KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wlerlngen en Anna Paulowna^ Woensdag 1 Maart 1911. Liefdadigheids- Voorstelling, „Moed, Yolharding, Zelfopoffering", Vrijdag den 17den Maart 1911, SPAARBANK, Maatschappij tot Nat tip 't Algemeen. „Algemeen Belang". H, GROENENDIJK, Homoepatisch consult. H. JACOBS, Laugestraat 12, e. Bussiüve, No 8971 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 ra. 50 ct., fr. p. poet 75 et., baiteoland 1.25 Pre- Zondagsblad 37* 45 f0.75 raiën J Modeblad j> 55 65 f0.90 (Voor het baitenland bij vooruitbetaling.) Advcrtentiën van 1 lot 5 regels 30 cent. Elke regel meer6 Huwys-exemplaar 2$ Vignetten en groetc letters worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- Telefoon 80. V.ra.hijnt Din.d.g- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C. DE BOEB Jr. (y./h. BERKHOUT Co.), Helder. Bureau i Spoorstraat an Koningatraat. UIT HET BUITEMLABD. De Duitaclie Rykadag nam in tweede lezing het wetsvoorstel betreffende de vredessterkte van het leger aan. Paragraaf 1 was in stem ming gebracht en aangenomen met 247 tegen 63 stemmen en 11 onthoudingen. Verschil lende vragen worden gedaan en vooral van socialilisohe zyde afkeurende kritiek geleverd op den toestand in het leger. De minister van oorlog vond daarin aanleiding te antwoorden, dat het streven der regeering is onvoorwaar- lyke handhaving van do krygstncht en on voorwaardelijke gehoorzaamheid. Een niet- gedisciplineerd leger achtte hy geen duit waard. Met liet oog op den financiëelen toestand, kan het legerbestuur het verzoek tot verhoogiug van de soldy der manschappen niet inwilligen. Verkorting van den diensttyd, twee jaar voor het voetvolk, driejaar voor de bereden troepen, is onmogelyk. Omdat de politiek buiten het leger moet blijven, kan niet toegestaan worden dat of ficieren ook tot afgevaardigden worden ge kozen. Dit geschiedt niet uit vrees voor kritiek of uit gebrek aan eerbied voor het parlement. Aan het leger is by de wet de taak opgedragen de rust, de orde, de vryheid en den eigendom der burgers te beschermen en te waarborgen. De Duitsche Kroonprins zal met zyne ge malin op hunne terugreis Italië bezoeken en daar den Keizer vertegenwoordigen op de jubileum-feesten. Voor de Italianen zal dit bericht zeer zeker een halve teleurstelling zyn zy hadden zich reeds zoo verheugd op het bezoek van den Duitschen Keizer door het centrum zal het echter met genoegen vernomen zyn, met het oog op het feit, dat de Paus den wensch te kennen had gegeven, dat Rome in het jubeljaar geen bezoeken zou ontvangen van katholieke vorsten of van niet-katholieke, die vriendelijke betrekkingen met het Vatikaan wenschen te onderhouden. De Duitsche bladen hebben al een en ander geschreven omtrent het wenschelyke of niet wenschelyke van een bezoek aau Italië door den Keizer zelf. De meeste zyn door der thans getroffen regeling bevredigd. Daar zyn er ook die zeggen dat Italië 't lang niet aan genaam zal vinden. Daar schiet »De Post" tegen uit. //De Duitsche Keizers waren nooit de vazallen van Italië" zegt het blad, ,en Keizer Wilhelm heeft geen orders te ontvan gen van niemand in Italië". Het tydstip der aanstaande verkiezingen in Duitsohland is nog altyd niet bekend. Thans wordt door een blad 1 November genoemd. 't Ging zoo goed in de Fransche Kamer, dacht Briand, toen hy de behandeling van de marinebegrooting by woonde. Jaurès wilde de beraadslagingen over marine schorsen tot men zich had uitgesproken over de conclusies der enquête-commissiesverworp?n met 475 tegen 95 stemmen. Painlevé wilde de slag schepen niettegenstaande 's ministers weigering toch doen bouwen op de rijkswervenver worpen met 427 tegen 137 stemmen en ein delijk de bouw der twee slagschepen toege staan mot 461 tegen 76 stemmeD. 't Ging prachtig 1 Edoch... .niet steeds is de liefde bestendig van duur". De afgevaardigde Meunier interpelleerde de regeeriDg over haar optreden tegen de congregaties, 't Ging hem lang niet hard genoeg veel te weinig ver oordeelingen. En 't hielp niet of Briand al verklaarde, dat het uitspraken waren van de rechtbanken, die hy toch niet kon dwingen er was ontstemming. Na afwyzing van eenige desbetreffende moties, nam Briand eindelijk genoegen met eene die inhield, dat de Kamer de verklaring der regeering goedkeurt en vertrouwd dat zy de toepassing der wetten zal verzekeren. Deze motie werd aangenomen met 258 tegen 242 stemmen. Die meerderheid is al zeer klein. De zitting der Kamer werd opgeheven en de ministers zouden over het gevalletje eens beraadslagen. De opposietie bladen rechts, beschouwen de stemming als een poging om Briand weg te krygen, niet als een niting van de meening, dat niet krachtig genoeg tegen de congregaties wordt opgetreden. Maandag had de begrafenis plaats van generaal Le Bruu, minister van oorlog en na afloop daarvan zou het Kabinet vergaderen en zyn ontslag indienen. Briand verklaard bly te zyn dat 't zoo geloopen w (of hy houdt zich zoo) een groep republikeinen hebben hem steeds stelselmatig in zyn arbeid belemmerd. De president der Russische Doema is ge durende anderhalf uur door den Keizer in audiëntie ontvangen. De voorzitter van de begrootings-commissie deelde mee, dat de ontvangsten in 1911 ruim 43 millioen boven de gewone en buitenge wone uitgaven zullen bedragen. By de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken constateerde minister Yon Aehrenthal, dat het Oostenryksche stelsel van bondgenootschappen buitengewoon gunstig wordt beoordeeld. Oostenryk heeft geen uit breidingsplannen, het wil echter behouden wat het heeft en het moet sterk zyn, ten einde bondgenootschappen te kunnen sluiten en den vrede te waarborgen. Wat de quaestie der ontwapening betreft, herinnerde de minister aan do verklaring van den commandant der marine, dat Oostenrijk in deze afhankelyk is van de oorlogstoe rustingen van andore staten. De minister zal echter alle voorstellen tot beperking der be wapeningmet toejuiching begroeten en steunen. BIEUWSBERICHTEB. HELDER, 28 Februari. De heer W. Westendorp, hoofd der school no. 8, heeft wegens gezondheids redenen, tegen 15 Mei a.s. ontslag als zoo danig gevraagd. Op de derde groote nationale tentoon stelling van pluimvoe en konynen, gehouden te Leiden op 23, 24, 25 en 26 Februari jl., werd door den heer A. Thomasz alhier, met zyne inzending konynen (2 stuks) ram en voedster, behaald twee le pryzen, bovendien twee eerepryzen, waarvan een het portret van H. M. Koningin Wilhelmina, in noten MjBt, en een in geld. Het pantserschip .Heemskerck" is 26 deser van Las Palmas vertrokken. Bioscope in .Tivoli". Op heden Dinsdag, op Woensdag en Don derdag zal de Ernemann Bioscope-Company in «Tivoli" voorstellingen geven, waarvan eenige nummers van het programma in de advertentie in dit blad worden genoemd. Wy noemen b.v. de Passiespelen te Oberammer- gau, dat een zeer interessante en belangwek kend beeld kan geven van die beroemde spelen. Dit nummer wordt heden Dinsdag gegeven. 't Bioscope-Theater in „Casino". Men verzocht ons mede tc deelen, dat morgen (Woensdagavond; de eerste voorstel ling zal plaats hebben. De directie van het Bioscope Theater te Haarlem, die reeds meerdere ondernemingen exploiteert, heeft voor haar openingsprogramma een serie kuast- opnamen samengesteld, uitsluitend bestaande uit de beste nommers, die tegenwoordig ver schijnen. Zy heeft kosten noch moeite gespaard op den eersten avond te toonen, dat den Helder voortaan een bioscope bezit, waarde vertooning gelyk slaat mot een grootestads theater. De gezellig. zaal van Casino" zal by de bioscope voorstellingen eleotrische ver licht zyn. Wy vertrouwen, dat de ondernemers veel succes zullen hebben, wanneer zy telkens iets nieuws geven, en meegaan met hun tyd. Een verloting. Men verzocht ons te berichten, dat de verloting van de .Ver. tot bevordering der Gezondheid in de Grafische Vakken", ten behoeve van een rust- en herstellingsoord voor tuberculose typografen, zal plaats heb ben op Zondag 5 Maart a.s., 's morgens 11 uur, door Notaris H. Wertheim te Amster dam, in het bondsgebouw van den A.N.T.B., Kloveniersburgwal 56. Van deze verloting zullen Vrijdag 10 Maart officieele trekkings- Ijjsten verschenen, welke ter inzage zullen liggen en 2 cent verkrijgbaar zyn by G. v. Puffelen, Gravenstraat 54 en B. Zonder- Van, Rozenstraat 4. „Onze Vloot". Vrydagavond was door de Afd. Helder van ,Onze Vloot" in Tivoli voor de leden en geïntroduceerden een openbare bijeenkomst uitgeschreven, waar door den heer H. A. Kooy, Majoor van den Generalen Staf, N.-I. leger, aan de hand van lichtbeelden, een verhandeling zou worden gehouden over „De onderwerping en bestuursvestiging op Zuid- West-Colebes" (schetsen en herinneringen van ons Pioniersleven in Indië). Van de gelegenheid om een nuttigen leerzamen en ook aangenamen avond door te brengen, was geen ruim gebruik gemaakt. De heer Boldingh, Voorzitter der Afd. Helder, heette de aanwezigen hartelijk wel kom, deelde mede, dat het bestuur gemeend had, goed te doen, een onderwerp te doen behandelen aangaande onze koloniën, liever dan over de zeemacht, wyl die in onze plaats van inwoning uit den aard der zaak genoeg zaam bekend kan worden geacht en had zich gevleid met de hoop, meerdere belang stelling voor dit onderwerp te zullen vin den, wyl het zou behandeld worden door een man, een officier, die zelf zoo'n wakker aandeel beeft gehad, om op Zuid- en Midden- Celebes de kracht van Nederlands gezag te doen gevoelen. Hierna geeft hy het woord aan den in leider. AlvorenB met de vortooning en ver klaring der lichtbeelden een aanvang te maken, houdt spreker een geschiedkundige inleiding over de vestiging van ons gezag in de koloniën van de vroegste dagen der Compagnie tot op heden. Ook schetst hy den toestand op Celebes zooals die tot voor kort was, nl. tot vóór de expeditie, die in de 95 jaren naar deze landen is moeten worden ondernomen, om aan de knevelarij, de uitbuiting, de rechteloosheid, waaronder de bevolking door hun eigen vorsten en hoofden werd gehoudeD, een einde te maken. Na ons zoodoende met land en volk op de hoogte te hebben gebracht, wordt een keurige collectie photografieën op het doek gebracht, vóór de pauze meer van de geoultiveerde deelen der Oost-Indische bezittingen en na de pauze van do expeditie naar Celebes, waardoor we in de gelegenheid werden ge steld, op aanschouwelijke, dus klare en heldere wyze ons een denkbeeld te vormen van de gevaren, bezwaren, moeilijkheden aan zoo'n expeditie verbonden, maar ook van de tact, de kunde, het wys beleid, waarmee deze expeditie is geleid en tot een goed einde is gebracht. Zienderoogen zagen we de expe ditie voorttrekken tot in het binnenland; zagen de ondoordringbare wonden, de woeste bergravynen, de wildvlietende stroomen maar ook zagen we de wegen slechten, bruggen bouwen, woningen optrekken en de beschaving voet voor voet veld winnen op de wildernis en woestenijen. Als we hierby bedenken, dat dit allos werd toegelicht en verklaard door den man, die dit alles zelf had meegemaakt en er een werkzaam aandeel aan had genomen, dan kan men zich voorstellen, dat de inleider, die ook een gezellig causeur bleek te zyn, tot het einde toe met de grootste aandacht en belangstelling werd gevolgd en door oen hartelyk applaus werd beloond. Bond voor Minder Marine-personeel. Zondag U. hield deze Bond in Helders Marinegebouw, Keizerstraat, zyn derde Al- gemeene Vergadering, bestaande uit een huishoudelijke zitting in den morgen en een openbare zitting in den namiddag. De agenda hield in: 1. Bespreking der jaarverslagen en ver slag van den accountant; 2. Behandeling der ingediende voorstellen en amendementen 3. Verkiezing Hoofdbestuur. Aanwezig waren afgevaardigden van den Helder, Amsterdam, Rotterdam, Hellevoet- sluis en Leiden, benevens afgevaardigden van de „Noord-Brabant" en „Koningin Regentes", pas uit Indië thuisgevaren. De President van het Hoofdbestuur, de heer E. T. Vogelpoel, opende dit Se con gres met mee te deelen, dat do werkzaam heden door de vorige jaarvergadering aan het Hoofdbestuur opgedragen, met enkele uitzonderingen zyn uitgevoerd. De pensioen wet heeft veel werk opgeleverdhet rapport omtrent de Militaire rechtspleging is nog in bewerking by den rechtskundigen adviseur; omtrent de voedingkwestie, aan de Hoofd- afdeeling in Indië opgedragen, is uitvoerig verslag uitgebracht, dat gedrukt iB. De vra genlijsten omtrent de traktementsregeling zyn door gebrek aan tyd, nog niot bewerkt. De opdracht, om een brochure samen te stellen over de dreigende beperking van het vereenigingsrecht, is nitgevoerd; informatica omtrent de badgelegenheid en de ventilatie aan boord zyn ingewonnen en een adres is verzonden om een aparte scheersalon. Het antwoord hierop was ontwykend of afwyzend als het schip in orde was, zon er omgezien worden of er plaats voor was, maar te ver wachten was, dat er dan wel geen plaats meer voor zou wezen. Daarna ging men over tot het behandelen van het jaarverslag. Verschillende afgevaar digden voerden hierover het woord, die allen begonnen met een woord van dank en hnlde aan het werken van het Hoofdbestuur eu aau den Administrateur, don heer Michels, voor hnn nauwgezette plichtsbetrachting. Daarna werden verschillende opmerkingen gemaakt en inlichtingen gevraagd, welke namens het Hoofdbestuur, door den heer Michels werden beantwoord op een wyze, die de goedkeuring der vergadering mocht verwerven. Daar de boekhouding telken jare door een accountant wordt gecontroleerd en deze in zyn rapport had te kennen gegeven, dat de administratie nog kon vereenvoudigd worden, werden ook daaromtrent inlichtingen gevraagd. De administrateur zei daarop, dat met die wyziging nog al veel werk, veel voorberei dende maatregelen verbonden warendat daar niet opeens kon worden overgegaan dat nog veel administratie materiëel voor handen is, dat door het nieuwe systeem ongebruikt zou blyven, doch dat in 1912 met die voorbereidende maatregelen een aanvang kon worden gemaakt, om de ver eenvoudigde boekhouding dan in 1913 defi nitief in te voeren. Hierna werd een aanvang gemaakt met de behandeling der ingediende voorstellen en amendementen, die ons te ver zouden voeren, indien we ze allen gingen opsom men. Daarom willen we alleen nog ver melden, dat het Hoofdbestuur machtiging is verleend, om als het bedrag van f 10,000 door de leden by elkaar is gebracht, die stappen te doen, die noodig zyn, om tot den bouw van een nieuw Bondsgebouw over to gaan; om ten behoeve van de administratie een jongen aan te stellen voor f2.f2.50 per week; om een subsidie te verleenen aan bet S. M. G. (Soerabaja's Marine Gebouw) an f250.tot vestiging van een bibliotlAek aldaar; om een actie te voeren tot wyziging van die voorschriften, welke de krygstuchtelyko strafoplegging regelen om een actio op touw te zetton tot ver hooging der standaard-traktomenten om te y veren voor gelijke toelage voor het certificaat van goed gedrag; om de periodieke verhoogingen niet af hankelyk te stellen van het certificaat van goed gedrag; om te yveren voor een toelage van fl. per dag aan verplegers, dio in Oost-Indië in barakken aan den wal geplaatst worden; om te ijveren, dat ook de stokers oen derde periodieke verhooging kannen deel achtig worden; dat het brevet van bekwaam tamboer of pyper met de daaraan verbonden toelage verkrygbaar worde gesteld voor alle tam boers en pijpers; om een actie op tonw te zetten ter ver betering der voeding in Oost-en West-Indië om te yveren voor een betere dienstrege ling in do tropen; om een onderzoek in te stellen naar de meeniDg van de afdeelingen omtrent de jeneververkoop in de Marine-Cantines en om een onderzoek in te stellen naar de meer dere of mindere, behoefte aan geestelyke verzorging van het personeel, op de wyze als thans door het Marinebestuur geschiedt (vioolpredikant, kerkhonden in zee, beper king passagieren, enz.) Nog verklaarde men zich ia prinoipe vóór verzekering der beambten van den Bond en zal in den loop van het jaar een onderzoek ingesteld worden naar de beate wyze, waarop dit zal kunnen geschieden, om op de vol gende jaarvergadering met definitieve voor stellen daaromtrent te komen. Na zoo in den breede de bcsohryvings brief te hebben behandeld, gaat men over tot de verkiezing van het Hoofdbestuur, waarna de vergadering, onder de gebruike lijke plichtplegingen, wordt gesloten. IJmulden, 27 Februari. Zaterdag brak op de groote ijsfabriek al hier eene staking uit naar aanleiding van het ontslag van den machinist Van Gyn. Het personeel, dat dit onrechtvaardig oor deelde, legde den arbeid neer, zoodat de fabriek moest worden stopgezet. De aanwezige ysvoorraad maakt echter mogelijk, dat de contractueele voorraden worden afgeleverd. De leiding van deze staking bernst by do afdeeling „IJmuiden" van den Nederlandschen Metaalbewerkers- bond, die zich de medewerking heeft verze kerd van den Algemeenen Nederlandschen Zeemansbond en de Vereeniging van Haven arbeiders. Deze besturen te zamen verspreid den gisteren een manifest waarin onder meer gezegd wordt dat de machinist ont- .lagen was omdat hy een mede-arbeider, die iets misdaan had, niet wilde verraden. Een onderhoud, dat de Metaalbewerkers- bond met den procuratiehouder had de directie woont te 's Gravenhage had geen gevolg omdat de ontslagen machinist daarbij niet mocht tegenwoordig zyn. Hedenavond zal er in de concertzaal „Tivolieen groote openbare byeenkomst plaats hebben. Het vuurschip „Surinamerivier", onder bevel van kapitein Wysmüller, is heden morgen naar West-IndiS vertrokken. De sleepboot „Simson" brengt het tot buiten bet Engelgche Kanaal, waarna het onder eigen zeil de reis zal voortzetten, Pech! Men schrijft uit Alkmaar d.d. 24 Febr. Schipper De Jong uit Barsingerhorn, die met zyn schip aan den Voordam gemeerd lag, heeft van middag een ontzettende »peoh" gehad 1 Terwijl hy op het Waagplein met iemand stond te praten, haalde hy zyn portefeuille nit zyn jaszak met de bedoeling hieruit een quitantio te nemen. In deze portefeuille be vonden zich ook ongeveer f 550 aan papieren- geld, dat op een gegeven oogenblik door den stormwind werd gopakt en door het lucht ruim fladderde. Schipper De Jong wist ge lukkig nog eenige bank- en muntbiljetten te grypeo, doch het grootste gedeelte woei in het water van de Voordam. By elkaar werd voor eon bedrag van f 840 teruggevonden doch de rest was in de diepte gezonken. Oogenblikkelyk werden een paar visschers gehaald, die met een net gingen visschen, doch na tweemaal het water afgevischt te hebben, hadden zy nog niets bovengebracht dan wat witvisch en allerlei rommel. De stroom in het water was vry sterk, zoo dat de mogelijkheid groot is, dat do rest van het papieren geld in het Noord-Hollandsoh kanaal is terecht gekomen. De belangstelling van Alkmaars bnrgery in het visschen naar het geld was groot; hon derden verdrongen zich langs de wallen om maar niets van het interessante en spannende schouwspel te zien. Helaas, de belooning voor die groote belangstelling »erby" te zyn, dat het geld gevonden werd bleef nitl De ontploffing aan de Hembrug. Naar men mededeelt, heeft de inspecteur van arbeid de oorzaak vastgesteld van de ontploffing aan de Hembrng. Door den hevigen storm is nl. zand in het lokaal gewaaid waarin met kwiksas werd gewerkt. Dit zand is gekomen in den koperen bak, waarover de bewuste liniaal liep. Dit heeft toen de wryving veroorzaakt met de bestanddeolen, welke zich in den bak be vonden en by de geringste aanraking ont ploffen. Ook een „vuilhandel". De heer J. S. Meuwsen waarschuwt in De Middenstandsbond" ernstig tegen den smokkelhandel in ondeugdelijk vleesch. De schryver vernam van betrouwbare zyde in een der gemeenten, die in een kring van 20 K.M. om Amsterdam liggen, dat wat in de bedoelde kleine gemeente byv. als vleesch- waren nifft deugde, ja zelfs schadelijk voor de gezondheid werd geacht en niemand wilde koopen, graag gekocht werd door Amsterdam. ffRondom Amsterdam wordt een groot deel van het vee, dat aan een of andere ziekte bezwykt en afgekeurd wordt voor gebruik als voedsel, ja zelfs in begin van ontbinding verkeert, in plaats van, zooals het behoort, onbruikbaar te worden gemaakt, door ge- wetenlooze verkoopers aan dito vleesch- handelaars in Amsterdam verkocht, om daar in den een of anderen vorm aan den man te worden gebracht." Door smokkelen wordt het vleesch do gomeente binnengebracht, nadat het kreng vooraf van beenderen is ontdaan. .Het vleesch wordt in allerlei bergplaatsen gestopt en de meest niteenloopende verpakkingsmiddelen worden gebruikt voor het vervoer om daar mee de waakzaamheid der ambtenaren en van de politie te verschalken. Melkvaten worden gevuld met dit krengen- vleesch, eenige droppels melk over hot deksel gestort en te midden der andere melkvaten komt dit voor de gezondheid schadelijk vleesch in de magen van op-koopjes-belaste Amster dammers of van hen die schraal met aardsche goedoren gezegend zyn en toch ook eens een stukje vleesch willen nuttigen. Als vervoermiddelen verleenen voorts uit stekende diensten kinderwagens, waschman- den, dito zakken, geheel het niterljjk dragend of er waschgoed in verpakt is, dienstboden koffers, roeibootjes, broodkarren, handkarren met koffers en doozen... de onschuldigst er uitziende zaken worden voor het vervoer en voor verpakkingsmateriaal gebezigd. En al dit vleesch, al dat bedorven goedje, waar men op dorpen den neus voor optrekt, dat komt alles in de magen van een deel der bevolking van Amsterdam. Daar ter plaatso is men onmachtig het kwaad te keeren. Een uitgebreide gemeente, met vele en gemakkelijke toegangswegen, en... slechts óón veldwachter. Hier is het niet uitsluitend een belang van den Middenstand of van den eerlyken handelaar, dien op ergerlijke wyze concur rentie wordt aangedaan, cn menigmaal door deze schandelijke knoeierijen commercieel geschaad wordt, doch de geheele samenleving hoeft recht er op, dat aan deze misdadige handelingen paal en perk wordt gesteld." Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 24 Febr. Geslaagd voor de groote stoomvaart als eerste stnarman G. Rykeboer, J. R. R. Wyrdeman; als tweede stuurman K. J. van der Laan; als derde stuurman J. M. Spork, A. Verhoef, M. D. Verlegh. Noodlottige drift. Dirk Vlot, 25 jaar, schippersknecht te Oud-Alblas, lag Vrydag met zyn schuit te Molenaarsgraaf in den Graafstroom. Aan den kant waTen verscheiden kinderen aan het spelen cn die waren zeer lastig. Ze maakten het zelfs zoo bont, dat ze pogingen aanwenden om do touwen, waarmede het schip gemeerd was, los te maken. Vlot maakte zich toen zoo driftig, dat hy een vaarboom met een ijzeren pnnt eraan greep en die naar do kindoren gooide. Een 11-jarige knaap werd daardoor in het hoofd boven den linkerslaap zoo ernstig ge troffen, dat de hersenen eruit puilden en het ventje wel aan de hekomen verwonding zal overlijden. Vlot werd gearestoerd en is in het huis van bewaring te Dordrecht opgesloten. (D. C.) Stoomtrawler vermist. By Lloyds in Londen is de Duitsche stoom trawler rSeehund" officieel als vermist ge boekt. Dit vaartuig vertrok 28 November van Geestemünde en had dus niterlyk half December weer kunnen binnenkomen. Als men het groote aantal stoomtrawlers, dat in de vaart is, in oogensobouw neemt, zal men moeten toegeven dat het verlies van deze schepen uiterst gering is. De laatste trawler, die vöör dezen als ver mist aangeslagen werd, was in 1908 het Engelsche vaartuig ,Devon". De IJmuidensche trawler Belle" is welis waar ook niet weer teruggekomen, doch van dezen meent men met zekerheid te mogen veronderstellen dat bij overstoomd is. Noodlottig ongeluk. De Berlynsche correspondent van de «N. RottCt." schryft: Een ontzettend ongeluk te Berlijn, dat in de gansohe Hollandsohe kolonie diep mede gevoel wekt, heeft eon hier wonend, en bij zonder geacht landgenoot getroffen. In Kroll's theater worden in den carna- valstyd talrijke bals gehouden, en het is een gebruikelijk vermaak van de gegoede Ber lynsche jengd, om by die vermakelijkheden in den laten avond een kykje te nemen. Het theater is daar na geheel op ingericht, en tot allerlei byzondere vermakelijkheden behoorde o.a. een Zeppelinballon, waarin telkens een paar plaats kon nemen, en aan kabels om boog geheschen werd. Vier uren lang had dit toestel gisteravond zonder haperen dienst gedaan, totdat tegen twee uur de kabels plot seling afknapten, en het gevaarte met zyn passagiers naar beneden kwam. Onder degenen die toesnelden om de ge vallenen te helpen waa de heer Artor van Dam een van de eersten. Plotaeling viel er echter nog een zwaro ijzeren staaf achterna en verbrijzelde den jongen man den schedel. Toen men hem opnam, gat hy nog teekenen van leven, maar reeds tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed hy. De overledene was de zoon van den in Berlyn zeer bekenden handelaar in oudheden Jacques A. van Dam, die hier by langenoot en Dnitscher een byzondere achting geniet. Door een wervelwind gedood. Te Bradford heeft de atorm op even ongowono als tragische wyze een slachtoffer gemaakt. Mary Baily, een meisje van 16 jaar, stond op de speelplaats van haar school, toen een geweldige wervelwind haar plotse ling in de kleeren greep en haar 12 meter hoog de lucht inslingerde. Zjj viel met het hoofd vooruit op het cement en bleef op de plaats dood. 500 visschers op een IJsschol. Uit Roval wordt berioht, dat by het eiland Lewensari een jjssohol is losgeraakt, waarop zich ongeveer 500 visschers bevonden. De pest. Iemand maakt in de .Westminster Gazette" de opmerking, dat de pest in Mantsjoeryo wel erg is, maar toch in het niet zinkt by de pest in Indië. Volgens de laatste berekening waren er in Mantsjoerye in de vier maanden, dat de ziekte er dunrt, in het geheel 19,000 monsonen aan de pest bezweken. In Engelsch- Indië waren 't er, volgens de laatste mail berichten, in Januari in één week tyds meer dan 20,000. In enkele streken van Opper- Indië stierven er in Januari evenveel menschen aau de pest, als er nieuwe gevallen waren; een sterfte dus van 100 pet.over heel Indië was de sterfte 81 pet. van de aangetasten. In 1904, 1905 en 1907 zyn er jaarlijks in Indië meer dan een millioen meuscben aan de pest gestorven. Na 1907 zyn er twee seizoenen van een goeden oogst géweest, waar- by de ziekte grootendeels ophield. Nu neemt ze weer toe, en voor de goede warmte begint, in April of Mei, is er geen groote vermindering te verwachten. De schryver begrypt zich niet die paniek over de ziekte in Mantsjoerye, waar se volgens hem, waarschijn! jjk kort zal duren, terwyl men kalm blyft by de verschik kingen in Indië. Volgende vraagstuk zoo verklaarde de leeraar in de wiskunde behoeft geen toeliohting, want het is analoog aan een vroeger behandeld. Een der leerlingen zet een ernstig gezicht, wat den leeraar aanleiding geeft te vragen analoog, weet je wat dat beteekent P Loog, loog, ja, dat is om zeep van te maken I Tijdstippen van verzending i Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Verzendingsweg ,i. zeepost vis Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail via Marseille p.Franschem.viallarseillo (voor Sumatra'9 Westkust cn Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitsche ra. via Genua 3 en 17 Haart 10 en 24 Haart 28 Febr. 21 Maart 10 en 24 Maart 8 en 2-2 Maart 12'smidd. 7.- 'sar. 7.— 's av. 7.— 's av. 3.30's nam 7.— 's av. (alleen op verlangen der afzenders.) Naar Palembang, Riouw, Banka, Bilüton p. Eng. mail via Brindisi p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail via Marseille (alleen op verl. der afz.) p.Fransche m. via Marseille p. Duitsche m. via Genua Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra: 3 en 17 Maart |8.30'smor. 28 Febr. 7.— 's av. 7 en 21 Maart 3.30'snam p. Eng. mail via Brindisi p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail via Marseille (alleen op verl. dor afz.) p.Fransche m. via Marseille p. Duitsche m. via Genua eiken Vrijdag iSJWsmof. 28 Febr. |7.'s av. 7 en 21 Maart jS.BO'snam 10 en 24 Maart 7.— 's av. 8 en 22 Maart |12'8midd. Naar Guyana (Snriname): p. zeepost via Amsterdam i 2 en 10 Maart |7.'s av. p. mail via Queenstown eiken Vrijdag 3.30's nam 3 en 17 Maart 3-30'snam 7 Maart |7.— 'jiv. Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam 2 en 16 Maart 7.'s av. p. mail via Southampton of Queenstown. p. mail via Hamburg (alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba: p. zeepost via AmsterdamI 2 en 16 Maart |7.'sav. talleen op verl. der afz.)i p. mail via Engeland eiken Woensd.|7.'sav. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal: slken Vrydag, 8.80 namiddags. 7.— 's av. Advertentiën. te geven door een Commissie van dragers der eerepenning voor Menschlievend hulp betoon, leden der Vereeniging met medewerking van de Tooneelvereeniging „ONDER ONS", te Utrecht, ten bate van Th- RIJKERSf Schipper der Reddingboot te Nieuwediep, by gelegenheid van zyn 25-jarlg jubileum, OP des avonds ten 8 uur, in haft „CASINO"-GEBOUW. PRIJZEN DER PLAATSEN lete rang f I.-, 2e rang f 0.60, gaanderij f 0.40. Plaatsbespreking op den Speeldag van 11—2 uur. opgericht door de Directeuren berichten, dat na 1 April 1911, behalve in de gewone uren, n.1. des ZATERDAGSAVONDS van 7-9 uur, ook des WOENSDAGSAVONDS van 8-0 uur, gelegenheid zyn zal tot 't inbrengen en terughalen van spaar- geldm. D« Secretaris, KLOOSTERHUIS. MARINE W0NINGB0UW VEREENIGING Goedgekeurd b\j Kon Besluit van4Febr. 1911,nr.6. H.H. AANDEELHOUDERS worden beleefd verzocht, de eerste stor ting op het aendeslbewijs te voldoen bij den Penningmeester, den heer P. BUS, Binnenhaven nr. 134, of door tusschenkomst van den Secretaris. H.H. Onderofficieren der K. M. of van het Korps Mariniers, welke LID (aandeelhouder) van bovengenoemde ver eeniging wenschen te worden, vervoegen zich by het Bestuur. Namens het Bestuur: J. SLAMAN, Secr., Oostsloototraat Ia. N.B. De aandeelen kunnen terstond wor den volgestort. Art», Donderdags II1/*-2 uur. STATIONSTRAAT II. laat zich ontbieden voor restanten Goe deren, zooals: Hanufaoturen, Galantariin, enz. anz. Tevens de hoogste waarde voor oud Goud, Zilver, Metalen, Huisraad enz. enz. Mej. A. GRAAFF, Tailleuse, biedt zich beleefd aan voor hot vervaar digen van Dames- en Kinderkleeding. Chique Coupe. Billyke prys. Aanbevelend, Mej. A. GRAAFF. Dijkstraat 33. Halder. Het goedkoopste adres voor 't repareeren en schoonmaken van Uw Horloges, Pendules, Regulateurs en Wekkers is by POLDERWEG 2. Een fatsoenlijke Weduwe vraagt Ba kerhuizen. Ook genegen zoowel buiten als binnen deze gemeente. Adres: Bureau van dit blad. Er biedt zich aan een gevorderd Sla gereleerling, 3 jaar by 't vak werkzaam, bekend met varkensslachten. Zag zich gaarne geplaatst in een runderslagery. Brieven franco onder lett. „G", aan het Bureau van dit blad. TE HUUR gamaubilaerde Zit- en Slaap kamer, voorzien van gas- en water leiding, desverkiezend direct te aanvaar den. Adres: Weststraat 50. TE KOOP mahoniehouten Olietafels, uitgezaagde regels, bladen dik 23 m.M, f 14.50. Op bestelling worden ook Tafels ge leverd k f8.60. Adres: W. KLUT, Meubelmaker, Vlamingstraat 64. Over de School. VLET. Te koop een in besten staat zijnde Driedoftsvlet AdresBureau van dit blad.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1