VAN ,/T VLIEGEND BLAADJE" van WOENSDAG 22 MAART 1911. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 21 Maart. Alg. Held. Winkeliersvereniging. Gisteravond werd door deze vereeniging in Tivoli een openbare bijeenkomst gehouden, waartoe niet alleen de leden toegang hadden, doch ook alle andere belangstellenden met hnnne dames. Van deze introductie was door velen gebruik gemaakt; de opkomst toch kon alleBzins bevredigend genoemd worden. Als sprekers traden op de heeren J. S. Meuwsen, Voorzitter van den Ned. Bond van Vereenigingen van den Handeldryvenden en Industrieelen Middenstand en Dr. G. L. Voerman, Directeur van het Rijks-Bureau van Onderzoek van Handelswaren te Leiden. De Voorzitter der Heldersche Vereeniging, de heer H. C. M. Nypels, heette in een openingswoord alle aanwezigen, doch in 't bijzonder de beide sprekers, hartelijk wel kom en deelde mede, dat het onderwerp van bespreking van hedenavond zou zyn: „Waren kennis en Vervalsching van Handelswaren." Hierna verkreeg de eerste spreker, de heer Meuwsen, het woord. Deze begon met mee te deelen, dat de taak door beide heeren in dier voege was ver deeld, dat door hem meer de economische, de commerciëele zijde van het vraagstuk, door Dr. Voerman meer de wetenschappe lijke zijde van het onderwerp zou worden behandeld. Dit laatste gedeelte zou worden toegelicht en verklaard door lichtbeelden en monsters. Zeer terecht wees de voorzitter, zoo ging •preker voort, op de moeilijke tijden die de winkeliers doorworstelen. Op sohandelyke wijze wordt misbruik gemaakt van zyn ge brek aan warenkennis en van de groote moeilijkheid die er vaak aanwezig is, om de vervalsching te kunnen constateeren. Daar voor zyn dikwyls bjj een groote wetenschap pelijke kennis ook kostbare instrumenten noodig, die gewoonlyk niet by den winkelier aangetroffen en ook moeilijk gevorderd kan worden. Daarom moest en moet nog met oudere ideeën gebroken en dank zjj de orga nisatie van den Middenstand is thans dat vaak dure en moeilijke onderzoek gemakke lijk gemaakt. In 't bijzonder vestigt spreker de aandaoht hierop, dat vervalsching van allerlei handels aren 't zy voedingsstoffen of andere artikelen, zooveel commerciëele schade voor den winke lier kan te weeg brengen. Men hoort wel eens: „Maar een winkelier heeft toch van zelf warenkennishy toch heeft geen voor lichting noodig!" Voor honderd jaar was dat zoo. Ieder patroon verstond zyn vak op zyn duimpje. Doch de omwenteling van voor honderd jaar heeft ook hierin verandering gebracht. Onder 't gildewezen moest men proeven afleggen, zooals nog geschiedt byv. voor onderwijzers, officieren, doctoren. Vroeger was dit ook vereisoht voor am bachten en vakken. Dit echter is geheel anders geworden Men predikte vrijheid van bedryf. 't Is waar, aan 't gildewezen kleefden gebreken, maar de geheele verwerping heeft zich gewroken. Met het badwater wierp men het kind weg. Geen wet verbiedt den smid byv. kleermaker te worden. Deze wettelijke verhouding maakt 't mogelijk, een vak te beoefenen, zonder dat men er eenige kennis van heeft. De verkooper, de vakman, kent soms niet eens de samenstelling der waren, die hy verkoopt en verwerkt. Deze toestand is geboren nit omstandigheden, waarvan de middenstand geen schuld draagt. Toch heeft de Organisatie van den Middenstand getracht, daarin verbetering te brengen. En al had die organisatie niets anders gedaan, dan had zy reeds haar recht van bestaan bewezen. Dit zal ik n aantoonen. En nu deelt spreker een aantal, welsprekende, doch ook bedroevende staaltjes mede van «vervalsching en bedriege ryen in den handel, die op zichzelf natuurlijk niet genoeg te laken zyn, maar waardoor eerzame, eerlijke winkeliers en patroons, die zonder bedrog door 't leven willen, toch hun clandizie verliezen, en het vertrouwen jaren lang in hen gesteld, verbeurden, alleen door dat hun leveranciers hun slechte of vervalschte waren leverden. Zoo worden schilderspatroons, om maar een voorbeeld te noemen, in hun bestaan bedreigd en dikwyls voor knoeiers en afzetters gescholden, alleen omdat men hen slechte en vervalschte meniesoorten en oliesoorten voor goede waar heeft verkocht. De verf houdt dan geen stand, hangt er al gauw als lappen by en de schilder krjjgt de schuld, natuurlijk ten onrechte. Ook andere bedriegerijen komen nog ter sprake, zoo bijvoorbeeld een 15 pet. minder lucifers in de doosjes, dan gewoonlijk ge bruikelijk is; of een 50—200 yards garen minder op een klosje. Gespeculeerd wordt dan op do omstandigheid, dat zelfs de meest zuinige huismoeder er niet toe komt om de lucifers na te tellen, of het garen op een klosje na te meten. Tegen deze vervalschingen en bedriegerijen in den handel moet de eer lijke middenstander met kracht opkomen en met alle macht er tegen waken, wil hy het vertrouwen niet verliezen en in aanzien by de burgerij stjjgen. Vandaar de oprichting van het Rijks-Bureau, voor welks nuttigen arbeid de spreker alle aandacht opvordert, als die door den tweeden spreker in het licht zal worden gesteld. Deze tweede spreker schetst nu de aan leiding tot het oprichten en de wjjze van werken van het meergenoemde Bnreau. Voor een 4-tal jaren is van 'a Rijkswege dat Bureau gesticht, om aan de rechtmatige wenschen van den middenstand tegemoet te komen. Het stelt zich ten doel, de midden stand van advies te dienen in dier voege, dat hy hier kan laten onderzoeken, of hy werkelyk datgene ontvangt, wat hy meent t$ koopen. Dit advies, deze inlichtingen, worden de winkeliers en de kleine industrieelen gratis van al hun koopwaren en te verwerken grondstoffen verschaft, op de voorwaarde, dat zy geen reclame maken met de hun verstrekte resultaten van het onderzoek. Deze beperking is gesteld moeten worden, daar anders dit weer een bron van oneerlyke concurrentie tusschen de leden van den middenstand zou kunnen opleveren. Dat zoo'n bureau van onderzoek, zoo'n laboratorium nuttig en noodig is, wordt op zeer sprekende wyze gemonstreerd door een groot aantal monsters van in het Bureau onderzochte artikelen, waaruit overtuigend bleek, dat allerlei waren, zoo voedingsstoffen als andere artikelen, in die mate waren vervalscht, dat er zelfs van het artikel, dat men meende te koopen, geen spoor aan wezig was. Vervalschingen met 30, 50,75 ja tot 100 °/0 werden veelvuldig aangetroffen en niet alleen in dure, ook in goedkoopere artikelen. Vooral schildersartikelen en de benoodigdheden van den banketbakker worden door heeren ver- valschers by voorkeur voor hun minder waardige praktyken gekozen. Doch ook allerlei andere vervalschte waren werden ons getoond, zoo duidelyk, dat ieder zich een goed en getrouw beeld van de verval sching kon vormen. Na deze interessante en leerzame rede werd het gesprokene nog door een aardige collectie lantaarnplaatjes toegelicht en ver klaard. Nadat nog de eerste spreker het woord had gevoerd, voornamelijk om de leden aan te raden, van het Bureau een nuttig gebruik te maken en om de aandacht te vestigen op de eerlang op te richten handelsoursus, alsmede om de leden op het hart te binden, het wakkere bestuur te steunen, door trouw op de ver gadering te komen, sluit de Voorzitter onder dankzegging de byeenkomst. Door een tram gedood. Zondagavond is te Amsterdam per auto mobiel-ziekenwagen een tienjarige jongen, ge naamd C. M., int de Angelierstraat, in ern- stigen toestand naar het binnengasthuis ver voerd. De jongen had op de Westermarkt op de treeplank van het voorbalcon van een by wagen van lyn S willen springenhy sprong mis, viel en kwam onder den by- wagen terecht, zoodat hem beide beenen werden verbryzeld. De jongen is later over leden. Vrouwen en de tram. Men zou geneigd zyn van een tram-passagier, die tegen de tramrichting afstapt, te zeggen tHy stapt uit als een vrouw!" Inderdaad hebben nog altyd vele van onze dames de slechte en gevaarlyke gewoonte, verkeerd uit te stappen, en nooh gedrukte, noch herhaaldelijke mondelinge waarschuwin gen sohynen daaraan veel te kunnen verhelpen. Het is daarom, dat onze y verige tramdirectie met genoegen zal aanhooren een voorstel, om de vrouwelyke tramsters deze gevaarlyke hebbelijkheid af te leeren. De raad is deze: tPlaats een kleinen spiegel ter linkerzjjde van de treeplank. De meeste vrouwen zullen niet kunnen nalaten, zich even te bekijken, en plaatsen zich alsdan van zelf in de goede richting voor het uitstappen." Het is het overwegen waard Een bedreiging. Een gemeente-ontvanger in Twente zond een waarschuwing aan een achterstalligen echoolgeldbetaler om binnen 3 dagen het verschuldigde ten zjjne kantore te voldoen. Aan de achterzijde van de waarschuwing ontving de ontvanger bericht terug van den wanbetaler dat hem te bezwaarlijk was het schoolgeld te betalen; hy had 4 kinderen en een oude schoonmoeder te zyne laste. En na deze uiteenzetting vervolgt hy leuk weg: Wil u dit echter doortrekken, moet u weten, maar dan doe ik myne schoonmoeder aan de gemeente over. Wil u het my dus lastig maken om die paar schoolcenten, dan bljjft myn schoonmoeder ook geen drie dagen meer onder myn dak en is geheel voor de gemeente Ik zal het bij de hoogste instantiën zoeken en geen moeite of tyd sparen. Wil hier dus goed nota van nemen. f.Tub.") Fransch vlootbezoek. Het vice-consulaat van Frankryk heeft aan de «Java Bode" medegedeeld De commandant van de Fransche zeemacht in het Verre Oosten van Australië, schout bij-nacht De la Croix de Castries, zal einde dezer maand te Batavia aankomen, aan boord van den gepantserden kruiser de ffMontcalm", die een waterverplaatsing heeft van 10,000 ton. De bemanning bestaat uit 33 officieren en 666 manschappen. De Montcalm" zal waarschy nlyk acht dagen te Tandjong Priok blijven, om proviand, water en kolen in te nemen. Bureaucratie! Het Huisgezin schrijft De bureaucratie is alles heilig. Een be drag van één cent, dat uitbetaald moet wor den omgeeft zy met hetzelfde ceremonieel als een ton gouds. ZelfB de Rekenkamer, die men een Jantje Secuur in het kwadraat zou kunnen noemen, is dit te machtig geworden. Een militair van het Nederl.-Indische le ger moest als zijn tegoed in zyn uitrustings- en reserve-rekening de som van 2 cents wor den uitbetaald. Dat men hem dat kapitaaltje niet obt- hield strookt met den rechtvaardigheidszin onzer regeering. En dat de quitantie, bevattend een nauw keurige omschrijving van aard en bedrag der uitgaaf, voorzien was van vier legali- satiën, waarvan de laatste was gesteld door den gouvernements-8ecretaris in Nederlandsch Indië, strookte met de voorschriften van den H. BureaucratiuB. Met het gezond verstand strookt het niet. Iets dergelijks natuurlijk meer officieel zegt de Rekenkamer. Vier, vyf handteekeningen van telkens hoogere autoriteiten acht zy voor kleine be dragen overbodig. VVy ook. Blyft alleen de vraag, of als al de overbo dige handteekeningen wegbleven, niet enkele autoriteiten zelf overbodig souden worden! Belooning aan reddert. In het laatst van Februari was het jacht //Atmavan den Paryschen bankier baron De Rothschild met 93 personen aan boord op de rotsen van San Antonio (Cuba) geloo- pen. Na langdurigen arbeid mocht het de bemanning van het stoomschip ,Silver Wings" gelukken het jacht vlot te krygen. Het zal vermoedelijk nog niet dikwyls zyn voorge komen dat redders zoo royaal beloond wer den als hier 't geval waB. Ieder der dames aan boord met de barones De Rothschild aan het hoofd, stond n.1. een of ander kost baar kleinood af en al deze sieraden, ter waarde van meer dan 50.000 dollars werden, met een beurs, gevuld met 3000 dollars in gond, den wakkeren redders ter hand gesteld. Uit den Omtrek. Texel, 20 Maart. De bevolking van Texel neemt meer en meer toe. Thans komen er weer groote ge zinnen vestigen, die uit Zeeland overkomen, en in polder Eierland zullen verscheidene woningen gebouwd worden op een terrein, dat voor bloembollenteelt bestemd zal worden. Van verschillende zyden wordt medege deeld, dat onze burgemeester, de heer Mr. W. F. Hiddingh, tegen 1 April a.s. ontslag heeft gevraagd. ZEd. zal dan bjjna 6 jaar als hoofd der gemeente gefungeerd hebben. In den jongsten zomer beproefden eenige visschers van hier om met visschen van zeemos, ook wel weerboompjes genaamd, iets te verdienen. De uitslag was niet zeer loonend, doch kan dit jaar nog minder worden, omdat door afnemers in Duitsehland, waar heen het grootste deel der vangst wordt af geleverd, verklaard is, dat zy vóór Augustus geen zeemos wenschen te ontvangen. Ofschoon veel geld wordt besteed voor sneeuwklokjes, is het kweeken dier bloempjes veel hachelijker dan van andere bolgewassen. Er komt veel ziekte voor onder de bolletjes der sneeuwklokjes en dit is pas te consta teeren bij het delven. Het telen van sneeuw klokjes op luwe, door geboomte beschutte plekken, schynt het best te slagen. Wieringen. Aan de afd. der Holl. My. van Landbouw alhier is door het Hoofdbestuur der My. een subsidie verleend van f 50.als by- drage in de kosten der in dit najaar te hou den tentoonstelling. Vrydag werd ten lokale van den Heer C. Koorn stemming gehouden voor een Hoofd ingeland van den Polder Nieuwland, waarbij met algemeene stemmen werd gekozen de heer C. M. Mulder. Door Heeren Notabelen der Ned. Herv. Gemeente te Hippolytushoef c. a. werd met algemeene stemmen herkozen tot Kerkvoogd de heer P. Kaan. De stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Gemeente te Hippolytushoef c. a. besloten met algemeene stemmen, dat het Kiescollege de volgende 10 jaren zal gehandhaafd bly ven. Tot Secretarie van den Polder Waard Nieuwland is met algemeene stemmen her benoemd de Heer O. J. Bosker. Op de aanbeveling ter benoeming van een Heemraad van den Polder W aard Nieuwland, wegens periodieke aftreding van den heer J. Bosker zyn geplaatst de heeren: No. 1 J. Bosker. No. 2. J. Schuurman. No. 8. W. Snooy. De door het Bestuur van den Polder Waard Nieuwland gehouden verpachting van riet- en grasgewas heeft opgebracht f 1305.-. J.l. Zaterdagavond vergaderde in «Concor- dia" de Coöperatieve Boerenleenbank alhier; tegenwoordig waren 38 leden. Wegens ver hindering, door ziekte, van den Directeur werd de vergadering geleid door den heer L. Spaander. Na opening werden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Vervolgens was aan de orde rekening en verantwoording; de commissie, bestaande uit de heeren J. H. Rus, D. P. Mulder en B. H. Kraan, rapporteerde dat alles in de beste orde was bevonden en adviseerde om de rekening goed te keuren en dank te be tuigen aan het Bestuur en den kaasier. Over eenkomstig dit voorstel werd besloten. Door den kassier werd een verslag over het afgeloopen jaar gegeven, waaruit wy het volgende aanstippen: Het aantal leden, by de oprichting 30, was gestegen tot 64; er waren uitgegeven 62 spaarbankboekjes, waarop was ingelegd f 33579.81 en terugbetaald f 8743,Aan 21 personen werden vsorschotten verstrekt tot een bedrag van f 24375.— waarvan f 2400.— was afgelost; in loopende rekening was verstrekt f 16357.86 en ontvangen f 16117.de totale omzet had bedragen f 52544.64. De winst- en verliesrekening wees een verliescijfer aan van f 88.87, het welk veroorzaakt werd door het niet ont vangen van de voor de oprichting toegezegde rijkssubsidie van f 175.was de subsidie wel ontvangen dan had reeds over het eerste jaar een winst te boeken geweest van f 91.18; natuurlijk komt bedoeld bedrag eerstdaags binnen. Aan den kassier werd dank gebracht voor zyn volledig en zaakryk verslag. Voorts kwamen aan de orde verschillende stemmingen, wegens periodieke aftredingen; herkozen werden de heeren: M. Bakker als lid van den raad van toezicht, J. Rotgans Sz. als lid van het bestuur, S. Koorn als eerste en J. Schuurman als tweede plaats vervangend bestuurslid. Bepaald werd dat de kassier zitting zal houden 's Maandags van 12—2 uur tweemaal per maand te Hippolytushoef, eenmaal te Oosterland en eenmaal te Westerland. Het salaris van den kassier werd bepaald op f 100.het bestuur had voorgesteld van f 75.—. Aan het Bestuur werd overgelaten een commissie tot het nazien der rekening over het loopende jaar te benoemen. Hierna sluiting. Vanwege het Leger des Heils te Helder werden Zaterdagavond twee vertooningen van lichtbeelden gegeven, in bet logement De Zwaan, om 6 uur voor kinderen en om 8 uur voor volwassenen; beide keeren was de zaal flink bezet. Burgelijke Stand w. Texel, van 11 tot en met 17 Maart 1911. GEBORENCornelia Clementine Evalina, d. v. Johanncs van 't Noordende en Neeltje de Graaf (de Cocksdorp); Cornelia Johanna, d. v. Cornelis Willem Bakker en Anna Pe- tronella Zym (de Wosten); Pieter Lodewyk, z. v. Heertje Buysman en Pieternella Lamm (de Cocksdorp'. ONDERTROUWD; Geene. GETROUWD: Arie Lap (Spijk) en Grietje Koning (Oosterend); Jacob Hoogerheide en en Kaatje Backer (Oudeschild); Gerrit Bakker en Tetje Visser (Oosterend). OVERDEDEN: Geene. Duizend Briefkaarten ff 1.60 A contant. G. DE BOER Jr.9 HELDER.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 5