KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTenet, Wierlngen en Anne Paulowna- No. 3073. Woensdag 8 Maart 1911. 80ste Jaargang. Eerste Blad. 't Vliegend Blaadje p. 3 m50 ct., fr. p. post 75 et., buitenland 11 Pre- Zondagsblad i i 37J 45 f 0. naiénjModeblad i i i 55 i i, 65 i 10. (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentién van 1 tot 5 regels 90 cent ElVe regel meer6 Bewijs-exeinplaar 9| Vignetten en greote letters worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon BB. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT Co.), Helder. Bureaus i Spoorstraat en Koningstraat. UIT HET BUITEHLAHD. «Die aan den weg timmei t heeft veel be- kjjks." Dat spreekwoord moge het nieuwe Fransche ministerie rich voor den geest stellen als het de oritieken leest die over zyn ont staan en bestaan worden geleverd. Maar merk waardig zyn die critieken toch. Men vroeg sich af hoe toch de crisis, in zoo buitenge- wone omstandigheden ontstaan, zoodat zij een lange aarzeling deden vermoeden, zoo spoedig kon worden opgelost. En het antwoord luidt ze zaten te wachten. De critieken getuigen van den Franschen geest en humor. Want hoe ernstig ook de omstandigheden zjjn, 't ligt in den aard der Franschen steeds hun humor te luchten. Wy geven eenige uitingen der Fransche pers. Verschillende ministers mogen bly zijn het groote doel van veler politieke leven te hebben bereikt, verder is ongeveer niemand tevreden met het Kabinet. Het zjjn een aantal leiders onder een leider die geen leider is, zegt een ander, om daar mee het eigenaardige feit aan te duiden dat Monis, die de premier heet, eigenlijk een der minst bekende mannen van het heele Kabinet is. Monis, zei een afgevaardigde, is een braaf man, een goed republikein. Ongetwijfeld heeft hij niet het buskruit uitgevonden, maar geest heeft hij, hij verkoopt dien zelfs." Monis is namelyk handelaar in cognac. Nog anderen zien iu Combes den eigenlijken leider van het ministerie en wel daarom, om dat Monis en eenige andere ministers terstond na hun aanstelling hunne opwachting by Com bes zyn gaan maken. Het optreden van Del- cassé als minister vindt in Engeland toe juiching in Duitschland,ismen daarmee minder ingenomen. Intusschen heeft de Fransche gezant te Berlyn daar officieel meegedeeld, dat de heer Cruppi de portefeuilte van buiten- landsche zaken aanvaardde. Namens de Duit- sche regeering werd den gezant geantwoord, dat de heer Cruppi kon verzekerd zyn van een vriendelijke gezindheid van Duitsche zyde. Men hoopte en wenschte dat dezelfde goede betrekkingen met Cruppi zullen worden on derhouden als dat het geval was met Piohon. De officiëele begroeting van het Kabinet door de Kamer zal weldra leeren hoe de toe komst er voor 't Kabinet uitziet. Op 11 Maart a.s. zal de greenwichtyd in Frankrijk worden ingevoerd. Da klokken wor den ongeveer tien minuten achteruit gezet. De maatregelen om zoo mogelijk een her haling te voorkomen van de ramp der onder zeeboot .Pluvióee", door den afgetreden mi nister van marine Boud de Lapeyrère indertijd gelast, zyn thans alleD ten uitvoer gelegd. Alle onderzeebooten zyn voorzien van ste vige ringen, ten einde het lichten door mid del van daaraan te bevestigen kabels in ge val van een ongeval, te vergemakkelijken. In alle havens zyn de noodige werktuigen aanwesig, terwijl ieder officier en ieder ma troos, aangewezen voor het reddingswerk, weet wat hem te doen staat. Oefeningen z(jn gehouden om de menschen practisch be kend te maken met de hun wachtende taak duikers hebben daarbjj binnen vijftien minu ten de trossen aan de gezonken onderzeeërs bevestigd. Het debat over de tweede lezing van het veto-wetsontwerp in het Engelsche Lagerhuis is geëindigd. Austen Chamberlain had nog voorgesteld het Hoogerhuis te hervormen met handhaving echter van de onafhankelijk heid van het Lagerhuis. Uit de redevoeringen ran ministrieele zjde bleek duidelijk, datzy niet geneigd is tot een compromis, doch vast van plan is het veto-ontwerp te doen aan nemen. De tweede lezing is aangenomen met 868 tegen 243 stemmen. Over een paar weken begint nu de artikelgewyze behandeling. Er z|jn reeds 150 amendementen ingediend. By de beschouwingen viel een incident voor. Balfour verklaarde dat de regeering van plan is, in den tijd tusschen de aanneming van de veto-wet en de indiening van het her- hervormingsontwerp, over te gaan tot een der ergste revolutionnaire maatregelen n.1. het voorstellen van .home rule". De regeering zoo vervolgde hy, is van plan door bedrog het land «home rule" op te dringen. Tegen het woord bedrog werd heftig geprotesteerd de voorzitter verklaarde echter dat het woord beleedigend is als het gebruikt wordt voor personen, maar dat hy er geen bezwaar in zag alt het betrekking had op partyen. De Portugeesche regeering heeft een samen zwering tegen haar ontdekt. Het hoofdkwartier zit te Londen en heeft een vertakking te Rio de Janeiro. Wat ver uit de buurt om gevaarlyk geacht te worden door anderen dan het ministerie. De gezondheidstoestand van generaal Botba moet zeer ongunstig zyn. Uit Johannesburg wordt gemeld dat als het bezoek aan Kissingen geen herstel brengt het zeer waarschynlyk is, dat generaal Botha zal aftreden als eerste minister. De Servisehe minister van oorlog die wat al te openhartig sohy'nt gezegd te hebben dat de Duitsche diplomatie in Servië op handels betrekkingen had aangedrongen enz. heeft het regeeringstooaeel verlaten. De Duitsche gezant die nog al met ophef op reis ging, is nu weer in de Servisehe hoofdstad terug gekeerd. Rusland viert de herdenking van de vry- —aking der lijfeigenen. Wat intusschen niet wegneemt dat hier en daar weer joden vervolgingen voorkwamen. NIEUWSBERICHTEN. BELDEK, 7 Maart. „Statelijke Bijstand". Vrijdagavond hield bovengenoemde Ver eniging, opgericht ter behartiging van de geestelijke belangen der Marine, in «Tivoli" een openbare vergadering. Ondanks de bij eenkomst gratis toegankelyk was gesteld voor het personeel der Marine en hun ge zinnen, alsmede voor de leden der Vereeni ging, ligt de opkomst wel wat te wenschen over. Een honderdvijftig personen vermoch ten de saai nist te vullen. De president der Vereeniging, de heer Ds. J. W. Poort, heette de aanwezigen in zyn openingswoord van harte welkom en schetste de aanleiding tot het oprichten en het doel der Vereeniging. De aanleiding was de bespreking van de verzorging der geestelijke belangen van het Marinepersoneel in de beide Kamers der Staten-Generaal in het najaar van 1909, welke verzorging on voldoende werd geacht. Dit kon niet worden tegengesproken, evenmin als beweerd kon worden, dat dit moest worden toegeschreven aan mindere activiteit der daarvoor aange- en personen of lichamen. De Ned. Herv. Kerk, tot welker richting het grootste deel der personen behoort, over wier mindere geestelijke verzorging werd geklaagd, was in deze niet onwillig, maar onmachtig. Be denkt men dat de gemeente van deze rich ting, met inbegrip der Marine, een 18000 leden telt en dat voor genoemde zorg slechts twee predikanten aanwezig zyn; bedenkt men verder, dat voor wat een goede ver zorging genoemd mag worden, een 2000 zie len per predikant, niet te weinig mag ge noemd worden, dan begrijpt men, dat die mindere behartiging en verzorging der geestelijke belangen niet aan ons was te wyten. Wy dachten, dat dit door de Regee ring zou worden ingezien en beaamd en de beide predikanten, n.1. spreker en diens collega, de heer Ds. Onnekes, verzonden een adres aan de Regeering om financieelen steun, ten einde in de leemte, die gevoeld werd, te kunnen voorzien. Hierop kwam geen antwoord in, waarop de kerkeraad met hetzelfde verzoek zich nogmaals tot de Regeering wendde, welk verzoek door genoemde predikanten in au diëntie by den Minister werd toegelicht en gesteund, doch waarop niettemin een afwij zende beschikking kwam. Een kerk kon niet worden gesubsidieerd, zoo was thans het bezwaar; dit kon alleen gesohieden aan een vereeniging. Zoo is de vereeniging ,GeeBtelyke Bijstand» ontstaan. Spreker houdt deze verhandeling om tegen te spreken de bewering, die wel eens is ge uit, als zou deze Vereeniging zich kanten tegen het werken van de Christelijke Offi- cierenvereeniging of tegen dat van den Vlootpredikant. Deze bewering in onwaar. Wy laten beiden in hun waarde. Zy hebben hun terrein, wy het onze. Bovendien was onze vereeniging reeds gesticht, nog voor de Vlootpredikant was aangesteld. Na nog uitgeweid te hebben over den steun, zoo moreele als financieele, by 't op richten en in stand houden der vereeniging ontvangen en 't doel geschetst te hebben, nl. het aanstellen van een eigen predikant ter behartiging der belangen van het Marine personeel; na nog in den breede te hebben stilgestaan bij de behoefte zoo by burgerij als militair, aan geestelijke ontwikkeling en de vraag onder 't oog te hebben gezien om trent de verhouding tusschen wetenschap en godsdienstig geloof, welke beide zich zeer wel kunnen verstaan, komen de eigenlijke sprekers van dezen avond aan 't woord, n.1. de Heeren De Jongh en Klinkenberg, die hun gehoor met een literair onderwerp, de eerste van Laurillard, de tweede van Weru- meus Buning, op zeer onderhoudende, nu eens geestige, humoristische, dan weer diep roerende wyze weten te boeien. Beide spre kers worden luide toegejuicht, en aan 't slot hartelijk dank gezegd, waarna de vergadering, onder opwekking tot steun aan de vereeniging, wordt gesloten. „Vaderland en Oranje". Zaterdagavond gaf bovengenoemde Onder officiers vereeniging van Land- en Zeemacht in „Casino" een feestvierende vergadering voor leden en genoodigden. De president, de r Dronkers, heette alle aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder den hoer Majoor, afdeelingscommandant en overige officieren van het garnizoeD, de afgevaar digden van zusterverenigingen en dc pers. Hy wenschte allen een recht genoegelyken avond toe, waarna een aanvang werd gemaakt met het afwerken van een ruim voorzien pro- grammma. Dit bestond uit de opvoering van ,Het kind", drama in één bedryt van S. Falk- land (Herman Heijermans Jr.) en van het blijspel, getiteld „Het geheim van Mevrouw", ook in één bedryf, auteur J. R. Deze beide .takjM werden voorafgegaan, onderbroken en gevolgd, door een aantal leuke, humoristi sche voordrachten, te weten: „De Chineezen", „Het Kostschoolmeisje", „De Inkwartieriog van Spekzak", „Champagnewijn" en „Hoe ouder hoe gekker". Behalve het in de tweede plaats genoemde, werden alle overige voor voordrachten „op verzoek" ten beste gegeven door het echtpaar Th., dat heel dien avond wel een zware, doch dankbare taak had en zich zeer ten genoege van het publiek van die taak wist te kwijten. Ook de beide too- neolstukjes, het eerste diep aangrijpend en tweede hoog komisch, werden onberispelijk ten uitvoer gebracht. Een dankbaar applaus beloonde de vertolkers, die we niet afzonderlijk zullen noemen, daar allen hun en haar rollen onberispelijk voor het voetlicht brachten. Een prettig bal besloot den welgeslaagd) avond. Een doopquae8tie. Men meldt van hier aan het •Handels blad" •Dr. Warners, de vlootpredikant, heeft in een Hervormd gezin, 'twelk den huisdoop wenschte toegepast te zien wegens ernstige ziekte van een der kinderen, den orthodoxen predikant der Hersteld Evang. Luthersche gemeente gehaald, waarna deze in zyn byzyn den doop heeft toegediend. Uitdrukkelijk had den de ouders gevraagd, dat, by in leven blyven der kleine, het kind in de doopboe ken der Hervormde kerk sou worden over geschreven, wyl ook de andere kinderen Hervormd waren gedoopt. Gevraagd mag dus worden of deze ouders, die den vlootpredikant hadden laten roepen, omdat zy den weg tot den huisdoop niet kenden, in hem wel den goeden raadgever hebben gehad en of de heer Warners, die zoo noodig wel de Roomscho kerk waar schuwt, hier niet de belangen dor Hervormde kerk en die der oeders heeft verwaarloosd. Beginselbezwaren tegen den Hervormden predikant in den Helder waren by de ouders niet, wyl andere kinderen b|j vrijzinnige predikauten waren gedoopt, 't geen ook met de laatste nog niet gedoopte kleine zal ge schieden. Zelfs indien die bezwaren er wel waren geweest had het advies moeten luiden te gaan naar den orthodox-Hervormd predi kant te Huisduinen (gem. den Helder/'. De redactie van het „Handelsblad" heeft zich naar aanleiding van bovenstaand schrij ven tot ds. Warners gewend, die haar het volgende mededeelde Onder dankzegging voor uwe welwillend heid, om my inzage te geren van het bericht, dat u uil den Helder toegezonden werd, heb ik de eer u te berichten, dat ik bereid ben u gedetailleerd in te lichten met mede onder- teekening van myn Lutherschen collega alhier, mits uw berichtgever ridderlijk voor den dag kome en zyn naam noeme. Ik heb me aangewend niet te antwoorden op venynige, tendentieuze artikeltjes. Een enkele maal wil ik daarop een uitzondering maken, doch alleen onder de bovenvermelde conditie". Wy kannen hier wel bijvoegen, dat de inlichtingen in vertrouwen ons verstrekt, by ons wol den indruk hebben gewekt, dat de vlootpredikant zonder een enkele bijbedoeling, den hem om hulp vragenden onderofficier, slechts dien raad heeft gegeveD, die, naar hy meenen moest, den man het beste hel pen kon. («Hbld."). By K. B. is, met ing. van 1 April, be noemd tot adj.-commissaris der loodsen te Harlingen, voor adm. werkzaamb. ten bureele van den insp. van het loodswezen enz. aldaar, J. van der Mey. Ex. Ad8p.-machinl8t bij de Marine. In dit jaar kunnen by de Marinc-machinis- tenzchool te Hellevoetsluis, na vergelijkend imen, achttien jongelingen worden geplaatst als adspirant-maehinist. De adspiranten moeten geboren zyn tusschen 1 Sept. 1898 en 1 Sept. 1896. Het examen zal te 's-Gavenhage plaats hebben in de maanden Juli en Augustus. Groote diepgang. IJmuiden, 8 Maart. Het Vrijdagmiddag van Rangoon binnengekomen Engelsche stoomschip •Centurion" had een diepgang van 85 decimeter. Het stoomschip moet daarom in het Noordzeekanaal lichten, alvoren de haven van Zaandam te kunnen binnenstoo- Verbreeding Paleisstraat te Amsterdam. In een heden te houden ledenvergadering van de Groote Club te Amsterdam, zal in behandeling komen de verkoop van het gebouw met den grond aan de gemeente Amsterdam, in verband met de voordracht van B. en W., waarbij den gemeenteraad wordt voorgesteld!' den burgemeester te machtigen tot de ge rechtelijke onteigening over te gaan, tegelijk met die van de daarnaast gelegen perceelen Paleisstraat 8, 5, 7 en 9, overeenkomstig de in het vorige jaar aangenomen wet, waarby onteigening ten behoeve van de verbreeding der Palcisstraat werd verklaard te zyn van algemeen nut. Intusschen is een minnelijke koopovereen komst niet uitgesloten. Zooals bekend is, had de Groote Club f 400,000 gevraagd. Een woesteling. Zaterdagavond zou een agent van politie in de Poortstraat te Rotterdam aanhouden een winkelier, in die straat woonachtig en door de politie gezocht. Toen de agent den gezochte op straat ontmoette en hem aan sprak, werd hy door dezen al dadelijk ge slagen en gestompt. Er ontstond een worsteling, waarby beiden op straat rolden, en de punt van de door den agent getrokken sabel den agent in een oog drong en hem daaraan zoo ernstig verwondde, dat voor het behoud van het oog gevreesd wordt. Op het hulp geroep van den politieman snelden vier burgers toe, die den winkelier grepen en aan de politie overleverden. Do man is voorloopig opgesloten. (,N. R. C.*') Zijn zusje doodgeschoten. Te Lonneker heeft een 14-jarige jongen zyn 11-jarig zusje per ongeluk met een schot hagel in den slaap getroflen, waarop de dood onmiddellijk intrad. IJselijk. Den werkman Verhoef uit Sliedrecht over kwam te Rotterdam een vreeseljjk ongeluk. Terwyl hy werkzaam was op een bak van de firma Vollen, kronkelde een staaldraad zich om zijn been, juist terwyl de sleepboot aantrok met het droevig gevolg dat de voet meteen stuk van het onderbeen geheel werd afge scheurd. De voet viel in t water. Er om gegooid. De .O. H. Crt." vertelt Gezellig hokten ze in 't kleine stroo- perskroegje, hun verzamelplaats tusschen stad en duinstreek rond de kachel en ofschoon geen enkele ooit van z'n leven de weelde had gekend van 'n jachtakte ze hadden zeker allen recht op die andere akte, die geen geld, maar wat oefening en bruta liteit kost, de akte vau bekwaamheid in latyn-der-Nimrods. Toch voel je van al die verhalen den grondtoon, 't gebeurde feit, dat alleen, der bekorings wille wordt omhangen met do franje der opsnydery. In den kring om de oude potkachel ver telde oude strooper met 'n tamelijk gefat- soeneerden baard en groote, donkere oogen... .Zoo heb ik 't gehad met Afie je weet wel, de Kromme en lange Jan van de Pyp, die pas in 't gasthuis had gelegen vanwege z'n heup. Je had altijd last met 'm, maar hy kon meppen as de beste, altyd raak. Nou we hebben 'n goeie nacht, zeker 'n halfhonderd knjjne. Terug motte we over 'n hek. Eerst ik-zci-de-gek, dan de heeste dan zou Arie die Lange 'n beetje hel pen hy was altyd zoo gauw duizelig. Boven op 't hek zit ie met z'n benauwde gezicht en of de duvel d'r mee speelde, gaat me daar z'n poot weer uit 't Udl Non, daar zatte we. 'n Halfhonderd knyne en zoo'n vent as die Lange, mèn je niet met z'n tweeën hoef je gewoonweg niet te perbeere. As je de heeste laat lcgge, wie staat je borg, dat er geen ander mee op hol slaat? Jonge, 'n dikke vijftig knyne en die Lange late leggen nee, dat ging eek niet. Non, zeit Arie, wat nou? Eerst e knyne, zeit de Lange. Ja, da's kasueel. Z'n poot vierkant uit 't lid. Eerst de knyne, zeit ie. Jongens, zeg ik, kletse geeft niks. La-we-d'r om gooien. F'ruil met 'n luci- forsdoosie. Lange, raai jy. Blauwtje, zeit ie, dat jullie eerst de knyne ..1. Ik gooi. Ja- Blauwtje. Nou, geen gekles meer. We gevea die Lange ieder nog onze jas en Arie geeft 'm z'n laatste tabak. Toen brachie we de knyneEn toen we terugkwamme t 'n berrie, mafte die Lange as 'n os. 'n Burgemeester aan het Leger des Heils. In Kösen a. d. Saaie ligt de gemeenteraad met den burgemeester overhoop, omdat deze zich by het Leger des Heils heeft aange sloten en elke gelegenheid aangrypt, om voor de bekeering van de burgery werkzaam te zyn. Verleden jaar heeft de burgemeester aan het feestmaal ter eere van 's keizers verjaardag een vurige propaganda-rede ge en ook dit jaar had hy aangekondigd, dat hy weer een ,echt christelijke en anti- alcoholische feestrede" sou afsteken. Toen raadsleden dat vernamen, zyn zy als een man weggebleven. Intusschen heeft de burgemeester den moed niet opgegeven. Verleden week heeft hy met zyne vrouw iu eene openbare bijeenkomst het Leger des Heils, omstuwd door officieren uit Erfurt Göttingen, H&nnover enz., zooals bet op de plakkaten heette, (meege werkt". (fN. R. Ct.";. Ten goede van den werkman. Delcassé, de nieuwe Fransohe minister van marioe, heeft zyn eerste ministerieele beschikking getroffen. Hy heeft nl. aan de werven van Brest en Lorient de levering van het vlootmateriaal opgedragen, waardoor miuder personeel zal worden ontslagen, aan qjn voorgangers noodig achtten. De vereischte kredieten zal hy van het parlement trachten te verkrijgen by wyze van voorschot op de begrooting. Door den genomen maatregel zal het aantal der arbeiders, die ontslagen worden, teruggebracht worden voor Brest van 1700 op 500 en voor Lorient van 1485 op 400. Bovendien zullen de ontslagen niet ingaan, zooals oorspronkelijk was bepaald, op 1 April, maar eerst op 1 November. Vree88lijk ongeluk. Over een ernstig ongeluk te Madrid vinden we de volgonde bijzonderheden De Franache aviateur Mauvais had in zyn vliegmachine plaats genomen, zette dadelyk den motor aan en het toestel rolde eenige meters over den grond. Plotseling steeg het 2 3 meter in de hoogte. De geestdriftige menigte, denkende, dat de aeroplane haar vlocht vervolgde, wierp de hekken omver, welke rondom het veld geplaatst waren en liep de vliegmachine achter na, ondaokB het waarschuwend geroep van den FranBchman en het optreden der politie. Juist op het oogenblik, dat eenige meDschon onder het toestel waren, daalde dit plotselingDe vlcugelB en de luchtschroel kwam in de dichte menschenmenigte terecht en doodde oen vrouw, die letterlyk onthoofd werd en wondde vier personen ernstig. De zwaar gewonden z(jn twee militairen, een priester en een justitie-beambte. Onder de licht gewonden is kolonel Villany Villate, broer van een vroegeren minister van oorlog. Nog een moderne Psyche voor den rechter. Verhaalden we onlangs, hoe een Marseil- laansche beroepsschoonheid zich in byzyn van vrederechter had moeten hullen in een volgens haar zeggen slechts zittend costuum, relks prys zy niet aan haar naaister verkoos e betalen, thans heeft sich in Londen een dergelijk geval voorgedaau, hetwelk het echter in komische kracht van het Marseillaansche pendant wint. Clifford, ook buiten Londen goed be kend door haar optreden als .Gibsongirl" stond Donderdag voor een Londensche recht bank terecht wegens hare nalatigheid in het betalen eener kostuumrekening. De jonge dame ze is in dien tusschen- tyd tot mistresB Bennet gepromoveerd ver klaarde, dat het haar onmogeljjk was, het costuum iu kwestie met de bijbehoorende .entravée" te dragen. Zy gaf een kleurige schildering van haar angsten en nooden, toen zy voor hot eerst een wandeling van Twickeo- ham naar Richmond wilde maken: drie volle uren had zy noodig, om den weg van slechts l'/i kilometer af te leggen, dat is tienmaal langzamer dan een normaal-gekleed voet- ganger. Iedereen keek haar na, verscheidene per sonen bezweken welhaast aan een lachkramp en de straatjongens volgden haar by troepen op den voet. Aan de veerboot van Richmond aangeko men, kon ze wegens den overnauwen rok niet op de pont stappen en moest zy er tot alge- eene pret in worden gedragen. Aan den anderen kant van de Theems herhaalde zich dit schouwspel. Zy wilde op een omnibus klimmen, maar de rok maakte deze geste tot een onbereikbare illusie. Ten slotte hielpen een huur-auto en diens galante chauffeur haar uit den nood. De i pakte haar als een baal in zyn taxi en i haar naar huis. De rechter liet mrs. Bennet den rok aan trekken, keek en zag, dat hy slecht zat, waarop hy plechtig vonnis wees en beval, dat de beklaagde de helft van de rekening moest betalen. De pathologie van het eenig kind. Friedjnng heeft in een lezing over boven staand onderwerp de aandacht op byzondere stoornissen, die sommige kinderen vertoonen, gevestigd. Deze kinderen zijn vaak ziek, vertoonen langdurige moeielijk te verklaren ziekteverschijnselen, terwyl de intercurrente riekten by hen een typisch verloop hebben, Het zyn hoofdzakelijk lievelingskinderen, het type wanrvan wordt gerepresenteerd door het eenige kind. F. heeft 100 gevallen van zulke kinderen verzameld, 45 jongens en 55 meisjes, die voor het meerendeel van 2 tot 10 jaar waren. Van deze 100 kinderen waren er 18 zeer neuropathisch, 69 waren dat in mindere mate, terwyl er slechts 13 gezond waren, terwyl op 100 kinderen uit grootere gezinnen er 69 gezond en maar 31 neuropatisch waren. De nenrose dezer kinderen vertoont kenmerken ran neurasthenie en hysterie. Behalve de typische outwikkeling van het karakter vindt men een toestand van angst, die F. in verschillenden graad by 75 van 87 neuropathische kinderen heeft aangetroffen 49 vertoonden slaapstoornissen, 8 hadden typische aanvallen van pavor nocturnus82 vertoonden belangryko voedingsstoornisen, waarschynlyk afhankelyk van eene hardnek kige anorexia, vry vaak gepaard met habitueel braken, hetgeen by 87 dezer kinderen werd waargenomen. Aan habitueele constipatie leden 20 kinderen, andere vertoonden recidi- veerende catarrhen van den dikken darm soms wisselden deze beide aandoeningen met elkaar af. Dikwijls bestond er wateren en badwateren. Aan lichten urticatus leden 48 dezer kinderen. Onder de intercurrente ziekten vertoonden die, welke een nerveuzen factor hebben, een zeer ernstig verloop. De oorzaak van deze genoemde ziektetoe standen moet gezocht worden in de over matige zorgen, met welke men het eenig kind omringt. (Med. Weekblad). Eere wien eere toekomtEere aan schipper Th. Rykers, zeeheld in stormgevaar! Dus Maandag 18 Maart a.s. naar .Casino", alwaardeTooneel-Vereoniging «Jong Holland" hem een eere-avond aanbiedt. Alsdan zal worden opgevoerd het toepasse lijk tooneelBpel «Virtus Nobilitat" (spreuk Broeder Ned. Leeuw) van onzen plaatsgenoot den heer B. H. Polak, geïllustreerd door zyne Zonen. De zoo gunstig bekend staande muziek- vereeniging .Apollo", directeur de heer Jan sen, bood geheel belangloos haar zeer ge waardeerde medewerking aan, om de pauzen met eenige nummers aau te vullen. Voor elk wat wils! Een goed doell Wy rekenen dan ook op de medewerking van onze geachte plaatsgenooten om dezen avond te doen slagen- Zorgt voor een flink batig saldo. Het Bestuur van .Jong Holland" P. Bomselaar, Secr. Kijkjes uit mijn venster. Harembroek. De telefoon in ons stadje is een voor treffelijk ding. Men wordt vlug en zeker bediend. Het publiek maakt met plezier ge bruik van het ver-spreken. Een enkele maal wil het nog wel eens gebeuren, dat er een dubbele aansluiting is en dat je, zonder het juist te willen, mee verbonden wordt met twee, dio aan 't babbelen zyn. Edoch, een discreet mensch legt dan snel en beschaamd de hoorbuis neer en verwijdert zich beschei- don op grooten afstand van hot toestel. Stééds alzoo correct zal men nimmer den i in 'n andermans zaken steken. Maar vanmorgen ik had ergens een aansluiting verzocht daar hoor ik plots een aller liefste damesstem, byna onmiddellijk daarop een charmant heerengeluid. Lieve, ben jo daar?" «Ja, myn engel..,. Wel??" O, 't is heel ernstig! Hoor je, zeer ernstig, int!" En hoe gaarne ik wilde, ik vermocht myn vingeren niet van de gehoorbuis los te maken en zeer tegen m'n zin vernam ik het gesprek, dat hier woordelijk volgt: .Vertel maar schat. Voor je mannetje hoef je geen geheimen te hebben. Ik luister. Hallo. Zeg, spreek je .Ik heb zooeven van de naaister een harembroek thuis gekregen. Die heb ik nu hier in de kamer aan." «Wat?lEen, een Lieve hemel! En?".... ,"t Is dolletjes. Hy staat echt schattig. Jongetje, ik kom je er straks mee halen als je Da's goed, hè? 1! UI1111..... UI" .Hoor je me niet, schat?" «Jawel, jawel. Mare Hou me asjeblieft niet voor den mal." -Nee, ik méén het." Wou je jezelf belachelijk maken kind?" ,'t Is toch mode!.... O, o, hy kleedt my zoo magnifiek'k Wou, dat je me nu eenB kon tien." .Maar wil je nu als een waanzinnige, als querulant door Helder en Nieuwediep eD Willemsoord gaan loopen?" »'t Is mode, man!" «Géén één Heldersohe dame draagt zoo'n harembroek." .Hindert niemendal. Iemand moet toch de eerste wezen Laat een ander het dan worden. Jy niet. Ik smeek, ik bidt je" Als je me er maar eens mee zag. Het staat zoo coquet, zoo elegant, zoo lenig En ik verkies het niet. Je krygt een stoet jongens achter je. Heel Helder loopt "i en, en, en .Dan kan je me beschermen schat." «Tegen alle gevaren, graag, dat weet je. Ik zal je ridder Roland wezen, reken er op, ir maar van geen maDneljjke courage is het te vergen, dat men in Helder een dame beschermt tegen 'n harembroek." Wat zeg je dat schattig, mannetje, nou kom ik je vast tegemoet, als «Maar ik verkies het niet." .Ik doe het toch.» .Heb ik dan niets in te brengen?» .Zeer veel, maar over myn toilet ben ik baas, bazin, bazès.» «Zeg maar gerust rbaas* als je een harem broek draagt. Als je maar weet, dat ik je niet verwacht. Denk je MerciZe zullen je naroepen 1Ze zullen je honen Non, nou, ik houd mijn harembroek en ik kom toch De stem Btokt in drifttoen werd de telefoonverbinding naar myn zyde losgescha- keld. Tot heden vernamen wy niet of de be dreiging is uitgevoerd. My dunkt, wy hadden er wel wat van gehoord; heel den Helder zal dan wel *op stutten» staan 1 INGEZONDEN. M. d. R.I Ondergeteekenden verzoeken u beleefd een plaatsje in uw veelgelezen blad, bjj voorbaat hunnen hartelyken dank. L. S. .Een klein land dat zjjn groote mannen eert, is niet klein meer." Dit gezegde van één der Europeesche Staatshoofden hadden ondergeteekenden voor oogen, toen zy besloten een man te huldigen, die door zyn moed byna vyfhonderd menschen van een wissen dood in de golven heeft gered. Vyfhonderd menschen, kunnende bevolken een heel dorp, zyn door hem en zyn mannen met levensgevaar aan de golven ontrukt. In een reddingboot, ten speelbal aan de woedende elementen, voer hy uit, niets ziende dan het doel, het hulpelooze wrak, aan niets denkend dan aan de opvarenden, die hy in nood wist. Helder's burgery, steeds gereed, als er sprake was van .noodlyden", als er sprake was van huldebetuigingen aan reeds eeuwen gestorvene zeehelden, zal zeker niet achter bleven, nu er sprake is van één harer eigene en die zeker ook den naam ten volle verdient. medeburgers •Zeeheld" Geachte Redactie. Naar aanleiding van het in 't Vliegend Blaadje van 28 Februari j.l. voorkomende artikel onder het opschrift .Eerlyk?» ver zoek ik U beleefd, dit scbrjjven wel te wil len doen opnemen in een volgend nummer van Uw blad. Allereerst zy my de opmerking vergund, dat de bijeenkomsten, die vanwege de Af- dceling Helder van den Nederlandschen Pro testantenbond worden gehouden, blijkens do ook steeds in Uw blad voorkomende aan kondigingen openbaar zyn. En het zal U ongetwijfeld bekend zyn, dat de pers geen uitnoodiging behoeft om toegang te verkrijgen tot openbare vergaderingen, doch dat het vertoonen eener perskaart voldoende is om deze te mogen bywonen. Dat voor delezin gen van Prof. Eerdmans U eene uitnoodiging s geworden, kan ik dan ook niet anders beschouwen dan eene onnoodige kennisge ving, aangezien verwacht mag worden, dat U, die in Uw blad ruimte afstaat aan eene rubriek (Plaatselijk nieuws», op de hoogte is van hetgeen in dezo gemeente voorvalt «eer zeker van bijeenkomsten van ge noemde Afdeeling, welke in meerdere bladen te dezer stede worden gepubliceerd. Do strek king van bedoelde kennisgeving zal klaar blijkelijk geen andere geweest zyn dan om Uwe aandacht op te vestigen, dat'een verslag over de betreffende lezingen wen- schelyk werd goacht. Doch het behoeft geen betoog, dat het beoordeelen dezer al of niet wenscheljjkheid by U berust. Ik moet alsoo oonstateeren, de door U gewraakte opmerking «dat blykbaar angst vallig wordt vermeden verslagen te geven «van hetgeen in de Hervormde kerk voorvalt» niet afdoende is weerlegd, hetgeen bovendien bevestigd wordt door de restriotio, voorko mende in het slot van Uw artikel. Immers is het onjuist, de bijeenkomsten der Afdee ling te beschouwen als godsdienstoefeningen. Niet alleen dat ze een dusdanig karakter missen, maar ook geven de behandelde onder werpen daarvan blyk. Ik wil slechts memo- reeren de lezing gehonden door Ds. S. C. Kylstra over het onderwerp: .Waarom ik in en waarom ik uit de kolonie ging' en hetwelk zich beweegt op sociaal terrein. Of was misschien deze lering geen verslag waard, wyl diepgevoelde streng religieuse beschouwingen den grondtoon vormden Stempelt het verzwjjgen hiervan een blad tot een neutraal? Zeer zeker dragen meer genoemde bijeenkomsten oen propageerend karakter; «ij toch beoogeti de bevordering der vrye ontwikkeling van het godsdienstig leven. Is dit streven evenwel minderwaardig aan dat van .atheïsten, socialisten enz., en daarom het vermelden niet waard? Op deze vraag gaf de stille aandacht der talrijke hoorders van Prof. Groonowegen, menschen toch van verschillende kerk en geloof, als- ie de wensch van vele afwezigen om eenig verslag der lezing te hebben, een gansch ander en beter antwoord dan Uwe Redactie gelieft te geven door het negeeren van de vergaderingen der Afdeeling. Met vriendelyken dank voor de verleende plaatsruimte Uw dw. dn. Stookkb, Secr. der Afd. Helder v/d N. P. B. Geachte Redactie! Als antwoord op uw artikel .Eerlyk?" zag de Redactie van het Predikbeurtenblad gaarne het volgende geplaatst In ons antwoord aan den .Getrouwen lezer" is u w blad niet genoemd, doch alleen door ons geschreven, dat het Dagblad een doorloopende uitnoodiging had gekregen. Van uw blad was dat ons niet bekend, zoodat wy daarover hebben gezwegen. Terstond is echter, na de inlichting betreflende het Dagblad, do zaak van de plaatselijke pers overgebracht naar de zoogenaamd neutrale pers in het algemeen. £n wanneer gjj U het daaromtrent ge schrevene aantrekt, dan geven wy U gaarne de volgende overwegingen: lste. Zoo uw blad .neutraal" wil zyn, dan mag het van geen enkele godsdienstige of politieke of zedelijkheid-betreflende lezing verslag maken en moet het rich hoaden buiten afdruk van de mueningen van pro pagandisten, welke meeningen nu eens dezen dan genen uwer lezers kunnen kwetsen. En dan zult gy allerminst mogen afdrukken meeningen van zéé felle propagandisten als de Dageraadsmenschen zyo. Verslag geven van lezingen van mevrouw Drncker en niet van die van prof. Groenewegen is allerminst neutraal, is uwerzijds party kiezen, is een zijdig aan uw lezers onthouden datgene waarin zeer zeker verreweg de meeste belang stellen. 2e. Beter ware het dat uw blad zich noemde «algemeen" zéé, dat gij alle uitingen van geestelijk, sociaal cn politiek leven hier ter plaatse, in opbnbare vergade ringen gegeven, zooveel mogelijk voor uw lezers in uw verslagen liet aan het woord komen. Doch ook aan dien eisch wordt door uw verzwijgen van het vryzinnig-godedien-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1