KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wioringon on Anno Paulowna, No. 3957. Woensdag 11 Januari 1911. 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 tn. 50 ct, (r. p. poet 75 ct., buitenland 11.85 Pre- Zondagsblad s 37} i 45 f 0.75 miên J Modeblad »»>55»»»»65» f 0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertenties van 1 tot 5 regels Elke regel meer Be wijs-exemplaar Vignetten en greote letters worden naar plaatsruimte Intero.- Talsfoon BO. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT i Co Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. Aan onze Lezeressen. De behoefte aan het bezit van een degeljik, practisch Modeblad, hetwelk volledig voorlicht, betreffende de eischen welke de mode stelt, doet zich thans het meest gevoelen. „HET NIEUWE MODEBLAD", hetwelk bij den uitgever van dit blad is verkrijgbaar gesteld, kost slechts 55 ets. p. 3 maanden (franco j). post 65 ets.) verschijnt 2 maal per maand, alzoo b nummers in één kwartaal, en is een Modegids bij uitnemendheid. Het bevat afbeeldingen van de fraaiste toiletten zoowel als van meer bescheiden costumes en cene uitgebreide collectie voor kindergoed. Het is onontbeerlijk voor elke huismoeder, die er prys op stelt, zich en hare kinderen smaakvol en toch weinig kostbaar te kleeden. Elke aflevering is vergezeld van een uitvoerig patronenblad, zoodat men in staat is een betreffend costuum oi model daarvan zelf te vervaardigen. Het blad is van groote waarde voor jonge Dames, wegens een schat van afbeeldingen van handwerken. Meerdere malen wordt eene modeafbeelding op de voorpagina artistiek in kleuren afgedrukt. Wjj wekken onze lezeressen op, zich op dit fraaie en goedkoope Modeblad te abonneeren. Voor nieuwe inteekenaren is een nummer ver krijgbaar, zoolang de voorraad strekt, aan het Bureau van dit blad, Spoorstraat 99. 1 Januari is 't le kwartaal ingetreden. De Administratie van dit blad. UIT HET BUITEHLAMD. In het Luiksche ia een staking uitgebro ken onder de mijnwerkers. De aanleiding tot deze staking is de volgendeSedert 1 Janu ari is door eene wijziging van de mijnwet de arbeidsduur verminderd van .10 op 9} uur om zoo geleidelijk te komen tot dan 9- urendag. De mijndirecties hebben, echter met den- zelfden datum nieuwe arbeidsvoorwaarden ingevoerd en de schafttijden zoo kort gesteld dat zy geen schade ondervinden van de ver loren dertig minuten. Van don kant der arbeiders heeft men daarop getracht de mijndirecties over te halen deze maatregelen in te trekken, zonder succes echter, waarop een deel der mijnwerkers het werk neerlegde. Aanvankelijk waren 't slechts enkelen, een klein deel, waaronder vooral de anarchisti sche elementen. Verzet tegen de politie, die optrad als be schermers der werkwilligen en molestatie dezer laatsten, kwam hier en daar vóór. Intusschen breidt zich do staking uit, zjj omvatte Zaterdag reeds meer dan de helft der kolendelvers. Optochten van duizenden hebben plaats. Het mijnwerkerssyndicaat hoeft tot de algemeene werkstaking besloten doch de arbeiders ten dringendste aange maand zich te onthouden van geweldpleging. Ook in de mijnstreek van Charleroi en in die van Bergen begint het onrnstig te worden. In België is de volkstelling aan den gang. Er wordt daarbij 00^ een onderzoek ingo- steld naar de gesproken taal. Het komt voor dat in plaatsen waar 90 percent der bevol king Vlaamsch is alle vragen op de kaart in het Pransch zijn gesteld. De Vlamingen beklagen zich niet ten onrechte over achter uitzetting. In de lichtstad Parys kregen verleden week op den boulevard Arago een achttal apachen (straatroovers) twist, verdeelden zich in twee partijen en leverden een gere geld vuurgevecht met revolvers. Toen de politie kwam trokken de strijdende partijen één lijn en vuurden op de politie tot de ammunitie op was. Zes ontvluchtten, twee werden aangehouden, 't Is daarom te begrij pen dat de verschillendo bladen in Frankrijk zich met wapenskwestie bezig houden. De «Figaro* heeft nu weer een nieuw denkbeeld. Het blad wil een zeer zware belasting op de revolvers; door de duurte zullen er dan weinigen zjjn die er een koopen daarbij een zoet winstje voor de schatkist 1 Wel een krachtige overheid, die tot zulke maatrege len hare toevlucht meet nemen 11 De vorst van Monaco zal aan zyne onder danen (de Monaassen, Monegassen of is 't Monaco-ers?) een grondwet geven. Ook denkt Z. M. erover zijn land in staat te stellen zoo noodig tegenweer te bieden. Keizer Franz Joseph is weer hersteld. Een krachtige persoonlijkheid moet de Keizer toch wel zijn, zyn hoogen leeftijd en zyn zorgen in aanmerking genomen. Met zyn ministeries botert het maar niet. De Kabinetsformeerder voor een nieuw Oostenryksche ministerie stuit op zooveel moeilijkheden, dat hy wellicht voor 18 Januari geen ministerie by elkaar zal heb ben. Hy onderhandelt beurtelings met de Tsjechen, Polen en Duitschers. Maar elke party heeft hare eischen. Daar was in den laatsten tyd herhaaldelijk sprake van een zeer nauwe toenadering tus- schen Rusland en Dnitschland. Men sprak zelfs van een forraeele overeenkomst tusschen beide landen; de tekst der overeenkomst werd deels gepubliceerd. In Engeland en Frankrijk, 't is begrypelyk, was de belangstellende nieuwsgierigheid zeer groot. Zoo iets is te beschouwen als een zet op 't politieke schaakspel. Omtrent deze «overeenkomst van Potsdam" meldt Reuter thans: dat SasBonof, de Rus sische minister van buitenlandsche zaken aan Engeland en Frankrjjk de meest formeele geruststellende verklaringen heeft doen toe komen omtrent de RuBsisch-Duitschë over eenkomst. Deze heeft uitsluitend betrekking op Noord-Perzië. Er is geen sprake van eon algemeene entente, maar van een partieele overeen komst, van denzelfden aard als de Fransch- Duitscbe omtrent Marokko. De Koning van Spanje is vergezeld door den_ voorzitter van den ministerraad en den minister van oorlog met een talrijk gevolg naar Malaga en verder naar Melila vertrokken. De Koningzal de voornaamste Spaansche bezittingen in oogenschouw nemen. Voor de zooveelste maal verklaarde de Portugeesche regeering officieel, dat de toe stand in het land goed te noemen is en dat do zaken een gewoon verloop hebben. Maar uit vertrouwbare bronnen wordt ook telkens verzekerd dat het volk ontevreden is, omdat de zegeningen van de republiek zoo lang uit blijven. Wie 't eerst op 't koningschap scholden, schelden na op de republiek. John Redmond de Iersche leider heeft in een brief zyn gevoelen uiteengezet over den jongsten uitslag der verkiezingen, dien hy ten zeerste toejuicht. Eindelijk hebben wy elkaar begrepen, zegt hy. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 10 Januari. Het eerste nummer van het .Vrijzinnig Maandblad", uitgegeven door de vereeniging van .Jonge Vrijzinnigen" alhier iB Zaterdag verschenen. Het staat onder redactie van het bestuur dier Vereeniging. Als medewerkers worden genoemdProf. Dr. D. van Embden, Mr. J. A. van Gilse, Mr. Th. de Meester, A. Roodhuyzen, Herman Snijders, L. W. J. K. Thomson e. a. Heldersche Gemeente werklieden. Een goed jaar geleden werd, op initiatief van den Helderschen Bestuurdersbond, een vergadering uitgeschreven met den heer van Hinte, van Rotterdam, als spreker, om het nut en de noodzakelijkheid van organisatie voor de gemeonte-werklièden uiteen te zetten. Het gevolg was, dat een zoodanige organi satie werd geBticht, wel niet als onderafdee- ling van den reeds bestaanden nationalen bond van gemeente-werklieden, doch als plaatselijke vereeniging op zichzelf blijvende staan. Deze vereeniging hield Zaterdagavond in «Tivoli" voor leden en genoodigden, ter herdenking van haar een jarig bestaan, een feestelijke bijeenkomst, die in allen deele als geslaagd mag worden aangemerkt. Op het uur van aanvang was een zeer feestelijk geBtemde schare bijeen. De voor zitter, de heer J, J. Snel, riep haar een recht hartelijk welkom toe, sprak als zyn meening uit, dat de groei en bloei der ver eeniging reden tot tevredenheid gaf en de feestelijke herdenking van haar stiohting wettigde; herinnerde aan het in gemeentelijk beheer nemen van gas- en waterleiding en den vroegeren ongeorganiseerden toe- 1 van het personeel, waardoor natuurlijk nietB goeds tot stand kon komen; wekte ieder, die nog niet als lid was toegetreden, hiertoe op, wyzende op de voor de gemeente werklieden gewichtige aangelegenheden, die eerlang in den Raad der Gemeente aan de orde zullen komen, n.1. de Concept-verorde ningen betreffende pensioneering en rechts positie en sprak den wensch uit, dat deze feestavond van dien aard mocht zyn, dat ieder, die nog van verre was blijven staan, na lezing van het verslag, zich aangespoord mocht gevoelen, onmiddellijk als lid toe te treden. Hierna was het woord aan de feestcom missie, die er in geslaagd was, een ryk gevarieerd programma saam te stellen, dat verdienstelijk werd ten tooneele gevoerd. De talryke aanwezigen amuseerden zich kos telijk en wel verdiend was het woord van dank, dat de feestcommissie en de werkende leden by monde van den president werd gebracht, toen het programma was afgewerkt. Met een luid applaus werd deze dankbetui- door het publiek onderstreept. recht gezellig bal hield de feestvie renden nog langen tyd genoeglyk bjjeen en zonder overdrijving kan getuigd worden, dat de jonge vereeniging met voldoening op deze, haar eerste feestelijke bijeenkomst kau terug sn. Voetbal. A. F. en H. C.-R. A P. 5-8. A. F. en H. C. wint den opgooi, zoodat R. A. P. te 1.40 uur aftrapt. Dadelijk zyn de Adelborsten sterker en het is dan ook de F. en H. C., die het eerst het net weet te vinden door Dulfer; 5 minuten later komt door een corner de gelijkmaker van R. A. P. Na een oogenblik rust doordat een der R. A. P. spelers een trap had gehad, moet R. A. P.'s keeper voor de tweede maal visschen door Koenraad, de rechtsbinnen der Adelborsten. Verscheidene aanvallen worden op hetAdel- borstendoel ondernomen, doch Koene redt een paar maal prachtig en by rast is de stand onveranderd. Een kwartier na de rust krijgt R. A. P. een penalty die onhoudbaar wordt ingezet (22). Hierna is nu weer de A. F. en H. C., daD weer R. A. P. sterker. Uit een strafschop, door Hecking Colen brander keurig genomen, volgt nr. 3 voor de adelborsten. Even daarna nr. 4 door Van der Dossen en nr. 5 door Dulfer met een keihard schot. Uit een scrimage voor het adelborstendoel volgt nr. 3 voor R. A. P. en als tyd gefloten wordt hebben de adel borsten welverdiend gewonnen. By de adel borsten waren v. d. Dussen, Dulfer, Hecking Colenbrander en Koene de beBten, alsmede WeBseling voor de rust; by R. A. P. de rechtsbuiten, de keeper en de balf-backi. Een teleurstelling. In de afgeloopen week arriveerden hier vier arbeiders, die, om in dezen schralen tyd werk te hebben, zich naar het DuitBche kolendistrict hadden begeven. Zy toch waren slechts in het bezit van een geboorte-acte, doch konden geen bewys van Nederlander schap toonen en werden alzoo teruggewezen. Si°lu IJmuiden, 9 Januari. Zooals reeds vroeger door ons gemeld werd, was IJmuiden by loting aangewezen, als de plaats waar in den komenden zomer het concours van den Provincialen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen zou worden gehouden. In weerwil van alle moeite kon men het garantiefonds niet volteekend krygen zoodat het comité ontbonden is. Het concours *al nu elders moeten worden gehouden. De stoomtrawlervloot iB weer met een schip toegenomen. Do heeren Versteeg Ver- mandelhebben den Engolschsn stoomtrawler .City of Aberdeen" onderhands van de reederü Neale West te Cardifl aangekocht Het vaartuig is eerst elf jaar oud én meet 181 bruto by 65 netto reg. ton. Onder een auto. De loodgieter J. 8., wonende in de Kapel straat te Hilversum, geraakte aan het kruis punt 's-Gravelandsche wegBussummergrint- weg met s(jn flets ender de auto van des heer geen - door i B., die een villa in het Nimrodpark bewoont. S. kreeg een der voorwielen over het lichaam en werd met de auto naar zyn woning gebracht, waar dr. Beuker een gebroken rib en een kneuzing van den rug constateerde. De fiets was geheel vernield. Een inbraak en haar gevolgen. Zaterdagochtend ontdekte een dienstbode van den heer A. J. Bernoski, scheeps- en werktuigkundig expert, aan de Nieuwehaven Zz. te Rotterdam, op den hoek van de Ëoomgaerdstraat, dat er des nachts in het kantoor van haar meester, dat zich in het be nedenhuis bevindt was ingebroken. Het meisje schrikte er zoo hevig van, dat zy tlanw viel. Een dochter des hnizes viel eveneens flauw. De politie heeft vastgesteld, dat de inbre kers door een schuifraam van het kantoor naar binnen zyn geklauterd. Een jalouzie was doorgesneden. Van een lessenaar is een blad opengebroken, en uit dien lessenaar is gestolen een bedrag van f60 aan Nederlandsch en ander geld. Een couvert, waarin een bedrag van f 200 aan bankpapier en een effect ter waarde van f 1000, hebben de dieven over het hoofd gezien. Roos gevonden. De vorige week is te Rotterdam in een ledig staand huis in de Wyde Marktsteeg aangehouden een man, die zich H. Jansen noemde. In vereeniging met anderen had hy zich daar toegang verschaft. In zyn bezit werden papieren gevonden, staande ten name van H. Jansen. Tinais is in het huis van bewaring, waar hy gedetineerd werd, gebleken dat zyn ware naam is W. J. Roosaan een vroeger van hem in de gevangenis genomen photo is hy herkend. Ook bekende by, inderdaad W. J. Roos te zyn, die ongeveer een half jaar tevergeefs door justitie en politie werd ge zocht en wel sedert hy uit het krankzinnigen gesticht te Castricum is ontvlocht, mede nemende een fiets en eenig geld van den directeur. In de Slachtstraat zyn zyn echte papieren i eenige hem toebehooronde goederen ten huize van vrouw H. in beslag genomen. Zooals men weet, maakte Roos deel uit van het .Trio", dat in December 1907 zooveel van zich deed spreken te Amsterdam. Voorzichtig met alcoholvrije dranken Wy lezen in Sobriëtas", orgaan van R. K. Diocese. Bonden tot bevordering der Christel, matigheid en tot bestryding van het Alco holisme «Waarom? Verdient het gebruik daarvan dan geen warme aanbeveling Zeker, hoe meer ze gedronken worden hoe beter. Maar er is Diets, waar zoo mee geknoeid wordt. Ze bevatten vaak alles salicyl, boorzuur, rattenkruid, saccharine, aniline, saponine, klaprozensap, kunstmatig bereide samengestelde aethers, enz. doch vruchtensap en sniker. De suiker wordt saccharine vervangen, en door aller hande middeltjes weet men geur, kleur en smaak zoo fijn na te bootsen, dat ge zuivere frambozen-, citroen of gemberlimonade meent te proeven. De Volksbond tegen Drankmisbruik liet ver over do 100 alcoholvrije dranken onder zoeken, en er waren er by, die 7.60, 8 en 10 °/0 zuiveren alcohol bevatten, dus byna driemaal meer dan gewoon lager bier. „Het voorbeeld van den Volksbond wordt in den laatsten tyd gevolgd door de Friesche Propaganda-commissie van de Nederl. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. (Deze commissie liet tot heden door het scheikundig-bacteriologisch laboratorium van dr. G. van der Sleen te Haarlem 46 merken onderzoeken. Geen enkel is absoluut vry van alcohol bevonden. Het alcoholgehalte liep van ",08°/0 tot 11.41 °/0. Tien soorten bevatten .eer dan 0.60 alcoholdo Hollandiewyn van X. te Franeker 11.41 Toch wordt ;e alcoholvry geannonceerd. Van de 42 merken, die het eerst aan een onderzoek werden onderworpen, was er slechts één, dat geen Balicylznur bevatte, en werd in 18 saccharine aangetroffen, terwyl alle door anilineklenrstof waren verontreinigd. De onderzochte kogelfiesschen bevatten alle een sterk schuimende vloeistof, hetwelk den indruk moet geven, alsof men met echte vruchtensappen te doen heeft. Inderdaad wordt dit echter veroorzaakt door sporen saponinehondende stoffen, die, omdat ze af komstig zyn uit onzuivere zeephout-extracten, tot de hoogst giftige stoffen moeten worden gerekend. Volgens het jaarverslag van het staats toezicht op de volksgezondheid over 1907 bevatten van de 17 soorten vruchtensappen en alcoholvrije draaken, onderzocht door den pharmaceutischen inspecteur van Noord- Holland en Utrecht, 14 salicylzuur, werden in één fiuoorverbindingen aangetroffen, be vond zich in 9 monsters, saccharine, en waren zes kunstmatig gekleurd. Hetzelfde verslag meldt ook, dat een fabrikant van limonade en spuitwater voor de bereiding daarvan on zuiver water gebruikte". De kustverdediging. Reuter meldt uit Brussel: In een onder houd met een vertegenwoordiger van de Soir," verklaarde generaal Den Beer Poor- tngael, dat het plan voor de kustverdediging niet gericht is tegen Engeland of eenig ander land, maar tegen degenen, die de onzijdigheid van Nederland niet mochten eerbiedigen. (Daarvoor willen wy alle ver dedigingsmiddelen tot onze beschikking heb ben," reide de generaal: »Wy weten dat de neutraliteit nooit geëerbiedigd werd, wanneer zy zwak was en nooit geschonden, wanneer zy sterk was." ,Wanneer onze havens goed beschermd zijn,_ behoeven wij niet te vreezen voor een landing op onze kust. Dank zy ons leger van 200,000 man, zou den de vyanden, die missohien by duizenden kwamen, slechts by tientallen terugkeeren. ,By do verrassingen, die de politiek biedt, zouden wy nog andere tegenstanders dan onze EngelBche en Duitsche vrienden kunnen hebben, die ons van de zeezyde konden aan vallen, wy verwaarloozen echter om die reden onze grenzen niet, voor welke wij 47,700,000 gld. hebben uitgegeven. Het zou voor Engeland van groot belang kunnen a^n, dat Nederland z|jn neutraliteit handhaaft, want Duitschland zou door het prysmaken van schepen kunnen beletten dat levensmiddelen naar Groot-Britannië werden vervoerd. Dit land zou niet buiten de hulp van onzydige koopvaardijschepen kunnen en Nederland is beter dan eenig ander land in staat aan Engeland datgene te leveren, waar aan het behoefte mocht hebben. De generaal voegde daaraan toe, dat de zoogenaamde pressie van de zijde van Duitsch land en den keizer niets anders is dan een verdichtsel en hij bracht in herinnering, dat het reglement op de vrye scheepvaart op rivieren, een aanhangsel van het verdrag van Weenen, bepaalt, dat de vaart geheel vry is en voor zoover zy den handel betreft aan niemand verboden kan worden, maar dat de woorden «voor zoover zy den handel betreft" niet voorkomen in het verdrag van Parys van 1814. Oorlogsschepen zyn van de voordeelen, die dit artikel biedt, uitgesloten, dus ook van de vrye vaart. Het etoomechip Sindoro. Londen, 6 Jan. Volgens een telegram uit Perim is het van Java naar Rotterdam be stemde Nederlandsche stoomschip «Sindoro" Perim gepasseerd. Het signaleerde, dat op den 31sten December een as was gebroken en dat daardoor eea schroef was verloren gegaan. Tevens werd geseind, dat de stuurboords machine defect geraakt en dat alleen met de bakboordsmachiue werkende de reis werd voortgezet. De directie der Rotterdamsche Lloyd deelt het volgende mede Het dubbelschroefstoomschip «Sindoro", van Java naar Rotterdam, passeerde hedenmorgen Perim met verlies van de stunrboordschroof. De reis wordt met bakboordschroef voortge zet. Zwaar verlie8. In ons voorlaatste nummer namen wy een Renterbericht op, dat van eene Hamburgsche reedery drie schepen in de golf van Biscaye waren verongelukt. Naar ons thans gemeld wordt zyn dit de stoomschepen «Palermo", .Genua" en «Savona" van de reedery B. Sloman Jr. te Hamburg. Het eerstgenoemde stoomschip was met ne lading stukgoederen van Hamborg naar Spanje bestemd en leed op de Spaansche kust schipbreuk. Door de geweldige zeeën kon niemand worden gered. De bemanning uit 19 koppen bestaande en de vyf passa- giors verdronken allen. De ,Genua" en ,Savona" resp. met 20 t met 21 koppen bemand verlieten 8 Dec. amburg en 3 Dec. de haven van Swansea, beiden naar de MiddellandBche zee bestemd. Geen van beide schepen is op de bestem- g aangekomen zoodat terecht vermoed wordt dat de zware stormen van den laat sten tyd de schepen in de golf van Biscaye ten onder brachteD. V<5ór een jaar terug is de «Capua", van dezelfde reedery, die met 22 koppen bemand en van Hamburg naar Genua bestemd was, eveneens verongelukt. Toenmaals is alleen een scheepsboot opgepikt in de Noordzee. De werkstaking in het Belgische breidt zich nit. De mijnwerkers uit het bekken van Seraing, die bet werk neerge legd hadden, naar gezegd werd voor niet langer dan vier-en-twintig uur, by wyze van protest, hebben den arbeid niet hervat. Het aantal stakers wordt in het bekken van Luik op 10,000, in dat van Seraing op 500 ge schat. Sedert een paar dagen kun men troe pen stakers door hot platteland zien trekken, tot zelfs vry ver van de mijnen verwijderd. Een fluitspeler en een trommelslager gaan vooropde menschen zyn kalm, zy nomen gaarne ondersteuning aan. Slechts in de myndorpen zyn ongeregeldheden voorgevallen. Uit St. Nicolaas, Tilleur, Jemeppe en Fle- malle wordt gemeld, dat er ruiten ingewor pen zyn. Versterkte afdeelingen gendarmen houden or toezicht. Vrijdagmiddag is een stoet van wel duizend menschen, komende van de heuvels rond St. Nicolaas, met roode vlag en en muziek door de plaats getrokken, eel vrouwen en kinderen, alle met roode linten en roode doeken getooid, de kinderen met hel-roode vaantjes in de hand, trokken door het zwarte land. Vele mijnwerkers uit de streek kwamen zich tijdens den omme gang by den stoet voegen, die weldra uit meer dan tweeduizend personen bestond. Teg8n dat het donker werd, gingen de be- toogers uiteen, zonder dat er iets was voor gevallen. Men verwacht dat de staking in ieder geval tot Maandag zal duren. De Braziliaan8che muitere. Parys, 7 Jan. Uit New-York wordt aan it «Journal des Débats" geseindHeden ochtend ontvangen berichten deelen mede, dat 45 muiters, die naar aanleiding van den jongste opstand te Rio de Janeiro veroordeeld waren, overleden zyn. Zes en twintig, die op de wegen van het Slangeneiland te werk waren geBteld, zyn overleden aan zonnesteek, de 19 anderen moeten in hunne cellen gestikt zijn. Dynamiet-ontplofflng. Men zal zich herinneren, dat eenigen tyd geleden te Los Angeles in C&lifornië in de bureau* van de «Los Angeles Times" een hoeveelheid dynamiet ontplofte, waardoor menschen het leven verloren. De «Grand Jury" aldaar heeft thans, na tweehonderd getuigen te hebben gehoord, 28 bevelen tot inhechtenisneming uitgevaar digd, waarvan 7 wegens moord en brand stichting. De schuldigen zyn echter gevlucht, waarschijnlijk naar Zuid-Amerika en de rechtbank heeft nu een prys van 125.000 dollar uitgeloofd voor hun gevangenneming. Moord. In de impasse d'Oran te Parys woont sinds eenige maanden een Russisch kleedermaker en in hetzelfde huis hadden ook twee zyoer landgenooten, de gebroeders Krosjenofsz, hunne tenten opgeslagen. De b eide broeders haatten den kleedermaker, om een tot dusver onbekende redon met bitteren haat. Toen nu Donderdag de kleeder- makersvrouw over da binnenplaats van het huis ging, riepen de broeders haar toe, dat zy haar en haar man zouden dooden en namen daarby zulk een dreigende houding aan, dat de vrouw doodelyk verschrikt haren man te hulp riep. Deze kwam ijlings naar beneden maar bad nawelyks de binnenplaats betreden of een der gebroeders loste een reeks revol- schoten op hem. Zwaar getroffen zakte de kleedermaker ineen. De aanvallers gingen daarop het huis binnen, maar kwamen eenige oogenblik daarna terug, gewapend met knuppels, waarmede zy den gewonde te lyf gingen. Op het geschreeuw van de kleedermakersvrouw kwamen baren toesnellen, wien het gelukte twee der Russen te overmannen, terwyl de dader vluchtte. Een der afgeschoten kogels was door hot venster in een kamer op do laagste verdie ping gegaan en terechtgekomen in den mnur van een slaapkamer, slechts enkele centimeters boven een wiegje, waarin een kind van drie jaren lag te slapen. Parlementarleme. Een kiesohheidshalve niet genoemd Kamer lid, van wien gezegd kan wordeD, dat hy zich niet dikwijls, wellicht nog nooit, in de Kamer liet hooren, beweerde tegenover eenige invloedrijke kiezers, dat hy by de laatste Begrootingsdobatten dagelijks in de Kamer verslagen genoemd was geworden. Men verwonderde zichmen twijfelde. Waarop het Kamerlid in de krantenver- slagen elke zitting de woorden «gelach", iweging", (teekenen van goed- en afkeu ring" aanwees. «Dat ben ik 1", zeide hy met benij denswaardige bescheidenheid. DE NOORD OM. Door DB JOTTXR. (Vervolg). In de buitenste ry, iets scherper afstekend tegen 't maanlichte water, gloeiden de rosse boegvuurtjes, sprinkelde spiegel vonkjes, in de waterwieling kronkelde het daar als ontelbare licbtaaltjes. Heel iD de verte van den kaaiwal, lang zaam wegdoezelend in nachtnevels, brandden 'n paar lantaarns, zwijgend in de suffe slaap stilte van 'n kouden winternacht, 'n enkel silhouet van 'n Niouwedieper jatter school door 't nevelig lantaarnlicht, verdween in de sombere donkerte der obscure stadswijken van heel ver kwam 'n vaag geluid van wagen- rollen, botsend over de ruwe straatkeien. Stil was 't, eindeloos stil, zoo oneindig veel drukkender dan dat zwygen der droomende maanzeewant dit waB 'n stilte, die vanzelf sprak, die je omslierde met dnizende wondere nachtgeheimenmaar daar aan de doodsche kaai en verder de stad in, was 't 'n suf, slaapronken van rustende werkmenschen, alleen wat er slecht en lichtschuw was, waaide er rond in blinde nachturen. Dof stootto de vletnens tegen 'n donkere botterwand, 'n oogenblik wachtten we, maar geen geluid kwam uit de roef, dicht gesloten tegen de venijnige konde, vast sliepen de stoere zeebonken in 't vunze scheepshol, waar de luizen zwerftochten honden langs de dik- geteerde wanden, mat glinsterend van ver droogde vischschubben, in 't rosse gloeien der petroleumlantaarnstil bleef 't toen m'n laarzen zwaar op 't dek stampten, de harde tonwen over de reeling schuurden. Dan kropen we diep onder de zeilenhoop, dat je in do donkerte 't naargeestige kolken en klotsen onder de scheggen hoorde 't was niet om te harden als één bonk ys voelde je hoe 't lichaam langsaam wegsufte, nu en dan schrijnde 't koud door je rugge- graat, je voelde het haast niet hoe de harde spanten in je rug en lenden drukten, 't lyk van 't zeil plakkerig van hard, knappend pek op je wang perste. ,Jan, laten we den wal op gaan, hier gaan we kapot." We gingen den wal op, zeiden geen stom woord, als twee mensohen die al lang over 't ellendige van dat hondenleven zyn uitgepraat. «Meheer, daar is licht op die boot.» Waarachtig, in rosBig, plots oplaaiend vlam- menschynsel plekte het tegen den zwarten schoorsteen, heel diep in de ijzeren buikholte rammelde 'n stoker in den brullenden vuur gloed, dansende lichtvegen gloeiden in z'n roetzwarte gezicht, deden de sterke spierlynen hard uitkomen, tintelender in 't heldere oog wit. Kunnen we ons wat warme, man, je cre peert hier!» «Kom maar af, hoor, maar om 5 aar motte we de haven uit, voor Tessel." Wat stroomde daar 'n leren, heerlijk warm leven nit die jachtende vlammenzee, heete gloedgolven als de keteldenr openvloog, scheppen vol kolen naar binnen zwolg. 't Duurde lang voor de kou uit je verstijf de ingewanden getrokken was en je voelde hoe 'n doodelyke vermoeidheid zwaar op de brandende oogleden viel. «Daar hei je de schipper, non motte jullie d'r af, goeie reis verders on 'n lollige nacht.' Ja, nacht was 't nog, stikdonkere nacht, want 't maantje was achter de huizen wegge doken, scherpe silhouetten tegen de bleeke lucht. Dan maar op stap, Jan, misschien is't er wel 'n nachtkroeg open, waar we 'n warm bakkie krygen kunnen,* want de felle kou knaagde weer aan je warme huid. Niks hoor, alles is potdicht, kyk, daar brandt 'n lichie, 'n wachthuissio.' In 't kleine, vunze hol gloeide 'n oude potkachel, op 'n breede, bouten brits snorkten 3 soldaten, om straks de wacht af te lossen by het fort. Op 'n paar wrakke stoelen ploften we by 't blozende kacheltje neerdaar kwam weer die folio slaapbrand op je oogen, langsaam sufte je weg in de dikke, votto menschen- wasem door 't goore venster sohemerde mat de doodsche koude morgen. Het was kond, want de vinnige vorst ooncentreerde al z'n felheid in die korte oogenblikken, vlak voor sonsopgang, ais wilde de nacht nog voor 't laatst zyn yzigen adem laten voelen. In 't hotel aan de haven slurpten we lekkere warme koffie, je voelde de slokjes, tintelend in den slokdarm, je konde maag wonder op fleurend, langzaam straalde hot door je bloed, met 'n zucht van verlichting blies je den laatsten ijsadem naar buiten. hadden we niet, daar waren we te lam voor. jWe moesten maar gaan Jan, eerst die rommel in de vlet wat aan kant maken.' 't Was heiig op 't water, 'n dikke nevel, oals zoo dikwyls na harde vriesnachten, hing over de haven, paarschaehtig schemer - den er de scheepsrompon, met hier en daar al wat teekening van diep brnine huidplan ken en lichtere dekken. Zware schotsen dreven er op ebstroom, scharrelden krakend en berstend tuBachen de logge botterrondingen. De zeilen borgen we maar op, ik dorst bet niet goed aan met al die heiïgbeid door de snel voortdrijvende ijsvelden, die uit de Zuiderzee kwamen opzetten, heen te lavee- ren; koers bepalen ging niet, want van den Tesselschen wal was hoegenaamd niets te zien. De warmte, die we met de heete koffie naar binnen geklokt hadden, was te kost baar, dan om die weer in enkele minuten, stilzittend by 't piepende roertje, prys te geven; ook die brandende matheid op do oogen was met 't sjouwen en stuwen van de lading overgegaan, dan was 't toch maar beter by die 19° vorst op de riemen te zitten. Toen we in zangerig roeirythme voor- uu achterover bogen, 't zonnetje bloedrood achter de donkere fortlynen opgloeide, de stroom ons vlug uit de haven zeite, voor je uit dat verre stille wator, toen kwam er weer iets van menschvoelen in je loome, onverschillige gedachten, zag het leven er zonnig uit, geBterkt voor nieuwe vermoeienis, nieuwe zwerversemotie. Bly was ik, dat die alles verstijvende nacht op de koudo, barre Noord zee voorby waa> hier leek alles zoo veel veiliger, bewoonder zou 'k baast zeggen in 't smalle zeegat, nog 'n paar uur roeien dan zouden we roetig in de «Mok< liggen, de tent staan en 'n lekker vuurtje branden. ooh, 't zouden veel lange, zware rden, voordat dit aardsch paradijs bereikt werd, en dan nog had 't meer weg van 'n yshel. Toen we goed en wel buiten waren, bleek de storm nog niet zoo heel erg te zyn, 't groote ijsveld tenminste, dat vlak voor odb lag, schoot niet hard op, wel was er 'n kleine opening in van losdrijvende schotsen, maar toch waagde ik het niet, dat gevaar lijke kanaal in te varen; sloot het zich achter ons, dan moesten we onverbiddelijk moe de Noordzee op, als het zich dan daar ergens op de verre buitenbanken vastzette, zouden we maar moeten zien om heelhuids aan wal te komen. Vlak tegen den ysrand stak 'n groote zeehond z'n ronde kop met de mooie, nieuws gierig* oogen uit 't water, gauw haalde 'k m'n mauser te voorsohjjn, maar jawol,'t was 'n ouwe rakker, die dat kunstje al lang boot had ploep I daar zat ie al weer onder water, dook 'n heel eind vorder naar boven, blafte schor met z'n onwelluidende robbenstem. 't Viel lang niet mee, dat groote veld om roeien, in den damp hadden we niet ge zien, dat 't zich zoo ver zuidwaarts uit strekte; telkens daohten we: nou zyn we d'r, maar dan was 't maar 'n kleine inham. Zoo roeiden we uren zonder ophouden, dat je er danig van begon te zweeten, 'tliop tegen twaalven kyk, daar was dan toch heusch de punt van 't ijsveld. «Jan, nog eflen trekken en dan 't hoekie om.* 't Zonnetje kwam nu ook wat meer door den mist heen gluren, die langzaam optrok; de Tesselsche wal begon heel flauw op te lynen. «Nog 'n half uurtje, dan benne we d'r; lus je 'n warm bakkie, Jan?' «Non, of 'k, me maag begint ook al te kreuwe." Wel, allemachtig, Jan, daar hebben we Onrust aan bakkoordl* .*8 Jonge, 'sjonge, wat zulle we nou hebbe, en 'k dachtmo zatte voor 't gaatje van do Mok, dan zjjne we puur zoo'n endje naar zee gescharreld, en stroom loopt 'r ook hier' (Wordt vervolgd). INGEZONDEN. T.A.V.E.N.U. Helder, 6 Januri 1911. Geachte Redactie I Met zeer veel genoegen lazen wy, dat do Tooneelvereoniging ,T.A.V.E.N.U." alhier, znlke schitterende bekroningen hoeft behaald op het concours, uitgeschreven door de Haag- sche Vereeniging ,Nieuwland". Eon 4o prys voor het spel, een persoonlijke prys voor mevr. Van der Lee, als do beste artiste, oen eere- prys van H. M. de Koningin voor het besto Nederlandsche tooneelstuk. Waarlyk niet gering voor een eerste debuut by oen tooneelwedstrijd 1 En dit succeB is be haald geheel door eigen krachten, terwyl het bekend is, dat sommige gezelschappen by dergelijke wedstrijden pryzen verworvon met behulp van geleende krachten. Met bijzondere gastvrijheid heeft hot Ge meentebestuur van 's-Gravenhage de deelne mende vereenigingen ten stadhuize ontvangen en met ongewone hartelijkheid heeft de Bnr- gemeeBter der Residentie, de deelhebbers toe gesproken. Z E.A. stelde het dilettantisme der tooneelspelkunst op hoogen prys en verzeker den dat ieder weldenkondo het waardeert, wan neer gestreefd wordt naar verheffing van don kunstzin by ons volk. Welnu «T.A.V.E.N.U." beoogt niets anders. «T.A.V.E.N.U." wil hare krachten geven aan de ontwikkeling der kunst ook in deze Gemeente, on dat het haar ernst is met dit streven, daarvan geven de behaaldo pryzen en speciaal do Koninklijke onder scheiding de beste bewyzen. Dezer dagen zal /T.A.V.E.N.U." een uit voering geven ten bate van rSteun". De. Poort heelt in dit blad die uitvoering ten zeerste aangeprezen, om het doel, dat er mede wordt beoogd. Van harte stemmen we daarmede in en we wenschen er nog by te voegen, dat hot publiek kan verzekerd zyn van een mooien kunstavond. En al is «T.A.V.E.NU." gister avond voor het behaalde succes niet op offleieële wyze gehuldigd hier ter plaatse, laat Helder dan op den avond der uitvoering in groote getale in Casino" vertegenwoor digd zyn, om op die wyze aan deze wakkere tooneolvereeniging hulde te brengen. Met dank voor de plaating, Uw dw. dn,,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1