KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, TexelWieringen en Anne Paulownaw No. 3970. Zaterdag 25 Februari 1911. 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 8 m. 50 et., fr. p. post 75 ct, buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 11 i 37} 45 f 0.75 miinModeblad 5S (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiin van 1 tot 5 regelt Elke regel meer Be wijs-exemplaar Vignetten en graote letten worden naar plaatsruimte Wereohijnt Dinsdag» en Vrijdagmiddag. Intere.- Telefoon 80. Uitgeven C. OE BOER Jr. (y./h. BERKHOUT a Co.), Helder. Bureaux i Spoorstraat en Koningstraat. Eerste Blad. UIT HET BUITEHLANO. Wat was de oorsaak van den brand op d Brussolsche tentoonstelling I Met het onder zoek hiernaar houdt zich eene commissie van deskundigen bezig. In Januari werd reeds gezegd dat die commissie met dat rapport klaar was; zy achtte het echter beter nog eens nader een en ander te onderzoeken en men kan nu in het begin van Maart eindelyk het verslag verwachten. Zou België nog meer delfstoffen bezitten dan zyn jjzer en steenkool? Men spreekt over de aanwezigheid van lood, koper on jjzer in de provincies Namen en Luxembnrg. Er wor den boringen verricht tot onderzoek; ook in de Onrthe- en Vesdre-vallei (tnsschen Luik en de Duitsche grens.) De FranBohe Kamer heeft drie twaalfden der begrooting goedgekeurd. Nu is er dus vooreerst weer tyd om de zaakjes op z'n gemak te behandelen. Daarna werd behandeld het op stapel zotten van twee pantserschepen en den bouw van twee dubbele herstollingsdokkeD, die de minister van marine verklaarde noodig te hebben voor de versterking van de vloot. De minister toonde voorts de noodzakelijkheid aan van het vlootprogram, dat reeds gernimen t\jd geleden is vastgesteld en goedgekeurd. De bouw zal aan partiouliere werven worden opgedragen, want de rijkswerven hebben do handen vol met ander werk. De toegestane credieten zullen zoo goed mogelijk besteed worden in het financiëele en militaire belang van het land. De wijnboeren in champagne hebben met hnn opstandje hun zin gekregen een wet op de wijnvervalsching. De wijnboeren in Charente (cognac) schijnen hun voorbeeld te willen volgen. Er zonden reeds optochten naar de onderprefectuur gehouden, waaraan dui zenden deelnamen. Zy oischen van de regeering maatregelen tegen de beunhazerij in den cognachandel. In Engeland is de groote strijd in het par lement begonnen. Minister Asquith heeft zijn wetsontwerp betreffende het veto door het Hoogerhuis, waarom feitelijk de heele ver- kiezingstrjjd liep, ingediend. Het is hetzelfde als dat, wat in de vorige zitting door het Hoogerhuis is afgewezen. «Dat was de dag dat het Hoogerhuis politieke zelfmoord pleegde" verklaarde minister Asqnith. Het ontwerp bepaalt in hoofdzaak 't vol gende dat een financiëel wetsontwerp, dat door hot Lagerbnis is aangenomen, zonder toe stemming van het Hoogerhuis wet kan worden; dat een niet-llnanciëel wetsontwerp, dat door het Lagerhuis in drie opeenvol gende zittingen is goedgekeurd, en door het Hoogerhuis telkens is verworpen, ondanks die verwerping wet kan worden, indien al thans twee jaren zjjn verloopen tusschen de eerste indiening van het ontwerp in het Lagerhnis en de aanneming aldaar voor do derde maal; dat een wetsontwerp door het Hoogerhuis verworpen zal worden geacht, indien het hierin niet ongeamendeerd is aan genomen of aangenomen met zulke amende menten, die door beide Hnizen kunnen worden aanvaarden eindelyk dat de dnur der parlements-zittingen van zeven jaren tot een dnnr van vjjf jaren zullen worden in gekrompen. Door sommige bladen wordt opgemerkt dat Asqnith geen enkele toespeling maakte op hetgeen de regeering doen zal als het Hoogerhuis het wetsontwerp verwerpt. Het antwoord dat het Chineesche ministerie van buitenlandsche zaken heeft gegeven op het Russische ultimatum schjjnt in vredc- lievenden geest gesteld te zyn on in over eenstemming met Ruslands wenaohen. De Chinoesche gezant te Petersburg ont ving de opdracht aan de Russische regeering te verklaren dat China inziet tonten te hebben gemaakt en de verdragen te hebben geschonden. Eigenaardig is het wel dat het zoo spoedig toegeven van China aan bedrei ging van de zyde van Japan wordt toege schreven. Men sprak er zelfs van dat do beide vroegere vyanden hand in hand gingen ten koste van China. Dit maakte men op uit het voortschrijden van Russische zoowel als Japanaohe troepen maar het heette evenwel om het voortdrin- gen der pest te kunnen beletten door strenge bewaking. Nader is echter gebleken dat Japan niet voornemens is party te kiezen, nbch voor Rusland, nóch voor China. Alleen zal het aandringen op eene spoedige rego- ling, want het herstel der normale betrek kingen tusschen Rusland en China wordt in Tokio ernstig gewenscht. Do Japansche regeering heeft dit zoowel te Peking als te Petersburg doen meedeelen. Dit Sjanhaï werd gemeld dat Russische troepen Thibet binnenrukten. Dit bericht is echter uit Petersburg onmiddellijk tegen gesproken. Tnrkye krygt last in Arabië. De Bedoïneu vermeesterden een kameelen-convooi met ammnnitie en levensmiddelen bestemd voor het Tnrksche garnizoen te El Hnffa. De gouverneur Lo Heia, die poogde het convooi te hernemen, werd met een verlies van 50 dooden teruggeslagen. MiEUWSBERICHTEN. HELDER, 24 Februari. De Tooneelvereeniging Jong Holland" zal ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van den heer Th. Rykers, als schipper der reddingsboot, ten tooneele voeren «Villus Nobilitat", dramatische schets uit het vis- schersleven in 5 bedryven en naspel, voor deze gelegenheid geïllustreerd door Ph. B. en Jac. B. Polak. De heeron Polak hebben op dit gebied hun sporen reeds verdiend. Wy herinneren slechts aan de uitnemend geslaagde opvoe ringen by gelegenheid van de De Buyter- en Oranjefeesten, Cara9ao-avond, enz. Het laat zich aanzien, dat deze Bchets uit het visschersleven ook om het dankbare onderwerp, Diet minder aantrekkelijk zal syn en de opvoering het verdiende succes zal hebben. Positie Onderofficieren. Omtront de door den Minister van Oorlog ingestelde commissie van officieren en adjudant- onderofficieren betreffende de bezoldiging en bevordering van onderofficieren verneemt; men nog, dat aan deze commissie de bevoegdheid is gegeven sub-commissiën uit onderofficieren samen te stellen tot voorlichting omtrent het aangelegen vraagstuk, zoomede om ook het gevoelen in te winnen van de korpscomman danten. Te voren aangekondigde inspectie is geen inspectie. _Van deze .militaire waarheid" is de nieuwe Minister van Oorlog klaarblykelyk niet door drongen, wat van een oud-Indisch officier te verwonderen valt. In de zuidelyke garnizoenen is men hard in de weer om de kazernes aan den nienwen be windsman te laten kjjken.zooals ze or an ders nooit uitzienwittery, ververy enz. enz. in vollen gang. Als historisch deelt men ons mede, dat zelfs is een commandant in allen ernst voornemens geweest zijn manschappen te verbieden om zich Zaterdag te verschoonen... opdat in de soldatenkastjes een stel schoon ondergoed aan Ezc. Colyn kon worden getoond. (,Avp.") Een nieuwe Handelskade. Alkmaar. B. en W. stellen den gemeente raad voor, te besluiten tot het doen maken van een walbekleeding langs de Kanaalkade tusschen de Texelsche- en de Brakkebrug met bijbehoorende werken, een en ander van cemeni-yzer, waarvan de kosten zyn geraamd op f72,130. De bedoeling is, deze kade in to richten tot handelskade. In het zand bedolven. Dinsdagmorgen heeft te Katwyk aan Zee in de duinen tusschen Katwyk en Noordwyk, meer bekend onder den naam van Noordache duinen, in de nabyheid vaa het 's Graven- torentje een treurig ongeval plaats gehad. Zekere Hendrik Gebuis, varensgezel en on geveer 23 jaar oud, was des morgens om 6 uur van huis gegaan om in de duinen konynen te gaan delven. Aan zjjno moeder had hy gezogd om 10 uur weer terug te zyn. Toen hy om 12 nur nog niet thuis was, ging zyn broeder de duinen in en vond na veel zoeken den vermiste met nog slechts een gedeelte van zyn beenen boven den grond. By het graven had hij zich tamelyk ver in 't afgegraven hol begeven, toen de laag grond boven hem instortte, zoodat hy geheel onder 't neerstortende zand bedolven werd. Hy kon zich niet meer bewegen en is gestikt. Het slachtoffer was verloofd en zou dezen zomer trouwen. Het ongeluk aan de Artillerie-inrichting aan de Hembrug. Dinsdagmiddag is te Zaandam onder zeer veel blyken van belangstelling, zoowel van de zyde der directie van de artillerie-inrich ting als van zyn kameraden de onderofficieren en opzichters als van de werklieden en het publiek het stoffelyk overschot van de by de ontploffing van Zaterdagmiddag nood lottig om het leven gekomen sergeant-majoor H. de Ruyter nitgedragen. De lykbaar die te vfjf nar het sterfhuis verliet, werd gedekt door twee kransen, een van de officieren der Munitiefabriek en een van de onderofficieren en opzichters der artillerie-inrichtingen. De onderofficieren en opzichters en een aantal werklieden sloten zich by de stoet aan, die door de Langestraat on de Westzjjde den weg nam naar de werf van de firma Evenbley waar een sleepboot gereed lag, om het stoffelyk overschot naar Alblasserdam, de geboorteplaats van De Ruyter, te vervoeren. By de afvaart waren aanwezig de officieren de heeren L. C. van Kuyk, luitenant-kolonel, hoofd der Munitiefabriek, D. de Kreuk, kapi tein-hoofdopzichter der vunrwerkery, J. F. Quanjer, le-luitenant-opzichter der vunrwer kery en J. H. A. Meysberg, majoor hoofd der werkplaats voor draagbare wapenen, die hun deelneming aan de diep bedroefde weduwe en de familieleden betuigden, terwijl een broeder van den overledene dankte voor de laatste eer. Tegen de pest. De gemeentelijke gezondheidsdienst t« Amsterdam treft met het oog op de pest epidemie in Azië verschillende maatregelen tegen de mogelijkheid, dat ook daar de be smetting wordt ingevoerd. By het binnen komen worden de schepen nauwkeurig onderzocht, en als er rotten worden gevonden, worden dezon door uitzwaveling verdelgd, ook in de loodsen en op de kaden der veemen worden de ratten zooveel mogelyk uitgeroeid. Ongeluk. Aan boord van de mailboot .Koningin Wilhelmina", dagboot van de Maatschappij //Zeeland", is de olieman H. Tax tnsschen de machines bekneld geraakt. De ongelukkige werd afgrjjseljjk verminkt en onmiddelyk ge dood. Hy laat oen vrouw met 7 kinderen achter. Een aanranding. Er heeft te Groningen op het Heerepleiu Dinsdagnacht oen ernstige aanranding plaats gehad. Een drietal heeren, die van een feestje huiswaarts keerden, werden daar door een 4-tal ongunstig uitziende personen aangeval len. Voor zy zich konden verdedigen, had reeds dén van hen een slag, blykbaar met een riem toegebracht, op het hoofd te pakken; een ander werd op den grond geworpen, ook hem werden eenige klappen toegediend, ter wyl de derde door te vluchten aan het gevaar wist te ontkomen. Het lag in do bedoeling der vier aanvallers om geld af te persen. Zy dreigden tenminste met moord, indien Diet aan hun verzoek om geld zou worden voldaan en een mes werd reeds, om de bedreigiug kracht by te zetten, voor den dag gehaald. Nadat de heeren aan het verzoek der individnen hadden voldaan, door hun eenig geld te geven, lieten dezen hnn slachtsoffers met rust, temeer daar er voor hen van andere zyde gevaar dreigde. Weer een strooperedrama. In de Wouwsche Plantage naby Rozendaal hoeft zieh Dinsdagnacht weer een stroopers- drama afgespeeld. De jachtopziohter P. de Krom hoorde schoten vallen en trok alleen op onderzoek uit. Na eenigen tyd bemerkte hij een tweetal stroopers met den lichtbak. Op zyn nadering werd het licht uitgeblazen. Toch wist h(j een der stroopers te grypen. Een worsteling ontstond, wuarby De Krom een hevigen slag met oen geweer op het hoofd ontving, zoodat hy bewusteloos neer viel. Men vond hem in dezen toestand. De stroopers ontkwamen zonder horkend te zyn. De mannen van de „Zeven Provinciën" in Transvaal. De correspondent van de N. R. Crt. te Pretoria schryft dd. 30 Januari: De ontvangst van de afvaardiging van H. Ms. .Zeven Provinciën", bestaande uit den kommandant, den kapitein-ter-zee F. Baudnin, den administrateur L. G. de Wjjs, de luitenants-ter zee 2de klasse J. van Hen gel en W. K. Maurits, de adelborsten lste klasse G. van Reede en M. Luden en de luitenant der mariniers P. van Werd, bene vens 25 onderofficieren en mindere schepe lingen waaronder merkwaardigerwijze machinisten ontbraken was onbeschryfe- lyk hartelyk. Duizenden waren aan het spoorwegstation hier aanwezig, waaronder Nederlanders, oud-Nederlanders, Afrikaan- ders, Duitschers en Engelschcn, terwyl het vrouwelyk element in buitengewone getale was opgedaagd. Aan het feestmaal, den zeeofficieren aan- geboden, heeft generaal Beyers duidelijk ge maakt wat Zuid-Afrika en Transvaal in het bizonder aan Nederland alxoo te danken hebben. Hy verklaarde er trotech op te zyn, tof de afstammelingen van het Hollaudache volk to behooren. De voormannen van de Iiollandsch sprekende Afrikaanders hebben zoo weinig de gelegenheid zich uit te spreken op dit punt. Eu nu greep een van de sym pathiekste voormannen van het volk de ge legenheid aan, uiting te geven aan wat er in de harten zjjner medeburgers klopt aan dankbaarheid jegens het stamverwante volk van over zee. Unie-, provinciale en stadsregeering zyn in gastvrijheid voorgegaan. De Unie-regee ring stond op den spoorweg kosteloos ver voer toe voor de afvaardiging, de stadsre geering vergunde aan allen vrjj vervoer op de electriscne tram. Sir Abo Baily stelde twee groote motoromnibussen ter beschikking voor het bezoek van de onderofficieren en manschappen aan de omstreken van Pretoria. Sir Thomas Cullinan bood de officieren, by een bezoek aan de Premier Diamantmijn, een noenmaal aan, de Duitsche Clnb stelde haar lokalen open voor de zeelieden en ont haalde hen op eon gullen dronk biers, en Janmaat kon zich om niet laten scheren en haarsnijden, terwyl de barbier na afloop van de kunstbewerking hun ieder een sigaar op den koop toe gaf. Wat de Nederlandsche gemeenschap gedaan heeft om hun het verblyf aangenaam te maken, leert men het beat nit de plaatselijke bladen. Zoowel de Eogelsche als de Holland- sche pers hebben daarvan uitvoerige ver slagen. Er is maar één roep over het uit stekend gedrag van de Hollandsche matrozen tydens ze passagierden in Pretoria en Jo- hannesburg. Het optreden van don kom mandant was kranig, altmede dat van de onderofficieren en manschappen. De krijgs tucht wordt onderhouden door een band van onderling vertrouwen. Zulks kwam aller aardigst aan den dag, toen op den derden avond alhier in het Park de schepelingen or op aandrongen hun kommandant to zien. Kolonel Bauduin kwam dan ook en werd verzocht hon toe te spreken, maar kon slechts zeggen dat hy hun niets te zeggen had. Hy wist, toen hy hen uitzocht voor den tooht naar Transvaal, dat ze zich good zouden gedragen, en vond het niet meer dan natuurlijk dat ze zyn verwachting niet beschaamd hadden. Wonderlijk is bij den Brit de vrees voor den Duit8cher ontwikkeld. Nadat Janmaat zich op de Duitsche Club verlustigd had aan bier en aan zingen, waarbij vele Duitsche liederen ten beste gegeven waren, zongen enkelen hunner, buiten gekomen, 't een of ander Hollandsch lied op de wjjie van de .Wacht am Rhein", waarin een schryver in het orgaan van de unionisten alhier den in vloed van Duitschland op de Nederlandsche marine meende te zien: eeD toekomstbeeld! Het detachement onderofficieren en min- dore schepelingen kwam bier aan ter sterkte van 25 man en was by vertrek aangegroeid tot 26; een van de negen, die in Kaapstad gedrost waren, had zich hier te Pretoria weer aangemeld- De kommandant en de officieren van de .Zeven Provinciën hebben zieh iu de paar dagen die ze hier vertoefd hebben zoo be minnelijk gemaakt, dat een dozjjn dames en heeren ze uitgeleide hebben gedaan naar Durban. Als men weet dat daartoe een spoorreis noodig is van 48 uren en dat ze slechts twee volle dagen in Durban hebben, ten einde te genieten van den omgang met den staf van dat Nederlandsche oorlogsschip; dat de meesten hunner reeds jaren lang in Zuid-Afrik» gevestigd zyn, dan kan men beseffen boe het zien van de Nederlandsche uniformen bia: te lande, niet alleen het Hol landsch hart heeft goed gedaan, maar den band met hel oude vaderland versterkt heeft. Ook uit de toespraak van generaal Beyers bljjkt ten duidelijkste hoe de genegenheid van de Hollandsch sprekende bevolking van Zuid-Afrika voor Nederland door dit bezoek versterkt geworden is. Wy hopen, dat het aantal jaren dat ons scheidt van een volgend bezoek van Janmaat, klein moge ijjn. De Wognuram»r8. Over het optreden der Wognummers te Londen hebben wy, na den brief van onzen correspondent aldaar, medegedeeld hal oor- doel van de .Times". Ook andere Londensche bladen scbryven met veel waardeering over het Hollandsch koortje, zoo .Daily Mail" on ,Morning Post". De heer Willem Saai en de z(jnen hebben een zeer .vriendelijke pers". De brand te Havre. De schade, veroorzaakt door den brand van de loodsen op het terrein van het station te Havre, wordt geschat op minstens drie mil- lioen francs, waarvan twee millioen door de vernieling van koopwaar. Een klopjacht op twee inbrekers. Te Berlyn is in den nacht van Maandag op Dinsdag een klopjacht op twee inbrekers gehouden. Zy hadden het voorzien op een sigarenwinkel op den hoek van de Dresde- nor Strasse on de Alexandrinenstrasse en zich 's avonds in een hnis ernaast laten in sluiten. Toen zy bezig waren door den tusschenmuur heen zich een weg naar den sigarenwinkel te banen, werd een man, die onder den winkel woonde, wakker. Hy waarschuwde de politie, die versterking ont bood en zich voor den winkel opstelde. Een van de dieven sprong in zjjne benauwdheid recht door de winkelruit heen en liep zoo hard hy maar kon de straat op. Hy had een pels en verlakte schoenen aan. Een nachtwaker wist hem beentje te lichten en zoo werd hy, met bloedige wonden van de scherven, opgepakt. Zyn kameraad was intusschen over der tien daken gevlucht. Toen hy zoo ver was gekomen, viel hy door een koekoek en brak zyn nek. Ook deze inbreker droeg een pels jas en verlakte schoenen. Een bak met gesmolten metaal gesprongen. In de staalfabriek te Jeumont is 'en bak met gesmolten metaal geaprongon. De lichamen van twee werklieden, die de kokende massa over zich boen kregen, zyn daarin geheel verbrand; elf andere arbeiders liggen met levensgevaarlijke brandwonden in het zie kenhuis. Scheepsrampen. Kristiauaund, 21 Febr. Gisteravond zyn gedurende een orkaan drie visschersachuiten gezonken. Elf man hebben daarbjj dun dood in do golven gevonden. Een aohuit wordt nog vermist. Kloksignalen. In Cherbourg hebben onderzeebooten proe genomen om met een pantserschip, dat op zeven zeemylen afstand lag, klok signalen te wisselen. De proeven moeten volkomen gelakt zyn. Ook zyn er proeven genomen en geslaagd met de daikboot ,Prai- rial", waaraan een inrichting voor draadlooze telegrafie was aangebracht. De tPrairial" seinde aan het pantserschip de namen van al de schepen, die in de haven van Cherbourg in zicht gekomen waren. Romantische zonderling. Vóór eenigen tijd is iu Engeland over leden de heer Dering, eigenaar van het land goed «Lockley" by het dorp Welmyn. Hy stierf op tachtigjarigen leeftyd. En niemand zou zyn verscheiden hebben opgemerkt, in dien niet na zyn dood ontdekt was, dat deze grysaard gedurende een menschenlceftjjd een dubbel bestaan geleefd had, door een deel dos jaars als mr. Dare in Brighton te leven en een ander deel als mr. Dering op //Lockley" te komen doorbrengen. In zya eersten staat als Dare was hy een gehuwd man, bemin nelijk mensch, vader van een met eon armen organist gehuwde dochter, zelfs geliefkoosd grootvader in zyn tweeden staat was hy een van de eigenaardigste zonderlingen, dien i zich denken kan. Hot is nu pas, by zyn dood zyn vrouw stierf vóór hem dat zyn dochter to weten is gekomen, dat zy de erfgename is geworden van het landgoed .Lockloy" on het daarbij behoorende fortuin van ongeveer drie millioen galden, om niet te spreken van de kunst schatten, die in het landhuis opgehoopt i ,/Lookley" is een prachtig kasteel in oen groot bosohrjjk park gelegenhet werd be woond door den butler en diens vrouw, eenige dienstboden, een groom on een koetsier. Dit personeel had veertig jaar lang niets andera to doeu dan oenmaal 's jaars tegen Kerstmis het bezoek van den zonderlingen heer en meester af te wachten. Hy nam dan zyn intrek in een stoffige, verwaarloosde kamer, die altjjd gesloten moest blyven, rekende met zyn personeel af, las de brieven, die in den loop des jaars voor hem gekomen waren, en verdween na eenige dagen even geheim zinnig als hy gekomen was. Na zyn dood is zyn familie op het land goed aangekomen en heeft er een stal ge vonden met oude reiscoaciios en statige koet sen van honderd jaar oud, doch paarden waren er sedert vjjftig jaar niet door den koetsier te verzorgen geweest. In de deftige zalen hingen schilderyen, drie vier boven elkaar alle met den voorkant naar den wand gekeerdmen vond er kost bare Btnkken ondereen Holbein, oen Fra Bartolommeo, men trof er beelden aan van de Parysohe tentoonstelling van 1862, een marmergroep van Monti, waarvoor indertyd 20,000 gulden werd betaald. Verder prach tige vazen, vergald Dresdener porselein, kostbare klokken. Dit alles lag bedekt met het stof van tientallen jaren. Het huis zelf is geheel met klim-op be groeid de stal is een heuvel van mos golyk in het park groeide het hout een halve eouw lang wild en woest dooreen. Dit alles scheen wel een slapend kasteel... En nu vernoemt men ook de zonderlingste verhalen van den ouden slotbewoner zijn toenemende menschenschuwheid, wanneer hy op .Lockley" vertoefde, zijn angst voor geluiden, zoodat alle dieren in het park moesten worden uitgeroeid. Éénmaal per jaar, in óén kamer kwam hy éón week doorbrengen. Wanneer Edgar Poe nog leefde en schreef, dichtte bjj ons hier een wonderbaarlijk ver haal van I Een gezellige inlegger. Het geboorde aan een onzer kleine post kantoortjes, waar liefhebbers van zegels, wissels, quitanties, aangeteekende stukken, posterestante allemaal broederlyk aan één loket staan voreenigd, te zamen met de spaarbankboekjefokkers. Een meneer wilde oen rekeningcourant beginnen, en al dadelyk drie galden inleggen. By sooiets khn men liet al te secuur zyn! Geen acht slaand op de steeds aangroeiende queue van klanten achter hem ieder op zyn benrtl vroeg de aapirant-millionn&ir den ambtenaar achter 't loket het naadje van de kous. Het begin nen van een postspaarbankboekje is over het algemeen toch al een handeling welker omslachtigheid menigeen zon afgeschrikt heb ben ertoe over te gaan wanneer hy het vooruit geweten had, doch deze weetgierige, angstwekkend secure potter maakte er een heele ceremonie, een spel van vragen-en- antwoorden, een vraaggosprek-met-deu-post- ambtenaar de menschen zyn er toch om je in te lichten! van. Heele reglementen werden Qitgoplozen, samengestelde interest- berekeningen met een rentevoet van 2.64 ten honderd, gelijkstaande met 11 cent voor elke honderd gulden in een halve maand, schudde de werkelyk bewonderenswaardige loketman uit zjjn mouw. En intusschen groeide de file en verdrong men zich in 't kleine wachtlokaaitje als de boomwol in de rypende zaaddoos van een katoenboom. Eindelyk scheen het of het oogenblik naderde dat de inlegger tevreden zou zyn. .En, mynheer", vroeg hy,'tglanzend nienwe boekje zorgvuldig in een reusachtige porte feuille sluitende, «als ik er nou geld op terug kom halen, kan ik dat dan maar zoo dadelyk mee krygen .Zulke kleine bodragen wel, meneer." Er stonden drie guldens op 't boekje. Toen liet de ander langzaam de portefeuille in zyn binnenzak glijden, knoopte zyn col bertje diebt en deed dit even zorgvuldig nog eens over met zyn winterjas. En toen kwam het slotstuk, dat heel het nydig wachtend publiek in een schater lach deed losbarsten: ,En, mynheer, óén vraag nog: tot hoe laat blyft u vanavond open Het antwoord ging in de algemeeno hilari teit verloren, doch met een souverein dédain om zich heen kjjkend stapte de aapirant- millionnair gerustgesteld het kantoor uit. 'n Mooie instelling, die postspaarbank 1 (,N. Ct.") FEUILLETON. Het Stadsmeisje. 17) «Ik maak al dat ik wegkomriep Jeanne. .Om alles in de werold mag hy my hier niet vinden!" Zy nam haar sleep by elkaar, Bnelde Hans voorby en vloog do trap af. .Kom, oom I" Marie trok Hans met zich mee. .Gauw, gauw, naar de lift. Het is veiliger, dat wy daarmee gaan anders kunnen wy Goldammer nog op de trap ont moeten." Zy trok de deur der lift open en sprong er in. Hans volgde bereidwillig, zonder nog to weten, wat zy wilde doen. Het hondje stond buiten en blafte hen na. Marie liet haastig het touw door haar handen gaan, zoodat zy vlug daalden. Zy was niet in staat op de vragen van haar begeleider te antwoordensij hoorde nanwe- Ijjks wat hy teidezy was geheel door haast en Bpanning vervuld. Zy kwamen beneden aan, de lift klikte in de veer vast. Met schuwen blik keek Marie in de gang. Niemand was er te zien. Zij stapte uit de lift, Hans volgde. Met twee schreden was zij by de deur, nu stonden zy bniten, de deur viel achter hen in slot. Zy ademde kalmer, maar zy was nog niet gered. Zjj liep over de binnenplaats, Hans kon haar nauwelyks volgen. Naar de deur van het achterhuisDezo was gelukkig niet op llotl Zy jjlden door ds halfdonkere pak- kamer. Na de deur open en door de poort naar de Krausenstraat. Een oogenblikje herademende draalde Marie, Hans nam haar den kofier uit de hand. .Waarheen .Naar de dichtsbyzynde standplaats voor huurrijtuigen en dan naar het station Dieren tuin." 2jj gingen. Toen zy een blik wierp in de Lcipzigerstraat zag de vluchtende bruid haar trouwkoetB naar het huis van Goldammer ryden. Het was een prachtig rytuig, koetsier en palfrenier waren in livrei met gouden galons. Een huivering liep haar door de leden. Zy zette Hans tot spoed aan, zy ge voelde zich nog volstrekt niet veilig, nu begon men daar reeds naar haar te zoeken. Zy bereikte het plein naast de Bethlehem- kerk Hans wierp de koffer iu de dichtsbij- zynde koets. Station Dierentuin I" Zy stapten in en de koets reed weg. ,Zeg my nu eindelyk eens, kind «Je hebt gelyk, Oom Hans, jo zult alles weten". En nu vertelde zy hem in korte trekken de levensgeschiedenis van haar moeder, die zy eerst gisteravond in de schryf- tafcl van haar moeder had gevonden, en van den brief dien zij aan haar grootvader moest afgeven. >Ik vlocht naar grootvader Kruse, hy zal my niet verstooten, en doet hy het, dan ga ik ergens als meid dienen 1" «Je schryft my toch //Natuurlijk. Maar ik adresseer den brief naar uw broeders huis, ge sjjt daar toch dagelyks." «Ja, dat is veiliger." «En nog iets, oom. Goldammer heeft my b|j gadeelten in de laatste weken driehonderd mark voor de huishouding gegevon, betaal hem 'die terug en ook den handkoflor. Ik kan hem natuurlijk niets schuldig blyven. U alles, myn redder, myn eenige vriend!" Zy viel hem in een opwelling van dank baarheid om den hals en kuste hem haastig. Geroerd beloofde hy, hare wenschen te vervullen. Hy zon wol eon harden strjjd met Goldammer, on ook met vriend Emil krygen, maar voor haar zou hy zich in stukken hebben laten scheuren, en door zyn aan sporing had hy medegewerkt om haar in dezen vreeselyken toestand te brengen. De koets hield by het station stil. Zy stapten uit, Hans betaalde, en zy snelden nuar het loket. «Naar Soltau, derde klasl" Nu naar boven naar het perron. Marie wist, dat de trein spoedig zou vertrekken. Voor dat Goldammer besloot, haar vlucht aan de politie mede te doelen of zelf in zyn trouwcostumo haar aan de stations te zoeken, kon er reeds veel tyd verloopen. Zoo was zy dus nu voorloopig in veiligheid, dacht zy. Maar ondanks alles beefde zy van angst en ongeduld. Eindelijk eindelyk, zy sprong in den wagen, wuifde Hans toe, en de trein zette zich in beweging. Met een zucht van verlichting, leunde zij tegen den wand. Het duurde echter nog aren, eer zy zioh geheel in veiligheid voelde, en aan hare omgeving eenige i dacht kon schenken. Het eene station na het voorby, onbekende menschen, k Velden met smeltende sneeuw, een grauwen hemel, slechts na en dan door zonnestralen verlicht. Hoe zon het er thuis wel uitzien Gol dammer was zeker woedend. Men kon het vloog hom ook niet kwalyk nemen. Of papa zeer boos op haar zou zyn En die arme goedo Hans, die zal wel by allen de steen des aanstoots zyn; allen zonden hem zeker voor den aanstoker houden I Hy en Jeanne deze zeker ook uit eigenbelang zou den echter beslist naar hun beste krachten voor haar in de bres springen. Zoodra haar hoofd niet meer geheel ver vuld was met haar noodlot, was haar eerste gedaehte: wat is de wereld toch groot en leeg! Zy liad nauwelyks do groote stad ver laten en alles, wat zy zag, leek haar vreemd en wekte in haar een gevoel van angst. Een smortelyk gevoel van verlatenheid overviel haar. Ten slotte kreeg zy honger, kocht in Ulzen een paar belegde broodjes, dio langs den trein werden verkocht, en verwonderde zich er over, dat zy daarvan met zooveel smaak at. Steeds kaler on woeuter werd de streek, de brnine heide strekte zieh langs boide zyden van den spoorweg uit, hier en daar ecu stadje, een gehucht, sporen van sneeuw langs de vregen on spiegelende waterplassen. Donkere dennewoudon in de verte on daar boven een grauwe hemel, De zon. neigde reeds ten ondergang, toen de trein het station Soltau bereikte. Marie stapte uit, verheugd dat zy zich weer kon bewegen. Nu stond zy mot den koffer in haar hand op het perron van het kleine station. Niet veraf lag het stadje, stil en eenzaam, alsof alles sliep. Zjj vroeg een beambte, waar H&iddorf lag. Ongeveer een uur vau het station verwijderd, en zoo lang zou het nog wel licht blyven, zei de man. Op dit niet zeer duidelyke antwoord vroeg Marije, of er iemand mee kon gaan, ombaar den weg te wyzen, en haar koffer te dragen. Het was niet noodig, heette het, zy kon volstrekt niet dwalen. Eerst den straatweg langs, en dan rechtsaf den veldweg; daar stond een wegwyzer, en Krusenhof, waar zy heen wilde, was de naaste boerdery. Zoo laat had niemand lust om mee te gaan, haar handkoffer was ook zoo zwaar niet, en zoo'n jonge flinke vrouw als z^j was, kon hem zelf wel dragen. Zy zou by de bloedverwanten niet gaarne den indruk maken, alsof zy verwond was, en daar zy zich uitgerust gevoelde, liet zy zieh nog eenmaal den weg aanduiden en wyzen, en ondernam getroost den tocht. In het begin gevoelde zy zich moedig en bemerkte geen vermoeienis. Frissche, scherpe lucht waaide over de vlakte, die als met een wit laken bedekt scheen, waaruit hier en daar brnine heide en plekjes jong groen te voorschyn kwamen. De wind dreef grauwe wolken langs den bleekblauwe» kemel. Berken, prykende met jong loof en katjes, stonden in regelmatige ryen langs den rechten straatweg, waarop Marie voortschreed. Na eenigen tyd moest zy den koffer in de andere hand nemen en haar schreden verkleinen. Een pynlyk gevoel van honger kreeg zy, het speet haar, aan het station nog niet eens iets te hebben gegeten. Wat was hier alles stil en somber! Do lucht, die steeds kouder en vochtiger werd, maakte do ademhaling moeilyker. Zy werd er benauwd van en al voortstappende kwam als in een droom haar voor den geest, wat z\j in de laatste vier en twintig uren had doorleefd. Zy zag zich aan de schrijftafel van haar moeder, het was alsof zy zelf doorleefde, wal de dierbare overledene haar had mede gedeeld. Was zy het niet, die nu ging, om haar vader vergiffenis af te smeeken Ook zy zelf had haar vader zonder zijn toestem ming verlaten. Na reed zjj in haar deftig trouwkleed met de drie mannen door de drukke straten. Zy stond voor het hekwerk, en werd door een vreemden heer toegesproken. Wat een bran dende angst en vertwijfeling doorstond zy! Dan die verlossing O Hans, trouwe, goode Hansl Zy zag zich in het kleino kamertje bezig met toebereidselen voor haar vlucht, de vriendin hielp, weg wegl En nu die kale, vreemde streek waar geen mensch te zien was. Waar sou zjj terecht komen Zwarte vogels zitten op de natte velden on vliegen mot loid geschreeuw op, als zy nadert, een donkere, fladdorendo zwerm, dio verder op weer neervalt. De wandelaarster ziet de dieren verschrikt na, oh daar steekt de wggwjjzer zyn drie armen nitSoltauHaiddorfKirohhauaen, by de invallende schemering kan zjj het nauwelyks lezen. Dos naar rechts naar Haiddorf. De veldweg, dien zjj nu inslaat, is modderig zjj moet de droge plekjes zoeken, waar zjj haar voet kan zetten. Wat vermoeit datl Daarnaast is een vastere grond met half vergaan gras hier gaat het gemakkelijker. Maar wat wordt de lucht grauw, hoo wordt zjj bedekt met een sluier van mist. Zjj kan geen tien schreden meer voor zich uit zien. De zon moet achter die wolken zyn ondergegaan; dikke nevel zweeft over de natte velden en hult haar in een konden mantel, verstikkend, zoodat zjj er van rilt. I (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1