, door cursussen op den avond. Laat er een commissie van b.v, 3 leden benoemd worden, om bij de visschers- bevolking t3 onderzoeken, of er mogelykheid bestaat, dat de school bshoorlyk bezocht kan en zal worden Dit onderzoek, 't zou my on getwijfeld sterken in de meeuing, dat er van de school niets kan komen, daar de visschers- jongons overdag absoluut oumogelyk van het onderwys gebruik zullen kunnen maken. Laten we dus liever nog niet beslisseu en laten we liever, als de visschers binnen zyn, gelegenheid geven eenig onderwys te genieten. De heer De Ven wil den heer Harten dorf even doen opmerken, dat hy Zaterdag den Directeur van de Zeevaartschool heelt gesproken en dat deze verklaard heeft, veel eer aanvragen tot plaatsing te hebben ont vangen, dan er met fatsoen geplaatst kunnen worden. Op dat punt kan de heer Harten dorf gerust wezen. Do beer Verstegen zegt, dat ook hy in deze kwestie meerdere visschers heeft ge raadpleegd en tot andere resultaten gekomen is dan de heer Hartendorf. De visschers, die ik gesproken heb, zeiden dat 't best zou gaan. 't Zou natuurlyk in den eersten tyd wel met wat moeielykheden gepaard gaan. Maar als garnalenvisschers verhinderd zyn de school te bezoeken, dan zyn er missobien wel an deren, b.v. die op de loggers varen. Die kunnen dan overdag en 's avonds de gar nalenvisschers. De practyk zal 't wel uit wyzen. Ik ben dus niet voor uitstellen, daar komt allicht afstel van. De Voorzitter wil den heer Harten dorf er even attent op maken, dat we van avond nog niet besluiten over de definitieve oprichting, 't Gaat er nog slechts om, om te trachten subsidie te verkrygen. Dus is er altyd nog tijd genoeg, om inlichtingen in te winnen. De beer Hartendorf zegt, dat de mededeeling van den heer De Ven bem be paald verrast. Hy iB boniouwd te vernemen welke leerlingen dat kunnen zyn. Vast niet de jongenB van menschen, die langs de kust varen. Wat de heor Verstegen opmerkt, gaat niet op. Het onderwys, dat hier ver strekt zal worden, iB niet bestemd voor de menscheD, die op de loggers varen, maar voor de menschen bier. Die van de loggers hooren te IJmuiden of Scheveningen thuis. Hier moet 't onderwys zyn voor de kust- visschery. Daarom persisteer ik by myn voorstel, nog wat uit te stellen de aanvraag om subsidie. De heer Biersteker zegt, dat by niet gaarne zou zien, dat nu weer ingegaan werd op het voorstel, om de zaak opnieuw uit te stellen. We zyn zoo welwillend geweest tegen over deu heer Staalman, de zaak een paar maal te verdagen, om hem in de gelegen heid te stellen, alsnog nadere inlichtingcu in te winnen en nu vinden wo een brief by de stukken, die niets inhoudtwaarin de heer Staalman te kennen geeft, geen inlich tingen meer te zullen of te kunnen geven. My dunkt, dB meerderheid van den Raad zal er nu langer voor bodanken, de zaak op de lange baan te doen schuiven. Daar zou ik my beslist tegeu moeten verzetten. Wol voel ik iets voor 't bezwaar van den heer Hartendorf, die meent, dat de jongens voor een groot deel op den dag de Bchool niet kunnen bezoeken. Dit alleen wil ik nog even vragen. By de stukken, die op deze zaak betrekking hebben, hebben wy reeds ge vonden een lesrooster, een salarisverorde- ning, enz. Is 't bedoeling, die aangelegen heden later nog by den Raad te brengen De Voorzitter. Dat spreekt toch van zelf. De heer Biersteker: Dank u. M. i. is de zaak van zeer groot belang. Ik heb nu niet de moed, de verwachtingen van die 39 menschen, die op de lyst voorkomen, waarop zy van hun ingenomenheid konden doen blyken, teleur te stellen. Nu is er wel gezegd, dat die menschen een beetje om den tuin zyn geleid, dat t ware van de zaak hun nooit is blootgelegd. Ik heb daarnaar onderzocht en my is medegedeeld, dat hun uitvoerig is meegedeeld den aard van het onderwerp. Ik heb daarom de vrijmoedigheid om uan te dringen, dat de zaak thans voort gang hebbe. De heer H artendorf zegt, dat het volstrekt zijn bedoeling niet is, te trachten de boel op de lange baan te schuiven. Hy gevoelt evenveel en evenzeer voor de ont wikkeling der visschers als anderen. Ik mis echter den moed, een bedrag daarvoor nit de gemeentekas te voteeren of subsidies aan te vragen, voor een zaak, die nog zoo onze ker is. Wat de inlichtingen van de visschers aangaat, zy hebben my gezegd, niet geweten te hebbon, dat 't onderwys op den dag zoo plaats hebben. Hier siaan myn inlichtingen dus vierkant tegenover die van den heer Biersteker. Ik trek die laatsten niet in twyfel, doch acht 't voorzichtiger eerst nog eons een onderzoek by die menschen in to stellen. Ik wil waken en waarschuwen tegeu wat ik meen, dat het tot op zekere hoogte is, een ondoor dachte stap. De heer Biersteker zegt, dat 't hem wil voorkomen, dat de heer Hartendorf mei 't voorstel van hedenavond volkomen kan meegaan. Dan bestaat by hem geen enkele redeu, zich hiertegen te verzetten. Straks, als de zaak definitief zal worden geregeld, bestaat voor hem alle gelegenheid voor tc stellen, dat onderwys alleen 's avonds te geven. Ook ik voel er veel voor, 't onder wys in avondcursussen ts goven, opdat ook de jongens, die overdag uit visschen gaan, 's avonds het onderwys kunnen bywonen. Ik zou willen vragen, of de heor Hartendorf tegen dien tijd met bepaalde voorstellen in dezen geest wil komen. De heer Hartendorf zegt na al hot gehoorde nog niet van meoning veranderd te zijn, en dat hy blyft by zyn opvatting, dat 't toch beter is te wachten, dan later te moeten aankomen met de boodschap, dat 't plan, waarop de subsidies waren opgebouwd, niet tot uitvoering kan komen. Hy acht dit de practische en logische weg, om 't thans nog een winter aan te zien, inmiddels de noodige gegevens te verzamelen, om dan tegen den volgenden winter te komen met een plan, dat de praktyk als het eenig juiste heeft uitgewezen. Hierna wordt het voorstel van den heer Hartendorf om te verdagen in stemming gebracht en verworpen. Vóór was alleen de heer Hartendorf. Vervolgens komt het voorstel van B. en W. in stemming om subsidie aan te vragen, by het Rijk om f 1500, by de Provinciale Staten van t 500. Dit voorstel wordt unaniem aan genomen, alleen de heer Hartendorf bleef buiten stemming. Nu is men genaderd aan een adres van het Bestuur der Ijsfabriek, welk beBtuur voor de op te richten ijsfabriek vermindering vraagt van den prys van het induBtriegas. Bij dit adres was gevoegd het advies van den directeur der gasfabriek, van de betrekkelijke commissie en van B. en W. Deze bataten stellen voor, die prijs thans te bepalen als volgt bij een verbruik van niet meer dan 10.000 M8 5 ct. p. Ms. vau meer dan 10.00020.000 Ms 4.75 ct. p. M'. van meer dan 20.000 Ms 4.50 ct. p. M8. De heer Van den Berg informeert, of deze voorstellen de goedkeuring wegdragen van den directeur, daar hy uit de stukken do indruk heeft gekregen, dat deze met de comm. voor de bedry ven het niet geheel eens was. De heer De Ven merkt op, dat na de gehouden besprekingen de directeur zich met de voorstellen kan vereenigen. Nadat de heer Van Breda nog had geïnformeerd of deze pryzen alleen maar golden voor de ijsfabriek of ook voor andere industriën en daarop natuurljjk een bevesti gend antwoord had gekregen, werd dit voor stel met algemeeno stemmen goedgekeurd. Namen van straten. B. en W. stellen voor om de nieuwe straat achter de Paul Krugerstraat te noemen Bothastraat. De heer Hartendorf zegt verheugd te zyn, zyn voldoening er over te kunnen uit spreken, dat B. en W. de uitnemende ge dachte hebben gehad, de helden van de Afrikaansche Republiek in onze gemeente te vereeuwigen. Wyl echter de te doopen straat onmiddellyk aan de Paul Krugerstraat grenst, had hy liever gezien, dat men hem de Stejjn- straat zou hebben genoemd, naar den president van do Oranje-Vrijstraat. Als dit nu liever niet wordt aanvaard, geeft hij in vriendelijke overweging deze naam voor een volgende gelegenheid in petto te houden. De straat zal dus Bothastraat heeten. Na gaat men over tot de behandeling van de verordening, vastgesteld door B. en W. regelende de voorwaarden, waarop Subsidie aan de Bewaarscholen zal worden verleend. By deze verordening was nu overgelegd eene missive vau de comm. van toezicht op het L.O. en een nader advies van B. en W. De eischen, om voor die subsidie in aan merking te komen, kwamen voornamelyk hierop neer: le. dat niet meer dan 50 kinderen in een klasse worden geplaatst 2e. dat men ten minste over twee afzonder lijke schoollokalen beschikt; 3e. dat naar het oordeel van B. en W. vol doende toetreding van daglicht en buiten lucht verzekerd is; 4e. dat voor ieder kind ten minste een opper vlakte van 0.70 M* on een ruimte van ten minste 3 Ms aanwezig is 5e. dat de school voorzien is van goed in gerichte privaten of urinoirs, voor ieder getal van omstreeks 30 kinderen een dergelijke inrichting 6e. dat de bergplaats voor de kleederen afgescheiden zyn van de schoollokalen 7e. dat aan de school een flinke speelplaats verbonden is; 8e. dat de schoolmeubelen voldoen aan de door B. en W. te stellen eischen. Bovendien moet hot hoofd der school in het bezit zyn van een bewys van bevoegd heid, tenzij hiervan, de comm. van toezicht op bet L.O. gehoord, tydelyke of geheele ontheffing wordt verleend. Het aantal onderwijzeressen of helpsters, hetwelk behalve het hoofd der school, ge- rogeld in dienst moet zyn, wordt door B. en W. in overleg met de comm. v. toez. bepaald. Hot subsidie moet telkens voor den tyd van een jaar schriftelijk worden aangevraagd door het bestuur der school, onder overlegging van do rekening en verantwoording over het afgeloopcn jaar en een begrooting voor het ilgend jaar. Vacaturen moeten vervuld worden binnen 4 maanden na het ontstaan, touzy B. en W. tydelyke ontheffing verleenen. Leerplan en rooster voor werkzaamheden, benevens de regeling der schooltijden moeten overgelegd worden. Op deze voorwaarden kan een subsidie verleend worden van een jaarlykscho bydrage 50 ct. per schoolgaand kind, dat de school bezocht op 15 Januari. In de missive der Commissie van Toezicht wordt kenbaar gemaakt, dat zy het toejuicht, dat er maatregelen genomen worden, om het Voorbereidend L. O. beter aan zyn doel te doen beantwoorden. Bezwaar bad de Commissie alleen tegen Art. 2, waarby het subsidie was bepaald op 50 ct. per kind. Dit vond zy te gering, als zynde nog geen cent per week. Het subsidie oest naar baar meoning minstens fl.— bedragen on dat zulks werd berekend naar het aantal kinderen, dat op 15 Jan. op de school is ingeschreven, of naar het gemiddeld aantal kindoren dat de school ge durende het laatste jaar heeft bezocht. B. en W. merken op, dat zy het bepalen van de grootte van het subsidie aan den Raad overlaten en gaan xy met de overige op merking accoord. Over deze zaak ontspint zich een zeer langwylige, doch geanimeerde discussie,.een schoolstrijd in bet klein, cooals ze reeds zoo vele jaren in 't groot heeft gewoed en nog woedt in het land. De heer Adriaanse opendo de debatten, wel schuchter en schoorvoetend en met de meest besliste verzekering van het volle vertrouwen in den Raad en in het lege van Bw en W. dat zy de verordening, die zy thans stODden aan to nemen, op loyale wyze zouden uitvoeren, d. w. z. met de volle eerbiediging van ieders vryheid, om het on derwys van zyn kinderen to schoeien op de leest, zooals hun zou goeddunken. Toch zou den zij (de heer Adriaanse werd nl. lator in dit opzicht sterk ondersteund door den heer Hartendorf) gaarne in de verordening een bepaling zien gewyzigd of opgenomen, een bepaling waaraan men houvast zou hebben, een bepaling, die behelzen moest, dat de geest, de richting, de gezindheid, waarin het Voorbereidend L. O. zou worden gege ven, nimmer een reden tot weigering van de aangovraagde subsidie mocht zyn. Aan deze discussie namen, behalve de II.H. Adriaanse en Hartendorf, achteroen- volgens ook nog deel de Voorzitter en de heeren Van den Berg, Biersteker, Van Neck, De Ven, Oortgijsen, Verstegen, en De Gens. Men kan zich de debatten voorstellen. Het was een parlement in t klein de rechtsche leden, vertegenwoordigd door de H.H. Adri aanse en Hartendorf wenschten de subsidie wel te aanvaarden, doch niet ton koste van de richting, die men voorstond en wenschten waarborgen, dat aan de vryheid van die richting niet zou worden getornd. Zooals gezegd, vroegen zij die waarborgen niet voor het heden; ook de heer Hartendorf was ten deze geheel gerust over het tegenwoordig college, alsmede over de verdraagzaamheid van den Raad, doch merkte hy op .de ty- den veranderen en met hen de menschen". De linkerkant beschuldigde de overzyde van spoken te zien, waar die niet waren achten die onnoodig en zelfs ongewenscht; wees er op, dat deze verordening juist haar ontstaan had te danken, aan den wensch van de linker zijde geopperd, om ook andere bewaarscholen van alle richtingen in do gelegenheid te stellen, subsidie te kunnen aanvragen, mits ze voldeden aan zekere eischon, meest aan de hygiëne ontleend en dat, by het weigeren van een subsidie, nog altyd een beroep op den Raad open bleef. Nadat hier lang en broed over was ge- discusseerd en ieder in do gelegenheid was geweest, zyn meening ten beste te geven, werd 't voorstel van den heer Hartendorf, om aan Art. 8, regelende de voorwaarden, waarop subsidie zou kunnen worden ver kregen, de woorden toe tc voegen,de richting van het onderwys zal by de beoor- deeling daarvan niet van oordcel moge zyn", verworpen. Er voor stomden de heeren Har tendorf en Adriaanse. Het andere amendement, nl. om de sub sidie te brengen op f 1.per gemiddeld schoolgaand kind boven don 4-jarigen leef- tyd werd aangenomen. De heeren Terra, Bok en Van Neck stemden tegen, de heer Hartendorf bleef buiten stemming. Daarna werd de gehcule verordening in stemming gedracht en aangenomen. De beer Hartendorf stemde tegen. Vervolgens wordt behandeld een adres van J. M. v. d. Schalk, vergunning verzoe kende tot Verkaveling van terrein naby het Julianadorp, met advies van B. en W. Dit advies luidt gunstig, mits aan eenigo gestelde voorwaarden wordt voldaan. Een parig goedgekeurd. Nog volgt een voorstel van B. en W. tot het aangaan van de gewone Jaarlijksche geldleening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld en aan bedryfskapitaal voor de Gasfabriek. Eenparig goedgekeurd. Hierop volgt de behandeling van het ad vies van B. en W. op het adres van eenige gehuwde onderwijzers, om verhooging van de Tegemoetkoming in de Woninghuur en adres van de afd. Helder van den Bond, afwyzend op het eerste adres te beschik ken cn wanneer gelden worden gevoteerd ter verbetering der onderwyzerssalarissen, deze gelden te besteden tot bekorting van de verhoogingsperioden Deze adressen wa ren naar de commissie van toezicht op het L. O. gerenvoieerd om advies. In het advies van de commissie wordt ge zegd, dat de tegemoetkoming van f 50 voor deze gemeente te gering is en wordt in over weging gegeven, deze tegemoetkoming eenigs- zins te verhoogen. B. en W. kunnen zich met dit advies ech ter niet vereenigen. Zy merken op, dat de verordening, regelende de jaarwedden van het Onderwyzers-Personeel den 10 Dec. 1908 werd vastgesteld en dus nu eerst twee jaar in werking is. Alleen reeds daarom voelen zy er weinig voor, reeds nu die ver ordening weder te herzien, Zy raeenen bovendien, dat met het oog op den financiüelen toestand dezer gemeente de hier geldende verordening veilig met die van andere plaat sen vorgeleken kan worden. Uit het aantal sollicitanten dat zich by vacaturen aanmeldt blykt ook wel, dat nog geen noodzakelijk heid bestaat, de verordening weder te herzien. Wanneer zy er nn nog op wyzen, dat in williging van het verzoek (gevraagd was de tegemoetkoming van f50 op 1150 te bren gen) een uitgaaf zou vorderen van f3000 een verbooging van f 50 toch nog een bedrag van f 1500 zou eischen, zal het u (d. i. den Raad) niet vreemd voorkomen, zoo zeggen B. en W. wanneer wy u adviseeren, bet verzoek niet toe te staan. Het afwyzend preadvies in stemming ge bracht, wordt met algemeene stemmen aan genomen. Thans volgt een voorstel van B. en W. m hen te machtigen tot weder Inhuring van het strand. Het strand te Hnisdninen wordt door bet Dep. van Financiën aan het gemeentebestuur van Helder verpacht voor een bedrag van f20.per jaar en weder onderverhuurd aan het Bestnur van het Badpaviljoen. Deze pacht loopt met den 31 Dec. s. af en ter zake van de nieuwe verhuring ontvingen B. en W. van den Ontvanger der Registratie een missive. Volgens dien ambtenaar bestaat reden, dat door concurrentie van de besturen van het Badpaviljoen en de Tram misschien een hoogere huurprys kan bedongen worden en daarom stellen B. en W. aan den Raad voor, hen te machtigen met de genoemde besturen over de onderverhuring te onder handelen en na afioop van die onderhande ling de overeenkomst met het Ryk op de zelfde voorwaarden af te sluiten als door hun met de onderverhuurders gemaakt kun- in worden. Eenparig goedgekeurd. Vervolgens komt ter tafel het advies van B. en W. ter begeleiding van Verordeningen op het beheer der Gasfabriek tot regeling der inning van eenige ont vangsten. Hierby zyn nu gevoegd een advies van de comm. voor de Gasfabriek en een nader veorstel van B. en W.ook wordt overgelegd een adres van den Ned. Bond van gemeenteambtenaren over de by boven genoemde verordening behandelde wijziging der Gemeentewet met advies van B. en W. Naar aanleiding van de reeds gevoerde besprekingen stellen B. en W. voor Art. 21 der bovengenoemde verordening thans te lezen Er wordt een vernieuwings- en reserve fonds gevormd. Nadat do rekening over het afgeloopcn jaar is vastgesteld, wordt het bedrag bepaald, dat over dat jaar in het fonds zal worden gestort. De heer De Geus zon graag willen, dat deze verordeningen nog werden aangebonden, daar hij geen tijd co gelegenheid heeft ge had, er voldoende kennis van te nemen, en mecDt dat dit met andere raadsleden even eens 't geval is geweest. De Voorzitter wjjst hem er echter op, dat ze voor 1 Jan. by de Gedeputeerde Staten moeten zyn, wyl ze 1 Jan. in wer king moeten treden. Hy wyst er ten over vloede nog op, dat B. en W. met de meeste, ja met alle gemaakte opmerkingen door de commissie, knnnen meegaan. De heer Hartendorf wil liever in art. 21 een bepaald percentage en wel 10% genoemd zien, daar hy anders vreest, dat de som, die zal worden gestort, wel eens wat heel klein zal kannen zyn. Hierover ontspon zich wederom een uit voerig debat, dat ons terugvoert tot de be sprekingen, by de begrooting gehouden en die hierop neerkomen dat de heer Harten dorf zekerheid wil hebben omtrent het be drag dat zal worden gestort in het reserve- en vernieuwingsfonds, terwyl de andere heeren (uitgezonderd de heer Verstegen, die de zicnswyte van den heer Hartendorf deelt) dit bedrag liefst ieder jaar opnienw vast stellen. Nog verzet de hoor Hartendorf zich tegen een art. dat mogelyk maakt gelden uit het reservefonds te nemen, om hiermee, zoo ooodig, de winst over een slecht jaar te kunnen verhoogen. De Verordeningen in stemming gebracht, worden goedgekeurd. De heeren Hartendorf en Verstegen stemden tegen; de heer De Gens hield zich buiten stemming. De behandeling dor Pensioenverordening met de hierop i ngediende amendementen van H.H. Raadsleden en de beantwoording daar van door B. en W., wordt met het oog op de belangrijkheid der zaak uitgesteld tot een volgende vergadering. Thans is men genaderd tot eenige Benoemingen. Betreffende het Burgerlyk Armbestuur zyn, ter voorziening in de periodieke aftreding der heeren J. Duinker, K. Metzelaar en R. N. van Oz, de volgende aanbevelingen op gemaakt 1. J. Duinker, (aftr.) 2. D. Buter W«. 1. K. Metzelaar, 2. C. Blom. 1. R. N. van Os, 2. G. Liedmeier. De heeren Duinker, Metzelaar en Van Os worden mot algemeene stemmen herbenoemd. 1 stem was in blanco uitgebracht. Betreffende het Bestuur Algemeen Weeshuis worden, ter voorziening in ee periodieke af treding van mevrouw de wed. N. Buys geb. Koorn en van den hoer C. J. Verhey de volgende aanbevelingen aangeboden voor Regentes 1. Mevrouw de wed. N. Buys geb. Koorn, (aftr.) 2. J. Baert geb. Verfaille. Voor Regent: 1. de heer C. J. Verhey (aftr.) 2. n u L. Boon. Mevrouw Buys en do heer Verhey worden herbenoemd; óón stem blanco. Betreffende de Comm. tot wering van Schoolverzuim worden, ter voorziening in de periodieke af treding van de heeren J. P. Sweering en R. Kastelyn, de volgende aanbevelingen aan geboden 1. J. P. Sweering (aftr.) 2. Tb. C. W. v. Mierlo. 1. W. N. Franeken. 2. H. Meyers. De heeren Sweering en Francken worden benoemdde heer Meyers verkreeg 8 stemmen. Commissie van den Reinigingsdienst. (Aftredende leden z(jn de heeren 1. P. de Gene. 2. Th. Terra. 3. J. J. Verfaille.) De aftredende leden worden herbenoemd; op de heeren Zander en Penning waren óén, op den heer Verstegen 2 stemmen uitgebracht. Comm. voor Gasfabriek en Waterleiding. (Aftredende leden zyn de heeeren 1. E. J. Bok. 2. S. Krynen. 3. J. J. Penning. 4. Th. Terra. 5. J. J. Verfaille.) De aftredende leden worden herbenoemd. De heeren Bienteker, Zander en Verstegen kregen één, de heeren. Adriaanse en Van den Berg twee stemmen. Betreffende twee benoemingen voor onder wijzeres aan school No. 1, waren de vol- gei.de voordrachten ingekomen: School No. 1 (vacature mej. Erica) 1. mej. L. W. Emde te Helder. 2. G. Masseiis R M. Zandvoort te Amsterdam. Gekozen werd mej. Emde; mej. Masseiis verkreeg 1 stem. School No. 1 (vacature mej. E. Sonstral). 1. mej. Masaeüste Helder. G. C. A. Biegel ti R. M. Zandvoort te Amsterdam. Gekozen werd mej. Masseiis; mej. Biegel verkreeg 8 stemmee. Voor de Herhalingsschool aan School No. 1. 1. mej. L. W. Emde. 2. t MasseUs. 3. Biegel. Gekozen werd mej. Emde; één stem werd blanco uitgebracht. By de Rondvraag werd nog even, naar aanleiding van een vraag van den heer Terra, een klein mis verstand over de verhouding tusschen B. en W. en Commissie voor de Waterleiding uit den weg geruimd, waarna de openbare ver gadering gesloten werd verklaard od in ge heime vergadering overging tot het behan delen van reclames Hoofd. Omslag. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Verxendingsweg Datum der ter postbezorging. laat. bus). a/h Postic. p. zeepost via Amsterdam 23 Dec. |7.— 's a*. p. xeepost via Rotterdam 16 en 30 Dec. 7.— 'siv. p. Hol), mail via Genua 20Dec. 7.— 'sar. p. Holl. mail viaMarseillej 27 Dec. 3.30'snatn p.Franschcm.viaMarceille 16 en 30 Dec. 7.— 's av. (voor Sumatra's Westkui en Benkoelen alleen verlangen der afzenders)! p. Duitsche m. via Genua| 28 Dec. |l2'smidd. (alleen op verlangen der afzenders.) Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo: Eng. mail vla Brindisi 23 Dcc. 20 Dec. 27 Dec. 8.30'smor. 7.— 's av. 3.30*8 nam ig. r p. Holl. mail via Genua p. Hol), mail viaMarseille (alleen op verl. der afx.) p.Franschexn.viaMarseille 1* p. Duitsche in. via Genua; Naar Atjeh on do Oostkust van Sumatra: p. Eng. mail ria Brindisi eiken Vrijdag 8.30'smor. p. Holl. mail via Genua '20 Dec. 7.'s ar. p. HolL mail via Marseillej 27 Dec 3.30'snsin (alle. n op verl. der afz.)' p.Franschem.viaMarseille|lt> en 30 Dec. 7.— 's av. p. Duitsche m. via Genua; 28 Dec. 12'smidd. Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam 22 Dec. 7.'s av. p. mail via Southampton 19 Dec. 7.— 'sav. (alleen op verl. der afz.) p. mail via Queenstown .1 eiken Vrijdag 3.30'smun p. mail via New-York. 23 Dec. 13.30'snarn p. mail via St. Nazaire .j 7 Jan. |7.'s av. Naar Cura^ao, Bonaire on Aruba: p. zeepost via Amsterdam; 22 Dec. 7.'sav, p mail via Southampton eiken Dinsdag 8.30'snarn of Queenstownen Vrijdag p. mail via Hamburg 30Dec. 7r— 'sav. (alleen op verl. der afs.)| Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba: p. zeepost via Amsterdam 22 Dec. 7.'t av. (alleen op verl. der afz.)j p. mail via Southampton! 19Dec. 7.'sav. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal: •lken Vrydag, 3.80 's namiddags.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1