KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje JL weer Helder, Texel, Wlerlngan en Anne Paulowna No. 89«1. Woensdag 25 Januari 1911 89ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 in. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37| t 45 i f 0.75 miën j Modeblud M 55 i i 65 i f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels Elke regel meer. Be wijs-exemplaar Vignetten en groote letters worden naar plaateruimte berekend. Interc.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. DE BOER Jr„ (».,h. BERKHOUT Co.), Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. Eerste Blad. Aan onze Lezeressen. Bv behoefte aan het bezit van een degelijk, practisch Modeblad, hetwelk volledig voorlicht, betreffende de eischen welke de mode stelt, doet zich thans het meest gevoelen. „HET NIEUWE MODEBLAD", hetwelk by den uitgever van dit blad is verkrijgbaar gesteld, kost slechts 55 ets. p. 3 maanden (franco p. post 65 ets.) verschijnt 2 maal per maand, alzoo 6 nummers in één kwartaal, en is een Modegids bij uitnemendheid. Het bevat afbeeldingen van de fraaiste toiletten aoowel als van meer bescheiden costumes en eene uitgebreide collectie voor kindergoed. Het is onontbeerlijk voor elke huismoeder, die er prijs op stelt, zich en hare kinderen smaakvol en toch weinig kostbaar te kleeden. Elke aflevering is vergezeld van een uitvoerig patronenblad, zoodat men in staat is oen betreffend costuum of model daarvan zelf te vervaardigen. Het blad is van groote waarde voor jonge Dames, wegens een schat van afbeeldingen van handwerken. Meerdere malen wordt eene modeafbeelding op de voorpagina artistiek in kleuren afgedrukt. Wy wekken onze lezeressen op, zich op dit fraaie en goedkoopo Modeblad tc abonneeren. Voor nieuwe inteekenaren is oen nummer ver krijgbaar, zoolang dc voorraad strekt, aan het Bureau van dit blad, Spoorstraat 99. 1 Januari is 't le kwarlaal ingetredeu. De Administratie van dit blad. UIT HET BUITENLAND. 't Is mot do staking in 't LuikBche steen- kolendistrict ietwat eigenaardig geloopon. De stakingsleiders kwamen tot eene overeen komst met de myumautschappijen, docli een groot deel der mijnarbeiders namen geen genoegen met de overeenkomst. Zy verklaar den geen vertrouwen te hebben in de over eenkomst en evenmin in de leiders, 't Ge volg was dat de grootste helft bleef staken, terwyl een 16000 aan 't werk togen. De onderhandelingen tusschen de stakers en de mynmaatschappijen worden nog voortgezet. Over do wijze waarop de ondersteunings gelden verdeeld worden, heerscht groote ontevredenheid onder de arbeiders, vooral onder de niet-georganiseerden. Koningin Elisabeth mag weer door de vertrekken van het paleis te Laeken wan delen. Er worden toebereidselen gemaakt voor eene reis naar Zwitserland en Tirol. Half April wordt dan de Koningin te Brus sel terugverwacht. De versterking van Vlissingen blyft nog een punt van bespreking uitmakenmaar de artikelen getuigen thans van een breeder inzicht. De Fransche bladen blijven voortgaan Nederland den weg te wyzen, dien het gaan moet. De «Temps* zegt zoo, dat de verster king van Vlissingen dan alleen zin krygt als Nederland in een toekomstigen oorlog verbonden is met Duitschlaud. Voor dit blad is de uitvoering van het werk gelyk aan de aansluiting van Nederland bij den Driebond. Het //Journal des Débats* zegt voorzichtig- lyker: Niemand in Frankryk denkt er aan de bevoegdheid van Nederland om op eigen grond een verdedigingssysteem in te richten zooals het zelf goedvindt, te betwisten. Al leen wil men weten of die verdedigings middelen eventueel voor verdere doeleinden zullen gebruikt worden. Het blad ziet intus- schen meer heil in versterking en reorga nisatie van het leger. De Engelsche bladen vinden dat de versterking van Vlissingen ons niet sterk genoeg zal maken en ontraden het dus. In de Fransche Kamer werden het minis terie eenige vragen gesteld over den Bond van Vakvereenigingen, de C. G. T. De minister-president deelde mee, dat de bond eene vereeniging is vau 70 80 verbonden vakvereenigingen en arbeidsbeurzen, waar achter een 8000 vakvereenigingen slaan. In deze vakvereenigingen, .zoo zeide hy, moet men niet de kiem zoeken van de be sluiten te Parijs genomen. Op een zeker oogenblik namen eenige leiders het bestuur vau den bond in handen, maar in de ar- beidswereld is een bewegiüg, zich vry ie maken van de overheersching en de tyranuie, die haar drukken. De bond die gevoelde dat hy zyn gezag verloor, wilde dit herkry- gen met de zaak Durand. Briaud voegde eraan toe, dat men de C. G. T. niet moet ontbinden, omdat dit een aanslag sou sohynen op de vrijheid der vak vereenigingen. De minister-president zeide, dat hy de noodzakelijke maatregelen heeft genomen om te beletten dat de anti-militai- ristische propaganda in do kazernes binnen dringt. De regeering wil de vakvereenigingen hand haven binnen het beroepsgubied. Daden van sabotage nomeu dagelijks af. De arbeiders begrypen, dat de revolutionaire beweging tot niets leidt. Het parlement heeft de rechten der vakvereenigingen te erkennen en deze niet te onderdrukken. De wet moet geëer biedigd worden, maar wanneer zy wordt ge schonden door bijzondere personen moet men de collectieve verantwoordelijkheid hiervan weten af te scheiden en zoeken het gebied dor syndicale vrijheden uit te breiden. Minister Briand heeft nog eons gelegenheid gehad de Kamer haar vertrouwen te laten uitspreken. Bij de behandeling van de begrooting voor Binnenlandsche zakeu werdon bezwaren ge opperd'tegen de geheime fondsen en 't voor stel gedaan ze op te heffen. Briaud stelde echter de quueslie van vertrouwen en met 359 tegen 135 stemmen werden de fondsen gehandhaafd. Carnegie heeft by zyne gift voor een wereld- vredo-fonds nog 10 millioen dollar gevoegd, zoodnt het fonds thans beschikt over 25 millioen dollar dus 62,5 millioon gulden. De stichting krygt haar hoofdkwartier te Washington, waar een groot gebouw wordt neergezetwaar schijnlijk met een hoogeschool voor inter nationaal recht. Het hoofddoel bljjft meerdere eenheid te brongen en samenwerking te zoekon tusschen de verschillende lichamen die overal in de wereld versproid, ijveren voor den vrede. Carnegie heeft over zyn denkbeelden ge sproken by een feestmaal. Het geheele men- schengeslacht heeft behoefte by deu ruilhandel over de geheele aarde, zei hy. Brengt een volk den vrede in gevaar, dan zou het scheids gerecht tot die natie zeggenwelk recht hebt gy de vriendschappelijke betrekkingen te ver storen? Wij stooten u uit onze club en ver zenden uwe brieven niet meer. Carnegie meent dat dit strafmiddel onmiddellijk en doeltreffend zou werken. Intusschen beveelt het Marinecomitó aan het Congres aan, den bouw van twee slag- schepen, twee kolenschepen, acht torpodo- I jagers en vier onderzeesche booten voor het i marineprogramma in 1912. Met schrik heeft j men vernomen dat een huitenlandsch vjjand 1 gemakkelijk een panr honderdduizend man troepen in Calfornië aan land zou kunuen I zetten en dat Amerika geen leger heeft om daaraan tegenstand te bieden. Vandaar is de versterking noodig. Japan blyft voor de Amerikanen een schrikbeeld. Volgens te Londen uit Lissabon ontvangen berichten, duurt de gisting onder do arbeiders aldaar voort. De kurkensnijders staken nog steeds en een aantal Britsche fabrieken moeten door militairen omsingeld worden, ten einde de enkele nog doorwerkende arbeiders in do fabrieken te beschermen. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 24 Januari. Oefening Kweekt Kunst. Zaterdagavond bood bovengen, scher/u- en gymnastiekvereniging in „Casino" haar leden en genoodigden een «soiróe amusante' aan. De zaal was niet zoo overvol als ge woonlijk by de uitvoeringen van deze ver eeniging, doch was opzettelijk zoo bewerk stelligd met het oog op het komende bal. Het programma daarvóór bestond uit eenige nummers gymnastiek, afgewisseld door lui mige voordrachten, gehouden door werkende leden, vrouwelijke en mannelijke, der ver eeniging. Aan gymnastiek kregen we te zien: stokoefeningon van de dames-afdeeling en barreu, strafoefeningen, hoogrek en ringen van do hoofdafdeeling. Dit alles mocht ge zien worden, zooals we dat van deze ver eeniging gewend zyn. De serie staafoefenin- gen willen we nog met een enkel woord apart genoemd hebben. Deze vooral werden krachtig, sierlijk en onberispelijk uitgevoerd. Aau de ringen werd menige prachtige kracht toer £en beste gegevenalsook aan de hoogrek. Hier mag even gewaarschuwd worden tegen al te gewaagde toerenmen beoefene de gymnastiek om zyn leden in goeden staat te bewaren, niet om de kans te beloopen ze kwijt te raken. Do voordrachten vormden een niet onaar dige afwisseliug tusschen de gymnastiekuum- mertjps, welke voordrachten onder 't bal nog werden voortgezet. Aan het verbod van ruoken vóór het bal werd goed de hand gehouden, waardoor de atmosfeer in de zaal beter te genieten was dan by een vorige gelegenheid. Het geheel was een prettige, gezellige, welgeslaagde avond. Goudsterretje. Door het Dameszaugkoor Euphouia", Di recteur: Joh. Brands, zal op 28 dezer een uitvoering plaats hebben. Alsdan wordt opgevoerd het overal met buitengewoon succes opgevoerde sprookje, in vier bedryvon: Goudsterretje" van Mevrouw Hopman-Kwast, muziek van Jac. Bonset. Iiebbon zy er altijd naar gestreefd hunne uitvoeringen goed te verzorgen, aan deze uitvoering is geen moeite gespaard. In dit werk komen o. a. voor een kabou ter- en heksendans, heksonwala on ballot, 't welk ovenals de regio ooder leiding staat van P. v. Twisk, die reeds meermalen by deze uitvoeringen toonde, voor dat werk een uitnemend leider te zyn. Voetbal. A. F. en H.C.Victoria. 8 1. 22 Januari 1911. Te 1.80 stellen beide elftallen zich onder scheidsrechter Kappenburg op. De adelbor sten zyn volledig/Victoria" speelt met 10 man, daar éóo der backs niet meegeko men was. „Victoria" wint don toss en Van Leeuwen trapt voor de adelborsten af. Vijf minuten na den aftrap krijgt Koene een schot, doch redt al vallende, maar onmiddel lijk hierna volgt een tweede schot on moet hij voor de eerste en eenige keer visscben. Na een kwartier volgt de gelijkmaker van Van der Dussen en twee minuien later nr. 2 van dezelfde voet. Voortdurend zijn nu de adel borsten sterker. Uit een corner, keurig door Wesseling genomen, maakt Hendrikse nr. 3 en bij half-time is de stand onveranderd. Even na de rast zorgt Van Leeuwen door een mooi schot voor nr. 4. Hierop volgt weer een corner van Hendrikse die door Dulfer netjes wordt 'ingekopt* (51). Van der Dussen maakt dan nr. 6. Na eenige minuten pauze moet óón der „Victoria"- spelers het terrein verlaten door een knie ongeval en speelt „V." met 9 man verder. Dan is het weer Van der Dussen die, na eenig heen en weer getrap voor nr. 7 zorgt en ook nr. 8 maakt deze zóór verdionsteljjke speler, die dus 5 goals voor zyne rekening nam 1 En als bet einde gekomen is hebben de adelborsten met 8 —1 gewonnen. Bij de A. F. en II. C. blonken uit v. d. Dassen, Versluys, Dulfer, Van Leeuwen en Nieu wenhnijs; by .Victoria* de rechter-back en de links-buiten. Gasbedwelming. Zondagmorgen werd in de Breewaterstraat een commensaal door zyn hospita bewuste loos in zijn kamer gevonden. Hy bleek door gasbedwelming in dien toestand to zyn ge raakt. Het kraantje van den lamp stond open en in het vertrek bing con benauwden nevel. De ontboden geneesheer wist den man weer by te brengen. Hier „mangeld" men. De gewoonte hier en elders, om, tegen allo taalregels in, de derde persoon enkel voud van het werkwoord „mangelen" op de uithangbordjes vau dergelyke zaakjes in onze achterbuurten steeds piet een „d" inplaats van een „t" te schilderen, is zoo ingewor teld, dat, hoe vaak er om gelachen wordt, de „d"' door alle tijden heen toch blyft be staan. En menigeen hoeft zich wellicht afge vraagd: waarom die hardnekkigheid ook tegen goeden raad in Een plaatselijke stryder voor de zuiverheid van onze schoone taal, trok in den afge- loopen week nog de zeer stoute schoenen aan en bood een mangelvrouwtje haar deur plankje voor zyne rekening te doen over schilderen, daar by, overbuur, het niet lan ger kon aanzien. Edoch, wat kreeg de man ten antwoord Dat hij er geon snars van wist. De schilder, die het ding gemaakt had en wiens oordeel nog eens was gevraagd, beweerde heel ernstig: Men schryftmangeld mot een ,,d'als de mangel bediend wordt door eene vrouw; mangelt met een „t" als de man het werk verricht, en bedienen man en vrouw sameu het toestel, welnu, dan moet het met ,,dt'dus mangeldt. Zoo was het by hoog en laag, on onze „vitterhad zich slechts bij de zaak neer te leggen, wilde hy om zyn bemoeizucht door de mangeljuffrouw niet hartelyk worden uitgelachen Marine-Begrooting. Meerdere ledou verklaarden in den Minister vau Marino voortdurend vertrouwen te stol len. Zy achtten hem een uitstekend bewinds man, onder wiens krachtig boheer veel voor de vloot gedaan is. De som van 4,2 millioen, welke, naar het oordeel van den Minister, jaarlyks voor nieuwen aanbouw moet worden besteed, is als een soort van afschrijving op een vernieuwingsfonds te beschouwen oin de vloot op de hoogte van den tyd te laten, al erkende men dat dit cijfer wijziging kon on dergaan door verandering in den levensduur der schepen. Sommige leden daarentegen misten in 's Miuisters beleid de noodige vastheid, zoowel wat zyn politieke overtuiging als wat zijn voor nemens in zake den aanbouw van Dieuw mate riaal betreft, 's Ministers beleid ten aanzien van de behartiging der geestelijke belangen van het personeel kan volgens deze leden ge heel in strjjd geacht worden met 's Ministers vroegere denkbeelden, terwyl het uitblijven van een crediet-aanvrage voor een pantser schip, van welk soort schepen do Minister voor stander is, en het daarentegen wèl op de Be- grootiug brengen van een nieuw type dek- pautserboot, niet getuigen van een wei-over dachten, vasten koers. Een en ander gaf nog tot eenige gedachten- wisseling aanleiding tusschen de beide ledeu- groepen. Vry algemeen oordeeldo men, dat do Minis ter, door het aanschaffen van klein materieel, alsonderzee- en pantserbooten en mijnleggers, op den goeden weg is, omdat voor kleiuo Staten dergelyke verdedigingswapenen van het aller grootste belang zijn. Eenige leden hadden ernstig bezwaar tegen het gevoelen van den Minister, dat de taak der pantserschepen zich niet tot de kustver dediging in engeren zin zou hebben te beper ken. Ook do bewapening dezer schepen scheen dezen leden geheel onvoldoende. Hiertegen werd opgemerkt, dat tegenwoordig, nu eldors reeds kanonnen van 30 c.M. gebezigd worden, het kaliber der vuurmonden meer gewicht in de schaal legt dan het aantal. Verscheidene leden hadden liever gezien dat eerst in beginsel ware vastgesteld of de door den Minister ontworpen pantserbooten in de formatie onzer vloot zulleii worden opgenomen on dat dio vraag ware gesteld by de behande ling van de Regeeringsvoorstellon in zake de kustdetensie. In elk geval had de Minister zich voorloopig moeten bepalen tot den bouw van een enkel pantsersohip als proef, vooral waar de meening der deskundigen in deze uit eenloopt. Men beriep zich hierbij op het oor deel over deze schepen door den oud-Minister Cohen Stuart in .Het Vaderland" van 17 Dec, 1.1. uitgesproken, vooral waar naar dat oordeel door verwapening van do bestaande monitors hetzelfde doel waru te bereiken. Ook vreesde men, dat by een nader onderzoek zal blyken, dat deze booten te klein zyn voor het geschut waarmede zy zullen bewapend worden en dat zij niet vast genoeg op het water zullen liggeu, zoodat het rechten zeer bemoeilijkt wordt. Bij de hierover verder gevoerde gedachten- wissoliug werd var. andere zyde o.a. gewezen op het advies van den Raad van Defensie waar op de Minister steunt en op hetgeen deze zelf ter verdediging van het gekozen type heeft aangevoerd, terwyl naast de door den Minis ter genoemde voordeelen werd gewezen op dat van hot zich niet ontwikkelen van rook en hot zich ieder oogenblik in beweging kunnen stel len, waardoor verrassend optreden mogelijk is. Wordt, vroeg men, voor het nieuw uitge werkte plan nader prijsopgave gevraagd aan het buitunland, dan vreesde men, dat een bui- tenlandschc firma, alleen reeds voor de recla me, tot eiken prijs de levering zal trachten te verkrijgen, ten nadoele onzer industrie, het geen men zeer zou betreuren. Over den geeBt onder het personeel en de geestelijke verzorging werd nog in 't breede vau gedachten gewisseld. Eenige leden betreur den de bekende gedragslijn van de machinis ten by het vlootbezoek te Rotterdam, hoewel ook verzachtonde omstandigheden werden go- vonden in de wyze waarop de gastvrijheid werd aangeboden. Sommige leden, die overigons gaarne de po litiek by het militair beleid ter zijde wilden laten, maar thans, nu de minister van marine zich door zijn inschikkelijkheid met de recht- sche meerderheid in het Parlement zoo zeer heeft laton vervoeren, dat hij een hoogge plaatst officier gekrenkt en tot het nemen van ontslag genoopt heeft, konden zij zich niet onttrekken aau den plicht, het politieke beleid van dien bewindsman aan booordeeling te on derwerpen. Zy gingen de bekende feiten na, stelden die in het licht en hun oordeel resu- meerende, verklaarden deze leden, dat, al ware het alleen om het bezwaar, dat hy hen bestaat om het aangevraagd .subsidie in verband met do verzorging van do geestelijko belangen van het personeel der zeemacht" aan dezen Minis ter toe to staan, zij zich ernstig do vraag stel den, of zy aan deze begrooting hun Btem zou den kunnen geven. Van andere zyde werd tegen deze beschou wingen met nadruk opgekomen. Verscheidene leden konden niet toegeven, dat de Minister blaam verdiende voor de wijze waarop hy uitvoering had trachten te geven aan het Kamorbesluit betrekkelijk de geestelyke ver zorging der schepelingen. Erkend werd echter, dat wel te vreezen was, dat uit do regeling, zooals de Minister die met de Christeljjke Officierenvereeniging had getroffen, bezwaren moesten voortspruiten, vooral in een plaats als Den Helder, waar dc toongevende leden der Ned. Herv. Kerk, waaronder ook veel marine-autoriteiten, een richting zyn toegedaan alles behalve sympathiek aan die van ge noemde Vereeniging, dio bovendien minder eigenaardig als adviseur by de marine bestemd BChynt. De hier bedoelde leden waren onder den indruk, dat van deu beginne af de bedoelde regeling door de marine-autoriteit in Den Heldor niet in de hand, maar veeleer tegen gewerkt is. Eu dit keurde men af, terwyl men meende, dat ook de vlagofficier in Den Helder niet voldoende medewerking had ver leend. Algemeen werd het intusschen wenschelyk geacht aan de bestaande wanverhoudingen, waaruit hot conflict ontstaan is, een einde te maken. Nog erger dan thans zou 't wezen wanneer de Minister zelf tot de aanstelling van een vlootpredikant zou overgaan. Alzoo geen officieole marine-predikant. Daartegen en tegen de daaruit te duchten moeilijkheden waarschuwde men. Verscheidene leden meen den dat do Minister zich geheel van alle inmenging behoorde te onthouden. In ons land, waar het individualisme zich zoo krachtig doet gevoelen, in Staatsgodsdienst onder welken vorm ook, onmogelyk. De staat ont- houde zich zorgvuldig van pogiugen tot ziel verzorging, behalve wanneer hy genoodzaakt is zich met de opvoeding van jeugdige aan hem toovertrouwde personen te belasten. Verscheidene loden wilden de geestelyke belangen op de vloot, zooals in Amerika, verzorgd zien door leeraren van verschillende richtingen. Anderen gaven in overweging de thans bestaande regeling te behouden, met wyziging der instructie en in overleg met den com mandant aan het Nieuwediep. Verscheidene leden wenschten geen ver andering gebracht te zien in de godsdienst oefeningen aan boord; al moge de gebruikt wordende preekenbuudel voor herziening in aanmerking komen, een wyziging van de bestaande regeliug zou, vreesden zij, juist een afscheiding te weeg brengen, terwyl juist aan boord volkomen eenheid onder de be manning zoo hoog noodig is om in tjjden van actie de vereischte innige samenwerking vau allen te verzekeren. Het denkbeeld werd geopperd om in het j Nieuwediep voordrachten (cursussen) te doen i houden door daarvoor geschikte officieren jover marine-strategie en tactiek. Om onderdak? Te Amsterdam is aangehouden en ter be- schikking van de Haagschc politie gestold een ongeveer 30-jarige man, die aan den Minister van Marine een dreigbrief schreef, i waarin hy den Minister vroeg een zekere som gelds op eon bepaalden tyd en plaats te zenden j onder bedreiging, dat do schrijver auders een j misdrjjf tegon het leven van den Minister j zou plegen of zyn huis in brand steken. i Do man is oud-matroos on indertijd afge- keurd; hy is ontevreden, omdat hem geen pensioen of toelage is toegekend. Hij ver toefde reeds meermalen in de Rijkswerkin richting. Men heeft den indruk, dat de aan gehoudene den brief heeft geschreven ten einde in de gevangenis te komen. Er komt nog f10.000 bijl .Vaar gemeld wordt moet het tekort in de kaesen van de polders, waarvan de overleden burgemeester van Zaamslag, de heer Wortman, ontvanger-griffier was, niet f 20.000 maar ruim f30.000 bedragen. Een N&derlandsch luchtschip. De heer W. Jochems te 's-Gravenhago heeft, naar /,de Luchtvrt.meldt, aan de regeoring een motorballon (Zodiac) van 900 Ms. aangeboden. Wy ontvingen gisteren de iiaamlysten der bemanningen van de schepen, die binnenkort uit Indië in Nederland binnen worden ver wacht. Zij volgen hierouder Bemanninglijst vanHr.Ma. „Noord-Brabant". Kapitein ter zee H. T. Hoven, commandant. Luitenant terzoe le klasse H. S. Suermondt, le officier. Luitenants ter zee 2e klasseC. M. L. Bjjl de Vroe, C. Ruhl, J. J. Jentink, R. Kwast, J. A. Kruijs, C. E. L. Helfrich en J. F. van Aalst. Officieren van Gezondheid le klasse G. J. Colder on J. Bosman. Officier van administratie lo k 1 a 8 s e W. Obbes. Officier van administratie 2e k 1 a s 8 o A. A. Lagaay. Officier machinist 2e klasse J. T. Campagne. le Luitenant der mariniers L. Spiegelberg. Opper- schipper M. G. Jansen. Bootslieden W. G. H. Jantze, F. J. v. Wyk, S. Piso en M. A. vau Hoek. Kwartier meosters W. B. Ausum, A. J. v. d. Vet, J. Oosterhof en A. Bos. Korporaals-seinor P. van Hussel en A. E. Woudstra. Konstabel-majoor N. v. Bogcryen. Sergeants-konstabel D. Ham, G. W. Kila, G. Mom, J. Wiarda en J. van Teerns. Korporaal-konstabel O. J. Fischer. Sergeant-monteur H. S. Boels. Korporaal-timmerman M. J. A. Zonderhuis. Sergeant-bottelier J. L. Hack- mann. Korporaal-bottelier H. Stokhof. Matroos-bottelier E. v. d. Kloot. Sergeast-zieken verpleger J. van den Berg. Korporaal-ziekenverpleger E. v. d. Kloot. Schrjj ver-majoor H. Minekus. Sergeant-schrijver J. H. Dumans. Korporaal-schrijver C. A. Jonk- Matrozen-schryver J. C. Arnoldns en A. C. de Jongh. S e r g e a n t s-h o f m e e b t o r W. J. Kol vers en D. van Klaveren. Korporaal s-h ofmeester D. Borg en D. v. Bodengraven. Sergeant s-k o k J. Th. M. Slinger en C. Meuïdijk. Korporaals-kok J. v. d. Berg, H. Wejjers, A. J. van der Laan, F. de Roos, J. L. Deuster en J. H. Meijer. Kleermaker J. P. Kok. Schoenmaker C. Bakker. Scheerder R. van der Horst. Matrozen le klasse N. Dienaar, H. Pieters, J. de Ryke, H. A. Hofmeyer, P. Smit, D. Swaager, J. W. Slager, J. Semyn, B. Londo, K. Schaap, M. Slobbe, G. H. Willemse, G. J. van Es, D. v. d. Made, H. H. A. Abbenhuis, K. Kindt, A. J. Schinkel, J. A. Zalmstra, P. Rietdyk, J. IJ. Buys, L. J. Mostard, G. A. N. W. v. d. Mark, J. Leeflang, L. Meijer en A. de Zomer. Matrozen 2c klasse R. Vos, C. W. G. v. Strien, J. Lub, J. J. Hesseling, E. Scheper, G. A. de Vries, G. van Veen, G. H. Koehof, D. Gyzm, C. L. Fokke, J. G. N. Vijverberg, M. Corver, A. v. d. Weijde, A. A. Bruinhout, J. J. Klinkenberg, J. v. d. Oord, C. J. J. Brokerhof, E. H. van Kop pen, C. Kuiper, J. Noppe, F. W. Möhlmann, J. H. do Klerck, H. A. F. Becker, J. H. Nanninga, Tb. Wolff, N. Dekker, J. Zand berg, W. Helfensteyn, C. v. d. Bosch, A. Ligtermoet, W. Prins, J. A. van Kesteren, A. Heimering, O. N. J. Kruithof on A. Bostelaar. Matrozen 3e klasse A. J. v. Bergen van der Gryp, L. Th. D. van Zee, H. van Rosmalen, D. Boodt, J. Siemons, S. H. F. Rondo!, A. Schaap, A. G. W. R. Vonck, W. Grönlob, II. N. van den Bergh, L. do Bruyn, M. Coenraads, W. H. J. Helvonsteyn, M. do Ruiter, M. Ouwerkerk, W. Kuilman, J. v. d. Linden, J. Elshoff, J. L. Richter, A. Verschoor, A. van der Werf, L. J. Stern, H. C. W. C. de Jong, H. W. Orro, C. G. Hoek, J. van Campenhout, H. J. Bottelier, S. Leer, J. Schmidt, J. H. Behr, S. Hoekstra en J. den Boer. Torpedomake r-m a j o o r J. F. Groe- nenberg. Sorgeanttorpedomaker A. Pro- vily. K o r p o r a al-t o r p e d o m a k e r J. J. Pootjes. Korporaal s-torpedist H. v. Duf felen en J. G. de Wit. Hoofdmachinisten J. G. W. van Dormolen en H. G. L. Yaux. Machinisten E. Horsting, C. V. der Linde, W. F. Knoppers, J. A. de Veer, Th. Talboo, H. Dollekamp en H. C. Dekker. Stoker-majoor J. J Stoops. Sergeant a-stoker A. Guliker, J. N. Liedmeijer en J. Steman. Korporaal s stoker 2e klasse H. J. KraaD, A. C. Duivelshof, J. P. Hordt, H. Backcrs, C. H. Roelofse, J. de Wyn, J. G. Hondenman, G. van Veen, J. Bolland, H. E. J. van Essen, H. P. Kareis, K. Kleimeer, P. C. van Keekum en G. v d. Poel. Stokers-olieman A. H. Lucker, W. C. Mulder, J. Overbeoke, W. Ruyzendaal, H. F. A. Teunissen, F. Jasperse, G. van Ejjk, J. van den Burg, J. M. Grandia, J. C. Boomsluiter, J. G. G. Kokernoot, J. Mo lenkamp, P. Niclon, J. M. Stolk en P. Cats. Stokers le klasse L. van Vlaardin- gon, H. Dolstra, A. Ilensing, P. Pheyffer, A. H. Philips, I. Haak, L. van der Plaat, J. J. Camminga, W. v. don Boogaard. J. P. Sprokop, J. G. F. Vos, A. Bakker, J. A. Cohrs, J. Dyk, H. Evers, P. F. van Am sterdam, A. J. Scheffer, P. C. Hendriksen, D. Sleking, J. Marchand, A. J. Burgerhoff, H. J. C. Bode, M. Adang, J. J. M. Hout, J. Mulder, H. Hermans, F. A. de Man, A. C. Klaassen, W. H. Leyen, J. W. G. Koerts, L. J. van Boekhoven, J. Engelsman, J. Th. van Gent, H. M. v. d. Wolde, J. C. Caan, P. J. Smit, L. J. Jansen, D. 't Hart, G. Vermeulen en G. F. Franken. Stokers 2e klasse D. PrinB, W. F. Segaar, W. F. Uyleman, W. F. de Vos en W. Schut. Sergeant dor mariniers J. van der Keur. Korporaals der mariniers H. J. van Dyk, J. Grauwe tra en J. Brouwer. Tamboer le klasse J. P. Stokman. Pyper le klasse P. N. van Dyk. Mariniers le klasse P. van Wort, G. A. Grundeken, A. de Linde, G. J. van dor Poort, J. C. Harinck, A. Vlaanderen, G. van Haperen, J. L. J. Hoeberichts, J. H. Fieseler, A. H. Brand, J. v. d. Veer, A. H. Bax, W. F. A. Zoons, P. Scheffer, C. Oudt, J. H. v. dor Linde, H. C. Bertens, J. J. Dioderiks, C. F. Gassman, J. Wester- vcld, H. Hagedorn, G. Huisma, J. H. C. de Haas, K. Vis, G. J. Buys, G. Steffens, B. Eybinck, J. Marlens en P. D. Witteveen. Mariniers 2e klasse H. Kesner, P. Hymans, F. A. Hazes, G. Bakker, W. P. Braat, G. Michiels, Pb. v. der Veen, J. M. Hcy en H. R. Vos. Bemanninglijst varidr. Ms. „Koningin Regentes". Kapitein ter zee J. A. A. C. ridder van Rappard, commandant. Luitenant ter zee Ie klasse A. Pie ren, le officier. Luitenants ter zee 2e klasse W. Voorbeytel CanneDbnrg, F. J. Witteveen, Jhr. O. v. d. Brandeler, J. J. Heilbron, C. T. Bollaan, J. E. Meijer Rannoft, R. P. v. d. Wetering (bygenaamd De Rooy) en A. Vos. Officieren van gezondheid le kl. Dr. U. F. Miukema en J. W. C. Bovenkerk. Officier van administratie Ie kl. G. H. Hamersma. Officier van administratie 2e kl. H. Hylkema. Officier-machinist E. M. Buyck. Schipper A. C. Zondorwyk. Bootslieden P. Roos, K. v". d. Strnye, H. C. Koppejan en A. Kamp. Kwartiermeesters L. v. d. Vlies, J. Vos, K. Schimmel, S. Lubsen, H. J. Kasten en A. J. J. Deymann. Korporaals-seiner W. Koster, J. v. d. Meer en P. J. Hutchison. Konstabel-majoor J. J. H. Raves. Sergeants-konstabci G. Plukker, M. Visser, P. H. Waltz, C. C. v. de Velde en P, M. de Knnder. Korporaals-konstabel 6. Jansen en H. A. Wille. Sergeant-monteur F. J. W. v. As- peren. Korporaal-timmerman L. Zwakman. Sergeant-bottelier J. Jongbloed. Matrozen-bottelier J. Berting en F. J. Molendyk. Ziekenverpleger-majoor W. A. Ne- lissen. Korporaal-Ziekenverpleger L. J. Theuns. Sergeants-schryver J. H. Hoeve en J. W. van Weetering. Korporaal-sohry ver M. B. Ruisbroek. Matrozen-schryver J. R. Mathysen en E. J. v. Ewyck. Sergeants-hofmeester H. den Broe der en N. Eykol. Korporaals-hofmeester C. H. C. Rathmann en C A. v. Maldegem. Matroos-hofmeester E. A. Goor. Sergeants-kok W. Koningsteen en H. Kremer. Korporaals-kok P. v. d. Toorn, H. v. Nielen, J. Huijzer, L. P. Schwarz en W. H. G. Korf. Kleermaker J. J. Hamers. Schoemaker D. Gravenmaker. Scheerder E. F. Drechsol. Matrozen le klasse J. C. Brauns, C. J. Post, T. A. van Rossum, J. D. Kalt, J. C. W. Dietericb, C. C. van Dort, C. van der Made, J. H. Verhoeven, M. G. v. d. Lans, J. Oppelaar, H. Blaauw, H. v. d. Poel, H. L. v. Oijen, A. v. Stipriaan, L. Davidse, W. Haneveld, L. L. Verhage, J. Lyk, S. Auer, B. H. Zwaan, F. W. Gerrit sen, J. Burcksen, G. J. Blom, J. P. C. Smits, C. M. Steutel, H. Hazoleger, J. Struyk, A. de Wolf, J. Holst, A. Bysterveld, F. W. Helmond, A. van der Spek en K. Beswerda. Matrozen 2e klasse C. Markenstein, N. C. Pieterseu, J. H. Vreulink, H. Anders- scd, c. J. Anchelon, P. J. Roeier, G. Laeyen- decker, A. J. Rozemond, W. Jekel, G. G. Kuipers, M. F. Fronchet, J. F. Kerstens, J. B. P. v. Egmond, F. H. Snyders, J. Karre- man, J. E. G. Luiten, C. Schol, J. L. F. Daane, H. Horn, D. Klipping, H. E. Dubois, J. D. van der Waal, P, C. Vyn, A. Buys, W. Wustenfeld, A. Schout, P. A. Bins, A. Houtman, C. Akkorboom, A. Stevens, J. Smits, P. Faas, N. de Heer, A. Roskam, P. Smaardyk, A. van der Struys, J. Nieuwdorp en P. J. van Menen. Matrozen 8e klasse H. A. Box, A. Lehmann, P. de Vries, A. J. A. Strei- cher, S. van der Wal, S. van Ejjk, A. Wag- ter, A. J. A. Mesker, A. M. v. Egmond, D. M. H. Chervet, P. Brizee, J. de Goede, L. A. Verbraak, G. H. Iburg, D. Jongepier, H. Ver wyk, P. van Schaik, G. C. Broeke, H. J. Hogeodoorn, H. Bruin, E. Wajerink. W. M. van Dyk, H. P. SchouteD, W. P. H. Smit, A. van der Linden, li. Bleyië, H. Hendriks, J. Rykenberg, C. de Vries, F. W. Askamp, J. J. de Ruyter, F. T. van Hulssen, J. M. de Groot, A. Roberti, M. de Haan, J, Oomens, C. H. Kuyper, L. A. Wimraers, W. J. Stamm en W. H. Koning. Torpedomake r-m a j o o r E. L. Hun- gard. Sergeants-torpedomaker L. N. Steonhuizen en P. H. de Bruyn. Sergeant-torpedist E. de Haas. Hoofdmachinisten J. C. Dnyfi en W. N. van Pelt. Machinisten W. C. Gort, H. L. Kar- sen, J. Mertens, L. A. Meyer en A. Pezie. Adjanc t-m aohinist G. H. Klazinga. S t o k e r-m a j o o r J. J. de Visser. Sergeants-stoker M. Boets en P. G. Deurwaarder. Korporaals-stoker 2e klasse A. Raats, W. J. Daalder, F. de Visser. C. M. Hariot, R. de Lang, J. Du Pon, W. J. M. Krugers, L. H. Vogelaar, C. Geus, J. A. van der Weiden, H. C. Sondorp, E. Venema, M. B. Dommisse, J. Betlem, A. H. Hekhuysen en C. Abbenhuis. Stokers-olieman J. H. v. Leerdam, L. Schipper, M. Nyland en J. van Straalen. Stokers le klasse A. Baars, J. W. Loipoldt, A. de Jaager, P. J. Jacobs, J. Voorthuijsen, J. van Doornik, C. Steeksma, J. Tousfaint, A. T. H. Gebbink, J. W. Reusor, J. H. J. Hagen, M. Verschoor, M. H. An- tonisse, C. Cheret, W. H. v. Elten en W. Asselman. Stokers 2e klasse H. Beerten en L. Licht Sergeant-majoor der mariniers LI J. H. Teygeler. Korporaals der mariniers A. v. Loonhout, J. Prins en N. A. Stylen. Mariniers le klasse S. Hertog, A. Jaspers, A. G. J. Dahrs, S. Wokke, J. Terboek, A. Post, A. Leusink, A. Ekkers, P. J. Luycx, W. Eckhardt, H. A. Majoor, P. J. de Pauw, J. Hofland, W. J. Wolters, C. Hageman, P. L. Mica, A. Knollenburg, P. T. Rothuis, F. van Schaik, G. G. Pynenburg, W. F. Angel, B. H. Stevens, C. de Leeuw, P. Dikstaal, D. v. Nieuwenboven, J. v. Tellingen, W. R. Hienekamp, L. Siertsema, G. Artz, P. Nes selaar, D. v. d. Berg, A. F. Vley, A. v. Os, A. Laenen, C. H. Grasman en J. H. H. Hanraths. Mariniers 2e klasse G. J. Goethals, J. H. Limper, L. E. Goossens, L. J. Dudarf, A. Peters, A. A. Swart en P. v. Biljouw. Marinier 3e klasse J. de Beer. Terwyl onderstaande stokers de uitreis met Hr. Ms. >Tromp" en de thuisreis met dit schip maken. Korporaal-stoker 2e klasse C. M. Kemp. Stokers-olieman J. Heeres, A. J. Flink, A. Ooscnbrugh, G. B. Wakker en G. Buurman. Stokers lo klasse H. J. v. d. Burg, J. Vader, J. v. Dok, J. E. Middelkoop, J. v. Meer, D. van der Schaaf, S. Loup, O. F. de Bruin, A. Mast, ti. T. Oostdam, G. Bont en J. Zwartepoorte. Stokers 2e klasse H. J. Mennens, P. J. Kemp, J. v. Blydenstein, H. v. Wagens- vold, L. de Koninck, M. Lupgens, J. H. Hoogendyk, G. v. Nnysenburg, H. D. Och se, C. v. d. Mark, N. E. Willems en W. F. Wallroth,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1