KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Heldor, Texel, Wieringen en Anne Peulowne Ko 3956 Zaterdag 7 Januari 1911, 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37J*5 f0.75 miënModeblad »»»55»:»»»65» f 0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regelt 30 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar2| Vignetten en groote leiters worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon SB. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT Co.), Helder. Bureaux Spoorstraat en Koningstraat. Eerste Blad. UIT HET BUITENLAND. Op Nieuwjaarsdag zyn aan verschillende hoven weer de gebruikelijke recepties ge houden. Te dezer gelegenheid is het in Engeland gebruik om een aantal hooge onderscheidin gen te verleenen. Er was dit jaar buitengewone belangstelling, wjjl door sommigen de benoeming van een groot aantal Peers (leden van het Hoogerhuis) word verwacht. Er is er geen enkele be noemd. De Unionisten verklaren dat de Koning niets hebben moet van een gewelddadige omzetting van het Hoogerhuis. Men had ge duisterd dat de Kouiug een groot aantal liberale Peers zou benoemen om het Hooger huis om te zetten. Do liberalen prjjzen de voorzichtigheid van minister Asquith,die zyn tyd afwacht, wellicht tot na de Kroning om dan zyn slag te slaan. Een groot aantal onderscheidingen werd verleend aan Zuid-Afrikaanders. President Faillières zei by de Nieuwjaars receptie op het Elysóe, dat de blijken van sympathie, welke door Frankryk tijdens de overstroomingeu van alle mogendheden ont vangen waren, een degelyke waarborg leveren voor het instand blijven van den vrede. De president sprak er zyne voldoening over uit, dat de diplomatie alle mogelyke pogingen in het werk Btelt om de internationale ge schillen langs den weg van arbitrage op te lossen. Aan het Italiaansche hof was veel belang stelling voor koningin Elena, wy'1 zy met haar pols in een doek verscheen. Zij was op oude jaarsavond van een trap in het paleis ge vallen en had daarby den pols onwricht. Ook een been werd geknensd, doch 't scbjjnt verder nog al goed te zyn afgoloopen. Minister Canalejas heeft koning Alfons van Spanje de vertronwensquestie gestold. De Koning betuigde hem zyn volle vertrouwen en liet hem de volle vryheid om in zyn Kabinet alle veranderingen te brengen die by noodig olitiek program keurde hy insgelyks t. Zyn politi goed. Perzië heeft geantwoord op de dreigende nota van Engeland, dat het zal zorgen voor de veiligheid van karavanen en postzendin- gen en verschillende maatregelen nemen zal om die en de algemeene veiligheid duurzaam te verzekeren, 't Zal daarvoor evenwel geld noodig hebben en dat hoopt het in Engeland te kunnen leenen. Het Amerikaansche eskader dat Engeland bezoekt en ook dat 't welk een bezoek bracht aan de Fransche havens is op de thuisreis. Een ander Amerikaansch eskader stoomt het tegemoet, dat daarby verkenningsdieust doet, om te zien in hoeverre die, benevens de bewaking der havens aan de oostkust in orde zyn. Die tian den anderen kant.nu ja, Japan en Amerika bly ven concurrenten. Er zyn er in Amerika die er op rekenen dat het nog vóór de opening van het Panamakanaal tot een oorlog met Japan komen zal. Men ver wacht dat het parlement het einde van zyn leren besteden zal aan de verscherping der immigratiowetten, zoodat het binnenkomen van Japanners geheel verboden wordt. De president verklaarde in zyn laatste boodschap dat Amerika belang stelt in de ontwikkeling van China's parlementairen regeeringsvorm. Zou dut toen al, meer be- teekenis gehad hebben De financiers der stad Rome zyn in zeer berooiden toestand. Het ministerie besprak dien toestand nog in de Nieuwjaarsvacantie, doch kan niet veel doen vóór de commissie uit Staats- en stadsvertegenwoordigers saam- gesteld haar werk voleindigd heeft. Burge meester Nathan zal waarschynlyk zyn ontslag nemen. Ofschoon uit Portngal officieel verzekerd wordt dat alles pai. en vree i., doen be richten die aan de censuur ontsnapt zyn wel wat anders gelooren. De keizer van Oostenryk is lichtelyk door ziekte aangedaanvoor zoo'n hoogbejaarde grijsaard niets verwonderlijks. De berichten luiden thans weer gunstig. Z. M. rnst des nachts echter kalm. Ex-Sultan Abdoel Hamid heeft de gelden, die hy op Dnitsche banken gedeponeerd had, zonder eenig voorbehoud afgestaan aan den Ottomaanschen staat. Die gelden moeten, volgens zyn wensch besteed worden voor het leger en meer bepaaldelijk voor het derde legercorps. De akte van afstand is opgemaakt door een notaris uit Saloniki in tegenwoordigheid van twee civiele ambtenaren en drie offi cieren. Nadat Abdoel Hamid deze akte had onderteekend, riep hy uit: .Als mjjn wil niet stipt wordt uitgevoerd, zal ik Allah, wanneer ik by Hem ben gekomen, verzoe ken de schuldigen te straffen. Ik heb alles aan mjjn vaderland gegeven, ik heb niets meer. De geschiedenis zal mjj daarvoor dank weten. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 6 Januari. Een protest. Van heeren kerkvoogden der Ned. Her vormde gemeente te Helder ontving mr. De Meester het volgende schrijven HoogEdelGestr. Heer, De Kerkvoogdij der Ned. Hervormde Gemeente te Helder heeft by deze de eer zich tot u te wenden met beleefd verzoek namens haar in de Kamer ten sterkste te protestecren tegen het beweren van Z. E. den Minister van Marine, geuit in do zit ting van 21 Dec. 1910, als zouden de twee predikanten .deelen liet geld, hetgeen voor drie predikanten wordt uitgekeerd'. Dit beweren, dat volgens Zyne Excellen tie een .geheel ander licht* zou werpen op de mededeeling van .Geestelijken Bij stand», ia ten eenenmale onjuist en bewjjst, dat de adviseurs van den Minister van de kerkelijke toestanden te Helder, noch van dc weiten in het algemeen op de hoogte zyn. De Kerkvoogdij betrenrt, dat motieven, zoo groot een onbekendheid met de ker kelijke wetten en gebruiken toonend, door een Minister in de Kamer kunnen worden gebracht. Steeds worden de traktementen van va catures uitbetaald aan den waarnemenden ring. De Kerkvoogdij acht genoemde bewering, den Minister in den mond gelegd door zeer lichtvaardige adviseurs, te meer grie vend, daar zy een verkeerd licht kan werpen op haar predikanten, die juist alles doen om de vacature te doen eindigen. Zij hoopt, dat Zjjno Excellentie genoeg karaktor betoone, een dergelijke bewering en motief to herroepen. De Kerkvoogdij voornoemd: A. Korff Jz., Voorz. L. v. d. Ploeo, Secret. Helder, 29 December 1910. Daar de Tweede Kamer eerst overeenige weken weder bijeenkomt en het onzeker is, of hy zelfs dan spoedig een geschikte gele genheid zou vinden om de in de bovenstaan- den brief behandelde zaak ter sprake te brengen, heeft de heer De Meestor gemeend aan den wensch der kerkvoogdij om aan haar protest openbaarheid te geven niet beter te knnneu voldoen dan door haar schrijven in het geheel te doen opnemen in ,Het Vaderland*. Het Nationale Stafmuziekkorps van het Leger des Heils, zal op Zaterdag en Zondag 7 en 8 Jan. a.s. in de zaal Leger des Heils, Spoorgracht 38, groote Muzikale Bijeenkomsten houden. Dit Muziekkorps, bestaande uit 17 geoe fende musici, onder leiding van kapelmeester Ensign Rawie, is verbonden aan het Hoofd kwartier te Amsterdam. Overal waar het Slafmuziekkbrps zich op zyne reizen door Nederland heeft doen hoo- ren, is het zeer gunstig beoordeeld geworden. Een Fransche torpedo. Door de torpedoboot ,G. 10" is Woensdag morgen naby Kamperduin opgevischt een Fransche torpedo, die vermoedelijk by de oefeningen op de Fransche kust verloren is gegaan on dus een lange weg heeft afgelegd. De torpedo is in de haven alhier aangebracht. Militiewet en kustverdediging. De Haagscho correspondent van het «Han delsblad* schryft Wy meenen met stelligheid te kunnen be richten, dat het optreden van den nieuwen Minister van Oorlog nöch aan het tydstip van indiening der Militiewetswjjziging, nöch in den inhoud van dat ontwerp, voor zoover deze laatste door Minister Cool reeds was bekend gemaakt, beduidende verandering zal brengeD. Wat het tydstip van indiening be treft, valt op te merken, dat het ontwerp nog wel niet, zooals van elders is bericht, naar den Raad van State verzonden, maar dat dit toch eerstdaags is to wachten, zoodat Minister Cool's vertrouwen, dat het ontwerp de Tweede Kamer zou bereiken, voor dat deze hot Kustverdedigings-Ontwerp in be handeling gaat nemen, ook onder zyn opvol ger kan worden nitgosproken. En wat de essentialia van den inhond belangt, ook deze zullen door zijn opvolger worden gehand haafd, met name- de contingents-verhooging, do verdoeling van de infanterie in veld- en vesiing-infanterie (in verhouding van 4/t en en de oprichting van een corps militaire werkers. Ten aanzien van het Knstverdedigings- ontwerp, hebben wy zeer goede redenen, om aan to nemen dat de regeering, die zich in haar geheel verantwoordelijk stelt voor dit ontwerp, geen nieuw lid iu haar midden zou hebben opgenomen, indien dat nieuwe lid op dit belangrijke punt van regeeringa- beleid in deze niet met de andere Ministers homogeen ware geweest. Zoodat ook in dit opzicht nn de ministerwisseling geen veran dering of vertraging zal brengen. Een nieuw Koninklijk Paleis. By B. en W. van Amsterdam bestaat het voornemen zich, in verband met de Paleis- Raadhnisquaestie, tot de Regeering te wenden onder aanbieding van een terrein voor den bouw van een nieuw Koninklijk paleis en vermelding van het bedrag, dat van Gemeente wege daarvoor beschikbaar gesteld kan worden. Een nieuw paleis, dat voldoet aan alle eischen, welke men aan een dusdanig gebouw moet stellen, zul ongeveer kosten 3 millioen galden. Daarvan zou het Ryk ten minste de helft moeten botalen, en de Gemeente zou bereid zyn tot eeo even groot offer, mits zij dan natuurlyk de vrye beschikking erlangde over het Paleis-Raadhuis op den Dam, waarin dan weer de zetel van het Gemeente bestuur (de kern de secretarie) zou worden gevestigd. Amsterdam zon de f 1,500,000 vol doen voor de eene helft in gold en voor de andere in grond. Zy zou, aan den Staat in eigendom aanbieden het terrein van de Am- sterdamsche IJsclub. De »N. R. Ct." weet nu mede te deelen waarom het zoolang duurt, voordat ook met deze zaak voortgang wordt gemaakt. Er is verschil van gevoelen in het college van B. en W. Dit loopt over de vraag, of de Gemeente zich te dezer zake moot wenden tot H. M. do Koningin, die immers het Koninklyk Paleis in bruikleen heeft van de hoofdstad, of dadelijk tot het Ryk. Eener- zyds wordt de meening verdedigd, dat het aanbevoling verdient Hare Majesteit niet rechtstreeks in de quaestie te betrekken, an derzijds zou men in deze niet gaarne de Koningin willen voorbijgaan. Twee chanteurs gearresteerd. Wy lozen in het «Handelsblad* Iu den laatsten tijd kwamen ons bij her haling brutale staaltjes van chantage tor oore. De groote moeilijkheid voor de politie is echter de chanteurs op heeterdaad te be trappen, en helaas hebben de daders nog te zeer vrij spel, omdat de slachtoffers meestal om de een of andere redon (schaamte of vrees) nalaten de hulp der politie in te roepon. Zoo kou het gebeuren, dat een eenvoudige werkman te Amsterdam in handen van twee chanteurs viel en meer dan honderd galden afhandig gemaakt werd. Zy maakten gebruik van hot feit, dat het slachtoffer dronken was en verwoten hem in dien toestand onzede lijke handelingen te hebben gepleegd. De man verzekerde «niets uitgehaald* te hebben, maar kon niet pertinent ontkonnon. De chan teurs gaven voor ,van de politie» te zyn, den andere by het delict betrokkene te ken nen en dreigden met hot opmaken van pro ces-verbaal. Nu had het slachtoffer goon rust meer. By de eerste scène was zyn gouden horloge met ketting zoek geraakt. De twee zich noemonde rechercheurs wisten het blijkbaar van het dronken slachtoffer gerolde voorwerp terug te bezorgentegen een belooning van f 25.En daarop zyn herhaalde afzetterijen gevolgd. Zoo heett de man, onder de vrees voor een niet gepleegd feit geverbaliseerd en misschien veroordeeld te worden, maan den geleden, is er zelfs ziek van geweest. Ten einde raad en voor meer dan f 100 afgezet, heeft hy dezer dagen de rechts kundige hulp van mr. L. van Gigch Jr. in geroepen. Deze wendde zich dadelyk tot de politie onder omstandige mededeeling van bat gebeurde. Het slachtoffer maakte nu, in Overleg met de politie, een afspraak met zijn belagers, die opnieuw geld geëischt hadden. Op don hoek van de Poutanusstraat en Commelinstraat zou Dinsdagmiddag de ontmoeting plaats hebben, j De chanteurs waren inderdaad present en toen het slachtoffer bezwareD maakte tegen betaling, werd opnieuw met het proces-ver baal geschermd. Daarop betaalde de veel geplaagde. Een paar tellen later waren de kerels gekuipt. Twee rechercheurs hadden zorg gedragen het gesprokene te kannen hooren en de betaling te zien. Onder toeloop van nieuwsgierigen zyn de pseudo-politie- mannen naar het politiebureau overgebracht, waar men een paar beruchte individuen in non meent te herkennen. Er is nog een vrouw-getuige, die een yorigen keer de afpersing heelt geconsta teerd, zoodat de daders den dans niet ge- mukkolyk ontspringen znllen. Scheepsrampen. Rotterdam, 2 Jan. Volgens Bureau Veritas zyn in de Maand Npv. 64 zeilschepen ver gaan (hieronder zyn begrepen 2 zeilschepen, waarvan nadere berichten ontbreken en als vermist beschouwd worden). Verdeeld als volgt6 Amerikaansche, 3 Duitsche, 12 Engelsche, 7 Fransche, 7 Italiaansche, 10 Noorsche, 9 Russische, 2 Spaansche, 5 Zweed- sche, 1 Dcensch, 1 Grieksch en 1 Urugnaaisch. In hetzelfde tydvak zyn 40 stoomschepen vergaan, (hieronder zyn begrepen 2 stoom schepen waarvan nadere berichten ontbreken en als vermist beschouwd worden). Verdeeld als volgt1 Duitsch, 3 Ameri kaansche, 18 Engelsche, 3 Fransche, 1 Itali- aansch, 1 Nederlandsch, 3 Noorsche, 1 Turksch, 2 Spaansche, 5 Japansche. 1 Portugeesch en 1 Russisch. De oorzaken waren van de zeilschopen stranden 26, aanvaren 5, brand 2, zinken 1, verlaten 3, gesloopt 22, afgekeurd 3, en ver mist 2 en vau do stoomschepenstranden 15, aanvaren 2, brand 5, zinken 8, gesloopt 18 en vermist 2. 32 December. Wy lezen in de Avp." »De post, hoe accuraat ze gewoonlyk werkt, maakt ook wel eens een slippertje. Dan is ze vroolyk. En 'n vroolyk mensch doet dan wel eens dingen, zóó grappig als men niet van hem zou hebbon verwacht. Wie zou nn van onze stemmige, altijd netjes n de plooien-zynde post hebben kunnen ver- '/aden, dat ze het oudejaar zoo duchtig zon vieren, dat ze 'n klein beetje al te vroolyk is geworden Want hoe kan anders een brief nit Zwolle, welken men ons heden toonde, het datnmstem- pel «32/12 '10" dragen Of 't daar een vroolyke boel is geweest De moordenaars van Houndsditch. Men zou de pen van een der groote Russische schryverB of van een oud kroniek schrijver moeten hebben om treffend te kun nen weergeven wat er Dinsdag te Londen is gebeurd. In den nacht van den 16en op den l7en December werden drie mannen en een vrouw Russen waarschynlyk in Houndsditch, in het Oost-einde van Londen, overvallen tcrwyl zy bezig waren een loop graaf te maken naar een goudsmidswiukel. Zy schoten vyf politieagenten neer, van wie er drie bezweken, en ontkwamen. Een der mannen was echter zelf by ongeluk door een kogel van een zyner makkers getroffen. Zij brachten hem ergens in veiligheid, maar dienzelfden nacht nog stierf hij. De vrouw van de bende, en een tweede vrouw, die er by hoorde, werden gevangen genomen. Maar de twee ontsnapte moordenaars bloven zoek. Wel bracht de politie drie mannen achter slot, dio blijkbaar de gezochten kennen, maar deze zelf bleveu lang onvindbaar. Dinsdag zyn zy gevonden, maar de politie heeft hen niet levend in handen gekregen. Duizend en meer man politie, afdeelingen voetvolk, ook eenige bereden manschappen, artillerie met machine-kanon en snelvuur- monden kwamen er aan te pas. Een kleine twaalf uur is het huis belegerd. Verwoed hebbon de twee man zich verdedigd, nu voor dit raam dan voor dat verschijnende, links en rechts op het belegerende leger schietende, zoodat men dacht ten minste met zes man te doen te hebben. En toen er geen ontkomen meer aan was en de atryd op een eind liep hebben de twee bandieten ver moedelijk het hnis in brand gestoken en zich zelf een kogel door het hoofd gejaagd. De politie vond slechts hun verkoolde lyken. Het is een y'selyk auto da fó geworden. En men kan, ondanks alles, een hniverende bewondering niet onderdrukken voor deze twee bandeloozen, tot het einde een ver woeden en wanhopigen stryd voeroude tegen de maatschappij, die met al haar hulpmid- dolen kwam opzetten om deze geweldenaars te vernietigen. De politie had aldoor de overtuiging gehad, dat Pieter do Schilder en Fritz, onder welke schuilnamen zy de twee gezochte moorde naars kende, zich verborgen hielden in de buurt van het huis in de Grove-street, waar de derde moordenaar dood was gevonden. Zy had een aantal huizen bewaakt en oen paar dagen geleden kreeg zy vermoeden, dat het paar zich bevond in het huis, dat Dinsdag belegerd is. Het staat in de Sidney- street, een verbinding tnsschen Mile-ond- road en Oxford-atreet. Eerst Maandagavond laat echter was zy er nagenoeg zeker van, dat de twee mannen daar waren. Zoo be hoedzaam mogelyk begon zy nu het huis te omsingelen. Agenten verborgen zich op het groote erf van een brouwerij achter het huis, en anderen namen in de Sidney-street verschillende stellingen in. Ladders werden aangedragen en tegen hot huis aangezet. Zoo kalm ging alles in zyn werk, dat men in don omtrek weinig vermoedde van wat er gaande was. Hoe de bandieten zelf ge waar werden, dat men het op hen had ge munt, vertelt een Londensch blad aldns Toen Dinsdagochtend omtrent zeven uur de overige bewoners van het hnis allen ver wijderd waren dat ging niet makkelijk, een man van 90 jaar b. v. wou niet weg begonnen een half dozyo politiebeambten, die zich op het erf van do brouwery bevon den, met steentjes tegen de ruiten te gooien. Spoedig daarop werd er uit hot huis ge schoten, vermoedelyk van de hoogste ver dieping, waar de twee mannen woonden. De eerste schoten troffen doel. De sergeant- speurder Leeson word zwaar gewond. De agenten bepaalden nu voorloopig hun zorgen by den gekwetste. Een dokter werd gehaald en men legde Leeson op een draagbaar. Wegens het schieten kon men echter niet de poort uit, die iu de Sidney-street leidde, maar moest over de daken van bijgebouwen heon en door de brouwery naar een andere straat. Dit was, met de gewonde op de baar, op zichzelf reeds een halsbrekende tocht, maar onder het 6tevig vuur van de twee bandieten stonden do mannen aan een groot gevaar bloot. Eens wierp de gewonde zich van de baar om de kogels te ontgaan. Gelukkig trof echter geen onkel schot van de revolvers der bandieten doel. Gedurende den vorderen loop van het ge vecht hebben de twee belegerden ook meest mis geschoten. De reden is, dat zy zoo hevig bestookt werden, nit de ramen van de huizen aan de overzijde en van den achterkant, alsook van straat, waar soldaten op eenigen afstand op plankeD, die men er had ge legd, uitgestrekt of knielende hadden post gevat, dat zy zich niet aan de ramen konden vertoonen om te mikken, maar in het wilde schoten. Zij waren blijkbaar ruim van patronen voorzien. In de huizen aan den overkant waren behalve soldaten de beste schutters die men by de hand had ook politieagenten met geweren opgesiold. En zoodra de twee bundieten zichtbaar werden of men hun tegenwoordigheid in een der kamers van het huis vermoedden, werden er salvo's op hen afgevuurd. Maar lang bleven zy ongedeerd, of werdon zy althans niet buiten gevocht eu hel zal misschien nooit opgelost worden of de schotwonden, die men op de lyken heeft gevonden, van de belegeraars afkomstig zyn, dan wel van de twee man nen zelf. In den loop van het vuurgevecht, trachtte men nog eens de twee mannen te verlokken zich bloot te geven, doordat men aan een venster aan dc overzyde een stok met een helm van een politieagent en een jas er aan bevestigd opstak. Dadelyk losten de be legerden eenige revolverschoten op het doel, en ettelyke schoten werden ternggevuurd. Op een ander oogenblik sag men, dat de bandieten kasten en andere voorwerpen voor een raam schoven, om daarachter dekking te zoeken. Den geheelen voormiddag heeft het vuur gevecht geduurd. Gaandeweg was het huiB omsingeld door ongeveer 1500 man politie en soldaten, van de Schotsohe garde verder was er een afdeeling artillerie met een machinekanon. Later kwam er nog rydonde artillerie met een paar snel vuurmonden. Churchill, de minister van binnenlandsche zaken, was ter plaatse en een aadtal andere autoriteiten Tan verschillenden rang. Publiek stond op een afstand bet gevecht by te wonensoms naderden de menschen tot zoo dichtby, dat enkelen door kogels uit het belegerde huis licht gekwetst werden. Om 1 uur begon het huis te branden. Men zag een dunne rookzuil uit do ramen komen. De brandweer was aanstonds by de hand, maar de spuitgasten konden niet dadelyk begiunen, omdat er aldoor uit het huis werd geschoten. Een kwartier later sloegen de vlammen uit het dak. Toon de vlammen de tweede verdieping hadden bereikt en daar uit de ramen woeien, zag men, achter, de twee bandieten uit do voorkamer loopen en uitkyken of zy aan dien kant konden ont snappen. Dadelyk schoot de politie op hen en ijlings trokken de twee mannen zioh terug. Nog enkele schoten weerklonken uit het huis. Toen, om half twee, hield vandaar het varen op. Nog een twintig minuten lang zag men echter binnenshuis beweging. En dan word er weer van alle kanten op de mannen ge schoten. Het heele hnis stond nu nagenoeg in brand, en de politie kreeg de overtuiging, dat de twee belegerden dood waren. Eerst trachtte de brandweer de vlammen van ach teren onder water te nemen, maar dat bleek niet voldoende te wezen. Toen werd het van voren gedaan. Weldra stortte het dak in. Een kwartier lang wierpen twee slangen voor en een slang achter stroomeD water in het brandende huis. De vlammen worden gedoofd en dichte rook sloeg nit het huis op. Maar nog een half uur lang moest het water zyn werk doen, voor men er aan kon denken, in het hnis binnen te dringen. De muren waren nog gloeiend heet. Gelykvloers lag het vol puin on daarop rustte een ijzeren ledikant. Dit werd het raam uitgeworpen. Dien weg gingen nog een massa andere verbrande voorwerpen, kleeren enz. Men zocht naar de lyken. Eindelyk vond men die in de achterkamer gelykvloers, languit op den grond liggende, vrcesclyk door het vuur verminkt. Er werden dokters bijgeroepen en onder hun toezicht werden de lyken op draagbaren gelegd en weggebracht. Hoe de brand is uitgebroken, wist men Dog niet. Vermoedelijk hebben de twee bau- dieten zelf het hnis in brand gestoken. Een bericht spreekt van petrolenmlncht, dio was waargenomen. Zy hadden zich dan op dit einde voorbereid. Ook is het mogelyk, dat een schot van een belegeraar een gaspyp beeft geraakt en het uitstroomende gas den brand heeft veroorzaakt. Onder het branden hoorde men eenige malen een ontploffing* waarschynlyk doordat het vaur overgeblevon minitie van de belegerden had aangetast. (N. R. Ct.) Londen, 4 Januari. Volgens de bladen hoeft een ongenoemde vrouw de schuilplaats der misdadigers in do Sidney-straat aan de politie verraden, teneinde do 500 p. st. be- iooning te krygen en zich te wreken over de mishandeling, waaronder zy zegt vroegor hunnerzijds geleden te hebben. De bladen melden voorts, dat er nog on zekerheid over bestaat, wie een van de ge vonden lyken is. Vry ackor is het, dat beide mannen zelfmoord hebben gepleegd. Daar door zegt de r Daily Croniole* hebben zy zich aan do gerechtigheid onttrokken, nadat zy vele uren lang ruim duizend man politie en soldaten op een afstand hadden gehonden. Dit dramatische slottafreel, zegt het blad, moge het wraakzuchtige rechtsge voel van het volk bevredigen, maar het doet het allerminst het gewone recht van een beschaafd land. Geheimzinnlgen dood. Het is gebeurd te Cumberland, in den Staat Maryland (V. St,) Edward Twiggs en Graco Löser zouden met elkaar trouwen. H$ was ryk, zy was schoon, en de huwelijksvoltrekking zon binnen enkele uren plaats vinden. Beide gelievon zaten op een sofaer werd gelachen en ge kust. Maar toen een kwartier later do moeder van de bruid binnentrad, waren boiden dood. Zy hieldeo elkaar omstrengeld en mond was op mond gedrukt. Do dokter, die onmiddelyk geroepen werd, zag dat de lyken der gelieven verbrande lippen hadden. In den mond van don man werd een kauwballetje gevonden, dat cyaankalium bevatte, De kus had beiden den dood gebracht. Maar was hier zelfmoord en moord, dubbele zelfmoord, of dubbele moord, door een derde begaan, gepleegd FEUILLETON. Het Stadsmeisje. Marie had zoo'n vertooning nog nooit bij gewoond en was ook wel onder den indrnk, maar dan kwam toch zekere vrees boven, en gevoelde zij ook wel afkeer van hetgeen hier vertoond werd. Hoe was het mogelyk, dat meisjes zich zoo kleedden en ongegeneerd in het publiek rondsprongen. Goldammer zat mot den rug naar het tooneel, hy had enkel oogen voor Marie. Haar aandoeningen van dien middag, het vermaak en de opwinding hadden haar wangen nog frisscher dan gewoonlyk ge kleurd, zy zag er zeer bekoorlijk uit. Gol dammer bemerkte dat zy de aandacht trok en van alle kanten werd gadegeslagen. Dit vleide hemhy vond dit zeer aungenaam, want zoo half en half beschouwde hy haar reeds als zyn eigendom. Tot dasver had slechts een vlnchtig ver langen hem naar Marie getrokken, doch nu nam hy een onwrikbaar besluit, dat hy zou uitvoeren, het kostte dan wat het wilde. Het zon hem niet alleen veel moeite, maar ook veel geld kosten haar te krygen, dat wist hy wel, maar dit schrikte hem niet af. Nadat hy dit besluit had genomen, nam hy zioh voor, zyn lieveling niet meer te vervolgen met lievigheden. Dat zyn toe komstige vrouw niet gediend was van onge paste gemeenzaamheden, vond hy geheel ■aar behooren. Het was voor hem een zekere troost, dat zy niet met andere mannen zou ooquetteeren. Emil Liebreich leed echter zeer veel. Hy zag er uit als oen nachtvogel, die in het zonnelicht verdwaald, niet weet waarheen te vluchten. Hij word steeds bleekor en lusteloozor en vond niet het minste genoegen in het spel der acteurs. Zyn gedachten dwaalden steeds af naar zyn verlaten hondje en naar het eenzame salon met het portret zyner overledene vrouw. Ook juffrouw Jeanne, die zich had voor gesteld, dat zy dezen avond een verovering zou maken, was zeer uit haar humeur. Zy hield werkelijk een beetje van Marie, met wie zy altijd op vriendschappelyken voet stond. Het ergerde haar zeer, dat er hier zooveel aandacht werd geschonken aan het jonge meisje, dat niet eens keurig gefriseerd was. In de pauze bood Goldammer ys aan, en na het slot der voorstelling ging hy met zyn gezelschap in het hotel Central. Marie was zeer verbaasd over de pracht en de vele gasten, het was reeds nu midder nacht. Dachten al deze menschen niet aan naar bed gaan Zy stond alljjd vroeg op om de kachel aan te maken, kamers te doen en koffie te zetten. Hoe kon men dat doen, als men pas na middernacht thuis kwam Zy werd echter nog niet moe. Ze mochten allen kiezen, wat ze eten wilden, en de vrijgevige kapper liet flink opdienen. Hy verklaarde op onverschilligen toon, dat het er niet op aan kwam, of liet tien mark meer of minder kostte. Eindelyk gingen zy toch ook naar huis. «Nn hebt ge u goed geamuseerd?" vroeg Goldammer aan het meisje. «Een mooie avond, hé, Marie Marie kon niet nalaten hem de hand te geven, maar haar woorden van dank klon ken zeer koel. Florian hielp 'haar een handje en zei Een hcerlyke avond geweest, papa! Ik zou wel meer zulke avonden willen fDat zal geheel van je jonge vriendin afhangen, jongen". Toen zy thuis aangekomen waren, had Liebreich nauwelijks de kracht meer om zyn dochter goeden nacht te wenschen, en naar boven te gaan; daar aangekomen ging hy dadelyk te bed. Het meisje bad gedacht, ook erg moe te zynzy zat echter nog een gernimen tyd by de koude kachel eu peinsde. Hoe verward en veranderlijk de indruk ken van dezen avond ook waren, een droi- gende wolk kwam haar steeds duidelyker voor den geestGoldammer trachtte telkens haar te naderen, zich by haar aaugenaam te maken, hy deed moeite om haar hand te verwerven. Bevend van kou sloeg zy haar doek over de schouders. Weg met die vreeselyke ge dachten I Zy ging te bed, maar het duurde langen tyd, voor dat zy de rnst vond, die zy zocht. Eenige dagen later stapte Emil Liebreich onrustig in zyn kamer heen en weer. Meer malen keerde hy naar de tafel terug, waar op hy een geopenden brief had geworpen. De kolenhandelaar dreigdo hem daarin met den deurwaarder, als de rekening niet werd betaald. Sedert den dood van zyn vrouw, was de schold opgeloopen tot twee honderd en vijf tig mark. Hoe kon hy dat betalen Zyn meubelen in beslag laten nemen, de zegels van den deurwaarder aan zyn meu belen te zien, welk een verschrikkelijke ge dachte voor hem 1 Het zweet kwam den man op het voorhoofd. Hy liet zich in een stoel vallen en dnwde zelfs den hond weg, die tegen hem opsprong. Hy had weinig in te vorderen en de ont vangsten waren den laatsten tyd ook schraal geweest. Wie liet zich ook by zulk slecht weer fotografeeren Nn vielen hem ook de andere onbetaalde rekeningen in en hy sprong op van benauwd heid. Na lang nagedacht te hebben, vond hy geen anderen raad dan, zooals gewoonlyk, Goldammer om hulp te vragen. Dit deed hy ongaarne. De kapper keek hom altijd zoo spotlachend aan, dat hy zich beschaamd voelde en door wroeging verteerd werd. En toen hy, na een schuldbekentenis geteekend to hebben met het ontvangen geld vertrok, brandde hem dit in de hand. De driemaandelyksche huur had hy ook al een paar malen niet kunnen betalen, steeds moest hy uitstel vragen. Hoe hoog zyu schuld liep, wist hy niet. Een ware doodsangst greep hem aan by do gedachte, dat de vriendelijke gever opóéus alles terug kon vorderen. Hoe deze schuld betaald zou worden, was hem een raadsel. De gekwelde man stapte een paar malen in zyn kamer op en neer. Hy moest eerst alle krachten verzamelen voor hy dezen moeilijken stap ging doen, doch hy zag wel in, dat die zoo spoedig mogelyk gedaan moest worden. Anatole Goldammer zat in zijn kantoortje achter den winkel en rekonde met een be vredigd lachje de inkomsten van de vorige maand byeen. Het gaslicht brandde helder, de kleine ruimte was bedompt en met mon- storzendingen, boeken en kartonnen doosjes volgepropt. De kapper was vroolyk gestemd. Als hy een oogenblikje van zyn werk ophield, kwam hem het lievo meisje voor den geest mot het aardige, lieve gezicht, haar slanke gestalte od den goudblonden haardos. Zy had zich nooit willen laten kappen, zyn handen jeuk ten van verlangen om dezen grooten gol- venden haardos los te maken, en door zyn vingers te laten glydeö. Geduld echter, hy zou zich dat genoegen wel kunnen verschaf fen, als zy eerst maar hom toebehoorde en dat zou zoolang niet meer duren. Hy bezat het middel om haar tót de zyne te maken, hy had do macht in handen. Toen Liebreich de eerste maal met het verzoek om nitstel van de huur en later om kleine leeningen by Goldammer gekomen was, had deze de waarde van de bezittingen zyner huisgenooten nauwkeurig geschat. Hy wilde in geen geval meer geven dan de som, die zy by verkoop zouden opbrengea. In den laatsten tyd was hy van meening veranderd. Dat Marie hem niet blijmoedig in de armen vloog, wist hy wel. Zulke jongelui hadden ook zulke dwaze denkbeelden van het leveD, men moest ze tot hun geluk dwingendat haar vader geld van hem leende, gaf hem een voortreffelijk middel in handen. Hy lachte by de gedachte, hoo zeker Marie hem moest toebehooren. Nu bescheiden aankloppen, trad de magere gebogen gestalte van Liebreich laDgzaam het kantoor binnen. Zyn gelaat zag zeer bleek by bet helle gaslicht. Een tevreden lachje vloog over het bolle gelaat van den kapper. Daar kwam nu de gewenschte gelegenheid. Hy maakte een stoel leeg en verzocht Liebreich vriendelijker dan ooit plaats te nemen: «Wat verschaft my het genoegen n hier te zien waarde vriend Byna schaam ik my, weer met een ver zoek hier te komen", stamelde de fotograaf. •Ik waagde het echter in vertrouwen op onze oude vriendschap. Ik verkeer in grooten nood". «Zoo, laat my eens hooren. Wat bobt u daar voor een papier Liebreich reikte hem den brief van den kolonhandelaar ovor. Hm, dat is geen geringe som •Ik kan my nauwelijks «Eerst moeten wy toch ook eens zien, hoeveel ge my schuldig zyt. Dat zal in de duizenden loopenVerdient u dan heeleraaal niets meer De tyden zyn slecht; ik werk wel, maar het levert niet genoeg op". Dat was vroeger toch anders". #Ja, toen myn vrouw nog loofde". «Is uw dochter dan een verkwistster?" fO neen neen, volstrekt niet". Onder dit gesprek had Goldammer zyn bril opgezet, een schuiflade geopend en daar uit een klein lederen taschje met Liebreichs schuldbekentenissen te voorschyn gehaald. Nn begon hy de verschillende sommen onder elkaar te schryven en by olkaar op te tel len. tik heb alles in myn boek opgeteekend", praatte hy onder dit werk, .zoo is de zaak voor u gemakkelijker te overzien". De fotograaf had met oen beklemd hart toegezien, hoe het eone getal na het andere, werd opgeschreven. Zooveel zou hy nooit kunnen betalen 1 Het rytje stond er, nu nog alles by elkaar geteld ,Dat is samen over de de drie duizend mark, myn waarde". (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1