KLEINE COURANT - 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, WIeringen en Anne Paulowna No 3981 Woensdag 5 April 1911. 89ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 in.50ct., fr. p. post 75 ct., buitenland 11.25 Pre- Zondagsblad 37* 45 0.75 miën j Modeblad 55 65 f 0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentièn van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer. 6 Bewijs-ezemplaar2f Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- lefoon 80. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT t Co.), Helder. BureausSpoorstraat en Koningstraat. Eerste Blad. UIT HET BUITENLAND. De aandeelhouders der Brnsaelsche ten toonstelling zyn in vergadering bijeen geweest om de financiëele resultaten te bespreken. Het gebeele verloop stemde naar de voor zitter meedeelde, tot dankbaarheid. Ofschoon nog niet alle processen zyn afgeloopen kon toch reeds vastgesteld worden dat het finan cieel tekort zal bedragen een half millioen francs (f250.000). Een lnttol bedrag voor waar, op zulke enorme kosten. Waarschyn- Lyk zal de staat zyn subsidie van 1 millioen nog wel iets verhoogen. Voor reclame (ad- vertentiën enz.) werd besteed een half mil lioen francs. De Kamerafdeelingen zijn bijeen geweest ter behandeling van het ontwerp-schoolwet. Nu waren de secties vrywel compleot. De leden der oppositie verklaarden zich één stemmig voor verdaging der behandeling, in welken geest dan ook in 3 secties, waar zy de meerderheid heeft, een beslissing viel. Het ontwerp zal niet vóór 22 Mei in be handeling worden genomen. De Duitsche Rijkskanselier Von Bethman Hollweg heeft aanleiding gevonden een en ander te zeggen over het vredesidee en de algemeene ontwapening, zooals dat denkbeeld door president Taft is gelanceerd. Hy vond het idéé mooi, maar kwam na oen breede uitweiding toch tot de conclusie dat het voorstel geen pructische waarde heeft. .Een fundament, waarop het denkbeeld tot beperking der bewapening opgebouwd kan worden, ontbreekt. Want er bestaat geen mogelijkheid, dat de staten wederzyds en onderling het er over eens zullen wor den, welk bewapenings-minimum voor elk hunner rechtvaardig is. Engeland maakt vour zyn vloot aanspraak op de eerste plaats, Dnitschland voor zyn leger. En wie moet nu de proportioneelo verhouding bepalen eD, gesteld dat deze moeilijkheid uit den weg geruimd kkn worden, de beperking contro leeren Hy verklaardo voorts dat de regeering zoover gaan zal als zij kan: Ze is geneigd voortdurend met Engeland te correspondee- ren over de vergrooting van de vloot wan neer de Engelsche regeering ook hare vloot- plannen meedeelt. De Duitsche regoering wil zooveel mogelyk het instituut der scheids gerechten erkennen maar zy meent dat de waarde daarvan tot nul zal worden terug gebracht als werkelyk nationale levonsques- ties op het spel staan. Men ziet: een korte krachtige ver wei ping van de practyk. Al wordt dan ook instem ming met de idéé uitgesproken. Do Rijksdag nam intusschen eon voorstel van de vrijzinnigen aan om den Rijkskanse- j lier te verzoeken dat deze zich bereid zou j verklaren om gemeenschappelijk met andere groote mogendheden onderhandelingen aan te knoopen zoodra oen dezer voorstellen doet i omtrent een gelijktijdige en gelijkmatige be- perking der uitgaven voor de oorlogstoerus tingen en bovendien een motie van de vry zinnigen omtrent het sluiten van arbitrage verdragen. Iu hot Fransche parlement, in den Senaat was by de beraadslagingen over den bouw van twee pantserschepen gereedelyk aanlei ding voor den minister om zyn standpunt aan to geven. Delcassé heeft dan dat ook gedaan en verklaarde dat do regeering in afwachting der algemeene ontwapening van welke, zooals blykt uit de reden van den Duitschen rijkskanselier,. voorloopig nog geen sprake zal zyn, do behoeften van de natio nale verdediging in het oog dient te hou den. Frankrijk moet een sterke vloot hebben enzoovoort, gewone zinneD. De pantsersche- pen komen er dus. De commissie van voor bereiding (rapporteurs) stelde voor de bepaling te laten, dat geen bestellingen mogen gedaan worden aan maatschappijen in welker raden Kamerleden zitten. Natuurlijk dat vonden de leden best. Er is op 't oogenblik nog een proceB aanhangig dat duidelyk zion laat dat de Kamerleden voor hun zetels weten to marchandeoron. Vijftienduizend francs trak tement ziet u! De berichten omtrent de verhouding tus- schen Rusland en China worden den eenen dag gunstig genoemd, den anderen gespan nen. Men heeft hier waarschijnlijk met be- richtmakery te doon. Italië heeft zyn nieuw ministerie. Zeven van de elf ministers zyn teruggekomen. In Spanje is insgelijks een ministerieels crisis uitgebroken. De ministers besloten tot het vragen van hun ontslag nadat gebleken was dat er ver schil van meening bestond omtrent den gang van den parlementairen arbeid. Toen de griffier het schryven in de Kamer voorlas riepen de republikeinen: leve de republiek, de monarchisten: leve de Koning, leve het legerDe behandeling van het Ferror-pro- ces bracht de voor- en tegenstanders weer recht tegenover elkander. Wy spraken boven van arbitrageverdragen. De Deensche Senaat heeft het wetsontwerp tot herziening van het arbitrage-verdrag met Engeland defioitief aangenomen. 't Gaat wel een beetje eigenaardig in Rusland. Stolypin gaat niet heen maar Doer- nowo de president van den Rijksraad is ook by den Czaar geroepen en blyft ook. De Czaar stelt volle vertrouwen in hem. - FEUILLETON. Het Stadsmeisje. 28) «Houd je van dansen vroeg Liesbet op eens. «Ik weet het niet, ik heb het nog nooit gedaan. Do andere meisjes van onze school kregen dansles, ik niet; het kostte te veel en moeder was toen ook al ziek." Wy dansen, als er schuttersfeest en jaar markt is; wy kunnen het hier wel zonder dansmeester." «Ik heb wel eens een schilderij gezien van een bal, maar dat vond ik afschuwelijk." Hier by ons is het heel prettig. Ik ben vandaag heel bly, want weet je, ik geloof dat Fedor ook komt, en al danst bij niet, toch praat hy veel met me." Als do wagen stootte, knorden de varkens, en de meisjes moesten oppassen, dat geen vochtige snuit, door het latwerk snuffelend, haar mooie rokken raakte. Eindelijk was Soltau bereikt; uit alle omliggende dorpen was daar een groote menigto heengetrokken. De straten waren vol bezoekers, en van do plaats waar de markt werd gehouden, klonken muziek, verward geluid van menschen- stemmen en het loeien, hinnekon, knorren en blaten van het bjjeen gebrachte vee. Grootvader reed naar de herberg »Het Duitsche huis" om uit te spannen; daar dronken en dansten de rijkere boeren, zoodra hun zaken op de markt hadden afgedaan. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 4 April. Arme kleine. Tydens afwezigheid der ouders hadden een broertje van 5 en een zusje van 6 jaar op den zolder van hun woning, in de Govers- straat, met lucifers gespeeld, zoodat de klee- ren van het meisje in brand geraakten en zy verscheidene wonden over hst geheele lichaam bekwam. Vergiftigd. In de afgeloopen week werdon een vrouw en twee kinderen aan de Achtergracht Z.-Z. heel ernBtig ongesteld na het nuttigen van een overschotje eten, dat vermoedelijk te langdurig gewarmd, voor het gebruik scha delijk was geworden. Hoewel de drie perso nen aanvankelijk in hoogst bedenkelyken toestand verkeerden, zyn zy nu, dank zy geneeskundige hulp,' buiten gevaar Een verbetering. Alle kustlichten langs de Noordzee, voor zoover die niet electrisch zijn, zullen in den loop van dit jaar van een nieuw soort lamp worden voorzien, welke in plaats van petro leum, pharoline als brandstof zullen gebrui ken. De toepassing van deze brandstof, eon product van petroleum en beduidend goed- kooper, geschiedt langt denzelfden weg als by het pelrolcum-gasgloeilieht. {Zy wordt ook door gloeihitte in den verdamper van de lamp in gas omgezet. De lichtsterkte van onzen vuurtoren, heden 210.00'J kaarsen, zal door bedoelde instal latie maar eventjes gebracht worden op 430.000, aldus verdubbeld. Voetbal. Helder, 2 April. «H. F. C" tegen «M. V C." 4-5. Om drie uur stelden beide elftallen zich op, onder leiding van den heer Gauw. H. F. C. wint de opgooi en trapt af. Dadelijk pakte H. F. C. goed aan maar de achterhoede van M.V. C. gaf geen thuis. Ook eenige malen werd door de voorhoede van M. V. C. getracht de achterhoede van H. F. C. te verschalken, maar dat ging zoo vlug niet. Na ongeveer 20 minuten speleDS wist rechts-halfbak Bylaart, door een mooi schot M. V. C. de leiding te geven. H. F. C. was in geen geval ontmoedigd en pakte met dubbelen moed aan en zy wisten al gauw gelyk te maken door een Bchot van den links-binnen. Kort daarop volgdo de tweede voor H. F. C. en de rust ging in met 21 voor H. F. C. Na rust kwam or een verandering in M.V.C. s opstelling. De midden-voor Geerlings ging midden-halfapelen en Luijckz nam zyn plaats in, wat een goede verandering bleek te zyD, en al gauw de stand op 22 wist te brengen door een goéd geplaatst schot. Kort daarop volgde de tweede van donzelfden speler. 2—3. Nu vond H. F. C. hot genoeg en door goed combineerend spel verhoogde zy' de stand tot 4—8. M. V. C. trachtto ge lyk te maken, dat na verscheidene vruchteloozo pogingen gelukte door een voorzet van den rechts-builen, die ingezet werd door den links buiten en de stand is 4—4. Stormenderhand komt H.F.C. opzetten, maar de achterhoede was niet te passeeren. 13 minuten voor tyd Terwjjl de varkens afgeladen werden, trok Liesbet haar vriendin uit do drukke gelag kamer naar de nog leege danszaal, die met groen versierd was. Het leek wel, of Liesbet een blik in het paradys wierp. «Nu, wat zegt je daar van, ziet het er niet goed uit?" «Ja, het is hier groot en mooil" In de gelagkamer voor in het huis, waar zy voorbjj snelden, g:ng het reeds luidruchtig toe, en toen zy buiten kwamen, zag Marié tot haar schrik den gevreesden agent Mliller in zyn mooie plunje voorbyloopen. Moest zy dan altyd en overal aan haar ongeluk herinnerd worden en door vrees en bedeesdheid haar vreugde bedorven zien? Peter dreef de vette varkens naar de markt, en grootvader liep er naast. De Beermans waren ook aangekomen. Hendrik leidde zyn paard, dat hy wilde verkoopen juist naar de markt en zyn broeder Dirk trok het weerspannige kalf en de schapen aan een touw mee. Lodewyk spande de paarden uit. Lotte kwam de beide andere meisjes ver heugd tegemoet, de eusters gaven Marie ieder een arm, en zoo gingen zy naar de kramen, die voor de beide dorpsmeisjes het heerlijkste waren, dat men zich denken kon. Marie was ook bly om alles wat zij zag. Alles ging hier heel anders toe dan in de groote stad. Als die groote politieagent Muller niet telkens weer opgedoken was, zou zy haar nood wel vergeten hebben en even vroolijk geweest zyn als de anderen. Rumoer en geschreeuw klonken steeds luider in het rond. Twee stoomdraaimolens, een beestenspel, waarvoor eon oude beer heen en weer getrokken werd door een meisje in bonte kleeding, die hare voor stellingen aanprees, draaiorgels, liedjeszangers maakte M. V. C. het vyfde en winnende punt, waarna geen verandering meer komt en als de scheidsrechter eindigen flnit, wint M.V. C. na hard werken, met 5—4. Een woord van dank voor de welwillende medewerking van den scheidsrechter, den heer Gauw. Toevallig. Door een Wieringer aliekruiken-visscher is Zaterdag in zyn schrobnet, by het visschen in het Amsteldiep, ten zniden van Wieringen, opgehaald een portemonnaie, inhoudende een biljet h 100 Mark, benevens 2 kostbare gou den ringen. De heer Schreuders, uit Creleld, de geredde passagier van de luchtballon Dnsseldorf, had zyn portemonnaie vermist, en vermoedelijk by do landing van den bal lon naby de Van Ewycksluis laten vallen. Eindexamens H. B. S. De Commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Holland heeft bepaald dat de eind examens der Hoogere Burgerscholen met vijf jarigen curBUS in 1911 zullen worden gehouden te Amsterdam (eerste commissie) en te Hoorn (tweede commissie). De commissie te Hoorn zal hebben te examineeren de candidaten af komstig van de H. B. Scholen te Hoorn, Haarlem, Alkmaar, Den Helder en Zaandam. Tot voorzitter, tevens lid der commissie te Hoorn, is benoemd de heer dr. W. C. L. Bronsveld, directeur der Rijks H. B. S. te Hoorn tot leden de navolgende hoerenA. Pelt, directeur der gemeentelijke H. B. S. te Zaandam (tevens plaatsvervangend voorzitter); dr. A. C. Antusch, directeur der Ryks H. B. S. te Alkmaar; N. Meyer, E. M. van Soest, F. H. Delachaux en H. L. Ziek, leeraren aan de Ryks H. B. S. te Alkmaar; W. C. G. H. van Mourik Broekman, directeur van, ea L. van der Vegt, dr. H. J. Calkoen, J. J. van der Hoek, H. Wieringa en C. Heyman, leeraren aan de gemeentelijke H. B. S. te Haarlemdr. D. A. Kerkhof!, directeur van, en dr. C. H. Ketner, N. J. J. de Voogd, W. N. Francken, W. van der Molen en N. van Maanen, leeraren aan de Ryks H. B. S. te Den Helder; dr. H. A. Naber, dr. E. H. J. Cunaeus, G. M. de Jongh Schiöer, A. van den Stempel en R. van Duinen, leeraren aan de Ryks H. B. S. te HoornP. Bakker, mr. M. J. Prins, L. Kieviet, G. Jans en A. Beerends, leeraren aan de gemeentelijke H. B. S. to Zaandam; dr. H. Brongersma, oud-directeur van de gemeentelijke H. B. S. te Haarlem; K. Muntinga, leeraren aan de lo H. B. S- met 5 jarige cursus te 's-Gravenhage. Do z.g. exutraneï zullen zich moeten aan melden by den voorzitter der tweede com missie te Hoorn). 0e Zuiderzeevisscherijraad De leden van den Zuiderzeevisscheryraad zyn Zaterdag ten raadhuize van Enkhuizen door den heer Bottemanne, inspecteur voor de visschery te 's Gravenhage, geïnstalleerd. Onmiddelyk daarna is de raad met zyn werkzaamheden begonnen. Vermist. Sedert eenige dagen wordt vermist J. H. D., boekhouder der Nutsspaarhank te Haarlem. De administratie is tot den dag der vermis sing in orde. Men vreest, dat den man een ongeluk is overkomen. Voortvluchtig. De burgemeester van Blaricum, burge meester Hoeang. die bij vonnis van de Rechtbank te Amsterdam, o. a. ter zake van valsehheid in geschrifte, was veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, in welk vonnis door hem werd berust, ie verdwenen. De oproeping van den Officier van Justitie om zyn straf to ondergaan had hem reeds bereikt on was zyn inhechtenisneming gelast. Maan dagmiddag jl. is hy, voorzien van een groote koffer, evenwel per rytuig naar Bnssum vertrokken en vandaar per spoor naar Amsterdam. Door een adder gebeten. Een twaalfjarig knaapje te Assen is door een adder gebeten. Zyn toestand is hoogst ernstig. Misdaad te Rijswijk. Wy lezen in ,De Nieuwe Courant": .Op den 4en Maart 1.1. werd de heer v. H., wonende op villa ,Casa Nuova" te Rys- wyk s morgens dood in zyn kamer gevonden een revolverschot door den slaap bleek een einde gemaakt te hebben aan zijn leven. Er waren geen bijzondere aanwijzingen, welke by een zeil waarop moordgeschiedenissen stonden afgebeeld, «en poppenkast, oliekoeken, haringen mot zure augurken, honingkoeken en marktschreeuwers vun alle soort vermauk- ten vrouwen en kinderen, die in ryen af en aan liepen, terwyl de mannen druk bezig waren hun produkten en vee te verhandelen. Liesbet kocht voor zich en haar vriendin honingkoeken. Lotte kocht voor zich een zure augnrk. Zy ontmoetten bekenden, die zy begroet ten, een vriendin van Lotte gaf deze een arm, en nu gingen zy met haar vieren. Van de plaats, waar de paarden voor gebracht werden, klonken geroep en zweep geknal, en groote stofwolken dwarrelden omhoog. Dat stoorde echter de meisjes niet in het kyken, lachen en vroolyk zyn. Liesbet bleef staan, een voornaam uit ziend jonge man sprak haar aan. Zy kende hem uit den tjjj van de kostschool, zijn vader dreef een vetwarenzaak te Celle en de jonkman was nu volontair op een land goed in de nabyheid. -Zyt gy er ook, juf frouw Beerman Inderdaad een druk bezochte markt." ,Hebt ge veel aangevoerd, mijnheer Ohlke «Natuurlyk, ons bedrijf produceert veel." Liesbet ging van Marie weg en slenterde met den jongen landbonwknndige verder. Hy kocht haar een heerlijken -koek in den vorm van een hart met snikergoed en een zinnebeeldige sprouk en zeide haar, dat hy zeer bly zou zyn, als hy straks met haar mocht dansen. Grootvader had zyn varkens verkocht, hy zocht en vond de meisjes, de Beermans sloten zich aan, en nu gingen zy naar het koffiehuis. Wy dansen tooh samen, Marie vroeg konden doen vermoeden, dat hier een misdryf had plaats gehad. De jnistitie stelde een scherp onderzoek in en mevr. v. H.de B., de echt- genoote van den verslageDe, die in hooge mate zenuwlyderes is, werd van medische zyde in observatie gesteld. Alleszins aannemelijk scheen de veronderstelling dat men hier met een zelfmoord te doen had. «Dinsdag 1.1. echter werd mevr. v. H. ge arresteerd, onder verdenking haar echtgenoot doodgeschoten te hebben. Wat hiertoe de aan leiding moet geweest zyn, is niet bekend, al doen hieromtrent verschillende geruchten de ronde. «De heor en mevr. v. H. woonden nog niet lang te Rjjswyk. Aanvankelijk hadden zy hun intrek genomen in hotel Leeuwendal, aldaar en Da een negental maanden daar en pension gewoond to hebben, hadden ze hun villa aan den Ryswykscheweg betrokken. De heer v. H. directeur van een handelsonderneming te Delft. Mevr. v. H. woonde in den laatsten tyd te 's-Gravenhage, in een Ziekenverple ging, aan de Laan van Nieuw-Oost-Indië. Aldaar werd zij Dinsdag gearresteerd. De arrestatie geschiedde op verzoek van de justitie door twee inspecteurs van de Haagsche re cherche in burgerkleeding, de heeren I. H. Misset en J. Yogelsang. ,Het onderzoek in deze zaak wordt geleid door mr. Brantjes, substituut-officier van justitie bij het Haagsche parket." Nader vernemen wy, dat de gearresteerde vrouw die vau Indische afkomst is, reeds vroeger als zenuwlyderes onder medische behandeling is geweeBt. Haar zenuwlyden openbaarde zich onder meer door een voort durende en heftige jalouzie, in het bijzonder gaf do genegenheid van den vader voor de kinderen, vooral voor zyn oudste dochter, dikwijls aanleiding tot heftige woorden. En zoo is het mogelyk, dat ook den avond vóór het overlijden, tnsschen den overleden heer v. H. en diens vrouw oneeDigheid is geweest, daar de heer v. H. zyn dochter in de gele genheid had gesteld een fesstje by to wonen en haar daartoe 's avonds laat thuis heeft opgewacht. Er 8?hynen verschillende omstandigheden te zyn, die de verklaring van zelfmoord minder aannemelijk maken. Zoo de plaats waar het wapen gevonden is, het aantal en den aard der wonden, de houding en de toestand waarin de getroffene gevonden werd, het feit dat de gearresteerde vrouw, die tydens de ramp aanwezig moet zyn geweest, zy bewoonden hetzelfde slaapvertrek, eerst eenigen tyd daarna de huisgenooten heeft gewaarschuwd. De revolver waarmede het noodlottige schot is afgevuurd behoorde aan de ongelukkige vrouw en bevond zich des nachts steeds onder haar hoofdkussen. De financiëele zaken van den heer v. H. waren in uitnemende orde, zyn zaken breidden zich uit en hy gaf met groote opgewektheid zyn werkkracht aan uitbreiding. Wie den overledene nog kort voor den nacht van zyn sterven gesproken hebben, verklaren dat hy in het minst niet gedrukt of somber gestemd was, doch vol vertrouwen in tal van plannen die by gemaakt had. De gearresteerde had reeds enkele weken geleden aan de rechtbank gevraagd onder curateele te worden gestold, welk verzoek door de familie ondersteund werd. Opgegraven. Iu de vorige week stierven te Beusichem twee kalveren, die op het erf begraven werden. Donderdag wilde men, naar de »N. R. Ct.« meldt, de cadavers opgraven om te onderzoeken, of de dieren aan mond- en klauwzeer waren gestorven. Men zoekt echter vergeefs; men vreest, dat zy consumable' zyn gemaakt. De Tarief wetten. De tariefwetten zyn Zaterdag by de Tweede Kamer ingekomen. De regeering schat blykens do toelichting, de opbrengst op ongeveer tien millioen gulden. Het nieuwe tarief is niet uitsluitend gericht op bescherming van de Nederlandsche indus trie, maar wel is rekening gehouden met bezwaren, welke de Nederlandsche industrie ondervindt door het krachtig protectionismo in bijna alle Europeesche landen, in Amerika, Het nieuwe tarief gaat geenszins in de richting van de handelspolitiek der andere landen, doch is in vergelykiug met de invoer rechten in het buitenland zeer matig, voor sommige goederensoorten zelfs lager dan vroeger. De goederensoorten worden by het nieuwe tarief ingedeeld in hoofdzaak als by het ontwerp-Harte, doch nog meer volledig en systematisch. De regeering vreest niet, dat alles duurder zal worden. De voorgestelde rechten z(jn niet voldoende hoog om het den buiten- landschen importeur onmogelijk te maken zyn goederen hier te lande te plaatsen en zullen anderzijds geen aanleiding geven tot vorming van combinaties van inlandsche indnstrieelen met de bedoeling de pryzen op te zetten Naast deze algemeene beginselen liggen nog de volgende aan het tarief ten grondslag: le grondstoffen, die ny verheid en landbouw in het buitenland moeten betrekken, blyvon vry vau invoerrechten (als daar zyn: metalen, hout, kato n, wol, steenkolen, enz.); 2e halffabrikaten worden belast met een recht, wisselende tnsschen 3 en 6 pet. dor waarde, verband houdende met den graad van bewerking; 3e afgewerkte fabrikaten, die alvorens direct voor gebruik voor den consument geschikt te zyn, nog eeuige bewerking behoeven, worden in het algemeen belast met 10 pet. der waarde; 4e geheel afgewerkte fabrikaten worden in het algemeen belast met 12 pet. der waarde. Belangrijke stapelartikelen ais tabak worden niet hooger belast dan thans het geval is, cf blyven vry, bijv. koffie. In hel algemeen worden van grondstoffen als steen kolen, ertsen, granen, garens enz. geen in voerrechten geheven, zoodat voor schade der handelsbelangen niet wordt gevreesd. De regeering krygt de bevoegdheid retorsie maatregelen te treffen. Beslissing bij geschillen berust in eerste instantie by den directeur der invoerrechten, in tweede instantie by de tariefscommiesie, uit zeven leden bestaande, waarvan de presi dent benoemd wordt door de Kroon, de zes anderen door de Kamers van koophandel van Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Enschede, Tilburg en Maastricht. By de vaststelling van het tarief wordt in het al gemeen aangenomen het principe der ad valorem-rechten. Uit de opbrengst van het tarief wordt jaarlyks negen millioen beschik baar gesteld op de begrooting van landbouw, nijverheid en handel, ter storting in het tfonds tot dekking van de uitgaven, voort- i vloeiende uit de wettclyke maatregelen in zake de pensionneering van arbeiders". De regeering wenacht geen graanrechten omdat daardoor brood en veevoeder duurder zouden worden. Ten aanzien van het «meel" bepaalt het tarief zich tot een recht van 4 0 cents per 100 K.G. op tarwe en roggebloem; daardoor valt meel voor veevoeder buiten hot tarief, terwyl een by zondere bepaling waakt voor de bclaDgen der textiel-industrie, van een recht op petroleum is afgezien, sigaren en sigaretten worden zeer zwaar ge troffen: sigaren met f125 per 100 K.G., plus 20 pet. der waarde; sigaretten met f 250 per 100 K.G., plus 40 pet. der waarde. 1 April in de werkplaats. Dirk is een goed werkman, maar geen aangenaam mensch, by doet zyn werk en de baas is over hem tevreden. De bel was geluid en sommigen verlieten de werkplaats, terwyl anderen zich in club- jes by elkaar plaatsten. Dirk bleef als altyd alleen en wierp zyn broodzakje op do bank, maar voordat hy zich nederzette, liep by even naar buiteo. Een der jongens nam het oogenblik waar, om het ei nit het broodzakje te nemen en daarvoor in de plaats een krijt-ei te stoppen. Dirk nam [>laatB op de bank als gewoonlijk en klopte met het ei op de werkbank. Het kloppen hield aan en werd door geheel de werkplaats gehoord, daar geen geluid vau beitel of schaaf de stilte verstoorde. „Aan nemen", riep or een; „stilte wat", gilde een ander. Dirk stak het ei in het zakje en zou dan maar zyn brood droog nuttigen. Zyn stemming word er niet beter opl De baas, van het geval onderricht, vond de aardigheid niet slecht, maar stond er op dat Dirk zyn ei weder terng sou ontvangen. Een paar nur later werd hy van syn werk geroepen om elders hnlp te verleenen en zoodra was hy niet uit het zicht, of het goede ei was weder in het zakje en het kryt-oi in het bezit van den leerjongen. 's Middags thuiskomend was hij nog zeer verstoord en moest zyn vrouw leelyke woor den hooron, hem zulk een ei gekookt te hebben. Tenslotte wierp hy het ei haar naar het hoofd en het behang, dat hy verleden Zondag met zooveel zorg geplakt had, draagt Hendrik die by haar kwam loopen. Ik zal het niet kunnen." Zy koek hem nauwlettend aan. Hy scheen haar na geheel anders toe,, vreemd, meer handelsman dan icr. Toen zy by de herberg aankwamen, waar het zoemde als in een bijenkorf, zeide Dirk: «No moeten wij er eerst eentje nemen. Kotnl" «Onze vrouwlui hebben nu ook wel trek een kopje koffie," voegde Lodewyk er n toe, en toen gingen zij allen in de gelagkamft, waar zy nog slechts met moeite een tafel en stoelen konden veroveren. Spoedig stonden koffie, koekjes en punch- fiesschen op de tafel. De mannen waren zeer opgeruimd, zij spraken druk over hun zaken en hadden de zakken vol geld. Overal in het rond werden de gedane verkoopen en inkoopen nog eens besproken. Men sloeg met de vuisten op de tafel, schreeuwde en vloekte. Hot sterk ge prikkelde eigenbelang scheen wel alle andere gevoelens der kooplui to overheerschen. Punch, koffie en koek werden in groote hoeveelheden verorberd, toen kwamen de sigaren aan de beurt, allo mannen rookten. Marie dacht, dat zij hier dan toch erg ryk moesten zyn. Haar vader en oom Hans rookten nooit, zy zeiden, dat zy er geen geld voor haddeD. In de danszaal begon de muziek, men hoorde het schniven en stampen van de dansenden. De landbouwkundige Ohlke kwam binnen en keek zoekend rond, Liesbet sprong; op en verliet aan den arm van den danser de gelagkamer. Hendrik vroeg aan Marie, of zy het nu ook eens samen zouden wagen. Eenigzins bevreesd, gaf zy aan zyn uit- noodiging gehoor. De andere bloedverwanten sloten zich er by aan. De zaal was reeds druk bezocht. Toen Hendrik den arm om Marie legde, fluisterde zy: (Wees niet boos, wanneer ik het niot goed doe, ik heb nog nooit gedanst." Hy trok haar vast tegen zich aan en keek lachend op haar neer. .Het zal wel gaan." Maar het ging niet. Zij werd duizelig, zy struikelde, voelde zich door zyn arm ge dragen, kwam soms in de maat doch spoedig weer er uit, was byna gevallen en stond eindelyk hygend met tranen in de oogen in een hoek stil. Zy schaamde zicb, het deed haar leed, zoo ongeschikt te zyn. ,Ik verzoek het je, laat my ik kan het niet. Nou, nou!" riep hy half ongeduldig, half medelijdend. •Rust maar eens uit, dan zullen wy weer opnieuw beginnen." Een bokende klopte hem op den schonder, vroeg, lachte en trok hem mee. Marie zat alleen, sjj voelde zich ontsteld en dacht: waren wy nn maar weer thnis. Naast haar in den hoek zat oen dikke boerin, die sterk naar brandowyn rook, de stoel aan haar anderen kant was leeg. «Goeden dag, Marie,zeide een vriende lijke mannenstem, en Fedor kwam naast haar zitteD. Ik wist, datje hier alleen was, en daar ik «Kyk eens, ben jy daar ook, neef riep Hendrik toeloopend. rJe danst toch niet. Marie behoort ook aan my. Kom!" ,Je hebt gezien, Hendrik, dat ik niet dansen kan." ,Dan moet je het juist leeren." Maar dat gaat niet." «Ach, kom!' hij greep haar bij den pols en wilde haar meetrekken. ,Laat mij laat m{j... je weut toch, ik wil niet!" een vlek van eiergeel, zoodat het ontoon baar is. Zyn vrouw verklaarde, reeds lang gemeend te hebben, dat hy niet geheel hel der van geest is. De Pest. Het ware dwaasheid, te ontkennen dat het bericht van het voorkomen van pest op Java, inderdaad alarmeerend is. Reeds sedert eeuweu en nog eens eeuwen een geesel der mensch- heid (van alle infectieziektun is zy hel langste bekend), heeft zy nog steeds weinig of niets van haar verschrikking verloren. Zy spaart geen ras of geslacht, goen leeftyd, geen hei- maat. In de 6e eeuw uit Egypte overgebracht, teisterde zy keizer Justiniunus' rijk, on doodde ongeveer de helft zyner inwoners. In do 14o eeuw doodde zy ongeveer een vierde van de bevolking van geheel Europa. In 1721 taste zy te Toulon van de 26,000 inwoners ongeveer 20,000 meDSohen aan, waarvan er pl. m. 16,000 stierven. Daarna meer naar het Oosten teruggeweken (Himalaya, Zuid-China, Uganda, Mekka, e. a.), liet zy Europa van grootere epedemieën vry. Gelyk men weet, is den laatsten tyd, door de verwoestingen die de ziekte in het Verre Oosten aangericht, en het daaruit voortkomend voortdurende ge vaar voor verbreiding van uit die centra der besmetting (verschillende gevallen zyn den laatsten tyd ook in Europa voorgekomen), het pest-gevaar weer meer op den voorgrond getreden. Het bericht dat de ziekte thans in onze Oost haar intree heeft gedaan, kan niet anders dan zeer bedunkolyk worden genoemd. De pest is een acute infectie-ziekte. De veroorzakende bacteriesoort is in 1894 door Yersin en Kitasato, onafhankelijk van elkaar, ondekt tydens eene epidemie in Honkong. De ziekte kan verschillende vormen aannemen als builen- of bubonen-peat, waarby de zetel plaats der bacteriën hoofdzakelijk in de lymph- klieren is gelegen, die dieutengevolgen zwellen en ten slotte verettereo. Plant de infectie zich voort op do huid, dau ontstaan groot zweren van het karakter van het z.g. negenoog (huid- pest). In andere gevallen zyn het voornamelijk de longen, die worden aangedaan, i. g. longen- pest; of ook wel het darm-kanaal: intestinalen vorm. Worden de bacteriën door het geheelo lichaam rondgevoerd, zoodat eene algemeene z. g. sepsis ontstaaD, dan hebben wy den septichaemischen vorm, de pest-sepsis voor ons. In alle gevallen treden uiterst hevige ziekte verschijnselen op: koorts, ijlen en bewustzyDs- stoornis-, enz. De long-pest schyut vrijwel absoluut doodelyk te zyn. De builen-pest levert eene geringe genezings-kans, terwyl daarna gedurende langen tyd immaniteil bestaat, d.w.z. dat dezelfde persoon niet weder opnieuw door de ziekte wordt aangetast. De Volksschool' brengt het volgend briefje-van-verzuim ,M. 1 J. Ij..,, kan heeden niet naar 't bad om dat hij een heel gat in zyn zitflacou heeft." INGEZONDEN. Heden den 3den April is hel feest in de voorbereidende school aan de Vischmarkr. De directrice, mejuffrouw Metselaar, herdenkt haar 35-jarige arbeid als onderwijzeres, waarvan 25 jaar als directrice. Met een zeldzame toewijding heeft zy zich aan het onderwys der jougd mogen gevon en in 't genot vun een onverpoosde gezondheid en kracht heeft zy die taak met opgewektheid vervuld. Zy heeft verstaan en ervaren de beteekeni* van des Heeren woorden ,Ik ben als een die dient". Dat hare arbeid, maar ook deze feestdag werd opgemerkt, bewees de tegenwoordigheid der dames, bestuurderessen der school. Ook werd haar een welgemeonden golukwensch gebracht namens de Commissie van toezicht op het lager onderwys alhier. En de kinderen? Allen in feestdos met van vreugde stralende gezichten, met een jubel in vreagdelied en wat is er blyder en vrooljjker dan een kind Kinderen, de schatten der ondersKinderen de hope der toekomst Kinderen, waarvaD met ieder jaar de zorg toeneemt, zorgen voor hun welzyn, die ieder ouderhart vervullen, en daar die kinderen in eon feestlokaal, was der jubelaresso een prach- tig. aanblik. Moge de herinnering van de tot heden volbrachte arbeid en de dankbaarheid voor genoten zegeningen, de jubelaresse moed en lust schenkeo tot verdere afwerking van haar sehoone taak, tot segen onzer kleinen. Helder, 8 April 1911. K. Fedor kwam er tussehen en zei: «Wees niet ruw, Hendrik." Wat heb jy daar moe noodig, zy is de myneI ,Oh, ho nog lang nietl" riep zy ver schrokken, «Ben ik je misschien niet knap genoeg? Heb je een afkeer van me knarste hy. ■Ja," zeide zy trotsch, zonder na te denken. Hy draaide zich op do hielen om en snelde weg; met de ellpbogeu baande hy zich een weg door de menigte. Je hebt hem diep gekrenkt, Marie." Dat kan wel ik hoe durfde hjj zoo spreken, alsof hy myn heer en meester was ik gaf hem daar geen recht toel" Zy zwegen, beiden in gedachten verzonken. Fedor sloeg Liesbet gado, die, in Ohlkes armen aan niets scheen te denken dan aan dansen en haar danser. «Vergeef my," zei hy plotseling, aik moet even naar Lieze gaan, en haar waarschuwen voor don losbol, waarmee zy onophoudolyk danst." Marie knikte, en hy droDg door de menigte naar het paar. ,Jy hebt de sehoone Marie," antwoordde zelfs van onzen Hendrik afkeerig!" «Lieze, denk beter na!" Ach wat ik weet het wel laat my dansen I" Terneergeslagen keerde do hulpprediker terug. Marie was ondertusschen opnieuw opge wonden geworden. Aan den ingang van de zaal leunde de agent Muller. Zy bemerkte, dat hy haar gade sloeg. Koesterde hy ver denking (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1