Tweede Blad. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 17 Februari. De dames E. de Vries, A. do Jong en M. W. Treffers alhier, behaalden gisteren te 's-dravenhage de akte nattige handwerken. Brand. De woning, bewoond door en in eigendom behoorende aan den risscherman A. Coster, Artilleriestraat 6, is Woensdag door brand totaal vernield. Coster, die des avonds zyn vischwant verzorgde, is, terwyl hy iets zocht, met een brandende petrolenmlamp gestrui keld, en in minder dan geen tijd stond alles in lichte laaie. Niets kon worden gered. Wy vernamen, dat het te lang dunrde, voordat de noodige bluschmiddelen aanwezig waren, hoewel toch een paar brandkranen in de onmiddellyke omgeving zyn aangebracht. Coster was zeer laag verzekerd. Huldiging Bouwmeester. Zooals men weet, zal de Grootmeester der tooneelspeelknnst, de heer Bouwmeester, alhier optreden. Ter gelegenheid van zyn 50-jarig jubileum maakt deze kunstenaar door heel het land, en zelfs daarbuiten, een toornde en wordt overal feestelyk ingehaald en om zyn onvergelykelyke gaven bewierrookt. Op verschillende plaatsen, zoo te Amsterdam, Den Haag, Antwerpen, Groningen etc. had den zich comité's gevormd om den jubelaris te huldigen en de Heldersche Tooneelver- eeniging „Tavenu" meende, dat Helder niet achter mocht blyven, om dezen niet geëve- naarden kunstenaar een ontvangst te bereiden, zyner waardig. Daarom had genoemde ver- eeniging het initiatie! genomen, om verschil lende vereenigingen, alsmede particuliere personen, van wie gemeend mocht worden, dat ze met bovengenoemd plan zouden sym- pathiseeren, byeen te roepen, met het plan een comité te vormen, om deze plannen ten uitvoer te brengen en met elkander te be raadslagen, op welke wyze dezen grooten artist een passende hulde te brengen. Aan dezen oproep hadden verschillende plaatselyke vereenigingen en particuliere personen gehoor gegeven en werden namens het bestuur van „Tavenu" door diens voor zitter, den heer H. Meyers, hartelyk wel kom geheeten. Hy zette nog eens uiteen, wat het doel was van dezen oproep; deelde mede, dat hy van verschillende autoriteiten, alsmede van andere personen de noodige toozegging had ontvangen van hun gewaar- deerden steun en noodigde de versohillende afgevaardigden uit, en ook hen, die niet afge vaardigd waren, maar uit eigener beweging waren opgekomen, een comité te vormen. Hiertoe gaven zich op de H.H. K. J. Hoek, J. Wiersma (afgevaardigde van de Tooneel- vereeniging „Jong Holland"). C. Betlehem, J. C. Bruynzeel (Secretaris van de Tooneel- vereeniging „Harmonie"), J. B. Polak, L. v. d. Kraan (Voorzitter Muziekvereeniging „Winnubst"), M. P. Polak (Propriétaire „Casino"), C. v. d. Poll (Penningm. „Jong Holland"), Van den Bogaerde (Kapelmeester „Helders Harmoniekapel"), J. J. Janzen, A. W. Jaring, H. M. Beekman, C. de Boer Jr. en de H.H. Cohen, Van der Lee en H. Meyers, leden van „Tavenu". Uit deze per sonen werd een uitvoerend comité gekozen. Er werd een voorloopig „plan de campagne" vastgesteld, dat in hoofdtrekken hierin zal bestaan, dat de heer Bouwmeester met diens gezelschap aan 't station door het comité zal worden ontvangen, by welke gelegenheid één der plaatselyke muziekvereenigingen haar medewerking zal verleenen. Daarna gaat het behoudens toestemming van de autoriteiten in optocht rydende en eveneens vergezeld van muziek naar „Casino", waar den heer Bouwmeester oene serenade zal worden gebracht, vergezeld van Bengaalsch vuur. In den loop van den avond zal den kunstenaar een prachtige lauwerkrans wor den aaageboden en zoo mogelyk een blyvend souvenir aan Helder, terwyl men zich voor stelt den jubelaris na afloop der voorstelling nog „een passend slot" aan te bieden. Om dit plan naar eisch te doen marchee- ren, is natuurlyk stilzwijgend een beroep gedaan op de onmisbare medewerking van autoriteiten en van Helders kunstminnend publiek, van welke medewerking het comité zich verzekerd houdt. Ook flnanciëele mede werking zal noodig zyn en daarom stelt het comité zich voor, lijsten aan te bieden, waarop men van zijn goeden wil in deze kan doen blyken. Van harte hopen we, dat deze steun, zoo moreele als flnanciëele, het comité van alle kanten bereidwillig zal toe vloeien, opdat Helder niet achter blyve bij zoo menige andere plaats in ons lieve vader land, in het huldigen van den grooten kun stenaar, die Nederlands roem tot ver over de grenzen hoeft verbreid. Uit de commissie, welke zich vormde, werd direct een uitvoerend comité gekozen, dat het voorloopige plan voor den avond, als volgt, vaststelde Woensdagavond 22 Februari a. s. 6.56 aankomst van Louis Bouwmeester met z'n gezelschap. Op het station bevindt zich een Muziek korps, dat den jubilaris met muziek ontvangt. In de versierde wachtkamer kort wel komstwoord door een der afgevaardigden der feestcommissie, na afloop waarvan de Heer Bouwmeester met z'n gezelschap plaats neemt in gereedstaande rytuigen. Nu begeoflt de stoet zich, met muziek voorop, begeleid door fakkellicht, naar .Ca sino», vanwaar door het afsteken van ben gaalsch vuur den heer Bouwmeester reeds van verre het .Welkom» wordt toegeroepen. Véór .Casino» staat onderwyl geschaard een muziekkorps en de verschillende vereenigin gen met hunne baniereo. By de aankomBt in „Casino" wordt den heer Bouwmeester door de commissie naar het balcon geleid en neemt de grootmeester der Nederlandsche tooneelspeelkunst aldaar de hulde in ontvangst der Heldersche ingezetenen. Alsnu begeeft de heer Bouwmeester zich naar z'n ver sierde kleedkamer en gaat binnenkort de voorstelling beginnen. Dan volgt of in de pauze of aan het einde der voorstelling de overhandiging van het huldeblyk (de hulde blijken) en zal daarby een gepast woord worden gesproken. Na afloop der voorstelling zal den heer Bouwmeester met z'n geselschap in de voor zaal van „Casino" een gezellig samenzyn worden aangeboden, aan het einde waarvan het gezelschap zich in de gereedstaande rij tuigen hötelwaarta zal begeven. Dit is in ruwe trekken het voorloopig plan der com missie en zy hoopt, met medewerking van allen, die kunstminnend zyn, dit plan ook te kunnen volvoeren. De flnanciëele kwestie zal als volgt worden afgehandeld: Naar de verschillende kunst- dienende vereenigingen worden circulaires gezonden met verzoek om financieelen steun en by de bekende tooneelliofhdbbersfsters) tullen door verschillende dames lysten worden aangeboden. Ten allen tyde zullen echter giften, voor het mooie doel geofferd kunnen worden by den penningmeester der commissie, den heer M. P. Polak, Kanaalweg 143. Het dient byzondere vermelding, dat het door de bemoeiingen der Held. Tooneelverg. T.A.V.E.N.U. gelukt is den heer Bouw meester te bewegen, na afloop van zijn tournéestuk „Weldoeners der Menschheid", de opvoering te geven van de éénacter „Blind", een kort drama, waarin Louis Bouwmeester in zyn volle, tot nu toe ongeëvenaarde kunst, schittert. Een moeilijke arrestatie. Het anders zoo rustige dorpje 't Zand, aan het Noord-Hollandsch kanaal, werd Maan dagnacht enkele minuten in opschudding rbracht. Ten huize van den veldwachter aldaar zou een zekere G., woonachtig te Schagen, als verdacht van den- kippendief stal by den heer G. te Koegras, gehoord worden. Dit ging aanvankelijk kalm toe. Maar op een onverwacht oogenblik kreeg G. een woeste kuur en ontwaakte in hem een aanvalshitte, wat direct een zeer ernstig tooneeltje tengevolge had. De veldwachter Eelman, van hier, die bezig was met het opteekenen der verklaringen, kreeg een gedachten stomp in het gezicht, waarop een hardnekkige en langdurige worsteling plaats had. G., voor geen beetje vervaard en ge noegzaam bekend om zyn durf en vecht- vermogen, verweerde zich buitengewoon hef tig en wist Eelman met de tanden in het gelaat en aan de handen verscheidene bloe dende wonden toe te brengen. Eerst toen de kerel door zyn vinnig verzet tegenover beide aotieve politie-mannen uitgeput raakte, kon men hem met veel moeite boeien, waarna hy, brullend als een wild dier, in een rytuig werd gebracht, dat hem naar het hoofd bureau Westplein voerde, om den volgenden dag naar Alkmaar getransporteerd te worden. Herhalingsoefeningen zeemilitie. De Min. van Marine geeft kennis, dat elk van de zeemiliciens, die gebruik hebben ge maakt van de in de vorige maand bekend gemaakte gelegenheid om véór 1 Febr. hunne voorkeur te kennen te geven voor opkomst voor herhalingsoefeningen op 23 Maart of op 27 April a.s., voor zoover zy niet behooren tot de kustwacht of tot de stokers voor den torpedodienst, voor opkomst op den verlang den datum zal worden aangewezen. Al de tot opkomst voor herhalingsoefe ningen bestemde zeemiliciens zullen zich, ge kleed in hunne by vertrek met groot verlof medegenomen militaire kleedingstukken en voorzien van hunne kooigoederen, zoomede van hunne zakboekjes, behooren aan te mel den op den datum, het uur, en de plaats, die in de openbare kennisgeving betreffende hunne oproeping zal zyn vermeld. De Rijksmiddelen. Voor de schatkist is het nieuwe jaar bui tengewoon gunstig begonnen. Blykens den maandstaat hebben de By ksmiddelen in Januari met een totaal van f 12,530,000 de opbrengst van Jan. 1910 met f 983,000 overtroffen en verreweg het hoogste cyfer bereikt, dat ooit in Januari is voorgekomen. Het leeuwendeel der hoogere inkomsten komt ditmaal op rekening der accynsen, die f 670,000 meer gaven dan in Januari 1910, toen echter de opbrengst f 143,000 by de zelfde periode een jaar te voren ten achteren was gebleven. Het grootst was het accres by een middel, dat toenmaals traag had gevloeid, n.1. do suikeraccyns. In Januari 1909 werd daaruit f 2,276,000 verkregen, in 1910 slechts f 2,095,000, thans daarentegen niet minder dan f2,420,000, zynde een ver meerdering met f325,000 of 15 °/0 tegenover 1910 en f144,000 of 6£°/o tegenover 1909. Waaraan de buitengewoon hooge opbrengst, die byna f j millioen of circa 26 boven het 1/12 der raming was, is toe te schrijven, valt niet direct na te gaan. Ook de opbrengst van het gedistilleerd is f 804,000 hooger geweest dan verleden jaar toen de jenever-accyns echter den invloed ondervond van de op 10 December 1909 plaats gevonden verhooging van f 63 tot f 90 per H.L., tengevolge waarvan in de eerste 10 dagen van December 1909 zeer groote voorraden waren ingeslagen. De accyns op het geslacht heeft f25,000 of 6 die op bier en azjjn f 8700 of 10 meer opgeleverd, terwyl ook die op vryn een eenigszinB hoogere opbrengst gaf. Bevredigend vloeiden ook de invoerrech ten, waaruit de schatkist f 1,091,000 heeft gebeurd tegen f 1,013,000 in het vorige jaar. Buitengewoon goed was wederom de op brengst der Poeteryen, die met een cyfer van f 1,359,000 een vooruitgang van f129,000 of 10 °/o aantoonen. De Rijkstele graaf gaf 33,000 of 9% meer; de loods gelden gaven een record opbrengst, n.1. f260,600 (v. j. f224,200, twee jaar geleden f 188,000), hetgeen op een voortdurende levendigheid in het verkeer wyst. Invoering van de hooiklet bij het Leger. Door den luitenant-generaal, commandant van het veldleger is bepaald, dat naar de militaire magazynen van levensmiddelen in de garnizoenen 's-Gravenhage, Leiden, Delft, Gouda, Haarlem, Hoorn, Den Helder, Nieuwer- sluis, Dordrecht, Ede, Deventer, Zutphen, Maastricht, Roermond, Venlo, Bergen-op- Zoom, Middelburg, Vlissingen, Breda, Amers foort, Harderwijk, Utrecht, 's Hertogenbosch en Amsterdam een hooikist zal worden ge zonden, opdat het verplegingspersoneel in de gelegenheid zal zyn zich te oefenen in het bereiden van het eten] voor de troepen op marsch by de eerstvolgende groote manoeuvres, op elk gewild oogenblik, van een warmen maaltyd te kunnen voorzien. Het fort bij Vlissingen. Reuter meldt uit Londen: In het Lagerhuis heeft de unionist Viscount Volmer aan Sir Edward Grey, den minister van buitenlandsche zaken, gevraagd, of deze een verklaring zou afleggen van de opvat ting der Engelsche regeering over den voor gestelden bouw van het fort by Vlissingen en of de bestaande verdragen Engeland het recht geven ia deze aangelegenheid tusschen- beide te komen. Het antwoord luidde, dat er geen aanlei ding schynt te bestaan voor een uitzetting van de opvatting der Engelscho regeering over maatregelen, die door een buitenland sche regeering genomen worden ter verdedi ging harer eigen grenzen, voor zoover deze maatregelen van zuiver defensieven aard zjjn, Indien eenig internationaal tractaat, inter nationale rechten of verplichtingen geschon den mochten zyn, zou deze kwestie er een zyn, die vriendschappelijk door de by het tractaat betrokken partyen besproken moet worden, voordat een dezer er een meening over kan uitspreken. „Niet Rooken". Toen gisterennacht tegen één uur de laatste trein uit Rotterdam aan het Centraal-Station te Amsterdam arriveerde, werden eenige reizigsters en reizigers opgewacht door de politie en meegenomen naar het posthuis Centraal Station. Aanleiding tot dit optreden was het volgendeIn een coupé-niet-rooken zaten eenige dames, die deel uitmaakten van een variété-gezelschap en elders waren opge treden. De dames zaten lustig sigaretten te rooken, hetgeen echter de gramschap op wekte van een mede-reiziger. En deze wond zich zoo op, dat hy een der dames een stomp gaf. Dat veroorzaakte een heel tumult en in de verwarring trok een der reizigers het gebeurde tusschen Leiden en Haarlem aan de noodrem. Een geneesheer, die zich toevallig in den trein bevond, constateerde dat de dame niet noemenswaardig gewond was. Van het geval werd in het politieposthuis Centraal-Station proces-verbaal opgemaakt. Stuur I ieden-examens. 's-Gravenhage, 15 Febr. Geslaagd voor de groote stoomvaart de derde stuurman J. S. C. Huyser en P. M. Iogenegeren. 's-Gravenhage, 16 Febr. Geslaagd voor de groote stoomvaart als eerste stuurman D. H. v. d, Hiel Kromwykals derde stuurman W. L. Jclsma, G. Joosse. Het opgegeten bankbiljet. Op een schriftelijke verklaring van getuigen heeft de directie van de Nederlandsche bank aan De Krieger te Drumpt, van wien onlangs door een geit een bankbiljet van f 25 werd verslonden, een nieuw biljet toegezonden. Een stoomschip vergaan Rouaan, 15 Febr. De kapitein van het Spaansche stoomschip f011argan" legde by den Spaanschen consul de vorklaring af, dat een ander Spaansch stoomschip, dat tegelyk met hem Rotterdam verlaten had, schipbreuk geleden zou hebben tydens een storm. Het zou het stoomschip .Albercon" zyn, en op weg naar Bilbao met man en muis vergaan zyn. Er waren 70 personen aan boord. Tot nog tee is de beweerde ramp nog door niets bevestigd. Rouaan, 16 Fobr. Het stoomschip, waar van in de mededeeling van den kapitein van de „Ollargan" aan den Spaanschen consul sprake was, is de „Abento". De schipbreuk van dezen stoomer op de Spaansche kust is den 3en Februari reedB gemeld. Vloer ingezakt. Lissabon, 15 Febr. Tydens een bezoek van den minister van oorlog aan de kazerne van het 12e regiment infanterie te Guarda zakte de vloer van de ontvangzaal in. Honderdvyffg personen werden gekwetst, waarvan eenige zeer ernstig. Huisduiner fonds. Aan de punten van beschryving van de algemeene vergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, te houden op 7 Juni 1911 a.s., ontleenen wy het volgende betreffende bovengenoemd fonds: Aan de algemeene vergadering van 1910 werd door het hoofdbestuur een voorstel van urgentie aangeboden dat tot strek king had, het hoofdbestuur te machtigen, het batig saldo van het Huisduinerfonds, tot een bedrag van ongeveer f 6.000.te schenken voor de eene helft aan de „Noord- en Zuid- Hollandsche Roddingmaatschappy", gevestigd te Amsterdam, voor de andere helft aan de Zuid-Hollandsche Maatschappy tot redding van schipbreukelingen", gevestigd te Rotter dam. Aangezien evenwel na de verzending van dit voorstel aan de departementen, daarnevens andere voorstellen omtrent dezelfde zaak waron ingediend door de departemententen Woudsend, Rotterdam en Helder en het hoofdbestuur niet in de gelegenheid was geweest, de waarde dezer voorstellen, nevens die van het zyne, nauwkeurig te onderzoeken, werden de vier voorstellen in getrokken en werd door het hoofdbestuur toegezegd een in de Punten ter beschryving van de algemeene vergadering voor 1911 op te nemen voorstel, in verband met de uit komsten van zyn nader in te stellen onder zoek omtrent de voorstellen der drie boven genoemde departementen. Aangaande dit ingestelde ondersoek heeft het hoofdbestuur het volgende te berichten. Het departement Woudsend stelde vnorde gelden van het Huis duinerfonds te storten in een nieuw te stichten fonds, eigen dom der Maatschappy, waarvan de renten door het hoofdbestuur of door een zynerzyds te benoe men Commissie zullen worden besteed: 1°. tot het bemoedigen van zelfopofferend gedr a.g b y rampen aan de nederlandsche kust of by het redden van dren kelingen, door het uitreiken van een e e r e g e se h e n k: 2°. tot het ver leenen van geldelfjken steun aan Vereenigingen die zich bewegen op dit gebied, b. v. aan het «Oranje- krui s." Tegen de strekking van dit voorstel heeft het hoofdbestuur bezwaar, omdat het in stryd is met de conclusie van het Rapport, opgenomen op bl. 8340 Jaarboekje 1910, speciaal met die omtrent het Huisduinertonds (bl. 89—40), welke conclusie door het hoofd bestuur werd anngenomen en belichaamd in zyn voorstel van urgentie van het vorige jaar. Het hoofdbestuur kan de wenschelykheid niet inzien, dat aangenomen dat het restant van het Huisduinerfonds zul worden bestemd voor een doel, naby komend aan dat, waartoe doze gelden indertyd zyn geschonken hiertoe noodig zou zijn ,een door de Maatschappy nieuw te stichten fonds", nu reeds speciale Vereeni gingen, Maatschappijen en fondsen met het boven omschreven doel bestaan. Het hoofdbestuur, dat dan zulk een te stichten fonds zou moeten beheeren, zou daarvoor zyn werkzaamheden vermeerderd zien met een arbeid, welke buiten het eigen lijke terrein van de werkzaamheid der Maat schappij ligt en waartoe het niet by uitstek bevoegd moet worden geacht, terwyl de be staande Vereenigingen juist voor dat werk in het leven geroepen zjjn. Daarby komtdat het te stiohten fonds groote kans sou hebben, niet te sullen aan groeien, zoodat jaarlyks niet meer dan de ronte van ongeveer f6.000.d.i. ongeveer f250.beschikbaar zou komendat deze rente dan nog zou moeten worden verdeeld a voor de voorgestelde „eeregeschenken" waarvoor het hoofdbestuur niet zoo heel veel voelt en b. tusschen de Vereenigingen, welke zich met het redden by rampen aan de Nederlandsche kust of b(j het redden van drenkelingen (dit laatste is een geheel nieuw doel, waarvoor weer geheel afzonderlijke Vereenigingen bestaan), bezig houden waar van het gevolg zou zyn, dat de bedragen aan elk dier doeleinden en aan ieder dier Vereenigingen per jaar te geven, al buiten gewoon klein zouden zyn. Op die wyze sou met het restant van het fonds, naar het oordeel van het hoofdbestuur, niet het meeste nut worden bereikt. Mede op die gronden, zal de vergadering hare instemming willen betuigen met het denkbeeld, bedoeld restant te geven aan een der bestaande Vereenigingen, welke in het doel dat zy beoogen, het doel waarmede het Huisduinerfonds werd opgericht, naby komen. Het doel nu van het mot medewerking van departementen, door bijdragen van depar tementen en byzondere personen uit alle deelen des lands, in 1824 bijeengebrachte Huisduinerfonds waste steunen de weduwen en weezen van de zes leden der bemanning van de red dingboot te Huisduinen, die om kwamen by een poging om schip breukelingen to redden. Dit doel was dus van specialen aard en eischte daarom voorziening, omdat toen door speciale Vereenigingen, hetzy van plaat- solyken aard, hetzy werkende over het geheele land, in dergelyko gevallen niet werd voor zien. Ook was het geval van Huisduinen voor een deel het gevolg van den onvoldoenden toestand van het reddingswesen in geval van schip breuk, in 1 8 2 4. De belangrijke verbetering van ditreddings- weten in onzen tyd, zoowel wat betreft het materiaal als de geoefendheid van het per soneel, is het beste middel, om gevallen als dat te Huisduinen in 1824 in 't vervolg te voorkomen. De Vereenigingen welke tot voorkoming van onheilen als die te Huisduinen op de meest doeltreffende wyze werkzaam zyn en die bovendien de nagelaten onverzorgde weduwen en kinderen van eventueel by het redden van schipbreukelingen omgekomen mannen steunen en beide werkzaamheden uitstrekken over de g e h e e 1 e nederlandsche kust, komen daarom, naar het oordeel van het hoofdbestuur, het eerst in aanmerking voor het restant van het Huisduinerfonds. Nu stelde het departement R o 11 e r d a m voor, dit restant af te dragen aan den Nationalen Bon d voor het reddingswezen en eerste hulp by ongelukken (Het Oranje Kruis", ter storting in het door dien Boud in t leven geroepen Prins Hen- driktonds", onder de voorwaarde, dat dit geld uitsluitend zal mogen worden aangewend om te steunen de weduwen en weezen van per sonen, die zyn omgekomen by pogingen tot redding en welke niet uit openbare fondsen wor den gepensioneerd. Ten aanzien van dit voorstel merkt het hoofdbestuur op, dat bedoeld Prins Hendrik- fonds wèl werkzaam wil zyn voor het geheele land, maar dat, ook met de beperkende voorwaarde, bedoeld aan het slot van het voorstel, het doel van dit fonds niet het oorspronkelijke doel van het Huis duinerfonds zeer naby komt, aangezien onder de „pogingen tot redding" ook die tot andere redding dan die van schipbreukelingen worden begrepen, zoodat het restant Huis duinerfonds mede zou dienen, om de wedu wen en weezen te steunen van personen, die zyn omgekomen by pogingen tot redding by ongelukken van allerlei aard te land... reden, waarom het hoofdbestuur dit voorstel niet aannemelijk acht. Een soortgelijk bezwaar geldt omtrent het voorstel van het departement Helder, om het batig saldo van het Huisdui nerfonds te schenken aan het de gemeente Helder geves tigde „Fonds tot het verleenen van ondersteuning en ter aan moediging van redders van sohip- breukelinge n". Dit fonds toch bedoelt niet uitsluitend het ondersteunen van de nagelaten betrekkingen van redders van schipbreukelingen, maar ook het verzorgen en verplegen van die redders zeiven, ingeval zy in hun bedrijf kwetsuren bekomen en ook (het verleenen van geldelyken steun aan oude, behoeftige redders van schipbreukelingen"' Doch hier mag dit bezwaar niet in die mate gelden, omdat de f 6000.van het Huisduinerfonds, volgens het voorstel Helder, in elk geval zouden ten goede komen, hetzy aan redders van schipbreukelingen te Helder, hetzy aan hua nagelaten betrekkingen. D e vraag is evenwel, of het Helder sche fonds voor dat doel meer geld noodig heeft. Dit nu blykt uit de geschiedenis van het fonds niet. Opgericht in 1887, heeft het fonds eerst in 1910 rechts persoonlijkheid aangevraagd en verkregen. In 1905 was het groot f 9060.58. Dit kapitaal accresceerde geregeld, tot f 12501.55 in 1910. Dit accrès had plaats door de jaarlyks ge kweekte rente en de jaarlyks geïnde con- tributiën, welke laatste daalden van f 370.29 in 1905 tot f298.69 in 1909. terwijl de rente toenam van f 271.89 in 1904 tot f 860.— in 1910. Dit accrès van het kapitaal was, daar de contributiën geregeld ver minderden, in de laatste vyf jaren uit sluitend het gevolg van de weinige uitgaven, over die jaren, nl. respectievelijk f 17.60, f 94.10*/» f55.90, f88.75, f58.71. Over de jaren, waarin die uitgaven de f 60.overschrijden, is alleen aan onder steuning een klein bedrag uitgegeven, nl. f25.— in 1907 en f24.— in 1908. Op de begrooting voor 1910 is f50.voor onder steuning uitgetrokken. Of dit bedrag ook is uitgegeven, is nog niet gebleken. Met deze geschiedenis van het Heldersche fonds voor de oogen, zal niemand zeggen, dat het ver meerdering van kapitaal dringend noodig heeft. Het door het departement Helder aan gevoerde argument ten gunste van het Hel dersche fonds, dat daaruit ook allicht in de nabijheid wonende Huisduinen zullen worden gesteund, is niet klemmend, lo. omdat de Huisduinen evenzeer vallen onder de zor gen van de Noord-Hollandsche Reddings- maatschappy2o. omdat de schenken van 1824 de betrekkingen der Huisduiner redden wenschten te steunen, niet omdat zy Hnis- duiners, maar omdat zy redders waren. Bovendien, wat in het licht van het boven gestelde algemeen beginsel hoofdzaak is, het fonds te Helder werkt uitsluitend plaat- s e 1 \j k, terwyl, naar de meening van het hoofdbestuur, die fondsen het eerst in aan merking komen, welke werken over de ge heel e Nederlandsche kust. Dit nu is het geval met de twee Maat schappyen, voor welke het urgentie-voorstel van het hoofdbestuur in 1910 het restant van het Huisduinerfonds wilde bestemmen. De Noord- en Zuid-Hollandsche Redding maatschappy" en de Zuid-Hollandsche Maat schappy tot redding van schipbreukelingen" (beide opgericht in 1824, onmiddellijk na en als gevolg van de ramp te Huisduinen) stel len zich ten doel, schipbreukelingen te red den en, door het beschikbaar stellen van reddingsmateriaal op tal van kustplaatsen, het verlies van menschenlevens by sohip- breuken te voorkomen. De eerstgenoemde Maatschappy verleent hare hulp van Scheveningen naar het Noor den, de Noord-Hollandsche en Friesche eilanden en de Friesche kust (Moddergat) inbegrepende tweede genoemde langs de kust van Zuid-Holland bezuiden Schevenin gen en de Zuid-Hollandsche en Zeeuwscbe eilanden. De eerstgenoemde Maatschappy heeft voorts, in overeenstemming met art. 13 harer Statuten, zich het lot aangetrokken van weduwen en weezen van hen, die in dienst der Maat schappy omkwamen en wel uit een speciaal daarvoor gereserveerd fonds, waaruit aan weduwen ondersteuningen van f5.per week worden uitgekeerd, evenals pensioenen aan bejaarde schippers en roeiers van red dingbooten. In 1909 werd 18156.— aan deze soort ondersteuningen en pensioenen uitgegeven. Sedert 1908 zyn deze by afzonderlijk regle ment geregeld. Beide Maatschappyen zyn voorts van de beste reddingsmiddelen voorzien, trachten deze voortdurend te verbeteren en in te richten naar de eischen des tjjds en ze in goeden staat te houden. Aangezien beide Maatschappyen in elk opzicht een gunstig verleden hebben ea de ervaring beeft geleerd, eenerzyds, dat by haar in de eerste plaats wordt aangeklopt om steun voor redders of voor hun nagelaten betrekkingen anderzyds dat beide door hare organisatie in staat zyn, op uitstekende wyze te beoordeelen, of en zoo ja in welke mate steun noodig is, heeft het hoofdbestuur de eer, aan de algemeene vergadering voor te stellen, dat zy besluite: «het hoofdbestuur te machti- rgen, het batige saldo van het Huisduinerfonds te schenken voor de eene helft aan de Noord en Zuid-Hollandsche Redding- „maatschappy, gevestigd te Am sterdam, en voor de andere helft aan de Zuid-Hollandsche Maat- ,sc happy tot redding van schip breukelingen, gevestigd te Rot te r d a m". Wy willen hopen, dat de afgevaardigden van het Departement Helder nog argumenten genoeg hebben om te trachten dit fonds in het Reddingsfonds te Helder te doen over gaan. Sedert de laatste wijziging in de sta tuten van het Reddingsfonds is het mogelyk geworden onderstand te geven aan do red ders van schipbreukelingen, en zou het spoedig genoeg blyken dat de baten van het Huisduiner fonds wel degelyk hier ter plaatse een goede en juiste bestemming zouden krjjgen. l) Het saldo zal op 1 Juli, naar de koers der effecten op 1 Januari ea de rente tot 1 Juli, bedragen f6548.88. Marktberichten. Schagen, 16 Februari. 5 Geldekoeien (magere) f 160.k f 200.— 40 Geldekoeien (vette) f180.k f815.— 15 Kalfkoeien f 200.- k l 280.-. 50 Nuchtere Kalveren f12.— k f24. 440 Overhouden f 20.k f 28. 60 Varkens (vette) f 0.46 k f 0.52 p. K.G. 80 Biggen f 10.— k f 15.—. 80 Konynen f0.40 k f 1.50. 100 Kippen f 0.60 k f 1.90. 50 Eenden f0.60 a i 1.—. 300 K.G. Boter fl.50 k f 1.60 per K.G. 200 K.G. Kaas f0.50 k f 0.60 per K.G. 25 '0 Kipeieren f 8.75 k 4 4.25 per 100. 100 Eendeieren f 5. Wintareonoart van het Stafmuziekkorps der Kon. Marine, op Dinsdag 21 Febr. 1911, van 810 uur. Programma. No. 1. Einzugsmarsch der Bojaren. J. Halvenen. 2. Ouverture sNachklauge von Ossian."Niels W. Gade. 3. a. Andante, allegro moderato. b. Allegro Scherzando. A. L. Hazebroek. Pauze. 4. Ouverture de Concert. W. Klejj. 5. Serenade, Eine kleine Naclit- musikW. A. MozarL für 2 Violinen, Viola, Violoncel! und Contrabase. 6. Le dernier Sommeil de la ViergeJ. Rasse net. Prélude. s 7. FautaisieBallet. J. Deschaux. Marine en Leger. De officier-machinist 2« kL J. Ypelaar wordt 16 Februari geplaatst aan de fabriek van de maat schappy „De Schelde" te Vlissingen en tydelyk belast met het dagelyksch toezicht by. den aan maak van werktuigen voor Marine en Koloniën. 1) De statuten verboden onderstand aan de redders van schipbreukelingen, ook al waren zy behoeftig. Uitkeering moest alleen geschieden aan de nagelaten weduwen en wcezen. Die statuten zijn nu gewyzigd, en kan onderstand gegeven werden. zal vaak geneeg noodig znn. Red. VL BL" Viaacherijberiohten. Nieuwediep, 14 Februari. Door garnalenvisschera aangebracht 12 mand schar f 1,50 a f 1,75 per mand, 2 mand kleine schol f 3,50 per mand. 15 Februari. Van garnaienvisschers 40 mand schar 1 1,50 a f 1.75 per mand, 4 mand kleine schol f 4 per mand. 16 Februari. Van garnaienvisschers 20 mand schar f 1,50 a f 1,75 per mand. Stoom vaartberichten. Stoohvzabt-Maztschappw-Nkderlshd. Billiton, thuisreis, is 16 Febr. Kaap SL Vincent gepasseerd. Lombok, uitreis, arriv. 16 Febr. te Port-Said. Oranje, uitreis, vertrok 16 Febr. van Genua. Koningin Regentes arriv. 16 Febr. v. Amsterdam te Batavia. Rottzrdamsohe Llotd. Menado, uitreis, passeerde 15 Febr. Peniche. Rindjani, thuisreis, passeerde 15 Febr. Perim. Tabunan arriv. 16 Febr. van Batavia te R'dam. Tambora, uitreis, arriv. 15 Febr. te Padang. Walcheren, uitreis, arriv. 16 Febr. te Sab&ng. Koninklijke Hollandsche Llotd. Amstelland, thuisreis, vertr. 16 Febr. v. St. Vincent. Frisia, thuisreis, vertrok 15 Febr. van Santos met 5500 bn. koffie. Maasland, uitreis, arriv. 16 Febr. te Montevideo. Adv -tentiën. Op den lsten Maart hopen wy de 127i Jarige Echtvereeni ging te herdenken van J. W. M. Hommelsberg en E. C. Minneboo. Helder, 17 Februari 1911. Uit aller naam: Til. Minnzbou. F. Minnzboo. A. H. Minnzboo- J. Minneboo- slnkelaar. leien, en verdere Familie. [ppm lil Op den lsl«n Maart hopen lü onze geliefde Zuster en Zwager lil Jan Willem Michiel Hommelsberg en li Elisabeth Christina Minneboo, '8 hunne 127,-Jarlge Echtvereeni- ging te herdenken. Dat Qod hen nog lang moge sparen is de wensch van hunne Broeders, Zusters en Zwagers: J. TH. MINNEBOO. L. MINNEBOO-Tjittes. P. K. MINNEBOO. P. MINNEBOO MBB8T8B3. TH. MINNEBOO. A. MINNEBOO—Goas., B. MINNEBOO. A. MINNEBOO-Rust. P. BOEKHOFF. A. J. BOEKHOFF-Minneboo. H. F. WASSILI. V. J. WASSILI-Minneboo. li Amsterdam, 17 Febr. 1911. Geboren: Johanna Jeannette, Dochter van J. N. C. VERFAILLE en C. VAN GRUNNINGEN. Helder, 15 Februari 1911. Geboren: Antje, Dochter van M. BOON Jz. en T. BOON—Konino8tkin. Huisduinen, 16 Februari 1911. Ondertrouwd A. E. Woudetra en 6. v. Gilet. ÏÏrd6n' i 16 Febr. 1911. Huwelijksvoltrekking 2 Maart 1911. Ondertrouwd C. Janten en A. van Breda. Helder, 16 Februari 1911. Koningstraat nr. 91. Huwelijksvoltr. 2 Maart a.s., 1 uur n.m. Receptie: 26 Febr. van 2 4 uur. Ondertrouwd Pieter van Hattel en Adriana Cornelia Dienaar. Helder, 16 Februari 1911. Ksn&zlweg nr. 12. Huwelijksvoltrekking 2 Maart 1911. Ondertrouwd Dirk van Klaveren, SergL-Hofm. K. M. en Gerhardina E. D. Snaphaan. Huwelijksvoltrekking 2 Maart 1911. Receptie: Zondag 19 Februari. Westgracht 34. Kam' I 16 Febr-19U- Overleden ten mijnen huize, Mej. J. J. Verhage, Wed. van P. Smit Kz.. in den ouderdom van 61 jaar. H. KRELJGER. Van Ewijckaluis, j p Anna Paulowna, 1 10 teDr' u' Burgelijke Stand v. Helder Van 14 tot 16 Februari. ONDERTROUWD JL Woudstra en O. van OilsL P. van Hassel en A. C. Dienaar. C. Jansen en A. van Breda. J. Kruit en K. Jansen. J. de Wit en A. Kuiper. J. F. J. Visser en C. Loovenstyn. J. C. Oost en A. Tysen. M. Braber en A. P. J. Koning stem. O. D. van Hoeden en M. Bruin. D. van Klaveren en O. E. D. Snaphaan. GETROUWD: K. Smit en E. Hellendoorn BEVALLEN: H. O. Bakker geb. de Does, z. H. Reekers geb. Vonk, z. W. Haverkamp geb. Vissen berg, z. J. M. Melief geb. Bocndermsker, d. M. Swart geb. Rooker, z. S. de Leeuw geb. de Boer, s. J. E. Geurts geb. de Roode, z. 9. E. L. C. v. d. Wedden geb. v. d. Wedden, d. T. Verfaille geb. van 0 runningen, d. OVERLEDEN: J. J. de Beurs, 84). A.op t Land wed. O. J. Valkenburg, 68 j. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Echt genoot en Vader, de WelEd. Gestr. Heer Willem de Waardt, Oud-Officier-Machinist le kl. der k. M., Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, in den ouderdom van 64 jaren. Utrecht, 15 Februari 1911. Mevr. de Wed. N. DE WAARDT- Parkt. J. L. DE WAARDT, Brussel. L. W. DE WAARDT. J. A. M. DE WAARDT, Ned.-Indie. NELLY J. DE WAARDT. JANNA M. DE WAARDT. De begrafenis beeft plaats U Utrecht, Oerard Doustraat 1, den 18den Februari a.s., voor middags 11 uur. Voor de menigvuldige blyken van belangstelling, die wy den 9den Febr. j.1. mochten ontvangen, betuigen wy door dezen onzen bartel Ijken dank. J. A. VAN GELDER cn Echtgenoote<

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 5