KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Tenet, Wierlngen en Anna Paulowna. No 3983 Woensdag 12 April 1911. 39ate Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1 '26 Pre- Zondagsblad t 37J 45 f0.75 miön J Modeblad »»»55»»»»65» f 0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van t tot 5 regel» Elke regel meer Bewijx-exeraplaar Vignetten en groote letters worden n r plaatsruimte berekei Interc.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE BOER Jr. (»./h. BERKHOUT i Co.), Helder. Eerste Blad. UIT HET BUITEHLAHD. De Interparlementaire Baad, waarin afge- vaardigen uit de parlementen vaD de meoste landen zitting hebben en die ten doel heeft to werken voor de algemeene vredesideo en de arbitrage tusschen de volkeren, vergadert te Brussel. Bij de opening stelde lord Weardah eene motie voor, verklarende, dat de Raad het hooge belang 01 kennend van het initiatief, genomen door president Taft in de quaestie der verplichte arbitrage, den wensch uitspreekt dat het voorbeeld van de Amerikaansche regeering gevolgd zal worden door andere regeeringen. Verschillende voorstellen in zake de verplichte arbitrage worden behandeld of voorbereid. De ontwapeningsvraag die in nauw verband staat met de quaestie der verplichte arbitrage is in het Engelscho Lagerhuis ter sprake gebracht, 't Kan niet ontkend worden dat de verklaringen van don Duitschon Rijkskanselier Von Bethman Hollweg omtrent de ontwapo- ningsbeweging do vredesvrieoden in Engeland zeer heeft teleurgesteld. Sir William Peet vroeg daarom in het Lagerhuis met eenigen spijt aan den Minister van Buitenlandsche Zaken of deze nog h. il ziet in do wedersijdschc mededeelingen omtrent den vioolbouw. Do minister antwoordde daarop, dat hij niet inzag, dat een wisseling van mededeelingen over den vlootbouw thans minder nuttig of minder wenschelijk zou zijn geworden, daar zij immers een einde kan maken aan wantrouwen lus- schen twee landeD, en misschien zou kunnen leiden tot beperking der oorlogstoerustingen." Van den vrede tot den oorlog is maar een stapje, in de politiek. In Marokko (Fez) moet de toestand treurig zijn t laat zich aanzien dat de nieuwe sultan zich niet zal kunnen handhaven. En dan Als een bewijs hoe 't daar met de veilig heid ge««ld i. kun dienen de weinig bemoe- digden raad door den Franschen consul te Fez gegeven aan zyne landgenooton daar. Hy beveelt hun aan thuis to bljjven, zich niet te verdedigen en niet den minsten weerstand te bieden en wanneer hunne woningen belegerd mochten wordon, niets anders te doen dun de deuren te barricadeeren maar vooral geen wapens to gebruiken- Dat zou het gepeupel nog meer tegen de Europeanon vei bitteren, 'n Mooie boel. Zich niet verzotten, mishan deling en plundering geduldig verdrageo Voor Spanje is de toestand daar in Marokko ook belangwekkend. Canalejas verklaarde Zaterdag in de Spaansche Kamer dat sedert 2 April geen berichten meer uit Marokko zyn ontvangen. Een der algevaardigden stelde de vraag wat de Spaansche regeering doen zal als de opstandelingen, die Fee, belegeren, ver slagen mochten worden. Zal Spar. je dan Moulay Hafid helpen om den vrede te herstellen en zal het dan met Frankryk samenwerken De minister verklaarde geen voldoende inlichtin gen te kunnen geven, maar Spanje zal doen wat zyn plicht is in dezen. De Ferrer-zaak brengt de voor- en tegen standers nog al heftig tegen elkaar in 't vuur. De socialist Iglezias noemde het vonnis een schande voor Spanje. Wordt er geen recht gedaan," zoo zeide hy, «dan zult gy het ge kletter der wapens vernomen." De minister president protesteerde tegen de geuite bedrei gingen en sprak: «Tegenover het geweld der revolutionnairen zullen wy de macht stellen die de wet ons verleend." Canalejas werd toegejuicht door de heele Kamer behalve door de republikeinen. In Portugal is 't laug niet rustig. Reuter bericht uit Lissabon dat een honderdtal werk lieden en ambtenaren van het arsenaal een betooging hielden tegen den minister van marine. De politio en de Republikeinsche Garde herstelden de orde oenige arrestaties. De ,Petit Parisien" bericht echter dat do onlusten het karakter hadden van een werkelyken opstand. De werklieden waren van wapens voorzien en de beweging kan eerst na een hardnekkigen stryd onderdrukt worden. Het nieuwe Italiaunsche ministerio heeft in de Kamer zyn verklaringen afgelegd en de Kamer heeft die besproken. Omtrent hot niet zitting nemen van aen socialist in het Kabinet, verklaarde Bissolati namens de socialistische groep, dat het congres eerst xal beslissen of socialisten deel kunnen uitmaken van de rogeering. De commentaren over de verhouding tus- ■chen Duitschland en Rusland, Frankrjjks- bondgenooteu hebben aanleiding gegeven dat het Peters!). Telegraafagentscb. gemachtigd de volgende verklaringen kan publiceeren: lo. De Duitsche regeering heeft nooit aan den Russischen minister van buitenland sche zaken den tekst van Fransche geheime documenten medegedeeld, en 2o. heeft er geen pynlyke gedachtewisse ling plaats gehad tusschen Rusland en Frankryk, tjjdens den geheelen duur van de onderhandelingen over den aan aanleg van spoorwegen in Klein-Azië en Perzie. Van af het oogenblik, dat doze quaesties aan de orde zyn gekomen, hebben de Russische en Fransche regeeringen steeds in volkomen over eenstemming gehandeld. Het te Weenen verschijnende .Vaterland" deelt mede dat de Paus, naar aanleiding van de klachten van den bisschop van Skoetari over voortdurende mishandeling van Alba- neesche katholieken door de Jong-Turken, aan do Porte hoeft doen weten, dat de Heilige Stoel geen nunciatuur te Konstantinopel zal vestigen, wanneer aan de vervolging der katholieken in Albanië geen einde komt. Op de instelling van deze nunciatuur is de Porte nl. zeer gesteld, omdat zy daardoor vermoedelijk gelegenheid zal krygen einde te maken aan het protectoraat, door Europeesche mogendheden over katholieken in Turkije uitgeoefend. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 11 April Albert Vogel. Vrydagavond trad hier ter plaatse in Casino op, de ook hier bekende declamator Albert Vogel, de man, die den moeilijken doch eehoonen loopbaan van artist had vsrkossa boven den niet minder eervollen van offficier bjj het Ned. leger. Deze man, die her en der, ook ver buiten onze grenzen, zelfs aan ver schillende vorstelyke hoven, proeven van zijn ongeevenaarde kunst mocht afleggen, zich overal warme vereorders en vrienden ver wierf, heeft ook het Heldersche uitgaande publiek wederom aan zich verplicht, In zyn ware grootheid en meesterschap kwam hij wel uit iu zija eerste voordracht, n 1. de be roemde „Forumscène uit Julius Ceasar", be staande uit toespraken vao Brutus en Marcus Antonius bij Ceasar's lijk. Doze voordracht, in Romoinsch costuum uit die dagen voor gedragen, was wel in staat, den toehoorders een treffend blyk vau zyn groote kunst te doen bewonderen en genieten. Meesterlijk was het, hoe hy door blik, gebaar, houding, stem en t9al dit indrukwekkend tooneel ons voor den geest schilderde hoe hij afwisselend de harts tocht van de opgezweepte menigte en de nu eens vlijmscherpe, dan weer honingzoete t«al van den listigen Marcus AntoniuB weer gaf, die onder den schijn van Brutus en zyu handlangers te verdedigen, de menigte in tegendeel tot bloedige haat wist op te zweepen. Niet minder indrukwekkend waren zyn volgende voordrachten, die bestonden uit «Het minnetooneol in Matho's ten*.' uit Flaubert's «Salambo'; uit de bekende .Toe spraak tot de Hoofden van Lebak" van Multatuli en tot slot Keilers «MaecenHs". Van de schoonheid van deze laatste monoloog scheen het ons toe, ging een groot deel ver loren door de zeker vereischte, maar daarom niet minder moeielyk te volgen radheid van tong, die het niet mogelyk maakte, dit tooneeltje in zijn ware schoonheid te genieten. Toch oogstte de kunstenaar aan 't einde de welverdiende toejuiching van het dankbare publiek. Openlucht-Samenkomst. Men schrjjft uit Alkmaar: Naar wij vernemen zal de oponlucht-samen- komst der vrijzinnigen uit Noord-Holland op Hemelvaartsdag op het landgoed van jhr. mr P. van Foreest geopend worden door ds. J. W. Meiokers uit Purmerend en gesloten wor den door ds. Bax uit Santpoort. De volgende heeren hebben zich bereid verklaard hot woord te voeren: ds. A. C. de Begt uit Alkmaar, ds. D. Drijver uit Zaandam, ds. A. Rutgers v. d. Loeff uit Haarlem, ds. S. Spaans uit Enkhuizen en C. F. A Zernicko, hoofd eoner school to Amsterdam. Voor de openlucht-samenkomst, waarvoor groote belangstelling in de provincie Noord- Holland-bestaat, hebben zangvrreenigiogen uit Santpoort, Beverwyk en Warmonhuizcn hunne medewerking toegezegd. Achteruitgang der Zuiderzeevischerij! Tengevolge van den achteruitgang der Zuiderzeevischery, moe-ten binnen do laatste tien jaren ruim 50 botters te Marken worden opgeruimd. Het aantal botters aldaar bedroeg op 1 April j.1. 107, waarvan meer dan 80 stuks 2i> jaren oud of ouder zy terwijl verscheidene botters niet meer zeewaardig zyn. Onderscheidene visschere trachten door dyk- of grondwerk iets te verdienen. f2500 per concert. De heer Mengelberg heeft uit Amerika een aanbieding gekregen om tegen oen honorarium van f175.000 in vier maanden tyd zeventig concerten te dirigeeren. Daar de heer Mengelberg eerst onlangs tot 1915 met Amsterdam en Frankfort zijn con tracten heeft vernieuwd, kon do aanbieding door hem niet in overweging genomen worden. Een verdwenen portefeuille. De looper van de heer Beffie, Hoogeweg 17, te Watergraafsmeer, stak Vrydag in hot kantoor der Amsterdamsche Bank een porte feuille, bevattende f 1200 aan bankpapier en f1600 aan diamanten, in den binnenzak van zyn vest. Daarna knoopte hij zyn vest dicht, maakte ook zijn overjas dicht en voelde aan de dikte onder zyn jas dat hy de portefeuille nog in zyn bezit had. Per rijwiel ging hij regelrecht naar zyn patroon en bemerkte, toen hy daar aankwam, dat de portefeuille met inhoud verdwenen was. De politie werd mat dit geval in kennis RMt.ld. Z(j nam den looper in verhoor en i huiszoeking in zyn woning, doch zonder resultaat. Een drama. Donderdagnamiddag omstreeks 5 uur kwam zekere Haenraets op de Kaalheide te Kerkrade ten huize van M. waar hy vrouw J. aantrof. Na een paar woorden gewisseld te hebben trok H. een revolver en schoot vrouw J. in den linkerbovenarm. De kogel ging aan het schouderblad in en kwam van voren uit en werd later in de kleeren teruggevonden. H. verliet het huis en is toen naar de woning van zyn meisje gegaan, eveneens wonende te Kaalheide, die hy thuis aantrof en die hy terstond door een revolverschot in de borst doode. Vandaar is Haenraets wederom terug gegaan naar het hnis van M. waar hy vrouw J. had getroffen en heeft zich daar een kogel in het hoofd gejaagd. Dr. Wildorshoven, die slechts den dood van beide slachtoffers kon constateeren, legde by vrouw J. hot eerste verband. De oorzaak tot deze daad is nog onbekend, doch schynt jaloerscbheid te zyn. („L. K.') M. S. L. Maduro. f Bericht wordt het overlyden vao den heer M. S. L. Maduro te CuraQao. Hy was o.m. kapitein by de rustende schuttery, voorzitter vaa de plaatselijke afdeeling van ,Onze Vloot" en lid van de Kamer van Koophandel aldaar. Met onze Marine stond hy in nauwe han- delsrelatiën. Verdronken. Den I8den Februari vertrok de luitenant ter zee 2de klasse Chaillet en 5 inlandsche matrozen van Hr. Ms. opnemingsvaartuig «Van Gogh", mot opdracht op den vasten oever van West-Nias bakens uit te zetten, met een vlet derwaarts. Daar die kust, zooals men aan de .Padanger' mededeelt, ruim bedeeld is met klippen en riffen en de daar heerschende zware en gevaarljjke branding hieraan is toe te schrijven, overkwam hun ten noordwesten van Telok-Dalam te midden der hevige deining 't ongeluk, met <U vlet om t« Blaas, De luitenant en 4 matrozen wisten, na vèel krachtsinspanning en ernstigo opgeloopen kneuzingen, den wal te bereiken, terwijl de 5de inlandsche matroos, Klompong genaamd, 't ongeluk niet mocht overleven en een prooi der golven werd. Onbewoonbaar verklaarde woning. Men weet dat het studentikoos is of wordt genoemd om zoo nu en dan eens uit moeren' te gaan- Dat kan hinderlijk zyn, maar toch de hnmor kan ook daarbij veel goed makeD. Enkele studenten te Wageningta hebben deze week de bewuste nachtelijke lief hebberij gebruikt om uiting te geven aan hun ontevredenheid over do localiteiten der H. Landb. School. Van een der huisjos, door Wageningen's Gemeenteraad ter bewoning ongeschikt verklaard, werd het bordje losge rukt en 's morgens prijkte voor het hoofdge bouw der Hoogere Rijks Land-, Tuin- en Boschbouwschool, zwart np wit, in duidelijke drukletters: .Onbewoonbaar verklaarde woning! Zelfmoorden. Elk jaar in dezen tyd van de overgangs examens leest men in Duitschland van zelf moorden van leerlingen van middelbare scholen. In de laatste dagen hebben nog twee leerlingen te Ratibor en een te Halle, die niet overgegaan waren, du hand aan zichzelven geslagen. In andere landen zyn zulke zelfmoorden veel zeldzamer. Alleen in Rusland schijnen ze ook onder jongelieden dikwyls voor te komen, maar dan vooral uit verdriet over den toestand van hun vaderland. In Duitschland doet het treurige ver schijnsel zich niet alleen voor onder jongens, die op school niet vooruit komen, maar ook onder de begaafdste jongens van hunne klasse. Zoo leest men in het laatste jaar verslag van het Königin-Karola-gymnasium te Leipzig, dat in het afgeloopen schooljaar 3 van de 17 leorlingen dor hoogste klasse, zelfmoord gepleegd hebben. Het verslag zegt; «In den nacht voor het begin van het nieuwe schooljaar ging de Oberprimaner' Friedrich H., die als no. 4 naar do afdeeling la bevorderd was, geen schoolgeld behoefde te betalen en een koninklyke toelage van 190 mk. had, vrijwillig uit het leven heen. Wat hem eigenlyk tot het droevige besluit heeft gedreven, zal wel nooit opgehelderd worden; het schijnt, dat hij door ongeschikte lectuur zyn evenwicht kwyt was gemakt. Wij zullen den beminnelijken, begaafden leerling altijd in vriendelijke, z\j het ook weemoedige herinnering houden Op 9 Januari 1911 stierf de Oberprimaner Wurne.' N., een van de begaafdste leerlingen, U.«* het gymnusium tot nu toe gehad heeft, door eigen hand. In een achtergelaten brief heelt hy uitdrukkelijk verklaard, dat de daad met school niet in het minste vorband stond. Uit de aanteekeningen bleek, dat N. kracht en moed om te leven verloren meende te hebben In den nacht van 31 Januari op 1 Februari maakte de Oberprimaner Erich P. een einde aan zyn leven door zich uit het raam te werpen. Volgens een mede- deeling van den diep beklagenswaardigen vader .schynt hij na een harden inwendigen stryd den moed om te leven verloren te hebben", aan den anderen kant heeft hy in het afscheidswoord, dat hy achter heeft ge laten, uadrukkelyk gezegd, dat de school met de treurige gebeurtenis niets to maken had. P. was een zeer begaafd leerling, die by het examen I tot Ila (een van de beste cijfers) gekregen had en van wien men da beste verwachtingen koesterde." De paedagoog prof. dr. Ludwig Gnrlitt spreekt paar aanleiding van de treurige mededeelingen van dit schoolverslug het vermoeden uit, dat er aan de Duitsche opvoeding van de jeugd iets moet hapereD, wanneer dergelijke verschrikkelijke ver schijnselen zich steeds meer voordoen, ver schijnselen waarvan men in andere beschaafde landen als Engeland, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Italië geene wedergade vindt. Gelukki ook niet in Nederland, zouden wy er bij willen voegen. Nootlottige ontploffing. Donderdagavond heeft een groot ongoluk plaats gehad in de fabriek van salpeterzuur der firma Daché, te Vilvoorde. Twee vergaarbakken met die stof gevuld ontplofte met zooveel geweld, dat de slag twee kilometer verre werd gehoord. Natuurlijk snelde dadeljjk het volk nuar de plaats van het onheil, want men over tuigd, dut het slachtoffers zou hebben ge maakt. De gondarmen moesten bijspringen om de menigte het binnendringen te beletten. Weldra vond men de lijken van twee werk lieden, de genaamden Lafontaine en Willems, die op den slag dood waren. Verder zoekend, ontdekte men er nog 7 anderen, allen min of meer zwaar gekwetst, verbrand door het gevaarlijk vocht, zoodat verscheidene dokters de handeu vol hadden om hen de eerste zorgen toe te dienen. De Btoffelyke schade moet ook zeer aan zienlijk zyn, ofschoon het eigenlyke gebouw, in gewapend beton opgetrokken, niet gele den heeft. Maar al de vensters zyn verbrijzeld en het werkmaterieel is onbruikbaar gemaakt, Het parket doet een onderzoek naar de oorzaak van het onheil. Mijnramp. Uit Scranton, in Pennsylvanië, wordt een ernstig mijn-ongeluk gemeld. Er is brand uit gebroken in de Pencoast-mijn. Het vuur, dat ontstaan was in de machineruimten, breidde zich uit tot de schachten en sneed aan do mijnwerkers, die beneden waren, den weg af. Een later bericht behelst, dat op het oogen blik dat de brand uitbrak, 300 man iu de mijn warenvan dezen zyn er ca. 60 afge sloten. Het vunr heeft de stutbalken in de gangen aangetast, en op blussching schynt weinig kans te zijn. Reddingsploegen, die in de brandende mijn waren afgedaald, werden door verstikkende gassen en dampen teruggedreven. Men wun- hoopt aan de redding der opgeslotenen. Reeds zyn drie ljjken geborgen. De omvang der ramp schynt nog niet te overzienwant in de verwarring was het ondoenlijk, een betrouw baar overzicht te krijgen van het getal dei genen, die zich hebben weten te redden. DE WEEK. 9 April. l)e oude legende van de Paaschoiereu, die op het y's werden gegeten, is in de jongste dagen weer met volle kracht opgeleefd. In kil-nattig voorjaar vertroost zij ons... Wan neer we, op ApriLavond, kruipen by het hoekje van den haard, waar *t ons in Novem ber en December te zwoel was, dan komt een of ander oudje nog eens herinneren aan de rermaurde eitjes-op-'t-ijs Zoolang 'i nog niet zóóver is gekomen, hebben wy geen reden van klagen. Trouwens, 't is mij vaak opgevallen, hoeveel meer gemoedelyk-wysgeorige en be rustende vertroosting menschen van vorige generatiën te hunner beschikking hadden, dan de lieden up to date. Een Zondag van pretmakery Per Jan Plezier het Westland, het Gooi of welke buitensireek ook in, hy hield ons weken lang in toom en deed ons droo- men van zalige uurtjes, die zouden komen. Dreigden we uit den band te springen, eene korte vermaning was voldoende.,'. Jongen, dénk erom! Je weet er alles van hè?" En we traden snel in het gareel terug. Want de gedachte, dat wy zouden gebannen worden uit den feestkring van geluks-Zondag, ze deed ons sidderen Bij de „groote menschen' ia 't eigenlyk precies-zoo gegaan. Er was een tyd, toen het gezinsleven nog bloeide, met al wat daaraan verwant is. Een „kopje thee en verder het avondje passeoren", n la-Stastok, was eene gebeurtenis. Men had gesmuld van aangekleedo boterhammen en even-veeltjes van fijne chocolfi, van slemp of van heer lijke punch. Er was een genoeglijk pand- verbeur- of kien-spellotje gemaakt, met peper noten als inzet, 't Kon ook wezen, dat eene dichterlyk aangelegde nicht of een neef, die .zoo prachtig reciteeren kan", iets had voor gedragen. Men had dan echt genoten En wanneer twee of drie dagen later eene bood schap kwam van meneer en mevrouw Die- en-Die, „met de complimenten en of de jon gejuffrouw ook plezier had om Zondagavond een kopje thee te komen drinken", wèl, dan trok moeder allicht een bedcukelyk ge zicht .Meisje-lief, je bent pis uit geweest. Dat wordt heusch wat druk". En «r was kracht van overreding, en waren verloederende kusjes noodig om het moederlijk consent te veroveren 1 Dat alles ligt ver, héél ver achter ons. Wanneer we er van vertellen, dan is 't of wy prentjes vóór ons krygen uit de dagen „toen grootvader grootmoeder vroeg"... 's Avonds zit 'k nog al eens in een tram, die in grootstad van veel amusement, de menschen van concertzaal en schouwburg naar huis voert. Sakkerloot, vroeger, als wy eens 'n keer echt uit waren geweeBt; naar „de komedie"Dan waren we thuis komend, anders gestemd, hoorOnze wan gen gloeiden als vuur; onze oogen schitter den; we raakten niet uitgepraat over het wonderschoone, verrukkelijke, bctooverende, treffende, door ons doorleefd. Vader legde in vredesnaam zyn krant maar neer om glimlachend te luisteren. Moeder maakte gauw een boterham klaar Dit laatste is tegenwoordig onnoodig geworden na schouw burg-tocht. Want wy hebben zakjes-prfilines en bonbons zitten snoepen; in den foyer 't Dn of ander verschalkt en misschien zyn •e een „plat-du-soir" ergens gaan consu- meerer. Maar bovendien, we zyn heusch niet in de stemming om nog te eten... We hebben migraine gekregen, zien er bleek en vermoeid uit, zeggen geen woord of verze keren in de gauwigheid, dat 't „tamelijk ennuyant" was We grijpen nog snel eeu of ander pikant lectnurtje of bladeren in een prentjes-tydschrift. We geeuwen landerig en vermoeid Zien op tegen den langen dag van morgen en den even-ennnyanten uvond, die er op volgen zal In mjju avond-tram heb ik de menschjes up to date meer dan eens bespied. Het lus- tigst, gctioegelijkst, vroolijkst leken my nog de ouderen. Die hadden zich, op hnn manier, geamuseerd. De jongeren zitten vóór zich uit te turen met landerige gezichten en sla- perig-onverschillige oogen Weet-gc, wy zyu schrikkelijk en gruwelijk geblaseerd. Zoeken stevds sterker, heviger prikkels om uit de lethargische dommeÜDg wakker te worden We zyn druk bezig, en dit geldt voor alle sferer^ en lagen der maatschappij, mits gaders voor alle soorten van leefijjd, te verleeren de kunst om pret te hebben. Er is te veel van alles, hetwelk valt buiten de grenzen van 't strikt-noodwendige en daar door vinden wy niets meer aardig, mooi, aantrekkelijk Het „nil mirari" is thans op allen van toepassing gewordon. Zelfs 't meest-excontrische, uitmiddelpuntige, buite nissige lijkt ons dood-gewoontjes Wy verbazen or>s over niets meer en onze vreugde, onze feestelijke stemming, is zy eenmaal ontvonkt, heeft iets geëxalteerds, kunst matigs iets koortsig-opgeschroefds Ik herinner nu nog zeer goed hoe 'tgaan kyken naar de pas in de winkelkasten der suikerbakkers uitgestalde Paascheieren een der genoegens was van het voorjaar 't Gaan kyken er naar, o lezer! Wy zagen dan de rosé- en geel- en braingekleurde suikerdingen aan met de vreugde van een goeie-kennis te ontmoeten Precies als verleden jaarOf we zoo gelukkig zouden zyu, ook een paar van zulke kunststukjes der snikerbakkery binnen-kort ons eigendom to noemen, niemand kon 't nog zeggen Edoch, we hadden slechts weinig pretentie... En we vonden de suiker-bollen prachtig Soms was er een verguld papierrandje om heen geplakt. En óók had men een paar wonderstukken, waar engelen-figuurtjes in getooverd waren. Voorts: de plompe boeren kippen, rustend op een zestal eieren Wie zich dergelijke luxe kon aanschaffen, vonden wy, kinderen, in periode van naleven levens-eenvoud, die moest toch wel heel-erg-rijk wezen Tot zulk eene duizelingwekkende hoogte steeg do driestheid van ons verlangen niet. Nn hebben we gansche kasteelen, lusthoven, volières, toovertuinen, liefde-drama's van sui ker. Nu is er een schat, een weelde van fluweel en satyn noodig om iets dragelyks te voorschijn te brengen op h«t gebied der «Paascheiery Nu zyn de traditioneele kippen van suiker, noga en chocolfi gewor den aiorlyk, elegant, snoezig, pronkjn- weelen van leekening en stijlNu beijveren teekenaars en schilders van talent zich om hun kunst ten dienste to stellen van wat met Paaschvieren in verband staat Ik durf vragen: zyn we er waarachtig gelukkiger om Gelooft men, dat de knaap of het deerntje, dat eenmaal in de handen klapte en huppelde van blijdschap over een simpel netje met eitjes, minder vreugde smaakto dan de kinderen-up to date, die de kostelijke en kostbare kunststukjes „o zoo snoezig; heusch, héél lief, hoor!" verklaren te vinden; zo vervolgens voorzichtig in een hoekje zetten en er niet meer naar omzien... Of gicholend gaan fluisteren over die malle tante, zoo'n ouderwotsch mensch, dat me daar met Paascheieren aan komt dragen Stel-je-vóórl... Ik zou hot chapiter verder kunnen uit werken. Kunnen aantoonen, hoe uitbreiding van levenseischen; het al meer scheppen, vermeerderen, vergrooten, opdrijven van wat men onontbeerlijke behoeften des lovens ge lieft te noemen, voor do „wakende leelyken", zou Hildebrand zoggen een ongeluk is gewordon en in steods-erger mate wordt... Het streven om luxe, comfort, amusement, goeie, echte, Hollandsehe woorden voor die dingen zyn er eigenlyk niet!, aan de menschen onzer dagen to brengen wordt eiken dag, elk uur heviger Eu al viDdt mr. Kolkman nog tien, nog twintig nieuwe vormen uit om den fiscus te holpeu daarvoor zal de goudstroom blij ven vloeien Daarvoor zyn altjjd „do centen presentzou wijlen Janus Tulp zeg gen Ik wyt t aan de ijzige November-atmos- feer, welke my, April-middag, do vingers doel kleumen en verstyvende menschen ziek maakt, het humeur bederftMaar de vraag rjjst alweer by me en wil me niet loslaten: „Vanwaar dat scherpe, dat won- dorlyko contrast tusschen al dat „genieten' al dat vreugde-bereiden, al dat „amusement' en het bleek-gebla«eerde, het dof-onver schillige, het apatische, 't onvergenoegde, knorrige't Steeds naar sterker, naar andere prikkels verlangen Misschien zullen luwer lente-luchten, die komen aandrijven, my menschen en dingea door andere oogen doen bekyken Maar nu nogBy huidigen thermo meter-stand O, ik huiver er van Mr. Antokio. INGEZONDEN. Vervolgklassen. (Zevende leerjaar). II. (Ingezonden door het Bestuur van de afd. Helder van den Bond van Ned. Ond.) In ons vorig artikel haalden we uit 't Schoolverslag over 1908 in Amsterdam deze uitspraak aan: „'t Doel moet zyn 't sturen naar eene onderwyzersregeling, waardoor de leerlingen der volksschool in staat zyn zich tot hui! 14de of 15de jaar voor te be reiden voor plaatsing iu de maatschappij. Op deze wyze', zei dit verslag verder, «is ook in Duitschland op 't voorbeeld van Ber- lijn de leerplicht tot hoog ren leeftyd als by overgang ingeleid. We zijn thans in staat aan to geven, wat hieromtrent in Duitschland is bepaald. Aan «Die Förderungs des Volksschulwesens icn Staato der Hohenzollern, van Schulrat Dr. Bartholome" is het volgende ontleend In Pruisen is reeds by besluit van 11 Dec. 145 leerplicht ingesteld van 6 14 jaar. ierby was bepaald, dat de met 't school toezicht belaste geestelijke, na overleg met den onderwijzer, do leerplicht in bijzondere gevallen nog met één of twee jaar kon ver lengen. In 1893 zyn door Minister Dr. Bosae de bepalingen verscherpt, zoodat een leer tijd van acht j aar volkomen ver- zeker d is; voor minder vlugge leerlingen kan de leertijd ook by dit besluit verlengd wordon. In de overige Duitsche staten duurt de leerplicht: in Beieren van 6 13 jaar in Wurtenberg van 7 14 jaar; in Baden van 6 14 jaar; in Hessen van 6 14 of 15 jaar; in Oldenburg van 614 jaar in Mccklonburg van 7—13 jaar; in Saksen van 6-14 of 15 jaar; Bovendien is in verschillende staten ver plicht herhaling-onderwys inge voerd. We zullen thans nagaan, hoe in verschil lende plaatsen van ons land, waar het zevende leerjaar is ingevoerd, dit onderwys gere geld is. Den Haag. Aan sommige scholen zyn vervolgklassen voor de scholen in den omtrek. De toelating is niet by verordening geregeld. Aan sommige scholen komen alleen de leer lingen, wier ouders den wensch to keuncn geven, dat de jongens nog een jaar op school blyven, aan andere die leerlingen, welke onder gewone omstandigheden over zouden gaan. De schoolgeldregeling is als die voor de gewone scholen, evenals de vakken. Haarlem. Bij raadsbesluit van 5 April '09 werd besloten tot geleidelijke invoering van een zevendo leerjaar aan de scholeu voor gewoon L. O. Aan een paar scholen was die klasse in Nov. '10 al verbonden, een paar nog ondergingen uitbreiding door toevoeging van een nieuw lokaal, terwijl op de andere gewacht wordt tot de behoefte groot genoeg is. Dordrecht. Aan gemeenteschool no. 2 zyn twee jaarklassen verbonden, de 13de en 14de klasse. Toegelaten worden leerlingen, die de 12de kl. der L. S. hebben doorloopcn en een diploma hebben verkregen voor vol doende vljjt en gedrag. De regeling der vakken en die van 't schoolgeld is als op de gewone school. Omtrent de resultaten werd meegedeeld, dat het over 't algemeen arbeiderskinderen, kinderen van vakvereeni- gingsmenschen zyn, die deze klassen bezoeken, omdat hun ouders meeneD, dat zij voor bun later te kiexen vak nog wat meer moeten weten, dan de L. S. geeft. Er zyn jongens, die uit de 14de kl. naar een kantoor gaan. Ook doen er examen voor Normaal- of Kweekschool. Over 't geheel werken de V. K. goed. Arnhem. School 8 is uitsluitend voor vervolgonderwijs en telde op 15 Januari '09 307 leerlingen. Zy worden geplaatst na de L. S. afgeloopen en een toelatiugs-examen afgelegd te hebben, 132 leerlingen gaan kosteloos school. Zwolle. Aan eene 12-klaasige school heeft men nog eene 13de en 14de klasse verbonden, aan eene 6-klassigo eene 7de kl. Schooldgeldregeling en vakken als op de gewone school. Alkmaar. .Aan ééne der 6-kl. scholen is eene 7de toegevoegd, zonder uitgewerkt leerplan en zonder afzonderlijke schoolgeld regeling. Ook kinderen van andere scholen kunnen hiervan profiteeren. Groningen hoeft twee afzonderlijke scholen, elk van drie klassen. Toogelaten worden leerlingen, die do L. S. hebben door- loopen, zonder examen, ook die vau bijzon der lagere scholen, mits het leerplan even ver gaat als dat der gemoenteschool en na alg.l.gd examen leerling van bniten de ge meente. 't Schoolgeld bedraagt 16.of f3. onbemiddelden niets. In de 1ste klasse wordt behalve de gewone vakken ook nog Fransch onderwezen, in de 2de en 3de kl. komt er Duitsch by, in de laatste tevens handels- aardrykskunde en wat boekhouden. Over 't algemeen zyn de jongens op kantoor en in den winkel zeer gezocht. Zaandam. Aan twee der zeven scholen is sinds twee jaar eene vervolgklasse op iroef, waarin toegelaten worden zy, die de S. hebben doorloopcn. De schoolgeldrege ling is, evenals hel aantal vakken, als op de gewone school. Hilversum. Twee vervolgklassen, ver honden aan scholen voor minvermogenden, het zevende leerjaar. Onvermogenden, komen niet in do vervolgklassen voor. Er zou op wyziging worden aangedrongen. Alle leerlingen, die op de school gaan, waaraan de V. K. is verbondon, worden toegelaten. De schoolgeldregeling en 't aantal vakken blyft als op de gewone school. D o k k u m. Aan de burgerschool is eeno 7de klasse, waarin ook leerlingen van de school voor kosteloos onderwys kunnen wor den geplaatst. Toegelaten worden zy, die de 6de kl. der burgerschool of der school voor kosteloos onderwys hebben doorloopen. Do schoolgeldregeling en 't aantal vakken blyft hetzelfde. S c h a g e n. Er is eene 7de en eene 8sle klasse. Door 't geven van onderwys in wis kunde wordt dit U. L. O. Fransch wordt evenwel geheel buiten de schooluren gegeven en is voor ieder toegankelijk, zoo ook wat betrefc Duitsch en Engelsch op Woonsdag- en Zaterdagmiddag. Hot gewono onderwys in de 7de cn 8sto klasse bestaat hoofdzake lijk in uitbreiding en herhaling der leerstof uit de eerste zes leerjaren. Hoogkerk. Het leerplan aan do school in dit plaatsje is in 1910 gowysigd door toevoeging van een 7de leerjaar. Deventor. Vroeger waren hier twee vervolgkl., ieder onder één onderwyzer, ver bonden aun school D. Do eene cursus duurde van October tot October, de andere van April tot April. Toegelaten werden alle leerl. van de scholen D. E. F. G. II. en I. die naar genoegen van de onderwijzers del2kl. doorloopen hadden. De ond. konden echter ook leerl. aanwyzen, die niet naar de v. k. mochten, maar nog een half jaar in de 12de kl. moesten blyven. De schoolgeldregeliog en 't aantal vakken onderging geen verande ring. De ond. aan de v. k. noemden de resul taten zeer gunstig. In elke klasse waren by 't begin 25 k 80 leerl., die gedurende den cursus meerendeels vertrokk< n (kantoor, ambacht, enz.) De kleinste helft ongeveer deed examen voor normaal-, burgeravond- of Ambachtschool. Thans is er een afzonderlijk schooltje voor dit vervolgonderwijs. Bussum. Aan de Prins Hendrikschool zyn twee vervolgkl. verbonden, waarin kunnen worden torgelaten alle leerl. van alle scholeD. Do schoolgeldregeling is volgens belasting grondslag onvermogende genieten reductie. De vakken blyven dezelfde. Assen. Aan alle openbare scholen voor G. L. O. in de kom van de gemeente is al sedert jaren eene 7de klasse verbonden. O doorn, SI een, West erbork, Borger. Op de scholen in deze plaatsjes is een zevende leerjaar ingevoerd. By deze opgave werd tevens vermeld, dat ditopdemeeste scholen in Drente oveneens 't geval is. Leeuwarden. Volgens de „Leeuwar der Courantvan Zaterdag 5 Nov. '10 sprak by 't behandelen van de gemeentebegrooting een lid een woord over de V. K. Dit lid had gehoopt, dat de Wethouder van Ond. eene poging zon hebben beproefd, om de 7de klasso by alle scholen weer to horstel len en daaraan lator een achtste te verbindeD. De wethouder antwoordde, dat dit lid go- heel in zyu geest gesproken had. „Laat hy geduld hebben, dan zal hy er meer van zien. De zaak dient goed onderzocht te worden, opdat B. cn W. niet 't verwijt zal treffen, dal zy mot een water-en-melk-voor.-tel zyn gekomen." Spreker wenscht de zaak naar behoefte te regelen en hoopt, dat die behoefte hoe langer zoo grooter mag worden. Amsterdam telde op 't laatst van '08 24 éénjarige vervolgkursuesen, waarvan er 12 op 1 Januari en 12 op 1 Juli nieuwe leerlingen opnamen. In '09 zyn er nog enkele bijgekomen, evenals in '10, zoodat dit aan tal toen 32 bedroeg, 't Aantal tweejarige V. K. werd in '10 met 1 vermeerderd «n bedroeg toen 11, terwjjl tevens een drie jarige V. K. werd opgericht met aanvanke lijk 80 leerlingen. Is 't wonder, dat de Amsterdamsche Bondsafdeeling in haar or gaan „De Volksschool", zegt, dat 't goed gaat met 't vervolgonderwijs? Tot de éénj. V. K. worden toegelaten alle leerlingen, die met loffelijk ontslag zijn ont slagen, tot de tweejarige zjj, dio loffelijk ontslag hebben en voldaan hebben aan een examen, dat vergelijkend is in verband met 't aantal beschikbare plaatsen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1