KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Holdor, Texel, Wioringon on Anno Paujownn No. 3976. Zaterdag 18 Maart 1911. 39ste Jaargang. 0 Gemeenteraad lm Anna Paolovna, 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct, Ir. p. post 75 ct, buitenland f 1.45 Pre- Zondagsblad37J45 f 0.75 miën J Modeblad »»»55»»»»65» f 0.90 (Voor het buitenland bij Tooruitbetaling.) AdTertentiön van 1 tot 5 regels 80 cent. Elke regel meer6 Be wijs-exemplaar2$ Vignetten en grsote lettors worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. DE BOER Jr. (y./b. BERKHOUT Co.), Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. Tweede Blad. BIEUWSBERICHTER. HELDER, 17 Maart. Middernachtzending. Alhier is opgericht eene Damesafdeeling van de Nederlandsche Middernachtzendelingen. Het bettuur bestaat uit: Mevrouw van Griethuizen, presidente. van der Molen, secretaresse. Stadig, penningmeesteresse. Doel der oprichting is te werken onder die vrouwen en meisjes, waarmee de Middernacht- zending in aanraking komt. By beschikk. van den Min. van Marine is, met ingang van 1 April, 2de lichtwachter a. b. van 's Rijks lichtschip .Haaks*, H. Schellingor, onder eervol ontslag als zoodanig, bonoemd tot 2de stoker a. b. van het etoom- loodstransportvaartuig voor den algem. dienst van het loodswezen in het 3de district. Door het plaatselijk comité voor Alge meen Kiesrecht, opgericht op initiatief van de Vrijz. RieBveroeniging „Helder", zal eer daags begonnen worden met de lasten, ter teekening van het adres aan de regeering, aan te bieden. Naar men ons mededeelt is do gemeente in een aantal wyken verdeeld on zal huis aan hnis het adres worden aangeboden. De Telefoon Het verdient voor belanghebbenden aan beveling de in dit blad voorkomende ad vertentie betredende de telefoon met aandacht te lezen. Naar wy vernemen, zal men met de stoomboot .Ada van Holland" een geregelde stoombootdienst onderhouden worden tusschen den Helder, Texel en Harlingen. De dienst, die op 1 Juni a.s. zal worden geopend, zal tweemaal per week v.v. plaats hebben. Opera in Casino De directie van .Casino» heeft zich dezen winter lang niet onbetuigd gelaten en 't uitgaande publiek meermalen in de gelegen heid gesteld van vele mooie voorstellingen te kunnen genieten. Wat we in dit seizoen mochten aanschouwen was werkelyk de moeite waard, en somtijds waren 't kunst avonden van hoogstaand peil. Ook nu weder staat ons een grootsche opvoering te wachten. Reeds vóór eenigen tyd gaf hier de Hollandsch-Duitsehe opera een opvoering van .Tiefland', welke zeer veel succes mocht verwerven. Vrydag 24 Maart zal ditzelfde gezelschap, doch nu onder de artistieke leiding van den heer Joh. M. Schouten, een opvoering geven van de ope ra's: „Cavaleria Rostioana* en Paljas». Is de opera „Tiefland" door hen in het Duitsch gegeven, die van de .Cavjileria Rusticana' en «Paljas» zal thans in de Hol- landsche taal geschieden. Deze beide wer ken, welke telkens weer met herhaald succes gegeven worden, zijn genoegzaam bekend óm het publiek een gonotvollen avond te verzekeren. Ook wat betreft het Hollandsch- Dtritsche Opera-gezelschap, dat reeds de vorige keer hier met groot succes is opge treden in een zeer goede en uitstekend ver zorgde opera-voorstelling. De opvoering ge schiedt ook nu weder inet groot orkest, koor en eigen décors. Als gast zal optreden de heer Jac. Cauveren en het geheel zal onder leiding staan van den eminenten dirigent Joh. M. Schouten. Wij kunnen een ieder aanraden van deze gelegenheid gebruik te makeD, te meer, daar we hier zelden van een opera kannen ge nieten. De plaatsbespreking is bepaald op Donderdag en Vrydag 28 en 24 Maart a.s. van 11—2 uur. Men zie verder de advertentie. Het wetsontwerp tot Reorganisatie van het Landbouwonderwijs is Woensdag in de Tweede Kamer aangenomen met 66 tegen 10 stemmen. Gisteren kwam de Wyziging der Arbeids wet in behandeling. Statenverkiezing Schagen. In het district Schagen zyn gisteren offi cieel eandidaat gesteld voor de Provinciale Staten de heeren J. Met, Heerhugowaard (vryz.); J. v. d. Stok, Nieuwe Niedorp (vryz.)M. J. Kroon, Zuid-Soharwoude (vryz.); A. J. Peeck, Sohoorl (vryz.); J. Borger Js., Harencarspel (R.-K. en A.-R.). IJ muiden, 16 April. In ons vorig nummer vermeldden wy, dat naar aanleiding van de staking aan de Ijs fabriek alhier eene commissie van arbitrage was benoemd, wier uitspraak voor alle par tyen bindend zou zijn. Na de zaak langdurig te hebben onder zocht, heeft dit scheidsgerecht een lyvig rapport opgemaakt. Na de verschillende feiten te hebben op genoemd zegt het gerecht dat het ontslag in verband met de omstandigheden, waar onder het werd gegeven, in aanmerking ge nomen den langen diensttijd van den ontsla gen machinist, onbillijk is te achten. Mitsdien wil de commissie, dat hem eervol ontslag met uitbetaling van 5 maanden salaris gegeven wordt. Na niet eerst alle middelen zyn beproefd tot eene bevredigende oplossing, wonit de staking door het gerecht ongemotiveerd ge acht. Het kon zich echter voorstellen, dat het werk neergelegd werd om het gegeven ontslag. Aan 2 machinisten woydt het hervatten van het* werk mogelyk gemaakt met uitbe taling van het loon, dat gederfd werd of eervol ontslag met behoud van 3 maanden loon. De overige stakers moeten weer in dienst worden genomen met uitbetaling van het loon gedurende den stakingstyd. Vi88cherlj8chool te iJrauiden. In de gisteren gehouden Algemeene Ver gadering werden in het bestuur herkozen de heeren J. C. A. Weerts, oud-Burgemeester van Velsen en M. de Vries, mededirecteur der Maatschappij tot steamtrawlers en ge kozen de heeren J. F. Klercq, mededirecteur Alg. Visschery My\, R. de Boer, mededirec teur der Stoomvisschery „IJsland» en Mr. Thiel, advocaat en procureur te Haarlem. Aan het in die vergadering uitgebrachte jaarverslag ontleenen wy het volgende: In het afgeloopen jaar verloor de Ver- eeniging 2 donateurs en 15 leden doch won daarentegen 1 donateur en 8 leden, zoodat op het einde van het vorige jaar het leden- tak 67 bedroeg en dat der donateurs 14, met een gezamenlyke contributie-opbrengst van f 907.50. Vier visschery-maatschappyen weigerden hare contributie te voldoen. Het batig saldo over het vorig jaar bedroeg f 2712.48. Van de Regeeringssubsidie ad f 5200.— waB f 3200 voor de vereeniging in het algemeen en f 1900.speciaal voor het varende schoolschip, Nu deze kotter in dil jaar niet vaart meent het bestuur van genoemde f 1900.een bedrag van f 656.81 (zynde het restant van de gemaakte ver- timmeringskosten) aan het Ryk te moeten terugbetalen. Behalve voor de tien interne leerlingen in klasse A werd de gelegenheid openge steld voor externe leerlingen om deze klasse te bezoeken. Er meldde zich Blechts één leerling aan. Het bestaande schoollokaal werd weder, zy het dan ook tegen een koo goren prys, ingehuurde Er is een groote toeloop van leerlingen te verwachten nu niemand binnenkort meer in eene verant woordelijke positie kan varen zonder een Ryksdiploma te hebben behaalde De commissie, belast met het dagelyksch beheer der school geeft nog een apart over zicht, waarin zy zegt dat de leermiddelen werden aangevuld door de aanschaffing van nog eenige zeekaarten, platen, boekwerken enz. Teneinde tegen den grooten druk van langszyde liggende vaartuigen bestand te zjjn, moest het instructievaartnig eenige ver sterking ondergaan. Zooals het thans inwen dig is afgetimmerd voldoet het uitstekend en kunnen er 10 leerlingen naar behooren wor den gehuisvest. Het oefeningsvaartuig (YM 145) zou in de maand Maart weer worden in dienst ge steld, doch moest eerst eenige reparaties ondergaan. Omdat het dok niet vry was begon men met het timmeren boven water teneinde oponthoud te besparen. Toen het vaartuig later op den bodem onderzocht werd is het afgekeurd en daarom aan de Regeering, die het in bruikleen afgestaan had, teruggegeven. Nu hel vaartuig niet meer ter beschikking stond, zond men de leerlingen met verschil lende stoomtrawlers naar zee. Uit het feit dat zy na afloop van den schooltijd als vast op diezelfde vaartuigen werden aangenomen moge b yken dat zy goed hadden voldaan. Na afloop van den cursus in September IX kregen alle leerlingen een diploma en de drie beste leerlingen een zeevaartkundig werk als premie. Door den grooten toeloop naar den cursus 19091910 ging men er toe over by wyze van voorloopigen maatregel ook externen leerlingen toegang tot do school te verschaf fen, doch werd van deze gelegenheid totaal geen gebruik gemaakt. De cursus voor stuurlieden en schippers werd door 9 leerlingen gevolgd, waarvan 3 slechts enkele dagen en 6 de lessen geregeld konden volgen. Twee slaagden voor schip per en drie voor stuurman. De zesde van deze laatste groep bezocht nu nog eenige uren per week de school teneinde in 1911 nogmaals examen te doen. Aan zeven leerlingen werd van November 1909 tot Maart 1910 les gegeven in de stoomwerktuigkunde enz. Twee van hen werden tot het staatsexamen toegelaten en slaagden. De overigen konden niet bewyzen don vereischton tijd te hebben gevareB. 15 November 1910 is een nieuwe cursuB met negen leerlingen geopend, waarvan eenigen in de werkplaatsen van vissohery-maatschap- pyen werkzaam zyn. De uitgaven voor de school bedroegen ditmaal f 5630.80, die voor het oefenings- vaartuig f 1243.69. Van de voor kleeding verstrekte voorschotten kwam f 876.94 binnen. Vergiftigingszaak te Haarlemmermeer. De justitie te Haarlem heeft de opgraving van het lyk van vrouw Exter gelast. De Rijkemiddelen. Na do belangrijke vermeerdering in de opbrengst der rijksmiddelen over Januari valt het totaalcijfer van Februari schijnbaar eenigszins tegen. Immers is de totale op brengst ad f10,485,148 by het vorige jaar ten achter gebleven, al is het verschil, n.1. ruim f78,000, niet zeer groot. De indruk, die de cyfers wekken, wordt echter van geheel anderen aard, wanneer men op d» onderdeelen van den maand staat let. Immers blykt daaruit, dat de ver mindering schier uitsluitend te wjjten is aan een sterke teruggang van accyns op het gedistilleerd, die niet minder dan f510,630 by Februari 1910 ten aohter is gebleven, alsmede aan een achteruitgang van circa f17,000 by de domeinen en f81,000 bij de staatsloterij. Laatstgenoemde vermindering is een toevallige, in verband staande met het trekkingsplan, terwjjl de aanzienlyke ver mindering by den jeneveraccyns eveneens aan een bijzondere omstandigheid is toe te sohryven. Van de overige middelen hebben de in voerrechten f 49,882, d. i. 5»/, pet., en de loodsgelden f 9,122, d. i. byna 4 pet. meer gegeven. Verleden jaar, toen het verkeer evenmin als deze keer in Februari door ys of sneeuw werd belemmerd, werd een vermeerdering van respectievelijk f40,000 en f20,600 ge rapporteerd. De loodsgelden gaven in Fe bruari 1910 het hoogste cyfer, dat ooit in de tweede maand des jaars was verkregen, Dit record is thans dus opnieuw verbeterd. De totale opbrengst der middelen in Januari en Februari is, trots de zooveel lagere opbrengst van het gedistelleerd, in de afgeloopen maand ruim f855,000 hooger geweest dan verleden jaar. Stuurlieden-examens. Gravenhage, 16 Maart. Geslaagd voor de grooto stoomvaart aU tweede stuurman C. van Beek, J. M. Moerdyk en P. Vijn. Een Chineesche maritieme zending naar Nederlandsche en Engelsche bezittingen. Volgens de ,N. R. C." ontving het „Agence d'Ertrême Oriënt" het volgende telegram uit Peking, gedagteekend 14 Maart: fDe regeering heeft een maritieme missie naar Nederlandsch-Indië gezonden." „De kruiser Hai-Tsjen, onder bevel van schout-by-nacht Jang Kin Tsjioe, zal de be zittingen bezoeken. Aan boord bevindt zich Tsjao-Tsjon-Fan. onder-minister van handel, die zioh met de Chineesche kooplieden in ver binding zal stellen, om hun positie te bestu- deeren." «De regeeringen in Den Haag en te Londen hebben het bericht van het vertrek van deze sending gunstig opgenomen." Zouden Engeland en Nederland inderdaad China aldus willen toestaan op de oude wyze voort te gaan? Wy gelooven het niet. By een vroegere zending bloek zoo duidelyk dat de Chineesche regeering zich mengen wil in zaken, hoofdzakelijk Nederlansch-Indische Engelsche onderdanen rakende, zaken dus, die baar niet aangaan. De Ned.-Ind. regeering verkeert thans ten opzichte van de Chineesche elementen in een moeilyken toestand van overgang. Eene zending als de hier bedoelde van Chineesche zyde kan slechts ten doel hebben de moeilijk heden te vergrooten en de reeds in menig opzicht verkregen gunstige resultaten voor ons bestuur te niet te doen. (Hbld.). Het Camorristen-proces. Men ia er nog steeds niet in geslaagd te Viterbo een jury samen te stellen, zoodat men nog geen aanvang heeft kunnen maken met de behandeling van het Camorristen- proces. Zaterdag j. 1. werden by loting vyftig per sonen aangewezen. Dinsdag echter meldden er zich slechts vier. Twee dezer kunnen niet optreden als juryleden, daar zy de advocaten van eenigen gevangenen zyn en de derde onderwijzer, wiens school gesloten moet worden, wanneer hy als gezworene dienst doet. Dat er zoo weinig animo is voor het baantje van jury-lid is niet alleen het gevolg van de vrees voor de wraak van de Camorra, maar ook van de weinige genoigdheid om zich ge durende een halfjaar te laten opsluiten, want eerder zal, by den bekenden langzamen gang van de Italiaanache prooedure, het proces wel niet afgeloopen zyn. Kinema-revue. Sedert de salon" z'n groote aantrekkings kracht verloren heeft, die hy zeer sterk bezat in den tyd van Heine, en ook het gewone burgerwoning-milieu zyn geheimen angstvallig bewaakt om het familieleven dat nergeos grager besnuffeld wordt dan juist in een groote stad niet aan Jan en alleman prys te geven, vormt het koffiehuis de natuurlyke plaats van samenkomsten van menschen, die zakelyk of soomaar" elkaar ontmoeten willen. Juist in een wereldstad, waar de afstanden zoo groot zyn, dat men zonder enorm tyd- verlies, niet dan by uitzondering zyn bekenden kan opzoeken, of omgekeerd, tot een visite uitnoodigen, is een plaats welkom, welke neutraal genoemd zou kunnen worden en geen byzondere plichtplegingen eischt. In een café behoeft niemand den gastheer te spelen, of, als gast, te danken voor de vriende lijke ontvangst. In de uniformiteit, waarmee hier jong en oud, hoog- en laaggeplaatsten bediend worden, schuilt een soort van nivel leering tnssohen natuurlyke verschillen van ouderdom en stand. In een wereldstad is de ontwikkeling van het koffiehuisleven zóó sterk afhankelijk van de ontwikkeling van het geheele volksleven, dat toekomstige cultnur-geschiedschryvers deze plaatsen van burgorlyk amusement niét minachtend negeeren kunnen. «Zeg mij, hoe dikwyls en in welke caié's ge komt, en ik zal u zeggen, wie gjj xjjt." Hoevele aphorismen, gedichten, zelfs drama's in koffiehuizen ook middelmatige, hetgeen slaat op zoowel de artistieke producten als de omgeving ontstaan zyn, dht kunnen redacteurs van Duitsohe kranten en tydschrif- ten niet zonder een kleine rilling vertellen. En dat den kellner inplaats van geld een aphorisme gegeven is, behoort niet tot de uitzonderingen In het café, het rondez-vous van helden deB geestes en des harten, voor avonturiers, wissel-knoeiers, bourgeois satisfaits, gewone, alledaagsche, eerbare menschen, kunstenaars en w o u 1 d b e-artisten, komen de anders zoo geheel vreemd tegenover elkaar en naast elkaar staande categorieën te zamen. Deze bonte collectie moét vermaakt worden. En de koffiehuisbaas gaf muziek. Zigeuner- en andere kapellen. Maar wie kreeg er niet gauw genoeg van viool-, fluit-, cello- en pankengeluid Een nieuwe sensatie moest komen. De kapelmeesters namen gymnastiekles. En alleen zy, die bewyzen leverden van een keurigen sprong in de luoht na een galop- maat, van een diepe kniebuiging tydens een wals-melodie, waren up to date en dus het notitie nemen waard. Vroeger moest het de moeite loonen de concerten in een café te hooren. Nü te hoorgn en tezien. Vroeger rees het publiek naar hoogere sferen. Nü heeft de kapelmeester Parsevalneigingen. Doch ook deze springery verveelde En nu nu bracht een ingenieuse her bergier in Berlyn het allernieuwste. (Waar mee ik eindelyk tot een rechtvaardiging kom van dezen Allerlei-titel). Hy geeft zyn bezoekers, behalve muzikaal genot en acrobatische kunsten, nog gratis een kinema-vertooning. Heel onschuldige filmsde heldendaad van een hond, die inbrekers den buit afneemt, sentiraenteele Enoch-Arden-motieven, met de daarbjj behoorende, zéér decente begeleidings- muziek. Wat er te zien gegeven wordt, doet min der ter zake. Het is een teeken des tjjda, en daarop alleen wilde ik de aandacht vestigen, dit er nu reeds een kinema-café bestaat, dat lynsche politie-presidium ja, zonder politie gaat het werkelyk niét kan heel wat te doen krygen. Kort geleden keurde ze, voor namelijk op zedelijkheid natuurlyk, reeds den vierduizendsten film, in de hoofdstad vervaardigd. Wat kost een film? De nieuwe eenheids prijs per meter bedraagt één mark, ook voor gekleurde, die vroeger een halve mark duurder waren, ook voor dramatische en wetenschappelijke. Gemiddeld is een film 180 meter lang. Doch er zyn veel langere. Kort geleden is er een in Berlyn gemaakt „De Blanke Slavin" van 800 meter. Deze films worden door den fabrikant verkocht aan de leen-instiluten, die op haar beurt de films verhuren aan de kieutöppe. Van iederen film worden 75 exemplaren verkocht. Actueele gebeurtenissen krygen een grootere oplage. Singer's begrafenis haalde er 150 b.v. Er zyn thans 80 van dergelyke uitleen- kantoren, elk met gemiddeld 20 klanten. Steeds wordt een programma uitgeleend, dat den heelen avond vult, circa 1500 motor film. En voor niet korter dan een week. De eerste week is natuurlyk de duurste: 450 mark huur. In de twintigste week (dertig mark huur) ligt de film al op sterven. Eén film in 80 kopieën, twintig weken lang vertoond voor 450 mensohen per avond, wordt dus kapot gekeken doorvyf millioen wereldburgers 1 H.blad. Over vergiften. Een belangrijk opstel over vergiften, ge neesmiddelen en voedBel, van de hand van Victor Grafe komt voor in «Kosmos*Heft 2, S. 56 vv. Een organisme kan zich op ver schillende wyzen tegen de schadelijke wer king van vergiften beschermen. Vele zwam men tieren welig op ongeloofiyk sterk, uiterst giftig kopervitriool. Dat komt, doordat het vergif niet door de plasmahuid dier zwammen kan dringen en dus niet in do cellen kan komen, wat noodig is, eer een schadelyke werking plaats heeft. Een gif moet ook in opgelosten toestand in de cel komen, om te auhadenen nu worden vele vergiften in het liehaam in een niet-oplosbaren vorm omgezet, waarna ze sohadelyk zyn. Hetzelfde doet de arts, als hy plantaardige vergiften gaat be strijden met looistoffen, sterke thee, e. d. Soms wordt een vergif door het lichaam ontleed in ongevaarlijke stoffen. Echter kan een ontleding ook juist omgekeerd werken: het amygdaline uit bittere amandelen, dat uit suiker, bittere-amandelolie en blauwzuur be staat, wordt zoodanig outleed, dat het zwaar vergiftige blauwzuur vrjjkomt. De arts houdt daarmee rekening, wannoer hy heengezonden, geschikt of ongeschikt voor consumptie, heeft met het in werking treden van den keuringsdienst direct opgehouden te bestaan. Het laatste halfjaar heeft deze invoer zelfs geheel opgehouden, deels waarschynlyk omdat bedoeld vleescli, ook al is het geschikt voor consumptie, thans door de contrólo, waaronder het slagersbedryf ia gesteld, min der afnemers vindt onder de goede slagers, anderdeels daardoor, dat do kans op afkeu ring tamelijk groot kan worden genoomd, en zulke dieren in eene verzekering op Blachtvee niet worden opgenomen. Eenmaal werd proces-verbaal opgemaakt tegen een slager, wegens ongeoorloofde invoer van vleesch des nachts (art. 12 der Ver ordening). Het aaDtal gevallen van tuberculose be droeg by runderen 19.0°/0, by varkens 8.41 °/p. Het aantal verrichte keuringen blykt uit de volgende tabel Runderen Varkens Kalveren. Nucht-kalv. Schapen Paarden wanneer hy als desin- fectiemiddel voor den darm calomel voor schrytt; hy geeft daarvan slechts zeer geringe hoeveelheden, omdat uit calomel in den darm het uiterst giliige sublimaat ontstaat. Het tegengestelde van ontleding iB paring tot een ongevaarlyke stof. Hiervan maakt de mensch soms een eigeuaardig gebruik. In de bladeren van de tropischen mangoboom bevindt zich een vergif, bet enxauthon; dit wordt in het lichaam gepaard aan glukuron- zuur en dan met de urine uitgescheiden. Nu gaat men stelselmatig koeien met mango bladeren voeden en uit do urine verkrygt men dan een product, welks maguesiumzout als verf gebruikt wordt ouder de naam Indisch geel. Mettertijd gaan bedoelde koeien toch te gronde, omdat do hoeveelheid vergif te groot wordt. Vele vergiften passeeren het gansche spys verteringskanaal zonder noemenswaardige te richten. Dat het lichaam tegen verschillende vergilten zelf tegeogiften be reidt eu aldus zichzelf immuun (onvatbaar) maakt, is bekend. Een dronkaard, dio in een winternacht buiten slaapt, sterft door eon hoeveelheid alcohol, die hy in don zomer heel gemakke lijk verdraagt. Omgekeerd wordt de schade lyke werking van cyaankali, morphine eD strychnine door groote koude sterk verminderd Van groote beteekenis is de aard van het lovende wazen. Een konya kan veel meer morphine verdragen dan een menscb, maar kan in 't geheel niet tegen biltere amandelen, de hond daarentegen wel. De geit eet zonder nadeel zaden van den voor ons zoo giftigen goudenregen. Melk en vleesch van een geit, die deze zaden at, zyn echter voor den mensch weer giftig. Ecu slak verdraagt een dosis strychine, die een mensch onmiddellyk zon dooden. Een kleine kever eet met plezier dorre kervel, wat wy wel zullen laten. Bloed van een of ander dier is voor een ander dier gewoonlyk giftig, vooral wanneer het wordt ingespotenDit geldt des te meer, naarmate de dieren in hun stamboomen verder van elkaar staan. Het lichaam van meusch en dier eischt in zyn voedingstoeBtand een bepaald even wicht. Daarom kan hot ook niet eenzydig gevoed worden. By varkens werkt een voede ring uitsluitend met rogge of enkel met wikken vergiftig; in verbinding met elkaar vormen genoemde stoffen een uitstekend voeder Een voedering met grondnooteokoe- ken alleen kan voor paarden en runderen nadeelig worden, ofschoon znlke kook toch een best voeder is in verbinding met iets anders. De aanzienlyke hoeveelheid kali, die de mensch met zjjn plantenvoedsel op neemt, moet door het natron van het keuken zout in evenwicht worden gebracht. Doch door een te groote hoeveelheid zout, even als door te veel suiker, wordt aan de nieren belet, hun arbeid snel en volkomen te ver richten, zoodat deze zeer nuttige stoffen dan als vergiften werken. Uit het verslag der Gezondheidacommisaie. Hoofdstuk X. Keuring van vee en vleesc De keurmeester van slachtvee en vleesch trad 1 Januari 1910 iu functie, de hulp- keurmeester op 4 Juli. Aan de door den keurmeester, deu heer D. Haan, aan de commissie welwillend ver strekte inlichtingen is het volgende ontleend De toestand, dat de gemeente Helder als 243't 12' 59 s-s Ï3 S! Behalve de genoemde afkeuringen werden □og talryke organen afgekeurd. Melkonderxoek. Naar aanleiding van een getroffen over eenkomst met het gemeentebestnnr werden door den heer J. W. van Aken (die daartoe tot buitengewoon onbezoldigd gemeente veldwachter were aangesteld) in de 2e helft van 1910 op straat monsters genomen uit de bussen der mulkslyters en deze onderzocht. Het onderzoek geschiedde tot nu toe in het Kon. Instituut voor de Marine met de instrumenten van deze instelling, maar tegen het einde van 1910 heeft de Commissie zich eeoe centrifuge met toebehooren aangeschaft, die by den onderzoeker aan huis is opgesteld. In ieder der beide kwartalen werd van alle slyters minstens eenmaal een monster ge nomen degenen, by wie voor de eerste maal de melk niet aan de eischen der verordening voldeed, werden gewaarschuwd en van hen werd een tweede monster genomen. In het 4e kwartaal werd van die melkslyters, die met meer dan ééne bus rondgaan, uit iedore bus één monster genomen. Behalve het vetgehalte en soort. gew. (waaruit de vetvryc droogrest werd berekend) werden in het 4e kwartaal ook het katalase- cyfcr bepaald en het vuilgehalte nagegaan. Laatstgenoemde onderzoekingen hadden meer een oriënteerend karakter. Zoodoende werden 343 monsters onderzocht. (Er zyn pl.m. 120 melkslyters). Gevonden wefd Vetgeh. ben. 2.7 by 40 monst. 11.6% Soort. gew. 1.028 r 8 2.8 Onvoldoende d. vetgehalte of door soort, gewicht of of door beide 43 =12.5 Ter vergelyking met vorige jaren werden de onderzochte monsters als volgt naar het wier lokaliteiten niet voldeden aan art. 10 der melkverordening, aanschryvingen gericht, om tot verbetering over te gaan. Op enkele verzoeken om ontheffing van art. 10 der melkverordening, door B. en W. aan de commissie om advies gezonden, werd gunstig geadviseerd. Aangifte. De namen van enkele melkverkoopers, die zich niet ingevolge art. 2 der melkverordening aan B. en W. badden opgegeven, werden door de commissie aan dit college mede gedeeld bun werd daarop aangezegd, dat zy zioh alsnog moesten opgeven. Onderzoek van melkvee. In de maand Februari werd het katalase- cyfer van de melk van een der veehouders hier ter plaatse te hoog bevonden. De melk van ieder zyner zes koeien werd afzonderlijk onderzochtby drie hunder was het katalaso- cyfer te hoog. De Commissie verzocht daarop aan den gemeentelijken veearts-keurmeester, den heer Haan, de koeien te onderzoeken, die soo welwillend was aan dit verzoek te voldoen. Hy berichtte als uitkomst van het onderzoek, dat klinisch by geen der runderen afwijkingen van den normalen toestand waren op te merken. Alleen had een der koeien geleden aan eene nierontsteking, die geleid had tot gedeeltelijke atrophie van het klierparenchym. Dit proces was echter te oud om als de oorzaak van het verhoogd katalasecyfer te kunnen worden aangemerkt. (Wordt vervolgd). vetgehalte gerangschikt. ,.p' 3*2 r-g ai 0 1908 1909 «5 Vetgeh. ben. 1.5% 5% 0°/oio ou 0 1.5-2 1.8» 0.3 2-2.5 i 43 26 16» 13 3,2» 2.5-3 21 37 43» 31 3b 30/q en hooger 8 31 39» 54 61 ben. 2.850/0 86 61 51» 33 25 Al moet worden toegegeven, dat deze uit komsten om verschillende redenen niet geheel vergelijkbaar zyn, de vooruitgang van het vetgehalte is toch onmiskenbaar. Men lette er b.v. op, dat in 1906 72 byna drievierde der monBters, een vetgehalte had beneden 2.5 terwijl dit lage vetgehalte nu nog slechts by 3.5 ruim één dertigste der monsters voorkomt. En toch wordt er nu ook nog verdunde en afgeroomde melk verkocht25 beneden 2.85 is nog veel te veel, gezwegen van de 11.6%, die niet eens aan den matigon eisch der verordening voldoen. Excelsior dus Daar art. 14 der Melkverordening niet alleen bepaalde cyfers voor vetgehalte en soort. gew. verlangt, maar ook den eisch stelt, dat aan de melk niets zy onttrokken of toegevoegd, werden in de rapporten aan B. en W. ook dio monsters aangewezen, waarvan genoemde cyfers aan de eischen der verordening voldeden, maar die toch van ont- rooming of watertoevoeging werden verdacht. Aanbevolen werd, door een meer uitgebreid onderzoek uit to maken, of dit vermoeden waarheid bevatte. Deze taak zon aan den keurmeester worden opgedragen, maar om bovengenoemde redenen kon tot dit onderzoek nog niet worden overgegaan. Behalve do reeds genoemde onderzoekingen in onmiddellyk verband met de melkverordo- ning, werden evenals vorige jaren door den heer van Aken melkmonsters onderzocht voor particulieren, die hun melkleverancier wenschen te controleeren. Het aantal dezer monsters bedroeg in 1910 223. Lokaliteitendermelkverkoopers. In verband met art. 10 der melkverordening werd, zoowel van wege B. en W. als van wege de commissie, een onderzoek ingesteld naar de melkbewaarplaatsen enz. der melk verkoopers. Door een misverstand werd kierby gedeeltelijk dubbel werk verricht. Het onder zoek vanwege de commissie geschiedde door den heer J. W. van AkeD. Naar aanleiding van art. 10e werd, in opdracht van de oom- missie, door Dr. H. W. Wondstra het water onderzocht in alle regenbakken en welputten by melkverkoopers. Het onderzoek omvatte 77 regenbakken en 64 welputten. Het resul taat was dat het water van 22 regenbakken en 68 welputten ongeschikt moest worden geacht voor drinkwater. Een rapport van het geheele onderzoek werd d°. 6 December 1910 aao B. en W. gezonden. Naar aanleiding van dit rapport Uit den Omtrek. Anna Paulowna. Woensdagavond, 15 Mrt, vergaderdo «Het Witte Kruis" in Veerburg. De voorzitter, de heer D. C. Rezelman, heette de aanwezige dames en heeren by de opening der verga dering hartelyk welkom, waarna de notulen werden gelezen en onveranderd goedgekenrd. De commissie voor 't nazien dor rekening rapporteerde sohriftelyk, dat alles volkomen in orde was bevonden, waarna de rekening onder dankbetuiging aan den Penningmeester, den heer R. Dekker, werd goedgekeurd. Uit 't jaarverslag bleek, dat in 't Bestuur geene verandering was gekomen, dat 't leden ul is geklommen van 457 tot 474, dat in t bezit zyn der vereeniging 4 ligtentjes, dat 104 maal artikelen uit 't magazyn zyn ge bruikt, dat f 50 is afgelost op de som, ge leend voor 't magazyn en f 200 is afgelost van de renteloose voorschotten voor de lig- tentjes. De voorzitter dankt den secretaris voor zyn verslag. De heer D. C. Rezelman wordt tot voorzitter herkozen. Het Bestuur stelt voor, dat de vereeniging zal toetreden tot de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestryding der tuberculose. Aldus wordt besloten. De begrooting voor 1911 wordt vastgesteld in ontvangst en uit gaven op f 851.68. De heer C. Roggeveen stolt voor in de advertentie tot bekendma king der vergadering tevens de agenda te vermelden. De heer K. L. van Gorkorn ondersteunt dit voorstel, de heer C. W(jdenes Spaans bestrydt het. In stemming gebracht, staken de stemmen, soodat het voorstel is verworpen. De voorzitter stelt voor dat de heer C. Wydenes Spaans de afgevaardigde sal zyn op de algemeene vergadering der Noord-Hollandsche Vereeniging tot bestry ding der tuberculose. Goedgevonden. De heer Wydenes Spaans neemt deze benoeming aan. De rondvraag leverde niets op. Hierna sluiting. Voor de betrekking van kaasmaker in de Kaasfabriek aan „de Drie Bruggen' is het volgende drietal opgemaakt 1. J. Rol, te Twiak. 2. W. Wiedtfk, te Barsingerhorn. 8. P. Nierop to Midwoud. B. .cvnio ccu EuiciiurauouHuu^w] 't ware eene vryplaats vormde, waarheen 0 wel spoedig door andere gevolgd sal worden, alle uit nood geslachte dieren uit een groot en het onderzoek van den gemeente-opzichter De afdeeling kinematograffe van het Ber- deel van noordelyk Noord-Holland werden I zyn door B. en W. aan de melxverkoopers, gehouden op Dinsdag 14 Maart 1911, dee namiddags te 2 uur. Voorziter, de Burgemeester, de heer C. Wydenes Spaans. Afwezig de heeron C. J. de Mazure, H. van Haaften en G. v. Mullem. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen, deelt de Voorzitter mede: le. dat de heer C. Roggeveen zyne herbe noeming tot lid van de plaatselijke school commissie heeft aangenomen; 2e. dat Ged. Staten het Raadsbesluit be treffende kasopname hebben goedgekeurd; 8e. dat de verslagen zyn ingekomen van de commissie tot wering van schoolverzuim, van de plaatselijke schoolcommissie en van de gezondheidscommissie te Sobagen. Voor kennisgeving aangenomen. Op het verzoek van den heer K. Smit en mej. de wed. Sipman, om teruggave van een gedeelte der som, betaald voor vergunning, wordt, met algemeene stemmeD, goedgunstig beschikt. B. en W. stellen voor goedgunstig te be schikken op hei verzoek van den heer A. van Kooten en mej. de wed. Hoppe, om ontheffing van hondenbelasting. Na eenige toelichting met algemeene stemmen goed gevonden. Besloten wordt den hoer A. Klare f0.50 schoolgeld terng te geven. Voor de 2e stemming in 1911 worden de volgende stembureaux gevormd: District I: Voorzitter de heer C. Wydenes Spaass, leden de heeren Jb. Bakker en L. Metselaar, plaatsvervangers de heeren R, Blankevoort, C. R. Waiboer en J. Blaauboer. District II: Voorzitter do heer A. de Graaf, leden de heeren H. van Haaften en G. v. Mullem, plaatsvervangers de heeren C. J. de Mazure, Jb. Stammes en D. C. Rezelman. Besloten wordt opnieuw concessie voor den tj]d van 3 jaar aan te vragen tot heffen van rechten voor het gebruik van het pontveer aan de Kooi. Yastgesteld wordt een nieuw tarief voor dit pontveer, dat echter byna gelyk is aan het oude. Voor kisten, pakken enz„ die zonder geleide overgebracht werden, moet l>/8 ct. betaald worden. Ingediend wordt eene aanvullingsbegroo- ting, in ontvangst en uitgave groot f614 en eene kohier betreffende schoolgeld, groot f 6.16, dat dese gemeente aan de Zype moet betalen voor aldaar schoolgaande kinderen. De rondvraag levert niets op, waarna de Raad in oomité gaat, ter behandeling van het kohier hoofdcl^ken omslag.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1