Bijvoegsel van ,,'t Vliegend Blaadje", van Woensdag 22 Februari 1911. Texel, 18 Februari. Heden had de inwijding van het nieuwe magazijn voor verplegingsmateriaal voor de afdeeling „Texel" van het .Witte Kruit plaats. Aanwezig waren het hoofd der gemeente, eenige leden van den Raad, leden van het tegenwoordig en van het eerder bestuur, benevens verdere genoodigden en belang stellenden. De Voorzitter, de heer Dr. A. Wagemaker nam het woord, en hield eene luid toegejuichte rede, waaruit we het volgende aanstippen „Geachte genoodigden I Het zy my vergund u van harte welkom te heeten, die uit alle oorden van Texel naar deze stichting zyt opgegaan tot bywoning van de plechtigheid, welke op punt staat te worden voltrokken, n.1. de inwijding van ons nieuwe Witte-Kruis- gebouw, een inwijding, die door uwe aan wezigheid ook een feestelyk karakter heeft gekregen en voor ons bestuurderen door uw medevoelen en medewerken wordt gestempeld tot een historisch feit in de geschiedenis van onze Witte-Kruie-afdeeling. Gy allen staat hier in zekeren zin op eigen grond, omdat, hetzy gy finantiëelen of moreelen steun aan onze vereeniging hebt verleend, of alleen het ernstig streven uwe sympathie heeft opge wekt, wy allen slechts door één gedachte worden geleid, n.1. de ziekte en het lijden onzer medeburgers zooveel mogelyk te ver zachten. Want waar men elkaar met ditzelfde streven voor oogen ontmoet, daar is men in eigen huis, wyl het geheele doel van het .Witte Kruis" slechts voor allen een ondeel baar geheel vormt." Spreker doelde er verder op, dat het Witte Kruis nog maar korten tyd op Texel bekend is, en noemde den dag, waarop de afdeeling Texel een eigen gebouw bezitten zal en een van byzondere beteekenis, een dagvanblyd- schap en van voldoening, maar tevens ook een dag van belofte. Daarom had men ge meend de inwyding een eenigszins feestelyk karakter te moeten geven, te meer, daar men in het gestichte gebouw een begin mocht zien van vele gevolgen, die zich ver buiten de muren er van behoorden uit te strekken. Dan werd deze stichting van oneindig veel grooter beteekenis. En nu gaf spreker uiting aan de gedachten, die zich natuurlyker wyze opdrongen, in de eerste plaats de herinnering aan het doel, dat de oprichters leidde, aan den weg dien afgelegd werd, aan de moeilijkheden die overwonnen werden, aan de beteekenis van het bereikte standpunt, en aan den weg der toekomst. Gewezen werd op de toenemende belangstelling in de hygiënische voorziening, en in het bevorderen van maatregelen in 't belang van de openbare gezondheid als integreerend deel van het werkprogram. Een overzicht van het werk en de geschiedenis van het Groene- en het Witte Kruis werd gegeven en hieruit bleek, dat de vereenigingen in hooge mate het hart der bevolking hebben gewonnen. Allen weten uit eigen ervaring of door aanzien by anderen hoe hoogst nuttig zy werken en met hoeveel toewijdende liefde zy overal worden bestuurd, tot heil der arme zieken. Zeer veel nuttige en tevens kostbare zaken wachten op afdoening, doch hoe nuttig deze maatregelen ook mogen zyn, moet er iets anders aan voorafgaan, n.1. wat Dr. Hamacker verleden jaar in een onzer tijd schriften zoo kernachtig heeft beschreven ,de voorlichting van het publiek." Met die voorlichting is zeer veel te bereiken. Het is een onbetwistbaar feit, dat door de groote meerderheid der menschen veel gezonder zou kunnen worden geleefd, zonder meerdere kosten en zonder meerdere moeite dan er thans worden ten koste gelegd, wanneer se maar over voldoende kennis van zaken beschikten, dat is, als ze maar wisten .hoe" te moeten leven. De fouten, die tegen de gezondsleer worden begaan uit onkunde en uit de hiermede nauw samenhangende onver schilligheid, zyn zéé enorm vele, en voor een groot deel in hun gevolgen zéé beden kelijk, dat men, wanneer 't gelukte door verspreiding van kennis alle vermydbare fouten uit te roeien, daarmede veel meer zou hebben gedaan tot verbetering der gezond heidstoestanden, dan op eenige andere wyze bereikbaar is. Deze voorlichting kan geschieden op velerlei wjjzen, byv.door 't uitgeven van popu laire geschriften, het houden van populaire voordrachten, het geven van eenvoudige cursussen, de invoering van hygiënisch onderwys op de scholen, bestrijding van het gebruiken van schadelijke genotmiddelen, bestryding der kwakzalverij, die een veel grooter kwaad vormt, dan menigeen schynt te vermoeden, enz. enz. Het is nog een onbeperkt gebied, dat voor ons ligt. Hoewel van groote beteekenis is echter het byéénbrengen van verplegings materiaal in een gebouw sooals wy thans hebben gesticht, volstrekt nog niet het voor naamste deel van het doel van het „witte en groene kruis", Verder werd in het lisht gesteld van hoe groot nut de wijkverpleging is, en hoeveel moeite het zal kosten, deze goed geregeld te krygen. Voor deze en meerdere zaken werd steun gevraagd, waarbjj hulde gebracht werd aan de eendrachtige samenwerking van het be stuur en vooral aan de krachtige actie van den yverigen secretaris, den heer L. J. Kikkert. Krachtig werd opgewekt tot vermeerdering van het ledental. Allen moeten meedoen. .Het stichten van dit gebouw worde een momument van waarachtige solidariteit van alle Texelaren 1 Gelyk een Aya-Sofia staat op fundamenten in kruisvorm, zoo ruste ons gebouw op wat door het kruis wordt gesym boliseerd de barmhartigheid, die, hoewel zeer oud, steeds maar weer nieuw is in iederen tyd, de algemeen menschelyke naas tenliefde, die van allen behoort te zyn en tot allen zich uitstrekken wil." Ten slotte werden de wenschen uitge sproken, dat by dit gebouw het werk den meester moge loven, en architect, opzichter en bouwmeesters de voldoening mogen smaken, waarop zy recht hebbendat Boogaart en echtgenoote, die in het gebouw zullen wonen, steeds hnn best zullen doen, om alles in goeden staat te houden; dat alle wenschen in de toekomst verwezenlijkt mogen worden dat het opschrift van den gedenksteen door den geachten Heer Burgemeester in het magazyn geplaatst, en straks door hem te onthullen, bewaarheid moge worden, en dat deze nieuwe stichting tot in lengte van dagen onder goed bestuur den lijdenden menschen tot zegen moge strekken. Luid applaus volgde. Hierna verkreeg de heer Mr. W. F. Hid- dingh, Burgemeester, het woord waarvan de aanhef aldus luidde„Voor de tweede maal dan in korten tyd heeft het ijverige Bestuur van de Texelsche afdeeling der Noord- Hollandsche Vereeniging .Het Witte Kruis" ons op deze plek tot eene feestelijke plech tigheid te saam geroepen, en met ware vreugde hebben wy allen zonder over drijving meen ik dit althans te mogen uit spreken aan die roepstem gehoor gegeven. Ja, ik geloof, dat een nog grooter gevoel van vreugde, van trots en van zelfvoldoening dan by de eerste steenlegging op dit oogen- blik onze harten vervult, nu wy de voltooide plannen, nu wy de verwezenlijkte wenschen van zoovelen voor ons zien belichaamd in deze waardige stichting. Namens den gemeenteraad namens het college van B. en W. in het bijzonder zeg ik het bestuur der afdeeling voor de tot ons geriohte uitnoodiging hartelijk dank, en als hoofd dezer gemeente wil ik het bestuur namens de geheele burgery gelukwenschen met inwyding van dit, ons eigen Witte-Kruis- gebouw, eene gebeurtenis van groote betee kenis voor het geheele eiland, gelyk de toekomst leeren zal aan hen, die daar nog aan mochten twyfelen. Maar meer dan eene eenvoudige gelukwensch achten wy hier gepast. Wy voelen dit, om zoo zeggen, aan de verhoogde stemming, die ons allen nu bezielt, wy bespeuren het aan al het feeste lijke, dat zich aan het ernstige en plechtige paart." Hierna wees spreker op de ontwikkeling en den groei van de afdeeling, en vooral op het wenschelyke van het gemeenschappe lijk bestrijden en voorkomen van ziekten, en van hoe groot belang in dezen het parti culier initiatief kan zyn. In slechts korten tyd heeft de afd. Texel van het Witte Kruis veel tot stand weten te brengen, en hiervoor komt grooton dank toe aan de bestuurders. „Want", zoo zegt Mr. Hiddingh, „behalve hen, die reeds door den vorigen spreker, onzen geachten Voorzitter en Vriend, met woorden van dank en waardeering zyn bedacht, behalve de leden en opeenvolgende besturen resten nog iemand, en voorwaar hier niet de minste, wiens verdiensten uitter- aard door dien spreker niet voldoende zyn belicht. Ik bedoel natuurlijk u zelf, mijnheer de Voorzitter, die niet alleen het initiatief hebt genomen tot de stichting dezer afdeeling, maar die haar sedert op voortreffelijke wyze hebt geleid en die haar, gesteund door be kwame medebestuurderen tot den huidigen toestand van bloei hebt weten op te voeren. De gemeente, in 't algemeen gesproken, is u veel verplicht; dat zy u daar dankbaar voor is, bewyBt de groote populariteit, die ge u hebt weten te verwerven, maar de af deeling van het Witte Kruis in het bijzonder kan niet genoeg beseffen, hoeveel zy aan uw arbeid, aan uwe adviezen te danken heeft." Verder deelde spreker mede, dat het hem een eer en een voorrecht was op nog andere wijze te kunnen trachten het heugelyke feit van den dag, in waarheid eene gebeurtenis van belang voor Texel, aan de vergetelheid te ontrukken. Hierbij werd aangeboden een keurige gedenksteen, voor deze gelegenheid speciaal vervaardigd, waarop in duurzamer letters, dan die van het gesproken woord, de inwyding wordt herdacht. In gulden woorden staat daarop gebeiteld de wensch, die stellig aller hart bezielt, de woorden geplaatst onder het Witte-Kruis-teeken .Dit gebouw, gesticht door de afdeeling van het Witte Kruis tot leniging van ziekten en nooden, is ingewyd den 18en Februari 1911 in de hoop, dat deze afdeeling moge blyven bloeien en in wjjden kring zegen verspreiden onder de lydende menschheid. De opzichters, oud-bestuursleden en be stuursleden, (volgen de namen). Deze ge denksteen is aangeboden door Mr. W. F. Hiddingh, Burgemeester." Na nog de wenschen voor de toekomst in het licht gesteld te hebben, eindigde spreker met deze woorden: .Heden is het weer duidelijk gebleken, dat onze afdeeling recht heeft op ons aller sympathie en mede werking. Mogen wy haar leus, hiernaast in den schoorsteenmantel gebeiteld„voor allen door allen", bewaarheid zien. Voor alle edelen, voor iederen nobelen arbeid geldt het .Aide-toi et Dieu t'aidera". En zoo moge dan ook Gods beste zegen rusten op dit gebouw en het goede maatschappelijk werk door de afdeeling ter hand genomen. Ik heb gezegd I" Luide toejnichtingen volgden. Nadat de Voorzitter dank had gebracht aan den heer Mr. Hiddingh voor zyne be langrijke woorden en voor het koBtbaar ge schenk, den keurigen gedenksteen, werden de aanwezigen door Dr. Wagemaker door het gebouw rondgeleid. Met belangstelling werd de keurige stichting in oogenschouw genomen. Texel, 20 Februari. Zaterdagavond hield de afdeeling aTexel" van de S. D. A. P. eene vergadering te Oosterend. Voor de ongeveer 30 aanwezigen sprak de heer Eekhof, van Amsterdam, een vurige rede uit over „Het belang der arbeiders klasse by het algemeen kiesrecht." Veel nieuws werd hierby evenwel niet ontvouwd. De kiesrechteisch werd als een der voor naamste punten in den breede behandeld, en aangegeven, dat zonder algemeen kies recht geen deugdelijke arbeidswetgeving te verwachten is. De liberalen waren onmachtig goede arbeidswetten te maken, en ook het Chr. Ministerie kan het niet. Het stembiljet in de handen van alle meerderjarige vrouwen en mannen is het eenige wapen ter ver betering. Alleen daardoor zullen de arbeiders kunnen meespreken in het kapitaal. Wan neer van het tegenwoordig Ministerie de som wordt opgemaakt, blykt, dat nog niets gedaan is voor den arbeider. Min. Talma zou gaarne wat willen doen, doch hy kan niet en zal sneuvelen op het politiek terrein. Gesproken werd over ons treurig belasting stelsel over demoralisatieover betere levens voorwaarden; over de Kieswet van Houten, die meer dan een half millioen Nederlanders boven 25 jaar voor onmondigen verklaart; over arbeid op het platte land, die de arbeiders minder te zamen brengt, dan die uit de fabrieks-centraover ongelijkmatige aantallen kiezers, die een lid naar de Tweede Kamer afvaardigen; over de tegenwoordige onheilzame klasse-wetgeving; over de slechte salarissen van kleine ambtenaren, en over de groote sommen, die voor ministers, gouverneurs-generaal, koningin en kon. stallen worden beschikbaar gesteld, enz. Al deze argumenten werden aangevoerd, om het wenschelyke van algemeen kiesrecht te betoogen, en daardoor handteekeningen te winnen voor het volkspetitionnement, dat door het Comité van Actie gehouden wordt. Na de pauze werd over het militairisme gesproken en over de vele millioenen, die hieraan door ons klein landje geofferd moeten worden, terwijl steeds voor de sociale zaken het noodige geld ontbreekt. Dit wordt alle maal gedaan om kostbare, lucratieve baantjes te behoaden voor de bezittende klasse. Dit werd genoemd een vloek tegen de arbeiders, die niet van den eenen dag in den andere weten te komen. „Moeten we", zoo eindigde spreker, «met een dergelijke bestendiging genoegen nemen Neen Teeken op de lysten voor ons petitionnement, en strijdt met ons voor verbetering I" (Applaus). Voor het debat gaf de heer G. Dros zich op, die zeide, dat de socialisten wel zeggen veel met de arbeiders op te hebben, maar ze zyn net als de andere partyen. Staalman was een volksman, maar hy moest van de baan. Als de soaialisten de baas worden, dan eerst zal het rottig worden, vooral, wanneer alle menschen kunnen stemmen. Gewezen werd op Briant. Hy riep de vergadering toe Laat je niets wijsmaken, want een revolutie geest wordt aangekweekt I" Nadat de heer Eekhof den debater op vurige wyze had beantwoord, sloot de voorzitter, de heer A. Boon met een opwekkend woord de vergadering. Op drie der zeven dorpen van dit eiland is gevestigd een plaatselijk „Nut",* t. w. te Oosterend, te De Waal en te Oude Schild. Deze drie vereenigingen verheugen zich in toenemenden bloei. Zy besloten hun winter vergaderingen met tooneelmatige voordrach ten, die zeer in den smaak vielen en met een opgewekt bal werden besloten. Aan den duinkant zyn reeds weer kieviten gezien. Deze vogels hebben in dezen winter slechts voor korten tyd afscheid genomen. Indien het bekende rympje: „De kievit legt in Maart, Al vriest 't op z'n staart," waarheid bevat, zyn weldra weer de gezochte dure eieren te wachten. Als nu maar geen misbruik wordt gemaakt ten opzichte van 't weghalen der eieren. Anna Paulowna. Zondag 19 Februari gaf de gymnastiek- vereeniging „T.O.K.I.D.O." onder leiding van den heer C. Keyzer eene openbare uit voering in Veerbnrg. De zaal was flink bezet. Uitgevoerd werden vrye oefeningen en oefeningen aan de rek, door de jongens- adspiranten, oefeningen op de brug en vrye oefeningen door de dames-adspiranten, oefe ningen op 't paard en 't hoogrek door de eerste party, stokoefeningen en oefeningen op de brug door de tweede party, terwyl tot slot een tweetal groepen werden gegeven. Over 't geheel werd er zeer goed gewerkt. De goede leiding was by elk nummer merk baar. Vooral muntten uit no. 12, oefeningen aan de brug door de 2e party en oefeningen aan 't hoogrek door de le party. Deze waren flink en correct en deden zien, dat de ver eeniging over goede krachten beschikt. Voor deze nummers klonk dikwijls een welverdiend applaus. Wanneer de jongere leden zich ernstig blyven oefenen, kan tT.O.K.LD.0." eene flinke vereeniging worden. Ter afwisseling werden door de heer A. M. Vrugt van Haarlem een zestal comische voordrachten gegeven, die zeer in den smaak vielen. Er werd recht hartelijk gelachen. Het publiek toonde zich door applaus zeer dankbaar. Een gezellig bal besloot deze goed geslaagde uitvoering. Gemeenteraad van Texel, gehouden op 20 Febr. 1911. Voorzitter Mr. W. F. Hiddingh, Burgem. Aanwezig 9 leden, afwezig de heeren Bakker en Keèsom. Bij de opening herdacht de Voorzitter de goede werken en besluiten, die in 1910 voor Texel hebben plaats gehad. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Besloten werd om punt VI van de agenda, benoeming onderwijzeres vak k te Oosterend, te verdagen, daar deze nog niet kon plaats hebben. Van de benoemde regenten(essen) van Wees huis en Armbestuur waren berichten inge komen, dat zy de benoeming aannamen. Van Ged. Staten waren missives ingekomen tot goedkeuring in zaken leges, suppl. kohieren hoofd, omslag en hondenbelasting. Nog was ingekomen een schryven van Ged. Staten tot intrekking van den rooster van aftreding van Raadsleden totdat de volkstel ling is vastgesteld. Ook moest vaststelling van de begrooting verdaagd worden. Voor kennisgeving werd aangenomen een reglement met pensioenregeling van het Alg. Weeshuis, terwyl de begrooting er van gesteld werd in handen van de heeren Dros, Lange- Langeveld en Kikkert. Het kohier schoolgelden U. L. O. over het le kw. 1911 werd vastgesteld op f 432.20, dat van de lagere scholen op f 824.45. Tot onderwyzeres voor de o. L school te M. Eierland werd benoemd Mej. Hempenius, te Helder en wel met algemeene stemmen. Het verzoek van Mej. G. Koning om eer vol ontslag als onderwyzeres in vak k aan de o. 1. school te Oosterend, werd eervol ver leend tegen 1 Maart a.s. Met dien datum zal dit onderwys tydelyk worden opgedragen aan Mej. A. Kluit, totdat eene benoeming ge- An is. In beginsel werd aangenomen tot het stichten van een zeevaartschool, mits van het Ryk een jaarlijks subsidie worde ver kregen van f 2250 en van de Provincie eene van f 1150. De Gemeente zou dan jaarlyks f 1275 moeten bijdragen. De heer Mets bracht dank aan B. en W. voor dit voorstel. De gemeente begrooting werd opnieuw vast gesteld en nu tot een bedrag van f 73545.30'. Dit moest gebeuren, daar het Rijkssubsidie in zake onderwys f 1150 minder zal zyn, dan men verwacht had. De inkomsten zullen nu f 1000 hooger moeten zyn, terwyl de post voor belooningen van dokters en vroed vrouwen f 150 minder zal zyn. Voor het ontwerpen van plannen in zake de oprichting van een drinkwaterleiding werd op voorstel van B. ec W. met algemeene stemmen f 1000 verleend. Ingekomen was een verzoekschrift van A. Dros Pzn. en vele anderen in sake voor ziening van den geneeskundigen dienst in Eierland. Er werd gevraagd f 1000 subsidie en vryen woning voor den geneesheer. B. en W. stellen voor, dat de Gemeente voor loopig voor eene woning zal zorgen, dan spoedig een woning van f 6500 te bouwen, die door den geneesheer gehuurd kan worden voor f 400 per jaar. De subsidie blijft dan bepaald op f 1000. De heer Dros stelde voor f 800 per jaar en dan vrye woning, welk voorstel evenwel weer ingetrokken werd. Dat van B. en W. werd nu met algemeene stemmen aangenomen. Bjj de rondvraag vraagt de heer Koning een onderwyzeres van de O. L. School te Oosterend en de heer Dros eene voor De Cocksdorp. Zal nader onderzocht worden. De heer Kikkert sprak nog over het ver bieden van het opslaan van schuimaarde op het haventerrein, wat lastig is. Hierna werd de vergadering gesloten. Burgelijke Stand v. Texel, van 11 tot en met 17 Februari 1911. ONDERTROUWD GETROUWD: GEBORENJan, s. v. Pieter Huizing» en Dieuwertje Schaap (den Burg). Jan, z. v. Jan Kooger en Trjjntje Mets (Oudeschild). C at har in a Klazina, d. v. Cornelis van der Werf en Neeltje Bakelaar (Koogerveld). Dirk, z. v. Willem de Porto en Dieuwertje Zjjm (den Hoorn). Johanes Simon, z. v. Johan August HiUen en Geertje Koorn (den Burg). Anna d. Doeke Doekzen en Neeltje Bran denberg (den Burg). OVERLEDEN: Geene. ia-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 5