KLEINE COURANT ZTTTTISTRA AT 78 - II, KOPPEN. „UNION" 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anna Paulowna Meijer Habermann. No. S978. Zaterdag 25 Haart 1911. 39ste Jaargang. DIT DE HELDERSCHK SAMENLEVING te gaan, om voor byna niets Ijzerwaren te koopen, voor alle gebruik. Openbare Verkooping WOENSDAG 26 APBIL a.s. .WET WITTE HUIS", iElZEBSMT 84-86 Gebruikt: Meijer Habermann s Kousen, HOUTVERKOOPING Belangrijk Boelhuis WOENSDAG 19 APRIL as. is te Calnt 20 stnts uitmuntend Hoornvee, PROMENADE-KIHDEIMMGEBS Bezichtigt eerst ome modellen, alvorens D zich een vagen aanschaft. „ÜNION'-WAËf.NS zijn uitsluitend bij ons ZUIDSTRAAT 73 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct„ (r. p. post 75 et, buitenland f1.25 Pre- Zondagsblad 37*45 f0.75 miën J Modeblad 55 65 (0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentie* van 1 tot 5 regels 80 cent Elke regel meer6 Bewgs-exemplaar2* Vignetten en greote letten worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon BO. Uitgeven C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT S Co.), Helder. Tweede Blad. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 24 Maart. Palingbloed en andere vischvergiften. Het Handelsblad*' schrijft: In verband met de opmerking, enkele dagen geleden in dit blad voorkomende, omtrent de werking van palingbloed op sommige oog ziekten, deel ik het volgende mede, te vinden in Kosmos", Heft 1, S. 21. Palingbloed bevat een eiwitstof, genaamd «ickthyotoxine", die werkt als slangengif, maar alleen wanneer het nog verBch in de bloedbaan of in den darm komt. By verwarming tot 60 gr. wordt deze stof vernietigd en ook door de werking van maagsap, zoodat het palingbloed, langs mond en maag by ons binnengekomen, on schadelijk is. By het dooden en toebereiden van den visch dient men echter voorzichtig te zyn en te zorgen, dat zyn bloed niet in een wonde komt. Ook de negenoog bevat een bloedgif; en een vergif, door de huid van dezen visch afgescheiden, werkt zelfs nog na het koken van de maag uit. In dit opzicht is het dus heel wat gevaarlijker dan palingbloed. De hom van barbeelen is gedurende den tyd van het kuitschieten vergiftig; minder die van karper, snoek en eenige andere vis- schen. Naar men wil, zou ook het vleesch van den koffervisch giftig zyn. Bekend is, dat sommige visschen, wier vleesch volstrekt niet giftig is, gevaarlijke wonden kunnen toebren gen met de vinatralen en de stekels op de kieuwdeksels. Een voorbeeld hiervan is de pieterman, by wie deze lichaamsdeelen over dekt zyn met een giftig Blym, dat kwaadaar dige ontstekingen kan veroorzaken. Uiterst vergiftig is het bloed van Muraena helena, een visch, aan den paling na verwant. Wordt dit bloed by andere dieren in de aderen gespoten, dan gaan zjj onder krampen te gronde. Uit de .Telegraaf' Dagboek van een Amsterdammer. 20 Maart. Den winderigen Zondag heb ik besteed om er achter te komen hoe het nu eigenlijk zit met hot Paleis-Raadhuis. Overwegende, dat, hoe hooger de autoriteit is, by wie je terecht komt, hoe grooter de leugen is, die je te slikken krygt, heb ik een vraaggesprek gehouden met een der lagere hofdignitarissen, de dame n.L, die belast is met het schoonmaken van de lepels en vorken, als onze gemeenteraad by H. M. gedineerd heeft. De waardige matrone was over den tegenwoordigen tyd slecht te spreken. Vroe ger, toen de Amsterdamsche Raad nog pels jassen droeg, werden de heeren met d'r eigen rytuig naar het Paleis gebracht en non hebben ze niet eens d'r eigen pak 'an en komen per tram. De vroegere heeren aten 's mid dags eerst by hun thuis stevig en lieten heel wat kliekjes voor ons overtegenwoordig vasten ze drie dagen en wy kunnen vegenl Dat heb je van de democratie, zuchtte ze. Listig bracht ik daarop het geBprek op de Paleis-Raadhuis-quaestie. Bestaat niet, man, zei ze. Wy willen wat graag van het Paleis af. Een hondenhok, meneer. De heeren zeggen zelf, dat ze by het Leger des Heils of by meneer Jonker in 't Buitengasthuis betere ligging hebben dan hier en ik sou mjjn alcoof niet willen ruilen voor de pypenla, waarin onze lieve Koningin slaapt. Weet n, waar de kneep zit? In de kleine steentjes, meDeerl Dat is nog het eenige fatsoenlyke, aristocrati sche stukkie straat in heel Amsterdam, waar jullie je smerige voeten niet mag zetten, en dat willen we houden. Als een zinnebeeld, begrypt n Daar moet jullie afblyven. En wat heb je aan eon stadhuis als je d'r van voren niet inmag? Daar zit de Burgemeester nou over te piekeren en dat noemt-ie juridische bezwaren. I? u lid van den Raad? Nee, juffrouw. Zoo, u ziet er anders wel naar uit. Dag meneer. Daar zit 'm dus de kneep de kleine steentjes. Het eerste Duitsche turbineslagschip. Het eerste Duitsche turbineslagschip werd eergisteren op de werf te Kiel te water gelaten. Het schip, dat bestemd is den ,Hil- debrand* te vervangen, kreeg by den doop, dien de keizerin volbracht, nadat de Ryks- kanselier Von Belhmann Hollweg de dooprede had gehouden, den naam .Kaiser", ter her innering aan keizer Wilhelm I, op wiens verjaardag, 22 Maart, het te water werd gelaten. In den herfst van 1909 werd dit schip op stapel gezet. Een vergelyking met de andere linieschepen, aan de „Frankf. Ztg." ontleend, toont het verschil tusschen de turbineschepen, en de schepen met zuigermachines. Het laatste, mot suigermachines voorziene schip, de „Gneise- nau", die thans in Oost-Azië is, had een waterverplaatsing van 11,600 ton, en stoom- vermogen van 26,000 P.K. en een maximum snelheid van 24 knoopen. De eerste turbine- kruiser, „Von der Tann'', die op een oefeningsreis naar Amerika is, heeft een waterverplaatsing van 19,000 ton, een stoom- vermogen van 80,000 P.K. en een snelheid van 28 knoopen. Het nieuwe turbineslagschip zal een omvang en een stoomvermogen hebben, die deze vermogens van den turbinekrniser nog overtreit, en die het met de slagschepen van de andere groote mogendheden in omvang en Bnelheid minstens gelyk stelt. Rijkdom Is toch ook lastig. Kinderen zyn een heerljjk, maar dikwyls gevaarlyk en altyd verantwoordelijk bezit. Dat is ook de opvatting van den heer en mevrouw McLean, wier spruit te eeniger tyd de bezitter zal zyn van een vermogen van 250,000,000 golden. De ouders vreezen n.1., dat pogingen znllen worden gedaan zooals trouwens reeds hebben plaats gevonden om het kind te stelen, ten einde den ver wanten een losgeld af te persen. Het kind wordt nu, naar de Amerikaaneche bladen berichten, verzekerd tegen diefstal. Hoever de angst en zorg voor het behond van het kind gaan, moge bljfken uit het feit, dat de kinderwagen, waarin bet wordt rond gereden, met staal geblindeerd is en als een kooi geconstrueerd. Kolenverbruik. Volgens opgave van den minister van marine zal, naar begrooting, de Engelschc vloot in het aanstaande dienstjaan versto ken voor twee millioen pond sterling, op 12,000 pd. st. na, en de Duitsche vloot van het jaar 915,110. Een kleine 24 millioen gulden, die op de Engelsche vloot in een jaar tyds in rook opgaat de munitie niëi meegerekend is een aardig bedrag. Trou wens de kleine 11 millioen van de Duitsche vloot mag er ook wezen. Automobilisme. De chauffeur die zich wreekt. De Dnitsche bladen vertellen een vermake lijke geschiedenis, welke dezer dagen plaat s heeft gehad. Een bekend Hamburgsch rechter springt in een taxi, ten einde zich zoo snel mogelijk naar het paleis van justitie te begeveD, waar hy een belangrijke zitting moet bywonen. De chauffeur rydt met de voorgeschreven Bnelheid van 10 K.M. per uur. Met groote voorzichtigheid rydt hy om de hoeken der straten, waoht achter een omnibus, waaruit menschen stappen enz. In de taxi trappelt de rechter van onge duld, maar de chaffeur schynt niets te hooren. Eindelyk schreeuwt hy, vol woede, uit: Waarom rydt je op zulk een belache lijke wijze? Heel eenvoudig, mijnheer de rechter, antwoordt de chauffeur, omdat u mij gisteren tot 50 Mark boete veroordeeld heeft, wegens overtreding der reglementen. Sedert houdt ik me er nauwkeurig aan. De rechter moet daarna niet veel meer gezegd hebben. Een tijgerpraatje. 't Moet in 't Bila'sche bar zyn tegen woordig. Als men er zoo over hoort spreken is men licht geneigd aan groote overdrijving te denken. Onze zegsman verzekerde het echter zoo nadrukkelijk, dat we niet aan de waarheid van het volgende mogen twyfolen. De laatste anderhalf jaar werden in Bila niet minder dan 8 tygers geschoten, waaronder ware monsterexemplaren. Ze zyn zoo onge looflijk brutaal, dat men er in zyn eigen woning bjjna niet safe meer voor is. Voor zoover bekend werden er in korten tyd 16 honden uit de onmiddelyke nabijheid der huizen weggesleept en door deze monsters verscheurd. Zoo gebeurde het niet zoo heel lang geleden op de onderneming «Milano" dat de heer 3., met zyn jonge echtgenoote die pas uit Europa was 's avonds op de voorgalerij gezeten, hun hond van die galerjj zagen weghalen door.een tyger. Het beest was brutaalweg de trap op geklauterd. Onnoodig den schrik van het echtpaar te beschrijven. Het weghalen van geiten, honden en varkens is daar aan de orde van den dag. Op de onderneming Brussel is het nu juist een maand geleden, dat oen Maleische vrouw, die zich in de onmiddelyke nabijheid van een assiBtenwoning ophield, door zoo'n mon ster de hoetang in werd gesleept en daar op het hoofd en een hand na in haars bela gers maag verdween. De bevolking staat vrywel machteloos tsgen zulke overompe- lingen. Wel posteeren sommige inlanders zich 's avonds in een boom en is hun op die manier ook werkelyk gelukt een der monsters te schieten, doch op vele sporen afgaande bevindt zich nog wel een klein dozyn van dat goed in den omtrek en zullen nog heel wat rampen veroorzaakt worden eer ze allen «ad patres" zyn. (Deli Ct.) Uit den Omtrek. Texel, 23 Maart. Iu den polder Eierland werden gisteren vyf kievitseieren gevonden, waarbij drie *n een nest. Ook in andere polders van onB eiland werden enkele der dure eitjes ge vonden. Tot 5 Mei is by de wet den verkoop van kievitseieren toegestaan. Dat het land hier nog altoos beduidend in waarde toeneemt, kan ook weor blijken uit het feit, dat in den polder het Noorden een hoeve met land, eenige jaren geleden voor f 12.000 aangekocht, thans in andere handen is overgegaan voor de som van f30.000. Mej. G. Koppen, onderwijzeres aan de o. 1. school met u. L o. te Den Burg, is be noemd te Yelseroord. Het vertrek naar elders van den heer Mr. W. F. Hiddingh, Bedert zes jaren bur gemeester dezer gemeente, wordt vooral in sommige colleges sterk gevoeld. Als eere-voorzitter van ,Texel's Belang", welke functie later verwisseld werd met die van Beschermheer, heeft Mr. Hiddingh zich zeer verdienstelijk gemaakt. Op 't gebied der liefdadigheid bewoog Z.E.A. zich gaarne. Ook op maatschappelijk terrein liet de bur gemeester zich nooit onbetuigd. Toen hier de groote landbouwtentoonstel ling der My. van Landbouw werd gehouden, werd deze onderneming moreel en financieel krachtig gesteund door Mr. Hiddingh. Een ,eere wien eere toekomt' is zeer zeker ook van toepassing op den scheidenden Burgemeester. Wieringen. De op 22 Maart j.1. door B. en W. dezer Gemeente vastgestelde kiezerslijst vermeld 609 kiezers voor de Tweede Kamer en Pro vinciale Staten en 606 voor den Gemeente raad. door P. N. v. R. Zwerver. Hy, nog niet lang geleden ontslagen uit de Rijkswerkinrichting, was vol hoop op 69 jarigen leeftyd de wereld ingetrokken. Het eerst naar de groote, drukke steden, Rotterdam, Den Haag, Leiden, Utrecht en Amsterdam. De schamele uitgaanskas werd zoodoende j spoedig verteerd, en daar hy geen werk kon krygen, stond een wanhopigen toestand voor de deur. In de hoofdstad ging het hem lang niet voor den wind. Al zyn pogingen, om den kost te verdienen, mislukten. Eenige malen moest hy by de politie aankloppen, teneinde onderdak te vinden. Maar die houdt dergelijke kostgangers slechts tydelyk. Het werd sukke len. lederen dag gedwongen tot schooien en bedelen, 's Nachts sliep-ie meest in hotel •De Blauwe Lucht". In allertreurigsten toe stand ziekelyk en uitgehongerd. Om voor goed van de straat te komen, wierp hy een steen door het ruit van 'n reuzen-winkel aan 't Damrak. Inderdaad werd hy gearresteerd en voor een paar dagen opgeborgen. Weer vry P**tte de beklagenswaardige een middel toe, waarmee hy wat meer succes had. Hij pleegde diefstal b|j 'n koopman, onder de oogen van een agent. Na een kort verhoor kwam hy in het huis van bewaring en het O. M. eischte drie maanden. Ook die tyd ging voorby, en toen ze hem de gevangenisdeuren uitlieten, begon opnieuw de ellende, werd hy weer gewaar het donkere, drukkende, naargeestige uitzioht van ongemakkelijkheid om door 't leven te scharrelen. Een byna gekken angst dreef hem uit 't Amsterdamsche geroes,|over het IJ, langs het Noord-Hollansoh kanaal, waar syn tocht naar 't Noorden aanving. Het is avond, een zachte, weeke voorjaars avond tusschen licht en donker. Aan het uiterste puntje van de Binnenhaven arriveerde sooeven over de brug een oud, afgeleefd manneke, toonbeeld van ellende zoo deerniswaardig van voorkomen, dat zelfs de hardvochtigsten yner medemenschen een oogenblikje mede lijden zullen hebben als hy zioh aanstonds aanmeldt om 'n boterham, om 't overgescho ten eten te verorberen. Hy draagt een kaal-gesleten pilosche-pan- talon, afleggertje van den een of andoren boeren knecht. De broek is hem wat te lang, doch zoo afgetrapt op den voet, dat de pjjp- randen als franje neerhangen. Over een oude gryzen, wollen trui, aan den hals uitgescheurd, heeft hy een versohoten glimjasje kouwelijk toegeknoopt, met knoopen van verschillende soort een ouden rood-wollen vronwenomslag- doek doet dienst als hoofddeksel, terwjjl een paar nauwe, scheefgeloopen soldatenschoenen, met veters geknoopt, hem moeizaam doen strompelen. Hij ia waarlijk een zeldzaam type, en menig voorbyganger heeft zichtbaar medelijden. Op den hoek van een zystraat vraagt hy my naar den weg. De man is kort, barschop zyn bleek beenig gezicht lees ik wrevel, bitterheid. Zyn roodomrande oogen zien verlegen en sohuw. Heesch en huilerig vertelt-ie van 't platteland nog zooveel overgehouden te hebben, dat een slaapstede hem wel zal opnomen. «As meneer me effies wil wyze asje blieft God zegent u 'k Ben hier niet bekend, nog nooit geweest, dat is lastig enne Al pratende ging hy onderwyl actief op treden. 't Werd evenwel een onverdroten aanschellen by de huizen van gegoede families. Men wees hem overal af. En de weigering was gewoonlijk hard, norsch, bits, njjdig. Tweemaal gebeurde het, dat dienstmeisjes, naar de eenvoudige, natuurlijke opwelling van hun goed hart, eenige centen gaven. By de Nieuwe Brug stonden, als altijd, troepjes menschen. Toen we samen passeerden, ging een grof gelach op. Enkele begonnen te jouwen en te sarren. Een blozende knaap, in wyden broek en buis, met groote zilveren knoopen voor den buik, gouden ringen in de ooren en zwart bolhoedje op het hoofd, schelde plots een jjseljjk scheldwoord, terwijl twee weldoorvoede jongens van den deftigen stand met den stumperd een pretje wilden maken. Aan de Zuidstraat voelde hy zich dood moede en ging op den stoep van een huis even zitten. De lantaarns waren pas opge stoken. Wagens, rytuigen en fietsen reden voorby. Het publiek ontdekte den arme, kleintjes en ingedoken. Niemand, die zich zyner aantrok. Je zag dames schichtig een stapje ter zjjde gaan. Een gladgeschoren meneer, in lekker-warme jas. slappen hoed, lorgnet en stok, scheen hem bemerkende, ineens onaangenaam getroffen. Opgeschoten meiden slenterden gillend en lachend voort. Wat nieuwsgierige burgerluidjes bleven staan om den verschoppeling te begapen. Hy stond op, drong zachtjes door de om standers en strompelde verder. Nu het geheel donker was geworden, be speurde ik, dat de wandelaars ietwat bang voor hem waren. Ze weken voor zyn droeve verschijning uit. Niet ddn gaf iets. Ja toch, een aangeschoten marinier stopte hem een stuiverstakje in de hand, vervaarlijk vloekend, dat-ie daar een borrel voor moest koopen om wal op te kikkeren. Wy sukkelden verder, nu door stille buurt, naar een huis, waar hy den nacht meeade door te brengen. Vlak er by hoorde je het gezeur van harmonica-muziek en het lawaai van stommen. Toen de deur met een ruk open rammelde, sloeg een dikke, taaie luoht van koffie en tabaksrook je tegen. In den wasigen schemer van een petroleumlamp deinden vaag de ljjnen van bonkerige ruggen rond een grooten eiken tafel. Een vloek ratelde op ons toe en nithun midden stampte iemand heftig met den voet, want het lioht tinnen flikkerde dreigend om uit te gaan. «Kan deze man hier slapen, juffer Haar scherpen blik monsterde vlug den gesjochten kerel. Nee. Kan niks meer hebben. Alles bezet. Breng 'm maar naar 'n hötel. Gooien dag!... Meteen als se spottend knikt en buigt, waait de tocht fel door en slaat de deur Toor ons neus dioht. Wil je nog 'n bakkie, vadertje?' yroeg de waardin vriendelijk, toen-ie, nauwelijks in 't logement aangekomen, met gebedeld kopergeld vooruit betaalde. ,Dank je wel." Toe, nog 'n halvie, ouwe. Dan maf je strakkies beterMot 'k je morgeooebl soms vroeg porren Niet Hm I Zeker niks te verlettenNou dan, hier is de trap, om den hoek staat je bed en 't pitje blaas je wel uit, bè?... Weltrusten, hoort" In de gelagkamer was 't leeg en stil. Alleen de stakkert boven sprak hardop in zichzelve Och Heer, verlos my uit m'n lyen Als 'k dood ben, is 't gedaan Ze zonen niks an me verlieze'k Ben hier toch te TeelWaar mot 'k morregt heen Advertentiën. TE KOOP een goede Heerenfiets met nieuwe achterband, k f 12.50. Adres: Zuidstraat 57 58. Herman Nijpels, Helder. Huis van den eersten rang. W|j betrekken onze goederen u+t sluitend van solide fabrikanten en kunnen hierdoor elke leverantie volkomen garandeeren. Haast U naar SPOORSTRAAT 17 8. J. PBIü#. Herman Nijpels, Helder. Boorden in 42 verschillende modellen. Manchetten en Overhemden, (zuiver linnen). OP Woensdag 5 April a.e.v 'a morgens 9 .uur, van diverse Meubelen en Huisraad, Kleeden, Kar petten, Vloerzeil, enz. enz. Voorts van alle goederen uit de zaak van J. Appel, als: Chemicaliën,Drogerijen, Verfwaren, Sponzen,Zeemlappen,Stoffer- werk, Creolin, Carbol, Zeepen, Odeurs, Instrumenten, enz. enz. Winkellnventari», alsBascules, Maten, Gewichten, Bussen, flesschen en al wat meer zal worden aangeboden. Eindelijk nog: een Melkwagen met bussen, een zoo goed als nieuwe Broed machine, het restant der gouden en zilve ren Sieraden, Rijwiel, Kinderwagen, enz. Te bezichtigen daags te. voren van 10—4 ure. Deurw. W. BIERSTEKER. wan Vletten, Karen, Fuiken, Vischwant, benevens een partij nieuwe Houtwaren, OP (By latere advertentie te omschrijven). DeuriC. MEnSTKHMl. Groote en fraaie keuze VITRAGES in alle breedten en prijzen. MUSKIETEM-TULLE, NETELDOEK, Hadrat en crème CORDÈLIÈRES- Witte en gekleurde SPREIEN. Zi. da étalage. Aanbevelend, Zia da étalage. HINKINUS NIJENHUIS. Vraagt onze speciale merken rood en wit gerande. Beslist goedkoop, .oliede en echt «an kleur. Kanaalweg 97. Herman Nijpels, Helder. Riolime-Coiiumti, alle modellen, f21.-. Woensdag 29 Kaart 1911, 's morgens 10 uur, aan de BLAUWE KEET «e Koegras van: eene gToote partij nieuw hout en afbraak, w.o. diverse baddings, schrooten, scha len, schothout, palen, boonenlatten, ribben, riggels, kolders, eiken en gre nen dampalen, mestplanken, timmerhout, ramen, deuren, kozijnen, rasterwerk, enz. enz. Voorts: een groote bijenstal, hyschblok, trap en al wat meer zal worden aan geboden. Te bezichtigen vóór de verkooping. Deurw. W. BIERSTEKER. te KOEOBA8 aan de Doggersvaart op de Boerderij van den Heer H. BAKKER Dz., op Notaris STAMMES. OP Woensdag 19 April 1911, 's morgens 10 uur, ten huize en ten verzoeke van den Heer B BLOM te Callantsoog aan den Schen- keldyk, van als: 18 Koeien, die gekalfd hebben of op kalveren staan, 1 Zomerkalver, 2 Oeldekoeien, 4 Hokkelingen, eenige Kuikalveren, 2 Aftands bruine Merries, 1 Ket, 8 Oonschapen, 4 Overhouders, 35 Kippen, 18 Eenden, 4 korven Byen. Een Hooischudder, een Hark, een Schuif, Ploegen, Eggen, Kapwagen, 3 Boerenwagens, Driewalde Kar, Ierbak, Kettingegge, diverse Tuigen, Boeren- en Bouwgereedschappen, Kaastobben, Karns, enz. Voorts: eenig Huisraad en Inboedel, w.o. een eikenhouten Kabinet en al wat meer zal worden aangeboden. Deurw. W. BIERSTEKER. F. VAN DER KAMP. Herman Nijpels, Helder. Gelegenheidtoottumet naar maat. Zoo noodig binnen 24 uur. staan in kwaliteit boven - anilere fabrikaten. - Munten uit door sierlijken vorm on lichten g-mg Nieuwste Uitvoering. Beslist eerste kl.s werk. Eiecht op elke „UBIO*"- Promenade- of Kinderwagen het merk „UNION" GARANTI Prijzen beneden elke concurrentie. ZATERDAG 21 modellen voorradig.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1