i lifli lal Klis Cnnif ir Beider, Teiel, tip es Anna Panlovia m Zaterdag Dec. 11. Tweede Blad. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 23 December. De heer J. C. de Boisonjé legde te Groningen met goed gevolg het examen af ter verkrijging der akte B tot het geven van Middelbaar Onderwys in de Hoogdoitsche Taal- en Letterkunde. Met ing. van 1 Febr. ia benoemd tot •choolopz. in het arr. Amsterdam III, H. W. Brugmana, te Alkmaar, met gelakt, toe kenning van eervol ontslag als id. in het arr. Den Helder. Nieuwe telefoon-aansluiting. 194. liy wielmag. D. G. Buarua, Keizerstraat. Filiaalhouder A. J. Schaap. 172. H. L. Elte, Luxe Brood- en Banket bakkerij, Koningstraat by het Konings plein. Tram Heider-Huieduinen. In een gisterenavond gehouden vergade ring van deelhebbora in de Tram Heider- Huisduinen werd verslag uitgebracht over het afgeloopen half jaar. Daaruit bleek, dat in het kapitaal was deelgenomen voor f 12400,waarvan was uitgegeven voor aankoop-Tram, verbetering van machines, tramweg, gebouwen, enz. f 9605.31, en dat f 1528.was gestort als waarborgfonds by de regeering, welk fonds strekt als zekerheid tot nakoming van de verplichtingen jegens het Ryk. Op de exploitatierekening werd vermeld, dat het passagiers-vervoer bedroeg 43738 personen, met een ontvangst van f8184.70; goederenvervoer f 19,20; huur woning en id. trambar f 148.en diverse andere ont vangsten f 117.98, totaal f 3469.88, waar tegenover een uitgaaf staat van f 722.20 wegens arbeidsloonen, f 76.21 aan assurantie en belastingen, f 230.87 aan cokes, machine- kamerbehoeften enz., 26.40 onderhond weg, t 148,07 aan diverse uitgaven en f 100. wegens salaris directeur-administrateur, te samen f 1299.75, zoodat met do exploitatie over de maanden Juli Oct. 1910 zuiver is verdiend f 2170.13. Besloten werd over het gestorte kapitaal als rente van 1 Juli31 Dec. 1910 uit te keeren 5%. Daarna werd overgegaan tot de vaststel ling van de Statuten der op te richten naam- looze vennootschap. Het kapitaal werd be paald op f 12500: Het beheer zal worden gevoerd door een directeur en vyf commissarissen. Tot directeur werd benoemd de heer D. Hubbeling en tot commissarissen de heeren W. D. van Pelt, K. Hoogerduyn, D. Bakker, J. Spruit en P. van Grunningen. Afloop aanbesteding. I)oor het Provinciaal Bestuur van Noord- Holland werd aanbesteed Het onderhoud der Heldersche zeewering gedurende 1911, 1912 en 1913. Minste in schryver J. de Vries, alhier, f 6912. Het onderhoud van de buitenduinen en eenige duinwegen op Vlieland gedurende 1911, 1912 en 1913. Minste inschryver J. C. Kooyman, te Vlieland, en C. G. Doeksen, te Terschelling, f3476. Het onderhouden en het doen van herstel lingen aan de H. B. S. te den Helder. Minste inschryver J. J. Schoeflelenberger, alhier, f 1725. Kalenders. By de winkeliors, die „Vitello" verkoopen is gratis voor de verbruikers verkrijgbaar een maandkalender, waarvan de plaatjes in vierkleurendruk zeer mooi zyn uitgevallen en zeer zeker een plaatsje in de huiskamer verdienen. vrouw bleek reeds overleden; de man ver keerde in bedenklyken toestand en is in een auto van de Roode Kruis-kliniek naar het gemeenteziekenhuis vervoerd onder geleide van dr. Lissauer. Deze géneesheer en dr. OoBtra hadden tevoren nog pogingen aange wend, de levensgeesten van de vrouw op te wekken. Een reddingboot voor onderzeeërs. De heer M. Deyngoudl te Ierseke, die een reddingboot voor onderxeesche oorlogsschepen heeft uitgevonden, heeft bericht ontvangen, dat zyne uitvinding door een commissie van onderzoek, die benoemd werd door het Fran- sche ministerie van oorlog, is goedgekeurd. Dezelfde commissie onderzoekt thans nog eenige andere systemen. Het systeem, welk het best wordt bevonden, zal worden aange kocht. Een onbekende heeft voor dien aan koop fr. 100,000 beschikbaar gesteld. Vliegen. Een aviateur vermist. Reuter seint uit London Men is hier zeer ongerust omtrent het lot van den Engelsohen aviateur Grace, die het Kanaal is overgevlogen. Gistermorgen trok hy over Calais, bereikte de Belgische grens en keerde daarna terug naar Calais, waar hy landde. Hij was van plan om den terug tocht over het Kanaal te ondernemen, doch sindsdien heeft men niets meer van hem vernomen. IJmuiden,. 22 December 1910. Het is met de stoomponten te Velsennog immer misère. Het oponthoud dat soms voor de passagiers ontstaat is gewoonweg onover komelijk. In de Raadszitting van Velsen dato eer gisteren werd aan de grieven uiting gegeven door een motie, welke door den wethouder Frans Netscher was voorgesteld geworden en die op voorstel van het raadslid K. Zegel aan de naburige gemeenteraden zal worden bekend gemaakt met het verzoek om adhaesie. In bedoelde motie wordt gezegd dat de Raad van oordeel is: dat de pont over het Noordzeekanaal te Velsen niet op voldoende wyze voorziet en kan voorzien in de behoeften van de passage dat de wegneming van de brug daar ter plaatse is en blyft eene belemmering van het verkeer voor een groot en druk deel js,n Kennemerland, dat deie belemmering met den dag toeneemt tengevolge van den snellen aanwas der bevolking in de gemeen ten ten Zuiden en ten Noorden van het j Noordzeekanaal dat de pont groote schade toebrengt aan velerlei levensbelangen van den handel, in dustrie en landbouw en gevaar oplevert voor de gezondheid van de honderdduizenden menschen en dieren die er jaarlyks van ge bruik moeten maken dat de pont bovendien een voor het Rijk zooi duur verbindingsmiddel tussohen de beide kanaaloevers is, dat voor dezelfde kosten of goedkooper een beter verbindingsmiddel kan worden in het leven geroepen besluit zich met den meesten klem tot de regee ring en de Staten Generaal te wenden met het dringend verzoek zoo spoedig mogelyk tot den bouw van een nieuwen -brug met voldoende doorvaartwydte voor groote zee- sohépen over het kanaal te Velsen te willen overgaan. Stuurlieden Examens. 's-Gravenhage, 21 Dec. Geslaagd voor de rite stoomvaart als eerste stuurman M. Vegter en W. K. de Wit; als tweede étunrman D. Udema; als derde stuurman R. Speelman. 's-Gravenhage. 22 Dec. Geslaagd voor de groote stoomvaart als derde stuurman H. K. Veldheer, W. J. Vrind en T. A. Wulp. fiasveretikking. Een ernstig ongeluk door gasverstikking heeft plaats gehad in een woning aan de Voldersgracht No. 73 in Den Haag, bewoond door een korten tyd geleden gehnwd paar. De man is meubelmaker van beroep. Vermoe delijk is door een verzuim de gaskraan geopend gebleven, nadat 4e man gisteravond nog menbelmakerswerksaamheden had verricht in ayn werkplaats. Nadat er een sterke gaslncht was waargenomen door de baren, werd er gisterenoohtend oen ondersoek ingesteld en vond men man en vrouw nog te bed. De Londen. Een vreeselyke ontploffing heeft Woensdagmorgen in de mjjnen behoorende aan de Hulton Company by Bolton in Lancashire plaats gehad. 800 mijnwerkers zyn bedolven. Het reddings werk is met kracht ter hand genomen. Londen, 21 Deo. Volgens een telegram uit Bolton heeft een der leden van de reddings brigade verklaard, dat er zoo goed als geen hoop bestaat, dat de mannen, die thans in de myn zyn, nog gered kunnen worden, daar de reddingsbrigade niet tot op voldoende diepte in de mijn kan komen. Men schat thans hot aantal arbeiders, die in de myn waren, toen de ontploffing plaats had, op 350 man. Bolton, 22 December. Een regeeringsinspec- teur is na onderzoek van de myn tot de slotsom gekomen, dat ieder, die er zich in bevindt, dood moet zyn. Londen 22 Dec. De mijnramp by Bolton, waarbij 350 mensohen omgekomen zyn, over treft niet alleen verre de mynramp, die er in Mei te Whitehaven gebeurd is, maar alle rampen, die er tot dusver hier te lande zyn voorgekomen, zelfs die van Abercorne in het Ebb-dal in 1878, waarby 268 menschen het loven lieten. Pogingen tot redding zyn onophoudelijk, nacht on dag, voortgezet, maar de hoofdin specteur der mynen in Lancashire rapporteerde vannacht, dat er géén hoop bestond dat iemand er het leven zou afbrengen. De koning en de minister van binnen- landsche zaken zonden telegrammen van rouwbeklag aan de weduwen en weezen der slachtoffers. De lord-mayor van Londen heeft inschry- vingslysten ten bate van de achterblijvende gezinnen der slachtoffers geopend. De vreeaelijke m y n o n t p 1 o f f i n g, die vermoedelijk aan een 350 menschen het leven heeft gekost, is gebeurd in een van do twee schachten van de Pretoria-mijn, toe- behoorende aan de Hnlton-steeDkolenmaat- achappjj en gelegen by Bolton. Op het oogen- blik van de ontploffing Woensdagochtend vroeg waren er een 700 man aan het werk, ongeveer gelykelyk over de twee schachten verdeeld. De twee sohachten zyn ondergronds door een loopgraaf met elkaar verbonden, maar de mannen in de schacht, waar de ontploffing niet was gebeurd, konden veilig boven gebracht worden. In de andere kon men eorst niet afdalen. Er woedde brand diep onder den grond en verstikkende gassen stegen uit de opening op. Na eenigen tyd liet men een paar vogels in een kooi neer. Na twintig minnten werden zy opgehaald en bleken nog in leven. Toen waagden zich mannen, van helmen voorzieD, omlaag. Een vader van een jongen mijn werker, die in de ongeluksmjjn opgesloten was, wilde mee en is gestikt. Men weet, dat alle hoop op behoud van de mannen die nog beneden waren, is opge geven. Men heeft beneden al verschroeide lyken gezien. Een paar man, die tijdens de ontploffing dicht by den uitgang -waren, zijn nog gered. De schacht, waar het ongeluk is gebeurd, is een kleine 800 M. diep. Spionnen. Leipzig, 22 December. De proenreur- generaal, dr. Zweigert, requireerde tegen de beideEngelschéofficieren, Tronohen Brandon, die terechtstaan wegens spionnage, schuldig verklaring aan het ten laste gelegde, en veroordeeling tot zes jaren vestingstraf; hy stelde tevens voor, de preventieve hechtenis, van twee maanden, die de beide officieren ondergingen, van hun straftyd af te trekken. By de uitspraak van het vonnis overwoog het Reichsgericht, dat de misdaad niet geheel en al was tot uitvoering gekomen, dat echter een poging was gedaan tof een misdaad in den zin van 1 van de wet op de spionnage, dat de door den procureur-generaal genoemde verzachtende omstandigheden in rekening moeten worden gebraoht, maar dat tevens rekening dient te worden gehonden met het gevaarlijke van de handelingen van beklaag den on het groote nadeel, dat toegebracht had kunnen worden of misschien reeds toe- gebraoht is en het veroordeelde mitsdien kapitein Trench on luitenant Brandon elk tot vier jaar vestingstraf onder aftrek van de twee maanden in voorarrest doorgebracht. Droevig ongeluk. BremeD, 21 Dec. By Hemelingen openden vier meisjes van negen tot dertien jaren den slagboom aan een overweg niettegen staande de waarschuwing van den seinwachter en trachtten toen de rails over te steken. Zjj werden echter gegrepen door een goederen' trein, waardoor aria van de kinderen on middellijk werden gedood, terwijl het vierde zwaar gewond werd. De moord te Parijs. Herinnoren onze lezers zich nog dien ge- ruohtmakenden moord, die er midden April ongeveer te Parys gepleegd is Een jonge man van eenvoudig deftige familie, de even dertigjarige Gaston Waché, schoot zyn moeder dood, een schatrijke dame yqn negen-en* vyftig jaar, toen zjj haar Voornemen doorge zet had te gaan hertrouwon. Mevrouw Waché, weduwe, sedert 1894, had vier volwassen kinderen, twee zonen en twee dochters. Met haar jongsten zoon, Gaston, woonde mevrouw Washé samen. De verstandhsuding was uit stekend tusBchen moeder en zoonzy koes terden voor elkaar een zeer innige genegen heid. Totdat mevrouw Waché aan haar kinderen haar trouwplan mededeelde. De man voor wien zy, de nogcn-en-vyftig-jarige, liefde opgevat had, was ecu Hongaarsch bankier, veertien jaar jonger dan zy, die buiten Parys een huis bewoonde, dat het eigendom van mevrouw Waché was. De kinderen zagen in dat huwelijk een ramp voor hun moeder, voor de familie. Het kwam tot scènes, waarby de moeder, geslingerd tusschen baar liefde voor haar gezin en de late genegenheid voor den Hongaar, dan eens haar kinderen toegaf en beloofde aan de verhouding met Hajos een einde te maken, dan weer haar vrjjheid om te doen wat zy wilde verdedigde. Gaston scheen het meest te lijden onder deze treurige verscheuring der familie-banden, onder het leed der moeder, die haar kinderen tegen' over zich vindt en weet dat zy deze met haar hnwelyk verdriet doet, maar die, haar hoop op een laat geluk opgevend, evenzeer rampzalig zal zyn. Mevrouw Waché vindt do kracht haar huwelyk door te zetten. Armand, haar oudste zoon, is by het huwelyk tegen woordig. De drie andere kindoren hooren het by verrassing. Den avond van het huwelyk verlaat Hajos de stad om mevrouw Waché gelegenheid te laten met haar kinderen te spreken. Tasschen haar en Gaston komt het 's avonds tot een wreed tooneel, waarvan hetvreeselyk einde het pistoolschot was, waarmede de zoon de moeder op zeer korten afstand het hoofd verbrijzelde. Dinsdag is deze geruchtmakende zaak te Parys voor bet hof van assisen der Seine behandeld. De moordenaar werd verdedigd door den om zyn vurige welsprekendheid beroemden advokaat Henri Robert. Artikel 302 van het strafwetboek bedreigt doodstraf tegen wien vader of moeder vermoordt. Na het pledooi van mr. Robert is Gaston Waché veroordeeld tot tien jaar gevangenis straf en een frank schadevergoeding aan de civiele party, Hajos. Hajos had zich n.1. civiele party gesteld, omdat z. i. de kinderen van mevrouw Waché, die in hem slechts den fortuinjager zagen, zyn goeden naam be zoedeld hadden. Een der dochters verklaarde nog by het getuigenverhoor, dat het onduld baar was voor de familie, mevrouw Waché de vrouw te zien worden ,van een meneer Hajos, die zich als een dief by ons inge drongen heeft". Het getuigenverhoor heeft echter niets tegen Hajos, ook niet als zake- man, aan het licht gebracht. Wat mr. Robert niet belet heeft Hajos af te schilderen als een avonturier, die zyn bezit zoekt in het bezit van soliede burgers, als een rasta, een specnlant zonder fortuin, met een onzekeren naam, een duister bestaan leidend. Hij noemde hem een ,Don Juan voor oude dames" en eenmaal vroeg de advokaat Hajos op den man af, of hy van plan geweest was, wanneer hy eenmaal zyn slag geslagen had, heel lang de verfoeielyke komedie van den gehuichelden hartstocht te spelen. Kom, beken het maar, u hebt een goede zaak willen doen, de beBte van allemaal" De moordenaars van Houndsditch. Eergisteren zyn voor de Guildhall Police- Court de twee vrouwen verschenen, die door de politie in hechtenis zyn genomen in ver band met den moord op de politie-agentec. Beide vrouwen, de eene genaamd Luba Mil- stein, 19 jaar oud, en de andore bekend als Rose Selinski, 26 jaar ond, waren aanwezig in het huis in Grovestreet, waar de vreemde ling, George Gardstein, die naar men ver moedt by de inbraak in Houndsditch was betrokken en door een kogel van zyn vrienden doodelijk was getroffen, overleed. De vrouwen worden beschuldigd van een poging, om dezen man aan de justitie te onttrekken, en even eens van medeplichtigheid aan de ontsnapping van de andere bij den moord betrokken lieden. Toen de politie hot huis in Grovestreet, wuar Gardstein gewond lag, binnendrong, vond zy in de kamer Rose Selinski, die bezig was in den haard brieven, te verbranden. Deze vrouw werd gearresteerd, de later ge arresteerde L^ba Milstein, de bewoonoter van het hqis, bekende aan de politie, dat zy haar medegevangene den raad had ge geven, de correspondentie te verbranden. In het huis in Grovestreet vond de politie nog verschillende wapens, o. a. revolvers en kogels van het kaliber als waarmee de politie beambten waren gedood. De gevangenen weigerden eenige verklaring af te leggen. Zy blyven in hechtenis en zullen op 29 December weder voorkomen. Intusschen heeft de politie eergisteren in Paddington-Station twee mannen en vrouwen aangehouden, die eveneens verdacht worden met de moorden van Houndsditch in verband te staan. De toestand van de gewonde politiebeambten is vrjj bevredigend; beide zyn ter erkenning van hun betoonden moed tot boogeren yang bevorderd. Noodlottige brand. Philadelphia, 22 December. Meer dan 20 ersonen, voor het meerendeel brandweer leden, zyn omgekomen door het instorten van de muren van een brandende leerfabriek, toebehoorende aan D. Friedlönder. De stoffelijke schade is gering. De voor- loopige doodenljjst bevat 23 namen, van wie 16 brandweerlieden zyn, en drie anderen politieagenten. Jn de bouwvallen, die met een ijskorst ekt zyn, wordt het zoeken naar lyken voortgezet. Chicago, 22 December. Alhier zyn by een brand 20 brandweermannen gedood door bot invullen van een ijzeren overkapping by een brand in de vleesehpakhuizen van Morris Co. De schade bedraagt een half milliocn dollar. Versteend vrouwenlijk gevonden. Te Pompeji is by het leggen van de fon damenten voor een nieuw gebouw een ver steend vrouwenlyk gevonden, met buiten gewoon kostbare joweelen, waarby o.a. twee oorhangers, elk met 21 paarlen. Een referendaris inbreker. Te Dresden werd Dinsdag een brutale diefstal met inbraak gepleegd, by den hof juwelier Moritz Elimeyer op den Neumarkt. Een gemaskerd man sloeg met zyn wandel stok een rnit stak en nam voor ruim 10.000 Mark aan paarlen on diamanten weg. De inbreker werd achtervolgd en toen hy aan zyn vervolgers niet meer kon ontkomen doodde hy zich zelf door een revolverschot. Hy werd horkend als de referendaris by hot Landgerecht te Dresden, dr. Friedrich Richard Paul, zoon van den generaal-majoor PauL Men vermoedt dat de jonge man in een aanval van waanzin handelde. Kwakzalverij in Duitschland. Naar aanleiding van de indiening van een wet tegen de kwakzalverij in Duitschland, worden eenige beschouwingen gepubliceerd over den omvang van het kwaad in dat land. Men rekent, dat sr «sn 11000 kwakzalvers zyn, en velen van dezen verdienen schatten. Do schaapherder Ast bij Hamburg, ontvangt tot 500 patiënten per dag. Een ander, vroeger apotheker, verdient jaarlyks anderhalve ton. Verschillenden hebben inkomens van meer dan f60000. Twee van hen kregen gezamenlijk f 6000 voor de behandeling van een zieke knie. Zelfs min- en onvermogenden, die uit openbare kassen worden ondersteand, weten neg vrij aanzienlijke bedragen bijeen te brengen, om zich door kwakzalvers te laten helpen. StrooperiJ. ,Al zoo vroeg op 't pad?" begroette tde schele Dirk", een onzer handigste wild- stroopers, op een herfstige morgenwandeling. Hy kwam dwars door een hef kreupelhont den weg op, zijn rechterbeen was wat stijf, wat het gevolg kon zyn van een welver- borgen, nit twee stokken bestaand schietge weer, en hy bleek juist trek in een van myn sigaren te hebben. .Is er nog al wild van 't jaar, Dirk?" informeerde ik belangstellend. .Och!" zei Dirk sohynheilig, »d'r zou nog wel wezen, als d'r mer niet zooveul stroopers wazzen «Hier wordt toch weinig gestrooptmeende ik. Non 1 je mot rekenen, hetzelfde haas kan drie keer gestroopt worden", bemerkte Dirk wysgeerig. Hoezoo ,Wel! Eerst schiet je 'm zonder jachtacte, da's één keer gestroopt; dan trek je 'm 't vel af, dan is ie twee keer gestrooptcn dan neem je de stroopkan en je smeert de bout van onderen tot boven met stroop in, dan is de haas drie keer gestroopt, meneer I Goeien morgen 1" zei de schele Dirk, en heel zyn gezicht loenschte van lollige slimheid. (Buiten) Oorlogscrisis. Zooals de ouden zongen, Pypen de jongen. Zou het daarom politiek zyn, Als voor Cool kwam een Coollyn? TWEEDE KAMER. Marinebegrooting. By het voortgezet debat over de verschil lende posten bepleitte de heer Hu gen- hol tz lotsverbetering voor de schry vers aan het Departementde minister beloofde over weging. De heer Jansen en Thomson verde digen het amendement om den post voor pantserbooten te schrappen, de heer Van Wassenaar en Van Karn eb eek bestre den het amendement. Ook do minister, die steunde op het rapport van do defensieraad hy verklaarde het amendement onaanneme lijk. 't Werd verworpen met 48 tegen 32 stemmen. De heer Snoeck Henkemans bepleitte hooger loon op de marinewerven; het maximum is voor geen enkelen bankwerker verhoogd. De nieuwe loonregeling beteekent voor de minder geëmploieerden, bazen en commandeurs niets. Het nieuwe reglement schuift hun wcnsch om ryks-umbtenaar te wordon weer ver achteruit. De toegezegde verbetering wenscht hy zoo spoedig mogelyk. De heer Helsdingen vindt de nienwe loonregeling lang niet voldoende. Alle arbei ders moeten met 35 jaar hnn maximum hebbenvoor enkelen is nu zelfs het maxi mum verlaagd. De werkplaatsen zyn slecht in de meeaten ontbroekt waschgelegenheid. De heer Passtoors waardeert dat de loonen nu Zaterdags in plaatB van Woens dag worden uitbetaald en dat do pendagon zyn afgeschaft. Spr. ie daarvoor by den mi nister geweest die het toen veranderde. Nn wordt den werklieden althans geen schade toegebracht. Hij bepleit een spoediger maxi mum ook de handlangers moeten tot het maximum kunnen komen. In elk geval dient de nienwe loonregeling alleen toepasselyk te worden verklaard op hen die na 1 Jan. 1911 op de werf worden geplaatst. De heer Roodhuyzen wijst er op dat allerlei categorieën zyn geschapen waarvoor verschillende werklieden niet tot hun vroe ger maximum konden komen. Men weet nu niet tot welke categorie men behoort. De zieken krjjgen op verjaardagen van heden van het Koninkljjk Iluis de halve toelage, van verwonden wordt niet gesproken. Laat de minister eens by de vakorganisaties naar de grieven vragen, De heer De Klerk bepleit lotsverbete ring voor de korporaals-stoker. De Minister stelt op den voorgrond dat er een staatscommissie bestaat voor be studeering dor arbeidsvoorwuardon der rijks- werkliedeu. Dat rapport mag hy niet voor- uitloopen. Hy heeft een commissie benoemd die overleg pleegde met de organisaties en groepsvertegenwoordiging resultaat de nieu we loonregeling. Spr. is teleurgesteld dat men nu teleurgesteld is. 't Kost toch f 68.000. Verschillende punten hier ter sprake ge bracht zal hy in zyn Kabinet of thuis over wegen. Hy kan echter niet toezeggen dat de mindere geëmploieerden rijksambtenaren zullen worden. De werkplaatoen zullen ge leidelijk verbeterd wordéu, doch dat kost gold en dat krijgt de minister hier niet geniakkelyk. Bij de loomütkeering was oor spronkelyk een fout toen de minister die inzag hoeft hy ze hersteld. Voor verhooging loon korporaals-stoker bestaat geen aanlei ding ze hebben spoedig ponsioon. en kun nen nog werkman wordon op de werf en ook daar geld verdienen. By het verder debat licht do heer Bor- g o s i u s een amendement toe om den post ad f 5000 voor snbiidieering verzorging gees telijke belangen te schrappen. Als de minis ter een nienwe regeling maakt kan hij dan eerst by de Kamer komen. De heer Hugenholti eischt de perti nente verklaring dat een arrestant, die wei gert een predikant te ontvangen, daarvan geen last zal ondervinden. De Minister zegt dat ieder arrestant volkomen vry is een predikant al of niet te ontvangen. Hy ontraadt het amendement Borgesius, omdat dan de financiëele positie van Ds. Warners op losse schroeven wordt gezet. De heer Van Vimmen deelt mee dat fie commissie van rapporteurs grootendeels tegen het amendement is, al meent do ge- heele commissie dat er oen andere regeling moet komen. De heer Borgesius wil dan f 1500 toestaan, dan kon men nog een half jaar voortgaan, doch de Minister ontraadt ook dit, omdat hy niet weet of hy overeen half jaar joist zal gereed zyn. Het amendement Borgesius wordt v< pen met 48 tegen 83 stemmen en de post met hetzelfde stemmencyfer goedgekeurd. De Marinebegrooting wordt aangenomen met 50 tegen 32 stemmen. Véór stemde rechts en de heer Van Karnebeek, tegen de overige linkerzijde. De verdere behundoling van de Begrooting voor Binnenlandsche Zaken is daarop voortgezet. Aan de orde was eerst de afdeeling onder was. Verschillende wenschen werden geuit: Vereenvoudiging schooltoezicht, uitbreiding leerplicht, ook tot het herhalingsonderwjjs, verbetering opleiding onderwijzers, ook van bowaarschoolonderwys, verhooging onderwy- zerssalarissen, beperking kinderarbeid, ver betering positie normaalschool-onderwijzers, meer onderwijzers in kleine scholen, scholen voor zwakzinnige en achterlijke kinderen, afschaffing examengeld. Verschillende leden bepleitten gelykheid van subsidie voor bijzonder en openbaar onderwys, wat andoren weer bestreden. Uit de beantwoording door don Minister stippen we aan dat hy betere regeling sala- riooring onderwijzers niet urgent acht, ook met het oog op 's lands financieelen toe stand, verandering schooltoezicht is zeer moeilijk, eene leerplichtwetwijziging over weegt hy, de opleiding van onderwyzers verbeterd hy waar hy kan, examengeld zal hy niet afschaffen, voor oplossing der sub- sidiekwestie acht hij do tijd nog niet ge komen. Uit den Omtrek. Texel, 22 Dec. De kustbowoner R. heeft hier aan den djjk in zee gevondon een mosterdfiesohje, waaraan twee kurken bevestigd waren, en waarin een met potlood besohreveu briefje, inhoudende In zee gegooid den 2en November 1910, door A. Kouwer aan boord van het logger- Bcbip «Clara Maria', gemerkt SCH. 390, van Schereningen. Engelschc kust. Alles wel aan boord. Verzoeke by vinding bericht te staren aan C. Kouwer, Vredenoordstraat 5a, Rotter dam, met duidelijk adres. De vinder zal be loond worden"'. Aan het verzoek is voldaan. By de aanbesteding van leermiddelen voor de openbare scholen op Texel is voor perceel I (schoolbehoeften) de heer W. C. Meilink, te Zutfen, laagste inschryver, en wel voor f444,31 voor perceel II (leermiddelen) is laagste inschryver de heer F. Zegel Kz. te Oodeschild, voor f86,90. By den havenmeester-strandvonder zyn heden aangebracht 182 platen, door visschers 'n zee opgepikt. Dit hout was voorzien van de merken Huelva". «Hdeediaz". Een belangrjjk werk is heden tot stand gebracht, door het uitdiepen der Nieuwe-of Schildsloot, met welk werk begin Oct. werd aangevangen. De aannemingsom werd slechts door weinig bijwerk overschreden. In het geheel werd f 1456.51£ uitgegeven. Deze som is betaald door het gemeente bestuur, de 30 gemeenschappelijke polders en de vereeniging Dorpsbelang", ieder voor een derde, ad f 485.501. Voor de bewoners van de Cocksdorp was 't onlangs eene groote teleurstelling, dat de )as benoemde geneesheer, wegens eene onge lukkige zielsziekte, naar elders moest worden vervoord. Naar wy vernemen wordt ernstig gewerkt om een plaatsvervangend arts te bekomen. Er moot veel kans voor verwezenlijking van dezen wonsch bestaan. Thans zyn slechts twee geneesheeren hier ;evestigd, zeker niet tc veel op eene bevol- ting van ruim 6000 zielen. Wieringen. Tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Oostorland c.a. zyn her kozen de heeren J. Hegeman Jr., J. Tysen Wa., P. Koster en C. Maars. Aan den WelEerw. Heer van Senden, can- didaat tol den heiligen dienst te Utrecht, is door de Ned. Herv. Gemeente te Ocsterland o.a. toezegging van beroep gedaan. Ds. Reinders zal op 31 Deoember a.s. 's avonds 7 uur in de Kapel aan den Oever zyn afscheidsrede honden. Het examen ter verkrijging van de bewyzen van voorgeoefendheid zal voor de jongelingen uit deze gemeente worden gehouden te Helder op den 12en Januari 1911. Onze afdeeling van het Witte Kruis" zal de verkoop van het Oranje- of Juliana- bloempje ter hand nemen, zoodat ook de ingezetenen dezer gemeente op deze wyze iets znllen kannen bydragen aan de vereeni ging tot bestrijding der tuberculose, ten bate waarvan de verkoop plaats heeft. KERSTMIS. Als zoo bly de lichtjes stralen, In den donk'ren Kerstmisnacht, Hoort men weer in alle talen, Over de aarde luid horhalen, 't Schoone lied, dat vele malen 't Menschdom in verrukking bracht. Eeuwen zyu zoo reed» verzwonden, En nog is 't geon vrede op aard. Haat spreekt nog uit duizend monden, Oorlog slaat nog diepe wonden. Nergens wordt de vreê gevonden, Waar men zoo vol hoop naar staart. Toch moog' men op nieuw gewagen God zy de eere Hem lof gebracht Staken wy al 't moed loos klagen 1 Leeren wy geduldig dragen! God doet 't heerlijk licht eens dagen, Na den donk'ren wintornacht. W. M. Tz. Marktberichten. Schagen, 22 Docomber. 7 Geldekoeien (magere) f 120 a f 160. 70 Goldekoeion (vette) f 180 a f 867.50. 8 Kalf koeien f 160 a f 230. 15 Nuchtere Kalveren f7 a 26. 50 Schapen (vette) f24.— a f85. 1680 Overhonders f 16 a f 24.50. 40 Varkens (vette) f 0.47 a f 0.50 p. K.G. 60 Biggen f 10 a f 15.—. 50 Konynen f0.50 k fl.80. 40 Kippen f0.60 a f 1.50. 40 Eenden f 0.70 a f 1. 800 K.G. Boter fl.20 a fl.80 per K.G. 200 K.G. kaas f 0.40 a f 0.50. 4C0 Kipeieren f 5.a f 6.per 100. Kostelooze Arbeidsbeurs. Ned. R.-K. Volksbond, Molengraeht, Helder. Voor ieder toogankelyk. Gevraagd 1 stucadoors-opperman, 1 schil dersleerling. Biedt zioh aan1 schilder, 1 aankomend barbiersbediende. Zitting alle werkdagen van 7—8 uur 's avonds. Marine en Leger. Blijkens bet Departement van Marine ontvangen bericht, ia Hr. Ms. ilottieljovaurtuig »Koetei", on der bevel ran den luitenant ter zee ie ld. C, D. de Haes, 22 dezer van Bangkok vertrokken. j K B. is, met 2 Jan. dc kapt. ter zee O. Witsen Eiias eervol onthoven van het bevel over llr. Ms. Wachtschip te Willemsoord; de kapt. ter zre F. Bot eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. pantserschip »Piot Hein"; het bevel over Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord opgedragen aan den kapt. ter zee F. Bot; het bevel over IIr. Ms. pantserschip sPlet Hein" opgedragen aan den kapt. ter zee W. Houwing, Bij K. B. is uan den olT.-mach. 1ste kl. bij den marine-stoomvaartdienst I. W. Kapteyn, op ver zoek, met ingang van 1 Januari wegens langja rigen dienst eervol ontslag uil den zeedienst ver leend, onder toekenning van een pensioen van f '235Ü 'a jaars, cn met ingang van 1 Januari bij den marine-stoomvaartdienst bevorderd tot oU'.- machinist 1e kl. de idem 2e kl. J. C> v. d. Ben. Overplaats! n g. Op 23 December 1910. van: op: Serg. d. marin. C. van Gyn, tijd.v.Galcn Afd. R,d. Op 24 December 1910. van: op: Serg.-monteur J. Kuiper, Heemsk. Fries!, id. W.J.r.Meyer, Friesland Heemsk. Op 11 Januari 1911. van: op: Serg.-ziek.v.pl. C. Schrier, Friesland V. Galen id. C.A. Lielhof], V. Galen Friesl. Stoomvaartberichten. Stoom vaart-Maatschappij-Nf.dkri.and. K. Willem II, uitreis, arriv, '21 dezer te Genua. Lombok, thuisreis, vertrok 21 dezer v. Port-Said. Timor, uitreis, is 21 Dec. Carvociro gepasseerd. Rotterdamscuc Llovd. Uandoeng, uitreis, arriv. '22 Dec. te Port-Said. Ooentoor, v. K'dnm n. Bat, pass. 21 Dec. Ouessant, Kawi, thuisreis, vertrok '22 Dec. van Perim. Tabanan, uitreis, arriv. '21 Dec. te Padang. Tambora, v. Bat. n. R'dam, pass. 21 Dec. 11.30 v.m. Ouessant, Walcheren, uitreis, arriv. 22 Dec. te Antwerpen. Ternate vertrok 22 Dec. v. R'dam n. Bat. en was des nam. 3 u. in zee. Koninklijke Hollandsche Llotd. Amstellaud, uitreis, arriv. 22 Dec. te Montevideo. Frisia, thuisreis, vertrok 21 Dec. v. Las Palmas. Maasland arriv. 22 Dec. v. Buenos Ayres te R'dam Viascherijberichten. Nieuwediep, 22 December. Aangebracht door 7 korders tc znmen 60 stuks groote tong 90 cent per stuk, 140 middelmatige tong 55 a 05 cent per stuk, 100 kleine tong 20 cent per stuk, 10 stuks rog 85 cent per stuk, 4 mand stort schol f 8 per inand, 8 mand kleine schol f 3,50 n 4 per mond, mand schor f 1,50 a f 2 per mand. 23 December, v.m. 8 uur. Niets binnen. Burgelijke Stand v. Helder Van '20 tot 22 December. ONDERTROUWD C. Brinkman en T. Verberne. N, Welboten en C. de Groot J. Koo(j en J. Paster- kamp. M. Tol en A. de Viugt. GETROUWD: A. M. Kloos en W. J. Driessen. P. J. A Klopper en M, A. P. Boelsums. W. J. Hofste en A. O. O. Munnik. D. Water en T. M. H. Knol. Q. C. Blom en G. Bras. 1'. J. Verbeij en N. Conijn. BEVALLEN: E. Ploojj geb. Omis, z. A. Harten aeb. Muntjewerf, z. C. R. Minneboo geb. v. Gunst, d. M. Znetendorp geb. Koorn, z. Advertentiën gelieve men 's morgens vóór 10 uur te bezorgen. Advertentiën. GeborenAnna Maria, dochter van Th. MINNEBOO en C. R. MINNEBOO- Helder, 20 Dec. '10. Van Gunst. Heden werden wij verblijd met de geboorte van een Zoon Mach iel. J. DE WAARD. M. DE WAARD—PoiTERa. Helder, 22 December 1910. Ondertrouwd C. Brinkman en T. Verberne. Holder, 22 December 1910. Nieuwatraat No. 16a. Hoofdgracht No. 45. Getrouwd P. J. A. Klopper en M. A. P. Boelsums, die, mede namens wederzydsche familie, hun hartelyken dank betuigen voor de vele bly ken van belangstelling by hun huwelyk ondervonden. Helder, 21 December 1910. Op den 17den Dec. overleed, zacht en kalm, na voorzien te zyn van de H.H. Sacramenten der Sterven den, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Mej. Wed. M. Boelsums-Petrus, in den ouderdom van circa 94 jaar. Mede namens de Familie, B. J. DOEKES. Helder, 28 December 1910. Heden overleed, na een kortston dig lyden, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer Johannes van Muljden, in den ouderdom van 69 jaar. Mede namens de Familie: -Wed. J. VAN MULJDEN Van dbn Bbrg. Helder, 22 December 1910. Binnenhaven nr. 10. Dankbetuiging. Ondergetekenden betuigen bunnen bartel ijken dank voor de vele bly ken van belangstelling by hun huwelyk ondervonden. O. J. BLOM. O. BLOM BRA«. Helder, 23 December 1910. Binnenhaven 110.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 8