KLEINE COURANT 1 't Vliegend Blaadje i voor Heldor, Toxol, Wioringon on Anno Paulowna No. 3950. Woensdag 21 December 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 et, fr. p. post 75 ct, buitenland 11.25 Pre- Zondagsblad 37* 45 f0.75 miin J Modeblad 55 65 f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertenties van 1 tot 5 regel» 90 cent Elke regel meer6 Bewgs-exemplur Vignettan en greote letter* worden naar plaaUraimte barakand. Intero.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. DE BOER Jr. h. BERKHOUT t Co.), Helder. Bureaus Spoorstraat en Koningstraat. n. tr .LD. UIT HET BUITENLAND. Koningin Elisabeth van België neemt voort durend in beterschap toe. Zy kan thans ver sterkend voedsel gebruiken, waardoor hare krachten zich langzaam herstellen, 't Zal echter nog wel eenigo weken duren eer H.M. sterk genoeg is om voor eenigen tijd naar het Zuiden te vertrekken. De Engelsche verkiezingen brengen geen beduidende veranderingen in den stand der partijen. Nog een kleine 25 zetels moeten worden bezet, die aan dien stand weinig ver anderen zullen. In ieder geval zal de regeering eene meerderheid hebben van een 90 stemmen ongeveer. Nog een paar weken en de heele strijd is ten einde gestreden. Het nieuwe parlement zal 31 Januari bij eenkomen. De plechtige opening volgt op 6 Februari door den koning. De wetgevende arbeid zal uitsluitend gewijd worden aan de parlementswet, eenige kiesrechthervormingen, zooals bezoldiging van parlementsleden, ver goeding van verkiezingsonkosten, afschaffing van het meervoudig stemrecht enz. Home Rule voor Ierland en Wales zou dan eerst in de volgende zitting aan de orde komen. Aldus de .Daily News", die meent, dat de parlementswet nog voor de kroning zal worden afgekondigd. Do begrooting wordt vóór 31 Maart afgedaan. Daarbij komen de uitgaven voor de vloot weer met een hooger bedrag voor. De admiraliteit heeft den bouw van een nieuw schip dat hot grootsto der Britsche vloot zal zyn, opgedragen aan de werf te Greenock. 't Zal 600 voet lang worden, een watcrverplaatsing hebben van 25,000 ton en minstens 21 knoop en afleggen. Waar zal toch hot einde zyn? Die oorlogBbewapening! In de Vereenigde Staten maakt men zich ook al zoo erg ongerust, dat het land van Nyp verdedigingsmiddelen ontbloot is. Zelfs een mogendheid van den tweeden rang kan een heel leger straffeloos op Amerikaanschen bodem ontschepen! Mogelijk, maar wie zon 'EN uit probeeren Eender afgevaardigden-volks vertegenwoor- digers maakte de practische opmerking, dat als er vandaag een zoodanig-leger op de oostkust landde, morgen een millioen vry wil ligere zouden opstaan die ze zouden terug- dry ven, desnoods met straatsteenen als er geen munitie was! Carnegie, de Amerikaaneche milliardair heeft een anderen kyk op de zaken. Hij heeft een bedrag van 10 millioen dollar geschonken, waarvan de rente zal moeten dienen tot be vordering van den wereldvrede en de afschaf fing van den oorlog. Carnegie is van oordeel dat de beide Engelschsprekende rassen in staat zullen zyn de wereld te dwingen tot het aan nemen van een algemeen stelsel van arbitrage tot regeliug van alle geschillen tusschen de natiën, ook die, waarin zoogenaamde kwesties van eer zyn betrokken. In de acte van schenking zegt do heer Carnegie .Hoewel we niet langer onze medcmenschen opeten, noch onze gevangenen pynigen,noch steden plunderen en haar inwoners vermoor den, dooden we elkander nog in den oorlog, als barbaren. Alleen wilde beesten kunnen in deze twintigste eeuw van den christelijken tyd, voor zoo iets verontschuldigd worden, want de misdaad van eon oorlog is duidelyk, daar by niet beslist ten gunste van de recht vaardigen, maar van de sterksten. De natie die arbitrage weigert is misdadig." Enfin de vredesidee komt weer een Btapje verder. ElzasLotharingen krygt een grondwet. De bondsraad heeft het ontwerp goedgekeurd. De stadhouder zal door den Keizer worden benoemd, de benoeming moet echter gecon trasigneerd zyn door den Rijkskanselier. Bondsraad on Ryksdag worden uitgeschakeld als factoren by de wetgeving van hot land. Er zullen twee Kamers zynde eene ge kozen by algemeene, directe geheime ver kiezingen, do andere bestaande voor de helft uit bekleeders van bepaalde ambten en de andere helft aangewezen door den Keizer. Het aantal afgevaardigden, rechtstreeks ge kozen, bedraagt 60. Het Fransche ministerie kreeg de vorige week een stootje die het even deed wankelen, doch alles kwam weer op zyn pootjes terecht, 't Was by de behandeling eener interpellatie over de behandeling van soldaten in het vreemdenlegioen. Na de gegeven inlichtingen werd de eenvoudige orde van den dag die door de regeering aanvaard was. aange nomen met 264 tegen 221 stemmeD. Paryszeehaven is een ideaal van vele Franschen. Een oud plan is weer eens op de lappen gehaald en 't wordt nu gesteund door 150 afgevaardigden. Het nieuwe kanaal van Parys naar Rouaan zou 145 millioen francs kosten maar de staat z<Ju 20 millioen aan tolgeldon innen en een half millioen per jaar uitBparen aan reguleering van de Seine. De verkiezingen in Griekenland zyn goëin- digd met een volkomen overwinning voor Venizelos, en de kleine partyen, die tot dus verre den toestand in het parlement be- heerschten en de beweging van den nieuwen koers tegenhielden, zyn definitief uitgescha keld. Venizelos, de gunsteling der fortuin, beschikt in het nieuwe parlement over bijna zes zevende gedeelten der zetels. Te Athene is zyn geheele lijst gekozen Deze regeering heeft dus een prestige en een kracht, die volstrekt ontbraken aan de regeeringen welke haar voorafgingenzy heeft achter zich een stevige en compacte meerderheid. Van den anderen kant schynt ook de tyra^nie, uitgeoefend door den Mili tairen Bond, te zyn verminderd. De geweld daad, de staatsgreep waarvan men onlangs sprak, toen Venizelos den koning het decreet tot ontbinding van het parlement voorlegde heeft al de politici, wio men de schuld voor de kwalen waaraan het land tot dusverre lydonde was in de schoenen schoof, van het tooneel doen verdwynen en het doen vervan gen door nieuwe mannen. Voor dezen is er overvloed van werk aan den winkel en met belangstelling mag men afwachten wat zy zullen kunnen tot stand brengen I rvoor gy of meer prys, ja dan in hun brug, i NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 20 December. Helpt Elkander. Zaterdagavond 1.1. hield het Ziekenfonds Helpt Elkander" in 't café Koning zyn gowone driemaandelyksche vergadering, die door 156 leden bezocht was. Nadat de President, de heerP. Goudswaardt, do vergadering met eon welkomstwoord had geopend en de secretaris, de heor H. Bomhoff, de notulen had gelezen, die goedgekeurd werden, verkreeg de penningmeester, de heer L. Roggeveen, het woord tot het uitbrengen van zyn halfjaarlyksch verslag, loopende van 11 Juni tot 26 November 1.1. Hieraan is het volgende ontleend: Het getal leden be droeg op 11 Juni 263. Door vertrek, over- lyden en bedanken verminderde het met 7 en door toetreding van nieuwe leden ver meerderde het met 7, zoodat het aantal leden op 26 Nov. eveneens 263 bedroeg. De ontvangsten bedroegen in dit tijdvak aan contributiën f 693,55, aan bydragen bij over- lijdeu van een lid f 38.85, aan donatiegelden en rente f 119,99', totaal f 852,89'. De uit gaven waren: aan ziekengeld f 649.-, aan uitkeering aan de erven van een overleden lid f 34,60, aan bodeloon en andere onkosten f 169,09, totaal f 852,69, zoodat er een na- deelig saldo was van f 0.29'. Op 26 Nov. bedroegen de in kas zynde gelden f1151,19», die op de Rijkspostspaarbank belegd zyn. De reservekas ging met f 27.25 voornit on bedraagt thans f 230,80. De hoeren P. Kwast en J. Oord, die de hoeken en kas hadden nagezien, verklaarden alles iu orde te hebben bevonden. De president bracht dank aan den penning- moester voor zyn accuraat beheer, wees op do nuttige werking van do vereeniging, het geen bleek uit de mededeeling, dat van 18 December 1909 tot 10 December 1910 f 1366.25 aan ziekengeld was uitgekeerd, do laatste 3 weken f 158.— Spreker deed daarby uit komen, dat de vereeniging steedB aan hare verplichtingen heeft kunnen voldoen, hetgeen ook toegeschreven moet worden aan den steun van donatours en donutrices, waarvoor hy hartelijk dank zegt. Eveneens brengt hy een woord van lof aan allen, maar inzonder heid auu het lid H. Heyblok, voor het aan werven van donateurs. Vervolgens wyst de President er op, dat de heer H. Roukens sedert tal van jaren, byna altyd als verslaggever der plaatselijke pers, tegenwoordig is geweest en meermalen aan de discussiën deelnam en thans voor de laatste maal als verslaggever tegenwoordig is. Hy zegt hem dank voor zyn werkzaam heid ia 't belaag der vereeniging en biedt hein als bewys van waardeeriog het eere lidmaatschap van «Helpt Elkander'' aan. De heer Roukens antwoordt en zegt dank voor deze onderscheidiug en uit de beste weuschen voor do vereeniging, waarop hem onder applaus het insigue en het diploma als cerelid overhandigd wordt. Daarna komen nog eenige zaken van huis- houdelyken aard aan de orde. In de eerste plauts wordt besproken eon schuld van f 100 van een oud-lid. Deze heeft wel meer aan rente betaald, maar niets afgelost, thans kan hy wegens tegenspoed en achteruitgang ook de rente niet meer betalen, waarom besloten wordt, de som van f 100 uit de reservekas te nemen. Verder kwam een kwestie ter sprake van een lid, die volgens beweren Art. 14 van *t reglement overtreden had, die tydens hy uitkeering wegens ziekte ontving, iu stilte werkzaamheden verrichtte. Het be stuur had bedoeld lid niet de volle uitkeering verstrekt, hetgeen door de vergadering goed gekeurd werd. Nog werd van gedachten gewisseld over werklieden, die in dionst der gemeente waren en by ziekte het volle loon ontvingen. Het bestuur was voornemens dezen in het vervolg niet meer als lid aan te nemen. Daarna sloot de President de vergadering met dankzegging aan de donateurs en dona- trice's voor hun steun, aan de bestuursleden voor de medewerking en aan do leden voor de aangename wyze, waarop zy vergaderden. „Jacob Kwast". Zaterdagavond trad in •Casino" op de gomengde zangvereeniging .Jacob Kwast" van Wognum, beter bekend onder den naam van de Wognummers". De opkomst was bevredigend, hoewel niet zoo groot als de laatste maal, toen de menschen teruggezonden moesten worden. En wat nu te zeggen van de uitvoering, na al den lof, die reeds vóór het optreden deze vereeniging door de pers is toegezwaaid We zullen er van zeggen, dat die lof, die hulde ten volle verdiend was en dat zy de faam ook dezen avond weer schitterend heeft gohandhaafd. Men weet niet, wat meer te roemen, de eenvoud en bescheidenheid in haar optreden, de rust en kalmte, waarmee gedirigeerd wordt of de heldorheid, zuiver heid, zangerigheid of klankrijkheid van deze frissche, reine, jeugdige stemmen. Het is eon subliem genot, zich te laten mee- en weg voeren op de golveu van muziek, die door dit betrekkelijk kleine koor worden ten go- hoore gebracht. Reeds hun uiterlijke ver schijning doet weldadig aan. De zangeressen, getooid in het smetteloos wit en gesierd met het karakteristieke oorijzer en daarachter de bassen en tenoren als schuilgaande. Maar bij den zang gaan ze niet schuil, integendeel, dan paren de weeke, mooi gelimbreerde en toch mollige mannenstemmen zich prachtig met den metalen klank der vrouwenstemmen. Wat toch is het goheim van het succes, waarmee de Wognummers, zoo in den lande als in den vreemde gaan strykenwat ver zekert hen van het enthousiasme, waarmee ze zoo hier als elders worden begroet Het is de eenvoud, de natuurlijkheid en de totale afwezigheid van mooidoenerij, gopaard aan een buitengewone kunde en geoefendheid. Voeg daarby de samenhang en samenzang, die hun als 't ware één doet zyn en die van oen gehalte is, verrukkelijk om te zien en te hooren. Beschikt men dan daarby over een koor van jonge vrouwen en mannen, wier stemmen rein en frisch en ongekunsteld de prachtige liederen over de zaal doen golven, dan kan het niet anders, of men krygt iets extra- ordinairs te genieten. Zelfs do keuze der muziek en der liederen legt al getuigenis af van e*n hoog* mate van beschaving van het koor en van den onvermoeiden en artistiken leider Willem Saai. Een zestiental liederen gaven ze ten beste, zoo klassieke als meer moderne. Vraagt men, wat ons het meest bekoorde, dan zou er moeilyk een keus gedaan kunnen wordeD. Nu eens waren het de sopranen of wel een sopraan-solo, die van eon machtige bekoring was, dan weder verrukt ons de alt of de zaugerigo bromstemmen dor mannen er tus- scheudoor. Bij de pianisBimo's kon men een speld in de zaal hooren vallen en na afloop van ieder nummer klonk een welverdiend appluus door de zaal. Wio ooit twyfelt aan de beschavende, verheffende, veredelende in vloed der muziek of van den zang, die gelyk was aan muziek, hy ga de Wognummers hooren en zal van zijn twyfel genezen zijn. Het programma, dat ten gehoore werd ge bracht, is bekend. Drie Kerstliedjes op Oud- Nederlandsche Melodieën, bewerkt door J. Röntgen en Willem Saai, vormden een waar- digen inzet. Hier al dadelijk werden we verrast door de prachtige sopraan, die aan heel den avond een bijzonder cachet gaf. Byna onge merkt tradt zy naar voren, boeide ons mot haar eigenaardig bekoorlyk geluid, om dan weer even ongemerkt terug te treden. De volgende liederen: .Waar gy zult heengaan' van Hildach en •Rozenlied", van Gounod, Waren juweeltjes en van bijzondoren charme. Daarna klonk het machtige ?Herre, nun lasset du deinen Diener in Frieden fahren", van Gustav Kittan en werd gevolgd door het beroemde //Panis Angelicus", van Cesar Frank. Vervolgens hoorden we het .Zonne lied" van Cath. van Rennes en «Een nienw lied van een meisje en een schipper" van H. J. den Hertog. Na de pauze werden we nog vergast o.a. op het .Gebed'' van Hiller, «Ons licht in den Nacht" van F. Abt, bewerkt door B. Kwast en waarin de meer genoemde sopraan- soliste in al haar pracht schitterde, het heer lijke .Kerstnacht" van Wambach en tot slot Twee Kerelen" van Peter Benoit. Een heel programma, zooals men ziet, dat toch nog veel te spoedig uan het einde was. Zulk zingen, zulke muziek, men zou er uren naar kunnen luisteren, zonder het moede te worden. En ook de zangers en zangeressen schenen onvermoeid. Het laatato klonk nog even schoon, even helder, zuiver en krachtig als het eerste. Diep onder den indruk ging het publiek uiteen, dankbaar in hooge mate, maar voldaan, neen, niet voldaaD, om de eenvoudige reden, dat men van zulk zingen nooit genoeg te genieten kan krygen. Veelbelovend jongetje. De 12-jarige F. G., Schagenstraat alhier, die den gansehen Zondag op zolder moest doorbrengen, omdat hy in huiselyken kring heel wat had verpeuterd, wist 's avonds on gehinderd door bet dakraampje in de vrye lucht te komen, doch tuimelde op zyn vlucht uit de dakgoot en brak daarby den rechter arm. De Damplannen. Amsterdam is, door onderhandschen aan koop eigenaar geworden van weer eenige perceolen in de onteigening ten behoeve van do Damplannen begrepen. Thans zyn aan gekocht de drie perceelen van den heer Adler, en perceel Nes 10a, perceel Rokin 3 en perceel Vijgendam 20. Voor het laatstgenoemde perceel, waarin de Continental Bodega gevestigd is, werd f154,000 betaald. Rapport electriciteitsfabriek voor Noord-Brabant. Een commissie, bestaande nit den com missaris der Koningin in Noord-Brabant, den hoofd-ingenieur van den provincialen water staat, den heer H. van Schevichaven, en de heeren G. J. van Swaay, to Delft, en N. J. Singels, te 's-Gravenhage, heeft een uitvoerig rapport uitgebracht aan Ged. Staten van Noord-Brabant, teneinde dit college voor te lichten by het voorgenomen onderzoek naar de levensvatbaarheid en het nut van dén of meer centrale inrichtingen tot levering van electrischen stroom voor licht en dryfkracht in de provincie Noord-Brabant. In dit rapport, dat 136 bladz. druks be slaat en voorzien is van kaarten en plaDnen, zyn vier projecten ontworpen. Het eerste is een geheel vry project, waarby geen reke ning wordt gehouden met bijzondere omstan digheden. Eëo centrale, gelegen bij Tilburg, produceert de electrische energie voor de geheele provincie. Hoogs panningeluchtleidin- gea (voor een spanning van 25,000 volt) znllen loopen naar secundaire transforma- torenstations te 's-Hertogenbosch, Breda, Roosendaal, Eindhoven, Helmond en Mill, waar de tot 10,000 volt omgezette stroom door een secundair ondergrondsch verdeelnet wordt geleid naar de verschillende dorpen, die voor levering in aanmerking komen. Iu het oentrum dier dorpen wordt in tertiaire transformatoren .de secttnduiro stroom omge zet in laaggespannen stroom. De commissie wil deze installatie door en voor rekening der proriucie doen uitvoeren, by de tertiaire transformatoren den stroom doen meten en afleveren, zoodat daar de verantwoordelijkheid der provincie ophoudt. De aanleg der verdeelnclten enz. zal ge schieden voor rekening en risico der conBU- menteo, d. w. z. der gemeonten, die zich met den detailverkoop moeten belasten en die de zorg voor het tertiaire leidingsnet binnen de gemeente dragen. Het komt er dus op aan te onderzoeken a. Wat wordt de rentabiliteit voor de provincie als onderneemster by aflevering aan de diverse gemeenten en eenige groote consumenten b. Wat wordt de rentabiliteit voor de verschillende gemóenten zelve, wanneer zy den electrischen stroom in het groot koopen van de provinoie en dezen in het klein direct aan do consumenten verkoopen, waarby iedere gemeente dus zelve de kosten van rente, afschryving, enz. op de locale netton, als mede een zeker energie-verlies in de netten en bovendien de kosten van administratie en incazseeriDg te dragen zal hebben. Er op wyzende, dat de gegevens betref fende kosten van aanleg en van bedryf, be dragen voor rente en aflossing, enz. met voldoonde juistheid getaxteerd znllen zyn, maar de omzet van electrische energie steeds een onzekere factor zal blijven, becijfert de commissie de stroomlevering op 11,800,000 K. W. U., gevendo voor de provincie ii 7 ets. per K. W. U. oen opbrengst van f 684,500. Als aanlegkoslen van centrale en leidings net wordt begroot resp. f 840,000 en f8,830,700. Met berekening van een rente van 4 pet., een afschryving voor centrale, leidingsneten transformatoren van resp. 5, 3 en 4 pet. on van een bedrag van f244,878 aan exploitatie kosten, komt do commissie tot een juarlyk- scho uitgave van f 598,843 en dus een winst van f 90,657. Berekend per netto afgeleverde eenheid is het voordeelig saldo voor de provincie by project I 0,77 ets. Ten slotte ontwikkelt de commissie be zwaren tegen het eventueel door de provincie rerleenen van vergunning tot gebruikmaking van provinciale wegen ten behoeve van een of meer particuliere electrische centrales cn geeft de beginselen aan, waarop de voor waarden zouden moeten berusten, die gesteld dienen te worden bij het eventueel verleenen ran dergelijke concessies. Met nadruk meent de commissie er op te moeten wjjzen, dat er vorschillonde streken in do provincie zyn, waar stroomlevering Btollig uitgesloten zal zyn on blyven, indien de provincie de zaak zelf niet ter hand neemt. Het ligt in de macht der provincie, zoo zegt zy, de welvaart dier streken ten bate van het algemeen provinciaal belang te vorhoogoo. Zou voor Noordholland zulk een installatie geen levensvatbaarheid hebben Het bezoek van president Fallières. De Parysche correspondent van de »N. R. Ct." heelt reden om aan te nemen, dat het aangekondigde bezoek van president Fallières, zoo het in 1911 plaats heeft, zal vallen hetzij in de parlementaire Paasch- vacantie, hetzij na het uiteengaan van de gewone parlementaire zitting na half Juli. De eerste tyd, de maand April dus, schijnt ons voor het oogenblik reeds ernstig over dacht te worden. Belasting op zelfontbrandbare sigaren aanstekers. Do Fransche Kamer heeft met 383 tegen 196 st. een wetsontwerp tot heffing eoner belasting op zelfontbrandbare sigaren-aanstekers aangenomen. Deze even nuttige als aangename voorwerpen deden den afschuwelyken lucifers van de Fransche regio een geduchte concurrentie aan en de fiscus zag zich belangrijke baten ontgaan. Wio nu een dergeljjk instrument in goede gewetensrust zyn eigen wil noemen, zal daarvoor, wanneer zyn aspiratie* niet hooger dam naar het gewone nikkelen type, 2 fres. belasting moeten betalen. Veroorlooft men zich de weelde een zilroron dito er op na te honden, dan betaalt men 3 fres. en de rykaards, die goud en platina noodig hebben om hun sigaar aan te steken, zullen 20 fres. moeten afstaan. Gaat men bovendien de gewone afmetingen te boven, dan varieert het bedrag tusschen 5 en 40 fres. Aldus heeft do Kamer op voorstel van Klotz, den be windsman van floaneiën, besloten en wel nadat het regeeringsvoorstel dringend was verklaard. Belastingen. In Monaco bestaan geen belastingen. Het vorstendom van de speelbank is een ideaal voor elke door belastingen geplaagden bur ger. De speelbauk toch betaalt alles, van de civiele ljjst van den vorst af, lot die van den straatroiniger toe; alle uitgaven worden uit do pacht van de speelbank bestreden. Maar nu dreigt een belasting voor de Monagassen. Een dubbele, een directe en een indirecte legeijjk. En wel op de sedert eenigen tyd algemeen in gebruik komende •sigaren-aanstekers", het vervangingemiddel voor de in Duitschland, Oostenryk en Fran krijk steeds duurder en slechter wordende lucifers. Monaco, dat veel mot Fraukryk gemeen heoft, bezit ook hot lncifersmonopolie, dat wil zeggouDe Fransche regie-lucifers wor den in Monaco ingevoerd en tegen Fransche luciferspryzen verkocht. Wio nu weet, dat van een bijoa leeg doosje er byna geen enkele bruikbaar is, die kan zich begrypen, dat de moderne, gemakkelijke, altyd werkende en in den zak mede te dragen «sigarenaanstekers'', in groote massa uit Oostenrijk of Duitschland ingevoerd, in Monaco gretig werden gekocht en gebruikt. De Regeering van Monaco wil nu van die toestelletjes, die eon paar franc per stuk kos ten, eon invoerrecht heflen van 10 francs en bovendien iederen bezitter van zoo'n toestel letje een jaarlyksche belasting laten betalen van 10 francs. Alleen om hom to dwingen tot de duro en sleohte lucifers van de régie terug te keeren. Hoe die belasting zal worden geheven hot invoerrecht is gemakkelijk genoeg is hot geheim van de regeering van vorst Al- bert. Maar het plan bestaat on zal worden uitgevoerd. Te controleoren is zulk eon be lasting niet; tenzij men iodoron Monagaa voor 10 francs per jaar aanslaat zal er nog wel eens een onderdoor loopen. Londensche politiebeambten vermoord. Londen, 17 Dec. Inbrekers in eon juweliers winkel in Houndsditsh (city) hebben op vyf politiebeambten schoten gelost. Twee politie agenten en een brigadier zyn gedood, een ander politieagent verkeert in zorgwekkenden toestand. De inbrekers ontkwamen, maar ze zyn by de politie bekend. De politie heeft thans de sigoalimenten der lieden verspreid. De bendo bestaat uit drie mannen en een vrouw, blijkbaar vreemdelingen. Gevecht tusschen trelnroovers en geheime politie. Te Lodz (Russiscb-Polen) is in het station een bloedig gevecht geleverd door treinroovers en geheime agenten. Laatstgenoemden zagen kort voor het vertrok van den sneltrein vyf bekende treinroovers kaartjes nemen. Toen zy een dezer heeren in hechtenis wilden ne men, kuchte deze een paar keer, waarop zyn collega's een knetterend salvovnur af gaven. Het publiek wierp zich op den grond om aan de kogels te ontkomen. Een officier, die met getrokken sabel uit een der wacht kamer* kwam stormen en een geheim agent sjjn gedood. Een gendarme, een machinist en een reiziger zyn zwaar gewond. De schurken wisten in de algemeene verwarring te ont komen. Postzegel veiling. Hot is verbazend, wat er al niet komen kan van oud papier. De Duitsche Rjjkspost had uit den postzegelvoorraad van de Han- novorsche erfenis van 1866, rond 675 vellen postzegels liggen, van een, twee on drie Grosohen en van drie Pfenningen. Deze zegels zyn eenvoudig blyven liggen, toen het koninkryk Hannover eon Pruisische provincie werd. Gedeeltelijk wa» het ook, wat men by sigaren zou noemen, uitschot. Slecht van kleur, met spikkels, dingen, die vernietigd hadden moeten worden. Deze oude zegels, gedeeltelijk vnil, voor een deel misdruk, hebben, al liggende, een kolossale waarde gekregen. Eenvoudig om dat zy vergeten waren. Anderhalf jaar ge leden, bij een inventarisatie, werden ze ont dekt in een oude, stoffige kist op een ouden, stoffigen zolder. De verkooping, verleden week gehouden, beteekonde een rehabilitatie. Ze brachten 88.000 mark op. Dertion vellen elk van 120 stuk groene, gesneden éën-groschen zegels, gingeu voor 32.500 mark. De eerste 360 stuks vonden een liefhebber voor 7700 mark. Of 21 mark per zegel. Dat is nog eens een zaakje I De Duitsche koloniale postzegels gingen voor oen appel en een ei, maar de massa deed het 'm. De geheele opbrengst was 112.000 mark. De Rykspost handelt en denkt hierby terecht niet aan de gevolgen. De waarde van de oude Hannoveranen, een zuivere zeld- zaamheidswaarde, daalt natnurljjk enorm. Maar de handelaars, die zegels kochten, zullen er wel aan gedacht hebben. En zor gen, dat ze nog een zoet winstje halen kunnen. Gemeenieraad v. Wierïngen. Vergadering van 15 December 1910. Voorzitter de Burgemeester. Do Voorzitter opent de vergadering, de notulen worden voorgelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken Bericht van storting door den Rijksont vanger van f 522.38. Kennisgeving der op Westerland benoemde onderwijzeres, dat zij de benoeming aanneemt. Proces-verbaal van Kasopneming, waaruit blykt van een saldo van f789.81. Maandstaat van het zeegras over November. Antwoord van den Voorzitter op het ver zoek van den heer Kuut om inlichting be treffende de Armenvoogdenkas. Het regloment van dio kas laat in verband met de bepalingen der Armenwet toe, om voor de Doopsgezinde Armen-administratie eene subsidie te ver- leouen, indien door overlegging van rekening en begrooting de noodzakelijkheid daarvan wordt aangetoond. Voorstel om aan de maatschappij tot het stichten en exploiteeren van gemoentebedry ven to kennen to geven, dat ingeval de maat schappij voor eigen rekening eene peniair- ganfabriok op Hippolytushoef mooht willen oprichten, het bestnnr bereid is, dit in over weging te nemen. Goedgekeurd. Herbenoeming van den wegwerker met eene kleine wyziging zijner instructie. Na rondvraag wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. INGEZONDEN. Zoudt U zoo goed willen zyn het bygaando stukje in Uw eerstverscbynende nummer op to nemen Voetbal. „Het „Sportblad" sohryft het volgende in verband met de wedstrijden welke door de adelborsten op het terrein der Marinewerf to VVillomsoord worden gespeeld Men heeft naar wy ineenen, indertijd by opname dor adelborsten gemeend, dat dit het voetbal in het Noorden van Noord-Holland ten goede zou komen en daarbij andere clubs, welke destijds zeker meer recht op den tweede klas titel hadden gepasseerd. Het eigenaardige feit en dit is zeker iets voor de militaire commissie is echter dat slechts by hooge uitzondering burgers tot de wedstrijden van de adelborssen wor den toegelaten, zoodat wy zelfs herhaaldelijk van lezers uit den Helder het verzoek kre gen of er niet eens iets aan te doen is, opdat de bewoners van den Helder geregeld de wedstrijden der adelborsten zouden kun nen volgen. Het toppunt is wel het clnbbericht van Ajax in dit nummer waarin supporters ver zocht wordt zich tydig aan te melden «daar slechts eon klein aantal op hot terrein der adelborsten toegelaten zou worden. Wat in Breda gebeurt zou toch eveiagoed in den Helder kunnen gebeuren. Werkelijk schijnt dit ons al een heel zonderling opt reden van de Marioe-autoritoiten in den Helder waarby een iDgrypen van den N. V. B- ons alleszins gewettigd voorkomt, ten einde aa deze wantoestanden een einde te mak.en. Met dank voor de opname. L. TWEEDE KAMER. Oorlogsbegrooting. By de voortgezette behandeling brengt t)e heer Van der Borch van Verwolde do regeering hulde voor herziening militie - wet en voor het kustverdedigings-ontwerp.. Landweergeweren wil hij op gemeentehuis bewaren. De heer Ter Laan zot het sociaal-demo cratisch standpunt, in zake het militairisme, uiteen. Acht traktementsverhooging officieren onnoodig de regeering wil met het oog op den ongunstigen financiëelen toestand ook de lagere ambtenaren toch ook niets geven hy zal eene desbetreffende motie indie nen. Is tegen steeds stijgende oorlogsuitga ven. Pleit voor Onderofficieren-Bond. De heer Thomson acht den toestand van ons leger slecht. Schold vooral by het tweeploegenstelseL De oefoningatyd is vol doende. Heeft verschillende wunschen ten opiichts bewapening artillerie, tier landweer en eoldy-regeling onderofficieren. Vindt de minister te zwak. Spr. keurt de bevordering van een kolonel die geduelleerd had, af. Stelt een motie tot afkeuring van het duel voor. De heeren Van Nispen, A. Heemskerk, Marchant, Tydoman, verschillende) wenschen en aanmerkingen. De laatste kwam er tegen op dat men zooveel afbrekende kritiek le vert. Dat maakt den geest van ons leger niet beter. Het tweeploegonstelsol acht h(j glad verkeerd. Waarschuwt tegen het open baar maken van rapporten niot voor publi citeit bestemd. De heer Duymaer van Twist beveelt het capitulantenstelsel aan en behandelt de bepalingen betreffende het huwen van onder officieren. Vindt den minister te weinig sta biel en is voor voortzetting proef tweeploe genstelseL Betreurt oprichting officierenbond en onderofficiersbond ,Ons Belang*. Spoort aan tot voorzichtig financieel beleid. De verhooging der officierstraktementen bespre kend achtte hy de pensioenregeling onvol doende. Namens de meerderheid der commissie van rapporteurs stelt hy de volgonde motie: De Kamer, van oordeel dat verbetering der flnanciëule positie van de officieren nood zakelijk isdat echter de beteekenis van een regeling en haar invloed op de bevor dering niet is te overzien, dan wanneer in de regeling zoowel de traktementen als do pensioenen begrepen zynverzoekt don Mi nister do aanhangige voorstellen terug to nemen en spoedig nieuwe voorstellen in te dienen. Verschillende sprekers voeren nog het woord. De duelmotie van den heer Thom son vindt byval; weinig bestrijding. De Minister van Oorlog verdedigt uitvoe rig zyn houding en beleid. Betreurt de wyze vau optreden van den Onderofficiersbond. Gaat in den breede na waarom de officiers- trakteiiienten moeten worden verbeterd. Het gebenrde met luitenant Nolthenius (zaak De Graaf) keurt by af. Is tegen het duel maar hy had geen andere hoofdofficier voor inspecteur. De landweergeweren bewa ren (opleggen) zou te duur komen. Roplioken. De motie tegen het duel wordt aangenomen met 62 tegen 4 stemmen. De heer Duymaer van Twist licht zyn motie toe; De minister heeft er bezwaren tegen. Pen sioenregeling kost te veel tyd. Wil wel »/4 der verhooging voor pensioen reserveeren. Enkele leden achten de laatste toezegging niet voldoende. De minister verklaart dat de motie Dnymaer voor hem onaannemelijk is. Daarna stemming. Motie Ter Laan (algeheele terugneming der verhooging officierstraktementen)ver worpen mot 64 tegen 7 stemmen. Motie Duymaer van Twist (terug neming verhoogingsvoorstellen om te te gelyk met hut pensioen te regelen) aangenomen mot 36 tegen 31 stemmen. (De sociaal-demo craten hadden by deze stemming de zaal verlaten). Do minister verzoekt naar aanleiding van dezen laatsten uitslag schorsing der beraad slaging. Iomiddels zyn de beraadslagingen over Hoofdstuk V, Binnenlandsohe Zaken, in de avondziuing van Vrijdag aangevangen en Zaterdag voortgezet. Geen algemeene beschouwingen. De heor Ter Laan wenscht regeling periodieke verhoogingen der Departements ambtenaren. De heer Fleskens bepleit pensionnee- ring gemeente-ambtenaren en betere bezoldi ging veldwachters. De heer van Nispen is insgelijks voor pensiooneering ran gemeente-ambtenaren technische wijziging drankwet. De heer Vorsterman van Oyen spreektoverbnrgemeesters-benoemingen. Inge zetenon worden te veel gepasseerd. Bepleit herziening der Drankwet. De heor T r e u b bepleit pensionneering gemeente-ambtenaren en regeling hunner rechtspositieverbetering positie gemeente veldwachters. De heor De Savornin Lobman wenscht regeling levensverzekerings-bedryf. De heer Rink verzoekt partiëele wyzi ging der drankwet. Vergunningsrecht moot op de kinderen kunnen overgaan. De heer Ruysch de Beorenbrouck wil rijksbelasting op de verlofs-inrichtingen. Er zyn er te veeL De heer Vliegen keurt af dat de minis ter in don Haag geen som voor belasting aftrek toeliet als daar was gevoteerd. Hy wil samenvoeging en verandering van gren zen van aan elkaar-liggende gemeenten mogelyk maken. De burgemeestors wil hy door de ingezetenen laten benoemen. Bepleit pensionneering gemeente-ambtenaren. Laakt het optreden van enkele burgemeesters. De heer Pollema wil pensionneering gemeente-ambtenaren met bydrago der ge meente. De Minister van Binnenland sohe Zaken is ook voor pensionneering gemeente-ambtenaren, maar 't zou kosten joor allen met weduwen en weezen ruim 113 millioen. Kan geen toezegging doen: overweegt. Veldwachters-salarissen Gedep. Staten beoordeclen dat. Aftrek voor kinderen by belasting kan ook te groot zyn. Grens- veranderingof die gewensebt is zal spr. onderzoeken. Een andere wyze van burge meestersbenoeming is iets voor de Grond- wetcommissie. Regeling levensverzekerings- bedryf wordt overwogen. Aan wyziging der Drankwet zyn groote bezwaren verbonden. De post verhooging traktement Commis sarissen der Koningin wordt teruggenomen. De heer Roodhuyzen bespreekt do benoeming van een regeerings-afgevaardigdc naar het Internationaal Tnberculoso-congres, de heor Bos bepleit subsidie voor kinder- herstellings- en vacantiekolonios. Nog wordt gesproken over de eischen tot opneming van hunrclansule door woning- vereenigingen en keuring van voedingsmid delen, besteding der gelden voor tuberculose bestrijding. Do Minister licht toe wat hg bg be noeming afgevaardigde Tuberculose-congres deed, durft om financiëolo roden geen sub sidie vacantie-kolonies voorstellen en ver dedigt nader zjjn cischen voor woningbouw- versenigingen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1