LielaiigiêïiiiMig OamGszangloar „Enpbama" „Coudsterretje". Mr. J. SCHOKKING, f J. Th. DE GEUS, Christelijk Historische Kiesvereniging. „T.A.V.E.N.U." op Woffosdagavood 25 Jan. 1911 Uitvoeringen Marine en Leger. Blgkens bij het Dep. van Marine ontvangen berichten is Hr. Ms. panterschip «Heeroskerck", onder bevel van kap. t. z, O. L. Goedhart, 20 dezer te Malaga aangekomen. Bij Kon. besl. van 21 dezer ia: 1o. bepaald, dat Hr. Ms. pantserdek9chip «Fries land" op 1 Februari a^. te Willemsoord zal worden uit dienst gesteld 2o. met 1 Februari 1911 a de kapitein ter zee S. Woldringh eervol ont heven van het bevel over den sub lo. genoemden bodem b. Hr. Ms. pantserdekschip «Gelderland", thans in dienst opgelegd bij 's Rijks werf te Willemsoord, beschikbaar gesteld voor buiter.landschen dienst c. het bevel over laatstgenoemden bodem opge dragen aan den kapitein ter zee J. Albarda. TRANSPORT hetwelk den 28ston Januari aanstaande onder bevel van den Luit. L z. Ie kl. N. Maats en onder mede- geleide van den Adelb. Ie kl. M. A. v. Kervel per ss. «Kawix naar O.-I. zal vertrekken: Schipper F. J. Alink, bootsman L. Westdorp, sergt.-konstabel P. J. v. d. Hoek. konst.-majoor J. C. Korving, sergt.-schryver H. J. Nel en idem C. Verkerk, sergt.-kok C. Weij, kwartiermeesters II. C. Haas, P. II. Jansen, J. A. Hoogstraten, J. Duitman en P. Verschoor, korp.-bottelier L. J. O. Lodder, korp.-ziekenvcrpleger M. Brujju, korp.- torpedist D. Wijnbeek, matroos-ziekenverpleger C. Jonge, scheerder U. van Faossen, matrozen de kl. F. J. van Ze ijl, L. J. van der Haas, T. F. Brommelkamp, J. W. van Nobelen, J. L. van Vel- zen, G. J. van der Steen, P. van Hees, D. Schou ten, K. Westdorp, J. M. A. Rombout, B. Eerman, W. v. Meerveld, A. J. Woltering, G. A. J. Otjcs, II. J. Bierman, J. L. Huizing, N. Kokkes, A. C. Zon dag, C. W. Verkerk, D. de Boer, D. Woivetang, L. Goedhart, C. Bakker, A. J. Bunt, G. W. H. Frcund, P. Winkels, P. T, v. Boom, S. ter Koele, P. v. Haaster, J. M. Kroon, K. W. Roovers, M. A. de Val, A. Rooter, H. A. Walstra, B. Postraa, J. Quist, ,G. Halma, F. Essen, A. F. Hcijns, A. B. J. Weigel en J. J. VV. Lankester. Lichtmatrozen W. Beyer, ,G. 11. v. d. Vegt, P. v. d. Heuvel, H. Klop, P. de Ruijter en B. v. d. Beek. Tamboer le kl. W. v, VVyk. Stoom vaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Arabon arriv. 19 dezer van A'dam te Batavia, lianda, thuisreis, vertrok 19 dezer van Genua. K. W. 1, thuisreis, vertr. 19 dezer v. Colombo, h. W. 111, uitreis, pass. 21 dezer Kuap del Armi. Lombok arriv. 21 dezer v. A'dam te Hamburg. Rembrandt, thuisreis, vertr. 22 dezer v. Genua. Timor arriv. 22 dezer van A'dam te Sabang. Kon. Regentes, uitreis, arriv. 22 dezer te P.-Said. Grotius, uitreis, vertr. 22 dezer v. Colombo. Pr. Juliana, uitreis, arriv. 22 dezer te Soutliampton. Flores, arriv. 23 dezer van Java te A'dam. Billiton, van Batavia naar A'dam, vertrok 21 dezer van Padang. Sumatm arriv. 23 dezer v. A'dam te Batsvia. Rotierdamscue Llovd. Bandoeng arriv. 20 dezer v. R'daiu te Batavia. Besoeki, thuisreis, pass. 20 dezer Periin. Tabanan, thuisreis, vertrok 21 dezer v. Padang. Sindoro, thuisreis, arriv. 21 dezer te Marseillt-. Walcheren, uitreis, vertrok 21 dezer van Suez. Bogor, uitreis, arriv. 22 dezer te Antwerpen. Uoentocr, arriv. 21 dezer v. R'dam te Batavia. Ophir, uitreis, vertr. 21 dezer van Perim. Tarnbora, uitreis, vert 22 dezer v Gibraltar. Wilis, thuisreis, vertr. 22 dezer v. Port-Said. Wieringen, thuisreis, vcitr. 21 dezer v. P.-Said. Koninklijke Hollandsciie Llovd. Hollaadia, thuisreis, vertr. 19 dezer v. RioJaueiro. Frisia, uitreis, pass. 20 dezer Tcnerifle. Maasland, uitreis, vertr. 21 dbzer v. Las 1'almas. Rijnland arriv. 23 dezer van Buenos-Ayres en Brazilië te Rotterdam, Amstelland arriveerde 21 dezer van Amsterdam te Buenos-Ayres. Ueliland, thuisreis, vertrok 21 dezer van Santos met 21500 bn. koflle voor A'dam en R'dam. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. W. 1, uitreis, is 22 dezer Ouessant gepass. Vissoherijberichten. Nieuwsdiep, 21 Januari. Aaugebracht door 2 korders te zamen G mand kleine schol f3,50 a f4 per mand. Van garnalenvisschers 10 mand schar fl,75 n f2 per mand. 23 Januari. 1 korder met 2 mand kleine schol f 4 per mand. Van garnalenvisschers 10 mand schar f 1,75 a f2 per mond. 24 Januari. V.m. 8 uur niets binnen. Burgelijke Stand v. Helder Van 20 tot 23 Januari 1911. BEVALLEN S. Eelman gob. Timmer, z. A. C. v. d. Klaauw geb. v. d. Linden, z. M. Meyer geb. van Otteren, d. E. Hceres gen. Nanninga, d. M. C. Leder geb. Wentel, z. A. W. de Ruiter geb. Üjevaar, z. OVERLEDEN: J. Klant, 47 jaar. W. v. d. Ploeg—Duinker, 38 jaar. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 24 Januari. Hr. Ms. „Noord-Brabant* is heden te Malta aangekomen. Hr. Ms. „Koningin Regentes" is 22 Januari te Port-Said aangekomen. Brieven voor Hr. Me. „Koningin Regentes" en „Heemskerck". Voor Hr. Me. ,Koningin Regentes' naar Cartagena (Spanje): 24 en 25 Jan., 7 uur 'sav.; voor Hr. Ms. „Heemskerck' naar Palermo: van 2 t/m. 9 Februari,dagelyks, 12 uur 'smidd. Baron Van Aebeck over Weet-lndië. De afd. Helder van den Ned. Mil. Bond (Tehuis voor Militairen, Kanaalweg no. 91; hield gisteravond in Casino" een openbare vergadering. Als spreker trad op de heer Kapitein ter Zee W. D. H. baron Van Asbeck, commandant van het Kon. Instituut der Marine, te Willemsoord, met het onder werp West-Indië, vergezeld van tal van lichtbeelden. De kleine kapel van de staf- muciek luisterde do bijeenkomst met eenige muzieknummertjes op. Geen wonder dat de zaal stampvol liep. Het Volkslied" en het .Wilhelmus", welke staande worden aangehoord, vormden een waardige inzet, waarna al dadeljjk een begin werd gemaakt met de vertooning der plaatjes, toegelicht en verklaard door den spreker. Hot zou ons natuurlijk te ver voeren, wan neer we melding willen maken van alles, wat vertoond werd. Genoeg «ij het daarom te vermelden, dat we per Hr. Ms. .Golder- land" de Atlantische Oceaan overstaken, na eerst een kijkje op Tanger op de Noordkust van Afrika te hebben genomen en dat wo to Paramaribo aangeland, kennis maakten achtereenvolgens met het vasteland van Suriname, om daarna met de West-Indischo Archipel in kennis te worden gebracht. We bezochten zoowel de eilanden Onder als Boven de Wind, namen een kjjkje in Vene zuela, zelfs in New-York en eindigden onze re» in Mexico. Onnoodig is het te vormei- den, dat we menige wetenswaardige bijzon derheid aangaande land en volk te hooren kregen, daar spreker bijna alles uit eigen ervaring en eigen aanschouwing kou mee deden. Een dankbaar applaus beloonde aan 't eind den spreker voor zjjn nuttige, leer rijke en ook prettige causerie. Wegens gebrek aan plaats er waren raim 700 personen in de zaal aanwezig mooston honderden worden afgewezen. By den uitgang werd gecollecteerd, om de noodzakelijke onkosten te helpen dekken. IJmuid8n, 23 Januari. Een voor deze plaats belangrijk contract is thanB gesloten tusschen de gemeente Vel- sen en de Kennemmer Electrioiteits-maat- scbappij. Gedurende enkele maanden is IJmuiden reeds des nachts verlicht, wanneer tenminsto de kalender geen vollen maan aangeeft, doch in de toekomBt zullen des nachts voortdurend 75 lampen van vijftig kaarsen en 33 lampen van 3'2 kaarsen licht sterkte blyven branden. Voor de velen, die des nachts langs den weg zijn is het dus eene flinke verbetering. De WelEerw. Heor Ds. R. W. Huizing te Koudekerke a/d Rjjn heeft zyn boroep naar de Gereformeerde gemeente alhier aan genomen. In ons vorig nummer maakten wy er reeds melding van, dat de drankbostryders- vereenigingen alhier gezamenlijk den stryd tegen koning alcohol aanbonden om daar door vereenigd meer kraeht te kunnen ont wikkelen. Zjj vormden daartoe tezamen eene combi natie, .Centraal Drankweercomitó" genaamd. Voor deze zullen a.s. Zaterdag twoe bekende sprekers, de heeren D. de Clerq uit Bloemen- daal en Dr. Bierkens van Heemstede het woord voeren terwijl Mej. Bakker uit Amster dam eenige voordrachten ten beste zal geven. Een ongeluk, dat door het handelend op treden van de omstanders goed afliep, had eergisteravond plaats tijdens het doorachutten van het Noorscho s.s. .Embla", dat binnen do sluis ijs geloBt had. Eén der jjswegers, H. Woudenberg boog zich by het overgeven van een pakje te ver over de reeling en viel tusschen do sluismuur en de boot te water. Door het spoedig toewerpen van een boei en het uithangen van den reddings ladder die alljjd op de sluis gereed ligt kon hy Bpoedig op het droge gebracht worden met eene lichte hoofdwonde, die door den val tegen de muur veroorzaakt was. Loodskotter No. 3. Londen, 23 Jan. De Nederlandsche loods kotter No. 3 is mot schade door aanvaring te Dover binnengesleept. „De Lutine". De bergingstoomer „Lyons" is eergisteren weer te Tersohelling aangekomen. Overreden. In de Hoogstraat to Amsterdam is gister morgen een 17-jarigo jongen overreden. Na door het plotseling ingehouden, steigerende paard te zjjn omvergeworpen, ging het rijtuig over den knaap heen. In bewusteloozen toe stand werd hij naar het gasthuis vervoerd. Blanke slavinnen? Zondagavond kwam een kruier op het politiebureau Warmoesstraat te Amsterdam vertellen, dat hy twee minderjarige Russische vrouwen van het Centraal-Station naar oen landverhuizerslogement in de Warmoesstraat gebracht had. Het geval kwam hem verdacht voor, roden waarom hy meende de politie ervan in kennis te moeten stellen. De vrouwen worden aan het bureau gebracht en deden daar met behulp van een door de politie ontboden tolk een vry onwaarschijnlijk ver haal. Zy gaven op onderscheidenlijk 21 en 22 jaar ond te zyn on uit Warschau te komen. De een beweerde op weg te zyn □aar haar vader, die in Afrika was, de andere zeide hier voorloopig haar brood to willon verdienen, in afwachting van de komst van een tante uit Warschau, met wie zjj samen naar een nicht in Noord-Amerika zon gaan. De eene vrouw had 17 mark in haar bezit, de andore bleek in het geheel geen geld bjj zich te hebben. Biljetten voor het voortzetten der reiB hadden de vrouwen niet. Als vreemdelingen zonder middel van be staan werden de vrouwen naar het hoofd bureau overgebracht en ter beschikking van den hoofdcommissaris gesteld, om eventueel naar haar land van herkomst teruggezonden te worden. Door de tram gegrepen- Zaterdagavond is op het kruispunt Wete ringschans en Vijzelstraat te Amsterdam een man, die aan den verkeerden kant op een tramwagen van ljjn 10 wilde springen, door een tramwagen, komende van eene tegen overgestelde richting, gegrepen en over reden. Zjjn linkerdybeen werd nagonoeg ver brijzeld, en het andere dijbeen bekwam een gecompliceerde breuk. Hoewel den gewonde onmiddellijk hulp werd verleend door een in de nabijheid wonend geneesheer, iB bjj gisteren in het Wilhelmina-gastliuis, waar hoen hjj per automobiel-ziekenwagen was overgebracht, overleden. Ook op den Dam is Zaterdagavond iemand overreden, die op een in beweging zijndon tramwagen wilde springen. Nu te Amsterdam door de tram een zoo- gonaamden snel-dienst is ingevoerd, zjj het publiek dubbele voorzichtigheid aanbevolen. Inbraken. Te Rotterdam wordt dagelijks ingebroken. Zondag 1.1. werd zelfs op een zevental plaat sen met moer of minder succes inbraak ge pleegd en van alles gestolen. Gasverstikking. In een der volkslogementen in de ElizabetU- straat te Utrecht is een 35-jarige Duitschor gistermorgen dood op zjjn bed gevonden. De gaskraan was Bleclits ten halve gesloten hjj was door gasverstikking om het leven gekomen. (U.D.) Verdronken. Te Honselersdjjk zjjn Zondagavond twoe vroawen en oen meisje, die bjj een familie lid op bezook waren, door do duisternis misleid, in het vaarwater langs den Nieu wen weg geraakt en verdronken. Het onge luk had plaats in de onmiddellijke nabijheid van eenige tuindershuizen, waarvan de be woners het gejammer der vrouwen wel hoorden, zonder echter in de zwaro duister nis de drenkelingen tijdig te kunnen helpen. De verongelukte vrouwen waren moederB van middelbaren leeftjjd. Een gezin verliest de moeder en een dochter. Naar de «Res.b." meldt iB gebleken dat de ljjken zjjn van een te Naaldwjjk wonend boekhandelaar J. Snjjdoodt, diens eenige dochtertje en de vrouw van den tuinier Hem- mers, bij wio eerstgenoemden op bezoek waren geweest. Portefeuille met f 10.000 gevonden! De heer B. Yan Iljjfte, winkelier te Phi- lippine, vond in den trein van Ter Neuzen Daar Gent, een portefeuille met ongeveer f 10.000. De portefeuille werd overhandigd aan den stationschef te Selxaete, waar bleek dat deze verloren was door een paardenhandelaar uit Leeuwarden. Melk en melk. De boterfabriek de Graafstroom te Bleskens- graaf heeft in December aan leveranciers van melk met het hoogste soortelijk ge wicht en vetgehalte f8.68 en aan die met het laagste f 4.92 per 100 liter (zonder wei) uitgekeerd. De versterking van Vlissingen. Reuter meldt nit Londen De „Daily News" bevat een artikel over de versterkings-quaeBtie, waarin het blad zegtDe rechten van de Hollanders, om te doen wat zjj willen in dit opzicht zjjn buiten kyf uit een oogpunt van internationaal recht. De geschiedenis, die zoo vaak heeft gezieD, dat Nederland het slagveld van Europa werd, rechtvaardigd daardoor het Hollaudsche ge zichtspunt dat bjj een oorlog tusschen Enge land en Dnitschland do neutraliteit van Nederland evenzeer bedreigd wordt, door elk der beide oorlogvoerenden. Deze voorstelling is klaarblykeljjk niet gekleurd noch door vijandigheid tegenover Engeland, noch door partjjdighoid tegenover Duilschland. Het Vaderland" heeft uit Brussel berich ten, die het de overtuiging hebben gegeven, dat men in Belgische regeeringskringen niet ongeneigd zou zijn de Schelde-quaestie te makon tot een onderwerp van gemeen overleg, door daartoe aan te wjjzen gedele geerden van Nederland en België, waarvan ten slotte een concreet voorstel tot oplossing van liet vraagstuk zou kunnen uitgaan." Java-Australië-lijn. Op grond van het Nationaal en koloniaal belang eener geregelde stoomvaart onder Noderlandschejvlagjtusschen Java en Australië, is een daartoe strekkend wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. De stoomvaart- verbinding wordt ingesteld ter vergrooting van het ufzetgebied der wederzjjdsche pro ducten en verdient daarom, naar de regeering meent, financieelon steun tot een maximum van f150,000 'sjaars voor ten minste 12 reizen. Zoowel op heen- en terugreis worden aangedaan Batavia, Hemarang, Soorabaja, Thursday Island, Sydney en Melbourne. De stoomschepen moeten op Nederlandsche wer ven gebouwd zjju. Er wordt tevens voorzien tegen drukken van den kolcnmarktprjjs op Java door kolenaanvoer door middel van de gesubsidieerde Java-Australië-lijn. Een spoorwegramp. Londen, 23 Januari. Vanochtend is er op den Taff-Vale-spoorweg bij Pontypridd een botsing geweest tusschon oen reizigerstrein en een kolontrein. De voorste wagens van den reizigerstrein werden in elkaar gedrukt, andere verbrjjzeld. Er zjjn elf dooden, o. w. drie leden van het bestuur van de mijnwer kersconferentie van Zuid-Wales, die naar Londen op weg waren tor bjjwoning van do nationale mjjnwerkersconferontie. De verongelukte onderzeeboot. Darmstudt, 22 Januari. Hier is kapitein luitenant ter zee Fischer, de commandant van de onderzoeboot „U 8", ter aarde besteld. Er waren 10,000 mensoheu opgekomen. De Keizer, de groothertog van Hessen en prins Adelbert van Pruisen hadden zich bjj de uitvaart laten vertegenwoordigen. Verder waren bjj de begrafenis tien zeeofficieren uit Kiel, onder wio twee geredde officieren, aan wezig. Uit den Omtpek. Texel, 23 Jan. Wanneer men tegenwoordig eene wandeling maakt door onze polders, kan men zioh od- mogelijk verbeelden in het hartje van d$ winter te zjjn. De kieviten vliegen in groote vluchten rond en enkele paren maken reeds voorjaarsbewegingende leeuwerik zingt er al lustig op losde eenden vliegen in paren rond, on tal van andoro vogels, waaronder vooral spreeuwen, zjjn in troepen op de landorjjen aanwezig. Verder bloeien reeds vele madeliefjes en tal van groene bladkransjes van verschillende planten vertoonen zich. Het wolvee graast rustig en gevoederd behoeft er bjjna niet te worden. 't Is wel een merkwaardige winter, dien we beleven. Evenwel maakt de influenza, dat velen bed en huis moeten houden en onze twee geneesheeren hebben het meer dan druk. Vergadering „Texels Belang" van 17 Jan. De beer Mr. W. F. Hiddingh, Burgemeester der Gemeente, is benoemd tot beschermheer, en de heer W. Mets Tz., vroeger voorzitter, is benoemd tot eere-voorzitter dor vereeui- ging „Texels Belang", die zich hot steunen van weduwen en weezen ten doel stelt. In het Dag. Bestanr hadden de volgende mutatiën plaats tot voorzitter werd gekozen de heer J. Daalder Dz., tot socretaris de heer J. de Jongh, tot vice-voorzitter de heer IJ. Brouwer, terwjjl tot tweeden secretaris horkoxen werd de heor M. Kikkert. Al deze hoeren namen hunne benoemingen aan. De volgende besluiton werden genomen Na elke vergadering zal de secretaris mede- deeling doen van de besluiten aan de niet vertegenwoordigde afdeolingen na 1 April zullen de niet-roorstanders-leden voor verplichte betaling van minstens 1 cent per week voor de hulpkas geen rechten op de hulpkas meer hebben het Dag. Bestuur zal teveus propaganda- commissie zjjn, en het recht hebbeD, meerdere personen tot die commissie toe te voegen de weduwen, die niet meer uit de hoofdkaB ontvangen, zullen fl,50 por week uit de hulpkas kunnen krjjgen voor do restecrende weken in 1911. In de vergadering heerschte een opgewekte geest, en mot vertrouwen gaat men de toe komst tegen, daarbij steunende op de flnan- cieële medewerking van velen. Toen in de vorige week oen garnalen- visschcr, wegens een defect aan zjjn oude not een nieuw wiide aanslaan, kwam hjj tot do jammerlijke ontdekking, dat een schendende hand dat nieuwe net zoodanig met een mes had gehavend, dat 't onbruikbaar was. Jammer dat do dader van zulk een laaghartige daad niet bekend is. Door de polderbesturen werden in de beide vorige jaren duizenden besteed aan het be- harden van verschillende wegen, liet net van grintwegen door 't eiland is dientengevolge belangrijk uitgobreid. Naar beweerd wordt zal ook in den loop van dit jaar krachtig worden voortgegaan met beharding van eenige voorname verkeers wegen. Wieringen. Donderdag 16 Februari a. s. zal ton raad- huize worden aanbesteedhet leveren en stellon van een gashouder met kuip en het leveren en leggen van een hoofdbuizennet ten dienste der Acetyleen-gasfabriek. De oplevering is bepaald op 15 April, zoodat dus binnenkort in do behoefte aan beter lioht zal zjjn voorzien. Het aantal schoolgaande kinderen bedroeg op 15 Januari jl. te Hippolytushoef 202, te Oosterland 116 en te Westerland 94. Vlieland. Tot rijksveldwachter alhier is benoemd de rijksveldwachter H. Hofman te Amster dam. Vrijdagavond jl. werden de nieuwe gelei- delichten langs de Noordzeekust voor de eerste maal ontstoken. De gaslichten straal den schitterend in den donkeren avond en daar de geheel automatische inrichting iets nieuws is, trokken ze veler oog tot zich. Burgelijke Stand v. Texel. Van 14 Jan. tot en met 20 Jan. 1911. ONDERTROUWDAdrianus Mosk en Theodora Catherina Rikkenberg (den Burg). GETROUWD: Geene. GEBORENMarinus Catharinus, v. Gerrit Bakker en Dirkje de Ridder (Eierlandj. Anthonie, z. v. Simon Eelman en Cornelia Duinker (Nieuweschild). Leendert, z. v. Leen- dert Heerschap en Cornelia Bruin (de Cooks- dorp). Julianus Nicolaas, z. v. Jelte Herman- cus Timmer en Adriana de Boer(P. H. Polder). OVERLEDENGeene. INGEZONDEN. Geachte Redactie Beleefd verzoeken we U, onderstaand ver slag dor Vergadering van „Onderling Be lang" van het personeel van 's Rjjkswerf te Willemsoord wel te willen plaatsen en in Uw blad onder „Nieuwstijdingen", waarvoor U bjj voorbaat dank zegt het BeBtuur van bovengenoemde vereoniging. Oo Donderdag 19 Januari hield de ver eoniging Onderling Belang" van het perso neel van de Rijksmarinewerf te Willemsoord, een Algem. Ledenvergadering in het lokaal van don Heer P. de Koning, Hoofdgracht 80. De voorz. C. Vink opende de vergadering ten 73/t ure, met een woord van welkom aan de leden op de eerste vergadering van het nieuw begonnen jaar, en spreekt xjjne inge nomenheid uit over de goede opkomBt. De zaal was van achteren tot voren dicht bezet. Dit deed hem juist daarom genoogen, omdat het Bestuur, gehoord de verschillende uitin gen door het personeel in de laatste dagen, oen weinig schroomvallig was om tegenover de leden te komen, doch hij hoopte dat het hem nu zou gelukken de vormeende geschil len tot een zuivere oplossing te brengen. Op een en ander hoopt hy straks even nader terug te komen. Spreker wenscht de leden een gelukkig jaar 1911 en herinnerde aan dezelfde wensch ten vorigen jaar, mogen wy met het oog op hetgeen 1910 ons bracht dankbaar zyn. Hy spreekt uit het vertrou wen in de ordelievende gezindheid der leden, waarom heden geen commissarissen van oide zyn benoemd. Hierna werd de Secretaris uitgenoodigd de notulen te lezen der vorige vergadering Oct. '10), die onveranderd worden goed gekeurd. Naar aanleiding van punt 8 der Agenda, «bespreking van bet personeel by de Marinebegrooting", zegt de voorz. dat het voor een bestuur, uit welke personen bet ook bestaan moge, altyd uiterst moeilyk is, de ljjn zuiver te houden, door de politiek to houden buiten de vakorganisatie, en de belangen dio wy toch mot elkander gemeen hebben. Dit behoort evenwel de basis te zyn, die voor ons gebeele personeel de grond slag is. Hy bewyst dit door een citaat van de hand van den Bond van Openbare onder wijzers, weergegeven in het Vrijzinnig de- mokratisch blad „Land en Volk", waarin deze duidelyk doen uitkomen dat politiek van welken aard of vorm ook, builen elke vak- bewoging moet gehouden worden, en wat ons bestuur ook steeds heeft betracht. Be spraken wy 8 October 1910 ons nieuwe Hoofdstuk III, waarbij aan do leden werd verzocht, om op- en aanmerkingen schrifte lijk by liet Bestuur in te dienen, werd daar aan door vole leden het gewenschte gevolg gegeven, welke punten later door het Be stuur werden uitgewerkt. Do gewisselde stukken tnsschen de Rap porteurs en kamerloden en het Bestuur wer den op verzoek van een lid aan de verga dering voorgelezen en leveren daarvoor het juiste bewys. Op nieuw leven we thans weer hoopvol op de toekomst. De nieuwe loonregeling voor ons liggende, zien we hoopvol nit, naar wat ons de Staats-Commissie zal brengen. Spreker levert de bewjjzen dat de nieuwe loonregeling voor velen is, een stap in de goede richting maar dat ze voor ande ren weer minder bevredigend is, doch dat omtrent de vele daarover by het bestnnr ingekomen klachten reeds op nieuw maatre gelen getroffen zyn, om ook die tot een betere oplossing gebracht te krijgen. Voorts werd medegedeeld dat onze gedragslijn voor 1911 door het Bestuur op hare vergadering van 31 December '10 is bepaald. Nu was echter uit Amsterdam een verzoek tot ons ingekomen, om op 23 Januari in den een Conferentie te honden, waarbjj kennis gegeven, dat A. dam al reeds de ka merleden had aangeschreven. De voorz., wijzende op het feit dat de zeven gecombi neerde vereenigingen in zake het rapport vau do Staats-Commissie over Weduwen- en weezenponsioneering hun heele hebben en houen zagen verdwijnen in de snippermand, gaf te kennen dat onze voreeniging op advies van onzen adviseur en van den Heer Rood huizen, ons toen reeds van samenwerking hadden onthouden. Naar aanleiding hiervan las de voorz. een citaatje voor uit de fMa- riuowerkman", waar de Secr. der Afd. A.dam, op een te Hellevoetsluis gehouden vergade ring, onze vereeniging, die niet met hun meeging, in een kwaad daglicht stelde, terwijl op datzelfde oogenblik de le Kamer der St. Gen. al hun kosten en moeite voor nutteloos verklaarde. Terwyl de heer Suoeck Henkemans, spre kende over onze vereeniging nog onlangs in de Kamer zeide, dat onze verzoeken aan de Staats-Commissie op 3 October 1908 meer bescheiden en beter geformuleerd waren. De voorz. deed uitkomen dat ons ingenomen standpunt het juiste was, wij daardoor onze vereeniging hadden omhoog geheven, waarom hot bestnnr adviseerde dit standpunt te hand haven waarop by de vergadering in de ge legenheid stelde zioh daarover nader uit te Bpreken. Het lid J. Koster, hulde brengende aan het bestnnr voor hun optreden, spreekt do wensch uit, dat wjj op den ingeslagen weg zullen voortgaan, waar er, nu er geen crisis over samenwerking met Amsterdam merkbaar is, het behartigen der belangen voor eigen vereeniging heel wat beter tot zyn recht komt; wat na daverend applaus wordt vastgesteld. Hierna doelt de voorz. mede dat een gelukwensch was verzonden aan den nieuwen directeur en commandant der Marine, die het personeel dankte voor bekomen gelukwenBchen. Dat het hem speet door ziekte verhinderd to zyn, om den Admiraal 1. v. d. Bosch by zyn vertrek geen afscheidsgroet te kunnen brengen in naam van .Onderling Belang" waar toch de oude en de nieuwe commandant voor ons hetzelfde zyn. Dat mede de hoofden der vakken een nieuwjaarsgroet was verzonden, dat de kolo nel Verschoor dit alleen had beantwoord. Behandelende punt 5 bespreekt de voorz. het ontstaan onzer afdeeling rZiekenzorg", thans omgezet in «Ziekenfonds" en betreurt het dat dit allerlei gesprekken en insinuaties tegen het bestuur en zyn persoon heett uit gelokt, en dat niet meer eigen belangen voor oogen zyn gehouden. Ik sta, zegt spreker tegenover vele leden op politiek terrein als anders denkende, maar dat mag toch geen reden zyn, om door dergelijke smalende taal eigen belangen te schaden. Nadat over deze zaken met eenige leden van gedachten werd gewisseld werd deze afdeeling door het be stuur aanbevolen en de wensoh uitgesproken, dat zy in groei en bloei moge toenemen. Nu maakte de voorz. nog melding van de- voorstellen die op de laatste bestuursver gadering waren behandeld, omtrent het aan schaffen van een vaandel en insignes en het feestelijk herdenken van ons 12l/s jarig bestaan. Hy vraagt de sanctio der vergadering. Deze spreekt zich nit vóór het aanvaarden van vaandel en insigne, terwyl het lid J. Goes brengende een eeresaluut, aan het bestuur, voorstelt om bet 12»/, jarig bestaan feestelijk te herdenken, wat met daverend applaus werd begroet. Hy dankte tevens het bestanr voor hare flinke moeitevolle arbeid, over tuigd als hy is, dat hy in dezen is de tolk der vergadering. Hierna sloot de voorz. met een woord van dank voor de flinke opkomst en het ordelijk verloop, de vergadering te ongeveer 11»/, uur. Advertentiën. Geboren: Rienk, Zoon van R. BOUMA en E. BOUMA -De Wit. Enschedé, 19 Januari 1911. Walhofsweg 127, De Heer en Mevrouw Kl. F. OORT- GIJSEN-Doorn geven kennis van de geboorte van eenen Zoon Jan Cornelis Albert. 22 Januari 1911. Eenige plaatselijke kennisgeving. Hiermede vervullen wy den treu- rigen plicht, U kennis te geven van het overlijden, na een lang durige ziekte, van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, Jan Dijker, na voorzien te zyn van de Hr.H. Sacramenten der Stervenden, in don ouderdom van bijna 70 jaar. Wed. J. DIJKER—Dribssen, Kinderen, Behuwd- en Kleinkindèren. Helder, 16 Januari 1911. Bassingracht 40. Wegens buitenlandsche betrekking eerst heden geplaatst. Op den 19den Januari overleed in de „Maria-Stichting" te Haarlem, na voorzien te zyn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, myne geliefde Echtgenoot en der kinde ren zorgzame Vader, de Heer M. Martinusse, in den leeftijd van ruim 38 jaar. My nalatende 4 kinderen, allen nog te jong om het smartelijk ver lies te beseffen. Wed. G. W. MARTINUSSE- Zewald, Kinderen en Familie. Haarlem, 19 Januari 1911. Algemeene kennisgeving. Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht, U het overlijden medé te deelen van onze geliefde Echt- genoote en Moeder, Mejuffrouw Wilhelmina Duinker, in den ouderdom van 38 jaar. Mede namens wederzij dsche Familie J. H. v. d. PLOEG. BRONGER v. d. PLOEG. Helder, 22 Januari 1911. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Woensdag 25 Januari a.s., 's nam. half één. Ondergeteekenden betuigen bij deze hunnen hartelijken dank aan de Heeren dragers van den kerkeraad van Huis duinen, voor de laatste eer mynen Echtgenoot en Vader bewezen, en ook aan den Heer J. Zuidbrhout voor de woorden by de groeve gesproken. In het bijzonder betuigen wy onzen dank aan den WelEd. Heer Ds. A. E. van Griethuysen, voor de troostvolle woor den, tijdens de ziekte en het overlijden mijner geliefde Echtgenoot en Vader gesproken. Namens de Familie: Wed. K. KLEIN Zwaan. Huisduinen. Diep getroffen door de vele bewijzen van deelneming en belangstelling, onder vonden by de ziekte en het overlijden van ons geliefd Kind, betuigen wy aan allen onzen hartelijken dank. De Familie P. H. DE JONG. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden by het overlijden van onze geliefde Moeder, betuigen wy onzen welgemeenden dank. Namens de Familie: D. J. BRUIN. Burg, Texel, 21 Januari 1911. Voor de vele bewijzen van deelneming ons betoond by het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer Jacob Klant, betuigen wy onzen hartelijken dank. In zonderheid aan den WelEd. ZeerGel. Heer Dr. Groenendijk, voor de onver moeide hulp aan hem bewezen. Wed. J KLANT—Koou. VERLOREN Maandagmorgen op de Kerkgracht, door den looper van de Herv. Diaconie, een Bankbiljet van f10 Tegen belooning terug te bezorgen aan het gebouw Oostslootstraat. VERLOREN, gaande van de R.-K. kerk Kerkgracht naar 't station, Vulpenhou der. De eerlyke vinder zal beloond worden. Adres: LIEDMEIER, Spoorgracht 39. Don loten Maart a.s. zal zich vestigen te 't Zand (N.-H.) Med. Docts. Arte. Ingevolge de bemoeienissen van de Vereeniging „Koegras Belang" zal de Heer DE GEUS spreekuren houden ten huize van den Heer M. VAN EETEN, Julianadorp, Dinsdags en Vrijdags van 11-2 uur. «I^aa Schipper JANSEN ligt met een vracht baeta Kar turf aan het Molenplein, voor den prys van 40 oont per honderd, bij de duizend 350 oent. VRIJ AAN HUIS. Lezing van den Heer Oud-lid van de2« Kamer der Staten Generaal, in de zaal van „TIVOLI", op Vrijdag 27 Januari 1911. Aanvang des avonds te 8 uur. Entrée 10 ot. Kaarten verkrijg baar by Bestuursleden en des avonds aan de zaal. HET BESTUUR. Ten bate der afd. Helder van de Vereeniging „Tot Steun". welwillend te geven door de Heldersche Tooneelvereeniging Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit d°. 1 October 1910, No. 53. Bekroond te 's-Gravenhage den 4en Januari 1911, met: Eereprys van H. M. de Koningin (beste keuze van stuk). 2en personeelen prys (behaald door een der damesleden). 4e prys (behaald door de Vereeniging), t*n 8 ure, in „CASINO". Bureau 7l/t uur. OPVOERING VAN Drama in drie bedrijzen door W. G. VAN NOUHUIJS. Prijzen der plaatsen: le Rang ffl.-, 4kaarten tegelijk f3.-,kaart voor Hoor on Dame f 1.50, 2e Rang f 0.50, Galerij f0.30. Plaatsbespreking van ELF tot TWEE uur. In de pauze muziek, welwillend aan geboden door het ,CASINO"-Orchest. Nog kaarten verkrijgbaar bij de Boek handelaren DUINKER en MAAS. Opgericht 1 December 1907. Directeur: JOH. BRANDS. op Zaterdag 28 Januari en Woendag I Februari a.s., in „TIVOLI". OPVOERING van: Sprookje in vier bedrijven, van Mevr. HOPMAN-KWAST. Muziek van JAC. BONSET. Regie en Ballet P. v. TWISK. Zaalopening 71/, uur. Aanvang 8 uur. Voor de eerste uitvoering zyn een boperkt aantal introducties verkrijgbaar by den Directeur, Parallelweg 56. Voor de uitvoering op Woensdag 1 Februari zijn reeds nu kaarten te bekomen f 0.25, gereserveerd f 0.50, by den Directeur en aan „TIVOLI". ■M* Plaatsbespreken van 10 12 uur op 1 Februari aan de Zaal k f0.10 per plaats.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 2