KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, WIerIngen en Anne Peulowna Ho. 3873. Woensdag 8 Maart 1911. 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 et, fr. p. post 75 cl., buitenland 11.25 Pre-Zondagsblad 37j 45 (0.75 miën J Modeblad »»»55»»»»65» f0.90 (Voor hel buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiên van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar 2J Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- Telefoon BO. Uitgever i C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT Co.), Helder. Bur Tweede Blad. NIEUWSBERICHTE!! HELDER, 7 Maart. Oorut Rijkers. Het was een goede gedachte van het Plaauelyk Comité van de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding-Maatscliappy, om het aftreden van Th. Rykers als schipper van de Nieuwedieper Reddingboot, na een 25-jarige dienst, niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. Daartoe had zy gisterenmiddag in de kleine zaal van «Casino" velen oitgenoodigd, die hierin belang stelden, en ook sy die hadden bygedragen aan het te vormen fonds, terwyl Rykers met zyn familie, benevens zyn collega's, voor zoover zy ter wille van den broode niet op de visschery wareB, eveneens present waren. Het hoofdbestuur van de N.- en Zuidhol- landsche Redding-Maatschappij was even eens overgekomen, om op deze wyze een blyk van belangstelling te geven. De voorzitter van het plaatselyk comité, W. D. H. baron van Asbeck, richtte het woord tot Rykers. Hy noemde hem geluk kiger dan vele andere menschen, omdat zoo velen hem dankbaar zyn, dat hy han het leven heeft gered, hoewel hij die menschen in de meeste gevalen niet leent. Toch heeft hy reeds vele bewyzen van waardeering ont vangen. Dat bewyst zyn benoeming door do Regeering tot Broeder van de Nederlandsche Leeuw, dat bewyst ook de waardeering, die hy alt\jd van z(jn plmatsgenooten voor zyn sympathiek werk mocht ontvangen, bewyst ook de, hoewel latere, waardeering in den lande, zich uitende in het bijeenbrengen van de belangryke som, die dienen moet om hem een lijfrente te bezorgen. Voor het bijeen brengen van die som werd de groote trom niet geroerd, en in alle stilte kreeg men de som zonder moeite byeen. H. M. de Konin gin, Prins Hendrik en H. M. de Koningin- Moeder waren daarin voorgegaan; groote en kleine bedragen, ook van menschen, die maar weinig hadden te missen, waren inge komen. Ook uit het buitenland kwamen ver schillende giften in. Het totaal bedrag van de nn gesloten lyBt is f 2627.86, waardoor het .mogelyk is geworden aan Rykers gedurende zyn geheele leven een wekelyksche som van f5.— uit te keeren. Namens het comité Bprak baron van Asbeck de hoop uit, dat Rykers een goed gebruik van dat geld zou maken, hetgeen hy op handslag beloofde. Rykers bedankte hierop het comité, voor hetgeen het voor hem had gedaan, en be dankte eveneens zyn roeiers, die hem steeds trouw ter zjjde hadden gestaan. Toen werd hem, by monde van den secre taris van het Hoofdbestuur, een mooie, door de firma Grevenstuk te Amsterdam gecali- grafeerde schilderij aangeboden, vermeldende alle reddingen, waaraan hy had deelgenomen, en waarop behalve allegorische afbeeldingen ook de redding van de opvarenden van de «Renown" was vereeuwigd. Vervolgens werd de opvolger van Rykers, de heer Jan benoeming, en sprak baron van Asbeck Byl gelnk gewenscht met i hoop uit, dat hy het voorbeeld door Rykers gegeven zal volgen, waar hy eveneens be kend staat als een goed zeeman, en daarom die verwachting wel niet zal beschamen. Hiermede was deze zeer eenvoudige hul- diging ten einde. Het pantsereehip „Heemskerck", dat, ko mende van een kruistocht in den Atlantischen Oceaan en de Middellandsche Zee, gisteren te Rotterdam binnenliep, heeft aldaar geland den korporaal-konstabel J. Mulder van het pantserschip «De Zeven Provinciën", door dien bodem te Las Palmas in het ziekenhuis achtergelaten. By het springen in zee om te zwemmen, was Muider zóó ernstig tegen een staaltros terecht gekomen, dat hy een ernstig kwetsuur aan den ruggegraat bekwam. Daar zyn ouders te Rotterdam wonen, had de commandant der «Heemskerck" per marconitelegram ver lof gevraagd aan het Departement, om zyn patiënt hier aan wal te mogen zetten. De Heemskerck" kwam gisteren alhier binnen. „Helderache Wijkverpleging". Gisteravond hield bovengenoemde Vereeni- ging in Café Central haar jaarlyksche alge- meene vergadering. De agenda bevatte de volgende punten 1. Jaarverslag. 2. Rekening en Verantwoording van de penningmoeeteiea. 3. Verkiezing van drie bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren P. Sprnit en Ds. J. Koeter en ter voorziening in de vacature wegens het bedanken van den heer A. van Veen. 4. Benoeming van een Commissie tot het nazien der Rekeniug en Verantwoording van de ponningmeesteres, dienst 1911. 5. Mededeelingen. De heer D. H. Gnmwald, waarnemend- voorzitter, heet de aanwezigen welkom, zegt dat vorige vergaderingen nog wel eenz minder bezocht waren dan deze, hoopt dit te mogen beschouwen als een bljjk van vertrouwen in het bestuur, kan toch niet aannemen dut de slechte opkomst zou zyn te wyten aan mindere belangstelling in het werk dezer nuttige vereeniging en verzocht den waar- nemenden secretaris, den heer R. Kastelyn de notulen der vorige jaarvergadering ge houden 22 Maart 1910 te willen voorlezen. De notulen worden onveranderd goedgekeurd. Hierna doet de voorzitter de mededeeling, dal do ijverige secretaris, de heer A. van Veen, tot zyn spyt, wegens gezondheids redenen, de plaats en dus ook het bestuur, heeft moeten verlaten, zegt hem dank voor 't vele goede werk, dat hjj voor de ver eeniging heeft verricht en hoopt en vertrouwt, dat hy met voldoening en genoegen aan zyn werk en aan dase plaats mag terug denken. Hierna doet de waarn.-secretaris voorlezing van het jaarverzlag over 1910, waaraan wy het volgende ontlsenen: Op 31 December 1910 bezat de vereeniging Uitgaven: Salaris van de Wijkverpleegster, f 750,— Verzekering van do Wykverpleeg- Bter by tydelyke en blyvende ongeschiktheid en pensioen230.23 BodelooD, porto's, saalhunr, enz. 20.83* Advertentiên en drukloon 18.31 Rywielonderhoud en belasting 41.22 2 donateurs met f 5.— 's jaars 135 leden met J-50 u 188 begunstigers met j contributie per persoon, alzoo te zamen 320 personen, of 88 minder dan op 31 Dec. 1909. De wijkverpleegster bracht dit jaar 8658 bezoeken, waarvan aan klassepatiënten en niet- leden 1396 en aan onvermogenden 2262. Uit deze getallen blijkt voldoende, dat de Wijkverpleging zeer zeker niet alleen reden van boBtaan heeft, doch in een bepaalde behoefte voorziet. Te betreuren is het daarom, dat tal van personeu zich als lid opgaven, indien zy wijkzuster noodig handen, doch weer bedankten als haar diensten niet meer noodig waren. Een vereeniging, die zoo nuttig werkt en aan onvermogenden op even' bereidwillige wyze hulp verleent als aan hen, die het be talen kunnen, verdient beslist de steun van alle ingezetenen. Doordien wegens de vlottende bevolking van den Helder het onvermijdelijk is, dat het ledental afneemt, is het dringend nood zakelijk, dat onze vaste plaatsgenooten de vereeniging zooveel mogelyk door lidmaat schap steunen. Het bestaar zou zoo gaarne een reserve fonds vormen, om, indien de hulp van een tweede zuster vereischt wordt, daaraan te kunnen voldoen. Onze wijkzuster, mej. Van der Kam, neemt tot groote tevredenheid van bestuur en pa tiënten, haar functie waar. Dankbaar maken wy nog melding van de subsidie van de gemeente t 800.welke ons ook voor het jaar 1911 is toegezegd. Van het Bestuur van «Liefdadigheid naar Vermogen» mochten wy ook in het afge- loopen jaar gebruik maken van een der lo kalen in haar gebouw, tot het behandelen van patiënten, waarvoor wy by deze het Bestuur gaarne dank brengen. De inkomsten en uitgaven hebben als volgt bedragen Ontvangsten: Contributief 506.80 Verpleeggelden van particulieren 296.30 Subsidie van de gemeente 300.— Onvoorziene inkomsten 2.75 Totaal f 1105.85 Totaal f 1060.59* Alzoo een batig saldo van f44.756, welke echter ontstaan is door meerdere ontvangsten van verpleeggelden, welke uit den aard der zaak zeer wisselvallig zyn. De contributiën bleven echter f 49.25 ten achter by die in 1909 ontvangen. Is dus de toestand der Vereeniging in zyn geheel genomen niet ongunstig te noemen, zoo blyft toch versterking van het leden- ,ntal zeer gewenscht. Naar aanleiding van dit jaarverslag zegt de heer C. G. van der Lee, het wenschelyk te achten, dat, evenals dit by het Witte Kruis geschiedt, nieuwe leden, die zich als lid aanmelden, om onmiddellyk van de dien sten van de zuster der Wijkverpleging ge bruik te maken, vooraf een bijdrage in de moeten storten ten bedrage van een half jaar contributie. Dit, om de goedkoope truc te voorkomen, dat men lid wordt, zoodra men de zuster noodig heeft en weer bedankt, zoo spoedig men die niet meer noodig heeft. Het bestuur zegt gaarne overweging toe. Hierna wordt het jaarverslag goedgekeurd onder dankzegging aan den secretaris. De heer Groenendyk brengt hierna verslag uit van het gehouden onderzoek der rekening en verantwoording, zegt alles in orde te hebben bevonden, en stelt voor de penning- meesteresse, onder dankzegging voor haar richtig beheer, te dechargeeren. Aldus ge schied. By de verkiezing wordt herbenoemd de heer Ds. J. Koster, en nieuw gekozen Mej. Brouwer, directrice Gasthuis, alsmede de heer C. G. van der Lee. De gekozen heeren lie ten zich de benoeming welgevallenMej. Brouwer zal van haar verkiezing in kenuis worden gesteld. Tot leden van de Commissie tot het nazien der Rekening en Verantwoording van de penningmeesteres over 1911 werden gekozen «f© H.H. Groenendyk, Jaring en Kluin. Tot het laatste punt der agenda gekomen, ordt o.a. nog mededeeling gedaan, dat de Zuster der Vereeniging kennis had gegeven van verhindering om op deze vergadering tegenwoordig te zyn, hetgeen betrenrd werd, aangezien men de Zuster op vergaderingen als deze gaarne tegenwoordig zag. By de rondvraag informeert de heer Ds. Koster nog, of het niet mogelyk zon zyn, de Afd. Helder van het Witte Kruis en deze vereeniging v. Wykverpleging te doen samen smelten tot één vereeniging. Na ingelicht te zyn, dat dit vooralsnog niet noodig en nuttig werd geacht, sluit de Voorz. de vergadering. Burgerkring «Harmonie" geeft zooals ien weet op Donderdag a.s. een uitvoering ir eere van Dorus Rykers. De vereeniging heeft toestemming van de burgemeester ver kregen, om de jubelaris met muziek van zyn huis te halen. Medewerking verleenen hieraan «Winnubst" en •Harmoniekapel". Vertrek ongeveer half acht van de Artilleriestraat, Vlootstraat, vervolgens Langestraat, Kanaal- weg, Kruisweg, Weststraat, Keizerstraat, Spoorstraat, «Tïvoli." Verder leze men de advertentie, voorkomende in dit nummer. Donderdag zal in .Casino" een buiteu- jewone opvoering worden gegeven van .l)e Kuische Suzanna" door 't Ned. Operette Ensemble, directie Alp. Janmart. Men deelt ons mede, dat deze allernieuwste operette overal met groot succes gespeeld wordt en uitmunt door geestigen inhoud en lieve muziek. Daarby is veel zorg aan costumes en decor besteed. J&nmart's gezel schap dat, eek hier in dea Helder zeer gaarne gezien wordt, geeft van deze operette een uitstekende vertolking, waarby de hoofdrollen verre boven die der Dnitsche gezelschappen staan. De titelrol is in handen van mej. Curry Pinkson. De ,Arnhemscho Courant" van 31 October 1910 zegt o.m. Zy, die daarby gewoonlijk de hoofdrollen hebben, hebben zich ook nu dapper geweerd en in zyn geheel genomen een uitvoering gegeven, welke die van de Dnitsche operette- gezelschappen, die we hier de laatste jaren hoorden verre achter zich laat. Met ingang vau 1 April e. k. is de zee- loods in het 3e district H. Schraa vau de standplaats Nieuwediep naar do standplaats IJmuiden overgeplaatst. Reeds voor ruim een jaar brandden in de Visseringstraat twee huizen af en nog steeds staan de overgebleven muren als de ruines van een kasteel tot meeidere verfraaiing van IJmuiden. De kwestie is dat de eige naars wel verzekerd waren docb op de voorwaarde van wederopbouw. Het is hun echter niet mogelyk de percoelen op het vrijkomende terrein weer hetzelfde op te boawen omdat de sedert ingestelde bouw verordening daartegen verschillende bezwaren oplevert. Het Dagelyksch bestuur der gemeente heeft gemeend de burgerij voor eene derge lijke bepaling in de polis te moeten waar schuwen. Zy vestigen daarom in eene publieke bekendmakiug eigenaars en hypotheekhouders op het belang om polissen van brandver zekeringen, thans gesloten op herbouw te doen vervangen door polissen zonder ver plichting tot herbouw. Herdenking van de 121/» jarige Kroning van H. M. de Koningin. In dun Haag, Rotterdam, Amsterdam en in andere plaatsen van ons land is de 12VS jarige herdenking van de Kroning van H. M. de Koningin op eenvoudige wyze herdacht. In den Haag heeft een groot koor van 15 zangvereenigingen en 11 muziekvereenigingen een zanghulde aan de Kou. familie gebracht, terwyl 38 vereenigingen voor het paleis defileerden. Een en ander is prachtig geslaagd. Een 100 jarige overleden. Mejuffrouw C. L. Goemans, geb. Coene- gragt, te Vlissingen, die 19 November j.l. honderd jaar is geworden, is gisteren over leden. De Bookmakers in Zeeland. Wanneer wij afgaan op wat onze corref-' pondenten te Vlissingen en Middelburg ons berichten over de uitwerking, die de aaune- ming der zedelykheidsontwerpen zal hebben op de financiën dezer beide stedeu, dan zou die aanneming niet veel minder zyn dan een ramp voor de beide Walchersche steden, in mindere mate ook voor Goes. Zoo welig tiert de bookmakery iu Zeeland. Te Vl:s- singen zyn er een 70-tal, te Middelburg 20 .Engelsche kantoren', waarvan eukele door Nederlauders gehouden worden. Die kantoren hebben alle een of meer bedienden, enschen, die over het algemeen geen vak verstaan, maar hier met schrijfwerk een stuk brood verdienenvoor de drie plaatseu wordt het aautal dier klerken op 300 geschat. Velen daarvan hebben een gezin. En de eigenaars zelf zitten er meert warmpjes in, hetgeen hun levenswijze wel aangeeft. Winkeliers, café- en hotelhouders, huurkoet siers cn anderen hebben in hen goede klanten, ook de Maatschappij Zeeland*. In de be lastingen van Rjjk en Gemeente dragen deze bookmakers natuurlijk veel by: van een hunner wordt het gezamenlijke belastingbe drag op f3000 geschat. Drie der grootste kantoren te Middelburg gebruiken, naar het heet, samen voor meer dan f 10000 post zegels in de week. (Handelsbl.) Automobiel ongeluk. Zondagavond was de chauffeur van den heer A. V. Evert te Bloemendaal, J. Dorger geheeten, stil met de automobiel uitgereden en maakte met twee andere chauffeurs, vau wie één vergezeld was van een tochtje. Er werd met razende snelheid ge reden, met het gevolg, dat de auto op den Doodweg tegen een boom reed. Nico van den Linde, oud 19 jaar, chaufieur by den heer A. Laan, werd vuor dood op genomen; hy was met het hoofd door een ruit gevallen en op J7 plaatsen gewond. Dr. Joekes legde het eerste verband, waarna de gewonde naar het Gasthuis te Haarlem werd gebracht. Dorger, oud 26 jaar, werd ook inwendig gekwetst en eveneens door dr. Joekes ver bonden. De overbrenging der gewonden had plaats met de auto van graai Van Randwyck. De chafieor P. Keizer was met zyn meisje nit de auto gevlucht en zyn er blijkbaar goed afgekomen. De auto is geheel verbrijzeld. Volgens deskundigen moet men een snel heid van 100125 K.M. per uur gereden zyn. Een aanteekening met hindernissen. Het N. t. d. D. vertelt: Een kykje op hot Amsterdamsche Stadhuis s er wordt «aangeteekend- is altyd de moeite waard. Dau heerscht er in de gan gen en vertrekken Tan de afdeeling .Bur gerlijken Stand" een bedrijvigheid, die ver schilt van de drukte op trouwdagen. Men is zelf meer actief, men moot zelf optre- en doet dut, onder den indruk van plaats en omstandigheid, meestal onhandig of met noodeloozen omhaal; daarby spreekt men gedempt en richt zyn vragen doorgaans tot den verkeerde. Onder dat alles bewaren alleen de boden hun kalmte en dagelyksche onverstoorbaar heid. Die kennen dat al. «Ik zal straks wel zeggen als 't uw beurt is, mynheerl* «Heusch, juffrouw, u zult niet vergeten worden. Laat u du zaak maar gerust aan ons over!» Die boden zyn alevel ook maar menschen >n hun wyze van omgaan met het publiek richt zich onwillekeurig min of meer naar de klasse waarby zy dienst doen. De koe- telooze klasse is daarby het drukst bezocht, dus de meest overbodige en eigenwyze op merkingen worden dóór gedaan. Dezer dagen is in die afdeeling voor on vermogenden het volgende gebeurd. Er zaten op de houten banken, in de groote holle zaal, een vijftigtal paren te wachten. Eén iR een beetje ongeduldig, wat vooral dezen keer ongelukkig treft, omdat de bode iemand is, die zich nog al voelt en drommels goed weet hoe de zaken marcheeren moeten. Dat heeft het publiek hèra niet te loeren! De bruigom vraagt waarom 't zoo lang duurt; hy zit al meer dan een half uur te wachten «Omdat het je beurt nog niet is», lnidt het antwoord. Al de paren die op de lyst staan, willen wel het eerst geholpen worden.» Na een kwartier herhaalt de jonge man zyn vraag en krygt een soortgelijk antwoord, waarin niet ondubbelzinnig werd te kennen gegeven, dat iemand, die kosteloos trouwt, zich te voegen heeft naar de gebruiken en zijn beurt heeft af te wachten. Zoo ging 't nog eeuigen tyd <joor en een twintigtal minuten hadden bruid en brnidegom elkaar opnieuw met slachtofiersblikkeu zitten aankyken, toen 't de beurt van den bode was om verbaasd te zyn. Alle paren waren behandeld en dit ééne was overgebleven, stond niet op de lyst. Nu begon hy aan een vergissing te denken. En 't was een vergissing. Hier was een eers te-klasse-paar onder de onver mogenden verdwaald! Maar dat de bruid nu ook juist de dochter van den minister van binnenlandscho zaken moest zyn, neen, daar is die bode op het oogenblik nog niet over uitgepraat. Bijtijds gered. Donderdagavond, 2 Februari, is een mari nier, die aan dec wal aan het passagieren was geweest en weer naar boord terug wilde keeren, door de diepe duisternis, welke op de fPJak" heerschte, in het marine-bassin te Soerabaja terecht gekomen. De man, die waarschynlyk niet byzonder nuchter was, zou daar op ellendige wijze om het leven zyn gekomen, indien niet de luitenant ter zee Visman hem met pak en al achterna was gedoken en met moeite, want z n klce- ren hinderden hem byzonder, en de drenke ling spartelde geweldig tegen, aan land had weten te brengen, schryft het tSoer. Nieuws blad". Een eore-saluut voor de kranige daad van deze jongen officier, dat we niet kunnen nalaten hem in 't openbaar te brengen, al zal hy zelf wel de laatste zyn, om dit tc appreciecren. («Java Bode.") Nootlottige brand. Bologoji (gouvernement Nowgorod), 6 Maart. By een b'and iu een kinemaiograaf-theater in een naby gelegen plaatsje zyn 90 personen, van wie vele kinderen, omgekomen 40 per sonen zyn gekwetst. De haremrok. Te Berlijn, te Triëst, te Brussel, te Madrid, te Londen, te St. Petersburg, te 's Gravenhagc en elders zijn dames gesignaleerd, die den moed harer overtuiging deden blykeu, door in het openbaar een haremrok te dragen. Te Berlyn heeft het geval BenBatie gemaakt, en weinigen, behoudens natuurlyk de koene voorvechsters zelf, hebben dat zoo goed kunnen opmerken, als de redacteur vau „Lokal An- zeiger", die aan de telefoon zat. Hij geeft van zyn bevinding het volgende relaas. Even 6 u. ontviugon wy het eerste tele fonische bericht: Een heerenstem meldde: Hallo Friedrichshoek Kronentr&sse Zoo even 6 u. 5 haremrok gesignaleerd jonge, aardige brunette... buitengewoon aardige brunette kleine oploopde brunette fs met trots opgeheven hoofd in een huis verdwenen. 6 u. 25, tweede telefoon. Een dame, dio blijkbaar buiten adem was. Leipxiger Platz haremrok allerliefstdame afschu welijk je reiaste curicatuur groote inen- 8chenmassaverkeerastoriDgafschuwe lijke opmerkingen uit het publiek... politie heeft het druk zend onmiddellyk een bizonder verslaggever, die een nauwkeurige beschrijving van den haremrok geeft. 6 u. 37, derde telefoon. Zware mannestem. Schandelijk tooneel in de LuikstrasseEen vrouwmensch met een broek aan die door enorme menigte wordt achtervolgd, se vlucht in een tram vraag een kwartje vóór 't bericht. 7 u. 8, vierde telefoon. Stem van een medelijdend jong meisje. Tauentzinustrasse haremrok groote opwinding het pu bliek loopt om de dame te hoop en gaapt haar aan. 7 u. 18, vyfde telefoon. Een meneer. Tauont- zientrasse allerliefste jonge dame in een harembrook voorbijgangers van eiken stand en leeftyd, dames en heeren houden het charmante wezentje voor den mal, maken het haar lastig en hoonen haarze is zooeven in een modemagazijn gevlucht. Toekomstbeeld Siegmund Feldmann schreef dit in het Berl. Tagebiatt" en ,De Bouwwereld" nam hut aldus over: De president van het Normandische parle ment, Aimé Robert Claude Leroux d'Esneval, Markies van Gremonville, was met hartstocht de schoone kunsten toegedaan. Vooral aan de muziek had hy zyn hart geschonken en toen hy in het midden der 18de eeuw het fraaie paleis vau baron d'Hoqueville te Rouaan betrok, dat nu Hotel Bellegarde heet, besloot hij dadolyk haar in zyue nieuwe woning een waardige plaats te geven. Hy kooB in het park een liefelijk grasperk uit, door hooge boomen overschaduw!, en liet daar met groote kosten een zeer fraai muziek- paviljoen bonwen, dat waarlyk niet van slechte familie was. Men zag door veel familietrekken dat het van Petit-Trianon af stamde. De zaal, die door een vlakken koepel overdekt was, was tot boven toe met een niterst sierlyk gesneden betimmering bekleed. Deze betimmering ging nu over in een fries, vau waaruit, hangende tusschen bloemen- guirlandes, vruchten en muziekinstrumenten, maskers, allegro en molto vivace de toe hoorders in de zaal toegrijnsden. Buiten echter, boven de ingangsdeur, troonde een Dionjsos, terwyl van de lyaten der heogo vensters museu, met rozen bekransd, volgens luchtigen mythologischen trant, hare naakte kuiten onder de vrooljjke draperie in de lucht lieten bengelen. Deze kuiten bengelen niet meer. Voor enkele weken verscheen een aantal arbeiders on sloopte het paviljoen. Ze gebrnikten daarby niet het houweel, waarmede men anders oude muren, die men verwijderen wil, te lyi gaat. Ze namen het uit elkaar als een uurwerk. Ze zaagden keurig netjes ieder raam uit den muur, tilden behoedzaam steen voor Bteen af, maakten voorzichtig do gebeeldhouwde ornamenten los, sneden het koepeltje in gelyke doelen en vergaten nooit op ieder stuk een nummer te schryven. En nadat zy ook den Dionysos iuclusief «yno muzen behoedzaam met stroo hadden om wikkeld, legden zy alles in een paar honderd kisten en brachten deze op een stoomschip, dat van Havre naar Amerika voer. Daar wordt het paviljoen, juist zooals het in Rouaan was, op de bezitting van een milliardair in elkaar gezet en weer aan zyne oude bestem ming teruggeven. Zoover zyn wy dus gelukkig gekomen I Nadat de Yankees ons uau s liildoryen en beeldhouwwerken alles ontnomen hebben wat niet spykurvaat was, wenden ze nu de aan dacht aan het kadaster der kunstgeschiedenis, de architectuur zelf. Nadat ze naar zich toe hebben gehaald, wat zich in do huizen be vond, halen ze na de huizen zelf. Dit voor beeld zal navolging vinden, want by de witte roodhuiden daarginds geldt als hoogste wet der aesthetiek wat hy kan, dat kan ik ook 1 Binnen twee jaar, daar kunt gy staat op maken, zal dat de groote chic zyn. Iedere Miss uit de Fifth Avenue zal, om met haar muziekmeester te flirten, een paviljoen nit de 18e eeuw moeion hebben, dat papa voor haar uit Europa besteld heeft. Alle pavil joens zuuden dan zoetjes aan daarheen ver huizen, totdat eens op een dag Totdat eens op een dag, de Miss die het eerst in eeu oud Europeesoh paviljoen aaD muziek deed, by hare verloving zal verlangen, in een oude Éuropeesche kathedraal getrouwd te worden. Papa zou zich dan niet lang achter het oor krabben. Hy heeft al een adres by de hand en zal zich de kalhred&ai van Rouaan laten opsturen. Wat hy kan, dat kan ik ook I zullen de verzamelaars roepen en voortaan de kathedralen najagen. Pierpont Morgan zal op do Keulsche Dom, Vunderbilt op de Straats burger Mllnster, Gould op do kathedraal van Toledo en Rockefeller zelfs op do Pieterskerk bieden. Do minder bemiddelden zullen zich kleine basilieken koopen en wie niet minstens een Gothischo of Romaanscho kapel uit Europa heeft laten overbrengen, zal zich niet meer in goede gezelschappen durven vertoo- nen. Totdat eens op een dag Totdat eens op een dag de kooper van den «dóme des Invalides" deze in eene pas sende omgeving wil zetten en zich op een reis door België het slagveld van Waterloolaat inpakken, om daarop het graf van Napoleon op te richten. Wat hy kan, dat kan ik ook 1 zal het dan plotseling over den oceaan klin ken ea zooals de mode der paviljoens, zal ook de mode der kathredralen voorbygaan. De ver- elaars zullen een nieuw opjekt en nieuwe gelegenheden gevonden hebben om elkander te overbluffen. Agenten met scheepsladingen banknoten zullen Enropa afreizen en voor huune principalen plaatsen van groote his torische gebeurtenissen en herinaoringen op sporen. En nadat het den eersten gelukt zal zyn, du Wartburg te sloopen en ginder weer op te bouweu met inbegrip van de sensatio- neele inktvlek, zal de nayver geen grenzen meer kennen. Alle oude kasteelen on burchten zullen don weg over den Atlantischen oceaan kennen. De koperkoning zal Schönbrunn, de staalkoning 't slot Oraniënbaum, de kolen- koning de Mont St. Michel, de zwynenkoning het Dogepaleis en de boterkoning het Escu- riaal aankoopen. En de petroleumkoning, wien het gelukt is het Hradschin over te brengen, zal tot verhooging vau den indruk, twee authentieke nakomelingen van Mar- tinitz en Slav&ta als glazenwasschers aan stellen. Een koorts naar het bezit van aller lei tooneelcn der wereldgeschiedenis zal alle trustmagnaten aanpakkeD, tot eens op een dag Tot eens op een dag, Europa geheel kaal geschoren is, geen scliildery, geen standbeeld, geen oud gebouw, geen kunstwerk, geen groot aandenken, geen toeken van roem meer bezit en het niets moer biedt dan de groot- sche natuurtafereelen der oude wereld. En ook deze zal de nieuwe wereld ous niet laten. Ik wed duizend tegen één met myn achterkleinkinderen, dat zy een kabeltelegram de krant zullen vinden van den volgenden inhoud «Vesuvius beschadigd aangekomen. Hy rookt niet. Verzoeke hem direkt tegen Etna of Stromboli te ruilen." Langs de etraat. Ovatie. Men gaat Opa publiek huldigen. En al lang vóór het eigonlyke uur bespeur je de enorme belangstelling voor deze gelegenheid. Een ongewone wandelmassa trekt naar het Westelyk deeL Dóór, in nauwe, donkere, vaak krommo steegjes, waar je veelal 's avonds geen menschelyk wezen ontmoet, ineens een geloop vau belang. Luidjesrdie je anders met geen stok de denr uit krygt, dientengevolge amper den weg welen in dit kwartier, schar relden er beschroomd, onzeker door. Ze volgen op goed geluk af den grooten sleep, ordelyke samentocht, die schynbaar beter de Artillerie- straat weet te vinden. De eenvoudige, koud bloedige bewoners er van zien hun buurtje afgelegen en weinig iD tel zoo langzamer hand ongelooflyk geheel gevuld met een compacte menigte, dio rustig, kalm-blymoedig aankomt. De meesten dringen op naar het blokje splinternieuwe huizen, op welks hoek Dorus woont. Maar de politie is present om voldoende ruimte te houden voor de muzi kanten. «Helder s Harmoniekapel" en «Win nubst" hebben zich er opgesteld. Huu wal mende fakkels brengen een bronzen gloed over het gewriemel en gekrioel. Je ontdekt door dit licht-effect eerst recht goed den toeloop van 't publiek. Wat? Uit een aantal zolderluiken gluren koppen. Enkele daken, zei is de nokken van wouingen in de onmid- dellyke omgeving zyn bezet. Jonge jutters hebben het gewaagd, om alzoo uitmuntend to kannen zien. De grootst mogelijke verwachting en aan dacht komt als de twee vereenigde korpsen kort préludieeren en dan, zoo dicht by den zeekant, stemmingsvol inzetten: 't Licht straalt van verre, zeeman, hulp is naby Zie door de woeste baren, 't land nadert gy Zwaar was uw lyden, zeeman, ver van 't strand, Veilig in de reddingsboot, o roei naar het land 1 En by het koor volgden velen uit de schare, op behoorlijke toonhoogte: Roei naar het land, zeeman, roei naar het land, Vrees voor geen golven, zoeman, roei, [rep de hand, Na in de reddingsboot, o zeeman, wees gerust, Haast u van 't gestrande wrak en roei naar [de kast. 'n Overbekende melodie speciaal geïn strumenteerd door den heer G. H. J. v. d. Bogaerde die dadelyk overgaat in ecu opgewonden, hoszingend slot: Lang zal-ie leve I Lang zal-ie leve I Lang zal-ie leve in de gloria. In de gloria! In de gloria 1 Daar verschijnt Rykers. Hy staat er paf van. Buiten gaan pelten af. Men juicht. Men jubelt hartelijk, warm, geestdriftig. De stoere jubilaris, te midden zyner familie, beleeft absoluut een grootsch, belangwekkend moment. Dan, om nog meer feestvreugde op te wekken onder do toeschouwers, nog een lustig, pittig marschje too. Weer terug kon oud-Helder in de eerste plaats een graadje erger nagaan, wat zich zoo ongeveer voor „Opa's dag" bad geïnte resseerd. Kon wel meer volk op de been komen.' D^ hei-verlichte stoet, gezellig-jolig, om geven door honderden, kreeg weldra uit hoeken en gaten een aanstuwing van belang on lokte steeds weer anderen, tot de reus achtige stoet ten slotte aan de Molengracht werd ontbonden. Tafel gesprek. Men zit met ettelijke gasten aan tafel. Daar komt de meid binnen met een heel grooten schotel, waarop een heel kleino eend. Een der gasten buigt zich over het hoestje heen, beschouwt het aandachtig on glimlacht, zoodat de gastvrouw, een aardigheid ver wachtende, vraagt: «Waaraan denkt n?" «Ik denk aan wat die eend denkt!" ,En wat denkt die eend dan?" Allen luisteren gespannen en de gast peinst hardop: - «Die eend denkt: wat 'n menschen! wat 'n menschen 1" Marine en Leger. Overplaatsing. Machinekamer- personeel. Op 4 Maart 1911. van: op: Hoofdmach. i. C. Duijff, K. Regentes n. Dir. A.il. Op 15 April 1911. van: op: oofdmaeh. W. N. v. Pelt, K. Regentes K. Emma Machinist L. A. Meijer, id. id. id. W. C, Gort, id. id. id. H. L. Karsen, id. Bollona id. J. Mertens, id. id. id. A. Posie, id. id. Op 1 April 1911. van: op: Machinist L. W. Zaajjar, Zeehond in act. gesL te Vüss. bij de fabr. d. K. M.j »de Schelde" id. W.Dollekamp, Evertsen id. id. A. Trsbert, K. Emma als boven te A d. b/d. Ned. fabr. v. werkt, en Spw. mater, id. A. J. M. Blom, Schorpioen id. id. H. de Vriee, Act to A.d. Zeehond id. O.J.H.Verbeek Gelderland V.Speyk Op 24 Maart 1911. van: op: Machinist R de Vries, R.Claesz. non-actief Op 1 April 1911. van: op: Machinist J. v. de Velde, Schorpioen Gelderland id. J. Pigee, K. Emma id. id. A. A. Roosa, Gelderland K. Emma. id. J. Bottema, Heemsk. id. id. J. G. Blom, non-actief Schorpioen id. J. v. d. Ploeg, id. Evortsen id. li. de Vries, id. Heemsk. Stoom vaartberich ten. Stoohvaakt-Maatschappu Nederland. Banda, uitreis, is 4 Maart Finisterre gepass. Java, thuisreis, arriveerde 6 Maart te Suex. K. W. I, uitreis, arriv. 5 Maart te Soutbampton. K. W. li, thuisreis, vertrok 4 Maart van Genua. Nias arriv. 6 Maart v. Hamburg te Amsterdam. Maduru arriv. 6 Maart van A'dain te Batavia. Flores, uitreis, vertrok 6 Maart v. Southampton. Rotterhamscuk Llovd. Goentoer, thuisreis, arriv. 6 Maart te Suez. Kawi arriv. 5 Maart van R'dain te Batavia. Medan, thuisreis, passeerde 4 Maart Pmntellaria. Sindoro, uitreis, is 5 Maart Perim gepasseerd. Wilis, uitreis, vertrok 5 Maart van Gibraltar. Solo, thuisreis, passeerde 6 Maart Perim. Koninklijke Hollandsche Li.otd. Frisia arriv. 6 Maart v. B.-Ayret en Brazilië te A'dam. Sandhurst arriv. 4 Maart v. A'dam te Uuenos-Ayres. Zeelandia vertrok 4 Maart v. Buenos-Ayrea n. A'dam. Kon. Wbst-Indiscue Maildienst, Pr. W. I arriv. 5 Maart van Wcst-Indié te New-York. Viaacherijberichten. Nieuwediep, 3 Maart. Door trekkers aangebracht 80 tal haring f 7 a f 8,75 per tal. 4 Maart. Van trekkers 90 tal haring f 6,50 a f 7 per tal. 2 korden te zamen 4 mand kleine schol f 4 per mand, 4 mand schar f 2,50 per mand. Van garnalenvisschsrs 6 mand schar f 2,50 per mand. 6 Maart. Van trekkers 145 ul baring f 4,55 a f6,80. Van garnalsnvisschers 16 mand schar f 1,50 a f 1.75 per mand, 2 mand kleine schol f 3,50 per mand. 7 Maart, v.ro. 8 uur. 220 Ul haring f 4 a f4,65 per Ul. Burgelijke Stand v. Helder Van 3 tot 6 Maart. BEVALLEN J. GnoddeBakker, x. A. Lorettc— Kwast, z. J. A. Vermeulen—van 't Hert, z. O. Venema—Mulder, z. W. Boor —Pronk, d. Jonkvr. E. G. C. van Oeen— d. Bosch, d. M. de (a Fon- teijne—Gerritsen, z. OVERLEDEN :C. Pwteraa,6 m. J. over de Linden- de Reojj, 74 j. H. Keizer—wed. A. Klein, 92 j.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1